PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω να φύγουν τα ψωμάκια



mavrospete
24-09-11, 12:09
Λοιπόν θα σας πω την ιστορία μου. Από μικρό παιδί ήμουν πολύ παχουλός, μέχρι τα 16 μου που έχασα απότομα γύρω στα 20 κιλά ενώ είχα φτάσει τα 97. Λοιπόν από τότε έχοντας περάσει μερικές μικρές μεταβολές το σώμα μου, μου έχουν μείνει ακόμα τα ψωμάκια(δηλαδή η περιοχή στα
πλευρά). Και το στήθος κάπως αλλά ξέρω ότι με την γυμναστική μόνο καλό θα γίνει. Από το καλοκάιρι λοιπόν πάω γυμναστήριο και εδώ και μία
βδομάδα όποτε σηκώνομαι το πρωί πριν φάω το οτιδήποτε, κάνω 20-30 λεπτά διάδρομο. Τον μισό χρόνο τρέξιμο με 8-9 χλμ/ω και τον άλλον με
περπάτημα 5-6 χλμ/ω. Επίσης φορώ και εφυδρωτική ζώνη στην μέση μου. Αν συνεχίσω έτσι έχω ελπίδες να φύγουν επιτέλους τα ψωμάκια ή θα
πρέπει να το ψάχνω για λιποαναρρόφηση;

Galthazar
26-09-11, 14:11
ψωμακια δεν ειναι στους γλουτους?:unsure:

Καλα το πας με την αεροβια με αδειο στομαχι το πρωι. Βαλε και καμια HIT που και που μεσα και εισαι κομπλε.

Με τη ζωνη νερα χανεις τοπικα τιποτα αλλο. Την λιποαναρωφηση ξεχνα την με μια καλη υποθερμικη διατροφη και αεροβιο το λιπος σιγα σιγα θα φυγει. Υπομονη ;)

ggeorge
26-09-11, 16:48
καλησπερα
τη ζωνη πετα τη...

δε χανεις λιπος με αυτη...

το τρεξιμο μια χαρα είναι
Φτιαξε και τη διατροφή σου. Αυτο είναι το πιο σημαντικο

sadistic
26-09-11, 17:41
η ζωνη δεν κανει τιποτα.αεροβια-διατροφη-γυμναστικη-επιμονη.:thumbup:καντα σωστα και θα δεις αποτελεσματα

tyler_durden
26-09-11, 17:48
μαχαιρι κομμενα τα τηγανιτα και οι σαλτσες..υδατανθρακα μονο απο σαλατα,μαυρο ψωμι,μαυρο ρυζι και μαυρα μακαρονια..
κετο ειναι νωρις για να αρχισεις ακομα..λιπος μονο απο τροφες σαν τα αμυγδαλα,το σολωμο και τον τονο.


α και τρεξιμο μεχρι να λιωσεις τις σολες σου..τι 20λεπτα διαβαζω..


εγω που μουν σε αναλογη θεση αυτα εκανα.

mavrospete
29-09-11, 12:29
ψωμακια δεν ειναι στους γλουτους?:unsure:

Καλα το πας με την αεροβια με αδειο στομαχι το πρωι. Βαλε και καμια HIT που και που μεσα και εισαι κομπλε.

Με τη ζωνη νερα χανεις τοπικα τιποτα αλλο. Την λιποαναρωφηση ξεχνα την με μια καλη υποθερμικη διατροφη και αεροβιο το λιπος σιγα σιγα θα φυγει. Υπομονη ;)
Δίκιο έχεις φίλε μου για τα ψωμάκια. Εγω στα πλευρά έχω το πρόβλημα. Τι εστί ΗΙΤ;


καλησπερα
τη ζωνη πετα τη...

δε χανεις λιπος με αυτη...

το τρεξιμο μια χαρα είναι
Φτιαξε και τη διατροφή σου. Αυτο είναι το πιο σημαντικο
Την διατροφή μου την έχω φτιάξει. Σαλάτα τρώω μόνο το βράδυ, άντε και κανένα καλαμπόκι ψητό. Και γενικώς κρέμα γάλακτος και τέτοια δν χρησιμοποιώ αλλά γιαούρτι για σάλτσες και ντρέσινγκς.


μαχαιρι κομμενα τα τηγανιτα και οι σαλτσες..υδατανθρακα μονο απο σαλατα,μαυρο ψωμι,μαυρο ρυζι και μαυρα μακαρονια..
κετο ειναι νωρις για να αρχισεις ακομα..λιπος μονο απο τροφες σαν τα αμυγδαλα,το σολωμο και τον τονο.


α και τρεξιμο μεχρι να λιωσεις τις σολες σου..τι 20λεπτα διαβαζω..


εγω που μουν σε αναλογη θεση αυτα εκανα.
Δυστυχώς το ακατέργαστο ρύζι είναι πανάκριβο και δν είναι εποχές για τέτοια... 25 λεπτά το πρωί και 5 το βράδυ μετά το γυμναστήριο. Και σύνολο 9 από τα 25 λεπτά είναι τρέξιμο. Δν μπορώ παραπάνω. Έχω πολύ αδύναμους πνεύμονες.

Nα πω πως εδώ και μία βδομάδα πίνω κάθε πρωί ένα ποτήρι νερό με μισό λεμόνι και κανέλα γιατί κάπου διάβασα ότι βοηθά το σώμα να διώξει τις τοξίνες.

mavrospete
29-09-11, 18:37
Έχω ξεχάσει να σας πω πως από το γυμναστήριο έχω 5 επισκέψεις στο powerplate. Πότε λέτε να τις κάνω;

average_joe
29-09-11, 18:51
αν σου πω ποτε?:green:
δεν ξερω, δεν εχω κανει, αποτελεσματα αμφιλογομενα ακουω.
το ζητημα ειναι οτι με 5 προπονησεις ακομα και καλο να κανει δεν εχει νοημα.
χρειαζεσαι διαρκεια σε αυτο που θα κανεις για να δεις αποτελεσματα.
οποτε οπως ειπαν και παραπανω προπονηση/διαδρομος και προσεξε τη διατροφη σου αρχικα.
το οτι σκας απο το τρεξιμο δεν εχει να λεει (εκτος αν υπαρχει προβλημα υγειας). αμα κανεις θα τον συνηθισεις.
σιγα σιγα, η Ρωμη δεν χτιστηκε σε μια μερα.
καλη συνεχεια!

tyler_durden
29-09-11, 18:58
Δίκιο έχεις φίλε μου για τα ψωμάκια. Εγω στα πλευρά έχω το πρόβλημα. Τι εστί ΗΙΤ;


.


καταλαβε που εχεις το προβλημα..αλλα το λιπος φευγει ομοιομορφα απο το σωμα σου,οχι απο οπου θες εσυ να φυγει..
χαμηλωσε το BF σου και το προβλημα σου θα φυγει με τον καιρο..στο θεμα του στεγνωματος,η διατροφη και η επιμονη/υπομονη ειναι τα πρωτα και τα κυρια!

HIT:ΗighIntensityTraining

μικρες προπονησεις στα κοκκινα..ειτε αφορα αεροβικη ειτε αφορα βαρη...
προσωπικα δε στο συνιστω,ειναι για προχωρημενους αθλητες!




Δυστυχώς το ακατέργαστο ρύζι είναι πανάκριβο και δν είναι εποχές για τέτοια... 25 λεπτά το πρωί και 5 το βράδυ μετά το γυμναστήριο. Και σύνολο 9 από τα 25 λεπτά είναι τρέξιμο. Δν μπορώ παραπάνω. Έχω πολύ αδύναμους πνεύμονες.
.
στο σταδιο που εισαι δεν παιζει μεγαλο ρολο η ταχυτητα στο διαδρομο...
σημασια εχει το ποσο θα αντεξεις να ασκεισαι βρισκωμενος σε ενα συγκεκριμενο φασμα καρδιακων παλμων!
δες εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?492-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC...-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7

τωρα οσο αφορα το χρονο,προσωπικα οταν ηθελα να χασω λιπος,δεν κοιταγα χρονο!!
εκανα διαδρομο οσο αντεχα στο φασμα που σου γραψα!

primordial
07-10-11, 14:41
... 25 λεπτά το πρωί και 5 το βράδυ μετά το γυμναστήριο. Και σύνολο 9 από τα 25 λεπτά είναι τρέξιμο. Δν μπορώ παραπάνω. Έχω πολύ αδύναμους πνεύμονες.

Δεν είναι απαραίτητο το τρέξιμο όπως σου έχουν αναφέρει κ τα υπόλοιπα μέλη.. Για παράδειγμα, μπορείς να κάνεις διάδρομο 10 λεπτά με κλίση τέρμα πάνω (κάτι που έχω καθιερώσει τελευταία κ οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εκπλαγεί από τα αποτελέσματα) κ μέση ταχύτητα. Θεωρώ ότι με ταχύτητα 6km/h είναι υπέρ αρκετό. Επίσης μπορείς να σπάς την αερόβιά σου σε δύο διαφορετικές. Π.χ. 10 λεπτά διάδρομο κ 10 ποδήλατο. Στο πρώτο 10λεπτο αερόβια υψηλής έντασης κ στην συνέχεια κάτι λίγο παραπάνω από ρυθμό ρελαντί. Η ποικιλία θα σε βοηθήσει στο να μην βαρεθείς γρήγορα...


Nα πω πως εδώ και μία βδομάδα πίνω κάθε πρωί ένα ποτήρι νερό με μισό λεμόνι και κανέλα γιατί κάπου διάβασα ότι βοηθά το σώμα να διώξει τις τοξίνες.

Είναι πολυδιαδεδομένο αυτό το γιατροσόφι, απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις για μακροχρόνια χρήση. Το λεμόνι με την οξύτητα που διαθέτει να πέφτει κ σε άδειο στομάχι πρωί πρωί.... μου κάνει κάπως. Δεν γνωρίζω, το διευκρινίζω, απλά πώς το σκέφτομαι....

Keep :wcourt:

xristosgaz
07-10-11, 19:05
Αν ο μοναδικος σκοπος σου ειναι να χασεις τα ψωμακια οκ κανε διατροφη καλη κ αεροβιο.Αλλα επειδη εδω ειναι φορουμ για το BB θα σου πω να δεις μερικα προγραμματα εκγυμνασης που εχει το φορουμ για αυξηση βαρους (αρα μυων) και να ακολουθησεις και καποια αναλογη διατροφη.Βαζοντας μυς το λιπος φαινεται πολυ λιγοτερο πανω μας απο οτι ειναι......Καλη επιτυχια οτι και να επιλεξεις να κανεις

Rourke
07-10-11, 19:08
:dooreek: