PDA

Επιστροφή στο Forum : Διστροφή όγκου 3000-4000 cal



ka2sel
24-09-11, 17:33
Γεια σας συμφορουμιτες αρχισα απο τη πρωτη εβδομαδα του σεπτεμβριου προγραμμα ογκου...δεν γραφω ακριβεις ποσοτητες αλλα εχω υπολογισει πως περνω καθημερινα 3000-4000 θερμιδες...τα συμπληρωματα που περνω ειναι ενας συνδυασμος 2 πρωτεινων ,μια κρεατινη,αμινοξεα,ω3, ενα preworkout και ενα afterworkout...αναλογα τα γευματα που εχω καθημερινα σε συναρτηση με το αν εχω προπονηση η οχι προσαρμοζω τη ποσοτητα πρωτεινων ωστε να ειμαι πληρης...σημειωτεον οτι τα συμπληρωματα πρωτεινων δεν εχουν πολλλους υδαταννθρακες...προτιμω να παιρνω υδαατανθρακες μεσω διαφορων πηγων....θελω να πετυχω τον ,οσο γινεται, καλυτερο συνδυασμο αναπτυξης μυων-λιγοτερου λιπους....το προγραμμα μου εχει ως εξης

8.30 δημητριακα all-bran/βρωμη με γαλα χαμηλων λιπαρων
3 φρυγανιες με becel μπλε και μελι/μαρμελαδα
1 κουταλια της σουπας γυρη

11.30 1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι η εναν αναμεικτο χυμο φυσικων φρουτων
1 φλιτζανι αμυγδαλα/καρυδια ή 5 καστανα ή τοστ με τυρι

14.30 κοτοπουλο/μοσχαρι/μπριζολα χοιρινη/γιδα βραστη με μακαρονια ολικης/πατατες/ρυζι ή μακαρονια με κιμα/κοκκινη σαλτσα/αρακα και γενικα οσπρια με σαλατα παντα που ποικιλλει

17.00 1 φλιτζανι ξηροι καρποι
φρουτα (κυριως εσπεροειδη)

20.30/21.00 ενα πληρεις γευμα σαν και αυτο των 14.30

00.00 1 γιαουρτι με λιγα αμυγδαλα/μελι

πως σας φαινεται?

Druid
24-09-11, 18:36
Γεια σας συμφορουμιτες αρχισα απο τη πρωτη εβδομαδα του σεπτεμβριου προγραμμα ογκου...δεν γραφω ακριβεις ποσοτητες αλλα εχω υπολογισει πως περνω καθημερινα 3000-4000 θερμιδες...τα συμπληρωματα που περνω ειναι ενας συνδυασμος 2 πρωτεινων ,μια κρεατινη,αμινοξεα,ω3, ενα preworkout και ενα afterworkout...αναλογα τα γευματα που εχω καθημερινα σε συναρτηση με το αν εχω προπονηση η οχι προσαρμοζω τη ποσοτητα πρωτεινων ωστε να ειμαι πληρης...σημειωτεον οτι τα συμπληρωματα πρωτεινων δεν εχουν πολλλους υδαταννθρακες...προτιμω να παιρνω υδαατανθρακες μεσω διαφορων πηγων....θελω να πετυχω τον ,οσο γινεται, καλυτερο συνδυασμο αναπτυξης μυων-λιγοτερου λιπους....το προγραμμα μου εχει ως εξης

8.30 δημητριακα all-bran/βρωμη με γαλα χαμηλων λιπαρων δεν λες ποσοτητα, υποθετω 100γρ
3 φρυγανιες με becel μπλε και μελι/μαρμελαδα μην το παρακανεις με τη ζαχαρη
1 κουταλια της σουπας γυρη

11.30 1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι η εναν αναμεικτο χυμο φυσικων φρουτων
1 φλιτζανι αμυγδαλα/καρυδια ή 5 καστανα ή τοστ με τυρι καθολου πρωτεινη, φαε ενα σαντουιτς με γαλοπουλα ή κοτοπουλο και τυρι με χαμηλα λιπαρα, βαλε μεσα και μαρουλι και ντοματα

14.30 κοτοπουλο/μοσχαρι/μπριζολα χοιρινη/γιδα βραστη με μακαρονια ολικης/πατατες/ρυζι ή μακαρονια με κιμα/κοκκινη σαλτσα/αρακα και γενικα οσπρια με σαλατα παντα που ποικιλλει +1 κουταλια ελαιολαδο

17.00 1 φλιτζανι ξηροι καρποι χωσε και ενα γιαουρτι 0-2%
φρουτα (κυριως εσπεροειδη)

20.30/21.00 ενα πληρεις γευμα σαν και αυτο των 14.30

00.00 1 γιαουρτι με λιγα αμυγδαλα/μελι βγαλε το μελι... με ζαχαρη το βραδυ που πας;p

πως σας φαινεται?

Επισης δεν γραφεις ποτε κανεις προπονηση, φανταζομαι 5-8.30.

jannous44
24-09-11, 18:59
αρχηγε για κανενα λογο αυτη η διατροφη δεν ειναι 3000-4000 θερμιδων. το πολυ να ειναι 2000 πως λες οτι τα υπολογισες?. αναθεωρησε λιγο ριξε μια ματια στα αρθα περι διατροφης. και τα ξανα λεμε αφου συμπληρωσεις την διατροφη σου..
ααα κ κατι ακομα βαλε τα κιλα και το υψος σου..

ka2sel
25-09-11, 15:29
παιδες συγγνωμη αλλα η διατροφη που αναρτησα δεν ειναι η σωστη ...εκανα λαθος στο copy/paste ....οταν βρω χρονο το μονταρω....υψος 1.84 και 80.2 κιλα και 21 χρονων...τα λεμε..

jannous44
25-09-11, 20:43
τα λεμε..

Μιλαμε...:welcome:

Stamer
25-09-11, 22:29
για κανενα λογο αυτη η διατροφη δεν ειναι 3000-4000 θερμιδων

+1 :thumbup::thumbup:

ka2sel
26-09-11, 16:19
Γεια σας συμφορουμιτες αρχισα απο τη πρωτη εβδομαδα του σεπτεμβριου προγραμμα ογκου...δεν γραφω ακριβεις ποσοτητες αλλα εχω υπολογισει πως περνω καθημερινα 3000-4000 θερμιδες...τα συμπληρωματα που περνω ειναι ενας συνδυασμος 2 πρωτεινων ,μια κρεατινη,αμινοξεα,ω3, ενα preworkout και ενα afterworkout...αναλογα τα γευματα που εχω καθημερινα σε συναρτηση με το αν εχω προπονηση η οχι προσαρμοζω τη ποσοτητα πρωτεινων ωστε να ειμαι πληρης...σημειωτεον οτι τα συμπληρωματα πρωτεινων δεν εχουν πολλλους υδαταννθρακες...προτιμω να παιρνω υδαατανθρακες μεσω διαφορων πηγων....θελω να πετυχω τον ,οσο γινεται, καλυτερο συνδυασμο αναπτυξης μυων-λιγοτερου λιπους....το προγραμμα μου εχει ως εξης

8.30 δημητριακα all-bran/βρωμη με γαλα χαμηλων λιπαρων
3 φρυγανιες με becel μπλε και μελι/μαρμελαδα/φυστικοβουτυρο
1 κουταλια της σουπας γυρη
3αυγα χωρις κροκους
11.30 1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι η εναν αναμεικτο χυμο φυσικων φρουτων
1 φλιτζανι αμυγδαλα/καρυδια ή 5 καστανα ή τοστ με τυρι
1 φρουτο
14.30 κοτοπουλο/μοσχαρι/μπριζολα χοιρινη/γιδα βραστη με μακαρονια ολικης/πατατες/ρυζι ή μακαρονια με κιμα/κοκκινη σαλτσα/αρακα και γενικα οσπρια ψαρι(σολωμος,σκρουμπρι,σαρδελες) με σαλατα παντα που ποικιλλει

17.00 1 φλιτζανι ξηροι καρποι
φρουτα (κυριως εσπεροειδη)

20.30/21.00 ενα πληρεις γευμα σαν και αυτο των 14.30 και φρουτα

00.00 1 γιαουρτι με λιγα αμυγδαλα/μελι/κομμενα φρουτα ή δημητριακα allbran με γαλα

πως σας φαινεται?

Παιδες αυτο ειναι το προγραμμα μου...για τον υπολογισμο των θερμιδων εχω ενα προγραμμα στον υπολογιστη..
υπολογισα τις θερμιδες αυτου και εχουν ως εξης...
πρωι 460
δεκατιανο 470
μεσημεριανο 900
απογευμα 400
βραδυ 900 + 500(απο τα φρουτα) =1400
τελος, 280

ΣΥΝΟΛΙΚΑ δηλαδη 3910 θερμιδες περιπου

στα κυρια γευματα πεφτει πολυ φαι...για πχ σημερα ειχα μοσχαρι βραστο μαζι με μακαρονια και σαλατα αγγουρονταοματα με πιπεριες..τα μακαρονια ηταν υπερδιπλη μεριδα και υπολογισα τις θερμιδες που πηρα και ηταν περιπου 1100

ΑΝ σας φαινονται πολλες οι θερμιδες που λεω μαλλον δεν παει καλα το προγραμμα...αν και δεν νομιζω....




ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΕΣ

ka2sel
26-09-11, 16:23
Druid στην σαλατα βαζω ελαιολαδο και απο σημερα εχω και λινελαιο,να δοκιμασω πως ειναι και αυτο....παραλλειψη μου που δεν το εγραψα..το βραδυ εχω το μελι μαζι με το γιαουρτι γιατι απλα μου αρεσει...ασχετα αν ειναι βραδυ....οτι πρεπει να το βγαλω το ξερω αλλα δεν...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ

vp2
26-09-11, 16:28
Βγάλε φρούτα από το βραδινό,μέλι και μαρμελάδα από το πρωινό.
Επίσης λίγη η πρωτεΐνη στο πρωινό και ανύπαρκτη στο επόμενο γεύμα στις 11.30 καθώς και στις 5.Αυτά τα 2 δεν θεωρούνται γεύματα,ξηροί καρποί με χυμό δηλαδή....θες πρωτεΐνη και υδατάνθρακα.

Υπολόγισε τα μακροσυστατικά στοιχεία που βγάζει αυτή η διατροφή.(πρωτεΐνη,υδατάνθρακας λιπαρά).

ka2sel
26-09-11, 16:45
Βγάλε φρούτα από το βραδινό,μέλι και μαρμελάδα από το πρωινό.
Επίσης λίγη η πρωτεΐνη στο πρωινό και ανύπαρκτη στο επόμενο γεύμα στις 11.30 καθώς και στις 5.Αυτά τα 2 δεν θεωρούνται γεύματα,ξηροί καρποί με χυμό δηλαδή....θες πρωτεΐνη και υδατάνθρακα.

Υπολόγισε τα μακροσυστατικά στοιχεία που βγάζει αυτή η διατροφή.(πρωτεΐνη,υδατάνθρακας λιπαρά).

οπως ειχα αναφερει στο αρχικο ποστ μου περνω συμπληρωμα πρωτεινης κτλ...πινω μαζι με το πρωινο και στο τελευταιο γευμα των 00.00 πινω μαζι με γαλα...επισης περνω και μετα την προπονηση και σε μερες ξεκουρασης το απογευμα...οι πρωτεινη που περνω μονο απο τα γευματα ειναι γυρω στα 120 -140 γρ οι υδατανθρακες 450-500 γρ και λιπη 50-70...

spyros1979
28-09-11, 01:13
Βγάλε φρούτα από το βραδινό,μέλι και μαρμελάδα από το πρωινό.

για ποιο λόγο να βγάλει το μέλι απο το πρωινό? Δεν του χρειάζεται ως υδατάνθρακας & για να έχει ενέργεια κατά την διάρκεια της ημέρας?

vp2
28-09-11, 09:39
για ποιο λόγο να βγάλει το μέλι απο το πρωινό? Δεν του χρειάζεται ως υδατάνθρακας & για να έχει ενέργεια κατά την διάρκεια της ημέρας?

Σιγά μην έχει ενέργεια με το μέλι κατά τη διάρκεια της ημέρας.Άμα φάει ένα βάζο μέλι μπορεί!:P
Το μέλι είναι απλός υδατάνθρακας,σου δίνει ενέργεια για λίγο και μετά πέφτεις..Στην ουσία ζάχαρη είναι το μέλι.Αν θέλει ενέργεια για μέσα στη μέρα πρέπει να φάει σύνθετο υδατάνθρακα,κουάκερ κτλ...

spyros1979
29-09-11, 02:03
Σιγά μην έχει ενέργεια με το μέλι κατά τη διάρκεια της ημέρας.Άμα φάει ένα βάζο μέλι μπορεί!:P
Το μέλι είναι απλός υδατάνθρακας,σου δίνει ενέργεια για λίγο και μετά πέφτεις..Στην ουσία ζάχαρη είναι το μέλι.Αν θέλει ενέργεια για μέσα στη μέρα πρέπει να φάει σύνθετο υδατάνθρακα,κουάκερ κτλ...

ε, καλά κι εσύ αμέσως να το πάρεις τις μετρητίς. Είπαμε να πάρει λίγη ενέργεια για να μην κοιμάται επάνω στο τιμόνι πρωινιάτικα :P