PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην διατροφή μου.



georgempaira
26-09-11, 12:16
Γεια σας ειμαι 22 χρονων 1.74 υψος και 70 κιλα
παλαιοτερα ειχα φτασει τα 98 κιλα.επειτα απο διαιτα 6 μηνων και αεροβια γυμναστικη τους 2 μηνεσ στο τελοσ εμεινα 66 κιλα..εδω και 2 μηνεσ κανω γυμναστικη με βαρη.επερνα και πρωτεινη και ετσι εφτασα τα 70 κιλα.θελω να μειωσω το ποσοστο λιπους κυριως στην κοιλια.η διατροφη που σκεφτομαι να ακολουθησω ειναι η εξης:

ΠΡΩΙΝΟ 6:30 με 7:00 επειδη δουλευω
γαλα 1% και 40 γραμ. βρωμης
+1 μπαρα δημιτριακων

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 11:00 με 12:00
τοστ με ψωμι ολικης τυρι light και γαλοπουλα

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 16:00
σπιτικο φαγητο συνηθος κρεατικο 3 φορες την εβδομαδα 1 η 2 ψαρι
1 οσπρια 1 φορα κιμα με μακαρονια η στον φουρνο

18:00 προπονηση

ΑΠΟΓΕΥΝΑΤΙΝΟ μετα την προπονηση
1 μηλο η ενα ποτιρι χυμο +μια μπαρα δημιτριακων η μια φετα ψωμι με μελι

ΒΡΑΔΥΝΟ 21:00 με 22:00
οτι εχει απο μεσιμερι η γαλα με βρωμη και ενα τοστ

5 με 6 φορες την εβδομαδα γυμναστηκη 3-4 βαρη 2-3 αεροβια 45-50 λεπτα

επησης μιση ωρα πριν πινω πρωτεινη και αμεσως μετα..

πως την κρινετε??

georgempaira
26-09-11, 20:34
βοηθηστε λιγο ρε παιδια ευχαριστω!!

Giannistzn
26-09-11, 21:25
Τα γευματα σου δεν εχουν αρκετη πρωτεΐνη και ειναι φουλ στον υδατανθρακα. Μπαρες δημητριακων, χυμοι, ψωμι με μελι, αυτα ειναι σκετος υδατανθρακας, πραγμα που δεν σε βοηθαει τοσο στο να χασεις την "κοιλια" που θες.

Φροντισε να εμπλουτισεις λιγο τα γευματα σου με πρωτεΐνη, δηλαδη, αυγουλακια / γιαουρτι / κοτατζ / κρεατικα. Επισης βαλε λιπαρα στην διατροφη σου. Ριξε μια ματια σε αρθρα και σε αλλες διατροφες γιατι η διατροφη σου ειναι ελλειπης και λαθος για τον στοχο σου και οχι μονο.

Διαβασε λιγο, φτιαχτην και βαλε και ποσοτητες και εδω ειμαστε να βοηθησουμε.

sTeLaKoS
28-09-11, 22:07
Γεια σας ειμαι 22 χρονων 1.74 υψος και 70 κιλα
παλαιοτερα ειχα φτασει τα 98 κιλα.επειτα απο διαιτα 6 μηνων και αεροβια γυμναστικη τους 2 μηνεσ στο τελοσ εμεινα 66 κιλα..εδω και 2 μηνεσ κανω γυμναστικη με βαρη.επερνα και πρωτεινη και ετσι εφτασα τα 70 κιλα.θελω να μειωσω το ποσοστο λιπους κυριως στην κοιλια.η διατροφη που σκεφτομαι να ακολουθησω ειναι η εξης:

ΠΡΩΙΝΟ 6:30 με 7:00 επειδη δουλευω
γαλα 1% και 40 γραμ. βρωμης
+1 μπαρα δημιτριακων
Βγάλε τη μπάρα δημητριακών, έχεις ήδη βρώμη και πιες μια δόση πρωτείνη.


ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 11:00 με 12:00
τοστ με ψωμι ολικης τυρι light και 3 φέτες γαλοπουλα

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 16:00
σπιτικο φαγητο συνηθος κρεατικο 3 φορες την εβδομαδα 1 η 2 ψαρι
1 οσπρια 1 φορα κιμα με μακαρονια η στον φουρνο
Απέφυγε τα πολλά λάδια, περιόρισε στο ελάχιστο τα ψωμιά.

18:00 προπονηση

ΑΠΟΓΕΥΝΑΤΙΝΟ μετα την προπονηση
1 μηλο η ενα ποτιρι χυμο +μια μπαρα δημιτριακων η μια φετα ψωμι με μελι
Πιες τη πρωτείνη σου και 1 ώρα μετά δυνατό φάε τα ίδια με το μεσημεριανό σου.

ΒΡΑΔΥΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ
Στραγγιστό γιαούρτι και λίγα ωμά καρύδια

5 με 6 φορες την εβδομαδα γυμναστηκη 3-4 βαρη 2-3 αεροβια 45-50 λεπτα

επησης μιση ωρα πριν πινω πρωτεινη και αμεσως μετα..

πως την κρινετε??

Βγάλε τη πρωτείνη πριν τη προπόνηση, δε τη χρειάζεσαι εφόσον 2-3 ώρες πριν έχεις φάει κρεας ή άλλη πηγή πρωτείνης.

Θα σου έλεγα να μη κατέβεις άλλο σε κιλά, μείνε ισοθερμιδικά και δούλεψε τους μυς σου. Με τον καιρό ενώ τα κιλά σου θα είναι ίδια η εικόνα σου θα αλλάζει. ;)

georgempaira
08-10-11, 14:25
ευχαριστώ..καταρχήν...
αν στο βραδυνό αντι να φάω οτι απο το μεσίμερη φαω μια πρασινη σαλάτα με κανα αυγο και γιαουρτακι..?

kostasd91
08-10-11, 14:36
ευχαριστώ..καταρχήν...
αν στο βραδυνό αντι να φάω οτι απο το μεσίμερη φαω μια πρασινη σαλάτα με κανα αυγο και γιαουρτακι..?

για βραδυνο θα ηταν πολυ καλο μια πρασινη σαλατα και 5 ασπραδια αυγου.. στη διατροφη σου για μενα μετα την προπονιση χρειαζεσαι πιο μεγαλη ποσοτητα προτεινης , το καλυτερο για μετα την προπονηση, επειδη πρεπει να απορροφηθει γρηγορα απο τον οργανισμο ειναι ενα ροφημα προτεινης whey, αλλα αφου οπως φαινεται δεν τα προτιμας καλο θα ηταν να ποσταρει καποιος που ξερει με τι να αντικαταστησει τα ροφηματα!

georgempaira
08-10-11, 14:46
για βραδυνο θα ηταν πολυ καλο μια πρασινη σαλατα και 5 ασπραδια αυγου.. στη διατροφη σου για μενα μετα την προπονιση χρειαζεσαι πιο μεγαλη ποσοτητα προτεινης , το καλυτερο για μετα την προπονηση, επειδη πρεπει να απορροφηθει γρηγορα απο τον οργανισμο ειναι ενα ροφημα προτεινης whey, αλλα αφου οπως φαινεται δεν τα προτιμας καλο θα ηταν να ποσταρει καποιος που ξερει με τι να αντικαταστησει τα ροφηματα!

σιγουρα θα πινω πρωτεινη...και θα παρω της dymitize thn ellite η την gold της on επισεις σκεφτομαι να παρω και cla αληθευει οτι για αποτελεσματα πρεπει να κανεισ χρηση 2μηνη στο cla?

kostasd91
08-10-11, 14:52
σιγουρα θα πινω πρωτεινη...και θα παρω της dymitize thn ellite η την gold της on επισεις σκεφτομαι να παρω και cla αληθευει οτι για αποτελεσματα πρεπει να κανεισ χρηση 2μηνη στο cla?

για την προτεινη καμια αντιρριση , αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με cla δηλαδη δεν ειναι τοσα πολλα τα κιλα που θελεις να χασεις ωστε να παρεις λιποδιαλυτες. σωστη διατροφη και πρωινη αεροβια ασκηση η μετα τα βαρη=win.

Για πριν την προπονηση δεν ειναι απαραιτητη η προτεινη! θα εχεις αποθεμα απο το μεσημεριανο!!

georgempaira
08-10-11, 15:00
τα κιλα μου οκ δεν ειναι πολλα αλλα ημουν 98 κιλα και εφτασα στα 66 και μετα απο 3 μηνες βαρη ειμαι 70 αλλα το λιπος στην κοιλια μου εχει μεινει και αυτο δεν μου αρεσει καθολου..για αυτο αποφασισα να μπω στην γραμμωση και με το cla να φτασω στον στοχο μου πιο γρηγορα τωρα δεν ξερω αν πρπει να το παρω η οχι.για αυτο και ρωταω.δλδ εσυ τι μου προτεινεις οχι cla??ειναι βλαβερω για τον οργανισμο?βλεπεισ γρηγορα αποτελεσματα?

kostasd91
08-10-11, 15:09
τα κιλα μου οκ δεν ειναι πολλα αλλα ημουν 98 κιλα και εφτασα στα 66 και μετα απο 3 μηνες βαρη ειμαι 70 αλλα το λιπος στην κοιλια μου εχει μεινει και αυτο δεν μου αρεσει καθολου..για αυτο αποφασισα να μπω στην γραμμωση και με το cla να φτασω στον στοχο μου πιο γρηγορα τωρα δεν ξερω αν πρπει να το παρω η οχι.για αυτο και ρωταω.δλδ εσυ τι μου προτεινεις οχι cla??ειναι βλαβερω για τον οργανισμο?βλεπεισ γρηγορα αποτελεσματα?

για μενα προσωπικα ο μονος λιποδιαλυτης που εχω χρησιμοποιησει ειναι η "αθωα" λεκιθινη και δε γνωριζω πολλα για λιποδιαλυτες, παντως ξερω οτι χρησιμοποιουνται απο αυτους που ειναι για αγωνες και θελουν να μειωσουν το ποσοστο λιπους κατω απο το 10%.

Μπορεις να δεις περισσοτερα εδω , αν και στο σχολιασμο εχουν πει αυτοι που το δοκιμασαν πως δεν ειδαν αποτελεσμακα, κρινοντας και κανοντας λοιπον:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1180-CLA&highlight=%CE_%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CF_%CE%BA%CF_%20%CE_%CE%BE%CF_

georgempaira
08-10-11, 15:15
για μενα προσωπικα ο μονος λιποδιαλυτης που εχω χρησιμοποιησει ειναι η "αθωα" λεκιθινη και δε γνωριζω πολλα για λιποδιαλυτες, παντως ξερω οτι χρησιμοποιουνται απο αυτους που ειναι για αγωνες και θελουν να μειωσουν το ποσοστο λιπους κατω απο το 10%.

Μπορεις να δεις περισσοτερα εδω , αν και στο σχολιασμο εχουν πει αυτοι που το δοκιμασαν πως δεν ειδαν αποτελεσμακα, κρινοντας και κανοντας λοιπον:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1180-CLA&highlight=%CE_%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CF_%CE%BA%CF_%20%CE_%CE%BE%CF_

μαλιστα ευχαριστω για την βοηθεια.:thumbup: