PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλη μια διατροφη



ala
22-08-11, 18:38
καλησπερα παιδια.
δυστυχως θα κανω αλλο ενα παρομοιο και χαζο θεμα για την διατροφη.
εχω ξεκινησει ηδη αυτο το υποτυπωδες προγραμμα αρχαριου οπως μου συστησε ο MusclesOfShadow (:bowdown:)
Πους απς 3 χ 10
Πιεσεις στο πατωμα 3 χ 10
Κωπηλατικη με αλτηρα 3 χ 12
Καμψεις δικεφαλων 3 χ 10


Καθισματα με αλτηρες 3 χ 10
Προβολες με αλτηρα 3 χ 10
Πιεσεις ωμων με αλτηρες 3 χ10

απλο αλλα μια αρχη. την ιδια αρχη ψαχνω και στην διατροφη.
λογω δουλειας μπορω να φαω κατι γυρω στις 6 το πρωι (ευκολο τυπου γαλα με βρωμη)
κατι στις 10 στο διαλειμμα μου και μετα απο τις 4 μιση και μετα.
με 1.79 και 72 κιλα αυτην την στιγμη πρεπει να κανω διατροφη μειωσης λιπους?
πρεπει να τρωω τροφες με πρωτεινη (αυγα γαλα γιαουρτι με καρυδια κτλ?)
ψαχνω συνεχως αλλα νομιζω οτι τιποτα δεν ειναι για εμενα.
μου φαινονται ολα πιο "pro" απο εμενα.

Metal Machione
22-08-11, 18:46
Νομίζω φίλε μου από τα λίγα που ξέρω, πως θα πρέπει να κάνεις έναν συνδυασμό συζήτησης με τον διατροφολόγο και τον γυμναστή σου. Τώτα, τα κιλά που έχεις είναι λίγα . Αν έχεις λίγο λίπος θα μπορέσεις προφανώς να το κάψεις με το συγκεκριμένο πρόγραμμα...

Txc
22-08-11, 18:57
Αυτο ειναι προγραμμα αρχαριου?
Αυτο δεν ειναι καν προγραμμα...

Λοιπον θα σου πω μερικα πραγματακια για αρχαριους και αν θελεις τα ακολουθεις:

1) 1-2 μηνες θα κανεις κυκλικη προπονηση. Τι σημαινει αυτο? Θα κανεις σε καθε workout σου 1 ή 2 ασκησεις απο καθε μυικη ομαδα, 3 σετ η καθε ασκηση και 12 ρεπς το πρωτο σετ, 10 το δευτερο και 8 το τριτο. Ξεκινησε με λιγα κιλα αρχικα και οσο προχωρας, δοκιμαζεις τις αντοχες σου. Το κυκλικο προγραμμα το εφαρμωζουν οχι μονο αρχαριοι αλλα και προχωρημενοι, οι οποιοι τα παρατησαν και το αρχισαν μετα απο καιρο. Κυκλικο προγραμμα κανεις για να εγκλιματιστει σιγα σιγα το σωμα σου με τα βαρυ ομοιομορφα...

2) Ξεχνα την καυση λιπους και τις διατροφες γραμμωσης. Θα κανεις μια σωστη διατροφη πλουσια σε πρωτεινη, υδατανθρακες και λιπαρα. << Τα αγαλματα γινοντε απο βραχους >>. Πρεπει να χτισεις πρωτα και μετα να μπεις στην διαδικασια της γραμμωσης για να δειξεις. Καυση λιπους κανεις ταυτοχρονα...

3) Δεν χρειαζετε να παραλειψεις γευματα για το λογω οτι εργαζεσε. Υπαρχουν λυσεις για ολα. Καλες λυσεις για σωστη διατροφη μακρια απο το σπιτι ειναι οι ξυροι καρποι ( ωμοι και αναλατοι ), τα φρουτα, η μαυρη σοκολατα ή κανα κρυο σαντουιτσακι με γαλοπουλα, cottage ή φετα, ντοματα και μαυρο ψωμι. Μακρια απο τυροπιτες και μπουγατσες...

4) Κρατα την πρωτεινη σου ψηλα, σε φυσιολογικο επιππεδο τους υδατανθρακες σου και χαμηλα τα λιπαρα σου. Αυτο ειναι νομος και δουλευει σε ολους...

5) Τα παρακατω τροφιμα πρεπει να τα αποκλεισεις ΕΝΤΕΛΩΣ απο την διατροφη σου:

α) Πληρες γαλα
β) Γλυκα ( φρουτα επιτρεποντε με την φλουδα )
γ) Αλκοολ
δ) Χοιρινο κρεας
ε) Junk food ( goodys, mcdonalds, γυραδικα κτλ )
στ) Πιτσαρια
ζ) Τηγανιτα

Τα λιπαρα σου καλο ειναι να τα παιρνεις απο το ελαιολαδο στην σαλατα σου ή απο ξυρους καρπους...

Εισαι 1.79 και 72 κιλα, θα μπεις σε ογκο, για να χτισεις...

Παραλληλα με τα βαρυ ( μετα τα βαρυ ), μπορεις να κανεις και αεροβια για καυση λιπους...

Μιλησε με εναν διαιτολογο/διατροφολογο και κανε μια λεπτομερης λιπομετρηση, να δεις που βρισκεσε. Ποσα κιλα λιπος εχεις, ποσα κιλα μυικη μαζα εχεις και ποσα κιλα σκελετο. Μαθε ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του βαρους σου και αναλογα προσαρμωζεις την διατροφη σου και την ποσοτητα πρωτεινης, υδατανθρακα και λιπαρα που χρειαζεσε ημερισιως...

ala
22-08-11, 19:06
δεν τα εξηγησα καλα τα πραγματα βασικα. δεν πηγαινω γυμναστηριο ουτε σε διατροφολογο.
πηρα σπιτι αλτηρες και εχω ξεκινησει να κανω τελος παντων αυτες τις ασκησεις για να συνηθιζω
το ποστ που αναφερονται αυτα ειναι εδω. http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?16458-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9
το ξερω οτι εχω δρομο μπροστα μου, βασικα δεν εχω μπει στην αρχη του δρομου :green:.
και να διευκρινησω οτι δεν ψαχνομαι τωρα τουλαχιστον για κατι ανεβασμενο(πολυς ογκος η τρελη γραμμωση).
τα πρωτα βηματα κανω.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

ακης ψαρακας
22-08-11, 19:11
Txc φιλε αμα λες να αποφευγουμε το χοιρινο κρεας εννοεις και το καθαρο θελω να πω χωρις καθολου λιπος???

Txc
22-08-11, 19:12
Ε γιατι δεν πηγαινεις σε ενα γυμναστηριο?
Δεν εχεις χρονο?

Txc
22-08-11, 19:14
Txc φιλε αμα λες να αποφευγουμε το χοιρινο κρεας εννοεις και το καθαρο θελω να πω χωρις καθολου λιπος???

Δεν πιστευω οτι υπαρχει χοιρινο χωρις λιπος, ουτε καν μοσχαρισιο. Απλα επιλεγεις το μοσχαρισιο κρεας αντι του χοιρινου για το λογω οτι εχει λιγοτερα λιπαρα...
Δεν θα αποκλεισεις εντελως το κοκκινο κρεας, απλα εχεις επιλογες. Χοιρινο ή μοσχαρισιο, οποτε διαλεγεις μοσχαρισιο για το λογω οτι εχει λιγοτερα ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ λιπαρα απο το χοιρινο...

Αυτη ειναι η λογικη μου...

ala
22-08-11, 20:48
Ε γιατι δεν πηγαινεις σε ενα γυμναστηριο?
Δεν εχεις χρονο?
δυστυχως δεν εχω χρονο. η δουλεια μου ειναι λιγο περιεργη με τις ωρες.
γιαυτο επελεξα την λυση με αλτηρες και βαρη σπιτι.
διαβασα και εδω μεσα οτι με αλτηρες μπορεις να κανεις αρκετες ασκησεις οποτε ειπα να κανω ετσι.
γιαυτο και οι ασκησεις αυτες ειναι τοσο σε πρωιμο σταδιο.
για να παρω μια ιδεα για την λογικη, γιαυτο και ρωτησα για την διατροφη που δεν εχω καθολου γνωσεις.

Txc
22-08-11, 20:59
Anyway στην απαντηση μου, σου ειπα τι πρεπει να κανεις...

Αρχικα συμβουλευσου εναν διαιτολογο / διατροφολογο και ζητα του αυτα που σου εγραψα. Δεν ειναι απαραιτητο να ακολουθησεις, αυτο που θα σε πει. Θα παρεις ομως ιδεες...
Απο εκει και περα...

Κρατα την πρωτεινη σου ψηλα, τον υδατανθρακα σου σε φυσιολογικα επιππεδα και τα λιπαρα σου χαμηλα...

ala
24-08-11, 19:24
Anyway στην απαντηση μου, σου ειπα τι πρεπει να κανεις...

Αρχικα συμβουλευσου εναν διαιτολογο / διατροφολογο και ζητα του αυτα που σου εγραψα. Δεν ειναι απαραιτητο να ακολουθησεις, αυτο που θα σε πει. Θα παρεις ομως ιδεες...
Απο εκει και περα...

Κρατα την πρωτεινη σου ψηλα, τον υδατανθρακα σου σε φυσιολογικα επιππεδα και τα λιπαρα σου χαμηλα...

Λοιπον λεω να παω σε εναν διατροφολογο για να παρω καποια βασικα στοιχεια που μου χρειαζονται οπως αυτα που μου ειπες.
πρεπει να παρω καποιες αλλες συμβουλες οπως οτι θελω πχ διατροφη ογκου? να μου βαλει πρωτεινη μεσα στην μερα μου?
οτι θελω να μειωσω το ποσοστο του λιπους μου και μετα να μου δωσει διατροφη για "χτισιμο"?
η απλως να παρω αυτα τα βασικα και μετα τα συζηταμε και εδω?

Txc
24-08-11, 19:39
Λοιπον λεω να παω σε εναν διατροφολογο για να παρω καποια βασικα στοιχεια που μου χρειαζονται οπως αυτα που μου ειπες.
πρεπει να παρω καποιες αλλες συμβουλες οπως οτι θελω πχ διατροφη ογκου? να μου βαλει πρωτεινη μεσα στην μερα μου?
οτι θελω να μειωσω το ποσοστο του λιπους μου και μετα να μου δωσει διατροφη για "χτισιμο"?
η απλως να παρω αυτα τα βασικα και μετα τα συζηταμε και εδω?

Κοιτα πανε στον διατροφολο και μιλα μαζι του...
Πες του ποιοι ειναι οι στοχοι σου...

Γενικα οι γιατροι δεν συμφωνουν με την ληψη συμπληρωματων διατροφης...
Θα σου πει να την αποφυγεις...
Το συμπληρωμα πρωτεινης δεν ειναι απαιραιτητο, αν εχεις μια σωστη διατροφη, απλα ειναι πρακτικο...
Ζητα του να σε ζυγισει, να σου κανει μια λιπομετρηση, να σου πει ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης στο βαρος που εισαι τωρα, ποσα κιλα καθαρο μυικο ιστο εχεις πανω κατω, ποσο λιπος κτλ...
Απο εκει και περα, ζητα του και ενα διατροφικο πλανο πανω κατω, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το ακολουθησεις, απλα ισως παρεις μερικες ιδεες...
Ετσι θα διαμορφωσεις το διατροφικο σου πλανο, αναλογα με τους στοχους σου...
Μην αυξησεις αποτομα τις θερμιδες σου, γιατι αυτο θα ειναι καταστροφικο για τον μεταβολισμο σου...
Θα αυξησεις θερμιδες σταδιακα, 200 την πρωτη εβδομαδα, 200 την δευτερη, ωστε να εγκλιματιστει ο μεταβολισμος σου...
Τα ποσοστα του λιπους σου τα μειωνεις ουτως η αλλως με μια σωστη ασκηση και διατροφη...
Απλα δεν ειναι ρεαλιστικο, το να χτισεις χωρις να παρεις λιπος...
Αν θελεις να χτισεις, θα παρεις καλα κιλα, περισσοτερα μυικα και λιγοτερα σε λιπος, αλλα αυτο γινετε σε συνδιασμο με μια καλη διατροφη και σωστη προπονηση...
Επισης θα σου πρωτεινα να αγοραζες εναν πληρη θερμιδομετρητη ( να γραφει και πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα για καθε τροφη ), ωστε να ξερεις που βαδιζεις πανω κατω...
Πχ οταν μαθεις ποσο πανω κατω καθαρη μυικη μαζα εχεις, θα υπολογισεις την πρωτεινη που χρειαζεσε ημερισιως, παιρνουμε 2γρ πρωτεινης ανα κιλο καθαρης μυικης μαζας την ημερα...

ala
24-08-11, 20:50
Κοιτα πανε στον διατροφολο και μιλα μαζι του...
Πες του ποιοι ειναι οι στοχοι σου...

Γενικα οι γιατροι δεν συμφωνουν με την ληψη συμπληρωματων διατροφης...
Θα σου πει να την αποφυγεις...
Το συμπληρωμα πρωτεινης δεν ειναι απαιραιτητο, αν εχεις μια σωστη διατροφη, απλα ειναι πρακτικο...
Ζητα του να σε ζυγισει, να σου κανει μια λιπομετρηση, να σου πει ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης στο βαρος που εισαι τωρα, ποσα κιλα καθαρο μυικο ιστο εχεις πανω κατω, ποσο λιπος κτλ...
Απο εκει και περα, ζητα του και ενα διατροφικο πλανο πανω κατω, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το ακολουθησεις, απλα ισως παρεις μερικες ιδεες...
Ετσι θα διαμορφωσεις το διατροφικο σου πλανο, αναλογα με τους στοχους σου...
Μην αυξησεις αποτομα τις θερμιδες σου, γιατι αυτο θα ειναι καταστροφικο για τον μεταβολισμο σου...
Θα αυξησεις θερμιδες σταδιακα, 200 την πρωτη εβδομαδα, 200 την δευτερη, ωστε να εγκλιματιστει ο μεταβολισμος σου...
Τα ποσοστα του λιπους σου τα μειωνεις ουτως η αλλως με μια σωστη ασκηση και διατροφη...
Απλα δεν ειναι ρεαλιστικο, το να χτισεις χωρις να παρεις λιπος...
Αν θελεις να χτισεις, θα παρεις καλα κιλα, περισσοτερα μυικα και λιγοτερα σε λιπος, αλλα αυτο γινετε σε συνδιασμο με μια καλη διατροφη και σωστη προπονηση...
Επισης θα σου πρωτεινα να αγοραζες εναν πληρη θερμιδομετρητη ( να γραφει και πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα για καθε τροφη ), ωστε να ξερεις που βαδιζεις πανω κατω...
Πχ οταν μαθεις ποσο πανω κατω καθαρη μυικη μαζα εχεις, θα υπολογισεις την πρωτεινη που χρειαζεσε ημερισιως, παιρνουμε 2γρ πρωτεινης ανα κιλο καθαρης μυικης μαζας την ημερα...
να σαι καλα Txc για την απαντηση.
ωραια θα παρω εναν θερμιδομετρητη για να βλεπω που πηγαινω περιπου.
αν καταλαβα καλα με καποιες ασκησεις και σωστη διατροφη θα χανω καποιο λιπος και θα παρω κιλα καθαρα μυικα ταυτοχρονα?
η πρωτα χανεις και μετα βαζεις?

TToni Shark
25-08-11, 08:57
:welcome::welcome::thumbup:

ala
02-09-11, 17:43
καλησπερα παιδια.
καταρχας εχω να πω οτι οσο περισσοτερο ασχολουμαι με το ολο θεμα διατροφης και γυμναστικης τοσο πορωνομαι:rocking:
λοιπον πηγα σε εναν διατροφολογο για να δω καποια πραγματα. για αρχη το ποσοστο λιπους που εχω ειναι 16%.
το μυικο μου βαρος ειναι 57 κιλα και σωματικα υγρα 44 κιλα στα 72 συνολο. η διαφορα αυτων των 2 ειναι το βαρος των μυων μου(57-44):unsure:?
μου ειπε οτι ειναι στα φυσιολογικα πλαισια.
συζητησαμε αρκετα και του ειπα τι ακριβως ψαχνω οποτε μου εδωσε μια διατροφη για 1-2 εβδομαδες. μου ειπε οτι ειναι για να μειωθει το λιπος που εχω λιγο και μετα θα μου δωσει μια αλλη διατροφη με αυξημενο ποσοστο πρωτεινης για να αρχισω (σε συνδυασμο με βαρη και αεροβια) να παιρνω ογκο. τι λετε για ολα αυτα?

Txc
02-09-11, 20:22
καλησπερα παιδια.
καταρχας εχω να πω οτι οσο περισσοτερο ασχολουμαι με το ολο θεμα διατροφης και γυμναστικης τοσο πορωνομαι:rocking:
λοιπον πηγα σε εναν διατροφολογο για να δω καποια πραγματα. για αρχη το ποσοστο λιπους που εχω ειναι 16%.
το μυικο μου βαρος ειναι 57 κιλα και σωματικα υγρα 44 κιλα στα 72 συνολο. η διαφορα αυτων των 2 ειναι το βαρος των μυων μου(57-44):unsure:?
μου ειπε οτι ειναι στα φυσιολογικα πλαισια.
συζητησαμε αρκετα και του ειπα τι ακριβως ψαχνω οποτε μου εδωσε μια διατροφη για 1-2 εβδομαδες. μου ειπε οτι ειναι για να μειωθει το λιπος που εχω λιγο και μετα θα μου δωσει μια αλλη διατροφη με αυξημενο ποσοστο πρωτεινης για να αρχισω (σε συνδυασμο με βαρη και αεροβια) να παιρνω ογκο. τι λετε για ολα αυτα?

1) Τα 57 κιλα πρεπει να ειναι μυικη σου μαζα και στα 44 κιλα να ειναι νερο, σκελετος κτλ...
2) Γραψε μας το διατροφικο σου πλανο πανω κατω, ωστε να να δουμε πως μπορουμε να το βελτιωσουμε ( τι ωρα ξυπνας, ποσα γευματα κανεις την ημερα, τι τρως σε καθε γευμα, ποτε πας προπονηση, ποτε τελειωνεις την προπονηση κτλ )...
3) Ακολουθεις το προγραμμα του γιατρου?
4) Χρειαζεσε 2γρ πρωτεινης ανα κιλο καθαρης μυικης μαζας στην διατροφη σου...

Γιατι ο λυκος εχει χοντρο σβερκο?
Γιατι κανεις τις δουλειες ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ...

Anyway σου ειπα πανω κατω πως να φτιαξεις την διατροφη σου, τι να προσεξεις και τι να καταναλωνεις στα προηγουμενα ποστς μου...
Προσαρμωσε τα στο διατροφικο σου πλανο και βλεπουμε, πως μπορουμε το δουλεψουμε περισσοτερο στα μετρα σου...

Κατι βασικο, οπου πολλοι το ξεχνουν...
Ο ανθρωπος ξεχωριζει απο τα ζωα, για το λογο, οτι εχει την λογικη να κανει ενα προγραμμα και να οργανωσει την ζωη του...

ala
02-09-11, 20:40
1) Τα 57 κιλα πρεπει να ειναι μυικη σου μαζα και στα 44 κιλα να ειναι νερο, σκελετος κτλ...
2) Γραψε μας το διατροφικο σου πλανο πανω κατω, ωστε να να δουμε πως μπορουμε να το βελτιωσουμε ( τι ωρα ξυπνας, ποσα γευματα κανεις την ημερα, τι τρως σε καθε γευμα, ποτε πας προπονηση, ποτε τελειωνεις την προπονηση κτλ )...
3) Ακολουθεις το προγραμμα του γιατρου?
4) Χρειαζεσε 2γρ πρωτεινης ανα κιλο καθαρης μυικης μαζας στην διατροφη σου...

Γιατι ο λυκος εχει χοντρο σβερκο?
Γιατι κανεις τις δουλειες ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ... :bowdown:

Anyway σου ειπα πανω κατω πως να φτιαξεις την διατροφη σου, τι να προσεξεις και τι να καταναλωνεις στα προηγουμενα ποστς μου...
Προσαρμωσε τα στο διατροφικο σου πλανο και βλεπουμε, πως μπορουμε το δουλεψουμε περισσοτερο στα μετρα σου...

Κατι βασικο, οπου πολλοι το ξεχνουν...
Ο ανθρωπος ξεχωριζει απο τα ζωα, για το λογο, οτι εχει την λογικη να κανει ενα προγραμμα και να οργανωσει την ζωη του...

λοιπον
εχω ξυπνημα 5:30 η 6:30 το πρωι 250 ml γαλα 2% και ενα τοστ με γαλοπουλα και τυρι
γυρω στις 11:00 τοστ με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι.
στις 13:00 μια μπανανα
στις 4~5 μεσημεριανο κοτοπουλο φιλετο με πατατα και σαλατα ή
μπιφτεκια + σαλατα ή
μοσχαρι με ρυζι ή
μακαρονια (2 φλιτζ.) ή
φασολάκια με πατατα τυρι +1 ψωμι και καποια αλλα ενναλακτικα στο ιδιο στυλ
απογευμα 1 φρουτο
και βραδυ ομελετα +σαλατα ή
120γρ κρεας +σαλατα ή
2-3 καλαμακια κοτ αν ειμαι εξω.
ολο αυτο μου ειπε οτι ειναι για 2 εβδομαδες, για να χασω ενα μικρο ποσοστο λιπους μαζι με βαρη και αεροβικη.
μετα θα μου δωσει αλλη διατροφη με φουλ πρωτεινη για να παρω καποια μυικα οπως μου ειπε.
προπονηση σπιτι 3 με 4 ωρες μετα το μεσημεριανο συνηθως.
2 μερες εχω παει οποτε ακομα δεν το εχω ξεκινησει καλα καλα.

Txc
02-09-11, 21:02
λοιπον
εχω ξυπνημα 5:30 η 6:30 το πρωι 250 ml γαλα 2% και ενα τοστ με γαλοπουλα και τυρι
γυρω στις 11:00 τοστ με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι.
στις 13:00 μια μπανανα
στις 4~5 μεσημεριανο κοτοπουλο φιλετο με πατατα και σαλατα ή
μπιφτεκια + σαλατα ή
μοσχαρι με ρυζι ή
μακαρονια (2 φλιτζ.) ή
φασολάκια με πατατα τυρι +1 ψωμι και καποια αλλα ενναλακτικα στο ιδιο στυλ
απογευμα 1 φρουτο
και βραδυ ομελετα +σαλατα ή
120γρ κρεας +σαλατα ή
2-3 καλαμακια κοτ αν ειμαι εξω.
ολο αυτο μου ειπε οτι ειναι για 2 εβδομαδες, για να χασω ενα μικρο ποσοστο λιπους μαζι με βαρη και αεροβικη.
μετα θα μου δωσει αλλη διατροφη με φουλ πρωτεινη για να παρω καποια μυικα οπως μου ειπε.
προπονηση σπιτι 3 με 4 ωρες μετα το μεσημεριανο συνηθως.
2 μερες εχω παει οποτε ακομα δεν το εχω ξεκινησει καλα καλα.

1) Στο πρωτο γευμα βαλε και ενα φρουτο και εισαι οκ...
2) Το πρωτο σου γευμα με το δευτερο εχουν 5 ωρες διαφορα? Μεγα λαθος, βαλε κατι ενδιαμεσα...
3) Το δευτερο σου γευμα ειναι μια χαρα, θα μπορουσες να βαλεις κανα ποτηρι γαλα ( προσωπικα προτιμω τα 0% γαλατα και ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ )
4) Στο τριτο σου γευμα μονο μια μπανανα? Που ειναι η πρωτεινη εδω?
5) Το μεσημεριανο σου ειναι οκ, πιες και κανα καφε. Δεν πιστευω να πινεις μπυρες?
6) Μετα την προπονηση, δεν τρως τιποτα? Βαλε κανα γευμα σαν το μεσημεριανο μετα την προπονηση...
7) Πριν τον υπνο παλι τιποτα? Εδω βαλε κανα γιαουρτακι 0% και καμια 10αρια ξυροκαρπια ωμα και αναλατα ( καρυδια κατα προτιμηση )...
8. Σε καθε γευμα σου πρεπει να εχεις μια πηγη υδατανθρακα και πρωτεινης...

Σε 2 εβδομαδες δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα κατεμε...
Τα αποτελεσματα της προπονησης σου και της διατροφης σου, θα τα δεις μακροπροθεσμα...
Ο γιατρος ειναι τσαρλατανος ( sorry κιολας )...
Κανωντας μια σωστη διατροφη πλουσια σε πρωτεινη, φυσιολογικο υδατανθρακα και χαμηλη σε λιπαρα σε συνδιασμο με συστηματικη ( καθημερινη ασκηση ), θα χτισεις και θα καψεις ταυτοχρονα...
Η διατροφη του γιατρου ειναι διατροφη της πεινας...

Λιπαρα καθημερινα κοιταξε να παιρνεις απο το ελαιολαδο στην σαλατα σου και απο τα καρυδια πριν τον υπνο...
Περιορισε οσο μπορεις τα υπολοιπα ( μακρια δλδ απο πληρη γαλακτομικα, γλυκα, τηγανιτα, χοιρινα κτλ )...

Παλι η διατροφη που σου πρωτεινα πανω κατω δεν ειναι η ιδανικη, θελει πολυ δουλεια και αυτη και υπολογισμο κατεμε των μακροσυστατικων, γιατι στην ουσια αυτο εχει σημασια στο τελος της ημερας και οχι το timing...

Βεβαια ειναι καλυτερη απο αυτη του << γιατρου >>...

Στο πρωινο θα σου πρωτεινα να ετρωγες βρωμη και στο δεκατιανο σου βαλε κανα τοστακι...
Αν στο δευτερο γευμα, εβαλες τοστακι, μην βαλεις παλι τοστακι και στο τριτο. Βαλε κατι αλλο...

Τι ωρες λειπεις απο το σπιτι?
Υπαρχουν καλες επιλογες, ωστε να μην χασεις γευματα, αν εισαι μακρια απο το σπιτι λογω δουλειας...

Να φανταστω μεταξυ πρωτου και δευτερου γευματος, εισαι υποθετικα στην δουλεια, γι'αυτο δεν εχεις κανενα γευμα?

Txc
02-09-11, 21:23
Κατεμε η καλυτερη επιλογη για γευμα μακρια απο το σπιτι ειναι το meal replacement ( μπαρα ή σοκολατα πρωτεινης )...
Πουλανε τετοια σε καταστηματα αθλητικης διατροφης...
Πχ Οταν ξερω οτι θα λειψω αρκετες ωρες απο το σπιτι, εχω παντα ενα meal replacement στην τσαντα...

ala
02-09-11, 21:25
1) ok
3) προτιμας γαλα 0% και οχι 1.5%? και γιατι μακρας διαρκειας και οχι φρεσκο? μου κανει εντυπωση αυτο.
4)μονο μπανανα συμφωνα με την λογικη οτι για 2 εβδομαδες χανουμε.
5) πινω μπυρες...:( θα τις κοψω τελειως) αλλα οχι και τρελα πραγματα.
6) το πιο σημαντικο. αν τρωω 5 η ωρα και 4 ωρες μετα φτανω στις 9 οποτε δεν τρωω το βραδυνο περιπου εκεινη την ωρα?(επισης μου ειπε οτι τρωω μιση ωρα μετα την προπο ισχυει?) τα εχω μπερδεψει..
αν φαω στις 9:30 βραδυνο μετα γυρω στις 10:30 την πεφτω συνηθως καθημερινες λογω ξυπνηματος.
επισης μου ειπε οτι μετα θα βαλουμε πρωτεινη φουλ οπως γιαουρτι πολυ αβγο καρυδια κτλ.
τα σ/κ που ξυπναω και κοιμαμαι αλλες ωρες τι κανω?
και κατι τελευταιο. 4 μερες κανω βαρη και 2 μερες περπατημα/χαλαρο τρεξιμο σωστο?
πρεπει να σε ευχαριστησω για ολες τις απαντησεις.

ala
02-09-11, 21:29
Στο πρωινο θα σου πρωτεινα να ετρωγες βρωμη και στο δεκατιανο σου βαλε κανα τοστακι...
Αν στο δευτερο γευμα, εβαλες τοστακι, μην βαλεις παλι τοστακι και στο τριτο. Βαλε κατι αλλο...

Τι ωρες λειπεις απο το σπιτι?
Υπαρχουν καλες επιλογες, ωστε να μην χασεις γευματα, αν εισαι μακρια απο το σπιτι λογω δουλειας...

Να φανταστω μεταξυ πρωτου και δευτερου γευματος, εισαι υποθετικα στην δουλεια, γι'αυτο δεν εχεις κανενα γευμα?

η βρωμη δεν με ενθουσιαζει σαν γευση αλλα θα το προσπαθησω.;)
δεν ξερω τι να βαλω στο 2ο γευμα (ναι ειμαι στην δουλεια και ψιλοτρεχω δυστυχως) γιατι δεν θα πειναω πολυ..
το τοστ το θελω σαν τριτο. με χορταινει!
λειπω απο το πρωι που σου ειπα μεχρι τις 4:30 στανταρ. τον χειμωνα κατα περιοδους γυρναω βραδυ σπιτι απο δουλεια. εκει θα ειναι τα δυσκολα.
δλδ ειναι καλυτερα μπαρα πρωτεινης απο πχ 2-3 καλαμακια?

Txc
02-09-11, 21:42
1) ok
3) προτιμας γαλα 0% και οχι 1.5%? και γιατι μακρας διαρκειας και οχι φρεσκο? μου κανει εντυπωση αυτο.
4)μονο μπανανα συμφωνα με την λογικη οτι για 2 εβδομαδες χανουμε.
5) πινω μπυρες...:( θα τις κοψω τελειως) αλλα οχι και τρελα πραγματα.
6) το πιο σημαντικο. αν τρωω 5 η ωρα και 4 ωρες μετα φτανω στις 9 οποτε δεν τρωω το βραδυνο περιπου εκεινη την ωρα?(επισης μου ειπε οτι τρωω μιση ωρα μετα την προπο ισχυει?) τα εχω μπερδεψει..
αν φαω στις 9:30 βραδυνο μετα γυρω στις 10:30 την πεφτω συνηθως καθημερινες λογω ξυπνηματος.
επισης μου ειπε οτι μετα θα βαλουμε πρωτεινη φουλ οπως γιαουρτι πολυ αβγο καρυδια κτλ.
τα σ/κ που ξυπναω και κοιμαμαι αλλες ωρες τι κανω?
και κατι τελευταιο. 4 μερες κανω βαρη και 2 μερες περπατημα/χαλαρο τρεξιμο σωστο?
πρεπει να σε ευχαριστησω για ολες τις απαντησεις.

1) Βαριεμε να πηγαινω στο supermarket καθε 2 μερες για να παιρνω γαλα. Προτιμω να πηγαινω να ψωνιζω μια φορα την εβδομαδα, για ολοκληρη την εβδομαδα. Εχω και αλλες δουλειες, απο το να τρεχω στο supermarket καθε 3 και λιγο γιατι χαλασε το γαλα. Το 1.5% εχει παραπανω θερμιδες στα 250ml και κορεσμενα λιπαρα...
2) 2 εβδομαδες ειναι πολυ μικρο χρονικο διαστημα για να δεις αμεσα αποτελεσματα και τα αποτελεσματα που θα δεις, αν δεις, δεν θα ειναι λιπος, αλλα μυικος ιστος...
3) ε οκ αν τελειωνεις την προπονηση στις 9, κανε ενα κανονικο γευμα οπως το μεσημεριανο, ασε τα καρυδια και κοιμησου κατα τις 12? Ε τωρα δεν ξερω, πως ειναι το προγραμμα σου, για να σου πω τι θα κανεις ακριβως, απλα μετα την προπονηση χρειαζεσε ενα δυνατο γευμα οπως και να εχει γιατι το σωμα σου θελει ενεργεια...
4) Οπως ειπα και πριν γιατρος της πλακας, το διατροφικο πλανο καθε ανθρωπου ειναι ξεχωριστο και παιζουν ρολο διαφορες μεταβλητες οπως ηλικια, φυλο, μερες προπονησης, ενταση προπονησης, κιλα, στοχος, δουλεια ( αλλες αναγκες εχει ενας οικοδομος - BBer και αλλες ενας λογιστης - ΒΒer ) κτλ...
5) Το αλκοολ πρεπει να το κοψεις, γιατι σου προσφερει ΜΟΝΟ αχριστες θερμιδες και τιποτα αλλο. Κανα ποτηρακι κοκκινο κρασι πινε, αυτο κανει καλο στην καρδια...
6) Πηγες σε γυμναστηριο ή σπιτι?
7) Τις μερες που δεν κανεις προπονηση, απλα ελαττωσε τον υδατανθρακα σου στα γευματα. Προσωπικα δεν ελλατονω τιποτα τις ημερες που κανω παυση, θελω ξεκουραση και καλο φαι...
8. Καθε ημερα χτιζεις τις υποδομες, για την επομενη ημερα ( να το θυμασε αυτο )...

Txc
02-09-11, 21:48
η βρωμη δεν με ενθουσιαζει σαν γευση αλλα θα το προσπαθησω.;)
δεν ξερω τι να βαλω στο 2ο γευμα (ναι ειμαι στην δουλεια και ψιλοτρεχω δυστυχως) γιατι δεν θα πειναω πολυ..
το τοστ το θελω σαν τριτο. με χορταινει!
λειπω απο το πρωι που σου ειπα μεχρι τις 4:30 στανταρ. τον χειμωνα κατα περιοδους γυρναω βραδυ σπιτι απο δουλεια. εκει θα ειναι τα δυσκολα.
δλδ ειναι καλυτερα μπαρα πρωτεινης απο πχ 2-3 καλαμακια?

1) Προσωπικα εγω τροω την βρωμη απευθειας απο την συσκευασια με το κουταλι :)
2) Ε βαλε δευτερο ενα meal replacement ( μπαρα ή σοκολατα πρωτεινης, πανε σε ενα μαγαζι που πουλαει συμπληρωματα διατροφης και δες τι παιζει, κανονικο γευμα ειναι απο αποψη διατροφικων στοιχειων και χωρα και στην τσεπη )...
3) Τα 2-3 καλαμακια δεν ειναι καν γευμα, snack ειναι...
4) Το ιδανικο μετα την προπονηση ειναι υγρο γευμα, αλλα αστο για αργοτερα αυτο, εισαι σε αρχικο σταδιο ακομα. Καπακι μετα την προπονηση πανε για φαι...

ala
02-09-11, 21:59
1) Βαριεμε να πηγαινω στο supermarket καθε 2 μερες για να παιρνω γαλα. Προτιμω να πηγαινω να ψωνιζω μια φορα την εβδομαδα, για ολοκληρη την εβδομαδα. Εχω και αλλες δουλειες, απο το να τρεχω στο supermarket καθε 3 και λιγο γιατι χαλασε το γαλα. Το 1.5% εχει παραπανω θερμιδες στα 250ml και κορεσμενα λιπαρα...
2) 2 εβδομαδες ειναι πολυ μικρο χρονικο διαστημα για να δεις αμεσα αποτελεσματα και τα αποτελεσματα που θα δεις, αν δεις, δεν θα ειναι λιπος, αλλα μυικος ιστος...
3) ε οκ αν τελειωνεις την προπονηση στις 9, κανε ενα κανονικο γευμα οπως το μεσημεριανο, ασε τα καρυδια και κοιμησου κατα τις 12? Ε τωρα δεν ξερω, πως ειναι το προγραμμα σου, για να σου πω τι θα κανεις ακριβως, απλα μετα την προπονηση χρειαζεσε ενα δυνατο γευμα οπως και να εχει γιατι το σωμα σου θελει ενεργεια...
4) Οπως ειπα και πριν γιατρος της πλακας, το διατροφικο πλανο καθε ανθρωπου ειναι ξεχωριστο και παιζουν ρολο διαφορες μεταβλητες οπως ηλικια, φυλο, μερες προπονησης, ενταση προπονησης, κιλα, στοχος, δουλεια ( αλλες αναγκες εχει ενας οικοδομος - BBer και αλλες ενας λογιστης - ΒΒer ) κτλ...
5) Το αλκοολ πρεπει να το κοψεις, γιατι σου προσφερει ΜΟΝΟ αχριστες θερμιδες και τιποτα αλλο. Κανα ποτηρακι κοκκινο κρασι πινε, αυτο κανει καλο στην καρδια...
6) Πηγες σε γυμναστηριο ή σπιτι?
7) Τις μερες που δεν κανεις προπονηση, απλα ελαττωσε τον υδατανθρακα σου στα γευματα. Προσωπικα δεν ελλατονω τιποτα τις ημερες που κανω παυση, θελω ξεκουραση και καλο φαι...
8. Καθε ημερα χτιζεις τις υποδομες, για την επομενη ημερα ( να το θυμασε αυτο )...
1)ok απλα μου εκανε περιεργο γιατι μαρκας διαρκειας λογω παστεριωσης.
2)για να το λες κατι ξερεις..
3)τελειωνω 9 πρεπει να περιμενω 30 λεπτα για να φαω η τρωω αμεσως? και μετα απο ποση ωρα πρεπει να πεσω για υπνο?
4)κοιτα που επεσες στο 2ο!!:P:P (οχι ΒΒer βεβαια)
5)ενταξει αλλα η μπυρα τραβιεται ρε γαμωτο.
6)σπιτι κανω τις ασκησεις οι οποιες ειναι αυτες:
Δευτέρα-Πέμπτη
Πους απς 3 χ 10
Πιέσεις στο πάτωμα 3 χ 10
Βυθίσματα 3 χ 10
κωπηλατική με αλτήρα 3 χ 12
Κάμψεις δικεφάλων 3 χ 10
Σφυριά 3 χ 10
Σφυριά 3 χ 10 (τρικεφαλα)

Τρίτη-Παρασκευή
Καθίσματα με αλτήρες 3 χ 10
Προβολές με αλτήρα 3 χ 10
Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3 χ10
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών 3 χ 10
Κοιλιακοί 3 χ 12
dumbbell flys 3 χ 10
Row on knees 3 χ 12
δεν ειναι δικο μου ετσι. με εχουν βοηθησει παιδια απο εδω μεσα(να τα λεμε τα σωστα:green:) και εχω διαβασει αρκετα.
7) ok.
8.)σημαντικο, θα το θυμαμαι.
χιλια ευχαριστω και παλι και το εννοω.

Txc
02-09-11, 22:01
Να σε καλα...

ala
26-09-11, 19:23
καλο απογευμα!
ξεκινωντας πριν ενα μηνα ημουν 74 κιλα 1.80 υψος με 15%bf.
τωρα ειμαι 69 κιλα ακομα 1.80(:P) και δεν ξερω bf. σκοπος να παρω λιγο κανα κιλο γιατι ειμαι σαν "καλαμακι"
θελω λοιπον να μπω στον ογκο και θελω τα φωτα σας παλι..

7 το πρωι
250ml γαλα πρασινο με 1 τοστ ολικης με 1 φετα αγλοπουλα και μια φετα τρικαλινο Light + 2 κουταλιες σουπας βρωμη. (να βαλω βρωμη βγαζοντας το τοστ η οχι?)

10:30
1 τοστ ολικης με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + ντοματα + λιγο μαρουλι.

1:30 δεν ξερω τι (λογω δουλειας) ισως ενα meal replacement (μπαρα πρωτεινης) ισως?

4:30-5
κοτα μισο στηθος η μοσχαρι 150-200 γρ η οσπρια ( φακες φασολια κτλ αλλα δεν ξερω ποσο) +ρυζι 2 κουπες η 2 κανονικες πατατες βραστες +σαλατα παντα ντοματα η χορτα η μαρουλι με 1.5 κουταλια εξτρα παρθενο :green:.

ενδιαμεσα????

γυρω στις 8-8:30 εχει προπονηση 4 στις 7 μερες.
καπακι φαγητο ιδιο κοτοπουλο με το μεσημερι η 100 γρ μοσχαρι η οσπρια (παλι δεν ξερω ποσο) η ομελετα 3 ασπραδια 1 κροκος + σαλατα η ομελετα 3 ασπραδια 1 κροκος

10:30
1 ποτηρι γαλα με λιγα καρυδια.

ομως δεν εχω βαλει πουθενα κανενα γιαουρτακι 2%, φρουτα (μπανανες) και επισης παιζει το φαγητο να ειναι λιγο..
δεν εχω υπολογισει θερμιδες πρωτεινη κτλ γιατι μου λειπουν γευματα ακομα..

venom1987
26-09-11, 19:43
καλο απογευμα!
ξεκινωντας πριν ενα μηνα ημουν 74 κιλα 1.80 υψος με 15%bf.
τωρα ειμαι 69 κιλα ακομα 1.80(:P) και δεν ξερω bf. σκοπος να παρω λιγο κανα κιλο γιατι ειμαι σαν "καλαμακι"
θελω λοιπον να μπω στον ογκο και θελω τα φωτα σας παλι..

7 το πρωι
250ml γαλα πρασινο με 1 τοστ ολικης με 1 φετα αγλοπουλα και μια φετα τρικαλινο Light + 2 κουταλιες σουπας βρωμη. (να βαλω βρωμη βγαζοντας το τοστ η οχι?)

10:30
1 τοστ ολικης με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + ντοματα + λιγο μαρουλι.

1:30 δεν ξερω τι (λογω δουλειας) ισως ενα meal replacement (μπαρα πρωτεινης) ισως?

4:30-5
κοτα μισο στηθος η μοσχαρι 150-200 γρ η οσπρια ( φακες φασολια κτλ αλλα δεν ξερω ποσο) +ρυζι 2 κουπες η 2 κανονικες πατατες βραστες +σαλατα παντα ντοματα η χορτα η μαρουλι με 1.5 κουταλια εξτρα παρθενο :green:.

ενδιαμεσα????

γυρω στις 8-8:30 εχει προπονηση 4 στις 7 μερες.
καπακι φαγητο ιδιο κοτοπουλο με το μεσημερι η 100 γρ μοσχαρι η οσπρια (παλι δεν ξερω ποσο) η ομελετα 3 ασπραδια 1 κροκος + σαλατα η ομελετα 3 ασπραδια 1 κροκος

10:30
1 ποτηρι γαλα με λιγα καρυδια.

ομως δεν εχω βαλει πουθενα κανενα γιαουρτακι 2%, φρουτα (μπανανες) και επισης παιζει το φαγητο να ειναι λιγο..
δεν εχω υπολογισει θερμιδες πρωτεινη κτλ γιατι μου λειπουν γευματα ακομα..

φιλε μ η διατροφη σ ειναι πολυ λιγη..........
βγαλε πρωτα τι θερμιδες χρειαζεσαι και χωρισε τα μακρος
και φτιξε την διατροφη σ ετσι
χρειαζεσαι αλλα 2 γευματα τουλαχιστον

Lucif3r
26-09-11, 19:45
θα σου προτεινα με την λιγη εμπειρια που εχω και γω 1. να βγαλεις το τοστ απο το πρωινο και να βαλεις βρωμη στο γαλα + μια μπανανα και 2. το βραδυ ειναι καλυτερο το γιαουρτι!
Επισης μεχρι το γευμα σου στις 4.30-5 μου φαινεται οτι θα πεινας πολυ :P

:welcome::welcome:

ala
26-09-11, 19:59
υπολογισα το bmr 1730 και τις ημερησιες θερμιδες σε 2600 αν δεν κανω λαθος.
ψαχνομαι ομως ακομα στα 2 γευματα που δεν ξερω τι να βαλω οποτε δεν μπορω να μοιρασω τα γευματα

venom1987
26-09-11, 21:34
υπολογισα το bmr 1730 και τις ημερησιες θερμιδες σε 2600 αν δεν κανω λαθος.
ψαχνομαι ομως ακομα στα 2 γευματα που δεν ξερω τι να βαλω οποτε δεν μπορω να μοιρασω τα γευματα

ε αυτη μονο 2600 δεν ειναι.....
βαλε ενα γιαουρτι με δημητριακα και μελι

και το βραδι ενα γιαουρτακι με καρυδια

πρωινο βαλε γαλα+δημητριακα+πρωτεινη
μπανανα

τοσες εχουν ανεβει διαβασε και παρε ιδεες και με το τι τρως φυσικα

ala
26-09-11, 22:05
διαβαζω συνεχεια διαφορες να δω τι αποψεις υπαρχουν. ο καθενας βεβαια με τις δυνατοτητες του.
εγω δλδ στις 1:30 δεν μπορω να αφιερωσω χρονο λογο δουλειας. για αυτο ρωτησα για μπαρα πρωτεινης αν ειναι οκ?.
ουτε τωρα τουλαχιστον προκειται να παρω καποιο συμπληρωμα που λυνει χερια οσο ναναι.
οπως και το απογευματινο το οποιο δεν υπαρχει και το μεταπροπονητικο το οποιο εμενα τυχαινει να συμπιπτει με το βραδυνο μου.
προσπαθω να βγαλω κατι γενικα. :idea:

ala
27-09-11, 17:02
λοιπον παμε καπως καλυτερα.

1ο γευμα στις 7
250ml γαλα πρασινο με 3 κουταλιες σουπας βρωμη 1 κουταλια μελι η ταχινι και μια μπανανα.

10:30
1 τοστ ολικης με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + ντοματα + λιγο μαρουλι.

1:30 μπαρα πρωτεινης (η οτι μου πειτε)

4:30-5
κοτοπουλο 150-200γρ στηθος η μοσχαρι 150-200γρ η οσπρια 1 πιατο + ρυζι 100γρ η 2-3 κανονικες πατατες βραστες +σαλατα παντα με 1.5 κουταλια λαδι .

οταν υπαρχει προπονηση
7:30-8 εχει προπονηση για 40 λεπτα περιπου 4 στις 7 μερες.
καπακι δλδ στις 9 παρα φαγητο 100γρ κοτοπουλο η 100 γρ μοσχαρι η οσπρια (παλι ενα πιατο?) η αν δεν εχω τιποτα ομελετα 3 ασπραδια 1 κροκος
+ σαλατα
γυρω στις 11 το βραδυ υπνος.

οταν εχει καθισιο
7:30-8
100γρ κοτοπουλο η 100 γρ μοσχαρι η οσπρια (παλι ενα πιατο?) η ομελετα 3 ασπραδια 1 κροκος
+ σαλατα

10 1 γιαουρτι 2% με μερικα καρυδια.

τι λετε?

ala
28-09-11, 20:11
καμια βοηθεια παιδια???

giannis64
29-09-11, 20:48
σου εγινε συγχωνευση 2 θεματων.

ala
21-10-11, 22:43
παμε παλι

1ο γευμα στις 7
250ml γαλα πρασινο με 1 χουφτα βρωμη και μια χουφτα δημητριακα quaker + 1 σκουπ whey.

10:30
1 τοστ ολικης με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + ντοματα.

1:30 τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + μια μπανανα.

4:30-5
κοτοπουλο 150-200γρ στηθος η μοσχαρι 150-200γρ η οσπρια 1 πιατο φουλ + ρυζι 150γρ η 2-3 κανονικες πατατες βραστες +σαλατα παντα με 1.5 κουταλια λαδι .

προπονα

7:30 1 σκουπ whey + μια μπανανα.

μετα απο 40 λεπτα
οπως το μεσημεριανο μου χωρις σαλατα.
22:00
1 γιαουρτι 2% (και αν εχω ορεξη μερικα καρυδια)

γυρω στις 11 το βραδυ υπνος.

συνολο πρωτεινης : λιγο πανω απο 180 γρ
συνολο θερμιδων : πεπιπου 2400-2600

πως την βλεπετε?

ala
23-10-11, 19:37
1ο γευμα στις 7
250ml γαλα πρασινο με 1 χουφτα βρωμη και μια χουφτα δημητριακα quaker + 1 σκουπ whey.

10:30
1 τοστ ολικης με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + ντοματα.

1:30 τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + μια μπανανα.

4:30-5
κοτοπουλο 150-200γρ στηθος η μοσχαρι 150-200γρ η οσπρια 1 πιατο φουλ + ρυζι 150γρ η 2-3 κανονικες πατατες βραστες +σαλατα παντα με 1.5 κουταλια λαδι .

προπονα

7:30 1 σκουπ whey + μια μπανανα.

μετα απο 40 λεπτα
οπως το μεσημεριανο μου χωρις σαλατα. (1 φορα την εβδομαδα βαζω και τονο σε νερο αφαιρωντας το κοτοπουλο η το κρεας)

22:00
1 γιαουρτι 2% (και αν εχω ορεξη μερικα καρυδια)

γυρω στις 11 το βραδυ υπνος.

συνολο πρωτεινης : λιγο πανω απο 180 γρ
συνολο θερμιδων : πεπιπου 2400-2600

πως την βλεπετε?

την δουλευω λιγο για να ειμαι σταθερα πανω απο τις 2600 θερμιδες. τυπου βαζω μια φετα ψωμι(μαυρο) στα μεγαλα γευματα η γενικα ανεβαζω λιγο υδατανθρακα.
σκοπος ειναι ο ογκος οπως εγραφα πιο πανω.
μαλλον γινομαι κουραστικος και sorry ρε παιδια αλλα ειναι οκ η διατροφη αυτη?
να μην την συνεχιζω αδικα αν κανω κατι λαθος και δεν το παιρνω χαμπαρι.

spyros Bodybuilding
23-10-11, 21:01
παμε παλι

1ο γευμα στις 7
250ml γαλα πρασινο με 1 χουφτα βρωμη και μια χουφτα δημητριακα quaker + 1 σκουπ whey.

10:30
1 τοστ ολικης με 3 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + ντοματα.

1:30 τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι ight + μια μπανανα.

4:30-5
κοτοπουλο 150-200γρ στηθος η μοσχαρι 150-200γρ η οσπρια 1 πιατο φουλ + ρυζι 150γρ η 2-3 κανονικες πατατες βραστες +σαλατα παντα με 1.5 κουταλια λαδι .

προπονα

7:30 1 σκουπ whey + μια μπανανα.

μετα απο 40 λεπτα
οπως το μεσημεριανο μου χωρις σαλατα.
22:00
1 γιαουρτι 2% (και αν εχω ορεξη μερικα καρυδια)

γυρω στις 11 το βραδυ υπνος.

συνολο πρωτεινης : λιγο πανω απο 180 γρ
συνολο θερμιδων : πεπιπου 2400-2600

πως την βλεπετε?

καλη ειναι ξεκινα την και ενημερωσε μας για την πορεια σου.Οποτε κολλας ανεβαζεις ανα 300 θερμιδες(κυριως υδατανθρακες):thumbup:

ala
07-11-11, 19:49
καλησπερα παιδια.
εκλεισα τον 1ο μηνα στον ογκο. τα αποτελεσματα μου ειναι + 2,5kg. ειναι οκ σαν αυξηση βαρους ανα μηνα?
συνεχιζω ακαθεκτος για να παρω και αλλα αρκετα ακομα.
φυσικα δεν εχω δει διαφορες στο σωμα μου εκτος απο την κοιλια μου, η οποια εχει αρπαξει! αρκετα. :weights::weights:
τα υπολοιπα μερη πχ χερια κτλ τιποτα ακομα.

venom1987
07-11-11, 21:12
καλησπερα παιδια.
εκλεισα τον 1ο μηνα στον ογκο. τα αποτελεσματα μου ειναι + 2,5kg. ειναι οκ σαν αυξηση βαρους ανα μηνα?
συνεχιζω ακαθεκτος για να παρω και αλλα αρκετα ακομα.
φυσικα δεν εχω δει διαφορες στο σωμα μου εκτος απο την κοιλια μου, η οποια εχει αρπαξει! αρκετα. :weights::weights:
τα υπολοιπα μερη πχ χερια κτλ τιποτα ακομα.

μην βιαζεσαι ολα με τον χρονο τους......
οταν λες εχει αρπαξει......???

ala
07-11-11, 21:28
μην βιαζεσαι ολα με τον χρονο τους......
οταν λες εχει αρπαξει......???

συμφωνω ολα με το χρονο τους, γιαυτο ειπα οτι φυσικα δεν εχω δει αλλαγες.
οταν λεω εχει αρπαξει σημαινει οτι εχει μεγαλωσει η κοιλια.
σαν πρηξιμο τυπου. πιστευω οτι ειναι ψιλονορμαλ φαση δεν ξερω κιολας.
ξερεις οταν τρωω και γουσταρω την χτυπαω και ακουω ευτυχισμενος την ηχω :green::P:P

εντιτ: η κοιλια λιπωνει ευκολα κατα την περιοδο του ογκου?