PDA

Επιστροφή στο Forum : λιγη βοηθεια στο θεμα αλλαγης διατροφης?



tolis93
08-06-11, 23:58
Καταρχας καλησπερα σας.
να σημειωσω τα βασικοτερα.ειμαι 18 ετων υψος 1,92 και 77 κιλα.θελω να ανεβασω μυικα κιλα πλεον αλλα δε θελω να παρω λιπος.αντε να φτασω μεχρι ενα 10%(αυτη τη στιγμη παιζω καπου στο 7)
η διατροφη μ ειναι η εξης
πρωινο:
2 πιτες με μουσλι(η καθε πιτα εχει 30 γραμμαρια μουσλι και 2 ασπραδια)ενα γιαουρτι 0% τοταλ και μια κουταλια γλυκου μελι.
προγευμα:2-3 μηλα η αλλα φρουτα(βερικοκα πεπονι καρπουζι φρεαοθλες κερασια)
μεσημεριανο:αλλες μερες οσπρια αλλες λαχανικα αλλες απαχο κρεας.χωρις λαδι.ολα βραστα η ψητα η στον ατμο.μαζι με 100 γραμμαρια κοτατζ 1,9-2,2% λιπαρα.
απογευμα:3 φρουτα.ενα γιαουρτι τοταλ 0% και 15 γραμμαρια μουσλι
βραδυνο:γαλοπουλα βραστη η ψητη η φιλετο κοτοπουλο βραστο η ψητο(ποσοτητα περιπου 100-150 γραμμαρια δηλαδη μισο στηθος) η 150γραμμαρια τονο η μοσχαρι συκωτι 150γρ μαζι με αρκετα λαχανικα(περιπου 2-3 ντοματες,2-3 πιπεριες.αρκετα μανηταρια.κρεμμυδια....)
σιγουρα κανω πατατες απο οτι βλεπω σε σχεση με τις διατροφες των αλλων.
να σημειωσω πως προπονηση κανω το πρωι και αμεσως μετα πινω ενα ποτηρι γαλα 0%
συμπληρωματα δεν εχω παρει ακομα και θα προτημουσα για την ωρα να τα αποφυγω.
ευχαριστω εκ των προτερων

the_trooper
09-06-11, 23:15
Καταρχας καλησπερα σας.
να σημειωσω τα βασικοτερα.ειμαι 18 ετων υψος 1,92 και 77 κιλα.θελω να ανεβασω μυικα κιλα πλεον αλλα δε θελω να παρω λιπος.αντε να φτασω μεχρι ενα 10%(αυτη τη στιγμη παιζω καπου στο 7)
η διατροφη μ ειναι η εξης
πρωινο:
2 πιτες με μουσλι(η καθε πιτα εχει 30 γραμμαρια μουσλι και 2 ασπραδια)ενα γιαουρτι 0% τοταλ και μια κουταλια γλυκου μελι. Βάλε και κρόκο, μην τον φοβάσαι.

προγευμα:2-3 μηλα η αλλα φρουτα(βερικοκα πεπονι καρπουζι φρεαοθλες κερασια) Αυτό δεν είναι γεύμα για μενα. Βγάλε τα φρούτα από εδώ και κράτα 1-2 στο πρωινό, ως πρόγευμα κάνε τοστάκι ολικής με ασπράδια/κοτόπουλο, μαρούλι, άπαχο τυρί.

μεσημεριανο:αλλες μερες οσπρια αλλες λαχανικα αλλες απαχο κρεας.χωρις λαδι.ολα βραστα η ψητα η στον ατμο.μαζι με 100 γραμμαρια κοτατζ 1,9-2,2% λιπαρα. Σπιτικό φαϊ να φανταστώ; Κράτα το ως έχει (μην γκρινιάζει και η μαμα) απλά πάντα να έχεις πρωτεϊνη μέσα.

απογευμα:3 φρουτα.ενα γιαουρτι τοταλ 0% και 15 γραμμαρια μουσλι Γουστάρεις τα φρουτάκια ε; :green: Βάλε κάτι σαν το δεκατιανό εδώ, κανένα τοστάκι δηλαδή με τόνο κλπ

βραδυνο:γαλοπουλα βραστη η ψητη η φιλετο κοτοπουλο βραστο η ψητο(ποσοτητα περιπου 100-150 γραμμαρια δηλαδη μισο στηθος) η 150γραμμαρια τονο η μοσχαρι συκωτι 150γρ μαζι με αρκετα λαχανικα(περιπου 2-3 ντοματες,2-3 πιπεριες.αρκετα μανηταρια.κρεμμυδια....). Αυτό είναι καλό.

+ Προ του ύπνου: Γιαούρτι + Αμύγδαλα/ταχίνι (εγώ βέβαια βάζω και από τα 2 :green: :green: )

σιγουρα κανω πατατες απο οτι βλεπω σε σχεση με τις διατροφες των αλλων.
να σημειωσω πως προπονηση κανω το πρωι και αμεσως μετα πινω ενα ποτηρι γαλα 0%
συμπληρωματα δεν εχω παρει ακομα και θα προτημουσα για την ωρα να τα αποφυγω.
ευχαριστω εκ των προτερων

Κάνεις προπόνηση με βάρη νηστικός; Λάθος για μένα. Επειδή και εγώ πλεον λόγω σχολής/δουλειάς κάνω νωρίς το πρωι προπόνηση (κατα τις 8 ) άκου τι κάνω: Ξυπνάω 7, κατεβάζω ένα scoop whey (εσύ δε θες συμπλήρωμα, οπότε φάε 5-6 ασπράδια) κατα τις 7.30 τρώω μία μπανάνα ή ένα ξυνόμηλο και μετά βουρ!

Σε γενικές γραμμές έτσι παίζει ένα διατροφικό πλάνο, απλά νταξει μην πιεστείς κιολας, μικροί είμαστε ακόμα (είσαι μάλλον, σου ρίχνω 2 ολόκληρα χρόνια :green: ) για να μετράμε και το γραμμάριο, ή δεν παίζει και τίποτα αν χάσουμε κάποιο γεύμα και αντι για 5-6 κάνουμε 3 (ναι, να κρατάμε υπολογισμό κλπ, και μία σωστή διατροφή αλλά μην τρελαινόμαστε κιολας).

tolis93
09-06-11, 23:57
Σε γενικές γραμμές έτσι παίζει ένα διατροφικό πλάνο, απλά νταξει μην πιεστείς κιολας, μικροί είμαστε ακόμα (είσαι μάλλον, σου ρίχνω 2 ολόκληρα χρόνια :green: ) για να μετράμε και το γραμμάριο, ή δεν παίζει και τίποτα αν χάσουμε κάποιο γεύμα και αντι για 5-6 κάνουμε 3 (ναι, να κρατάμε υπολογισμό κλπ, και μία σωστή διατροφή αλλά μην τρελαινόμαστε κιολας).

να σαι καλα βασικα γιατι ενω το διαβασαν 48 ατομα το παραπανω εισαι ο μονος που απαντησες.θα ακολουθησω τα οσα ειπες.οντως φρουτακια γουσταρω:P και οσο αυτο για τη προπονηση το πρωι οντως πολυ καλο!!ευχαριστω

the_trooper
10-06-11, 23:20
να σαι καλα βασικα γιατι ενω το διαβασαν 48 ατομα το παραπανω εισαι ο μονος που απαντησες.θα ακολουθησω τα οσα ειπες.οντως φρουτακια γουσταρω:P και οσο αυτο για τη προπονηση το πρωι οντως πολυ καλο!!ευχαριστω

Ε ναι ρε, βάρη νηστικός=θάνατος. Και δεν αποδίδεις και δεν είναι καλό. Για τα φρούτα καλύτερες στιγμές χρονικά θεωρούνται στο πρωινό, πριν και μετά την προπόνηση. Αλλιώς ενδιάμεσα στα γεύματα απ' όσο έχω διαβάσει.

tolis93
10-06-11, 23:39
Ε ναι ρε, βάρη νηστικός=θάνατος. Και δεν αποδίδεις και δεν είναι καλό. Για τα φρούτα καλύτερες στιγμές χρονικά θεωρούνται στο πρωινό, πριν και μετά την προπόνηση. Αλλιώς ενδιάμεσα στα γεύματα απ' όσο έχω διαβάσει.

ε νταξει φρουτακια εκει ενδιαμεσα τρωω.βασικα μετα τη προπονηση δεν πρεπει να φαω κατι με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη?τα φρουτα απο οτι ξερω δεν κανει με τιποτα μετα τη προπονηση

DrNio
10-06-11, 23:42
Μετά την προπόνηση θες άπαχο κρέας με βραστό ρύζι/πατάτες.Αύξησε τους υδατάνθρακες σου αν θες να δεις άνοδο στα κιλά σου.

tolis93
10-06-11, 23:45
Μετά την προπόνηση θες άπαχο κρέας με βραστό ρύζι/πατάτες.Αύξησε τους υδατάνθρακες σου αν θες να δεις άνοδο στα κιλά σου.

ηδη απο σημερα τους ανεβασα.να σαι καλα.αυξηση στους μυες μου θελω να δω περαν απο τα κοιλα μ.και σιγουρα οχι αυξηση στην κοιλια μου

DrNio
11-06-11, 00:04
ηδη απο σημερα τους ανεβασα.να σαι καλα.αυξηση στους μυες μου θελω να δω περαν απο τα κοιλα μ.και σιγουρα οχι αυξηση στην κοιλια μου

χαχα.

Άμα γυμνάζεσαι μόνο αύξηση στην κοιλιά σου δεν θα δεις.Είσαι και ψηλό παιδί και στην ανάπτυξη,δεν νομίζω να βάλεις και πολύ λίπος.

Και μιας και έχεις τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους εγώ θα σου έλεγα κάνε ασκήσεις ενδυνάμωσης και θα φανούν κατευθείαν(δώσε έμφαση στους κοιλιακούς;)).Κακά τα ψέματα πολύ όγκο δεν μπορείς να πάρεις,11 Ιουνίου έχουμε,1.5 μήνα να συνεχίσεις προπο και διατροφή,λογικά μετά παγωτά και βουτιές στην θάλασσα:green:

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στις πανελλήνιες.

tolis93
11-06-11, 10:55
χαχα.

Άμα γυμνάζεσαι μόνο αύξηση στην κοιλιά σου δεν θα δεις.Είσαι και ψηλό παιδί και στην ανάπτυξη,δεν νομίζω να βάλεις και πολύ λίπος.

Και μιας και έχεις τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους εγώ θα σου έλεγα κάνε ασκήσεις ενδυνάμωσης και θα φανούν κατευθείαν(δώσε έμφαση στους κοιλιακούς;)).Κακά τα ψέματα πολύ όγκο δεν μπορείς να πάρεις,11 Ιουνίου έχουμε,1.5 μήνα να συνεχίσεις προπο και διατροφή,λογικά μετά παγωτά και βουτιές στην θάλασσα:green:

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στις πανελλήνιες.

σε ευχαριστω να σαι καλα.βασικα θα συνεχισω και διατροφες και προπο και απολα.και διακοπες με φουσκοτοπαρεα θα παω:P.οποτε ελπιζω να βαλω λιγο καλο κρεατακι πανω μου

tolis93
26-09-11, 23:39
χερεται χερεται και παλι...θελω λιγο βοηθεια καθως ειναι η πρωτη φορα π κανω κετο αυτη τη στιγμη.
ημουν σε ογκο και εβαλα αρκετα κιλακια(7 κοντα) απο τα 78 πηγα στα 84 κ κατι.ξεκινησα κετο γιατι θελω να στεγνωσω τελειως.το θεμα μου ειναι οτι οκ συνεχιζω τη κετο.μετα θελω να κανω μια διατροφη για συντηρηση γιατι τον εχω κανει τραμπολινο το μεταβολισμο μου.και το βλεπω.δλδ απο 300 γρ υδατανθρακες στους 50...νταξει....
εχω σκευτει το παρακατω πλανο
πρωι
250 μλ γαλα σογιας η αγελαδος 0% με 60 γρ βρωμη 1 κ σουπας μελι και 2 φρουτα(μηλο πορτοκαλι ροδακινο κατι τετοιο)
δεκατιανο
1 γιαουρτι με 2 φρουτα η 1 τοστ με ψωμι ολικης.γαλοπουλα τυρι 5% λιπαρα (απο μια φετα εε)
μεσημερι
απαχο κρεας με 1 γλυκοπατατα μετριου μεγεθους η 30-40 γρ ρυζι (ζυγισμενο αβραστο) η 100 γρ μακαρονια ολικης αλεσεως(εξαρταται κ τη ποσοτητα του κρεατος) η ψαρι. ποσοτητες τα γνωστα 200-300 γρ.μαζι με πρασινη σαλατα η ντοματα και παντα μπροκολο η κουνουπιδι. 2 φορες τη βδομαδα οσπρια η λαχανικα. μαζι με 200 γρ κοτατζ τυρι
απογευμα(πριν τη προπονηση)
2 τοστ με ψωμι ολικης και φυστικοβουτηρο κ 1 μπανανα η γιαουρτι με ταχινι 1 κ σουπας 30 γρ βρωμη και 1-2 μπανανες η 1 μπανανα κ 1 κ σουπας μελι
μεταπροπονητικο
πρωτεινη κατι σε 60-40 σκευτομαι πρωτεινη-υδατανθρακας
στερεο γευμα.ομελετα με 4-5 ασπραδια
βραδυ
απαχο κρεας 200-300 γρ με σαλατα η ψαρι 200-300 γραμμαρια παλι με σαλατα
προ υπνου
1 γιαουρτι 2% η 0%
λογικα θα ειμαι 80-81 κιλα τοτε. με υψος 1,92 και 18 ετων.νταξει εχω αρκετα κινιτικη ζωη μπορω να πω
ΥΠΟΨΗ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΔΕ ΤΟ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΠΤ αν παιζει στα λαχανικα δλδ φασολακια μπαμιες κτλπ η στα οσπρια θα το φαω.αλλιως προτυμω να φτιαχνω σαλτσα πεστο κ βαζω στο κρεας.δλδ περιπου 1 κ σουπας μ βγαινει
θελω να κανω με λιγα λογια μια νορμαλ διατροφη χωρις να βαλω η να χασω κιλα.απλα να διατηρησω χαμηλα ποσοστα λιπους.
και η κυρια ερωτηση.αν τη ξεκινησω.τη ξεκιναω με το που τελειωσω τη κετο η ανεβαζω σταδιακα υδατανθρακα?

tolis93
27-09-11, 08:16
nobody?:(

NASSER
27-09-11, 13:07
Ανεβάζεις σταδιακά υδατάνθρακα και καλό θα ήταν να είναι πιο ξεκάθαρα τα γεύματα σου.
Επειτα τα 30 γραμμαρια ρύζι δεν αντιστοιχουν με 100 γραμμάρια μακαρόνια. Εχουν σχεδόν την ίδια ποσότητα υδατάνθρακα στο ίδιο βάρος. Τις τροφές τις ζυγίζουμε ουτως ή άλλως πάντα ομά, εκτος απο τα κρέατα που στις μέρες μας λόγο ορμονών κατακρατούν πολύ νερό και τα ζυγίζουμε στη μερίδα μας μετα το μαγείρεμα-ψήσιμο.

tolis93
27-09-11, 13:51
Ανεβάζεις σταδιακά υδατάνθρακα και καλό θα ήταν να είναι πιο ξεκάθαρα τα γεύματα σου.
Επειτα τα 30 γραμμαρια ρύζι δεν αντιστοιχουν με 100 γραμμάρια μακαρόνια. Εχουν σχεδόν την ίδια ποσότητα υδατάνθρακα στο ίδιο βάρος. Τις τροφές τις ζυγίζουμε ουτως ή άλλως πάντα ομά, εκτος απο τα κρέατα που στις μέρες μας λόγο ορμονών κατακρατούν πολύ νερό και τα ζυγίζουμε στη μερίδα μας μετα το μαγείρεμα-ψήσιμο.

πιο ξεκαθαρα εννοοντας?τα μακαρονια με το ρυζι ειναι ζυγισμενα αβραστα σε αυτες τις ποσοτητες.και τα κρεατα τα ζυγιζω ωμα γιατι αν το ψησεις χανει αν το βρασεις παιρνει.κυριως για αυτο.ευχαριστω για την απαντηση

tolis93
09-10-11, 14:22
Εφοσον η κετο που εκανα με βοηθησε να χασω καποιο ποσοστο λιπους δεν τη παλεψα για πανω απο 2 βδομαδες.οποτε αποφασισα να ξεκινισω μια διατροφη για γραμμωση.με στοχο να παω 7-8% το λιπος μ κ μετα με κετο παλι να το φτασω στο 6% Η διατροφη θα γινεται ολο κ αυστηροτερη ανα βδομαδα.ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ πως οταν τρωω λιπαρα και εστω και 100 γρ υδατανθρακα παιρνω βαρος.και δε παιρνω καθολου λιγο.και παιρνω κ λιπος.δε ξερω γιατι.απλα το low carb αντιθετα με την κετο σε εμενα δε λειτουργει.
το πλανο ειναι το εξης
7 ΠΜ
4 ασπραδια 60 γρ βρωμη 200 γρ γιαουρτι 2% 2 φρουτα 1 κ γλυκου μελι
12 ΜΜ( εδω ειμαι κολλεγιο κ δε μπορω να εχω ενδιαμεσο γευμα γιατι γινεται νιανια.παιζει να βαλω πρωτεινη απο βδομαδα)
1 τοστ με 60 γρ τονο 1 κ γλυκου μελι και 20 γρ γιαουρτι(ναι το σιχαμα ολο αυτο τρωω) 1 βιταμινη c και 1 μηλο
2 ΜΜ
κρεας απαχο(κοτοπουλο μοσχαρι ) 200-250 γρ και 100 γρ γλυκοπατατα μαζι με σαλατα κ 1 κ σουπας ελαιολαδο
Η λαχανικα η οσπρια με 200 γρ τυρι κοτατζ και σαλατα χωρις ελαιολαδο
5 ΜΜ
30 γρ βρωμη 4 ασπραδια 200 γρ γιαουρτι 0%
9.30ΜΜ
μεταπροπονητικο.30 γρ πρωτεινη με 250 μλ γαλα ( απο βδομαδα θα βαλω καθαρη πρωτεινη τωρα τελειωνω την 30αρα,7 σκουπ εμειναν)
10 μμ
200 γρ κοτοπουλο με λαχανικα
12 πμ
200 γρ γιαουρτι 2%


λιπαρα το ξερω πως δεν εχω πολλα αλλα δε δουλευουν σε εμενα πανω απο 20-30 γρ ημερησιως. υδατανθρακας δν ειναι χαμηλος μη ψαρωνετε τρωω ΠΟΛΛΑ λαχανικα

Θ 1608 πρ 184 γρ υδ172 γρ λιπαρα 20,5 γρ

δεν εχουν υπολογιστει τα λαχανικα καθως κ οι καφεδες π ειναι 3-4 τη μερα.με αρκετο γαλα.οποτε πανε συν(για τη πλακα) 400 θερμιδες απο λαχανικα και καπου στις 100 απο το γαλα του καφε.δλδ καπου στις 2100 φτανω.
παιδια.θελω αλλαγες κ κραξιμο.βγαλε αυτο βαλε αυτο κτλπ.γιατι θελω οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα και διατροφη γραμμωσης ποτε δεν εχω ξαναφτιαξει.ΘΝΞ!!!(οσο για τα λιπαρα απο βδομαδα μπαινει κ ιχθυελαιο.για να προλαβω οσους μ πουν οτι πρεπει να αυξηθουν.)

tolis93
09-10-11, 21:49
Εφοσον η κετο που εκανα με βοηθησε να χασω καποιο ποσοστο λιπους δεν τη παλεψα για πανω απο 2 βδομαδες.οποτε αποφασισα να ξεκινισω μια διατροφη για γραμμωση.με στοχο να παω 7-8% το λιπος μ κ μετα με κετο παλι να το φτασω στο 6% Η διατροφη θα γινεται ολο κ αυστηροτερη ανα βδομαδα.ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ πως οταν τρωω λιπαρα και εστω και 100 γρ υδατανθρακα παιρνω βαρος.και δε παιρνω καθολου λιγο.και παιρνω κ λιπος.δε ξερω γιατι.απλα το low carb αντιθετα με την κετο σε εμενα δε λειτουργει.
το πλανο ειναι το εξης
7 ΠΜ
4 ασπραδια 60 γρ βρωμη 200 γρ γιαουρτι 2% 2 φρουτα 1 κ γλυκου μελι
12 ΜΜ( εδω ειμαι κολλεγιο κ δε μπορω να εχω ενδιαμεσο γευμα γιατι γινεται νιανια.παιζει να βαλω πρωτεινη απο βδομαδα)
1 τοστ με 60 γρ τονο 1 κ γλυκου μελι και 20 γρ γιαουρτι(ναι το σιχαμα ολο αυτο τρωω) 1 βιταμινη c και 1 μηλο
2 ΜΜ
κρεας απαχο(κοτοπουλο μοσχαρι ) 200-250 γρ και 100 γρ γλυκοπατατα μαζι με σαλατα κ 1 κ σουπας ελαιολαδο
Η λαχανικα η οσπρια με 200 γρ τυρι κοτατζ και σαλατα χωρις ελαιολαδο
5 ΜΜ
30 γρ βρωμη 4 ασπραδια 200 γρ γιαουρτι 0%
9.30ΜΜ
μεταπροπονητικο.30 γρ πρωτεινη με 250 μλ γαλα ( απο βδομαδα θα βαλω καθαρη πρωτεινη τωρα τελειωνω την 30αρα,7 σκουπ εμειναν)
10 μμ
200 γρ κοτοπουλο με λαχανικα
12 πμ
200 γρ γιαουρτι 2%


λιπαρα το ξερω πως δεν εχω πολλα αλλα δε δουλευουν σε εμενα πανω απο 20-30 γρ ημερησιως. υδατανθρακας δν ειναι χαμηλος μη ψαρωνετε τρωω ΠΟΛΛΑ λαχανικα

Θ 1608 πρ 184 γρ υδ172 γρ λιπαρα 20,5 γρ

δεν εχουν υπολογιστει τα λαχανικα καθως κ οι καφεδες π ειναι 3-4 τη μερα.με αρκετο γαλα.οποτε πανε συν(για τη πλακα) 400 θερμιδες απο λαχανικα και καπου στις 100 απο το γαλα του καφε.δλδ καπου στις 2100 φτανω.
παιδια.θελω αλλαγες κ κραξιμο.βγαλε αυτο βαλε αυτο κτλπ.γιατι θελω οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα και διατροφη γραμμωσης ποτε δεν εχω ξαναφτιαξει.ΘΝΞ!!!(οσο για τα λιπαρα απο βδομαδα μπαινει κ ιχθυελαιο.για να προλαβω οσους μ πουν οτι πρεπει να αυξηθουν.)
τι εγινε ρε παιδες πεθανε το ενδιαφερον?

spyros Bodybuilding
11-10-11, 14:12
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι θες να πεσεις τοσο χαμηλα σε bf???

εγω σου προτεινω ογκο και το καλοκαιρι θα εχεις να γραμμωνεις αρκετους μυς

tolis93
11-10-11, 14:49
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι θες να πεσεις τοσο χαμηλα σε bf???

εγω σου προτεινω ογκο και το καλοκαιρι θα εχεις να γραμμωνεις αρκετους μυς

απλα μπορω να πεσω ευκολα οποτε ειναι υποθεση ενος μηνα.κ το κανω για να δω μεχρι π θελω να φτασω.δλδ μπορει στεγνος τωρα να μ αρεσω κ να πω οκ μενω εκει.μπορει να πω θελω κ αλλο ογκο.γιαυτο κυριως

spyros Bodybuilding
11-10-11, 16:47
απλα μπορω να πεσω ευκολα οποτε ειναι υποθεση ενος μηνα.κ το κανω για να δω μεχρι π θελω να φτασω.δλδ μπορει στεγνος τωρα να μ αρεσω κ να πω οκ μενω εκει.μπορει να πω θελω κ αλλο ογκο.γιαυτο κυριως

οκ οπως θες.Κοιτα εγω σου λεω παντως να μην το τραβηξεις πολυ,ο χειμωνας ερχεται και ειναι η καταλληλη περιοδος για ογκο, οι πιο πολυ εχουμε ηδη ξεκινησει,ετσι και αλλιως και να πεσεις σε τοσο bf θα μοιαζεις σαν μοντελακι(λιγους μυς,πολυ στεγνωμα).Μπορει να σου αρεσει αλλα δεν ξερω απο οσα εχω διαβασει απο εσενα εδω μεσα δεν εισαι αυτου του στυλ νομιζω;)

Και απο οτι εχω καταλαβει εισαι ψιλοεκτομορφος,αρα δεν σε συμφερει να αργεις τον ογκο για την γραμμωση.Τεσπα το σημαντικοτερο ειναι να κανεις αυτο που σου αρεσει:thumbup:

vp2
11-10-11, 16:49
Tόλη είσαι πολύ σε χαμηλά σε λίπος και όπως καταλαβαίνεις ο οργανισμός σου χάνει δύσκολα ως πολύ δυσκολα από δω και κάτω.
Πρέπει να κόψεις ότι μπορεί να σε λιπώνει όπως φρούτα,γαλακτομικά,μέλια και ταχίνια.Αυτά τα ξεχνάς.Κάνεις στεγνή διατροφή και κάποια στιγμή πας στο 6% και αν πας.....Η διατροφή σου είναι τίγκα στο γαλακτομικό και στα φρούτα.Δεν πας έτσι παρακάτω.

Επίσης κάνεις μεγάλο λάθος που στο στερεό γεύμα μετά την προπόνηση δεν έχεις σύνθετο υδατάνθρακα.Κάποια στιγμή θα το δεις μόνος σου.

Τέλος, η φράση τα λιπαρά δεν δουλεύουν πάνω μου είναι τελείως άτοπη και λάθος.Βάλε καλά λιπαρά στη διατροφή σου για να μπορέσεις να χάσεις λίπος και επίσης να κάνεις καλό στην υγεία σου.Με τόσα λίγα λιπαρά ο οργανισμός μπλοκάρει....κρατάει λίπος και δεν χάνει άλλο.Ο ο οργανισμός είναι πολύ ισχυρ΄ςο γιατί έχει πολλές αυτοάμυνες σε όλα όσα τον επηρεάζουν.Αλλιώς θα ήταν πολύ ευάλωτος.Μία από τις αυτοάμυνε αυτές είναι και στο χάσιμο του λίπους.Ο οργανισμός χρειάζεται το λίπος για να δουλέψει.Να διαλυθουν οι υδατοδιαλυτές βιατμίνες και πολλές άλλες λειτουργίες μεταφοράς συστατικών κτλ.......όταν βλέπει ότι η ημερήσια πρόσληψη είναι ελάχιστη κρατάει το λίπος των αποθηκών του για αυτό το σκοπό.Χοντρικά στο είπα για να καταλάβεις γιατί είναι απαραίτητο το λίπος,το καλό λίπος εννοείται στη διατροφή γράμμωσης.Αν διαβάσεις το φόρουμ θα βρεις άρθρα για τη σημασία του λίπους.Οπότε το δεν δουλεύει πάνω μου δεν υπάρχει.

Βγάλε αυτά που σου είπα φτιάξε μία στεγνή διατροφή και βλέπεις.Σ εαυτή τη φάση που είσαι αυτό θες.Στεγνό φαγητό.Αν και δεν συμφωνώ να κατέβεις άλλο σε λίπος,ειναι επιλογή σου.Αλλά όχι με τόσα φρούτα και γαλακτομικά, κουράζεσαι άδικα.

tolis93
11-10-11, 16:50
οκ οπως θες.Κοιτα εγω σου λεω παντως να μην το τραβηξεις πολυ,ο χειμωνας ερχεται και ειναι η καταλληλη περιοδος για ογκο, οι πιο πολυ εχουμε ηδη ξεκινησει,ετσι και αλλιως και να πεσεις σε τοσο bf θα μοιαζεις σαν μοντελακι(λιγους μυς,πολυ στεγνωμα).Μπορει να σου αρεσει αλλα δεν ξερω απο οσα εχω διαβασει απο εσενα εδω μεσα δεν εισαι αυτου του στυλ νομιζω;)

Και απο οτι εχω καταλαβει εισαι ψιλοεκτομορφος,αρα δεν σε συμφερει να αργεις τον ογκο για την γραμμωση.Τεσπα το σημαντικοτερο ειναι να κανεις αυτο που σου αρεσει:thumbup:

βασικα φιλτατε εβαλα ηδη 7 κιλα γιαυτο θελω να στεγνωσω τωρα. απλα στον ογκο πλακωνομαι στο φαι κ στα mass gainer κ παιρνω.αλλα τοσο φαι ελιωσα δε παλευεται αλλο:green: γιαυτο ειπα να κανω ενα break κανα μηνα με 2 να κανω το στεγνωματακι μ κ μετα παλι....φαι φαι φαι φαι φαι φαι βαρη βαρη βαρη βαρη βαρη βαρη

average_joe
11-10-11, 17:54
^@tolis, κανεις ενα βημα μπροστα και δυο πισω.

μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου ταλαιπωρια χωρις λογο και δεν θα βγαλεις περισσοτερη μυικοτητα στο τελος.

αν δεν την παλευεις να αυξησεις οκ πασο φαε για να συντηρεις τα κιλα που λες πως εβαλες και δουλεψε τα καλυτερα.

αλλα μην πεσεις απο τωρα σε υποθερμιδικη θα λιωσεις.

kostas11
11-10-11, 17:58
:shock::unsure:
Είσαι που είσαι πολύ αδύνατος,θα γίνεις κιάλλο.Δεν μαρέσει καθόλου το σκεπτικό σου.Είμαι κάθετος...κάτσε βάλε κιλά!

tolis93
11-10-11, 17:59
^@tolis, κανεις ενα βημα μπροστα και δυο πισω.

μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου ταλαιπωρια χωρις λογο και δεν θα βγαλεις περισσοτερη μυικοτητα στο τελος.

αν δεν την παλευεις να αυξησεις οκ πασο φαε για να συντηρεις τα κιλα που λες πως εβαλες και δουλεψε τα καλυτερα.

αλλα μην πεσεις απο τωρα σε υποθερμιδικη θα λιωσεις.

2 μερες τη παλεψα με υπο.το εχω παει σε ισο οσο γινεται αυτο δλδ παιζω σε 2700-3000 τη μερα με 35-50-15 πρ υδατανθρακα λιπαρα κ εχω αραξει εκει.φυγανε καποια υγρα ως τωρα κ επεσα στα 83,5 κιλα απο 85-86.μενω εδω κ βλεπουμε....τη πατατα υπερ κ μετα υπο την εκανα κ εχασα ΠΟΛΥ μαζα κ μετα αντε να τη ξανα βαλω

spyros Bodybuilding
11-10-11, 18:01
^@tolis, κανεις ενα βημα μπροστα και δυο πισω.

μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου ταλαιπωρια χωρις λογο και δεν θα βγαλεις περισσοτερη μυικοτητα στο τελος.

αν δεν την παλευεις να αυξησεις οκ πασο φαε για να συντηρεις τα κιλα που λες πως εβαλες και δουλεψε τα καλυτερα.

αλλα μην πεσεις απο τωρα σε υποθερμιδικη θα λιωσεις.


:shock::unsure:
Είσαι που είσαι πολύ αδύνατος,θα γίνεις κιάλλο.Δεν μαρέσει καθόλου το σκεπτικό σου.Είμαι κάθετος...κάτσε βάλε κιλά!

+1111111111111111:thumbup::thumbup::thumbup:

average_joe
11-10-11, 18:05
@tolis, αν ηταν μαζα θα την ξαναβαλεις μην αγχωνεσαι για τετοια.

οι πιο πολλοι που μπαινουν σε υπο το κανουν για 7-9 εβδομαδες.

κατσε δουλεψε σε αυτα τα κιλα και μη σκεφτεσαι να τα ξανακατεβασεις αμεσα.

kostas11
11-10-11, 18:17
Αποκλείεται να κόλλησες στα κιλά απο τόσο νωρίς,μπορείς να βάλεις άνετα πολλά ακόμα...Μήπως δεν έχεις υπομονή?Μην κοιτάς την ζυγαριά συνέχεια...Αν σιχάθηκες να τρως τόσο πολύ,κάνε 1 βδομάδα ισο. και μετά ξαναγυρνάς με όρεξη

average_joe
11-10-11, 18:19
Μην κοιτάς την ζυγαριά συνέχεια...Αν σιχάθηκες να τρως τόσο πολύ,κάνε 1 βδομάδα ισο. και μετά ξαναγυρνάς με όρεξη

νομιζω οτι αυτο ειναι το θεμα και το βλεπω συχνα πυκνα.

συμφωνω και στο δευτερο.
αν νομιζει οτι δεν αντεχει, ας μεινει τουλαχιστον σε αυτα τα κιλα.

kostas11
11-10-11, 18:26
νομιζω οτι αυτο ειναι το θεμα και το βλεπω συχνα πυκνα.

συμφωνω και στο δευτερο.
αν νομιζει οτι δεν αντεχει, ας μεινει τουλαχιστον σε αυτα τα κιλα.
Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην του αρέσει να τρώει πολύ :green:
Εγώ θα θελα μια ζωή να είμαι στον όγκο πάντως :P

average_joe
11-10-11, 18:33
ξερεις τι?

ο ογκος μοιραια θελει και βρωμικο φαγητο.

ο οργανισμος μου πλεον δεν το ανεχεται σε μεγαλες ποσοτητες.
ξενερωνω απιστευτα οταν δεν μπορω να κουνηθω.

το ζητημα ειναι οτι για να βαλεις μερικα "καλα" κιλα ειναι ο πιο ευκολος δρομος.
οταν φτασει καποιος σε σημειο που να του αρεσει αυτο που βλεπει δεν χρειαζεται να ξανακανει τοσο βαρυα πραματα.
τουλαχιστον ετσι το βλεπω πλεον.
βρωμικο φαγητο (και αλκοολ εννοειται) πλεον μονο με καλους φιλους και σε σωστες βραδυες.

tolis93
11-10-11, 21:25
ξερεις τι?

ο ογκος μοιραια θελει και βρωμικο φαγητο.

ο οργανισμος μου πλεον δεν το ανεχεται σε μεγαλες ποσοτητες.
ξενερωνω απιστευτα οταν δεν μπορω να κουνηθω.

το ζητημα ειναι οτι για να βαλεις μερικα "καλα" κιλα ειναι ο πιο ευκολος δρομος.
οταν φτασει καποιος σε σημειο που να του αρεσει αυτο που βλεπει δεν χρειαζεται να ξανακανει τοσο βαρυα πραματα.
τουλαχιστον ετσι το βλεπω πλεον.
βρωμικο φαγητο (και αλκοολ εννοειται) πλεον μονο με καλους φιλους και σε σωστες βραδυες.

joe συμφωνω μαζι σου κατα πολυ.Βασικα αυτο κανω τρ οπως γραφτηκε κ παραπανω μενω σε αυτα τα κιλα κ τα δουλευω ωστε να τα κανω καθαρα με ισοθερμιδικη κ μετα παμε παλι ογκο.ο λογος π θελω να πεσω σε bf τοσο πολυ ειναι καθαρα γιατι μαρεσει να με βλεπω καθαρο.δε γουσταρω ουτε θωλωματα ουτε νερα πανω μ ουτε τπτ με βλεπω κ ξενερωνω νιωθω λες κ στο γυμναστηριο δε κανω τπτ κ κοπανιεμαι κ απειρες ωρες εβδομαδιαια.γενικα θελω ομως να φτασω καπου στα 90-95 κιλα.γιατι ειμαι κ 1,92. τοτε θα πω οτι ειμαι οκ.βεβαια απλα υπολογισμοι ειναι αυτοι κ θεωριες.μπορει να μου αρεσω κ στα 90 κιλα η κ στα 87-88. η διατροφη γενικα πως σας φενεται?

average_joe
11-10-11, 21:34
η διατροφη εχει λιγες θερμιδες.
για μενα η μεσαια λυση ειναι συντηρηση και δουλεμα και η καλυτερη μαλλον ανεβασμα κιλων.
αφου λες οτι χαλιεσαι μεινε εστω συντηρηση.
1.92 τα ιδανικα κιλα σου ειναι 90- 95 αλλιως θα χανεσαι με τοσο μποι.
αυτα απο μενα.

tolis93
11-10-11, 21:36
η διατροφη εχει λιγες θερμιδες.
για μενα η μεσαια λυση ειναι συντηρηση και δουλεμα και η καλυτερη μαλλον ανεβασμα κιλων.
αφου λες οτι χαλιεσαι μεινε εστω συντηρηση.
1.92 τα ιδανικα κιλα σου ειναι 90- 95 αλλιως θα χανεσαι με τοσο μποι.
αυτα απο μενα.

ευχαριστω για τις συμβουλες.οντως πρεπει να μεινω ισο για αρκετο καιρο.βασικα δε ξερω κ ακριβως ποσες θερμιδες καιω τρ γιατι τελευταια φορα επαιζα με 180-250-30 πρ υδ λιπ στα 78 κιλα.προφανως τωρα στα 83,5 θελω παραπανω πραμα.λογικα υδατανθρακα κ λιπαρα

kostas11
11-10-11, 21:41
ξερεις τι?

ο ογκος μοιραια θελει και βρωμικο φαγητο.

ο οργανισμος μου πλεον δεν το ανεχεται σε μεγαλες ποσοτητες.
ξενερωνω απιστευτα οταν δεν μπορω να κουνηθω.

το ζητημα ειναι οτι για να βαλεις μερικα "καλα" κιλα ειναι ο πιο ευκολος δρομος.
οταν φτασει καποιος σε σημειο που να του αρεσει αυτο που βλεπει δεν χρειαζεται να ξανακανει τοσο βαρυα πραματα.
τουλαχιστον ετσι το βλεπω πλεον.
βρωμικο φαγητο (και αλκοολ εννοειται) πλεον μονο με καλους φιλους και σε σωστες βραδυες.

Έτσι είναι...Έχω βαρεθεί την καραμέλα ''φάε καθαρά'',και ειδικά στην περίπτωση του tolis που είναι τόσα λίγα κιλά

average_joe
11-10-11, 21:56
^το χω προσπαθησει αυτο το "φαε καθαρα" παντως σε περιοδο ογκου.

ειχα φτασει ανω των 120 λιπαρων απο τη διατροφη. αλλα πολυ στρατιωης για τα γουστα μου.
και τωρα ειμαι στρατιωτης (για τον ουδετερο παρατηρητη) αλλα δεν με καταπιεζω για κανενα λογο.
Σημερα, ειμαι πεπεισμενος οτι αν μερος αυτων των λιπαρων τα επαιρνα απο "βρωμικα" παλι τα ιδια αποτελεσματα θα ερχονταν.
και δεν θα ημουν ολη την ωρα με ενα ρολοι και ενα ταπερ στο χερι που κατανταει ψυχαναγκαστικο.
τα λεω γιατι και καποιοι αλλοι ακομα τα κανουν, σεβαστο αλλα τουλαχιστον για εμενα πλεον δεν αξιζει τον κοπο.


βεβαια, σε περιπτωσεις ισο και υποθερμιδικης για μενα παντα ηταν πρωτη η ποιοτητα αντι της ποσοτητας.

tivadar
11-10-11, 22:11
Ειναι μεγαλο θεμα ο βρωμικος(ευκολο) και ο καθαρος(δυσκολο) ογκος.Το παν ειναι να βρισκει ο καθενας το μετρο αναμεσα στον ψυχαναγκασμο και στους στοχους που εχει θεσει.
Επιστροφη στον toli.Συμφωνω με τον average.Για σενα πιστευω οτι θα ειναι καλο να σταθεροποιηθεις σε ενα επιπεδο κιλων για καποιο διαστημα.Ετσι ο οργανισμος σου θα δημιουργησει ενα καινουριο σημειο που θα το θεωρει φυσιολογικο και απο εκει και περα κανοντας μικρες προσαρμογες θα αρχισεις να κινησε προς τους στοχους σου.Απλα αργα βηματα και μην αφηνεις τον καθρεφτη η τη ζυγαρια να παιζουν με το μυαλο σου.Κανε ενα πλανο και απλα ακολουθησε το.

tolis93
02-11-11, 15:17
απο τη παρασκευη-σαββατο ξεκινησα κετο και θα τη κρατησω για κανα μηνα συνολο. ουσιαστικα ενα πλανο καθημερινο ειναι καπως ετσι
πρωινο
2 κροκοι 4 ασπραδια 2 λουκανικα 200 γρ γιαουρτι 2%(6 γρ υδατανθρακα στο συνολο) και 2 κ σουπας ταχινι και 1 κ σουπας φυστικοβουτηρο
ενδιαμεσα
1 φετα γαλοπουλα 1 φετα κιτρινο τυρι 2 κ σουπας φυστικοβουτηρο 2 ασπραδια αυγων
μεσημερι
κοτοπουλο η ψαρι με μια μικρη πρασινη σαλατα(4-6 φυλλα κινεζικο λαχανο δλδ)
απογευμα-μεταπροπονητικο
4 ασπραδια 1 λουκανικο γαλοπουλας
βραδυ
κοτοπουλο με σαλτσα πεστο 1 κ σουπας (12 γρ λιπαρα) και μια πρασινη σαλατα οπως το μεσημερι
το θεμα ειναι οτι αυτο το πλανακι μ βγαζει94 γρ λιπαρα 145 γρ πρωτεινη κ πανω κατω 50 γρ υδατανθρακα. τι διαολο να αυξησω?ειναι λιγο down
επισης να πω οτι απο υψος ειμαι 1,92 κ κιλα αυτη τη στιγμη 83,5.
και μια αποροια.θεωρητικα μωλις μπαινουμε σε κετοση μας ψιλοποιανουν ζαλαδες κ νιωθουμε μια ατονια.τη προηγουμενη φορα με πολυ πιο κακη οργανωση(ναι κιαλο) με επιαναν.τωρα δε με ποιανουν αντε 2 φορες να χα ζαλαδες.τι παιζει? κ κατι ακομα. carb up καθε ποτε ειναι καλο να κανω?σκεφτομαι να κανω κυριακη(9 μερες αφου την αρχισα) η να το παω τριτη τεταρτη(10-11 μερες μετα)
καλη μου δυναμη και καλη σας υπομονη:green:

venom1987
02-11-11, 15:26
καλα ρε τολη 172 υδατνθρακα μονο????πως να ανεβεις τοτε???

tolis93
02-11-11, 15:45
καλα ρε τολη 172 υδατνθρακα μονο????πως να ανεβεις τοτε???

που τα μετρησες τα 172 γρ υδατανθρακα εσυ?γτ εγω 50 μετρησα.1 αυτο.2ο. διαβασε το τιτλο.κετο.δε θελω να ανεβω.ισα ισα αυτη τη στιγμη

venom1987
02-11-11, 15:58
ρε ειναι πολυ λιγα ........θα εξασθενισεις.......μην το παρακανεις...αποψη μ....

tolis93
02-11-11, 16:11
ρε ειναι πολυ λιγα ........θα εξασθενισεις.......μην το παρακανεις...αποψη μ....

δες τα λιπαρα.π κ αυτα λιγα ειναι αυτο λεω γιαυτο τα ποσταρα εδω ολα μηπως καποιος πιο πεπειραμενος πανω σε τετοιου τυπου διατροφη βοηθησει.απλα δε ξερω τι αλλο να βαλω.ετρωγα κ πολυ γιαουρτι κ ετσι εγω αλλα δε κανει σε κετο.κ το 1 π εχω απο βδομαδα θα φυγει.το θεμα ειναι οτι ηδη τρωω 200-300 γρ ψαρι 200 γρ κοτοπουλο 10 αυγα τυρι λουκανικα δε ξερω πως διαολο να ανεβασω πρωτεινη.

tolis93
02-11-11, 19:51
πεθαναν οι κετογνωστες οεο?:unsure:

Devil
03-11-11, 10:07
πεθαναν οι κετογνωστες οεο?:unsure:

για διαβασε το manual...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15687-CKD-%28Cyclical-Keto-Diet%29-Manual

tolis93
03-11-11, 10:45
για διαβασε το manual...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15687-CKD-%28Cyclical-Keto-Diet%29-Manual

Ε μπράβο κάτι τέτοιο ήθελα. Μ λυσες τα χέρια. Π ήταν κ δε το χα δει μέχρι κ στο Google έψαξα