PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαστρεμμα αστραγαλου πρηξημο.



kostasd91
03-10-11, 00:09
Καλησπερα σε ολους , το καλοκαιρι που μας περασε περιπου αρχες αυγουστου , επαιζα μπασκετ με την παρεα, και σε ενα αλμα προσγειωθηκα καπως ατσαλα και επαθα διαστρεμμα στο αριστερο μου ποδι, κατα την πτωση ακουστικε και το χαρακτηριστικο κρακ. τελοσπαντων ο πονος περασε σχετικα γρηγορα ( την ωρα που ημουν ακομη στο γηπεδο) και ετσι περπατησα για το σπιτι, με πονουσε μονο οταν εκανα το ποδι πλαγια- οχι αριστερα, δεξια- πλαγια. εβαλα παγο και τα σχετικα , ε ειπα δε θα ειναι τιποτα. -ενα απλο στραμπουλιγμα, το βραδυ βγαινω μια βολτα και οταν γυρισα σπιτι το ποδι ηταν τουμπανο στο πρηξιμο, την επομενη μερα παω σε γιατρο εβγαλα ακτινα και τα λοιπα, τελικα ηταν οτι περιμενα ενα διαστρεμμα 1ου βαθμου . Μου λεει ο γιατρος οτι πρεπει να κατσω στο κρεβατι 1 βδομαδα να ξεκουραζεις το ποδι να το εχεις ψηλα και βλεπουμε , και φυσικα επειδη δεν πονουσα οταν περπατουσα δεν τον ακουσα. τωρα μετα απο 3 μηνες σχεδον , εχει φυγει εντελος ο πονος, στο γυμνατηριο μπορω και τρεχω 8 χιλιομετρα χωρις να με ενοχλει, αλλα ρε παιδια μου εχει μεινει ενα μικρο φουσκωμα ενα πρηξιμο πανω στον αστραγαλο, ξερει κανεις τιποτα επι του θεματος, υπαρχει τροπος να φυγει η αλλη φορα ν ακουω τον γιατρο?