PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλη τεστοστερονη σε εξετασεις. Ανυσηχια?



tasos2
06-10-11, 13:54
Γεια σας.
Εκανα για καποιο λογο εξετασεις ορμονολογικες που μου χε ζητησει γιατρος και η τεστοστερονη μου βγηκε πανω απο το οριο. Οχι τιποτα τρομερο. Για τους ενηλικες τα ορια ειναι 1,5-8 και ειχα 8,5. Ο μικροβιολογος που μου εκανε την εξεταση ομως μου ειπε οτι σπανια βλεπει στην ηλικια μου να το ξεπερνανε το 8 και με ρωτησε αν παιρνω τιποτα φαρμακα. Αυτο με εβαλε σε ανησυχια για τα συμπληρωματα με ολα αυτα που εχουν ακουστει. Παιρνω μονο την πρωτεινη whey-plex της all-stars και βιταμινες απο το φαρμακειο και τιποτα αλλο. Λετε να εχει παιχτει τιποτα με προσθηκες. Η μηπως η ανεβασμενη τεστο οφειλεται απλα στα βαρη κατι που δεν ανεφερα στον μικροβιολογο οτι κανω. Και 2 μερες πριν την εξεταση ειχα κανει και βαρια σκουοτ που εχω διαβασει οτι ανεβαζουν την τεστοστερονη οσο καμια αλλη ασκηση. Τι λετε να αρχισω να ανησυχω για το συμπληρωμα που παιρνω και να ψαξω μηπως μπορεσω να το παω για χημικη αναλυση ή μπορει να ειναι απο αλλους παραγοντες? Για την εταιρεια all-stars εχετε ακουσει εσεις κατι ασχημο σε θεματα παρανομων ουσιων? Απο αυτη παιρνω μονο εδω και εναμιση χρονο.

COBRA_STYLE
06-10-11, 13:59
το καλυτερο κατεμε ειναι να κανεις ενα μηνα οφ απο την συγκεκριμενη πρωτεινη και να ξανακανεις τοτε εξετασεις....οι τιμες της οιστραδιολης και προλακτινης που κυμαινονταν?

Roid Rage
06-10-11, 14:17
Δηλαδη αν ηταν 7.9 δε θα σε ανησυχουσε ως προς τις προσμιξεις, ενω τωρα ειναι υποπτες; Και αν ειχε, θα εβγαινε 0,5 παραπανω; Και στο κατω κατω, ΟΧΙ, δεν εχουν, δε συμφερει.
Εγω εχω δει και 2,5 φορες πανω απτο οριο. Μηπως να κοπει και το φαϊ για να δουμε μηπως (αλοιμονο!) ειναι ανεβασμενη η τεστο;
Η ασκηση απο μονη της ειναι ικανη να την ανεβασει. Ισως δεν κραταει για πολυ χρονο, αλλα απο μονη της αρκει.

ginus
06-10-11, 14:20
τασο αν ισχυει αυτο που λες..πες μου απο που να την αγορασω:P
η διαφορα ειναι μικρη για να ειναι ανησυχητικη...αλλη μια οτι να ναι "διαγνωση" γιατρου

Rourke
06-10-11, 14:32
Και τι έγινε που σε έβγαλε 8,5 . Μόνο τεστ έκανες? DHT κτλ. δεν έκανες ....?Και εμένα μου έχει βγάλει αρκετές φορές 8,5 βέβαια στο εργαστήριο που κάνω εγώ είναι πιο ψαγμένοι και έχουν το όριο 1-9...

όσο για την whey-plex της all-stars και βιταμινες απο το φαρμακειο....

j5C-cqw2s00

tasos2
06-10-11, 22:47
το καλυτερο κατεμε ειναι να κανεις ενα μηνα οφ απο την συγκεκριμενη πρωτεινη και να ξανακανεις τοτε εξετασεις....οι τιμες της οιστραδιολης και προλακτινης που κυμαινονταν?



Και τι έγινε που σε έβγαλε 8,5 . Μόνο τεστ έκανες? DHT κτλ. δεν έκανες ....?[/YOUTUBE]

Εκανα και απο αυτα. Ολα ηταν στα ορια εκτος απο την τεστοστερονη

Rourke
06-10-11, 22:53
Τότε είσαι μία χαρά. Αυτά δεν είναι independent και συνήθως το ένα επηρεάζει το άλλο αν κάτι δεν πάει καλά...
Τάσο μου είσαι και το πρώτο παιδί...δεν πρέπει να ανησυχείς γιατί είσαι μία χαρά. Ίσως φταίει η μικροβιολόγος...Αν ήταν κανένα μανούλι θα στην ανέβασε δύο μονάδες πάνω.....:turtle:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 22:15
Η πρωινή μέτρηση (8πμ) είναι στα ανώτερα επίπεδα,ενώ η σεξουαλική δραστηριότητα ανεβάζει την απόλυτη τιμή της στον ορό.
Συμπληρώματα ΖΜΑ,trubulus,DAA δρουν επικουρικά