PDA

Επιστροφή στο Forum : Bιταμίνη E



vodakias
23-02-11, 21:03
Παιδιά ξέρετε αν η βιταμίνη Ε, βοηθάει στην σύσφιξη δέρματος

destroyerody94
23-02-11, 21:08
Έχω ακούσει να πέρνουν καψούλες, τις ανοίγουν και κάνουν επικάλυψη πάνω στις ραγάδες για να μην φαίνονται, όταν αυτές είναι πρόσφατες..Το είχε προτείνει και ένας γυμναστής στο φίλο μου, αλλά δεν το έκανε και νομίζω πως είναι λίγο μούφα.
Η γυμναστική θα σφίξει το δέρμα σου περισσότερο από οποιοδήποτε συμπλήρωμα-φαί..

vodakias
23-02-11, 21:13
Ναι εννοείται ότι κάνω διατροφή απλά συμβάλει έστω και λίγο?

destroyerody94
23-02-11, 21:36
Πιθανόν, όλα θα συμβάλλουν μαζί, μη τα βλέπεις ξεχωριστά καλύτερα..

vodakias
23-02-11, 21:41
Πιθανόν, όλα θα συμβάλλουν μαζί, μη τα βλέπεις ξεχωριστά καλύτερα..

είμαι 17 χρονών και από 95 κιλά έχασα 10 κιλά λίπους είμαι 1.85.........θα σφίξει εύκολα το δέρμα μου?

Devil
23-02-11, 22:09
Παιδιά ξέρετε αν η βιταμίνη Ε, βοηθάει στην σύσφιξη δέρματος

ναι βοηθαει...

giannis64
24-02-11, 09:42
διαβασε εδω..

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?760-_-__λο_-__ν-βι_αμιν_ν-B-C-E-__ην-άθλη_η

Eddie
24-02-11, 14:52
Φιλε να παιρνεις ξεχωριστα βιταμινη Ε,ειναι αποδεδειγμενο οτι βοηθαει.

Επισης και τα Ω3 απ οσο ξερω βοηθουν στο υγιες δερμα.

vodakias
24-02-11, 15:08
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά καλή επιτυχία στους στόχους σας

kouklos
06-10-11, 15:28
παιδιά καλησπέρα. ισχύει ότι η βιταμίνη E βοηθάει στο να μην σπάει το δέρμα στο απότομο χάσιμο πολλών κιλών?

Lao
07-10-11, 14:45
παιδιά καλησπέρα. ισχύει ότι η βιταμίνη E βοηθάει στο να μην σπάει το δέρμα στο απότομο χάσιμο πολλών κιλών?

Βοηθάει, ναι, αλλά η υγεία του δέρματος και η ελαστικότητά του δεν εξαρτάται μόνο από την Ε.

Ikos
12-10-11, 17:06
Aρθρο που δημοσιεύτηκε σήμερα σε ιστοσελίδα.



Καρκίνος του προστάτη, πιθανή παρενέργεια των συμπληρωμάτων βιταμίνης Ε


Ουάσινγκτον
Την απόφαση να λήξει πριν από την ολοκλήρωσή της η κλινική δοκιμή που στόχευε να διερευνήσει τυχόν προστατευτική δράση της βιταμίνης Ε έναντι του καρκίνου του προστάτη, έλαβαν οι αρμόδιες αμερικανικές αρχές. Η απόφαση ελήφθη μετά τη διαπίστωση ότι, αντίθετα με τις προβλέψεις, η λήψη συμπληρωμάτων διατροφής με την εν λόγω βιταμίνη αύξανε τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου!

Η μελέτη

Η μελέτη, ο οποία ονομάστηκε SELECT (Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial) άρχισε πριν από 10 χρόνια. Οι 35.000 εθελοντές που έλαβαν μέρος σε αυτή χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες: η πρώτη ελάμβανε 400 διεθνείς μονάδες βιταμίνης Ε ημερησίως, η δεύτερη σελήνιο, η τρίτη ελάμβανε σελήνιο και βιταμίνη Ε και η τέταρτη που είχε ρόλο αρνητικού κοντρόλ έπαιρνε ένα χάπι χωρίς δραστική ουσία. Οι εθελοντές που συμμετείχαν στη μελέτη ήταν υγιείς και, το 2001, ο κίνδυνός τους να εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη εκτιμήθηκε να είναι ίσος με τον κίνδυνο του μέσου άνδρα.

Τα αποτελέσματα

Κατά τη διάρκεια της 10ετίας και ενώ μελέτη ήταν σε εξέλιξη διαπιστώθηκε ότι για κάθε 1000 εθελοντές της ομάδας που ελάμβανε τη βιταμίνη Ε υπήρχαν 76 περιπτώσεις καρκίνου του προστάτη, σε σχέση με τις 65 της ομάδας που ελάμβανε το χωρίς δραστική ουσία σκεύασμα. Αυτά ακριβώς τα ευρήματα οδήγησαν τις αρχές στην απόφασή τους να αναστείλουν τη μελέτη. Χαρακτηριστική είναι η δήλωση των ερευνητών που συμμετείχαν σε αυτή: «Δεν υπάρχει πραγματικός λόγος για τους άνδρες του γενικού πληθυσμού να λαμβάνουν τις δόσεις βιταμίνης Ε που χορηγήθηκαν στη μελέτη SELECT καθώς τα συμπληρώματα αυτά δεν έδειξαν οφέλη, αλλά πραγματικούς κινδύνους».

Οι συστάσεις

Η επιστήμονες δεν γνωρίζουν τον βιολογικό μηχανισμό που ενισχύει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του προστάτη μέσω της λήψης μεγάλων ποσοτήτων βιταμίνης Ε. Και ενώ οι συμμετέχοντες στη μελέτη που ελάμβαναν τη βιταμίνη καλούνται να επισκέπτονται τον γιατρό τους για προληπτικές εξετάσεις στα επόμενα χρόνια, οι ειδικοί επισημαίνουν ότι εμείς οι υπόλοιποι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα σκευάσματα που αγοράζουμε χωρίς συνταγή και τα οποία υπόσχονται οφέλη για την υγεία μας, χωρίς όμως να παρέχουν τις απαραίτητες αποδείξεις.

Βήμα Science
Newsroom ΔΟΛ

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231132908

Stamer
12-10-11, 17:19
κατι τετοιο ειχα διαβάσει και εγω..

Rourke
12-10-11, 17:35
Δηλαδή μιλάμε ότι περίπου το 6% με 7% από αυτούς που πήραν βγάλαν καρκίνο του προστάτη κατά τη διάρκεια της 10ετίας (7% βιταμίνης Ε και 6% σελήνιο και βιταμίνη Ε περίπου). Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ το αρχικό προβλεπόμενο δείγμα και δεν έχουν πάρει και άλλα πράγματα υπόψη τους. Γενικώς δείχνει για μία μελέτη που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ με βάθος δεκαετίας και αρκετές ελλείψεις... Με πόση σιγουριά μπορείς να πεις με αυτά τα νούμερα και τα δεδομένα για Πιθανή παρενέργεια ?



6-7-10% οκ και εγώ μπορώ να σου βγάλω τέτοια ποσοστά και με την κατανάλωση κόκκινου κρέατος vs χορτοφάγους....

tivadar
12-10-11, 17:37
Aπαντησα ηδη για την συγκεκριμενη ερευνα στις γενικες ερωτησεις.Δεν διεφερε και πολυ η τοποθετηση μου απο αυτα που ειπε ο rourke.

Ikos
12-10-11, 20:39
Δηλαδή μιλάμε ότι περίπου το 6% με 7% από αυτούς που πήραν βγάλαν καρκίνο του προστάτη κατά τη διάρκεια της 10ετίας (7% βιταμίνης Ε και 6% σελήνιο και βιταμίνη Ε περίπου). Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ το αρχικό προβλεπόμενο δείγμα και δεν έχουν πάρει και άλλα πράγματα υπόψη τους. Γενικώς δείχνει για μία μελέτη που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ με βάθος δεκαετίας και αρκετές ελλείψεις... Με πόση σιγουριά μπορείς να πεις με αυτά τα νούμερα και τα δεδομένα για Πιθανή παρενέργεια ?



6-7-10% οκ και εγώ μπορώ να σου βγάλω τέτοια ποσοστά και με την κατανάλωση κόκκινου κρέατος vs χορτοφάγους....



O τίτλος του άρθρου που έβαλα είναι μέρος του τίτλου του συγκεκριμένου άρθρου.

Αρχή μου είναι ότι οποιαδήποτε άρθρο / άποψη δημοσιεύεται το λαμβάνω με αρκετή δόση κριτικής σκέψης ( με άλλα λόγια δε το πιστεύω απόλυτα). Είμαι βέβαιος ότι το '80 θα βγαίνανε έρευνες που θα λέγαν οτι τα καινούργια τότε θαυματουργά χάπια-βιταμίνες είχαν εκπληκτικά αποτελέσματα.

Από το συγκεκριμένο άρθρο όμως συγκρατώ ορισμένα πράγματα:

- Το Πάρα Πολύ μεγάλο δείγμα (35.000 άτομα!! ) και το μεγάλο βάθος χρόνου ( 10ετία). Αυτο δείχνει μεγάλη σοβαρότητα στην έρευνα, μεγάλη χρηματοδότηση κτλ.

- Οι αρμόδιες Αμερικάνικες αρχές σταμάτησαν την έρευνα. Η συγκεκριμένη αρχή είναι πολύ σοβαρή και με πάρα πολύ καλούς επιστήμονες. Θα είχαν σοβαρές ενδείξεις ότι υπήρχε κίνδυνος για να σταματήσουν μία έρευνα.

- Πέρα από το πιθανό κίνδυνο που αναφέρει, η έρευνα έδειξε επιπλέον ότι οι εθελοντές δεν είχαν κάποια ωφέλεια από τα συμπληρώματα.

tivadar
12-10-11, 21:26
Λοιπον ας τα παρουμε τα πραγματα με την σειρα
Το αρθρο αναφερεται σε μια ερευνα την Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT) η οποια ξεκινησε με τον σχεδιασμο της το 2001 και σαν δοκιμη το 2004.Η ερευνα ειχε ως σκοπο την παρατηρηση των επιπτωσεων του σεληνιου και της βιταμινης Ε στην προληψη του καρκινου του προστατη .Ηταν να κρατησει 7 χρονια τουλαχιστον το πολυ 12.Ομως το 2008 μια επιτροπη η DSMC εξετασε τα μεχρι τοτε αποτελεσματα της ερευνας και βρηκε οτι ηταν φανερο οτι τα 2 αυτα στοιχεια δεν βοηθουσαν στην προληψη.Ετσι πρακτικα η ερευνα εληξε αφου οι συμμετεχοντες σταματησαν να παιρνουν τα συμπληρωματα αυτα.Το 2011 μετα απο εξεταση των δοδομενων των ατομων που ελαβαν μερος στην ερευνα βρεθηκε μια στατιστικη αυξηση της ταξης του 17 % ,στα ατομα που επαιρναν την βιταμινη Ε μονο, για καρκινο του προστατη

Καποιες παρατηρησεις
Τα ατομα στα οποια παρατηρηθηκε αυτη η αυξηση επερναν 400 ΙU βιταμινης Ε
Δεν παρατηρηθηκε αυξηση σε αυτους που επερναν και σεληνιο και βιταμινη Ε
Οι περισσοτερες πολυβιταμινες εχουν απο 22,5 ΙU εως 200 IU
Xρειαζεται οι ανδρες που παιρνουν την βιταμινη Ε να ανυσηχουν για καρκινο του προστατη?Απο της πηγες που παραθετω η απαντηση ειναι οχι
Η ερευνα δεν βρηκε ωφελεια πανω στο αντικειμενο της οχι γενικα.

Συμπερασματικα Το αρθρο του βηματος ηταν ελλειπες και δεν παρουσιαζε ολα τα δεδομενα.Ακομα και ετσι η παρατηρηση εγινε με βαση την στατιστικη οποτε ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του
Πηγες και αρκετα περισσοτερες πληροφοριες για τα παραπανω http://www.crab.org/select/ http://www.cancer.gov/newscenter/qa/2008/selectqa

Rourke
12-10-11, 23:06
O τίτλος του άρθρου που έβαλα είναι μέρος του τίτλου του συγκεκριμένου άρθρου.

Αρχή μου είναι ότι οποιαδήποτε άρθρο / άποψη δημοσιεύεται το λαμβάνω με αρκετή δόση κριτικής σκέψης ( με άλλα λόγια δε το πιστεύω απόλυτα). Είμαι βέβαιος ότι το '80 θα βγαίνανε έρευνες που θα λέγαν οτι τα καινούργια τότε θαυματουργά χάπια-βιταμίνες είχαν εκπληκτικά αποτελέσματα.

Από το συγκεκριμένο άρθρο όμως συγκρατώ ορισμένα πράγματα:

- Το Πάρα Πολύ μεγάλο δείγμα (35.000 άτομα!! ) και το μεγάλο βάθος χρόνου ( 10ετία). Αυτο δείχνει μεγάλη σοβαρότητα στην έρευνα, μεγάλη χρηματοδότηση κτλ.

- Οι αρμόδιες Αμερικάνικες αρχές σταμάτησαν την έρευνα. Η συγκεκριμένη αρχή είναι πολύ σοβαρή και με πάρα πολύ καλούς επιστήμονες. Θα είχαν σοβαρές ενδείξεις ότι υπήρχε κίνδυνος για να σταματήσουν μία έρευνα.

- Πέρα από το πιθανό κίνδυνο που αναφέρει, η έρευνα έδειξε επιπλέον ότι οι εθελοντές δεν είχαν κάποια ωφέλεια από τα συμπληρώματα.

Enough !! don't take any vitamin E. Try C is safer:green:
32291
32292

Lao
13-10-11, 02:39
Aρθρο που δημοσιεύτηκε σήμερα σε ιστοσελίδα.



Καρκίνος του προστάτη, πιθανή παρενέργεια των συμπληρωμάτων βιταμίνης Ε


Ουάσινγκτον
Την απόφαση να λήξει πριν από την ολοκλήρωσή της η κλινική δοκιμή που στόχευε να διερευνήσει τυχόν προστατευτική δράση της βιταμίνης Ε έναντι του καρκίνου του προστάτη, έλαβαν οι αρμόδιες αμερικανικές αρχές. Η απόφαση ελήφθη μετά τη διαπίστωση ότι, αντίθετα με τις προβλέψεις, η λήψη συμπληρωμάτων διατροφής με την εν λόγω βιταμίνη αύξανε τον κίνδυνο εμφάνισης της νόσου!

Η μελέτη

Η μελέτη, ο οποία ονομάστηκε SELECT (Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial) άρχισε πριν από 10 χρόνια. Οι 35.000 εθελοντές που έλαβαν μέρος σε αυτή χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες: η πρώτη ελάμβανε 400 διεθνείς μονάδες βιταμίνης Ε ημερησίως, η δεύτερη σελήνιο, η τρίτη ελάμβανε σελήνιο και βιταμίνη Ε και η τέταρτη που είχε ρόλο αρνητικού κοντρόλ έπαιρνε ένα χάπι χωρίς δραστική ουσία. Οι εθελοντές που συμμετείχαν στη μελέτη ήταν υγιείς και, το 2001, ο κίνδυνός τους να εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη εκτιμήθηκε να είναι ίσος με τον κίνδυνο του μέσου άνδρα.

Τα αποτελέσματα

Κατά τη διάρκεια της 10ετίας και ενώ μελέτη ήταν σε εξέλιξη διαπιστώθηκε ότι για κάθε 1000 εθελοντές της ομάδας που ελάμβανε τη βιταμίνη Ε υπήρχαν 76 περιπτώσεις καρκίνου του προστάτη, σε σχέση με τις 65 της ομάδας που ελάμβανε το χωρίς δραστική ουσία σκεύασμα. Αυτά ακριβώς τα ευρήματα οδήγησαν τις αρχές στην απόφασή τους να αναστείλουν τη μελέτη. Χαρακτηριστική είναι η δήλωση των ερευνητών που συμμετείχαν σε αυτή: «Δεν υπάρχει πραγματικός λόγος για τους άνδρες του γενικού πληθυσμού να λαμβάνουν τις δόσεις βιταμίνης Ε που χορηγήθηκαν στη μελέτη SELECT καθώς τα συμπληρώματα αυτά δεν έδειξαν οφέλη, αλλά πραγματικούς κινδύνους».

Οι συστάσεις

Η επιστήμονες δεν γνωρίζουν τον βιολογικό μηχανισμό που ενισχύει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του προστάτη μέσω της λήψης μεγάλων ποσοτήτων βιταμίνης Ε. Και ενώ οι συμμετέχοντες στη μελέτη που ελάμβαναν τη βιταμίνη καλούνται να επισκέπτονται τον γιατρό τους για προληπτικές εξετάσεις στα επόμενα χρόνια, οι ειδικοί επισημαίνουν ότι εμείς οι υπόλοιποι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα σκευάσματα που αγοράζουμε χωρίς συνταγή και τα οποία υπόσχονται οφέλη για την υγεία μας, χωρίς όμως να παρέχουν τις απαραίτητες αποδείξεις.

Βήμα Science
Newsroom ΔΟΛ

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231132908

Επειδή έχω μεγάλη σχέση με την στατιστική (και λόγω σπουδών και λόγω επαγγέλματος), πιστεύω ότι μπορώ να εκφέρω μια γνώμη.

Καταρχήν, το άρθρο έτσι όπως είναι γραμμένο είναι ελλειπές. Και επειδή είναι ελλειπές, προκύπτουν πολλά ερωτήματα, μερικά εκ των οποίων είναι τα εξής:

- Οι ομάδες, με τι κριτήρια χωρίστηκαν;

- Οι ομάδες ήταν ίσα κατανεμημένες με βάση την ηλικία, τον τρόπο ζωής, το βιοτικό επίπεδο, τις διατροφικές συνήθειες κτλ κτλ κτλ;

- Κατά την διάρκεια της έρευνας, γνώριζαν οι επιστήμονες και, παράλληλα, έλεγχαν, το τι έτρωγε παράλληλα ο καθένας, αν ασκούνταν, αν έπαιρνε και άλλα πράγματα, αν κάπνιζε κτλ κτλ κτλ;

- Η έρευνα έγινε σε μια περιοχή ή σε πολλές;

- Τα παραπάνω άτομα που νόσησαν και έπαιρναν Ε, ήταν διάσπαρτα όσον αφορά τις περιοχές;

- Η ομάδα με το σελήνιο και την Ε εμφάνισε και πάλι 65 αποτελέσματα;

Αν ασχοληθεί σοβαρά ένας ο οποίος γνωρίζει έστω και τα βασικά από στατιστική και όχι στο πόδι όπως κάνω εγώ αυτή την στιγμή, μπορεί να προσθέσει πολλά ερωτήματα ακόμα.

Δυστυυχώς, το πρόβλημα με πολλές αναδημοσιεύσεις, είναι ότι ο αρθρογράφος καλείται να αποδώσει ένα ξενόγλωσσο κείμενο με όρους και έννοιες με τις οποίες δεν είναι ιδιαίτερα σχετικός.

tivadar
13-10-11, 12:38
Lao link http://jnci.oxfordjournals.org/content/97/2/94.full με την λογικη με την οποια στηθηκε η ερευνα το οποιο απαντα καποια απο τα ερωτηματα σου σε συνδυασμο με αυτα που εγραψα και πιο πανω.Κοιτα στο σημειο statistical design .To προβλημα με το συγκεκριμενο αρθρο ειναι οτι η αρθρογραφος επιδιωξε να προσεγγισει το θεμα καθαρα απο την οπτικη του <κοιτα η βιταμινη τι μπορει να σου κανει οποτε προσεχε> για τις εντυπωσεις παρα να κανει μια αντικειμενικη αναλυση της ερευνας.

deluxe
13-10-11, 18:22
Εμεις κινδυνευουμε που παιρνουμε ποσοτητες βιταμινης Ε απο τις πολυβιταμινες;

tivadar
13-10-11, 18:28
To απαντησα ηδη οχi,εκτος και αν παιρνεις πολυβιταμινη με 400 ΙU E που και παλι η πιθανοτητα που βρηκαν ειναι 17%.

Lao
14-10-11, 01:48
Lao link http://jnci.oxfordjournals.org/content/97/2/94.full με την λογικη με την οποια στηθηκε η ερευνα το οποιο απαντα καποια απο τα ερωτηματα σου σε συνδυασμο με αυτα που εγραψα και πιο πανω.Κοιτα στο σημειο statistical design .To προβλημα με το συγκεκριμενο αρθρο ειναι οτι η αρθρογραφος επιδιωξε να προσεγγισει το θεμα καθαρα απο την οπτικη του <κοιτα η βιταμινη τι μπορει να σου κανει οποτε προσεχε> για τις εντυπωσεις παρα να κανει μια αντικειμενικη αναλυση της ερευνας.

Μόλις βρω χρόνο, θα το δω. Thanks :toast:

isis
16-10-11, 15:43
Και μία αντίθετη άποψη : http://uploader.ws/upload/201110/tocopherols.jpg

tivadar
16-10-11, 16:10
Xρονολογια της ερευνας isis?Το ρωταω επειδη ουσιαστικα η Select αυτο ειχε ως αρχικο σκοπο ,να δειξει το αν ισχυουν η οχι οι ισχυρισμοι οτι η Ε προστατευει απο τον καρκινο του προστατη.Παντως το κειμενο αυτο εχει τις εξης αδυναμιες: παρατηρηση σε δοκιμαστικο σωληνα (in vitro),παρατηρηση σε ζωα και τελος παλι στατιστικο αποτελεσμα.Εμενα μου εκανε εντυπωση η τελευταια προταση παντως....

isis
16-10-11, 16:22
νομίζω έτος 2005 , αν δεν απατώμαι.

Devil
16-10-11, 18:31
κατι που ειδα προσφατα....


Vitamin E Supplement May Increase Prostate Cancer Risk, National U.S. Study Finds

Men who take a daily vitamin E supplement -- a regimen once thought to reduce cancer risk -- face an increased risk of prostate cancer, according to results of a large national study.

The finding comes from a report summarizing the latest results of the Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT). Eric Klein, M.D., chair of the Glickman Urological and Kidney Institute at Cleveland Clinic, is the lead author.
SELECT began in 2001 to test earlier research suggesting selenium and vitamin E supplements may reduce the risk of developing certain cancers. Some vitamin supplements containing enhanced levels of selenium and vitamin E were marketed to consumers during this time period with claims of reducing cancer risk.
The paper, which will appear in the October 12 edition of the Journal of the American Medical Association, found that a group of men taking a daily dose of 400 IU of vitamin E from 2001 to 2008 had 17 percent more cases of prostate cancer than men who took a placebo.
"For the typical man, there appears to be no benefit in taking vitamin E, and in fact, there may be some harm," said Dr. Klein, an internationally renowned prostate cancer expert who served as the national study coordinator.
SELECT tracked more than 35,000 men at locations across the United States, Canada, and Puerto Rico who took daily doses through the Fall of 2008. The trial was funded by the National Cancer Institute and administered by the Southwest Oncology Group (SWOG), an international network of research institutions with study sites in 400 locations across the U.S., Puerto Rico and Canada.
The men were divided into four groups: vitamin E and Selenium; vitamin E alone; selenium alone; and placebo. The group taking vitamin E was the only group shown to have a statistically significant increased risk of prostate cancer.
Prostate cancer is the most common non-skin cancer in American men with a current lifetime risk of 16 percent. For 2011 it is estimated 240,000 new cases and 33,000 deaths will result in the U.S.
Men who participated in the SELECT trail can find more information at www.SWOG.org (http://www.swog.org/).


Story Source:
The above story is reprinted (with editorial adaptations by ScienceDaily staff) from materials provided by Cleveland Clinic (http://www.clevelandclinic.org/).


Journal Reference:


E. A. Klein, I. M. Thompson, C. M. Tangen, J. J. Crowley, M. S. Lucia, P. J. Goodman, L. Minasian, L. G. Ford, H. L. Parnes, J. M. Gaziano, D. D. Karp, M. M. Lieber, P. J. Walther, L. Klotz, J. K. Parsons, J. L. Chin, A. Darke, S. M. Lippman, G. E. Goodman, F. L. Meyskens, L. H. Baker. Vitamin E and the Risk of Prostate Cancer: Results of The Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT). JAMA, 2011; 306 (14): 1549-1556 DOI: 10.1001/jama.2011.1437 (http://dx.doi.org/10.1001/jama.2011.1437)

COBRA_STYLE
16-10-11, 18:36
οποτε παιδες τι λετε για την Ε?αξιζει να παρεις για τα υπολοιπα οφελη της ή οχι?

tivadar
16-10-11, 19:27
Η ερευνα που εκανε post o Devil ειναι αυτη που συζηταμε παραπανω μεσω της καλυψης που ειχε απο το Βημα.
Κανοντας μια προσπαθεια να απαντησω με βεβαιοτητα στο ερωτημα του Cobra βρηκα αυτο http://www.aor.ca/assets/Research/pdf/fall_2005_article1.pdf
Kαι αυτες http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17327526 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=21051774 Για να μην κανω flood ασκοπα στο forum δεν θα βαλω εδω ολα τα λινκς που βρηκα.

Γενικα υπαρχουν αρκετα δεδομενα κατα της χρησης της.Επισης δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος ελλειψης της για καποιον που τρωει ξηρους καρπους,φρουτα η λαχανικα.Εγω θα αρκεστω προς το παρον στο να παιρνω κατω απο 200 ΙU απλα και μονο επειδη τα εχει η multi μου.

isis
16-10-11, 19:40
Γενικα υπαρχουν αρκετα δεδομενα κατα της χρησης της.Επισης δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος ελλειψης της για καποιον που τρωει ξηρους καρπους,φρουτα η λαχανικα.Εγω θα αρκεστω προς το παρον στο να παιρνω κατω απο 200 ΙU απλα και μονο επειδη τα εχει η multi μου.

Οπότε με 1600 -2000 iu ημερησίως , πάμε καλά. :P:P:P

COBRA_STYLE
16-10-11, 19:52
Η ερευνα που εκανε post o Devil ειναι αυτη που συζηταμε παραπανω μεσω της καλυψης που ειχε απο το Βημα.
Κανοντας μια προσπαθεια να απαντησω με βεβαιοτητα στο ερωτημα του Cobra βρηκα αυτο http://www.aor.ca/assets/Research/pdf/fall_2005_article1.pdf
Kαι αυτες http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17327526 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=21051774 Για να μην κανω flood ασκοπα στο forum δεν θα βαλω εδω ολα τα λινκς που βρηκα.

Γενικα υπαρχουν αρκετα δεδομενα κατα της χρησης της.Επισης δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος ελλειψης της για καποιον που τρωει ξηρους καρπους,φρουτα η λαχανικα.Εγω θα αρκεστω προς το παρον στο να παιρνω κατω απο 200 ΙU απλα και μονο επειδη τα εχει η multi μου.

πολυ ωραιο το 1ο λινκ,το αλλο δε το διαβασα γιατι δεν εχω χρονο τωρα(δινω μαθημα αυριο:P)....επιβεβαιωνει καποια πραγματα που ειχα πει πριν καιρο και μερικοι κραζανε ως συνηθως...οτι οι περισσοτερες βιταμινες-μεταλλα απο supps δεν αφομοιωνονται απο τον οργανισμο και δεν αξιοποιουνται για τη δουλεια που προοριζονται,και αλλα πολλα...

το συμπερασμα ειναι το αυτονοητο,οτι μονο απο τη διατροφη θα δεις καλο πανω στον τομεα αυτο.....


παντως αυτο πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο πληγμα για το Lao:turtle:εμενα θα γκρεμιζοτανε ο κοσμος μου:rolf:;)

Lao
16-10-11, 22:41
πολυ ωραιο το 1ο λινκ,το αλλο δε το διαβασα γιατι δεν εχω χρονο τωρα(δινω μαθημα αυριο:P)....επιβεβαιωνει καποια πραγματα που ειχα πει πριν καιρο και μερικοι κραζανε ως συνηθως...οτι οι περισσοτερες βιταμινες-μεταλλα απο supps δεν αφομοιωνονται απο τον οργανισμο και δεν αξιοποιουνται για τη δουλεια που προοριζονται,και αλλα πολλα...

το συμπερασμα ειναι το αυτονοητο,οτι μονο απο τη διατροφη θα δεις καλο πανω στον τομεα αυτο.....


παντως αυτο πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο πληγμα για το Lao:turtle:εμενα θα γκρεμιζοτανε ο κοσμος μου:rolf:;)

Mε ένα εύκολο search στο Google, θα δεις πολλά αποτελέσματα που συνηγορούν στην χρήση μιας multi.

Βασιλιά μου, δεν βγαίνει άκρη έτσι. Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει για το αν τα στοιχεία αφομειώνονται ή όχι. Αλλά ακόμα και αν αυτό δεν γίνεται στο 100% αλλά στο 60, στο 70 ή στο 80 και πάλι κέρδος είναι.

Όσον αφορά το ότι μόνο από την διατροφή μπορεί να δει κανείς ένα καλό αποτέλεσμα, συμφωνώ, αλλά με την προϋπόθεση πως όντως η διατροφή του είναι τόσο καλή, τόσο πλήρης και τόσο πολυδιάστατη ώστε να μην έχει πουθενά κενά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι 99 στους 100 ανθρώπους απλά δεν κάνουν τόσο καλή διατροφή και το ακόμα χειρότερο είναι ότι ούτε οι τροφές είναι τόσο περιεκτικές όσο θα θέλαμε.

Πλήγμα για μένα δεν είναι, γιατί πολύ απλά δεν επηρεάζομαι από το κάθε link για να διαμορφώσω άποψη. Το έχω πει πολλές φορές, είμαι άνθρωπος που κρίνω από το αποτέλεσμα. Το κάθε θέμα το ψάχνω από 10 μεριές, ακολουθώ μια μέση οδό χωρίς υπερβολές και συμπεραίνω ό,τι συμπεραίνω βάσει του τι βλέπω στην υγεία μου και στην απόδοσή μου.

Εν ολίγοις... ο καθένας πρέπει να σταθμίζει τα πράγματα και να κρίνει ανάλογα. Το μόνο που θα επισημάνω, και πάλι, είναι ότι καλό είναι να μην υπερτιμούμε την διατροφή που κάνουμε, είναι πολύ εύκολο να έχουμε έλλειψη σε κάτι.

Φυσικά, it's just me, εσύ και όποιος άλλος διαφωνεί μπορεί να μην παίρνει καμία multi και να πορεύεται με την διατροφή του. ;)

tivadar
17-10-11, 00:19
@isis H ερευνα δεν εχει βρει αρνητικες επιπτωσεις απο την καταναλωση της βιταμινης Ε μεσω τροφιμων πηγη (Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoids, 2000 - http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=9810 – download free pdf).Το σχολιο μου ηταν καθαρα απο το τι παιρνω μεσω συμπληρωματων.Το παραπανω link εχει μεγαλη ποσοτητα πληροφοριων πανω στα στοιχεια που περιγραφει.Οποιος θελει λεπτομερειες μπορει να δει εκει.

Οσο για την τοποθετηση του Lao ας προσπαθησουμε να ειμαστε αντικειμενικοι.Κανενας δεν αρνειται τα θετικα αποτελεσματα που μπορει να φερει μια multi.Παρολαυτα υπαρχει αρκετα μεγαλη ποσοτητα δεδομενων που ισως να μας κανουν να επανεξετασουμε μερικα απο τα συστατικα τους οπως το φολικο οξυ,η βιταμινη Ε και η βιταμινη Α.

Lao
17-10-11, 01:08
Οσο για την τοποθετηση του Lao ας προσπαθησουμε να ειμαστε αντικειμενικοι.Κανενας δεν αρνειται τα θετικα αποτελεσματα που μπορει να φερει μια multi.Παρολαυτα υπαρχει αρκετα μεγαλη ποσοτητα δεδομενων που ισως να μας κανουν να επανεξετασουμε μερικα απο τα συστατικα τους οπως το φολικο οξυ,η βιταμινη Ε και η βιταμινη Α.

Σε αυτό δεν διαφωνώ καθόλου. Και γι'αυτό, αν έχεις προσέξει τα posts μου, προσπαθώ να βρίσκω τις «χρυσές τομές». Μια ματιά στο θέμα που άνοιξα για τις πολυβιταμίνες, νομίζω ότι θα σε πείσει για το αν έχω μια - κατά το δυνατό - αντικειμενική γνώμη.

Η όλη ένστασή μου έχει να κάνει με τα όσα είπε ο cobra σχετικά με την απορρόφηση κτλ. Δεν μου αρέσουν οι απόλυτες απόψεις. Όσο απόλυτο είναι να λέμε ότι με μια multi έχουμε λύσει όλα μας τα θέματα, άλλο τόσο είναι να τις απαξιώνουμε γενικώς, να λέμε ότι δεν απορροφώνται κτλ.

Πιστεύω πραγματικά ότι για πολλούς λόγους είναι πολύ δύσκολο για τον σημερινό άνθρωπο να παίρνει τις βέλτιστες δόσεις βιταμινών και μετάλλων. Μπορεί κάποιος να κάνει 6 γεύματα την μέρα, να είναι πολύ πειθαρχημένος, και πάλι να έχει ελλείψεις. Χώρια το ό,τι πολλοί άνθρωποι τρώνε μονότονα.

COBRA_STYLE
17-10-11, 01:09
Οσο για την τοποθετηση του Lao ας προσπαθησουμε να ειμαστε αντικειμενικοι.Κανενας δεν αρνειται τα θετικα αποτελεσματα που μπορει να φερει μια multi.Παρολαυτα υπαρχει αρκετα μεγαλη ποσοτητα δεδομενων που ισως να μας κανουν να επανεξετασουμε μερικα απο τα συστατικα τους οπως το φολικο οξυ,η βιταμινη Ε και η βιταμινη Α.
δεν εχει παρει ποτε το ματι μου θετικα για τις multies....το αντιθετο....ειτε αυτο θα ειναι dangerous overdosing,defiencies,απουσια μερικων συστατικων και αυτο που εγραψα πιο πανω...μπορεις να παρεις μια ιδεα και απο το consumerLab.com ;)

απλα οι εταιριες αυτο που ξερουν να κανουν καλα μεσα στα αλλα ειναι να δημιουργουν τεχνητες αναγκες στο καταναλωτικο κοινο,και τα θυματα του

marketing ειναι πολλα....η γνωστη καραμελα που τονιζουν και οι ιδιες εταιριες ειναι το οτι δεν μπορουμε να καλυφθουμε απο τη διατροφη(blablabla) ή το

αλλο οτι αυτοι που γυμναζονται χρειαζονται πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες και παει μετα ο περισσοτερος κοσμος και νομιζει οτι ειναι muscle freak

και οτι πρεπει να παιρνει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο τους υπολοιπους,ενω στα περισσοτερα συστατικα η πραγματικη αναγκη ειναι περιπου στο 300% ΣΗΔ.


αυτα,δεν αντεχα αλλο,ηθελα να τα πω:green:

Lao
17-10-11, 13:24
δεν εχει παρει ποτε το ματι μου θετικα για τις multies....το αντιθετο....ειτε αυτο θα ειναι dangerous overdosing,defiencies,απουσια μερικων συστατικων και αυτο που εγραψα πιο πανω...μπορεις να παρεις μια ιδεα και απο το consumerLab.com ;)

Μου φαίνεται ότι ενημερώνεσαι κάπως... μονόπλευρα. Γιατί αν δεν έχει πάρει ποτέ το μάτι σου κάτι το θετικό, όπως λες, τότε δεν έχεις δει τα 852857827850 sites και τις 2489267985942589 αναφορές, πηγές και γνώμες που λένε τα ανάποδα από όσα λες.



απλα οι εταιριες αυτο που ξερουν να κανουν καλα μεσα στα αλλα ειναι να δημιουργουν τεχνητες αναγκες στο καταναλωτικο κοινο,και τα θυματα του

marketing ειναι πολλα....η γνωστη καραμελα που τονιζουν και οι ιδιες εταιριες ειναι το οτι δεν μπορουμε να καλυφθουμε απο τη διατροφη(blablabla) ή το

Το που σταματάει το marketing και που αρχίζει η αλήθεια, είναι κάτι που ο καθένας το ψάχνει, το αναλύει και πράττει αναλόγως. Δεν είναι marketing το ότι πολλές ασθένειες έχουν ως αφετηρία χρόνιες ελλείψεις σε διατροφικά στοιχεία, ούτε το ότι ακόμα και τις ανεπτυγμένες χώρες μεγάλα κομμάτια του πληθυσμού έχουν ήπιες ή και σοβαρές ελλείψεις σε βασικά πράγματα.

Το είπα και πριν, ο σύγχρονος άνθρωπος τρώει μονότονα, δεν έχει ποικιλία στην διατροφή του, και ακόμα και όταν έχει, είναι πολύ δύσκολο να τρώει σε καθημερινή βάση τις ποσότητες που πρέπει. Χώρια το ότι τα σημερινά τρόφιμα δεν είναι αυτά που ήταν στο παρελθόν.



αλλο οτι αυτοι που γυμναζονται χρειαζονται πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες και παει μετα ο περισσοτερος κοσμος και νομιζει οτι ειναι muscle freak

και οτι πρεπει να παιρνει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο τους υπολοιπους,ενω στα περισσοτερα συστατικα η πραγματικη αναγκη ειναι περιπου στο 300% ΣΗΔ.


αυτα,δεν αντεχα αλλο,ηθελα να τα πω:green:

Tα χουμε ξαναπεί (και) αυτά, οι ΣΗΔ είναι απλά τα ελάχιστα όρια. Εδώ και καιρό, για πολλά πράγματα, υπάρχουν και τα άνω όρια, σε πολλά στοιχεία δε το range μεταξύ κάτω και άνω ορίου είναι εκπληκτικά μεγάλο. Για παράδειγμα, η C έχει κάτω όριο 60-90 mg και άνω 2 gr.

Σε κάθε περίπτωση, το τί και πόσο χρειάζεται ο καθένας, είναι εντελώς ακαθόριστο. Άλλες ανάγκες έχω εγώ που είμαι 35 χρονών, 1,94 και 95-100 κιλά, δουλεύω 9-10 ώρες ημερησίως και κάνω σύνθετες προπονήσεις των 2 ωρών 4-5 φορές την βδομάδα και άλλες οι ανάγκες ενός ανθρώπου π.χ. 40 χρονών, 1,70, 70 κιλά, που κάνει απλά λίγο περπάτημα.

Για τον λόγο αυτό, εγώ προσωπικά προτείνω σε όλους την σχετικά αλάνθαστη μέθοδο του trial and error και μάλιστα σε βάθος χρόνου. Βλέπεις ότι αρρωσταίνεις τακτικά; Διαπιστώνεις ότι τραυματίζεσαι εύκολα; Νιώθεις γενικώς πεσμένος; Ναι, βελτίωσε την διατροφή σου ως εκεί που μπορείς, αλλά μην μένεις μόνο εκεί εάν τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν.

tivadar
17-10-11, 13:36
@cobra Δεν το εθεσα σωστα.Kανεις δεν μπορει να αρνηθει τα θετικα που μπορει να προσφερουν καποια στοιχεια που βρισκονται στις multi.Πιστευω οτι ετσι ακουγεται καλυτερα.Κατα τα αλλα οι προβληματισμοι σου πανω στο θεμα δεν ειναι αβασιμοι

@Lao Eκτιμω την αποψη σου πανω στο θεμα επειδη ακριβως εχεις δειξει οτι εισαι ενας ανθρωπος που το εχει ψαξει.Για να επιστρεψουμε στο θεμα της Ε.Εγω απλα εριξα καποια δεδομενα στο τραπεζι με τα οποια o καθενας μπορει να βγαλει διαφορα συμπερασματα.Αυτα που εβγαλα εγω ειναι:
α)Ισως πρεπει να αναθεωρησουμε τις ποσοτητες που περνουμε.β)Ειναι καλυτερο να γινεται προσληψη της ως α-tocopherol σε συνδυασμο με αλλες.

Lao
17-10-11, 14:51
@Lao Eκτιμω την αποψη σου πανω στο θεμα επειδη ακριβως εχεις δειξει οτι εισαι ενας ανθρωπος που το εχει ψαξει.Για να επιστρεψουμε στο θεμα της Ε.Εγω απλα εριξα καποια δεδομενα στο τραπεζι με τα οποια o καθενας μπορει να βγαλει διαφορα συμπερασματα.Αυτα που εβγαλα εγω ειναι:
α)Ισως πρεπει να αναθεωρησουμε τις ποσοτητες που περνουμε.β)Ειναι καλυτερο να γινεται προσληψη της ως α-tocopherol σε συνδυασμο με αλλες.

α) Σε ό,τι αφορά την Ε, οι περισσότερες multies κυμαίνονται στα 200 IU. Δηλαδή, το μισό σε σχέση με τα «επικίνδυνα» 400, και λέω «επικίνδυνα» γιατί κάτι πέραν πάσης αμφιβολίας δεν έχει αποδειχτεί. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν τελικά αποδειχτεί, είναι πολύ εύκολο να κινηθούμε, απλά επιλέγουμε σκευάσματα με νορμάλ ποσότητες.

β) Αυτό το έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές και ίσως να ισχύει. Ακόμα και εδώ όμως, υπάρχει μια κάποια σύγχιση.

tivadar
17-10-11, 16:11
http://ods.od.nih.gov/factsheets/vitamine Αλλο ενα αρθρο με πολλα δεδομενα πανω στην βιταμινη Ε στο οποιο εγινε επανεξεταση προσφατα.Σε αυτο γινεται εκτενης παρουσιαση των πιθανων θετικων και αρνητικων επιπτωσεων.Γενικα οι αρνητικες επιπτωσεις οπως αναφερει και εδω εμφανιζονται σε δοσεις απο 400IU και πανω κατι που δεν ειναι εκπληξη.Αλλα αυτο το κομματι ειναι ενδιαφερον One analysis found an increased risk of death at doses of 400 IU/day, although the risk began to increase at 150 IU που σημαινει οτι η στατιστικη αυξηση ξεκιναει απο τα 150IU H προταση αυτη στο παραπανω αρθρο εχει ως πηγη αυτην την ερευνα: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15537682?dopt=Abstract

Να επισημανω οτι σε καμια περιπτωση δεν εχω ως σκοπο την δαιμονοποιηση των πολυβιταμινων και της Ε.Απλα προσπαθω να βρω την χρυση τομη αναμεσα στην βελτιστη χρησιμοτητα και την ελαχιστοποιηση των επιπτωσεων των διαφορων συστατικων.Μην ξεχναμε οτι οι ερευνες παρεχουν ενδειξεις και με αυτο στο μυαλο πρεπει να τις εξεταζουμε.

COBRA_STYLE
22-11-11, 02:36
Είναι το πιο ισχυρό αντιοξειδωτικό σύμφωνα με τους επιστήμονες

Σήμερα, οι περισσότεροι ερευνητές σε όλο τον κόσμο έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η πιο σημαντική βιταμίνη, απαραίτητη για την πρόληψη των νόσων που σχετίζονται με τη γήρανση, είναι η βιταμίνη Ε.

Η βιταμίνη Ε, γνωστή και ως α-τοκοφερόλη, είναι ένα ισχυρό λιποδιαλυτό αντιοξειδωτικό, που καταπολεμά τη βλαβερή δράση των ελευθέρων ριζών.

Προς αυτή την κατεύθυνση, η βιταμίνη Ε συνεργάζεται και με άλλα αντιοξειδωτικά, όπως η βιταμίνη C και το σελήνιο.

Με λίγα λόγια, εμποδίζει τις αντιδράσεις των χημικών εκείνων ενώσεων, που οξειδώνουν τα λιπαρά οξέα στον εγκέφαλο και στο αίμα, σταματούν τη φυσιολογική λειτουργία των κυττάρων και επιταγχύνουν τη γήρανση των ιστών.

Η συγκεκριμένη βιταμίνη προσφέρει την προστασία της με ποικίλους τρόπους:

Η βιταμίνη Ε εμποδίζει την αρτηριοσκλήρωση, δηλαδή τη σταδιακή απόφραξη των αρτηριών, που επέρχεται καθώς μεγαλώνουμε. Συνεπώς, σταματά το φράξιμο, τη στένωση και την καταστροφή των αρτηριών, εμποδίζοντας τη δημιουργία της στεφανιαίας νόσου.

Η βιταμίνη Ε αναζωογονεί και δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα.

Σύμφωνα με έρευνα της Δρ Σιμίν Μεϊντάνι, διατροφική ανοσολόγος στο Πανεπιστήμιο Ταφτς των ΗΠΑ, η χορήγηση βιταμίνης Ε -υπό μορφή συμπληρωμάτων σε δόσεις των 400 ή 800 IU ημερησίως- σε άτομα ηλικίας άνω των εξήντα ετών, επανέφερε το εξασθενημένο, με την πάροδο των ετών, ανοσοποιητικό τους σύστημα, “σχεδόν στην κατάσταση που είναι το ανοσοποιητικό σύστημα ενός νέου ανθρώπου”.

Ως ισχυρό αντιοξειδωτικό, η βιταμίνη Ε προστατεύει τις ίνες κολλαγόνου από την καταστροφική δράση των ελευθέρων ριζών που οδηγούν στις ρυτίδες, ανακουφίζει την ξηρότητα του δέρματος και προάγει την απαλότητά του.

Επίσης, προστατεύει το πιο ακραίο στρώμα της επιδερμίδας μας από την ζημιά που προκαλεί η UV ακτινοβολία, περιορίζοντας τη δυνατότητα για ηλιακά εγκαύματα.

Η βιταμίνη Ε προσφέρει σημαντική προστασία κατά του καρκίνου.

Η αντικαρκινική δράση της βιταμίνης αυτής αποδίδεται κυρίως στις ανοσο-διεγερτικές της ιδιότητες.

Μελέτες έχουν δείξει ότι άτομα με χαμηλά επίπεδα βιταμίνης Ε στο αίμα τους, είναι κατά 50% πιο επιρρεπή στην ανάπτυξη όλων των μορφών καρκίνου.

Τέλος, μετά από έρευνες, πολλοί επιστήμονες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η βιταμίνη Ε, μέσω της βελτίωσης της κυκλοφορίας του αίματος στον εγκέφαλο, συμβάλλει στην επιβράδυνση και παρεμπόδιση της απώλειας πνευματικών και εγκεφαλικών λειτουργιών, όπως η προσβολή από τη νόσο Αλτσχάιμερ.

Η λιποδιαλυτή βιταμίνη Ε βρίσκεται σε μεγαλύτερες ποσότητες στις λιπαρές τροφές, με κυριότερη πηγή τα φυτικά έλαια (κυρίως στο σογιέλαιο, ηλιέλαιο και καλαμποκλεκαιο), τους ξηρούς καρπούς (κυρίως στα αμύγδαλα, φουντούκια και καρύδια), προσφέροντας ω-3 λιπαρά οξέα στον οργανισμό μας, τους σπόρους και τα μη επεξεργασμένα δημητριακά, το σιτάρι, ορισμένα λαχανικά, το αβοκάντο και τα θαλασσινά.

Είναι σημαντικό βέβαια να παρέχουμε στον εαυτό μας ένα επιπλέον συμπλήρωμα βιταμίνης Ε, όταν δεν εξασφαλίζουμε μόνο από τις τροφές για τον οργανισμό μας, τις απαραίτητες δόσεις που χρειαζόμαστε καθημερινά.

Η λήψη τουλάχιστον 100 IU βιταμίνης Ε ημερησίως, μας παρέχει μια ουσιαστική προστασία.

Καλό είναι να λαμβάνουμε μοιρασμένες δόσεις στη διάρκεια της ημέρας γιατί με αυτο τον τρόπο διατηρούμε σταθερά υψηλά τα επίπεδα της βιταμίνης στο αίμα μας.

Προσοχή σε όσους παίρνουν αντιπηκτικά χάπια ή υποψιάζονται κάποιο αιμορραγικό πρόβλημα γιατί η βιταμίνη Ε έχει συνήθως και αντιπηκτική δράση.


Πηγή:antigiransi.com (http://www.antigiransi.com/vitamins2.html)

nikossamos
03-05-12, 07:00
Οι άνδρες που παίρνουν καθημερινά συμπληρώματα βιταμίνης Ε, είναι κατά 17% πιθανότερο να εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη, σε σχέση με όσους δεν λαμβάνουν τέτοια διατροφικά συμπληρώματα, σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα. Οι ερευνητές, που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό του Αμερικανικού Ιατρικού Συλλόγου (JAMA), υπολόγισαν ότι σε χρονικό διάστημα μιας δεκαετίας ένας έως δύο ακόμα άνδρες, στους 100 που παίρνουν έξτρα βιταμίνη Ε, θα εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη.

Όπως δήλωσε ένας από τους ερευνητές, ο δρ Έρικ Κλάιν της Κλινικής του Κλίβελαντ, «αν κανείς έχει επαρκή ποσότητα βιταμίνη Ε στον οργανισμό του, το να πάρει κι άλλες, δεν τον βοηθά σε τίποτε, αντίθετα το οτιδήποτε βρίσκεται σε ποσότητα παραπάνω από το κανονικό, μπορεί να αποβεί επιβλαβές».

Η νέα έρευνα, μεταξύ περίπου 35.000 ανδρών, έρχεται αμέσως μετά από μια άλλη μελέτη, που διαπίστωσε ότι η λήψη πολυβιταμινών κι άλλων διατροφικών συμπληρωμάτων από τις ηλικιωμένες γυναίκες, όχι μόνο δεν τις βοηθάει, αλλά αυξάνει ελαφρώς τον κίνδυνο πρόωρου θανάτου. (Δείτε περισσότερα για τα συμπληρώματα βιταμινών εδώ.)

Οι ερευνητές δεν ξέρουν ακόμα με ποιο βιολογικό μηχανισμό η βιταμίνη Ε φαίνεται να αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο του προστάτη, ενώ, από την άλλη, δεν λείπουν και οι επιστήμονες, όπως ο δρ Νιλ Φλέσνερ του πανεπιστημίου του Τορόντο, που δεν έχουν πειστεί ότι όντως υπάρχει τέτοια σχέση μεταξύ της συγκεκριμένης βιταμίνης και του καρκίνου του προστάτη. Στο παρελθόν, είχαν υπάρξει αντιφατικά συμπεράσματα, καθώς μερικές μελέτες δεν είχαν διαπιστώσει ότι η βιταμίνη Ε αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο, ενώ μια μάλιστα είχε συμπεράνει ότι μειώνει τελικά τον κίνδυνο.

Ο Έρικ Κλάιν παραδέχτηκε ότι η δική του νεότερη έρευνα δεν αποτελεί την «τελευταία λέξη» πάνω στο επίμαχο ζήτημα, όμως τόνισε ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο που να μπορεί να εξηγήσει γιατί οι άνδρες που παίρνουν καθημερινά διατροφικά συμπληρώματα με βιταμίνη Ε, τελικά έχουν αυξημένη πιθανότητα να διαγνωστούν με καρκίνο του προστάτη. Πάντως, η έρευνα κατέληξε σε αυτό το συμπέρασμα με ημερήσιες δόσεις αρκετά μεγαλύτερες από αυτές που συνήθως περιέχονται στα διατροφικά συμπληρώματα.

Lao
04-05-12, 01:34
Πάντως, η έρευνα κατέληξε σε αυτό το συμπέρασμα με ημερήσιες δόσεις αρκετά μεγαλύτερες από αυτές που συνήθως περιέχονται στα διατροφικά συμπληρώματα.

Χαχα καλό.

Από την μία δαιμονοποιούμε τα συμπληρώματα, αλλά από την άλλη λέμε ότι τα συμπεράσματά μας έγιναν με δόσεις μεγαλύτερες από αυτές που έχουν.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ή ο αρθρογράφος έκανε αναδημοσίευση του κ@λου, είτε η έρευνα δεν είναι και πολύ σόϊ...

amateur666
25-09-12, 13:58
λεω να παρω βιταμινh Ε Απο τη universal..η καθε καψουλα εχει 400 ιυ να την παρω η οχι?

Nikolas_mk2
25-09-12, 16:01
λεω να παρω βιταμινh Ε Απο τη universal..η καθε καψουλα εχει 400 ιυ να την παρω η οχι?

400iu είναι καλή ποσότητα,δεν χρειάζεται και παραπανω δλδ-απλα κοιτα τη προελευση της -Ε,καλύτερα να αποφύγεις τις σκετες D-alpha tocopherol γιατί είναι συνθετικές,αν μπορεις παρε μια που εκτος απο alpha tocopherol εχει και μπλεντ απο τις υπολοιπες....

Lao
25-09-12, 16:21
400iu είναι καλή ποσότητα,δεν χρειάζεται και παραπανω δλδ-απλα κοιτα τη προελευση της -Ε,καλύτερα να αποφύγεις τις σκετες D-alpha tocopherol γιατί είναι συνθετικές,αν μπορεις παρε μια που εκτος απο alpha tocopherol εχει και μπλεντ απο τις υπολοιπες....

d-alpha tocopherol = φυσική
dl-alpha tocopherol = συνθετική

Το «l» είναι που υποδηλώνει συνθετική μορφή.

Nikolas_mk2
25-09-12, 20:29
dl-alpha tocopherol = συνθετική
Το «l» είναι που υποδηλώνει συνθετική μορφή.

Σωστός,παρεξήγηση.... :thumbup:

Lao
04-04-13, 14:45
Έχει αρχίσει, δειλά-δειλά, και διαφαίνεται μια τάση μείωσης της α-τοκοφερόλης σε διάφορες multies.

Ταυτόχρονα, όλο και περισσότερο, πληθαίνουν οι multies και τα «σκέτα» προϊόντα βιταμίνης Ε που περιέχουν όλο το σύμπλεγμα της Ε.

Είναι περίεργος να δω που θα οδηγηθούμε. Πάντως, πολλοί υποστηρίζουν ότι χορήγηση μεγάλων δόσεων α-τοκοφερόλης, έχει αποτέλεσμα την διατάραξη της ισορροπίας ειδικά της γ-τοκοφερόλης.