PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονος στον ωμο



FoTiS3
08-10-11, 02:29
Καλησπερα παιδες

εδω και δυο μηνες εχω εντονο πονο στους ωμους ειδικα οταν τον σηκωνω ψηλα ή οταν κανω εσω και εξω στροφη..
πηγα στον γιατρο μου ειπε μαλλον τενοντιτιδα υπερακανθιου και με εστειλε για μαγνητικη τομογραφια..
σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα και λενε τα εξης:

-- Δεν παρατηρήθηκαν αλλοιώσεις της μορφολογίας ή της έντασης του σήματος της βραχίονας κεφαλής.
-- Δεν παρατηρείται σημειολογία ρήξης του rotator cuff και φυσιολογικά απεικονίζονται οι τένοντες του υπερακανθιου, υπακανθιου, υποπλατιου και της μακράς κεφαλής του δικέφαλου βραχιονίου μυός.
-- Δεν απομονώθηκε σημαντική συλλογή υγρού στην άρθρωση και τους περιαρθρικούς θυλάκους.
-- Χωρίς εμφανή παθολογία ο έλεγχος της ωμογλήνης και του επιχείλιου χόνδρου.
-- Ακρώμιο τύπου Ι. Χωρίς εμφανή παθολογία ο έλεγχος της ακρωμιοκλειδικης άρθρωσης.
-- Φυσιολογικά ελέγχονται οι μυϊκές ομάδες της περιοχής.

που ειναι τελικα το προβλημα??? :unsure:

Billy
09-10-11, 18:20
Η Μαγνητική ΔΕΝ μπορεί να δείξει μικροκακώσεις αυτό μάλλον το έχεις καταλάβει και μόνος σου διότι παρ' όλο που τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά εσύ συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα.

Κατ' αρχήν θυμήσου πως έφτασες σε αυτή την κατάσταση.
Μήπως είχες κάποιον τραυματισμό παλαιότερα και δεν το πρόσεξες;
Μήπως το πρόβλημα άρχισε σιγά-σιγά και με την πάροδο του χρόνου και με την συνεχή καταπόνηση από τις προπονήσεις σου επιδεινώνονταν;

Οι τενοντίτιδες συνύθως χρειάζονται αρκετό χρόνο για να περάσουν και θέλουν πολύ ξεκούραση, δηλ. να μην πολύ-χρησιμοποιείς το χέρι σου, Προπονήσεις και βάρη καλύτερα ξέχασε τα για κάποιο διάστημα.
Αρχικά μπορείς να βάζεις βολταρέν κρέμα ή να πάρεις κάποια αντιφλεγμονώδη χάπια για μερικές μέρες μέχρι να υποχωρήσει η φλεγμονή και έτσι δεν θα πονάς πολύ. Μετά να κάνεις κάποιες ασκήσεις με μικρά βάρη πχ 0.5-1 κιλό για ενδυνάμωση των Τενόντων των Στροφέων (υπερακάνθιος-υποπλάτιος-υπακάνθιος).
Θέλει χρόνο και υπομονή να το ξεκουράζεις πολύ, θέλει ακινησία, μην το κουνάς πάνω-κάτω, μέσα-έξω όλη την ώρα.

Η τενοντίτιδα θέλει χρόνο και ξεκούραση και δεν μπορείς να την επιταχύνεις.

FoTiS3
09-10-11, 20:03
δε θα επρεπε ομως η μαγνητικη να δειξει εστω κατι αν εχω τενοντιτιδα??

εδω και εναμιση μηνα εχω κανει φυσικοθεραπειες και ασκησεις ενδυναμωσεις αλλα δε βλεπω καμια βελτιωση.. :(

Eddie
09-10-11, 20:57
Μου φαινεται λιγο κουφο να εχεις προβλημα στον ωμο και να μη το δειχνει η μαγνητικη...εδω απ οτι λενε οτι η μαγνητικη ανιχνευει και τραυματα περασμενων ετων,τι να πω.Βασικα απο αυτα που ειπες στην αρχη κι εμενα για φλεγμονη στον υπερακανθιο μου φανηκε μιας και τον ειχα τραυματισει παλιοτερα και ανα διαστηματα με ποναει.Πηρα ομως αντιφλεγμονωδη για αλλο προβλημα που ειχα και παρ ολα αυτα ο πονος στον ωμο δεν ειδα να υποχωρησει.

Billy
10-10-11, 09:24
δε θα επρεπε ομως η μαγνητικη να δειξει εστω κατι αν εχω τενοντιτιδα??

εδω και εναμιση μηνα εχω κανει φυσικοθεραπειες και ασκησεις ενδυναμωσεις αλλα δε βλεπω καμια βελτιωση.. :(

μην ασχολήσαι με την μαγνητική,
η μαγνητική ότι και να λέει σημασία έχει τι λες εσύ, και εσύ λές "πονάω".

Αλλο ένα μεγάλο λάθος που κάνεις είναι να ασχολήσαι με την ενδυνάμωση,
ενδυνάμωση θα κάνεις όταν δεν πονάς, όχι τωρα.
Τωρα να μην κάνεις τίποτα, ξεκούραση και αν μπορείς να το κρατάς σε κάποια σχετική ακινησία είναι ακόμα καλύτερα.

jminas82
10-10-11, 15:58
Να κανεις ασκησεις ενδυναμωσεις με λαστιχα ,μηπως εχεις καμια μινι χονδροπαθεια.Ομως κανε στο Smith ,
επικληνεις για στηθος να προτιμας μπαρα γιατι ειναι πιο σταθερος ο ωμος και να κανεις καλη τεχνικη.
Επισης στο μονοζυγο με κλειστη λαβη να το αποφευγεις , κανε το κλασικο μονοζυγο με ανοιχτα χερια και εισαι οκ.
Ορθια κωπηλατικη με κλειστα χερια ξεχνα την , να κανεις μονο ορθια κωπηλατικη με ανοιχτα χερια για ωμους.

jminas82
10-10-11, 16:03
Να κανεις ασκησεις ενδυναμωσεις με λαστιχα ,μηπως εχεις καμια μινι χονδροπαθεια.Ομως κανε στο Smith ,
επικληνεις για στηθος να προτιμας μπαρα γιατι ειναι πιο σταθερος ο ωμος και να κανεις καλη τεχνικη.
Επισης στο μονοζυγο με κλειστη λαβη να το αποφευγεις , κανε το κλασικο μονοζυγο με ανοιχτα χερια και εισαι οκ.
Ορθια κωπηλατικη με κλειστα χερια ξεχνα την , να κανεις μονο ορθια κωπηλατικη με ανοιχτα χερια για ωμους.

Aν πονας σε πρωτη φαση με τα λαστιχα κανε φυσικοθεραπειες και ρωτα εναν καλο αθλητιατρο!!

ovelix
11-10-11, 11:36
εμενα με ταλαιπωρουσε ο ωμος κανα χρονο :banghead: και σε μια παρεα εμαθα για κατι εγχυσεις ενζυμων <<traumeel>>.
φιλαρακι :shock: μεγαλη διαφορα απο την 1φορα κιολας ,βρες εναν καλο ορθοπαιδικο να στης κανει ...δεν ειναι κορτιζονη:notice:



κοστος αμπουλας 2.5 e .περαστικα, πολυ πουστ...ο ωμος