PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκαυμα και ασπράδια αυγού



TRIANTAFYLLOU
08-10-11, 02:35
με αφορμή ενός άρθρου που διάβασα είπα να το ποστάρω εδω καθώς είναι ενα σημαντικό θέμα που μπορεί να τύχει στον καθένα η και σε κάποιο παιδάκι και μπορεί αυτή η απλή μέθοδος εφόσον ισχύει να αποδειχτή σωτήρια και καλό είναι να το γνωρίζουν όσο περισσότεροι γίνετε, μπορεί να συμβεί στον καθένα


Καψίματα




Ένας νεαρός ψεκάζοντας το γρασίδι του με φυτοφάρμακα θέλησε να ελέγξει τη στάθμη του βαρελιού για να δει πόσο υπάρχει ακόμη. Άνοιξε το καπάκι και άναψε τον αναπτήρα του, αμέσως τον τυλίξανε οι φλόγες από τις αναθυμιάσεις του φυτοφαρμάκου. Πήδηξε από την καρότσα του φορτηγού του ουρλιάζοντας. Μια γειτόνισά του ακούγοντας τις φωνές και βλέποντας το περιστατικό έτρεξε από το σπίτι της με μια ντουζίνα αυγά φωνάζοντας "φέρτε μου αυγά!" Τα έσπασε, διαχωρίζοντας το ασπράδι από τον κρόκο. Κατόπιν τα άπλωσε στο πρόσωπο του άτυχου νέου. Όταν το ασθενοφόρο κατέφθασε και οι νοσοκόμοι είδαν τον ασθενή ρώτησαν ποιος το έκανε αυτό. Όλοι δείξανε την γειτόνισσα που είχε αναλάβει πρωτοβουλία.Την συγχαρήκανε και της είπανε "του σώσατε το πρόσωπο". Προς το τέλος του καλοκαιριού ο νεαρός επισκέφτηκε την γειτόνισά του με ένα μπουκέτο λουλούδια. Το πρόσωπό του ήταν σαν μικρού παιδιού.

Θυμηθείτε αυτή την θεραπεία για καψίματα η οποία διδάσκεται στους νέους πυροσβέστες. Πρώτα πρώτα ψεκάστε κρύο νερό στην καμένη περιοχή μέχρι η θερμότητα να μειωθεί και το κάψιμο ιστού να σταματήσει. Κατόπιν, απλώστε ασπράδια στην καμένη περιοχή. Μια γυναίκα έκαψε ένα μεγάλο μέρος του χεριού της με βραστό νερό. Παρόλο τον πόνο έβαλε το χέρι της κάτω από κρύο νερό, χώρισε δύο ασπράδια, τα ανακάτεψε ελαφρά και βούτηξε το χέρι της στο μείγμα. Τα ασπράδια στεγνώσανε στο χέρι της και σχηματίσανε μια προστατευτική κρούστα. Αργότερα έμαθε ότι τα ασπράδια περιέχουν φυσικό κολλαγόνο και συνέχισε να εναποθέτει χτυπημένο ασπράδι στην περιοχή. Μέχρι το απόγευμα δεν ένοιωθε πόνο και την επόμενη μέρα με δυσκολία μπορούσες να δεις σημάδι καθώς το δέρμα αποκτούσε το κανονικό του χρώμα. Η καμένη περιοχή είχε τελείως αναγεννηθεί χάρη στο κολλαγόνο των ασπραδιών, ένα πλακούντα πλήρη σε βιταμίνες. Αυτή η πληροφορία μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη στον καθένα μας!

Galthazar
08-10-11, 03:16
ειλικρινα πολυ χρησιμο Ηλια ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας!:clap:

Ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρησιμεψει καλο ειναι να γνωριζουμε τι να πραξουμε σε τετοιες καταστασεις...
Πολλα συγχαρητηρια και στην γειτονισσα για την πρωτοβουλια της και αποτελεσματα που ειχε:thumbup:

Giannistzn
08-10-11, 11:22
Πολυ ωραιο και χρησιμο αρθρο!! :clap::clap:

TheWorst
08-10-11, 11:32
Ναις τζομπ :clap:

-beba-
08-10-11, 17:48
Πολύ χρήσιμο αυτό. Καταπληκτικό!!!

Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ασπράδι αυγού με λίγες σταγόνες λεμονιού ανακατεμένο για να φτιάξετε μάσκα προσώπου.
Ανακατευετε το ασπράδι με τις σταγόνες του λεμονιού και απλώνετε το μείγμα στο πρόσωπο εκτός την περιοχή των ματιών. Το αφήνετε λίγα λεπτά και μετά το ξεπλένετε. Το αποτέλεσμα είναι αναζωογονήμένο δέρμα.

TRIANTAFYLLOU
08-10-11, 18:21
είναι κατι απλό που μπορεί να γλυτώσει απο δυσάρεστες συνέπειες και μπορεί να συμβεί στον καθένα η σε κάποιο παιδάκι , δεν είναι απίθανο να χυθεί ακόμη και μια κατσαρόλα καυτό νερό σε ενα παιδι η ενήλικα , η στην δουλεια να πάθει κάποιο έγκαυμα

Silvester
24-03-12, 17:44
αυτο ειναι παρα πολυ χρησιμο...πιστευω πως λιγοι το ξερουνε!!:toast::toast:

Γιάννηςς
24-03-12, 19:44
Ποποο...τόσο μεγάλη επίδραση έχει όντος;; :shock::shock:

Ηλαπ
24-03-12, 22:27
Ναι παιδια ειναι απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει κρυο νερο στο εγκαυμα μεχρι να κρυωσου και μετα ασπραδι αυγου....πραγματικα κανει θαυματα...

επισης εχω ακουσει για το αλευρι, αυτο πρεπει να το βαλεις χωρις να εχεις ριξει νερο πρωτα αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε μου...

Xefteris
25-03-12, 00:15
Τώρα Ηλία μου να κρατήσω μία επιφύλαξη για τα ασπράδια γιατί ό,τι διαβάζουμε στο internet δεν σημαίνει ότι ισχύει και την αλήθεια.
Αυτό κάτι σε urban-legend μου κάνει.

Αν θέλετε κάτι πιο χειροπιαστό και σίγουρο για τα εγκαύματα καλύτερα να ζητήσετε απο τον φαρμακοποιό σας να σας δώσει μία αλοιφή ή gel με υαλουρονικό οξύ.
Είναι ένα βιολογικό υλικό με απίστευτες αναπλαστικές και επουλωτικές ιδιότητες, συμβουλευτείτε τον φαρμακοποιό σας και θα σας εξηγήσει καλύτερα και υπεύθυνα.

Ηλαπ
25-03-12, 00:23
Τώρα Ηλία μου να κρατήσω μία επιφύλαξη για τα ασπράδια γιατί ό,τι διαβάζουμε στο internet δεν σημαίνει ότι ισχύει και την αλήθεια.
Αυτό κάτι σε urban-legend μου κάνει.


εγω το εχω δοκιμασει σε καψιμο απο ηλ. σιδερο και εχει κανει καλυτερη δουλεια απο τις διαφορες κρεμες που εχω δοκιμασει....

Xefteris
25-03-12, 00:27
εγω το εχω δοκιμασει σε καψιμο απο ηλ. σιδερο και εχει κανει καλυτερη δουλεια απο τις διαφορες κρεμες που εχω δοκιμασει....

Άμα δοκιμάσεις κρέμα με υαλουρονικό οξύ θα καταλαβεις ότι δεν είμαι μία απλη κρεμούλα. Αχρείαστη να 'ναι.

marvin
25-03-12, 00:41
Να αναφερω πως στο νοσοκομειο σε ασθενης με εκγαυματα τους περναμε σε διατροφη υπερλευκωματουχου και καθε μερα τους δινουμε ασπραδια αυγων.ΑΡΑ οτι δουλεια κανει εξωτερικα ,αλλη τοση κανει και απο εσωτερικα.Βεβαια εξωτερικα ειναι αμεσα..ενω σαν τροφη θελει χρονο.

TRIANTAFYLLOU
29-03-12, 16:08
εγω σιγα να μην έβαζα απλα κάτι που είδα στο νετ , αυτό το άκουσα και παλιότερα που το έλεγαν κάποια άτομα απο προσωπική εμπειρία και με αφορμή που το είδα στο νετ το πόσταρα , το ααπράδι του αυγού στην ουσία είναι ενας πλακούντας που έχει θρεπτικά συστατικά και αναπλαστικά και μάλιστα άμεσα αποροφήσιμα.

το υαλουρονικό οξύ το γνωρίζω αλλα δεν ξέρω κατα πόσο στο έγκαυμα ενα οξύ θα βοηθούσε , νομίζω για άλλες περιπτώσεις είναι, αλλα έστω και ότι βοηθάει , αλλα αν έχουμε ένα φυσικό πράγμα που το βρίσκουμε ανα πάσα στιγμή , ποιος ο λόγος να τρέχουμε σε φαρμακείο να πάρουμε κάτι που δεν είναι σίγουρο και είναι φαρμακευτικό προιόν και χρειάζετε ιατρική γνωμάτευση , ενω την ώρα που θα συμβεί το έγκαυμα και ανάλογα που βρισκόμαστε πχ σε ενα χωριό που δεν έχει φαρμακείο , αντε να βρείς κρέμες και όσο περνάει η ώρα είναι χειρότερα .

δεν λέμε ότι δεν υπάρχουν εξελιγμένα φάρμακα και κρέμες σε φαρμακεία , αλλα εδω μιλάμε για ενα φυσικό προιόν που εύκολα και άμεσα το βρίσκουμε και αν δεν γίνει άμεσα η εφαρμογή του τότε δεν θα έχουμε τα επιθυμητα αποτελέσματα στην επούλωση των εγκαυμάτων και θα μείνει έντονο το σημάδι

sifounas1
29-03-12, 16:16
πολυ ωραιο αρθρο......ποτε δεν ξερεις που μπορει να σου φανει χρησιμο

SPARTA
28-06-12, 16:57
μολις γυρισα απο θαλλασα και συγκαικα λιγο στα μπουτια ελπιζω να δουλεψει.

goldenera
29-06-12, 19:05
Και εγώ έχω διαβάσει σε άρθρο του γκουρού Vince Gironda για περιπτώσεις αντίστοιχες με άτομα που είχαν εγκαύματα και τους τάιζαν συστηματικά με ασπράδια αυγών, τα οποία ο Vince θεωρούσε την 'τέλεια τροφή' και μάλιστα εξοργιζόταν με αυτούς που έτρωγαν μόνο τα ασπράδια θεωρόντας ότι έχανα το μέρος του αυγού που είχε τη μεγαλύτερη διατροφική αξία.