PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυναικομαστια η λιπος?



stalionb
12-10-11, 18:00
Γεια σας. Εχω να γυμναστω γυρω στους 18 μηνες. Εχω χασει κιλα και γυρω απο τις ρογες μου εχω φουσκω ματα.Λετε να ειναι γυναικομαστια?Οταν τα ζουλαω πονανε λιγο. Απ'οσα διαβασα πρεπει να ειναι γυν.:(

vagg
12-10-11, 18:32
αμα πονας και το νοιωθεις σκληρο κατω απο τις ρωγες ειναι γυν.

Rourke
12-10-11, 18:44
Δεν ξέρω που ωφελεί η διάγνωση μέσα από το ίντερνετ....θα σου πρότεινα την live διάγνωση σε γιατρό...

Δανάη
12-10-11, 23:23
αν ειναι δυνατον! γυναικομαστια ειναι οταν το ανδρικο στηθος μεγαλώνει και να φτανει σε μεγεθος πάνω απο το φυσιολογικο!!!!αυτο συμβαινει στην εφηβεια ή στην τριτη ηλικια

εισαι μια χαρα φυσιολογικοτατος!!!,μπορει για καποιο λογο να πρηστηκε (πραγμα το οποιο δεν βλέπω στις φωτο) αλλα αυτο δεν ειναι γυναικομαστια!

beefmeup
12-10-11, 23:27
οχι απαραιτητα..
η γυναικομαστια στους ανδρες,εμφανιζεται με μορφη μπιζελιου πισω απο την ρογα,κ μπορει να μεινει παντα σε αυτο το μεγεθος..
αυτο που λες εσυ σωστο ειναι,αλλα ειναι προχωρημενης μορφης..
οπως κ να χει οπως ειπε κ ο μικυ απο πανω,καλυτερα να παει σε γιατρο ο φιλος..

manos_
13-10-11, 11:38
γυνο δεν ειναι ρε παιδια αυτο

jackaction
13-10-11, 12:31
ουτε εγω πιστευω πως ειναι..ειχε ενας συμφοιτητης μου...διαγνωσμενο και παρολο που ηταν αδυνατος ηταν σχετικα εμφανες και καμια σχεση με τις φοτο.

Δανάη
13-10-11, 13:24
οχι απαραιτητα..
η γυναικομαστια στους ανδρες,εμφανιζεται με μορφη μπιζελιου πισω απο την ρογα,κ μπορει να μεινει παντα σε αυτο το μεγεθος..
αυτο που λες εσυ σωστο ειναι,αλλα ειναι προχωρημενης μορφης..
οπως κ να χει οπως ειπε κ ο μικυ απο πανω,καλυτερα να παει σε γιατρο ο φιλος..

αγαπητε beefmeup βλέπω απαντας με περισση σιγουρια! ασχολεισαι με τον ιατρικο κλάδο;

αν ηταν γυναικομαστια εστω και σε αρχικο σταδιο θα επρεπε η αλως μαστου να εχει κωνικο σχημα οπως ακριβως στις περισσότερες γυναικες,στην συγκεκριμένη περιπτωση ειναι κατι παραπάνω απο φυσιολογικη!

beefmeup
13-10-11, 13:39
αγαπητε beefmeup βλέπω απαντας με περισση σιγουρια! ασχολεισαι με τον ιατρικο κλάδο;


αγαπητη Δανάη οταν αναφερεσαι η απαντας σε καποιον να απαντας στο υφος που σου γραφει..
την ειρωνεια αλλου γιατι δεν πολυ μασαω.
κ ετσι κ αλλιως σιγουρη απαντηση στην ερωτηση του φιλου στο αν ειναι η οχι γυναικομαστια εδωσα,αλλα προφανως δεν την διαβασες.τα τα υπολοιπα που εγραψα ηταν απλα διευκρινησεις που εχουν βαση την πραγματικοτητα,κ χωρις να ειναι καποιος γιατρος..



καλυτερα να παει σε γιατρο ο φιλος..

Devil
13-10-11, 16:37
αγαπητε beefmeup βλέπω απαντας με περισση σιγουρια! ασχολεισαι με τον ιατρικο κλάδο;

αν ηταν γυναικομαστια εστω και σε αρχικο σταδιο θα επρεπε η αλως μαστου να εχει κωνικο σχημα οπως ακριβως στις περισσότερες γυναικες,στην συγκεκριμένη περιπτωση ειναι κατι παραπάνω απο φυσιολογικη!

εγω παντως ναι....

και δεν εχει καμια σχεση με το σχημα.... αν υπαρχει αδενας ειναι γυναικομαστια...

συνηθως εχουμε 3 βασικες κατηγοριες... μια ειναι οταν υπαρχει μονο αδενας... οταν υπαρχει μονο λιπος (λιπομαστια , ψευδογυναικομαστια)... και οταν υπαρχουν και τα 2... που ειναι στις περισσοτερες περιπτωσης...

Druid
13-10-11, 16:47
Εγώ έχω αδένα αλλά δεν θυμίζει γυναικείο στήθος σε καμία περίπτωση. Σε αντίθεση με του παλικαριού, το δικό μου σχήμα της ρόγας είναι μυτερό θα έλεγα. Όταν τον ζουλάω δεν με πονάει ιδιαίτερα, όσο θα πονούσε άλλο μέρος αν ζουλούσα τόσο... Είμαι 19 και κάποτε ήμουν μπουλούκος, πλέον με 9% λίπος και αθλητικό σώμα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Διάβασα πως στην εφηβεία συμβαίνει και πως φεύγει 1-3 χρόνια αργότερα ( aka ψευδογυναικομαστία ). Ισχύει?

Το παλικάρι μου φαίνεται πως έχει λίπος και πρόβλημα με το δέρμα, δεν νομίζω να είναι γυναικομαστία, ίσως απλά θέλει εκγύμναση.

Muscleboss
13-10-11, 17:01
Μοιαζει με γυναικομαστία, αλλά δε μπορώ να είμαι βεβαιος απο τις φωτος. Στη θέση σου θα επισκεπτόμουν γιατρό.

ΜΒ

COBRA_STYLE
13-10-11, 17:07
Εγώ έχω αδένα αλλά δεν θυμίζει γυναικείο στήθος σε καμία περίπτωση. Σε αντίθεση με του παλικαριού, το δικό μου σχήμα της ρόγας είναι μυτερό θα έλεγα. Όταν τον ζουλάω δεν με πονάει ιδιαίτερα, όσο θα πονούσε άλλο μέρος αν ζουλούσα τόσο... Είμαι 19 και κάποτε ήμουν μπουλούκος, πλέον με 9% λίπος και αθλητικό σώμα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Διάβασα πως στην εφηβεία συμβαίνει και πως φεύγει 1-3 χρόνια αργότερα ( aka ψευδογυναικομαστία ). Ισχύει?

Το παλικάρι μου φαίνεται πως έχει λίπος και πρόβλημα με το δέρμα, δεν νομίζω να είναι γυναικομαστία, ίσως απλά θέλει εκγύμναση.

σε μερικους ναι φευγει μετα απο 2-3 χρονια...αλλα ειναι μεγαλο και το ποσοστο αυτων που δε φευγει ποτε,απο μονο του παντα

Devil
13-10-11, 17:10
Μοιαζει με γυναικομαστία, αλλά δε μπορώ να είμαι βεβαιος απο τις φωτος. Στη θέση σου θα επισκεπτόμουν γιατρό.

ΜΒ

:thumbup:

παιδεια αυτη ειναι η καλητερη λυση... διαγνωσεις απο το φορουμ δεν γινοντε...

deluxe
13-10-11, 22:05
Μοιαζει με γυναικομαστια, αλλα σε πρωϊμο σταδιο παιδια. Εαν παρατηρησετε απο την μεση του καθε στηθους και προς τη ρωγα, υπαρχει ενα εξογκωμα.

manos_
14-10-11, 10:10
Λογικα ειναι αφου αρχιζει να παιρνει το σχημα του γυναικειου στηθους.

BODYMPAL
14-10-11, 10:15
και εμενα ρε παιδια μου φαίνεται σαν γυναικομαστία.....δεν ειμαι κ σίγουρος :unsure:

Δανάη
14-10-11, 23:37
εγω παντως ναι....

και δεν εχει καμια σχεση με το σχημα.... αν υπαρχει αδενας ειναι γυναικομαστια...

συνηθως εχουμε 3 βασικες κατηγοριες... μια ειναι οταν υπαρχει μονο αδενας... οταν υπαρχει μονο λιπος (λιπομαστια , ψευδογυναικομαστια)... και οταν υπαρχουν και τα 2... που ειναι στις περισσοτερες περιπτωσης...

...εννοεις αν υπάρχει υπερπλασια του αδενα....
επειδη τυχαινει να εχω τελειωσει ανωτατη νοσηλευτική στο εκπα αλλα να ασχολουμαι και με τον ιατρικο κλαδο απαντησα απο αυτα που εχω δει και διδαχθει.Αλλο η διατροφολογια και αλλο ο κλαδος της ιατρικής

οσο για σενα μπιφμιαπ (με εχεις βοηθησει κιολας) αν ειναι δυνατον! δεν σε ειρωνευτηκα με τον τροπο που καταλαβες

beefmeup
14-10-11, 23:40
οσο για σενα μπιφμιαπ (με εχεις βοηθησει κιολας) αν ειναι δυνατον! δεν σε ειρωνευτηκα με τον τροπο που καταλαβες

οκ my bad τοτε..:toast:
κ ο ντεβιλ με κλαδο της ιατρικης εχει να κανει,δεν εχει σχεση με διατροφολογια..

ΤΗΑΝΟΥΛΙΣ
13-12-13, 14:43
ΕΙΜΑΙ 15 ΕΤΟΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ. ΟΠΟΙΟΝ ΡΩΤΙΣΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΕ 1-3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΗς ΕΦΙΒΙΑΣ ΘΑ ΥΠΟΧΟΡΊΣΕΙ.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:00
Με τον όρο «γυναικομαστία» εννοούμε τη συσσώρευση λιπώδους ιστού κάτω από το μαζικό αδένα ενός άνδρα. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται συχνά σε αθλητές της σωματοδόμησης, για το λόγο ότι έχουν άθροιση οιστρογόνων κάτω από τη θηλή (θηλαία άλω), στο μαζικό αδένα. Αρχικά το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με ελάττωση βάρους και κατ' επέκταση πτώση του σωματικού λίπους, μαζί με εκγύμναση σε αντιστάσεις-βάρη στην περιοχή του μείζονος θωρακικού μυός. Σε μη βελτίωση, ο αθλητής θα πρέπει να κάνει έναν ορμονικό έλεγχο (προλακτίνη, οιστραδιόλη πλάσματος) και αναλόγως ευρημάτων χρήση αντι-οιστρογόνου (ταμοξιφαίνη, μεστερολόνη, αναστροζόλη, λετροζόλη, εξεμεστάνη). Σε περίπτωση που το πρόβλημα δεν λυθεί, τότε επιβάλλεται χειρουργική αφαίρεση της περίσσειας λιπώδους ιστού του μαζικού αδένα. Επισημαίνεται ότι το θέμα είναι καθαρά αισθητικό και όχι λειτουργικό.
Το σώμα με αυξημένο υποδόριο,προδιαθέτει για γυναικομαστία,δεδομένου πως ο λιπώδης ιστός είναι πλούσιος σε οιστρογόνα.Αυτό διότι το ένζυμο αρωματάση δραστηριοποιείται έντονα στο συγκεκριμένο ιστό.Τα οιστρογόνα με κύριο εκπρόσωπο τους τη βήτα οιστραδιόλη (Ε2),στέλνουν αρνητικό ερέθισμα στον υποθάλαμο για την παραγωγή GnRH και ως εκ τούτου ο HPTA καταστέλλεται.Συνεπώς ένα παχύ σώμα δείχνει πιο θηλυπρεπές και έχει γυναικομαστία οφειλόμενη σε παχυσαρκία.
Στην περίπτωση που η γυναικομαστία είναι ορμονικής αιτιολογίας λόγω χρήση ΑΑΣ,αυτό αντιμετωπίζεται με ειδική αγωγή (SERM's-AI).

http://gtoul.com/?p=3228