PDA

Επιστροφή στο Forum : καταγμα περονης.....



makos13gr
14-10-11, 10:49
και ετσι ξαφνικα στην προπονηση επαθα σε μια κοντρα καταγμα περονης. ευτυχως δεν εσπασε ολη εμεινε ενα κομματι οποτε δεν χρειαστηκε χειρουργιο η οτιδηποτε αλλο.τωρα θα ειμαι με γυψο περιπου 40 ημερες.:(:(:(
οπως καταλαβενετε δεν μπορω να κανω απολυτως καμια ασκηση. απο διατροφη τι να κανω?



μα τι γκαντεμης ειμαι....

john john
14-10-11, 11:52
καλη αναρωση φιλε μου

gym
14-10-11, 13:49
εφοσον δεν μπορεις να κανεις καθολου γυμναστικη(μα καθολου?εχεις παει σε γιατρο?),συνεχισε την διατροφη σου οπως εχει απλα εκει που θα ειχες προ-μετα προπονητικα τα βγαζεις γιατι δεν τα χρειαζεσαι αφου δεν προπονεισαι...
αλλα μην κανεις υπερβολες με την διατροφη...ουτε να χαλασεις το τι εκανες ουτε στο αλλο ακρο,...

και καλη αναρρωση...

magavaTOUT
14-10-11, 14:02
Αφου επαθες το καταγμα μπορουσες να περπατησεις? σε ρωταω γιατι εγω ειχα κανει αφαιρεση ενος τμηματος της περονης και αρχικα δεν μπορουσα να περπατησω λογω της πληγης. Μολις επουλωθηκε αρχισα κανονικα το τρεξιματακι με ενοχλησεις βεβαια. απ οτι θυμαμαι μου ειχαν πει οτι ειναι "βοηθητικη" γιατι τον κυριο λογω στο περπατημα τον παιζει η κνημη. Απο διατροφη θα σου λεγα να τρως οτι και πριν αλλα να μειωσεις τους υ/α.

Ηλαπ
14-10-11, 14:09
Η περονη δεν ειναι στο ποδι???Αν ναι τοτε τι σε εμποδιζει να γυμνασεις το υπολυπο σωμα(στηθος,ομοι,πλατη δικεφαλους κ.λ.π.)???

magavaTOUT
14-10-11, 14:14
αμα εχει γυψο στο ποδι ειναι λιγο δυσκολο να πηγαινει με τις πατεριτσες στο γυμναστηριο. :P Εκτος αυτου ασκησεις μονο καθιστος και με δυσκολια.(μεταφορα κιλων/βαλε-βγαλε κλπ.)

makos13gr
14-10-11, 17:31
Ηλαπ ναι στο ποδι ειναι. αλλα ειναι ΣΠΑΣΜΕΝΟ!!! πραγμα που σημαινει οτι αν πανω στην πιεση κανω μι ελαφρια κινηση ποναω. ισως πιο μετα να μπορω αλλα μιλαμε ειναι χτεσινο.και ποναω.πολυ. δεν μπορω οχι να σφιχτω ουτε με πατεριτσα να κουνηθω.με τον παραμικρο κραδασμο ποναω.