PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερέντα διαίτης



tolis93
18-10-11, 13:09
πως να φτιαξουμε τη δικη μας σπιτικη μερεντα.γιατι οκ κακα τα ψεματα ολοι τη γουσταρουμε.οσοι τη δοκιμασαν μου παν να μην αρχισω παλι να τρωω γλυκα. μεχρι που τους ειπα "μα δεν ειναι μερεντα μωρε" και με κοιτουσαν καλα καλα.
υλικα
6-8 ζελατινες(σκετη πρωτεινη για να προλαβω μερικους μερικους ρευ...γκουχ γκουχ:green:)
50 γρ κακαο
40-50 μλ νερο βρασμενο
8 ζαχαρινες
1 μικρο βαζακι
βραζουμε το νερο. βαζουμε το κακαο στο βαζακι με τις ζαχαρινες κ τις ζελατινες.ριχνουμε λιγο νερο και αναμειγνιουμε.αν δεν ανακατευεται ευκολα βαζουμε κ αλλο νερο.το μειγμα πρεπει να γινει κατι μεταξυ πειχτου και αραιου.ανακατευουμε μεχρι να λιωσουν οι ζελατινες και μετα το βαζουμε στο ψυγειο.μη ψαρωνετε που στην αρχη ειναι αραιουτσικο και θυμιζει πιο πολυ σιροπι παρα μερεντα.στο ψυγειο οι ζελατινες παγωνουν και εχουν αναμειχθει με το μιγμα και εκει ειναι που γινεται το "πιξιμο" μπορειτε να βαλετε και λιγο γαλα.εγω βαζω σογιας βγαινει πολυ ωραιο.
με παρομοιο τροπο φτιαχνεται και μαρμελαδα.απλα κοβουμε το φρουτο κομματια η το χωνουμε στο μουλτι και το βραζουμε μαζι με τις ζελατινες τις ζαχαρινες και νερο που ισα να σκεπαζει το φρουτο.σε μικρο κατσαρολακι.

καλα χειμωνατικα πρωινα
θερμιδες ανα κουταλια σουπας στη "μερεντα" καπου στις 10-12. 2 γρ πρωτεινη 0,5 γρ υδατανθρακα 0,1 με 0,2 γρ λιπαρα.βεβαια εξαρταται και ποσο νερο θα μπει μεσα.παντως μη φοβηθητε να το κανετε λιγο αραιο.ξανα επισυμαινω.πιζει

AntwnhsSs
18-10-11, 13:15
ορεο ακουγετα, να σε ρωτησω μπορουμε να βαλουμε και κανενα σκουπακι προτεινη σοκολατας?

tolis93
18-10-11, 13:17
ορεο ακουγετα, να σε ρωτησω μπορουμε να βαλουμε και κανενα σκουπακι προτεινη σοκολατας?

αν μπορεις?και το ρωτας? αν εχεις σοκολατα μαστ ειναι αυτα!!!

AntwnhsSs
18-10-11, 13:18
:rolf: τρελα πρεπει να ειναι θα την δοκιμασω

rey1989
18-10-11, 13:32
θα δοκιμάσω και εγώ να το φτιάξω για να βάζω 1κουταλιά στο πιτάκι μου το Σαββάτο ή την Κυριακή (ναι , τότε που τρώω μοσχάρι και το θεωρώ τσιτ στο κολλημένο μυαλό μου λολ !).:rolf:

tolis93
18-10-11, 13:55
θα δοκιμάσω και εγώ να το φτιάξω για να βάζω 1κουταλιά στο πιτάκι μου το Σαββάτο ή την Κυριακή (ναι , τότε που τρώω μοσχάρι και το θεωρώ τσιτ στο κολλημένο μυαλό μου λολ !).:rolf:

ρει αν το μοσχαρι ειναι τσιτ εγω ειμαι ο κατλερ:green:

jannous44
18-10-11, 19:06
φιλε η ζελιατινη που λες ειναι το υγρο που μενει οταν μαγειρευεις κρεας... οταν πηγη δηλαδη γινετε σαν ζελε.. αυτο δεν ειναι μες το λιπος?:affraid::affraid:

Chris92
18-10-11, 19:11
βασικα αυτο εννοει ο φιλος:green: http://www.jotis.gr/products_details.asp?p=3&id=26

jannous44
18-10-11, 19:12
π
ανακατευουμε μεχρι να λιωσουν οι ζελατινες

ειδες τι γραφει εδω?? δεν ενοει μαλλον σκονη αλλιως γιατι να πει μεχρι να λιωσουν.. :unsure::unsure:

http://www.sintagespareas.gr/images/stories/newsletter/jelly.jpg

Chris92
18-10-11, 19:19
ειναι σε φυλλα η ζελατινη, τα οποια λιωνουν σε βραστο νερο

jannous44
18-10-11, 19:22
ειναι σε φυλλα η ζελατινη, τα οποια λιωνουν σε βραστο νερο

:thumbup::thumbup:

tolis93
18-10-11, 20:39
η ζελατινη ειναι σα πλαστικο ενα πραμα τη βαζεις στο νερο να λιωσει κ εχει μονο πρωτεινες 28 γρ στα 100 νμζω

rey1989
18-10-11, 20:41
πήγα σε ενα super market της γειτονιάς μου και δεν είχε :/
θα πάω σε κανένα μεγάλο να κοιτάξω.. τι μάρκες παίζουν ?

tolis93
18-10-11, 20:43
πήγα σε ενα super market της γειτονιάς μου και δεν είχε :/
θα πάω σε κανένα μεγάλο να κοιτάξω.. τι μάρκες παίζουν ?

ουτε π εχω κοιταξει κ ποτε.παντως μη κανετε τη πατατα να παρετε κατι ζελατινες π εχουν 3 κ 3μισι ευρω γιατι ειναι για κατι αλλο κ ειναι τιγκα στο λιπος.αυτες π λεω ειναι μονο πρωτεινη κ οι 12 εχουν 1,20.απλη ζελατινη δλδ

xristosgaz
18-10-11, 21:09
tolis πες μας λιγο απο που παιρνεις ζελατινες γιατι δεν βρισκω

tolis93
18-10-11, 21:21
tolis πες μας λιγο απο που παιρνεις ζελατινες γιατι δεν βρισκω

εγω προσωπικα απο σκλαβενιτη τις παιρνω οπως κ το κακαο.παυλιδης το πιο καθαρο μακραν σε σχεση με τα αλλα.κ απο τιμη τα ιδια.βγαινει απλα μεγαλυτερη συσκευασια δλδ 250 γρ εναντι των 100-120.και το γιωτης μαρεσε πολυ κ ειναι καλο επισης. σε οποιο σουπερμαρκετ κ να πατε πηγαιντε εκει π εχει τα γλυκα κ ολα αυτα τα κολπα ζελε φρουτων μπεικιν παουντερ μαγια αλευρι κτλπ.διπλα απο τα σιροπια θα ναι σιγουρα

rey1989
18-10-11, 21:42
ναι αλλά πώς θα ξέρουμε πιες είναι που δεν έχουν λίπος? :unsure:
αν δεν θες να κάνεις διαφήμιση στείλε pm την μάρκα .. γιατι με κόβω να παίρνω τις λάθος :turtle::turtle:

tolis93
18-10-11, 21:44
ναι αλλά πώς θα ξέρουμε πιες είναι που δεν έχουν λίπος? :unsure:
αν δεν θες να κάνεις διαφήμιση στείλε pm την μάρκα .. γιατι με κόβω να παίρνω τις λάθος :turtle::turtle:

βρε συ ρευ τα γραφει πανω τα συστατικα κ τι περιεχει:)

Gianna
18-10-11, 23:12
Mας έχεις πάρει τα μυαλά με τις συνταγές σο:awesome:

tolis93
18-10-11, 23:13
Mας έχεις πάρει τα μυαλά με τις συνταγές σο:awesome:

ο ανθρωπος απο τα αρχαια χρονια αυτο εκανε. εκανε οτι καλυτερο ειχε με οτι ειχε.αυτα τρωμε.με αυτα δημιουργουμε

gym
19-10-11, 09:52
ο ανθρωπος απο τα αρχαια χρονια αυτο εκανε. εκανε οτι καλυτερο ειχε με οτι ειχε.αυτα τρωμε.με αυτα δημιουργουμε

ναι τολη μου...με ζελατινες και ζαχαρινες ηταν τοτε..χαχα...

περα απο την πλακα,εγω θα συμβουλευα οχι ζελατινες ...και στο θεμα ζαχαρινης με δυσκολια αλλα και παλι....
αναλογα το ποσο ελαστικοι ειστε στην διατροφη σας...

Chris92
19-10-11, 10:18
ναι τολη μου...με ζελατινες και ζαχαρινες ηταν τοτε..χαχα...

περα απο την πλακα,εγω θα συμβουλευα οχι ζελατινες ...και στο θεμα ζαχαρινης με δυσκολια αλλα και παλι....
αναλογα το ποσο ελαστικοι ειστε στην διατροφη σας...
καλα για τους περισσοτερους εδω που δεν παμε για αγωνες μια χαρα ειναι

jannous44
19-10-11, 10:22
.
αναλογα το ποσο ελαστικοι ειστε στην διατροφη σας...

:thumbup::thumbup:

gym
19-10-11, 11:51
καλα για τους περισσοτερους εδω που δεν παμε για αγωνες μια χαρα ειναι

δεν εχει να κανει με αυτο...εγω δηλαδη που δεν παω για αγωνες τι πρεπει να κανω?να τρωω τα παντα αδιαφορωντας για την διατροφικη τους αξια?
οχι...απλα ειναι αυτο που λεω...εξαρταται ποσο ελαστικος εισαι και ποσα επιτρεπεις στον εαυτο σου,τις αναγκες,τους στοχους σου κτλ κτλ...

η ζελατινα εμενα και η ζαχαρινη δεν μου προσφερει κατι θρεπτικο ,περα απο την γευση δηλαδη τι εχει?μην μου πειτε θα φαμε ζελατινα για την πρωτεινη της και πρασινα αλογα...
και επισης προσωπικα εγω οι τροφες μου θελω να ειναι οσο το δυνατον φυσικες και ελαχιστα εως καθολου επεξεργασμενες...για αλλον αυτο δεν ισχυει,για μενα ομως ετσι παει...

tolis93
19-10-11, 13:31
δεν εχει να κανει με αυτο...εγω δηλαδη που δεν παω για αγωνες τι πρεπει να κανω?να τρωω τα παντα αδιαφορωντας για την διατροφικη τους αξια?
οχι...απλα ειναι αυτο που λεω...εξαρταται ποσο ελαστικος εισαι και ποσα επιτρεπεις στον εαυτο σου,τις αναγκες,τους στοχους σου κτλ κτλ...

η ζελατινα εμενα και η ζαχαρινη δεν μου προσφερει κατι θρεπτικο ,περα απο την γευση δηλαδη τι εχει?μην μου πειτε θα φαμε ζελατινα για την πρωτεινη της και πρασινα αλογα...
και επισης προσωπικα εγω οι τροφες μου θελω να ειναι οσο το δυνατον φυσικες και ελαχιστα εως καθολου επεξεργασμενες...για αλλον αυτο δεν ισχυει,για μενα ομως ετσι παει...

συμφωνω με τα παραπανω αλλα μη ξεχναμε πως μιλαμε για μερεντα.κατι π παλι δε δινει κατι ιδιαιτερο απλα το κανουμε ειτε για να μη καταφευγουμε στην οριτζιναλ μερεντα που ειναι διατροφικα πιο χαλια και απο παγωτο μουσταρδα....αν δε στερεισαι δε ζητας κιολας.για μενα καλυτερα ζελατινες κ ζαχαρινες που σε 1 κουταλια σουπας δεν ειναι κ τοσο μεγαλη ποσοτητα παρα να βαρεσω κανα re bouncαρισμα και να πιασω καμια μερεντα κ να την αδιασω ολη χωρις να το καταλαβω.εκει πανω εξυπηρετει.διατροφικα οκ για κανενα λογο δε συγκρινεται με τα αγνα σωστα φαγητα

gym
19-10-11, 13:32
συμφωνω με τα παραπανω αλλα μη ξεχναμε πως μιλαμε για μερεντα.κατι π παλι δε δινει κατι ιδιαιτερο απλα το κανουμε ειτε για να μη καταφευγουμε στην οριτζιναλ μερεντα που ειναι διατροφικα πιο χαλια και απο παγωτο μουσταρδα....αν δε στερεισαι δε ζητας κιολας.για μενα καλυτερα ζελατινες κ ζαχαρινες που σε 1 κουταλια σουπας δεν ειναι κ τοσο μεγαλη ποσοτητα παρα να βαρεσω κανα re bouncαρισμα και να πιασω καμια μερεντα κ να την αδιασω ολη χωρις να το καταλαβω.εκει πανω εξυπηρετει.διατροφικα οκ για κανενα λογο δε συγκρινεται με τα αγνα σωστα φαγητα


εδω μ αρεσεις....:toast:

Druid
20-10-11, 00:36
50 μλ νερο με 6 ζελατινες? εγω το εκανα ακριβως οπως τογραφες και εγινε οταν το εβαλα στο ψυγειο σαν τα ζελεδακια που εχουν τα σινεμα.... μπας και θελει πιο πολυ νερο?

tolis93
20-10-11, 00:52
50 μλ νερο με 6 ζελατινες? εγω το εκανα ακριβως οπως τογραφες και εγινε οταν το εβαλα στο ψυγειο σαν τα ζελεδακια που εχουν τα σινεμα.... μπας και θελει πιο πολυ νερο?

Βρε συ μετά έγραψα βάζουμε νερό μέχρι να γίνει λίγο αραιο 50 μλ αρχικά το βρασμενο νερό

Druid
20-10-11, 01:24
λεω και γω, για να μη το πεταξω το εβαλα τωρα στο γιαουρτι μου, εγινε απαιχτο ειλικρινα, ετρυβα τα ματια μου:green::green: ποσο νερο βαζεις εσυ περιπου συνολικα? τα 50 και αλλο πανω κατω?

tolis93
20-10-11, 08:14
λεω και γω, για να μη το πεταξω το εβαλα τωρα στο γιαουρτι μου, εγινε απαιχτο ειλικρινα, ετρυβα τα ματια μου:green::green: ποσο νερο βαζεις εσυ περιπου συνολικα? τα 50 και αλλο πανω κατω?

η αληθεια ειναι οτι δε το μετραω αλλα περιπου αλλα 50-60 μλ βαζω.δλδ λες μ βγηκε δε μ βγηκε πιχτο τωρα.κ οταν το βαζεις ψυγειο γινεται πιχτο μετα

Druid
20-10-11, 11:51
απλα μου φαινεται οτι οι 6 ζελατινες ειναι υπερβολικες για τοσο νερο, οταν επιξε στο ψυγειο και πηγα να τη βγαλω, δεν εχει υφη μερεντας, ειναι σαν να προσπαθω να παρω ενα κομματι απο ενα πιχτο ζελε

tolis93
20-10-11, 12:02
απλα μου φαινεται οτι οι 6 ζελατινες ειναι υπερβολικες για τοσο νερο, οταν επιξε στο ψυγειο και πηγα να τη βγαλω, δεν εχει υφη μερεντας, ειναι σαν να προσπαθω να παρω ενα κομματι απο ενα πιχτο ζελε

μπορει να πηρες πιο "δυνατες" απο αυτες π χρησιμοποιω οποτε μειωσε τες στις 3-4.στη τελικη αν δε βγει σα μερεντα.ζεστανε μια ζελατινα με λιγο νερο ριχτη μεσα κ αστη παλι στο ψυγειο.

Druid
20-10-11, 15:15
λοιπον, εβαλα 120 μλ νερο και 4.5 ζελατινες γιωτης, 2 κουταλιες σουπας κακαο και 8 ζαχαρινες, εγινε μια χαρα :green::green:

No Fear
20-10-11, 15:21
Παιδια,τι ζαχαρινες βαζετε?Εννοειτε τα ασπρα χαπακια που εχουν σε ασπαρταμη ή μαλλον κατι αλλο?

tolis93
20-10-11, 15:27
Παιδια,τι ζαχαρινες βαζετε?Εννοειτε τα ασπρα χαπακια που εχουν σε ασπαρταμη ή μαλλον κατι αλλο?

υπαρχουν κ χωρις ασπαρταμη υπαρχει κ το στεβια π ειναι φυτο κ δν εχει τπτ τετοιο εξαρταται τι προτυμας.

No Fear
20-10-11, 22:31
υπαρχουν κ χωρις ασπαρταμη υπαρχει κ το στεβια π ειναι φυτο κ δν εχει τπτ τετοιο εξαρταται τι προτυμας.
Θελω κατι που απλα να γλυκαινει λιγο τις συνταγες,με την ελαχιστη δυνατη επιβαρυνση σε θερμιδες,σακχαρα και υδατανθρακα.
Μπορω να μαθω απο που αγοραζεται Stevia κτλ με πμ γιατι εδω που ειμαι δεν βρισκω?

tolis93
20-10-11, 22:42
Θελω κατι που απλα να γλυκαινει λιγο τις συνταγες,με την ελαχιστη δυνατη επιβαρυνση σε θερμιδες,σακχαρα και υδατανθρακα.
Μπορω να μαθω απο που αγοραζεται Stevia κτλ με πμ γιατι εδω που ειμαι δεν βρισκω?

σε καταστημα βιολογικων προιοντων και υγειινης διατροφης μονο. α λαθος.παραγγελνεις και σε φαρμακειο;)

marpi
04-11-11, 17:20
ποση ποσοτητα βγαινει η συνταγη σ?

tolis93
04-11-11, 20:25
ποση ποσοτητα βγαινει η συνταγη σ?

1 βαζακι εξαρταται απο τις ζελατινες π θα βαλεις κ το νερο βασικα.βγαζει ενα μεγαλο της μερεντα ανετα

marpi
04-11-11, 23:08
ευχαριστω!

tolis93
05-11-11, 01:23
ευχαριστω!

anytime:)

leftis
05-11-11, 18:56
anytime:)

Ρε συ κάνε κανα channel στο youtube... Μου θυμίζεις τον Michael απο το leanbodylifestyle αλλά στο πολύ καλύτερο. Αυτός επαναλαμβάνεται εσύ όχι. ;)
Κρίμα τέτοια φαντασία να πάει χαμένη.

tolis93
05-11-11, 21:43
Ρε συ κάνε κανα channel στο youtube... Μου θυμίζεις τον Michael απο το leanbodylifestyle αλλά στο πολύ καλύτερο. Αυτός επαναλαμβάνεται εσύ όχι. ;)
Κρίμα τέτοια φαντασία να πάει χαμένη.

το σκεφτηκα να σου πω.τωρα κανω το αλλο.εχω ενα τετραδιο κ γραφω εκει οοολες τις συνταγες.τωρα ειμαι σε κετο οποτε οπως καταλαβαινεις οι εναλλακτικες κ η φαντασια πανε κ ερχονται.εφτιαξα μεχρι κ χοτ ντογκ αλλα το ψωμι καθαρα απο αυγο κ ταχινι.αλλου μιλαμε...μη βγαινω οφ παντως.εχω κ εδω θρεντ με συνταγες.θα ανεβασω κ βιντεακι καποια στιγμη για το ψωμοχοτντογκ γιατι πρεπει να φτιαξεις κ μια φορμα για να χει τη τρυπα για το λουκανικο σε περιπτωση που δεν εχεις....

eli_din3
09-01-12, 23:20
ρε συ..το χω δοκιμασει με τοσες αναλογιες και δεν μ βγαινει..πφφφ...ολο ειναι σε υφη ζελε..ειτε βαλω λιγες ειτε πολλες ζελατινες..δεν καταλαβαινω πως μπορει να βγει υφη μερεντας απο ζελατινα :S

tolis93
09-01-12, 23:45
ρε συ..το χω δοκιμασει με τοσες αναλογιες και δεν μ βγαινει..πφφφ...ολο ειναι σε υφη ζελε..ειτε βαλω λιγες ειτε πολλες ζελατινες..δεν καταλαβαινω πως μπορει να βγει υφη μερεντας απο ζελατινα :S

βαλε παραπανω κακαο.λιγο λιγοτερο νερο.και λιγο λιγοτερες ζελατινες.λογικα θα σου βγει οκ. ειναι κ αναλογα το κακαο κ τη ζελατινα.καποιες ειναι πιο χοντρες αλλες πιο λεπτες κτλπ.κακαο παντα χρησιμοποιω παυλιδης παντως.κ η αληθεια ειναι πως υπαρχουν φορες π μ χει βγει μαπα.δοκιμασε να το βαλεις μονο στο ψυγειο αντι για καταψυξη.δε μπορει.θα το πετυχεις

eli_din3
10-01-12, 00:32
το βαλα στο ψυγειο...τα αποτελεσματα αυριο :D

Chris92
15-01-12, 02:18
επειδη το κανω ψιλοσυχνα ενα μικρο τιπ: 1α το βραστο νερο με τις ζελατινες και μετα κακαο ζαχαρινες 2ο βαζω μισο νερο μισο γαλα το απογειωνει

Γιάννηςς
22-01-12, 17:22
Πλάκα μου κάνεις τώρα!!! :shock::shock::shock::shock: 10-12 θερμίδες ανά κουταλιά σούπας;;;;;;...Αν υπάρχει αυτό το πράγμα γιατί υπάρχει το τσίτ;;;;;;;;;;;;;;;; Πραγματικά έχω μίνει!...Δεν το περίμενα τόσο λίγες θερμίδες!Επιτέλους σοκολάτα χωρίς τύψεις :green::green: Το απόγευμα πάω για ψώνια! :shock:

tolis93
22-01-12, 17:25
Πλάκα μου κάνεις τώρα!!! :shock::shock::shock::shock: 10-12 θερμίδες ανά κουταλιά σούπας;;;;;;...Αν υπάρχει αυτό το πράγμα γιατί υπάρχει το τσίτ;;;;;;;;;;;;;;;; Πραγματικά έχω μίνει!...Δεν το περίμενα τόσο λίγες θερμίδες!Επιτέλους σοκολάτα χωρίς τύψεις :green::green: Το απόγευμα πάω για ψώνια! :shock:

παιδια πανω στη συνταγη κιολας.χτες εκανα τη καλυτερη π εχω φτιαξει. 100 γρ κακαο.25-35 μλ γαλα ισα ισα δλδ.τα χτυπησα πρωτα αυτα.εβρασα νερο. καπου στα 200-250 μλ και εβαλα 5 ζελατινες μεσα.μια μια κ ανακατευα μεχρι να διαλυθει κ μετα εβαζα την επομενη.μ πηρε εξτρα 5 λεπτα αλλα χαλαλι.εβαλα αρκετη ζαχαρινη μεσα αλλα αυτο ειναι κ στο ποσο γλυκο το θελει ο καθε ενας.τελος παντων.απλα βγηκε τοπ.ουτε ζελεδακι ουτε τπτ.2 ωρες στο ψυγειο κ απογειωση.μ την εφαγε ολη η μανα μ.FΑIL

Γιάννηςς
22-01-12, 17:30
Αν βάλεις ζαχαρίνη αυξάνονται οι θερμίδες;;Την θέλω ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ!!:shock:

tolis93
22-01-12, 17:40
Αν βάλεις ζαχαρίνη αυξάνονται οι θερμίδες;;Την θέλω ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ!!:shock:

nai ayξανονται...κατα 18 αν βαλεις οοοοολο το κουτι:green:

Γιάννηςς
22-01-12, 17:49
Χαχα,τίποτα δηλαδή μπροστά στις κανονικές μερέντες!...Ποποοο..πάλι καλά που το ανακάλυψα γιατί τον τελευταίο καιρό δεν την παλεύω...το ζητάει ο οργανισμός μου(η το μυαλό μου για να λέμε την αλήθεια!)!Ευχαριστώ!...

tolis93
22-01-12, 18:22
Χαχα,τίποτα δηλαδή μπροστά στις κανονικές μερέντες!...Ποποοο..πάλι καλά που το ανακάλυψα γιατί τον τελευταίο καιρό δεν την παλεύω...το ζητάει ο οργανισμός μου(η το μυαλό μου για να λέμε την αλήθεια!)!Ευχαριστώ!...

τιποτα ρ συ.πηγαινε κ στο ποιος χρειαζεται τα τσιτ εκει να δεις τι θα βρεις

Γιάννηςς
22-01-12, 18:28
Τώρα που βρήκα όλες αυτές τις συνταγές κτλ απορώ πως ο κόσμος δεν αδυνατίζει!...Εγώ δεν τα ήξερα όλα αυτά και για να χάσω κιλά έκανα απεργείες πείνας(λάθος βέβαια!!),που να ξερα! :P Ευχαρστώ!..Πάω να δω και άλλες συνταγές εκεί που μου πες...να δω ποτε θα διαβάσω xD

eli_din3
22-01-12, 20:57
Τώρα που βρήκα όλες αυτές τις συνταγές κτλ απορώ πως ο κόσμος δεν αδυνατίζει!...Εγώ δεν τα ήξερα όλα αυτά και για να χάσω κιλά έκανα απεργείες πείνας(λάθος βέβαια!!),που να ξερα! :P Ευχαρστώ!..Πάω να δω και άλλες συνταγές εκεί που μου πες...να δω ποτε θα διαβάσω xD

αχαχχαχαχα ΚΛΑΙΩ!! απορω πως ο κοσμος δεν αδυνατιζει λεει..αχαχαχ...ε δν ξερουν ολοι το φοβερο μας φορουμ :P
εγω πραγματικα οσες φορες την εχω κανει.. και χαλια να βγει..μονο και μονο απ τν στερηση.. σε 1μιση με 3μερες εχει τελειωσει :p (καταχρηση?? ΝΑΙ καταχρηση !:P)

Γιάννηςς
22-01-12, 23:28
Χαχαχα...μα πραγματικά αν έχεις τέτοια θαύματα δεν βρίσκω τη δυσκολία στο να κάνεις δίαιτα!Εγω για να χασω κιλα που δεν τα ηξερα ολα αυτα ειχα να σκεφτώ για γλυκο για μηνες!!Πάντος και γω το ιδιο με σενα..και να μην την πετυχω θα την ξεκάνω...ειδικά τις πρώτες μέρες!!:shock:

eli_din3
22-01-12, 23:31
Χαχαχα...μα πραγματικά αν έχεις τέτοια θαύματα δεν βρίσκω τη δυσκολία στο να κάνεις δίαιτα!Εγω για να χασω κιλα που δεν τα ηξερα ολα αυτα ειχα να σκεφτώ για γλυκο για μηνες!!Πάντος και γω το ιδιο με σενα..και να μην την πετυχω θα την ξεκάνω...ειδικά τις πρώτες μέρες!!:shock:

αχαχαχα εχει εκστασιαστει :P
το θεμα δεν ειναι αυτο..αντε τα κιλα καποια στιγμη τα χανεις..αν ομως αποφασισεις να κανεις σωμα και επομενως να το κανεις τροπο ζωης..εκει ειναι τα δυσκολα....... γιαυτο υπαρχει ο τολης βασικα :P

tolis93
22-01-12, 23:51
αχαχαχα εχει εκστασιαστει :P
το θεμα δεν ειναι αυτο..αντε τα κιλα καποια στιγμη τα χανεις..αν ομως αποφασισεις να κανεις σωμα και επομενως να το κανεις τροπο ζωης..εκει ειναι τα δυσκολα....... γιαυτο υπαρχει ο τολης βασικα :P

ο τολης υπαρχει για να ζητατε τι θελετε σε πιο υγιεινη μορφη κ να το φτιαχνει:green:

Γιάννηςς
22-01-12, 23:54
Μα εκεί ήταν που απελπιζόμουν κι εγώ!Γιατί νόμιζα οτι θα πρέπει να ζώ μόνο με ένα τσιτ την κυριακη οσο αφορα τα γλυκα...αλλα η μερεντούλα με φτιαξε! :D και τοσες αλλες συνταγες που βρήκα!!!:shock::shock:

Γιάννηςς
22-01-12, 23:57
ο τολης υπαρχει για να ζητατε τι θελετε σε πιο υγιεινη μορφη κ να το φτιαχνει:green:

Μαστερ σεφ του φορουμ!!!:bowdown:

tolis93
23-01-12, 00:02
Μαστερ σεφ του φορουμ!!!:bowdown:

α υποψη.εχω φτιαξει κ τη σως π εχουν στα μακντοναλτς τη σουρ κριμ.ολοιδια.σε περιπτωση π εφαγες απο εκει κ σ λιπει

20 μλ απαχο γαλα
1 κ σουπας κετσαπ λαιτ της κραφτ
μιση κουταλια γλυκου μπαλσαμικο ξυδι
1 κ σουπας γιαουρτι
1 κ γλυκου μουσταρδα(αν εχεις σε σκονη εισαι τοπ)
οταν την εφαγα λεω οπα οπα.αυτη ειναι απεξω δν ειναι σπιτικη:green:

Γιάννηςς
23-01-12, 00:07
μακ ντοναλτς γκουντις σουβλακια βρωμικο κτλ δεν τρωω ποτε!!!εχω να φαω πανω απο χρονο νομιζω..ποτε δεν ετρωγα γιατι ετσι μας εχει μαθει η μανα μου απο μικρα...ηταν παντα καθετη σε τετοια θεματα...και ετσι δεν τρωω...δεν την ξερω τη σος αλλα ωραια φένεται!!:shock:Μουστάρδα σε σκονη απο το σουπερ μαρκετ μπορω να παρω;

tolis93
23-01-12, 00:11
μακ ντοναλτς γκουντις σουβλακια βρωμικο κτλ δεν τρωω ποτε!!!εχω να φαω πανω απο χρονο νομιζω..ποτε δεν ετρωγα γιατι ετσι μας εχει μαθει η μανα μου απο μικρα...ηταν παντα καθετη σε τετοια θεματα...και ετσι δεν τρωω...δεν την ξερω τη σος αλλα ωραια φένεται!!:shock:Μουστάρδα σε σκονη απο το σουπερ μαρκετ μπορω να παρω;

σε αντιθεση με εμενα π εχω κανει κ 30 ευρω λογαριασμο στα μακ ντοναλτς(μη το διαβασει αυτο η gym τα πιαμε...):green: εγω απο πολυκαταστημα τη παιρνω.δλδ μια φορα πηρα ειναι τοση η ποσοτητα π σ φτανει για 2 χρονια...

Γιάννηςς
23-01-12, 00:15
οκ σε τιποτα καρφουρ θα την βρω μαλλον...εγω ποτε δεν ειχα προβλημα με το φαγητο...σε αυτό συγκρατούμε...δεν αντιμετοπιζω προβλημα...το προβλημα το εχω με την σοκολατα...δεν μπορω να συγκρατηθω στην σοκολατα.:shock::shock:

eli_din3
23-01-12, 00:51
σε αντιθεση με εμενα π εχω κανει κ 30 ευρω λογαριασμο στα μακ ντοναλτς(μη το διαβασει αυτο η gym τα πιαμε...):green: εγω απο πολυκαταστημα τη παιρνω.δλδ μια φορα πηρα ειναι τοση η ποσοτητα π σ φτανει για 2 χρονια...

πω ρε γυμ σε εχει φοβηθει το ματι μας..ολοκληρο το φορουμ ααχαχαχαχα
εμεις τι να πουμε που της δινουμε και καθημερινη αναφορα :P

eli_din3
23-01-12, 00:52
Μα εκεί ήταν που απελπιζόμουν κι εγώ!Γιατί νόμιζα οτι θα πρέπει να ζώ μόνο με ένα τσιτ την κυριακη οσο αφορα τα γλυκα...αλλα η μερεντούλα με φτιαξε! :D και τοσες αλλες συνταγες που βρήκα!!!:shock::shock:

εγω που δεν κανω τσιτ τι να πω??????????? στους 4 μηνες εκανα μια φορα......
και αυτο πηγα και το καψα μετα.... θελω και εγω αλλα δεν μαφηνει η γυμμμ :P

tolis93
23-01-12, 01:01
εγω που δεν κανω τσιτ τι να πω??????????? στους 4 μηνες εκανα μια φορα......
και αυτο πηγα και το καψα μετα.... θελω και εγω αλλα δεν μαφηνει η γυμμμ :P

κακια gym kakia gym.βασικα η gym δεν ηταν υποστηρικτης του παν μετρον αριστον????????:unsure:

Γιάννηςς
23-01-12, 01:06
Kαι γω πιστευω αν ειχα καποιον να με ενθαρυνει κτλ δεν θα σκεφτομουν τοσο πολύ τα τσιτ κτλπ...καλυτερα βασικά!Και μπράβο σου για την αντοχή!...Κοιταξε,αν δεν τα εχω καθόλου στο σπιτι δεν λιγουρευομαι..αλλα αν ξερω οτι υπαρχει σοκολάτα στο σπιτι...με τρωει μέσα μου για μερες,μέχρι που στο τσιτ θα παω και θα το ξεκανω ολο το κουτί με τα σοκολατακια-μερεντα-κρουασαν η δεν ξερω τι!Ειμαι και φυσην γλυκατζης...οποτε καταλαβαινεις!Και το κακο ειναι οτι μολις αρχησω μετα δεν σταματαω...χανω το παιχνίδι με το που αρχίσω..δεν μπορω να μεινω στο λιγο! :( Τωρα βεβαια θα φτιάχνω μερεντα,και που θα παει,καθε μερα θα τρωω το πρωι μια φετα...κάποια στιγμη θα το εχω ως δεδομενο το γλυκο και δεν θα με εξιταρει τοσο!

tolis93
23-01-12, 01:13
Kαι γω πιστευω αν ειχα καποιον να με ενθαρυνει κτλ δεν θα σκεφτομουν τοσο πολύ τα τσιτ κτλπ...καλυτερα βασικά!Και μπράβο σου για την αντοχή!...Κοιταξε,αν δεν τα εχω καθόλου στο σπιτι δεν λιγουρευομαι..αλλα αν ξερω οτι υπαρχει σοκολάτα στο σπιτι...με τρωει μέσα μου για μερες,μέχρι που στο τσιτ θα παω και θα το ξεκανω ολο το κουτί με τα σοκολατακια-μερεντα-κρουασαν η δεν ξερω τι!Ειμαι και φυσην γλυκατζης...οποτε καταλαβαινεις!Και το κακο ειναι οτι μολις αρχησω μετα δεν σταματαω...χανω το παιχνίδι με το που αρχίσω..δεν μπορω να μεινω στο λιγο! :( Τωρα βεβαια θα φτιάχνω μερεντα,και που θα παει,καθε μερα θα τρωω το πρωι μια φετα...κάποια στιγμη θα το εχω ως δεδομενο το γλυκο και δεν θα με εξιταρει τοσο!

αν κ σε λαθος τοπικ.κ το παραξεσκισαμε με τα οτι να ναι οφ τοπικ μας αλλα ανθρωποι ειμαστε.αρα κοινωνικα οντα.αρα ειναι στη φυση μας να μιλαμε.οι συμβουλες μ.
αν εχεις κοπελα αφιερωνε τις παραπανω χρονο
αν δεν εχεις απλα βρες
αν εχεις καλους φιλους περνα χρονο μαζι τους
αν δν εχεις καλους φιλους.πηγαινε εκει εξω κ κανε μερικους
βγαινε βολτες κ μη καθεσαι σπιτι.
παρε ενα κατοικιδιο μια γατα ενα σκυλο ενα χρυσοψαρο μια χελωνα ενα λαγο(οχι σοκολατενιο εε:green:) και περνα χρονο μαζι του
πηγαινε σε συναυλιες σε θεατρο σινεμα γενικα βγαινε. πηγαινε εκει εξω κ ζησε τη ζωη σ κ μη σκεφτεσαι το φαγητο.ειναι απλο.μιλας με ανθρωπο π ετρωγε καθε μερα γλυκο.απλα καθε μερα.τα εκοψα.τα αντικατεστησα.τα βαρεθικα.απλα βρηκα καλυτερους φιλους πες το οπως θες.αστα να σ κανουν παρεα μια στο τοσο.κ να σκεφτεσαι σαν ελευθερος υπερ ανω ανθρωπος π απλα οποτε θελει μπορει να φαει απλα δε γουσταρει γιατι εχει καποιοιυς στοχους κ καποια πιστευω.πολυ πιο δυνατα απο μια σοκολατα η ενα γλυκο.κ οχι καποιος π ειναι σκλαβος του ιδιου του του εαυτου κ καταιεζεται ζωντας για μια κυριακη κ ενα τσιτ γευμα η το οτιδειποτε.γιατι θα σ γυρισει μπουμερανκ σε περιπτωση π πας διακοπες π ξεφυγεις λιγο π πας σε ενα παρτυ π οτιδειποτε.... αυτα απο εμενα.ολα θεμα σκεψης ειναι.εγω ετρωγα τα 3πλασια απο οσα τρωω.ειδα οτι μονο υγιεινο δεν ειναι.ακομα κ αν ητα νσαλατες ολα.ε οκ...τα μειωσα.το αποτελεσμα ειναι οτι δε πειναω καν ισα ισα...ολα θεμα εγκεφαλου ειναι

Γιάννηςς
23-01-12, 01:25
Ποποο έγραψες τώρα :/ Δυστηχώς γενικά ούτε κοπέλα έχω ούτε ιδιαίτερους φίλους,ούτε βγαίνω,ούτε κατοικίδιο έχω :P Ζω για το γυμναστήριο και ολη μου η ρουτινα ειναι σχολειο σπιτι φροντηστηριο γυμναστηριο υπνος και παλι απ την αρχη.Οταν ημουν χοντρος παραημουν αντικοινωνικος,δεν εβγαινα εξω επειδη ντρεπομουν,φιλους δεν ειχα ποτε γιατι ειμαι κλειστος,και δεν εννιωθα ανετα με τον εαυτο μου,κοπλεα το ιδιο...και ακομα με τρωνε αυτοι οι "δαιμονες"...δλδ ακομα δυσκολευομαι,ειμαι ντροπαλος κτλ.Επισης δεν πολυβγαινω ακομα και σημερα γιατι δεν εχω φιλους καλους....δλδ κατι ψιλοπαρεες που και αυτοι οποτε με θυμηθουν :P Ετσι οπως πολυ καλα καταλαβες (!!) συντροφοι μου ειναι το γυμναστηριο,ο υπολογιστης και το φαϊ σαν πηγη χαρας! :P Ξερω οτι δεν πρεπει να ειμαι ετσι αλλα τι να πω...απλα δεν καθεται!Απιστευτο το ποστ σου!Ευχαριστώ για τη βοηθεια! :)

Εντιτ...βασικά βρηκα την αιτια:Δινω υπερβολικη αξια στο φαι....το βλεπω ως πηγη ευτυχιας...επειδη γενικα δεν πολυεχω ζωη τυπου να βγαινω να περναω καλα με φιλους κτλ,βρισκω διεξοδο με το φαι...τρωω και νιωθω χαρα...πληρωτητα!

tolis93
23-01-12, 01:33
Ποποο έγραψες τώρα :/ Δυστηχώς γενικά ούτε κοπέλα έχω ούτε ιδιαίτερους φίλους,ούτε βγαίνω,ούτε κατοικίδιο έχω :P Ζω για το γυμναστήριο και ολη μου η ρουτινα ειναι σχολειο σπιτι φροντηστηριο γυμναστηριο υπνος και παλι απ την αρχη.Οταν ημουν χοντρος παραημουν αντικοινωνικος,δεν εβγαινα εξω επειδη ντρεπομουν,φιλους δεν ειχα ποτε γιατι ειμαι κλειστος,και δεν εννιωθα ανετα με τον εαυτο μου,κοπλεα το ιδιο...και ακομα με τρωνε αυτοι οι "δαιμονες"...δλδ ακομα δυσκολευομαι,ειμαι ντροπαλος κτλ.Επισης δεν πολυβγαινω ακομα και σημερα γιατι δεν εχω φιλους καλους....δλδ κατι ψιλοπαρεες που και αυτοι οποτε με θυμηθουν :P Ετσι οπως πολυ καλα καταλαβες (!!) συντροφοι μου ειναι το γυμναστηριο,ο υπολογιστης και το φαϊ σαν πηγη χαρας! :P Ξερω οτι δεν πρεπει να ειμαι ετσι αλλα τι να πω...απλα δεν καθεται!Απιστευτο το ποστ σου!Ευχαριστώ για τη βοηθεια! :)

τιποτα ρ συ.μιλας με πασχων ανθρωπο.ξαφνικα τελος πανελληνιες.κ ολοι μ οι φιλοι δινουν.οποτε ενα διαστημα ημουν αυτο.ειδικα το καλοκαιρι.αυτο το πραγμα.ξυπνημα γυμναστηριο φαι υπολογιστης φαι υπολογιστης κ παει λεγοντας.μεχρι π ειδα τη ζωη απλα με αλλο ματι.αν μενεις αθηνα μερια.απλα σφυρα το.θα σε φτιαξω εγω.κ απο παρεες κ απο ολα. η ζωη ειναι μικρη για να σκεφτεσαι μονο φαγητο κ γυμναστηριο.αυτο σκεφτηκα.τι διαολο λεω 18 χρονων ειμαι στα 30 τι θα κανω? be productive.no product.;)

eli_din3
23-01-12, 01:39
ακριβως παιδια....εγω να δειτε γλυκα..απλα αυτονοητο για καθε μερα..γλυκατζου τρελη...φαγητου τρελη.... αλλα ειναι θεμα στοχου..επιλεγεις..και εφοσον εκανες αυτην την επιλογη την υποστηριζεις! και δεν θα ακουτε κανεναν..χανεις την απολαυση της ζωης και βλακειες...αν πιστεψεις οτι την χανεις και σε βασανιζει εννοειται την χανεις και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ.. οταν ομως το γουσταρεις μπραβο σου και μαγκια σου και γραψε οτι λενε οι αλλοι!

κατι τελευταιο γιαννη... στην αρχη ειναι το δυσκολο...μετα πραγματικα η γευση σου προσαρμοζεται και ο,τι μα πραγματικα ο,τι βλακεια (με τα παλια δεδομενα) τρως ,σου φαινεται πεντανοστιμη..τρωω πραγματα που κοροιδευα.... πραγματα που εκανα εμετο οταν τα χα δοκιμασει...πραγματα που μου φαινοντουσαν απλα αγευστα.χορτο πως το λενε...και το ευτυχες ειναι οτι ΝΑΙ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ...δεν τα τρωω με το ζορι! να ξερεις πραγματικα προσαρμοζεται η γευση σου και εκτιμας γευσεις που αλλοτε σου περνουσαν αδιαφορες ή της σνόμπαρες...αυτα απο μενα..
οντως το ξεσκισαμε το οφ τοπικ!

Γιάννηςς
23-01-12, 01:40
Xεχ ναι Πειραια μενω xD...Απο Αθηνα 20 λεπτα ειμαι! :P Πραγματικα εχεις βρει το νοημα! :P Αυτό προσπαθώ να καταφέρω,να συνειδοτοποιησω τι πραγματικα μετραει στη ζωη κτλ...αυτο που λεμε "get a life"!Eγω στη φαση που ειμαι απ τις μεγαλυτερες πηγες ευτυχιας που εχω ειναι το φαι!Δεν εχω κινητρο εκτος γυμν που να με κανει να ειμαι πιο χαρουμενος!Δλδ ολες μου οι σκεψεις γυρνανε γυρω απο το γυμν,πως θα βελτιωθω, και φυσικα......το φαγητο σαν πηγη χαρας,ο καλυτετος φίλος :P Πρεπει να συνειδιτοποιησω τι ειναι το φαι,να το φιλοσοφίσω :P,να καταλαβω οτι δεν ειναι αυτο που νομιζω εγω οτι ειναι...το παλευω!Τι να πω,απλα θελω δουλεια μάλλον :P

Γιάννηςς
23-01-12, 01:46
ακριβως παιδια....εγω να δειτε γλυκα..απλα αυτονοητο για καθε μερα..γλυκατζου τρελη...φαγητου τρελη.... αλλα ειναι θεμα στοχου..επιλεγεις..και εφοσον εκανες αυτην την επιλογη την υποστηριζεις! και δεν θα ακουτε κανεναν..χανεις την απολαυση της ζωης και βλακειες...αν πιστεψεις οτι την χανεις και σε βασανιζει εννοειται την χανεις και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ.. οταν ομως το γουσταρεις μπραβο σου και μαγκια σου και γραψε οτι λενε οι αλλοι!

κατι τελευταιο γιαννη... στην αρχη ειναι το δυσκολο...μετα πραγματικα η γευση σου προσαρμοζεται και ο,τι μα πραγματικα ο,τι βλακεια (με τα παλια δεδομενα) τρως ,σου φαινεται πεντανοστιμη..τρωω πραγματα που κοροιδευα.... πραγματα που εκανα εμετο οταν τα χα δοκιμασει...πραγματα που μου φαινοντουσαν απλα αγευστα.χορτο πως το λενε...και το ευτυχες ειναι οτι ΝΑΙ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ...δεν τα τρωω με το ζορι! να ξερεις πραγματικα προσαρμοζεται η γευση σου και εκτιμας γευσεις που αλλοτε σου περνουσαν αδιαφορες ή της σνόμπαρες...αυτα απο μενα..
οντως το ξεσκισαμε το οφ τοπικ!

Ποπο το χουμε διαλυσει :S ... συμφνωνω και νομιζω ηδη συμβαινει σε μενα!...Τα τηγανητα τα χω κοψει,και δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να ζησω χωρις αυτα!Τωρα τρωω βρωμη και μ αρεσει...την γουσταρω..ενω στην αρχη μια φορα πηγα να τα βγαλω μεσα στο μπολ xD...Επισης εκτιμησα τα ολικης!...Κομμενο το ασπρο ψωμι κτλ...ολα συνειθεια ειναι...μονο τα γλυκα με εμποδιζουν,και μαλλον απλα αυτα δεν γινετε να τα κοψω!Τουλαχιστον στα 15 μου...στο μελλον ισως στρωσω(λεεεμε τωρα),...οποτε απλα πρπεει να βρω εξυπνους τροπους να ενταξω τα γλυκα!..Οπως η μερεντα αυτη κτλ!Και βασικα να ψαχτω λιγο με τον εαυτο μου,να βρω ριζες προβληματων...γιατι εχω τοσο μεγαλη εμμονη με το φαι;Γιατι ολος μου ο κοσμος συνεχεια το φαι;Γιατι τοσο δυσκολο;...Βασικα πρεπει να δουλεψουμε με τον εαυτο μας! :P

Kαι αυτο με το στοχ,πολυ δικιο εχεις..εχασα 30 κιλα σχετια ευκολα γιατι το ειχα παρει αποφαση!...Δεν πηγαινε καν σε τσιτ το μυαλο μου,...τωρα δεν ξερω τι εχω παθει..σαν να μην περιμενω τπτ απο τον εαυτο μου..να μην μπορω να τα καταφερω!...Δλδ βλεπω φοτος αλλων μελλων κτλ,και λεω απο μεσα μου οτι δεν προκειτε να γινω ποτε ετσι...πολλα ζηταω!Αλλα δεν ξερω,δεν εχει περασει και πολυς καιρος απο τοτε που αδυνατησα,ισως απλα οι αλλαγες εγιναν αποτομα και δεν το πιστευω ακομα...αλλα νομιζω θα στρωσει το πραγμα σιγα σιγα...αφου το θελω και προσπαθω :/

eli_din3
23-01-12, 22:54
παιδια πανω στη συνταγη κιολας.χτες εκανα τη καλυτερη π εχω φτιαξει. 100 γρ κακαο.25-35 μλ γαλα ισα ισα δλδ.τα χτυπησα πρωτα αυτα.εβρασα νερο. καπου στα 200-250 μλ και εβαλα 5 ζελατινες μεσα.μια μια κ ανακατευα μεχρι να διαλυθει κ μετα εβαζα την επομενη.μ πηρε εξτρα 5 λεπτα αλλα χαλαλι.εβαλα αρκετη ζαχαρινη μεσα αλλα αυτο ειναι κ στο ποσο γλυκο το θελει ο καθε ενας.τελος παντων.απλα βγηκε τοπ.ουτε ζελεδακι ουτε τπτ.2 ωρες στο ψυγειο κ απογειωση.μ την εφαγε ολη η μανα μ.FΑIL

ρε συ κατσε... 1. πως γινεται να διαλυεις 100 ολοκληρα γραμμαρια σε 35 μλ γαλα???
2. μπορεις να δωσεις λιγο πιο λεπτομερως τις οδηγιες για εδω?
3.ειχες πει για το κακαο παυλιδης.. καλα ρε αυτο ΔΕΝ τρωγεται..απλα..καραπικρο
4. οταν λες πολλες ζαχαρινες ποσες εννοεις? γιατι και εγω πολυ γλυκο το θελω

Varg83
23-01-12, 23:32
Εχει ακουσει καποιος το ''αγαρ-αγαρ''; Ειναι μια σκονη που προερχεται απο επεξεργασια απο φυκια και εχει αντικαταστησει τη ζελατινη στην μαγειρικη. Το εχει δοκιμασει
καποιος;

Γιάννηςς
23-01-12, 23:40
Και αλλη μια ερωτηση,ρωτησα την βιολογο μου για τις γλυκαντικες ουσιες και μου πε οτι η καλυτερη μαλλον ειναι η σουκραζολη και μια φυτιη με ενα αγγλικο ονομα το οποιο δεν θυμαμαι...εχει σημασια ποια θα βαλω;;Η φυτικη ειναι η πιο καλη ξερω!Αυριο μαλλον θα την φτιάξω!!

eli_din3
23-01-12, 23:42
Και αλλη μια ερωτηση,ρωτησα την βιολογο μου για τις γλυκαντικες ουσιες και μου πε οτι η καλυτερη μαλλον ειναι η σουκραζολη και μια φυτιη με ενα αγγλικο ονομα το οποιο δεν θυμαμαι...εχει σημασια ποια θα βαλω;;Η φυτικη ειναι η πιο καλη ξερω!Αυριο μαλλον θα την φτιάξω!!

στέβια..εγω αυτην εχω αυτην την περιοδο αλλα ειναι πανακριβη

Γιάννηςς
23-01-12, 23:49
Nαι μπράβο!Ετσι μου το πε!Για το οικονομικο,θα την αγοραζω με το χαρτζιλικι μου,σε θερμίδες και γλυκητητα παίζει οπως η ζαχαρινη;

tolis93
24-01-12, 00:26
Nαι μπράβο!Ετσι μου το πε!Για το οικονομικο,θα την αγοραζω με το χαρτζιλικι μου,σε θερμίδες και γλυκητητα παίζει οπως η ζαχαρινη;

θερμίδες δέν έχει.πάρε σε ασπρη σκόνη κ όχι σε χόρτο γιατι το χόρτο είναι μαπα πολυ πικρη.και τα χαπακια τα ασπρα είναι οκ απο θέμα γλυκίτητας.
γιατι όλο το ποστ μου φενεται καπως παρανομο?:unsure:

eli_din3
24-01-12, 00:29
θερμίδες δέν έχει.πάρε σε ασπρη σκόνη κ όχι σε χόρτο γιατι το χόρτο είναι μαπα πολυ πικρη.και τα χαπακια τα ασπρα είναι οκ απο θέμα γλυκίτητας.
γιατι όλο το ποστ μου φενεται καπως παρανομο?:unsure:

χ0αχ0αχαχ0α0χ0αχ0αχ0α0χ0αχ0

Γιάννηςς
24-01-12, 00:31
Χαχαχαχαχα...ειναι ακριβη η άσπρη σκονη βλέπω οντος!! :O Θα συνδράμει και το ταμειο αλληλεγγύης του αδερφου μου ;)
Η στεβιο ειναι πιο γλυκη απο τη ζαχαρινη;Να την προτιμησω;

tolis93
24-01-12, 00:33
Χαχαχαχαχα...ειναι ακριβη η άσπρη σκονη βλέπω οντος!! :O Θα συνδράμει και το ταμειο αλληλεγγύης του αδερφου μου ;)
Η στεβιο ειναι πιο γλυκη απο τη ζαχαρινη;Να την προτιμησω;

είναι φυσικη κυριως δηλαδη προερχεται καθαρα απο φυτο ενω τα αλλα γλυκαντικα φτιαχνονται σε εργαστηρια.καλα η γλυκιτητα της δεν υπαρχει σε σχεση με αλλα.1 κουταλακι κ παρα ειναι πολυ.ε ασπρη ειναι σκονη ειναι λες να μην ειναι ακριβη???:green:

Γιάννηςς
24-01-12, 00:35
Οκ καταλαβα...θα γινει το ναρκωτικο μου xD

Γιάννηςς
24-01-12, 00:36
Βασικα ζαχαρη δεν βαζω πουθενα!...Δεν τρωω κατι που να θελει ζαχαρη!...Εκτος απο τη σοκολατα,οποτε θα παρω στεβια για να φτιαχνω μερεντες και τιποτα μαφινς με βρωμη η κεικ που εχω ει κατι συνταγες!

dorita
24-01-12, 01:11
Βασικα ζαχαρη δεν βαζω πουθενα!...Δεν τρωω κατι που να θελει ζαχαρη!...Εκτος απο τη σοκολατα,οποτε θα παρω στεβια για να φτιαχνω μερεντες και τιποτα μαφινς με βρωμη η κεικ που εχω ει κατι συνταγες!

αστο...τρελενομαι για μερεντα κ σοκολατα:P αφου φτιαχνω ενα τελειο cheesecake με σοκολατα.......:razz:
χωρις ζαχαρη...σκετη απολαυση!!!!!!!

Γιάννηςς
24-01-12, 16:00
...Σήμερα έφαγ καραμελίτσα ούζο και πρωτη φορα την απολαυσα τόσο!...Και την θεωρησα και τσιτ xD...οποτε καλυφθηκα και για σημερα απο γλυκο(ετσι θελω να λεω :P) και το βραδυ θα φτιαξω την μερεντα μαλλον

marpi
24-01-12, 17:57
αντε φτιαξτην επιτελουσ να μ φερεισ στο gym την δευτερα!( αν μεινει!)

venom1987
24-01-12, 18:29
αστο...τρελενομαι για μερεντα κ σοκολατα:P αφου φτιαχνω ενα τελειο cheesecake με σοκολατα.......:razz:
χωρις ζαχαρη...σκετη απολαυση!!!!!!!

θελουμε συνταγη..........

Γιάννηςς
24-01-12, 20:17
Πηγε η μανα μου να ψωνισει και να παρεικαι τα υλικα για την μερεντα....αποτελεσμα: Αντι για Παυλιδης πηγε γιωτης κακαο ενω της το γραφα στη λιστα με μεγαλα μαυρισμενα με εντονο χρωμα γραμματα να παρει Παυλιδης!....2ον:Αντ για ζαχαρίνη πήγε και πήρε φρουκτόζη!!!!Ειδε οτι ειναι γλυκαντικο λεει και νομιζε οτι ειναι το ιδιο!!Και ζελατινες παιζει να ειναι το μονο σωστο που πηρε!..Πηρε αυτες τις Γιωτης..τα 30 γρ που εχει 6 μεσα....αυριο θα παω μονος μου εγω να παρω τα σωστα -.-


marpi
αντε φτιαξτην επιτελουσ να μ φερεισ στο gym την δευτερα!( αν μεινει!)

Θα ερθεις την Δευτέρα;;...Οκ θα φερω κουταλακια στο γυμν να φαμε xD
Eκτος αν δεν την πετυχω που θα την ξαναφτιαξω :P

eli_din3
24-01-12, 23:54
ρε συ κατσε... 1. πως γινεται να διαλυεις 100 ολοκληρα γραμμαρια σε 35 μλ γαλα???
2. μπορεις να δωσεις λιγο πιο λεπτομερως τις οδηγιες για εδω?
3.ειχες πει για το κακαο παυλιδης.. καλα ρε αυτο ΔΕΝ τρωγεται..απλα..καραπικρο
4. οταν λες πολλες ζαχαρινες ποσες εννοεις? γιατι και εγω πολυ γλυκο το θελω

τολη μηπως θα μπορουσες να μου απαντησεις σε αυτο το ποστ?

tolis93
25-01-12, 00:37
τολη μηπως θα μπορουσες να μου απαντησεις σε αυτο το ποστ?

σορρυ τωρα τα ειδα. μαλλον δε διαβασες οτι προσθετεις και νερο καυτο και διαλυεις τις ζελατινες μεσα.τις ζελατινες που τις διαλυες εσυ τοσο καιρο?:green: αν δε σαρεσει αυτο το κακαο παρε αλλο ειπα οτι αυτο προτειμω.ζαχαρινες αναλογα την ορεξη κ ποσο γλυκο ειναι εκ φυσεως το κακαο.συνηθως βαζω σε σκονη 4 καλες κουταλιες σουπας η 10-12 ζαχαρινες.αν δε μαρεσει βαζω κ αλλες αναλογα ποσο γλυκια τη θελω.ελπιζω να σε καλυψα

eli_din3
25-01-12, 00:41
σορρυ τωρα τα ειδα. μαλλον δε διαβασες οτι προσθετεις και νερο καυτο και διαλυεις τις ζελατινες μεσα.τις ζελατινες που τις διαλυες εσυ τοσο καιρο?:green: αν δε σαρεσει αυτο το κακαο παρε αλλο ειπα οτι αυτο προτειμω.ζαχαρινες αναλογα την ορεξη κ ποσο γλυκο ειναι εκ φυσεως το κακαο.συνηθως βαζω σε σκονη 4 καλες κουταλιες σουπας η 10-12 ζαχαρινες.αν δε μαρεσει βαζω κ αλλες αναλογα ποσο γλυκια τη θελω.ελπιζω να σε καλυψα

στο νερο τις διαλυω..απλα στην τελευταια συνταγη λες.. στα 35 μγ γαλακτος διαλυουμε πρωτα τα 100 γρ κακαο :S

marpi
25-01-12, 01:43
Πηγε η μανα μου να ψωνισει και να παρεικαι τα υλικα για την μερεντα....αποτελεσμα: Αντι για Παυλιδης πηγε γιωτης κακαο ενω της το γραφα στη λιστα με μεγαλα μαυρισμενα με εντονο χρωμα γραμματα να παρει Παυλιδης!....2ον:Αντ για ζαχαρίνη πήγε και πήρε φρουκτόζη!!!!Ειδε οτι ειναι γλυκαντικο λεει και νομιζε οτι ειναι το ιδιο!!Και ζελατινες παιζει να ειναι το μονο σωστο που πηρε!..Πηρε αυτες τις Γιωτης..τα 30 γρ που εχει 6 μεσα....αυριο θα παω μονος μου εγω να παρω τα σωστα -.-



Θα ερθεις την Δευτέρα;;...Οκ θα φερω κουταλακια στο γυμν να φαμε xD
Eκτος αν δεν την πετυχω που θα την ξαναφτιαξω :P

ναι πιθανοτατα θα ερθω!αααα εχω να κανω παρουσιαση σε gym μπορει κ να μην προλαβω γμτ..... αλλα γραψε πωσ σ βγηκε!
δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα παντως με φρουκτοζη κ με γιωτησ..σιγα..

Γιάννηςς
25-01-12, 02:02
Θελω να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες θερμ. γινεται για να μπορω να τρωω καθε πρωι μια φετα...
Αν ερθεις τα λεμε!! :D

marpi
25-01-12, 12:16
Θελω να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες θερμ. γινεται για να μπορω να τρωω καθε πρωι μια φετα...
Αν ερθεις τα λεμε!! :D

ελα ρε συ κ το γιωτησ ειδα εχει λιγεσ!
φτιαξτο κ πεσ!!

Γιάννηςς
25-01-12, 15:12
Καλά η φρουκτοζη ομως απ οτι ξερω εχει παραπανω!...Θελω να το φτιαξω οπως ακριβως το λεει για να ειμαι καλυμμενος στη συνειδηση...ειναι καπως να τρωω μερεντα και να ειμαι ηρεμος..συνηθως εχω τυψεις xD...Ση μερα η αυυριο αν δεν προλαβω παω να παρω τα σωστα και θα το κανω!!

tolis93
25-01-12, 19:53
για το κακαο μη τρελενεσαι δε πειραζει.σιγα...τωρα αν θες ζαχαρινη αντι για φρουκτοζη οκ επιλογη σου.αλλα δε θα παθεις κ τπτ.εννοω απο το να τη πεταξεις καλυτερα κρατα τη.παντως πολυ γουσταρω οταν και οι γονεις συμμετεχουν σε κατι τετοια...

Γιάννηςς
25-01-12, 20:07
Eχει φαει φρικη η μανα μου αυτο το καιρο...την εχψ τρελλανει στην γαλοπουλα,στα cottage,στα μαυρα μακαρονορυζα,ψωμια μαυρα,γιαουρτια τονους κοτοπουλα συνεχεια...θα με πουλησουνε λεει δεν συμφερω! :shock::shock:

eli_din3
25-01-12, 21:52
Eχει φαει φρικη η μανα μου αυτο το καιρο...την εχψ τρελλανει στην γαλοπουλα,στα cottage,στα μαυρα μακαρονορυζα,ψωμια μαυρα,γιαουρτια τονους κοτοπουλα συνεχεια...θα με πουλησουνε λεει δεν συμφερω! :shock::shock:

αα και μενα ετσι λεειιι.... "η διατροφη σου μας κοστιζει.. ΠΟΛΥ..δεν συμφερεις καθολου"

tolis93
26-01-12, 00:31
εμενα δε μιλανε.απλα μ μαγειρευουν και πληρωνουν. κ αν τους αρεσει:green:

Γιάννηςς
26-01-12, 00:38
Aυτλα είναι xD...Εεε πιστευω θα το συνηθησει και η δικια μου...ακομα στην 3η βδομάδα διατροφης ειμαι... :Ρ Βασικα επειδη ειμαι καλο παιδακι ( :P )...δεν την πειραζει τοσο...τα παιδια στην ηλικια μου τα βλεπεις με το τσιγαρο στο χερι να τρωνε ολη μερα σαβούρα και να χαλανε τα λεφτα τους στα περιπτερα!...Οποτε καλυτερα να τα χαλας στην καλη διατροφη,παρα στην αυτοκαταστροφη σου!

Γιάννηςς
26-01-12, 23:53
Η ζαχαρίνη είναι ενα πολύ ελαφρύ κουτι με ασπρη σκόνη μέσα;;Που εχει 366 θερμίδες τα 100 γρ;;Nομίζω πρέπει να πάω μόνος μου να ψωνίσω γιατί η μάνα μου με κοροϊδευει! -.-

eli_din3
26-01-12, 23:55
Η ζαχαρίνη είναι ενα πολύ ελαφρύ κουτι με ασπρη σκόνη μέσα;;Που εχει 366 θερμίδες τα 100 γρ;;Nομίζω πρέπει να πάω μόνος μου να ψωνίσω γιατί η μάνα μου με κοροϊδευει! -.-

x0a0xa0x0a0x0ax0a0x0a οχι δεν εχει τοσες θερμιδες.. xD

Γιάννηςς
27-01-12, 00:03
Θα τρελλαθώ!!!Εδώ και μερικές μέρες πάει και παίνρει οτι να ναι!!!!!!!!!!Την 1η πήρε φρουκτόζη,την δευτερη μαύρη ζάχαρη,και τώρα ενα που δεν εχει καν όνομα!!!!!!!!Και εγώ εν το μεταξύ αρχίζω να τα παίζω!Θέλω μερέντα και στο ντουλάπι έχουμε κανονική μερέντα...και κάθε πρωί έχω μια λιγούρα!!!!Και αυριο δεν προλαβαίνω να ψωνισω...το Σάββατο θα πάω!Δηλαδή αν είναι δυνατον..και το κακαο το Γιωτης δεν το αλλαξε...το αλλο λεει ειναι μεγαλο κουτι και εχει 4 ευρω και δεν θα το χρησιμοποιησω...ενω εχω σκοπό να φτιάχνω μερέντα συνέχεια!...Δηλαδή αν έχεις το θεο σου!3 φορές και ακόμα να συνενοηθούμε!!!!Και εν το μεταξυ ο Σκλαβενιτης ειναι απένταντι ακριβώς απο το γυμναστήριο!!!!!!

eli_din3
27-01-12, 00:08
Θα τρελλαθώ!!!Εδώ και μερικές μέρες πάει και παίνρει οτι να ναι!!!!!!!!!!Την 1η πήρε φρουκτόζη,την δευτερη μαύρη ζάχαρη,και τώρα ενα που δεν εχει καν όνομα!!!!!!!!Και εγώ εν το μεταξύ αρχίζω να τα παίζω!Θέλω μερέντα και στο ντουλάπι έχουμε κανονική μερέντα...και κάθε πρωί έχω μια λιγούρα!!!!Και αυριο δεν προλαβαίνω να ψωνισω...το Σάββατο θα πάω!Δηλαδή αν είναι δυνατον..και το κακαο το Γιωτης δεν το αλλαξε...το αλλο λεει ειναι μεγαλο κουτι και εχει 4 ευρω και δεν θα το χρησιμοποιησω...ενω εχω σκοπό να φτιάχνω μερέντα συνέχεια!...Δηλαδή αν έχεις το θεο σου!3 φορές και ακόμα να συνενοηθούμε!!!!Και εν το μεταξυ ο Σκλαβενιτης ειναι απένταντι ακριβώς απο το γυμναστήριο!!!!!!

x0a0xa0x0a0x0a ρε εχω λιωσει με την περιπτωση σου αχαχαχχαχα

η μαμα σου ειναι γαμα*η!!! ολα λαθος τα κανει αχαχαχα θεα :D

Γιάννηςς
27-01-12, 00:09
Bασικά Νομίζω τελικά σωστά το πήρε!!!Δες αυτό το λινκ... http://www.fitday.com/fitness/BrowseNutrition.html?_a_Date=1327536000.&_s_Amount=100.&_s_UnitKey=s-fd-fugram&_s_FoodPath=All_Foods%2FSnacks_and_Sweets%2FSugar_substitute_Saccharin.html Λεει τις ιδιες θερμίδες με αυτο που εχω!..Και ειναι ζαχαρίνη αυτό στο λίνκ!! :D

Γιάννηςς
27-01-12, 00:12
x0a0xa0x0a0x0a ρε εχω λιωσει με την περιπτωση σου αχαχαχχαχα

η μαμα σου ειναι γαμα*η!!! ολα λαθος τα κανει αχαχαχα θεα :D

Ρε θα με τρελλάνει!...Στην αρχή όταν πρωτοαρχησα,επειδη με τις διαιτες που εκανα στο παρελθον την τρομαζα..επειδη εκανα λιμοκτονιες...οταν αρχησα διατροφη νομιζε οτι το παω για εκει παλι..και τις ελεγα θελω 1 κσ λαδι στη σαλατα...και πήγαινα μετά και σήκωνα την σαλατα να δω στον πατο ποσο λαδι εχει...και παζι να ειχε βαλει 2 σφινακια λαδι μεσα!!...Η της ελεγα παρε μου κοτατζ 2 % και μου λεει δεν βρηκα!...Μονο 10% ειχε!Μου αγοράζει λουκάνικο μοσχαρι,και μου το πλασαρει για κοτοπουλο και νομιζει δεν θα το καταλαβω!...Μεχρι και φρανκφουρτης μου εχει πουλησει για κοτοπουλο!...Πραγματικα δεν ξερω...:unsure::unsure:
Το τοπ ειναι με τις ψαροκροκετες...τις λεω μην βαλεις λαδι στο τηγανι...και παω τουαλετα...βγαινω και παω να δω...και εχει βαλει λαδι!...Της λεω εν σου πα οχι τηγανιτα;Μου λεει δεν ειναι λαδι :O ,Τα ζουμια της ψαροκροκετας λεει ειναι!...Αφασία :/

eli_din3
27-01-12, 00:15
Bασικά Νομίζω τελικά σωστά το πήρε!!!Δες αυτό το λινκ... http://www.fitday.com/fitness/BrowseNutrition.html?_a_Date=1327536000.&_s_Amount=100.&_s_UnitKey=s-fd-fugram&_s_FoodPath=All_Foods%2FSnacks_and_Sweets%2FSugar_substitute_Saccharin.html Λεει τις ιδιες θερμίδες με αυτο που εχω!..Και ειναι ζαχαρίνη αυτό στο λίνκ!! :D

ναι ρε συ.. βρε στα 100 γραμμαρια λεει οχι στο κουτι..το κουτι συνολο ειναι που ειναι λιγα γραμμαρια..αν το παρεις και ποσο ειναι μια ζαχαρινη.....παντως πχ 1 ταμπλέτα CANDEREL = 0,3 θερμίδες

Γιάννηςς
27-01-12, 00:18
Αααα ε νταξει ζαχαρινη ειναι..το κουτι που πηρε ειναι μεγαλο...και λεει πανω 366 θερμίδες στα 100 γραμμάρια...και το κουτι λεει καθαρο βαρος 90 γραμμαρια...και δεν ειναι σε ταμπλετες...ειναι χυμα μεσα στο κουτι...και το λινκ λεει οτι η ζαχαρινη εχει 364 θερμιδες ανα 100 γρ...αρα ζαχαρινη ειναι λογικά!! :shock:

eli_din3
27-01-12, 00:19
Ρε θα με τρελλάνει!...Στην αρχή όταν πρωτοαρχησα,επειδη με τις διαιτες που εκανα στο παρελθον την τρομαζα..επειδη εκανα λιμοκτονιες...οταν αρχησα διατροφη νομιζε οτι το παω για εκει παλι..και τις ελεγα θελω 1 κσ λαδι στη σαλατα...και πήγαινα μετά και σήκωνα την σαλατα να δω στον πατο ποσο λαδι εχει...και παζι να ειχε βαλει 2 σφινακια λαδι μεσα!!...Η της ελεγα παρε μου κοτατζ 2 % και μου λεει δεν βρηκα!...Μονο 10% ειχε!Μου αγοράζει λουκάνικο μοσχαρι,και μου το πλασαρει για κοτοπουλο και νομιζει δεν θα το καταλαβω!...Μεχρι και φρανκφουρτης μου εχει πουλησει για κοτοπουλο!...Πραγματικα δεν ξερω...:unsure::unsure:
Το τοπ ειναι με τις ψαροκροκετες...τις λεω μην βαλεις λαδι στο τηγανι...και παω τουαλετα...βγαινω και παω να δω...και εχει βαλει λαδι!...Της λεω εν σου πα οχι τηγανιτα;Μου λεει δεν ειναι λαδι :O ,Τα ζουμια της ψαροκροκετας λεει ειναι!...Αφασία :/


χα0χ00χα0 τ διαβασα στην μανα μου και εχει λιωσει :P

Γιάννηςς
27-01-12, 00:20
Αν ειναι θα παω τοτε να την φτιαξω τωρα...θα την κανω ομως με κακαο γιωτης γιατι βλεπεις το αλλο κανει 4 ευρω και ειναι μεγαλο κουτι...αμα ηταν μικρο θα το επαιρνε! -.- Οταν λεει 7 ζαχαρινες εγω που το εχω σε χυμα ποσο να βαλω;;Ποσα γραμμαρια περιπου;


χα0χ00χα0 τ διαβασα στην μανα μου και εχει λιωσει

Χαχαχα...εγω να δεις γελιο που ριχνω..κανει τρελλα φειλ η μανα μου...ασχετο,αλλα που να δεις οταν της πμαθαινα να κλεινει το λαπτοπ...της ελεγα πατα εναρξη,και της το εδειχνα με το δαχτυλο...και με κοιταει με ενα διστακτικο βλεμμα...και παει και παταει την εναρξη πανω στην οθονη με το δαχτυλο!!!! :O :O :O :O Δεν πληρωσες για οθονη αφης της κανω!!...

eli_din3
27-01-12, 00:36
Αν ειναι θα παω τοτε να την φτιαξω τωρα...θα την κανω ομως με κακαο γιωτης γιατι βλεπεις το αλλο κανει 4 ευρω και ειναι μεγαλο κουτι...αμα ηταν μικρο θα το επαιρνε! -.- Οταν λεει 7 ζαχαρινες εγω που το εχω σε χυμα ποσο να βαλω;;Ποσα γραμμαρια περιπου;



Χαχαχα...εγω να δεις γελιο που ριχνω..κανει τρελλα φειλ η μανα μου...ασχετο,αλλα που να δεις οταν της πμαθαινα να κλεινει το λαπτοπ...της ελεγα πατα εναρξη,και της το εδειχνα με το δαχτυλο...και με κοιταει με ενα διστακτικο βλεμμα...και παει και παταει την εναρξη πανω στην οθονη με το δαχτυλο!!!! :O :O :O :O Δεν πληρωσες για οθονη αφης της κανω!!...

κοιτα δν ξερω τι μαρκα εχεις κτλ..αλλα συνηθως μια κουταλια ζαχαρινη υποτιθεται εχει την γλυκητητα μιας κουταλιας ζαχαρη.. και περιπου 2 θερμιδες (0.5 γρ).. εγω θα το πιτωνα για να γινει γλυκο..τι να σου πω δεν ξερω..εγω οσες ζαχαρινες και να βαλω παντα πικρο μ φαινεται :/

Γιάννηςς
27-01-12, 00:42
Θ αδοκιμασω...θα βαλω 10 κουταλιτσες δλδ 5γρ περιπου...αν και το γιωτης το κακαο ξερω ειναι πιο γλυκο...θα δουμε!

gym
27-01-12, 00:51
ρε με αυτην την μερεντα...ρε με αυτην την μερενταααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::shock:

Γιάννηςς
27-01-12, 00:53
Ψύχωση! :shock::shock::unsure:

marpi
27-01-12, 01:38
πεσ μασ τα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!

Γιάννηςς
27-01-12, 01:54
Αυριο βραδυ θα φτιαξω...με την πρωτη δεν παιζει να το πετυχω!Η ζελε θα μου βγει η ροφημα κακαο με ζελατινες...αλλάδεν πειράζει θα το πετυχω καποια στιγμή!Θα βγάλω και φοτοζ! :green:

Γιάννηςς
27-01-12, 23:45
Λοιπόν! Τελικα απο κει που εψαχνα κακαο βρεθηκα με 3 διαφορετικα!...Πηρα και Παυλιδης..σε λιγο θα ξεκινήσω!Αλλα για δειτε κατι...βρηκα ξεχασμενο στα ντουλαπια...κακαο προιον του DIA..αυτό που έκλεισε!Και οι θερμίδες του,καθως κοαι οι φυτικες ινες του ειναι περισσότερες απο του παυλιδη..δειτε συγκριση:

Παυλίδης: θερμίδες 325 ,πρωτείνες19.5,υδατ13 εκτων οποιο σακχαρα 0.4,λιπαρα 20.5 εκ των οποιο κορεσμενα 12.5,εδωμινες ινες 27
Dia σκονη κακαο αποβουτηρωμενο!: Θερμιδες 200(!!!) Πρωτεινες 22,5(!!!),υδατανθρακες 10.1 εκ των οποιον σακχαρα 0.7(μονο εδω υστερει),λιπαρα10,5(!!!!) εκ των οποων κορεμενα 6,4(!!!) και εδώμινες ίνες 31,4(!!!!!!)


Στα 100 γρ παντα.....ιδεα μου ειναι η του Dia ειναι μακραν καλύτερο;;;

Γιάννηςς
28-01-12, 00:23
Την έκανα...αν και νομιζω το παραεκανα αρεο το μιγμα!!Εβαλα πολύ γαλα!Αν μου βγει πολυ σαν σιροπι τι να κανω;Να βαλω κι αλλες ζελατινες με λιγο καυτο γαλα για να πηξει;
Και εβαλα μεσα 10 γρ ζαχαρινη..πολυ δηλαδη!Δοκιμασα λιγο και μου φανηκε οκ..ουτε πολυ γλυκη ουτε πικρη!

Γιάννηςς
28-01-12, 00:54
Molις πήγα να δω πως πάει..αν και αρεο λίγο αρχιζει να πιζει..δεν εχει κρυωσει ακόμα!!!!!...Και σε γευση.......ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!Σπυ αφήνει έτσι την πικραδα της κολάτας στο τελος...αλλα ειναι γλυκό!...Πολύ ωραίο βγήκε σε γευση...αντε να δουμε!...Μονο να πιξει καλα μενει και θα ειναι άψογο!!!...:bowdown::bowdown:

Γιάννηςς
28-01-12, 02:07
Πήγα κάτω να δω πως παει και ειχε γίνει όλο μια μαζα ζελέ!...Δεν ανακατεύονταν!Ζέστανα γάλα και έριξα μέσα,το ανακάτεψα και το ξαναέκανα αρεό!Το ξαναβαλα στο ψυγείο...τώρα μαλλον δεν θα ξαναπήξει τόσο...θα παραέιναι αρεό!..αλλα δεν πειράζει..δοκιμαστική ήταν η πρώτη :P

gym
28-01-12, 02:09
ρε γιαννακη μου...θα με αγχωσεις με αυτην την μερεντα....αντε να γινει να φας αντεεεε!:green:

Γιάννηςς
28-01-12, 02:22
Χαχαχα...Ηλια με λενε...αλλουνου ειναι ο λογαριασμος που δεν τον χρησιμοποιει και μου τον εδωσε :P. Αυριο το πρωι αν δεν ειναι παλι ζελε θα φαω με μια φετα τοστ!!...Μετα απο 5 μερες πληρους αποχης απο ζαχαρη-κακαο-σοκολατα!Και την Κυριακη εχω τσιτ το πρωι...λατρευω το σαββατοκυριακο :P .

Γιάννηςς
28-01-12, 11:55
Θα μας τρελλανει αυτη η μερεντα...πηγα σημερα το πρωι να δω πως παμε..και εκει που νομιζα οτι θα ειναι πολυ νερουλο,ειχε γινει σαν πετρα...ζεστανα παλι γαλα...εριξα μεσα και τελικα αυτη τη φορα νομιζω νε θα πιξει...το παραεκανα νερουλο...σαν νερο το εκανα...αμα ειναι μεγαλο το προβλημα θα ξαναζεστανω γαλα να βαλω αλλες 2 ζελατινες

katerina.
28-01-12, 12:01
Θα μας τρελλανει αυτη η μερεντα...πηγα σημερα το πρωι να δω πως παμε..και εκει που νομιζα οτι θα ειναι πολυ νερουλο,ειχε γινει σαν πετρα...ζεστανα παλι γαλα...εριξα μεσα και τελικα αυτη τη φορα νομιζω νε θα πιξει...το παραεκανα νερουλο...σαν νερο το εκανα...αμα ειναι μεγαλο το προβλημα θα ξαναζεστανω γαλα να βαλω αλλες 2 ζελατινες


τρεις φορες εχω προσπαθησει να την φτιαξω ...και τις τρεις πληρη αποτυχια μου γινεται στοκος!!!αμα το βρεις τελικα πως γινεται πες το μου και μενα!!!: ;);)

Καραφλό Ακτινίδιο
28-01-12, 12:03
Πήγα κάτω να δω πως παει και ειχε γίνει όλο μια μαζα ζελέ!...Δεν ανακατεύονταν!Ζέστανα γάλα και έριξα μέσα,το ανακάτεψα και το ξαναέκανα αρεό!Το ξαναβαλα στο ψυγείο...τώρα μαλλον δεν θα ξαναπήξει τόσο...θα παραέιναι αρεό!..αλλα δεν πειράζει..δοκιμαστική ήταν η πρώτη :P


Θα μας τρελλανει αυτη η μερεντα...πηγα σημερα το πρωι να δω πως παμε..και εκει που νομιζα οτι θα ειναι πολυ νερουλο,ειχε γινει σαν πετρα...ζεστανα παλι γαλα...εριξα μεσα και τελικα αυτη τη φορα νομιζω νε θα πιξει...το παραεκανα νερουλο...σαν νερο το εκανα...αμα ειναι μεγαλο το προβλημα θα ξαναζεστανω γαλα να βαλω αλλες 2 ζελατινες

deja vu?

Γιάννηςς
28-01-12, 12:06
Χαχαχαχαχα...οχι.Αλλα καθε φορα που το βρησκ στοκο και βαζω γαλα νομιζω οτι δεν θα ξαναπιξει τοσο γαλα που εβαλα...και τελικα το ξαναβρισκω στοκο!.Αν και πραγματικα τωρα μαλλον δεν θα πιξει πολυ...το εκανα σαν νερο :shock:


τρεις φορες εχω προσπαθησει να την φτιαξω ...και τις τρεις πληρη αποτυχια μου γινεται στοκος!!!αμα το βρεις τελικα πως γινεται πες το μου και μενα!!!:
Οκ...μεχρι στιγμης παιζει να εχω βαλει 100-150 μλ γάλα στη στα συστατικα που γραφει! :shock:

Chris92
28-01-12, 12:19
με ζελατινες γιωτης μια καλη αναλογια ειναι η εξης:150μλ βραστο νερο βαζουμε 3 ζελατινες και 20 ζαχαρινες κ ανακατευουμε, μετα βαζουμε 70γρ κακαο ανακατευουμε, κ μετα 150μλ γαλα (αμα δεν εχει διαλυθει καλα το μιγμα βαλτε ζεστο) κ ανακατευουμε. το αφηνουμε να κρυωσει, ψυγειο ετοιμο

Γιάννηςς
28-01-12, 12:23
Πλάκα κάνεις!!3 ζελατινες γιωτης;;Εγω εβαλα 6 ζελατινες γιωτης...με 50-60 μλ γαλα και 50 γρ κακαο xD...την επομενη φορα θα το δοκιμασω...και ζαχαρινες εβαλα 10 γρ. Αρα λογικα θα πήξει παλι το μειγμα xD

gym
28-01-12, 12:25
εγω λεω να πας να παρεις μια μερεντα να φας μετρημενη ποσοτητα να τελειωνεις...δεν κουραστηκες πια απο χθες με αυτο?:green::green:

Γιάννηςς
28-01-12, 12:41
Χαχαχαχα οχι γιατι 1ον χάνω την αίσθηση του μέτρου και θα φάω περισσότερο,και 2ον είναι τίνγκα στην θερμίδα!Δεν ξερω γιατί,αλλα εχει περάσει η νοοτροπια στο μυαλο μοθυ οτι για να απολαυσω κατι...πρεπει να το φαω και να σκάσω!Γι αυτο με πιάνουν και τα υπερφαγικά!Γιατι αν δεν φαω πολυ νιωθω οτι δε θα το απολαυσω!Ε νταξει θα την πετυχω καποια στιγμή xD

Gym,μια παρατήρηση που εκανα πριν ειναι οτι ειχες 5.999 μηνύματα στο φορουμ και σκεφτόμουν να σου πω να τα 6.000άσεις....τώρα ξαναπήγες 5.610; :unsure:

eli_din3
28-01-12, 13:23
εγω λεω να πας να παρεις μια μερεντα να φας μετρημενη ποσοτητα να τελειωνεις...δεν κουραστηκες πια απο χθες με αυτο?:green::green:

ωχ! τι συμβαινει εδω?? εμενα θα με βριζες αν το κανα :P ζω για την μερα που θα μου πει η γυμ να παω να παρω μερεντα αχαχαχαχαχ

Γιάννηςς
28-01-12, 13:29
Αν ειναι δυνατον..εβαλαλ μεσα 1 μπρίκι γάλα και αυτο το πράγμα ξαναπήζει σιγά σιγά και δεν εχει παγώσει ακόμα!...Θα πήξει κι άλλο μάλλον!Εχει φτάσει μεχρι στιγμής απ το γάλα μέχρι τη μέση ενός βάζου για μέλι του 1 κιλού!....
Χαχαχαχα!Ελι κουράγιο...εχεις και εσυ αδυναμία στις μερεντες;

rey1989
28-01-12, 13:29
Και εγώ μια φορά που έφτιαξα μου βγήκε πλίθα γιατι δεν έβαλα σωστές αναλογίες αλλα την έφαγα στο πρωινό όπως θα την έτρωγα ζεσταίνοντας την στο μικροκυμάτων (αν την αφήσεις παραπάνω απο μερικά sec παίζει να καεί βέβαια :P)


ωχ! τι συμβαινει εδω?? εμενα θα με βριζες αν το κανα :P ζω για την μερα που θα μου πει η γυμ να παω να παρω μερεντα αχαχαχαχαχ

ε όσο νάνε εσείς οι γυναίκες τα προσέχετε περισσότερο αυτά :green:

eli_din3
28-01-12, 13:32
Αν ειναι δυνατον..εβαλαλ μεσα 1 μπρίκι γάλα και αυτο το πράγμα ξαναπήζει σιγά σιγά και δεν εχει παγώσει ακόμα!...Θα πήξει κι άλλο μάλλον!Εχει φτάσει μεχρι στιγμής απ το γάλα μέχρι τη μέση ενός βάζου για μέλι του 1 κιλού!....
Χαχαχαχα!Ελι κουράγιο...εχεις και εσυ αδυναμία στις μερεντες;

οχι οχι ουτε καν..εγω βρισκομαι σε γενικη κατασταση στερησης μη δινεις σημασια :p αλλα με μενα ειναι πολυ αυστηρηηηηη η δασκαλα μου :P

Chris92
28-01-12, 13:45
εγω λεω να πας να παρεις μια μερεντα να φας μετρημενη ποσοτητα να τελειωνεις...δεν κουραστηκες πια απο χθες με αυτο?:green::green:

:thumbup:

lila_1
28-01-12, 13:54
Re tolh δε ποστάρεις καμιά φωτογραφία με αυτή τη περιβόητη μερέντα?
Πραγματικά είμαι περίεργη πως μπορεί να δείχνει αυτό το πράγμα με τις ζελατίνες και το κακάο....:turtle:

gym
28-01-12, 13:55
ελα μου ντε,,,,ο δε γιαννηςς εχει ξοδεψει το γαλα μιας αγελαδας το καημενο κ ολο παει κ κοιταει κ ερχεται κ κοιταει κ αυτο νερουλο...απαπαππα...κουραστηκα!:green:

tolis93
28-01-12, 16:19
αναθεμα την ωρα κ τη στιγμη π τη ποσταρα αυτη τη συνταγη.αλλα ετσι ειναι.θα ταλαιπωρουταν κ κοσμος. η μεγαλη δυναμη (της γευσης) φερνει κ μεγαλη ευθυνη( αυτη της μητερας τ ηλια π δε τ παιρνει τα σωστα υλικα)

αυτο π ειναι φατσα καρτα στο κουταλι ειναι. κ το βαζακι με το μπλε ταμπελακι απο πισω

Γιάννηςς
28-01-12, 17:48
Χαχαχαχα παιδια μαντέψτε...γύρησα απο γυμν και με χαρα πηγα να δω την μερεντα μου...και;;;;ΠΑΛΙ ΨΙΛΟΣΤΟΚΟΣ ΗΤΑΝ!Τι εκανα λοιπον;Ξαναζέστανα γάλα!!Και οπως το ζεσταινα στο μπρίκι...δεν ξερω πως τα καταφερα και εριξα το μπρικι και εκανα οοοοοληηη την κουζίνα σκατα! Χαχαχαχα ο πατέρας μου αρχισε: Γ@μω τις μερέντες σου...και μπιπ και ποιος θα σφουγγαριζει και ολα τα συναφή.Ξαναζέστανα γάλα,το ανακατεψα με την μερεντα..και εγινε σαν σιροπι παλι..οπως καθε φορα αλλωστε..την ξαναεβαλα στο ψυγειο και θα δουμε σε μερικες ωρες...εν το μεταξυ..στην αρχη μου βγηκε λιγο..και λεω τοσο λιγο βγαίνει;;Και τωρα εχει γεμίσει σχεδών το βαζάκι του 1 κιλού!!!!! :shock::shock::shock: Παιζει να χω βαλει 200 μλ γαλα μέσα!!!...Αυτό το πράγμα ξαναπήζει και ξαναπήζει!Και πριν το ειχα κανει και πολυ νερουλο!!! :shock::shock: Σε γευση παντος ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!αντε να γινει να τραβηξω φότο!!!
Μου ζητησαν και τη συνταγη απο το γυμν...τους παρεπεμψα στο φορουμ...Τολη να ανοιξεις μαγαζί xD

eli_din3
28-01-12, 19:58
Χαχαχαχα παιδια μαντέψτε...γύρησα απο γυμν και με χαρα πηγα να δω την μερεντα μου...και;;;;ΠΑΛΙ ΨΙΛΟΣΤΟΚΟΣ ΗΤΑΝ!Τι εκανα λοιπον;Ξαναζέστανα γάλα!!Και οπως το ζεσταινα στο μπρίκι...δεν ξερω πως τα καταφερα και εριξα το μπρικι και εκανα οοοοοληηη την κουζίνα σκατα! Χαχαχαχα ο πατέρας μου αρχισε: Γ@μω τις μερέντες σου...και μπιπ και ποιος θα σφουγγαριζει και ολα τα συναφή.Ξαναζέστανα γάλα,το ανακατεψα με την μερεντα..και εγινε σαν σιροπι παλι..οπως καθε φορα αλλωστε..την ξαναεβαλα στο ψυγειο και θα δουμε σε μερικες ωρες...εν το μεταξυ..στην αρχη μου βγηκε λιγο..και λεω τοσο λιγο βγαίνει;;Και τωρα εχει γεμίσει σχεδών το βαζάκι του 1 κιλού!!!!! :shock::shock::shock: Παιζει να χω βαλει 200 μλ γαλα μέσα!!!...Αυτό το πράγμα ξαναπήζει και ξαναπήζει!Και πριν το ειχα κανει και πολυ νερουλο!!! :shock::shock: Σε γευση παντος ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!αντε να γινει να τραβηξω φότο!!!
Μου ζητησαν και τη συνταγη απο το γυμν...τους παρεπεμψα στο φορουμ...Τολη να ανοιξεις μαγαζί xD

μα πρεπει να πηξει ετσι και αλλιως.. μαλλον σαυτο κανεις λαθος

Γιάννηςς
28-01-12, 20:05
Μα εμενα πηζει σε βαθμο να ειναι σκληροτερο απο ζελε!...Αλλα τελικα........ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΞΕΤΕΛΕΣΤΗ!!!! :green::green::green:
Πηγα τωρα να την ξαναδώ,και επιτελους επηξε κανονικά!...Σαν τα μους γιαουρτακια ηταν σε υφη...και σε γευση απαιχτο!...Εφαγα μια φετα τοστ μαυρο με 2 κουταλιες του γλυκου μεγαλες μερεντα!...ΟΝΕΙΡΟ!

marpi
28-01-12, 20:08
κ για πεσ μασ τωρα τι εβαλεσ συνλικα μεσα??

tolis93
28-01-12, 20:09
Μα εμενα πηζει σε βαθμο να ειναι σκληροτερο απο ζελε!...Αλλα τελικα........ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΞΕΤΕΛΕΣΤΗ!!!! :green::green::green:
Πηγα τωρα να την ξαναδώ,και επιτελους επηξε κανονικά!...Σαν τα μους γιαουρτακια ηταν σε υφη...και σε γευση απαιχτο!...Εφαγα μια φετα τοστ μαυρο με 2 κουταλιες του γλυκου μεγαλες μερεντα!...ΟΝΕΙΡΟ!

απλα αν παιρνεις τετοιες ζελατινες βαζε λιγοτερες κ τελειωσε η πλακα ;)

rey1989
28-01-12, 20:10
Μα εμενα πηζει σε βαθμο να ειναι σκληροτερο απο ζελε!...Αλλα τελικα........ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΞΕΤΕΛΕΣΤΗ!!!! :green::green::green:
Πηγα τωρα να την ξαναδώ,και επιτελους επηξε κανονικά!...Σαν τα μους γιαουρτακια ηταν σε υφη...και σε γευση απαιχτο!...Εφαγα μια φετα τοστ μαυρο με 2 κουταλιες του γλυκου μεγαλες μερεντα!...ΟΝΕΙΡΟ!

τελικά πόσα λίτρα γάλα έβαλες? :green::turtle:


απλα αν παιρνεις τετοιες ζελατινες βαζε λιγοτερες κ τελειωσε η πλακα ;)


αυτό :thumbup:
οι ζελατίνες που είχα πάρει ήταν ίδιες με του Γιάννη και τελικά θέλει να βάλεις λιγότερες..;)

Γιάννηςς
28-01-12, 20:25
Λοιπον...το γαλα δεν το μετραγα ποσο εβαλα...αλλα ποσο να εβαλα;;...250 ml;; παραπανω δεν νομίζω!!!!!Και τωρα οι θερμιδες και τα μακρος!!
Πρωτεϊνες 33.25
Υδατανθρακες:21.85 εκ των οποιων σακχαρα 0.7 απ το κακαο και 11,75 απ το γαλα(εδω δεν εβαλα τα μακρος της ζαχαρινης...)
Λιπαρα:14.25 εκ των οποιων κορεσμενα 8.5
Εδώμινες ίνες: 31.4!!!
Συνολο θερμίδες: 250!!(ολο το βαζακι..)Και για την ποσοτηα θα βαλω φοτο...γυρω στα 750+ gr το κοβω..εχει γεμισει σχεδων ενα βαζο του ενος κιλού!!

Βασικα αν εβαλα 500 ml γαλα...ειναι +100 θερμιδες ολο το βαζω...δλδ 350κατι θερμιδες ολο το βαζο...αλλα αποκλιεται να εβαλα τοσο :P

Γιάννηςς
28-01-12, 20:40
Μλκιες λεω,τελικα καπου στα 600 γρ ειναι συνολο αρα και το γαλα καπου στα 250-300 μλ ειναι...να οι φοτος 38870 38871

nikos1233
29-01-12, 01:53
πολύ ωραία συνταγή φαίνεται. Θα την δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα σίγουρα!
ΥΓ: διάβασα όλα τα ποστ και έχω πεθάνει από τα γέλια.

Γιάννηςς
29-01-12, 12:28
Λοιπον το χω παρει απόφαση...αυτό θα πίζει μέχρι να το φαω..πήγα σημερα το πρωι να φαω 2 φετες τοστ με 2 κ.σ μεγαλες μερεντα(20-40 θερμιδες περιπου υπολογιζω),και ειχε ξαναπήξει ελαφρως...δεν ηταν οπως χθες...θελει παλι λιγο γαλα δηλαδή...μες στη μερα μποριε να ξαναζεστανω και να ξαναανακατεψω :P Σε γευση παντος πολυ καλή!Μ αρέσει!


nikos1233
πολύ ωραία συνταγή φαίνεται. Θα την δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα σίγουρα!
ΥΓ: διάβασα όλα τα ποστ και έχω πεθάνει από τα γέλια.

Να τη δοκιμασεις πολυ ωραια ειναι...τις ζελατινες να προσεχεις,εγώ έβαλα και τις 6 και ακόμα πήζει...ειδικά αν είναι και Γιώτης! :shock:

gym
29-01-12, 12:31
το να το ζεστανεις απλα σε μικροκυματων παιζει ?εχεις?γιατι βαλε βαλε γαλα....
η απλα βαλε νερο αν θες να το ζεστανεις σε κατσαρολακι...;)

Γιάννηςς
29-01-12, 12:41
Nαι εχω φουρνω μικροκιμαντων..και τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να ναι πολυ ωραια ζεστη....θα το δοκιμασω αυριο :D Ευχαριστώ!

tolis93
29-01-12, 19:08
Nαι εχω φουρνω μικροκιμαντων..και τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να ναι πολυ ωραια ζεστη....θα το δοκιμασω αυριο :D Ευχαριστώ!

λερν φρομ δε μαστερ!!! βαλε ψωμακι στο αντικολλητικο απο τη μια να ζεσταθει γυρνα την απο την αλλη κ βαλε τη μερεντα απο τη μερια π εχει ζεσταθει κ απλα enjoy

Γιάννηςς
29-01-12, 19:11
Δλδ βαζω την φετα στο αντικολλητικο,και μολις την γυρησω ριχνω απο πανω την μερεντα;..Και μολις ψηθει και απο κατω λιγο το τρωω;....Ακομα πιο ωραιο μου φενεται!..Και σημερα εφαγα και βρωμοπιτο με κανελα και ζαχαρινη μεσα στο μιγμα για να ειναι γλυκο..και μ αρεσε πολύ!...Αυτη η διατροφη ολο και πιο ενδιαφερουσα γινεται xD...Πατατακια,μερεντες,πιτες,πιτσες,γλυκα,κεικ...και παντα πιστευα οτι αμα θες να εχεις ωραιο σωμα πρεπει να τρω μονο βαρετα αγευστα πραγματα!! :D ...Thanks master :P

tolis93
29-01-12, 19:15
Δλδ βαζω την φετα στο αντικολλητικο,και μολις την γυρησω ριχνω απο πανω την μερεντα;..Και μολις ψηθει και απο κατω λιγο το τρωω;....Ακομα πιο ωραιο μου φενεται!..Και σημερα εφαγα και βρωμοπιτο με κανελα και ζαχαρινη μεσα στο μιγμα για να ειναι γλυκο..και μ αρεσε πολύ!...Αυτη η διατροφη ολο και πιο ενδιαφερουσα γινεται xD...Πατατακια,μερεντες,πιτες,πιτσες,γλυκα,κεικ...και παντα πιστευα οτι αμα θες να εχεις ωραιο σωμα πρεπει να τρω μονο βαρετα αγευστα πραγματα!! :D ...Thanks master :P

υγιεινη διατροφη σημαινει καποιοι βασικοι τροποι μαγειρεματος κ καποιες βασικες τροφες.μετα ειναι σα τα μαθηματικα. απλα χανεσαι στους συνδιασμους. αν ψαξεις στο νετ παιζουν απλα καμια 100000αρια βιβλια με συνταγες:green:
ΥΓ σε λιγο θα βγαλω κ αυτακια θα κοντινω κ θα γινω πρασινος:green::green:

Γιάννηςς
29-01-12, 19:22
Τολης ---> http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQyHcuZsU506Kukw38H-xHnKfEwv8FBNd4Nbm0dAFWhRPXT1IdNGzbpmXX1
Η αυτό; :P http://2.bp.blogspot.com/-SJpDIsH8M1c/Tv66VmiwlxI/AAAAAAACYk0/CvxGlZOwuhQ/s320/tromaktiko.jpg

Βασικα δεν καταλαβα..γιατι να γινεις ετσι; :P

leftis
29-01-12, 19:30
Λοιπον το χω παρει απόφαση...αυτό θα πίζει μέχρι να το φαω..πήγα σημερα το πρωι να φαω 2 φετες τοστ με 2 κ.σ μεγαλες μερεντα(20-40 θερμιδες περιπου υπολογιζω),και ειχε ξαναπήξει ελαφρως...δεν ηταν οπως χθες...θελει παλι λιγο γαλα δηλαδή...μες στη μερα μποριε να ξαναζεστανω και να ξαναανακατεψω :P Σε γευση παντος πολυ καλή!Μ αρέσει!



Να τη δοκιμασεις πολυ ωραια ειναι...τις ζελατινες να προσεχεις,εγώ έβαλα και τις 6 και ακόμα πήζει...ειδικά αν είναι και Γιώτης! :shock:

Ρε σύ και την μερέντα αμα την βάλεις στο ψυγείο στόκος γίνεται... Λογικό είναι. Εκτός ψυγείου δεν συντηρείται αυτό Τόλη?

eli_din3
29-01-12, 19:32
ρε σεις απορια..αυτο το πραμα εχει μεσα γαλα..αρα ποσο καιρο διατηρειται στο ψυγειο??

και απορια νο2... αν δεν βαλω καθολου γαλα και το κανω απλα με νερο διατηρειται και εκτος ψυγειου αφου εχει πιξει ή ουτε καν?

Γιάννηςς
29-01-12, 19:49
Oντος σωστα...
Αυτο με το γαλα το χω κι εγω απορια...λογικα οσο ειναι και η ημερομηνια ληξης του γαλακτος;;Μου απομενουν 3-4 μερες δηλαδή :shock:

tolis93
30-01-12, 00:25
ενας ενας.αρχικα αναφερομουν στο μαστερ γιοντα απο το σταρ γουορς ηλια:green: 2 μονο με νερο αντεχει εξω απο το ψυγειο αλλα εμενα προσωπικα ποτε δε μαρεσε.χανει αυτο το ντανετ υφη π εχει.οσο για το γαλα π εχει μην ανχωνεστε.οι ζελατινες αυξανουν τη "ζωη" του γαλακτος.για να μη βγει στοκος απλα λιγοτερες ζελατινες κ πιο πλ νερακι.σιγα:green:

Γιάννηςς
30-01-12, 00:31
Χαχαχαχα...οκ για το 1ο.2ο,οντος και μενα ετσι σαν ντανετ ειναι! :Dμπορεις να βαλεις μισο μισο;...η παλι θα χασει την ντανετενια υφη;

tolis93
30-01-12, 00:32
Χαχαχαχα...οκ για το 1ο.2ο,οντος και μενα ετσι σαν ντανετ ειναι! :Dμπορεις να βαλεις μισο μισο;...η παλι θα χασει την ντανετενια υφη;

τιποτα δε παθαινει ρ συ.η υφη θα διαφερει καθε φορα.μεχρι κ απο το πως διαλυεις μεσα τις ζελατινες παιζει ρολο.εσενα σ βγηκε στοκος γιατι εβαλες 50 γρ κακαο με 5 ζελατινες.κ απο οτι εμαθα δυνατες.εγω μιλουσα για 100 γρ οποτε λογικο:green:

Γιάννηςς
30-01-12, 00:35
6 ζελατινες xD Και αν 50 γρ κακαο ειναι πολυ σοκολατενια η γευση!...Μ αρεσει πολύ!

marpi
30-01-12, 00:38
ενας ενας.αρχικα αναφερομουν στο μαστερ γιοντα απο το σταρ γουορς ηλια:green: 2 μονο με νερο αντεχει εξω απο το ψυγειο αλλα εμενα προσωπικα ποτε δε μαρεσε.χανει αυτο το ντανετ υφη π εχει.οσο για το γαλα π εχει μην ανχωνεστε.οι ζελατινες αυξανουν τη "ζωη" του γαλακτος.για να μη βγει στοκος απλα λιγοτερες ζελατινες κ πιο πλ νερακι.σιγα:green:

εγω θα σε παραδεχτω παντως αμα μασ βρεισ ντιπ καραμελασ στα ιδια "κυβικα"!!

eli_din3
30-01-12, 00:38
Χαχαχαχα...οκ για το 1ο.2ο,οντος και μενα ετσι σαν ντανετ ειναι! :Dμπορεις να βαλεις μισο μισο;...η παλι θα χασει την ντανετενια υφη;

νταξει οκ ειμαι η μονη αχρηστη..... ποια ντανετενια υφη ρε παιδια??????????????? μονο εμενα δν θα μου βγει ποτε μ φαινεται :P

Γιάννηςς
30-01-12, 00:43
Stella σου βγαινει στοκος;;;Βαζε νερο η γαλα και ξανα στο ψυγειο μεχρι να βγει κανονικο...εγω 5-6 φορες το εκανα μεχρι να γινει ντανετ xD...
Marpi...ερεθιζονται οι γευστικοι μου καλυκες βραδιατυκο xD

tolis93
30-01-12, 00:44
εγω θα σε παραδεχτω παντως αμα μασ βρεισ ντιπ καραμελασ στα ιδια "κυβικα"!!

τι κερδιζω?πες ποσες θερμιδες κ σε τι ποσοτητα κ πες μ τι κερδιζω:green:

tolis93
30-01-12, 00:45
νταξει οκ ειμαι η μονη αχρηστη..... ποια ντανετενια υφη ρε παιδια??????????????? μονο εμενα δν θα μου βγει ποτε μ φαινεται :P

με λιγοτερες ζελατινες( πχ 1-2 λιγοτερες ) κ με παραπανω νερο βγαινει κρεμουλα:green:

rey1989
30-01-12, 00:50
Oντος σωστα...
Αυτο με το γαλα το χω κι εγω απορια...λογικα οσο ειναι και η ημερομηνια ληξης του γαλακτος;;Μου απομενουν 3-4 μερες δηλαδή :shock:

εγώ βάζω στην πρωινή αυτοσχέδια μερέντα μου γάλα που έχει λήξει εδω και 10 μέρες (σήμερα το πρόσεξα) και δεν έπαθα τίποτα.

Γιάννηςς
30-01-12, 00:52
Aυτά ειναι οκ!...Ευχαριστώ! :thumbup:

eli_din3
30-01-12, 00:53
εγώ βάζω στην πρωινή αυτοσχέδια μερέντα μου γάλα που έχει λήξει εδω και 10 μέρες (σήμερα το πρόσεξα) και δεν έπαθα τίποτα.

ahahahahhahahahaha nice

marpi
30-01-12, 16:24
τι κερδιζω?πες ποσες θερμιδες κ σε τι ποσοτητα κ πες μ τι κερδιζω:green:

με οσεσ λιγοτερεσ! στα κυβικα τησ μερεντασ σ!
αχχχ ατιμη κοινωνια ολα για το κερδοσ!!χαχα!!καντην πρωτα κ βλεπουμε!

tolis93
30-01-12, 17:50
με οσεσ λιγοτερεσ! στα κυβικα τησ μερεντασ σ!
αχχχ ατιμη κοινωνια ολα για το κερδοσ!!χαχα!!καντην πρωτα κ βλεπουμε!

γραφε τοτε.... 2 κ σουπας μελι.
40 μλ γαλα
2 φακελακια απο το σιροπι καραμελε γιωτης χωρις ζαχαρη( η κ 1 σ αρκει)
2 ζελατινες
30 μλ καυτο νερο
βραζεις το γαλα. βραζεις το νερο. τα αναμιγνιεις κ ριχνεις μεσα τις ζελατινες. βαζεις το μελι κ συνεχιζεις το ανακατεμα. προσθετεις τα 2 φακελακια απο το σιροπακι κ αναμυγνιεις. αν θελεις βαζεις κ λιγη ζαχαρινη για το εξτρα κ μονο.
1 ωρα στο ψυγειο κ εισαι ετοιμη

σ βγαζει χοντρικα ενα μικρο βαζακι μερεντας κ ολο εχει 150-160 θερμιδες. αν θες βαλε 1 κουταλια μελι κ παραπανω ζαχαρινη για λιγοτερες θερμιδες.μετα παμε στις 120.... κ επειδη εισαι εσυ.την αγαπη σ κ μ φτανει.ολα για το κερδος.απαπαπαπα!!!

jannous44
30-01-12, 17:53
τολη. χωρις ζελατινες πως μπορει να γινει η δουλεια για την μερεντα?

εχω διαθεσημα. γαλα-κακαο-whey-νερο- ζαχαρη-μελι-βρωμη:P

αν δεν γινετε τι καλο μπορω να με αυτα?:green:

tolis93
30-01-12, 17:56
τολη. χωρις ζελατινες πως μπορει να γινει η δουλεια για την μερεντα?

εχω διαθεσημα. γαλα-κακαο-whey-νερο- ζαχαρη-μελι-βρωμη:P

αν δεν γινετε τι καλο μπορω να με αυτα?:green:

βαλε παραπανω κακαο αναγκαστικα σε συνδιασμο με πρωτεινη.δλδ βαλε ξερω γω 50 γρ κακαο κ 2 σκουπ γουει κ λιγο λιγοτερο νερακι.δε θα πηξει κ τρελα αλλα οκ. κ βαλε μονο γαλα 50-60 μλ καπου εκει.ανακατεψε κ αν δεις οτι θελει κ αλλο παλι λιγο γαλα.αν εχεις φραπεδιερα δε ειναι η καλυτερη επιλογη γιατο το χτυπαει οσο δε παει.απλα δε σ βγαζει τοση ποσοτητα σιγουρα.αλλα κ τι εγινε.χαλαλι:green:

Γιάννηςς
30-01-12, 19:57
γραφε τοτε.... 2 κ σουπας μελι.
40 μλ γαλα
2 φακελακια απο το σιροπι καραμελε γιωτης χωρις ζαχαρη( η κ 1 σ αρκει)
2 ζελατινες
30 μλ καυτο νερο
βραζεις το γαλα. βραζεις το νερο. τα αναμιγνιεις κ ριχνεις μεσα τις ζελατινες. βαζεις το μελι κ συνεχιζεις το ανακατεμα. προσθετεις τα 2 φακελακια απο το σιροπακι κ αναμυγνιεις. αν θελεις βαζεις κ λιγη ζαχαρινη για το εξτρα κ μονο.
1 ωρα στο ψυγειο κ εισαι ετοιμη

σ βγαζει χοντρικα ενα μικρο βαζακι μερεντας κ ολο εχει 150-160 θερμιδες. αν θες βαλε 1 κουταλια μελι κ παραπανω ζαχαρινη για λιγοτερες θερμιδες.μετα παμε στις 120.... κ επειδη εισαι εσυ.την αγαπη σ κ μ φτανει.ολα για το κερδος.απαπαπαπα!!!

Τι ειναι αυτο πως το βρισκω;

tolis93
30-01-12, 20:16
Τι ειναι αυτο πως το βρισκω;

αγοραζεις 1-2 πακετακια με το αντιστοιχο γλυκο απο το σουπερ μαρκετ. η 1 κ σουπας παει για το μελι

και κατι ακυρο.πηγα λιντλ κ βρηκα μαρμελαδα με 100 θερμιδες στα 100 γρ.οι αλλες εχουν 160-220 κ βλεπουμε.μονο με φρουκτοζη φρουτου.και οντως δν ειναι οσο γλυκιες ειναι οι συνηθησμενες

Γιάννηςς
30-01-12, 20:19
Ειναι αυτο το ανθος αραβωσιτου;Στοσουπερ μαρκετ με τι ονομα θα το βρω; Σηροπι καμελα σε σκονη;

tolis93
30-01-12, 20:27
Ειναι αυτο το ανθος αραβωσιτου;Στοσουπερ μαρκετ με τι ονομα θα το βρω; Σηροπι καμελα σε σκονη;

ρε συ τι δε καταλαβες? παιρνεις το γλυκο κρεμα καραμελε χωρις ζαχαρη. εχει 2 φακελακια εσυ κρατας αυτο π εχει το σιροπι μεσα. και εκανα κ παραλλαγη με ανθρος αραβοσιτου καραμελα.αλλα κ παλι ουτε τοσο καλο βγηκε κ το ρημαδι τιγκα στη ζαχαρη ειναι

Γιάννηςς
30-01-12, 20:43
Δεν το ξερω καν..πρωτη φορα το ακουω γι αυτο :P...Θα το κοιταξω οταν παω :P

marpi
31-01-12, 01:48
γραφε τοτε.... 2 κ σουπας μελι.
40 μλ γαλα
2 φακελακια απο το σιροπι καραμελε γιωτης χωρις ζαχαρη( η κ 1 σ αρκει)
2 ζελατινες
30 μλ καυτο νερο
βραζεις το γαλα. βραζεις το νερο. τα αναμιγνιεις κ ριχνεις μεσα τις ζελατινες. βαζεις το μελι κ συνεχιζεις το ανακατεμα. προσθετεις τα 2 φακελακια απο το σιροπακι κ αναμυγνιεις. αν θελεις βαζεις κ λιγη ζαχαρινη για το εξτρα κ μονο.
1 ωρα στο ψυγειο κ εισαι ετοιμη

σ βγαζει χοντρικα ενα μικρο βαζακι μερεντας κ ολο εχει 150-160 θερμιδες. αν θες βαλε 1 κουταλια μελι κ παραπανω ζαχαρινη για λιγοτερες θερμιδες.μετα παμε στις 120.... κ επειδη εισαι εσυ.την αγαπη σ κ μ φτανει.ολα για το κερδος.απαπαπαπα!!!

καλη η ιδεα σ!μπραβο!!
αλλα εχω φει φρικουλο γτ μ τελιωνουν οι μους απο λινεσσα!!κ τρωω καθε βραδυ 2 απο αυτεσ!!!θελω μια εναλακτικη τησ μουσ σε αυτα τα πλαισια κ αντε ανεξαρτητου γευσησ!!θελω να φτιαξω παρομοιο μιγμα αλλα δυσκολο!!

Γιάννηςς
31-01-12, 01:52
Τι ειναι το μους απο λινεσσα;Που το βρισκω και ποσες ερμιδες εχει; :shock::P

marpi
31-01-12, 02:20
Τι ειναι το μους απο λινεσσα;Που το βρισκω και ποσες ερμιδες εχει; :shock::P

μικρε ηρεμησε!!!τα ειπαμε νομιζω!δεν ειναι μονο το φαι στην ζωη μασ!

Γιάννηςς
31-01-12, 02:25
Ναι εννοειτε,οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο το συνηθιζω και το συνειδιτοποιω :P...Aπλως αν ειναι και μπορω να τρωω το γλυκακι μου και να ειμαι και εντος θερμιδων γιατι οχι;...Μαλλον ο τροπος που το γραψα φανηκε σαν να το πα μανιασμενα xD..

marpi
31-01-12, 02:31
Ναι εννοειτε,οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερο το συνηθιζω και το συνειδιτοποιω :P...Aπλως αν ειναι και μπορω να τρωω το γλυκακι μου και να ειμαι και εντος θερμιδων γιατι οχι;...Μαλλον ο τροπος που το γραψα φανηκε σαν να το πα μανιασμενα xD..

δυστυχωσ ειναι κατι πυ φερνει το λιντλ μονο συγκεκριμνεσ φορεσ κ τωρα δν εχει..

Γιάννηςς
31-01-12, 16:20
Aαα...ξερω 2 lidl εδω κοντα..αμα τυχει καμια μερα θα περασω να κοιταξω :P

tolis93
31-01-12, 16:29
το εχουμε ξεσκισει με τα οφ η μ φενεται?αμαν με τη μανια με τα γλυκα ρ παιδια.παρτε ζελε χωρις ζαχαρη βαλτε κ κανα γιαουρτι απο πανω κ καμια μπανανα κ χαρειτε το.στη τελικη αν θελετε ττοοοοοοοοσο πολυ γλυκο κοψτε απο αλλου κανα 2-3 φορες τη βδομαδα κ βαλτε κανα γλυκο.εγω 2000-2200 παιρνω καθε μερα και μια χαρα τα βαζω ολα μεσα καθημερινα....

alaniaris_g7
31-01-12, 16:31
το εχουμε ξεσκισει με τα οφ η μ φενεται?αμαν με τη μανια με τα γλυκα ρ παιδια.παρτε ζελε χωρις ζαχαρη βαλτε κ κανα γιαουρτι απο πανω κ καμια μπανανα κ χαρειτε το.στη τελικη αν θελετε ττοοοοοοοοσο πολυ γλυκο κοψτε απο αλλου κανα 2-3 φορες τη βδομαδα κ βαλτε κανα γλυκο.εγω 2000-2200 παιρνω καθε μερα και μια χαρα τα βαζω ολα μεσα καθημερινα....

χα χα χα χα χα χα χα χα
έγραψες Τόλαρε!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap:
:thumbup::thumbup::thumbup:

jannous44
31-01-12, 16:31
λοιπον εγω σε ενα βαζακι εβαλα 50γ κακαο λιγο νερο καυτο αρχισα να ανακατευω.. εβαλα και 20γ ζαχαρη κ λιγο ακομα νερο ανακατευσα και βγηκε κατι αναμεσα σε πικτο και υγρο. γευση εχει ιδια με κουβερτουρα... ωραιο βγηκε.. :thumbup:

marpi
31-01-12, 18:02
το εχουμε ξεσκισει με τα οφ η μ φενεται?αμαν με τη μανια με τα γλυκα ρ παιδια.παρτε ζελε χωρις ζαχαρη βαλτε κ κανα γιαουρτι απο πανω κ καμια μπανανα κ χαρειτε το.στη τελικη αν θελετε ττοοοοοοοοσο πολυ γλυκο κοψτε απο αλλου κανα 2-3 φορες τη βδομαδα κ βαλτε κανα γλυκο.εγω 2000-2200 παιρνω καθε μερα και μια χαρα τα βαζω ολα μεσα καθημερινα....

αχαχα!!εχεισ δικιο!!το κακο ειναι οτι ¨καποιοι¨ αν φανε γλυκο μετα στην συνεχεια δεν εχουν οριο! (γα..το παντως το ζελε ανανασ!)

alaniaris_g7
31-01-12, 18:11
Δηλαδή εγώ είμαι από τους τυχερούς που τα γλυκά δεν μου αρέσουν καθόλου.....:unsure::unsure:

tolis93
31-01-12, 18:24
Δηλαδή εγώ είμαι από τους τυχερούς που τα γλυκά δεν μου αρέσουν καθόλου.....:unsure::unsure:

ετσι πιστευω.θεμα συνηθειας ειναι μωρε.πριν τις γιορτες δν ειχα φαει γλυκο απο το καλοκαιρι κ πλ απλα δε μ ελειπε.σιγα....

marpi
31-01-12, 18:25
Δηλαδή εγώ είμαι από τους τυχερούς που τα γλυκά δεν μου αρέσουν καθόλου.....:unsure::unsure:

δεν ειναι νορμαλ αυτο!!αποκλειεται να μην σ αρεσει καποιο!αν κ μενα με πιανουν περιοδοι τετοιοι..

alaniaris_g7
31-01-12, 18:30
δεν ειναι νορμαλ αυτο!!αποκλειεται να μην σ αρεσει καποιο!αν κ μενα με πιανουν περιοδοι τετοιοι..

Κι όμως δεν τρώω γλυκά γενικά!!!!:thumbup::thumbup:
Μόνο αν με πιάσουν υπογλυκαιμίες θα φάω το πολύ ένα.....:shock:

Γιάννηςς
31-01-12, 20:18
Και εγω θεμα συνηθειας ειναι πιστευω....απο μικρος ετρωγα ΠΟΛΛΑ γλυκα και τωρα εχω συνηθησει και γι αυτο δυσκολευομαι τοσο,αν και σιγα σιγα αρχιζω νομιζω να απεξαρτητοποιουμε.Αν δε τα εχω και μπροστα μου...
Κατι Χριστύγεννα και Πασχατα ομως μου ειναι απιστευτα δυσκολο γιατι ειναι στη μεση του σαλονιου,τρωνε ολοι,και με παροτρυνουν και εμενα!...Πρεπει να το παρεις αποφαση οτι δεν πρεπει να φας για μην φας!...

Τολη...παιρνεις 2000-2200 για να χωρας μεσα και τα γλυκα η τοσο ειναι το bmr και απλα προσθατεις και τα γλυκα;Εγω εχω bmr 3200 και εχω μειωσει στις 2700 για γραμμωση,αλλα κραταω και ψιλα την πρωτεϊνη για να παιρνω και μυικη μαζα οσο ειναι...βασικα εχω βολευτει τωρα..κανω τσιτ κυριακη η σαββατο το πρωι,και μετα την υπολοιπη μερα προσπαθω ναμειωσω τους υδατανθρακες και να παρω σωστα την πρωτεϊνη για να μην ξεπερνω κατα πολυ το οριο της ημερας...τρωω το πρωι πολυ και μετα κανω 3 περιπου γευματα με πρωτεϊνη και ελαχιστα λιπη και υδατ για να ειμαι στο οριο δηλαδη.

leftis
04-02-12, 16:39
Το δοκίμασα αλλά πικρίζει... 'Εβαλα μέσα 11 σακχαρινες (nacreen Κάπως έτσι) και πικρίζει. Βέβαια δεν έχει πίξει ακόμα το δοκίμασα όταν ήταν αραιό. Θα δούμε σε κανά 2ωρο.

Γιάννηςς
04-02-12, 17:55
Εγώ δεν ξερω ποσες κουταλιτσες εβαλα...εβαλα 10 γρ...μου βγηκε μεγάααλη ποσοτητα γιατι η ζαχαρινη ειναι πολυ ελαφρια!Εμενα μια χαρα γλυκια ειναι!

leftis
04-02-12, 18:08
Εγώ δεν ξερω ποσες κουταλιτσες εβαλα...εβαλα 10 γρ...μου βγηκε μεγάααλη ποσοτητα γιατι η ζαχαρινη ειναι πολυ ελαφρια!Εμενα μια χαρα γλυκια ειναι!

Δεν μιλάω για κουταλιές. Μιλάω για "κουτάκια" ζάχαρης. Ταμπλέτες να στο πω αλλιώς. Έχει μέσα 100 και έβαλα 10. Η μία λέει ισοδυναμεί με 5γρ ζάχαρη

Γιάννηςς
04-02-12, 18:33
Ααα εγω ζαχαρινη χυμα σε ενα κουτι... 366 θερμιδες στα 100 γρ δεν λεει και σενα;

tolis93
05-02-12, 02:01
leftis δοκιαμσε να βαλεις κ λιγο γαλα ακομα και παραπανω ζαχαρινες.τα κυβακια δε διαλυονται ευκολα αυτο φταιει κυριως. και θα παρακαλεσω για 100η φορα stay on topic please (μιλαω για κατι ακυρα π διαβασα παραπανω)

leftis
05-02-12, 19:04
Η αλήθεια είναι πως αφού έπηξε έφυγε η πολύ πικρίλα. Παρ'όλα αυτά δεν θυμίζει σε τίποτα μερέντα. Είναι απλά ένα υποκατάστατο σοκολάτας. Όποτε έχω λιγούρες αντί να φάω καμιά σοκολάτα τρώω 2 κουταλιές από αυτό και είμαι πένα.

Roid Rage
17-02-12, 22:28
Λοιπον, την εκανα και γω τη συνταγη, αλλα επειδη ειμαι πολυ της σοκολατας ηξερα οτι θα ειναι απλως ενα υποκαταστατο. Οι αναλογιες περιπου που εβαλα ηταν 100γρ κακαο (ΝΟW), 6 ζελατινες (οχι Γιωτης, τις αλλες), περ. 50mL γαλα, 150 mL νερο και πολλα γλυκαντικα. Απο πηξιμο πηγε καλα, βγηκε λιγο πιο αραιο απ`το κανονικο, αλλα καλυτερα λιγο πιο αραιο παρα πιο πιχτο, ωραια υφη. Απο γευση βγηκε καπως πικρη, η γευση του κακαου της NOW ειναι σχετικα πικρη, αλλα θελει πολλα γλυκαντικα για να σπασει. Εβαλα διαφορα γλυκαντικα, αρκετα θα ελεγα, αλλα θελει ακομα περισσοτερα.
Εχω στο μυαλο μερικα πραματακια που νομιζω θα την κανουν πολυ καλυτερη. Θα βαλω κακαο VanHouten που δεν ειναι πικρο σε γευση, coconut oil που μαρεσει πολυ η γευση, περισσοτερα γλυκαντικα και ισως μισο φακελακι κρεμα στιγμης σοκολατα.
Για οποιον ενδιαφερεται στο carrefour εχει stevia, σε tabs στυλ ζαχαρινες.

kazabubu
04-03-12, 14:40
Λοιπον 350ml νερο συνολο.
Πρωτα τα 200 ml νερο ζεστο στο μπολακι και πεταμε μεσα 3 ζελατινες οχι Γιωτης αλλα τις αλλες και 20 γρ κουβερτουρα και ανακατευουμε για να λιωσουν μαζι με 2 κουταλιες της σουπας natreen.
2 κουταλιες κακαο Παυλιδης.
2 scoop πρωτεινη σοκολατα.
15-20 γραμμαρια κουβερτουρα σε μικρα κομματακια τα οποια λιωνουμε την ωρα που λιωνουν και οι ζελατινες στο ζεστο νερο.
Μετα ριχνουμε αλλα 150ml νερο βρυσης

Aπο θερμιδες παιδια δε ξερω αλλα απο γευση τα ΣΠΑΕΙ....

vaggan
04-03-12, 14:56
η τρωω αυτο που θελω (κανονικη μερεντα)η τιποτα τα υποκαταστατα δεν μου αρεσουν πουθενα

kazabubu
04-03-12, 15:05
η τρωω αυτο που θελω (κανονικη μερεντα)η τιποτα τα υποκαταστατα δεν μου αρεσουν πουθενα

Πολυ σωστο κι αυτο αλλα εδω μιλαμε οτι θα φας ποσοτητα η οποια θα φερνει κατα πολυ σε πουτιγκα σοκολατας χωρις μετα να εχεις τυψεις η να στερηθεις κατι αλλο απο την διατροφη σου *(αν προσεχεις αρκετα) την διατροφη σου.
Πραγματικα με το συγκεκριμενο κολπο στο οποιο κανουν ολη την δουλεια οι ζελατινες ξεγελιεσαι και τρως γλυκο χωρις πολλες θερμιδες αλλα με γλυκαντικα πραγμα το οποιο θελει και μια ρεγουλα γιατι και τα γλυκαντικα δεν ειναι και τελειως αθωα.
Αυτα..τα ολιγα.
Αμα δε βαριεσαι δοκιμασε να κανεις ενα δικο σου συνδιασμο.
Τις πρωτες φορες μπορει να σου τη σπασει αλλα αν δεν το βαλεις κατω θα μπορεις να τρως μεσα στην εβδομαδα σου λιγα γλυκα παραπανω...

vaggan
04-03-12, 15:35
ισως να το δοκιμασω τωρα που ξεκιναω διαιτα για να παρω κεκτημενη ταχυτητα μην παω δηλαδη απο το πολυ στο τιποτα:welcome:

Ikos
04-03-12, 16:07
Στα υλικα της συνταγης δε χρειαζεται να προστεθει πχ. ψιλοτριμμενο φουντουκι ή τιποτα αλλο ωστε να αποκτησει μια φουντουκενια γευση οπως η Μερεντα και η Nutella? Aλλιως ειναι ενα chcolate spread (δε το υποβιβαζω,καθε προσπαθεια θετικη).

Η γευση μερεντας ειναι τοσο top που θελει πολη δουλεια για να τη φτασει καποιος :)

eli_din3
04-03-12, 16:16
Στα υλικα της συνταγης δε χρειαζεται να προστεθει πχ. ψιλοτριμμενο φουντουκι ή τιποτα αλλο ωστε να αποκτησει μια φουντουκενια γευση οπως η Μερεντα και η Nutella? Aλλιως ειναι ενα chcolate spread (δε το υποβιβαζω,καθε προσπαθεια θετικη).

Η γευση μερεντας ειναι τοσο top που θελει πολη δουλεια για να τη φτασει καποιος :)

και εγω το χα σκεφτει..απλα το τριμα θα μεινει κατω στον πατο....αρωμα φουντουκιου ισως?? υπαρχει??

tolis93
05-03-12, 16:15
και εγω το χα σκεφτει..απλα το τριμα θα μεινει κατω στον πατο....αρωμα φουντουκιου ισως?? υπαρχει??

αν θελετε κατι τετοιο πρεπει να κανετε τρελες μαγκιες με καποια συγκεκριμενα κολπακια π τα μελεταω βεβαια ακομα.

ενα θα πω. πρεπει να αφερεσετε τα λιπαρα των φουντουκιων κ να τα προσθεσετε στο μειγμα.βεβαια μετα φτανει στο θεο απο θερμιδες και δε ξερω αν αξιζει....παντως ενας τροπος αν ενδιαφερεστε ειναι ο εξης

φουντουκια σε ενα δυχτακι κ πανω απο ενα πιρεξακι μικρο και στο φουρνο στους 220 για 15-20 λεπτα.δλδ τα βαζετε απο πανω να μην ακουμπανε.ετσι τα λιπαρα "λιωνουν" και πεφτουν στο πυρεξακι.μετα με το κουταλακι π λενε:green:
αν θελετε να βαλετε φουντουκια μεσα πολυ απλα το αφηνετε το μειγμα λιγο στο ψυγειο κ τα βαζετε μεταμ εσα:green:

eli_din3
05-03-12, 16:18
αν θελετε κατι τετοιο πρεπει να κανετε τρελες μαγκιες με καποια συγκεκριμενα κολπακια π τα μελεταω βεβαια ακομα.

ενα θα πω. πρεπει να αφερεσετε τα λιπαρα των φουντουκιων κ να τα προσθεσετε στο μειγμα.βεβαια μετα φτανει στο θεο απο θερμιδες και δε ξερω αν αξιζει....παντως ενας τροπος αν ενδιαφερεστε ειναι ο εξης

φουντουκια σε ενα δυχτακι κ πανω απο ενα πιρεξακι μικρο και στο φουρνο στους 220 για 15-20 λεπτα.δλδ τα βαζετε απο πανω να μην ακουμπανε.ετσι τα λιπαρα "λιωνουν" και πεφτουν στο πυρεξακι.μετα με το κουταλακι π λενε:green:
αν θελετε να βαλετε φουντουκια μεσα πολυ απλα το αφηνετε το μειγμα λιγο στο ψυγειο κ τα βαζετε μεταμ εσα:green:

που τα μελεταω ακομα λεει...αχαχαχαχαχαχαχα...ο τολης ο τρελος επιστημονας....καθαρισε τα messages σου..λεει οτι εχεις γεμισει και δεν μπορουμε να σου στειλουμε.. πως θα επικοινωνησουμε με τον σεφ???? :P

tolis93
05-03-12, 16:19
που τα μελεταω ακομα λεει...αχαχαχαχαχαχαχα...ο τολης ο τρελος επιστημονας....καθαρισε τα messages σου..λεει οτι εχεις γεμισει και δεν μπορουμε να σου στειλουμε.. πως θα επικοινωνησουμε με τον σεφ???? :P

εγω δε φουλαρω ποτε!παω να διαγραψω

Chris92
05-03-12, 16:35
τολη κουφαθηκα :shock::shock: ο χριστος κ η μανα του πως σου ηρθε αυτη η πατεντα με τα φουντουκια?

tolis93
05-03-12, 16:57
τολη κουφαθηκα :shock::shock: ο χριστος κ η μανα του πως σου ηρθε αυτη η πατεντα με τα φουντουκια?

Ε κοιτα χημεια κ κουζινα αυτα σ κανουν . Κάτι εμαθα απο το σχολείο τελικά

reborn
01-07-12, 01:14
μια και γραφετε για ζαχαρινη...εχει καμια διαφορα απο την φρουκτοζη?

Giannistzn
01-07-12, 08:58
Η φρουκτοζη εχει αρκετες θερμιδες, ιδιες με της ζαχαρης.

Η ζαχαρινη ειναι γλυκαντικη ουσια με μηδενικες (ή ελαχιστες) θερμιδες, λιγο αμφιβολη βεβαια η ασφαλεια στη χρηση της γιατι εχουν ακουστει διαφορα.

Η βελτιστη επιλογη ειναι η stevia παλι εχει μηδενικες θερμιδες και ειναι γλυκαντικο φυσικης προελευσης.

reborn
01-07-12, 15:52
Η φρουκτοζη εχει αρκετες θερμιδες, ιδιες με της ζαχαρης.

Η ζαχαρινη ειναι γλυκαντικη ουσια με μηδενικες (ή ελαχιστες) θερμιδες, λιγο αμφιβολη βεβαια η ασφαλεια στη χρηση της γιατι εχουν ακουστει διαφορα.

Η βελτιστη επιλογη ειναι η stevia παλι εχει μηδενικες θερμιδες και ειναι γλυκαντικο φυσικης προελευσης.
αγορασα την σιγκεκριμενη stevia http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=8460 αλλα μου εκανε εντιπωση γιατι γραφει απο πισω οτι το καθε φακελακι (0.5gr) εχει 2 θερμιδες....

tolis93
01-07-12, 23:18
αγορασα την σιγκεκριμενη stevia http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=8460 αλλα μου εκανε εντιπωση γιατι γραφει απο πισω οτι το καθε φακελακι (0.5gr) εχει 2 θερμιδες....

ειναι μπλεντ στεβια με μαλτοζη κ κατι ακομα.αλλα για τη μερεντα αυτη πιστεψε με κανει απιστευα καλα η σκονη:thumbup:

sTeLaKoS
02-07-12, 14:51
Λοιπόν το δοκίμασα μόλις κι εγώ..

85γρ κακάο Παυλίδης
1 κομμάτι μαύρη σοκολάτα 81% κακάο (15γρ)
6 ζελατίνες Γιώτης (10γρ)
70μλ γάλα 2%
200γρ νερό
20 ζαχαρίνες του Lidl

Βγήκε 375γρ μερέντα

Συνολικά:
Θερμίδες 415
Πρωτείνη 28,8
Υδατάνθρακας 17,6
Λιπαρά 24,5

Σκέφτηκα να βάλω και καναδυο σκουπ πρωτείνη, αλλά το άφησα για επόμενη φορά..

Μπήκε στο ψηγείο, άντε να δούμε πως θα γίνει. :green:

sTeLaKoS
02-07-12, 21:43
Γευστικότατο και πολύ καλό στην υφή. Μπράβο μας Τόλη :clap: :green:

50706

Eddie
02-07-12, 22:57
Πω πω!!!!!!!Μας εκανες ζημια τωρα.. :bowdown:

Οι θερμιδες που γραφεις ειναι συνολικα στα 375γρ φιλε η ανα 100??

sTeLaKoS
02-07-12, 23:08
Όλα τα υλικά έχουν τόσες, τα 375γρ μερέντας. :thumbup:

Φίλε είναι επικίνδυνα καλή, νομίζω πως μέχρι αύριο θα την έχω τελειώσει. :green:


Edit: Μακρος ανά 100γρ

Θερμίδες 111
Πρωτείνες 7,7
Υδατάνθρακες 4,7
Λιπαρά 6,5

tolis93
03-07-12, 01:14
απλα θελει με μετρο.πραγμα απλα δυσκολο.παει τελεια και με γιαουρτακι παντως.καλα σε πιτακι δε το συζητω....

Eddie
03-07-12, 01:17
Γι αυτο ακριβως το ηθελα..ψηνομαι να το δοκιμασω γιατι μου χει βγαλει την ψυχη αυτο το πιτακι.Το μελι το εκοψα γιατι εβαζα αστρονομικες ποσοτητες,πλεον βαζω μαρμελαδα σπιτικη η οποια εχει μεν πολλες θερμιδες αλλα τρωω λιγοτερο ενω με τη μερεντα πιστευω θα μαι κομπλε..και 100γρ να τρωω πχ παλι μια χαρα θα ειναι :clap:

tolis93
03-07-12, 01:20
Γι αυτο ακριβως το ηθελα..ψηνομαι να το δοκιμασω γιατι μου χει βγαλει την ψυχη αυτο το πιτακι.Το μελι το εκοψα γιατι εβαζα αστρονομικες ποσοτητες,πλεον βαζω μαρμελαδα σπιτικη η οποια εχει μεν πολλες θερμιδες αλλα τρωω λιγοτερο ενω με τη μερεντα πιστευω θα μαι κομπλε..και 100γρ να τρωω πχ παλι μια χαρα θα ειναι :clap:

πολυ καλο επισης ειναι να βαλετε και λιγο γιαουρτι μεσα.τη κανει πιο κρεμωδη.ετσι πιο μερεντα.( για πιτακι δοκιμασε να χτυπησεις γιαουρτι κακαο λιγο γαλα και καμια ζαχαρινη και να το ριξεις απο πανω.πολυ καλο:thumbup:)

marvin
03-07-12, 21:21
Οχι οτι θα μενει για πολυ καιρο η μερεντα :P αλλα αν βαλεις γιαουρτι μειωνεις το χρονο ζωης της και περαν αυτου θα νερωνει ευκολα!!:unsure:

tolis93
03-07-12, 23:02
Οχι οτι θα μενει για πολυ καιρο η μερεντα :P αλλα αν βαλεις γιαουρτι μειωνεις το χρονο ζωης της και περαν αυτου θα νερωνει ευκολα!!:unsure:

το εχω δοκιμασει με στραγγιστο τοταλ και κρατησε πολυ καλα.μη πω οτι εγινε κ πιο πηχτο.τωρα για το ποσο θα κρατησει δεν εχω ιδεα γιατι στο 3μερο ειχε συγχωρεθει

marvin
03-07-12, 23:49
;) Το φανταστηκα Τολη!!!Την εκανα και εγω πριν λιγο.Η αληθεια ειναι οτι δεν θυμιζει μερεντα αλλα πικρη σοκολατα,Οχι οτι δεν ειναι καλη απλα το αναφερω!!!Να πω οτι εβαλα μεσα και ενα σκουπ πρωτεινη βανιλια αλλα χαθηκε η γευση της!!:welcome:

tolis93
03-07-12, 23:59
;) Το φανταστηκα Τολη!!!Την εκανα και εγω πριν λιγο.Η αληθεια ειναι οτι δεν θυμιζει μερεντα αλλα πικρη σοκολατα,Οχι οτι δεν ειναι καλη απλα το αναφερω!!!Να πω οτι εβαλα μεσα και ενα σκουπ πρωτεινη βανιλια αλλα χαθηκε η γευση της!!:welcome:

για να φερει σε μερεντα θελει λαδι απο φουντουκια και μια μιξη μιλκο χεμο και νεσκουικ.δε το εχω αναφερει γιατι απο θερμιδες ξεφευγε οποτε το πειραμα απετυχε.απλα αν εισαι chocolatocholic σου τη βγαζει τη καψα ευκολοτατα.και αν πεσει μεσα και αρκετη ζαχαρινουλα και λιγο σοκολατα σε ροφημα εκει ειναι που σου φευγει η καψα.

margarita02
04-07-12, 00:17
Όσες φορές την είχα φτιάξει είχα ανακατέψει το κακάο με λίγο en' joy, λίγη βανίλια και κανέλα και σε κάποιες δόσεις αντί για όλες τις ζελατίνες και γάλα είχα ανακατέψει μία-δυο κουταλιές ζελέ γιώτης με ανανά. Μια χαρά είχε βγει αλλά χωρίς γάλα προσωπικά μου άρεσε περισσότερο γιατί ήταν πιο πικρή και πήγαινε πολύ με το άρωμα κανέλας.

ΠανοςΒ
04-07-12, 12:26
Εγω την κάνω ως εξης και ειναι εξαιρετικη:

200γρ κακάο
8 φύλλα ζελατίνας
μισο φλυτζανι ζεστό νερό
μισο κουτί ζαχαρίνη σκόνη ( το μεγάλο)
4 σκούπ πρωτεινη
2 βανίλιες
λίγο γάλα 0%.
και 3-4 κουτ σουπας CLA που είχα και ηθελα να το ξεφορτωθω.
Προαιρετικά βαζεις και 1-2 κουτ σουπας βουτυρο με χαμηλά λιπαρα και Ω3 και εισαι οκ αν δε φας ολο το βαζάκι.

Το πολυ πολυ κανεις το πρωτο βαζάκι χωρις βουτυρο και αφού το τσακισεις σε 10-15 λεπτα:green: κανεις με βουτυρο το 2ο βαζάκι και τρως ανθρωπινα!:bowdown:

Το μυστικό ειναι να διαλύθουν καλά οι ζελατίνες για να μην κανει ζελεδάκια μεσα το μειγμα.

marvin
04-07-12, 12:51
Ειπα και εγω να ριξω βανιλια -την ειχα ετοιμη δηλαδη -αλλα μιας και η πρωτεινη μου εχει εντονη γευση βανιλιας ειπα να μην..!!Σημερα το πρωι εβαλα μια ελαχιστη δοση πανω στο πιτακι μου μαζι με κανελα,μια χαρα γευση του εδωσε!!:thumbup:

ΠανοςΒ
04-07-12, 12:58
Οση και να εχει η πρωτεινη το κακάο ειναι διάολος τα καλύπτει ολα! ....εκτος απο την σκόνη που ειναι συμπυκνωμενη φουλ. Αυτη η μερεντα με εχει σωσει στη Κετο. Ξεκινάει η μερα ομορφα μαζι με ενα πιτάκι!:bowdown::bowdown:

tolis93
04-07-12, 15:19
Το μυστικό ειναι να διαλύθουν καλά οι ζελατίνες για να μην κανει ζελεδάκια μεσα το μειγμα.

ακριβως αυτο. παντως παλι καλα βγηκε χρησιμη συνταγη ακομα και σε κετο.οι παραλλαγες ειναι απειρες δεν ειναι και χημικο πειραμα.αναλογα τις αναγκες του ο καθε ενας πιστευω τη κανει και παντα βγαινει σουπερ

margarita02
04-07-12, 15:50
Παιδιά την έχει δοκιμάσει κανείς με λίγο ταχίνι μέσα; Βασικά ήδα που ο ΠάνοςΒ παραπάνω χρησιμοποίησε και λίγο βούτηρο και αναρωτιέμαι αν κάποιος το έχει δοκιμάσει εναλλακτικά με ταχίνι. Θα το δοκίμαζα, αλλά τελευταία έχω σταματήσει τα πειράματα στην κουζίνα και όπως το φαντάζομαι μπορεί να μη βγαίνει και τόσο καλό.

ΠάνοςΒ όταν λες μισό κουτί ζαχαρίνη εννοείς το βάζο με το natreen; Με τα γλυκαντικά έχω μια δυσκολία, δεν ξέρω και τι να επιλέξω,άλλα δεν μου κάθονται καλά στο στομάχι, άλλα μου αφήνουν μια επίγευση και κάποιες φορές δεν πρόσθετα παρά μόνο ότι περιείχε το ζελέ. Θεόπικρη γινόταν αλλά εντάξει. Τη δουλειά της την έκανε.

ΠανοςΒ
04-07-12, 17:52
Ναι το μεγαλο βαζο που ειναι 70γρ.
Μπορεις να βαλεις στεβια αν σου αρεσει η αηδια γευση της.

Ταχινι εχω βαλει και ειναι καλό. Απλα οτι και να βαλεις θα πρεπει να διαλυθει καλά.

ggeorge
08-09-12, 11:14
παιδια επειδη εχουν γραφτει καμια 15αρια συνταγες... που εχουμε καταληξει; Ποια είναι η πιο πετυχημενη;

Αν μπορειτε ποσταρετε την ξανα.
Σημερα το επιχειρω... !!! :green:

tolis93
08-09-12, 14:44
παιδια επειδη εχουν γραφτει καμια 15αρια συνταγες... που εχουμε καταληξει; Ποια είναι η πιο πετυχημενη;

Αν μπορειτε ποσταρετε την ξανα.
Σημερα το επιχειρω... !!! :green:

εξαρταται πως τη θες βασικα.εγω ειμαι στην αρχικη κ μ βγηκε η καλυτερη π εχω κανει. αλλοι γουσταρουν (και) παραπανω γαλα αλλοι παραπανω ζελατινες κ αλλοι παραπανω ζαχαρινη η λιγοτερη αντιστοιχα. νομιζω ο καθε ενας κανει κ ενα ριβιου για το πως τ βγηκε οποτε βλεπεις τα ριβιου κ αυτο π σ καθεται καλυτερα βαζεις συνταγη.4-5 παραλλαγες εχουν γινει παρολο π εχει τοσες σελιδες

ggeorge
08-09-12, 16:45
ευχαριστω τόλη. Θα κανω την αρχικη και βλεπουμε...
να΄σαι καλα

laptom
08-09-12, 17:02
http://www.youtube.com/watch?v=A3sKkG_9jLQ

εγω βρηκα αυτη την συνταγη. εχει πολλες θερμιδες αλλα ειναι περα για περα υγεινή. εγω την δοκιμασα σε πιτακι βρωμης κ βγηκε πολυ γευστικη. πιστευω αξιζει τον κοπο.

tolis93
08-09-12, 17:05
τιποτα ρομπ. λαπτ υπαρχουν απειρες εναλλακτικες.δεν ειμαι ο αινσταιν και βρηκα τη μαγικη φορμουλα απο μαθηματικους τυπους κτλπ. σιγουρα οι ζαχαρινη δεν ειναι και οτι πιο υγιεινο.εξαρταται απο τη διαχειρηση θερμιδων μετα καθαρα πιστευω και αν γινεται να γινει πιο υγιεινη και μας παιρνει απο θερμιδες δε το συζητω καν.εξαρταται και τη ποσοτητα π τρωει καποιος και το ποσο πολυ θελει σοκολατα κτλπ.υπαρχουν ανθρωποι που τα κοβουν ολα τα βρωμικα κτλπ μαχαιρι αλλα με τη σοκολατα εχουν εμμονη και τους παει πισω πολυ στους στοχους τους ειδκα σε γραμμωση. αυτους τους εξυπηρετει. υπαρχουν αλλοι π τους τη βαραει 1 το μηνα για σοκολατα.αυτοι πιστευω ακομα και κανονικη μερεντα να φανε η να φτιαξουν μια υγιεινη εκδοχη της μια χαρα θα ναι.αναλογα με τις αναγκες μας παντα. παντως ειδα τη παραλλαγη και μ αρεσε πολυ μπορω να πω

thetisd
24-09-12, 23:02
Εαν δεν βάλω ζαχαρίνες θα πήξει?

lila_1
24-09-12, 23:03
Ναι
Στη ζελατίνη οφείλεται το πήξιμο

Spiros1994
30-12-12, 23:11
Μπραβο αδερφε γιατι εχω βαρεθει τις μαρμελαδες για πρωινο... :army2: