PDA

Επιστροφή στο Forum : ποιος χρειαζεται τα τσιτ?



Σελίδες : 1 [2]

tolis93
12-04-12, 15:25
Τολη θενξ για τις ωραιες συνταγες , οταν τελειωσει το κρεας αυτο και βγαλω τα κοτοπουλα θα τιμησω καποια απο αυτο σιγουρα και θα γραψω εντυπωσεις :thumbup::green:

αν σαρεσει κ καποια συγκεκριμενη γευση κτλπ κ ψαχνεις μια πιο υγιεινη παραλλαγη σφυρα το

tolis93
29-04-12, 10:05
υλικα
4 φετες τοστ ολικης αελσεως(κατα προτιμηση κρις κρις πολυσπορο ολικης αελεσως μονο ψυχα)
4 φετες γαλοπουλα η βραστη η καπνιστη
1 ντοματα σε ροδελες
πρασινη η κοκκινη πιπερια
2-4 φετες τοστ la vache qui ri light
χρονος προετοιμασιας 5-10 λεπτα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
βαζουμε ενα αντικολλητικο τηγανι να θερμενεται η τη τοστιερα στη πριζα κ την ανοιγουμε
βαζουμε τα υλικα πανω στο ψωμι ως εξης
ανα φετα πρωτα τυρι μετα ντοματα μετα γαλοπουλα μετα πιπερια
τα βαζουμε η στο αντικολλητικο κ χαμηλωνουμε πολυ το ματι η στη τοστιερα και την αφηνουμε ανοιχτη απο πανω
μωλις λιωσει το τυρι τα βγαζουμε και μαμ.
με μαχαιροπιρουνο τρωγεται πιο ωραια

koukoutsaki
29-04-12, 10:31
υλικα
4 φετες τοστ ολικης αελσεως(κατα προτιμηση κρις κρις πολυσπορο ολικης αελεσως μονο ψυχα)
4 φετες γαλοπουλα η βραστη η καπνιστη
1 ντοματα σε ροδελες
πρασινη η κοκκινη πιπερια
2-4 φετες τοστ la vache qui ri light
χρονος προετοιμασιας 5-10 λεπτα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
βαζουμε ενα αντικολλητικο τηγανι να θερμενεται η τη τοστιερα στη πριζα κ την ανοιγουμε
βαζουμε τα υλικα πανω στο ψωμι ως εξης
ανα φετα πρωτα τυρι μετα ντοματα μετα γαλοπουλα μετα πιπερια
τα βαζουμε η στο αντικολλητικο κ χαμηλωνουμε πολυ το ματι η στη τοστιερα και την αφηνουμε ανοιχτη απο πανω
μωλις λιωσει το τυρι τα βγαζουμε και μαμ.
με μαχαιροπιρουνο τρωγεται πιο ωραια

Πολυ καλο Τολη!!

GOMI
12-05-12, 14:26
ΞΕΚΙΝΑΜΕ!
ΠΡΩΙΝΟ
Κεικ βρωμης με σοκολατα-βανηλια-πορτοκαλι σοκολατα-σοκολατα μεντα-μηλο κανελλα-μηλο-μπανανα-λεμονι-μελι
Υλικα.
.1 φορμακι κεικ
.4-6 ασπραδια αυγων.
.μισο φακελακι μπεικιν παουντερ
.ξυσμα απο μισο μηλο-1 φλουδα απο μπανανα αλεσμενη στο μουλτι-ξυσμα ενος πορτοκαλιου-ξυσμα ενος λεμονιου-1 βανηλια σε σκονη η πρωτεινη με γευση βανηλια-1 κ σουπας κακαο καθαρο η πρωτεινη με γευση σοκολατα-1 κ σουπας μελι
.4-6 ζαχαρινες η στεβια(επιλογη σας μπορειτε να μη βαλετε και καθολου)
.50-75 γρ βρωμη
χρονος προετοιμασιας 5-8 λεπτα.χρονος ψησιματος 25-30 λεπτα. συνολικος χρονος 30-38 λεπτα
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
αναβουμε το φουρνο στους 190-220
παιρνουμε ενα ψηλο ποτηρι και βαζουμε ολα τα υλικα μαζι.πρωτα τα αυγα μετα τη βρωμη μετα το παουντερ στη συνεχεια τη γευση π θελουμε δλδ τα αναλογα υλικα(εδω παιξτε οπως θελετε με τους συνδιασμους) και τελος τις ζαχαρινες αν βαλουμε.τα χτυπαμε ολα σε φραπεδιερα η παρα πολυ καλα με ενα κουταλι.στη συνεχεια βαζουμε το ομογενοποιημενο μειγμα στο φορμακι κ μετα στο φουρνο.σε το πολυ 30 λεπτα ειναι ετοιμο
ΤΙΠ! δοκιμαστε ζελε χωρις ζαχαρη.τολμηρη γευση μπορω να πω.ειδικα αυτη του ανανα.
αν εχετε χρονο ετοιμαστε το λιγο νωριτερα απο οσο προγραματιζετε να το φατε.βγαλτε το στο 25λεπτο και με ενα κουταλι ξεκολιστε το απο τα πλαγια απο το φορμακι.πολυ ευκολη δουλεια.αν δειτε οτι παει να σπασει πολυ απλα ξεκολατε μονο τα πλαινα χωρις να το σηκωσετε και ξανα στο φουρνο.και σβηστος να ναι κραταει θερμοκρασια.αν ξεκολλησει ολο αφιστε το μεσα θα γινει ξεροψημενο απεξω και πολυ αφρατο μεσα. αν δειτε τη συνταγη για μερεντα και τη φτιαξετε μπορειτε αφου σβησετε το φουρνο να τη ριξετε απο πανω.γινεται πολυ καλο. προτεινομενη και αγαπημενη γευση.μηλο με μελι μαζι.δε το δοκιμασα αλλα η μυρωδια του σε σχεση με τα αλλα ξεφευγε...δοκιμασα και ταχινι και δε με απογοητευσε.τα υπολοιπα πειραματα δικα σας(καρυδια μεσα αμυγδαλα φυστικια κ οτι αρεσει στο καθε ενα)



Toli, άψογος στα όσα διάβασα. Ήδη μερικά έχουν δρομολογηθεί...
Αν θες βοήθα λίγο με το συγκεκριμένο.
Δεν θέλω να βάλω ξύσματα κλπ, παρά μόνο μπανάνα και έχω και ζελέ χωρίς ζάχαρη ανανά.
Από πρωτείνες έχω myofusion σοκολάτα και μια dymatize cream cookies..
Με τον ζελέ που αναφέρεις πως μπορώ να παίξω?

tolis93
12-05-12, 22:25
Toli, άψογος στα όσα διάβασα. Ήδη μερικά έχουν δρομολογηθεί...
Αν θες βοήθα λίγο με το συγκεκριμένο.
Δεν θέλω να βάλω ξύσματα κλπ, παρά μόνο μπανάνα και έχω και ζελέ χωρίς ζάχαρη ανανά.
Από πρωτείνες έχω myofusion σοκολάτα και μια dymatize cream cookies..
Με τον ζελέ που αναφέρεις πως μπορώ να παίξω?

ειναι αρκετα ευκολος ο ζελες. τον αναμιγνυεις με το μιγμα και παιρνει τη γευση μεσα. με τις προτεινες εισαι πολυ κομπλε ειδικα η cream cookies θα το απογειωσει

tolis93
12-05-12, 22:32
υλικα

σογια η κεμπαπ η κιμας
γαλα η γιαουρτι
ζαχαρινη η μελι
κακαο αν προτειματε η κανελλα
αν θελετε καποιο φρουτο η ξηροκαρπια

Χρονος προετοιμασιας 10-15 λεπτα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
βραζουμε τη σογια 10 με 15 λεπτα (κιμας η κεμπαπ αναλογα) και στο νερο π βραζει προσθετουμε ειτε ζαχαρινη ειτε κακαο ειτε κανελλα (η οπως εγω ολα μαζι)

ζεστενουμε το γαλα αν το θελουμε ζεστο η βαζουμε το γιαουρτι σε ενα αρκετα μεγαλουτσικο μπολ

αφου βρασει η σογια τη στραγγιζουμε καλα κ τη περναμε στο γιαουρτι η στο γαλα(αν ειναι κ ζεστο το γαλα ρουφαει και γινεται πολυ ωραιο)

προσθετουμε κανελα αν θελουμε η κακαο

κοβουμε ενα φρουτο η 2 η 3 η βαζουμε μεσα ξηρους καρπους. αν θελετε βαζετε λιγο μελι απο πανω και ετοιμο

δεν εχω γραψει ποσοτητες γιατι δεν εχει σημασια.τα μακρος να καλυπτονται ειναι το θεμα

με 120 γρ σογια 300 μλ γαλα 2 κ σουπας κακαο 2 κ σουπας ζαχαρινη 1 μηλο 1 κ γλυκου μελι π το κανα σημερα μ βγαλε 660 θερμιδες. 87 γρ υδατανθρακα 1 γρ λιπαρα κ 75 γρ πρωτεινη 7 γρ φυτικες ινες κ 55 γρ σακχαρα απο το γαλα κ το μηλο. και με κρατησε ολη τη μερα.εφαγα στις 11 κ ξανα φαγα πριν μια ωρα.πραγματικα ΟΛΗ τη μερα

tolis93
13-07-12, 01:47
προφανως συνταγη εχω να ποσταρω κατι αιωνες.το θεμα με τα ποτα περαν του τελευταιου ναυαγισε,οτι κ αν εφτιαχνα εβγαινε μαπα δε πινοταν με τπτ ολο κατι με χαλαγε οποτε παει για πεταμα. αλλα εκανα τα εξης ωραια π επιασαν τρελο τοπο τουλαχιστον στο δικο μ τραπεζι

σνακ 1

τοστ ροδακινο-γιαουρτι

ειναι οτι πιο απλο μπορει να φτιαξει κανεις.

υλικα

ροδακινα

200 γρ γιαουρτι 2% στραγγιστο

χρονος εκτελεσης 5 λεπτα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

πολυ απλα. κόβουμε το ροδακινο στη μεση κυκλικα με προσοχη και αφαιρουμε το κουκουτσι. γεμιζουμε το κενο π εχει μηνει με γιαουρτι.αν θελουμε βαζουμε μελι και κανελλα, το ξανα κλεινουμε και απολαμβανουμε



ΣΝΑΚ ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ

υλικα

1 γιαουρτι 2% στραγγιστο

40 μλ γαλα( ημιαπαχο απαχο η πληρες)

20 γρ καρυδα τριμμενη

15 αμυγδαλα

1 κ σουπας κακαο

χρονος εκτελεσης 5 λεπτα, χρονος παγωματος 30 λεπτα-1 ωρα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

βαζουμε πρωτα το κακαο και το γαλα σε ενα μπολ.

τοποθετουμε το γιαουρτι

ανακατευουμε καλα μεχρι να γινουν 1

στη συνεχεια βαζουμε μεσα τα αμυγδαλα και τα "θαβουμε"

βαζουμε απο πανω τη καρυδα

το βαζουμε στη καταψυξη τουλαχιστον 30 λεπτα πριν το φαμε. ειναι σα παγωτο καρυδα-σοκολατα ενα πραμα



ΓΛΥΚΟ


υλικα


1 ζελε χωρις ζαχαρη οτι γευση θελετε

1 γιαουρτι

15-20 κερασια


χρονος εκτελεσης 10-15 λεπτα. χρονος παγωματος 2 ωρες

ΕΚΤΕΛΕΣΗ


πρωτα βραζουμε 60 μλ νερο σε ενα κατσαρολακι και βαζουμε μεσα το ζελε.ανακατευουμε καλα να διαλυθει

στη συνεχεια βαζουμε το μειγμα σε 2 μπολ σχετικα μεγαλα.

βαζουμε μεσα το γιαουρτι χωρις ομως να διαλυθει δλδ δε το ανακατευουμε

βαζουμε μεσα τα κερασια

προσθετουμε απο 100-150 μλ κρυο νερο σε καθε μπολ

τοποθετουμε στο ψυγειο

το εξαφανιζουμε ενα 2ωρο 3ωρο μετα αφοτου παγωσει

μη το βαλετε καταψυξη γιατι θα κρυσταλλωσει και χαλαει οποτε υπομονη

μπορειτε να βαλετε και αμυγδαλα μεσα αν θελετε

TheWorst
27-07-12, 11:11
Τολη αυτη τη στιγμη κανω σπιτικο peanut butter , αλλα με αμυγδαλα , αν γινει τπτ θα γραψω , εσυ εχεις δοκιμασει να κανεις ποτε ?

eli_din3
27-07-12, 12:18
Τολη αυτη τη στιγμη κανω σπιτικο peanut butter , αλλα με αμυγδαλα , αν γινει τπτ θα γραψω , εσυ εχεις δοκιμασει να κανεις ποτε ?

χαχχαχ.. το peanut butter αλλα με αμυγδαλα μου θυμισε το "ελλαδα εχεις ταλεντο της Αμερικης" χαχαχαχα....
almond butter καλε.. αποτι ξερω γινεται..πρεπει να το χει γραψει κιολας καπου ο τολης:thumbup::thumbup::):)

gym
27-07-12, 12:22
εχω κανει μια χαρα ειναι....και με φυστικια και με αμυγδαλα και με φουντουκια....η ιδια διαδικασια,αλλος καρπος απλα

TheWorst
27-07-12, 12:26
ετσι το γραφουν στη συνταγη..Peanut butter αλλα δεν ειναι ακριβως peanut , αλλα διαλεγεις καποιο καρπο απλα εβαλα μαλλον περισσοτερο αλατι απο οτι επρεπε και εγινε αρκετα αλμυρο , ενω πρεπει να'ναι γλυκο.. Αλλα στη συνταγη ετσι ελεγε .....

eli_din3
27-07-12, 12:28
ετσι το γραφουν στη συνταγη..Peanut butter αλλα δεν ειναι ακριβως peanut , αλλα διαλεγεις καποιο καρπο απλα εβαλα μαλλον περισσοτερο αλατι απο οτι επρεπε και εγινε αρκετα αλμυρο , ενω πρεπει να'ναι γλυκο.. Αλλα στη συνταγη ετσι ελεγε .....

αν θες να γινει γλυκο μπορεις να βαλεις λιγο γλυκαντικο σε σκονη... κ αλμυρο ωραιο ειναι ομως!!

TheWorst
27-07-12, 12:35
Εχω γλυκαντικο σε υγρο αλλα εχει μαπα γευση

tolis93
27-07-12, 14:44
Τολη αυτη τη στιγμη κανω σπιτικο peanut butter , αλλα με αμυγδαλα , αν γινει τπτ θα γραψω , εσυ εχεις δοκιμασει να κανεις ποτε ?

αδερφε τωρα το δα το ποστ σου.φυσικα κ εχω κανει κ με φουντουκι και με αμυγδαλο κ με οτι ξηροκαρπι εχω βρει:green: ζαχαρινη σε σκονη αν θες να σ βγει γλυκο γτ βλεπω στα υπολοιπα ποστ οτι βγηκε αρμυρο κτλπ.δε θελει πλ αλατι.εγω δε βαζω καθολου.απλα θελει πραγματικα πλ χτυπημα.μικρες μικρες ποσοτητες κ μεχρι να βγαλει λαδι. πχ 20-40 γρ το χτυπας μεχρι να γινει σκονη τελειως.βαζεις αλλα 20-40 γρ και παλι το ιδιο μεχρι να βαλεις τη ποσοτητα π θες.δε χρειαζεται να βγαζεις τη σκονη απο μεσα. αφου γινουν ολα αλοιφη βαζεις το ελαιολαδακι σ(8-10 γρ για 100 γρ ξηροκαρπι) ξανα χτυπας.βαζεις ζαχαρινη, ξανα χτυπας. το περνας σε βαζακι κ ψυγειο. κοιτα να εχεις φαει πιο πριν μεχρι σκασμου γιατι θα το φας ολο στη προετοιμασια:green:

margarita02
27-07-12, 15:39
Δοκιμάστε να το κάνετε και με σουσάμι χωρίς λάδια και τέτοια. Απλά βάζεις το σουσάμι στο μπλέντερ λίγο λίγο και χτυπάς. Εγώ με αναποφλείωτο το είχα κάνει ή όλικής πως τα λένε από τα βιολογικά του καρφούρ.Βγαίνει σκόνη σαν πάστα που τρίβεται αλλά εάν φτιάξετε και σιρόπι από κάτι, π.χ. με κακάο, ή μέλι, σοκολάτα, καραμέλα κτλ γίνεται πολύ ωραίο. Δοκίμαζα το χειμώνα να φτιάξω χαλβά με αυτόν τον τρόπο. Τρελή που ήμουν.Εάν τα καταφέρει κανείς να φτιάξει ας μου πει βρε παιδιά γιατί φέτος πάλι θα ξαναπαιδεύομαι.

tolis93
27-07-12, 16:49
Δοκιμάστε να το κάνετε και με σουσάμι χωρίς λάδια και τέτοια. Απλά βάζεις το σουσάμι στο μπλέντερ λίγο λίγο και χτυπάς. Εγώ με αναποφλείωτο το είχα κάνει ή όλικής πως τα λένε από τα βιολογικά του καρφούρ.Βγαίνει σκόνη σαν πάστα που τρίβεται αλλά εάν φτιάξετε και σιρόπι από κάτι, π.χ. με κακάο, ή μέλι, σοκολάτα, καραμέλα κτλ γίνεται πολύ ωραίο. Δοκίμαζα το χειμώνα να φτιάξω χαλβά με αυτόν τον τρόπο. Τρελή που ήμουν.Εάν τα καταφέρει κανείς να φτιάξει ας μου πει βρε παιδιά γιατί φέτος πάλι θα ξαναπαιδεύομαι.

γιατι απλα δε παιρνεις ταχινι?:unsure: 5μισι ευρω το κιλο εχει κ ειναι ετοιμο

margarita02
27-07-12, 21:31
γιατι απλα δε παιρνεις ταχινι?:unsure: 5μισι ευρω το κιλο εχει κ ειναι ετοιμο

Δοκίμασα και ταχίνι. Απλά δεν είναι για εμένα. Αυτό που είχα φτιάξει μόνη μου μου άρεσε βασικά περισσότερο από ταχίνι. Καμία σχέση αν και μοιάζουν πολύ. Το φρεσκοκομένο σουσάμι όμως είναι άλλη γεύση.

TheWorst
27-07-12, 21:34
Εγινε πολυ μαπα.. Δυσκολο να το φαω και ολο :green:

tolis93
27-07-12, 23:52
Εγινε πολυ μαπα.. Δυσκολο να το φαω και ολο :green:

κατι δεν εκανες σωστα δε παιζει.

TheWorst
27-07-12, 23:55
Εγινε αλμυρο.. Αλλα στη συνταγη ελεγε οσες κουταλιες αλατι και εβαλα ...

tolis93
29-07-12, 13:01
Εγινε αλμυρο.. Αλλα στη συνταγη ελεγε οσες κουταλιες αλατι και εβαλα ...

σε ποια συνταγη?:unsure:

tolis93
29-07-12, 18:39
το κανω εδω κ λιγες μερες και ειναι και πολυ μπροστα για καλοκαιρι κιολας

80-100 γρ βρωμη

300 μλ απαχο γαλα

1-1μισι σκουπ πρωτεινη βανιλια(και σοκολατα βγαινει μπομπα)

1κ σουπας ταχινι (25 γρ δλδ)

βαζουμε τη βρωμη σε ενα μπολ. ριχνουμε το γαλα στο οποιο εχουμε ηδη βαλει τη πρωτεινη και εχουμε ανακατεψει καλα. το ριχνουμε στο μπολ.ανακατευουμε.αφηνουμε 2 λεπτα να ρουφηξει.βαζουμε το ταχινι. και καλο μαμ

μακρος κειμενονται αναλογα με τη βρωμη τη πρωτεινη το γαλα κτλπ. χοντρικα βγαζει

710 θερμιδες

80-100 γρ υδατανθρακα 16 γρ λιπαρα 40-60 γρ πρωτεινη. το χρησιμοποιω για προ προπονητικο και πρωινο(το ιδιο γευμα ειναι).

TheWorst
29-07-12, 18:46
Στην συνταγη την οποια περιεγραφε πως να το κανω..

tolis93
29-07-12, 19:03
Στην συνταγη την οποια περιεγραφε πως να το κανω..

ναι τη δικια μ?αυτο ρωταω ρε ανθρωπε:green: βαλε λιγοτερο τν αλλη φορα ειναι τελειως υποκειμενικο τι ειναι γλυκο κ τι αρμυρο για καποιον

TheWorst
29-07-12, 19:10
οχι ρε , απο ενα σαϊτ .. Μαπα εγινε με 4-5 κουταλιες τσαγιου αλατι

bowthruster
25-08-12, 16:25
το κανω εδω κ λιγες μερες και ειναι και πολυ μπροστα για καλοκαιρι κιολας

80-100 γρ βρωμη

300 μλ απαχο γαλα

1-1μισι σκουπ πρωτεινη βανιλια(και σοκολατα βγαινει μπομπα)

1κ σουπας ταχινι (25 γρ δλδ)

βαζουμε τη βρωμη σε ενα μπολ. ριχνουμε το γαλα στο οποιο εχουμε ηδη βαλει τη πρωτεινη και εχουμε ανακατεψει καλα. το ριχνουμε στο μπολ.ανακατευουμε.αφηνουμε 2 λεπτα να ρουφηξει.βαζουμε το ταχινι. και καλο μαμ

μακρος κειμενονται αναλογα με τη βρωμη τη πρωτεινη το γαλα κτλπ. χοντρικα βγαζει

710 θερμιδες

80-100 γρ υδατανθρακα 16 γρ λιπαρα 40-60 γρ πρωτεινη. το χρησιμοποιω για προ προπονητικο και πρωινο(το ιδιο γευμα ειναι).

Να προσθέσω μία συμβουλή: Αν δεν έχετε χρόνο για προετοιμασίες το πρωί και σας αρέσει το ζεστό φαγητό (εμένα μου αρέσει π.χ.) εκτελέστε τη συνταγή το προηγούμενο βράδυ και βάλτε το μίγμα σε ένα θερμός που θα το τυλίξετε με πετσέτες. Εις την βαρβαρικήν λέγεται overnight oatmeal η συνταγή (για να την βρείτε πιο εύκολα στο utube).

tyler_durden
25-08-12, 16:56
σχετικο αρθρο σε ενα απο τα πιο σοβαρα σαιτ στο χωρο
http://www.t-nation.com/free_online_article/most_recent/the_cheat_meal_manifesto

Nastya
25-08-12, 17:00
μετα τα απανωτα εγκεφαλικα απογευματιατικα παναγια μου:turtle:.. Τολη θα μπορουσες να ποσταρεις την συνταγη της μερεντας σου εδω περα , να ειναι μαζι με τις υπολοιπες συνταγες σου?
νομιζα οτι ειναι καπου εδω, αλλα μαλλον την εχεις ποσταρει σε αλλο τοπικ

tolis93
28-08-12, 15:41
πως να φτιαξουμε τη δικη μας σπιτικη μερεντα.γιατι οκ κακα τα ψεματα ολοι τη γουσταρουμε.οσοι τη δοκιμασαν μου παν να μην αρχισω παλι να τρωω γλυκα. μεχρι που τους ειπα "μα δεν ειναι μερεντα μωρε" και με κοιτουσαν καλα καλα.
υλικα
6-8 ζελατινες(σκετη πρωτεινη για να προλαβω μερικους μερικους ρευ...γκουχ γκουχ)
50 γρ κακαο
40-50 μλ νερο βρασμενο
8 ζαχαρινες
1 μικρο βαζακι
βραζουμε το νερο. βαζουμε το κακαο στο βαζακι με τις ζαχαρινες κ τις ζελατινες.ριχνουμε λιγο νερο και αναμειγνιουμε.αν δεν ανακατευεται ευκολα βαζουμε κ αλλο νερο.το μειγμα πρεπει να γινει κατι μεταξυ πειχτου και αραιου.ανακατευουμε μεχρι να λιωσουν οι ζελατινες και μετα το βαζουμε στο ψυγειο.μη ψαρωνετε που στην αρχη ειναι αραιουτσικο και θυμιζει πιο πολυ σιροπι παρα μερεντα.στο ψυγειο οι ζελατινες παγωνουν και εχουν αναμειχθει με το μιγμα και εκει ειναι που γινεται το "πιξιμο" μπορειτε να βαλετε και λιγο γαλα.εγω βαζω σογιας βγαινει πολυ ωραιο.
με παρομοιο τροπο φτιαχνεται και μαρμελαδα.απλα κοβουμε το φρουτο κομματια η το χωνουμε στο μουλτι και το βραζουμε μαζι με τις ζελατινες τις ζαχαρινες και νερο που ισα να σκεπαζει το φρουτο.σε μικρο κατσαρολακι.

καλα χειμωνατικα πρωινα
θερμιδες ανα κουταλια σουπας στη "μερεντα" καπου στις 10-12. 2 γρ πρωτεινη 0,5 γρ υδατανθρακα 0,1 με 0,2 γρ λιπαρα.βεβαια εξαρταται και ποσο νερο θα μπει μεσα.παντως μη φοβηθητε να το κανετε λιγο αραιο.ξανα επισυμαινω.πιζει

Nastya
28-08-12, 17:38
Ευχαριστω πολυ :green:

tolis93
28-08-12, 19:42
aaanytime. εχω να δωσω συνταγες πολυ καιρο η αληθεια ειναι γιατι πειραματιζομαι με πολλα. παλευω να κανω παστα γλυκο με πρωτεινη και βρωμη αυτο το καιρο αλλα μια δε θα βγαινει καλο μια θα μ χαλαει απο αποψη ποσοτητων κτλπ αλλαααααα αλλαααα θα το καταφερω π θα παει

psonara
29-08-12, 16:15
aaanytime. εχω να δωσω συνταγες πολυ καιρο η αληθεια ειναι γιατι πειραματιζομαι με πολλα. παλευω να κανω παστα γλυκο με πρωτεινη και βρωμη αυτο το καιρο αλλα μια δε θα βγαινει καλο μια θα μ χαλαει απο αποψη ποσοτητων κτλπ αλλαααααα αλλαααα θα το καταφερω π θα παει

δεν σε φοβαμαι εσενα θα το πετυχεις!αλλωστε πολλες φορες η μαγεια δεν κρυβεται τοσο στο αποτελεσμα οσο στην προσπαθεια.....στη δημιουργια...εγω τι να πω που χθες πεταξα 5 αυγα,ποσο αλευρι,γαλα,παει και το τηγανι για να φτιαξω κρεπα...και τελικα πηγα χθες το βραδυ και αγορασα απο φαστ φουντ...δεν πειραζει φαση ειχε!:P

tolis93
29-08-12, 16:23
δεν σε φοβαμαι εσενα θα το πετυχεις!αλλωστε πολλες φορες η μαγεια δεν κρυβεται τοσο στο αποτελεσμα οσο στην προσπαθεια.....στη δημιουργια...εγω τι να πω που χθες πεταξα 5 αυγα,ποσο αλευρι,γαλα,παει και το τηγανι για να φτιαξω κρεπα...και τελικα πηγα χθες το βραδυ και αγορασα απο φαστ φουντ...δεν πειραζει φαση ειχε!:P

χαχαχαχαχ βρε τα χτυπανε πρωτα και εβαλες πολλα αυγα:green: φανταζομαι την φαση ομως. μωρε δε παει στο διαολο παω να φαω εξω

psonara
30-08-12, 16:19
χαχαχαχαχ βρε τα χτυπανε πρωτα και εβαλες πολλα αυγα:green: φανταζομαι την φαση ομως. μωρε δε παει στο διαολο παω να φαω εξω

ετσι ακριβως!εν τω μεταξυ ειχα στο μυαλο μου τη δικη σου κρεπα και οταν ειδα τη δικη μου....αστο!και επραξα ακριβως αυτο!

just chris
29-11-12, 16:07
απλα και λιτα σημερα.θα χρειαστουμε
100-120 γρ βρωμη η σιτο σε κλασικη μορφη πιτουρου
οτι τυρι προτειματε(καλα αν εισαι σε κετο κοπανας μεσα φετα κ παρμεζανα κ γινεται της κολασεως)
4 αυγα.τους 2 κροκους μονο
λιγο γαλα
2 κ σουπας γιαουρτι
ενα ταψακι
χρονος προετοιμασιας.5-10 λεπτα.χρονος ψησιματος 50 λεπτα.συνολο 1 ωρα
προθερμαινουμε το φουρνο σους 180-190 βαθμους.
σε ενα μπολ βαζουμε τα αυγα το γαλα το γιαουρτι κ το τυρι(αν βαλετε φετα λιωστε τη με ενα πιρουνακι καλυτερα).
σε ενα ταψακι βαζουμε τη μιση ποσοτητα βρωμης η σιτου κατω ωστε να καλυψει την επιφανια.στη συνεχεια περναμε το μειγμα απο πανω ομοιομορφα.σε αυτη τη φαση βαζουμε κ γαλοπουλα αν γουσταρουμε(εγω εβαλα ζαμπον κ γκουντα μεσα βασικα) βαζουμε κ οποιο αλλο τυρι θελουμε και περναμε την υπολοιπη βρωμη απο πανω ωστε να καλυψει το μειγμα.
στο φουρνο για 45-50 λεπτα.βγαζουμε.απολαμβανουμε
μπορειτε να κανετε κολοκυθοπιτα η μελιτζανοπιτα σπανακοπιτα οτι γουσταρετε.αν καταλαβετε διαφορα στη τυροπιτα τουλαχιστον σφυρατε μου.
επισης πολυ ωραια παιζει να ναι με κοτατζ και ριγανη.ο καθε ενας οτι τραβαει η ορεξη του.επισης πολυ καλη κ ευκολη λυση για μαθητες.αφου βγαζεις και 4-6 κομματια στο ταψακι....

τολη οταν λες η βρωμη στο πατο του ταψιου κ μετα πανω απ'το μειγμα η υπολοιπη βρωμη,αυτο γιατι? κ καλα για κρουστα σαν φυλλο ας πουμε?
γιατι εγω σκεφτηκα να τα βαλω ολα μαζι,βλακια λες να κανω????

tolis93
29-11-12, 16:40
τολη οταν λες η βρωμη στο πατο του ταψιου κ μετα πανω απ'το μειγμα η υπολοιπη βρωμη,αυτο γιατι? κ καλα για κρουστα σαν φυλλο ας πουμε?
γιατι εγω σκεφτηκα να τα βαλω ολα μαζι,βλακια λες να κανω????

κοιτα απλα αν βαλεις κατω μπαινει σα βαση και απο πανω καθεται με το ενδιαμεσο μειγμα και "δενει" τωρα να τα ανακατεψεις ολα κ να τα βαλεις ε δε νομιζω να μη βγει.και ετσι μια χαρα θα βγει αλλα θελει λαδακι να μη σ κολλησει

just chris
29-11-12, 16:54
ευχαριστω τολη.
κ κατι αλλο ρε 'συ,το χεις παρατησει λιγακι το θεμα.
εχεις πολυ ταλεντο,keep it up!

tolis93
29-11-12, 17:15
ευχαριστω τολη.
κ κατι αλλο ρε 'συ,το χεις παρατησει λιγακι το θεμα.
εχεις πολυ ταλεντο,keep it up!

το τελευταιο καιρο δεν εχω ουτε ορεξη για δημιουργια και δυστυχως ουτε το χρονο πολλες φορες,σε ευχαριστω παντως, εχω κανει πολλα κ διαφορα κατα καιρους βεβαια και θα κατσω να τα γραψω ολα καποια στιγμη:toast:

just chris
29-11-12, 17:28
το καταλαβαινω ρε τολη!
κ γω περναω κατι τετοιες φασεις.
ομως θα επανελθεις κ πιο δυναμικα κιολας!!!!!!
δεν ειναι τπτ,φαση ειναι...

tolis93
29-11-12, 17:35
το καταλαβαινω ρε τολη!
κ γω περναω κατι τετοιες φασεις.
ομως θα επανελθεις κ πιο δυναμικα κιολας!!!!!!
δεν ειναι τπτ,φαση ειναι...

κατσε να τελειωσουν οι εξεταστηκες κ θα σ πω εγω:green::turtle:

just chris
29-11-12, 17:37
:thumbup::thumbup::thumbup: