PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος πλάτης



Stat59
22-10-11, 21:37
Παιδια έκανα προπόνηση πλάτης/τρικεφάλων κανω προπόνηση ανεβαζωντας κιλα ενδιαμεσα στα σετ μειώνοντας τις επαναληψεις ( 10-8-8-6). Κανωντας την ασκηση
deadlift στο τελευταιο σετ ειμουν με 90 κιλα... στην τελευταια επαναληψη μου καθως τα ολοκληρωνα την κινηση γλιστρισε πανω στην μπαρα το δεξι μου χερι... μεχρι να προλαβω να αφησω και το αριστερο ειχε ως αποτελεσμα να ντρανταχτει η πλατη μου.. Αυτο εγινε πριν 10 μερες. Την τελευταια ευδομαδα εκανα προπονηση κανονικα
και την μερα που ειχα πλατη τρικεφαλα εκανα προπονηση απλως δν εκανα dead lift προσπαθωντας να μην πιεσω στο οριο στις αλλες μου ασκησεις. Σημερα προπονηση δν πηγα κε σκοπευω να μην παω και την υπολοιπη ευδομαδα διοτι φοβαμαι μηπως ειναι κατι σοβαρο. Ο προπονητης μου ειπε πως προκειται για διαταση στην πλατη μου. Ο
πονος ειναι περιπου κατω απο το αριστερο μου φτερο (εσωτερικα). Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι την γνωμη σας για το αν θα με επιβαρυνει πολυ να κανς προπονηση αυτην την ευδομαδα (πιο χαλαρα) ή για το αν θα ηταν καλυτερο να μεινω εκτος. Ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερον...

Υ.Γ. δν ξερω αν θα καταφερω να την παλεψω 1 ευδομαδα χωρις προπονηση :p - σκατοβαρεμαρα incoming :P :S

NASSER
23-10-11, 12:11
Ουσιαστικά έγινε μια διάταση της πλάτης. Δεν πιστευω πως είναι σοβαρός τραυματισμός ειδικά αν δεν νιωθεις ενόχληση κατα τη διάρκεια της ημέρας και στον ύπνο σου. Δοκίμασε να κάνεις κωπηλατικές ασκήσεις πλάτης και ασε για λιγο τις άρσεις.

Stat59
23-10-11, 20:57
Ουσιαστικά έγινε μια διάταση της πλάτης. Δεν πιστευω πως είναι σοβαρός τραυματισμός ειδικά αν δεν νιωθεις ενόχληση κατα τη διάρκεια της ημέρας και στον ύπνο σου. Δοκίμασε να κάνεις κωπηλατικές ασκήσεις πλάτης και ασε για λιγο τις άρσεις.

Απλως το προβλημα ειναι οτι ουσιαστικα χρησιμοποιειται η πλατη σχεδον σε ολες τις κινησεις στις ασκησεις. Για παραδειγμα στο επολε ζετε για ωμους που πιανει λιγο στην αρχη της κινισης αλλα και σε αλλες εχει ως αποτελεσμα μετα απο την προπονηση μου να μην μπορω να κανω βαθειες αναπνοες. Αυτο με εκανε να ανησυχισω και γιαυτο σκεφτομαι να μεινω για μια ευδομαδα εκτος.....

thegravijia
23-10-11, 21:04
κ να χρησιμοποιεις straps για να μην σου ξαναφυγει η μπαρα