PDA

Επιστροφή στο Forum : Afterburn Effect



chimairian
25-10-11, 02:38
Ολοι γνωριζουμε οτι τον σημαντικοτερο ρολο τον παιζει η διατροφη και μετα η ασκηση,αλλα για να μειωσουμε οσο το δυνατον περισσοτερο το σωματικο μας λιπος πρεπει να χρησιμοποιησουμε προγραμμα που θα μας κανει να καιμε θερμιδες και μετα την ασκηση

κυριως μετα την ασκηση....

επειδη εκει θελουμε να καιμε θερμιδες οταν ξεκουραζομαστε και οχι την ωρα της ασκησης,δλδ να δημιουργησουμε το "Afterburn Effect"


Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:


ειναι οτι NAI MEN επιτυγχανουμε με την Πρωινη Νηστικη Αεροβια ασκηση στο 60 % των καρδιακων μας παλμων Nα καψουμε αρκετο λιπος....

αλλα συνεχιζουμε να καιμε θερμιδες ολη την ημερα στο 60%?

επιτυγχανεται το Afterburn Effect σε τοσο χαμηλη ενταση?


η μηπως πρεπει να παμε σε υψηλα επιπεδα ----------> 80% ?

γιατι συνυθως σε Υψηλη ενταση ο μεταβολισμος δεν παιρνει φωτια και καιει του φουστη.....?

και οχι σε χαμηλες εντασεις...?

εχω αυτη την απορια γιατι διαβασα οτι οι ποιο πολλοι λενε στο 60% το πρωι Νηστικος ,ειναι οτι πρεπει για να μειωσεις γρηγορα και ευκολα το σωματικο λιπος...

και επειδη το εχω παρατηρησει οτι οποτε εκανα αεροβια η γυμναζομουν σε πολυ υψηλα επιπεδα ενοιωθα περισσοτερη Ενταση τις επομενες ωρες δλδ ενοιωθα "φουντωμενος"...

Devil
25-10-11, 03:19
ψαξε για HIIT... εχουμε μιλησει εδω περα.... το θεωρω καλητερο τροπο cardio απο οτι τον απλο στο 60+%

COBRA_STYLE
25-10-11, 11:32
αυτο που λεει ο Ντεβιλ....με την ΗΙΙΤ θα εχεις αυτο το effect που θες μεσα στη μερα.

chimairian
25-10-11, 13:54
παιδες συμφωνω σε αυτο με την HITT το εχω ακουσει πολλες φορες,
μπορειτε να με βοηθησετε
εχει παρει πουθενα το ματι σας στο Forum πιο hitt workout ειναι οντως αποτελεσματικο για Fatloss,γιατι τοσα που εχω διαβασει δεν ξερω ποιο να ακολουθησω....

ευχαριστω

COBRA_STYLE
25-10-11, 14:32
υπαρχουν πολλα παραδειγμα ΗΙΙΤ...δεν ειναι ενα το σωστο...google στο νετ την ΗΙΙΤ και θα σου βγαλει παραλλαγες...και βρες μια που να μπορεις για αρχη

giannis64
25-10-11, 16:19
αν θες βα εξακολουθείς να καις λίπος ασχολείσου με την χιτ. αν όμως ο στόχος κάποιου δεν είναι αποκλειστικά μόνο η καύση λίπους, και είναι κάτι πιο εξειδικευμένο πάνω σε θέμα του ββ, τότε η χιτ δεν θα είναι πάντα η καλύτερη επιλογή.

chimairian
25-10-11, 17:48
Αδερφε εχω googlαρει αλλα μου βγαζει αρλουμπες...δλδ καθενας λεει τα γιατροσοφια του με λιγα λογια ,δεν βρισκεις ενα workout δοκιμασμενο απο πολλους που να εχει αποτελεσμα...

tivadar
25-10-11, 17:54
Kανε google αυτο tabata protocol.Eιναι μια μορφη ΗΙΙΤ που εχει επιστημονικη βαση και μπορεις να την κανεις με πολλους διαφορετικους τροπους.

average_joe
25-10-11, 18:45
@chimairian ετσι απλα για να το δεις



αμεσως μετα 20 λεπτα ΗΙΙΤ στο διαδρομο ως εξης
1 λεπτο με 6 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 8 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 10 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 12 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 14 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 8 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 10 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 12 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 14 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 8 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 10 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 12 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 14 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 8 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 10 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 12 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 14 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 16 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 8 χλμ/ωρα
1 λεπτο με 6 χλμ/ωρα



αυτο χρησιμοποιω.
αρκετα επιπονο καποιες μερες που ειμαι dead.
σε φαση που νοιωθω κουρασμενος κατεβαζω το ρυθμο σε καποιους κυκλους.
δεν το προτεινω σε αρχαριο καποιον που δεν εχει αντοχη ή ειναι υπερβαρος.
σε καποιο αλλο θεμα εγραφες οτι δεν εισαι αρχαριος οποτε μπορει και να σου κανει.
αν μπεις στη διαδικασια να το χρησιμοποιησεις τις πρωτες φορες, κατεβασε αναλογικα την ταχυτητα σε ολους τους κυκλους για να δεις πως ανταποκρινεσαι.

chimairian
26-10-11, 00:55
Average Joe ευχαριστω για την βοηθεια σου :bowdown:

αυτο φαινεται ενδιαφερον:thumbup:

θα το δοκιμασω αυριο τεταρτη που δεν εχω ποδια

γενικα αντεχω ειμαι πολυ cardio-τυπος...

να υποθεσω οτι ολο αυτο το κανω 1 φορα 1 κυκλο ετσι?(20 λεπτα)

πιστευω δεν θα χρειαστει να κανω 2 κυκλους,(40 λεπτα)

λογικα φτανει 1 κυκλος για να κρατησει το afterburn για ωρες ετσι?

εσυ τι γνωμη εχεικς που το εχεις δοκιμασει ?

Devil
26-10-11, 03:37
περισσοτερο κουραστικο μου φαινετε να αναιβοκατεβαζεις την ταχυτητα στο διαδρομο...


τεσπα περα απο τα κλασσικα σπριντακια 30'' με pause 30'' μποριτε να κανετε και αλλα πραγματα...

πολυ ωραια ειναι και τα conditioning για kickbox/muaythai/mma... με burbees,pushups,jumpsquat ecc ecc... (ειδικα τα burbees ειναι δολοφονικα...)

απο εκει και περα μπορει να γινει και σε complex ασκησεις με μπαρες αλτηρε κτλ κτλ.... απλα φαντασια θελει και ballzzz:green:

luckyseven
26-10-11, 04:42
Εγώ δοκίμασα να κάνω το ανάποδο μια φορά δηλαδή ξεκινάς κατευθείαν με σπρίντ αφού έχει προηγηθεί ζέσταμα και ανα λεπτό κατεβάζεις και μου βγήκε ο...
Devil όντως είναι θανατηφόρα http://www.youtube.com/watch?v=GDAPnajWq-0&feature=related

average_joe
26-10-11, 17:43
θα το δοκιμασω αυριο τεταρτη που δεν εχω ποδια
γενικα αντεχω ειμαι πολυ cardio-τυπος...
να υποθεσω οτι ολο αυτο το κανω 1 φορα 1 κυκλο ετσι?(20 λεπτα)
εσυ τι γνωμη εχεικς που το εχεις δοκιμασει ?

ελπιζω σημερα να μην εχεις ποδια γιατι αν θες να το δεις καλα για πρωτη φορα καλο ειναι να ειναι ξεκουραστα.
σου πα παντως προσοχη ριξε τις ταχυτητες σε ολα τα μονολεπτα κατα μια κλιμακα για πρωτη φορα να δεις που βρισκεσαι και ποσο αντεχεις.
η αντοχη θα ρθει σιγα σιγα.
1 κυκλος ειναι, αν ηταν παραπανω ποιος ο λογος να κανεις HIIT και οχι ενα κλασικο προγραμμα οπως αυτο που συζηταγαμε σε ενα θεμα.
αφου πλεον εχεις και καρδιοσυχνομετρο χρησιμοποιησε το να δεις ποιες ειναι οι ιδανικες ταχυτητες για σενα καθως η ταχυτητα των διαδρομων ειναι σχετικη και διαφερει.
γνωμη ακομα δεν εχω σχηματισει καθως η εμπειρια μου με τρεξιμο ειναι λιγη αφου δεν μου αρεσει. καρδιοσυχνομετρα/ μετρηση σφυγμων κτλ δεν τα υπολογιζω. καυση λιπους θεωρητικα ναι απο οσα γνωριζουμε αλλα καλυτερη αποψη προφανως θα εχω σε περιοδο υποθερμιδικης.
αυτη τη στιγμη συντηρηση κανω, απο ιδρωτα φουλ παντως.
το συγκεκριμενο ταιριαζει παντως στο στυλ προπονησεων και στα ωραρια μου και γι αυτο το διαλεξα.


περισσοτερο κουραστικο μου φαινετε να αναιβοκατεβαζεις την ταχυτητα στο διαδρομο...
τεσπα περα απο τα κλασσικα σπριντακια 30'' με pause 30'' μποριτε να κανετε και αλλα πραγματα...


στο πρωτο σκελος ναι εχεις δικιο ταλαιπωρια εως επικινδυνο αν παλευεις στο 16 και να προσπαθεις να το ριξεις στο 6 :green::green:
δυο τροποι να το λυσεις.
1) διαλεγεις ενα διαδρομο που εχει κατ ευθειαν τα κουμπια με συγκεκριμενες ταχυτητες (σχετικα σπανιο σε γυμναστηρια)
2) σχεδιαζεις το προγραμμα κατ ευθειαν απο το τηλεχειριστηριο και το αφηνεις στον αυτοματο. ακομα και αν δεν ξερεις να το κανεις παντα υπαρχουν ατομα προθυμα να σου δειξουν. το (2) για μενα ειναι το βελτιστο αλλα προυποθετει οτι θα εισαι και αρκετα συγουρος οτι θα το βγαλεις αλλιως θα ψαχνεις παλι κουμπια....

σπριντακια σε γηπεδο εχω κανει (κατοσταρια στην ευθεια φουλ τρεξιμο και χαλαρα στο ημικυκλιο)
φοβερη αισθηση και κουραση αλλα με ενοχλουσε το ταρταν και δεν ταιριαζε με τους χρονισμους μου μεσα στη μερα.
ασε που ειναι λιγο random (βροχη)



πολυ ωραια ειναι και τα conditioning για kickbox/muaythai/mma... με burbees,pushups,jumpsquat ecc ecc... (ειδικα τα burbees ειναι δολοφονικα...)

απο εκει και περα μπορει να γινει και σε complex ασκησεις με μπαρες αλτηρε κτλ κτλ.... απλα φαντασια θελει και ballzzz:green:

τα πρωτα δεν τα ηξερα μολις τα ειδα απο το video που ποσταρε ο @luckyseven (p.s. thanks! αρρωστια το βιντεο:green: )
μου θυμιζει λιγο κατι παραλλαγες που εχω δει και στο φορουμ (κατι με αρκουδα :green::green::green:). δεν θυμαμαι το link (η κινηση ειναι η εξης: αρχιζει με deadlift, military/push press, behind the neck, squat και τουμπαλιν *x επαναληψεις) να το ξαναβαζα αλλα θυμαμαι να αναφερεται κατι περι ραβδομυωλυσης. οποτε καπου εκει για μενα η περιεργεια μου σταματησε...

Devil
26-10-11, 18:05
τα πρωτα δεν τα ηξερα μολις τα ειδα απο το video που ποσταρε ο @luckyseven (p.s. thanks! αρρωστια το βιντεο:green: )
μου θυμιζει λιγο κατι παραλλαγες που εχω δει και στο φορουμ (κατι με αρκουδα :green::green::green:). δεν θυμαμαι το link (η κινηση ειναι η εξης: αρχιζει με deadlift, military/push press, behind the neck, squat και τουμπαλιν *x επαναληψεις) να το ξαναβαζα αλλα θυμαμαι να αναφερεται κατι περι ραβδομυωλυσης. οποτε καπου εκει για μενα η περιεργεια μου σταματησε...

bear complex?

http://www.youtube.com/watch?v=VpVusgtvNFM&feature=fvwrel

average_joe
26-10-11, 18:14
ναι :green::green:

ειχα δει και θεμα εδω παντως που ανεφεραν ραβδομυωλυση.
ωραιο προγραμματακι παντως και πρεπει να σου ανεβαζει φουλ παλμους.
@devil η αποψη σου περι ραβδομυωλυσης?
(btw χρονια πολλα :toast:)

Devil
26-10-11, 18:24
ναι :green::green:

ειχα δει και θεμα εδω παντως που ανεφεραν ραβδομυωλυση.
ωραιο προγραμματακι παντως και πρεπει να σου ανεβαζει φουλ παλμους.
@devil η αποψη σου περι ραβδομυωλυσης?
(btw χρονια πολλα :toast:)

οτι η αυτη η ασκηση προκαλει ραβδομυολυση????:unsure:

δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια περιπτωση...

ευχαριστω..:green:

average_joe
26-10-11, 18:31
το πετυχα τελικα google is my friend :green:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13836-crossfit-training-%CF%84-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9&

στο crossfit αναφερεται τωρα αν εννοει και το bear complex που γινεται λογος μεσα δεν εχω ιδεα....

gym
26-10-11, 18:37
το πετυχα τελικα google is my friend :green:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13836-crossfit-training-%CF%84-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9&

στο crossfit αναφερεται τωρα αν εννοει και το bear complex που γινεται λογος μεσα δεν εχω ιδεα....

γενικα στο κροσφιτ..

Devil
26-10-11, 18:43
το πετυχα τελικα google is my friend :green:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13836-crossfit-training-τ-ειναι& (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13836-crossfit-training-%CF%84-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9&)

στο crossfit αναφερεται τωρα αν εννοει και το bear complex που γινεται λογος μεσα δεν εχω ιδεα....

αυτο ακριβως...

για να το αναφαιρει ο αντρεα λογικα εχει δει κατι.... δεν το αποκλειω.... απο εκει και περα ειναι γενικο ομως... εξαρταται απο τις προπονησεις, τον ογκο προπονησης την ενταση το ατομο... παρα πολλοι παραγοντες...

στο θεμα μας με το bear complex η' οποιο αλλο complex να ναι.... 30'-60' σπασμενα μεσα στην εβδομαδα δεν νομιζω οτι θα προκαλεσουν κατι τετοιο...

giannis64
26-10-11, 19:39
ειμαι σιγουρος πως εχετε παρασυρθει και ο σταρτερ θα χασει την μπαλα. αν δεν την εχει χασει ηδη.

chimairian
26-10-11, 20:48
την εχασα λιγο την μπαλα.....:P:P




Average Joe σημερα εκανα:



Σηκωθηκα το πρωι και εκανα την κλασσικη αεροβια νηστικος ,1 ωρα στο 60%

και το απογευμα που πηγα για βαρη,μετα τα βαρη εκανα HITT Aυτο που μου εδειξες..
δλδ και την κλασσικη αεροβια και HITT Συνδυασμος ...
Πολυ Πιο αποτελεσματικο πιστευω....


αλλα αυτα που εκανα ειναι μονο για εμπειρους και μουρλους

μην το δοκιμασετε αν δεν εχετε εμπειρια και χιλιομετρα πανω στον διαδρομο...
α και αν δεν εχετε δυνατα γονατα....

θα βρεθειτε στο νοσοκομειο.....


απο Ιδρωτα,χαμος.......


το γουσταρα τοσο πολυ που εκανα 2 φορες 2 κυκλους...!

40 Λεπτα

δλδ εκαψα σημερα συνολο 1100 θερμιδες για πλακα... απο την πρωινη και την απογευματινη αεροβια



τωρα το afterburn δεν ξερω τι καιει... λογικα δεν πρεπει να καιει παραπανω απο 80-100 θερμιδες....

average_joe
26-10-11, 21:00
βασικα, λαθος διαβαζομαστε.

δεν προτεινα κατι τετοιο.

για μενα τρελο overkill σε φαση που ουτε θα το προτεινα ουτε θα το εκανα (και δυο κυκλους HIIT...) οσο λιπος και να θελα να διωξω.
αποψη μου...
αρχισες ενα θεμα για το afterburn και καποιοι σου προτειναμε δυο τρια πραματα.
αλλα κανενας δεν σου ειπε να τα κανεις ολα μαζι.
ας γραψει και κανας αλλος να αποκτησεις πιο σφαιρικη αποψη.

chimairian
26-10-11, 21:56
οχι αδερφε καταλαβα τι μου εγραψες...
και σε ευχαριστω για την βοηθεια

απλα σκετο HITT Δεν το εμπιστευομαι για λιποδιαλυση, δλδ ναι οκ με αυτα τα 20 λεπτα την ημερα θα εχω το effect που θελω αλλα δεν ξερω ειναι αρκετο για να φυγει η σαβουρα δεν ξερω , κραταω μικρο καλαθι...

συμφωνω απολυτα οτι ηταν υπερβολη αυτο που εκανα....
απλα κυριως με ενδιαφερει η γρηγορη λιποδιαλυση

σημασια εχει οτι το αντεχω....
δεν θα δοκιμαζα κατι αν ηξερα οτι αυτο θα ειχε ασχημες επιπτωσεις στο σωμα μου

tivadar
26-10-11, 22:54
To οτι αντεχεις να το κανεις δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις και συνεχεια.Αυτο που περιεγραψες αμα συνεχισεις να το κανεις υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα οχι μονο να μην σου δωσει το αποτελεσμα που θες αλλα να σου δημιουργησει και προβλημα.Αμα γινεται σωστα η ΗΙΙΤ κανονικα μετα δεν πρεπει να μπορεις να παρεις τα ποδια σου ποσο μαλλον να κανεις και δευτερο γυρο.Θυμαμαι και εγω ειχα δοκιμασει κατι τετοιες ταρζανιες με διπλες αεροβιες μεχρι που μια τενοντιτιδα με φερε σε ταξη.Τελοσπαντων αμα ξερεις τοσο καλα τα ορια σου εμενα ο λογος μου περισσευει.....