PDA

Επιστροφή στο Forum : τράβηγμα/πόνος στην μέση



rey1989
25-10-11, 22:32
Σήμερα εκει που έκανα κοιλιακούς στην μπάλα (άρσεις ποδιών αν το λέω καλα) , όταν τελείωσα το πρώτο σέτ χ 20 και πάτησα κάτω ένιωσα ένα πόνο στην μέση μου. Συνέχισα και τέλειωσα και τα υπόλοιπα 4 σέτ και έκανα κανονικά την προπόνηση μου. Καμία ιδιαίτερη ενόχληση μέχρι το απόγευμα (μόνο ενας μικρός πόνος).

Πριν μια ώρα ξάπλωσα να δω κάτι και αφού τέλειωσε σηκώθηκα για να πάω να πιω νερό και όπως σηκωνόμουν ένιωσα τον πόνο στην μέση μου και μου έκοψε λιγο την αναπνοή και δεν μπορούσα να ισιώσω εύκολα.

επειδή το είχα ξαναπάθει πριν κανα χρόνο και είχα ξυπνήσει χάλια μαύρα (περπατούσα σκυφτός) και αναγκάστηκα να μείνω σπίτι για κανα 2 μέρες , σε περίπτωση που ξυπνήσω έτσι αύριο τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω προσωρινά ώστε να μπορέσω να πάω για προπόνηση ? δεν μπορώ να την χάσω για κανένα λόγο , επειδή την παρασκευή το γυμναστήριο μου θα είναι κλειστό , δεν μπορώ να χάσω δύο προπονήσεις σε μια εβδομάδα (Σ/Κ φεύγω εκτός Πάτρας).

πόσο μάλλον τώρα που έχω κολλήσει στα κιλά μου και αυξάνω θερμίδες να φτάσω τις σωστές δεν γίνετε να μείνω χωρίς προπόνηση !

(σκέφτηκα να βάλω από αυτή την αλοιφή που καίει αλλά δεν ξέρω , θα κρατήσει αρκετά για να βγάλω 1,5 - 2 ώρες προπόνηση ??)

rey1989
26-10-11, 11:25
έβαλα μια αλοιφή όταν ξύπνησα και πήγα τελικά.

είχα πλάτη / τρικέφαλα και βγήκε οκ η προπόνηση. Στην αρχή είχα ένα πόνο στην μέση μου αλλά μετά το ζέσταμα όλα οκ.:thumbup:

geozigo
26-10-11, 13:24
«Οι ασκήσεις κοιλιακών με τεντωμένα πόδια, θεωρούνται, πλέον, ασκήσεις χαμηλής αποτελεσματικότητας και, ταυτόχρονα, υψηλού κινδύνου. Τα κλασικά sit - ups επιβαρύνουν ιδιαίτερα τη μέση και οι κοιλιακοί δεν γυμνάζονται με σωστό τρόπο. Οι μύες που κάμπτουν το ισχίο, όπως ο λαγονοψοϊτης, δυναμώνουν περισσότερο από τους κοιλιακούς, με αποτέλεσμα η λεκάνη να τραβιέται προς τα μπρος, οι οσφυϊκοί σπόνδυλοι να συμπιέζονται και η κοιλιά να διογκώνεται. Ο λαγονοψοϊτης προσφύεται στον 5ο οσφυϊκό σπόνδυλο και μία πολύ ισχυρή σύσπαση ή διάτασή του, μπορεί να προκαλέσει κήλη του μεσοσπονδύλιου δίσκου. Όταν κάνετε ασκήσεις κοιλιακών προσπαθήστε να ελαχιστοποιήσετε τη συμμετοχή του λαγονοψοϊτη μυ, λυγίζοντας τα πόδια και κρατώντας τη μέση σε επαφή με το πάτωμα.»

Κομμάτι παρμένο από το φιτνεςλοτζικ.

Οι ασκήσεις κοιλιακών θέλουν πολύ προσοχή και είναι εξίσου επικίνδυνες με άλλες φαινομενικά πιο επικίνδυνες ασκήσεις όπως τα καθίσματα και οι άρσεις γιατί νομίζουμε ότι είναι «εύκολες» και συνήθως η τεχνική είναι λάθος. Έχω δει πραγματικά ελάχιστους να κάνουν σωστή εκγύμναση κοιλιακών και σου μιλώ ως παθών. Όταν η μέση σου, σου έχει ήδη δώσει το σήμα πρόσεχε να διορθώσεις κάποια πράγματα τώρα που είναι νωρίς.

Να και ένα ωραίο άρθρο να μελετήσεις:
http://www.mbike.gr/summary.asp?catid=4076&subid=2&pubid=181

rey1989
26-10-11, 15:10
δεν είχα ιδέα! :shock:
μου τις πρότεινε ο γυμναστής που μου έβγαλε το πρόγραμμα ...και νόμιζα οτι ήταν οκ .. (λάθος μου ..)
ευχαριστώ για τις πληροφορίες :thumbup::thumbup:

luckyseven
26-10-11, 20:45
Και εγώ μόνο σιτ απς έκανα αλλά τα έκοψα διότι έκανε κάτι κρακ η μέση δυνατά λες και τριβόταν οι σπόνδυλοι και τα σταμάτησα γιαυτό τον λόγο τώρα κάνω μόνο άρσεις ποδιών στο δίζυγο ούτε πιέζω την μέση και γυμνάζονται μιά χαρά ούτως συ άλλος τους κοιλιακούς στην κουζίνα τους φτιάχνεις.;)

rey1989
26-10-11, 20:51
Και εγώ μόνο σιτ απς έκανα αλλά τα έκοψα διότι έκανε κάτι κρακ η μέση δυνατά λες και τριβόταν οι σπόνδυλοι και τα σταμάτησα γιαυτό τον λόγο τώρα κάνω μόνο άρσεις ποδιών στο δίζυγο ούτε πιέζω την μέση και γυμνάζονται μιά χαρά ούτως συ άλλος τους κοιλιακούς στην κουζίνα τους φτιάχνεις.;)

τι εννοείς? με διατροφή ?:unsure: μα χρειάζεται να τους γυμνάσεις κιόλας :unsure:

luckyseven
26-10-11, 21:05
τι εννοείς? με διατροφή ?:unsure: μα χρειάζεται να τους γυμνάσεις κιόλας :unsure:

Εννοώ ότι για να δείς τους κοιλιακούς σου πρέπει να χάσεις λίπος για να φανούν αλλιώς δεν πρόκειται να τους δείς διαχωρισμένους και γιαυτό τον λόγο πρέπει να κάνεις σωστή διατροφή και αερόβιο.Προσωπικά εγώ τους γυμνάζω 2 φορές την εβδομάδα και νομίζω πως είναι αρκετά αλλά επειδή έχω πολύ λίπος ενώ είναι σκληροί και πετάγονται προς τα έξω δεν διαχωρίζονται γιαυτό πρέπει να πέσεις σε κάποιο ποσοστό λίπους για να φανούν.

rey1989
26-10-11, 21:17
ναι , αυτό το ξέρω και το κάνω , απλά είπα να αρχίσω να τους γυμνάζω και αργότερα που θα πεσω σε λίπος να φανούν:thumbup: