PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαπια ακμης και συμπληρωματα



ΦΥΓΑΣ
26-10-11, 14:42
Γεια σας , απο αυριο αρχισω τα χαπια ROTREN ειναι παρομοια με τα ακκιουραν για ακμη ,θεραπεια για 6 μηνες. ο ιατρος μου ειπε κομμενα ολα τα συμπληρωματa ακομα και η πρωτεινη για το λογο οτι θα αυξηθη η τιμη των ενζιμων .....ετυχε σε κανενα τιποτα παρομοιο?? πεστε καμια γνωμη .οι αναλυσεις που εκανα ειναι
ALANINE TRANSAMINASE(ALT)
ASPARTATE AMINOTRANSFERASE (AST)
GAMMA-GLUTAMYL TRANSPEPTIDASE(GGT)



οι αναλυσεις ηταν μια χαρα
μου φανηκε υπερβολικο ακομα και την πρωτεινη να σταματισω ,,,,
περιμενω τις αποψεις σας.ευχαριστω

tolis93
26-10-11, 14:45
Γεια σας , απο αυριο αρχισω τα χαπια ROTREN ειναι παρομοια με τα ακκιουραν για ακμη ,θεραπεια για 6 μηνες. ο ιατρος μου ειπε κομμενα ολα τα συμπληρωματa ακομα και η πρωτεινη για το λογο οτι θα αυξηθη η τιμη των ενζιμων .....ετυχε σε κανενα τιποτα παρομοιο?? πεστε καμια γνωμη .οι αναλυσεις που εκανα ειναι
ALANINE TRANSAMINASE(ALT)
ASPARTATE AMINOTRANSFERASE (AST)
GAMMA-GLUTAMYL TRANSPEPTIDASE(GGT)



οι αναλυσεις ηταν μια χαρα
μου φανηκε υπερβολικο ακομα και την πρωτεινη να σταματισω ,,,,
περιμενω τις αποψεις σας.ευχαριστω
και εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει να σταματησω συμπληρωματα οταν πηρα μια αντιβιωση για την ακμη.για τον ιδιο λογο.μου ειπε γενικοτερα μειωμενη η πρωτεινη για 1 μηνα που θα επαιρνα την αντιβιωση.τωρα τι να σ πω δεν εκανα καποιες εξετασεις κτλπ.απλα κ εμενα το ιδιο μ χαν πει.το καλυτερο για μενα ειναι να ακουσεις το γιατρο σου

deluxe
26-10-11, 23:53
Μη πινεις ενα ποτηρι γαλα τοτε, εαν ο γιατρος δε θελει τοσο πολυ πρωτεϊνη!

Tasos Green
27-10-11, 00:09
Γεια σας , απο αυριο αρχισω τα χαπια ROTREN ειναι παρομοια με τα ακκιουραν για ακμη ,θεραπεια για 6 μηνες. ο ιατρος μου ειπε κομμενα ολα τα συμπληρωματa ακομα και η πρωτεινη για το λογο οτι θα αυξηθη η τιμη των ενζιμων .....ετυχε σε κανενα τιποτα παρομοιο?? πεστε καμια γνωμη .οι αναλυσεις που εκανα ειναι
ALANINE TRANSAMINASE(ALT)
ASPARTATE AMINOTRANSFERASE (AST)
GAMMA-GLUTAMYL TRANSPEPTIDASE(GGT)



οι αναλυσεις ηταν μια χαρα
μου φανηκε υπερβολικο ακομα και την πρωτεινη να σταματισω ,,,,
περιμενω τις αποψεις σας.ευχαριστω

οτι σου ειπε ο γιατρος να κανεις.... δηλαδη αμα δεν παρεις πρωεινη 6 μηνες τι θα γινει? μην τα κανετε αυτα....
κανε την θεραπεία σου και την γυμναστική σου και μετα παίρνεις παλι πρωτεινη... μικρο το κακο...

Adinamos
27-10-11, 00:10
Εχω κανει παρομοια θεραπεια. Και ο δικος μου ιατρος το ιδιο μου ειχε πει για τα συμπληρωματα (καλα συνενοημενοι ειναι??? :toast:)
Δεν εκοψα τιποτα, ολα καλα.;)

υ.γ.: Επισης αμα δεις στο χαρτι του φαρμακου λεει οτι πρεπει να απεχεις και απο οποιαδηποτε μορφη εντονης ασκησης.

ΦΥΓΑΣ
27-10-11, 12:05
ευχαριστω για τις απαντησεις .,
αρχισα σημερα διατροφη μονο με φαγητο ολη μερα μαγειρεμα:P
συμπληρωμτα δεν θα παρω διοτι αν ψηλωσουν τα ενζυμα μετα θα πρεπει να σταματησω την θεραπεια...

αδυναμε το διαβασα ναι ,,αλλα την γυμναστικη δεν την κοβω

George1993
27-10-11, 13:21
για την γυμναστική δεν σου είπε τίποτα?
εμένα μου είχε πει κομμένη η έντονη γυμναστική
και έτσι δεν τη έκανα

beefmeup
27-10-11, 14:33
ενα οφ ποστ πηγε στην αλανα..
ηταν κατα το μισο οφ ποστ,αλλα αν θελει ο ενδιαφερομενος μπορει να το ξαναποσταρει σωστα χωρις,π@π@ριες μεσα..
κ ησυνεχεια επι του θεματος απο κει.

Kazmaier
27-10-11, 19:28
ναι καλα θα κανεις να τα κοψεις τα συμπληρωματα γιατι αν υπαρχει εστω και μικρη πι8ανοτητα να επηρεαστουν απο αυτα οι τιμες των ενζυμων, δεν νομιζω να ηθελες να διακοψεις την θεραπεια της ακμης στην μεση ετσι, επειδη ειχα κανει και εγω παλια αντιστοιχη θεραπεια με ισοτρετινοινη στα γραφω αυτα, απο εκει και περα στο θεμα της γυμναστικης ναι λεει να αποφευγεται η εντονη γυμναστικη, εγω παρολα αυτα εκανα κανονικα εως αρκετα δυνατα, απλα περα απο καποιους μικροπονους σε αρθρωσεις και λιγο στην πλατη που το γραφει και στισ οδηγιες νομιζω, το βασικοτερο προβλημα με εντονη γυμναστικη που παρατηρησα ηταν η μεγαλη κουραση, δλδ κοιμομουν περισσοτερο και γενικα ενιωθα πιο πτωμα μεσα στην μερα αλλα νταξ φοιτητης ειμαι , δνε πολυπαταγα σχολη εκεινο τον καιρο οποτε την παλεψα.συνεχισε λοιπον την γυμναστικη σου με λιγο λιγοτερη ενταση και βλεπεις τις αντοχες και τις δυναμεις σου, δεν χρειαζονται υπερβολες 6 μηνες ειναι, θα περασουν, κοιτα να αφοσιωθεις στην θεραπεια σου να ξεμπερδευεις και ολα τα αλλα ερχονται.Παντως ελπιζω να δοκιμασες και αλλες πιο συντηρητικες θεραπειες πριν πεσεις σαυτα τα φαρμακα γιατι τωρα τελευταια οι δερματολογοι την εχουν ψωμοτυρι την ισοτρετινοινη

nightlou
27-10-11, 19:41
Ότι σου είπε ο doctor φίλε μου.....εξάλλου πάνω από όλα είναι η υγεία!!!έχω κάνει θεραπεία με Ροκιουταν και παραλίγο να με κόψουν από αυτά στη σχολή που μπήκα!!!υπομονή θα περάσει!!!;););)

exkaliber
27-10-11, 22:36
ειχα παρει κι εγω παλια κατι χαπια για την εκμη και ηταν για κανα εξαμηνο
και θυμαμαι οτι στην αρχη γεμιζες σπυρια γιατι αδειαζε το πυιον:unsure:
κατι τετοιο:green:
και μου ειπε να μν παιρνεις πολυβιταμινη
κι αυτο στην ουσια βιταμινη ειναι,Α αν θυμαμαι καλα

συνιστω ενα καλο καθαριστικο προσωπου

Adinamos
28-10-11, 00:42
Εγω προτεινω μια κρεμα χεριων και ενα λιποζαν. Πολυ ξερασια σε χερια + χειλη.

ΦΥΓΑΣ
28-10-11, 14:55
ναι καλα θα κανεις να τα κοψεις τα συμπληρωματα γιατι αν υπαρχει εστω και μικρη πι8ανοτητα να επηρεαστουν απο αυτα οι τιμες των ενζυμων, δεν νομιζω να ηθελες να διακοψεις την θεραπεια της ακμης στην μεση ετσι, επειδη ειχα κανει και εγω παλια αντιστοιχη θεραπεια με ισοτρετινοινη στα γραφω αυτα, απο εκει και περα στο θεμα της γυμναστικης ναι λεει να αποφευγεται η εντονη γυμναστικη, εγω παρολα αυτα εκανα κανονικα εως αρκετα δυνατα, απλα περα απο καποιους μικροπονους σε αρθρωσεις και λιγο στην πλατη που το γραφει και στισ οδηγιες νομιζω, το βασικοτερο προβλημα με εντονη γυμναστικη που παρατηρησα ηταν η μεγαλη κουραση, δλδ κοιμομουν περισσοτερο και γενικα ενιωθα πιο πτωμα μεσα στην μερα αλλα νταξ φοιτητης ειμαι , δνε πολυπαταγα σχολη εκεινο τον καιρο οποτε την παλεψα.συνεχισε λοιπον την γυμναστικη σου με λιγο λιγοτερη ενταση και βλεπεις τις αντοχες και τις δυναμεις σου, δεν χρειαζονται υπερβολες 6 μηνες ειναι, θα περασουν, κοιτα να αφοσιωθεις στην θεραπεια σου να ξεμπερδευεις και ολα τα αλλα ερχονται.Παντως ελπιζω να δοκιμασες και αλλες πιο συντηρητικες θεραπειες πριν πεσεις σαυτα τα φαρμακα γιατι τωρα τελευταια οι δερματολογοι την εχουν ψωμοτυρι την ισοτρετινοινη

φιλε μου 4 χρονια τα δοκιμασα ολα και η τελευταια λυση ηταν αυτα τα χαπια,γυμναστηκη συνεχιζω κανονικα και βλεπουμε

ΦΥΓΑΣ
28-10-11, 14:56
Εγω προτεινω μια κρεμα χεριων και ενα λιποζαν. Πολυ ξερασια σε χερια + χειλη.


ευχαριστω φιλε μου

exkaliber
05-11-11, 01:16
Εγω προτεινω μια κρεμα χεριων και ενα λιποζαν. Πολυ ξερασια σε χερια + χειλη.

εμενα μου ειχε γραψει και ενα πεπανθολ αν θυμαμαι καλα
γτ οχι απλα ειχα ξηριδερμια σρο προσωπο αλλα εσκαγαν και ματωναν τα χειλια μου

ΦΥΓΑΣ
05-11-11, 19:20
εμενα μου ειχε γραψει και ενα πεπανθολ αν θυμαμαι καλα
γτ οχι απλα ειχα ξηριδερμια σρο προσωπο αλλα εσκαγαν και ματωναν τα χειλια μου


το εχω και εγω;)

iraklis g10
05-11-11, 19:28
ποσο χρονων εισαι φιλε?εγω στην θεση σου θα επλενα καλα το προσωπο μου καθημερινα και θα χρησιμοποιουσα καμια καλη κρεμα,,,η θεραπειες πανως πιανουν απλα στην αρχη θα γινει λιγο χαλια το προσωπο σου και τα χειλια σου αλλα σε ενα 6μηνο θα εισαι πολυ καλα

ΦΥΓΑΣ
05-11-11, 19:31
ποσο χρονων εισαι φιλε?εγω στην θεση σου θα επλενα καλα το προσωπο μου καθημερινα και θα χρησιμοποιουσα καμια καλη κρεμα,,,η θεραπειες πανως πιανουν απλα στην αρχη θα γινει λιγο χαλια το προσωπο σου και τα χειλια σου αλλα σε ενα 6μηνο θα εισαι πολυ καλα

23 φιλε ,δοκιμασα αρκετα πριν καταληξω στα χαπια αυτα

iraklis g10
05-11-11, 19:36
μαλιστα αν εισουν στην εφηβεια θα σου ελεγα να μην το κανεις αλλα τωρα δεν εχεις αλλη λυση,,,,,παντως να ξες η θεραπεια παντα πετυχαινει μην την χαλασεις θα ειναι κριμα

Dark
14-11-11, 12:48
πλύσιμο με πράσινο σαπούνι στο πρόσωπο και το σώμα, όχι χημικά αφρόλουτρα κλπ...
και λεμόνι στην πλάτη, αλλά και αλατόνερο θαλάσης...
Είμαι 33 και αυτή είναι η θεραπεία μου εδώ και χρόνια...
Δυστυχώς η ευτυχώς είμαι ακόμα έφηβος...
Μην πέρνετε αυτές τις κολοθεραπείες που επηρεάζουν τα ορμονικά σας...
κάνα σπυράκι δεν πειράζει, άλλωστε ο οργανισμός για να τα βγάζει θα έχει τους λόγους του...
Συνήθως είναι ανεβασμένες ορμόνες όπως αυξητική κλπ...
το οποίο στην περιπτωσή μας είναι ΚΑΛΟ! :welcome:

koulisss
19-11-11, 21:48
παιδεια εχω την εξης απορια αρχισα και εγω πριν 1εβδομαδα θεραπεια με ισοτρετινοινη και μερικα ατομα μου ειπαν οτι πρεπει να παρω και κατι για να προστατευσω το ηπαρ γιατι ειναι δυνατα τα χαπια αυτα,ισχυη κατι τετοιο εσεις εχετε παρη? γιατι εμενα δεν μου προτεινε κατι ο δερματολογος,και οσο γιατα συμπληρωματα μου ειπε πως δεν θα υπαρχη προβλημα!

SilverMan
19-11-11, 22:02
παιδεια εχω την εξης απορια αρχισα και εγω πριν 1εβδομαδα θεραπεια με ισοτρετινοινη και μερικα ατομα μου ειπαν οτι πρεπει να παρω και κατι για να προστατευσω το ηπαρ γιατι ειναι δυνατα τα χαπια αυτα,ισχυη κατι τετοιο εσεις εχετε παρη? γιατι εμενα δεν μου προτεινε κατι ο δερματολογος,και οσο γιατα συμπληρωματα μου ειπε πως δεν θα υπαρχη προβλημα!

koulisss ισχυει οτι τα χαπια ειναι δυνατα και γι αυτο οταν γινεται η θεραπεια ο/η γιατρος σου ζητανε ανα 1 με 2 μηνες το πολυ,εξετασεις αιματος-ουρων και με πιο πολυ εμφαση στο συκωτι(τρανσαμινασες).επισης κατα την διαρκεια τησ θεραπειας θα εχεις ξεροδερμια στο δερμα,σκανε χειλη κλπ κλπ και επισης κατι σημαντικο εφοσον θα κανεις κανονικα γυμναστικη,πιθανοτατα,να εχεις πονους σε αρθρωσεις και στην μεση!αν δεις κατι τετοιο ΜΗΝ ζοριστεις,κατεβασε ενταση!!!αυτα απο μενα.

Kolorizos
19-11-11, 23:11
φιλε εγω μονο με το acnotren ιδιο με το δευτερο τ δικο σου δεν σταματαω τπτ και κρεατινη κανω κυκλο δεν ειπα στο γιατρο κατι αλλα εκανα εξετασεις κ δεν εχω τπτ βεβαια κανω χαμηλη δοση 30mg..

koulisss
20-11-11, 23:50
Ειδη αρχισαν να σκανε τα χειλια μου αλλα για πονους σε αρθρωσης και μεση ακομη δεν ειδα κατι,και να δω δεν πηραζη θα την παλεψω :weights: και εμενα μου ειπε ανα μηνα να κανω εξετασεις αιματος συνολικα 60mg περνω την ημερα, αρα δεν 8α χρειαστη να παρω κατι αλλο ετσι προοληπτικα?

Adinamos
30-05-12, 15:20
Ανασκαφή Τοπικ!!

Να ρωτήσω κάτι όλοι που κάνατε θεραπείες από ακιουράν, μείνατε ευχαριστημένοι? Τελείωσα τη δεύτερη θεραπεία μου το χειμώνα με τέλεια αποτελέσματα αλλά τώρα ξανά μου εμφανίζεται πάλι ακμή δυστυχώς :(

Stat59
20-02-13, 04:17
Ανασκαφή Τοπικ!!

Να ρωτήσω κάτι όλοι που κάνατε θεραπείες από ακιουράν, μείνατε ευχαριστημένοι? Τελείωσα τη δεύτερη θεραπεία μου το χειμώνα με τέλεια αποτελέσματα αλλά τώρα ξανά μου εμφανίζεται πάλι ακμή δυστυχώς :(

Ειχα κανει κυκλο με roacuttane 6 μηνες.. αρκετα δυνατο φαρμακο... εξετασεις καθε μηνα... ξηρασια οσο δν παει.. κλασικα.. μετα και εγω ξαναβγαλα.. και τωρα ξεκινησα παλι θεραπεια με curacne. Μου ειπε να μην χρησιμοποιω συμπληρωματα μαζι με την αγωγη κλασικα....

Plus`
20-02-13, 16:32
Εγώ 6 μήνες indoxyl και τίποτα, τώρα να ξαναπάω σε γιατρό για συνταγή η να τα αφήσω ;

chro
20-02-13, 16:59
έχω κάνει και εγώ τη θεραπεία πριν 4 χρόνια με ισοτετροΐνη. Νόμιζα ότι επιτέλους έλυσα το σημαντικό μου πρόβλημα. Μετά τα 2 χρόνια μου βγήκε ξανά (όχι τόσο επίπονα με πύον, αλλά πάρα πολλά πάλι) . Αυτή την εποχή αποφάσισα να αφήσω τους δερματολόγυος και να πάω σε αισθητικό, θα δω πως θα πάει και θα σας πω. Το θέμα είναι ότι και μια απλή αντιβίωση να πάρω καθαρίζω αλλά βγαίνουν ξανά.
Πρέπει για μια ζωή όσοι έχουμε ακνεϊκό δέρμα να προσέχουμε τι τρώμε και με τι πλενόμαστε.

Cougar
21-02-13, 08:25
πλύσιμο με πράσινο σαπούνι στο πρόσωπο και το σώμα, όχι χημικά αφρόλουτρα κλπ...
και λεμόνι στην πλάτη, αλλά και αλατόνερο θαλάσης...
Είμαι 33 και αυτή είναι η θεραπεία μου εδώ και χρόνια...
Δυστυχώς η ευτυχώς είμαι ακόμα έφηβος...
Μην πέρνετε αυτές τις κολοθεραπείες που επηρεάζουν τα ορμονικά σας...
κάνα σπυράκι δεν πειράζει, άλλωστε ο οργανισμός για να τα βγάζει θα έχει τους λόγους του...
Συνήθως είναι ανεβασμένες ορμόνες όπως αυξητική κλπ...
το οποίο στην περιπτωσή μας είναι ΚΑΛΟ! :welcome:

Συνήθως για ηλικίες μετά την εφοιβία έχει να κάνει με ψυχολογικούς παράγοντες τους οποίους σωματοποιεί ο οργανισμός γιατί το άτομο δεν μπορεί να διαχειριστεί την οποιαδήποτε κατάσταση συνειδητά. Δεν μιλάω κούφια, αυτό σπουδάζω. Και πίστεψε με οι ορμόνες που ανεβάζεις δεν είναι τόσο καλό όπως έτσι απλά πιστεύεις.

Cougar
21-02-13, 08:28
Εγώ 6 μήνες indoxyl και τίποτα, τώρα να ξαναπάω σε γιατρό για συνταγή η να τα αφήσω ;

Φίλε μου επειδή και εγώ το έχω ψάξει αυτό που σου προτείνω είναι θεραπέια με laser-φως, 40 ευρώ η συνεδρία είναι και το σύνολο βγένει στα 300 περίπου. Ψάξε τι είναι και θα με θυμηθείς. Όλες οι θεραπείες ακμής με φάρμακα είναι ξεπερασμένες πλέον.

Plus`
08-03-13, 15:57
Σε περίπου πόσο καιρό τελειώνουν οι συνεδρίες;

Cougar
26-03-13, 05:11
Είναι το πολύ ένας μήνας νομίζω.

Michaelangelo
27-03-13, 17:02
Εγώ φίλε μου, πιτσιρικάς είχα κάνει τεράστιο πρόβλημα! Όχι ακμή, παρ-ακμή! Χάλι άθλιο. Είχα πάρει (από σύσταση φοβερού δερματολόγου που με έλεγχε πως πάει ανά διαστήματα) μόνο Noreskin και Arfarel (πάμφθηνα στο φαρμακείο, ειδικά αν στα γράψει ο γιατρός) για κάτι μήνες και στις αρχικές 10 μέρες κάτι χαπάκια. Με το συνδυασμό Noreskin & Arfarel σε πολύ μικρό διάστημα έβλεπα τεράστια διαφορά! Και αυτό έκανε και φίλος μου. Γενικά σε μικρό διάστημα (μήνα έως μηνών), δύσκολα θα μείνει τίποτα στο πρόσωπο και θα καθαρίσει. Μειονεκτήματα; Το ότι πρέπει να βάλεις τη κρέμα το βράδυ πριν κοιμηθείς (και καίει στα πρώτα δεύτερα) και το πρωί το υγρό μισή ώρα πριν η μετά το πλύσιμο (αν θυμάμαι καλά για το τελευταίο). Κατά τα άλλα, τα δύο αυτά τα θεωρώ κορυφή και με έσωσαν!

Συμπληρώματα όμως, μια χαρά έπαιρνα!

Adinamos
04-04-13, 13:08
Ξαναμπήκα accutane. Τρίτος κύκλος και τελευταίος. Άμα ξαναβγεί να πάει να μαμηθεί, δε θα μείνω όλη μου τη ζωή στο κ@λ@φάρμακο.
Fingers crossed.

dio32
04-04-13, 13:59
Ειχα κανει κυκλο με roacuttane 6 μηνες.. αρκετα δυνατο φαρμακο... εξετασεις καθε μηνα... ξηρασια οσο δν παει.. κλασικα.. μετα και εγω ξαναβγαλα.. και τωρα ξεκινησα παλι θεραπεια με curacne. Μου ειπε να μην χρησιμοποιω συμπληρωματα μαζι με την αγωγη κλασικα....

τι μου θυμησες φιλε ωχ τι φαρμακο ειναι αυτο αστα.
ενα εχω να πω ο γιατρος μου χαρακτηρισε την ακμη μου οζωοδη ακμη,αφηστε τα δεν ξερω και εγω ποσους μηνες εκανα θεραπαει επιθετικη κατευθιαν μεγιστη δοση.
δεν θα ξεχασαω την πρωτη φορα που πηρα πηγα να σβησω ζαλιστικα μετα απο μια ωρα και ηθελα να ξερασω.

ας μην πω για τις αιμοραγιες στην μυτη εσεις τωρα τα ξερετε αυτα λιποσαν στα χειλη στα ματια σταγονες δακριων τοτε εγω δεν ηξερα.

Feth
18-02-16, 15:18
1 bump για μια ερωτησουλα για οποιον γνωριζει επειδη έχω διαβάσει διαφορα στο νετ.

Εμποδιζει το accutane την μετατροπή τεστοστερονης σε dht μέσω του ενζύμου 5-ar ?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
18-02-16, 15:39
To ρετινοικό οξύ είναι βιταμίνη Α και προκαλεί στέγνωμα των βλενογόνων.Δεν συμμετέχει στο μεταβολισμό της 5α ρεδουκτάσης,όπως το αζελαικό οξύ.
Είναι άκρως ηπατοτοξικό και προκαλεί ψυχώσεις,διαταρεχές πήξεως,φωτοφοβία,μέχρι και τερατογένεση σε έμβρυα.
Επικίνδυνος συνδυασμός με στανοζολόλη.

Feth
18-02-16, 18:33
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατρέ, είχα την εντύπωση πως ειναι 5-ar inhibitor

COBRA_STYLE
19-02-16, 21:07
Δε θα μπλεκα με dht inhibitors ποτέ των ποτών...

Feth
19-02-16, 21:31
Καλά ουτε εγώ θα τα επαιρνα αν μου τα ξαναεδιναν τώρα cobra , τα είχα πάρει οταν ημουν 16-17 χρονων για κυστική ακμή και σε πολύ χαμηλές ποσοτητες 5mg για ενα μήνα και 10mg για αλλον εναν μήνα (σύνολο 2)

Απλά, διαβάζω διαφορα στο net πως ειναι 5-ar inhibitor και πολλοι τα βαζουν στο ιδιο καλάθι με finasteride που ειναι για μαλλιά. tespa, δεν εχω καποιο πρόβλημα απλά πιο πολύ απο περιεργεια ρωταω, αλλά και αν υποθετικά ήταν, τα side effects δεν θα διαρκουσαν μέχρι να βγείς απο την αγωγη σου?

COBRA_STYLE
19-02-16, 22:03
Finasteride δε δινουν μονο για μαλλια,αλλα και για οποια αλλα θεματα "νομιζουν" οτι οφειλονται στην DHT...oπως πχ προστατη κτλ.

Τωρα τα sides υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ατομων που ειναι μη αναστρεψιμες και αυτο εχει να κανει με διαρκεια,δοσολογια και τον εκαστοτε οργανισμο.

Ας πουμε υπαρχει κοσμος που χει παθει ζημια στο ορμονικο συστημα,αλλος γυναικομαστια κτλ κτλ που ολα αυτα βασικα πανε αλυσιδωτα απο τη στιγμη που θα μαμηθει το ορμονικο με οσα πιθανα συνεπαγεται.

Και το χω γραψει κι αλλες φορες,υπηρχε κ δω πιο παλια απεγνωσμενο ατομο που καταστραφηκε απο dutasteride.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-02-16, 00:21
Tα αντι-ανδρογόνα και οι αναστολείς της 5α ρεδουκτάσης,είναι απαραίτητα για την καλοήθη υπερτροφία του προστατικού αδένα,πόσο μάλλον για τον Ca προστάτου.Η DHT ως 5χ πιο ανδρογονική από την τεστοστερόνη,έχει θετικές συνέπειες στη libido,τη σκληράδα,τη δύναμη και αντι-αρωματικές ιδιότητες.Εξού και η μεστερολόνη,αλλά και ντροστανολόνη που αποτελούν συνθετικές της μορφές,έχουν δράση κατά της βήτα οιστραδιόλης.Αλλά και σε μορφή γέλης για τοπική χρήση στη θηλαία άλω. Η διύδροξυτεστοστερόνη είναι απαραίτητα και για την εγκεφαλική λειτουργία.Η ανδρικού τύπου αλοπεκίαση έχει και γενετικό υπόβαθρο (πατέρας).Στην ακμή σημαντικό ρόλο στο ορμονικό παίζουν τόσο η E2,όσο και η DHT.Ισχυρά ανδρογόνα (φουοξυμεστερόνη) και στεροειδή που αρωματίζουν (μεθανδιενόνη),προδιαθέτουν για ακμή.Εναλλακτική λύση αποτελεί η κλινδαμικίνη σε μορφή λοσιόν.