PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση απλης παραλογης λογικης



iliasana
31-10-11, 18:13
διαβαζω οτι η αναεροβια ασκηση οπως μια σκληρη προπονηση σε κανει να καις θερμηδες πολυ μετα το τελος της
τοτε γιατι αν θελουμε να χασουμε λιπος βαζουμε και αεριβια στο προγραμμα μας ????
που μου τη σπαει .
ε γιατι?
λογικα δεν θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα μονο με προπονηση με βαροι?

gym mind
31-10-11, 18:33
Η αεροβια μετα την προπονηση μπαινει για να αναγκασουμε τον οργανισμο να καψει ακομη θερμιδες,περα δηλαδη απο την προπονηση με βαρη.Εξαλλου η προπονηση με βαρη δεν πρεπει να ξεπερναει την 1 ωρα..Οποτε στο περας της 1 ωρας μπορεις να κανεις αεροβια εφοσον δεν αποδιδει να συνεχισεις να κανεις αλλο βαρη..Παντως την αεροβια να την κανεις οχι μονο για να καψεις θερμιδες αλλα κυριως για την υγεια σου..

iliasana
31-10-11, 18:42
αρα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι υποβοηθα την καυση θερμηδων
αφου πια εχω εξαντλησει τον οργανησμο μου με τα βαροι.
Ειναι δηλαδη σε οτι αφορα τις καυσεις οτι ειναι η τελευταια επαναληψη στο σετ που κανει τη διαφορα.

οκ

ναι ρε συ αεροβια κανω παντως της ενδιαμεσες μερες off gym

μενω πολυ ορεινα (ηπειρο-τζουμερκα) και παω με τα ποδια αναμεσα σε βουνα και λαγγαδια για καμια ωρα
περνω και τ6α σκυλια μου και ολα οκ.
της μερες βροχης στατικο ποδηλατο

gym mind
31-10-11, 18:45
αρα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι υποβοηθα την καυση θερμηδων
αφου πια εχω εξαντλησει τον οργανησμο μου με τα βαροι.
Ειναι δηλαδη σε οτι αφορα τις καυσεις οτι ειναι η τελευταια επαναληψη στο σετ που κανει τη διαφορα.

οκ

ναι ρε συ αεροβια κανω παντως της ενδιαμεσες μερες off gym

μενω πολυ ορεινα (ηπειρο-τζουμερκα) και παω με τα ποδια αναμεσα σε βουνα και λαγγαδια για καμια ωρα
περνω και τ6α σκυλια μου και ολα οκ.
της μερες βροχης στατικο ποδηλατο

Πολυ καλη η αεροβια που κανεις φιλε μου....Δεν ειναι αναγκη να λιωσεις στο διαδρομο..Αυτο που κανεις στο υπαιθρο ειναι οτι καλυτερο!

iliasana
31-10-11, 18:48
ναι σε αυτο ειμαι πολυ τυχερος μπορει να μην υπαρχει gym της προκοπης εδω γυρο
οποτε εφτιαξα κατασταση στο υπογειο αλλα η φυση δεν παιζεται φιλε μου

Devil
31-10-11, 19:27
διαβαζω οτι η αναεροβια ασκηση οπως μια σκληρη προπονηση σε κανει να καις θερμηδες πολυ μετα το τελος της
τοτε γιατι αν θελουμε να χασουμε λιπος βαζουμε και αεριβια στο προγραμμα μας ????
που μου τη σπαει .
ε γιατι?
λογικα δεν θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα μονο με προπονηση με βαροι?

για να δημιουργισεις μεγαλητερο θερμιδικο ελειμα....

πχ εγω δεν κανω αεροβια.... δημιουργω το ελειμα με την διατροφη...

αν σου τη σπαει το 40-50' πανω σε διαδρομο δοκιμασε την hiit...

Giannistzn
31-10-11, 19:32
Μιας και αναφερθηκε και ψαχνω καιρο τωρα πατημα να ρωτησω.

Ποση ειναι μια καλη ωρα για ζεσταμα στην hiit? 7 - 8 λεπτα ή τοσο ωστε με το τρεξιμο να μην εχεις καμια ενοχληση μετα? (σπληνα-ηπαρ ξερω γω)
Επισης, το να κανεις 1min τρεξιμο και 2min χαλαρο τζοκινγκ x 4-5 ειναι καλο σαν πλανο?
Τελευταια ερωτηση, συνηθιζει ευκολα ο οργανισμος μετα απο μερικες προπονησεις ή σοκαρεται συνεχεια απο τις εναλλαγες?

Devil
31-10-11, 19:46
Μιας και αναφερθηκε και ψαχνω καιρο τωρα πατημα να ρωτησω.

Ποση ειναι μια καλη ωρα για ζεσταμα στην hiit? 7 - 8 λεπτα ή τοσο ωστε με το τρεξιμο να μην εχεις καμια ενοχληση μετα? (σπληνα-ηπαρ ξερω γω)
Επισης, το να κανεις 1min τρεξιμο και 2min χαλαρο τζοκινγκ x 4-5 ειναι καλο σαν πλανο?
Τελευταια ερωτηση, συνηθιζει ευκολα ο οργανισμος μετα απο μερικες προπονησεις ή σοκαρεται συνεχεια απο τις εναλλαγες?

3-5' καλα ειναι...

1 λεπτο σε full ενταση δεν βγαινει... toooo much... εγω θα ελεγα 30''-30''..... στην αρχη x 5 και μετα αυξανεις...

οχι δεν νομιζω.... παντα μου εβγαζε την πιστη...λολ!:green:

Giannistzn
31-10-11, 19:49
3-5' καλα ειναι...

1 λεπτο σε full ενταση δεν βγαινει... toooo much... εγω θα ελεγα 30''-30''..... στην αρχη x 5 και μετα αυξανεις...

οχι δεν νομιζω.... παντα μου εβγαζε την πιστη...λολ!:green:

Αν και μαλλον θα βγουμε οφφ, μου βγαινει 1 λεπτο αρκετα ψηλα (ταχυτητα 11, οταν ξανακανω θα μετρησω παλμους) και 2 λεπτα μετα στο 7,5 - 8 με 140-160 παλμους αν θυμαμαι καλα. Εχει διαφορα ο χρονος μεταξυ των μεσοδιαστηματων, δηλαδη αν θα ειναι 2λεπτα ή 1λεπτο ή 30δευτ. ?

Devil
31-10-11, 19:51
Αν και μαλλον θα βγουμε οφφ, μου βγαινει 1 λεπτο αρκετα ψηλα (ταχυτητα 11, οταν ξανακανω θα μετρησω παλμους) και 2 λεπτα μετα στο 7,5 - 8 με 140-160 παλμους αν θυμαμαι καλα. Εχει διαφορα ο χρονος μεταξυ των μεσοδιαστηματων, δηλαδη αν θα ειναι 2λεπτα ή 1λεπτο ή 30δευτ. ?

ναι εννοειτε... ετσι ρυθμιζεις την ενταση...;)

Giannistzn
31-10-11, 19:54
Οκ ευχαριστω. Επειδη 50λεπτο στο διαδρομο και εγω 1 φορα εχω βγαλει μονο, με βλεπω να καθιερωνω σιγα σιγα hiit.. :turtle:

iliasana
31-10-11, 20:38
thanks devil
ακους και ΣΑΦΕΤΗ εμαθα χα χα
αν θες ριξε μια ματιοα στις φωτο μου ρε devilako ελα αγορι μου
η γνωμη σου ειναι παντα σκληρη και μετραει για μενα
κυριως τα συμπληρωματα κοιτα ελα που σε εχω καλοοοο...

iliasana
31-10-11, 20:46
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17705-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD-3-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82