PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωση λίπους & κατακρατησης υγρων



chimairian
10-11-11, 19:09
Καλησπερα εχω την εξης απορια,

ακολουθω προγραμμα για μειωση σωματικου λιπους σε χαμηλα επιπεδα 8-10%

τωρα ειμαι στο 15%
απλα εχω ενα διλλημμα....

ολα σωστα με την διατροφη-ασκηση-αεροβια που ακολουθω,

απλα επειδη εχω προβλημα τριχοπτωσης παιρνω ενα Spray-Φαρμακο που ειναι για την τριχοπτωση το REGAINE
η αλλιως Μινοξιδιλη,

αμα το σταματησω πανε τα μαλλακια μου,

λοιπον αυτο το σπρει κανει κατακρατηση υγρων ειναι μια απο τις παρενεργειες του οπως και το πρησμενο προσωπο(εξαιτιας της κατακρατησης υγρων)


η ερωτηση μου ειναι θα αναγκαστω να το σταματησω?θα επηρεασει την γραμμωση μου με λιγα λογια να δω τους κοιλιακους μου?

προσπαθω να το αντιμετωπισω κοβοντας αλατι και πινοντας πολυ νερο..

αν καποιος γνωριζει κατι γιαυτο ας με βοηθησει




Ευχαριστω

tolis93
10-11-11, 19:32
για μενα κανε το εξης.παιξε στη γραμμωση σου αφου εισαι βεβαιος οτι εχεις ενα μυικο ογκο να διξεις.αν δεις οτι εχεις φτασει στο αμην και κρατας πολυ νερο.ψαξε τη δουλεια για καμια αντικατασταση.αν ομως εισαι σε ενα οκ επιπεδο για εσενα δεν υπαρχει λογος να χασεις τα μαλια σου.αν οντως τα χασεις αφου το σταματησεις.παντως σπρει να κραταει τα μαλλια πρωτη φορα ακουω:unsure:

Goofonly
10-11-11, 19:47
Δεν καταλαβαίνω εφ'όσον είναι σε μορφή spray τι κατακράτηση κάνει στην κοιλιά και το σώμα σου... Εν πάσι περιπτώση άκου να δεις τι γίνεται.

Το νερό δεν σε εμποδίζει να δεις τους κοιλιακούς σου. Εάν είσαι στο 15% του σωματικού βάρους, και κρίνοντας πως είσαι αρχάριος και δεν έχουν αναπτυχθεί πολύ οι μύες τις κοιλιάς, θα έλεγα πως η 4αδα των κοιλιακών σου θα γίνει ορατή στο ~11-12% και η 6αδα στο 7-10% ( η προσωπική εμπειρία μου και άτομα που έχω δει και ζήσει αυτά τα ποσοστά συνήθως παίζουν ) ανάλογα με το σωματότυπό σου και τις λιποαποθήκες σου.

Τι σημαίνει αυτό? Πως έχεις δουλεία ακόμη. Δουλειά κάποιων μηνών. Σιγά σιγά με σωστή, στεγνή και με λίγα λόγια " strict diet " όπως λέμε, θα δεις αποτελέσματα και εκεί και σε όλο σου το σώμα. Δεν μας είπες τα στατιστικά σου, τι διατροφή και προπόνηση ακολουθείς κτλ.

Εάν όλα είναι σωστά, όταν με το καλό φτάσεις κάτω από 10%, οι κοιλιακοί θα φαίνονται καθαρά. Σε εκείνη τη φάση, επειδή και εγώ έχω πρόβλημα με τα υγρά, παίζει ρόλο το αλάτι, οι υδατάνθρακες που θα καταναλώνεις και το πόσο νερό πίνεις. Εάν θες να βγεις στεγνός σε κάποια συγκεκριμένη μέρα ( παραλία π.χ ), τότε ακολουθείς ένα πλάνο για να αποβάλεις κάποια νερά, τα οποία θα ξαναμπούν όμως μετά. Όλοι οι " κομμένοι " που βλέπεις δεν είναι όλο το χρόνο έτσι.

ChRiSbB
12-11-11, 13:52
Καλησπερα εχω την εξης απορια,

ακολουθω προγραμμα για μειωση σωματικου λιπους σε χαμηλα επιπεδα 8-10%

τωρα ειμαι στο 15%
απλα εχω ενα διλλημμα....

ολα σωστα με την διατροφη-ασκηση-αεροβια που ακολουθω,

απλα επειδη εχω προβλημα τριχοπτωσης παιρνω ενα Spray-Φαρμακο που ειναι για την τριχοπτωση το REGAINE
η αλλιως Μινοξιδιλη,

αμα το σταματησω πανε τα μαλλακια μου,

λοιπον αυτο το σπρει κανει κατακρατηση υγρων ειναι μια απο τις παρενεργειες του οπως και το πρησμενο προσωπο(εξαιτιας της κατακρατησης υγρων)


η ερωτηση μου ειναι θα αναγκαστω να το σταματησω?θα επηρεασει την γραμμωση μου με λιγα λογια να δω τους κοιλιακους μου?

προσπαθω να το αντιμετωπισω κοβοντας αλατι και πινοντας πολυ νερο..

αν καποιος γνωριζει κατι γιαυτο ας με βοηθησει




Ευχαριστω

Χλωμό μου φαίνεται αυτό που γράφεις :unsure:
Εγώ χρησιμοποιώ το Axelan για τα μαλλιά, παλιότερα έπαιρνα αυτό της REGAINE αλλά μου το άλλαξε ο δερματολόγος.
Καλό είναι να μην το σταματήσεις ή αν θες άλλαξε σπρέι.

chimairian
14-11-11, 02:07
1.καταρχην πως το συμπερανες οτι ειμαι αρχαριος?
2.γυμναζομαι(σοβαρα)απο 19 χρονων,ειμαι 23
πρωην "κομματιας" που απολυθηκε απο τον στρατο Λιπωμενος,και προσπαθω να επανελθω ξανα
παντως παλια η εξαδα μου ηταν εμφανη στο 10% ..απλα κραταω μια επιφυλαξη με τα υγρα γιατι τοτε δεν επαιρνα αυτο το φαρμακο και δεν ειχα προβλημα με υγρα..

chimairian
14-11-11, 02:34
τωρα εκτος απ το γυμναστηριο και διατροφη εχω μπλεξει και με MMA οποτε πιστευω σε λιγους μηνες θα ξαναεπανελθω στα παλια μεγαλεια...πολεμικες τεχνες παιδες,the key to fatloss..