PDA

Επιστροφή στο Forum : Τενοντίτιδα; Πόνος στον αριστερό καρπό



Gaspari
12-11-11, 17:48
Καλησπέρα παίδες..

Έχω το εξής πρόβληματάκι που με πάει πίσω στα βάρη μου..
Έχω ένα πόνο στον αριστερό καρπό πάνω στο κόκκαλο να το πω έτσι και πονάει όταν θα σηκώσω βάρος ή θα πιέσω την παλάμη μου απο την έξω μεριά (όχι απ την πλευρά του αντίχειρα - να το πιέσω με βάρος , με το χέρι μου, τέτοια στο περίπου).
Μπορώ να σηκώσω μπουκάλια, νερά, βάρη γενικότερα αλλά εάν πατηθεί εκείνο το σημείο, τότε πονάει, εννοώ πως δεν είναι επιμονημου βάσεως ο πόνος..
Η κύρια μαλακία μου είναι που το έγραψα και έκανα προπονήσεις κανονικά ασχέτως εάν με πονούσε. Το έβαλα σε επίδεσμο και πήγα κ στο νοσοκομείο και μου το πάτησε στην μέση του καρπού και ρώτησε εάν πονάω εκεί και είπα το ακριβές μέρος (αριστερά) και μου είπε δεν είναι κάτι σοβαρό ούτε τενοντίτιδα απλά ξεκούραση μια βδομάδα..

Το πρόβλημα μου είναι ως εξής... Εγώ τον μάστορα τον έγραψα κ πήγα να κάνω ώμους και σταμάτησα επειδή δεν μπορούσα να κάνω εκτάσεις λόγο του πόνου και γενικώς δεν έβγαλα όλη την προπόνηση μου κανονικά. Επίσης όταν σφίξω τον δικέφαλο μου πονάει και λίγο ο πύχης απο πάνω κατά κάποιο τρόπο...

Περιπτώσεις;
Διαγνώσεις;
Είναι σοβαρό και να είναι τενοντίτιδα; Θα με κρατήσει πίσω / στάσιμο για καιρό; Μόλις επανέλθει / φύγει ο πόνος, κανονικά συνεχίζω τις προπονήσεις μου δίχως πρόβλημα;

ΥΓ. Το έκανα με πολλές λεπτομέριες για να καταλάβετε ακριβώς το μέρος του πόνου γιατί είναι περίεργο το μέρος..

gas
12-11-11, 18:05
καλησπερα το ιδιο ειχα καποτε πηγα σε εναν ορθοπεδικο μου εδωσε αντιφλεγμωνοδη και 10 συνεδριες και περασε τωρα εχω ακουση και για ακρεαιε περιπτωσης οπως χειρουργειο

ξεκουρασε το μια βδομαδα και αν δεν περαση τοτε πηγενε σε ορθοπεδικο

Svein
14-11-11, 13:24
Καλησπέρα παίδες..

Έχω το εξής πρόβληματάκι που με πάει πίσω στα βάρη μου..
Έχω ένα πόνο στον αριστερό καρπό πάνω στο κόκκαλο να το πω έτσι και πονάει όταν θα σηκώσω βάρος ή θα πιέσω την παλάμη μου απο την έξω μεριά (όχι απ την πλευρά του αντίχειρα - να το πιέσω με βάρος , με το χέρι μου, τέτοια στο περίπου).
Μπορώ να σηκώσω μπουκάλια, νερά, βάρη γενικότερα αλλά εάν πατηθεί εκείνο το σημείο, τότε πονάει, εννοώ πως δεν είναι επιμονημου βάσεως ο πόνος..
Η κύρια μαλακία μου είναι που το έγραψα και έκανα προπονήσεις κανονικά ασχέτως εάν με πονούσε. Το έβαλα σε επίδεσμο και πήγα κ στο νοσοκομείο και μου το πάτησε στην μέση του καρπού και ρώτησε εάν πονάω εκεί και είπα το ακριβές μέρος (αριστερά) και μου είπε δεν είναι κάτι σοβαρό ούτε τενοντίτιδα απλά ξεκούραση μια βδομάδα..

Το πρόβλημα μου είναι ως εξής... Εγώ τον μάστορα τον έγραψα κ πήγα να κάνω ώμους και σταμάτησα επειδή δεν μπορούσα να κάνω εκτάσεις λόγο του πόνου και γενικώς δεν έβγαλα όλη την προπόνηση μου κανονικά. Επίσης όταν σφίξω τον δικέφαλο μου πονάει και λίγο ο πύχης απο πάνω κατά κάποιο τρόπο...

Περιπτώσεις;
Διαγνώσεις;
Είναι σοβαρό και να είναι τενοντίτιδα; Θα με κρατήσει πίσω / στάσιμο για καιρό; Μόλις επανέλθει / φύγει ο πόνος, κανονικά συνεχίζω τις προπονήσεις μου δίχως πρόβλημα;

ΥΓ. Το έκανα με πολλές λεπτομέριες για να καταλάβετε ακριβώς το μέρος του πόνου γιατί είναι περίεργο το μέρος..

δεν θέλω να σε τρομάξω αλλα και εγώ είχα κάνει την ίδια μαλακια και κινδύνεψα και ακόμα κινδυνεύω άμα δεν προσέχω καθημερινά να μην ξανά γυμναστώ στη ζωή μου ( φαντάσου γυμναστώ όχι μονο βάρη...) τρέχα σε γιατρό και άκου τον πολύ προσεχτικά για να το σώσεις !

Gaspari
14-11-11, 23:48
Η σοβαρότητα της κατάστασης δε νομίζω ρε αδερφέ να ναι και τόσο τραγική.....


.....ε....; :unsure:

Gaspari
20-11-11, 17:41
Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν πήγα στον ορθοπεδικό και μου είπε πως το θέμα μου δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, μου έδωσε παραπεμπτικό για 10 συνεδρίες για φυσιοθεραπίες και ξεκινώ απο δευτέρα. Δυστηχώς ακόμα μια βδομάδα θα είμαι εκτός πάλι όμως..γαμημένος Νοέμβριος...
Δώρο για τα 18α γενέθλια μου μάλλον ήταν..

Kazmaier
20-11-11, 19:00
Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν πήγα στον ορθοπεδικό και μου είπε πως το θέμα μου δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, μου έδωσε παραπεμπτικό για 10 συνεδρίες για φυσιοθεραπίες και ξεκινώ απο δευτέρα. Δυστηχώς ακόμα μια βδομάδα θα είμαι εκτός πάλι όμως..γαμημένος Νοέμβριος...
Δώρο για τα 18α γενέθλια μου μάλλον ήταν..

ελα ρε μεγαλε μην τρελενεσαι να ουμε, μια βδομαδα δεν ειναι τπτ,τι να πουν οσοι εχουν σπασει χερι η εχουν μηνισκους και τετοιες ιστοριες που σε αφηνουν καμποσο καιρο εξω,ξεκουρασε το τελειως αυτη την βδομαδα και κανε ποδια φουλ ,τπτ κοιλιακους αεροβια ,τωρα αν θες ντε και καλα να κανεις και καμια ασκησουλα για πανω μερος ετσι να σου φυγει η καψα ,μπορεις να κανεις πεκ ντεκ και εκτασεις ωμων στο μηχανημα ,αντε και σιδερενιος !

Svein
20-11-11, 22:55
Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν πήγα στον ορθοπεδικό και μου είπε πως το θέμα μου δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, μου έδωσε παραπεμπτικό για 10 συνεδρίες για φυσιοθεραπίες και ξεκινώ απο δευτέρα. Δυστηχώς ακόμα μια βδομάδα θα είμαι εκτός πάλι όμως..γαμημένος Νοέμβριος...
Δώρο για τα 18α γενέθλια μου μάλλον ήταν..

Τυχερος....μην σε ακουω να γκρινιάζεις για μια βδομάδα πονάει η καρδια μου...εγώ ήμουν off ένα χρόνο και τώρα πάνω στον μηνα που αρχισα με έπιασε ο όμως μου...!σιδερένιος !

Gaspari
21-11-11, 18:37
Πρίν λίγο γύρισα απο την φυσιοθεραπέυτρια, τα πράγματα πηγαίνουν πολύ καλά. Έκανα θεραπεία με ηλεκτρομασάζ , λέιζερ , υπέρηχο και μεταφορά ιόντων βολταρέν.
Το θέμα μου είναι εντελώς "χαζό" όπως είπε και η φυσιοθεραπέυτρια και ο ορθοπεδικός. Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι υπομονή σήμερα κ ακόμα 2 μέρες κ μετά έχω το ελεύθερο να ξεκινήσω πάλι! :weights:
Απλά με περικάρπιο για να μένει σταθερός ο καρπός.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας ρε παίδες, να στε καλά... Οτιδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω! ;) :thumbup:

έντιτ: Ξέχασα να αναφέρω πως τα παραπάνω θα τα κάνω για ακόμα 14 φορές. Συνολικά 15 φορές μου πρότεινε.

AGGELOS.K
21-11-11, 20:20
Παλιότερα είχα κάνει και εγω ηλεκτρομασάζ και μεταφορά ιόντων με βολταρέν είχα πρόβλημα εσωτερικα στον αγκώνα ..νομίζω οτι πολλές συνεδρίες σου είπε να κάνεις και εαν κρίνω απο τις δικές μου ήταν 40 ευρώ η κάθε μια..
Περαστικα σου και υπομονή

Gaspari
22-11-11, 01:36
Το καλύπτει το ταμείο μου μωρέ εμένα, εξάλλου ορθοπεδικός με έστειλε για φυσιοθεραπείες. 15 συνεδρίες θα μου βγούν συνολικά στα 75 ευρώ. Κανονικά είναι 20 ευρώ την φορά!

thedon
25-11-11, 02:45
Σύμφωνα με την περιγραφή σου και εγώ το ίδιο ακριβώς έπαθα 2 φορές!Μιλάμε για αφόρητους πόνους!
Την 1η ακολούθησα την συμβουλή ορθοπεδικού και πήγα για φυσιοθεραπείες!! (ο κούκος αηδόνι)
Ενώ την επόμενη πήρα αντιφλεγμονώδη (xeforapid) και σε 2 μέρες ήμουνα περδίκι..
Τα συμπεράσματα δικά σου.

eri_87
25-08-12, 16:02
Επαναφέρω το θεματάκι....
Έχω πρόβλημα στον καρπό του αριστερού χεριού... Πριν τις διακοπές με πόναγε 4μέρες σε κάποιες κινήσεις πχ να γυρίσω να δω την ώρα, στο εξωτερικό μέρος, στον καρπό ακριβώς στο κόκκαλο. Όταν πήγα διακοπές σε 2μέρες πέρασε κ από την Τρίτη που ξαναδούλεψα με έπιασε πάλι κ δεν αλλάζει, ούτε καλυτερευει ούτε χειροτερεύει...
Πίστευα ότι είναι τενοντίτιδα αλλά απότι διάβασα εδώ μάλλον δε θα είναι καν αυτό. Να σημειώσω ότι δουλεύω σερβιτόρα κ πονάει το χέρι που κρατάω το δίσκο... ξεκούραση δεν προβλέπεται... Έλεγα να πάρω loxitan (αντιφλεγμονώδες-είχα κ παλιότερα ενοχλήσεις στις αρθρώσεις κ είχα πάρει) κ ίσως κανέναν επίδεσμο για μια σταθερότητα...

Τί λέτε???

Γιατί δε παω γιατρό θα πείτε... Το θεωρώ κάτι απλό κ κρίμα είναι τα λεφτάκια κ η ταλαιπωρία...

HIAB XS
25-08-12, 19:58
Επαναφέρω το θεματάκι....
Έχω πρόβλημα στον καρπό του αριστερού χεριού... Πριν τις διακοπές με πόναγε 4μέρες σε κάποιες κινήσεις πχ να γυρίσω να δω την ώρα, στο εξωτερικό μέρος, στον καρπό ακριβώς στο κόκκαλο. Όταν πήγα διακοπές σε 2μέρες πέρασε κ από την Τρίτη που ξαναδούλεψα με έπιασε πάλι κ δεν αλλάζει, ούτε καλυτερευει ούτε χειροτερεύει...
Πίστευα ότι είναι τενοντίτιδα αλλά απότι διάβασα εδώ μάλλον δε θα είναι καν αυτό. Να σημειώσω ότι δουλεύω σερβιτόρα κ πονάει το χέρι που κρατάω το δίσκο... ξεκούραση δεν προβλέπεται... Έλεγα να πάρω loxitan (αντιφλεγμονώδες-είχα κ παλιότερα ενοχλήσεις στις αρθρώσεις κ είχα πάρει) κ ίσως κανέναν επίδεσμο για μια σταθερότητα...

Τί λέτε???

Γιατί δε παω γιατρό θα πείτε... Το θεωρώ κάτι απλό κ κρίμα είναι τα λεφτάκια κ η ταλαιπωρία...

Λογικο ειναι να παθεις μικροζημια γιατι κανεις συνεχεια την ιδια κινηση...αλλαξε χερι αν μπορεις! εχεις δικιο για τα λεφτα που θα δωσεις για το γιατρο αλλα εαν δεν πας το ρισκαρεις κ μπορει να εξελιχθει σε χρονιο το προβλημα σου χωρις να θελω να σε τρομαξω!!ο επιδεσμος καλος ειναι κ τα αντιφλεγμονωδη βοηθανε, αν κ δεν ειμαι υπερ!καλη αναρρωση...

magavaTOUT
25-08-12, 20:00
ξεκουραση, παγοθεραπεια(3 φορες τη μερα 10-15λεπτα), και δεσιμο. Το αντιφλεγμενωδες σιγουρα θα βοηθησει αλλα μολις το σταματησεις μπορει να σε ξαναπιασει. Αφου η ξεκουραση δεν προβλεπεται, κανε τα αλλα δυο. Δεν ειμαι ειδικος αλλα αυτα προτεινονται σε καθε τραυματισμο. Αν συνεχισει παντως ο πονος καλο θα ταν να επισκεφτεις γιατρο. Α, και κανε καλο ζεστα και διατασεις στον καρπο αν εξακολουθεις να πηγαινεις gym. Περαστικα!

eri_87
26-08-12, 14:02
Λογικο ειναι να παθεις μικροζημια γιατι κανεις συνεχεια την ιδια κινηση...αλλαξε χερι αν μπορεις! εχεις δικιο για τα λεφτα που θα δωσεις για το γιατρο αλλα εαν δεν πας το ρισκαρεις κ μπορει να εξελιχθει σε χρονιο το προβλημα σου χωρις να θελω να σε τρομαξω!!ο επιδεσμος καλος ειναι κ τα αντιφλεγμονωδη βοηθανε, αν κ δεν ειμαι υπερ!καλη αναρρωση...
Χέρι να αλλάξω.. χλωμό! ΜΕτά μπορεί να αλλάξω κ δουλειά γιατί θα έρθει η απόλυση από τα σπασίματα.... :P Αν δε περάσει με αυτά, θα πάω γιατρό εννοείται, thanks!


ξεκουραση, παγοθεραπεια(3 φορες τη μερα 10-15λεπτα), και δεσιμο. Το αντιφλεγμενωδες σιγουρα θα βοηθησει αλλα μολις το σταματησεις μπορει να σε ξαναπιασει. Αφου η ξεκουραση δεν προβλεπεται, κανε τα αλλα δυο. Δεν ειμαι ειδικος αλλα αυτα προτεινονται σε καθε τραυματισμο. Αν συνεχισει παντως ο πονος καλο θα ταν να επισκεφτεις γιατρο. Α, και κανε καλο ζεστα και διατασεις στον καρπο αν εξακολουθεις να πηγαινεις gym. Περαστικα!

Έχω ξανακούσει για τον πάγο, απλά επειδή δεν έχω πρήξιμο το σκέφτομαι. Ξέρω ναι ότι αυτές είναι οι κλασικές οδηγίες γιαυτό δεν πάω κ στο γιατρό... Ζέσταμα φουλ θέλει, δεν έχω την ίδια δύναμη σαυτό το χέρι να σηκώσω πολλά όπως με το άλλο λόγω του πόνου. :unsure:

grtech
27-08-12, 01:41
Γεια σου Εri.

Εφόσον αναφέρεις ότι ο τραυματισμός στον δεξί καρπό σε ενοχλεί στις ασκήσεις όταν προσπαθείς να παίξεις τα ίδια κιλά με του αριστερού χεριού, ταπεινή μου γνώμη είναι να σταματήσεις την γυμναστική πάνω σώματος για δύο βδομάδες μαζί με την χορήγηση θεραπείας.

Στο κάτω κάτω δεν είσαι αγωνιστική για να έχεις αγωνία μην χάσεις την φόρμα σου, ούτε θα συμβεί κάτι άμα ξεκουράσεις το σώμα σου, το αντίθετο.

Επιπλέον το σημείο το καταπονείς με την καθημερινή εργασία σου κάνοντας μονότονες επαναλαμβανόμενες κινήσεις και είναι κάτι που επιβραδύνει την ίαση, βάλε τώρα να κάνεις και προπόνηση πάνω σώματος, το επιβαρύνεις περισσότερο αφού τα χέρια σε όλες τις ασκήσεις λειτουργούν σαν άγκιστρο - μοχλός, σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορεί να πετύχεις είναι να κάνεις ένα επιπόλαιο τραυματισμό να μετουσιωθεί σε σοβαρό και μόνιμο.

Μετά τις δύο βδομάδες και αναλόγως τι νιώθεις μπορείς να ξεκινήσεις πάλι με ασκήσεις που δεν ενοχλούν το σημείο.

Καλή και γρήγορη αποθεραπεία να έχεις. :welcome:

eri_87
27-08-12, 15:45
Grtech
Καταρχήν δεν είναι θέμα ότι θα σταματήσω τη προπόνηση, για την ακρίβεια μόλις άρχισα μετά από αρκετό καιρό ξεκούρασης. Ήδη μετά τη χθεσινή μου βάρδια στη δουλειά αναθεώρησα κ θα πάω αύριο στο γιατρό γιατί όσο δουλεύω νιώθω ότι πονάω περισσότερο κ έχω τσιμπήματα κ στην παλάμη. Οπότε θα δω τί θα πει για να το ακολουθήσω..

thanks για το σχόλιο! :welcome:

Nive
28-08-12, 00:41
Καλησπέρα.
Το σημείο που αναφέρεις είναι η επίφυση της ωλένης και στο σημείο αυτό υπάρχει ένωση του οστού με ένα από τα 8 σισαμοειδή οστά του καρπού και πιο συγκεκριμένα με το πισοειδές.:unsure:
Είναι σύνηθες στο συγκεκριμένο σημείο να παρατηρείται κόπωση που μετέπειτα εμφανίζει έντονο διαξιφιστικό πόνο ή μερικές φορές απλά εν τω βάθη ενόχληση.Συνήθως είτε φλεγμένουν οι ωλένιοι καμπτήρες ή εκτείνοντες...και πιο σπάνια οι σύνδεσμοι.
Αντιφλεγμονώδη και παγοθεραπεία είναι ο εύκολος δρόμος μαζί με κάποιο υποστηρικτικό μέσο π.χ. ναρθηκάκι πηχεοκαρπικής.
Απλά για διαφόρους λόγους:
1.Ελλειπή ξεκούραση
2.Λάθος λήψη φαρμάκων
3.Ελλειπή λήψη φαρμάκων
4.Κακή εμβιομηχανική της περιοχής
5.Χρονιότητα της κατάστασης ...και μερικούς ακόμη μπορεί να μην είναι αρκετή σαν αντιμετώπιση του όλου ζητήματος.Έπειτα μπαίνει ο ορθοπαιδικός για περαιτέρω αξιολόγηση.
ΦΥΣΙΚΑ όλα τα παραπάνω ισχύουν όταν δεν έχει υπάρξει τραυματισμός ή άλλη εν γέννη κάκωση.
Ο καλύτερος ασθενής που`χα επί του θέματος ήταν το αριστερό μου χέρι που`χα χτυπήσει αρκετές φορές στο ίδιο σημείο σε σπάρινκ και από τότε όποτε παραμελώ τα χέρια το σημείο με θυμάται με ``πόνο``.

Οι φυσικοθεραπείες βοηθούν και μάλιστα πολύ αλλά υπάρχει πιθανότητα και να τις γλιτώσεις.
Φιλικά Νίκος.;)

eri_87
28-08-12, 15:29
Φίλε Nive ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :thumbup:

Πήγα σήμερα στον ορθοπεδικό κ μου είπε ότι πρόκειται για τενοντίτιδα από τον δίσκο, συνηθισμένο κ ειδικά στα κορίτσια... :(
Μου είπε για πάγο, κάποιες συστάσεις περί κινήσεων στη δουλειά κ όχι επίδεσμο. Από αντιφλεγμονώδη σύστησε να μην πάρω, να αρκεστώ σε πάγο κ μασάζ κ αν δε περνάει να πάρω κανένα xefo, mesulid ή κάτι τέτοιο.

Όσο για βάρη εννοείται πώς απαγορεύονται μεχρι να περάσει...:(

Nive
28-08-12, 16:54
Μπράβο.
Περαστηκα...:thumbup:

Carnivor Beast
24-05-13, 21:13
Γεια και απο εμενα! εχω παθει ΑΚΡΙΒΟΣ το ιδιο πραγμα στο αριστερο χερι (μαλλον εκει θα βγαινει συχνα γιατι ειναι πιο αδυναμο απο το δεξι)!!! τενοντιτιδα δεν ειναι σιγουρα γιατι τα συμπτωματα τις ειναι τα εξης

Συμπτώματα:
Οι τενοντίτιδες εκδηλώνονται με τυπικά συμπτώματα φλεγμονής. Συνήθως αναφέρονται πόνος(οξύς και καυστικός) στην περιοχή του καρπού που επιδεινώνεται με τις κινήσεις με αποτέλεσμα τον περιορισμό της κινητικότητας της αντίστοιχης άρθρωσης, ευαισθησία κατά την ψηλάφηση, δυσχέρεια στην κίνηση , ίσως υπάρχει και τοπική ερυθρότητα. Καμία φορά, ο προσβεβλημένος τένοντας μπορεί να είναι τόσο διογκωμένος ώστε να είναι δυνατή η ψηλάφηση του.

οποτε την αποκλειουμαι!!!

Αρχησα να κανω αποθεραπεια οπως ξεκουραση και το δενω το χερι μου αν και νιοθω την ενοχλιση μονο οταν κανω δικεφαλα!!!! οταν λεται αντιφλεγμονωδη τι ακριβως πηρατε?? αλιφες οπως voltaren η counterpain θα βοηθησουναι?? γιατι για φυσικοθεραπεια λιγω δυσκολο τωρα!!! σημερα πηγα να σηκοσω ενα βαρος αλλα παλι τσιμπουσε (ειμαι και εγω βλεπετε ανυπομονος!)

Πιστευω οτι μπορει να ειναι κατι τετιο http://www.iatronet.gr/symptom-checker/ponos-ston-karpo.html και με επαρκης ξεκουραση να φυγει να παει στο αναθεμα και να μην ξαναερθει!!!!

και σαν να μην εφτανε αυτο τραβηξε και ο ωμος μου στο αριστερο χερι !!!! πολυ εκνευριστικη η αναμονή και με σκοτωνει!!!!!! :(

jam
21-06-13, 12:44
παιδια ειναι καλα να κανουμε παγοθεραπεια με το τελος της προπονησης μας η κανει ζημια λογο του οτι ειναι βραστοι οι μυες μας ? :unsure:

beefmeup
21-06-13, 12:46
:green:

σιγα μην ειναι κ λεμονατοι φιλε μου..

liveris
21-06-13, 12:52
:rolf::rolf::rolf:

jam
21-06-13, 16:46
σιγουρα η κατασταση των μυων πριν και ακριβως μετα την προπονηση δεν ειναι σε ιδια κατασταση γιαυτο εχω την απωρεια , επειδη υπαρχει περιπτωση να μην κανει καλο η να μην κανει την δουλεια που κανει η παγοθεραπεια ακριβως πριν και μετα την προπο :?