PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος στον ωμο σε πουλοβερ-ΒΟΗΘΕΙΑ



RectuS
12-11-11, 20:20
Χτες ηταν μερα στηθους,ειχα κανει 3 ασκησεις κανονικα κ παω να μπω στην τεταρτη π ειναι το πουλοβερ. Παιρνω εναν ελαφρυ αλτηρα. πρπ 20-30% του μαχ βαρους π χρησιμοποιω για να κανω μινι ζεσταμα. Ε στο πρωτο κατεβασμα ακουγονται κρακ κ σχισιματα απο το δεξι ωμο,πεταω αμεσως τν αλτηρα κ μετα απο λιγο ακουγεται ενα μικρο κλακ απτον ωμο.Ισως ειχε βγει ελαχιστα απτη θεση τ. Σημερα υποφερω που κρυωσε, παγο κ θερμαντικες βαζω.Εκταση+προβολη πανω απτο επιπεδο του ωμου δν μπορω να κανω σημερα,κ επισης ποναει υπερβολκα το εσωτερικο μερος αναμεσα σε δικεφαλο+ωμο,οταν κανω κινηση του στυλ " ανοιγω την πορτα", πηγα να πιασω ενα ποτηρι κ στ τσακ δν μουφυγε... Απο δευτερα θα παω σε κανα ορθοππαιδικο αλλα εχει κανεις καμια ιδεα/χρονο αποθεραπειας κτλ?Και ο δεξιος αυχενας ειναι τρελα πιασμενος,κ γνκ τον ωμο τον νιωθω πετρα τωρα.

RectuS
14-11-11, 20:34
κανεις τπτ παρομοιο?

gym
14-11-11, 23:11
προσπαθησε να κανεις διατασεις παραπανω και εννοειται πηγαινε σε γιατρο να το κοιταξεις...
\ακριως το τι ειναι δεν μπροω να το γνωριζω.,..υποψιαζομαι αλλα και παλι δεν μπορω να πω γιατι δνε ειναι σωστο...απλα κανε διατασεις οχι απλα λιγο,τραβα πολυ να νιωθεις τον πονο απο την διατσση...και προσοχη στην εκτελεση με τους ωμους ειδικα..

RectuS
14-11-11, 23:32
Κοιτα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι τενοντας,υπερακανθιος ισως. Ξερεις χοντρικα ποσο κρατα η θεραπεια κτλ?Κανα διμηνο αποχη απο βαρη? Αυριο θα κανω μαγνητικη παντως.

gym
14-11-11, 23:33
Κοιτα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι τενοντας,υπερακανθιος ισως. Ξερεις χοντρικα ποσο κρατα η θεραπεια κτλ?Κανα διμηνο αποχη απο βαρη? Αυριο θα κανω μαγνητικη παντως.

δεν μπορω να ξερω φιλε μου...δεν ειμαι γιατρος η φυσικοθεραπευτρια οποτε αυριο που θα πας σε γιατρο τα ρωτας ολα....αλλα οτι κ αν ειναι,περαστικα σου ,υπομονη και ολα θα τα ξανακανεις οπως πριν και πιο καλα μη σου πω εφοσον θα προσεχεις..

gas
15-11-11, 12:56
Χτες ηταν μερα στηθους,ειχα κανει 3 ασκησεις κανονικα κ παω να μπω στην τεταρτη π ειναι το πουλοβερ. Παιρνω εναν ελαφρυ αλτηρα. πρπ 20-30% του μαχ βαρους π χρησιμοποιω για να κανω μινι ζεσταμα. Ε στο πρωτο κατεβασμα ακουγονται κρακ κ σχισιματα απο το δεξι ωμο,πεταω αμεσως τν αλτηρα κ μετα απο λιγο ακουγεται ενα μικρο κλακ απτον ωμο.Ισως ειχε βγει ελαχιστα απτη θεση τ. Σημερα υποφερω που κρυωσε, παγο κ θερμαντικες βαζω.Εκταση+προβολη πανω απτο επιπεδο του ωμου δν μπορω να κανω σημερα,κ επισης ποναει υπερβολκα το εσωτερικο μερος αναμεσα σε δικεφαλο+ωμο,οταν κανω κινηση του στυλ " ανοιγω την πορτα", πηγα να πιασω ενα ποτηρι κ στ τσακ δν μουφυγε... Απο δευτερα θα παω σε κανα ορθοππαιδικο αλλα εχει κανεις καμια ιδεα/χρονο αποθεραπειας κτλ?Και ο δεξιος αυχενας ειναι τρελα πιασμενος,κ γνκ τον ωμο τον νιωθω πετρα τωρα.


ακου φιλε και γω ακριβος το ιδιο επαθα με πουλοβερ
πιθανα εχεις ριξη 15-25% το οτι εκανε κρακ σημαινη οτι βγεικε λιγο και ξανακουμπωσε το οτι δν μπωρεις να σηκωσης το χερι προς τα πανω σημαινει επαθες οτι ειχα παθει

πηγενε να κανεις μαγνητηκη και μην το αφησης εγω 9 μηνες πεδευτηκα με 20% ριξη που ειχα.
Παρε και κανα αντιφλεγμωνοδες

ο πονος αναλογα την ρηξη και προβλημα θα σου κρατηση καιρο παντος και σιγουρα θα κανεις και φυσιοθεραπιες

gas
15-11-11, 12:57
τενοντοπαθεια θα ειναι με ρηξει του υπερακνθιου μιυ
το κατα ποσο θα το δειξη η εξεταση

gas
15-11-11, 12:58
Κοιτα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι τενοντας,υπερακανθιος ισως. Ξερεις χοντρικα ποσο κρατα η θεραπεια κτλ?Κανα διμηνο αποχη απο βαρη? Αυριο θα κανω μαγνητικη παντως.

πες μου την απαντηση της μαγνητικη σου οταν την κανεις

RectuS
15-11-11, 20:50
πες μου την απαντηση της μαγνητικη σου οταν την κανεις

Σημερα το πρςι την εκανα,δεν κτλβ βεβαια γιατι θελει σχεδον 36 ωρες για να βγουν τ αποτελεσματα αλαλ αυτιο βραδακι θα μαθω. Μακαρι να χρειαζονται απλα φυσικοθεραπεις κ ξεκουραση για ενα διαστημα απλα,τοχα ξανατραυματισει στο κολυμπι το ιδιο σημειο κ μουχε μεινει ευπαθεια. Στη αποθεραπεια κατα ποσο % να μειωσω τις συνολικεσ θερμιδες?Εγινε π εγινε η ζημια,να σωσω οτι εχω κερδισει στο μαχ βαθμο τουλαχιστον θα προσπαθισω :unsure:

gas αν ειναι μερικη ρηξη θα μπορω να επανελθω σε φουλ προπινισεις απτο 2012 ας πουμε?εννοειται οτι πουλοβερ δν θα ξανακανω,ειναι κ ψυχολογικο το ζητημα :P

gas
15-11-11, 22:04
Σημερα το πρςι την εκανα,δεν κτλβ βεβαια γιατι θελει σχεδον 36 ωρες για να βγουν τ αποτελεσματα αλαλ αυτιο βραδακι θα μαθω. Μακαρι να χρειαζονται απλα φυσικοθεραπεις κ ξεκουραση για ενα διαστημα απλα,τοχα ξανατραυματισει στο κολυμπι το ιδιο σημειο κ μουχε μεινει ευπαθεια. Στη αποθεραπεια κατα ποσο % να μειωσω τις συνολικεσ θερμιδες?Εγινε π εγινε η ζημια,να σωσω οτι εχω κερδισει στο μαχ βαθμο τουλαχιστον θα προσπαθισω :unsure:

gas αν ειναι μερικη ρηξη θα μπορω να επανελθω σε φουλ προπινισεις απτο 2012 ας πουμε?εννοειται οτι πουλοβερ δν θα ξανακανω,ειναι κ ψυχολογικο το ζητημα :P


Να μου πεις για να δουμε πρωτα απο ολλα αν ειναι τα ιδια με μενα και θα σου πω 100% τι να κανεις,για της θερμιδες δεν ξερω παντος μην το αφησης δλδ τρωγε κανονικα

αν ειναι μερικη ρηξη μπορει να παρει παρα πολυ για να αποκατασταθει,σιγουρα θα παρεις αντιφλεγμωνοδη κρεμα και χαπια καλυτερα να περιμενουμε αυριο το αποτελεσμα να σου πω (αν εχουμε τα ιδια)
εμενα να φανταστης που ειχα 20% ρηξη μου εδωσε 2 κουτια celebrex με painsaid μετα μου το αλλαξε και μου δωσε κατι βαρια arcoxia 120mg δυο κουτια παλη και ο πονος ειχε φυγη μονο 50% το υπολυπο με τον χρονο
αλλα με το που εκανα φυσιοθεραπιες περασε ευκολα και τωρα εχω μπει στα κιλα φουλ να φανταστης συκωνο ποιο πολλα απο τη συκωνα πριν

RectuS
15-11-11, 23:03
Ποσο καρο κρατησε η θεραπεια σε σενα?Ελπιζω οχι 9 μηνες ε ....:unsure: Στο διαστημα εκεινο δεν αθλουσουν καθολου?

gas
15-11-11, 23:09
Ποσο καρο κρατησε η θεραπεια σε σενα?Ελπιζω οχι 9 μηνες ε ....:unsure: Στο διαστημα εκεινο δεν αθλουσουν καθολου?

η θεραπια κρατησε 2-3 μηνες ναι και για 9-10 μηνες καθολου βαρη
μακαρι να εχεις ριξη γυρο στο 20% και οχι παραπανω θα δουμε αυριο

RectuS
16-11-11, 01:02
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,βεβαια μαυτο το 10αρι με &*%$^ησες λιγο :P Θυμασε μηπως τις πρωτες 5 μερες/πρωτη βδομαδα πως ηταν τ χερι σου,αν το κουνουσες καθολου,το ευρος κτλ?

gas
16-11-11, 17:54
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,βεβαια μαυτο το 10αρι με &*%$^ησες λιγο :P Θυμασε μηπως τις πρωτες 5 μερες/πρωτη βδομαδα πως ηταν τ χερι σου,αν το κουνουσες καθολου,το ευρος κτλ?

θυμαμαι ναι δνε μπορουσα να το κουνισο πανω απο το υψος του ομου ποναγε επεισης και μετα τα αντιφλεγμωνοδη

οσον αφορα το ευρως ηταν μικρο και περιορισμενο λογο του πονου μετα ο πονος να ξες θα σου γινει τσιμπιμα και μετα απο καιρο θα περαση τελιως
θα δουμε το βραδυ μαν το αποτελεσμα

RectuS
16-11-11, 20:35
Αυριο θα δω το γιατρο,αλλα απο οτι μου εξηγησε τηλεφωνικως απαυτα π ελεγε η διαγνωση δεν υπαρχει ρηξη τενοντα,αλλα υπαρχει ζημια στο χονδρο οποτε ειναι αλλη περιπτωση gas ...Αστα να πανε λοιπον...