PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουρικό οξύ και κόπωση στους μύες!



Saldi
28-11-11, 12:03
Καλησπέρα θα μιλήσω για ένα πρόβληαμ υγείας ενός φίλου μου που με προβλημάτισε και εμένα...
Πήγε έκανε απλές αιματολογικές εξετάσεις....Το αποτέλεσμα??Ουρικό οξύ ΠΟΛΥ ανεβασμένο....Ο γιατρός του είπε οτι είναι απο την υπερκατανάλωση προτείνης (2 scoup έπερνε το πρωί και 2 το βράδυ)...
Του πρότινε να την σταματήσει και μόλις ξυπνάει το πρωί να πίνει 1 σόδα και πριν κοιμηθεί το βρδυ για να το αποβάλει με φυσικό τρόπο ο οργανισμος του....
Η ηλικίοα του είναθι 21 χρονό σαν εμένα και για αυτο είπε και ο γιατρός οτι οι τιμές που του βρήκε ήταν τρομερά υψηλές πόσο μάλλον που η μυική κόπωση που του βρήκε ήταν 580(δεν ξέρω μονάδα μέτρησης)που το κανονικό είναι 170...
Κάνει 5 προπονήσεις την εβδομάδα(1.5 ωρες περίπου).....Δεν τρώει χαζά....!
Οι ερωτήσεις μου είναι απλές γιατι με έβλε στην πρίζα να πάω να κάνω και εγώ αιματολογικές(εχω να κάνω πάρα πολλα χρόνια)
Υπάρχει περίπτωση η προτείνη που έπερνε τελευταία να του έκανε την ζημιά ενω οι άλλες να ήταν ακίνδυνες??(θα σας πώ μάρκα σε επόμενο Post γιατι δεν θυμάμαι)
Η κόπωση στους μύες γιατί???Εσείς τι τιμές έχετε???

john john
28-11-11, 12:24
νομιζω θελει καθε 2 μηνες και κανα μηνα αποχη απο συμπληρωματα και επισης καθε 2 μηνες γυμναστικησ 1 βδομαδα ξεκουραση.

Saldi
28-11-11, 12:41
Μάλιστα....Εγω ούτως η άλλος σταματάω τώρα προτείνη και είπα θα ξεκινήσω πάλι σε 1 μήνα αλλα θα πάω να κάνω εξετάσεις να δώ τι γίνεται...!
Τα παιδιά όμως που χρησιμοποιόυν όλο τον χρόνο συμπληρώματα....τι γίνετε??
Εννοω αιματολογικές έχετε κάνει??Το ουρικό οξύ που βρίσκετε?

john john
28-11-11, 12:55
μπααα πρεπει να κανω και εγω...

Αντωνης
28-11-11, 12:56
Αν εχει σχεση η καταναλωση πρωτεινης με την πολυ ανεβασμενη ουρια,τοτε αυτο που μετραει ειναι η συνολικη ποσοτητα πρωτεινων απο ΟΛΕΣ τις πηγες,και οχι τα 1-2 σκουπ απο συμπληρωμα >.<

Αλλα και παλι δυσκολο,γιατι θα πρεπει να μιλαμε για τρελη υπερκαταναλωση...Συνηθως η ανεβασμενη ουρια ειναι φυσικη απορροια της υπερθερμιδης διατροφης και του πολυ νερου...

Saldi
28-11-11, 13:09
Επερνε και προτείνη απο το φαγητό του και τα scoup....Αλλα τα επίπεδα ήταν πολύ ψηλά και του είπε ο γιατρός να τα σταματήσει για αυτο τον λόγο....!Και λέω να πάω να δώ και εγώ σε τι επίπεδα βρίσκομαι γιατι καλη η γυμναστική και ωραία αλαλ η υγεία μας πάνω απ όλα...!

sogoku
28-11-11, 23:17
Mηπως ο γιατρος επρεπε να πει να ελλατωσεις την πρωτεινη γενικοτερα ανεξαρτητου πηγης?Γιατι ο ορος γαλακτος να ειναι κατι αλλο?
Αν κανω καποιο λαθος πραγματικα να με διορθωσετε.

tolis93
28-11-11, 23:57
μαγκες ξερει κανενας αν η συχνοουρια ειναι κανενα συμπτωμα του θεματος?γιατι τελευταια οκ πινω πολυ νερο αλλα 13-15 φορες μεσα στη μερα δε νομιζω να ναι κ τοσο φυσιολογικο. ουτε βολτα δε μπορω να βγω στο 1μισαωρο got 2 go:green:

isis
29-11-11, 01:26
Καλησπέρα θα μιλήσω για ένα πρόβληαμ υγείας ενός φίλου μου που με προβλημάτισε και εμένα...
Πήγε έκανε απλές αιματολογικές εξετάσεις....Το αποτέλεσμα??Ουρικό οξύ ΠΟΛΥ ανεβασμένο....Ο γιατρός του είπε οτι είναι απο την υπερκατανάλωση προτείνης (2 scoup έπερνε το πρωί και 2 το βράδυ)...
Του πρότινε να την σταματήσει και μόλις ξυπνάει το πρωί να πίνει 1 σόδα και πριν κοιμηθεί το βρδυ για να το αποβάλει με φυσικό τρόπο ο οργανισμος του....

δε σημαίνει ότι πρέπει να ευθύνεται το συμπλήρωμα πρωτεΐνης που κατανάλωνε ούτε το αντίθετο βέβαια. Σε κάποιον που αθλείται εντατικά , η μυϊκή κόπωση μπορεί να δείχνει μειωμένη ικανότητα να αναπληρώσει τη χαμένη τριφωσφορική του αδενοσίνη και συνήθως μία τέτοια κατάσταση σχετίζεται με αυξημένη συσσώρευση μονοφωσφορικής ινοσίνης στους σκελετικούς μύς , ο μεταβολισμός της οποίας μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένα επίπεδα στο πλάσμα του αίματος ινοσίνης και ενός μεταβολίτη της υποξανθίνης. Συνήθως , το διάστημα μετά την έντονη άσκηση και το εξ αυτής μεταβολικό στρες , έχει ως αποτέλεσμα την απελευθέρωση από τους σκελετικούς μυς υποξανθίνης και ουρικού οξέος. Η υποξανθίνη οξειδώνεται σε ξανθίνη και τελικά σε ουρικό οξύ.

Ο κύκλος είναι ο εξής : Aν η αναπλήρωση της ATP μειωθεί , αυξάνεται η κυτταρική συγκέντρωση διφωσφορικής αδενοσίνης , η οποία με τη σειρά της και με τη βοήθεια ενός ενζύμου μετατρέπεται σε μονοφωσφορική αδενοσίνη. Η τελευταία μπορεί να μεταβολισθεί και να προκύψει αδενοσίνη και μονοφωσφορική ινοσίνη , η οποία με τη σειρά της αυξάνει τα επίπεδα ινοσίνης και υποξανθίνης στο πλάσμα , η οποία οξειδώνεται σε ξανθίνη και τελικά σε ουρικό οξύ.

Για να περισωθεί η υποξανθίνη και μην ολοκληρωθεί ο παραπάνω μηχανισμός , θα πρέπει η υποξανθίνη να υποστεί φωσφορυλίωση , να προστεθεί δηλαδή στο μόριό της μία φωσφορυλομάδα (ομάδα φωσφόρου) , με τη βοήθεια ενός καταλύτη , του ενζύμου της φωσφοριβοσυλτρανσφεράσης της υποξανθίνης , όπως γίνεται με την ADP που τρέπεται σε ATP.