PDA

Επιστροφή στο Forum : Rowing Machines . . .



Post_Black_Punk
29-11-11, 02:51
Πρώτο μου ποστ και θα ήθελα τα φώτα σας . . . ακολουθώ 3-day split δίνοντας προσοχή σε βασικές ασκήσεις + κάποιες συμπληρωματικές . Το ερώτημα μου αφορά τις ενδιάμεσες μέρες . . . τις μέρες όπου κάνω αερόβια ! Αφού δοκίμασα διάδρομο , διάδρομο με αλτήρες (για την αίσθηση του πρηξίματος και για την όσο δυνατόν λιγότερη μείωση μυικης μάζας-ίσως να είναι και μυθος-) , ποδήλατο , ελλειπτικό σειρά είχε ένα Rowing Machine που υπάρχει στο γυμναστήριο και το οποίο τρωει η σκόνη . . .

Καταρχήν θα ήθελα την άποψη σας γι’αυτου του είδους την αερόβια άσκηση.Η αίσθηση που έχω μετά το τέλος κάθε προπόνησης είναι πρήξιμο σε όλο το σώμα . . . κάτι που προς το παρόν με έχει ενθουσιάσει !

Η προπόνηση χωρίζετε σε 5 λεπτά (110 + χεριές) με ενδιάμεσο 2-3 λεπτά break για κοιλιακούς/ραχιαίους . . . συνολικά υπολογίστε μισή ώρα καθαρής κωπηλατικής προπόνησης . . .
Έχετε υπόψη σας κάποια . . . περισσότερο μελετημένη ρουτίνα που να αφορά τέτοιου είδους αερόβια ? ? ?

Υ.Γ ο γυμναστής μου είπε πως η επιβάρυνση είναι αμελητέα . . . οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος υπερπροπονησης . . . ωστόσο κάθε φορά που αφήνω το μηχάνημα αισθάνομαι πως έχω . . . κάνει δουλειά , πως το κορμί έχει δουλέψει σκληρα !

Goofonly
29-11-11, 20:49
Καλό είναι να ξεκουράζεται το κορμί σε αυτές τις ημέρες, π.χ αν την επόμενη ημέρα έχεις πόδια είναι οκ... Αν έχεις όμως πλάτη ή στήθος, καλό θα ήταν να ξεκουράζεις το άνω μέρος για τα μέγιστα αποτελέσματα.
Επίσης, το αερόβιο πρέπει να είναι αερόβιο... δεν υπάρχουν ενδιάμεσα διαλείμματα για κοιλιακούς και ραχιαίους εκτός άμα κάνεις κάποιο διαφορετικό πρόγραμμα ( υπάρχουν πολλά ) τα οποία έχουν ως βάση τη δουλειά όλου του σώματος.

Οι περισσότεροι στα off days μας κάνουμε διάδρομο, joking, σκοινάκι ή και ποδήλατο. Με μέτρο και πρόγραμμα για να ξεκουράζεται και το σώμα. Δεν μπορώ να κάνω σκοινάκι ένα 45λεπτο αν την επόμενη μέρα έχω προπόνηση ώμων ή την προηγούμενη μέρα έλιωσα με βάρη της γάμπες...

Post_Black_Punk
30-11-11, 11:39
Η αλήθεια είναι πως το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι σχετικά βαρύ . . . αλλά το έχω προσαρμόσει κάπως έτσι ώστε να . . . κολλάει και καμιά κάμψη τις μέρες τις αερόβιας!
Σκέψου ένα πρόγραμμα 5x5 με ασκήσεις όπως πάγκος ,έλξεις ,σουμο-deadlifts + καμιά συμπληρωματική όπως στρατιωτικές + μια άσκηση για τρικέφαλα και δικέφαλα(μια συμπληρωματική ανα μερα δευ-τετ-παρ) . . . φυσικά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής οι ασκήσεις γίνονται με ένταση αλλα δεν εχω την δυνατότητα πλήρους δύναμης-εξάντλησης μιας και σκαω μύτη πάντα πρωινές ώρες οπού το γυμναστήριο μοιάζει με café . . . (δεν παίζει βοήθεια από κάποιον . . . )

To θέμα μου με τις μέρες αερόβιας . . . χμμ,είναι πως όταν έκανα ας πούμε 30’ λεπτα ποδήλατο και στα καπάκια 15’-20’ διάδρομο , έφευγα από το γυμναστήριο κι ένιωθα άδειος , σαν να μη πήγα δηλαδή στο gym!Eτσι ξεκίνησα σιγά σιγά να κάνω και κάμψεις μαζί με κοιλιακους / ραχιαιους , καμια 100αρια (4 σετάκια) ετσι ώστε να πρήζεται ο κορμός , αφου ειχα δουλέψει αερόβια !
Στην συνέχεια σκέφτηκα πως ισως ετσι να παρακουράζεται το σώμα και το γύρισα σε 45’ ελλειπτικό . . . αλλα παλι , τελειώνοντας αισθανόμουν ξεκούραστος . . . ε μεχρι που δοκίμασα το κωπηλατικό μηχάνημα κι έχω βρει πιστεύω την χρυσή τομή , τουλάχιστον ετσι νομιζω κι αισθάνομαι !

Υ.Γ σ’ευχαριστω για την απάντηση φιλε Goofonly . . . θίγεις το θέμα της ξεκούρασης που πιστεύω πως ειναι το σημαντικότερο οσον αφορα την υγεία μας ! Από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω πως ακολουθείς βαρύ πρόγραμμα . . . :thumbup:

Goofonly
01-12-11, 21:20
Αρκετά βαρύ. :)


Άκου, το αερόβιο σε αφήνει όντως άδειο. Δεν νιώθεις μόνο εσύ έτσι. Μετά από κάποια ώρα σε " flatarei ", δηλαδή γίνεσαι πιο " πλάκα " και έχεις το αίσθημα του " αγύμναστου ". Καταλαβαίνω. Όμως αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Δεν κάνεις περισσότερη δουλειά, ίσα ίσα, ίσως το παρακάνεις. Η προπόνηση σου δίνει " pump " και η αερόβια " flatάρισμα ", έτσι είναι η φύση αυτών.

Όσο για τις επαναλήψεις και τη βοήθεια, βάζε όσα κιλά σε κάνουν να βγάζεις με μεγάλη δυσκολία τη τελευταία επανάληψη, όχι υπερβολές για να μην τα φτύσεις. Μία πολύ καλή λύση για εμένα είναι τα drop set! Δηλαδή όσα σε κουράσουν με βαρύ φορτίο και χωρίς break πιάνεις λίγο μικρότερο φορτίο και συνεχίζεις για λίγες επαναλήψεις μέχρι να σε σκοτώσει. :toast::toast:

Post_Black_Punk
01-12-11, 21:42
Σ’ευχαριστω για τις επισημάνσεις φιλαράκι . . . θα το ψαξω το ολο θεμα ! Περιμενω σχολιο σου οσον αφορα το προγραμμα που ακολουθω , μολις το ανεβασα στο forum !;)

Goofonly
02-12-11, 00:16
Σ’ευχαριστω για τις επισημάνσεις φιλαράκι . . . θα το ψαξω το ολο θεμα ! Περιμενω σχολιο σου οσον αφορα το προγραμμα που ακολουθω , μολις το ανεβασα στο forum !;)

Έγινε, θα περάσω μια βόλτα και από εκεί. :toast: