PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλέπετε καμιά βελτίωση?



stereo
29-11-11, 22:48
Καλησπέρα, εδω και κανα χρόνο κανω προσπάθεια να σουλουποθώ και να χάσω λίπος..
Έχω "μαζέψει" απο παντού αλλά το μεγάλο προβλημα εξακολουθεί να αντιστέκεται, και αναφέρομαι στο στήθος.
Καμια συμβουλή?
Η τρίτη και η τέταρτη είναι απο πέρσυ το Μάιο..

Musclenuke
29-11-11, 23:02
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω αλλα για ενα χρονο γυμναστικη δεν βλεπω καποια διαφορα (γενικα) :unsure:

Musclenuke
29-11-11, 23:07
Βεβαια μπορει και οι φωτογραφιες να σε αδικουν.Ποσα κιλα ξεκινησες και ποσα εισαι τωρα;

Goofonly
29-11-11, 23:36
Δύο λύσεις... πρώτα χάνεις όλο το περίσσιο λίπος... μετά αν εξακολουθεί να μην σουλουπώνεται πλαστικό χειρούργο... το νυστέρι είναι η τελευταία λύση αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι έχεις γυναικομαστία από τις φωτογραφίες...

giannis64
30-11-11, 01:11
εχεις δουλεψει για να χασεις γενικα κιλα και δεν το εκανες σωστα. πρεπει να βαλεις επανω σου κρεας για να βελτιωσεις την εμφανηση σου.
αλλιως δεν θα αλλαξει τιποτα επανω σου οσα κιλα κατω και να λεει η ζυγαρια.

Goofonly
30-11-11, 10:49
εχεις δουλεψει για να χασεις γενικα κιλα και δεν το εκανες σωστα. πρεπει να βαλεις επανω σου κρεας για να βελτιωσεις την εμφανηση σου.
αλλιως δεν θα αλλαξει τιποτα επανω σου οσα κιλα κατω και να λεει η ζυγαρια.

έχει ακόμα πολύ μεγάλο περιθώριο να χάσει λίπος... είναι αρκετά ψηλά σε % για να αρχίσει όγκο, θα παραπάει... αλλά εννοείτε εδώ παίζει ρόλο και τι θέλει πρώτα να κάνει εκείνος :weights:

jannous44
30-11-11, 10:51
αν διαβασει 5-10 πραγματα απο εδω μεσα και κανει ενα καλο recomp θα δει τα πρωτα αποτελεσματα:thumbup:

giannis64
30-11-11, 13:01
έχει ακόμα πολύ μεγάλο περιθώριο να χάσει λίπος... είναι αρκετά ψηλά σε % για να αρχίσει όγκο, θα παραπάει... αλλά εννοείτε εδώ παίζει ρόλο και τι θέλει πρώτα να κάνει εκείνος :weights:

δεν εγραψα πουθενα εγω να κανει ογκο. :smash: αυτο ππου εγραψα ειναι πως πρεπει να βαλει επανω του κρεας (μυς).
τωρα με ποιον τροπο θα το κανει ειναι δικη του επιλογη.

και υπαρχουν παρα πολλοι τροποι για να το κανει αυτο.

επισης το θεμα επιλογης της γραμμωσης και του ογκου ειναι επιλογες που καθοντε σε καποιους που ηδη ειναι δουλεμενοι. σε καποιον σε τετοια κατασταση δεν μπορουμε να μιλαμε για τετοιες επιλογες.

με σωστες επιλογες τροφων στην διατροφη του, προπονησης με βαρη και σωστη αεροβια θα ερθει το αποτελεσμα. ακομα δεν ειναι σε κατασταση να μπει σε φασεις που θα ακολουθησει ενα πλανο πιο αυστηρο.

stereo
30-11-11, 16:40
ευχαριστω για τις απαντησεις ,
να διευκρινήσω ότι ειμαι 71 kg, 1, 72 μ, και όταν αρχισα να ¨ψευτο"γυμναζομαι ήμουν 76 kg και είχα 17% λίπος, το οποιο λογικά λίγο θα έχει πέσει.
Η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά (αν και απ΄οτι φαινεται ) δεν γίνεται αντιληπτο απο τις φοτο, αλλά είμαι μακρυα απο το στόχο μου, ο οποίος είναι να πέσω τόσο σε λίπος ώστε να μην είναι αντιαισθητικο στα ματια τα δικά μου το στήθος.
Έχω σε αλλα θέματα αναφέρει οτι λόγω πολλών τραυματισμών δε μπορώ να δουλέψω σχεδόν καθόλου χέρια.
Αυτό με περιορίζει όπως καταλαβαίνετε πολύ.
Μεχρι τώρα έκανα τζοκινγκ 3-5 φορές τη βδομάδα 30 -40 λεπτά και 2-3 φορές παιδευόμουν σπιτι με αλτήρες.
Σκέφτομαι πλέον (αφου δε λειτούργησε) να αυξήσω το τζόκινγκ σε 6 φορες απο 1 ώρα και τόνωση με αλτήρες όπως έκανα..
Διατροφή είμαι σε γενικές γραμμές σωστός αλλα σίγουρα σηκώνει βελτίωση .
Ευχαριστώ όλους , και συμβουλές καλοδεχούμενες...

Devil
30-11-11, 16:51
κι εγω να βαλεις μαζα επανω σου θα ελεγα....αλλα παραλληλα να χασεις και λιπος...

εν ολιγης.... να μπεις σε ελαφρια ισο-υποθερμιδικη και να αρχησεις να κανεις βαρη...

rey1989
30-11-11, 17:05
ευχαριστω για τις απαντησεις ,
να διευκρινήσω ότι ειμαι 71 kg, 1, 72 μ, και όταν αρχισα να ¨ψευτο"γυμναζομαι ήμουν 76 kg και είχα 17% λίπος, το οποιο λογικά λίγο θα έχει πέσει.
Η κατάσταση έχει βελτιωθεί αρκετά (αν και απ΄οτι φαινεται ) δεν γίνεται αντιληπτο απο τις φοτο, αλλά είμαι μακρυα απο το στόχο μου, ο οποίος είναι να πέσω τόσο σε λίπος ώστε να μην είναι αντιαισθητικο στα ματια τα δικά μου το στήθος.
Έχω σε αλλα θέματα αναφέρει οτι λόγω πολλών τραυματισμών δε μπορώ να δουλέψω σχεδόν καθόλου χέρια.
Αυτό με περιορίζει όπως καταλαβαίνετε πολύ.
Μεχρι τώρα έκανα τζοκινγκ 3-5 φορές τη βδομάδα 30 -40 λεπτά και 2-3 φορές παιδευόμουν σπιτι με αλτήρες.
Σκέφτομαι πλέον (αφου δε λειτούργησε) να αυξήσω το τζόκινγκ σε 6 φορες απο 1 ώρα και τόνωση με αλτήρες όπως έκανα..
Διατροφή είμαι σε γενικές γραμμές σωστός αλλα σίγουρα σηκώνει βελτίωση .
Ευχαριστώ όλους , και συμβουλές καλοδεχούμενες...


στην τελευταία φωτογραφία είσαι 17% λίπος ? :unsure:
με τι μέθοδο το είχες μετρήσει ?

stereo
30-11-11, 17:18
στην τελευταία φωτογραφία είσαι 17% λίπος ? :unsure:
με τι μέθοδο το είχες μετρήσει ?
σε διαιτολόγο σε μηχανημα (σαν power plate εμοιαζε) και μετρησε ποσοστα νερου, μυικα κτλ.
Ξέρω στην τελευταια φοτο μοιαζει να ναι 71 και οχι 17....

Keirox
30-11-11, 21:22
Καλησπέρα, εδω και κανα χρόνο κανω προσπάθεια να σουλουποθώ και να χάσω λίπος..
Έχω "μαζέψει" απο παντού αλλά το μεγάλο προβλημα εξακολουθεί να αντιστέκεται, και αναφέρομαι στο στήθος.
Καμια συμβουλή?
Η τρίτη και η τέταρτη είναι απο πέρσυ το Μάιο..

Δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά είσαι 25-27% λίπος, αποκλείεται να είσε 17%. Ο διαιτολόγος σε μέτρισε με Bioelectrical Impedance (BIA) method, που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ανακριβής.

Σου πρωτείνω τα ακόλουθα:
1) Βρες το Total Daily Energy Expenditure(TDEE) σου. (Google it)
2) Αφαίρεσε 500kcal
3) Κράτα foodlog (www.myfitnesspal.com)
4) Τα macros σου θα είναι:
2*bodyweight grams protein
0.5*bodyweight grams fats (omega-3, poly-,mono)
και ότι kcal μένει carb
5) Κάνε compound lifting πρόγραμα όπως Starting Strengh η Stronglifts.
6) ??
7) 12-13% bodyfat σε μερικούς μήνες.

stereo
30-11-11, 21:53
Δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά είσαι 25-27% λίπος, αποκλείεται να είσε 17%. Ο διαιτολόγος σε μέτρισε με Bioelectrical Impedance (BIA) method, που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ανακριβής.

Σου πρωτείνω τα ακόλουθα:
1) Βρες το Total Daily Energy Expenditure(TDEE) σου. (Google it)
2) Αφαίρεσε 500kcal
3) Κράτα foodlog (www.myfitnesspal.com)
4) Τα macros σου θα είναι:
2*bodyweight grams protein
0.5*bodyweight grams fats (omega-3, poly-,mono)
και ότι kcal μένει carb
5) Κάνε compound lifting πρόγραμα όπως Starting Strengh η Stronglifts.
6) ??
7) 12-13% bodyfat σε μερικούς μήνες.

σε ευχαριστω, πολυ,
βεβαια εχω πολλές αγνωστες λέξεις με μια πρώτη ματιά αλλα΄θα πέσει διάβασμα...
όρεξη υπάρχει , ..

stereo
30-11-11, 23:48
Δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά είσαι 25-27% λίπος, αποκλείεται να είσε 17%. Ο διαιτολόγος σε μέτρισε με Bioelectrical Impedance (BIA) method, που είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ανακριβής.

Σου πρωτείνω τα ακόλουθα:
1) Βρες το Total Daily Energy Expenditure(TDEE) σου. (Google it)
2) Αφαίρεσε 500kcal
3) Κράτα foodlog (www.myfitnesspal.com)
4) Τα macros σου θα είναι:
2*bodyweight grams protein
0.5*bodyweight grams fats (omega-3, poly-,mono)
και ότι kcal μένει carb
5) Κάνε compound lifting πρόγραμα όπως Starting Strengh η Stronglifts.
6) ??
7) 12-13% bodyfat σε μερικούς μήνες.
Λοιπόν κατέληξα στο εξής Starting Strengh προγραμμα :
Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή
squats 3x5 squats 3x5 squats 3x5
bench press 3x5 press 3x5 bench press 3x5
deadlift 1x5 power clean 3x5 deadlift 1x5
dips 2x8 chin ups 3x8 dips 2x8

Τρίτη , Πέμπτη, Σάββατο τζόκινγκ κανα 40 λεπτο.
TDEEmoderate βρήκα ότι έχω 2130 δυστυχώς όμως το θεωρώ αδύνατο να μετρώ θερμίδες.
Ήδη προσέχω πολύ τη διατροφή μου, αλλά πιο συνειδητοποιημένα τώρα , θα ελαττώσω λιπαρά και υπερβάλλων υδατάνθρακες και θα αυξήσω πρωτείνη.....
Κάποια τελευταία συμβουλή??
ευχαριστώ και πάλι....

stereo
01-12-11, 00:26
Λοιπόν κατέληξα στο εξής Starting Strengh προγραμμα :
Δευτέρα
squats 3x5
bench press 3x5
deadlift 1x5 power
dips 2x8

Τεταρτη
squats 3x5
press 3x5
clean 3x5
chin ups 3x8


Παρασκευή
squats 3x5
bench press 3x5
deadlift 1x5
dips 2x8

Τρίτη , Πέμπτη, Σάββατο τζόκινγκ κανα 40 λεπτο.
TDEEmoderate βρήκα ότι έχω 2130 δυστυχώς όμως το θεωρώ αδύνατο να μετρώ θερμίδες.
Ήδη προσέχω πολύ τη διατροφή μου, αλλά πιο συνειδητοποιημένα τώρα , θα ελαττώσω λιπαρά και υπερβάλλων υδατάνθρακες και θα αυξήσω πρωτείνη.....
Κάποια τελευταία συμβουλή??
ευχαριστώ και πάλι....

Goofonly
01-12-11, 21:09
δεν εγραψα πουθενα εγω να κανει ογκο. :smash: αυτο ππου εγραψα ειναι πως πρεπει να βαλει επανω του κρεας (μυς).
τωρα με ποιον τροπο θα το κανει ειναι δικη του επιλογη.

και υπαρχουν παρα πολλοι τροποι για να το κανει αυτο.

επισης το θεμα επιλογης της γραμμωσης και του ογκου ειναι επιλογες που καθοντε σε καποιους που ηδη ειναι δουλεμενοι. σε καποιον σε τετοια κατασταση δεν μπορουμε να μιλαμε για τετοιες επιλογες.

με σωστες επιλογες τροφων στην διατροφη του, προπονησης με βαρη και σωστη αεροβια θα ερθει το αποτελεσμα. ακομα δεν ειναι σε κατασταση να μπει σε φασεις που θα ακολουθησει ενα πλανο πιο αυστηρο.

όταν μιλάμε για κρέας εμένα το μυαλό μου στον όγκο πάει... όγκος για εμένα αυτό το πράμα είναι, η αύξηση μυικής μάζας... συμφωνούμε όμως, άποψη μου ήταν όχι να ακολουθήσει κάτι συγκεκριμένο, το αντίθετο ακριβώς... να μην ξεκινήσει κάτι συγκεκριμένο γιατί έχει περιθώρια και για τα δύο... κυρίως κατά την γνώμη μου να χάσει λίπος, πιο πιθανό να βελτιώσει την εικόνα του στήθους και της μέσης σε πρώτη φάση :)


κι εγω να βαλεις μαζα επανω σου θα ελεγα....αλλα παραλληλα να χασεις και λιπος...

εν ολιγης.... να μπεις σε ελαφρια ισο-υποθερμιδικη και να αρχησεις να κανεις βαρη...

για εμένα η καλύτερη επιλογή, μία ελαφριά υποθερμιδική με cut - 5 / 10 % και σωστή προπόνηση με βάρη

Goofonly
01-12-11, 21:13
Λοιπόν κατέληξα στο εξής Starting Strengh προγραμμα :
Δευτέρα
squats 3x5
bench press 3x5
deadlift 1x5 power
dips 2x8

Τεταρτη
squats 3x5
press 3x5
clean 3x5
chin ups 3x8


Παρασκευή
squats 3x5
bench press 3x5
deadlift 1x5
dips 2x8

Τρίτη , Πέμπτη, Σάββατο τζόκινγκ κανα 40 λεπτο.
TDEEmoderate βρήκα ότι έχω 2130 δυστυχώς όμως το θεωρώ αδύνατο να μετρώ θερμίδες.
Ήδη προσέχω πολύ τη διατροφή μου, αλλά πιο συνειδητοποιημένα τώρα , θα ελαττώσω λιπαρά και υπερβάλλων υδατάνθρακες και θα αυξήσω πρωτείνη.....
Κάποια τελευταία συμβουλή??
ευχαριστώ και πάλι....

Υδατάνθρακες το πρωί και μετά τα βάρη κυρίως, τις υπόλοιπες ώρες πιο πολύ σε πρασινάδες. Τις μέρες που δεν έχεις βάρη κόψε λίγο υδατάνθρακα και βάλε πρασινάδα παραπάνω. 2-2.5γρ πρωτείνης ανά κιλό βάρους σου... Όσο για τα λίπη, χρειάζονται εφόσον δεν θα έχεις πολύ υδ/α. Τα καλά λίπη που λέμε... λιπαρά ψάρια, ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο κ.α. Καλό θα ήταν να υπολογίζεις θερμίδες, υπάρχει το nutritiondata.com το οποίο έχει τα πάντα. Έστω στο περίπου.

Το πρόγραμμα είναι μικρό, λείπουν αρκετά πράγματα ΑΝ ΚΑΙ έχεις βασικές μέσα που είναι πολύ καλό. Γιατί επέλεξες να κάνεις αυτό εδώ? Τσόκινγκ κάνε πρωί με άδειο στομάχι αν είναι εφικτό.

stereo
01-12-11, 23:13
Υδατάνθρακες το πρωί και μετά τα βάρη κυρίως, τις υπόλοιπες ώρες πιο πολύ σε πρασινάδες. Τις μέρες που δεν έχεις βάρη κόψε λίγο υδατάνθρακα και βάλε πρασινάδα παραπάνω. 2-2.5γρ πρωτείνης ανά κιλό βάρους σου... Όσο για τα λίπη, χρειάζονται εφόσον δεν θα έχεις πολύ υδ/α. Τα καλά λίπη που λέμε... λιπαρά ψάρια, ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο κ.α. Καλό θα ήταν να υπολογίζεις θερμίδες, υπάρχει το nutritiondata.com το οποίο έχει τα πάντα. Έστω στο περίπου.

Το πρόγραμμα είναι μικρό, λείπουν αρκετά πράγματα ΑΝ ΚΑΙ έχεις βασικές μέσα που είναι πολύ καλό. Γιατί επέλεξες να κάνεις αυτό εδώ? Τσόκινγκ κάνε πρωί με άδειο στομάχι αν είναι εφικτό.

Επέλεξα το συκεκριμένο πρόγραμμα γιατι ο φίλος Keirox ποιο πάνω μου το πρότεινε και λίγο που διαβασα , είδα οτι συστήνετε σε αρχάριους σαν και εμένα.
Ένας άλλος λόγος που το βλέπω θετικά είναι ότι δεν περιέχει ασκήσεις που απομονώνουν δικεφάλους,τρικεφάλους, κτλ , γιατι έχω προβλημα στους αγκώνες.
Το έκανα πρώτη φορά πριν καμια ώρα , light βέβαια , δεν κουράστηκα , αλλά φοβάμαι για να είμαι ειλικρινής τους τραυματισμούς σε γόνατα και μέση.
Είδα σωστή και καλά τεχνική στο you tube αλλά γίνετε δουλειλα έτσι?

Keirox
01-12-11, 23:21
Επέλεξα το συκεκριμένο πρόγραμμα γιατι ο φίλος Keirox ποιο πάνω μου το πρότεινε και λίγο που διαβασα , είδα οτι συστήνετε σε αρχάριους σαν και εμένα.
Ένας άλλος λόγος που το βλέπω θετικά είναι ότι δεν περιέχει ασκήσεις που απομονώνουν δικεφάλους,τρικεφάλους, κτλ , γιατι έχω προβλημα στους αγκώνες.
Το έκανα πρώτη φορά πριν καμια ώρα , light βέβαια , δεν κουράστηκα , αλλά φοβάμαι για να είμαι ειλικρινής τους τραυματισμούς σε γόνατα και μέση.
Είδα σωστή και καλά τεχνική στο you tube αλλά γίνετε δουλειλα έτσι?

Ναι googlισε ripetoe squat/bench/deadlifts και θα μάθεις σωστή τεχνική. Το πρόγραμμα, κάνει train τα πάντα όλους τους μυς του σώματος συμπεριλαμβανομένου και του posterior chain.

Goofonly
02-12-11, 00:15
Επέλεξα το συκεκριμένο πρόγραμμα γιατι ο φίλος Keirox ποιο πάνω μου το πρότεινε και λίγο που διαβασα , είδα οτι συστήνετε σε αρχάριους σαν και εμένα.
Ένας άλλος λόγος που το βλέπω θετικά είναι ότι δεν περιέχει ασκήσεις που απομονώνουν δικεφάλους,τρικεφάλους, κτλ , γιατι έχω προβλημα στους αγκώνες.
Το έκανα πρώτη φορά πριν καμια ώρα , light βέβαια , δεν κουράστηκα , αλλά φοβάμαι για να είμαι ειλικρινής τους τραυματισμούς σε γόνατα και μέση.
Είδα σωστή και καλά τεχνική στο you tube αλλά γίνετε δουλειλα έτσι?

Ένα 5χ5 πρόγραμμα με βασικές μπορεί να δουλεύει. Σύνθετες ασκήσεις = Σύνθετα αποτελέσματα. Αλλά για να πάμε σε πιο δυνατά αποτελέσματα μετά, θα πάμε και σε άλλο πρόγραμμα. Άλλωστε τα προγράμματα που υπάρχουν στο forum είναι και για αρχάριους. Ο καθένας φίλε μου σύμφωνα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του, συνθέτει το πρόγραμμα του για εκείνον.

stereo
02-12-11, 00:24
Ένα 5χ5 πρόγραμμα με βασικές μπορεί να δουλεύει. Σύνθετες ασκήσεις = Σύνθετα αποτελέσματα. Αλλά για να πάμε σε πιο δυνατά αποτελέσματα μετά, θα πάμε και σε άλλο πρόγραμμα. Άλλωστε τα προγράμματα που υπάρχουν στο forum είναι και για αρχάριους. Ο καθένας φίλε μου σύμφωνα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του, συνθέτει το πρόγραμμα του για εκείνον.

Συγχώρεσε με αλλά δε πολυκατάλαβα τι ενοείς....Προτείνεις να το κάνω για κάποιο διάστημα και μετά να πάω σε κάτι άλλο ή θα μου προτεινες να αρχίσω απο τώρα με κάτι διαφορετικό,,,?
Όπως κατάλαβες είμαι εντελώς ασχετος και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

Goofonly
02-12-11, 11:30
Μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα που παίζει με βασικές ασκήσεις, μπορείς και να κάνεις ένα πρόγραμμα πιο κλασσικό και συνηθισμένο όπως αυτά που υπάρχουν στη καρτέλα προγραμμάτων προπόνησης. Και οι δύο επιλογές είναι καλές. Απλά για να δώσεις πιο πολύ focus σε κάθε μυική ομάδα, θα πας στη δεύτερη επιλογή. Η πρώτη θα σε βοηθήσει να βάλεις τις βάσεις για ένα τέτοιο πρόγραμμα, και επειδή επικεντρώνεται σε αυτές, θα ανέβεις και γρήγορα.

Αυτά εννοώ πιο πάνω. Κατά τη γνώμη μου άρχισε με το πρώτο, όμως χρειάζεται σωστή τεχνική σε όλες τις ασκήσεις γιατί δεν έχεις την επιλογή να αλλάξεις π.χ τα squot ή τα deadlifts όπως θα είχες στο δεύτερο. Αυτό που θέλω μόνο να επισημάνω είναι να αυξήσεις τις επαναλήψεις των ασκήσεων, είναι λίγες.

minos
02-12-11, 13:02
Επέλεξα το συκεκριμένο πρόγραμμα γιατι ο φίλος Keirox ποιο πάνω μου το πρότεινε και λίγο που διαβασα , είδα οτι συστήνετε σε αρχάριους σαν και εμένα.
Ένας άλλος λόγος που το βλέπω θετικά είναι ότι δεν περιέχει ασκήσεις που απομονώνουν δικεφάλους,τρικεφάλους, κτλ , γιατι έχω προβλημα στους αγκώνες.
Το έκανα πρώτη φορά πριν καμια ώρα , light βέβαια , δεν κουράστηκα , αλλά φοβάμαι για να είμαι ειλικρινής τους τραυματισμούς σε γόνατα και μέση.
Είδα σωστή και καλά τεχνική στο you tube αλλά γίνετε δουλειλα έτσι?

μπορεις να προσθεσει ασκησεις με λάστιχα γενικοτερα χωρις να επιβαρυνεις αρθρωσεις οτι πρεπει για χερια.

stereo
02-12-11, 15:42
Μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα που παίζει με βασικές ασκήσεις, μπορείς και να κάνεις ένα πρόγραμμα πιο κλασσικό και συνηθισμένο όπως αυτά που υπάρχουν στη καρτέλα προγραμμάτων προπόνησης. Και οι δύο επιλογές είναι καλές. Απλά για να δώσεις πιο πολύ focus σε κάθε μυική ομάδα, θα πας στη δεύτερη επιλογή. Η πρώτη θα σε βοηθήσει να βάλεις τις βάσεις για ένα τέτοιο πρόγραμμα, και επειδή επικεντρώνεται σε αυτές, θα ανέβεις και γρήγορα.

Αυτά εννοώ πιο πάνω. Κατά τη γνώμη μου άρχισε με το πρώτο, όμως χρειάζεται σωστή τεχνική σε όλες τις ασκήσεις γιατί δεν έχεις την επιλογή να αλλάξεις π.χ τα squot ή τα deadlifts όπως θα είχες στο δεύτερο. Αυτό που θέλω μόνο να επισημάνω είναι να αυξήσεις τις επαναλήψεις των ασκήσεων, είναι λίγες.

Ναι, είναι λίγες , αλλά τόσες προστάζει αυτή η μέθοδος και τονίζει να μην γίνει καμία αλλαγή .
Θα το ξεκινήσω λοιπόν και βλέπουμε...
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια..

Goofonly
02-12-11, 19:53
Ναι, είναι λίγες , αλλά τόσες προστάζει αυτή η μέθοδος και τονίζει να μην γίνει καμία αλλαγή .
Θα το ξεκινήσω λοιπόν και βλέπουμε...
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια..

Δεν σημαίνει ότι αυτό που προστάζει έχει και αποτέλεσμα. :toast: Καλή συνέχεια.

stereo
02-12-11, 21:08
Δεν σημαίνει ότι αυτό που προστάζει έχει και αποτέλεσμα. :toast: Καλή συνέχεια.

Να, πάλι μου δημιουργείς αμφιβολίες..
Το κακό είναι ότι μόλις γύρισα απο τζόκινγκ και με τρόμο διαπίστωσα μολις ξεκινησα το τρέξιμο ότι μου ξαναεμφανίστηκε ο πόνος στο γόνατο , ενω το είχα ξεπεράσει....
Φοβάμαι μήπως χθες που πρωτοέκανα το συγκεκριμένο προγραμμα, με το squat , ζόρισα το γόνατο πολυ, προφανώς απο λάθος τεχνική.
Δηλαδή αν ανεβάσω κιλά τι θα γίνει?
Μήπως αν αντικαταστήσω squat και αρσεις θανατου με κάποια άλλη άσκηση?
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Goofonly
03-12-11, 03:08
Να, πάλι μου δημιουργείς αμφιβολίες..
Το κακό είναι ότι μόλις γύρισα απο τζόκινγκ και με τρόμο διαπίστωσα μολις ξεκινησα το τρέξιμο ότι μου ξαναεμφανίστηκε ο πόνος στο γόνατο , ενω το είχα ξεπεράσει....
Φοβάμαι μήπως χθες που πρωτοέκανα το συγκεκριμένο προγραμμα, με το squat , ζόρισα το γόνατο πολυ, προφανώς απο λάθος τεχνική.
Δηλαδή αν ανεβάσω κιλά τι θα γίνει?
Μήπως αν αντικαταστήσω squat και αρσεις θανατου με κάποια άλλη άσκηση?
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

βάλε πρέσσα αντί για squat και ταύρο ή μηχάνημα ραχιαίων αντί των άρσεων... δεν είναι το ίδιο, οι άλλες είναι βασικές, αλλά ως ένα σημείο γίνεται και εκεί δουλειά...

θα σου πω απλά ότι επειδή πιθανόν να κάνεις Joking όπως οι περισσότεροι σε δρόμο, και όχι σε στάδιο με χόρτο, υπάρχουν κραδασμοί και ΕΙΝΑΙ φυσιολογικό να σε πονάνε τα γόνατα και να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με τον καιρό... δηλαδή μπορεί να φταίει αυτό κατά πάσα πιθανότητα και όχι οι ασκήσεις...

οι βασικές θέλουν σωστή εκτέλεση, ζήτα από έναν γυμναστή να είναι από πάνω σου μέχρι να τα μάθεις, δουλειά τους είναι!

δεν θέλω να σου δημιουργώ αμφιβολίες, να σε βοηθήσω πάω ;)

stereo
03-12-11, 13:04
βάλε πρέσσα αντί για squat και ταύρο ή μηχάνημα ραχιαίων αντί των άρσεων... δεν είναι το ίδιο, οι άλλες είναι βασικές, αλλά ως ένα σημείο γίνεται και εκεί δουλειά...

θα σου πω απλά ότι επειδή πιθανόν να κάνεις Joking όπως οι περισσότεροι σε δρόμο, και όχι σε στάδιο με χόρτο, υπάρχουν κραδασμοί και ΕΙΝΑΙ φυσιολογικό να σε πονάνε τα γόνατα και να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με τον καιρό... δηλαδή μπορεί να φταίει αυτό κατά πάσα πιθανότητα και όχι οι ασκήσεις...

οι βασικές θέλουν σωστή εκτέλεση, ζήτα από έναν γυμναστή να είναι από πάνω σου μέχρι να τα μάθεις, δουλειά τους είναι!

δεν θέλω να σου δημιουργώ αμφιβολίες, να σε βοηθήσω πάω ;)

Ναι, ,για τζόκινγκ σε δρόμο έχεις απόλυτο δίκιο, γιαυτό και τρέχω 1-2 φορές το μήνα μόνο εκει, λόγω έλλειψης χρόνου.
Κανονικά τρέχω σε χωμάτινο γηπεδάκι και είναι πολύ καλύτερα.
Το ξέρω ότι προσπαθείς να με βοηθήσεις , το εκτιμώ πολύ και σε ευχαριστώ, όπως και κάθε φίλο που ασχολήθηκε με το θέμα μου.
Δυστυχώς γυμναζομαι σπίτι και τα μόνα που έχω στη διαθεση μου είναι μπάρα, πάγκος , αλτήρες, μονόζυγο και πρεπει να φτιάξω προγραμματάκι με αυτα.Ξέρω , ίσως κάποιος να πει , πολλα θες με αυτά μόνο, αλλά δε γίνεται διαφορετικά για πολλούς λόγους.
Σήμερα θα ρίξω αρκετό (πάλι ) διάβασμα εδώ, και θα προσπαθήσω να φτιάξω κατι με :
πιεσεις παγκου
shoulder presses
dips
έλξεις
ουφ, δε ξέρω, μόλις είμαι έτοιμος , θα το βάλω εδώ και θα ζητήσω να με ξανα ανεχτείτε..

Goofonly
03-12-11, 14:35
δεν σε ανέχεται κανείς... το forum για αυτό το λόγο υπάρχει ;)

υπερ αρκετά είναι όσα έχεις, για πολύ καιρό ( το έχω γράψει σε 1000 ποστ ) έκανα βάρη σπίτι με στοίβες νερών, πατάρια, πατώματα, πάγκους κτλ, δεν είχα τίποτα από όργανο... όταν γύρισα στο gym δεν είχα χάσει καθόλου δύναμη, ίσα ίσα είχα ανεβάσει κιλά και είχε βελτιωθεί το σώμα μου... πειθαρχία και θέληση, όλα τα κάνουν :welcome:

pump_up
09-12-11, 06:25
Φιλε μου η αεροβια δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει. Εχεις προβλημα γυναικομαστίας - κατι που ειναι παρα πολυ συχνο και σιγουρα δεν σχετιζεται με τον ανδρισμο σου σε καμια περιπτωση (μην το παρεις ετσι).

Θα πρεπει να επισκεφτεις εναν ειδικο ωστε να κανει μια βιοψια για να σου πει ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος που πρεπει να ακολουθησεις, και περι τινος προκειται ακριβως.