PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπερα.μια βοηθεια για μια περιπτωση..



nasos4fun
30-11-11, 03:56
Ενας φιλος ερχετε γυμναστηριο εδω και κανα μηνα και αντιμετωπιζει προβλημα οτι ειναι 130κιλα με 33% λιπος ειναι υψος 184 και θα ηθελα να βοηθησω γιαυτο απευθυνομε σε εσας την κατασταση του που θελει να μειωσει οσο το δυνατον περισοτερο το βαρος του με διατροφη και γυμναστικη...το παιδι ειναι 23 χρονων...και επισης να σημειωσω εχει προβλημα με μεση-πλατη καθως εχει σιδερα στη σπονδιλικη στιλη...θα ηθελα να μου δωσετε πληροφοριες ( ενα πλανο διατροφης,ενα πλανο προπονησης βαρη και αεροβια ) για να βοηθησω το συγκεκριμενο ατομο......Ευχαριστω!

nasos4fun
30-11-11, 03:57
*για οποιον δν με καταλαβε οπως το ειπα θελω μια διατροφη και ενα προγραμμα προπονησης με ασκησεισ βαρη και αεροβια για το φιλο...

Devil
30-11-11, 08:05
*για οποιον δν με καταλαβε οπως το ειπα θελω μια διατροφη και ενα προγραμμα προπονησης με ασκησεισ βαρη και αεροβια για το φιλο...

ολοι το καταλαβαν αλλα αυτα δεν γινοντε με παραγγελια...

σου προτινω μια διατροφη..... αλλα ειναι σε αριθμους.... τις τροφες θα τις βαλεις εσυ.... βρες ενα calculator και κανε δουλεια...

για συντηριση μαζι με προπονηση βρισκετε κοντα στις 3100 θερμιδες... απο εκει και περα η' του κοβεις το 20% απο αυτες η' το 10% για να χασει βαρος...

μινιμουμ απο πρωτεινη λεω για 2,5γρ ανα κιλο βαρους... υδατανθρακα καπου στα 150-200γρ.... και λιπαρα απο 70-90γρ...

τωρα απο προπονηση προτινω το hst*.... ειναι 3 φορες την εβδομαδα απο μια fullbody... θα τον βοηθισει να χασει βαρος...

ας ξεκινησει ετσι και αργοτερα (δλδ οταν αρχησει να κολλαει) θα βαλει και μερικες αεροβιες.... και θα κοψει και θερμιδες.... αυτα..


* κανε ενα search στο νετ θα το βρεις ευκολα...

nasos4fun
01-12-11, 16:39
ευχαριστω για την βοηθεια....θα προσπαθησω να βγαλω μια διατροφη με βαση τα δεδομενα που ειπες....
αλλα τωρα αν μπορεις βοηθησε με ενα πλανο προπονησης ( ποιες ασκισεισ να κανει ) γιατι εχει προβλημα με την πλατη( με τη μεση κιριως ) του το παιδι οπως ειπε και δεν μπορει να την ζοριζει πολυ..

Goofonly
01-12-11, 21:03
ευχαριστω για την βοηθεια....θα προσπαθησω να βγαλω μια διατροφη με βαση τα δεδομενα που ειπες....
αλλα τωρα αν μπορεις βοηθησε με ενα πλανο προπονησης ( ποιες ασκισεισ να κανει ) γιατι εχει προβλημα με την πλατη( με τη μεση κιριως ) του το παιδι οπως ειπε και δεν μπορει να την ζοριζει πολυ..

Πλάνο προπόνησης... Απλά θα επιλέξετε ασκήσεις που δεν πιέζουν τη μέση. Δηλαδή όχι deadlifts, squots, έντονα ραχιαίους, κοπηλατική για πλάτη κ.α

Dakonblackblade
08-12-11, 13:28
Εντάξει , σε αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω τα πράγματα είναι απλά. Κόβει γλυκά-πίτσες-σουβλάκια-αναψυκτικά-αλκοόλ και τρέχει 30 λεπτά τη μέρα ή περπατάει έντονα καμιά ωρίτσα. Σε 2 μήνες έχει χάσει 20 κιλά και μετά μπαίνει γυμναστήριο. Όταν τα κιλά είναι 130 και έχει τέτοιο θέμα το πρώτο πράγμα κατά τη γνώμη μου είναι η διατροφή . Τα κιλά θα χαθούν πολύ γρήγορα και δεν θα επιβαρύνει τη μέση του ή τίποτα άλλο. Βάλε και έντονο περπάτημα σε ανηφόρα στο διάδρομο ή έξω ρε παιδί μου για 40-60 λεπτά 5-7 φορές την εβδομάδα και θα δει θαύματα σε 2 μήνες. Δεν χρειάζεται πρόγραμμα με βάρη ακόμα. Είναι ειδική περίπτωση γιατί το σώμα του είναι υπέρβαρο και θα τον εμποδίζει σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις στις οποίες δεν είναι καθιστός.


Μην τα κάνουμε πολύπλοκα τα πράγματα για ένα παλικάρι 23 χρονών. ΤΟ θέμα είναι , έχει την θέληση να το κάνει αυτό 2 μήνες? Γιατί αν μπει στο γυμναστήριο με αυτά τα κιλά μπορεί και να απογοητευτεί. Το πιο εύκολο είναι να δει την πολύ γρήγορη αλλαγή από την αερόβια και την διατροφή και να πάρει επιπλέον θάρρος να συνεχίσει. Και μια πολύ γρήγορη διατροφή (εδώ που τα λέμε ο φίλος σου έχει πρόβλημα με το φαγητό και οποιαδήποτε νορμάλ διατροφή θα τον βοηθήσει)


Πρώί: -Βρώμη+Γάλα+Μπανάνα
11:00-12:00 -Τοστάκι με μαυρο ψωμί γαλοπούλα και τυρί
14:00- Σαλάτα και φαγητό της μανούλας
17:30 -Φρούτα
20:00- Μισή μερίδα από το φαγητό της μανούλας.
22:30- Γιαουρτάκι και φρούτα.

Με άλλα λόγια όμορφα και ήρεμα πράγματα. ¨Οχι ζάχαρη (πίνε τον καφέ σκέτο, ο γαλλικός είναι μια χαρά και σκέτος) και όχι ότι προανέφερα. Και 40-60 λεπτά έντονο περπάτημα (να ιδρώνει) τη μέρα. Και σε 2 μήνες γυμναστήριο.

Το πρόγραμμα διατροφής είναι απλά μια ιδέα του πως πρέπει να κυμαίνεται η διατροφή του. Να τα ξαναπώ λοιπόν , κομμένη η ζάχαρη-γλυκά-αναψυκτικά-σουβλάκια-πίτσες-φαστ φουντ. Αν θες και πιο γενικά, ότι δεν βγαίνει από την κουζίνα του σπιτιού του , ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ.

Goofonly
08-12-11, 15:53
Ωραίο πρόγραμμα διατροφής, έτσι κάνει γράμμωση ένας ανορεξικός. Τα γεύματα που του έδωσες ούτε αρκετή πρωτείνη έχουν, ούτε σωστά μακρος, ούτε σωστές θερμίδες αναλογικά με τα στατιστικά του.

Dakonblackblade
08-12-11, 16:13
Δεν είναι διατροφή ρε συ, ένα απλό παράδειγμα με το ΠΩΣ πρέπει να είναι το στυλ της διατροφής. Το αναφέρω κιολας πως για τα κιλά του αν κόψει τα βασικά θα δει μεγάλη διαφορά. Ούτε ασκησεις ούτε τίποτα, μόνο αερόβια. Μην είσαι τυπολάτρης. Και τι τον αρχίζεις 130 κιλά παλικάρι 1,84, με σίδερα στην πλάτη με διατροφή με πρωτείνες και τέτοια? Θα πάει να σηκώσει κιλά? Θα τραυματίσει μύς? Άσε να ρίξει το βάρος πρώτα.

ΜΗΝ ΛΑΒΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Τι άλλο να πω στο θέμα?

Goofonly
08-12-11, 16:17
Δεν είναι διατροφή ρε συ, ένα απλό παράδειγμα με το ΠΩΣ πρέπει να είναι το στυλ της διατροφής. Το αναφέρω κιολας πως για τα κιλά του αν κόψει τα βασικά θα δει μεγάλη διαφορά. Ούτε ασκησεις ούτε τίποτα, μόνο αερόβια.

Κιόμως, ο καλύτερος τρόπος cutting είναι με βάρη. Το αερόβιο είναι υπερεκτιμημένο. Φυσικά, τα πάντα έχουν ως βάση τη διατροφή. Και σαν πλάνο αυτό που έγραψες λάθος είναι. Γυναικεία διατροφή θερμιδικά.

Dakonblackblade
08-12-11, 16:22
Λοιπόν επαναλαμβάνω 130 κιλά, 1.84 με πρόβλημα στη μέση.

Το αερόβιο είναι υπερεκτιμημένο για τους ήδη γυμνασμένους. Γιαυτούς που είναι υπέβαροι είναι κούκλα, δεν επιβαρύνει το σώμα αν δεν γίνει σε μεγάλες ταχύτητες. Και για τέτοιες περιπτώσεις όταν εισαι 130 κιλά δεν χρειάζεται να κάνεις και τίποτα σημαντικό Από τα 110 και κάτω το συζητάμε. Γιατί ένα απλό θέμα πρέπει να γίνει πολύπλοκο?

Goofonly
08-12-11, 16:37
Λοιπόν επαναλαμβάνω 130 κιλά, 1.84 με πρόβλημα στη μέση.

Το αερόβιο είναι υπερεκτιμημένο για τους ήδη γυμνασμένους. Γιαυτούς που είναι υπέβαροι είναι κούκλα, δεν επιβαρύνει το σώμα αν δεν γίνει σε μεγάλες ταχύτητες. Και για τέτοιες περιπτώσεις όταν εισαι 130 κιλά δεν χρειάζεται να κάνεις και τίποτα σημαντικό Από τα 110 και κάτω το συζητάμε. Γιατί ένα απλό θέμα πρέπει να γίνει πολύπλοκο?

Γιατί έχει πρόβλημα στη μέση, δεν είναι κουλός να μην μπορεί να γυμναστεί. Θα κρεμάσει ολόκληρος αν δεν το κάνει σε συνδιασμό με γυμναστική επίσης. Και όχι, δεν είναι υπερεκτιμημένο για τους ήδη γυμνασμένους.
Η διατροφή είναι αυτή που κάνει τα θαύματα. Το αερόβιο απλά μπορεί να επιταχύνει τα πράγματα.

Αλλά αφού είναι έτσι, όσοι είστε άνω των 110 κιλών, τα λέμε. Κάντε διάδρομο σε χαμηλή ταχύτητα με μία διατροφή που έχει 1500 θερμίδες και είμαστε comple. Έγραψε.

pump_up
09-12-11, 06:08
Γιατί έχει πρόβλημα στη μέση, δεν είναι κουλός να μην μπορεί να γυμναστεί. Θα κρεμάσει ολόκληρος αν δεν το κάνει σε συνδιασμό με γυμναστική επίσης. Και όχι, δεν είναι υπερεκτιμημένο για τους ήδη γυμνασμένους.
Η διατροφή είναι αυτή που κάνει τα θαύματα. Το αερόβιο απλά μπορεί να επιταχύνει τα πράγματα.

Αλλά αφού είναι έτσι, όσοι είστε άνω των 110 κιλών, τα λέμε. Κάντε διάδρομο σε χαμηλή ταχύτητα με μία διατροφή που έχει 1500 θερμίδες και είμαστε comple. Έγραψε.

Oταν υπαρχει νοσογονος παχυσαρκια, ίσως οχι οπως στην περιπτωση του φιλου, αλλα σιγουρα οχι και πολυ μακρια, προτεινεται επι ημερισιας βασεως μια διατροφη περιπου 1400 θερμιδων. Οποτε φιλε μου επιστημονικα, μια χαρα εγραψε.

Εγω προσωπικα, εχω φτασει 140 κιλα, με υψος 1,95. Οταν επαιζα μπασκετ, ημουν στα 81-82 κιλα. Αυτη τη στιγμη βρισκομαι περιπου στα 93. Τι εχω να πω απο την εμπειρια μου?

Πρωτο και κυριο, μεγιστη μαλακια που εφτασε(α) σ αυτα τα κιλα. Δεν ξερω τι λογοι συντρεχουν αλλοι, αλλα νορμαλ αυτη η κατασταση σιγουρα δεν ειναι.

Δευτερον, τη μεγαλυτερη διαφορα την κανει η διατροφη. Οταν προτεινει ο φιλος πανω να κοψεις απο τις 3000 θερμιδες το μηνα, τις 300, μιλαμε για μια διαδικασια εξοντωτικη γ αυτον που την υπομενει. Θα κανει χρονια διαιτα για να φτασει σε νορμαλ κιλα, κατι που θα εχει επιπτωση και στη διαθεση του, και στην προσηλωση του στον στοχο. Το να κανει 5 χρονια για να φτασει στα 80 κιλα, για να μην "κρεμασει", και παραλληλα η παχυσαρκια του να του εχει προκαλεσει διαβητη, ειναι αστειο...

Τριτον, τα βαρη και το γυμναστηριο ειναι Συμπληρωματικα σ αυτη την περιπτωση, και οχι η κυρια μορφη εκγυμνασης.

Τι προτεινω?

α) Μια υποθερμιδικη διατροφη, που ομως πρεπει να αποτρεψει την υποθρεψια του φιλου σου. Θερμιδες περιπου στις 1800 με εμφαση σε φρουτα, λαχανικα, πρωτεινες, ασβεστιο, υδατανθρακες. Κομμενα αναψυκτικα, τζανκ φουντ, ποτο κτλ.

β) Μια μορφη ηπιας αεροβιας ασκησης στην αρχη, οπως περπατημα (είτε στο γυμναστηριο είτε εξω). Σταδιακα κλιμακουμενη ένταση, το ιδανικο θα ήταν βεβαια το κολυμβητηριο. Αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να την προτιμησει.

γ) Συμπληρωματικα η ασκηση με βαρη, με τροπο που δε θα επιβαρυνει τη σπονδυλικη του στηλη (δεν ξερουμε καν τι προβλημα εχει). Σιγουρα ασκησεις καθιστος και με λιγα κιλα/πολλες επαναληχεις επιβαρυνουν λιγοτερο.

δ) Προσοχη, δεν εχει νοημα να κουραστει πολυ ο φιλος σου, η διαιτα που θα λαμβανει ειναι αρκετη για να χασει κιλα. Εξαλλου, στα 130 κιλα, η καρδια υπερλειτουργει, οποτε δε θελουμε να την πιεσουμε περισσοτερο απ οσο ειναι απαραιτητο.

ε) Διαθεση, επιμονη και επιμονη.

Ελπιζω να βοηθησα.

Goofonly
09-12-11, 12:12
Oταν υπαρχει νοσογονος παχυσαρκια, ίσως οχι οπως στην περιπτωση του φιλου, αλλα σιγουρα οχι και πολυ μακρια, προτεινεται επι ημερισιας βασεως μια διατροφη περιπου 1400 θερμιδων. Οποτε φιλε μου επιστημονικα, μια χαρα εγραψε.

Δευτερον, τη μεγαλυτερη διαφορα την κανει η διατροφη. Οταν προτεινει ο φιλος πανω να κοψεις απο τις 3000 θερμιδες το μηνα, τις 300, μιλαμε για μια διαδικασια εξοντωτικη γ αυτον που την υπομενει. Θα κανει χρονια διαιτα για να φτασει σε νορμαλ κιλα, κατι που θα εχει επιπτωση και στη διαθεση του, και στην προσηλωση του στον στοχο. Το να κανει 5 χρονια για να φτασει στα 80 κιλα, για να μην "κρεμασει", και παραλληλα η παχυσαρκια του να του εχει προκαλεσει διαβητη, ειναι αστειο...

Τριτον, τα βαρη και το γυμναστηριο ειναι Συμπληρωματικα σ αυτη την περιπτωση, και οχι η κυρια μορφη εκγυμνασης.

β) Μια μορφη ηπιας αεροβιας ασκησης στην αρχη, οπως περπατημα (είτε στο γυμναστηριο είτε εξω). Σταδιακα κλιμακουμενη ένταση, το ιδανικο θα ήταν βεβαια το κολυμβητηριο. Αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να την προτιμησει.

γ) Συμπληρωματικα η ασκηση με βαρη, με τροπο που δε θα επιβαρυνει τη σπονδυλικη του στηλη (δεν ξερουμε καν τι προβλημα εχει). Σιγουρα ασκησεις καθιστος και με λιγα κιλα/πολλες επαναληχεις επιβαρυνουν λιγοτερο.

δ) Προσοχη, δεν εχει νοημα να κουραστει πολυ ο φιλος σου, η διαιτα που θα λαμβανει ειναι αρκετη για να χασει κιλα. Εξαλλου, στα 130 κιλα, η καρδια υπερλειτουργει, οποτε δε θελουμε να την πιεσουμε περισσοτερο απ οσο ειναι απαραιτητο.


Αυτό τώρα θα έχει πλάκα. Λοιπόν.

Κατ'αρχάς ο φίλος πάνω δεν είπε τίποτα για 3.000 θερμίδες και κόψιμο 300 θερμίδων. Ο φίλος θεωρεί ότι οι θερμίδες είναι υπερβολικά λίγες για να ξεκινήσει δίαιτα ένα άτομο 130 κιλών, πρώτον επειδή θα χάσει λίπος πάρα πολύ γρήγορα ( το οποίο είναι κάτι που δεν το θέλουμε ) και δεύτερον επειδή πρέπει να καλύπτει τις διατροφικές του ανάγκες! Και σίγουρα δεν θα το κάνει με 1.400 θερμίδες που λες εσύ και οι " επιστήμονες ". Προσοχή, δεν του πρότεινες κάτι για συμπληρώματα διατροφής, εδώ μιλάμε καθαρά και μόνο για τη διατροφή. Με 1800 θερμίδες είναι, χωρίς καμία αμφιβολία, αρκετά κάτω και από το BMR του, δηλαδή τον βασικό μεταβολισμό ( πόσες θερμίδες καις σε 24ωρο ύπνου ). Άρα έρχεσαι και χωρίς καμία γνώση, πετάς μία ιδέα που σου ακούγεται καλή και όλα comple. Ένα άτομο που θέλει οπωσδήποτε να χάσει κιλά χωρίς να υπολογίσει τις επιπτώσεις στο μέλλον ( και είναι αρκετές ) θα σε ακούσει, και κάπως έτσι κερδίζουν λεφτά οι διατροφολόγοι στις μέρες μας!

Επίσης η " ήπια μορφή άσκησης " με το " κολυμβητήριο " και την επιβάρυνση της καρδίας, έχουν μία κάποια διαφορά διότι το 2ο είναι από τις πιο απαιτητικές μορφές άσκησης εκτός αν πλατσουρίζεις μέσα στο νερό.

Η άσκηση με βάρη αντίθετα, με σωστές ασκήσεις, και θα βοηθήσουν στις καύσεις, και θα χτίσουν το σώμα, θα βοηθήσει στο να μην έχουμε χαλάρωση και θα ενδυναμώσει τους μύες. Και αυτό γίνεται χωρίς κάποιο άκρως απαιτητικό πρόγραμμα. Για να το θυμόμαστε που και που, εδώ είναι bodybuilding site, και ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα, αναφέρει μία ενασχόληση με γυμναστήριο, οπότε εδώ επικεντρωνόμαστε έτσι και αλλιώς!

Επειδή έκατσα και το υπολόγισα, για ένα άτομο με τέτοιο ύψος ( 1.84 ) βάρος ( 130 ) και ηλικία ( 23 ) θα έχει BMR 2612 θερμίδες. Συντήρησης με πολύ χαμηλή δραστηριότητα 3400. Για να φτάσει άρα αυτά τα κιλά λάμβανε 3400 θερμίδες ++ ανά ημέρα. Τόσες θερμίδες τρώω εγώ για να πάρω μάζες. Άρα αυτό σημαίνει ότι αν αρχίσει από 2750-2800 θερμίδες + σε συνδιασμό με βάρη και ήπιο αερόβιο ( γρήγορο περπάτημα ) μετά τη προπόνηση ( 30' για αρχή και αυξάνουμε σταδιακά ) θα χάσει πολύ πράμα και με πιο ομαλό τρόπο και για το σώμα και για τον οργανισμό. Εφόσον φτάσει ( και θα φτάσει μετά από καιρό, πίστεψέ με ) να " κολλήσει " , ανεβάζει αερόβιο, κατεβάζει θερμίδες, και συνεχίζει το πρόγραμμά του.

Edit: Εσύ μιλάς με αόριστα νούμερα, εγώ πήρα τον συγκεκριμένο άνθρωπο, υπολόγισα τις θερμιδικές του ανάγκες, έγραψα συγκεκριμένες θερμίδες αφετηρίας, συγκεκριμένη ώρα αεροβικής και σίγουρα δεν ανέφερα την λέξη " επιστημονικά " εφόσον δεν έχω μελέτη που να υποστηρίζει τα όσα λέω. Αντίθετα, αν πας μια βόλτα από άρθρα στο forum, με υποστηρίζουν λιγάκι αυτά.

Και εγώ ήμουν κάποτε υπέρβαρος λοιπόν, και σημαντικό δεν είναι να τα χάσεις, αλλά να τα χάσεις ποιοτικά. Νομίζω σε αυτό δεν υπάρχει κάποια διαφωνία.

Πάντα φιλικά :toast:

pump_up
09-12-11, 14:42
Αυτό τώρα θα έχει πλάκα. Λοιπόν.

Κατ'αρχάς ο φίλος πάνω δεν είπε τίποτα για 3.000 θερμίδες και κόψιμο 300 θερμίδων. Ο φίλος θεωρεί ότι οι θερμίδες είναι υπερβολικά λίγες για να ξεκινήσει δίαιτα ένα άτομο 130 κιλών, πρώτον επειδή θα χάσει λίπος πάρα πολύ γρήγορα ( το οποίο είναι κάτι που δεν το θέλουμε ) και δεύτερον επειδή πρέπει να καλύπτει τις διατροφικές του ανάγκες! Και σίγουρα δεν θα το κάνει με 1.400 θερμίδες που λες εσύ και οι " επιστήμονες ". Προσοχή, δεν του πρότεινες κάτι για συμπληρώματα διατροφής, εδώ μιλάμε καθαρά και μόνο για τη διατροφή. Με 1800 θερμίδες είναι, χωρίς καμία αμφιβολία, αρκετά κάτω και από το BMR του, δηλαδή τον βασικό μεταβολισμό ( πόσες θερμίδες καις σε 24ωρο ύπνου ). Άρα έρχεσαι και χωρίς καμία γνώση, πετάς μία ιδέα που σου ακούγεται καλή και όλα comple. Ένα άτομο που θέλει οπωσδήποτε να χάσει κιλά χωρίς να υπολογίσει τις επιπτώσεις στο μέλλον ( και είναι αρκετές ) θα σε ακούσει, και κάπως έτσι κερδίζουν λεφτά οι διατροφολόγοι στις μέρες μας!

Επίσης η " ήπια μορφή άσκησης " με το " κολυμβητήριο " και την επιβάρυνση της καρδίας, έχουν μία κάποια διαφορά διότι το 2ο είναι από τις πιο απαιτητικές μορφές άσκησης εκτός αν πλατσουρίζεις μέσα στο νερό.

Η άσκηση με βάρη αντίθετα, με σωστές ασκήσεις, και θα βοηθήσουν στις καύσεις, και θα χτίσουν το σώμα, θα βοηθήσει στο να μην έχουμε χαλάρωση και θα ενδυναμώσει τους μύες. Και αυτό γίνεται χωρίς κάποιο άκρως απαιτητικό πρόγραμμα. Για να το θυμόμαστε που και που, εδώ είναι bodybuilding site, και ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα, αναφέρει μία ενασχόληση με γυμναστήριο, οπότε εδώ επικεντρωνόμαστε έτσι και αλλιώς!

Επειδή έκατσα και το υπολόγισα, για ένα άτομο με τέτοιο ύψος ( 1.84 ) βάρος ( 130 ) και ηλικία ( 23 ) θα έχει BMR 2612 θερμίδες. Συντήρησης με πολύ χαμηλή δραστηριότητα 3400. Για να φτάσει άρα αυτά τα κιλά λάμβανε 3400 θερμίδες ++ ανά ημέρα. Τόσες θερμίδες τρώω εγώ για να πάρω μάζες. Άρα αυτό σημαίνει ότι αν αρχίσει από 2750-2800 θερμίδες + σε συνδιασμό με βάρη και ήπιο αερόβιο ( γρήγορο περπάτημα ) μετά τη προπόνηση ( 30' για αρχή και αυξάνουμε σταδιακά ) θα χάσει πολύ πράμα και με πιο ομαλό τρόπο και για το σώμα και για τον οργανισμό. Εφόσον φτάσει ( και θα φτάσει μετά από καιρό, πίστεψέ με ) να " κολλήσει " , ανεβάζει αερόβιο, κατεβάζει θερμίδες, και συνεχίζει το πρόγραμμά του.

Edit: Εσύ μιλάς με αόριστα νούμερα, εγώ πήρα τον συγκεκριμένο άνθρωπο, υπολόγισα τις θερμιδικές του ανάγκες, έγραψα συγκεκριμένες θερμίδες αφετηρίας, συγκεκριμένη ώρα αεροβικής και σίγουρα δεν ανέφερα την λέξη " επιστημονικά " εφόσον δεν έχω μελέτη που να υποστηρίζει τα όσα λέω. Αντίθετα, αν πας μια βόλτα από άρθρα στο forum, με υποστηρίζουν λιγάκι αυτά.

Και εγώ ήμουν κάποτε υπέρβαρος λοιπόν, και σημαντικό δεν είναι να τα χάσεις, αλλά να τα χάσεις ποιοτικά. Νομίζω σε αυτό δεν υπάρχει κάποια διαφωνία.

Πάντα φιλικά :toast:

Kαλησπερα.

Διαφωνω καθετα με την προσεγγιση σου. Γυμναστικη με βαρη + 30' εντονο περπατημα καθε μερα, θα τον στειλουν κατ'ευθειαν στο νοσοκομειο, με μυικο τραυματισμο, στην καλύτερη.

Υπερεκτιμας τις θερμιδικες αναγκες ενος ατομου αυτου του υψους και αυτων των κιλων. Χωρις δραστηριοτητα, ο ΒΜΡ θα κυμαινεται περι τις 2200. Ισως ελαχιστα παραπάνω/παρακατω. Σε καμια περιπτωση ομως, σε ατομο με νοσογονο παχυσαρκια δε θα προταθει διατροφη 3000 και ταυτοχρονα εντονη ασκηση ωστε να βρισκεται υποθερμιδικα. Ειναι τουλαχιστον αστειο.

Το κυριο θεμα εδω ειναι η υγεια του ανθρωπου.

Το κολυμπι σε χαλαρους ρυθμους επιμενω πως ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει. Ωστε να μην καταπονει μεση-αρθρωσεις. Συμπληρωματικα, σαφως και συμφωνησα στο να κανει καποια βαρη. Ειναι ομως εντελως λανθασμενη η εστιαση σου στην αναεροβια γυμναστικη.

Επειδη ειμαστε ομως σοβαροι ανθρωποι, λυπαμαι για εκφρασεις του τυπου "ετσι κερδιζουν λεφτα οι διατροφολογοι στις μερες μας", "επιστημονες", "Άρα έρχεσαι και χωρίς καμία γνώση, πετάς μία ιδέα που σου ακούγεται καλή και όλα comple. " Για ατομο με τοσα ποστς σε ενα φορουμ, ανεβαζεις αναιτια τους τονους, ειδικα δε, οταν δεν ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου και οταν κοινη μας συνισταμενη ειναι η παροχη βοηθειας προς τον νηματοθετη.

Goofonly
09-12-11, 15:04
Kαλησπερα.

Διαφωνω καθετα με την προσεγγιση σου. Γυμναστικη με βαρη + 30' εντονο περπατημα καθε μερα, θα τον στειλουν κατ'ευθειαν στο νοσοκομειο, με μυικο τραυματισμο, στην καλύτερη.

Υπερεκτιμας τις θερμιδικες αναγκες ενος ατομου αυτου του υψους και αυτων των κιλων. Χωρις δραστηριοτητα, ο ΒΜΡ θα κυμαινεται περι τις 2200. Ισως ελαχιστα παραπάνω/παρακατω. Σε καμια περιπτωση ομως, σε ατομο με νοσογονο παχυσαρκια δε θα προταθει διατροφη 3000 και ταυτοχρονα εντονη ασκηση ωστε να βρισκεται υποθερμιδικα. Ειναι τουλαχιστον αστειο.

Το κυριο θεμα εδω ειναι η υγεια του ανθρωπου.

Το κολυμπι σε χαλαρους ρυθμους επιμενω πως ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει. Ωστε να μην καταπονει μεση-αρθρωσεις. Συμπληρωματικα, σαφως και συμφωνησα στο να κανει καποια βαρη. Ειναι ομως εντελως λανθασμενη η εστιαση σου στην αναεροβια γυμναστικη.

Επειδη ειμαστε ομως σοβαροι ανθρωποι, λυπαμαι για εκφρασεις του τυπου "ετσι κερδιζουν λεφτα οι διατροφολογοι στις μερες μας", "επιστημονες", "Άρα έρχεσαι και χωρίς καμία γνώση, πετάς μία ιδέα που σου ακούγεται καλή και όλα comple. " Για ατομο με τοσα ποστς σε ενα φορουμ, ανεβαζεις αναιτια τους τονους, ειδικα δε, οταν δεν ξερεις ποιον εχεις απεναντι σου και οταν κοινη μας συνισταμενη ειναι η παροχη βοηθειας προς τον νηματοθετη.

Δεν χρειάζεται να ξέρω ποιον έχω απέναντί μου για να αντικρούσω πράγματα τα οποία ισχυρίζεται λανθασμένα.

Ο BMR είναι πάντα χωρίς δραστηριότητα, και αν έκανες έναν κόπο να κάνεις τα μαθηματικά θα έβγαζες 2600 στο νερό. Που σημαίνει ότι με ελαφριά δραστηριότητα ξεπερνάει τις 3400 πάλι στο νερό και ξανά μαθηματικά υπολογισμένο. Μιλάμε για ένα γεροδεμένο άτομο και όχι για κάποιον στο 1.70 και 65 κιλά. Πάλι λοιπόν μιλάς με αερολογίες και αόριστα νούμερα. Και πάλι λες 3.000 θερμίδες χωρίς να είπα το συγκεκριμένο νούμερο.

Άρα επειδή ακριβώς είμαστε σοβαροί άνθρωποι, μην λυπάσαι για τις εκφράσεις μου, έχω μάθει σταράτα να μιλάω, και καλύτερα όταν σου λένε κάτι, κάνε έναν κόπο και ψάξ'το πριν απαντήσεις. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, πάντα υπάρχει περιθώριο λάθους. Αλλά μην συνεχίζεις τα δικά σου όταν εγώ κάθομαι και σου παραθέτω ακριβές νούμερα με βάση τα στατιστικά του συγκεκριμένου ατόμου.

Επίσης, ποτέ δεν ανέφερα ότι αυτό θα γίνεται κάθε ημέρα. Ένα πρόγραμμα με 4-5 μέρες την εβδομάδα αρκεί. Τα βάρη κρατάνε 45' και άλλο ένα μισάωρο ο διάδρομος. Σύνολο 1 ώρα και 15 λεπτά την μέρα, και αυτό για 4-5 ημέρες. Σου φαίνεται παράλογο? Εμένα πάλι όχι.

Τέλος, δεν ανεβάζω τους τόνους, το ότι γίνεται μια συζήτηση σε αυτό το ύφος, δεν σημαίνει ούτε ότι όπως είπες " είναι τουλάχιστον αστεία " τα όσα γράφεις, ούτε ότι θέλω να βγω από πάνω, ούτε οτιδήποτε τέτοιο. Μια ζωή τη γνώμη μου λέω, έχει τύχει και εμένα να με διορθώσουν πολλές φορές, είτε λανθασμένα, είτε σωστά. Τι σημαίνει αυτό? Ότι ανεβάζουν τους τόνους ή ότι προσπαθούν να μου πουν " σου διαφεύγει κάτι ίσως " ?

Για το λόγο αυτό έγραψα " πάντα φιλικά :toast: " αλλά δεν το κατάλαβες μάλλον.

Εφόσον σε γυμναστήριο θέλει να γραφτεί, δεν θα έπρεπε όμως να πούμε ένα πρόγραμμα σαν πλάνο και να μην μιλάμε για κολύμβηση? Αυτά είχα να πω.

Πριν με προλάβεις εσύ ή κάποιος άλλος... δεν χρησιμοποιώ " προσωπικό τόνο " εδώ, απλά εξηγώ καλύτερα τις απόψεις μου για το παλικάρι που αναφερόμαστε, και αντικρούω πράγματα που δεν έχω πει, πάλι για την κατανόηση του τι είναι καλύτερο για εκείνον.

lila_1
09-12-11, 15:31
++ ston pump!

Ο άνρθωπος έχει νοσογόνο παχυσαρκία, μη πάτε να τον συγκρίνετε με τον μέσο αρχάριο ασκούμενο... Απ όσο ξέρω,η κυριότερη μορφή εκγύμνασης είναι η αερόβια και το έλλειμα πρέπει να έρχεται μέσω διατροφής κυρίως, σε τέτοιες περιπτώσεις.
Τώρα για τον συγκεκριμένο, το βάρος που χει θα δημιουργεί τρελούς κραδασμούς και καταπονήσεις, πόσο μάλλον εαν έχει και εξ αρχής πρόβλημα..
Το κολύμπι όπως είπε ο pump είναι το ιδανικότερο.

Και εννοείται κάτι τρελά που διάβασα για 3000 θερμίδες και τέτοια, δεν παίζει να ισχύουν, παχύσαρκος δυσκίνητος με μεταβολισμό στα τάρταρα γύρω στο 1,5 χιλιάρικο με 2 χιλιάρικα θα θέλει για να αδυνατίσει. Εδώ δραστήριοι γυμνασμένοι και δεν τρώνε τόσο!

primordial
09-12-11, 16:59
++ ston pump!

Ο άνρθωπος έχει νοσογόνο παχυσαρκία, μη πάτε να τον συγκρίνετε με τον μέσο αρχάριο ασκούμενο... Απ όσο ξέρω,η κυριότερη μορφή εκγύμνασης είναι η αερόβια και το έλλειμα πρέπει να έρχεται μέσω διατροφής κυρίως, σε τέτοιες περιπτώσεις.
Τώρα για τον συγκεκριμένο, το βάρος που χει θα δημιουργεί τρελούς κραδασμούς και καταπονήσεις, πόσο μάλλον εαν έχει και εξ αρχής πρόβλημα..
Το κολύμπι όπως είπε ο pump είναι το ιδανικότερο.

Και εννοείται κάτι τρελά που διάβασα για 3000 θερμίδες και τέτοια, δεν παίζει να ισχύουν, παχύσαρκος δυσκίνητος με μεταβολισμό στα τάρταρα γύρω στο 1,5 χιλιάρικο με 2 χιλιάρικα θα θέλει για να αδυνατίσει. Εδώ δραστήριοι γυμνασμένοι και δεν τρώνε τόσο!

+1 και κατ' επέκταση +1 κ στον pump_up...

Θεωρώ ότι η διατροφή που πρότεινε το παλλικάρι είναι οκ... απλά επειδή θα πέσει σε θερμίδες κατά πολύ, καλό θα ήταν να λαμβάνει ημερησίως κάποιες multi.. όχι τπτ εξειδικευμένο, απλά για να μην κλατάρει ο οργανισμός του..... κ φυσικά το πρόγραμμα γυμναστικής είναι μια πολύ ειδική περίπτωση, καθώς λόγω της ιδιαιτερότητας που έχει, καλό θα ήταν να απευθυνθεί σε κάποιον αθλίατρο.....

@Goofonly...
Μάλλον πέρα από το copy paste, κάποια στιγμή θα πρέπει να χρησιμοποιούμε κ την λογική... μην προσπαθείς να εντάξεις σε ένα πρόγραμμα διατροφής κ προπόνησης τους πάντες χωρίς να λαμβάνεις υπόψην τις ιδιαιτερότητες του καθενός.....

Keirox
09-12-11, 18:09
c25k για πρόγραμμα εκγύμνασης και διατροφή όπως είπανε τα παιδιά.
Το c25k το πρωτείνο σε ελιπτικό. Όταν φτάσει το last workout θα συνεχίσει να το κάνει 4 φορές την εβδομάδα μέχρι να φτάσει στα κιλά που θέλει.

36228

pump_up
09-12-11, 18:18
Ας μιλησουμε σταράτα λοιπόν, στο υφος που προτιμας.


Δεν χρειάζεται να ξέρω ποιον έχω απέναντί μου για να αντικρούσω πράγματα τα οποία ισχυρίζεται λανθασμένα. Το αν ειναι λανθασμενα ή όχι, θα το κρίνει καποιος που ξερει αντικειμενικα και αποδεδειγμενα το αντικειμενο. Εγω δεν διεκδικω για τον εαυτο μου το ρολο του παντογνωστη, ουτε αφοριζω τη διαφορετικη αποψη, χωρις επιχειρήματα. Ποσο μάλλον, οταν απ αυτο που θα γραψω εξαρταται η υγεια ενος συνανθρωπου μου (τι να κανουμε εμας στην Επιστημη που σπουδαζω αυτα μας μαθαινουν οι "επιστημονες").


Ο BMR είναι πάντα χωρίς δραστηριότητα, και αν έκανες έναν κόπο να κάνεις τα μαθηματικά θα έβγαζες 2600 στο νερό. Που σημαίνει ότι με ελαφριά δραστηριότητα ξεπερνάει τις 3400 πάλι στο νερό και ξανά μαθηματικά υπολογισμένο. Μιλάμε για ένα γεροδεμένο άτομο και όχι για κάποιον στο 1.70 και 65 κιλά. Πάλι λοιπόν μιλάς με αερολογίες και αόριστα νούμερα. Και πάλι λες 3.000 θερμίδες χωρίς να είπα το συγκεκριμένο νούμερο.

Άρα επειδή ακριβώς είμαστε σοβαροί άνθρωποι, μην λυπάσαι για τις εκφράσεις μου, έχω μάθει σταράτα να μιλάω, και καλύτερα όταν σου λένε κάτι, κάνε έναν κόπο και ψάξ'το πριν απαντήσεις. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, πάντα υπάρχει περιθώριο λάθους. Αλλά μην συνεχίζεις τα δικά σου όταν εγώ κάθομαι και σου παραθέτω ακριβές νούμερα με βάση τα στατιστικά του συγκεκριμένου ατόμου. Που να αρχισω και που να τελειωσω?

Μου παραθετεις ακριβή νουμερα για ενα ατομο που δεν γνωρίζεις? Πως?? Γκουγκλάροντας?? Βλέποντας το ύψος του??

Πως βρίσκεις τον ΒΜΡ? Απο τις αδρες {και εντελως αντιεπιστημονικες (οταν προκειται για παχυσαρκια σε τετοιο βαθμο) μεθοδους υπολογισμου}, βαζοντας δηλαδη ηλικια, ύψος και βάρος?? Επισης με "ηπια ασκηση" θα χανει 800 θερμιδες πανω απ τον ΒΜΡ???

Οτι εχει 33% λίπους σου λεει κατι?? Αυτο το ποσοστο, ξέρεις οτι κάλλιστα μπορει να ειναι 45%, καθως πρεπει να εισαι υποψιασμένος οτι μπορει α) να ψεύδεται λογω ντροπης β) να εχει γινει λαθος στη λιπομετρηση (κατι που υποψιαζομαι) γ)...

Ξερεις οτι η παχυσαρκια μπορει να εχει 1002 επιπτωσεις στην υγεια του? Ειδες γενικες αιματος? Του εκανες τεστ κοπωσεως? Ηλεκτροκαρδιογραφημα?

Οτι θεωρειται σοβαρος υποψηφιος για διαβητη το ξερεις?

Εχεις παρει ιστορικο? Ξερεις αν εχει κληρονομησει την παχυσαρκια του? Αν υπαρχει ιστορικο καρδιοπαθειας? Αν υπαρχουν προβληματα με τον θυρεοειδη αδενα?

Να κανω λοιπον ΕΓΩ τους υπολογισμους μου............... ΟΚ


Επίσης, ποτέ δεν ανέφερα ότι αυτό θα γίνεται κάθε ημέρα. Ένα πρόγραμμα με 4-5 μέρες την εβδομάδα αρκεί. Τα βάρη κρατάνε 45' και άλλο ένα μισάωρο ο διάδρομος. Σύνολο 1 ώρα και 15 λεπτά την μέρα, και αυτό για 4-5 ημέρες. Σου φαίνεται παράλογο? Εμένα πάλι όχι.


5 φορες την εβδομαδα 45λεπτα βαρη, διατροφη 2800 θερμιδες και 30' εντονο περπατημα τη μερα. Σε ατομο που εχει και ΛΑΜΕΣ στη σπονδυλικη του στήλη, ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ, ΑΓΥΜΝΑΣΤΟ, με σιγουρα ΕΠΙΒΑΡΥΜΕΝΟ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟ και ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ.

Εχεις δικιο, εκανα λαθος πριν. Δεν ειναι αστειο οτι προτεινεις κατι τετοιο, συνυπολογιζοντας την κατασταση στην οποια (ενδεχομενως) βρίσκεται το παλικαρι.. Ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.

Keirox
09-12-11, 18:23
Χαλαρώστε ρε παιδία, το παιδί θέλει κάρδιο και λίγο να προσέξει με της θερμίδες (να της μιώση και να της κάνει log - www.myfitnesspal.com). Τα βάρη καλό κάνουνε αλλά ας χάσει πρώτα 30-40 κιλά και μετά να ξεκινίσει.

Ο πιο σωστός τρόπος (και δοκιμασμένος) κάρδιο είναι το c25k σε ελιπτικό, είναι progressive, θα αυξήση την αντοχή του χωρίς να τον κουράσει (πολύ) και θα χάσει τα κιλά εύκολα με μια καθαρή διατροφή. Απλά πράγματα.

giannis64
09-12-11, 18:49
δεν παρακολουθησα τα ποστ μιας και ηταν μεγαλα, και πιο πολυ μπερδεψαν τον σταρτερ του θεματος.
απο κατι λιγα που διαβασα, ολοι ισως εχουν δικιο, και ολοι αδικο. αυτο θα φανει απο τις δοκιμες που σιγουρα θα πρεπει να κανει αυτος που εχει το προβλημα.
απο εκει και περα, αυτο που ειναι σιγουρο ειναι πως πρεπει να αποκτησει ψυχολογια θετικη, πρωτα για τον εαυτο του και μετα για τον στοχο του. αυτο δεν μεταφερετε αμεσα με παροτρηνσεις.
εγω θα ελεγα να γρφτει στο φορουμ για να διαβασδει πολλες λησεις και να δει πολλα παραδηγματα.
επισης ενα μεγαλο λαθος θα ειναι να κανει στροφη 180 μοιρες στην διατροφη του.
εν καλο ξεκινημα ξεκινημα καθαριζοντας λιγο το φαγητο του, αρκετα γευματα, και αεροβια που αυτον θα τον βολεψει και θα τον ευχαρηστει, θα ειναι το ιδανικο.
τα βαρη (λογο προβληματος που εχει) καλο ειναι να τα ξεκινησει αργοτερα.
αυτα απο μενα.

Goofonly
09-12-11, 20:23
Μπλα μπλα μπλα αερολογίες. Λές πράγματα τα οποία ΠΙΘΑΝΩΝ να υπάρχουν αλλά ΜΕΝΟΥΝ στη θεωρεία γιατί το αρχικό ποστ δεν έγραφε άλλα προβλήματα. Οτιδήποτε άλλο υπήρχε, θα έπρεπε ή θα είχε ήδη γραφτεί στο ποστ αυτό. Οπότε με βάση το τι ξέρω μιλάω, και όχι με βάση το τι θα μπορούσα να ξέρω. ;)

Επίσης, για άλλη μια φορά λέγονται πράγματα που δεν είπα. Κανείς δεν μίλησε για βαρύ πρόγραμμα. Προσαρμόζουμε κάτι ανάλογα τις ιδιαιτερότητες του καθενός. Για το εν λόγο άτομο, θα μπορούσε να κάνει κάποιες ασκήσεις με μικρά βάρη, περισσότερο για μυική ενδυνάμωση. Προφανώς εσείς μιλάτε για πράγματα που υποθέτεται και όχι για πράγματα που λέγονται και υπάρχουν σαν factcs.

Για να κλείσω, υπάρχουν πολλοί μέθοδοι να υπολογίσεις και το BMR και τις θερμίδες συντήρησης. Σας ξεφεύγει ότι δεν χρειάζεται να είναι κάποιος αθλητής για να έχει μεγαλύτερο ΒΜR από εσάς, όπως και θερμίδες συντήρησης. Το πρώτο γιατί βγαίνει από τα στατιστικά μας και το δεύτερο επειδή άλλες θερμίδες καταναλώνει για κάποια δραστηριότητα άτομο 133 κιλών και 1.84 ύψος και άτομο 70 κιλών και 1.70 ύψος. Μέθοδοι τέτοιοι υπάρχουν στο forum. Αλλά θα αρκεστώ στο ότι εγώ που δεν είμαι επιστήμονας, ασχολούμαι με Διατροφολογία. Ίσως να μην μου τα έμαθαν καλά.

Την συνέχεια θα την πω παρακάτω για να μιλήσω και για το ποστ του Γιάννη.

@primordial

Τυφλός και Είρωνας ε? :) Είδες κάποιο copy paste? Μάλλον βιάζεσαι και εσύ να μιλήσεις γιατί δεν νομίζω να ανέφερα ούτε πρόγραμμα, ούτε διατροφή, πέραν από ένα γενικό και αόριστο πλάνο. Οπότε το αν τον ένταξα στην ίδια κατηγορία με τους υπολοίπους, δεν πρόλαβα να το κάνω ακόμα μάλλον. ;) Επειδή ακριβώς είναι ιδιαίτερη περίπτωση μίλησα για ήπιο αερόβιο, όμως πέρα από αυτό, τα όσα λες περί λογικής, δεν μπορείς να τα στηρίξεις γιατί δεν μίλησα συγκεκριμένα για άλλο θέμα.


Το τελευταίο που θέλω να πω για να συνεχίσω όσα έλεγα πρότινος... Συμφωνώ με το Γιάννη. Αυτός είναι ο λόγος που είπα να ξεκινήσει από μία διατροφή με ΛΟΓΙΚΕΣ θερμίδες. Μάλλον όσοι μιλάτε δεν έχετε ιδέα τι επιπτώσεις θα έχει ένα άτομο που από 3.500 θερμίδες / ημέρα ( γιατί το σωματικό βάρος του θα έμενε ίδιο με αυτές τις θερμίδες ---> συντήρηση ) πέσει στις 1500 που λέτε.
Πέραν της ψυχολογίας που είναι και το σημαντικότερο, θα μπορούσε να αρχίσει με αερόβιο και ύστερα βάρη, αφού πέσει σε κάποια Χ κιλά. Όχι ότι ελαφριά βάρη ( και συγκεκριμένες ασκήσεις ) θα επιβάρυναν, αλλά για να μην το παιδεύουμε.

Αυτά είχα να πω. Προφανώς κάποιοι το πάνε ποιο προσωπικά, και δεν είμαι και πολύ φανατικός του να κάτσω να συζητήσω με τέτοια άτομα. Εάν παρεξηγιέστε, πρόβλημά σας. Εγώ ότι γράφω, είναι πάντα για να γίνεται συζήτηση, ακόμα και στις αντιπαραθέσεις. Για αυτό και ξεκαθαρίζω και εδώ ---> φιλικά πάντα :toast:

:welcome: