PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταση για εμετο κατα τη διαρκεια προπονησης



Lucif3r
05-12-11, 01:42
Σας τυχαινει? απο τι προερχεται ?

Stamer
05-12-11, 01:59
μηπως πηγαινεις φαγωμενος?? δηλαδη δεν εχεις χωνεψει καλα?? :unsure:

johny_8
05-12-11, 01:59
ποση ωρα πριν εχεις φαει?

thanos col
05-12-11, 02:18
περνεις λυποδιαλυτη?

RAMBO
05-12-11, 02:32
τρως νωρις και δεν προλαβαινεις να χωνεψεις η σε πειραζει καποιο συμπληρωμα αν περνεισ πριν την προπο ηπαρχει και μια περιπτωση αν κανεις στην αρχη τησ προπο κοιλιακουσ να φταιει αυτο και σου ανακατευει το στομαχι παλιοτερα το παθαινα συνεχεια και τοτε μαλιστα ειχα σταματησει να τουσ γυμναζω γιατι πηγαινε στραφι ολη η προπονηση ,μεχρι που τους εβαλα στο τελος

Goofonly
05-12-11, 02:34
Τρεις λόγοι που μου ήρθαν πρώτοι στο μυαλό...

Υποθερμιδική διατροφή ---> έλλειψη ενέργειας ---> τάση για εμετό

Δεν έχεις προλάβει να χωνέψεις

Κάνεις χρήση λιποδιαλύτη ή νιτρικού / καφέ πριν την προπόνηση

Lucif3r
05-12-11, 19:43
οχι δε ειμαι φαγωμενος..
οχι δε παιρνω καποιο συμπληρωμα / λιποδιαλύτη ή νιτρικο

Συγκεκριμενα προπονουμαι 1 ωρα μετα που ξυπναω το απογευμα.. γι αυτο το λογο εχω περιπου 4 ωρες να φαω (εκτος απο το 1 ποτηρι πορτοκαλαδα που πινω οταν ξυπναω) Τρωω παρα πολυ απλα εχω αυτο το διαστημα 4 ωρων πριν την προπονηση..αυτο φταιει? :unsure:

RAMBO
05-12-11, 19:45
σταματα το χυμο

Devil
05-12-11, 19:58
υπερβολικη ενταση προπονησης?

Giannis12
05-12-11, 20:09
Όπως είπε και ο Devil κατά κύριο λόγο είναι από την ένταση, πχ εμένα τα βαριά deadlifts με κάνουν χώμα,έχει τύχει να παίξω μέγιστη και να νιώθω να βγαίνουν τα σπλάχνα μου.
Μετά από την πρέσα, όταν κάνεις με ένταση φυσικά,φτάνεις στα όρια σου και έχεις full κίνηση δηλαδή τα τετρακέφαλα να ακουμπούν την κοιλιά εκεί γ..... το στομάχι,έχω ξεράσει έτσι :(


Πολύ πιθανό να συμβαίνει επίσης είναι να έχεις κάποια γαστρίτιδα.
Άν είναι κάτι τέτοιο θα πρέπει να το ξέρεις. Έχω θείο ο οποίος με το που σηκώσει βάρος,αρχίζουν οι διαταραχές, τάση προς έμετο ώς έμετο,πόνος στο στομάχι κτλ. Σε προχωρημένη γαστρίτιδα βέβαια.
Ψάξε και αυτήν την εκδοχή! Μην τρομάζεις κιόλας σου είπα το τελείως άκρο :green:

Lucif3r
05-12-11, 20:43
νομιζω η πορτοκαλαδα φταιει

ΥΓ. Τhanks guys για τις απαντησεις

velinos
12-12-11, 03:49
Ειναι σιγουρα η πορτοκαλαδα, και θα σου πω και γιατι,σε ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου η πορτοκαλαδα,
χυμος γρειπφρουτ οπως και ο χυμος απο ακτινιδιο μαζι με τα γαστρικα υγρα ανεβαζουν την οξυτητα στο στομαχι και εσυ επειδη μολις λογικα
ξυπνας και πινεις στο πρωτο μισαωρο την πορτοκαλαδα, ισως να μην εχει προλαβει να λειτουργησει ο οισοφαγικος σφυγκτηρας, μετα πας και
κανεις προπονηση και απο την κινηση η την ενταση σου, γινεται ανακατεμα των υγρων στο στομαχι σου αυτο εχει σαν αποτελεσμα να
δημιουργειτε για οση ωρα προπονησε γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση αυτη η ταση προς εμετο που λες. Παντος μη φοβασε αν φας μια φρυγανια η μια ρυζοκοφρετα μετα την πορτοκαλαδα δε θα εχεις προβλημα η αν ακομα μπορεις να αντικαταστησεις το
προεξασκητικο σου γευμα και να τρως μια μπαρα δημητριακων η μερικα αμυγδαλα ειναι η αριστη επιλογη. :)

Lucif3r
13-12-11, 01:42
Ειναι σιγουρα η πορτοκαλαδα, και θα σου πω και γιατι,σε ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου η πορτοκαλαδα,
χυμος γρειπφρουτ οπως και ο χυμος απο ακτινιδιο μαζι με τα γαστρικα υγρα ανεβαζουν την οξυτητα στο στομαχι και εσυ επειδη μολις λογικα
ξυπνας και πινεις στο πρωτο μισαωρο την πορτοκαλαδα, ισως να μην εχει προλαβει να λειτουργησει ο οισοφαγικος σφυγκτηρας, μετα πας και
κανεις προπονηση και απο την κινηση η την ενταση σου, γινεται ανακατεμα των υγρων στο στομαχι σου αυτο εχει σαν αποτελεσμα να
δημιουργειτε για οση ωρα προπονησε γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση αυτη η ταση προς εμετο που λες. Παντος μη φοβασε αν φας μια φρυγανια η μια ρυζοκοφρετα μετα την πορτοκαλαδα δε θα εχεις προβλημα η αν ακομα μπορεις να αντικαταστησεις το
προεξασκητικο σου γευμα και να τρως μια μπαρα δημητριακων η μερικα αμυγδαλα ειναι η αριστη επιλογη. :)

ωραια απαντηση
ευχαριστω :bowdown: