PDA

Επιστροφή στο Forum : ριμαδα μεση



dio32
09-12-11, 09:13
καλημερα παιδια.
δεν μπορω να το πιστεψω εκει που παω καλα σε μυικη αναπτυξη και ειμαι καλυτερα απο ποτε.
εχθες με το που τελειωνω το γυμναστηριο,παω σπιτι χαλαρωνω καθομε στον υπολογιστη χαζευω,οπως παω να σηκωθω με χτυπαει κατι δυνατο σαν ρευμα πισω χαμηλα αριστερα,μου κοβετε η αναπνοη και σωριαζομε στο πατωμα.
με βρηκε η κοπελια μου μετα απο ενα τεταρτο να ειμαι στο πατωμα να εχει κλειδωσει η μεση,να μην μπορω να σηκωθω και οταν σηκωθηκα με τα χιλια ζορια η μεση δεν μπορουσε να στηριξει το βαρος μου.

τωρα ειμαι με το λαπτοπ στο κρεβατι εχω βαλει ηλεκρικη θερμοφορα να το ζεσταινει συνεχεια εκει,πιστευω να εκανα καλα εχω πιει και ενα ξεφο μπας και με ισιωσει.
μου εχει συμβει ξανα αυτο αλλα αυτη την φορα στο γυμναστηριο αρχες σεπετεβριου οταν ξαναρχισα απο μικρη διακοπη το καλοκαιρι.
μολις αρχιζω και νιωθω καλυτερα θα παω γιατρο,ορθοπεδικο να δουμε τι ειναι.

τι να ειναι δεν ξερω να ειναι κανενα νευρο?κανενα λουμπακο τι να πω.
εγω ξερω να πω ειμαι ατυχος οταν με παει καλα ολο και κατι θα συμβει,εντωμεταξυ ενιωθα κουρασμενςο και ελεγα αντε και αυριο προπονηση σημερα δηλαδη και την επομενη εβδομαδα και 7 ημερες ξεκουραση.
αλλα εκατσε στραβη εχθες και με τραυματισμο.

xristosgaz
09-12-11, 09:48
Φιλε μου δεν χρειαζεται να πανικοβαλλεσαι.το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας σε εναν γιατρο γιατι εμεις εδω οτι και να σου πουμε εμπειρικα θα ειναι π@π@ρολογια.περαστικα....

dio32
09-12-11, 09:50
το ξερω δεν το εγραψα για να μου πειτε τι να κανω,απλα εγραψα τον τραυματισμο μου.
το θεμα ειναι πως παω στο γιατρο?αφου με το ζορι σηκωνωμε και εχω δυνατους πονους στην μεση ουτε το ξεφο δεν με πιανει που ειναι αρκετο δυνατο παυσιπονο.

Goofonly
09-12-11, 12:22
το ξερω δεν το εγραψα για να μου πειτε τι να κανω,απλα εγραψα τον τραυματισμο μου.
το θεμα ειναι πως παω στο γιατρο?αφου με το ζορι σηκωνωμε και εχω δυνατους πονους στην μεση ουτε το ξεφο δεν με πιανει που ειναι αρκετο δυνατο παυσιπονο.

Κατά καιρούς γίνονται αυτά. Μπορεί να είναι κάποιο πιάσιμο, απότομη κίνηση ή ψύξη. Τα παυσίπονα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν βοηθάνε δραστικά. Κάποιους μήνες πριν είχα για καμιά εβδομάδα το ίδιο πρόβλημα.

Φώναξε έναν γιατρό στο σπίτι ή με βοήθεια πήγαινε στο πιο κοντινό νοσοκομείο. Μην ανησυχείς όμως, θεωρώ πως δεν είναι κάτι σημαντικό από το τρόπο που λες ότι το έπαθες.

Post_Black_Punk
09-12-11, 12:27
συμφωνω με τον goofonly . . . επισης τσεκαρε την καρεκλα αλλα και τον τροπο που καθεσαι μπροστα απο τον η/υ!Εγω ειχα παθει κατι παρομοιο . . . 3-4 ωριτσες στο pc , σε καρεκλα τραπεζαριας . . . ε δεν θελει και πολυ!!!

Υ.Γ πιστευω σε 2-3 μερουλες θα εισαι κομπλε . . .
Υ.Γ μηπως . . . λεω μηπως αισθανθηκες τιποτα στο γυμναστηριο?Μηπως σε καμια ασκηση ζορισες παραπανω την μεση???

Qlim4X
09-12-11, 12:48
Οπως το περιγραφεις δηχνη σαν να ειναι δυσκοκοιλη.

προσεξετο πολυ και πιγενε σε εναν ορθοπαιδικο και κανε μια μαγνιτικη.

το ειχα παθει και εγω.

jojosmj
09-12-11, 13:27
τα βαρη κ το pc δν πανε μαζοι μετα τα βαρη το σωμα θελει ξεκουραση οταν καθομαστε στο pc επηβαρηνουμε μεση,ομους ,αυχενα προσεξτε γτ θα παθετε ζημια...ανα 1 ωρα που καθομαστε στο pc χρειαζομαστε Off απο την καρεκλα 30 λεπτα.
θα μου πεις κ αλα που κανουν δουλια μεσο Pc κλπ ?
απανταω πως αργοτερα θα εχουν προβλημα

dio32
09-12-11, 15:32
μολις γυρισα απο το νοσοκομειο ειχα παει στο ναυτικο νοσοκομειο λογου αδερφου.
οσφυαλγια μου βρηκανε σε μεγαλο βαθμο μου εγραψαν ξεφο νορτζεσικ και αλοιφη βολταρεν να βαζω μια εβδομδα οφ.
ασε που μου βαρεσαν και μια ενεση βολταρεν στον κωλο ακομα να με πιασει ποσες ωρες.
βρε γαμωτο τι γκαντεμια και εχθες εκανα χαλαρο προγραμα για εμενα ωμους επαιξα.

exkaliber
11-12-11, 21:34
τι γκαντεμια και εχθες εκανα χαλαρο προγραμα για εμενα ωμους επαιξα.

δεν το επαθες χθες αυτο
χθες εμφανιστηκε,με τον καιρο δημιουργηθηκε

beefmeup
12-12-11, 20:39
δεν το επαθες χθες αυτο
χθες εμφανιστηκε,με τον καιρο δημιουργηθηκε

+1.
φιλε πρεπει να το κοιταξεις,με μαγνητικη..οι ακτινες μαλλον δεν προκειτε να δειξουν κατι,εκτος αν υπαρχει δυσμορφια η προπτωση στην σπονδυλικη στηλη.
μην το αφησεις ετσι,κ ας περασει..το πιο πιθανο ειναι να βρισκει κατι σε νευρο κ να σου κανει φλεγμονη..

dio32
12-12-11, 20:46
θα κανω αξονικη,δεν μου εγραψε το ικα μαγνητικη οι παπαρες.
παλι καλα θα κανω αξονικη,απο την απλη πλακα που μου εβγαλαν καλυτερα θα ειναι.
η υγεια ειναι υγεια,αλλα βρε παιδια ποσο με ξενερωνει οταν παω καλα στο γυμναστηριο να παθαινω τραυματισμο,ειχα ανεβασει αποδοση εκανα και κυκλο κρεατινης,παλι καλα που τελειωσε ο κυκλος την ημερα που επαθα την ζημια.
τωρα ακομα ποναω να δω ποτε θα επανερθω παλι και το ενιωθα επειδη ειχα κουραστει αρκετα λεω θα κανω μια εβδομαδα οφφ και τσακ παθαινω τραυματισμο.

beefmeup
12-12-11, 20:49
οταν παω καλα στο γυμναστηριο να παθαινω τραυματισμο,ειχα ανεβασει αποδοση εκανα και κυκλο κρεατινης,παλι καλα που τελειωσε ο κυκλος την ημερα που επαθα την ζημια.
.

story of my life,σε νιωθω μαν..ευτυχως πλεον το εχω φτασει σε επιπεδο που δεν μου δημιουργει προβλημα..
απλα ο,τι κ ναναι θα πρεπει να μαθεις να προπονεισαι γυρω απο τον τραυματισμο αυτο..θα δεις ασκησεις που σε ενοχλουν,κ δεν θα τις κανεις καθολου η θα τις κανεις με λιγα κιλα κ πολλες ρεπς..
η αξονικη δεν ξερω κατα ποσο θα δειξει με ακριβεια,αλλα απο τπτ καλη ειναι..
αν εχεις φλεγμονη θες καμια βδομαδα οφ,κ αντιφλεγμονωδη..θα σου πει ο γιατρος καλυτερα..
καλη αναρρωση:toast:

dio32
12-12-11, 22:19
σε ευχαριστω πολυ

Ηλαπ
12-12-11, 23:33
Εμενα πονος στην μεση με πιανει συνηθως απο τον τροπο που διαβαζω (σκυφτος) και οχι τοσο απο γυμν....Αυτο που κανω εγω ειναι υπομονη να περασει και βαζω και καμια κρεμα που και που για να μειωθειο ο πονος και να περασει πιο γρηγορα....

dio32
20-12-11, 22:37
πηρα σημερα την αξονικη που εβγαλα.
γραφει για μικρη κυλη αριστερα στην περιοχη του δισκου,αλλα δεν προκαλει στενωση η κατι αλο.
γραφει και για την πυνκοτητα των οστων οτι εχει μια ελλατωση αυτο τι σημαινει περισοτερο ασβεστιο?
βεβαια θα παω γιατρο να δω τι θα μου πει ελπιζω το ικα να εχει κανεναν ορθοπεδικο αθλιατρο γιατρο να μου πει για τι ασκησεις.

οπως καταλαβαινω μαλλον οι αρσεις θανατου αποριπτοντε πλεον ε?και οι πιεσεις ποδιων η ακσηση που εισαι ανασκελα και σπρωχνεις προς τα πανω με τα ποδια.

γαμωτο γαμωτο εχω ξενερωσει.

gsisr
21-12-11, 02:24
πηρα σημερα την αξονικη που εβγαλα.
γραφει για μικρη κυλη αριστερα στην περιοχη του δισκου,αλλα δεν προκαλει στενωση η κατι αλο.
γραφει και για την πυνκοτητα των οστων οτι εχει μια ελλατωση αυτο τι σημαινει περισοτερο ασβεστιο?
βεβαια θα παω γιατρο να δω τι θα μου πει ελπιζω το ικα να εχει κανεναν ορθοπεδικο αθλιατρο γιατρο να μου πει για τι ασκησεις.

οπως καταλαβαινω μαλλον οι αρσεις θανατου αποριπτοντε πλεον ε?και οι πιεσεις ποδιων η ακσηση που εισαι ανασκελα και σπρωχνεις προς τα πανω με τα ποδια.

γαμωτο γαμωτο εχω ξενερωσει.

ξεκόλλα μην απογοητεύεσαι. κι εγώ την έπαθα τον ιούνιο κ τώρα άρχισε να στρώνει η μέση. η μ@λακι@ είναι ότι δε πήγα ποτέ να κάνω εξετάσεις. για κανα 2μηνο απ το σεπτέμβριο έκανα πρόγραμμα π είχε αποκλείσει οτιδήποτε έχει σχέση με επιβάρυνση της μέσης κι όμως μια χαρά αναπτυξη είδα. μη κολλάς με άρσεις θανάτου, βαρια σκουωτ κλπ δεν είναι μονόδρομος για να κάνεις πλάτη ή πόδια..παρόλα αυτά τώρα π είναι αρχή απόκλεισε όλες τις ασκήσεις π επιβαρύνουν τη μέση ακόμα και κάμψεις 2κεφάλων με μπάρα όρθιος αν δεις ότι πονάς. μη κάνεις ηρωισμούς και μη σε πιάνει το εγώ σου τώρα γτ τ χειρότερα θα ρθουν. εγώ χρειάστηκε να κάνω 5μήνες υπομονή για να αρχίσω να κάνω πάλι κωπηλατική με μπάρα και μόλις χθες έκανα για 1η φορά άρσεις!

περαστικά σ!;)