PDA

Επιστροφή στο Forum : Παπούτσια για τρέξιμο (Running)



sTeLaKoS
09-12-11, 20:12
Θα μπορούσαν κάποιοι που γνωρίζουν να προτείνουν μερικά καλά running μοντέλα;
To δικό μου πάτημα είναι ουδέτερο αλλά καλό είναι το τόπικ να γίνει οδηγός και για άλλα άτομα που πιναθόν να έχουν υπέρ-υπό πρηνισμό.
Θεωρώ πολύ σημαντική την απόσβεση κραδασμών γιατί στο παρελθόν είχα θεματάκι με τα γόνατα. Ο χρόνος επαναφοράς δε με απασχολεί τόσο γιατί δε τρέχω κάθε μέρα. Κριτήριο επίσης αποτελεί και η εμφάνιση γιατί μ'αρέσει να κυκλοφορώ με αθλητικά.

Έτρεχα με Nimbus 11 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά φθάρθηκαν και δε θα θελα να ξαναδώσω τόσα χρήματα. Σκεφτόμουν να δω κάτι σε New Balance, χωρίς να αποκλείω άλλες μάρκες ή κάτι οικονομικότερο από την asics.

TEFAAtzis
09-12-11, 20:32
Στελιο δοκιμασε τη σειρα της nike τα lunar,υπαρχουν διαφορα μοντελα και βγαινει νομιζω σε 2 διαφορετικες σειρες με την μια πιο οικονομικη απο την αλλη.To nike lunar swift 2 που εχω τωρα ειναι πραγματικα οτι πιο ελαφρυ εχω φορεσει στη ζωη μου

tolis93
09-12-11, 20:48
reebok reezing και τα air nike ειναι απο τα καλυτερα π εχω δοκιμασει.τα δε reebook απλα δεν παιζονται δε νιωθεις τπτ.

Giannistzn
09-12-11, 20:52
Εγω προσφατα ειχα παρει τα air-max (nike) τα οποια στο διαδρομο με εχουν βολεψει παρα πολυ.

dio32
09-12-11, 21:25
εγω πηρα τα nimbus 12 απο amazon πολυ καλη τιμη.

D.ANTONIADIS
09-12-11, 21:45
ASICS-NB + 120 EURO MODELS

ΓΡΕΓΟΣ
09-12-11, 21:56
εγώ πήρα τα Reebok ZigTech (σε μπλέ χρώμα) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο όλες τις απόψεις.Μου κόστισαν με την εκπτωση 90Ε.

ελμερ
09-12-11, 22:00
εγω εχω βολευτει τα runnung της puma.τωρα φοραω ενα μοντελο που λεγεται itana....ειναι ανθεκτικα εχω καλο πατημα και δεν με κουραζουν στον διαδρομο.τα χα παρει στις εκπτωσεις κανα 70 αρι ευρω.....:welcome:

dio32
09-12-11, 22:03
λαθος τα nimbus 13 ειχα παρει απο το αμαζον 100 ευρω εδω στοιχιζουν αστο καλυτερα

gym
10-12-11, 02:39
στελιο την αποψη μου περι ασκις την ξερεις...:green:

μετα παμε σε new balance αφου θες...εκει κανονικα υπαρχει σε καθε καταστημα ειδικος που σου λεει ακριβως αναλογα με το πελμα σου τι τυπο παππουτσιου θες διοτι η εταιρεια βγαζει αναλογα με το πατημα και το αντιστοιχο μοντελο,οποτε αν κοιταξεις νιου μπαλανς εχε το και αυτο στο μυαλο σου να παρεις το καταλληλο για το ποδι σου...

μετα στα νικε παμε αλλα οι τιμες ξεφευγουν...

για μενα παρε ασικς και ας μην ειναι νιμπους,αν και νιμπους βρισκεις φθηνο και στο μεγκα αουτελτ ρε συ εδω...τσεκαρε το...

απο ομορφια οκ δεν συγκρινονται με τα νικε αλλα μην τα θες κ ολαααα δικα σου...
εφοσον τα θες για τρεξιμο ,αυτο κοιτας πρωτα,...ε και μετα μια χαρα ειναι κ για βολτα κτλ..;)

Devil
10-12-11, 06:20
nike dart.... μοντελο δεν θυμαμαι.... 50 ευρο...

μην με παρεξηγισει κανεις.... εγω δεν τρεχω....:green::turtle:

deluxe
10-12-11, 07:23
Asics Gel-Kinsei 3 στα 180 ευρω. Πολυ καλο παπουτσι! Αξιζει τα λεφτα του!

SOSTARAS
10-12-11, 09:25
Asics Gel-Kinsei 3 στα 180 ευρω. Πολυ καλο παπουτσι! Αξιζει τα λεφτα του!

αυτο θα ελεγα κ εγω συμφωνω απολυτα με deluxe!!!

beefmeup
10-12-11, 11:18
ενας φιλος μου τρεχει χρονια μαραθωνιο κ κανει καθημερινα πολλες προπονησεις αρκετων χιλιομετρων..ορκιζεται στα asics gel kayano..
καθε χρονο αγοραζει το καινουριο μοντελο,κ τα θεωρει τα καλυτερα..ειναι βεβαια τσιμπημενα ελλαδα..καπου 180 φευγα πανε..

jojosmj
10-12-11, 11:29
Asics Gel-Kinsei 3 τα εχω ,υπερκτιμημενα
new balance
adidas adizero πολυ καλα τα χρησημοιποιω για sparing
mizuno wave creation εγω εχω τα 12 .ebay 120ευρω το καλυτερο παπουτσι ever.
mizuno wave rider τα εχω κ αυτα καλα αλα τα creation 12 ειναι το καλυτερο που εβαλα ποτε
τα nike δν ειναι για τρεξιμο το μονο που αξιζει ειναι το pegasus 27
Ουδετερο πατημα κ εγω εχω ασχοληθει παρα πολυ με τρεξιμο τα asics ειναι ποιο βαρια απο τα Mizuno ,mizuno all the way :)
τα kayano ειναι φοβερα αλα δν ειναι για ουδετερο πατημα τα εχω τρεξει κ το λενε κ στο running forum :)
αν θες κ εμφανηση nike pegasus 27 αν θες ομως ασφαλεια γτ οπως λες ειχες κ θεμα Mizuno wave creation 12 k oxi το 13.

sTeLaKoS
10-12-11, 13:24
Λοιπόν να τα πάρουμε απ την αρχή γιατί κι άλλοι απ' ότι βλέπω είναι μπερδεμένοι.. αν κάπου έχω λάθος διορθώστε με, σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός.

Η asics έχει 3 "καλά" παπούτσια, τα Nimbus που είναι για ουδέτερο πάτημα, τα "αδερφάκια" τους Kayano που είναι για άτομα με υπερπρηνισμό και τα Kinsei που είναι πιο όμορφα αλλά έχουνε περισσότερο gel, είναι βαρύτερα κι αυτό τα κάνει ιδανικά για βαρύτερους δρομείς.
Ίσως δε κάτσουν καλά σε εμένα που είμαι 80 κιλά.
Το Nimbus μου έχει κάτσει πολύ καλά, οπότε λέω να μη δοκιμάσω άλλο μοντέλο της Asics.

Η new balance έχει αμέτρητα παπούτσια και όμως είπε η Ελένη, πρέπει να υπάρχει εξειδικευμένος πωλητής ώστε να σου δώσει το κατάλληλο για εσένα.
Πολλά παίζουνε ρόλο, καμάρα ποδιού, σωματικό βάρος, τερέν, πόσα χλμ τρέχεις τη βδομάδα, αν το θες για προπ ή αγώνα κλπ κλπ...

Τα mizuno τα έχω δει στο site που ψωνίζω, τιμολογιακά είναι στη κατηγορία Asics-Nike, αλλά δε μπήκα στη διαδικασία να τα δοκιμάσω, ίσως γιατί δεν είναι ευρέως γνωστά (είναι γνωστά στους κύκλους των δρομέων,) αλλά και γιατί δεν μου αρέσουν εμφανισιακά.

Adidas-Nike κλπ βγάζουν όμορφα παπούτσια αλλά εφόσον τρέχω σε σκληρό τερέν, έχω ήδη τραυματισμούς κι απ τη στιγμή που υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρίες λέω να μη ρισκάρω και να μείνω σ'αυτές..

Στο dromeasclub είχα πετύχει πολύ ωραία άρθρα-οδηγούς σχετικά με την επιλογή παπουτσιού αλλά δυστυχώς το site δεν υπάρχει πια.

gym
10-12-11, 15:29
επισης κατι αλλο επειδη βλεπω οτι σε νοιαζει το να βρεις το καταλληλο παππουτσι για το πελμα σου...
μπορεις να κανεις το εξης...
πας σε εναν γιατρο και κανεις πελματογραφημα...εκει θα δεις τα παντα,τι εχεις κ αν εχεις κατι...αναλογα λοιπον με αυτο πας κ παιρνεις πατους τους οποοιυς βαζεις στα παππουτσια σου οτι κ αν ειναι αυτα και σιγα σιγα συνηθιζεις και διορθωνεις το πατημα σου και κατ επεκταση πολλα αλλα...

οποτε μπορεις να αγορασεις οοοοοτι θες και να βαλεις τους πατους σου τους ειδικους...

το πελματογραφημα(το οποιο θεωρω πολυ χρησιμο) κοστιζει γυρω στα 80 αλλα κ παλι αναλογα τον γιατρο νομιζω...
οποτε αν δωσεις αυτα μια φορα,μετα παιρνεις οτι πατουμενο θες...

just a point !;)

sTeLaKoS
10-12-11, 15:40
Σωστό Ελένη! Ακόμη δεν έχω μπει σε τέτοιο διαδικασία όμως, ίσως κάποια στιγμή. :thumbup:


Υπάρχει ένα πρόχειρο τεστ για να βρει κάποιος τη καμάρα του ποδιού του



Γνωρίστε τον τύπο των ποδιών σας για καλύτερη υγεία. Κάντε το τεστ που ακολουθεί!
Βρέξτε τα πόδια σας
Πατήστε σε ένα χρωματιστό χαρτί, μία πετσέτα ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να αποτυπώσει το πέλμα σας. Κοιτάξτε το αποτύπωμα του ποδιού.
Συγκρίνετε το αποτύπωμα με τις εικόνες των ποδιών που βλέπετε παρακάτω. Ποιο από τα τρία είναι το δικό σας;
Κανονικό - Ουδέτερος Πρηνισμός (Neutral Pronation)
Κατά την βάσιση, το πόδι προσγειώνεται στο έδαφος στηριζόμενο στην εξωτερική πλευρά της πτέρνας και ρολάρει ελαφρώς προς τα μέσα για την απορρόφηση των κραδασμών.

http://physioshop.gr/images/stories/test/normal.jpg






Χαμηλή ποδική καμάρα - Υπερπρηνισμός (Overpronation)
Χαμηλή ποδική καμάρα, η οποία αναγκάζει το πόδι να ρολάρει υπερβολικά προς τα μέσα κατά την βάδιση. Κατά συνέπεια, το πόδι επιβαρύνεται με όλο το βάρος του σώματος.




http://physioshop.gr/images/stories/test/flatarch.jpg



Υψηλή ποδική καμάρα - Υποπρηνισμός (Ynderpronation)
Υψηλή ποδική καμάρα, η οποία δεν μπορεί να ισιώσει και αναγκάζει το πόδι να ρολάρει υπερβολικά προς τα έξω κατά την βάδιση. Κατά συνέπεια, δεν είναι αποτελεσματική η απορρόφηση της ταλάντωσης του διασκελισμού.

http://physioshop.gr/images/stories/test/higharch.jpg

Δανάη
10-12-11, 17:24
aλλα ντάλα της παρασκευής το γαλa αυτά που είπατε για τα καγιάνο

τα καγιάνο βγαίνουν σε normal fit (N) normal pronation,wide fit (2E) overpronation και extra wide fit (4E) severe pronation

στην Ελλαδίτσα έρχονται μονο τα normal fit,μονο αν αγοράσεις από αμερική πρόσεξε να είναι normal


Stellako για μένα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή

sTeLaKoS
10-12-11, 18:11
Δανάη μπορεί να έχεις δίκιο, εξάλλου έγραψα στην αρχή του ποστ μου πως κι εγώ το ψάχνω ακόμη. Μα αυτό για τον πρηνισμό του Kayano το είδα στο Ελληνικό site της Asics. :unsure:

Για τσέκαρε το http://www.asics.gr/running/products/gel-kayano-men/

ελμερ
10-12-11, 18:23
ωραιο το σχεδιο με τις πατουσες....καταλαβα πως εχω Υψηλή ποδική καμάρα - Υποπρηνισμός (Ynderpronation) γιατι στον διαδρομο τα ποδια μου εχουν μια ταση να πατανε προς τα εξω (thanks):welcome:

beefmeup
10-12-11, 18:34
Δανάη μπορεί να έχεις δίκιο, εξάλλου έγραψα στην αρχή του ποστ μου πως κι εγώ το ψάχνω ακόμη. Μα αυτό για τον πρηνισμό του Kayano το είδα στο Ελληνικό site της Asics. :unsure:

Για τσέκαρε το http://www.asics.gr/running/products/gel-kayano-men/

στελιο τα 17 κayano ειναι πολυ καλα,δοκιμασμενα..τα ειχα παρει για τον φιλο μου που εγραψα απο πανω,απο γερμανια κ επειδη εχει δοκιμασει κ τα προηγουμενα μου εχει πει τα καλυτερα για αυτο το μοντελο..

sTeLaKoS
10-12-11, 18:37
Μα ναι αγορίνα μου, συμφωνούμε σε αυτό.
Απλά εγώ είχα την εντύπωση πως τα Kayano είναι για άτομα με υπερπρηνισμό(έτσι λέει και το site) και πως το αντίστοιχο της Asics για normal πάτημα είναι το nimbus. Γι αυτό έγραψα παραπάνω πως είναι "αδερφάκια". Τώρα έχω μπερδευτεί... :unsure:

beefmeup
10-12-11, 18:39
νομιζω οτι απλα γραφει πως ειναι καταλληλα και για ατομα με υπερπρηνισμό..οχι οτι ειναι μονο για τετοια περιπτωση..
ο φιλος μου δεν εχει σιγουρα παντως κ καθε χρονο περνει το καινουριο μοντελο τους..
απλα ισχυει αυτο με τους διαφορετικους τυπους που εγραψε η Δαναη απο πανω..

Δανάη
11-12-11, 11:40
Δανάη μπορεί να έχεις δίκιο, εξάλλου έγραψα στην αρχή του ποστ μου πως κι εγώ το ψάχνω ακόμη. Μα αυτό για τον πρηνισμό του Kayano το είδα στο Ελληνικό site της Asics. :unsure:

Για τσέκαρε το http://www.asics.gr/running/products/gel-kayano-men/

εχεις δικιο οντως ετσι γραφει,εχω σταματησει να αγοραζω παπαπουτσια απο Ελλαδα εδω και πολυ καιρο οποτε μπορει να εχουν αλλαξει τα πράγματα.Μπορεις να πάς σε ενα καταστημα αθλητικών να ρωτησεις(αν ξερει βεβαια ο πωλητης) και να τα δοκιμάσεις, αν σου αρεσουν τα παραγγελνεις απο εξω με 120 ευρω ;)

Ηλαπ
11-12-11, 12:46
επισης κατι αλλο επειδη βλεπω οτι σε νοιαζει το να βρεις το καταλληλο παππουτσι για το πελμα σου...
μπορεις να κανεις το εξης...
πας σε εναν γιατρο και κανεις πελματογραφημα...εκει θα δεις τα παντα,τι εχεις κ αν εχεις κατι...αναλογα λοιπον με αυτο πας κ παιρνεις πατους τους οποοιυς βαζεις στα παππουτσια σου οτι κ αν ειναι αυτα και σιγα σιγα συνηθιζεις και διορθωνεις το πατημα σου και κατ επεκταση πολλα αλλα...

οποτε μπορεις να αγορασεις οοοοοτι θες και να βαλεις τους πατους σου τους ειδικους...

το πελματογραφημα(το οποιο θεωρω πολυ χρησιμο) κοστιζει γυρω στα 80 αλλα κ παλι αναλογα τον γιατρο νομιζω...
οποτε αν δωσεις αυτα μια φορα,μετα παιρνεις οτι πατουμενο θες...

just a point !;)

Εχουν ενα μηχανημα στα body talk. στα sters(στη αθηνα) που νμζω οτι κανει πελματογταφιμα δωρεαν αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε...

Jumaru
12-12-11, 14:17
Nike Lunar Racer 2 και 3... Απίστευτο παπούτσι. Ούτε κάλτσα τόσο ελαφριά :P

36498

NASSER
12-12-11, 15:11
Προσωπικά δεν αποχωρίζομαι τα kinsei-2 και τα kayano-16. Και τα δυο τα φοράω σε καθημερινή βάση και στη προπόνηση-αερόβια. Καλό πάτημα, ανθεκτικά και καλά αεριζόμενα κάτι που σε επιτρέπει να τα φοράς με τις ώρες και να μην νιώθεις ενοχλήσεις.
Τα nimbus και cumulus είναι επίσης καταπληκτικά αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο αλλά δεν μου κάνουν.

sTeLaKoS
12-12-11, 15:26
Προσωπικά δεν αποχωρίζομαι τα kinsei-2 και τα kayano-16. Και τα δυο τα φοράω σε καθημερινή βάση και στη προπόνηση-αερόβια. Καλό πάτημα, ανθεκτικά και καλά αεριζόμενα κάτι που σε επιτρέπει να τα φοράς με τις ώρες και να μην νιώθεις ενοχλήσεις.
Τα nimbus και cumulus είναι επίσης καταπληκτικά αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο αλλά δεν μου κάνουν.

Από ποια άποψη δεν σου κάνουν Νάσερ; Λόγο ανατομίας;

NASSER
12-12-11, 15:57
Από ποια άποψη δεν σου κάνουν Νάσερ; Λόγο ανατομίας;

ναι λόγο ανατομίας και λόγο βάρους.

vagg
12-12-11, 16:06
επισης κατι αλλο επειδη βλεπω οτι σε νοιαζει το να βρεις το καταλληλο παππουτσι για το πελμα σου...
μπορεις να κανεις το εξης...
πας σε εναν γιατρο και κανεις πελματογραφημα...εκει θα δεις τα παντα,τι εχεις κ αν εχεις κατι...αναλογα λοιπον με αυτο πας κ παιρνεις πατους τους οποοιυς βαζεις στα παππουτσια σου οτι κ αν ειναι αυτα και σιγα σιγα συνηθιζεις και διορθωνεις το πατημα σου και κατ επεκταση πολλα αλλα...

οποτε μπορεις να αγορασεις οοοοοτι θες και να βαλεις τους πατους σου τους ειδικους...

το πελματογραφημα(το οποιο θεωρω πολυ χρησιμο) κοστιζει γυρω στα 80 αλλα κ παλι αναλογα τον γιατρο νομιζω...
οποτε αν δωσεις αυτα μια φορα,μετα παιρνεις οτι πατουμενο θες...

just a point !;)

βγαινει λιγο πιο ακριβα το πελματογραφημα απ οτι ξερω,ειναι 80 -100 η εξεταση και αλλο ενα 50αρι οι πατοι,μετα σου κρατανε τις μετρησεις σε αρχειο και οποτε 8ες τους περνεις τηλεφωνο για πατους...υπολογιστε οτι αμα θες να περπατας συνεχεια σωστα 8α πρεπει να εχεις τουλαχιστον 2 ζευγαρια γτ αυτοι που ειναι για α8λητικα δεν κανουνε και για ενα διαφορετικο παππουτσι

Καραφλό Ακτινίδιο
13-12-11, 14:01
Σκέφτομαι να αγοράσω παπούτσι για τρέξιμο , αλλά είδα τις τιμες σε αυτά που προτινεται και έπαθα ένα μικρό σόκ , όλα πάνε πάνω από 150 ευρώ. Κάτι πιό οικονομίκο , γύρω στα 100 ευρώ δεν υπάρχει? που να αξίζει κιολάς?
παραθέτω μερικά μήπως έχετε άποψη
ADIZERO ADIOS
ADIDAS MARATHON TR 10
OZWEEGO CC
ASICS GEL 1150
ADIDAS CC RIDE
ADIDAS ADIZERO F50 RUNNER
ADIDAS RESPONSE CUSHION 20

(έχω ουδέτερο πέλμα)

ΥΓ. ο πόνος στα καλάμια παίζει να δημιουργείται και από κακό παπούτσι? διατάσεις και ζέσταμα κάνω και με πιάνει συνηθως πόνος σε μικρές ταχυτητες και όχι σε σπροντ

NASSER
13-12-11, 14:14
Ο πόνος στα καλάμια οφείλεται πολλές φορές και απο το έδαφος στο οποίο τρέχεις.
Απο όσα παραθέτεις θα προτιμούσα το ASICS GEL 1150 μετα το ADIDAS MARATHON TR 10 και τελευταίο το ADIDAS ADIZERO F50 RUNNER

Καραφλό Ακτινίδιο
13-12-11, 14:25
Στην Γκράβα τρέχω , έχει ταρτάν που είναι και λίγο φθαρμένο , ο πονος στα καλαμια γίνεται έντονος μετα από τα 2-3 χιλιομετρα

Απλά επείδη τα παπουτσια που χρησιμοποιω είναι αθλητικά "βόλτας" διάβασα ότι απο κραδασμους και κτλπ μπορεί να δημιουργουν αυτους του πόνους

Εύχαριστω για την γρηγορη απάντηση , παω για ψωνια :P

ChRiSbB
13-12-11, 14:26
... θα προτιμούσα το ASICS GEL 1150

:thumbup::thumbup:

Qlim4X
13-12-11, 15:19
asics και mizuno οτι καλυτερο αν και τα mizuno εχουν μια ταση να ειναι για βολειμπολιστες;)

sTeLaKoS
13-12-11, 17:03
Κατέληξα στο Nimbus 13, εφόσον το 11 ταίριαξε τόσο καλά στο πόδι μου. Δεν είναι καιρός για δοκιμές :thumbup:

Θα το πάρω στο κλασικό άσπρο-μπλε (Φθινόπωρο-Χειμώνας 2012) γιατί το βρίσκω σε καλύτερη τιμή απ το μαυρο-πρασινο ή μαυρο-κίτρινο (άνοιξη-καλοκαίρι 2012) επειδή είναι κάποιους μήνες παλαιότερο. ;)

http://www.thetristore.com/products/AsicsGelNimbus13M.jpg

Qlim4X
13-12-11, 17:08
Κατέληξα στο Nimbus 13, εφόσον το 11 ταίριαξε τόσο καλά στο πόδι μου. Δεν είναι καιρός για δοκιμές :thumbup:

Θα το πάρω στο κλασικό άσπρο-μπλε (κολεξιόν Φθινόπωρο-Χειμώνας 2012) γιατί το βρίσκω σε καλύτερη τιμή απ το μαυρο-πρασινο ή μαυρο-κίτρινο (κολεξιόν άνοιξη-καλοκαίρι 2012) επειδή είναι κάποιους μήνες παλαιότερο. ;)

http://www.thetristore.com/products/AsicsGelNimbus13M.jpg


ποσο πηγε?

sTeLaKoS
13-12-11, 17:18
90 λίρες μαζί με τα μεταφορικά. :thumbsup:

jojosmj
13-12-11, 20:12
πες μας κ αν ειναι βαρη.
για μενα ειναι π.χ κ ειναι κ ο λογος που παιρνω Mizuno Κ μονο...
τα Kayano ξαναλεω δν ειναι για ουδετερο πατημα...

sTeLaKoS
13-12-11, 22:07
320gr ειναι. Και τα mizuno wave creation 12 νομίζω 370γρ.

Γενικά πάντως, επειδή σε μερικά σχόλια είδα σαν θετικό το μειωμένο βάρος, δε θα πρέπει να αποζητάμε πολύ ελαφριά παπούτσια γιατί στο μόνο που υπερτερούν είναι η ταχύτητα.
Όπως με συμβούλεψε μια φίλη, (:welcome:) όσο πιο ελαφρύ είναι ένα παπούτσι τόσο λιγότερη προστασία από κραδασμούς παρέχει, αλλά και φθείρεται πιο γρηγορότερα.

gym
13-12-11, 22:09
ααααα ωραιο στελιο...το εχω αυτο και το εχω ηδη λιωσει...πολυ καλο...αντεξε πολλα χλμ...αντε και καλα αεροβια!

sTeLaKoS
13-12-11, 22:11
ααααα ωραιο στελιο...το εχω αυτο και το εχω ηδη λιωσει...πολυ καλο...αντεξε πολλα χλμ...αντε και καλα αεροβια!

Τι θέλει και αερόβια;;; Δεν αρκεί να αγοράσω νέα παπά;; :P

gym
13-12-11, 22:13
και ΚΑΛΑ ΑΕΡΟΒΙΑ ΕΙΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:green:

dio32
13-12-11, 22:30
Κατέληξα στο Nimbus 13, εφόσον το 11 ταίριαξε τόσο καλά στο πόδι μου. Δεν είναι καιρός για δοκιμές :thumbup:

Θα το πάρω στο κλασικό άσπρο-μπλε (κολεξιόν Φθινόπωρο-Χειμώνας 2012) γιατί το βρίσκω σε καλύτερη τιμή απ το μαυρο-πρασινο ή μαυρο-κίτρινο (κολεξιόν άνοιξη-καλοκαίρι 2012) επειδή είναι κάποιους μήνες παλαιότερο. ;)

http://www.thetristore.com/products/AsicsGelNimbus13M.jpg

φανταστικο παπουτσι αυτο εχω και εγω τοσο το πηρα απο αμαζον,εδω που ειχα ρωτησει κανει 160ευρω,

Δανάη
14-12-11, 00:38
τα Kayano ξαναλεω δν ειναι για ουδετερο πατημα...

απο Ελλαδα μπορει,στην αμερικη εχει και για ουδετερο http://www.asicsamerica.com/footwear/running-shoes/gel-kayano-18-t200n-mens/

Ηλαπ
14-12-11, 01:07
Μεταξυ Nike LunarGlide+ και ASICS Nimbus 13 ποιο προτινετε?????

MinusX
14-12-11, 08:47
Προσωπικα τα NIKE με ενοχλούσαν στα καλάμια μετα από 5-10 λεπτά τρεξίματος..σκληρα κάπως. Πήρα Nimbus και νοιώθω άψογα. Γενικά όμως η asics βγάζει καλό παπούτσι running.

8avos
14-12-11, 19:03
Για κάντε και ένα τεστάκι για τον τύπο πέλματός σας εδώ http://www.myprecisionfit.com/test/welcome?lang=el_GR&noAnswerSelected=

RAMBO
14-12-11, 19:06
εγω τρεχω με αρβυλες duetto:army1:...καλυτερο και απο nike

Lucif3r
15-12-11, 19:10
μολις πηρα τα nike dart 9 πολυ ωραια

36701

ελμερ
15-12-11, 19:59
ειναι μαλακα?ποσο τα πηρες αν επιτρεπεται?τα εχω βρει 40 ευρω....:welcome:

Lucif3r
15-12-11, 20:34
ειναι μαλακα?ποσο τα πηρες αν επιτρεπεται?τα εχω βρει 40 ευρω....:welcome:

ναι, πολυ καλα
49 τα πηρα :green:

p82
24-12-11, 20:59
Εγώ για running προτείνω ανεπιφύλακτα τα nike pegasus+28.


37176

Πολύ ελαφριά (318gr), φοβερή απορρόφηση κραδασμών και πολύ καλή εφαρμογή στο πόδι με εξαιρετικό δέσιμο.

Τα χρησιμοποιώ σε προπονήσεις για 800άρι σε στίβο.

Τιμή 110. Είναι και customizable.

Mikekan
07-12-12, 10:34
Τρέχω σχεδόν καθημερινά και επειδή καταπονούμε θέλω να πάρω ένα καλό παπούτσι και έχω καταλήξει στα ASICS.

Ξέρει κάποιος τις διαφορές Nimbus vs Kayano vs Kinsei που από ότι βλέπω είναι τα κορυφαία παπούτσια της ASICS?

Ευχαριστώ πολύ!

Μιχάλης

beefmeup
07-12-12, 12:10
καποια πραγματα για το καθε παπουτσι ειναι γραμμενα πιο πισω..

Mikekan
07-12-12, 12:45
Καλό αυτό, θα πάω να ρίξω μία ματιά! Άλλος με εμπειρία από αυτά τα μοντέλα?

Μαρία
07-12-12, 14:35
Τρέχω σχεδόν καθημερινά και επειδή καταπονούμε θέλω να πάρω ένα καλό παπούτσι και έχω καταλήξει στα ASICS.

Ξέρει κάποιος τις διαφορές Nimbus vs Kayano vs Kinsei που από ότι βλέπω είναι τα κορυφαία παπούτσια της ASICS?

Ευχαριστώ πολύ!

Μιχάλης

Και τα τρια ειναι απο τα κορυφαια παπουτσια της Asics.Το Kinsey και το Kayano ειναι περισσοτερο για ατομα που εχουν καποιο παραπανω πρυνισμο στο ποδι.Η διαφορα μεταξυ τους ειναι οτι το kinsey ταιριαζει σε πιο βαρυς δρομεις(κανονικο προς αυξημενο σωματικο βαρος).Το nimbus εχει ουδετερο πατημα.
Το θεμα να ψαξεις τι πατημα εχεις και να καταληξεις στο παπουτσι.Εγω πχ ειμαι underpronator και μου ταιριαζει και το nimbus αλλα οχι τοσο το Kayano.

Mikekan
07-12-12, 14:41
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία! Κατατοπιστικότατη! :)

liveris
07-12-12, 15:42
τα nike εχουν μεινει πολυ πισω στα running πιο πολυ για βολτα για καφε ειναι..τα kinsei ειναι για τα πανηγυρια τζαμπα λεφτα τα kayano k ta nimbus ειναι πολυ καλα εχω τα kayano16..παρεπιπτοντως βγηκε το 19 τωρα.αλλα αν θελεις το κορυφαιο παπουτσι για τρεξιμο ειναι τα mizuno κ απορω που κανενας δεν τα αναφερει..οταν πηρα τα wave prophesy τα kayano μου φαινονταν πολυ κατωτερα...

Mikekan
07-12-12, 16:07
Γιατί το λες αυτό για τα Kinsei? Σκεφτόμουν να πάρω ένα ζευγάρι Kinsei και ένα Nimbus, επειδή τρέχω κάθε μέρα ώστε να τα εναλλάσσω!

liveris
07-12-12, 16:19
Γιατί το λες αυτό για τα Kinsei? Σκεφτόμουν να πάρω ένα ζευγάρι Kinsei και ένα Nimbus, επειδή τρέχω κάθε μέρα ώστε να τα εναλλάσσω!

αν διαθετεις τοσα λεφτα παρε αυτα που λεω τα mizuno wave prophesy κ παρε κ τα nimbus που θες κ θα με θυμηθεις.επισης λιγο πιο φτηνα αλλα εξισου φανταστικα ειναι η σειρα wave creation στο 13 ειναι τωρα..εγω αν ειμουν στη θεση σου θα επαιρνα αυτα που εχω τα wave prophesy k ta nirvana 8 παλι mizuno...κ για να μη νομιζεις οτι υπερβαλω πηγαινε σε ενα καταστημα που πουλανε mizuno κ φορεσε τα να δεις...

Mikekan
07-12-12, 16:22
αν διαθετεις τοσα λεφτα παρε αυτα που λεω τα mizuno wave prophesy κ παρε κ τα nimbus που θες κ θα με θυμηθεις.επισης λιγο πιο φτηνα αλλα εξισου φανταστικα ειναι η σειρα wave creation στο 13 ειναι τωρα..εγω αν ειμουν στη θεση σου θα επαιρνα αυτα που εχω τα wave prophesy k ta nirvana 8 παλι mizuno...κ για να μη νομιζεις οτι υπερβαλω πηγαινε σε ενα καταστημα που πουλανε mizuno κ φορεσε τα να δεις...

Διαθέτω τόσα λεφτά γιατί ενώ είχα αποφασίσει να τα πάρω από Ελλάδα και έκανα τους υπολογισμούς μου, μόλις διαπίστωσα ότι στο Amazon με τα ίδια λεφτά παίρνω και τα δύο!

ΟΚ θα τσεκάρω και τα Mizuno.

liveris
07-12-12, 16:57
Διαθέτω τόσα λεφτά γιατί ενώ είχα αποφασίσει να τα πάρω από Ελλάδα και έκανα τους υπολογισμούς μου, μόλις διαπίστωσα ότι στο Amazon με τα ίδια λεφτά παίρνω και τα δύο!

ΟΚ θα τσεκάρω και τα Mizuno.

μηπως ειναι τα παλιοτερα μοντελα ?γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στο αμαζον δεν εχουν..παντως στο ξαναλεω παρε τα mizuno k θα με θυμηθεις

Mikekan
07-12-12, 16:58
μηπως ειναι τα παλιοτερα μοντελα ?γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στο αμαζον δεν εχουν..παντως στο ξαναλεω παρε τα mizuno k θα με θυμηθεις

Όχι τα καινούργια είναι για την ακρίβεια και τα δύο μαζί είναι 30Ε παραπάνω από το Kinsei μόνο του στο Intersport.

liveris
07-12-12, 17:07
Όχι τα καινούργια είναι για την ακρίβεια και τα δύο μαζί είναι 30Ε παραπάνω από το Kinsei μόνο του στο Intersport.

βαλε κ τα εξοδα αποστολης..κ μη ψαρωνεις με το κινσει δεν αξιζει τοσα λεφτα

Mikekan
07-12-12, 17:20
βαλε κ τα εξοδα αποστολης..κ μη ψαρωνεις με το κινσει δεν αξιζει τοσα λεφτα

Δεν έχει έξοδα αποστολής! Εννοείται θα πάω να τα δοκιμάσω όπως και τα Mizuno που λες....

PEGY
07-12-12, 17:40
Όπως είπε κ η Μαρία πρέπει να βρείς τι πατημα έχεις γιατί το κάθε παπούτσι έχει φτιαχτεί για διαφορετικό πατημα. Δεν είναι μόνο τα χρώματα που αλλάζουν.
Επίσης πρέπει να έχεις στο νου σου το βάρος σου, αν έχεις πλατυποδία, για ποιο σκοπό το θές κ ποιές είναι οι επιδόσεις σου. Αυτά είναι πολύ βασικά.
Δυστυχώς οι περισσότεροι απο μας κολλάμε σε μία μάρκα επειδή την είδαμε σε διαφήμιση ή μας αρέσει το σχέδιο ή ακόμη χειρότερα επειδή είναι το πιο ακριβό κ άρα θα πουλήσουμε μούρη κ πάμε κ αγοράζουμε αυτό.
Δεν είναι έτσι όμως, από λάθος παπούτσι μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά ;)

liveris
07-12-12, 18:14
Όπως είπε κ η Μαρία πρέπει να βρείς τι πατημα έχεις γιατί το κάθε παπούτσι έχει φτιαχτεί για διαφορετικό πατημα. Δεν είναι μόνο τα χρώματα που αλλάζουν.
Επίσης πρέπει να έχεις στο νου σου το βάρος σου, αν έχεις πλατυποδία, για ποιο σκοπό το θές κ ποιές είναι οι επιδόσεις σου. Αυτά είναι πολύ βασικά.
Δυστυχώς οι περισσότεροι απο μας κολλάμε σε μία μάρκα επειδή την είδαμε σε διαφήμιση ή μας αρέσει το σχέδιο ή ακόμη χειρότερα επειδή είναι το πιο ακριβό κ άρα θα πουλήσουμε μούρη κ πάμε κ αγοράζουμε αυτό.
Δεν είναι έτσι όμως, από λάθος παπούτσι μπορεί να πάθεις μεγάλη ζημιά ;)

καλα στα περισσοτερα μαγαζια δεν εχουν ιδεα να στα πον αυτα..στο σαιτ της μιζουνο εχει κατι αντιστοιχο που σε βοηθαει να διαλεξεις

Mikekan
07-12-12, 20:22
Στα καταστηματα της Intersport μπορείς να κάνεις πελματογράφημα!

Mikekan
22-12-12, 20:48
Τελικά πήγα και δοκίμασα διαφορα παπουτσια και τα Asics Nimbus 14 τα οποία ειναι εξωπραγματικά! Δεν φανταζομουν ότι παπούτσι μπορεί να ειναι τόσο προστατευτικό, μου έκανε τρομερή εντύπωση! 166Ε τ είχε το μαγαζι, τα πήρα 110 απο το amazon!

sTeLaKoS
22-12-12, 21:50
Με γεια σου και καλοφόρετα. Τα φοράω ακόμα και στον ύπνο μου, που λέει ο λόγος. :green: Θα τα καταευχαριστηθείς. :toast:

nopantas
22-12-12, 22:10
εχω παρει τα adidas supernova τα οποια εχουν και μια εξτρα υποστηριξη στην καμαρα του ποδιου..δυστυχως με χτυπαει εκει στο δεξι ποδι οταν τρεχω σχετικα μεγαλες αποστασεις και εχει κανει σχεδον φουσκαλα..εχει να προτεινει κανεις κατι που θα μπορουσα να κανω??κανα επιθεμα δλδ κλπ?

NASSER
22-12-12, 22:27
Δώσε φώτο των παπουτσιών αν μπορείς nopantas

magavaTOUT
22-12-12, 22:52
εχω παρει τα adidas supernova τα οποια εχουν και μια εξτρα υποστηριξη στην καμαρα του ποδιου..δυστυχως με χτυπαει εκει στο δεξι ποδι οταν τρεχω σχετικα μεγαλες αποστασεις και εχει κανει σχεδον φουσκαλα..εχει να προτεινει κανεις κατι που θα μπορουσα να κανω??κανα επιθεμα δλδ κλπ?
Αν καταλαβα καλα, ειχα κι εγω το ιδιο θεμα με κατι adidas(μπασκετικα). Εγω εβαζα αλλον εναν πατο και δεν με ενοχλουσε, απο τους φθηνους που βρισκεις και στο supermarket.

liveris
22-12-12, 22:53
εχω παρει τα adidas supernova τα οποια εχουν και μια εξτρα υποστηριξη στην καμαρα του ποδιου..δυστυχως με χτυπαει εκει στο δεξι ποδι οταν τρεχω σχετικα μεγαλες αποστασεις και εχει κανει σχεδον φουσκαλα..εχει να προτεινει κανεις κατι που θα μπορουσα να κανω??κανα επιθεμα δλδ κλπ?
μηπως δεν ειναι το νουμερο σου..

liveris
22-12-12, 22:58
Τελικά πήγα και δοκίμασα διαφορα παπουτσια και τα Asics Nimbus 14 τα οποία ειναι εξωπραγματικά! Δεν φανταζομουν ότι παπούτσι μπορεί να ειναι τόσο προστατευτικό, μου έκανε τρομερή εντύπωση! 166Ε τ είχε το μαγαζι, τα πήρα 110 απο το amazon!

πολυ καλη επιλογη αν κ δεν τα εχω τρεξει τα nimbus..αυτα που σου ειπα τα δοκιμασες? α κ προσεξε με τα νουμερα..;)

nopantas
23-12-12, 00:15
59215

ελπιζω να το κανα σωστα με το upload..στο νουμερο καλα μου ειναι γενικα..απλα με χτυπαει το δεξι σε ενα σημειο στην καμαρα..

Mikekan
23-12-12, 14:33
Ευχαριστω παιδιά! Ναι φίλε liveris τα δοκίμασα, όντως πολυ καλα, απλα το Nimbus μου έκατσε τέλεια! Λες και περπατάς σε αέρα ειναι! Οσον αφορά το μέγεθος, ακόμα και να γίνει λάθος, το amazon δέχεται αλλαγές! Αλλα δεν υπαρχει λόγος λάθους!

Ναι συμφωνώ να υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά αλλα εδω μιλάμε για 40% κάτω, ειναι μεγάλες οι διάφορες!

NASSER
21-03-13, 18:16
aλλα ντάλα της παρασκευής το γαλa αυτά που είπατε για τα καγιάνο

τα καγιάνο βγαίνουν σε normal fit (N) normal pronation,wide fit (2E) overpronation και extra wide fit (4E) severe pronation

στην Ελλαδίτσα έρχονται μονο τα normal fit,μονο αν αγοράσεις από αμερική πρόσεξε να είναι normal


Stellako για μένα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή

Επαναφέρω το θέμα καθώς τώρα που άνοιξε ο καιρός (και γεμίζουν τα γυμναστήρια...) πολλοί θα έχουν επιλέξει να κάνουν αεροβική με τρέξιμο είτε στο γυμναστήριο είτε στην εξοχή. Τα asics είναι πλέον η αδυναμία μου μετά από πολλές δοκιμές.
Η Δανάη ανέφερε κάτι πολύ σωστό που στην Ελλάδα δεν γνωρίζαμε και το έμαθα ψάχνοντας στο διαδίκτυο για πιο φτηνές επιλογές. Δυστυχώς αν κάποιος είναι απαιτητικός λόγο πρηνισμού, στην Ελλάδα θα δυσκολευτεί να βρει αυτό που του ταιριάζει σε σχέση με το εξωτερικό. Πολλοί πωλητές δεν γνωρίζουν καν να σε καθοδηγήσουν στην σωστή επιλογή.
Στη διαδικτυακή σελίδα της asics Αμερικής, μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να έχει σωστή καθοδήγηση στο να κοιτάξει περαιτέρω να κάνει σωστές επιλογές http://www.asicsamerica.com/Shoe-Fit-Guide/

Επόμενη προγραμματισμένη αγορά το asics Gel-Cumulus 14 :)
63500

cuntface
21-03-13, 20:05
εγω εχω αυτα εδω τα εχω παρει απο αγγλια σε πολυ καλη τιμη
adidas Falcon Elite 2 Mens Running Shoes
63503

goldenera
21-03-13, 20:07
cuntface από εμφάνιση......σκίζει πάντως:thumbup:

cuntface
21-03-13, 20:10
cuntface από εμφάνιση......σκίζει πάντως:thumbup:

για αυτο τα πηρα για το πεζο λεζαντα στο gym

liveris
21-03-13, 21:32
63507

63508

εγω εχω τα καγιανο 16 κ τα mizuno wave prophesy ..αυτο που εχω να πω κ το εχω γραψει κ πιο πανω ειναι πως τa mizuno ειναι μια κατηγορια απο μονα τους!!
οταν τα πηρα κ τα φορεσα κ μετα εβαλα τα asics νομιζα οτι τα asics ηταν τπτ παλιοπαπουτσα..

koukoutsaki
21-03-13, 21:43
τον ιανουαριο πηρα αυτα ....
63509

η επομενη αγορα θα ειναι τα καινουρια nimbus 14 μαλλον :thumbup:

63510

συν τοις αλλοις λατρευω κ το χρωμα :turtle:

dorita
21-03-13, 23:28
koukou k γω 2 ζευγαρια εχω τα ιδια....nike airmax k asics gel σε αλλο χρωμα...:turtle:

koukoutsaki
21-03-13, 23:46
:thumbup::thumbup:

NASSER
22-03-13, 00:42
63507

63508

εγω εχω τα καγιανο 16 κ τα mizuno wave prophesy ..αυτο που εχω να πω κ το εχω γραψει κ πιο πανω ειναι πως τa mizuno ειναι μια κατηγορια απο μονα τους!!
οταν τα πηρα κ τα φορεσα κ μετα εβαλα τα asics νομιζα οτι τα asics ηταν τπτ παλιοπαπουτσα..

Φίλε το πρώτο είναι 4 χρονών παπούτσι (kayano 16)και τα gel ήδη έχουν κάτσει και δεν το έχεις καταλάβει με τον καιρό, συν ότι η τεχνολογία εξελίσσεται. Το mizuro wave prophesy 2 τώρα βγήκε και σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο, καθώς πιο ελαφρύ και πιο εύκαμπτο. Το θέμα είναι να συγκρίνεις το prophesy2 με το τελευταίο kayano 19 ή με το αντίστοιχο kinsei 4. Φυσικά παίζει ρόλο πιο σου ταιριάζει καλύτερα και προσωπικά τα mizuno τα έχω απορρίψει λογο εφαρμογής και κρατήματος σε σχέση με τα asics. Έπειτα στο τρέξιμο θα καταλάβεις το παπούτσι και όχι στο καθρέφτη του καταστήματος που το αγοράζεις ;)

ArgoSixna
22-03-13, 00:53
Εχω κανονικη καμαρα αλλα και υπτιασμο.. Τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα?

Εχω τα nimbus 12 αλλα πονανε τα καλαμια μου , α) επειδη εχουνε παλιωσει και φθαρει.. και β) επειδη ειμαι απροπονητος

Αν εχετε να προτινετε και καποιο καταστημα (με πμ καλυτερα)

ger1975
22-03-13, 00:56
63523

Καλησπέρα

Χτες αγόρασα και εγώ τα asics nimbus 14 μιας και τρέχω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά.

Μέχρι τώρα φόραγα κάποια nike air max δεν ξέρω πια ακριβώς είναι , πάντως έχουν διπλή αερόσολα και γενικά πριν ένα χρόνο που τα αγόρασα τα είχαν για πολύ καλά.

Σήμερα έκανα την πρώτη αερόβια με τα asics . Προς το παρόν δεν μου φάνηκε διαφορά σε σχέση με τα nike αντιθέτως μάλιστα με κούρασαν λίγο περισσότερο και μάλιστα όταν γύρισα στο σπίτι και τα έβγαλα και μέχρι και τώρα νιώθω κάπως κουρασμένα τα πόδια μου κυρίως στα πέλματα ....

Ίσως βέβαια είναι αρχή και θέλει λίγο καιρό να τα συνηθίσουν τα πόδια μου ......

liveris
22-03-13, 00:59
η διαφορα μεταξυ τους οταν το πηρα το mizuno ηταν 1 χρονος οποτε δεν ειχε διαφορα στην τεχνολογια ..το prophesy to πηρα το 2011 κ το kayano το 2010..οποτε δεν το συγκρινω με το 19 αν κδεν εχει διαφορες το 16 με το 19 παρα ελαχιστες..επισης προσωπικα εγω δεν κοιταω βιτρινα ουτως η αλλος κ τα ασικς βιτρινα ειναι δεν ειναι κ κανενα φτηνο το καγιανο,κ τα εχω δοκιμασει κ τα2 πολλακις στο τρεξιμο εξω ..επισης δεν λεω οτι δεν ειναι παπουτσαρες τα ασικς ,τοπ ειναι απλα τα μιζουνο για μενα ειναι κορυφαια κ σε αλλα μοντελα που εχω φορεσει η εφαρμογη το πατημα το κρατημα κ η ανεση ειναι σε αλλο επιπεδο κ ανωτερω απο τα ασικς..

Gorillas
22-03-13, 02:30
Μια βοήθεια όποιος ξέρει please. Σκέφτομαι γι αυτά Mizuno Wave Musha 4 Racing Shoes. Έχω πλατυποδία κ κάνω sprints. Γι αυτό που τα θέλω βλέπω καλά reviews. Τι λέτε?

63532

liveris
22-03-13, 02:57
δες στο σαιτ της μιζουνο εχει οδηγο που σε βοηθαει να διαλεξεις ..;)

σαν εταιρεια εχω πει την γνωμη μου πιο πανω..

NASSER
22-03-13, 09:51
liveris είναι και αυτό που είπα, ποιο σου ταιριάζει καλύτερα. Τα kayano 16 τα έχω και εγώ και γνωρίζω πως είναι. Πραγματικά πολύ άνετο παπούτσι αλλά τώρα είναι σε σακούλα για πέταμα καθώς τα έχω λιώσει. Επειδή πρόσφατα δοκίμασα τα kayano 19 πραγματικά έχουν διαφορά. δεν είναι μόνο το χρώμα που αλλάζει... Πολλοί έμπειροι έχουν φτάσει να πουν πως τα kayano 19 είναι καλύτερα και από τα kinsey 4 καθώς έχει πολλά στοιχεία και από το kinsei 4 και έχει διαφορά από το kayano 18.

Gorillas η πιο σωστή κίνηση είναι να βρεις τι σου ταιριάζει ανάλογα με τις ανάγκες σου, να πας και να δοκιμάσεις σε ένα κατάστημα τα παπούτσια που σε ενδιαφέρουν και έπειτα να κάνεις την αγορά σου με όποιο τρόπο σε συμφέρει περισσότερο.

ger1975 λείπαμε αλλά ίσως έχεις κάνει λάθος επιλογή παπουτσιού ή έχεις πολύ καιρό να κάνεις αερόβιο ή το πέλμα σου είναι flat και ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί στο παπούτσι.

ger1975
22-03-13, 18:10
Σήμερα πάντως δεύτερη μέρα που φόρεσα τα nimbus πολύ καλύτερα ... μάλλον τελικά θέλει το πόδι να συνηθίσει λίγο.

Επίσης χτες έκανα μόνο γρήγορο βάδην , σήμερα όμως που έκανα διαλλειματική στο έντονο τρέξιμο φάνηκε τελικά μεγάλη διαφορά.... απορροφούσε τους κραδασμούς και ήταν απίστευτα μαλακά....

Gorillas
25-03-13, 01:33
Πήγα τελικά σε κατάστημα, είχαν διάδρομο κ όπως έτρεχα με τραβούσαν με κάμερα και καταλήξαμε σε αυτά Asics Mens Gel Innovate 4 Running Shoes

63644

Καλά τρεξίματα να χουμε :welcome:

liveris
25-03-13, 08:53
nasser


ναι το σημαντικοτερο ειναι πιο θα κατσει στον καθενα καλυτερα αν κ πολλοι επηρεαζονται απο τις μαρκες,την αναγνωρισημοτητα κ επιλεγουν βαση αυτων..
δεν αμφιβαλλω για το 19 οτι ειναι καλυτερο απο το κινσει προσωπικα τα κινσει δεν μου αρεσουν ουτε απο εμφανιση ουτε απο το πατημα κτλ..
για τα μιζουνο δεν ειναι μονο δικη μου αποψη ξερω κανα 2φιλους που ειχαν παθει πλακα με τα wave creation..γενικα εχουν αλλο πατημα εχουν μια καμπυλη μπροστα που μιμητε την πατουσα κ οταν τρεχεις ειναι σαν να σου δινει ωθηση!

gorrilas

απο που κ ποσο τα πηρες?

επισης εχω κ τα asics trail sensor 5 για ανωμαλου τα φοραω οταν παω στο βουνο για περπατημα..

63650

Gorillas
25-03-13, 21:45
Είμαι εξωτερικό λίγο πιο έξω από Λονδίνο, κάνουν δωρεάν Gait Analysis που με βάση το πάτημά σου βρίσκουν το ανάλογο παπούτσι. Σε μεγάλα καταστήματα που έχουν αθλητικά υποδήματα λογικά θα μπορείς να κάνεις Gait Analysis. Στα ιντερσπορτ απ ότι έχουν αναφέρει μπορείς να κάνεις την ανάλυση. Τα συγκεκριμμένα που πήρα στοίχισαν 75 λίρες 80 ευρώ περίπου

liveris
25-03-13, 22:03
καλα το ιντερσπορτ ειναι απατη οι τιμες ειναι στα υψη..κ γω απο αγγλια τα παιρνω κ μου βγαινουν πολυ φθηνοτερα κ με τα μετφορικα απο οτι να τα παρω εδω!

vaggan
25-03-13, 22:34
Είμαι εξωτερικό λίγο πιο έξω από Λονδίνο, κάνουν δωρεάν Gait Analysis που με βάση το πάτημά σου βρίσκουν το ανάλογο παπούτσι. Σε μεγάλα καταστήματα που έχουν αθλητικά υποδήματα λογικά θα μπορείς να κάνεις Gait Analysis. Στα ιντερσπορτ απ ότι έχουν αναφέρει μπορείς να κάνεις την ανάλυση. Τα συγκεκριμμένα που πήρα στοίχισαν 75 λίρες 80 ευρώ περίπουστην ελλαδα που μπορω να κανω gait analysis?με ενδιαφερει θελω να παιρνω σωστα παπουτσια μια και η αεροβια στο υπαιθρο εχει ενταχθει στο προγραμμα μου σε πολυ τακτα διαστηματα

ArgoSixna
25-03-13, 22:40
Επειδη νομιζω οτι πας συχνα αθηνα δες αυτο http://www.pulse100.gr/20/1/shoe_recommendation/

Gorillas
25-03-13, 22:53
Έκανα μια αναζήτηση στο google με τις λέξεις πελματογράφος και ανάλυση βάδισης και δυστυχώς μου έβγαζε μόνο εργαστήρια. Οπότε δε ξέρω αν όντως κάποιο κατάστημα πραγματοποιεί όντως αυτή την ανάλυση δωρεάν, ή αν θα πρέπει να κάνεις επίσκεψη σε κάποιο ιατρείο κ να σε χρεώσουν. Κάνε μια αναζήτηση ανάλογα τη περιοχή που μένεις κ ίσως σου βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει :help:

vaggan
25-03-13, 23:04
σας ευχαριστω παιδια ειναι πραγματικα κριμα να πετας λεφτα σε παπουτσια που δεν σοτ ταιριαζουν

Mikekan
26-03-13, 08:15
Στα Intersport κάνουν.

Dejan
26-03-13, 18:07
Λίγο για να ξεδιαλύνουμε το θέμα με τους πελματογράφους κτλ. Στα intersport όντως πατάς σε ένα τάπητα και σου δείχνει τα σημεία πίεσης όταν είσαι ακίνητος. Παρόλα αυτά εάν δεν υπάρχει βιντεοσκόπηση πάνω στη διαδικασία τρεξίματος δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα εάν ο αθλούμενος/αθλητής πατάει με ουδέτερο πάτημα ή εάν υπερπρινίζει ή υποπρινίζει. Τώρα σε ότι αφορά τους πάτους που κατασκευάζονται σε διάφορα εργαστήρια δυστυχώς δεν έχουν αποδειχτεί ότι βοηθούν ουσιαστικά σε κάτι. Προσωπικά έχω χαλάσει πάνω από 500 ευρώ σε τέτοιου είδους καταστάσεις και δεν ωφέλησαν.

Συνήθως εάν ο αθλούμενος είναι σε φυσιολογικά κιλά και γυμνάζεται σε μαλακή επιφάνεια του προτείνω να πάει σε όσο πιο minimal shoe τον βολεύει χωρίς να νιώθει ότι δέχεται υπερβολικές φορτίσεις κραδασμούς. Σε κάπως βαρύτερους αθλητές συνήθως cushion....

NASSER
26-03-13, 18:23
Πολύ σωστή η παρατήρηση του Dejan. Η πιο σωστή επιλογή για μένα είναι ένας έμπειρος φυσιοθεραπευτής που θα κάνει πελματογράφημα και έπειτα θα κοιτάξει τα πατήματα εν κίνηση.

Michaelangelo
26-03-13, 18:54
Βρήκα θέμα, καθώς θεωρώ τον εαυτό μου λίγο geek σε αυτό τον τομέα! Είναι η τρέλα που μπορεί να έχετε κάποιοι με τα αμάξια, ακόμα και αυτά που δεν θα πάρετε ποτέ! Παρόλα αυτά ξέρετε τα πάντα (στη θεωρία γύρω από αυτά).

Πιστεύω μετά από πολλή έρευνα, πήρα κατά τη γνώμη μου, τα 2 κορυφαία της αγοράς, ειδικά για τη περίπτωση μου που έχω περιοστίτιδα! Σε αυτό βοήθησε και η γνώση της γυναίκας μου μιας και είναι φυσιοθεραπεύτρια. Τα ASICS, είναι τα αγαπημένα γενικά των φυσιοθεραπευτών! (αλλά και τα PUMA πολλών δρομέων). Από κει και πέρα, εγώ πήρα 2 ζευγάρια, απλά για να έχω το ένα στο σάκο σε περίπτωση που πάω κάποιο ταξίδι εκτός πόλης γιατί ξεχνάω! Οι αγάπες μου είναι τα Asics Gel Evolution 6 και Puma Faas 800. Πριν καν πάω να κοιτάξω πέρασα ατελείωτες ώρες, για τα υποψήφια! Δοκιμαστήρια, review και την αγαπημένη μου φυσιοθεραπέυτρια! Φυσικά τα περισσότερα, τα βλέπεις εκ του αποτελέσματος στο τρέξιμο, αλλά συνήθως όταν έχεις τη πλειοψηφία των υπόλοιπων κριτηρίων, δύσκολα πέφτεις έξω, αν έχεις αρχική θετική άποψη.

PUMA Faas 800
63699
63701

Πραγματικά εκπληκτικό παπούτσι. Είχα μια μικρή αμφιβολία, καθώς κάποιοι το λέγανε τέλειο ενώ κάποιοι δεν ξέρανε, λόγω του σχεδιασμού του. Τελικά, το ζευγάρι αυτό, όχι μόνο ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, αλλά το αγάπησα! Το πήρα για δεύτερο ζευγάρι και τελικά μ'αρέσουν εξίσου με τα Asics, οπότε παίζει το τι θα βρω μπροστά μου! Ατελείωτα χιλιόμετρα, προστατεύοντας τα πόδια μου και αποφεύγοντας τους πόνους.



ASICS Gel Evolution 6
63700

Ότι και να πω για αυτά τα παπούτσια είναι λίγο! Απλά, τα κορυφαία! Η Gel Evolution πολύ διάσημη σειρά σε δρομείς, με μια μικρή κακή παρένθεση (σε σχέση με την υπόλοιπη σειρά) την 5η, αλλά η 6η έκδοση πραγματικά δεν πέφτει από το τέλειο! Δοκιμάστηκε, ελέγχθηκε από τη προσωπική μου φυσιοθεραπεύτρια πριν παρθεί, απλά τέλειο! Πολλά χιλιόμετρα και με αυτό βλέποντας την εκπληκτική του ποιότητα και προστασία.


Αν κάποιος θέλει να πάρει, οποιοδήποτε από τα 2, θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Τώρα αν πρέπει να διαλεχτεί κάτι, παρόλο που εγώ δεν έχω έξτρα προτίμηση, καθαρά στο θέμα εταιρείας, αν και οι δύο κορυφαίες, θα σας έλεγα πηγαίντε για τα ASICS. Τώρα, επειδή όμως τα ASICS σπάνια τα βλέπεις σε καλή έκπτωση, θα έλεγα να πάτε για τα PUMA, γιατί παρόλο που μπορείτε να τα βρείτε σε παρόμοιες αρχικές τιμές, τα PUMA σε κάποια μαγαζιά είναι σε τρελή προσφορά! Τα Asics να τα βρεις στη καλύτερη και σπάνια κανένα 30% έκπτωση, ενώ αν είστε τυχεροί τα PUMA και σε 70%! (σε ένα μόνο τα βρήκα διαδικτυακό, το συγκεκριμένο ζευγάρι, ίσως επειδή είχε πέραση, αλλά ισχύει γενικά για τα PUMA). Πάντως το πόρισμα είναι ένα, τους φανατικούς και απαιτητικούς δρομείς, και τα 2 θα σας αφήσουν εξίσου ευχαριστημένους!

ArgoSixna
26-03-13, 20:46
Εγω περιμενω τα nimbus 14 στα 122 ευρω απο ελλάδα.

Καλα απο εξωτερικο βρηκα αρκετα asics με 50% εκπτωση, τα kayano 18 τα ειχε 98 ευρω..

vaggan
26-03-13, 21:00
Λίγο για να ξεδιαλύνουμε το θέμα με τους πελματογράφους κτλ. Στα intersport όντως πατάς σε ένα τάπητα και σου δείχνει τα σημεία πίεσης όταν είσαι ακίνητος. Παρόλα αυτά εάν δεν υπάρχει βιντεοσκόπηση πάνω στη διαδικασία τρεξίματος δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα εάν ο αθλούμενος/αθλητής πατάει με ουδέτερο πάτημα ή εάν υπερπρινίζει ή υποπρινίζει. Τώρα σε ότι αφορά τους πάτους που κατασκευάζονται σε διάφορα εργαστήρια δυστυχώς δεν έχουν αποδειχτεί ότι βοηθούν ουσιαστικά σε κάτι. Προσωπικά έχω χαλάσει πάνω από 500 ευρώ σε τέτοιου είδους καταστάσεις και δεν ωφέλησαν.

Συνήθως εάν ο αθλούμενος είναι σε φυσιολογικά κιλά και γυμνάζεται σε μαλακή επιφάνεια του προτείνω να πάει σε όσο πιο minimal shoe τον βολεύει χωρίς να νιώθει ότι δέχεται υπερβολικές φορτίσεις κραδασμούς. Σε κάπως βαρύτερους αθλητές συνήθως cushion....τι ειναι το cushion?

Dejan
26-03-13, 21:42
τι ειναι το cushion?
Τεχνολογία απορρόφησης κραδασμών.
Στην ουσία είναι ένα υπόδημα με περισσότερες προσθήκες τεχνολογιών προστασίας πέλματος. Χρησιμοποιείται δρομικά για να το ξεχωρίσουμε από τη κατηγορία "γρήγορων υποδημάτων" όπως light weight και racing flats.

Εν πολύς συμφωνώ με τα παραπάνω που είπε ο φίλος μας για τα puma και asics. Απλά να διαφοροποιηθώ μόνο ότι τα υποδήματα που προτείνει αν και πολύ προστατευτικά κάνουν για μία γκάμα δρομέων ιδιαίτερα ευρεία αλλά όχι για όλους. Οι ιδιαίτερα ελαφριοί δρομείς ή οι αγωνιστικοί δεν έχουν τη δυνατότητα να φορέσουν κάτι τόσο βαρύ ;)

Michaelangelo
26-03-13, 22:49
Τεχνολογία απορρόφησης κραδασμών.
Στην ουσία είναι ένα υπόδημα με περισσότερες προσθήκες τεχνολογιών προστασίας πέλματος. Χρησιμοποιείται δρομικά για να το ξεχωρίσουμε από τη κατηγορία "γρήγορων υποδημάτων" όπως light weight και racing flats.

Εν πολύς συμφωνώ με τα παραπάνω που είπε ο φίλος μας για τα puma και asics. Απλά να διαφοροποιηθώ μόνο ότι τα υποδήματα που προτείνει αν και πολύ προστατευτικά κάνουν για μία γκάμα δρομέων ιδιαίτερα ευρεία αλλά όχι για όλους. Οι ιδιαίτερα ελαφριοί δρομείς ή οι αγωνιστικοί δεν έχουν τη δυνατότητα να φορέσουν κάτι τόσο βαρύ ;)

Ίσως έκανα λάθος που δεν έκανα ανάλυση. Έγραψα για τα πολλά χιλιόμετρα και ότι έχω περιοστίτιδα. Αλλά δεν βαριά όπως φαίνονται (το design διαψεύδει), ίσως να έχει ελαφρώς παραπάνω προς τη μεριά του αχίλειου τένοντα, η νέα τεχνολογία έχει φροντίσει για αυτό. Απλά έχουν περαιτέρω προστασία, λόγω ότι βοηθούν με διάφορα προβλήματα όπως πλατυποδία, περιοστίτιδα κ.τ.λ. Κάποια πιο ελαφριά, αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα, απλά θα σε πονέσουν. Τώρα, δεν ξέρω να σου πω, αν ένας αγωνιστικός δρομέας, δεν του κάνουν, αλλά θεωρώ ότι στη πλειοψηφία των αθλητών, για αυτή τη δουλειά και προστασία, είναι τέλεια!

Τα ASICS, είναι πολύ ελαφριά, καμία σχέση με βαριά μοντέλα! Τουλάχιστον η 6η σειρά, έχουν φροντίσει καλά για αυτήν. Προστασία και άνεση! Απλά!

Τώρα, αν τα θεωρείς οπωσδήποτε βαριά, η σειρά Faas της PUMA (λατρεία σε πολλούς αθλητές και δρομείς), έχει και τα 500 και 300 μοντέλα, που είναι επίσης φοβερά και πιο ελαφριά! Αλλά σε γενικό επίπεδο, προστασίας και ταχύτητας μαζί, προσωπικά θα πρότεινα τα 800. Το ότι έχει περαιτέρω προστασία από τα άλλα μοντέλα, έχει το ανάλογο τίμημα. Αλλά όχι κάτι που θα σε εμποδίσει. Τώρα ο καθένας, βλέπει τι κάνει για αυτόν

Αλλά γενικά, ίσως ξέρεις καλύτερα σχετικά με τους αγωνιστικούς δρομείς μια και εκεί ανοίκεις από ότι κατάλαβα, αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των αθλητών (που παίζουν μπάλα, πολεμικές τέχνες, χομπίστες, μαραθώνιους κ.τ.λ.), θεωρώ ότι είναι ότι πιο τέλειο. Γιατί μη ξεχνάμε, καλό το τρέξιμο, αλλά καλό είναι να μη μας βγει και κανένα πρόβλημα στη πορεία! Γιατί και εγώ δεν το κοίταζα αυτό κάποτε, παρόλο που είχα πλατυποδία και βγήκε η περιοστίτιδα!


τι ειναι το cushion?

To cushion, παίρνει τους κραδασμούς, κυρίως στο πίσω πόδι της πατούσας σου, από τη μεριά του αχίλλειου που πέφτει στο έδαφος. Να σου δώσω να καταλάβεις, σου ανεβάζω μια εικόνα, που βάζει κάποιος σε παπούτσι για το συγκεκριμένο πράγμα (μιας και ξεχνάω τα Ελληνικά μου για να κάνω ανάλυση).

Michaelangelo
26-03-13, 23:07
Εγω περιμενω τα nimbus 14 στα 122 ευρω απο ελλάδα.

Καλα απο εξωτερικο βρηκα αρκετα asics με 50% εκπτωση, τα kayano 18 τα ειχε 98 ευρω..

Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό με τα μοντέλα που είναι σε μεγάλη ζήτηση η εκτίμηση αυτό, με τα Asics. Ίσως με τα λίγα μοντέλα που δεν χαίραν εκτίμησης. Όπως σαν τον Dejan που δεν θα του άρεσε που είναι βαριά η κάποιος όχι τέλειος σχεδιασμός η απλά, επειδή δεν μπαίνουν στην κατηγορία
Τώρα τα Nimbus 14 (γιατί τα 13 χάνανε και σε βάρος και σε προστασία), έκανες καλή αγορά, καλά παπούτσια με καλή προστασία. ;)
Enjoy!

Y.Γ.: Για το πιο πάνω μήνυμα, έγραψα καινούργιο επειδή πλέον δεν μπορούσα να κάνω επεξεργασία. Και για να ξεδιαλύνω μη μπερδευτεί κάποιος όπως τα έγραψα, τα Faas 800 εννοούσα στον Dejan αν εννοεί βαριά και είπα για 500 και 300 καθώς τα Asics ήταν πολύ ελαφριά και άνετα, για το design και τη προστασία τους, χωρίς να σημαίνει τα Faas 800 χάνουν η θα φανεί η ότι δεν είναι ελαφριά (εξαρτάται πως το εννοεί κανείς), αλλά σίγουρα ελαφρώς πιο βαριά και δεν ανοίκουν ίσως στη κατηγορία racing flats που πάνε τα 300 π.χ.

Thanks για την ενημέρωση!

ionos1
26-03-13, 23:17
Εγω παιδες για πρωτη φορα προτιμησα under armour δεν ειμαι γενικα λατρεις του τρεξιματος αλλα το Under Armour Micro G Split Men's Running Shoes γενικα ειναι πολυ ελαφρυ (σε σχεση με αλλα που ειχα) και εχει και τσιλικο σχεδιο . Δεδομενου και της τιμης του (65 ευρω με εκπτωση) το θεωρω καλη επιλογη :P

Michaelangelo
27-03-13, 01:10
τι ειναι το cushion?

Πιο πάνω, έβαλα το μεγάλο κύριο μέρος, που είναι για την αχίλλειο. Αυτό είναι για τη μπροστινή μεριά του ποδιού. Οι εικόνες, είναι απλά να δεις, τι εννοούμε με αυτού του είδους τα προστατευτικά.

63744

Dejan
27-03-13, 08:36
Michelangelo όπως βλέπεις χρησιμοποιώ και τα 2 μοντέλα από αυτά που αναφέρεις:
:P
63745

Γενικότερα τα cushion υποδήματα κυμμένονται στα 300-320γρ ενώ τα lightweight φτάνουν κάτω από τα 170γρ. Μπορεί η διαφορά να σου ακούγεται μικρή αλλά σε ένα μαραθωνοδρόμο είναι μερικοί τόνοι λιγότεροι που πρέπει να μεταφέρει ^_^

Michaelangelo
27-03-13, 16:47
Michelangelo όπως βλέπεις χρησιμοποιώ και τα 2 μοντέλα από αυτά που αναφέρεις:
:P
63745

Γενικότερα τα cushion υποδήματα κυμμένονται στα 300-320γρ ενώ τα lightweight φτάνουν κάτω από τα 170γρ. Μπορεί η διαφορά να σου ακούγεται μικρή αλλά σε ένα μαραθωνοδρόμο είναι μερικοί τόνοι λιγότεροι που πρέπει να μεταφέρει ^_^

Βλέπω μια μεγάλη γκάμα πολύ ωραίων παπουτσιών πάντως! Κοίτα, σε ημι-Μαραθώνιο μια χαρά έχω πάει με αντίστοιχα παπούτσια αυτών που ανέφερα και ήμουν κομπλέ, τώρα δεν ξέρω τι παίζει σε διαφορά χρόνου και κούρασης. Αλλά το σίγουρο είναι, ότι αν δεν έχουν τη κατάλληλη προστασία, τα πόδια θα με πεθάνουν στους πόνους στα 10 χιλιόμετρα! (εμένα νωρίτερα λόγω της περιοστίτιδας). Πάντως δεν περίμενα τα ASICS, να τα θεωρήσεις βαριά, καθώς είναι αρκετά πιο ελαφριά από τα περισσότερα cushion. Αλλά αν έχεις παπούτσια που είναι στην ουσία τόσο λεπτά...

Για Cooper test, τι θα χρησιμοποιούσες, μιας και είσαι ο επαγγελματίας στο τομέα; :green:

Dejan
27-03-13, 18:26
Βλέπω μια μεγάλη γκάμα πολύ ωραίων παπουτσιών πάντως! Κοίτα, σε ημι-Μαραθώνιο μια χαρά έχω πάει με αντίστοιχα παπούτσια αυτών που ανέφερα και ήμουν κομπλέ, τώρα δεν ξέρω τι παίζει σε διαφορά χρόνου και κούρασης. Αλλά το σίγουρο είναι, ότι αν δεν έχουν τη κατάλληλη προστασία, τα πόδια θα με πεθάνουν στους πόνους στα 10 χιλιόμετρα! (εμένα νωρίτερα λόγω της περιοστίτιδας). Πάντως δεν περίμενα τα ASICS, να τα θεωρήσεις βαριά, καθώς είναι αρκετά πιο ελαφριά από τα περισσότερα cushion. Αλλά αν έχεις παπούτσια που είναι στην ουσία τόσο λεπτά...

Για Cooper test, τι θα χρησιμοποιούσες, μιας και είσαι ο επαγγελματίας στο τομέα; :green:
Όσο επιτρέπονταν τα spikes έβαζα spikes για 1,500m ή για 5Κ. Μετά που απαγορεύτικαν στα cooper έτρεχα τότε με Asics DS-Racer, Nike Marathoner και ίσως είχα τρέξει και με Puma Perfomance. Έχω όμως να τρέξω τεστ κούπερ από τότε που σταμάτησα τη διαιτησία, πάνω από 8-9 χρόνια. Τώρα 5Κ θα τρέξω είτε με spikes για 5Κ-10K-cross country ή με αγωνιστικό λινό συνήθως adidas adios. Στη φωτό βλέπεις μόνο το 1/3 ^_^ .

Michaelangelo
27-03-13, 19:06
Όσο επιτρέπονταν τα spikes έβαζα spikes για 1,500m ή για 5Κ. Μετά που απαγορεύτικαν στα cooper έτρεχα τότε με Asics DS-Racer, Nike Marathoner και ίσως είχα τρέξει και με Puma Perfomance. Έχω όμως να τρέξω τεστ κούπερ από τότε που σταμάτησα τη διαιτησία, πάνω από 8-9 χρόνια. Τώρα 5Κ θα τρέξω είτε με spikes για 5Κ-10K-cross country ή με αγωνιστικό λινό συνήθως adidas adios. Στη φωτό βλέπεις μόνο το 1/3 ^_^ .

Καλά, Cooper εγώ θέλω να βγάλω 3ρι χμ για τεστ για πυροσβεστική (αλλαγή επαγγέλματος) που έχουμε εδώ, οπότε δε πιστεύω (ελπίζω) να απαγορεύουν spikes. Το θέμα που φοβάμαι, είναι οι πόνοι της περιοστίτιδας μη μου βγουν εκείνη την ώρα. Όταν τρέχω σε γήπεδο (δεν ξέρω το τεστ σε τι το κάνουν), με το που ξεπερνάω τα 2,5χμ, αν δεν είναι τα παπούτσια καλά, μαμιέται ο Δίας! Αν θεωρείς ότι κάνει μεγάλη διαφορά, στα κομμάτια, να κάνω τα τεστ μου! Τι προτείνεις ρε ειδικέ; Στο στίβο σίγουρα θα 'χεις δει πολλές περιπτώσεις περιοστίτιδας.

panosralliart
27-03-13, 23:39
μετα τα reebok crossfit που δεν με βολεψαν πολυ πηρα τωρα τα asics noosa tri 8.τα βλεπω πολυ καλα και ξεκουραστα.θα δειξει στην πορεια.

Dejan
28-03-13, 09:36
Καλά, Cooper εγώ θέλω να βγάλω 3ρι χμ για τεστ για πυροσβεστική (αλλαγή επαγγέλματος) που έχουμε εδώ, οπότε δε πιστεύω (ελπίζω) να απαγορεύουν spikes. Το θέμα που φοβάμαι, είναι οι πόνοι της περιοστίτιδας μη μου βγουν εκείνη την ώρα. Όταν τρέχω σε γήπεδο (δεν ξέρω το τεστ σε τι το κάνουν), με το που ξεπερνάω τα 2,5χμ, αν δεν είναι τα παπούτσια καλά, μαμιέται ο Δίας! Αν θεωρείς ότι κάνει μεγάλη διαφορά, στα κομμάτια, να κάνω τα τεστ μου! Τι προτείνεις ρε ειδικέ; Στο στίβο σίγουρα θα 'χεις δει πολλές περιπτώσεις περιοστίτιδας.

Μα η πυροσβεστική είχε τεστ 1000μ. και μάλιστα με όριο τα 4.00. Το αλλάξανε? Στη πυροσβεστική δεν μπορείς να βάλεις εύκολα spikes γιατί γίνονται συνήθως σε στάδια με χώμα. Τα racing flats σε σχέση με τα cuchion... σου δίνουν τουλάχιστον 2'' ανά χιλιόμετρο. Τώρα... για τη περιοστίτιδα... αν δεν την αφήσεις να κλείσει και εάν δεν φτιάξεις την ευλυγισία των γαστροκνημιαίων... θα συνεχίσεις να την έχεις και δεν σε σώζει κανένα υπόδημα...

Mikekan
28-03-13, 10:34
Περιοστίτιδα είναι ο πόνος στο καλάμι χαμηλά? Τι εννοείς να κλείσει Dejan? Πως φτιάχνεις την ευλυγισία?

Γιατί πρέπει να έχω και εγώ. Με πιάνει μόνο αν τρέξω συνεχόμενες μέρες.

Dejan
28-03-13, 10:51
Περιοστίτιδα είναι ο πόνος στο καλάμι χαμηλά? Τι εννοείς να κλείσει Dejan? Πως φτιάχνεις την ευλυγισία?

Γιατί πρέπει να έχω και εγώ. Με πιάνει μόνο αν τρέξω συνεχόμενες μέρες.
Δες εδώ αρχικά τι είναι στην ουσία η περιοστίτιδα: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1_%CE%BA%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7%CF%82

Στην ουσία είναι μία φλεγμονή του περιόστεου που περιβάλει το οστό. Συνήθως κατά την αφή νιώθεις ορισμένα γρομπαλάκια να μετακινούνται. Σε ακραία περίπτωση και αν συνεχίσεις τις ίδιες φορτίσεις υπάρχει ενδεχόμενο να κάνει ρωγμή το οστό και στην ουσία τότε έχεις κάταγμα κόπωσης που προϋποθέτει γύψο.

Την ευλυγισία τη φτιάχνεις με το κλασικό τρόπο. Διατάσεις και μασάζ :unsure:

reignman007
28-03-13, 11:13
Καλημερα σε ολους
Ψαχνω καινουριο παπουτσι αυτη την περιοδο.Ειμαι 192 και 95+ κιλα,υγιης,χωρις τραυματισμους.Τρεξιμο δεν κανω σχεδον ποτε,τα παπουτσια τα θελω για περπατημα,βολτα,αντε και κανενα 15λεπτο στο διαδρομο στη χαση και στη φεξη.Για την ωρα το μονο κριτηριο μου ειναι η εμφανιση και η διαπνοη.
Το ζευγαρι που εχω τωρα ειναι αυτο 63829
Μαρεσουν(εμφανησιακα) αυτα 63830
και αυτα(τα ιδια με τα δικα μου νομιζω) 63831

Εχετε καμια προταση?Να ψαχτω περαιτερω ή επειδη δεν τρεχω να μην ασχοληθω πολυ και να παρω ενα απο αυτα που μου αρεσουν εμφανησιακα?

Dejan
28-03-13, 11:16
Για περπάτημα μια χαρά είναι :thumbup:

reignman007
28-03-13, 11:22
Gracias :clap:

Dejan
28-03-13, 12:01
Gracias :clap:

De nada mi amigo.

Stefanos4
28-03-13, 12:48
τα πλενετε εσωτερικά; Και αν ναι πως; πλυντήριο ή χέρι κτλ. Nike lunarglide για άνετο περπάτημα κυρίως

ArgoSixna
28-03-13, 13:53
63834

#New !!

Αυτο που παρατηρω με τα 11 που ειχα είναι οτι τα καινουρια εχουνε λιγοτερο gel

Michaelangelo
28-03-13, 18:30
Μα η πυροσβεστική είχε τεστ 1000μ. και μάλιστα με όριο τα 4.00. Το αλλάξανε? Στη πυροσβεστική δεν μπορείς να βάλεις εύκολα spikes γιατί γίνονται συνήθως σε στάδια με χώμα. Τα racing flats σε σχέση με τα cuchion... σου δίνουν τουλάχιστον 2'' ανά χιλιόμετρο. Τώρα... για τη περιοστίτιδα... αν δεν την αφήσεις να κλείσει και εάν δεν φτιάξεις την ευλυγισία των γαστροκνημιαίων... θα συνεχίσεις να την έχεις και δεν σε σώζει κανένα υπόδημα...

Πυροσβεστική στη Φινλανδία φίλος! ;)
3-4 μέρες την εβδομάδα δουλειά, όταν δεν έχει δουλειά, επειδή είσαι ''υποχρεωμένος'' να είσαι σε φόρμα μέχρι να σταματήσεις, είσαι σε σάουνα, γυμναστήριο η κολυμβητήριο εν ώρα... δουλειάς! :D

Ναι, κάνω διατάσεις και προσπαθώ να τα φτιάξω αυτά, το θέμα είναι ότι δεν θα είναι για καιρό. Και η διαφορά στα υποδήματα φαίνεται στο πόσο γρήγορα και δυνατά θα μου δώσουν πόνο. Αλλά θεωρητικά και βελτιώνουν τη κατάσταση (λέμε τώρα). Αλλά πως και τι εννοείς να την αφήσω να κλείσει; Δεν το 'ποιασα.


Περιοστίτιδα είναι ο πόνος στο καλάμι χαμηλά? Τι εννοείς να κλείσει Dejan? Πως φτιάχνεις την ευλυγισία?

Γιατί πρέπει να έχω και εγώ. Με πιάνει μόνο αν τρέξω συνεχόμενες μέρες.

Ότι σου είπε ο Dejan και ναι, είναι και στο καλάμι χαμηλά όπως το λες. Περιοστίτιδα κνήμης είναι πιο σωστό να τη πούμε. Αυτό γίνεται κυρίως αν προπονείσαι (η και από περπάτημα ακόμα), με μη-καλά παπούτσια (η και τις γνωστές μας μαιμούδες) και είναι συχνότερο και πιο εύκολο να γίνει σε άτομα που έχουνε ας πούμε πλατυποδία, αλλά όλοι μπορούν να το βγάλουν. Από πιτσιρικάς, δεν με ενδιέφεραν τα καλά παπούτσια εμένα π.χ. και μου βγήκε το πρόβλημα λίγο πριν τα 25. Γέλαγα μάλιστα με τη γυναίκα μου (φυσιοθεραπεύτρια) που μου το έλεγε ότι θα το πάθω με τα παπούτσια που φόραγα και... δεν άργησε και έγινε!

Προσοχή λοιπόν. Καλό είναι να δίνουμε το κάτι παραπάνω και να έχουμε καλό παπουτσάκι παρά να... ρισκάρουμε να μας βγει πρόβλημα στη πορεία! Το παπούτσι είναι σημαντικό παιδιά και δυστυχώς το έμαθα αργά. Στη πορεία έγινα geek με το θέμα (λόγω της προσοχής μου στο πρόβλημα), μακάρι όμως να είχα τη γνώση και το μυαλό από πριν! Ακόμα και στο περπάτημα, ''πάντα'' καλό παπούτσι!


τα πλενετε εσωτερικά; Και αν ναι πως; πλυντήριο ή χέρι κτλ. Nike lunarglide για άνετο περπάτημα κυρίως

Θα προτιμούσα χέρι! Και μάλιστα κρύο νερό. Προσωπική άποψη βέβαια, αλλά νομίζω ότι είναι ο πιο ασφαλής τρόπος. Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αν το πλυντήριο είναι καλό, αλλά θα το απέφευγα. Δεν είναι τίποτα λίγα λεπτά από το χρόνο σου ανά μήνα/μήνες. :)

liveris
05-06-13, 23:25
68356

σημερα μου ηρθαν..τα βρηκα πολυ καλη τιμη κ τα τσιμπησα..

Mikekan
06-06-13, 07:23
Ποιο μοντέλο είναι? Μόλις ρίξεις ένα τρεξιματάκι πες μας τι λένε!

liveris
06-06-13, 12:48
asics gel excell 33..:thumbup:

deluxe
04-09-13, 07:44
Ποια η αποψη σας για τα asics kinsei 5; Εχω τα asics kinsei 3 εδω και 2+ χρονια και σκεφτομαι να τα αλλαξω. Για γυμναστηριο πιο πολυ και καθημερινες βολτες. Οχι τοσο για τρεξιμο.

Mikekan
04-09-13, 07:46
Γιατί δεν προτιμάς Nimbus η Kayano ανάλογα με το τύπο του ποδιού σου?

Όταν το είχα ψάξει μου είχαν πει ότι τα Kinsei είναι πιο πολύ για ανθρώπους με παραπάνω κιλά.

EDIT: Tώρα είδα ότι τα θες για βόλτες. Ε τι μας ρωτάς τότε, πάρε όποιο σου αρέσει στο μάτι. Γενικά πάντως στο γυμναστήριο δεν χρειάζονται οι αερόσολες, θες δυνατό και στιβαρό πάτημα.

liveris
04-09-13, 08:29
Ποιο μοντέλο είναι? Μόλις ρίξεις ένα τρεξιματάκι πες μας τι λένε!

ανελπιστα καλο το εξελ πολυ ελαφρυ κ μαλακο πολυ καλο πατημα το συστηνω ανεπιφυλακτα..:thumbup:


Ποια η αποψη σας για τα asics kinsei 5; Εχω τα asics kinsei 3 εδω και 2+ χρονια και σκεφτομαι να τα αλλαξω. Για γυμναστηριο πιο πολυ και καθημερινες βολτες. Οχι τοσο για τρεξιμο.

τα κινσει ποτε δε τα συμπαθησα..

deluxe
04-09-13, 11:00
Δλδ για γυμναστηριο ποια παπουτσια ειναι καλα; Αποκλειστικα running παπουτσια δε θελω. Αν και με τα kinsei 3, μια χαρα ημουν. Ειναι all-around παπουτσια.

kazos_GR
06-03-14, 13:50
λοιπον θελω να αγορασω παπουτσια καθαρα για τρεξιμο στον διαδρομο θελω να ειναι ανετα και ελαφρια τι εχετε να προτεινετε? και επίσης για πειτε κανα site με καλες τιμές και εντος ευρωπαϊκής !:P

Mikekan
06-03-14, 14:08
Πόσα χρήματα θες να διαθέσεις?

kazos_GR
06-03-14, 15:28
νταξει οχι και πολλα γυρο στα 120 μαζι με μεταφορικα αν υπαρχει κατι.. ειδα αυτα καλα ειναι? Mizuno Men Wave Prophecy 2 Malibu
εχω τα air max Nike δεν βολεβουν καθολου στο τρεξιμο

Gianis R.
06-03-14, 15:35
New Balance 890v4, Ελαφρύ, σταθερό, σχετικά καλή τιμή.

liveris
06-03-14, 16:23
καταρχην πριν αγορασεις κατι πρεπει να δεις αν σου κανει στο ποδι..πηγαινε δοκιμασε πρωτα κ μετα αποφασιζεις..τα wave prophesy ειναι κορυφαια
αλλα δεν ξερω αν σου ταιριαζουν..για διαδρομο που λες θες μαλλον κατι πιο ελαφρυ... εγω που τα εχω αυτο εχω διαπιστωσει..

τα air max πιο πολυ για βολτες ειναι παρα για τρεξιμο..:green:

kazos_GR
06-03-14, 16:29
το θεμα ειναι οτι δεν μενω σε καποια μεγαλη πόλη...και δυσκολα να παω γιαυτο θελω γνωμες μην τα παρω και το μετανιωσο αυτα καλα ειναι ξερει κανεις?Asics Gel Kinsei 4

τα wave prophesy γιατι δεν θα ταιριαζουν λογο βαρους? ειμαι λιγο εως πολυ πολυ ασχετος με το θεμα! χεχεχε

Mikekan
06-03-14, 17:40
To Kinsei είναι αρκετά πάνω από το budget σου και από ότι είχα καταλάβει όταν το έψαχνα για σχετικά υπέρβαρους. Από Asics θα πήγαινα στα Nimbus ή στα Kayano αναλόγως με την ανατομία του πέλματός σου.

kazos_GR
06-03-14, 17:45
100ευρο εχουν τα acics kinsei

Mikekan
06-03-14, 17:49
200E έχουν στα ελληνικά καταστήματα. Αν τα βρήκες 100Ε πες μου από που να τα πάρω και εγώ.

liveris
06-03-14, 18:03
το θεμα ειναι οτι δεν μενω σε καποια μεγαλη πόλη...και δυσκολα να παω γιαυτο θελω γνωμες μην τα παρω και το μετανιωσο αυτα καλα ειναι ξερει κανεις?Asics Gel Kinsei 4

τα wave prophesy γιατι δεν θα ταιριαζουν λογο βαρους? ειμαι λιγο εως πολυ πολυ ασχετος με το θεμα! χεχεχε

μηπως εισαι λιγο θυμα καταναλωτισμου? εχεις τα air max κ κοιτας τα kinsei k τα wave prophesy τα 3 ακριβοτερα αθλητικα δλδ..ναι οντως 100 ευρω που τα βρηκες!?

για τον διαδρομο θες κατι πιο ελαφρυ κ μαλακο ουτε τα kayano θα σου προτεινα ισως τα gt απο asics η αυτα που εχω τα excell 33 ειναι παναλαφρα

NASSER
06-03-14, 18:06
Η επιλογή πρέπει να γίνεται βάση πέλματος και αναλόγος των αναγκών μας.

kazos_GR
06-03-14, 22:39
μετα απο ψάξιμο λεω να παρω ενα απο τα 2 παρακατο..

Mizuno Men Wave Prophecy 2
81487

Asics Gel Kinsei 4
81488

αυριο θα παω σε ενα μαγαζι που εχει επωνημα παπουτσια στην πολη μου δεν ξερω αν θα εχει τα συγκεκριμενα παντως αν τα εχει θα δοκιμασω ποιο καθετε καλυτερα και θα παρω ενα(αλλα απο το ιντερνετ:P)..
εχετε να προτεινετε καποιο αλλο να κοιταξω? ενας γνωστος μου στο gym μου ειπε για τρεξιμο ειναι καλυτερο το mizuno γιατι και καλα για μαραθωνιους κτλπ περνουν αυτο.... εχει βαση αυτο? αν εχει καποιος καποια χρησιμη συμβουλη καλοδεχουμενη!;):welcome:
soz αμα κουραζω :P

liveris
06-03-14, 23:12
ρε kazos αυτα δεν ειναι για τρεξιμο στον διαδρομο ταξαναπαμε..τα mizuno ειναι κορυφαια σαν εταιρεια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το συγκεκριμενο μοντελο σου κανει..
αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι πιο πολυ τα θες για μοστρα ..;)

το σαιτ αυτο δεν το γνωριζω αλλα καλυτερα οταν ψωνιζεις απο το νετ να μην ψωνιζεις απο οπου ναναι...το οτι εχει τετοιες τιμες εμενα προσωπικα δεν μου πολυκαθεται καλα ασε που δεν εχει κ νουμερα..

το βασικο ομως ειναι οτι αφου τα θες για συγκεκριμενο σκοπο κ οχι για να βγαινεις βολτα παρε κατι που θα σου κανει..

Mikekan
06-03-14, 23:16
Και εγώ αυτό λέω. Δεν γίνεται όλα τα amazon από Internet, Intersport εδώ κ.α. να τα έχουν κοντά στα 200Ε και αυτός να τα έχει 100Ε. Ε δεν γίνεται αυτό.

kazos_GR
06-03-14, 23:41
liveris πεζει αυριο να κατεβω κιλκις θα δοκιμασω αυτα που εγραψα ποιο πανω + αυτα τα 2 που μου ειπες και οποιο καθετε καλυτερα θα το παρω!

ArgoSixna
09-03-14, 15:44
Το θεμα δεν ειναι να παρεις το πιο ακριβο παπουτσι αλλα αυτο που βολευει το ποδι σου. Εγω θα ελεγα να δεις κατι σε cumulus ή training shoe . Τα κινσει ειναι για πιο βαρυ δρομεα.

Ναι τα kinsei μονο ελλαδα κανουνε 200ευρω. Εγω τα εχω βρει και 89Ε πριν 1 χρονο που κοιταξα. Τωρα το 15 κανει 120-200

ArgoSixna
09-03-14, 15:45
το πιο ανετο παπουτσι που ειχα φορεσει ηταν ενα με 50 ευρω , που πηγα να το αγορασω μετα απο 2 βδομαδες και δεν το εβρισκα και απο τοτε σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω πιο ητανε. :shock:

cone
09-03-14, 18:28
Sportsdirect.com μαγκες εχει τα παντα απο αθλητικα και σε καλες τιμες ;)

Ria-Ria
12-03-14, 01:20
Κάτι σε γυναικείο έχετε να μου προτείνετε;

NASSER
18-03-14, 15:15
Παιδιά σήμερα ανακάλυψα αυτό http://www.hotsportzone.co.uk/
Για acics πολύ καλές τιμές σε 2-3 κωδικούς για τρέξιμο, απλά δεν ξέρω κατά πόσο γνήσια είναι τα παπούτσια γιατί χαρακτηρίζονται ως UK acics

Tiridus
18-03-14, 15:26
Κάτι σε γυναικείο έχετε να μου προτείνετε;


Air Max+ 2012 καταπληκτικά παπούτσια, φοβερή κατασκευή και άνετο στο πέλμα λόγω της πλούσιας αερόσολας που καλύπτει όλη τη διάσταση για μέγιστη αντικραδασμικότητα.
Τα συγκεκριμένα είανι φτιαγμένα για τρέξιμο αλλά εγώ τα φοράω και καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας λόγω της μέσης μου για να είμαι άνετος και ποτέ δεν με απογοήτευσαν μέχρι σήμερα.
Τα είχα πάρει όταν πρωτοβγήκαν και πραγματικά νομίζω οτι ήταν μια απο τις καλύτερες επενδύσεις που είχα κάνει ποτέ. :awesome:

Dejan
25-03-14, 16:15
Air Max+ 2012 καταπληκτικά παπούτσια, φοβερή κατασκευή και άνετο στο πέλμα λόγω της πλούσιας αερόσολας που καλύπτει όλη τη διάσταση για μέγιστη αντικραδασμικότητα.
Τα συγκεκριμένα είανι φτιαγμένα για τρέξιμο αλλά εγώ τα φοράω και καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας λόγω της μέσης μου για να είμαι άνετος και ποτέ δεν με απογοήτευσαν μέχρι σήμερα.
Τα είχα πάρει όταν πρωτοβγήκαν και πραγματικά νομίζω οτι ήταν μια απο τις καλύτερες επενδύσεις που είχα κάνει ποτέ. :awesome:
Το πρόβλημα... που συνάντησα με αυτά είναι ότι η αερόσολα μου έσκασε πριν καν συμπληρώσω τα 500km τρεξίματος και ενώ όλα τα χιλιόμετρα έγιναν σε σκληρές επιφάνειες και στρωτό χώμα. Επειδή συνέβη και σε συναθλητή μου δεν τα προτείνω. Τώρα εάν είναι για γυμναστήριο ή για βόλτα λογικά δεν θα τίθεται θέμα ;)

TRIANTAFYLLOU
26-03-14, 00:35
τωρα που το λέτε και μενα έχει θέμα η αερόσολα , έχει μαλακώσει και καθήσει , χωρίς να κάνω τρέξιμο μόνο στο γυμναστήριο και γενικα περπάτημα , αλλα ίσως σε μένα να είναι και λόγω σωματικού βάρους που λογικα επιβαρύνονται περισσότερο

μάλλον αυτα θα πάρω που είναι διασταύρωση 2 εταιριών :P
82020
η αυτα :P
82019

Ria-Ria
26-03-14, 00:42
Το πρόβλημα... που συνάντησα με αυτά είναι ότι η αερόσολα μου έσκασε πριν καν συμπληρώσω τα 500km τρεξίματος και ενώ όλα τα χιλιόμετρα έγιναν σε σκληρές επιφάνειες και στρωτό χώμα. Επειδή συνέβη και σε συναθλητή μου δεν τα προτείνω. Τώρα εάν είναι για γυμναστήριο ή για βόλτα λογικά δεν θα τίθεται θέμα ;)


το εχω ακουσει και εγω αυτο για τα air! Για τα reebok realflex η zignano?

Ria-Ria
26-03-14, 00:45
τωρα που το λέτε και μενα έχει θέμα η αερόσολα , έχει μαλακώσει και καθήσει , χωρίς να κάνω τρέξιμο μόνο στο γυμναστήριο και γενικα περπάτημα , αλλα ίσως σε μένα να είναι και λόγω σωματικού βάρους που λογικα επιβαρύνονται περισσότερο

μάλλον αυτα θα πάρω που είναι διασταύρωση 2 εταιριών :P
82020
η αυτα :P
82019

χαχαχαχα Απαιχτος!!!:clap:

kazos_GR
02-04-14, 12:19
ξερει κανεις αν ειναι αξιοπιστο το site 21run.com και δεν πουλαει μουφες:unsure:

NASSER
02-04-14, 15:45
Φίλε καλό πρέπει να είναι, καθώς έχει έδρα στη Γερμανία και εκεί δεν παίζουν με απάτες. Προσωπικά μόλις έρθω Ελλάδα θα κάνω για αγορά από εκεί.

liveris
29-05-14, 23:59
σημερινη παραλαβη..:)

83787

polo0
30-05-14, 01:23
σημερινη παραλαβη..:)

83787

τι τιμούλα τα τσίμπισες αυτα παίχτη ? :thumbup:

Mikekan
30-05-14, 06:57
Ποια είναι liveris? Μεγειές!

liveris
30-05-14, 22:43
τι τιμούλα τα τσίμπισες αυτα παίχτη ? :thumbup:

αρκετα φθηνοτερα αποτι εχουν ελλαδα..:thumbup:


Ποια είναι liveris? Μεγειές!

wave prophesy 3 της mizuno..:bbbiceps:

SilverMan
30-05-14, 23:00
Να πω και εγω την εμπειρια μου η μαλλον να κανω την αξιολογηση μου γιΑ τα [B]SAUCONY GUIDE 7[B] To παπουτσι ειναι εκπληκτικο!ειναι ανετο και το λεω διοτι προηγουμενα παπουτσια ειχα τα nimbus της asics και της adidas το energyboost τα οπια ειναι αξιολογα αλλα οχι σαν τα saucony.ειναι ελαφρια,ιδανικα για ατομα με προβληματα στα ποδια(πχ πρηνισμο) και 8α βαλω στα 8ετικα του και την τιμη διοτι στην κατηγορια που παιζει η τιμη του ειναι καλη 130 ευρο.(Ας μην δουμε της asics η της nike η της adidas η ακομα και της mizuno) εχω κανει περιπου 200 χιλιομετρα και δεν εχουν καταλαβει ακομα τιποτα,δεν εχουν ''πεσει''καθολου! Επισης κατι γενικο το οποιο χρησιμευει,αν τρεχεται πολλα χιλιομετρα να κανετε τραμπα τα ζευγαρια,δηλαδη να εχετε 2 και ανα 1 βδομαδα να φορατε μια το ενα ζευγαρι μια το αλλο,και καλα χηλιομετρα! :turtle:

billblackeye
18-06-14, 16:45
Καλησπέρα. Θα αρχίσει ένας φίλος μου προετοιμασία για αθλητική ακαδημία και για το τρέξιμο θέλει παπούτσια. Θα προπονείται σε γήπεδο με τεχνητό χόρτο και σπάνια σε στίβο. Το θέμα ειναι πως τα παπούτσια που προαναφέρθηκαν ειναι πολύ πάνω απο το μπάτζετ του. Ψάχνει γύρω στα 70 ευρώ το μέγιστο. Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.


Sent from my phone using Tapatalk

Ίων Δραγούμης
19-06-14, 14:20
Έλα τσάκο... σε λίγα λεπτά ολοκληρώνω παραγγελία από το εν λόγω σάιτ.

http://www.sportsdirect.com/karrimor#dcp=1&dppp=24&OrderBy=price_asc&Filter=AFLOR%5EMens,Unisex+Adults%7CAWEB%5EFootwear%7CAACT%5ERunning

λέω να χτυπήσω αυτά. Πως σας φαίνονται;; 21 ευρώ,από 84. :green:
Το ότι είναι τρέιλ ελπίζω να μην έχω θέμα στον διάδρομο. Του γυμναστηρίου το πάτωμα γλυστράει οπότε ελπίζω να είναι ότι πρέπει για καθίσματα και προβολές.

85013
85014

kazos_GR
19-06-14, 17:14
τι ακριβως ειναι το τρειλ? δεν κανει για διαδρομο? ειναι για εξω?
επεισης αν παρω πχ παπουτσια απο το παραπανω καταστημα τι πρεπει να γραφει για να ειναι κανονικα ? να μην εχει σχεση με καμαρες κτλπ να ειναι κανονικα.
preorder?
must go?
αν μπορει καποιος help .

Ίων Δραγούμης
19-06-14, 19:03
Το τρέιλ μάλλον είναι τρέξιμο σε ανώμαλο μονοπάτι.. για καταδρομικές διαδρομές απ'ότι καταλαβαίνω. Στη Κρήτη είμαι,βουνά παντού,θα μου χρειαστεί. :turtle:
Αλλά το θέμα είναι πως το θέλω και για όταν παίζω πόδια. Μιας και είναι πιο άγρια η σόλα,ελπίζω να είναι αντιολισθητική στις προβολές,πρέσα,γάμπες και καθίσματα. Ελπίζω να κάνει και για διάδρομο. Θα πειραματιστώ τέλος πάντων. :bbbiceps:

Πάντως για τρέξιμο σε διάδρομο το κανονικό είναι το σκέτο running.

kazos_GR
25-07-14, 20:43
ξερει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο running απο τα 3

kayano 20
flyknit lunar 2
energy boost 2
τα εχει δοκιμασει κανεις ακουω πολυ καλα λογια για τα Lunar2.

liveris
25-07-14, 22:33
kazos δεν υπαρχει ποιο ειναι καλυτερο για να δεις ενα παπουτσι αν ειναι καλυτερο για σενα πρεπει να το δοκιμασεις εσυ ο ιδιος εκτος αν τα θες για βολτα..
απο εταιριες τωρα απο αυτες τις 3 τα asics ειναι ανωτερα..

kazos_GR
25-07-14, 23:02
σιγουρα φιλε θα παω απο βδομάδα να τα δοκιμάσω γιατι αλλιώς δεν τα περνώ . τα asics οπως λες ειναι ανωτερα τωρα τα αλλα 2 ειναι καινουρια ειδικα το nike μου αρεσε και στο ματι ποιο πολυ αλλα θα γινει δοκιμη και στα 3 πριν παρω κατι.;) αν και το kayano 20 το εχω δοκιμασει και μου ηταν πολυ ανετο και ελαφρυ ειχε πολυ καλη αίσθηση αντιθετα με το kinsei που ειχα δοκιμασει την ιδια μερα και δεν μου εκατσε καθολου καλα/.
απλα ειπα μηπως τα εχει δοκιμάσει καποιος να πει μια γενικη γνωμη γιατι εδω ολοι στον διάδρομο την βγάζουμε :green:(τα θελω καθαρα για τρεξιμο διαδρομο-gym)

Ανδρεας
31-10-14, 16:04
επειδη θα κανω σύντομα αγορές:
εγώ που τρέχω έξω στο δρόμο πρέπει να πάρω παπούτσια trail? (δλδ που ειναι ειδικα για τρεξιμο στο βουνο, και γενικα σε ανωμαλο έδαφος)?

kazos_GR
31-10-14, 16:50
ναι φιλε ειναι καλυτερα νομιζω. αν και δεν εχω παρει εγω..

liveris
31-10-14, 20:06
επειδη θα κανω σύντομα αγορές:
εγώ που τρέχω έξω στο δρόμο πρέπει να πάρω παπούτσια trail? (δλδ που ειναι ειδικα για τρεξιμο στο βουνο, και γενικα σε ανωμαλο έδαφος)?

εξαρταται που τρεχεις..τα trail ειναι για ανωμαλο εδαφος χωμα βουνο κτλ..αν τρεχεις σε γηπεδο ασφαλτο κτλ θελεις αλλα

Ανδρεας
31-10-14, 22:20
εξαρταται που τρεχεις..τα trail ειναι για ανωμαλο εδαφος χωμα βουνο κτλ..αν τρεχεις σε γηπεδο ασφαλτο κτλ θελεις αλλα

στην άσφαλτο τρέχω κυρίως, (και όταν είμαι στο σχολείο στο σταδιο)
χώμα μπορεί να συναντήσω ενώ τρέχω στην άσφαλτο (όχι μεγάλες αποστάσεις όμως)

αρα πάω για nimbus, ή αν βρω κάτι σε nike (εννοείται θα τα δοκιμάσω πρωτα)
έχει κανείς να προτείνει κάτι? (εχω ουδετερο πάτημα- το τσέκαρα σήμερα)

gspyropo
01-11-14, 06:44
εχω δοκιμασει παρα πολλα ζευγαρια και μαρκες παπαουτσιων...αυτη τη στιγμη τρεχω με adidas energy boost αλλα με αυτο που εχω παθει πλακα εδω και μια εβδομαδα που το πηρα ειναι το ON CLOUD RACER!!!

arnold94
23-12-15, 17:03
σας αρεσει αυτο το χρωμα να τα τσιμπησω? http://www.bettersport.gr/site/shop/mens/asics-gel-nimbus-17-5/

Odysseas22
23-12-15, 17:08
πολυ καλά ετρεχα με αυτά συνέχεια, όσο για το χρωμα ειναι all time classic. ίσως το καλυτερο παπουτσι για τρεξιμο που κυκλοφορεί στην αγορά

erevos
23-12-15, 20:26
Σαν παλιος στιβικος θα σου προτεινα mizuno εφοσον τα αντεχει η τσεπη σου αλλιως προτιμησε καποιο asics.Μαρκες οπως Νικε κτλ θα της απεφευγα ειναι αρκετα καλα για καφε :P

bocanegra180
23-12-15, 22:39
Μια χαρά παπούτσι για τρέξιμο. Με ίδια χρήματα κοίτα σε energy boost ή mizuno που λέει ο φίλος από πάνω να δεις τι σου κάθεται καλύτερα στο πόδι . Εφόσον τα θες για τρέξιμο και όχι για βόλτα.

arnold94
25-12-15, 15:02
αλανια αγορασα τελικα τα nimbus 17 που σας ειπα παραπανω,προσεξα σημερα μετα απο καποιες ωρες που τα φορεσα χτες οτι κοντα στη φτερνα μου η καλτσα εχει βγαλει λιγο κιτρινο χρωμα..τυχαιο γεγονος; κατι αλλο αμα βραχουν δε χαλανε ε;

arnold94
25-12-15, 19:22
λετε να ξεβαφουνε απο μεσα?

NASSER
29-12-15, 12:20
Λίγο χρώμα όλα τα παπουτσια βγάζουν. Δεν είναι να ανυσηχείς. Για μένα είναια πό τα καλύτερα αθλητικά παπούτσια που κυκλοφορούν στις μέρες μας.

arnold94
30-12-15, 01:06
απο τι προσεξα δε ξαναβγαλε χρωμα....να ρωτησω πως τα συντηρω,πως τα πλενω και πως τα στεγνωνω?

NASSER
02-01-16, 23:08
Εξωτερικά με υγρό σαπούνι ή υγρό πιάτων σε οδοντόβουρτσα. Ανά διαστήματα στο πληντύριο σε χαμηλή θερμοκρασία σε σύντομο χρόνο πλύσης.

george1978
03-01-16, 00:22
Ενω μου αρεσουν πολυ εμφανισιακα τα asics κ γι'αυτο τα αγοραζω συχνα, εν τουτοις ουκ ολιγες φορες μου παρουσιασαν συντομα αδικαιολογητες φθορες..

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

bill777
18-03-17, 20:27
Καλησπέρα, θα ρωτήσω εδω μιας και πιστεύω θα λάβω σωστή απάντηση απο τους γνώστες του αντικείμενου .

Ειμαι 100 κιλα και πρεπει να φτάσω στα 85. Ξεκίνησα γρήγορο περπάτημα και ελαφρύ τζοκινκ , για αερόβια ασκηση και κάψιμο λίπους οπως μου σύστησε ο διαιτολόγος 5 φορες την εβδομαδα απο 40-45 λεπτα την φορα.

Εχω ομως πρόβλημα με την μεση αλλα και στο γονατο, συγκεκριμένα με τον εξω μηνίσκο. και για αυτο πρέπει να αγορασω ενα ζευγαρι καλα παπούτσια που να απορροφούν τους κραδασμους και να προστατέψω την μεση μου.

Πια μου συστήνεστε να αγοράσω?

Μεχρι τώρα απο ενα μικρο ψαξιμο , εχω δει τα
Mizuno Wave Rider 19 τα Asics Gel Pulse 8 και τα Adidas Supernova Glide 8 Boost

Για τα Mizuno εχω ακουσει καλα λογια αλλα με αρνητικο οτι οταν βρεχει μπαινουν τα νερα μεσα , με τα αλλα δεν ξερω τι ισχυει...
γενικα τι ειναι το καλύτερο που μπορώ να πάρω μεχρι τα 80-100 ευρω ?

ευχαριστω πολυ!

bocanegra180
19-03-17, 01:22
Εγώ αρχικά θα πρότεινα να μην κάνεις τρέξιμο εφόσον έχεις θέμα με μέση και γόνατο και εφόσον δεν θες να φτιάξεις αντοχή ή να κάνεις προετοιμασία για κάτι. Και το γρήγορο περπάτημα είναι μια χαρά για να χάσεις τα κιλά που θέλεις. Τα παπούτσια που έχεις δει μια χαρά είναι για τα χρήματά τους αλλά μην περιμένεις θαύματα από απορρόφηση κραδασμών . Για γρήγορο περπάτημα ότι κ να πάρεις σε αυτή την τιμή είναι μια χαρά. Αν θες οπωσδήποτε να τρέχεις τότε θα πρότεινα κάτι σε πιο ακριβό αν το αντέχεις οικονομικά.