PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

stamos007
09-06-10, 22:39
οκ φιλε ευχαριστω πολυ δεν θ παρω τοτε δεν αξιζει

Zylo
09-06-10, 22:43
οκ φιλε ευχαριστω πολυ δεν θ παρω τοτε δεν αξιζει

και πολυ καλα θα κανεις:green:

Mitsen
09-06-10, 23:57
εγω αυτες ουτε που τις αγκιζω γιατι ποναει η τσεπη μου.....πειραματισου στο σπιτι σου σε μικροτερες ποσοτητες με την συνταγη του φορουμ...ουτε εγω ειμαι μαγειρας...ειμαι 18 χρονων ανθρωπος...τωρα τελειωνω λυκειο και μαγειρευω μονος μου σπιτι για μενα για την διατροφη μου.....αφου εχεις την συνταγη παλεψετο λιγακι....

+10000:thumbup:

Mitsen
10-06-10, 00:04
Απλά ρε Zylo, τώρα θέλει να πάρει protein bar για την περιέργεια, να του φύγει η k@βλ@.
Πάρε να δοκιμάσεις φίλε δεν παθαίνεις τίποτα απόλυτος! (Εκτος από τη τσέπη σου)
Οι περισσότερες εταιρίες έχουν 20-22gr προτείνη ανά μπάρα. Πάρε 1-2 να σου φύγει ο καημός βρε αδερφέ!:turtle:

Η κοκακόλα που πίνεις έχεις αναρωτηθεί ποσο κακό κάνει?? Έτσι μου έρχεται να κάνω ένα topic περί coca colla:P

Y.Γ. Δεν ξέρω για εσάς αλλα εμενα με ζάλισε ο τυπάς που έχω βάλει στην υπογραφή μου. Λέω να τον ξηλώσω!

Zylo
10-06-10, 00:13
Y.Γ. Δεν ξέρω για εσάς αλλα εμενα με ζάλισε ο τυπάς που έχω βάλει στην υπογραφή μου. Λέω να τον ξηλώσω!


κ εγω αυτο θα σ ελεγα.....(δεν ειμαι ρατσιστης:P)
οσο για πιο πανω που εβαλες +1000 για ποιο τ εβαλες????για τ μαγειρεμα οι για τις μπαρες??

Mitsen
10-06-10, 00:22
κ εγω αυτο θα σ ελεγα.....(δεν ειμαι ρατσιστης:P)
οσο για πιο πανω που εβαλες +1000 για ποιο τ εβαλες????για τ μαγειρεμα οι για τις μπαρες??

Σε όλα συμφωνώ
1. Ότι συμφωνείς στο ότι δεν αξίζουν από οικονομικής πλευράς
2. μαρεσει να προτείνουνε σε νέα μέλη συνταγές, Πάνω απόλα όμως...
3. Ότι είσαι 18 χρονων και μαγειρεύεις μονος σου! Εγώ φέτος άρχισα να μαγειρεύω ακόμη και τώρα το ρύζι το καίω (το ξεχνάω στη κατσαρόλα)

Y.Γ. Έφυγε ο αράπης! Ούτε εγώ είμαι ρατσιστής! Αυτός είναι μαύρος!

Zylo
10-06-10, 00:25
Ούτε εγώ είμαι ρατσιστής! Αυτός είναι μαύρος!

χαχαχαχαχαχαχα:green::green::rolf::rolf::rolf::rolf:αυριο φτιαχνω φαγητο για ολη την οικογενεια^^...κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο Ο_ο:evil2:

giannis64
10-06-10, 00:28
καλα ε το ξεφτελισατε το τοπικ!!!

stamos007
10-06-10, 00:28
ευχαριστω πολυ για ολα δεν ξερω τι θα κανω αν θα παρω εννοω φιλε τ κοκα κολα την εχω κοψει απο τ χριστουγεννα δεν πινω και εχω κεχασει τη γευση της:P

stamos007
10-06-10, 00:28
ξεχασει*

Mitsen
10-06-10, 00:31
αυριο φτιαχνω φαγητο για ολη την οικογενεια^^...κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο Ο_ο:evil2:

Μπράβο σου!:clap:
Αυτά να βλέπουν μερικοί πιτσιρικάδες στην ηλικία σου, που μου είναι αραχτοί με τσιγάρο και φραπέ και τρώνε ότι μαλακια βρούν στην καντίνα του σχολειου

beefmeup
10-06-10, 00:32
καλα ε το ξεφτελισατε το τοπικ!!!

ε ρε δουλεια για τους μοντ..εχει γινει πολεμος σημερα..θα τρεχουν κ δεν θα φτανουν..κατι ηξερε ο νασσερ,ποθ αποχωρησε σημερα:green:

Mitsen
10-06-10, 00:35
καλα ε το ξεφτελισατε το τοπικ!!!


ε ρε δουλεια για τους μοντ..εχει γινει πολεμος σημερα..θα τρεχουν κ δεν θα φτανουν..κατι ηξερε ο νασσερ,ποθ αποχωρησε σημερα:green:

Ελάτε ρε παιδιά νομίζω υπερβάλλετε λίγο! Κουβέντα κάνουμε και πιστεύω είμαστε μέσα στα πλαίσια του topic:toast:

Manos1989
10-06-10, 00:36
εδώ spammaroume?
ΗΙ

stamos007
10-06-10, 00:47
Μπράβο σου!
Αυτά να βλέπουν μερικοί πιτσιρικάδες στην ηλικία σου, που μου είναι αραχτοί με τσιγάρο και φραπέ και τρώνε ότι μαλακια βρούν στην καντίνα του σχολειου


α ουτε καπνιζω εννοειται μου αρεσει πολυ η γυμναστικη απλως θα ηθελα να μην ειχα το κολολιπος

Zylo
10-06-10, 00:50
Μπράβο σου!
Αυτά να βλέπουν μερικοί πιτσιρικάδες στην ηλικία σου, που μου είναι αραχτοί με τσιγάρο και φραπέ και τρώνε ότι μαλακια βρούν στην καντίνα του σχολειου


α ουτε καπνιζω εννοειται μου αρεσει πολυ η γυμναστικη απλως θα ηθελα να μην ειχα το κολολιπος

υπομονη και κυριως πολυ επιμονη!!!!!!!!:thumbup:

stamos007
10-06-10, 00:53
για αυτο ερχομαι στ δια ταυτα του τοπικ ακολουθω μια καλη διατροφη αλλα δεν εχω σταθερο μεταπροπονετικο γευμα αλλεσ φορεσ θα ειναι 3 ασπραδια αλλες 3 φετες γαλοπουλα με μελι και αμυγδαλα για αυτο ειπα και για τις μπαρες

stamos007
10-06-10, 00:56
τι συμβουλευεται να κανω?αλλα τροφιμα που να αποροφουνται ευκολα η πρωτεινη εννοω

Zylo
10-06-10, 00:58
τι συμβουλευεται να κανω?αλλα τροφιμα που να αποροφουνται ευκολα η πρωτεινη εννοω

δεν υπαρχουν κ πολλες επιλογες....αυγα και whey σε νερο

stamos007
10-06-10, 01:00
δεν τις γλιτωνω δηλαδη τισ κοτες οκ ευχαριστω ποσα ασπραδια?περιπου?

Stavros7
10-06-10, 01:02
6 ασπραδια ειναι μια χαρα και απλο υδατανθρακα..

stamos007
10-06-10, 01:07
ευχαριστω πολυ

Zylo
10-06-10, 01:09
6 ασπραδια ειναι μια χαρα και απλο υδατανθρακα..

μετα την προπονηση χρειαζεσε παραπανω πρωτεινη...οποτε αμα μπορεις φαε κιαλλα!!!χρειαζεσε 0.55 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος ανά κιλό άπαχης μάζας....muscleboss....το ειχε κανει και ο sogoku αυτο το σχολιο αλλα δε θυμαμαι σε ποιο thread!!!

Mitsen
10-06-10, 01:16
μετα την προπονηση χρειαζεσε παραπανω πρωτεινη...οποτε αμα μπορεις φαε κιαλλα!!!χρειαζεσε 0.55 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος ανά κιλό άπαχης μάζας....muscleboss....το ειχε κανει και ο sogoku αυτο το σχολιο αλλα δε θυμαμαι σε ποιο thread!!!

Μονο 0.55?:shock: Τότε τι καθόμαστε και υπολογίζουμε 2gr επί σωματικό βάρος??

stamos007
10-06-10, 01:17
θα προσπαθησω ευχαριστω για την συμβουλη

Zylo
10-06-10, 01:26
Μονο 0.55?:shock: Τότε τι καθόμαστε και υπολογίζουμε 2gr επί σωματικό βάρος??

δε καταλαβες.....0.55g στο μεταπροπονητικο....αν δε με πιστευεις μπες στο αρθρο του να δεις:P.....εγω θελω περιπου 40-45 γραμμαρια πρωτεινης στο μεταπροπονητικο!!!
2g ειναι για ολη την ημερα ρε ποση πρωτεινη χρειαζεσαι αν δε κανω λαθος!!!

Mitsen
10-06-10, 01:31
δε καταλαβες.....0.55g στο μεταπροπονητικο....αν δε με πιστευεις μπες στο αρθρο του να δεις:P.....εγω θελω περιπου 40-45 γραμμαρια πρωτεινης στο μεταπροπονητικο!!!
2g ειναι για ολη την ημερα ρε ποση πρωτεινη χρειαζεσαι αν δε κανω λαθος!!!

Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω, αλλα τόσο καιρό με αυτά που διαβάζω από εδώ μέσα έτσι έχω καταλάβει... 2gr ανά κιλό σωματικού βάρους τα οποια τα διαιρώ μέσα στα γεύματα μου. (συμπεριλαμβανομενου και του μεταπροπονιτικου).
25-30gr βάζω στο μεταπροπονιτικο μαζί με 2 κουταλιές μέλι

Zylo
10-06-10, 01:34
Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω, αλλα τόσο καιρό με αυτά που διαβάζω από εδώ μέσα έτσι έχω καταλάβει... 2gr ανά κιλό σωματικού βάρους τα οποια τα διαιρώ μέσα στα γεύματα μου. (συμπεριλαμβανομενου και του μεταπροπονιτικου).

οχι ρε σ....στο μεταπροπονητικο πρεπει να παιρνεις παραπανω....εγω ειμαι 90 κιλα....εκανα υπολογισμο και θελω 43 γραμμαρια!!!

Mitsen
10-06-10, 01:38
οχι ρε σ....στο μεταπροπονητικο πρεπει να παιρνεις παραπανω....εγω ειμαι 90 κιλα....εκανα υπολογισμο και θελω 43 γραμμαρια!!!

σκέψου ότι μετά από 1 ώρα τρώω και φαγητό...
Λες να βγάλω λίγα γρ προτείνη από τα γεύματα μου και να προσθωσω καμια 10rρια ακόμα στο μεταπροπονιτικο?

Y.Γ. Το μαμισαμε λίγο το topic...

Zylo
10-06-10, 01:44
σκέψου ότι μετά από 1 ώρα τρώω και φαγητό...
Λες να βγάλω λίγα γρ προτείνη από τα γεύματα μου και να προσθωσω καμια 10rρια ακόμα στο μεταπροπονιτικο?

Y.Γ. Το μαμισαμε λίγο το topic...

ναι αμε.....εκει π εβαζες 1 σκουπ μεταπροπονητικο τωρα βαλε σχεδον 2.....κανε τον υπολογισμο αναλογα με τ κιλα σ κλπ και κοιτα ποσο θελεις......οσο για το Υ.Γ. δεν το μαμισαμε καθολου....αφου το thread γραφει μεταπροπονητικο γευμα!!!

Mitsen
10-06-10, 01:52
A! κάτι άλλο, η δεξτρόζη μου τελειωσε και αυτές τις μέρες βάζω μέσα στο shaker λίγο μέλι. Λες να το βγάλω η όχι?

Zylo
10-06-10, 02:00
A! κάτι άλλο, η δεξτρόζη μου τελειωσε και αυτές τις μέρες βάζω μέσα στο shaker λίγο μέλι. Λες να το βγάλω η όχι?

αμα κανεις γραμμωση βγαλτο(οχι οτι ειναι και αναγκαιο...κ εγω μελι βαζω...απλα για καλυτερα αποτελεσματα)......αμα κανεις ογκο δε πειραζει!!!

Devil
10-06-10, 02:21
Για τη φρουκτόζη έχεις δίκιο. Υπάρχει και στο μέλι και στη μπανάνα. Από την άλλη, εγώ δεν έχω πειστεί ότι η φρουκτόζη των φρούτων (ή για να μιλήσω γενικότερα) το μίγμα σκχάρων που περιέχουν τα φρούτα, όταν λαμβάνονται σε λογικές ποσότητες, έχει περισσότερα μειονεκτήματα από ότι πλεονεκτήματα.

Δεν έχω ψάξει κάτι παραπάνω από όσα είχα γράψει σε παλιότερα ποστς, οποτε σε αυτό δεν έχω να προσθέσω κάτι.

σε λογικες ποσοτητες δεν λενε τιποτα εννοητε οτι μπορεις να τα τρως

απλα στο postwo δεν ειναι οτι καλητερο

η φρουκτοζη μεταβολιζετε στο συκοτι
μετα την προπονηση εσυ θες να γεμισεις με γλικογονο τους μυς σου
αρα ειναι καλητερο να χρησιμοποιησεις κατι αλλο

τα φρουτα εχουν και φυτικες ινες που καθηστερουν την αποροφηση




σορρυ beeffff....... μουχαχαχαχααα!!!

Plus
10-06-10, 15:12
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Plus Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα εγω εννος κατι αλλο παιδια,δεν καταλαβατε ακριβως τι εννοω,μαλλον δεν το προσδιορισα και εγω καλα.

τα γευματα ειναι 6...μετα το γυμναστηριο τροω το 4ο γευμα μου,που ετσι και αλλιως ειναι τονος σε νερο...και απλα βαζω μια μπανανα για υδατανθρακα.

τι λετε?

(η' να βαζω κατι αλλο αντι για μπανανα?)
lol






Γιατι λολ?

GEORGEXX1
10-06-10, 15:17
γιατι αφου τρως τονο δεν βαζεις και ρυζι για υδατανθρακα;;;

beatshooter
10-06-10, 15:59
Παιδια,λογικα θα ενδιαφερει κ πολλους αλλους....Μετα την προπ,πινω whey...Αντι για μπανανα/μελι τι αλλο μπορω να φαω?Ρυζι ειναι δυσκολο να το βρασω στα αποδυτηρια...Κατι ευκολα προσβασιμο και γρηγορο.;)

Eddie
10-06-10, 16:04
Παιδια,λογικα θα ενδιαφερει κ πολλους αλλους....Μετα την προπ,πινω whey...Αντι για μπανανα/μελι τι αλλο μπορω να φαω?Ρυζι ειναι δυσκολο να το βρασω στα αποδυτηρια...Κατι ευκολα προσβασιμο και γρηγορο.;)

Δεξτροζη-Μαλτοδεξτρινη,Waxy Maize,Vitargo..

beatshooter
10-06-10, 16:12
Για γραμμωση ειναι οκ αυτα?

Eddie
10-06-10, 16:16
Για γραμμωση ειναι οκ αυτα?

Nαι,αν προσεξεις λιγο με τις ποσοτητες.Οι πιο γνώστες λενε οτι οταν πεσεις αρκετα σε λιπος καλυτερο ειναι το waxy maize.

beatshooter
10-06-10, 16:50
Εγω θελω να καψω λιπος,εχω δρομο ακομα...

ioannis1
10-06-10, 16:59
παιδια το θεμα αναλυεται τελεια εδω απο τον musleboss
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74

manosvdm
02-07-10, 11:38
οπως γνωριζετε πολοι εχω καταφερει να φτασω στο 12% λιπος(απο40+) , και ολο αυτο ειναι μαζεμενο στον αφαλο, ακομα και η 4 πανω κοιλιακοι μου ειναι ευδιακριτοι πλεων, ενω χερια ποδια ειναι γραμωμενα πληρως και με λιπος περιπου7-8%, γαμπα ξυραφι.

ομως θελω να καθαρισω και τον αφαλο.

να σας πως καθολη την διαρκεια της απωλειας, χρησιμοποιουσα μεταπροπονητικο 20μαλτο +20δεξτρο +40πρωτ.,

συνεχιζω να χανω ακομα λιπος, μηπως θα μπορουσα να αντικαταστησω τους απλους υδατανθρακες με κατι αλλο, προκειμενου να επιταχυνω την διαδικασια. η αφου η μεταμορφωση μου συνεχιζετε να παραμεινω σε αυτα που κανω;

Υποψη οτι τα γευματα μου ειναι αριστα καθολη την διαρκεια της ημερας.

savage
02-07-10, 12:01
να σας πως καθολη την διαρκεια της απωλειας, χρησιμοποιουσα μεταπροπονητικο 20μαλτο +20δεξτρο +40πρωτ.,

μηπως θα μπορουσα να αντικαταστησω τους απλους υδατανθρακες με κατι αλλο, ;


waxy maize:thumbup:

noz1989
02-07-10, 12:20
+1

waxy maize starch η vitargo που ειναι σχεδον το ιδιο!

manosvdm
02-07-10, 12:30
σε τι διαφερει απο απο μαλτο και δεξτρο;

noz1989
02-07-10, 12:34
Το βασικοτερο για μενα ειναι οτι ειναι χαμηλου GI! Και επισης αποροφαται απο τον οργανισμο απιστευτα πιο γρηγορα απο την δεξτροζη για την αναπληρωαη του γλυκογονου!

savage
02-07-10, 12:57
noz1989 σωστος σε ολα!:thumbup:

manosvdm
02-07-10, 13:18
ευχαριστω πολυ για την ιδεα,στο δευτερο σκελος της ερωτησης λεω ανα πρεπει να αλλαξω κατι που μεχρι τωρα συνεχιζει να δουλευει;

savage
02-07-10, 13:36
αν εξακολουθεις να χανεις λιπος,μπορεις να κρατησεις τη δεξτροζη/μαλτο(και να κανεις και οικονομια στην τσεπη σου),κι οταν κολλησεις να το ριξεις στο waxy maize

giannis64
02-07-10, 13:46
αν σας ενδιαφερει ριξτε μια ματια εδω!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5618

manosvdm
02-07-10, 15:06
αν εξακολουθεις να χανεις λιπος,μπορεις να κρατησεις τη δεξτροζη/μαλτο(και να κανεις και οικονομια στην τσεπη σου),κι οταν κολλησεις να το ριξεις στο waxy maize
:thumbup::thumbup:

αυτο ελεγα να κανω, αλλα απο την αλλη εχω τοσο γαιδουρινη υπομονη που μπορω να περιμενω.πιστευω οτι οσο ποιο αργα τοσο το καλυτερο.

ευχαριστω πολυ:clap:

savage
02-07-10, 15:13
καλα,βασικα δεν ειναι θεμα υπομονης.ειναι καθαρα θεμα τσεπης.αν πχ δεν εχεις οικονομικο προβλημα δεν βλεπω λογο να μην πινεις waxy maize.ειναι απ'ολες τις αποψεις καλυτερο απο τη δεξτροζη.
εγω προσωπικα το πινω ολο το χρονο και το ιδιο κανει και η ναντια η προπονητρια μου.
αλλα σιγουρα τον τελευταιο λογο τον εχεις εσυ:toast:

PAPA_JOHN
02-07-10, 16:12
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για μετα την προπόνιση επιτρέπεται σαν υδατάνθρακα να βαλουμε βρώμη.....δέν παίρνω συμπληρώματα καθόλου.Και κάτι ακόμα 5 αυγά και 1 γιαουρτάκι 0% αρκούν για μετα την πρποπόνιση σε συνδιασμό με την βρώμη?Ευχαριστώ πολύ.

versus
02-07-10, 17:14
επιτρέπεται!μπορείς να την χτυπήσεις στο μπλέντερ και να το κάνεις σαν σκόνη!
όσο για τα αυγά και γιαούρτι...τα 5 αυγά είναι καλά!!θες πρωτεΐνη ταχείας απορρόφησης!
το γιαούρτι μπορείς να το αφήσεις δεν σου χρειάζεται τόσο!
5 ασπράδια αυγών είναι ικανοποιητικά!

Manos1989
02-07-10, 17:20
5 ασπράδια δεν είναι ικανοποιητικά,είναι λίγα....και είναι πολύ λίγα για μετά την προπόνηση.
8-10 κατ' εμέ που είναι 28-35γ πρωτέινης.

versus
02-07-10, 17:21
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για μετα την προπόνιση επιτρέπεται σαν υδατάνθρακα να βαλουμε βρώμη.....δέν παίρνω συμπληρώματα καθόλου.Και κάτι ακόμα 5 αυγά και 1 γιαουρτάκι 0% αρκούν για μετα την πρποπόνιση σε συνδιασμό με την βρώμη?Ευχαριστώ πολύ.

πόσα κιλά είσαι και τι ύψος;

PAPA_JOHN
02-07-10, 17:24
Είμαι 1.70 75 κιλά......

versus
02-07-10, 17:26
τότε έχει δίκιο ο Μάνος!
8 ασπράδια είναι καλά!!κάπου τόσα!!
αλλά γιατί δεν παίρνεις μία whey;

PAPA_JOHN
02-07-10, 17:32
Τώρα απολύθικα και θέλω να δώ πώς θα πάω μονο με διατροφή μέχρι τέλη αυγούστου και μετά θα συνεχισω όπως παλιά.....

deluxe
02-07-10, 20:06
Οχι βρωμη μεταπροπονητικα. Δεξτροζη/Μελι/Μαλτοδεξτρινη ή ακομα και μπανανα ή ρυζι/μακαρονια, αλλα οχι βρωμη,ψωμι κτλ.

KATERINI 144
02-07-10, 20:10
^^ το ασπρο ψωμι ειναι οκ.

versus
02-07-10, 21:46
Οχι βρωμη μεταπροπονητικα. Δεξτροζη/Μελι/Μαλτοδεξτρινη ή ακομα και μπανανα ή ρυζι/μακαρονια, αλλα οχι βρωμη,ψωμι κτλ.

γιατί;

thanasis reaction
02-07-10, 21:48
γιατι την βρωμη αργει ο οργανισμος να την αφομιωση.

versus
02-07-10, 22:01
δεν ξέρω..εγώ το έκανα και έβλεπα αποτελέσματα!
μέσα σε sheiker,30γρ. πρωτεΐνης και βρώμη χτυπημένη στο μπλέντερ!

deluxe
02-07-10, 22:45
Γενικα αμυλωδης υδατανθρακες καταναλωνουμε το πρωι και μεχρι το μεσημερι.

loukiss
03-07-10, 01:18
γτ η μαλτοδεξτρινη ειναι γρηγορος υδατανθρακας??η βρωμη ειναι πολυ καλη...στη θεση σ εγω ,αν θες στερεα τροφη ,θα επελεγα ακομα καλυτερα ρυζακι...

loukiss
03-07-10, 01:22
Οχι βρωμη μεταπροπονητικα. Δεξτροζη/Μελι/Μαλτοδεξτρινη ή ακομα και μπανανα ή ρυζι/μακαρονια, αλλα οχι βρωμη,ψωμι κτλ.

αυτο δν ειναι αμυλο?παρεπιπτοντως οι αμυλωδεις υδατανθρακες καλυτερα να αποφευγονται μονο στο τελευταιο πριν τον υπνο γευμα(και γενικα οι υδατ. εκει).δν νομιζω οτι υπαρχει τοσο σοβαρο προβλημα αν τρως και πιο μετα το μεσημερι αμυλο κλπ..

deluxe
03-07-10, 01:42
Δε συγκρινονται με βρωμη και ψωμι ολικης. Δεν εχουν και τοσες φυτικες ινες, σχεδον καθολου.

PAPA_JOHN
03-07-10, 10:50
Καλημέρα παιδιά το τελευταίο γεύμα το βράδυ τι ώρα να γίνεται?Βασικά πόση ώρα πριν κοιμηθούμε?

Manos1989
03-07-10, 11:54
Ακόμα και ακριβώς πριν τον ύπνο είναι οκ.Θα καταβολιστείς και λιγότερες ώρες έτσι.

versus
03-07-10, 12:22
Καλημέρα παιδιά το τελευταίο γεύμα το βράδυ τι ώρα να γίνεται?Βασικά πόση ώρα πριν κοιμηθούμε?

τι τρως τώρα για τελευταίο γεύμα;

PAPA_JOHN
03-07-10, 17:59
5-6 Αυγά η 2 γιαουρτάκια η cottage με λίγα λιπαρά.

versus
03-07-10, 18:45
5-6 Αυγά η 2 γιαουρτάκια η cottage με λίγα λιπαρά.

το βράδυ γιαουρτάκι!

dionisos
03-07-10, 18:49
Με το γιαούρτι πρόσθεσε και καρύδια ή αμύγδαλα!

SepTum
03-07-10, 21:54
Eνα μετριο αυγο εχει 7γρ πρωτεινης.Δηλαδη 5 αυγα=35γρ πρωτεινης ειναι ηδη παραπανω απο το κανονικο....

giannis64
03-07-10, 21:56
4 γρ πρωτεινης εχει!!!!;)

edit: μιλαμε για ασπραδι!!!

SepTum
03-07-10, 23:35
Δες εδω πχ στην 5η παραγραφο. http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=7265 Αν κρινω οτι απο το γιαουρτι που εχω και εχει 18.5 τοτε μαλλον και για το ασπραδι σωστα θα τα λεει.

giannis64
03-07-10, 23:53
ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΥΓΟ
*************
100 Γραμμάρια

Θερμίδες :158
Πρωτείνες σε gr :12
Λίπος σε gr :11
Υδατάνθρακες σε gr :1
Κυτταρίνη σε gr :0
Χοληστερίνη σε mg :548
Ασβέστιο σε mg :56
Σίδηρος σε mg :2


ΑΣΠΡΑΔΙ ΜΟΝΟ (περιπου)
************
1 Τεμάχιο

Θερμίδες :16
Πρωτείνες σε gr :3
Λίπος σε gr :0
Υδατάνθρακες σε gr :0
Κυτταρίνη σε gr :0
Χοληστερίνη σε mg :0
Ασβέστιο σε mg :4
Σίδηρος σε mg :0



Δεν ξερω ποσα αυγα ειναι τα 100γρ παντως ενα αυγο(μαζι με τον κροκο) εχει πανω κατω Πρωτ:6 Λιπη:5 Υδατ:1 Χολιστερ:218
ενω ενα ασπραδι Πρωτ:4 Λιπη:0 Υδατ:1 Χολ:0 ! :rabbit:

:thumbup:;)

υπαρχουν και αλλα!!

PAPA_JOHN
04-07-10, 00:18
Μέσα στην μέρα έβαλα ένα γεύμα με σόγια και λαχανικά.Τι λετε για την σόγια?

manosvdm
06-07-10, 14:45
πολλα αρθρα μιλανε για εντελως διαφορετικη προσεγγιση για το μεταπροπονητικο σε τελικο σταδιο, οπως για γαλατακι 0 - 1 % και whey isolate μαζι με μπανανα και νερο και λιγο μελι.

λεω να δοκιμασω κατι τετοιο αλλα και την προσθηκη ψωμι ολικης αλεσης 100% δικης μου κατασκευης
δηλαδη 150μλ γαλα +30γρ πρωτεινη,+60γρ φωμι +1κουταλια γλυκου μελι.
συνο πρ30 υδν50-60 και λιπ 2.

σιγουρα χαμηλοτερη εκριση ινσουλινης αλλα μηπως πρεπει;;;;;;;

giannis64
06-07-10, 15:11
δοκίμασε στο μεταπροπονητικο σου να έχεις μόνο πρωτεΐνη,
και μετά από μισή ώρα πάρε το γεύμα σου!!

κόψε και υδατάνθρακα και δεξτροζη από το μεταπροπονητικο!!

edit: σε αυτό το σημείο που είσαι πρέπει κάτι να θυσιάσεις!!

manosvdm
06-07-10, 15:18
δοκίμασε στο μεταπροπονητικο σου να έχεις μόνο πρωτεΐνη,
και μετά από μισή ώρα πάρε το γεύμα σου!!

κόψε και υδατάνθρακα και δεξτροζη από το μεταπροπονητικο!!

edit: σε αυτό το σημείο που είσαι πρέπει κάτι να θυσιάσεις!!

κατι τετοιο λεω και εγω απλα την πρωτεινη θα την μοιρασω στα 2 γιατι μου αρεσει μαζι με γαλα και ψωμακι.

giannis64
06-07-10, 15:24
ασε τι σου αρεσει!:green:

παρτην σκετη!!:toast:

εδω τωρα ψαχνεις την λεπτομερεια! τι να το κανεις το ψωμι και το γαλα??

manosvdm
06-07-10, 15:49
ψαχνω σε ενα νεο τροπο ζωης και οχι σε κοιλιακους που θα φανουν για λιγο διαστημα

δεν ανηκω στην κατηγορια αθλητων που 6μηνες φουσκωνουν και 6 μηνες αδυνατιζουν.

ξερω ποσο ευεργετικη ειναι μαλτο δεξτρο αλλα αυτο δεν μπορει να συνεχιστει για μια ζωη,

αν ειναι να αποκτησω κοιλιακους χωρις υδαντaθρακες τοτε να κανω ketonikh

το προβλημα μου ειανι και οσο το δυνατον ποιο υγεια στη τροφη μου, ειδη η περισσοτερη πρωτεινη ειναι απορια για μενα μελλοντικα.

μεσα στην ολη μου προσπαθεια αυτους τους 14 μηνες, η μαλτο δεξτρο με στεναχωρει διοτι μου σπαταλει 40γρ απο τα 200 που τρωω περιπου.θεωρω οτι με αντικατασταση αυτων των 40 με αλλη τροφη θα με κανει σιγουρα ποιο ευτυχισμενο, απλα το προβλημα μου ειναι ανα θα χασω και καποια μυικη μαζα κοβοντας την μαλτοδεξτρο;

giannis64
06-07-10, 15:54
τι σχέση έχει η κετο??

για το μεταπροπονητικο δεν μιλάμε?

εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά εγώ!!

manosvdm
06-07-10, 17:31
θελω να πω οτι αν ειναι να κοψω το ενα να κοψω και το αλλο και τοτε ειναι σιγουρο οτι θα στεγνωσω, ομως παντα ψαχνομουν και για ταχυτητα και ενα τροπο που να μπορει να μεινει οσο ποιο πολυ γινετε.

η ζωη μου γυρω απο τα βαρη δεν θα σταματηση αυριο και δεν θελω να ειναι παροδικο, ομως για να μπορεσω να το κρατησω δεν θελω αγωνιστικη διατα θελω μια διατροφη που να με κανει καθε χρονο και καλυτερο και να παιζω απο το 8-12%.
δεν θελω ουτε το 4% αλλα ουτε και πανω απο 12%. για αυτο λεω οτι πρεπει να βρω ενα μεταπροπονητικο που να με καθαριζει και οχι να με καθυστερει.

ξερω τον τροπο με τον οποιο μπορεις να βαζεις κιλα και να ανεβαζεις την δυναμη σου, αλλα ο στοχος μου ειναι να ειμαι παντα FIT.
ΔΕΝ ΑΝΑΖΥΤΩ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΓΡΑΜΩΣΗ.

thanasis reaction
06-07-10, 17:53
αυτο που ζητας φιλε το ζηταει ολος ο αντρικος πληθυσμος σε ολοκληρο τον κοσμο!!!!!αν το βρεις πες το κ σε μας!!:toast:

flexakis
06-07-10, 20:25
θελω να πω οτι αν ειναι να κοψω το ενα να κοψω και το αλλο και τοτε ειναι σιγουρο οτι θα στεγνωσω, ομως παντα ψαχνομουν και για ταχυτητα και ενα τροπο που να μπορει να μεινει οσο ποιο πολυ γινετε.

η ζωη μου γυρω απο τα βαρη δεν θα σταματηση αυριο και δεν θελω να ειναι παροδικο, ομως για να μπορεσω να το κρατησω δεν θελω αγωνιστικη διατα θελω μια διατροφη που να με κανει καθε χρονο και καλυτερο και να παιζω απο το 8-12%.
δεν θελω ουτε το 4% αλλα ουτε και πανω απο 12%. για αυτο λεω οτι πρεπει να βρω ενα μεταπροπονητικο που να με καθαριζει και οχι να με καθυστερει.

ξερω τον τροπο με τον οποιο μπορεις να βαζεις κιλα και να ανεβαζεις την δυναμη σου, αλλα ο στοχος μου ειναι να ειμαι παντα FIT.
ΔΕΝ ΑΝΑΖΥΤΩ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΓΡΑΜΩΣΗ.Σε βρισκω πολυ σωστο φιλε μου,οι περισωτεροι εδω μεσα δεν γνωριζουν και διαιωνιζουν λανθασμενα πραγματα.
Μην τρως γαλακτοκομικα θα''θολωσεις'',μην τρως φρουτα εχουν υψηλο GI κ.λ.π. τι λετε ρε παιδια?
Δεν μιλαμε για αγωνιστικη διετα!Για υγειινη διατροφη μιλαμε.Τρωγε εσυ 400γρ. πρωτεινη για 3 μηνες και οταν θα κανεις αιματολογικες το συκωτι και τα νεφρα θα ειναι στα κοκκινα.Το εχω δωκιμασει γι αυτο μιλαω.
Μην ξεχνατε οτι ο πρωταθλητισμος ''σκοτωνει'' με οτι συνεπαγεται αυτο.

thanasis reaction
06-07-10, 21:16
σωστο ρε φιλε κ καλα τα λες κ ετσι πρεπει να σκεφτονται ολοι αλλα εδω ειναι site που αφορα το bodybuilding.κ το θεμα ειναι να μαθουν καποιοι τα ''μυστικα'' του.τα γενικα κ τα περι σωστης διατροφης πανω κατω τα ξερουν ολοι πιστευω!!

ioannis1
06-07-10, 21:42
Σε βρισκω πολυ σωστο φιλε μου,οι περισωτεροι εδω μεσα δεν γνωριζουν και διαιωνιζουν λανθασμενα πραγματα.
Μην τρως γαλακτοκομικα θα''θολωσεις'',μην τρως φρουτα εχουν υψηλο GI κ.λ.π. τι λετε ρε παιδια?
Δεν μιλαμε για αγωνιστικη διετα!Για υγειινη διατροφη μιλαμε.Τρωγε εσυ 400γρ. πρωτεινη για 3 μηνες και οταν θα κανεις αιματολογικες το συκωτι και τα νεφρα θα ειναι στα κοκκινα.Το εχω δωκιμασει γι αυτο μιλαω.
Μην ξεχνατε οτι ο πρωταθλητισμος ''σκοτωνει'' με οτι συνεπαγεται αυτο.

να αρχισω να φοβαμαι φλεχακι αγορι μου;BODYBUILDING.GR

OXI MONO ΥΓΕΙΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

Andrikos
06-07-10, 22:17
Σε βρισκω πολυ σωστο φιλε μου,οι περισωτεροι εδω μεσα δεν γνωριζουν και διαιωνιζουν λανθασμενα πραγματα.
Μην τρως γαλακτοκομικα θα''θολωσεις'',μην τρως φρουτα εχουν υψηλο GI κ.λ.π. τι λετε ρε παιδια?
Δεν μιλαμε για αγωνιστικη διετα!Για υγειινη διατροφη μιλαμε.Τρωγε εσυ 400γρ. πρωτεινη για 3 μηνες και οταν θα κανεις αιματολογικες το συκωτι και τα νεφρα θα ειναι στα κοκκινα.Το εχω δωκιμασει γι αυτο μιλαω.
Μην ξεχνατε οτι ο πρωταθλητισμος ''σκοτωνει'' με οτι συνεπαγεται αυτο.

+1

giannis64
06-07-10, 22:26
Σε βρισκω πολυ σωστο φιλε μου,οι περισωτεροι εδω μεσα δεν γνωριζουν και διαιωνιζουν λανθασμενα πραγματα.
Μην τρως γαλακτοκομικα θα''θολωσεις'',μην τρως φρουτα εχουν υψηλο GI κ.λ.π. τι λετε ρε παιδια?
Δεν μιλαμε για αγωνιστικη διετα!Για υγειινη διατροφη μιλαμε.Τρωγε εσυ 400γρ. πρωτεινη για 3 μηνες και οταν θα κανεις αιματολογικες το συκωτι και τα νεφρα θα ειναι στα κοκκινα.Το εχω δωκιμασει γι αυτο μιλαω.
Μην ξεχνατε οτι ο πρωταθλητισμος ''σκοτωνει'' με οτι συνεπαγεται αυτο.


τι σχέση έχουν όλα αυτά με το ερώτημα του μεταπροπονητικου????

όχι δεν μιλάμε για υγιεινή διατροφή μόνο!!
μιλάμε για διατροφή μυϊκής ανάπτυξης, και για διατροφή ως ότου φανούν οι κοιλιακοί!!!

ioannis1
06-07-10, 22:32
ετσι ειναι μιλαμε για μυικη αναπτυξη.αλλατερμα τα οφ.συνεχιζουμε πανω στο μεταπροπονητικο γευμα.τα οφ θα μεταφερονται.

thanasis reaction
06-07-10, 22:35
το συμπερασμα τελικα ποιο ειναι???τι χρειαζομαστε μετα απο την προπονηση??

beefmeup
06-07-10, 22:40
Μην ξεχνατε οτι ο πρωταθλητισμος ''σκοτωνει'' με οτι συνεπαγεται αυτο.

φλεξακις τα ισοπεδωσες ολα..ποιος μιλησε για 400γρ προτεινης?για ενα μεταπροπονητικο γινεται η κουβεντα,φιλε.

manosvdm,οταν τελειωσεις το ψαξιμο,πες το μας,να μην αγωνιουμε.

απο ερωτηση για μεταπροπο,το πηγες σε κετονικες,θωλομενους κοιλιακους,κ το τι σε κανει ευτυχισμενο στην ζωη.

αν θες απαντηση,παρε προτεινη,με υδατανθρακα κ εισαι κομπλε,για αυτο που θες..

αν περνεις κ κρεατινη μαζι,μονουδρικη,ριχτα ολα μαζι στο σεηκερ,κ εισαι κομπλε.

το ΛΑΘΟΣ,που κανετε ολοι μα ολοι,ειναι οτι θελετε να μαθετε τα παντα,πριν καν ξεκινησετε..κ αυτο δεν γινεται ρε μαγκες,ειναι θεμα εμπηριας γιατο πως αντιδρα το σωμα σας,κ προπονησης,διατροφης κλπ.
μαθετε πρωτα τα βασικα,κ φταστε σε ενα αποδεκτο επιπεδο,κ μετα κοιτατε να ζυγιζετε τα γραμμαρια,σε τι τρωτε κ περνετε..

στο χωριο μου ολα αυτα,κ τον τροπο σκεψης τον λενε με λιγες λεξεις:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ,για την αποφυγη σκληρης κ συστηματικης δουλειας.

giannis64
06-07-10, 22:46
φλεξακις τα ισοπεδωσες ολα..ποιος μιλησε για 400γρ προτεινης?για ενα μεταπροπονητικο γινεται η κουβεντα,φιλε.

manosvdm,οταν τελειωσεις το ψαξιμο,πες το μας,να μην αγωνιουμε.

απο ερωτηση για μεταπροπο,το πηγες σε κετονικες,θωλομενους κοιλιακους,κ το τι σε κανει ευτυχισμενο στην ζωη.

αν θες απαντηση,παρε προτεινη,με υδατανθρακα κ εισαι κομπλε,για αυτο που θες..

αν περνεις κ κρεατινη μαζι,μονουδρικη,ριχτα ολα μαζι στο σεηκερ,κ εισαι κομπλε.

το ΛΑΘΟΣ,που κανετε ολοι μα ολοι,ειναι οτι θελετε να μαθετε τα παντα,πριν καν ξεκινησετε..κ αυτο δεν γινεται ρε μαγκες,ειναι θεμα εμπηριας γιατο πως αντιδρα το σωμα σας,κ προπονησης,διατροφης κλπ.
μαθετε πρωτα τα βασικα,κ φταστε σε ενα αποδεκτο επιπεδο,κ μετα κοιτατε να ζυγιζετε τα γραμμαρια,σε τι τρωτε κ περνετε..

στο χωριο μου ολα αυτα,κ τον τροπο σκεψης τον λενε με λιγες λεξεις:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ,για την αποφυγη σκληρης κ συστηματικης δουλειας.


+1^^^


το συμπερασμα τελικα ποιο ειναι???τι χρειαζομαστε μετα απο την προπονηση??



αυτό είναι σχετικό ανάλογα τους στόχους και την κατάσταση όπου βρισκόμαστε!!

δείτε εδώ μερικές συζητήσεις και ένα άρθρο!!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3930

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6156

manosvdm
06-07-10, 22:48
φλεξακις τα ισοπεδωσες ολα..ποιος μιλησε για 400γρ προτεινης?για ενα μεταπροπονητικο γινεται η κουβεντα,φιλε.

manosvdm,οταν τελειωσεις το ψαξιμο,πες το μας,να μην αγωνιουμε.

απο ερωτηση για μεταπροπο,το πηγες σε κετονικες,θωλομενους κοιλιακους,κ το τι σε κανει ευτυχισμενο στην ζωη.

αν θες απαντηση,παρε προτεινη,με υδατανθρακα κ εισαι κομπλε,για αυτο που θες..

αν περνεις κ κρεατινη μαζι,μονουδρικη,ριχτα ολα μαζι στο σεηκερ,κ εισαι κομπλε.

το ΛΑΘΟΣ,που κανετε ολοι μα ολοι,ειναι οτι θελετε να μαθετε τα παντα,πριν καν ξεκινησετε..κ αυτο δεν γινεται ρε μαγκες,ειναι θεμα εμπηριας γιατο πως αντιδρα το σωμα σας,κ προπονησης,διατροφης κλπ.
μαθετε πρωτα τα βασικα,κ φταστε σε ενα αποδεκτο επιπεδο,κ μετα κοιτατε να ζυγιζετε τα γραμμαρια,σε τι τρωτε κ περνετε..

στο χωριο μου ολα αυτα,κ τον τροπο σκεψης τον λενε με λιγες λεξεις:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ,για την αποφυγη σκληρης κ συστηματικης δουλειας.


οκ φιλαρακο χαλαρωσε γιατι μαλλον δεν γνωριζεις απο την δικια μου συστηματικοτητα, εδω μιλαμε γιατο τι θα ηταν αποδοτικοτερο για καποιον που θελει να βρισκετε σε μεσο ορο λιπους και οχι αγωνιστικου.

εμενα με ενδιαφερει να καθαρισουν οι κατω κοιλιακοι και προς το παρων αφου το καταφερω πως θα μπορω να διατηρουμε με καθαρη κοιλια και πως θα βαζουμε ογκο χωρις να προστειθονται ποντοι στη μεση.
και παλι δεν με ενδιαφερει μεχρι τελος χρονιας να βαλω 5 η 10 κιλα, δεν σκοπευω να παρω μερος σε αγωνες, απλα με ενδιαφερει καθε τελος χρονιας να ειμαι και καλυτερος.

και κατι αλλο που νομιζεις οτι μιλας και θα μας πεις για τα βασικα αν τα γνωριζουμε, λες να χασαμε 50 κιλα σωρις να ξερουμε τα βασικα για take a loοk πρωτα και μετα κρινε με.

thanasis reaction
06-07-10, 22:53
η αποψη μου ειναι οτι αυτο μονο εσυ θα το βρεις με τους αναλογους πειραματισμους που θα κανεις στο σωμα σου.δεν υπαρχει η μαγικη συνταγη.

manosvdm
06-07-10, 23:00
η αποψη μου ειναι οτι αυτο μονο εσυ θα το βρεις με τους αναλογους πειραματισμους που θα κανεις στο σωμα σου.δεν υπαρχει η μαγικη συνταγη.

συμφωνω αλλα καθε φορα που χρειαζετε να αλλαξεις κατι , καλο ειναι να ζηταμε και τις γνωμες αλλων που εχουν δοκιμασει καποια πραγματα, τωρα ο προηγουμενος φιλος υποστηριζει
ολα στο shake :toast:kai ανεβα στην πιστα. ο τυπακος τα σπαει....:clap:

beefmeup
06-07-10, 23:01
οκ φιλαρακο χαλαρωσε γιατι μαλλον δεν γνωριζεις απο την δικια μου συστηματικοτητα, εδω μιλαμε γιατο τι θα ηταν αποδοτικοτερο για καποιον που θελει να βρισκετε σε μεσο ορο λιπους και οχι αγωνιστικου.

εμενα με ενδιαφερει να καθαρισουν οι κατω κοιλιακοι και προς το παρων αφου το καταφερω πως θα μπορω να διατηρουμε με καθαρη κοιλια και πως θα βαζουμε ογκο χωρις να προστειθονται ποντοι στη μεση.
και παλι δεν με ενδιαφερει μεχρι τελος χρονιας να βαλω 5 η 10 κιλα, δεν σκοπευω να παρω μερος σε αγωνες, απλα με ενδιαφερει καθε τελος χρονιας να ειμαι και καλυτερος.

φιλε χαλαρος ειμαι,αυτο που σου εγραψα,στο προηγουμενο,ποστ ειναι μια χαρα,κ για να βλεπεις τους κοιλιακους σου,ολο το χρονο.

ταχυτητα,που γραφεις δεν υπαρχει,υπαρχει συστηματικοτητα κ διαρκεια.

αφου λοιπον ειχες τοσο καλα αποτελεσματα στο σωμα σου,σημαινει οτι δουλεψες κ πειραματιστικες ενδεχομενως.

οποτε που το προβλημα σου,με το σεηκ μεταπροπο?

φοβασαι δλδ,μηπως θολωσεις με τον υδατανθρακα?μου φαινεται περιεργο,σαν απορια.

thanasis reaction
06-07-10, 23:07
συμφωνω αλλα καθε φορα που χρειαζετε να αλλαξεις κατι , καλο ειναι να ζηταμε και τις γνωμες αλλων που εχουν δοκιμασει καποια πραγματα, τωρα ο προηγουμενος φιλος υποστηριζει
ολα στο shake :toast:kai ανεβα στην πιστα. ο τυπακος τα σπαει....:clap:

σε καταλαβαινω οτι εχεις ενα αγχος γιατι εφτυσες αιμα για να φτασεις στο επιπεδο που εισαι τωρα αλλα αυτο που προσπαθουν ολοι να σου πουν ειναι οτι απο την στιγμη που δεν θα κατεβεις σε αγωνες τοστοχο σου 8%-12% μπορεις να τον πετυχενεις καθε χρονο ευκολα με την ειδη εμειρια που εχεις μεχρι τωρα.την λεπτομερεια που ζητας δεν την χρειαζεσαι πιστευω.συνεχισε να κανεις οτι κανεις κ πειραματισου μονο σου.

beefmeup
06-07-10, 23:07
ολα στο shake :toast:kai ανεβα στην πιστα. ο τυπακος τα σπαει....:clap:

φιλε αμφιβαλεις γιαυτο?

τι θες δλδ,να ακουσεις,οτι σε βολευει?

προτεινη,υδατανθρακες κ ενδεχομενως κρεατινη(αν περνεις,μονουδρικη,οχι φορμουλα),τα βαζεις μαζι κ εισαι οκ,απλα πραγματακια.

κ χαμηλα θα μεινεις στο λιπος κ θα εισαι κομπλε απο πλευρας καταβολισμου.τι αλλο ψαχνεις?αφου γραφεις ο ιδιος οτι δεν εχεις αγωνιστικες βλεψεις,απλα πραγματα θες.

δεν τα σπαω εγω,τα σπανε μελετες ετων που εχουν γινει πανω στο θεμα,σε αθλητες.

να χαμε να λεγαμε.

noz1989
06-07-10, 23:08
Χωρις να το παιζω δικηγορος του beefmeup, για να λεει ολα στο shaker σημαινει οτι το εχει δοκιμασει οανω του και αυτο ειναι που δουλευει σε αυτον!

κατ εμε!

Αμεσως μετα EEA+BCAA+λιγο waxy maaize(κυριως για την αποροφηση των αμινοξεων)

και μετα απο 30-45 λεπτα isolate+ λιγα bcaa's(προαιρετικα) + waxy maize( ποσοτητα αναλογη με τα δεδομενα του καθενος)

και μετα απο 2-3 ωρες κανονικο φαι!

manosvdm
06-07-10, 23:12
φιλε χαλαρος ειμαι,αυτο που σου εγραψα,στο προηγουμενο,ποστ ειναι μια χαρα,κ για να βλεπεις τους κοιλιακους σου,ολο το χρονο.

ταχυτητα,που γραφεις δεν υπαρχει,υπαρχει συστηματικοτητα κ διαρκεια.

αφου λοιπον ειχες τοσο καλα αποτελεσματα στο σωμα σου,σημαινει οτι δουλεψες κ πειραματιστικες ενδεχομενως.

οποτε που το προβλημα σου,με το σεηκ μεταπροπο?

φοβασαι δλδ,μηπως θολωσεις με τον υδατανθρακα?μου φαινεται περιεργο,σαν απορια.

οχι ακομα απεχω 3-4% και αναρωτιεμε αν μπορω να αλλαξω κατι στο μεταπροπονητικο, γιατι απλα ειμαι σε ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ διατροφη 14 μηνες και θα ηθελα λιγο ποιο συντομα να μπω σε ποιο χαλαρη διατροφη....

γιατι για να καταναλωσω 40 γραμ μαλτο δεξτρο, ολα τα πρηγουμενα και επομενα γευματα ειναι αριστης συνδιαστηκοτητας. και αναρωτιωμουν αν μπορω να εχω και ενος αλλου τυπου γευμα μεταπρο.

εγω για 14 μηνες ειμαι σε γραμμωση και οπως καταλαβαινεις, θελω να αλλαξω καποια πραγματα......

δεν βιαζομαι για μασαμπουκα και φουσκωματα, αλλα οταν ακολουθεις ενα προγραμμα προπονησης διατροφης το οποιο δεν αναφερει γαι μαλτο δεξτρο, και εγω το εχω παρακαμψει αυτο το σημειο, τοτε καταλαβαινω γιατι Ο TOM VENUTO φημιζετε οτι δεν ξεπερναει ποτε το 8% λιπος off season.

manosvdm
06-07-10, 23:16
Χωρις να το παιζω δικηγορος του beefmeup, για να λεει ολα στο shaker σημαινει οτι το εχει δοκιμασει οανω του και αυτο ειναι που δουλευει σε αυτον!

κατ εμε!

Αμεσως μετα EEA+BCAA+λιγο waxy maaize(κυριως για την αποροφηση των αμινοξεων)

και μετα απο 30-45 λεπτα isolate+ λιγα bcaa's(προαιρετικα) + waxy maize( ποσοτητα αναλογη με τα δεδομενα του καθενος)

και μετα απο 2-3 ωρες κανονικο φαι!

παρατηρηση η προπονηση μου τελειωνει 3 φορες την ευβδομαδα στις 6ωρα απογευμα και το μεταπρο ειναι το 5 γευμα στο 6 γευμα δεν καταναλωνο ποτε υδατανθρακες.

κυριως σαλατικα, cottage, και λιπη

beefmeup
06-07-10, 23:17
πεστο απτην αρχη,για να βγαλουμε μια ακρη αδερφε..

κανε αυτο που λεει ο νοζ πιο πανω κ για υδατανρακα βαλε waxy maize.
καπου στο γραψε κ ο σαβατζ πιο πανω.

απτην αλλη,μην παρεις υδατανθρακα,παρε σκετη προτεινη,κ μιση ωρα μετα φαε κανονικα,το γευμα σου με υδατανθρακα(πατατα ρυζι),κ εισαι κομπλε παλι.

λιπος δεν θα βαλεις σε καμια απτις 2 περιπτωσεις.το ξερω γιατι το κανω χρονια.

noz1989
06-07-10, 23:22
παρατηρηση η προπονηση μου τελειωνει 3 φορες την ευβδομαδα στις 6ωρα απογευμα και το μεταπρο ειναι το 5 γευμα στο 6 γευμα δεν καταναλωνο ποτε υδατανθρακες.

κυριως σαλατικα, cottage, και λιπη

εμενα η προπο δεν τελειωνει ποτε πριν τις 7! και κανω αυτο που σου λεω! Μην φοβασαι τον υδατ και ας ειναι βραδυ! Οσο οι θερμιδες ειναι in check δεν θα εχεις προβλημα!

Στο κατω κατω το αν θα χασεις η αν θα παρεις βαρος/λιπος εξαρταται απο τιε θερμιδες σου! Ειτε postwo βαλεις δεξτροζη+whey ειτε αυγα με πατατα!

manosvdm
06-07-10, 23:25
οκ απλα θα μειωσω την ποσοτητα λιγο απο το ροφημα και θα προσθεσω μερικα αγαπημενα μετα......
αλλωστε φοβαμαι και τον σωματοτυπο μου λιγο, που βεβαια δεν με εχει προδωσει μεχρι τωρα οτι του εχω πει κανει:green:

flexakis
07-07-10, 15:30
Oταν καποιος ρωταει κατι καλο ειναι να ξερουμε ποιος ειναι,σε τι επιπεδο βρισκεται, και που θελει να φτασει.
Οταν καποιος θελει να κατεβει σε αγωνες π.χ θα του δωσουμε αλλη συμβουλη απο καποιον που ειναι 160 κιλα και θελει να αδυνατιση.Και οι δυο κανουν Bodybuilding αλλα εχουν διαφορετικες αναγκες.
Ο συκγεκριμενος φιλος που ανοιξε την συζητηση αν δεν κανω λαθος ηταν υπερβαρος και καταφερε το ακατορθωτο,να χασει κατι δεκαδες κιλα.Εσεις ολοι προτεινετε κατι σε αυτον με βαση το τι δουλεψε σε εσας,και ειναι λαθος γιατι πολυ πιθανο να εχετε διαφορετικο σωματοτυπο(εδω ειναι και το κλειδι).
Οι διατροφολογοι σε θεματα αθλητικης διατροφης προτεινουν:πρωτεινη+υδατανθρακα μετα την προπονηση σε εκτομορφους και μεσομορφους,και σκετη πρωτεινη η BCAA σε μεσομορφους λογο ευαισθησιας στην ινσουλινη.

AlwaysExcel
07-07-10, 18:26
Γεια σας παιδιά, διάβασα ξανά το άρθρο για το post workout γεύμα, για να διορθώσω τυχόν λάθη που κάνω (τελικά αποδείχθηκε ότι έχω εμπαιδώσει καλά τα όσα διάβασα, κυρίως με trial and error τα τελευταία χρόνια ΠΡΙΝ βρω καλά και αξιόπιστα site σαν αυτό).


Αναρωτιέμαι τώρα μήπως θα ήταν καλύτερο, το post workout μίγμα της δεξτρο/μαλτο+κρεατίνης+αλάτι να καταναλώνεται ΚΑΤΑ την διάρκεια της προπόνησης (ίσως και με μια μικρή ποσότητα αμινοξέων?), και στο τέλος ενα whey shake +(γλουταμινη, βιτ C κλπ);

Η είναι τελείως λάθος αυτό;

Δυστυχώς ψάχνω και την λεπτομέρεια, και δεν βολεύομε μ'αυτό που δουλεύει :green:

TEFAAtzis
07-07-10, 18:27
μαλτο/δεξτρο μαζι με κρεατινη μετα την προπονηση και μετα απο κανα 10-15λεπτο την πρωτεινη!!!

giannis64
07-07-10, 18:33
έγινε συγχώνευση του θέματος Post Workout / Intra Workout εδώ!!

διάβασε και παραπάνω και μετά συνέχισε με ότι απορίες έχεις!

manosvdm
08-07-10, 09:15
http://img41.imageshack.us/img41/6636/nutrienttimingg001.jpg (http://img41.imageshack.us/i/nutrienttimingg001.jpg/)

http://img171.imageshack.us/img171/1357/nutrienttimingg002.jpg (http://img171.imageshack.us/i/nutrienttimingg002.jpg/)

http://img41.imageshack.us/img41/2020/nutrienttimingg003.jpg (http://img41.imageshack.us/i/nutrienttimingg003.jpg/)

μεγας διχασμος, ακομα και αυτο το βιβλιο για post workout ειτε σε γραμμωση ειτε σε ογκο
θεωρει οτι μαζι στο μειγμα θα πρεπει και πρωτεινη και υδατανθρακας, ποτε μονο υδατανθρακες, διοτι εχει μεσα καποιες καμπυλες που δειχνουν ποσο ποιο αποτελεσματικο ειναι το ροφημα με ολα τα συστατικα.
το θεμα ειναι οτι η συνταγη ειναι ΄1:3.
εμενα απλα με απασχολει οτι εδω και καιρο το ροφημα μου το ειχα σε αναλογια 1:1 και εδω και κανα δημηνο μειωσα την ποσοτητα της πρωτεινης στο ροφημα στο μισο και το εκανα 1:2 δηλαδη 15-20 πρ και 35-40 υδνυ.

ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. και αναρωτιεμε ποσο πισω μπορει να με πηγε εδω και 9 μηνες το προηγουμενο λαθος.
για αυτο και ψαχνω να βρω ποιο ειναι το ιδανικοτερο ροφημα για μενα.

Manos1989
08-07-10, 10:06
http://img41.imageshack.us/img41/6636/nutrienttimingg001.jpg (http://img41.imageshack.us/i/nutrienttimingg001.jpg/)

http://img171.imageshack.us/img171/1357/nutrienttimingg002.jpg (http://img171.imageshack.us/i/nutrienttimingg002.jpg/)

http://img41.imageshack.us/img41/2020/nutrienttimingg003.jpg (http://img41.imageshack.us/i/nutrienttimingg003.jpg/)

μεγας διχασμος, ακομα και αυτο το βιβλιο για post workout ειτε σε γραμμωση ειτε σε ογκο
θεωρει οτι μαζι στο μειγμα θα πρεπει και πρωτεινη και υδατανθρακας, ποτε μονο υδατανθρακες, διοτι εχει μεσα καποιες καμπυλες που δειχνουν ποσο ποιο αποτελεσματικο ειναι το ροφημα με ολα τα συστατικα.
το θεμα ειναι οτι η συνταγη ειναι ΄1:3.
εμενα απλα με απασχολει οτι εδω και καιρο το ροφημα μου το ειχα σε αναλογια 1:1 και εδω και κανα δημηνο μειωσα την ποσοτητα της πρωτεινης στο ροφημα στο μισο και το εκανα 1:2 δηλαδη 15-20 πρ και 35-40 υδνυ.

ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. και αναρωτιεμε ποσο πισω μπορει να με πηγε εδω και 9 μηνες το προηγουμενο λαθος.
για αυτο και ψαχνω να βρω ποιο ειναι το ιδανικοτερο ροφημα για μενα.

Μου κάνει εντύπωση που προτείνει τόσο λίγη πρωτείνη .....
Οταν λες είδες διαφορά,το εξηγείς λίγο για να καταλάβουμε?

manosvdm
08-07-10, 10:19
Μου κάνει εντύπωση που προτείνει τόσο λίγη πρωτείνη .....
Οταν λες είδες διαφορά,το εξηγείς λίγο για να καταλάβουμε?


αυτο που λεει βασιζετε στην καλυυτερη παρουσιαση ιχνοστοιχειων την δεδομενη στιγμη.

δηλαδη αυτος χωριζει 3 φασεις

energy phase
anabolic phase
growth phase

εγω προς το παρων προσπαθω να προσομειωσω οσο καλυτερα το anabolic phase δηλαδη το το μεταπροπονητικο, αλλα φοβαμαι να βαλω 50γρ υδνθρ.

οταν λεω διαφορα ειδα ταχυτερη αναρωση και εναν καθρεφτη μαγικο μεσα σε ενα μηνα.
βεβαια εχω αλλαξει και καποια πραγματα στις προπονησεις μου
σιγουρα ομως το μεταπροπονητικο ειναι το μεγαλυτερο βοηθημα.

savage
08-07-10, 12:58
θα ηθελα να πω κατι σε αυτο το σημειο με αφορμη το thread που ανοιξε ο μανος.το τελευταιο πραγμα για το οποιο πρεπει να φοβομαστε τον υδατανθρακα ειναι για τη χρηση του η μη,στο μεταπροπονητικο ροφημα.βλεπω κοσμο να τρωει υδατανθρακα αφοβα σε ενα σωρο απο τα γευματα του μεσα στη μερα,και δισταζει να φαει /πιει υδαταναθρακα μεταπροπονητικα.
καταρχας το σωμα εκεινη την ωρα ειναι σε τετοια φαση,που κι ενα κιλο σιροπιαστα να φαμε(που λεει ο λογος),δε θα αποθηκευτει σαν λιπος.Τοτε θα μου πειτε γιατι δε το κανουμε?Γιατι δεν εχουμε στοχο μονο να μην βαλουμε λιπος,αλλα εχουμε και στοχο να καψουμε λιπος(εκμεταλευομενοι την αυξητικη),οποτε πρεπει να βρεθει η χρυση τομη.
Εγω προσωπικα μεταπροπνητικα παντως τρωω/πινω υδατανθρακα ολο το χρονο εκτος απο την τελευταια βδομαδα πριν τον αγωνα(απογλυκογονωση γαρ),απλα φροντιζω να ειναι ποιοτικος υδατανθρακας(waxy maize η ξινομηλο),και ποτε δεν ειχα προβλημα λιπους τα τελευταια χρονια:toast:

noz1989
08-07-10, 13:09
Αποψη μου ειναι οτι πολυ το ψηριζουμε!!! Το ζουμι ειναι αλλου τελικα!!

Το μεταπροπονητικο ειναι το 1/6 της διτροφης μας!! Αν τα κανουμε ολα τα υπολοιπα σωστα οτι και να κανουμε στο μεταπροπονητικο το αποτελεσμα θα ειναι το επιθημητο! Αν ολα τα γευματα ειναι μετρια και η μονη μας εμφαση ειναι στο pwo τοτε οτι και να παρουμε sto pwo το αποτελεσμα θα ειναι μετριο!

Αποψη μου!

savage
08-07-10, 13:10
^^^+!:thumbup:

manosvdm
08-07-10, 13:25
:clap::clap::clap:
εννοειτε οτι ολα τα γευματα μας πρεπει να ειναι τελεια και για αυτο εγω ψηριζω το μεταπροπονητικο.

αρα savage εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει διαφορα απο 30-60γρα υδατανθρακα οσο αφορα το καψιμο λιπους μεταπροπονητικα.

επειδη ειναι πολυ σημαντικος ο υδατανθρακας αυτη την στιγμη τοτε να αυξησω την δοση και οχι να την μειωσω;(αν προκειτε να μην μου επηρεασει την ταχυτητα του after burn):unsure:

noz1989
08-07-10, 13:43
Συγνωμη που γινομαι κουραστικος, ισως και να μην σε ενδιαφερει καν η γνωμη μου, αλλα το καψιμο λιπους εξαρταται κατα κυριο λογο (αν οχι αποκλειστικα) απο το θερμιδικο ελλειμμα! Και οχι απο τα 30 η 40 η 60 γραμμαρια υδατ στο pwo!

manosvdm
08-07-10, 13:57
οχι φιλε δεν γινεσε κουραστικος και γνωριζουμε ολοι ποσο ευεργετικο ειναι το μεταπρο
αλλα πιστευω οτι ο σωματοτυπος καθε ανθρωπου, εκριει διαφορετικες ποσοτητες ινσουλινης.
ειτε αυτο οφειλετε στην βιολογια του σωματος του
ειτε στο ποσο εχει αντισταση στην ινσουλινη απο τα προηγουμενα γευματα
ακομα και απο την μυηικοτητα του

αλλη ενας μυωδεις ανθρωοπος και αλλη ενας με υψηλο λιπος και για αυτο ψαχνω να βρω ποια ποσοτητα ειναι ακριβως η καλυτερη,

ενδεχομενος εγω να ειμαι ευαισθητος στην ινσουλινη και τα 20 με 60 γρ να με επηρεασουν κυριως καθηστερωντας με την υψηλη ινσουλινη που θα μοθ δημιουργει.

αλλη ινσουλινη παραγουν τα 30γρ σε εμενα και αλλη σε εσενα παλι τα 30γρ.

beefmeup
08-07-10, 14:03
:clap::clap::clap:
εννοειτε οτι ολα τα γευματα μας πρεπει να ειναι τελεια και για αυτο εγω ψηριζω το μεταπροπονητικο.

αρα savage εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει διαφορα απο 30-60γρα υδατανθρακα οσο αφορα το καψιμο λιπους μεταπροπονητικα.

επειδη ειναι πολυ σημαντικος ο υδατανθρακας αυτη την στιγμη τοτε να αυξησω την δοση και οχι να την μειωσω;(αν προκειτε να μην μου επηρεασει την ταχυτητα του after burn):unsure:

bro,κοιτα,οπως σου εγραψε ο φλεξακις σε προηγουμενο ποστ,μπορει αντι για προτεινη μετα προπο,να παρεις αμινο.πολλοι το κανουν οταν κανουν γραμμωση,αλλα αυτο ειναι για ακραιες αγωνιστικες περιπτωσεις.δεν νομιζω οτι σε σενα θα κανει διαφορα.

το καλυτερο,που εχεις να κανεις(αν οχι αυτο με τα αμινο),να παρεις μια καλη προτεινη(ισολατε),με ενα υδατανθρακα τυπου waxy maze,η κανα ξυνομηλο μεταπροπο,κ θα εισαι κομπλε για τους στοχους σου.

οι δοσεις τωρα,πανε αναλογα με τις αναγκες σου,το ειδος κ την ενταση των προπο σου,κλπ.

αν δες θες υδατανθρακα μαζι με την προτεινη/αμινο,μην παρεις(εγω το κανω αυτο,αναλογα την φαση,κ δεν ειχα ποτε προβλημα).κ τον καταβολισμο θα σταματησεις,κ λιπος θα συεχισεις να καις.

απλα μετα μιση ωρα,φαε ενα κανονικο γευμα με υδατανθρακα,κ προτεινη,κ εισαι οκ!

flexakis
08-07-10, 14:43
http://img175.imageshack.us/img175/1301/img006tb.jpg (http://img175.imageshack.us/i/img006tb.jpg/)img009.jpg (http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13974&stc=1&d=1278589111)img008.jpg (http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13975&stc=1&d=1278589142)

manosvdm
08-07-10, 14:56
http://img175.imageshack.us/img175/1301/img006tb.jpg (http://img175.imageshack.us/i/img006tb.jpg/)img009.jpg (http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13974&stc=1&d=1278589111)img008.jpg (http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13975&stc=1&d=1278589142)

σωστος αν εχεις στοιχεια ενδομορφιας τοτε επηρεαζει η ποσοτητα υδατανθρακα
αφου στο συγκεκριμενεο απαγορευειθ στον ενδομορφο το ροφημα και μιλαει για solid food 1-2 ωρες μετα:thumbup:

deluxe
08-07-10, 15:27
Με λιγα λογια, παει καπως ετσι;

Waxy > Δεξτροζη+Μαλτο > Δεξτροζη > Μαλτο > Μελι;

Δλδ εγω που πινω μονο 40γρ μαλτο ειναι πολυ λαθος; Θα υπηρχε καποιο οφελος αν συνδιαζες waxy με μαλτο;

Επισης τι ισχυει τελικα με το γαλα στην περιοδο γραμμωσης; Δε υπαρχει μια σταθερη αποψη.

Και αν σε θολωνει το γαλα, οπως λενε, τοτε το ιδιο θα σε θολωνει και η Whey, εκτος αν δεν εχει λακτοζη. Αν η λακτοζη ειναι το μονο πραμα που σε θολωνει με το γαλα, τοτε μπορουμε να πινουμε γαλα με μειωμενη λακτοζη; Υπαρχει το advance που εχει 70% λιγοτερη λακτοζη, δλδ στα 100-200ml, σχεδον τιποτα. Ή παιζει ρολο και το λιπος που περιεχει;

flexakis
08-07-10, 15:40
Φιλε μου αυτες ειναι λεπτομεριες πολυ εξεζητημενες.Φαε μετα την προπονηση μια απλη μορφη υδατανθρακα και εισαι ο.κ,ας ειναι και μια μπανανα.Το ιδιο θα σου ελεγα και για την λακτοζη,δεν θα παθεις κατι αν πιεις κανονικο γαλα αρκει να ειναι με χαμηλα λιπαρα.
Μην ξεχναμε οτι το γαλα περιεχει ασβεστιο, συστατικο απαραιτητο για την υγεια των οστων,οποτε μην το αφερειτε για μεγαλο χρονικο διαστημα απο την διατροφη σας.

thegravijia
08-07-10, 15:44
Φιλε μου αυτες ειναι λεπτομεριες πολυ εξεζητημενες.Φαε μετα την προπονηση μια απλη μορφη υδατανθρακα και εισαι ο.κ,ας ειναι και μια μπανανα.Το ιδιο θα σου ελεγα και για την λακτοζη,δεν θα παθεις κατι αν πιεις κανονικο γαλα αρκει να ειναι με χαμηλα λιπαρα.
Μην ξεχναμε οτι το γαλα περιεχει ασβεστιο, συστατικο απαραιτητο για την υγεια των οστων,οποτε μην το αφερειτε για μεγαλο χρονικο διαστημα απο την διατροφη σας.
:clap::thumbup:

manosvdm
08-07-10, 19:04
ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΦΑΓΑ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΙΩΣΑ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΑΜΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΟΦΗΜΑ

ΑΠΛΑ ΜΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΡΟΦΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΛΙΓΟ ΨΩΜΑΚΙ ΟΛΙΚΗΣ 100%
ΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΙΝΗ
ΟΥΦ :toast:

deluxe
08-07-10, 20:31
Απλα πιστευω πως αν το γαλα ειναι 0% και με λιγοτερη λακτοζη, δεν υπαρχει καποιο προβλημα, αντιθετως ειναι πολυ καλυτερα απο το σκετο νερο. Υπαρχει και ενα αρθρο που λεει για το γαλα μεταπροπονητικα.

Τελικα η σκετη μαλτοδεξτρινη ειναι καλη ή κανω βλακεια;

manosvdm
08-07-10, 21:26
για μενα αμα σου αρεσει δεν το βρισκω βλακεια!!!
εμενα προσωπικα τα ροφηματα τα προτιμο ποιο sμothie και για αυτο θα προτιμω τογαλα μετα απο 30 λεπτα αφου πρωτα καταναλωσω το λιγοτερο μεταπρο ροφημα.

στη φαση που ειμαι τωρα ισα ισα για να καταπιεσω την κορτιζολη
:toast:

deluxe
08-07-10, 22:46
Και οι σοκολατες και τα παγωτα μου αρεσουν, αλλα ειναι βλακεια. Σα γευση το ιδιο μου κανει ειτε πινω δεξτροζη, ειτε μελι, ειτε μαλτοδεξτρινη. Απλα θελω να ξερω ποιο ειναι το σωστο.

KATERINI 144
09-07-10, 00:10
Φιλε μου αυτες ειναι λεπτομεριες πολυ εξεζητημενες.Φαε μετα την προπονηση μια απλη μορφη υδατανθρακα και εισαι ο.κ,ας ειναι και μια μπανανα.Το ιδιο θα σου ελεγα και για την λακτοζη,δεν θα παθεις κατι αν πιεις κανονικο γαλα αρκει να ειναι με χαμηλα λιπαρα.
Μην ξεχναμε οτι το γαλα περιεχει ασβεστιο, συστατικο απαραιτητο για την υγεια των οστων,οποτε μην το αφερειτε για μεγαλο χρονικο διαστημα απο την διατροφη σας.:clap::clap::clap::clap:

KeyserSoze
09-07-10, 16:35
Πωπω, νομιζω εκαψα λιπος και μονο στην προσπαθεια να βγαλω ακρη με τοσες αποψεις.
Λοιπον, χαιρεται, νεος στην παρεα, θα ηθελα καποιες διευκρινισεις

1. διαβασα και το αθρο του αφεντικου, και καπου εχω μπερδευτει. Οσον αφορα το κομματι των υδατανθρακων στο post στο αρθρο ελεγε για δεξτρο και γλυκοζη, εδω διαβαζω για δεξτρο και μαλτο, ισως ταχω μπερδεψει αλλα ειναι διαφορετικα αυτα?

2. Ας πουμε οτι επειδη θελω να μπω σε προγραμμα ογκου, στο ροφημα μου θα βαζω πρωτεινη 0.55/γρ αλιπου βαρους και 1.1γρ υδατανθρακων, ας πουμε οτι θα παρω 50% δεξτρο και 50% μαλτο. Μεχρι εδω καλα?Λοιπον, ολα αυτα τα διαλυουμε σε περιπου 1,5 λιτρο νερο ετσι?Οχι γαλα και τα συναφη...(για την ακριβεια ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ το νερο ή κανει ΚΑΚΟ το γαλα, γιατι σε πολλες πρωτεινες η δοσολογια ειναι με 100ml γαλα και μου φαινεται κουλο να κανει κακο το γαλα)

3. Που μπορω να βρω μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη? Αποτι καταλαβα δεν πωλουνται και τα 2 στα φαρμακεια, που βρισκω τι?Και κυριως με τι πανε?Με το κιλο?

4. Και τελος, σαν post workout meal να υποθεσω αναφερομαστε μονο στο ροφημα ΚΑΠΑΚΙΑ στην προπονηση και οχι στο κανονικο γευμα 1 ωρα μετα την προπονηση ε?

manosvdm
09-07-10, 17:55
αμεσως μετα
βρισκεις στα xtremestore με 10-15 το 1,5 κιλο
δεξτρο γλυκοζη ειναι το ιδιο
γλυκοζη στα σουπερμαρκετ με 3 ευρω το βαζακι
:toast:

GEORGEXX1
09-07-10, 18:31
Πωπω, νομιζω εκαψα λιπος και μονο στην προσπαθεια να βγαλω ακρη με τοσες αποψεις.
Λοιπον, χαιρεται, νεος στην παρεα, θα ηθελα καποιες διευκρινισεις

1. διαβασα και το αθρο του αφεντικου, και καπου εχω μπερδευτει. Οσον αφορα το κομματι των υδατανθρακων στο post στο αρθρο ελεγε για δεξτρο και γλυκοζη, εδω διαβαζω για δεξτρο και μαλτο, ισως ταχω μπερδεψει αλλα ειναι διαφορετικα αυτα?
δεξτροζη-γλυκοζη ειναι το ιδιο αρα μιλαμε για δεξτρο και μαλτο

2. Ας πουμε οτι επειδη θελω να μπω σε προγραμμα ογκου, στο ροφημα μου θα βαζω πρωτεινη 0.55/γρ αλιπου βαρους και 1.1γρ υδατανθρακων, ας πουμε οτι θα παρω 50% δεξτρο και 50% μαλτο. Μεχρι εδω καλα?Λοιπον, ολα αυτα τα διαλυουμε σε περιπου 1,5 λιτρο νερο ετσι?Οχι γαλα και τα συναφη...(για την ακριβεια ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ το νερο ή κανει ΚΑΚΟ το γαλα, γιατι σε πολλες πρωτεινες η δοσολογια ειναι με 100ml γαλα και μου φαινεται κουλο να κανει κακο το γαλα)
ναι 50-50 τα παιρνεις αλα εγω ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να παιρνουμε και απο τα δυο εγω παιρνω μονο δεξτρο η λιγο μελακι,γιατι σε 1,5 λιτρα;;; βατραχι εισαι;;;για μεταπροπονητηκο μην βαλεις γαλα γιατι εκεινη την ωρα που το θες θα σε καθυστερησει στην αποροφηση της δεξτρο κατα τα αλα να πινεις γαλα εχει πολα ωφελοι τα βαρη δεν ειναι το παν στην ζωη μας


3. Που μπορω να βρω μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη? Αποτι καταλαβα δεν πωλουνται και τα 2 στα φαρμακεια, που βρισκω τι?Και κυριως με τι πανε?Με το κιλο?
αυτο απαντηθηκε
4. Και τελος, σαν post workout meal να υποθεσω αναφερομαστε μονο στο ροφημα ΚΑΠΑΚΙΑ στην προπονηση και οχι στο κανονικο γευμα 1 ωρα μετα την προπονηση ε?

ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ

KeyserSoze
09-07-10, 18:51
βρισκεις στα xtremestore με 10-15 το 1,5 κιλο


Θενξ, το εψαξα, εχει και μαγαζι κοντα μου απλα εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη?
Γιατι απο τις ονομασιες, μόνο της warriorlab ειχε που να ειναι δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη συγκεκριμενα

Blackie
12-07-10, 19:57
Προσωπικά που χτυπάω 10 ασπράδια μετά την προπόνηση, πόσο γλυκόζη να πάρω; Βάσει της φόρμουλας 0.55 επί κιλά άλιπης μάζας μου βγαίνει 40γρ υδατάνθρακα... Πως μεταφράζεται αυτό σε κουταλάκια ή οτιδήποτε, αν πάντα κατάλαβα καλά;

Επίσης, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα; Όλες όσες πωλούνται είναι καθαρές ποσότητες γλυκόζης;

manosvdm
15-07-10, 11:41
ενα ωραιο αρθρο γιατι πρεπει να χρησιμοποιυμε τελικα ελαχιστους υδατανθρακες μεταπροπονητικα και να αυξανουμε ελαφρα τα καλα λιπαρα μετα απο λιγη ωρα
το συναντας τελευταια σε πολλα αρθρα.


ormones and Diet
Part One: Growth Hormone

By Gary F. Zeolla

Note: This article was revised and expanded and incorporated as a chapter in the book God-given Foods Eating Plan.

Hormones have a direct affect on a person's body composition (muscularity versus fatness), strength and energy levels, sex drive and performance, various aspects of the aging process, and one's health in general. And what you eat has a direct bearing on your hormone levels. This two-part article will look at this relationship between hormones and diet.

In this investigation, it will become apparent that many common dietary recommendations are wrong- headed when it comes to hormone optimization. So be prepared to have some of your preconceptions rattled.

Hormones to be Discussed

Human growth hormone (HGH or GH) and testosterone are the two primary anabolic hormones. This means that increased levels of these hormones will increase muscular size and strength. They are also lipolytic, meaning they mobilize body fat for use as fuel, leading to a reduction in body fat. Thyroid hormone (specifically, trilodothyronine, T3) would be another hormone with anabolic and lipolytic properties.

Cortisol is the primary "catabolic" hormone. Increased levels will have the opposite effect of anabolic hormones, namely decreased muscle size and strength. Cortisol is also lipogenic, meaning it directs the body to store body fat. And importantly, as cortisol levels rise, levels of growth hormone and testosterone levels drop, and vice-a-versa.

Insulin can be anabolic in that it helps to drive amino acids (protein) into muscle cells, thus improving the rate of muscle recovery and growth from exercise. But insulin can be lipogenic in that chronically high levels increase body fat.

Glucagon works in opposition to insulin. As glucagon rises, insulin drops, and vice-a-versa. And its actions are opposite that of insulin. It leads to muscle breakdown but also to the loss of body fat.

Insulin-like growth factor (IGF-1) is a hormone-like substance that has both anabolic and lipolytic effects.

There are many other hormones in the body. But these are the ones that are primary affected by diet. The first two will be the primary focus of this article, but the others will be touched on as well. This first part of this two-part article will focus on growth hormone. Part Two will focus on testosterone.

Growth Hormone Background and Terminology

Before getting to the discussion on GH and diet, some background on GH and a note on terminology will be helpful.

GH-stimulatory factor, also known as Growth Hormone Releasing Hormone (GHRH), is produced by the Hypothalamus and induces the Anterior Pituitary to release GH.

GH-inhibitory factor, also known as Somatostatin, is similarly produced by the Hypothalamus and acts upon the Anterior Pituitary to halt GH release.

GH levels are highest during our growth spurt at puberty and decline steadily from then on. Stated differently, we release about 20-times less GH at 80 than we did at 20!!

Surprisingly, the amount of GH produced by the body isn't greatly reduced as we grow older, just the amount that is released into the blood stream. It has been proposed that an age-related rise in somatostatin levels underlies the observed drop in GH with age past puberty. The pot-belly that characterizes most older males is often the result of reduced GH (Creatine Newsletter).

So the important point in regards to GH is not its production but how much is actually released into the blood stream. So throughout this article, discussion will be on GH release (or secretion) rather than on GH production.

Growth Hormone and Blood Sugar

The most important point in regards to growth hormone (GH) and diet is that "Growth hormone levels increase significantly when insulin levels are low" (Jamieson, p. 85). "More precisely, the cause of growth hormone inhibition is not high insulin levels but rather high blood sugar (which, because insulin is secreted to bring down blood sugar level, overlaps in time with high insulin levels)" (Faigin, p.201).

To explain further, "… glucose inhibits the secretion of growth hormone by acting on specific areas of the hypothalamus. Consequently, during the day, when food is consumed periodically, growth hormone secretion by the pituitary is suppressed, and insulin release by the pancreas is increased" (Dean).

But it should be noted that it is not just any food that causes a rise in blood sugar and the consequent insulin release, but primary carbohydrates. And some kinds of carbs cause a greater blood sugar increase than others. This issue is discussed in the article *The Glycemic Index.

I won't repeat all the details of that article here, but the important point is that low glycemic foods will not increase blood sugar as much as high glycemic foods. And eating a large amount of carbs at once will cause a greater increase in blood sugar levels than eating a small amount of carbs. Also, eating fat with carbs will blunt the rise in blood sugar.

What this means is, consuming a large amount of high glycemic carbs by themselves could completely halt growth hormone release. Or more generally, a high carbohydrate, low fat diet is absolutely devastating to growth hormone levels. This is one of the reasons why many people trying to lose weight on such a diet "plateau" after a period of time. Their inability to continue to lose weight is partly due to suppressed GH levels.

Moreover, a study comparing a group of boys consuming meals composed of high-glycemic index (GI) foods verses low GI foods found, "There were higher levels of the hormones insulin, noradrenaline, and cortisol after the high-GI meals" (Brand-Miller, p.230). So a rapid rise in blood sugar and insulin can lead to a rise in cortisol, with its attendant catabolic and lipogenic properties.

However, "… we need insulin to promote the benefits of growth hormone. Studies show that GH fails to cause growth in animals lacking a pancreas and it also fails if carbohydrates are restricted from the diet" (Jamieson, p.56). The reason for his could be that a strict low carb diet would lead to chronically low insulin levels, and insulin, as indicated above, is needed to drive amino acids into the muscle cells.

Moreover, IGF-1 is produced in the body through the combined actions of GH and insulin. And IGF-1 "… is at least as powerful an anabolic agent as either of its parents" (Faigin, p. 90). But a low carb diet would lead to a reduction in IGF-1 levels. So a low carb diet is not the answer either. In fact, this relationship of insulin, growth hormone, and IGF-1 is one reason why those following a low carb diet also often plateau after a period of time.

There is a relationship with thyroid hormone here as well. "Raising GH has a profound effect on normalizing thyroid function … " (Jamieson, p.100). However, "Studies also show that diets that continuously restrict carbohydrate (like the Atkin's diet, for instance) cause a reduction in T3, and that administering carbohydrate can restore T3 levels after they have declined" (Faigin, p.139). This reduction in T3 is another reason people will often plateau on low carb diets.

So an ideal GH enhancing diet would include some carbs, but not an excessive amount. And the focus would be on low glycemic carbs.

Growth Hormone and Protein

Next to be considered is the relationship of GH to protein intake. "GH is released after the consumption of protein. This might signify to the body that it is now an opportune moment to build" (Creatine Newsletter).

Moreover, "Hormonally, protein intake is positively correlated with growth hormone, IGF-1, and glucagons. These hormones, collectively, exert an anabolic and lipolytic effect" (Faigin, p.156).

This article is about diet, not supplements. But the following paragraph would apply to raising GH levels via diet as well as via supplements:

People are curious why others get better results for their HGH supplementation. When we looked into why, we discovered that growth hormone supplementation increases the need for protein and people who supply the additional protein did better with their HGH supplementation program" (HGH Magazine, "Whey Protein").

So there is a synchronicity going on here. Increased protein intake will increase GH levels, and increased GH levels will increase the need for protein. Moreover, frequent protein feedings will increase absorption of protein and produce frequent GH spikes.

So an ideal GH raising diet would include frequent feedings of high quality protein.

Growth Hormone, Potassium, Sodium, and Fiber

The next dietary nutrient to be looked at is potassium. "Medical science has known for some time that even modest potassium deficiency causes growth hormone and IGF-1 suppression" (HGH Magazine, "Potassium").

The reason for this is rather complicated but important to understand. It relates to cellular hydration.

Cellular hydration, however, is more complex than simply guzzling water. Fluid is constantly moving in and out of the cell across an electrical gradient bisected by the cell membrane. The key to obtaining the positive benefits of "cell volumization" is to maximize intracellular fluid. Drinking water will improve your overall hydration status, but it will not significantly alter the ratio of intracellular to extracellular fluid.

Water moves in and out of cells with electrolytes. The mineral sodium is the chief extracellular electrolyte, whereas the mineral potassium is the chief intracellular electrolyte. By increasing your potassium intake and reducing your sodium intake, you can shift water from the extracellular compartments of your body into the cells (HGH Magazine, "Potassium").

An increased intracellular hydration increases HGH release. And historically, human beings consumed far more potassium than sodium. So their intracellular hydration would have been high. But in recent decades, there has been a shift to a lower potassium to sodium ratio. Many even consume more sodium than potassium. And this leads to a drop in intracellular hydration and thus GH.

The reason for this change in the potassium to sodium ration is two fold. First, the best source by far for potassium is vegetables, and second fruit. But there has been a trend towards consuming less fruit and veggies than historically were eaten. And second, processed foods, fast foods, and restaurant foods are often high, sometimes very high in sodium. And the consumption of such foods has risen dramatically.

So to enhance your GH levels, the answer is obvious-eat more veggies and fruits and less processed, fast, and restaurant foods. So enhancing GH is yet one more reason to add to the long list of reasons to eat your veggies and fruit.

And adding to this is the following, "The American Physicians' Association has found that fibers in whole grains, some fruits, and vegetables keep sugars in the intestinal tract for longer periods. This makes your blood glucose level go up more slowly than if you ate a simple sugar" (HGH Magazine, "Fiber").

So fiber consumption would help to stabilize blood sugar, thus further enhancing GH release.

Bedtime Growth Hormone Release

There are two times when the release of growth hormone is the greatest. First, "… the largest burst of GH is released during the early hours of sleep-hence our eating habits are crucial to maximizing this nighttime secretion " (Jamieson, pp. 85,86). More specifically, "Growth hormone is especially dependent on sleep, because a major growth hormone surge occurs during the first episode of slow-wave sleep, approximately 30-70 minutes after falling asleep" (Faigin, p.200).

However, consumption of carbs at bedtime can blunt this crucial release of growth hormone. And the greater the amount of carbs and the higher the glycemic rating of the carbs, the greater will be the increase in blood sugar and the greater the suppression of GH. Thus, "… going to bed with a belly-full of carbs is hormonally unwise and may diminish, if not nullify, nocturnal growth hormone release" (Faigin, p.201).

It if for this reason that some will recommend not eating at all for at least two hours before bedtime. However, as indicated above, the consumption of protein will increase GH release. So an even better approach would be to limit carbohydrate consumption but to eat some protein at bedtime.

Exercise Induced GH Release

A second significant release of GH can occur in response to exercise. Any type of exercise will cause some increase in GH levels. But vigorous exercise will cause a greater release than exercise done at a low or moderate intensity.

Moreover, strength training will cause a greater release than aerobic exercise. For instance, riding an exercise bike at a high intensity will cause a 166% increase in GH, but weight training at a high intensity will cause a 400% increase.

Furthermore:
All weight-training exercises are effective promoters of GH release, but those that involve the use of high-resistance and major muscle groups tend to be the most effective. Applying maximum effort to fewer repetitions of squats, leg presses, deadlifts, overhead presses, bench presses, standing curls, and leg curls will optimize your results (Jamieson, p.92).

I'm not sure how curls and leg curls got listed here, as they are isolation exercises (only work one muscle group). But the rest are quality compound movements (work more than one muscle group). And the powerlifts (squats, benches, and deadlifts) would be especially effective GH inducing exercises.

But how does all of this relate to diet? A common recommendation by fitness "experts" is to consume a carbohydrate-rich meal prior to a workout to provide fuel for that workout. And then it is recommended to consume carbs, especially high-glycemic carbs, post-workout to replenish glycogen stores. I have made these same recommendations and have followed these practices myself.

However, "a carbohydrate-rich, pre-workout meal squelches exercise-induced growth hormone secretion." And, "Another disadvantage of a pre-workout meal rich in carbohydrate pertains to its effect on brain chemistry…. By elevating serotonin, a neurotransmitter with sedative properties, a carbohydrate-rich meal can adversely affect motivation and energy levels. A protein based pre-workout meal has the opposite effect" (Faigin, pp. 240, 241). So protein would be much better to consume pre-workout than carbohydrate.

Post-workout, it is generally recommended to consume some kind of drink consisting of high glycemic carbs like dextrose or maltodextrin. But, "The insulin spike produced by these high-carbo concoctions will, literally within seconds of swallowing your first gulp, kick you our of the heightened fat-burning state you worked so hard during your workout to attain."

A high-glycemic carb drink will also blunt any growth hormone release that is occurring due to the exercise. It will also further increase cortisol levels, which would already be elevated from the exercise. But, "By contrast, a medium-sized protein or protein/ fat meal will not thwart post-workout exercise fat burning. Rather, it will perpetuate the fat-burning momentum generated by your workout" (Faigin, p.243).

Putting It All Together

Putting all of the above information together, the ideal growth hormone inducing diet would consist of a moderate amount of low glycemic carbs like whole grains, substantial quantities of protein, and copious amounts of vegetables, along with some fruit. It would also limit carb consumption pre- and post-workout and at bedtime.



*****κάνε και μια περίληψη στα ελληνικά!!! mods team*****

beefmeup
15-07-10, 18:20
μετα την προπο,εχουμε αυξημενη GH,μεταξυ αλλων,στο σωμα..κ πεσμενη ινσουλινη.

αυτο κραταει πριπου μιση ωρα,μεχρι να αντιστραφουν οι αναλογιες(θα αυξηθει η ινσουλινη,κ θα μειωθει η αυξητικη)..αυτο γινεται στο σωμα ειτε παρουμε μεταπροπονητικο,ειτε οχι..ειναι φυσικη διαδικασια..

οσο εχουμε αυξημενη GH,το σωμα καιει λιπος.

αν παρουμε υδατανθρακα(απλο)μετα την προπο,θα εκτοξευσουμε την ινσουλινη με κοστος την αυξητικη.

αν παρουμε προτεινη,δεν θα εχουμε προβλημα οσον αφορα τον καταβολισμο,γιατι πολυ απλα τα αμινο της προτεινης θα πανε στους μυς.
οσο πιο γρηγορα αποροφησιμη σπτον οργανισμο,ειναι η πηγη της προτεινης που θα παρουμε(ισο-κονσε-μιγμα),τοσο πιο γρηγορα θα ανεβει η ινσουλινη..
γιατι η προτεινη ανεβαζει την ινσουλινη,αλλα οχι τοσο γρηγορα οσο ο υδατανθρακας..ΔΕΝ μας ενδιαφερει ο υδατανθρακας,γιατι μετα απο μιση ωρα που θα εχει αποροφηθει η προτεινη θα φαμε κανονικα κ θα γεμισουμε τις αποθηκες γλυκογονου..

ο μυικος καταβολισμος στην συγκεκριμενη φαση ΔΕΝ εχει να κανει με υδατανθρακα,αλλα με προτεινη..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ενας υδατανθρκας να σταματησει τον μυικο καταβολισμο,σε αυτη τη φαση..ΜΟΝΟ η προτεινη το κανει.
γιατι ο υδατανθρκας θα παει στις αποθηκες γλυκογονου,κ η προτεινη στους μυς.

υπαρχει κ μια περιπτωση να παρουμε προτεινη κ να ΜΗΝ αλλαξει το επιπεδο της ινσουλινης..κ αυτη η περιτωση ειναι η καζεινη.εχουν γινει μελετες,κ η ινσουλινη εμεινε ανεπειρεαστη(σε μεγαλο βαθμο) απτην ληψη της καζεινης,λογω πολυ αργης απορροφησης..

στο "take home" για το postwo κ την προπο γενικοτερα δεν λεει κατι καινουριο,bro..το παραπανω κουοτ μου ειναι απο παλιοτερο αναλογο θεμα...

τωρα το αν ο καθεις περνει υδατανθρακα στο postwo,ειναι θεμα προσσεγγισης κ επιλογων..
αν εσυ θεωρεις οτι μπορει να σου κανει πισογυρισμα,δεν περνεις.αν παλι περνεις κ βλεπεις οτι δεν εχεις προβλημα,παλι οκ εισαι..

KeyserSoze
15-07-10, 22:20
Oπου υδατανθρακας=πχ δεξτρο?
Εχω μπλεξει τα μπουτια μου.
Τελικα στο μεταπρπονητικο σεικ βαζουμε πρωτεινη+δεξτρο ή όχι

manosvdm
15-07-10, 22:35
εγω προσωπικα εχω μαζι το σεικερ με 35γρ υδατνθρακα και 15 πρωτεινη
το πινω μονορουφι στα αποδυτηρια και παω σπιτι κανω μπανιο και 30 - 40 λεπτα αργοτερα τρωω κατι αγαπημενο και υγεινο μαζι με αμυγδαλοβουτηρο η και 2 fish oil

τα συμφραζομενα λενε οτι οσο μεγαλυτερη αυξητικη τοσο περισσοτερο λιπολιτικη κατασταση θα συνεχιστει

οποτε επιδη δεν κατεβαινω σε αγωνες και δεν βιαζομαι θα το δοκιμασω και βλεποω

beefmeup
15-07-10, 22:38
εγω προσωπικα εχω μαζι το σεικερ με 35γρ υδατνθρακα και 15 πρωτεινη
το πινω μονορουφι στα αποδυτηρια και παω σπιτι κανω μπανιο και 30 - 40 λεπτα αργοτερα τρωω κατι αγαπημενο και υγεινο μαζι με αμυγδαλοβουτηρο η και 2 fish oil

τα συμφραζομενα λενε οτι οσο μεγαλυτερη αυξητικη τοσο περισσοτερο λιπολιτικη κατασταση θα συνεχιστει

οποτε επιδη δεν κατεβαινω σε αγωνες και δεν βιαζομαι θα το δοκιμασω και βλεποω

καλυτερα απεφυγε τα,τα λιπαρα εκει..αστα για αλλο γευμα.

KeyserSoze
15-07-10, 22:55
Να το περιορισω πρακτικα σε μενα και συγκεκριμενα στο σεικ και το μετα-μιση-ρωα-φαγητο?

Εχω περιπου 77κιλα αλιπη μαζα

σεικ στο 5λεπτο μετα την προπο->40 γρ whey+80γρ δεξτρο

μετα μιση ωρα->1 τονος νερου ή αντιστοιχη ποσοτητα ψητη κοτα στηθος+1 κουπα καστανο ρυζι Ή μια πατατα βραστη+1 ντοματα

Προς τα που ωθει το σωμα μου?Εχω μπερδευτει με το τι θελουμε να κανει η ινσουλινη και η gh

beefmeup
15-07-10, 23:04
Να το περιορισω πρακτικα σε μενα και συγκεκριμενα στο σεικ και το μετα-μιση-ρωα-φαγητο?

Εχω περιπου 77κιλα αλιπη μαζα
σεικ στο 5λεπτο μετα την προπο->40 γρ whey+80γρ δεξτρο

μετα μιση ωρα->1 τονος νερου ή αντιστοιχη ποσοτητα ψητη κοτα στηθος+1 κουπα καστανο ρυζι Ή μια πατατα βραστη+1 ντοματα

Προς τα που ωθει το σωμα μου?Εχω μπερδευτει με το τι θελουμε να κανει η ινσουλινη και η gh

στο σωστο δρομο

αν εισαι στεγνος τι φοβασαι??αυτο,ειναι λεπτομεριες για ατομα που κανουν διατροφες για χασιμο.αν κανεις οτι κανεις κ αναπτυσεσαι,γιατι να το αλλαξεις?

εγω κανω το ιδιο,κ βαζω waxy maze για υδατανθρακα.

KeyserSoze
15-07-10, 23:15
Δεν ειμαι στεγνος. Ειμαι 1.85, 94 κιλα, περιπου 18% λιπος(αρα 77 αλιπη μαζα).Προφανως δεν εχω μπακα απλα δεν εχω και 6pack
Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα το τελευταιο 6μηνο να παρω μυικα κιλα και παραλληλα να χασω λιπος, μαλλον εκανα μαλακια διατροφη και κατεληξα να χασω 3 κιλα αλλα να μην παρω τον ογκο που ηθελα σε μυς. Τωρα λογω διακοπων πηγα στα 94 παλι

Απλα επειδη μου ειπε πριν κανα μηνα ενας γυμναστης οτι ο λογος που δεν φουσκωνω οσο θα περιμενα(εχει δειξει το σωμα αλλα οχι οσο περιμενα οτι θα δειξει) ειναι οτι ειχα κοψει υ/α και λιπη εντελως.

Ειπα λοιπον να δοκιμασω λιγο ογκοδιατροφη για κανα μηνα μεχρι να ξαναφυγω διακοπες, εν γνωση μου πως ειμαι στο οριο του να λιπωσω καπως για να δω αποτελεσματα σε μυς

Χαιρομαι παντως πουσου ακουγεται λογικο το postwork και το γευμα γιατι ο στοχος μου ειναι μετα τις διακοπες να κανω ενα μικρο χασιμο, να πεσω στο 14-15% λιπος και μετα να αρχισω ογκο.Απλα αυτη την περιοδο και δοκιμαστικα για 3 βδομαδες ελεγα να δω πως θα παω απο μυς αν κανω διατροφη ογκου.Μετα θα κοψω για κανα 2μηνο αλλα θελω να ξερω απο τωρα αν θα ειμαι στο σωστο δρομο μετα το 2μηνο στεγνωμα που θα ξαναμπω σε ογκο

beefmeup
15-07-10, 23:20
γενικα να ξερεις οτι κ ο υ/ας κ τα καλα λιπαρα ειναι απαραιτητα κ στις 2 φασεις(ογκου/γρμμωσης),απλα θελουν αλλες ποσοτητες κ χρονισμο.

αν κοψεις κ τα 2 ειναι λογικο να μην αναπτυσεσαι.

αφου πειραματιζεσαι για ενα μηνα,δοκιμασε να δεις που θα σε βγαλει,κ οταν γυρισεις,ξεκινας σωστα απτην αρχη.

KeyserSoze
15-07-10, 23:22
Παντως αυτο που περιεγραψα για περιοδο ογκου σαν λογικη σου φαινεται σωστο, ετσι?

beefmeup
15-07-10, 23:25
Παντως αυτο που περιεγραψα για περιοδο ογκου σαν λογικη σου φαινεται σωστο, ετσι?

αν εννοεις το γευμα με το ποστ,σωστα ειναι.

manosvdm
16-07-10, 10:36
καλυτερα απεφυγε τα,τα λιπαρα εκει..αστα για αλλο γευμα.

συμφωνα με οσα εχω μελετησει πρεπει να εχουμε αλλαγες σε ολα οσα ασχολουμαστε
για να βλεπουμε προοδο
αλλαγη τακτικης

πχ επειδη εγω ομως εχω κατεβει πολυ χαμηλα, απο +40% στο 10% και ολα αυτα σε ενα χρονο δεν πρεπει να βασιζομαι στα ιδια επειδη δουλευαν για καποια περιοδο.
βλεπω πχ οτι to cardio σε κληση για 40 λεπτα δεν δουλευει το τελευταιο μηνα
οποτε και γυρισα σε interbal μιας και το αντεχω και διασκεδαζω, ομως επειδη κανω 25-30 ιντερβαλ 3-4 φορες την ευβδομαδα αδειαζουν πολυ γρηγορα οι αποθηκες και νοιωθω στεγνος και βλεπω οτι σε συνδιασμο με παραπανω υδατανθρακες και οχι απο ροφημα αλλα απο ολοκληρη τροφη ανεβασα την ταχυτητα λιπολυσης
οποτε και μια αλλαγη στο μεταπρο μαλλον δειχνει να δουλευει

beefmeup
16-07-10, 14:34
συμφωνα με οσα εχω μελετησει πρεπει να εχουμε αλλαγες σε ολα οσα ασχολουμαστε
για να βλεπουμε προοδο
αλλαγη τακτικης

πχ επειδη εγω ομως εχω κατεβει πολυ χαμηλα, απο +40% στο 10% και ολα αυτα σε ενα χρονο δεν πρεπει να βασιζομαι στα ιδια επειδη δουλευαν για καποια περιοδο.
βλεπω πχ οτι to cardio σε κληση για 40 λεπτα δεν δουλευει το τελευταιο μηνα
οποτε και γυρισα σε interbal μιας και το αντεχω και διασκεδαζω, ομως επειδη κανω 25-30 ιντερβαλ 3-4 φορες την ευβδομαδα αδειαζουν πολυ γρηγορα οι αποθηκες και νοιωθω στεγνος και βλεπω οτι σε συνδιασμο με παραπανω υδατανθρακες και οχι απο ροφημα αλλα απο ολοκληρη τροφη ανεβασα την ταχυτητα λιπολυσης
οποτε και μια αλλαγη στο μεταπρο μαλλον δειχνει να δουλευει

αυτο που λες ειναι σωστο,για την αεροβια που κανεις,κ την διατροφη γενικοτερα..οτι δλδ το σωμα προσαρμοζετε κ πρεπει να το σοκαρεις που κ που για να του δινεις ωθηση..

αλλα για τα λιπαρα στο postwo,ειναι αλλο πραγμα,γιατι εκει θες αυτα που θα παρεις να πανε γρηγορα στους μυς..με τα λιπαρα ομως επιβραδυνεις την αποροφηση τους,στην μεταπροπο φαση..οποτε γιαυτο το εγραψα.

manosvdm
17-07-10, 12:42
ναι μα δεν ακυρωνο για την πρωτη μιση ωρα τρεφομαι με ροφημα, αμεσως μετα θα του δωσω και λιγα λιπαρα για την αυξητικη ορμονη

beefmeup
17-07-10, 12:49
ναι μα δεν ακυρωνο για την πρωτη μιση ωρα τρεφομαι με ροφημα, αμεσως μετα θα του δωσω και λιγα λιπαρα για την αυξητικη ορμονη

αυτα βοηθανε(ενδεχωμενως) σε αυτο που λες,οταν τα παρεις πριν τον υπνο,κ οχι τοσο μεταπροπο.

τωρα αν τα παρεις εκει που λες,κακο δεν κανεις,αλλα ενδεχωμενως να αργεις λιγο την αποροφηση κ του γευματος σου;)

manosvdm
18-07-10, 09:31
αυτα βοηθανε(ενδεχωμενως) σε αυτο που λες,οταν τα παρεις πριν τον υπνο,κ οχι τοσο μεταπροπο.

τωρα αν τα παρεις εκει που λες,κακο δεν κανεις,αλλα ενδεχωμενως να αργεις λιγο την αποροφηση κ του γευματος σου;)


Growth Hormone and Blood Sugar

The most important point in regards to growth hormone (GH) and diet is that "Growth hormone levels increase significantly when insulin levels are low" (Jamieson, p. 85). "More precisely, the cause of growth hormone inhibition is not high insulin levels but rather high blood sugar (which, because insulin is secreted to bring down blood sugar level, overlaps in time with high insulin levels)" (Faigin, p.201).

To explain further, "… glucose inhibits the secretion of growth hormone by acting on specific areas of the hypothalamus. Consequently, during the day, when food is consumed periodically, growth hormone secretion by the pituitary is suppressed, and insulin release by the pancreas is increased" (Dean).

But it should be noted that it is not just any food that causes a rise in blood sugar and the consequent insulin release, but primary carbohydrates. And some kinds of carbs cause a greater blood sugar increase than others. This issue is discussed in the article *The Glycemic Index.

I won't repeat all the details of that article here, but the important point is that low glycemic foods will not increase blood sugar as much as high glycemic foods. And eating a large amount of carbs at once will cause a greater increase in blood sugar levels than eating a small amount of carbs. Also, eating fat with carbs will blunt the rise in blood sugar.

What this means is, consuming a large amount of high glycemic carbs by themselves could completely halt growth hormone release. Or more generally, a high carbohydrate, low fat diet is absolutely devastating to growth hormone levels. This is one of the reasons why many people trying to lose weight on such a diet "plateau" after a period of time. Their inability to continue to lose weight is partly due to suppressed GH levels

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ

alien.carmania
18-07-10, 17:57
γενικα να ξερεις οτι κ ο υ/ας κ τα καλα λιπαρα ειναι απαραιτητα κ στις 2 φασεις(ογκου/γρμμωσης),απλα θελουν αλλες ποσοτητες κ χρονισμο.

αν κοψεις κ τα 2 ειναι λογικο να μην αναπτυσεσαι.

αφου πειραματιζεσαι για ενα μηνα,δοκιμασε να δεις που θα σε βγαλει,κ οταν γυρισεις,ξεκινας σωστα απτην αρχη.

δηλαδη φιλε μου σε ποια γευματα σε περιοδο ογκου ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουμε τα ω3 η τα fish oil...?

Andrikos
18-07-10, 18:52
Growth Hormone and Blood Sugar

The most important point in regards to growth hormone (GH) and diet is that "Growth hormone levels increase significantly when insulin levels are low" (Jamieson, p. 85). "More precisely, the cause of growth hormone inhibition is not high insulin levels but rather high blood sugar (which, because insulin is secreted to bring down blood sugar level, overlaps in time with high insulin levels)" (Faigin, p.201).

To explain further, "… glucose inhibits the secretion of growth hormone by acting on specific areas of the hypothalamus. Consequently, during the day, when food is consumed periodically, growth hormone secretion by the pituitary is suppressed, and insulin release by the pancreas is increased" (Dean).

But it should be noted that it is not just any food that causes a rise in blood sugar and the consequent insulin release, but primary carbohydrates. And some kinds of carbs cause a greater blood sugar increase than others. This issue is discussed in the article *The Glycemic Index.

I won't repeat all the details of that article here, but the important point is that low glycemic foods will not increase blood sugar as much as high glycemic foods. And eating a large amount of carbs at once will cause a greater increase in blood sugar levels than eating a small amount of carbs. Also, eating fat with carbs will blunt the rise in blood sugar.

What this means is, consuming a large amount of high glycemic carbs by themselves could completely halt growth hormone release. Or more generally, a high carbohydrate, low fat diet is absolutely devastating to growth hormone levels. This is one of the reasons why many people trying to lose weight on such a diet "plateau" after a period of time. Their inability to continue to lose weight is partly due to suppressed GH levels



Το άρθρο είναι άλλο ένα σκουπιδάκι του διαδικτύου γιατί τα λέει μισά και επιλεκτικά.
Αυτό που ξεχνά να αναφέρει είναι ότι η αυξητική δεν ρυθμίζεται μόνο από την γλυκόζη όπως έχει κολλήσει η βέλονα στο άρθρο αλλά ρυθμίζεται εξίσου και από την συγκέντρωση λιπαρών οξέων στο αίμα , όταν ανεβαίνουν τα λιπαρά οξεά τότε η αυξητική πέφτει, όταν πέφτουν τα λιπαρά οξέα τότε η αυξητική ανεβαίνει και αυτό γιατί δεν έχει μόνο αναβολική δράση αλλά και καταβολική ως προς τα λιπαρά οξέα.
Όσον αφορά το επισημασμενο που φυσικά δεν έχει καμία παραπομπή σε βιβλιογραφία είναι 100% ασυναρτησία , οποιοδήποτε ζώο έχει θερμιδικό έλλειμα θα χάσει βάρος είτε η αυξητική του είναι ψηλά , είτε χαμηλά .

Εκτός από το να παπαγαλίζουμε ότι ψαρεύουμε στο διαδίκτυο μπορούμε να πειραματιστούμε για μερικά χρόνια στα βάρη και στη διατροφή, και βέβαια να μελετήσουμε σε βάθος και όχι επιδερμικά, και μέχρι τότε να μην είμαστε και τόσο απόλυτοι για μερικά πράγματα.

manosvdm
18-07-10, 22:00
Το άρθρο είναι άλλο ένα σκουπιδάκι του διαδικτύου γιατί τα λέει μισά και επιλεκτικά.
Αυτό που ξεχνά να αναφέρει είναι ότι η αυξητική δεν ρυθμίζεται μόνο από την γλυκόζη όπως έχει κολλήσει η βέλονα στο άρθρο αλλά ρυθμίζεται εξίσου και από την συγκέντρωση λιπαρών οξέων στο αίμα , όταν ανεβαίνουν τα λιπαρά οξεά τότε η αυξητική πέφτει, όταν πέφτουν τα λιπαρά οξέα τότε η αυξητική ανεβαίνει και αυτό γιατί δεν έχει μόνο αναβολική δράση αλλά και καταβολική ως προς τα λιπαρά οξέα.
Όσον αφορά το επισημασμενο που φυσικά δεν έχει καμία παραπομπή σε βιβλιογραφία είναι 100% ασυναρτησία , οποιοδήποτε ζώο έχει θερμιδικό έλλειμα θα χάσει βάρος είτε η αυξητική του είναι ψηλά , είτε χαμηλά .

Εκτός από το να παπαγαλίζουμε ότι ψαρεύουμε στο διαδίκτυο μπορούμε να πειραματιστούμε για μερικά χρόνια στα βάρη και στη διατροφή, και βέβαια να μελετήσουμε σε βάθος και όχι επιδερμικά, και μέχρι τότε να μην είμαστε και τόσο απόλυτοι για μερικά πράγματα.

καλυτερα ανδρικο να πας να διαβασεις κανα βιβλιο του barry sears, σχετικα με τα λιπαρα οξεα και την αυξητικη ορμονη ακομα και σε θερμιδικο ελειμα.
το να ονομαζεις σκουπιδι ενα αρθρο μπορει και να ειναι σωστο αλλα τα ιδια λεει και ο barry sears.

τωρα αν θεωρεις σκουπιδι και τον barry sears.............................παω πασω
τα ποιο γνωστα του βιβλια ειναι τα διατροφικη ζωνη και ωμεγα rx ζωνη gia αθλητες κυριως.

με αυτην την διατροφη πηρε η ομαδα του στην βαρκελωνη 10 χρυσα μεταλια.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΛΙΠΑΡΑ ΟΞΕΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΙΠΑΡΑ.
ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΔΙΑΙΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝ ΣΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΙΧΘΥΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ:bbbiceps:

Andrikos
18-07-10, 22:59
καλυτερα ανδρικο να πας να διαβασεις κανα βιβλιο του barry sears, σχετικα με τα λιπαρα οξεα και την αυξητικη ορμονη ακομα και σε θερμιδικο ελειμα.
το να ονομαζεις σκουπιδι ενα αρθρο μπορει και να ειναι σωστο αλλα τα ιδια λεει και ο barry sears.

τωρα αν θεωρεις σκουπιδι και τον barry sears.............................παω πασω
τα ποιο γνωστα του βιβλια ειναι τα διατροφικη ζωνη και ωμεγα rx ζωνη gia αθλητες κυριως.

με αυτην την διατροφη πηρε η ομαδα του στην βαρκελωνη 10 χρυσα μεταλια.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΛΙΠΑΡΑ ΟΞΕΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΙΠΑΡΑ.
ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΔΙΑΙΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝ ΣΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΙΧΘΥΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ:bbbiceps:

Ευχαριστώ που μου προτείνεις βιβλία αλλά δεν ζήτησα την γνώμη σου στο τι να μελετήσω.:green:
Φίλε μου σοβαρά τωρά γιατί είσαι τόσο απόλυτος? Σε κάθε ποστ παίρνεις όλο και περισσότερη φόρα και είσαι στην πλάνη ότι σε 1 χρόνο τα έμαθες όλα (κι εσύ) , σε 10 χρόνια δηλαδή ούτε ψύλλος στον κόρφο σου.

Κάνεις τόσο λίγο καιρό , περιττό να σου πω ότι τις απόψεις και τις συνήθειες που είχα τα πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου στο άθλημα τις έχω αναθεωρήσει στο 100% και υπάρχουν ακόμα πράγματα στα οποία δεν είμαι απόλυτος και στα οποία αφήνω πολύ χώρο για διάψευση και αναθεώρηση. Αυτά από εμένα.

manosvdm
19-07-10, 08:37
Ευχαριστώ που μου προτείνεις βιβλία αλλά δεν ζήτησα την γνώμη σου στο τι να μελετήσω.:green:
Φίλε μου σοβαρά τωρά γιατί είσαι τόσο απόλυτος? Σε κάθε ποστ παίρνεις όλο και περισσότερη φόρα και είσαι στην πλάνη ότι σε 1 χρόνο τα έμαθες όλα (κι εσύ) , σε 10 χρόνια δηλαδή ούτε ψύλλος στον κόρφο σου.

Κάνεις τόσο λίγο καιρό , περιττό να σου πω ότι τις απόψεις και τις συνήθειες που είχα τα πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου στο άθλημα τις έχω αναθεωρήσει στο 100% και υπάρχουν ακόμα πράγματα στα οποία δεν είμαι απόλυτος και στα οποία αφήνω πολύ χώρο για διάψευση και αναθεώρηση. Αυτά από εμένα.


αγαπητε, απαντησε μου σε μια ερωτηση;


μπορουσες εσυ που γνωριζεις περισσοτερα τοσα χρονια να με ειχες βοηθησεις επακριβως σε 14 μηνες να χασω 50κιλα και να δειχνω γυμνασμενος αριστα(φυσικα και δεν ειμαι το BUILDERY), με ακριβεις οδηγιες;

συγνωμη αλλα εμενα μου το υποσχεθηκαν τα βιβλια, και δεν λεω οτι τα εμαθα ολα αλλα σιγουρα για τους νεοεισερχομενους στο αθλημα πραγματικα δεν μπορειτε να βοηθησετε στο επακρο,μονο αν υπαρχει επιστημονικη βοηθεια μεσα απο τα βιβλια ο καθε νεος θα μπορεσει να κατανοηση τι ειναι καλυτερο για αυτον.
εμπαση περιπτωση εγω ζητησα την γνωμη για το switcing που θελω να κανω στο μεταπροπονητικο, να ακουσω μερικες γνωμες και εσυ βρεθηκες με στην μεση να με λες ξερωλα.

οσο για το απολυτος, ε ναι ρε φιλε σε ακουω(δουλευβ την αποψη των γνωστικων) αλλα η γνωμη του επιστημονα παντα θα ειναι σε προταιρεοτητα πριν απο ολα, γιατι εδω παιζετε και η υγεια μας.
ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.
αλλοι ειναι ποιο γρηγοροι στις γνωσεις τους και αλλοι θελουν περισσοτερο χρονο για εκμαθηση.

beefmeup
19-07-10, 10:46
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ

φιλε,αυτα που γραφει το αρθρο,τα ξερω,αν κ οντως ο λογος που λεει οτι κολλας δε ειναι κ τοσο αυτος..γενικα,καλο ειναι οταν διαβαζουμε κατι να το αξιολογουμε αναλογα,κ να μην τα περουμε ολα τοις μετρητοις.
γενικα το σωμα,προσαρμοζεται,σε οτιδηποτε,οποτε ετσι κ σε διατροφη κ ασκηση,γιαυτο σου γραψα πιο πανω οτι πρεπει να το σοκαρουμε οταν γινεται αυτο.κ το μονο σιγουρο ειναι οτι δρουνε πολλα πραγματα στο σωμα κ συνδιαστικα.τα χω ξαναγραψει αυτα αλλου.
αν βλεπεις μονο το ενα απο αυτα,η 2 ας πουμε κ προσπαθεις να καταλαβεις μονο απο αυτα τα 2 τι γινεται στην φαση που ρωτας(ποστ),σιγουρο ειναι οτι δεν θα φτασεις σε ασφαλες συμπερασμα,γιατι απλα θα εχεις αγνοησει τις αλλες οδους.
απτην αλλη,αφου εχεις καταληξει,δοκιμαζεις κ βλεπεις,αν κ παλι σου ξαναλεω οτι δεν ειναι αναγκαια τα λιπαρα στο ποστ,για τους λογους που εγραψα ηδη.

αν θες μια γνωμη,για σενα συγκεκριμενα που εχεις φτασει εκει,αυτο που θες ειναι αμινοξεα μαζι με υδατανθρακα τυπου waxy maize..απλα πραγματα που περνανε γρηγορα στους μυς,κ δεν σε επιβαρυνουν με αυξημενα ζακχαρα στο αιμα,αλλα κ ουτε θερμιδικα..χωρις λιπαρα,χωρις τπτ αλλο.κ μετα μιση ωρα τρως.αυτα.


δηλαδη φιλε μου σε ποια γευματα σε περιοδο ογκου ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουμε τα ω3 η τα fish oil...?


bro,καλυτερα οχι με το πρωινο,κ με το ποστ γευμα.

οποιαδηποτε αλλη ωρα ειναι οκ,αλλα αν θες ισως να επωφεληθεις για ορμονες κλπ,(και)βραδυ..

manos_
19-07-10, 10:52
καλυτερα ανδρικο να πας να διαβασεις κανα βιβλιο του barry sears, σχετικα με τα λιπαρα οξεα και την αυξητικη ορμονη ακομα και σε θερμιδικο ελειμα.
το να ονομαζεις σκουπιδι ενα αρθρο μπορει και να ειναι σωστο αλλα τα ιδια λεει και ο barry sears.

τωρα αν θεωρεις σκουπιδι και τον barry sears.............................παω πασω
τα ποιο γνωστα του βιβλια ειναι τα διατροφικη ζωνη και ωμεγα rx ζωνη gia αθλητες κυριως.

με αυτην την διατροφη πηρε η ομαδα του στην βαρκελωνη 10 χρυσα μεταλια.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΛΙΠΑΡΑ ΟΞΕΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΙΠΑΡΑ.
ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΔΙΑΙΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝ ΣΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΙΧΘΥΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ:bbbiceps:

Πας καλα ρε συγκρινεις τον θεο φριφρικο με τον μπαρυ?Ποιος μπαρυ ρε στην πυρα λεμε αθεε πισα και πουπουλα σαν τους χαρτοκλεφτες.Φριφρικο γινεσε ολο και ποιο γραφικος οσο περναει ο καιρος σε πηρανε γραμμη και οι πετρες.
Οσο για το μετα προπονητικο.Εχω την αισθηση οτι το εχουμε αναλυσει υπερβολικα. Ο παλιος μου προπονητης μου ελεγε ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΔΕΞΤΡΟΖΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΛΥΚΟΖΕΣ ΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΓΛΥΚΟ.Και μου ειχε βαλει τρια διαφορετικα αμινοξεα μετα την προπονηση ανιμαλ νιτρο,υγρα και αμινο 3000 και μετα επινα και σκουπ πρωτεινης τα οποια επαιρνα ενα ενα για να μην πεσει το ενα πανω στο αλλο και εκει να δεις αποκατασταση και κερδη.Απλα δεν το κανω τωρα γιατι βγαινουν παρα πολλα τα λεφτα.

Andrikos
19-07-10, 12:29
αγαπητε, απαντησε μου σε μια ερωτηση;


μπορουσες εσυ που γνωριζεις περισσοτερα τοσα χρονια να με ειχες βοηθησεις επακριβως σε 14 μηνες να χασω 50κιλα και να δειχνω γυμνασμενος αριστα(φυσικα και δεν ειμαι το BUILDERY), με ακριβεις οδηγιες;



Αν και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία που τα θεωρείς ιερό δισκοπότηρο μπορώ να σου απαντήσω ναι, και σε πολύ πιο σύντομο χρονικό διάστημα. Χωρίς να θέλω να μειώσω τον κόπο σου , έχε ύποψιν ότι δεν είσαι ο πρώτος παχύσαρκος που έχασε τόσα κιλά σε 14 μήνες , απλά βλέπω ότι νομίζεις ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος να καταφέρεις κάτι και όλοι οι άλλοι τρόποι είναι λάθος . Και άλλοι τα κατάφεραν αλλά δεν πιστεύουν ότι ο δικός τους τρόπος είναι ο μόνος και ο καλύτερος.

manosvdm
19-07-10, 13:08
Αν και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία που τα θεωρείς ιερό δισκοπότηρο μπορώ να σου απαντήσω ναι, και σε πολύ πιο σύντομο χρονικό διάστημα. Χωρίς να θέλω να μειώσω τον κόπο σου , έχε ύποψιν ότι δεν είσαι ο πρώτος παχύσαρκος που έχασε τόσα κιλά σε 14 μήνες , απλά βλέπω ότι νομίζεις ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος να καταφέρεις κάτι και όλοι οι άλλοι τρόποι είναι λάθος . Και άλλοι τα κατάφεραν αλλά δεν πιστεύουν ότι ο δικός τους τρόπος είναι ο μόνος και ο καλύτερος.

εγω δεν ειπα οτι ο τροπος μου ειναι ο μοναδικος και ο καλυτερος, απλα ειναι γραμμενος σε βιβλια και τεκμηριωμενα , ενω εγω και εσυ μπορουμε να λεμε οτι θεμε και για αυτο η αποψη σου ναι μεν ακουστη αλλα οχι προταιρεοτητας.

εισαι τοσο κατηγορηματικος ακραια αποψη.
και καλο θα ηταν παντα να εξεταζεις και την υγεια, γιατι η υψηλη ισουλινη εστω και μια φορα την ημερα δεν ειναι καλο για life style.
καλη η ομορφια του σωματος αλλα η υγεια και η καλη ποιοτητα ζωης καλυτερα

τι να το κανω να μου λενε ωραια βυζια και δικεφαλα και εγω 1 ωρα μετα την προπο να ειμαι πτωμα απο το spike της ινσουλινης. και να ειμαι και ολος νευρα.
εγω ετσι αντιδρω με τη ινσουλινη και γιααυτο ψαχνω τροπο να την ελατωσω, και ακομα οι ιδιοι οι επιστημονες βρισκουν ενναλακτικους τροπους προοδου στο αθλημα.

ioannis1
22-07-10, 00:23
ποσταρω εδω ενα post-workout meal
250 gr σολομο
2 φλιτζανια κοφτο μακαρονι ολικης.
συνολο 810 θερμιδες ,80 γρ υδατανθρακα,62 γρ προτεινη,26 γρ λιπαρα.:thumbup::thumbup:

ioannis1
22-07-10, 00:42
ενα ακομη
250 γρ φιλετο κοτα
2 φλιτζανια μαυρο ρυζι
συνολο 410 θερμιδες,90 γρ υδατανθρακα,60 γρ προτεινη,4 γρ λιπαρα

KeyserSoze
22-07-10, 01:35
Μιας και πηρες φορα, ριξε καμια εναλλακτικη για πριν τον υπνο γιατι απο το καθε μερα γιαουρτι εχω γινει γιαουρτι εγω

drago
22-07-10, 01:43
...
Και μου ειχε βαλει τρια διαφορετικα αμινοξεα μετα την προπονηση ανιμαλ νιτρο,υγρα και αμινο 3000 και μετα επινα και σκουπ πρωτεινης τα οποια επαιρνα ενα ενα για να μην πεσει το ενα πανω στο αλλο και εκει να δεις αποκατασταση και κερδη.Απλα δεν το κανω τωρα γιατι βγαινουν παρα πολλα τα λεφτα.

μηπως μπορεις να δωσεις παραπανω λεπτομερειες?

αυτα τα επερνες μετα την προπο η και κατα την διαρκεια?

επισης, ποσο χρονο αφηνες μεταξυ του καθε ενος απ' αυτα?

ioannis1
22-07-10, 11:42
Μιας και πηρες φορα, ριξε καμια εναλλακτικη για πριν τον υπνο γιατι απο το καθε μερα γιαουρτι εχω γινει γιαουρτι εγω
PRE-BEDTIME MEAL
ΣΧΕΔΙΟ 1.
2 σκουπς whey protein
300gr χυμο μηλου.
συνολο θερμιδες146,προτεινη 44,λιπος 3,υδατανθρακες 42 γρ


ΣΧΕΔΙΟ2.
2 σκουπσ whey
300 gr γαλα απαχο

συνολο 353 θερμιδες ,20 γρ υδατανθρακες,54 γρ πρωτεινη.5 γρ λιπος

ΣΧΕΔΙΟ3.
3 σκουπς κασεινη

συνολο θερμιδες 360,12 γρ υδατανθρακες,72 γρ πρωτεινη,3 γρ λιπος



αν δεν θελει καποιος πρωτεινη να πιει ας βαλει 8 ασπραδια και 2 κροκους με τα αλλα μαζι.

cleveland23
22-07-10, 19:16
Καλησπερα σε ολους.
Αποφασισα να σταματησω για λιγο διαστημα την πρωτεινη που επερνα αλλα δεν ξερω τωρα τι να βαλω στο μεταπροπονητικο μου γευμα.Γυμναστηριο συνηθως πηγαινω ειτε κατα τις 12 το πρωι ειτε κατα τις 6 το απογευμα που ειναι και το συνηθεστερο.Καθε βοηθεια δεκτη.

StefPat
22-07-10, 19:18
Γίνεται να ξέρουμε ηλικία κι βάρος;

Θέλεις να σου προτείνουμε άλλη πρωτείνη, ή γεύματα μεταπροπονιτικά;

thegravijia
22-07-10, 19:38
Καλησπερα σε ολους.
Αποφασισα να σταματησω για λιγο διαστημα την πρωτεινη που επερνα αλλα δεν ξερω τωρα τι να βαλω στο μεταπροπονητικο μου γευμα.Γυμναστηριο συνηθως πηγαινω ειτε κατα τις 12 το πρωι ειτε κατα τις 6 το απογευμα που ειναι και το συνηθεστερο.Καθε βοηθεια δεκτη.
kοτοπουλο με πατατες κ κετσαπ

giannis64
22-07-10, 20:37
διαβασε εδω!!

Μεταπροπονητική Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74)

Διχασμος για POST WORKOUT MEAL (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9339)

cleveland23
23-07-10, 12:01
Γίνεται να ξέρουμε ηλικία κι βάρος;

Θέλεις να σου προτείνουμε άλλη πρωτείνη, ή γεύματα μεταπροπονιτικά;

Ειμαι 20χρονων 76κιλα και 1.82 υψος.Ο λογος που αποφασισα να σταματησω την πρωτεινη ειναι επειδη θελω να αφησω για καποιο διαστημα 2-3μηνων τ νεφρα να σταματησουν να φιλτραρουν τετοιου ειδους συμπληρωματα καθοτι με φοβιζει η συνεχομενη χρηση τους.

ioannis1
23-07-10, 12:25
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9339&page=4

Qlim4X
23-07-10, 13:02
Γιανναρε ερωτιση

για οσους εχουν βραδι προπονηση τι γευματα προτινης?

8-10 προπονηση
10 καπακια προτεινη μαζι με waxymaze
11 γευμα τι? υδατανθρακες? στεγνα?
12 pre bedtime προτεινη γιαουρτι, καζεινη ?

manosvdm
23-07-10, 13:35
απο ενα εγκυρο site
http://www.bodybuilding.com/fun/waxy_maize_starch_myth.htm


Περι waxy maise Conclusions


So in spite of hours of investigation, I just couldn't find any reason to use WMS. Even speaking to a dozen or so people from the companies that sell it, couldn't provide me with one single study about this substance. Worse than simply not being able to justify claims about its rapidity, most of the available information suggests that WMS is a poor carbohydrate to use after training.

To put all of this in perspective, it's possible that the WMS we're using has worse digestive/absorptive properties than white bread. We can hope that our product contains "faster" WMS, which will undoubtedly become the new claim, but even at best this is similar to dextrose and maltodextrin. Considering that dextrose is the cheapest supplement in existence, this begs the question: what are we paying for?

NASSER
23-07-10, 13:59
Oταν καποιος ρωταει κατι καλο ειναι να ξερουμε ποιος ειναι,σε τι επιπεδο βρισκεται, και που θελει να φτασει.
Οταν καποιος θελει να κατεβει σε αγωνες π.χ θα του δωσουμε αλλη συμβουλη απο καποιον που ειναι 160 κιλα και θελει να αδυνατιση.Και οι δυο κανουν Bodybuilding αλλα εχουν διαφορετικες αναγκες.
Ο συκγεκριμενος φιλος που ανοιξε την συζητηση αν δεν κανω λαθος ηταν υπερβαρος και καταφερε το ακατορθωτο,να χασει κατι δεκαδες κιλα.Εσεις ολοι προτεινετε κατι σε αυτον με βαση το τι δουλεψε σε εσας,και ειναι λαθος γιατι πολυ πιθανο να εχετε διαφορετικο σωματοτυπο(εδω ειναι και το κλειδι).
Οι διατροφολογοι σε θεματα αθλητικης διατροφης προτεινουν:πρωτεινη+υδατανθρακα μετα την προπονηση σε εκτομορφους και μεσομορφους,και σκετη πρωτεινη η BCAA σε μεσομορφους λογο ευαισθησιας στην ινσουλινη.


Φιλε μου αυτες ειναι λεπτομεριες πολυ εξεζητημενες.Φαε μετα την προπονηση μια απλη μορφη υδατανθρακα και εισαι ο.κ,ας ειναι και μια μπανανα.Το ιδιο θα σου ελεγα και για την λακτοζη,δεν θα παθεις κατι αν πιεις κανονικο γαλα αρκει να ειναι με χαμηλα λιπαρα.
Μην ξεχναμε οτι το γαλα περιεχει ασβεστιο, συστατικο απαραιτητο για την υγεια των οστων,οποτε μην το αφερειτε για μεγαλο χρονικο διαστημα απο την διατροφη σας.

Εδω ο Ακης λεει καθαρα την αποψη του αν και ειναι ανθρωπος που εχει δοκιμασει και πειραματιστει τοσο με το δικο του σωμα οσο και με αθλητες του! Και προσωπικα του βγαζω το καπελο σε οσα εχει κατορθωσει.


Ευχαριστώ που μου προτείνεις βιβλία αλλά δεν ζήτησα την γνώμη σου στο τι να μελετήσω.:green:
Φίλε μου σοβαρά τωρά γιατί είσαι τόσο απόλυτος? Σε κάθε ποστ παίρνεις όλο και περισσότερη φόρα και είσαι στην πλάνη ότι σε 1 χρόνο τα έμαθες όλα (κι εσύ) , σε 10 χρόνια δηλαδή ούτε ψύλλος στον κόρφο σου.

Κάνεις τόσο λίγο καιρό , περιττό να σου πω ότι τις απόψεις και τις συνήθειες που είχα τα πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου στο άθλημα τις έχω αναθεωρήσει στο 100% και υπάρχουν ακόμα πράγματα στα οποία δεν είμαι απόλυτος και στα οποία αφήνω πολύ χώρο για διάψευση και αναθεώρηση. Αυτά από εμένα.


ο Αντρεας ειναι σπουδαγμενος διαιτολογος και αγαπαει την επιστημη του και με ευχαριστηση εχει πεοραματιστει εχει διαβασει και τολμαει να αναθεωρει αποψεις του οταν εξακριβωνει πως κανει κατι λαθος. Δεν εχει σκοπο να θυξει κανεναν απλα να συμβουλεψει και ισως μεσο γραπτου λλογου να παρεξηγηθει.

Το θεμα του τοπικ ειναι μεταπροπονητικο ροφημα ή γευμα, ποσοτητα και ειδος θρεπτικων συστατικων. Προσωπικαπιστευω πως στη φαση που βρισκεται και στο στοχο που εχει ο καθενας αναλογες θα πρεπει να ειναι και οι απαιτησεις.
Αν κανεις ογκο ναι ξαχνεις να φας το συντομοτερο και να εχεις αυξημενες προσληψεις γιατι απλα προσπαθεις να πιεστεις να προλαβεις εντος του 24ωρου να εχεις λαβει τις αναλογες προσληψεις. Και φυσικα εκμεταλευεσαι το μεταπροπονητικο γευμα.
Στη φαση της διαιτας δεν χρειαζεται να βιαστεις να καταναλωσειςουτε πρωτεινη ουτε υδατανθρακες και ειδικα μετα απο αεροβια που το σωμα ειναι ακομα σε αναζητηση ενεργειας. Το αν θα επιλεξει καποιος να εχει υδατανθρακα ή οχι στο μεταπροπονητικο ειναι θεμα αντοχων και αναγκων. Και σαυτη τη φαση δεν ειναι απολυτο το ειδος του υδατανθρακα. Προσωπικα καταναλωνα και συνθετο και απλο υδατανθρακα μαζι με πρωτεινη. Το αν θα επιλεξουμε να ειναι συμπληρωμα ή καποια τροφη ειναι καθαρα θεμα οικονομικο.
Τα λιπαρα οξεα καλο ειναι να υπαρχουν σε ολα τα γευματα αλλα στο μεταπροπονητικο γευμα το βαρος θα πρεπει να πεφτει στη προσληψη πρωτεινης μετα στον υδατανθρακα και στο τελος στα λιπαρα. Δεν τα αποκλειουμε αλλα φροντιζουμε να ειναι μειωμενα σε σχεση με τα αλλα γευματα. Το αν θα επιρρεαζεται η αυξηντικη ορμονη ή η τεστοστερονη του οργανισμου δεν το καθοριζει ουτε η χρονικη περιοδος προπονησης-μεταπροπονητικο ουτε τα αντιστοιχα γευματα, ΑΛΛΑ η ημερησια διατροφη και συνηθειες συνολικα.
Τελος θα πω αυτο που ανεφερε πιο πανω ο φιλος Ακης, πως αναλογα με τις αναγκες μας και τους στοχους μας προσαρμοζομαστε! Ενα fit σωμα δεν εχει τις ιδιες αναγκες με ενα αγωνιστικο σωμα και σιγουρα δεν εχει απαιτησεις και πιεση οπως το αγωνιστικο. Επομενως θα πρεπει να βρισκουμε τροπο να προσαρμοζουμε τις θεωριες που διαβαζουμε με τις απαιτησεις που εχουμε. Τα βιβλια θελουν να πουλανε, τα συμπληρωματα θελουν να πουλανε και τα γυμναστηρια να δουλευουν! Εμεις καλο ειναι να βαζουμε την λογικη μπροστα. Και λιγο μαυρο ψωμακι ή ενα ψινομηλο στο μεταπροπονητικο αντι για σκονες πολυ καλη επιλογη ειναι ;)

The_Mollifier
04-08-10, 23:16
Τι να τρωω μετα την προπονηση??
Να πω πως δν παιρνω συμπληρωματα και πως δν σκοπευω να παρω..
Οποτε ψαχνω μια εναλλακτικη λυση!
Σκεφτομουν ενα ποφημα πλουσιο σχετικα σε υδατανθρακα οπως powerade
γυρω στα 20-30 γρ πρωτεινη..Τ οθεμα ειναι πως δν ξερω τι τροφη να φαω για πρωτεινη μετα την προπονηση!!
οποια βοηθεια θα εκτιμηθει δεοντος!

ioannis1
04-08-10, 23:27
μεταπροπονητικα χρειαζεσαι πρωτεινη αμεσης απορροφησης αρα ενα ροφημα που περιεχει πρωτεινη και υδατανθρακες ειναι οτι πρεπει.

Xxlakis
04-08-10, 23:38
To παιδι ειπε πως δεν θελει συμπληρωματα οποτε η πρωτη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ασπραδια απο βραστα αυγα με ενα κροκο μαζι και 2-3 κουταλιες μελι για τον υδατανθρακα...

ioannis1
04-08-10, 23:40
καλη ιδεα.το εγραψα γιατι κατι ειπε για powerade.δεν ξερω αν εχει τετοια ροφηματα στο εμποριο.

The_Mollifier
04-08-10, 23:47
ευχαριστω που απαντησατε αμεσα και ειναι ωραια αυτα που λετε,αλλα απο το γυμναστηριο ειμαι 1 ωρα δρομο σχεδον!!οποτε δν μπορω να κουβαλαω τροφη μαζι μ!
μολις σκεφτηκα ειτε μιλκο 0% που εχει και καλη πρωτεινη αλλα και υδατανθρακα,η φρεσκο γαλα 0,5 λιτρα 1,5%! τι πιστευεται??

ioannis1
04-08-10, 23:49
ξερεις πιο ειναι το προβλημα;το γαλα αργει να απορροφηθει και ο οργανισμος θελει αμεσα πρωτεινη.αν δεν γινεται αλλιως απο το τιποτε καντο ετσι.

beefmeup
04-08-10, 23:52
ενας φιλος μου,κουβαλαγε ταπερακι στο γυμν.για μια περιοδο,κ μετα την προπονα ετρωγε στο αμαξι του.

κατι σε κοτοπουλο/κρεας/ψαρι με πατατες/ρυζι,η αυγα,θα ειναι οκ αν θες μονο φαγητο.

The_Mollifier
04-08-10, 23:58
To θεμα ειναι οτι ειμαι φοιτητης, μενω κρητη και τρωω στην εστια και μαγειρευω μονο κοτοπουλο και ψαρι για να τα τρωω ως σνακ πρωτεινης μεσα στην μερα..δν εχω περιθωρια να μαγειρευω πολυ,καταλαβαινεται!οποτε προς το γαλα σκεφτομαι,ως εσχατη λυση για μν αφησω χωρις καυσιμα τν οργανισμο μετα την προπονηση..
Τ θεμα ειναι σοκολατουχο 0% η 1,5% φρεσκο απλο?Ως πολυ πιο εμπειροι ριξε μου τα φωτα σας,παρακαλω!

ioannis1
05-08-10, 00:03
πιες ενα σοκολατουχο απαχο η 1%.ειναι το καλυτερο αφου δεν γινετι τιποτε αλλο.

giannis64
22-09-10, 22:25
τιτλος θεματος: Μεταπροπονητικη προπονηση :unsure:

αυτο δεν κολλαει και τωρα το ειδα. μαλλων πρεπει να αλλαξει!:green:

beefmeup
22-09-10, 22:28
τιτλος θεματος: Μεταπροπονητικη προπονηση :unsure:

αυτο δεν κολλαει και τωρα το ειδα. μαλλων πρεπει να αλλαξει!:green:

για δες το 4ο ποστ:green:

Devil
22-09-10, 22:43
ωραιες μερες τοτε.... (3,5 μηνες πριν...λολ)

μεγαλες μορφες εχουν γραψει σε αυτο το thread...

beefmeup
22-09-10, 22:46
ωραιες μερες τοτε.... (3,5 μηνες πριν...λολ)

μεγαλες μορφες εχουν γραψει σε αυτο το thread...

εγω σε μια θα κανω ιδιαιτερη αναφορα κ αυτος δεν ειναι ο σχωρεμενος(απο δω)μπαρμπα κουακερ..

giannis64
22-09-10, 22:54
για δες το 4ο ποστ:green:

:clap:

Devil
22-09-10, 23:01
εγω σε μια θα κανω ιδιαιτερη αναφορα κ αυτος δεν ειναι ο σχωρεμενος(απο δω)μπαρμπα κουακερ..

:thumbup:

αν και αλλον εννοουσα...χιχιχι

ρε παιδια το μπαν του μακι ισχυει ακομα????

Manos1989
22-09-10, 23:03
:thumbup:

αν και αλλον εννοουσα...χιχιχι

ρε παιδια το μπαν του μακι ισχυει ακομα????

Δυστυχώς ναι και κάνουμε μαύρα μάτια να τον πετύχουμε online οπουδήποτε:unsure:

Fiesta S 09
02-12-10, 20:26
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει υποθεί αλλά δεν το βρίσκω.Μετά την προπόνηση με βάρη κάνω αερόβιο γύρω στα 40 λεπτά.Την whey είναι προτιμότερο να την πίνω αμέσως μετά τα βάρη,η κατόπιν εκτέλεσης και του αερόβιου;;;:unsure::unsure:

lef
02-12-10, 20:29
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει υποθεί αλλά δεν το βρίσκω.Μετά την προπόνηση με βάρη κάνω αερόβιο γύρω στα 40 λεπτά.Την whey είναι προτιμότερο να την πίνω αμέσως μετά τα βάρη,η κατόπιν εκτέλεσης και του αερόβιου;;;:unsure::unsure:

χαλαρα μετα το αεροβιο:toast:

Fiesta S 09
02-12-10, 21:36
Οκ αλλά ΄μήπως ξέρεις να μου αιτιολογήσεις και το γιατί;;;Γιατί όχι μετά τα βάρη ας πούμε;

beefmeup
02-12-10, 22:06
Οκ αλλά ΄μήπως ξέρεις να μου αιτιολογήσεις και το γιατί;;;Γιατί όχι μετά τα βάρη ας πούμε;

καις λιπος καλυτερα,απουσια ινσουλινης.
η πρωτεινη θα στην ανεβασει εκεινη την ωρα πριν την αεροβια.

lef
02-12-10, 22:12
ακριβως η πρωτεινη εκεινη την ωρα θα σου ανεβασει την ινσουλινη και δεν θα εχεις την μεγιστη καψη λιπους.ασε που αμφιβαλλω αν θα μπορεις να την βγαλεις με ανεση τν αεροβια με την πρωτεινη στο στομαχι.

Fiesta S 09
02-12-10, 22:19
καις λιπος καλυτερα,απουσια ινσουλινης.
η πρωτεινη θα στην ανεβασει εκεινη την ωρα πριν την αεροβια.

:thumbup::thumbup::thumbup: Thnx guys!

kolakos
09-12-10, 00:44
παιδια θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια...αν δεν υπηρχε μεταπροπονητικο ροφημα στη διατροφη και μετα απο μια ωρα κανονικο γευμα αλλα υπηρχαν κανονικα 6 γευματα παιρνοντας τα προκαθορισμενα στοιχεια καθε φορα που χρειαζομαστε και μετα απο μιση 45 λεπτα απο την προπονηση τρωγαμε κανονικο γευμα...θα υπηρχε ουσιωδες διαφορα?? (στα γευματα μπορει να περιεχετε συμπληρωμα..η ερωτηση εδω δεν ειναι για το αν θα παρει καποιοσ συμπληρωμα αλλα κα8αρα για την διαδικασια του μεταπροπονητικου)

beefmeup
09-12-10, 01:02
μπορεις να μην παρεις τπτ,μετα την προπονα κ να φας μες το τεταρτο.
κ παλι καλα θα σαι.

savage
09-12-10, 01:03
:thumbup:

a.minidis
09-12-10, 01:20
Η διαφορα ειναι "ο χρονος"....,και εξαρταται τι σκοπους εχεις οσο αφορα το σπορ..διαφορα δεν υπαρχει..!!!αλλα στο ββ ο "εχθρος"εκτος απο το λιπος ειναι και ο χρονος αναρωσης ..και πεψεις..πραγμα που με κανονικο φαγητο δεν ειναι το ιδιο με ενα ροφημα..ειδικα μετα απο προπονηση!!;)..

kolakos
09-12-10, 12:47
Η διαφορα ειναι "ο χρονος"....,και εξαρταται τι σκοπους εχεις οσο αφορα το σπορ..διαφορα δεν υπαρχει..!!!αλλα στο ββ ο "εχθρος"εκτος απο το λιπος ειναι και ο χρονος αναρωσης ..και πεψεις..πραγμα που με κανονικο φαγητο δεν ειναι το ιδιο με ενα ροφημα..ειδικα μετα απο προπονηση!!;)..

alla as poume oti meta tin proponisi kana misawro trww ta stoixeia poy xreiazomai se ena geuma...to opoio as exei kai symplirwma mesa den me noiazei...apla i diadikasia me kourazei emena...diladi misi wra meta tin proponisi to analogo shake kai 1 wra kai kati meta pali fagito.....mia kai kali na teleiwnoume...

****γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες.ειναι κανονας του φορουμ.mods team****

beefmeup
09-12-10, 13:52
καπου κανεις λαθος.

το σεηκ το πινεις αμεσως μετα την προπονα,κ μετα απο μιση με 40 λεπτα τρως,αναλογα τι σεηκ πινεις.
γιαυτο σου εγραψε κ ο τασος απο πανω οτι ειναι θεμα "χρονου",γιατι το σεηκ σε εξυπηρετει εκεινη την στιγμη.

αν το παρεις μιση ωρα μετα,δεν εχει νοημα.

beefmeup
14-01-11, 12:56
Παράλληλα, αμέσως μετά το γυμναστήριο έχεις ανάγκη περισσότερο από υδατάνθρακα και λιγότερο από πρωτεϊνη, οπότε η Isolate που σκέφτεσαι να πάρεις θα είναι πεταμένα λεφτά. Γενικά, τις «καθαρές» πρωτεϊνες πρέπει να τις παίρνεις ανάμεσα στα γεύματά σου.


γιατι αυτο ομως?:unsure:

COBRA_STYLE
14-01-11, 13:01
γιατι αυτο ομως?:unsure:
το ιδιο θα ρωταγα και γω!!!γτ κολλημενος τοσο πολυ με τον υ/α??

Lao
14-01-11, 13:22
γιατι αυτο ομως?:unsure:


το ιδιο θα ρωταγα και γω!!!γτ κολλημενος τοσο πολυ με τον υ/α??

Το ανθρώπινο σώμα, κατά την διάρκεια έντονης άσκησης ξοδεύει «καύσιμα» τα οποία στην περίπτωσή μας είναι οι υδατάνθρακες. Αμέσως μετά την προπόνηση λοιπόν, είμαστε στην φάση κατά την οποία έχουμε καταναλώσει ένα μεγάλο μέρος και εκεί ακριβώς επιβάλλεται να αναπληρώσουμε ό,τι χάσαμε.

Επίσης, για κάποιον που θέλει όγκο, εκεί ακριβώς είναι το «παράθυρο» που πρέπει να εκμεταλλευτούμε ώστε να μεγαλώσουμε τον «αποθηκευτικό» χώρο στους μύες μας.

Δεν είναι θέμα κολλήματος. Είναι απλά να γνωρίζει κανείς τί κάνει τί.

Με απλά λόγια, η πρωτεϊνη είναι «τουβλάκι» που «χτίζει» τον μυ κατά την διάρκεια της ανάρρωσης η οποία κατά μέσο όρο αρχίζει περίπου 2 ώρες μετά την προπόνηση. Τότε είναι η κατάλληλη ώρα για να πάρουμε πρωτεϊνη, την ώρα που το σώμα μας «επαναδομείται».

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. :)

beefmeup
14-01-11, 17:35
Το ανθρώπινο σώμα, κατά την διάρκεια έντονης άσκησης ξοδεύει «καύσιμα» τα οποία στην περίπτωσή μας είναι οι υδατάνθρακες. Αμέσως μετά την προπόνηση λοιπόν, είμαστε στην φάση κατά την οποία έχουμε καταναλώσει ένα μεγάλο μέρος και εκεί ακριβώς επιβάλλεται να αναπληρώσουμε ό,τι χάσαμε.

Επίσης, για κάποιον που θέλει όγκο, εκεί ακριβώς είναι το «παράθυρο» που πρέπει να εκμεταλλευτούμε ώστε να μεγαλώσουμε τον «αποθηκευτικό» χώρο στους μύες μας.

Δεν είναι θέμα κολλήματος. Είναι απλά να γνωρίζει κανείς τί κάνει τί.

Με απλά λόγια, η πρωτεϊνη είναι «τουβλάκι» που «χτίζει» τον μυ κατά την διάρκεια της ανάρρωσης η οποία κατά μέσο όρο αρχίζει περίπου 2 ώρες μετά την προπόνηση. Τότε είναι η κατάλληλη ώρα για να πάρουμε πρωτεϊνη, την ώρα που το σώμα μας «επαναδομείται».

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. :)


στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.

Lao
14-01-11, 18:29
στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.

Θες ανάλυση ε; :P

ΟΚ θα ποστάρω το βράδυ που θα χω χρόνο. :)

COBRA_STYLE
14-01-11, 18:32
στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.
διονυση εδω αναφερεται στο μεταπροπονητικο ροφημα ετσι??

Devil
14-01-11, 18:37
Το ανθρώπινο σώμα, κατά την διάρκεια έντονης άσκησης ξοδεύει «καύσιμα» τα οποία στην περίπτωσή μας είναι οι υδατάνθρακες. Αμέσως μετά την προπόνηση λοιπόν, είμαστε στην φάση κατά την οποία έχουμε καταναλώσει ένα μεγάλο μέρος και εκεί ακριβώς επιβάλλεται να αναπληρώσουμε ό,τι χάσαμε.

δεν νομιζω..... κυριως η phosphocreatine καταναλωνουμε.... οι υδατανθρακες μπαινουν στο παιχνιδι αλλα πολυ λιγο...

Επίσης, για κάποιον που θέλει όγκο, εκεί ακριβώς είναι το «παράθυρο» που πρέπει να εκμεταλλευτούμε ώστε να μεγαλώσουμε τον «αποθηκευτικό» χώρο στους μύες μας.

τωρα για το παραθυρο δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει...;)

Δεν είναι θέμα κολλήματος. Είναι απλά να γνωρίζει κανείς τί κάνει τί.

Με απλά λόγια, η πρωτεϊνη είναι «τουβλάκι» που «χτίζει» τον μυ κατά την διάρκεια της ανάρρωσης η οποία κατά μέσο όρο αρχίζει περίπου 2 ώρες μετά την προπόνηση. Τότε είναι η κατάλληλη ώρα για να πάρουμε πρωτεϊνη, την ώρα που το σώμα μας «επαναδομείται».

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. :)

δηλαδη να παρουμε πρωτεινη 2 ωρες μετα την προπονηση??

αυτο για το anabolic window...

(EAC = Essential Amino acid-Carbohydrate supplement )
- Six healthy human subjects participated in two trials in random order, PRE (EAC consumed immediately before exercise), and POST (EAC consumed immediately after exercise).

In both trials (pre and post):
- Blood and muscle phenylalanine concentrations were increased by approximately 130% after drink consumption
- Amino acid delivery to the leg was increased during exercise and remained elevated for the 2 h after exercise
- Phenylalanine disappearance rate, an indicator of muscle protein synthesis from blood amino acids, increased after consumption

This was more with the pre-drink than post:
- Delivery of amino acids (amino acid concentration times blood flow) was significantly greater in PRE than in POST during the exercise bout and in the 1st h after exercise (P < 0.05).
- Total net phenylalanine uptake across the leg was greater (P = 0.0002) during PRE (209 +/- 42 mg) than during POST (81 +/- 19).

These results indicate that the response of net muscle protein synthesis to consumption of an EAC solution immediately before resistance exercise is greater than that when the solution is consumed after exercise, primarily because of an increase in muscle protein synthesis as a result of increased delivery of amino acids to the leg.

COBRA_STYLE
14-01-11, 18:48
αρα θα ηταν πολυ καλο να παρουμε πρωτεινη και λιγο πριν την προπονα!!ετσι δεν ειναι μητσο??

exkaliber
14-01-11, 20:33
κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.



yo
μηπως πηγαινε υδατανθρακας εδω??:unsure:

giannis64
14-01-11, 21:41
εγινε μια συγχωνευση των θεματων που αφορουσαν το μεταπροπονητικο.

ελπιζω οποια μελη τους ανδιαφερει να το διαβασουν.

Lao
15-01-11, 00:09
στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.


Θες ανάλυση ε; :P

ΟΚ θα ποστάρω το βράδυ που θα χω χρόνο. :)

beefmmeup, πρόλαβα να ρίξω μια ματιά στην τελευταία έρευνα, κατά την οποία λέει στο τέλος:



DISCUSSION

In the present study, we assessed the impact of carbohydrate coingestion on postexercise muscle protein synthesis when ample protein is being administered. We determined whole body protein turnover and mixed muscle protein synthesis rates by measuring the incorporation rate of labeled phenylalanine in vastus lateralis muscle following postexercise ingestion of protein (0.3 g·kg–1·h–1) with 0, 0.15, or 0.6 g·kg–1·h–1 carbohydrate in healthy, young males. Our data show that carbohydrate coingestion does not affect mixed muscle protein synthesis rate during recovery from resistance-type exercise under conditions where ample protein is being ingested.

It has been firmly established that postexercise protein and/or amino acid administration stimulates muscle protein synthesis (3, 6, 18, 19, 26, 35–37), resulting in a positive net muscle protein balance (3, 6, 35, 42). In the present study, we demonstrate that whole body protein synthesis exceeds protein breakdown, resulting in a positive net protein balance when protein is ingested during postexercise recovery (Fig. 5A). It has been suggested that carbohydrate coingestion is needed to further augment the anabolic response to exercise. The latter has been attributed to the proposed efficacy of carbohydrate ingestion to elevate plasma insulin concentrations (5, 18, 19, 23, 29) and, as such, to inhibit postexercise muscle protein breakdown (5, 29). Muscle protein synthesis does not seem to be affected by the ingestion of carbohydrate only during postexercise recovery (5, 29). However, hyperinsulinemia has been shown to further stimulate muscle protein synthesis during conditions of hyperaminoacidemia (10, 12, 13). Consequently, it remains to be established whether coingestion of carbohydrate with an ample amount of protein can further augment the muscle protein synthetic response to exercise.

The coingestion of either a small (0.15 g·kg–1·h–1) or large (0.6 g·kg–1·h–1) amount of carbohydrate substantially raised plasma insulin concentrations (Fig. 1) and stimulated plasma glucose appearance and disappearance (Fig. 2). However, the greater plasma insulin and glucose responses (Fig. 1) were not accompanied by differences in whole body anabolic response to resistance-type exercise under the conditions where ample protein was being ingested (0.3 g·kg–1·h–1). We observed no differences in whole body protein synthesis and degradation rates between treatments (Fig. 5A). Mixed muscle protein FSR was not affected by the coingestion of either a small or large amount of carbohydrate (Fig. 5B). As such, our data indicate that carbohydrate coingestion is not required to maximize the postexercise muscle protein synthetic response when ample protein is being administered.

Coingestion of carbohydrate with protein resulted in substantially greater plasma glucose responses compared with the ingestion of protein only (Fig. 1B). We assessed plasma glucose kinetics to ensure that exogenous glucose was indeed taken up from the gut in the PRO + LCHO and PRO + HCHO treatments (Fig. 2). The greater glucose appearance rate in PRO + HCHO was accompanied by higher plasma insulin levels compared with the other treatments (Fig. 1, A and B). Hyperinsulinemia has been reported to attenuate muscle protein breakdown following resistance-type exercise (5, 29). Although we did not assess skeletal muscle protein breakdown rates, we observed lower plasma and muscle BCAA levels when carbohydrate was coingested. The latter may imply that either protein breakdown was reduced and/or that amino acid loss via transamination/oxidation was enhanced.

Consequently, the further rise in circulating insulin levels following carbohydrate coingestion did not seem to modulate postexercise protein metabolism. Even in the absence of carbohydrate coingestion, plasma insulin levels averaged 16.5 ± 1.6 µU/ml during the 6-h recovery period in the PRO treatment. Interestingly, it was recently suggested by Rennie et al. (27) that an increase in insulin levels above 10–15 µU/ml does not further enhance muscle protein synthesis and/or reduce protein degradation. Therefore, the present data as well as data from previous studies (1, 7, 11) seem to confirm that insulin plays a merely permissive role in stimulating muscle protein anabolism. Therefore, the present findings imply that when ample protein is ingested during recovery from resistance-type exercise, carbohydrate coingestion is not warranted to maximize the protein synthetic response to resistance exercise. However, as muscle glycogen content can be reduced by 30–40% following a single session of resistance-type exercise (17), carbohydrate coingestion would be preferred when trying to accelerate muscle glycogen repletion.

In conclusion, coingestion of carbohydrate does not further augment muscle protein synthesis rates during recovery from resistance-type exercise under conditions where ample protein is ingested.

Έβαλα σε bold αυτό που λέω εγώ, στην ουσία το ίδιο είναι. Που διαφωνούμε;

Devil
15-01-11, 00:47
However, as muscle glycogen content can be reduced by 30–40% following a single session of resistance-type exercise (17), carbohydrate coingestion would be preferred when trying to accelerate muscle glycogen repletion.

Lao αν δεις το 17 που λεει σε παραθετει σε μια αλλη μελετη.... η οποια ειναι αυτη:

Intramyocellular lipid and glycogen content are reduced following resistance exercise in untrained healthy males.

Koopman R, Manders RJ, Jonkers RA, Hul GB, Kuipers H, van Loon LJ.

Resistance exercise has recently been shown to improve whole-body insulin sensitivity in healthy males. Whether this is accompanied by an exercise-induced decline in skeletal muscle glycogen and/or lipid content remains to be established. In the present study, we determined fibre-type-specific changes in skeletal muscle substrate content following a single resistance exercise session. After an overnight fast, eight untrained healthy lean males participated in a approximately 45 min resistance exercise session. Muscle biopsies were collected before, following cessation of exercise, and after 30 and 120 min of post-exercise recovery. Subjects re
mained fasted throughout the test. Conventional light and (immuno)fluorescence microscopy were applied to assess fibre-type-specific changes in intramyocellular triacylglycerol (IMTG) and glycogen content. A significant 27+/-7% net decline in IMTG content was observed in the type I muscle fibres (P<0.05), with no net changes in the type IIa and IIx fibres. Muscle glycogen content decreased with 23+/-6, 40+/-7 and 44+/-7% in the type I, IIa and IIx muscle fibres, respectively (P<0.05). Fibre-type-specific changes in intramyocellular lipid and/or glycogen content correlated well with muscle fibre-type oxidative capacity. During post-exercise recovery, type I muscle fibre lipid content returned to pre-exercise levels within 120 min. No changes in muscle glycogen content were observed during recovery. We conclude that intramyocellular lipid and glycogen stores are readily used during resistance exercise and this is likely associated with the reported increase in whole-body insulin sensitivity following resistance exercise.


δηλαδη ναι εγινε μειωση του γλυκογονου κατα 30-40%....

αλλα αυτοι οι ανθρωποι ειχαν να φανε απο το βραδι τις πρωηγουμενης μερας.... δηλαδη ενα μινιμουμ 10 ωρες χωρις τροφη.... και μετα 45' ασκηση....

οταν πας gym και πιο πριν εχεις φαι 2-3 γευματα με υδατανθρακες δεν ειναι το ιδιο πραγμα....;)

tommygunz
15-01-11, 01:16
Ρε παιδιά, στην τελική να πίνουμε μετά την προπόνα μάλτο-waxy ή ό,τι άλλο τέλος πάντων πίνει ο καθένας ή όχι? Σύμφωνα με τις έρευνες τι ενδείκνυται?

Ramrod
15-01-11, 01:27
Παιδιά είστε οφτοπικ και το έχετε μπερδέψει το παιδί...μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος...

:turtle:

beefmeup
15-01-11, 12:58
μεταφερθηκαν καποια ποστ απο εδω
Να την πάρω ή να μη την πάρω? (την πρωτεϊνη) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12575)

beefmeup
15-01-11, 13:26
κ για να απαντησω κ γω,αν κ το εκανε ο ντεβιλ απο πανω,ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να με πεισει κανεις μα κανεις οτι αν τρωω οπως πρεπει μεσα στην μερα θα χρειαστω υ/ες οποιουδηποτε τυπου μετα την προπονα,ουτε οτι η κορτιζολη θα με σκισει αν δεν παρω κλπ,κλπ..

για να γινει αυτο,πρεπει να συντρεχουν συγκεκριμενες,συνθηκες υποθερμιδικης διατροφης,με ελειψη πρωτεινης κ χαμηλο ποσοστο λιπους πανω μας,και/η λαθος αεροβια ασκηση.

αν εξαιρεσουμε την προτεινη,που οι αγωνιστικοι αυξανουν τις ποσοτητες πριν τους αγωνες για αυτο ακριβως τον λογο(οτι ριχουν τις θερμιδες τους δλδ),για να ειναι σιγουροι οτι δεν θα καταβολισουν,ολα τα αλλα ειναι καραμελες που αναπαραγονται λαθος ανα τα χρονια στο ββ.
κ γιατι δεν θα καταβολισουν σε αυτη την περιπτωση??
γιατι μαλλον το σωμα τους θα κανει την παραπανω ποσοτητα προτεινης/αμινο ενεργεια,κ δεν θα επιβαρυνθουν κ με εξτρα υ/ες.

αυτα κ ο καθενας κανει οτι νομιζει.


yo
μηπως πηγαινε υδατανθρακας εδω??:unsure:

οχι.

exkaliber
15-01-11, 20:39
οχι.

OXIA

:doh:
σωστα,μπερδευτηκα εδω μιλαμε για πρωτεινοσυνθεση κι εγω ειχα στο μυαλο
μου το γλυκογονο:green:

Eddie
15-01-11, 20:59
ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να με πεισει κανεις μα κανεις οτι αν τρωω οπως πρεπει μεσα στην μερα θα χρειαστω υ/ες οποιουδηποτε τυπου μετα την προπονα,ουτε οτι η κορτιζολη θα με σκισει αν δεν παρω κλπ,κλπ..

για να γινει αυτο,πρεπει να συντρεχουν συγκεκριμενες,συνθηκες υποθερμιδικης διατροφης,με ελειψη πρωτεινης κ χαμηλο ποσοστο λιπους πανω μας,και/η λαθος αεροβια ασκηση.
αυτα κ ο καθενας κανει οτι νομιζει.


Eτσι :clap::clap::clap::clap::clap:

Εκει καταληγω και γω.Εδω και λιγο καιρο που εχω αυξησει τις θερμιδες απο το φαγητο εχω κοψει τον υδατανθρακα μεταπροπονητικα.Πιστευω οτι δεν χρειαζεται οταν οι θερμιδες σου ειναι σωστες.

Εχω 6-7 κιλα waxy τα οποια θα τα χρησιμοποισω σε κανενα 2μηνο που θα αρχισω γραμμωση.

Pavlos17
15-01-11, 21:07
κ για να απαντησω κ γω,αν κ το εκανε ο ντεβιλ απο πανω,ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να με πεισει κανεις μα κανεις οτι αν τρωω οπως πρεπει μεσα στην μερα θα χρειαστω υ/ες οποιουδηποτε τυπου μετα την προπονα,ουτε οτι η κορτιζολη θα με σκισει αν δεν παρω κλπ,κλπ..

για να γινει αυτο,πρεπει να συντρεχουν συγκεκριμενες,συνθηκες υποθερμιδικης διατροφης,με ελειψη πρωτεινης κ χαμηλο ποσοστο λιπους πανω μας,και/η λαθος αεροβια ασκηση.

αν εξαιρεσουμε την προτεινη,που οι αγωνιστικοι αυξανουν τις ποσοτητες πριν τους αγωνες για αυτο ακριβως τον λογο(οτι ριχουν τις θερμιδες τους δλδ),για να ειναι σιγουροι οτι δεν θα καταβολισουν,ολα τα αλλα ειναι καραμελες που αναπαραγονται λαθος ανα τα χρονια στο ββ.
κ γιατι δεν θα καταβολισουν σε αυτη την περιπτωση??
γιατι μαλλον το σωμα τους θα κανει την παραπανω ποσοτητα προτεινης/αμινο ενεργεια,κ δεν θα επιβαρυνθουν κ με εξτρα υ/ες.

αυτα κ ο καθενας κανει οτι νομιζει.



οχι.
πολυ σωστος beef...μαρεσει που τα λες ετσι χυμα :thumbup:

Wolve
15-01-11, 21:57
κ για να απαντησω κ γω,αν κ το εκανε ο ντεβιλ απο πανω,ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να με πεισει κανεις μα κανεις οτι αν τρωω οπως πρεπει μεσα στην μερα θα χρειαστω υ/ες οποιουδηποτε τυπου μετα την προπονα,ουτε οτι η κορτιζολη θα με σκισει αν δεν παρω κλπ,κλπ..

για να γινει αυτο,πρεπει να συντρεχουν συγκεκριμενες,συνθηκες υποθερμιδικης διατροφης,με ελειψη πρωτεινης κ χαμηλο ποσοστο λιπους πανω μας,και/η λαθος αεροβια ασκηση.

αν εξαιρεσουμε την προτεινη,που οι αγωνιστικοι αυξανουν τις ποσοτητες πριν τους αγωνες για αυτο ακριβως τον λογο(οτι ριχουν τις θερμιδες τους δλδ),για να ειναι σιγουροι οτι δεν θα καταβολισουν,ολα τα αλλα ειναι καραμελες που αναπαραγονται λαθος ανα τα χρονια στο ββ.


:thumbup:

beefmeup
21-01-11, 12:30
και καλα οτι ο οργανισμος ειναι σε ''αναβολικη'' φαση μετα την προπονηση....

νταξ δεν υπαρχει..

αλλα πως εξηγεις τις μελετες που δινουν μεγαλυτερη μυικη πρωτεινοσυνθεση με την ληψη πρωτεινης/αμινο μετα την προπονα?

δλδ μπορει κ σε κατασταση ηρεμιας να παρεις πρωτεινη κ να εχεις την ιδια μυικη πρωτεινοσυνθσεη οπως θα ειχες μετα απο μια προπονα??
ε??
:green::green::green:

Devil
21-01-11, 12:41
νταξ δεν υπαρχει..

αλλα πως εξηγεις τις μελετες που δινουν μεγαλυτερη μυικη πρωτεινοσυνθεση με την ληψη πρωτεινης/αμινο μετα την προπονα?

δλδ μπορει κ σε κατασταση ηρεμιας να παρεις πρωτεινη κ να εχεις την ιδια μυικη πρωτεινοσυνθσεη οπως θα ειχες μετα απο μια προπονα??
ε??
:green::green::green:

σε σχεση με πριν απο την προπονηση????

πριν απο την προπονηση εισαι σε κατασταση ηρεμιας... αλλα μετα ερχεται η προπονηση...

αρα τι κανεις fullαρεις με πρωτεινες/αμινοξεα πριν απο την προπονηση η' μετα?

τωρα ποιο περνεις ως σοβαρο? το pre, το post η' το intra ? (σαν western μου ακουγετε...:green:)

για τους carbs στο postwo τα εχουμε πει...

beefmeup
21-01-11, 12:43
πριν απο την προπονηση εισαι σε κατασταση ηρεμιας... αλλα μετα ερχεται η προπονηση...

αρα τι κανεις fullαρεις με πρωτεινες/αμινοξεα πριν απο την προπονηση η' μετα?



ναι,αυτο ειναι οκ ισχυει,αλλα για μετα λεμε τι παιζει..

με την λογικη οτι πριν να πας για προπονα θα εχεις φαει κανα 2 κανονικα γευματα,κ κανα σεηκ,οποτε θα χεις καυσιμο.

το θεμα ειναι μετα(αμεσως δλδ),τι γινεται,κ γιαυτο ρωτησα για τις μελετες που δινουν μυικη πρωτεινοσυνθσεη στο "μετα"..

Devil
21-01-11, 12:50
ναι,αυτο ειναι οκ ισχυει,αλλα για μετα λεμε τι παιζει..

με την λογικη οτι πριν να πας για προπονα θα εχεις φαει κανα 2 κανονικα γευματα,κ κανα σεηκ,οποτε θα χεις καυσιμο.

το θεμα ειναι μετα(αμεσως δλδ),τι γινεται,κ γιαυτο ρωτησα για τις μελετες που δινουν μυικη πρωτεινοσυνθσεη στο "μετα"..

στο μετα λογικο ειναι να υπαρχει πρωτεινο συνθεση...

εφοσον υπαρχει το wo στη μεση.... και μετα φαι...

αν κανεις μια διατροφη.... με 3000 θερμιδες... και τις παρεις ολες πριν απο το wo...

δλδ ολα τα γευματα πριν απο το wo... πας gym... και μετα δεν τρως τιποτα... πας για υπνο....

πρωτεινοσυνθεση θα υπαρχει?

απ την αλλη υπαρχει μελετη που να συγκρινει μοσχαρι+ρυζι vs whey+malto...?

beef με μπερδευεις πρωι-πρωι και εχω και διαβασμα....:green:

Creative
27-01-11, 23:16
Παιδία θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλό στο μεταπροπονητικό γεύμα να πίνω χυμό πορτοκάλι;

Να σημειώσω ότι το μεταπροπονητικό είναι στις 8.30 με 9 το βράδυ και συνήθως είναι μακαρόνια ολικής, ρύζι/πατάτα, κοτόπουλο/μοσχάρι/ψάρι.

Devil
27-01-11, 23:53
Παιδία θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλό στο μεταπροπονητικό γεύμα να πίνω χυμό πορτοκάλι;

Να σημειώσω ότι το μεταπροπονητικό είναι στις 8.30 με 9 το βράδυ και συνήθως είναι μακαρόνια ολικής, ρύζι/πατάτα, κοτόπουλο/μοσχάρι/ψάρι.

καλητερα ετσι οπως ειναι...

Creative
28-01-11, 00:01
Από την άποψη ότι είναι βράδυ και δεν πρέπει να ανεβάζουμε την γλυκόζη στο αίμα;

Αν ήταν πιο νωρίς το μεταπροπονητικό θα υπήρχε πρόβλημα;

Devil
28-01-11, 00:05
Από την άποψη ότι είναι βράδυ και δεν πρέπει να ανεβάζουμε την γλυκόζη στο αίμα;

δεν λεει τιποτα φαε κανονικα...


Αν ήταν πιο νωρίς το μεταπροπονητικό θα υπήρχε πρόβλημα;

και το βραδι που ειναι δεν βλεπω προβλημα....

την ιδια ωρα τρωω και εγω μετα την προπονηση...

lila_1
30-01-11, 10:29
απ την αλλη υπαρχει μελετη που να συγκρινει μοσχαρι+ρυζι vs whey+malto...?



Και σε τι συμπέρασμα καταλήγει??

Devil
30-01-11, 15:40
Και σε τι συμπέρασμα καταλήγει??

ποιο απο τα 2 σου δινει μεγαλητερη πρωτεινοσυνθεση.....:green:

lila_1
30-01-11, 15:48
ποιο απο τα 2 σου δινει μεγαλητερη πρωτεινοσυνθεση.....:green:

Ε ναι ρε παιδί μου...ΠΟΙΟ?
Να πάρουμε τα μέτρα μας.:P

Devil
30-01-11, 15:58
Ε ναι ρε παιδί μου...ΠΟΙΟ?
Να πάρουμε τα μέτρα μας.:P

δεν υπαρχει μελετη.... που να συγκρινει αυτα τα 2....:green:

απλα θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν την εκαναν....:green::green::green:

lila_1
30-01-11, 16:02
απ την αλλη υπαρχει μελετη που να συγκρινει μοσχαρι+ρυζι vs whey+malto...?


Στραβομάρα μιλάμε!χαχαχα:turtle::turtle::turtle:

Devil
30-01-11, 16:03
Στραβομάρα μιλάμε!χαχαχα:turtle::turtle::turtle:

:green::green::green::green:

Creative
04-02-11, 23:36
Αν στο μεταπροπονητικό έχουμε γάλα και γενικά οτιδήποτε που είναι αργής απορρόφησης και φάμε μαζί μέλι δεν θα έχουμε γρήγορη απορρόφηση λόγω του ότι θα ανέβει η ινσουλίνη;

Devil
05-02-11, 00:29
Αν στο μεταπροπονητικό έχουμε γάλα και γενικά οτιδήποτε που είναι αργής απορρόφησης και φάμε μαζί μέλι δεν θα έχουμε γρήγορη απορρόφηση λόγω του ότι θα ανέβει η ινσουλίνη;

πρωτα πρεπει να φυγουν απο το στομαχι....

η ινσουλινη δεν καταλαβα που κολλαει....

Creative
05-02-11, 00:49
Όταν ανεβένει η ινσουλίνη δεν πηγαίνουν πιο γρήγορα τα συστατικά της τροφής στο αίμα;

Γι' αυτό λέω αν τρώμε μέλι ή πίνουμε χυμό από πορτοκάλι δεν θα το επιτυχουμε αυτό;:unsure:

Devil
05-02-11, 00:58
Όταν ανεβένει η ινσουλίνη δεν πηγαίνουν πιο γρήγορα τα συστατικά της τροφής στο αίμα;

Γι' αυτό λέω αν τρώμε μέλι ή πίνουμε χυμό από πορτοκάλι δεν θα το επιτυχουμε αυτό;:unsure:



οχι... δεν ειναι τουρμο η ινσουλινη.... η ινσουλινη βαζει τους υδατανθρακες στο κυταρο... (απο το αιμα)...

αρα θα πρεπει πρωτα να φυγουν απο το στομαχι...

αρα αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ταχυτητα αποροφησης κοιτας πρωτα πως θα φυγουν απο το στομαχι....;)

Creative
05-02-11, 01:11
Οκ σ' ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις:)

TheWorst
05-02-11, 18:27
Ρε παιδια για μετα τη προπονα whey protein + μουσλι με μελι κανει ? (ως υδατανθρακα ή οχι ? )

Devil
05-02-11, 18:29
Ρε παιδια για μετα τη προπονα whey protein + μουσλι με μελι κανει ? (ως υδατανθρακα ή οχι ? )

ναι μια χαρα ειναι....

TheWorst
05-02-11, 18:32
Thanks :bowdown::bowdown:

duff
07-02-11, 01:28
για μεταπροπονητικο προτεινω αμα ειναι βραδυ: 2 αυγουλακια, γαλα με κουακερ, στηθος κοτ η 3-4 φετες γαλοπουλα και 1 μικρη σαλατα. αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα και μια whey και αφαιρεις απο τα παραπανω τα αυγα. :P

Devil
07-02-11, 08:02
για μεταπροπονητικο προτεινω αμα ειναι βραδυ: 2 αυγουλακια, γαλα με κουακερ, στηθος κοτ η 3-4 φετες γαλοπουλα και 1 μικρη σαλατα. αν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα και μια whey και αφαιρεις απο τα παραπανω τα αυγα. :P

ποση ωρα εχει μετα για να προλαβει να παει στην τουαλετα????:green::green::green:

geo.k
10-02-11, 03:27
καλημερα , εω διαβασει αρκετα τo forum & επειδη ειμαι νεος στο body τα εχω λιγο μπερδεμενα .
Nα ρωτησω παω προπονηση μεσημερι στις 3:30 περιπου γυρω στις 5 αμεσως μετα to gym πινω 1 scoop πρωτεινη whey (ειναι το μονο συμπηρωμα που περνω )
Μετα απο 45 μετα το scoop τρωω λιγη γαλοπουλα ,1 μπανανα η 1 ξυνομηλο & παω για υπνο γιατι δουλευω βραδυ.
Κανω κατι λαθος ? Δεν τρωω βαρια μετα την προπονηση γιατι κοιμαμαι .
Να προσθεσω καποια αλλη τροφη μετα το scoop απο πρωτεινη /

Triumph
10-02-11, 09:38
καλημερα , εω διαβασει αρκετα τo forum & επειδη ειμαι νεος στο body τα εχω λιγο μπερδεμενα .
Nα ρωτησω παω προπονηση μεσημερι στις 3:30 περιπου γυρω στις 5 αμεσως μετα to gym πινω 1 scoop πρωτεινη whey (ειναι το μονο συμπηρωμα που περνω )
Μετα απο 45 μετα το scoop τρωω λιγη γαλοπουλα ,1 μπανανα η 1 ξυνομηλο & παω για υπνο γιατι δουλευω βραδυ.
Κανω κατι λαθος ? Δεν τρωω βαρια μετα την προπονηση γιατι κοιμαμαι .
Να προσθεσω καποια αλλη τροφη μετα το scoop απο πρωτεινη /

κ εγω ενα σκουπ παιρνω κ αργοτερα τρωω ενα ξηνομηλο. τωρα για εσενα δν μπορω
να σου αν κανεις κατι λαθος,γιατι αν κανεις ογκο θα σε συμβουλευα να επερνες την
πρωτεινη σου μαζι με ενα γρηγορο υδατανθρακα(γληκοζη η μελι) αν παλι κανεις γραμμωση
ειναι δικια σου επιλογη αν σε παιρνει σε θερμιδες..