PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

naturale
10-02-11, 09:49
κ εγω ενα σκουπ παιρνω κ αργοτερα τρωω ενα ξηνομηλο. τωρα για εσενα δν μπορω
να σου αν κανεις κατι λαθος,γιατι αν κανεις ογκο θα σε συμβουλευα να επερνες την
πρωτεινη σου μαζι με ενα γρηγορο υδατανθρακα(γληκοζη η μελι) αν παλι κανεις γραμμωση
ειναι δικια σου επιλογη αν σε παιρνει σε θερμιδες..

εγω τελιωνο τζιμ 22-00 > 22-30

τι θα κανω? τετια ωρα να τρωω κανονικα?

στην δουλεια δεν βολευι να κουβαλαω μαζι μου πολλα πραγματα πχ σαλατα

να παρω συμπληρωματα και εγω να γλιτωσω και ενα εξοδο το φαγητο λολ

Triumph
10-02-11, 10:13
εγω τελιωνο τζιμ 22-00 > 22-30

τι θα κανω? τετια ωρα να τρωω κανονικα?

στην δουλεια δεν βολευι να κουβαλαω μαζι μου πολλα πραγματα πχ σαλατα

να παρω συμπληρωματα και εγω να γλιτωσω και ενα εξοδο το φαγητο λολ

εξρατατε τι ωρα κοιμασε..μολις τελιωνης παιρνης τα συμπληρωματα που παιρνεις κ
μετα απο μια ωρα τρως. τωρα αν δν μπορεις να κουβαλας ταπερ στη δουλεια δν
γιναιτε με συμπληρωματα να καλυψης ολα τα γευματα,προσπαθησε τουλαχιστον
το μεσημεριανο να τρως κανονικο φαη,στο δεκατιανο βαλε καμια προτεινη(ροφημα)
με υδατανθρακα αναλογος της διατροφικες σου αναγκες. εγω σχολη που παω 8-2 η
8-4 παιρνω 2 ταπερ κ 1 shake:toast::toast::toast:

pipis
14-02-11, 21:26
Καλησπέρα σας, διάβασα το άρθρο του Muscleboss σχετικά με την "Μεταπροπονητική Διατροφή" και κάθισα και υπολόγισα ακριβώς τα γραμμάρια των στοιχείων που θα πρέπει να βάλω στο σεικερ.
Καταρχάς είμαι 80kg με 20% λίπος, οπότε μιλάμε για 60kg καθαρής μάζας.

Χρειάζομαι 35,2gr πρωτεΐνη + 70gr δεξτρόζη - Μαλτο + 660mgr νάτριο + 1,3Lt νερό.
(Κρεατίνη δεν παίρνω). Το άρθρο λέει ότι θα το πιω σε 2 φάσεις, το μισό στα πρώτα 5 λεπτά και το υπόλοιπο μετά από 15 λεπτά τσουκουτι - τσούκουτι :P :P.

Η απορία που μου γεννήθηκε είναι η εξής: Nα χτυπάω όλα αυτά σε ένα μπουκάλι 1,5Lt και να το πίνω σιγά σιγά ή να το χτυπάω σε 300-400ml και το υπόλοιπο νερό μπορώ να το πάρω σκέτο? Παίζει κάποιο ρόλο? Γιατί θεωρώ πολύ δύσκολο να το πίνω τόσο αραιωμένο που θα γίνει στα 1,3Lt που λέει ότι πρέπει να παίρνω.

Ευχαριστώ!!!

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

jimmy007
15-02-11, 04:18
Καλησπέρα σας, διάβασα το άρθρο του Muscleboss σχετικά με την "Μεταπροπονητική Διατροφή" και κάθισα και υπολόγισα ακριβώς τα γραμμάρια των στοιχείων που θα πρέπει να βάλω στο σεικερ.
Καταρχάς είμαι 80kg με 20% λίπος, οπότε μιλάμε για 60kg καθαρής μάζας.

Χρειάζομαι 35,2gr πρωτεΐνη + 70gr δεξτρόζη - Μαλτο + 660mgr νάτριο + 1,3Lt νερό.
(Κρεατίνη δεν παίρνω). Το άρθρο λέει ότι θα το πιω σε 2 φάσεις, το μισό στα πρώτα 5 λεπτά και το υπόλοιπο μετά από 15 λεπτά τσουκουτι - τσούκουτι :P :P.

Η απορία που μου γεννήθηκε είναι η εξής: Nα χτυπάω όλα αυτά σε ένα μπουκάλι 1,5Lt και να το πίνω σιγά σιγά ή να το χτυπάω σε 300-400ml και το υπόλοιπο νερό μπορώ να το πάρω σκέτο? Παίζει κάποιο ρόλο? Γιατί θεωρώ πολύ δύσκολο να το πίνω τόσο αραιωμένο που θα γίνει στα 1,3Lt που λέει ότι πρέπει να παίρνω.

Ευχαριστώ!!!

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Kαταρχάς αν έχεις 20% λίπος η άλιπη μάζα σου είναι το 80% του βάρους σου άρα 80%χ80=64 κιλά
Όχι δεν έχει σημασία το πως πίνεις το νερό...

Devil
15-02-11, 04:43
βαλτα σε 1 λιτρο νερο ολα μαζι.... και πιες το μεσα σε μια ωρα... το νατριο θα το εριχνα σε 400μγ... δλδ καπου στο 1γρ αλατι....

αλλη λυση ειναι αυτη που ειπες αλλα λιγο παραλαγμενη.... δηλαδη.... σε 700μλ νερο τους υδατανθρακες + νατριο και σε 300μλ νερο την πρωτεινη...
πινεις πρωτα τους υδατανθρακες και μετα την πρωτεινη....

jimmy007
16-02-11, 02:42
H αναλογία βάρους αλάτι προς νάτριο ποια είναι?

Devil
16-02-11, 05:55
H αναλογία βάρους αλάτι προς νάτριο ποια είναι?

το αλατι πρεπει να εχει ενα 40-50% νατριο μεσα....νομιζω....

jimmy007
16-02-11, 07:28
το αλατι πρεπει να εχει ενα 40-50% νατριο μεσα....νομιζω....

Δεν νομίζω ρε το Να(Z=11) να έχει περίπου το ίδιο βάρος με το Cl(Z=17)...

Devil
16-02-11, 19:05
Δεν νομίζω ρε το Να(Z=11) να έχει περίπου το ίδιο βάρος με το Cl(Z=17)...

τι να σε πω... δεν ξερω.... αμα το βαλω στο εργαστηριο θα σου πω τι γινετε....

ενα που εχω στην κουζινα μου που ειναι με μειωμενο νατριο εχει μεσα 20%.... ενα κανονικο δεν θα φτανει τα 40%????

Creative
18-02-11, 16:37
Απορία: όταν τρώμε στο μεταπροπονητικό γεύμα μακαρόνια ολικής ή καστανό ρύζι δεν καθυστερούμε την πέψη (λόγω περισσότερων φυτικών ινών);:unsure:

Δεν θα ήταν καλύτερο τη συγκεκριμένη ώρα να τρώμε τα μη ολικής;:unsure:

RAMBO
18-02-11, 16:40
εγω μετα προτειμω την βραστη πατατα το πυζι η τα μακαρονια για πρωι η μεσημερι

μακης
20-02-11, 21:45
παιδιά καλησπέρα.θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για το αν θα πρέπει να παίρνω το μεταπροπονητικό μετά τα βάρη και πριν το αερόβιο ή μετά το τέλος όλου του προγράμματος;έχω μπερδευτεί λίγο και ελπίζω να με βοηθήσετε...
Υ.Γ. μιλάμε για περίοδο γράμμωσης

sTeLaKoS
20-02-11, 22:08
παιδιά καλησπέρα.θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για το αν θα πρέπει να παίρνω το μεταπροπονητικό μετά τα βάρη και πριν το αερόβιο ή μετά το τέλος όλου του προγράμματος;έχω μπερδευτεί λίγο και ελπίζω να με βοηθήσετε...
Υ.Γ. μιλάμε για περίοδο γράμμωσης

Αν έχεις αμινοξέα, bcaa κυρίως αλλά και eaa τα παίρνεις με το που τελειώσεις τα βάρη. Διαφορετικά δε παίρνεις τίποτα. Τη πρωτείνη η πίνεις μετά το τέλος και της αερόβιας.

μακης
20-02-11, 22:32
ευχαριστώ φίλε μου!κάτι τελευταίο:μόλις τελειώσω την αερόβια κατ'ευθείαν το πίνω;

sTeLaKoS
20-02-11, 22:39
Ναι κατευθείαν.

TheWorst
24-02-11, 21:30
Παιδια.Αν θελετε να κανετε μια πρωτεϊνη καθαρη πρωτεϊνη ογκου θα τη βαζατε σε ενα μπλεντερ με μουσλι ή quaker και ετσι να πιειτε ή μπα?

Gianna
26-02-11, 14:38
Παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας. Συνήθως τελειώνω προπόνηση κατά τις 10:30 το βράδυ και μέχρι να φάω το μεταπροπονητικό πάει 11, ε, και κατά τις 12:30 κοιμάμαι. Πολλές φορές τρώω 2 -3 φρούτα και μια σοκολάτα πρωτεϊνης (30 γρ, πρωτ. 35 υδατ (4/5 net carbs λέει - 5/6 λίπος). Και το μπανά - ρόφημα πρωτεϊνης παίζει, αλλά προτιμώ τη σοκολάτα, γιατό θέλω στερεή τροφή να μασουλήσω. Μια άλλη εναλλακτική είναι γιαούρτι με φρούτα και παστέλι. Τι λέτε;; Ευχαριστώ

NASSER
26-02-11, 14:53
Εφόσον τελειωνεις τόσο αργά, καλό θα ηταν να φας κατευθειαν στερεο γευμα, οχι συμπλήρωμα. Μπορεις να τεριάξεις πριν την προπόνηση ενα γευμα με συμπλήρωμα που να σε καλύπτει.

Καλωσηρθες στο φόρουμ ;) Αν θες συστήσου μας στην ενότητα Νεα Μέλη :welcome:

Eddie
26-02-11, 15:12
Αφου θα παρεις και θα παρεις θερμιδες καλυτερα να αποφυγεις τη σοκολατα και να φας στερεη τροφη,γευμα κανονικο δλδ.

aprosektos
26-02-11, 17:51
χυμος καροτου ακριβως μετα την προπονηση για να ανεβασει την ινσουλινη βοηθαει?

beefmeup
26-02-11, 19:24
χυμος καροτου ακριβως μετα την προπονηση για να ανεβασει την ινσουλινη βοηθαει?

λογικα ναι,αφου το καροτο εχει ψηλο gi,απο οσο θυμαμαι.

aprosektos
28-02-11, 22:04
στην ημερα που εχεισ μονο αεροβια ή κανεις καποιο σπορ μετα τον αγωνα ισχυει οτι κ μετα τα βαρη αλλα χωρισ την πρωτεινη?

jimmy007
01-03-11, 02:28
στην ημερα που εχεισ μονο αεροβια ή κανεις καποιο σπορ μετα τον αγωνα ισχυει οτι κ μετα τα βαρη αλλα χωρισ την πρωτεινη?

Όχι μπορείς να παίρνεις πρωτείνη κανονικά..

Triumph
02-03-11, 17:27
50% απο δεξτρόζη κ 50% απο μάλτο,
γίνεται 100% δεξτρόζη χώρις μάλτο ; είναι το ίδιο πράγμα ;

μακης
02-03-11, 21:36
παιδιά καλησπέρα!θέλω να ρωτήσω αν είναι το ίδιο στο μεταπροπονητικό αντί για δεξτρόζη μπορούμε να βάζουμε ζάχαρη μαύρη?

Creative
04-03-11, 21:59
Ποια η γνώμη σας, για τις βρεφικές κρέμες μαζί με γάλα και λίγο βρώμη, στο μεταπροπονητικό;

Έχουν αρκετή ζάχαρη βέβαια, αλλά εκείνη τη στιγμή νομίζω ότι δεν είναι και τόσο κακό;:unsure:

giannis64
04-03-11, 22:02
ριξε μια ματια εδω Bρεφικές κρέμες (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?823-Bρεφικές-κρέμες)

Creative
04-03-11, 22:16
ριξε μια ματια εδω Bρεφικές κρέμες (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?823-Bρεφικές-κρέμες)

Το είχα δει και παλιότερα αυτό το θέμα, αλλά δεν διευκρινίζει αν είναι κατάλληλό για εκείνο το γεύμα, εκτός από ένα μέλος που απλά το αναφέρει ότι είναι απλά καλό για εκείνη την ώρα, χωρίς να αναφέρει κάτι παραπάνω.

Θα την έκανα εκεί την ερώτηση μου αλλά, επειδή ρωτάω και για το γάλα και τη βρώμη προτίμησα να το βάλω στο "ότι έχει σχέση με το μεταπροπονητικό".:toast:

giannis64
04-03-11, 22:35
τοτε λοιπον να σου πω. αν εισαι σε ογκο ειναι καλη επιλογη ειδικα αν εχεις δυσκολιες στο να ανεβασεις κιλα. αν εισαι σε γραμμωση οχι.

TheWorst
05-03-11, 19:02
Παιδια αν για μεταπροπονητικο τρωω για υδατανθρακα βρωμη με μελι αντι μονο βρωμη πειραζει ? :unsure:

Devil
05-03-11, 19:06
Παιδια αν για μεταπροπονητικο τρωω για υδατανθρακα βρωμη με μελι αντι μονο βρωμη πειραζει ? :unsure:

τι????? οχιιιιιιιιιιι βγαλε το μελι αμεσως γιατι θα καταβολισεις........










λολ πλακα κανω.... οχι δεν πειραζει...

aepiskeptis
05-03-11, 19:14
πως την τρωτε αυτη τη βρωμη ρε παιδια ελεος



ασε τη βρωμη ρε Γουορστ κρατα το μελι

φαε λαχανικα

Devil
05-03-11, 19:26
πως την τρωτε αυτη τη βρωμη ρε παιδια ελεος

ασε τη βρωμη ρε Γουορστ κρατα το μελι

φαε λαχανικα

ευκολα....:green::green::green:

TheWorst
05-03-11, 20:42
Φιλε απλα τρωγεται δυσκολα η βρωμη ...

sTeLaKoS
06-03-11, 00:00
Φιλε απλα τρωγεται δυσκολα η βρωμη ...

Δίκιο έχεις. Όμως πίνετε μια χαρα!

deluxe
06-03-11, 00:19
Βρωμη μεταπροπονητικα; Γιατι το κανετε αυτο; Ποιος ο λογος;


50% απο δεξτρόζη κ 50% απο μάλτο,
γίνεται 100% δεξτρόζη χώρις μάλτο ; είναι το ίδιο πράγμα ;Το ιδιο πραμα ειναι. Εχω βαζω μονο μαλτοδεξτρινη.


στην ημερα που εχεισ μονο αεροβια ή κανεις καποιο σπορ μετα τον αγωνα ισχυει οτι κ μετα τα βαρη αλλα χωρισ την πρωτεινη?Μονο καροτο δεν εχουν οι χυμοι!!

Pavlos17
06-03-11, 00:20
γιατι να μην φας βρωμη?

chris corfu
06-03-11, 00:20
Δίκιο έχεις. Όμως πίνετε μια χαρα!

την αλεθεις μονος για ροφημα η την παιρνεις ετοιμη απο καπου?

sTeLaKoS
06-03-11, 00:30
Παλιότερα την άλεθα. Τώρα τη παίρνω έτοιμη απ' έξω.

Αν θες λεπτομέρειες στείλε πμ.

deluxe
06-03-11, 01:33
γιατι να μην φας βρωμη?Ειναι γρηγορος υδατανθρακας; Εκτος και αν την τρωτε αντι για μακαρονια και ρυζι..

TheWorst
06-03-11, 01:43
Δίκιο έχεις. Όμως πίνετε μια χαρα!

Τι εννοεις "πινεται" η βρωμη ???

chris corfu
06-03-11, 02:08
Τι εννοεις "πινεται" η βρωμη ???

εννοει την αλεσμενη, την βαζεις στο σεικερ μαζι με πρωτεινη κ τη πινεις..

TheWorst
06-03-11, 02:40
Δεν το σκεφτηκα αυτο :thumbup:

Δε χανει τπτ απο την θρεπτικη του αξια ετσι ? :green:

Ronaldinho
06-03-11, 02:44
Παιδια μετα την προπονηση παιρνω κατευθειαν την whey αλλα δεν εχω αμεση προσβαση σε υδατανθρακα μεχρι να παω σπιτι,δλδ μετα απο 10 λεπτα.Παιζει σημαντικο ρολο αυτη η "καθυστερηση" ; Επισης οταν γυρναω σπιτι χρειαζεται κατι γρηγορο το οποιο πρεπει να ειναι υψηλου γλυκαιμικού δείκτη,σωστα; Το πιο ευκολο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι καμια μπανανα η ψωμι με ταχινι κ μελι.Θα κανει τπτ η λαλακιες λεω;:unsure:

TheWorst
06-03-11, 02:47
Δεν νομιζω να παιζει ρολο 10 λεπτα ..

Οταν γυρισεις σπιτι για υδατανθρακα νομιζω ειναι καλα 1-2 μπανανες αναλογα

Ronaldinho
06-03-11, 02:58
Ψωμι με ταχινι κ μελι οχι; Γιατι αν δεν κανω λαθος η μπανανα εχει φρουκτοζη την οποια δεν θελουμε..

sTeLaKoS
06-03-11, 05:28
Έχε στο νου σου πως αμέσως μετά τη προπόνηση έχεις περισσότερο ανάγκη τον υδατάνθρακα παρά τη πρωτείνη. Τη πρωτεινη μπορεις να τη καθυστερίσεις και 15-20 λεπτα.
Πάρε κατι μαζί σου στο γυμ. Μπορεις waxy/vitagro, μαλτοδεξτρινη/δεξτροζη, ακόμη κι ένα ξυνόμηλο.

Όχι ταχίνι μεταπροπονητικά.

Triumph
06-03-11, 09:20
Παιδια μετα την προπονηση παιρνω κατευθειαν την whey αλλα δεν εχω αμεση προσβαση σε υδατανθρακα μεχρι να παω σπιτι,δλδ μετα απο 10 λεπτα.Παιζει σημαντικο ρολο αυτη η "καθυστερηση" ; Επισης οταν γυρναω σπιτι χρειαζεται κατι γρηγορο το οποιο πρεπει να ειναι υψηλου γλυκαιμικού δείκτη,σωστα; Το πιο ευκολο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι καμια μπανανα η ψωμι με ταχινι κ μελι.Θα κανει τπτ η λαλακιες λεω;:unsure:


πήγαινε κ πάρε απο το φαρμακείο δεξτρόζη(γλυκόζη) ειναι σε σκόνη οπότε χτύπα τη μαζι με την πρωτείνη..αν κανείς γράμμωση ταχινι,ψωμία,μπανάνες πολλές θερμίδες,αν πάλι κάνεις όγκο βάλε μπανάνα μεταπροπονητικά και μέλι αν θες. επίσης αντι για δεξτρόζη μπόρεις να χρησιμοποιήσεις μέλι. τώρα για 10 λεπτά δν νμζ να γίνει κ τπτ.. μην υπερβάλουμαι.

Ronaldinho
06-03-11, 18:34
Πως την ζηταω την δεξτροζη,τι τιμη περιπου εχει και τι δοσολογια βαζω; Ευχαριστω για τη βοηθεια!
Αν μπορει καποιος να μου εξηγησει και τη διαφορα μαλτοδεξτρινης και δεξτροζης και γενικα ποιος ειναι ο "καλυτερος" υδατανθρακας υψηλου GI που μπορω να παρω;

chris corfu
06-03-11, 19:41
Δεν το σκεφτηκα αυτο :thumbup:

Δε χανει τπτ απο την θρεπτικη του αξια ετσι ? :green:

οχι, το ιδιο ειναι..

isidoros
06-03-11, 23:12
Ρε παιδιά εγώ το χειμώνα στο μεταπροπονητικό έτρωγα αυγά με μέλι. Αλλά τώρα έχω ξεκινήσει γράμμωση και είπα να το κόψω το μέλι μετά την προπόνηση, για λόγους λίπους. Και είπα να το αντικαταστήσω με λίγο μαρουλάκι και μπόλικο ξύδι.. Ακούω γνώμες...

beefmeup
07-03-11, 14:26
Ρε παιδιά εγώ το χειμώνα στο μεταπροπονητικό έτρωγα αυγά με μέλι. Αλλά τώρα έχω ξεκινήσει γράμμωση και είπα να το κόψω το μέλι μετά την προπόνηση, για λόγους λίπους. Και είπα να το αντικαταστήσω με λίγο μαρουλάκι και μπόλικο ξύδι.. Ακούω γνώμες...

βαλε πατατα.
το μαρουλι δεν κανει τπτ.

jimmy007
08-03-11, 02:06
βαλε πατατα.
το μαρουλι δεν κανει τπτ.

Kάτι κάνει... Καθυστερεί την απορρόφηση των υπολοίπων...:green::green:
Πέρα από τις βιταμίνες βέβαια...

BillysTheOne
09-03-11, 22:20
Μετά το γυμναστήριο τρώω τα παρακάτω: (Δεν μετράω ποσότητες) 2 αυγά , 1 τόνο σε νερό 25γρ πρωτεινη , 1 ποτήρι γάλα , 1 τοστ(ολικης αλεσεως) με 2 φέτες γαλοπούλα και 1 πιάτο ρύζι ( μια κανονική μερίδα) κ μία αγκουροντομάτα. Είμαι 17 ετών 1.86 και 74 κιλά.Τρώω πολύ για να πάρω κάποια κιλά.Όλα αυτά τα τρώω μόλις γυρνάω απο το γυμναστήριο.Είναι σωστό η να τρώω μετα απο 45 λεπτά?

NASSER
10-03-11, 10:43
Μετά το γυμναστήριο τρώω τα παρακάτω: (Δεν μετράω ποσότητες) 2 αυγά , 1 τόνο σε νερό 25γρ πρωτεινη , 1 ποτήρι γάλα , 1 τοστ(ολικης αλεσεως) με 2 φέτες γαλοπούλα και 1 πιάτο ρύζι ( μια κανονική μερίδα) κ μία αγκουροντομάτα. Είμαι 17 ετών 1.86 και 74 κιλά.Τρώω πολύ για να πάρω κάποια κιλά.Όλα αυτά τα τρώω μόλις γυρνάω απο το γυμναστήριο.Είναι σωστό η να τρώω μετα απο 45 λεπτά?

Στην ηλικία σου και για πρωτάρης μαρεσει αυτο που κάνεις. Απλα απο μονο του δεν ειναι αρκετο αν δεν τρως και κατα τη διάρκεια της ημέρας;)

BillysTheOne
10-03-11, 15:30
Να σαι καλα! Φυσικά και τρώω στην υπόλοιπη μέρα και αρκετά μάλιστα :) αλλά είπα να μην γράψω ολόκλιρη την διατροφή μου γιατί θα έιμουν off topic

Ronaldinho
11-03-11, 13:51
Εκτος απ την βραστη πατατα καποια αλλη τροφη πλουσια σε υδατανθρακες(γλυκοζη)για γρηγορη απορροφηση;Ειχα υπο ψιν και τα λαχανικα αλλα απ οτι ειδα καθυστερουν την απορροφηση...

Devil
11-03-11, 14:04
Εκτος απ την βραστη πατατα καποια αλλη τροφη πλουσια σε υδατανθρακες(γλυκοζη)για γρηγορη απορροφηση;Ειχα υπο ψιν και τα λαχανικα αλλα απ οτι ειδα καθυστερουν την απορροφηση...

ρυζι.... μακαρονια....

TheWorst
11-03-11, 17:55
Ρε παιδια ειχε ενα αρθρο πολυ ωραιο για το μεταπροπονητικο,το διαβαζα πριν μια ωρα και τωρα ψαχνω 10 λεπτα και δε το βρισκω :unsure: Μηπως μπορει να μου δωσει λινκ καποιος που ξερει :D

Θυμαμαι και γενικες πληροφοριες του κειμενου αν χρειαστει :D

EDIT:Το βρηκα ηταν number 15 :D

gregmogan
12-03-11, 11:58
παιδιά σε περίοδο γραμμωση αν τελειώνω την προπόνηση στισ 6 και μετά τρώω ξανα στις 9 το βραδινό γεύμα (γιαουρτι με ξηρούς καρπούς) ειναι προτιμότερο να φάω 1-2 μπανάνες και αυγά η στερεό γεύμα πατάτα με τόνο /κοτόπουλο? απο τισ 9 μεχρι τισ 6 να κάνω και άλλο γεύμα ?

isidoros
14-03-11, 23:46
Μετά το γυμναστήριο τρώω τα παρακάτω: (Δεν μετράω ποσότητες) 2 αυγά , 1 τόνο σε νερό 25γρ πρωτεινη , 1 ποτήρι γάλα , 1 τοστ(ολικης αλεσεως) με 2 φέτες γαλοπούλα και 1 πιάτο ρύζι ( μια κανονική μερίδα) κ μία αγκουροντομάτα. Είμαι 17 ετών 1.86 και 74 κιλά.Τρώω πολύ για να πάρω κάποια κιλά.Όλα αυτά τα τρώω μόλις γυρνάω απο το γυμναστήριο.Είναι σωστό η να τρώω μετα απο 45 λεπτά?

Φίλε καλή είναι η αγκουροντομάτα. Βάλε και πατάτα και συνδύασέ τη με μέλι για απορρόφηση (υδατάνθρακας υψηλού γλυκαιμικού δείκτη).. Η πρωτείνη σου είναι μια χαρά, βέβαια εγώ θα έβαζα ίσως περισσότερο τόνο αντί για αυγά επειδή δε μαρέσουν πολύ, αλλά αυτά γούστα είναι...Οχι πρέπει να φας κατευθείαν μετά την προπόνηση και αν μπορείς πάρτα μαζί σου στο γυμναστήριο για να μη χάνεις χρόνο..

koutosgr
14-03-11, 23:56
Φίλε καλή είναι η αγκουροντομάτα. Βάλε και πατάτα και συνδύασέ τη με μέλι για απορρόφηση (υδατάνθρακας υψηλού γλυκαιμικού δείκτη).. Η πρωτείνη σου είναι μια χαρά, βέβαια εγώ θα έβαζα ίσως περισσότερο τόνο αντί για αυγά επειδή δε μαρέσουν πολύ, αλλά αυτά γούστα είναι...Οχι πρέπει να φας κατευθείαν μετά την προπόνηση και αν μπορείς πάρτα μαζί σου στο γυμναστήριο για να μη χάνεις χρόνο..

Κλαίω κανονικα......:bowdown::bowdown:

pizzass
15-03-11, 00:57
λοιπον εχω ενα θεματακι να λυσω κ θελω βοηθεια..μετα την προπ πινω αμεσως bcaa k waxy και 20 λεπτα μετα γουει..την γουει να την πινω την μιση μεσα σ 5 λεπτα και μετα απο 20 λεπτα το υπολοιπο μισο μεσα σε 40 λεπτα??(συμφωνα με το αρθρο του ΜΒ) κ επισης το νατριο(αλατι) σ ποιο απο τα 2 ροφηματα να το βαλω?!?!

NASSER
15-03-11, 11:01
λοιπον εχω ενα θεματακι να λυσω κ θελω βοηθεια..μετα την προπ πινω αμεσως bcaa k waxy και 20 λεπτα μετα γουει..την γουει να την πινω την μιση μεσα σ 5 λεπτα και μετα απο 20 λεπτα το υπολοιπο μισο μεσα σε 40 λεπτα??(συμφωνα με το αρθρο του ΜΒ) κ επισης το νατριο(αλατι) σ ποιο απο τα 2 ροφηματα να το βαλω?!?!


Ψάχνεις για πολλές λεπτομέρειες που για αρχή δεν είναι απαραίτητες.
Το waxy έχει μια ποσότητα νατριου, επομένως δεν πρέπει να ανησυχείς γιαυτό.
Εφοσον παίρνεις waxy και bcaa μετά την προπόνηση, την πρωτεΐνη μπορείς να την πιείς μετα απο μισή ωρα με όποιο τρόπο θέλεις. Δεν επηρεάζει...

pizzass
15-03-11, 14:02
:thumbup: thanks!

deluxe
15-03-11, 20:07
Πως το βλεπετε το εξης μεταπροπονητικο;

5γρ bcaa's
15-25γρ isolate
3-5γρ κρεατινη μονοϋδρικη
20-30γρ μαλτοδεξτρινη

Σκεφτομαι να βαζω και λιγη κιτρουλινη, δε ξερω.

tommygunz
16-03-11, 02:19
Πως το βλεπετε το εξης μεταπροπονητικο;

5γρ bcaa's
15-25γρ isolate
3-5γρ κρεατινη μονοϋδρικη
20-30γρ μαλτοδεξτρινη

Σκεφτομαι να βαζω και λιγη κιτρουλινη, δε ξερω.

Σε γράμμωση θες να το έχεις ή στον όγκο; Για γράμμωση με τα bcaa κομπλέ είσαι, αλλά καλύτερα την iso να την βάλεις κάνα 20-25 λεπτο μετά. Βέβαια αν τρως κάνα 20λεπτο με μισάωρο μετά την προπόνηση δε νομίζω να χρειάζεται η iso.
Για όγκο καλύτερα 10-15 γραμμάρια eaa και όλα τα άλλα ίδια.

deluxe
16-03-11, 03:32
Ογκο κανω. Για EAA's εχω το purple wraath που πινω κατα την προπονηση.

Συνηθως τρωω μετα απο 45-60 λεπτα. Αν τρωω αμεσως μετα τη προπονηση, δε παιρνω μεταπροπονητικο.

Devil
16-03-11, 14:21
Πως το βλεπετε το εξης μεταπροπονητικο;

5γρ bcaa's
15-25γρ isolate
3-5γρ κρεατινη μονοϋδρικη
20-30γρ μαλτοδεξτρινη

Σκεφτομαι να βαζω και λιγη κιτρουλινη, δε ξερω.

δεν ειναι ασχημο.....

την κιτρουλινη μην την βαλεις....

jimmy007
16-03-11, 18:50
Πως το βλεπετε το εξης μεταπροπονητικο;

5γρ bcaa's
15-25γρ isolate
3-5γρ κρεατινη μονοϋδρικη
20-30γρ μαλτοδεξτρινη

Σκεφτομαι να βαζω και λιγη κιτρουλινη, δε ξερω.

Kαλύτερα πάρε τα BCAA'S αμέσως μετά την προπόνηση και τα υπόλοιπα 15-20 λεπτά μετά..

edit: αν θες να πάρεις κιτρουλίνη,βάλτην πριν την προπόνηση. Μετά δεν έχει νόημα..

tommygunz
16-03-11, 20:45
δεν ειναι ασχημο.....

την κιτρουλινη μην την βαλεις....

Απλά για όγκο Μήτσο αν θυμάσαι το άρθρο που σου είχα στείλει ο τύπος πρότεινε καλύτερα για όγκο τα eaa, γιατί τα bcaa πιο πολύ σαν αντι-καταβολικά λειτουργούν, πιο καλά να τα βάζεις στη γράμμωση που θες να αποφύγεις τον καταβολισμό. Γι' αυτό πρότεινα καλύτερα eaa...

gregmogan
17-03-11, 15:05
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι αφού η μπανάνα εχει φρουκτόζη για πιο λόγο προτείνετε για μετά προπονητικό γεύμα ?

giannis64
17-03-11, 17:04
γιατι ειπε καποιος οτι η φρουκτοζη απαγορευετε στο μεταπροπονητικο?

dionisos
17-03-11, 17:12
γιατι ειπε καποιος οτι η φρουκτοζη απαγορευετε στο μεταπροπονητικο?

Στο άρθρο της μεταπροπονητικής διατροφής του M.B αναφέρει τη μη κατανάλωση φρουκτόζης!

giannis64
17-03-11, 17:18
ναι ε? για κατσε να το ξαναδω.. :)

dionisos
17-03-11, 17:24
^^^ Συγκεκριμένα λέει : " Επιπλέον πρέπει να μην καταναλώνονται λίπη και φρουκτόζη κατά τη διάρκεια της μεταπροπονητικής διατροφής. Η φρουκτόζη δεν αναπληρώνει το μυϊκό γλυκογόνο, αλλά το γλυκογόνο του ήπατος, ενώ τα λίπη καθυστερούν την πέψη γιατί απαιτούν πολλές διαδικασίες για τη διάσπασή τους"

giannis64
17-03-11, 17:27
^^^ Συγκεκριμένα λέει : " Επιπλέον πρέπει να μην καταναλώνονται λίπη και φρουκτόζη κατά τη διάρκεια της μεταπροπονητικής διατροφής. Η φρουκτόζη δεν αναπληρώνει το μυϊκό γλυκογόνο, αλλά το γλυκογόνο του ήπατος, ενώ τα λίπη καθυστερούν την πέψη γιατί απαιτούν πολλές διαδικασίες για τη διάσπασή τους"



ναι δεν αναφερει οτι απαγορευετε, απλα οτι δεν ειναι ο πιο καταληλος υδτανθρακας για την αμεση αυξηση του μυικου γλυκογονου.
μπορεις ομως ανετα να κανεις ενα συνδιασμο μπανανας και γλυκοζης η και αλλους τετοιους συνδιασμους.

η μπανανα αλλωστε δεν περιεχει μονο φρουκτοζη. ειναι πολυ καλη επιλογη.;)

dionisos
17-03-11, 17:33
ναι δεν αναφερει οτι απαγορευετε, απλα οτι δεν ειναι ο πιο καταληλος υδτανθρακας για την αμεση αυξηση του μυικου γλυκογονου.
μπορεις ομως ανετα να κανεις ενα συνδιασμο μπανανας και γλυκοζης η και αλλους τετοιους συνδιασμους.

η μπανανα αλλωστε δεν περιεχει μονο φρουκτοζη. ειναι πολυ καλη επιλογη.;)

Ενίοτε χρησιμοποιώ μπανάνα ή ξινόμηλα ή γλυκόζη ή συνδυασμό τους! :green:

giannis64
17-03-11, 18:01
σαν δεν ντρεπεσαι...:green:

Devil
17-03-11, 22:07
γιατι ειπε καποιος οτι η φρουκτοζη απαγορευετε στο μεταπροπονητικο?

το ειδα αυτο.....:moderator::P:P:green::green::green::green::green::turtle::turtle::turtle:


Απλά για όγκο Μήτσο αν θυμάσαι το άρθρο που σου είχα στείλει ο τύπος πρότεινε καλύτερα για όγκο τα eaa, γιατί τα bcaa πιο πολύ σαν αντι-καταβολικά λειτουργούν, πιο καλά να τα βάζεις στη γράμμωση που θες να αποφύγεις τον καταβολισμό. Γι' αυτό πρότεινα καλύτερα eaa...

τομ τα παντα λειτουργουν αντικαταβολικα bcaa,eaa,leucine,whey,cheesecake....:green:

στο ογκο εχει μικρη συμασια τι θα παρεις....;)

ναι ισχυει οτι σε περιοδους ογκου τα bcaa πανε χαμενα.... ( <- και καλα...:green:)
και οτι ειναι πιο χρησιμα σε περιοδους γραμμωσεις και γενικα χαμηλων θερμιδων.... (κανουν τους καμικαζοι....:green:)

dionisos
18-03-11, 00:25
σαν δεν ντρεπεσαι...:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

beefmeup
18-03-11, 00:49
( <- και καλα...:green:)


οπως το εγραψες:green::green::green:

TheWorst
19-03-11, 14:16
Νομιζω ειτε εσυ ειτε ο beef (παντος δεν ηταν user) ειχες/ειχε πει οτι την πρωτεινη μπορουμε να την καθυστερησουμε 15-20 λεπτα αλλα ο υδατανθρακας ειναι πιο σημαντικος μετα τη προπονηση ?

Devil
19-03-11, 14:24
Νομιζω ειτε εσυ ειτε ο beef (παντος δεν ηταν user) ειχες/ειχε πει οτι την πρωτεινη μπορουμε να την καθυστερησουμε 15-20 λεπτα αλλα ο υδατανθρακας ειναι πιο σημαντικος μετα τη προπονηση ?

για αλλους λογους..... μονο αν χρησιμοποιεις υδατανθρακα του στυλ waxy maize η' vitargo.... ( με η' χωρις αμινοξεα,κρεατινη ecc ecc...)... τοτε ναι παιρνεις την πρωτεινη κανα 20' αργοτερα...

δεν ειπα ποτε οτι ειναι πιο συμαντικος...;)

TheWorst
19-03-11, 14:34
Μεταπροπονητικα αν παιρνω δλδ κρεατινη + πρωτεινη + υδατανθρακας ολα μαζι επηρεαζει τπτ ? ή οχι ?

Devil
19-03-11, 14:37
Μεταπροπονητικα αν παιρνω δλδ κρεατινη + πρωτεινη + υδατανθρακας ολα μαζι επηρεαζει τπτ ? ή οχι ?

οχι παρτα μαζι.....

TheWorst
19-03-11, 14:39
οχι παρτα μαζι.....

thanks :bowdown:

TheWorst
19-03-11, 15:18
Τελικα να βαζω ή να μη βαζω υδατανθρακα για μεταπροπονητικο ? Βαζω βρωμη μαζι με πρωτεινη καθαρη και τα χτυπαω σε ενα μπλεντερ..

tasos2
19-03-11, 15:19
Τελικα να βαζω ή να μη βαζω υδατανθρακα για μεταπροπονητικο ? Βαζω βρωμη μαζι με πρωτεινη καθαρη και τα χτυπαω σε ενα μπλεντερ..

Ακυρο αυτο που ειπα πριν (και το διεγραψα). Ειτε βαλεις ειτε οχι το ιδιο ειναι

dionisos
19-03-11, 15:24
"...Σύμφωνα με κάποιες μελέτες, υποστηρίζοταν με αρκετές επιφυλάξεις ότι η παρουσία ινσουλίνης (από τον υδατάνθρακα) λειτουργούσε αντικαταβολικά και μείωνε το MPB. Εν ολίγοις, μπορεί ο υδατάνθρακας να μην βοηθούσε στην μυική σύνθεση, όμως είχε ρόλο στο να μειώνει το μυικό καταβολισμό.

Αυτό το τελευταίο έρχεται να καταρριφθεί με μια μελέτη..." άρα η μελέτη που αναφέρει παρακάτω καταρρίπτει πως ο υδατάνθρακας λειτουργεί αντικαταβολικά.

TheWorst
19-03-11, 15:25
"...Σύμφωνα με κάποιες μελέτες, υποστηρίζοταν με αρκετές επιφυλάξεις ότι η παρουσία ινσουλίνης (από τον υδατάνθρακα) λειτουργούσε αντικαταβολικά και μείωνε το MPB. Εν ολίγοις, μπορεί ο υδατάνθρακας να μην βοηθούσε στην μυική σύνθεση, όμως είχε ρόλο στο να μειώνει το μυικό καταβολισμό.

Αυτό το τελευταίο έρχεται να καταρριφθεί με μια μελέτη..." άρα η μελέτη που αναφέρει παρακάτω καταρρίπτει πως ο υδατάνθρακας λειτουργεί αντικαταβολικά.

<=> μεταπροπονητικο - πρωτεινη καθαρη χωρις υδατανθρακα :toast:

Devil
19-03-11, 15:27
<=> μεταπροπονητικο - πρωτεινη καθαρη χωρις υδατανθρακα :toast:

τι βαλεις τι δε βαλεις ειναι το ιδιο.....

κανεις ογκο θες θερμιδες..... αρα βαζεις εξτρα υδατανθρακες...

θες γραμμωση δεν θες πολλες θερμιδες αρα δεν βαζεις υδατανθρακα....

απλο....

TheWorst
19-03-11, 15:29
<=> μεταπροπονητικο-πρωτεινη με υδατανθρακα θελω ογκο :D :D

Αντωνης
19-03-11, 15:58
Kατα την γνωμη μου την μονη χρησιμοτητα που εχει ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα ειναι να σου κοβει την ορεξη και να ζοριζεσαι να φας το στερεο γευμα μετα την προπονα:banghead:

Pavlos17
19-03-11, 16:03
Kατα την γνωμη μου την μονη χρησιμοτητα που εχει ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα ειναι να σου κοβει την ορεξη και να ζοριζεσαι να φας το στερεο γευμα μετα την προπονα:banghead:

εγω δεν εχω καποιο προβλημα με αυτο...πχ αν φαω και υδατανθρακα μαζι με το μεταπροπονητικο,μετα απο καμια ωριτσα εχω παλι ορεξη :green:

nopantas
20-03-11, 19:24
παιδια καλησπερα κ απο εμενα..ηθελα να ρωτησω..για καποιον που δν μπορει στο μεταπροπονητικο γευμα να εχει whey η οτιδηποτε αλλο απο πλευρας συμπληρωματος,ποιες τροφες/συνδυασμος τροφων θα ηταν καταλληλος για ογκο κ γενικα για αυτην την γρηγορη τροφοδοτηση των μυων μετα την καταπονηση της προπονησης...

giannis64
20-03-11, 22:26
αν διαβασεις αυτο το θεμα, αναφερετε στην ερωτηση σου πολλες φορες.

nopantas
21-03-11, 01:05
εχεις δικιο,καλυφθηκα σχετικα ,thx!

gregmogan
21-03-11, 19:05
τι βαλεις τι δε βαλεις ειναι το ιδιο.....

κανεις ογκο θες θερμιδες..... αρα βαζεις εξτρα υδατανθρακες...

θες γραμμωση δεν θες πολλες θερμιδες αρα δεν βαζεις υδατανθρακα....

απλο....

δηλαδή σε περίοδο γράμμωση στο μεταπροπονητικο δεν χρειάζεται υδατάνθρακας ?στο στερεό γευμα 1 -2 ώρες μετά την προπόνηση?

Devil
21-03-11, 19:08
δηλαδή σε περίοδο γράμμωση στο μεταπροπονητικο δεν χρειάζεται υδατάνθρακας ?στο στερεό γευμα 1 -2 ώρες μετά την προπόνηση?

αναλογα με την διατροφη που ακολουθεις.....

παντα εξαρταται απο το διατροφικο πλανο που κανεις.... και πως το εχεις προγραμματισει...

tasos2
21-03-11, 19:16
δηλαδή σε περίοδο γράμμωση στο μεταπροπονητικο δεν χρειάζεται υδατάνθρακας ?στο στερεό γευμα 1 -2 ώρες μετά την προπόνηση?

Aναλογα με τις θερμιδικες αναγκες που εχεις και σε ποιο σταδιο της γραμμωσης βρισκεσαι. Γιατι δεν τα κοβεις απο την αρχη ολα

κουλης
22-03-11, 00:48
παιδες για μεταπροπονητικο γευμα εχω δει πολλες φορες που βαζουνε αρκετοι διαφορα φρουτα (μπανανα κυριοτερα αλλα και μηλα) και αναρωτιεμαι,μια στιμενη πορτοκαλαδα απο τα χερακια μου απο φρεσκα πορτοκαλια κανει για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:

COBRA_STYLE
22-03-11, 00:56
παιδες για μεταπροπονητικο γευμα εχω δει πολλες φορες που βαζουνε αρκετοι διαφορα φρουτα (μπανανα κυριοτερα αλλα και μηλα) και αναρωτιεμαι,μια στιμενη πορτοκαλαδα απο τα χερακια μου απο φρεσκα πορτοκαλια κανει για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:
αντιοξειδωτικα στο ποστ αυξανουν το οξειδωτικο στρες που προκαλειται απο την προπονα...αστο καλυτερο...μη ρωτησει κανεις,δεν εχω μπροστα μου τις πηγες;)

κουλης
22-03-11, 00:59
αντιοξειδωτικα στο ποστ αυξανουν το οξειδωτικο στρες που προκαλειται απο την προπονα...αστο καλυτερο...μη ρωτησει κανεις,δεν εχω μπροστα μου τις πηγες;)

θα βγω λιγο οφφ αλλα δν θα αντεξω να μην ρωτησω...το οξειδωτικο στρες σε τι κανει κακο? εκτοσ απο την παραγωγη ελευθερων ριζων δλδ.....

Creative
22-03-11, 01:49
παιδες για μεταπροπονητικο γευμα εχω δει πολλες φορες που βαζουνε αρκετοι διαφορα φρουτα (μπανανα κυριοτερα αλλα και μηλα) και αναρωτιεμαι,μια στιμενη πορτοκαλαδα απο τα χερακια μου απο φρεσκα πορτοκαλια κανει για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:

Αυτό το κάνω και εγώ, μαζι με το γεύμα που έχω μετα την προπόνηση (που μπορεί να είναι για παραδειγμα ρύζι με κοτόπουλο) στήβω και κανα δυο πορτοκάλια.

Τώρα, αυτό δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό, αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

eri_87
22-03-11, 15:21
παιδες για μεταπροπονητικο γευμα εχω δει πολλες φορες που βαζουνε αρκετοι διαφορα φρουτα (μπανανα κυριοτερα αλλα και μηλα) και αναρωτιεμαι,μια στιμενη πορτοκαλαδα απο τα χερακια μου απο φρεσκα πορτοκαλια κανει για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:

Προσωπικά, σχεδόν πάντα συνοδεύω με φρούτο το ρόφημα (οδηγία Κασκάνη ;)) κυρίως μήλο και καμιά μπανάνα που λες (αλλά και ακτινίδιο ή φράουλες καλά είναι). Είχα ρωτήσει αν κάνει το πορτοκάλι και μου είχε πει ναι. :turtle:
Επίσης στα ροφήματα πρωτεΐνης γράφει ότι μπορούμε να διαλύσουμε το σκουπ σε χυμό... άρα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!
Αν σου αρέσει το πορτοκάλι πάντως, φάε ολόκληρο το φρούτο κι όχι χυμό....;)

Αυτό με το οξειδωτικό στρες όντως θέλει επεξήγηση... :unsure:

gregmogan
22-03-11, 15:36
Αυτό το κάνω και εγώ, μαζι με το γεύμα που έχω μετα την προπόνηση (που μπορεί να είναι για παραδειγμα ρύζι με κοτόπουλο) στήβω και κανα δυο πορτοκάλια.

Τώρα, αυτό δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστό, αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.


το ρόφημα αυτό το πίνεις μαζί με την στερεά τροφή η πρώτα το ρόφημα και μετά στερεά τροφή ?

Creative
22-03-11, 17:23
το ρόφημα αυτό το πίνεις μαζί με την στερεά τροφή η πρώτα το ρόφημα και μετά στερεά τροφή ?

Το πίνω μαζί με το γεύμα, δηλαδή την ώρα που τρώω το έχω δίπλα και πίνω λίγο λίγο.

Txc
22-03-11, 17:36
Τελικα ρε παιδια σε περιοδο γραμμωσης να καταναλωνω μπανανα ή οχι? Αναλογα με τη ποσοτητα που υδατανθρακα που εχω στα αλλα γευματα? Αν εχω αρκετη οχι, αν εχω λιγη ναι? Μπακαλιστικη λογικη...

Οσων αφορα το 6ο γευμα πριν τον υπνο που εχω ενα γιαουρτι 2% και μερικα ωμα αμυγδαλα, μηπως να τα κοψω? Να βαλω κανα ροφημα πρωτεινης πριν την προπονηση και να το μετρησω σαν γευμα?

Δεν ξερω...

Το πρωι θα φας σαν βασιλιας...
Το μεσιμερι σαν πριγκιπας...
Το βραδυ σαν φτωχος...

Μηπως να κοψω τελειως αυτο το γευμα πριν τον υπνο?

Τα φωτα σας παρακαλω...

giannis64
22-03-11, 18:02
τωρα ψαχνεις το τελειο μεταπροπονητικο για την γραμμωση?

αν ναι να εχεις μονο αμινο και οχι μπανανες και τετοια. πας σπιτι τρως το γευμα σου και το βραδυ να μην το κοψεις το γιαουρτακι.

αν καποια στιγμη θελεις να γινεις πιο αυστηρος, φαε 4-5 αυγα αντι για γιαουρτι.

Txc
22-03-11, 22:34
τωρα ψαχνεις το τελειο μεταπροπονητικο για την γραμμωση?

αν ναι να εχεις μονο αμινο και οχι μπανανες και τετοια. πας σπιτι τρως το γευμα σου και το βραδυ να μην το κοψεις το γιαουρτακι.

αν καποια στιγμη θελεις να γινεις πιο αυστηρος, φαε 4-5 αυγα αντι για γιαουρτι.

ναι αλλα υποτιθετε οτι στη γραμμωση αποφευγουμε την καταναλωση φρουτων και γαλακτομικων, υποτιθετε οτι θελουμε να κοπουμε...

Kaloutsikos
23-03-11, 00:14
παιδες για μεταπροπονητικο γευμα εχω δει πολλες φορες που βαζουνε αρκετοι διαφορα φρουτα (μπανανα κυριοτερα αλλα και μηλα) και αναρωτιεμαι,μια στιμενη πορτοκαλαδα απο τα χερακια μου απο φρεσκα πορτοκαλια κανει για μεταπροπονητικο ροφημα?:unsure:

Εχω διαβάσει άρθρο από εδώ μέσα, όπου λέει ότι η φρουκτόζη δεν είναι η καλύτερη επιλογή υδατάνθρακα για μεταπροπονιτηκό.

Η επιλογή είναι δική σας!:thumbup:

COBRA_STYLE
23-03-11, 00:59
Εχω διαβάσει άρθρο από εδώ μέσα, όπου λέει ότι η φρουκτόζη δεν είναι η καλύτερη επιλογή υδατάνθρακα για μεταπροπονιτηκό.

Η επιλογή είναι δική σας!:thumbup:
εχω διαβασει ερευνα στο pubmed οπου τεσταρανε μελι(το οποιο περιεχει κ φρουκτοζη),δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη μεταπροπονητικα και εδειξε οτι το μελι ητανε η μεση οδος(καλυτερη λυση) χωρις ομως εμφανεις διαφορες οπτικα στο σωμα...:thumbup:

hlias102
23-03-11, 12:36
Ενδιαφέρον αυτό με το μέλι.

Devil
23-03-11, 16:48
εχω διαβασει ερευνα στο pubmed οπου τεσταρανε μελι(το οποιο περιεχει κ φρουκτοζη),δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη μεταπροπονητικα και εδειξε οτι το μελι ητανε η μεση οδος(καλυτερη λυση) χωρις ομως εμφανεις διαφορες οπτικα στο σωμα...:thumbup:

δεν ηταν μελι νομιζω.... αλλα σκονη μελιου... και αν δεν κανω λαθος πηραν κοντα στα 120γρ....

jimmy007
27-03-11, 05:38
εχω διαβασει ερευνα στο pubmed οπου τεσταρανε μελι(το οποιο περιεχει κ φρουκτοζη),δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη μεταπροπονητικα και εδειξε οτι το μελι ητανε η μεση οδος(καλυτερη λυση) χωρις ομως εμφανεις διαφορες οπτικα στο σωμα...:thumbup:

Όποιος μπορεί ας δώσει link...

TheWorst
28-03-11, 20:28
Παιδια για μεταπροπονητικο whey 40 γραμμαρια + 40 γραμμαρια γλυκοζη (βαζακι γλυκοζης απο σουπερμαρκετ - καλομποκι :D :D ) πως το βλεπετε ?

Devil
28-03-11, 23:18
Παιδια για μεταπροπονητικο whey 40 γραμμαρια + 40 γραμμαρια γλυκοζη (βαζακι γλυκοζης απο σουπερμαρκετ - καλομποκι :D :D ) πως το βλεπετε ?

γλυκο....


νταξ καλο ειναι....

dionisos
28-03-11, 23:47
Παιδια για μεταπροπονητικο whey 40 γραμμαρια + 40 γραμμαρια γλυκοζη (βαζακι γλυκοζης απο σουπερμαρκετ - καλομποκι :D :D ) πως το βλεπετε ?

Καλό και εγώ έπαιρνα το ίδιο για μια περίοδο!

skiron
31-03-11, 23:20
καλησπέρα...μια γρήγορη ερώτηση:

Βλέπω σε αρκετά μεταπροπονητικά να προτίνετε το πράσινο μήλο - ξινόμηλο.
Μπορει κάποιος να μου αιτιολογήσει το παραπάνω???
ψάχνω να βρω διατροφικά στοιχεία για το ξινόμηλο ωστε να καταλάβω το λόγο κ δεν βρίσκω....κ απ οσο γνωριζω μαζι με την πρωτεινη στο μεταπροπονητικό, χρειάζομαι κ υδατανθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη...(μεχρι στιγμής έιχα 40γρ whey, λίγο μέλι κ μια μπανάνα...αλλά σκέφτομαι την μπανάνα να την βάλω λίγο πριν την προπόνηση.)

skiron
02-04-11, 17:53
καλησπέρα...μια γρήγορη ερώτηση:

Βλέπω σε αρκετά μεταπροπονητικά να προτίνετε το πράσινο μήλο - ξινόμηλο.
Μπορει κάποιος να μου αιτιολογήσει το παραπάνω???
ψάχνω να βρω διατροφικά στοιχεία για το ξινόμηλο ωστε να καταλάβω το λόγο κ δεν βρίσκω....κ απ οσο γνωριζω μαζι με την πρωτεινη στο μεταπροπονητικό, χρειάζομαι κ υδατανθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη...(μεχρι στιγμής έιχα 40γρ whey, λίγο μέλι κ μια μπανάνα...αλλά σκέφτομαι την μπανάνα να την βάλω λίγο πριν την προπόνηση.)

????????

beefmeup
03-04-11, 23:27
????????

ποσο λιπος εχεις?
κ ποσο υ/α τρως μες την μερα?

skiron
04-04-11, 00:17
λιπος κάτι λιγότερο απο 22%,
και υδατανθρακα (+/-) περιπου 260γρ (με υπολογισμενο το μηλο στο μεταπροπονητικο)

beefmeup
04-04-11, 00:19
λιπος κάτι λιγότερο απο 22%,
και υδατανθρακα (+/-) περιπου 260γρ (με υπολογισμενο το μηλο στο μεταπροπονητικο)

μην παρεις καθολου υ/α στο μεταπροπονητικο τοτε..με την πρωτεινη καλα εισαι.

skiron
04-04-11, 00:26
αυτο λόγω του αυξημενου ποσοστου σωματικου λιπους ή επειδη θεωρεις πως έχω αρκετο υδατανθρακα στη διατροφή μου? καθολου υ/κα δηλαδη, ουτε λιγο μελι για ανεβασω ινσουλινη κλπ?

βασικα....για ογκο, με 3000kcal τη μερα όπως εχω φτιαξει τη διατροφη μου...(τωρα ξεκιναω) ποια πρεπει να ειναι η αναλογια υδατανθρακα-πρωτεινης-λιπαρων?

(βαρος 66kg, 1,74)

beefmeup
04-04-11, 00:30
με 3000 θερμιδες ανα μερα για να κανεις ογκο αν εχεις αυτο το ποσοστο λιπους δεν θες αλλο υ/α μεταπροπονητικα ουτε για ινσουλινες ουτε τπτ..

skiron
04-04-11, 00:32
οκ! σ ευχαριστω φιλε!

TheWorst
04-04-11, 15:11
Παιδια τα αυγα στο μεταπροπονητικο κανουνε ? Με ή χωρις τον κροκο ?

NASSER
04-04-11, 16:19
Παιδια τα αυγα στο μεταπροπονητικο κανουνε ? Με ή χωρις τον κροκο ?


Τα ασπράδια είναι γρήγορα στην αφομοίωση. Δεν ειναι κακό να φας και κανένα κρόκο.

TheWorst
04-04-11, 16:50
Τα ασπράδια είναι γρήγορα στην αφομοίωση. Δεν ειναι κακό να φας και κανένα κρόκο.

Αφου μετα τη προπονηση θελουμε πρωτεινη γρηγορης απορροφησης , για αυτο τα εβαλα .. Κανονικα θελω μεταπροπονητικα 80% γρηγορης και 20% αργης απορροφησης λεω μηπως και να πινω μισο ποτηρι γαλα ?

RAMBO
04-04-11, 16:57
δοκιμασε cottage η ανθοτυρο

TheWorst
04-04-11, 17:00
Το γαλα ειναι 80% αργης και 20% γρηγορης

Devil
04-04-11, 18:27
γιατι ρε συ worst αμα το shake μετα ειναι 70-30 θα καταβολισεις????:green:

gspyropo
04-04-11, 19:37
τι λετε για φρουτα κυριως πρσινα μηλα και καροτο για υδατανθρακκα μαζι με πρωτεινη για μετα προπονητικο???

TheWorst
04-04-11, 19:45
τι λετε για φρουτα κυριως πρσινα μηλα και καροτο για υδατανθρακκα μαζι με πρωτεινη για μετα προπονητικο???



Θα προτιμουσα δεξτροζη ..

TheWorst
04-04-11, 19:48
γιατι ρε συ worst αμα το shake μετα ειναι 70-30 θα καταβολισεις????:green:

Παντα προσπαθω (αντε τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες) να κανω αυτο γιατι φοβαμαι .. Λεω για μεταπροπονητικο γαλα + αυγα το γαλα 100 μλ τα αυγα 4 ασπραδια και 2 κροκους που υπολογιζω περιπου αν το ενα αυγο εχει περιπου 10 γραμμαρια 20 γραμμαρια +5 +5 ασραδια = 30 γραμμαρια πρωτεινης + ελαχιστα που εχει το γαλα 100 μλ ... Και μετα ο υδατανθρακας ..

RAMBO
04-04-11, 20:30
Θα προτιμουσα δεξτροζη ..


λιγο μελι

teo18480
04-04-11, 21:22
παιδια αν μια μερα (οπως σημερα )τελειωσω την προπονηση στις 9:40 να φαω για μεταπροπονητικο μαζι με γευμα τονο και ενα γιαουρτι με 10 αμυγδαλα?

RAMBO
04-04-11, 21:24
πιεσ το μεταπροπονητοκο και μετα απο καμοια ωρα φαε και το αλλο δεν ηπαρχει λιγοσ να τα φασ ολα μαζι

teo18480
04-04-11, 21:32
να πιω τι?τωρα ειναι η ωρα !α μαλλον εννοεις γαλα και λιγο μελι?

RAMBO
04-04-11, 21:48
σαν μεταπροπονητικο τι εχεισ φαγητο η καποιο ροφημα:unsure:?

TheWorst
05-04-11, 19:39
Μια ερωτηση.Επειδη σημερα στο γυμναστηριο πηρα τη πρωτεινη ηπια τελος παντων και μετα απο μιση ωρα στο σπιτι επειδη δεν ειχε τπτ απο στερεο φαγητο που να με καλυψει τις αναγκες ηπια 250-300 μλ γαλα (αργης απορροφησης ειναι το ξερω :( ) απλα το quaker εβαλα 60-70 γραμμαρια γιατι αλλιως δεν τρωγεται ..

Και τωρα λεω να φαω ξυροκαρπια στο μεταπροπονητικο ?

Κανω κατι λαθος ?

Kaloutsikos
05-04-11, 23:03
Μια ερωτηση.Επειδη σημερα στο γυμναστηριο πηρα τη πρωτεινη ηπια τελος παντων και μετα απο μιση ωρα στο σπιτι επειδη δεν ειχε τπτ απο στερεο φαγητο που να με καλυψει τις αναγκες ηπια 250-300 μλ γαλα (αργης απορροφησης ειναι το ξερω :( ) απλα το quaker εβαλα 60-70 γραμμαρια γιατι αλλιως δεν τρωγεται ..

Και τωρα λεω να φαω ξυροκαρπια στο μεταπροπονητικο ?

Κανω κατι λαθος ?

Με μπέρδεψες! Αφου για μεταπροπονητικό ήπιες την πρωτεΐνη, που κολλάει το παραπάνω ?

TheWorst
05-04-11, 23:07
Με μπέρδεψες! Αφου για μεταπροπονητικό ήπιες την πρωτεΐνη, που κολλάει το παραπάνω ?

Πηρα πρωτεινη , πηρα υδατανθρακες και λεω τωρα να παρω και λιπαρα ?

Kaloutsikos
05-04-11, 23:24
Αμέσως μετά την προπόνηση ήπιες πρωτεΐνη, αυτο ήταν το μεταπροπονητικό σου!

Τώρα το γάλα με το quaker δεν είναι μεταπροπονητικό αλλά ένα ακόμα γεύμα.

Τα αμύγδαλα δεν είναι καλή ιδέα να τα φας με αυτό το γεύμα, επίσης το γάλα έχει λακτόζη δεν ήταν η καλύτερη επιλογή! :thumbup:

hlias102
06-04-11, 12:17
Αμέσως μετά την προπόνηση πίνω την κρεατίνη και την μαλτοδεξτρόζη,την οποία την αραιώνω σε 500ml νερό.Κρεατίνη και μάλτο μπορώ να τα βάλω μαζί και να τα πιώ μαζί και σε πόσο νερό?Επίσης στην ετικέτα της μαλτο λέει ότι η δόση είναι 3 scoop δλδ 60γρ σε 500ml.Εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι θα πρέπει να παίρνουμε το μισό μας βάρος σε γρ.Δλδ εγω που είμαι 112 να πάρω χοντρικά 55gr ή 3 scoop.Τί υσχύει?Αν είναι αργά το βράδυ η προπόνηση και δεν έχουμε περιθώρια χρόνου για να πιούμε μετά από κάνα τέταρτο την πρωτείνη μας και μετά από καμοιά ώρα το τελευταίο γεύμα μας,μετά από πόση ώρα αφού πάρουμε την κρεατίνη-μάλτο τρώμε το γεύμα?

giannis64
06-04-11, 13:02
αν ειναι αργα η προπονηση σου, μην παρεις μαλτο. πιες την κρετινη και την πρωτεινη σου, και μετα απο κανα 40λεπτο κανε γευμα.

αν και καλυτερα θα ηταν να παρεις αμινο αντι για πρωτεινη τετοια ωρα που τελειωνεις την προπονηση σου.

TheWorst
06-04-11, 15:04
Αμέσως μετά την προπόνηση ήπιες πρωτεΐνη, αυτο ήταν το μεταπροπονητικό σου!

Τώρα το γάλα με το quaker δεν είναι μεταπροπονητικό αλλά ένα ακόμα γεύμα.

Τα αμύγδαλα δεν είναι καλή ιδέα να τα φας με αυτό το γεύμα, επίσης το γάλα έχει λακτόζη δεν ήταν η καλύτερη επιλογή! :thumbup:

Το μεταπροπονητικο μου δε μπορει να ειναι ομως να ειναι μονο πρωτεινη .. Χρειαζομαι και υδατανθρακες..Με αυτο το σκεπτικο πηρα και quaker , ναι αλλα αυτο δε τρωγεται για αυτο το εβαλα σε γαλα (λαθος ειναι το γαλα για μεταπροπονητικο το ξερω..)

Τα ξυροκαρπια επειδη ειναι καλα τα λιπαρα και επειδη μου αρεσουν :green:

Pavlos17
06-04-11, 15:05
Το μεταπροπονητικο μου δε μπορει να ειναι ομως να ειναι μονο πρωτεινη .. Χρειαζομαι και υδατανθρακες..Με αυτο το σκεπτικο πηρα και quaker , ναι αλλα αυτο δε τρωγεται για αυτο το εβαλα σε γαλα (λαθος ειναι το γαλα για μεταπροπονητικο το ξερω..)

Τα ξυροκαρπια επειδη ειναι καλα τα λιπαρα και επειδη μου αρεσουν :green:

γιατι ειναι λαθος το γαλα? και μην μου πεις επειδη ειναι αργης απορροφησης

Kaloutsikos
06-04-11, 15:26
Το μεταπροπονητικο μου δε μπορει να ειναι ομως να ειναι μονο πρωτεινη .. Χρειαζομαι και υδατανθρακες..Με αυτο το σκεπτικο πηρα και quaker , ναι αλλα αυτο δε τρωγεται για αυτο το εβαλα σε γαλα (λαθος ειναι το γαλα για μεταπροπονητικο το ξερω..) Γι αυτό ακριβώς μετά την προπόνηση τρώμε πρωτεΐνη + υδατάνθρακα, και μετά από 45 λεπτά στερεή τροφή!

Τα ξυροκαρπια επειδη ειναι καλα τα λιπαρα και επειδη μου αρεσουν :green:


γιατι ειναι λαθος το γαλα? και μην μου πεις επειδη ειναι αργης απορροφησης

Γι αυτό ακριβώς!

Pavlos17
06-04-11, 15:28
Γι αυτό ακριβώς!

καλα αυτο δεν ισχιει για κανενα λογο σε ολους τους ανθρωπους...εγω μπορω να πιω 2 λιτρα γαλα μεταπροπονητικο ,και μετα απο 40 λεπτα μπορω να φαω κανονικα το στερεο.

και το 45 λεπτα που κολλαει? αν φαω μετα απο 54.1232 λεπτα πειραζει?

Kaloutsikos
06-04-11, 15:34
καλα αυτο δεν ισχιει για κανενα λογο σε ολους τους ανθρωπους...εγω μπορω να πιω 2 λιτρα γαλα μεταπροπονητικο ,και μετα απο 40 λεπτα μπορω να φαω κανονικα το στερεο.

και το 45 λεπτα που κολλαει? αν φαω μετα απο 54.1232 λεπτα πειραζει?

Οχι δεν κάνει να φας στα 54.1232 λεπτα, μόνο μετά από 45.:green:
Εννοώ απο 45' και πάνω.

Το έχουμε ξαναπεί ότι κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά, εγώ αν την πίνω με γάλα φουσκώνω. Το ποιο λογικό είναι με νερό και το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό το θέμα!:thumbup:

TheWorst
06-04-11, 15:43
γιατι ειναι λαθος το γαλα? και μην μου πεις επειδη ειναι αργης απορροφησης

Λαθος ειναι να πινεις γαλα για μεταπροπονητικο ακριβως για αυτο το λογο , εννοω οτι χρειαζεσαι μια ποσοτητα αργης περιπου 20% στο μεταπρονητικο , αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ηπια 100 μλ γαλα αλλα 300-350 ml .. Δηλαδη το παραχεσα το πραγμα..

@Καλουστικος Υδατανθρακα δεν πηρα για αυτο μετα απο τη προπονηση που δεν εχει τπτ πηρα το quaker με το γαλα. Και τα ξυροκαρπια γιατι να μην τα τρωω μετα το "στερεο" μου γευμα , αφου το λεμε ετσι (quaker + γαλα) ..

Pavlos17
06-04-11, 15:45
Λαθος ειναι να πινεις γαλα για μεταπροπονητικο ακριβως για αυτο το λογο , εννοω οτι χρειαζεσαι μια ποσοτητα αργης περιπου 20% στο μεταπρονητικο , αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ηπια 100 μλ γαλα αλλα 300-350 ml .. Δηλαδη το παραχεσα το πραγμα..

@Καλουστικος Υδατανθρακα δεν πηρα για αυτο μετα απο τη προπονηση που δεν εχει τπτ πηρα το quaker με το γαλα. Και τα ξυροκαρπια γιατι να μην τα τρωω μετα το "στερεο" μου γευμα , αφου το λεμε ετσι (quaker + γαλα) ..

εγω πινω 1 λιτρο γαλα μεταπροπονητικο μερικες φορες,και ειμαι 3πλασιος απο σενα...τυχαιο?

Kaloutsikos
06-04-11, 15:49
@Καλουστικος Υδατανθρακα δεν πηρα για αυτο μετα απο τη προπονηση που δεν εχει τπτ πηρα το quaker με το γαλα. Και τα ξυροκαρπια γιατι να μην τα τρωω μετα το "στερεο" μου γευμα , αφου το λεμε ετσι (quaker + γαλα) ..

Γράψτω καλύτερα για να καταλάβω...

TheWorst
06-04-11, 15:49
εγω πινω 1 λιτρο γαλα μεταπροπονητικο μερικες φορες,και ειμαι 3πλασιος απο σενα...τυχαιο?

Κοιτα δεν εχω προβλημα να πινω 1 λιτρο γαλα για μεταπροπονητικο και μετα απο μιση ωρα να φαω στερεο γευμα..Βασικα δεν καταβαινω μερικοι εδω μεσα πως χορτενεται δλδ με το γαλα :green: Τωρα το αν εισαι τριπλασιος , νταξει τροπος του λεγειν ;) 1.75 χαχ οχι και τριπλασιος ;)

TheWorst
06-04-11, 15:51
Γράψτω καλύτερα για να καταλάβω...

Πρωτα πηρα μονο πρωτεινη στο γυμναστηριο (απο δω και περα δε θα παιρνω θα τρωω σπιτι..)

Μετα γυρισα απο μιση ωρα εφαγα quaker για να καλυψω τις αναγκες σε υδατανθρακες , επειδη ομως αυτο το πραγμα δε τρωγεται με τη καμια εβαλα γαλα..

Και μετα αμεσως ξυροκαρπια και αρκετα μαλιστα..

COBRA_STYLE
06-04-11, 16:07
Πρωτα πηρα μονο πρωτεινη στο γυμναστηριο (απο δω και περα δε θα παιρνω θα τρωω σπιτι..)

Μετα γυρισα απο μιση ωρα εφαγα quaker για να καλυψω τις αναγκες σε υδατανθρακες , επειδη ομως αυτο το πραγμα δε τρωγεται με τη καμια εβαλα γαλα..

Και μετα αμεσως ξυροκαρπια και αρκετα μαλιστα..
αμα ειναι να καλυψεις τις αναγκες αυτες εκεινη τη χρονικη στιγμη με αυτο τον τυπο υ/α ζητω που καηκες

Pavlos17
06-04-11, 16:08
γιατι δεν ετρωγες ζαχαρη?το χω κανει αρκετες φορες μετα την προπονα

Kaloutsikos
06-04-11, 16:11
Πρωτα πηρα μονο πρωτεινη στο γυμναστηριο (απο δω και περα δε θα παιρνω θα τρωω σπιτι..)

Μετα γυρισα απο μιση ωρα εφαγα quaker για να καλυψω τις αναγκες σε υδατανθρακες , επειδη ομως αυτο το πραγμα δε τρωγεται με τη καμια εβαλα γαλα..

Και μετα αμεσως ξυροκαρπια και αρκετα μαλιστα..

Ο καθένας έχει τις απόψεις του εδώ μέσα. Εγώ είμαι της άποψης ότι αμέσως μετά την προπόνηση πρέπει να τρώμε υδατάνθρακα. Τώρα το επόμενο γεύμα απο το μεταπροπονητικό (δηλαδή 45 λεπτά μετά την προπόνηση) πρέπει να είναι στερεή τροφή, και όχι γάλατα, cottage και γιαούρτια. Το γαλακτικό οξύ έχει πέσει και θέλει ΚΡΕΑΣ.

Τώρα εσύ που ήπιες το γάλα με την βρώμη αν θα φας και τα αμύγδαλα θα αργήσει και άλλο η πέψη, πράγμα που εσύ θέλεις ένα γρήγορο υδατάνθρακα για την αναπλήρωση του γλυκογόνου!

TheWorst
06-04-11, 16:14
Ο καθένας έχει τις απόψεις του εδώ μέσα. Εγώ είμαι της άποψης ότι αμέσως μετά την προπόνηση πρέπει να τρώμε υδατάνθρακα. Τώρα το επόμενο γεύμα απο το μεταπροπονητικό (δηλαδή 45 λεπτά μετά την προπόνηση) πρέπει να είναι στερεή τροφή, και όχι γάλατα, cottage και γιαούρτια. Το γαλακτικό οξύ έχει πέσει και θέλει ΚΡΕΑΣ.

Τώρα εσύ που ήπιες το γάλα με την βρώμη αν θα φας και τα αμύγδαλα θα αργήσει και άλλο η πέψη, πράγμα που εσύ θέλεις ένα γρήγορο υδατάνθρακα για την αναπλήρωση του γλυκογόνου!

Σαν τι ?

Kaloutsikos
06-04-11, 16:19
Σαν τι ?

Waxy Maize! :bowdown:

TheWorst
06-04-11, 16:20
Waxy Maize! :bowdown:

Εννουσα φαγητο απτο σουπερμαρκετ , οχι συμπληρωμα :green:

Kaloutsikos
06-04-11, 16:35
Εννουσα φαγητο απτο σουπερμαρκετ , οχι συμπληρωμα :green:

Για μένα το καλύτερο είναι αμινοξέα με waxy maize αμέσως μετά την προπόνηση.

Τροφές με υψηλο γλυκεμικό δέκτη να τρως αμέσως μετά την προπόνηση, και το επόμενο γεύμα υδατάνθρακα με χαμηλό γλυκεμικό δέκτη.

Μέλι, μπανάνα, δεξτρόζη= υψηλοι γλυκεμικοι δέκτες.

TheWorst
06-04-11, 16:40
Για μένα το καλύτερο είναι αμινοξέα με waxy maize αμέσως μετά την προπόνηση.

Τροφές με υψηλο γλυκεμικό δέκτη να τρως αμέσως μετά την προπόνηση, και το επόμενο γεύμα υδατάνθρακα με χαμηλό γλυκεμικό δέκτη.

Μέλι, μπανάνα, δεξτρόζη= υψηλοι γλυκεμικοι δέκτες.

Λεω να βαζω μελι και 2 ολοκληρα αυγα με λιγο γαλα , πιστευεις οτι ειναι καλα ? :D Λιγο κολλαω στο ΓΑΛΑ , λεει ο αλλος ο Παυλος (το αν λεει ψεματα ή οχι δε το ξερω) 1 λιτρο γαλα μετα τη προπνοηση .. Νταξει δε θα πινω 1 λιτρο αλλα με τα 2 αυγα 400-500 μλ μπορει να κατεβει και το αυγο πρεπει να εχει 8-9 γραμμαρια πρωτεινης 16-17 ειναι αυτο και το γαλα 500 μλ εχει 17 .. Να 30 γραμμαρια + πρωτεινη .. Μαζι με 4-5 κουταλιες μελι .. Καλα ειναι ?

Kaloutsikos
06-04-11, 16:44
Λεω να βαζω μελι και 2 ολοκληρα αυγα με λιγο γαλα , πιστευεις οτι ειναι καλα ? :D Λιγο κολλαω στο ΓΑΛΑ , λεει ο αλλος ο Παυλος (το αν λεει ψεματα ή οχι δε το ξερω) 1 λιτρο γαλα μετα τη προπνοηση .. Νταξει δε θα πινω 1 λιτρο αλλα με τα 2 αυγα 400-500 μλ μπορει να κατεβει και το αυγο πρεπει να εχει 8-9 γραμμαρια πρωτεινης 16-17 ειναι αυτο και το γαλα 500 μλ εχει 17 .. Να 30 γραμμαρια + πρωτεινη .. Μαζι με 4-5 κουταλιες μελι .. Καλα ειναι ?

Τα λιπαρά που έχουν τα δύο ολόκληρα αυγά?

TheWorst
06-04-11, 16:56
Τα λιπαρά που έχουν τα δύο ολόκληρα αυγά?

Ειχα ρωτησει πριν και ο beef που απαντησε οτι μπορω να τα τρωω ολοκληρα ?

Pavlos17
06-04-11, 17:27
Λεω να βαζω μελι και 2 ολοκληρα αυγα με λιγο γαλα , πιστευεις οτι ειναι καλα ? :D Λιγο κολλαω στο ΓΑΛΑ , λεει ο αλλος ο Παυλος (το αν λεει ψεματα ή οχι δε το ξερω) 1 λιτρο γαλα μετα τη προπνοηση .. Νταξει δε θα πινω 1 λιτρο αλλα με τα 2 αυγα 400-500 μλ μπορει να κατεβει και το αυγο πρεπει να εχει 8-9 γραμμαρια πρωτεινης 16-17 ειναι αυτο και το γαλα 500 μλ εχει 17 .. Να 30 γραμμαρια + πρωτεινη .. Μαζι με 4-5 κουταλιες μελι .. Καλα ειναι ?

μια χαρα αληθεια λεω..οταν δεν παιζουν λεφτα πινω γαλα και τουμπανιαζω

Kaloutsikos
06-04-11, 17:31
Ειχα ρωτησει πριν και ο beef που απαντησε οτι μπορω να τα τρωω ολοκληρα ? Για το μεταπροπονητικό σου είπε? Γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα!

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις φίλος!

1) Μεταπροπονητικό γρήγορης απορρόφησης.
Αmino + Wayy Maize

2) Μεταπροπονητικό λίγο πιο αργείς απορρόφησης.
Ολο αυτό που πρότεινες εσύ για τον λόγο ότι περιέχουν λιπαρά.


Σε άρθρο που διάβασα εδώ μέσα έλεγε όχι λιπαρά στο μεταπροπονητικό για τον λόγο ότι θέλουμε γρήγορης απορρόφησης μεταπροπονητικό. Αμα είναι να ποιείς αυτα που έγραψες παραπάνω δεν τρως καλύτερα μια ΙΟΝ γάλακτος αμυγδάλου να το γουστάρεις κιόλας!:green:

Απο κει και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που θέλει.:thumbup:

TheWorst
06-04-11, 20:35
Τα ασπράδια είναι γρήγορα στην αφομοίωση. Δεν ειναι κακό να φας και κανένα κρόκο.

Τελικα ηταν ο NASSER , τωρα που το ειδα ..

Καλουτσικος αν ειναι ετσι τοτε να μη πινω ουτε νερο ? Γιατι μενει 17 λεπτα στο στομαχι ? Το διαβασα εδω .. Βεβαια με το μελι χωρις νερο το στομα καιγεται :green: Απλα απτη μια ειναι 17 λεπτα στο στομαχι απτην αλλη ομως βοηθαει στην απορροφηση των στοιχειων .. Και τελικα ερχεται η ερωτηση αν πιω 1 λιτρο γαλα στο μεταπροπονητικο που ειναι πολυ πιο ευκολο ειναι καλυτερα ? Δε ξερω , ειναι αργης απορροφησης και το φοβαμαι :???:

Chrisis
07-04-11, 14:19
το αεροβιο το κανω πρωι επειτα απο ενα μαυρο καφε που πινω(καλυτερα χωρις καφε??)...μετα οταν τελειωσω το αεροβιο να παρω αμεσως την whey μου σε νερο??? βρωμη δεν θα παρω(επειδη το πρωι επερνα παντα βρωμη+whey σε γαλα)?? και μετα ποτε κανει να εχω κανονικο γευμα, υστερα απο 45' με υδατανθρακα+πρωτεινη?

giannis64
07-04-11, 16:12
μετα απο κανα 15-20λεπτο κανε κανονηκο γευμα.

Chrisis
07-04-11, 18:18
μετα απο κανα 15-20λεπτο κανε κανονηκο γευμα.

δηλαδη 20 λεπτα μετα την whey σε νερο να κανω κανονικο γευμα??

noz1989
07-04-11, 21:11
Devil, εγινε το πρωτο carb meal πριν μια ωρα σαν postwo με 160γρ υδατ..

εβαλα πρωτη φορα γλυκοζη μιας και περιμενω to waxy να μου ερθει...

ρε τι πραγμα ειναι αυτο με φουσκωσε πολυ... σε μια ωριτσα θα κανω ενα repeat...:turtle::turtle::turtle:

και μετα απο 2 ωρες αλλο τοσο omg...

μαμησε τα....:mad:

COBRA_STYLE
07-04-11, 21:16
Devil, εγινε το πρωτο carb meal πριν μια ωρα σαν postwo με 160γρ υδατ..

εβαλα πρωτη φορα γλυκοζη μιας και περιμενω to waxy να μου ερθει...

ρε τι πραγμα ειναι αυτο με φουσκωσε πολυ... σε μια ωριτσα θα κανω ενα repeat...:turtle::turtle::turtle:

και μετα απο 2 ωρες αλλο τοσο omg...

μαμησε τα....:mad:
για ποιο λογο το κανεις αυτο?:unsure:

noz1989
07-04-11, 21:25
για ποιο λογο το κανεις αυτο?:unsure:
για να γινω τουμπανο..:turtle::turtle::turtle:

χαχα:green::green::green:

COBRA_STYLE
07-04-11, 21:37
για να γινω τουμπανο..:turtle::turtle::turtle:

χαχα:green::green::green:
σταματα να κοροιδευεις τον εαυτο σου ρε:green:

ελα πες ναυτη

Devil
07-04-11, 23:30
Devil, εγινε το πρωτο carb meal πριν μια ωρα σαν postwo με 160γρ υδατ..

εβαλα πρωτη φορα γλυκοζη μιας και περιμενω to waxy να μου ερθει...

ρε τι πραγμα ειναι αυτο με φουσκωσε πολυ... σε μια ωριτσα θα κανω ενα repeat...:turtle::turtle::turtle:

και μετα απο 2 ωρες αλλο τοσο omg...

μαμησε τα....:mad:

μη μου πεις οτι θα κανεις και το βραδινο με το κατουριμα και καλα....

εγω δεν το εκανα βαριομουνα επεσα για υπνο και συνεχισα την επομενη....

Devil
07-04-11, 23:30
σταματα να κοροιδευεις τον εαυτο σου ρε:green:

ελα πες ναυτη

ultimate diet v.2.0

noz1989
08-04-11, 01:39
Κοιτα τωρα θα φαω το 3ο, 110γρ υδατ απο ρυζι... μετο ζορι βεβαια!!

Αυριο τα υπολοιπα, σιγα μην ξυπνησω... ασε που δεν εχει και διαφορα το κανιες δεν το κανεις!!

Πο Πο Πο...Ρε μην τα μαρτυρας τα μυστικα....:P:P:P

hlias102
08-04-11, 11:18
ultimate diet v.2.0

Μήπως μπορούμε να διαβάσουμε κάπου γι'αυτό?

Devil
08-04-11, 12:03
Κοιτα τωρα θα φαω το 3ο, 110γρ υδατ απο ρυζι... μετο ζορι βεβαια!!

Αυριο τα υπολοιπα, σιγα μην ξυπνησω... ασε που δεν εχει και διαφορα το κανιες δεν το κανεις!!

Πο Πο Πο...Ρε μην τα μαρτυρας τα μυστικα....:P:P:P

οκ σορρυ δεν ξανα λεω τιποτα....:green::green::green::green:


Μήπως μπορούμε να διαβάσουμε κάπου γι'αυτό?

http://www.spiritualmagus.nl/Fitnes/Lyle%20Mcdonald%20-%20The%20Ultimate%20Diet%202.0.pdf

teo18480
12-04-11, 19:53
Οπως και να εχει εγω διαβαζω διαφορες αποψεις σε αυτο εδω το τοπικ. Αλλοι λενε για υδατανθρακες ,αλλοι για πρωτεινη και καπως ειναι διφορουμενες. Τελικα ρε παιδια εγω που πριν λιγο τελειωσα την προπονηση εφαγα τρια ασπραδια κα μετα απο μιση ωρα χτυπησα μισο κοτοπουλο στηθος εκανα κακο;;;προσπαθω να κανω διατροφη γραμμωσης και ψαχνω το μεταπροπονητικο γευμα αλλα χωρις συμπληρωμα διατροφης!77 κιλα ,1,78

Devil
12-04-11, 22:48
Οπως και να εχει εγω διαβαζω διαφορες αποψεις σε αυτο εδω το τοπικ. Αλλοι λενε για υδατανθρακες ,αλλοι για πρωτεινη και καπως ειναι διφορουμενες. Τελικα ρε παιδια εγω που πριν λιγο τελειωσα την προπονηση εφαγα τρια ασπραδια κα μετα απο μιση ωρα χτυπησα μισο κοτοπουλο στηθος εκανα κακο;;;προσπαθω να κανω διατροφη γραμμωσης και ψαχνω το μεταπροπονητικο γευμα αλλα χωρις συμπληρωμα διατροφης!77 κιλα ,1,78

και γιατι να μην φας το κοτοπουλο κατευθειαν..... δεν εχει καμια διαφορα....

αν σε εννοιαζε η αποροφιση θα πηγαινες σε αλλες λυσεις.... συμπληρωματα...

εφοσον δεν θες να παρεις συμπληρωματα.... φαε κανονικα και ασε τα ασπραδια πριν και το κοτοπουλο μετα.... δεν εχει νοημα...

teo18480
13-04-11, 01:31
Η απορροφηση τί εννοεις ?

Devil
13-04-11, 16:02
Η απορροφηση τί εννοεις ?

για ποιο λογο τρως πρωτα τα ασπραδια?

sadistic
14-04-11, 10:06
να σας πω τι κανω εγω.για προπονηση παω το πρωι στις 11.00 περιπου.καπακι μετα την προπονηση [στο 30λεπτο]το πολυ, ριχνω στο μιξερ 1.5 σκοπ whey, μια μπανανα γινομενη, και 2 σκοπ malto.

chriele78
14-04-11, 14:02
Υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη
Μπορειτε να μου πειτε μερικα φαγητα? :)

Kaloutsikos
14-04-11, 15:47
Υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη
Μπορειτε να μου πειτε μερικα φαγητα? :)

Τέτοιες τροφές είναι η ζάχαρη, τα ζυμαρικά, το λευκό ψωμί και ορισμένα γλυκά φρούτα.

chriele78
14-04-11, 19:31
Τέτοιες τροφές είναι η ζάχαρη, τα ζυμαρικά, το λευκό ψωμί και ορισμένα γλυκά φρούτα.

Το ρύζι και τα αμύγδαλα μετα την προπόνηση τι λέει?

eri_87
14-04-11, 20:27
Το ρύζι και τα αμύγδαλα μετα την προπόνηση τι λέει?

Δηλ κάνεις κανονικό γεύμα για μεταπροπονητικό;
Τα αμύγδαλα δεν κάνουν εκείνη την ώρα γιατί τα λιπαρά καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτεΐνης.

chriele78
14-04-11, 21:38
Δηλ κάνεις κανονικό γεύμα για μεταπροπονητικό;
Τα αμύγδαλα δεν κάνουν εκείνη την ώρα γιατί τα λιπαρά καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτεΐνης.

Βασικα ειναι το πεμτο γευμα μου τις μερας απο τα 6 μιας και τελειωνω την προπονηση κατα τις 17:30.
Ποτε ειναι καλα να τρωμε μια χουφτα αμυγδαλα κατα την διαρκεια της ημερας ?

Nio
14-04-11, 21:55
Ποτε ειναι καλα να τρωμε μια χουφτα αμυγδαλα κατα την διαρκεια της ημερας ?

Οποιαδήποτε ώρα θες, αρκεί να μην είναι 'γύρω' από την προπόνησή σου.
Δλδ, όχι λιγότερο από 1,5/2 ώρες πριν τη προπό, και όχι εντός 1 ώρας μετά.

Gianna
14-04-11, 22:11
Οποιαδήποτε ώρα θες, αρκεί να μην είναι 'γύρω' από την προπόνησή σου.
Δλδ, όχι λιγότερο από 1,5/2 ώρες πριν τη προπό, και όχι εντός 1 ώρας μετά.

Πριν γιατί όχι;;;:unsure: Εγώ συχνά πριν την προπό τρώω 2 φρούτα με ξηρούς καρπούς. Δε λέει;;

Nio
14-04-11, 22:48
Πριν γιατί όχι;;;:unsure: Εγώ συχνά πριν την προπό τρώω 2 φρούτα με ξηρούς καρπούς. Δε λέει;;

Οι ξηροί καρποί είναι πλούσιοι σε λιπαρά (και φυτικές ίνες, αλλά ας μείνουμε στα λιπαρά), πολυακόρεστα ως επί το πλείστον.
Το θέμα όμως με τα λιπαρά(γενικά), είναι πως χρειάζονται (την περισσότερη) ώρα για να απορροφηθούν.
Και στην προπόνηση δεν είναι και το πιο χρήσιμο για τον οργανισμό, εκτός από τις ανάγκες των μυών για αιμάτωση, να έχει να επιτελέσει μια επιπλέον διαδικασία(αυτήν της πέψης των λιπαρών που θα του έχεις δώσει πριν τη προπό).

Δεν σου λεεί κανείς μην φας ξηρούς καρπούς πριν τη προπό. Φατους, απλά καλύτερα 1,5 ώρα πριν τη προπό για το λόγο που αναφέρθηκε.
Βέβαια, και η ποσότητα είναι ένα θέμα. Το να 'τσιμπήσεις' 2-3 φυστίκια για να 'κατεβούν' τα φρούτα που τρως, δεν πειράζει.

Ο 'chriele78' ρώτησε για 'χούφτα' και για αυτό και η ανάλογη απάντηση.

teo18480
15-04-11, 00:56
για ποιο λογο τρως πρωτα τα ασπραδια?

Δεν υπαρχει λοΓος να το κανω?

eri_87
15-04-11, 13:42
Βασικα ειναι το πεμτο γευμα μου τις μερας απο τα 6 μιας και τελειωνω την προπονηση κατα τις 17:30.
Ποτε ειναι καλα να τρωμε μια χουφτα αμυγδαλα κατα την διαρκεια της ημερας ?

Τότε φάε κανονικά το γεύμα σου χωρίς σαλάτα, μόνο πρωτεΐνη κ υδ/κα. Και πατάτα είναι καλή και ρύζι και μακαρόνια, ότι θες φαε.
Για τα αμύγδαλα σου είπε και ο Νιο. Πολλοί τα βάζουν με το βραδινό γιαούρτι γιατί κάνουν καλό συνδυασμό.

Devil
15-04-11, 13:59
Δεν υπαρχει λοΓος να το κανω?

οχι κανενας.... φαε ενα κανονικο γευμα... κοτοπουλο+ρυζι;)

chriele78
15-04-11, 14:17
Τότε φάε κανονικά το γεύμα σου χωρίς σαλάτα, μόνο πρωτεΐνη κ υδ/κα. Και πατάτα είναι καλή και ρύζι και μακαρόνια, ότι θες φαε.
Για τα αμύγδαλα σου είπε και ο Νιο. Πολλοί τα βάζουν με το βραδινό γιαούρτι γιατί κάνουν καλό συνδυασμό.
Ευχαριστώ eri_87 ,αυτο θα κάνω

Bodytlk
15-04-11, 15:44
Ρε παιδια εγω κανω προπονηση τα βραδια και τελιωνω κατα τις 9-10,πως μπορω να βαλω υδατανθρακα τοσο αργα σε περιωδο γραμμωσης?

noz1989
15-04-11, 18:30
Ρε παιδια εγω κανω προπονηση τα βραδια και τελιωνω κατα τις 9-10,πως μπορω να βαλω υδατανθρακα τοσο αργα σε περιωδο γραμμωσης?
ποιο εινα το προβλημα σου?

γιατι να μην βαλεις?:unsure:

Kaloutsikos
15-04-11, 19:06
Ρε παιδια εγω κανω προπονηση τα βραδια και τελιωνω κατα τις 9-10,πως μπορω να βαλω υδατανθρακα τοσο αργα σε περιωδο γραμμωσης?

waxy maize είναι η απάντηση! :)

giannis64
15-04-11, 19:38
οχι μωρε. ρυζακι και σαλατουλα, και ειναι οκ. αν κανει γευμα μιση ωρα μετα την προπονηση και υπνο κανα 40λεπτο μετα το γευμα δεν υπαρχει προβλημα.

Bodytlk
16-04-11, 01:25
ρε παιδες εισται σιγουροι?
τοσο αργα ο υδατανθρακας δε μενει ολος πανω μου με αποτελεσμα να γινει λιπος? :unsure:

beefmeup
16-04-11, 02:12
ρε παιδες εισται σιγουροι?
τοσο αργα ο υδατανθρακας δε μενει ολος πανω μου με αποτελεσμα να γινει λιπος? :unsure:

μπα,οχι..

Kaloutsikos
16-04-11, 02:20
ρε παιδες εισται σιγουροι?
τοσο αργα ο υδατανθρακας δε μενει ολος πανω μου με αποτελεσμα να γινει λιπος? :unsure:

Αμα το φας νερόβραστα δεν έχεις πρόβλημα,
άμα όμως φας πατάτα φούρνο με μπόλικο λαδάκι,
ε μάλλον έχεις! :P

Nio
16-04-11, 02:22
ρε παιδες εισται σιγουροι?
τοσο αργα ο υδατανθρακας δε μενει ολος πανω μου με αποτελεσμα να γινει λιπος? :unsure:


Μετά από μια (σκληρή) προπόνηση, η κορτιζόλη σου κάνει πάρτυ. :clown2:
Ε, αυτό δεν το θες.
Η μη (άμεση) καταπίεσή της, ανοίγει το δρόμο για μυϊκή καταστροφή, και επιβραδύνει το μεταβολισμό σου.

Γενικώς, στη γράμμωση μη φοβάσε γενικά τους υδατάνθρακες. Να "φοβάσε" και να αποφεύγεις τις 'εκρήξεις ινσουλίνης', άρα όπου απλός υδατάνθρακας εσύ γύρνα την πλάτη.

Bodytlk
16-04-11, 07:05
Οκ,λοιπον εχω μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη,καλα ειναι αφτα?

Devil
16-04-11, 10:11
Οκ,λοιπον εχω μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη,καλα ειναι αφτα?

καλητερα μαλτοδεξτρινη σκετη...;)

teo18480
16-04-11, 20:53
Εμενα που μου αρεσει και ωμη η πατατα για μεταπροπονητικο γευμα να το δοκιμασω ?? απο οτι διαβασα εχει ωμη 17 γρ υδΑτανθρακα

lila_1
16-04-11, 21:12
Εμενα που μου αρεσει και ωμη η πατατα για μεταπροπονητικο γευμα να το δοκιμασω ?? απο οτι διαβασα εχει ωμη 17 γρ υδΑτανθρακα

Ωμή πατάτα?
Wtf?

Μην τη φας μεταπροπονητικά ωμή, αργεί να αφομειωθεί..
Ψητή-βραστή

spyros1979
16-04-11, 22:48
Ωμή πατάτα?
Wtf?

Μην τη φας μεταπροπονητικά ωμή, αργεί να αφομειωθεί..
Ψητή-βραστή

δηλαδή είμαι ο μοναδικός που τρελαίνεται για ωμή πατάτα? :unsure:

Kaloutsikos
16-04-11, 23:56
δηλαδή είμαι ο μοναδικός που τρελαίνεται για ωμή πατάτα? :unsure:

χαχα, τι άλλο θα ακούσουμε... :green:

teo18480
17-04-11, 01:04
δηλαδή είμαι ο μοναδικός που τρελαίνεται για ωμή πατάτα? :unsure:



+10000000 ειμαι 30 kai την τρωω απο τα 5 μου , ωμη ;)

υγ:πως μετρας ποσο περιπου υδατανθρακα και πρωτεινη θελεις μετα την προπονηση?

aprosektos
17-04-11, 01:50
Τι προτίνετε ως μεταπροπονητική διατροφή για κάποιον ο οποίος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει συμπληρώματα?

Χρειαζόμαστε πρωτείνη και υδατάνθρακες υψηλού GI αλλά και όσο το δυνατόν "λιγότερο" σύνθετους γιατι οι σύνθετοι πρέπει να διασπαστούν.

Απο πρωτείνη υπάρχουν οι γνωστές λύσεις. Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι να είναι άπαχη η πηγή μας. (π.χ. στήθος γαλοπουλα - κότα).

Με την επιλογή των υδατανθράκων όμως τι γίνεται? Θέλουμε υδατάνθρακα υψηλού Gi αλλά όσο το δυνατόν πιο απλό. Η συγκεκριμένες συνθήκες είναι λίγο δύσκολο να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα.
κάποιες από τις γνωστες πηγες υδατάνθρακα (πατάτα,ρύζι,μακαρόνια...) έχουν υψηλό GI αλλά είναι σύνθετοι άρα δεν κάνουν για μετά την προπόνηση.
Κάποια φρούτα που έχουν κάπως υψηλό GI και είναι μονο-ολιγοσακχαρίτες πάλι δεν κάνουν γιατί έχουν φρουκτόζη η οποία αναπληρώνει το γλυκογόνο του ήπατος.

Είναι άραγε μονόδρομος η χρήση συμπληρώματος δεξτρόζης μετάπροπονητικά ή υπάρχει κάποια διαφορετική αποδεκτή λύση?

6 απραδια, 1 κροκος, 30γρ βρωμης, 1 κουταλια μελι και 3 αμυδαλα τριμμενα

spyros1979
17-04-11, 06:29
+10000000 ειμαι 30 kai την τρωω απο τα 5 μου , ωμη ;)

υγ:πως μετρας ποσο περιπου υδατανθρακα και πρωτεινη θελεις μετα την προπονηση?

εμ.. αυτό τι σχέση έχει με την λατρεία μας για την ωμή πατάτα? :)
πάντως πόσταρα κι εγώ την διατροφή μου εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11068-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%B5%CF_-%CE%BC%CE%B1%CF_&p=358747#post358747)

lila_1
17-04-11, 15:38
+10000000 ειμαι 30 kai την τρωω απο τα 5 μου , ωμη ;)

είσαι πολύ μπροστά αγόρι μου....:shock:

giannis64
17-04-11, 21:02
καθάρισε ο τόπος. πέρασε η μεταφορική..:moderator:

Giannistzn
18-04-11, 15:24
Καλυτερο μεταπροπονητικο (μετα απο 40-50 λεπτα βαρη και 40-50 λεπτα αεροβιο) μαζι με τα αυγα ειναι 1-2 φετες ψωμι ολικης, ή να εχω ετοιμο ρυζακι?

tasos2
18-04-11, 18:04
6 απραδια, 1 κροκος, 30γρ βρωμης, 1 κουταλια μελι και 3 αμυδαλα τριμμενα

Ακυροοοο... Αμυγδαλα και κροκος ενω δε θελουμε λιπαρα? Και βρωμη που ειναι συνθετος υδατανθρακας?

Για υδατανθρακα εγω θα λεγα φρουτοχυμο ή μελι...

sofos
18-04-11, 18:06
είσαι πολύ μπροστά αγόρι μου....:shock:

χαχαχαχ η λιλα πρωτη στα πονηρα θεματα :green::rolf:

tolis93
22-04-11, 13:55
Εγω χτυπαω 5-6 αυγουλακια ποσε ασπραδι και γυρω στα 10 μανηταρακια ψητα κ καμια γλυκοπατατουλα και ειμαι αρχοντας

Kaloutsikos
22-04-11, 15:48
Εγω χτυπαω 5-6 αυγουλακια ποσε ασπραδι και γυρω στα 10 μανηταρακια ψητα κ καμια γλυκοπατατουλα και ειμαι αρχοντας

Πολύ καλό! :thumbup:

DrNio
23-04-11, 18:11
Πολυ ωραιο thread.Γενικα πιστευω πως ειναι το πιο κρισιμο γευμα μαζι με το πρωινο γι αυτο τα προσεχω ιδιατερα και τα 2.Εγω που δεν εχω παρει ποτε τιποτα απο συμπληρωματα κλπ κλπ και δεν με ενδιαφερει το BB,απλως μετα την προπονηση μου θελω να παιρνω ολα τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζεται ο οργανισμος μου για να χτισει τους μυες--> με κρεας και λαχανικα( ή σαλατα) ειμαι καλυμενος? συνηθως μαγειρευω 2 μπριζολες και μια σαλατα. Αυγα συνηθιζω να τρωω το πρωι,οποτε τα αποφευγω το βραδυ.Αν και δεν με τρελαινει ιδιαιτερα ο τονος,επειδη ομως εχει πολυ πρωτεινη και πολυ λιγο λιπος καμια φορα τρωω ενα κεσεδακι-ειναι αρκετο ενα(?) + σαλατα ή λιγο ρυζι.

Kaloutsikos
23-04-11, 23:05
Πολυ ωραιο thread.Γενικα πιστευω πως ειναι το πιο κρισιμο γευμα μαζι με το πρωινο γι αυτο τα προσεχω ιδιατερα και τα 2.Εγω που δεν εχω παρει ποτε τιποτα απο συμπληρωματα κλπ κλπ και δεν με ενδιαφερει το BB,απλως μετα την προπονηση μου θελω να παιρνω ολα τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζεται ο οργανισμος μου για να χτισει τους μυες--> με κρεας και λαχανικα( ή σαλατα) ειμαι καλυμενος? συνηθως μαγειρευω 2 μπριζολες και μια σαλατα. Αυγα συνηθιζω να τρωω το πρωι,οποτε τα αποφευγω το βραδυ.Αν και δεν με τρελαινει ιδιαιτερα ο τονος,επειδη ομως εχει πολυ πρωτεινη και πολυ λιγο λιπος καμια φορα τρωω ενα κεσεδακι-ειναι αρκετο ενα(?) + σαλατα ή λιγο ρυζι.

Αυτό που πρέπει να αποφεύγεις όσο μπορείς είναι τα λιπαρά μετά την προπόνηση,
κρέας με ρύζι - πατάτα και είσαι κομπλέ!

sofos
23-04-11, 23:17
Αυτό που πρέπει να αποφεύγεις όσο μπορείς είναι τα λιπαρά μετά την προπόνηση,
κρέας με ρύζι - πατάτα και είσαι κομπλέ!

:clap::thumbup:

DrNio
23-04-11, 23:42
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια γι αυτο και το γραφω να ακουσω την γνωμη σας.Ενας στο γυμναστηριο μου ειπε και κρεας και υδαταθανθρακες δεν κανουν καλο αν θες να γραμμωσεις πολυ τους κοιλιακους σου.Ειπε χαρακτηριστικα "θα σου σβησουν τα λακουβακια"( με χιουμορ βεβαια),γι αυτο τρωω κρεας και λαχανικα μετα την προπονηση και το μεσημερι για να εχω περισσοτερη ενεργεια κατα την διαρκεια της ημερας τρωω πιο πολλους υδατανθρακες.Ποια ειναι η γνωμη σας?

tolis93
24-04-11, 17:18
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια γι αυτο και το γραφω να ακουσω την γνωμη σας.Ενας στο γυμναστηριο μου ειπε και κρεας και υδαταθανθρακες δεν κανουν καλο αν θες να γραμμωσεις πολυ τους κοιλιακους σου.Ειπε χαρακτηριστικα "θα σου σβησουν τα λακουβακια"( με χιουμορ βεβαια),γι αυτο τρωω κρεας και λαχανικα μετα την προπονηση και το μεσημερι για να εχω περισσοτερη ενεργεια κατα την διαρκεια της ημερας τρωω πιο πολλους υδατανθρακες.Ποια ειναι η γνωμη σας?
Κοιτα το γευμα μετα τη προπονηση ειναι σημαντικο.και εξαρταται τι ωρα προπονεισαι.μου ακουγεται λογικο αυτο που τρως αν γυμναζεσαι βραδυ.αλλα να θυμασαι πως οι μυες σου χρειαζονται ενεργεια μετα τη προπονηση.θες πρωτεινη και υδαανθρακα.τωρα η γραμμωση και ειδικα των κοιλιακων θα ερθουν με τον καιρο.εγω κοπανιεμαι με τους κοιλιακους μου συνεχεια και τρωω εξωφρενικα προσεκτικα και παλι οι αλλαγες γινονται πολυ αργα.υπομονη και μη κολλας.τρωγε αυτα που πρεπει και καλυτερα να κανεις τουμπανο six-pack σε 2 χρονια και να σαι οκ με την υγεια σου παρα σε 1 χρονο και να μην εχεις το βασικο λιπος πανω σου και να χεις λιωμενους μυες

jimmy007
25-04-11, 06:54
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια γι αυτο και το γραφω να ακουσω την γνωμη σας.Ενας στο γυμναστηριο μου ειπε και κρεας και υδαταθανθρακες δεν κανουν καλο αν θες να γραμμωσεις πολυ τους κοιλιακους σου.Ειπε χαρακτηριστικα "θα σου σβησουν τα λακουβακια"( με χιουμορ βεβαια),γι αυτο τρωω κρεας και λαχανικα μετα την προπονηση και το μεσημερι για να εχω περισσοτερη ενεργεια κατα την διαρκεια της ημερας τρωω πιο πολλους υδατανθρακες.Ποια ειναι η γνωμη σας?

Mπα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η στιγμή της ημέρας...

TToni Shark
25-04-11, 18:45
Μετά την προπόνησή μου πίνω ένα scoop πρωτεΐνη hydro. Και μετά από ένα μισάωρο τρώω μια σαλάτα με τόνο- μαρούλι-σολομό και παξιμαδάκια σίκαλης.Είναι καλή επιλογή για την φάση γράμμωσης που βρίσκομαι; :unsure:

oldhiphop
26-04-11, 14:18
40gr μελι και μετα απο κανα 15λεπτο 1 τονο ειναι καλα?

Kaloutsikos
26-04-11, 15:21
40gr μελι και μετα απο κανα 15λεπτο 1 τονο ειναι καλα?

Τα ασπράδια είναι πιο γρήγορης απορρόφησης!

oldhiphop
26-04-11, 16:32
Τα ασπράδια είναι πιο γρήγορης απορρόφησης!

δεν την παλευω με τα ασπραδια....:unsure: ο τονος δεν ειναι καλος? τι αλο μπορω?

Kaloutsikos
26-04-11, 16:43
δεν την παλευω με τα ασπραδια....:unsure: ο τονος δεν ειναι καλος? τι αλο μπορω?

Απλός ο τόνος κάνει παραπάνω ώρα για να απορροφηθεί,
αν αυτό δεν σε νοιάζει δεν έχεις πρόβλημα να φας τον τόνο!

nopantas
27-04-11, 16:02
παιδια μια ερωτηση..την πολυβιταμινη την παιρνουμε μαζι με το προπονητικο η καλυτερα με το πρωινο?ευχαριστω..

Kaloutsikos
27-04-11, 17:32
παιδια μια ερωτηση..την πολυβιταμινη την παιρνουμε μαζι με το προπονητικο η καλυτερα με το πρωινο?ευχαριστω..

Η πρωινό η μεσημεριανό.

teo18480
27-04-11, 20:16
5 ασπραδια και μια πατατα ωμη (ναι ωμη :P ) ειναι καλα???

Kaloutsikos
27-04-11, 21:56
5 ασπραδια και μια πατατα ωμη (ναι ωμη :P ) ειναι καλα???

Αντε και άλλος με την ωμή,
τι γίνετε ρε παιδιά με αυτη την ωμή, πως μπορείτε και την τρώτε?

teo18480
27-04-11, 22:17
ΑΓαπημενη ωμη πατατα.ειμαι 30 και την τρωω απο τα 5 :P
Anyway ,καλα δεν είναι ;

sofos
27-04-11, 23:21
Γαπημενη ωμη πατατα.εομαι 30 και την τρωω απο τα 5 :P
Anyway ,καλα δεν είναι ;

αμα βαλεις π,αλλαζει η ολη εννοια της προτασης :green: :turtle::turtle:

DrNio
28-04-11, 14:30
Λοιπον εχω μια απορια.Εστω οτι η προπονηση μου ειναι καθαρα αεροβια-μονο τρεξιμο και ας πουμε 7 km,δλδ περιπου μια ωρα περιπου τρεξιμο.Μετα απο τετοιο ειδους προπονησης τι πρεπει να φαμε?

ΥΓ : Νο συμπληρωματα.

beefmeup
28-04-11, 14:34
φαι.
οτι τρως κ μετα την προπονα.

DrNio
28-04-11, 15:46
Δεν υπαρχει καμια διαφοροποιηση στο μεταπροπονητικο γευμα ειτε κανεις βαρη ειτε αεροβια?(εκτος απο περισσοτερο νερο).

beefmeup
28-04-11, 17:19
ναι,γιατι να υπαρχει?

DrNio
28-04-11, 18:11
Οκ.Απλά δεν το είχα ψάξει πολύ το θέμα γι αυτό ρώτησα.Thanks.

Giannistzn
02-05-11, 15:19
Για μεταπροπονητικο, καλυτερα να προτιμω μελι / μπανανα / ρυζι ή να παρω γλυκοζη? Και για γλυκοζη 1 κουτ γλυκου περιπου? (1,83 - 72kg)

TheWorst
02-05-11, 15:30
Για μεταπροπονητικο, καλυτερα να προτιμω μελι / μπανανα / ρυζι ή να παρω γλυκοζη? Και για γλυκοζη 1 κουτ γλυκου περιπου? (1,83 - 72kg)

Αποψη μου αν ειναι να παρεις 1 κουταλακι του γλυκου γλυκοζη (ειναι λιγο , δλδ σκεψου ποσους υ/ες εχει..) .. Αστο καλυτερα φαε μελι + μπανανα ..

TheWorst
02-05-11, 15:30
Μετά την προπόνησή μου πίνω ένα scoop πρωτεΐνη hydro. Και μετά από ένα μισάωρο τρώω μια σαλάτα με τόνο- μαρούλι-σολομό και παξιμαδάκια σίκαλης.Είναι καλή επιλογή για την φάση γράμμωσης που βρίσκομαι; :unsure:

Δεν εχεις υδατανθρακα :unsure:

giannis64
02-05-11, 16:30
http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα απο TToni Shark http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/buttons/viewpost-right.png (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=361829#post361829)
Μετά την προπόνησή μου πίνω ένα scoop πρωτεΐνη hydro. Και μετά από ένα μισάωρο τρώω μια σαλάτα με τόνο- μαρούλι-σολομό και παξιμαδάκια σίκαλης.Είναι καλή επιλογή για την φάση γράμμωσης που βρίσκομαι; :unsure:



Δεν εχεις υδατανθρακα :unsure:

καθε αλλο. ειναι πολυ καλο και σωστο γευμα..


Για μεταπροπονητικο, καλυτερα να προτιμω μελι / μπανανα / ρυζι ή να παρω γλυκοζη? Και για γλυκοζη 1 κουτ γλυκου περιπου? (1,83 - 72kg)

καλητερα μαλτο η waxy h ρυζι αν θες κατι σε στερεο γευμα.


Αποψη μου αν ειναι να παρεις 1 κουταλακι του γλυκου γλυκοζη (ειναι λιγο , δλδ σκεψου ποσους υ/ες εχει..) .. Αστο καλυτερα φαε μελι + μπανανα ..

μελι = μπανανα? σε γραμμωση? εδω σε ογκο και ειναι υπερβολη σε ποιοτητα υδατανθρακα. αν παρει μελι και μπανανα, τι πρωτεινη θα εχει? και ποσες θερμιδες μεταπροπονητικο θα εχει?

TheWorst
02-05-11, 16:40
http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα απο TToni Shark http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/buttons/viewpost-right.png (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=361829#post361829)
Μετά την προπόνησή μου πίνω ένα scoop πρωτεΐνη hydro. Και μετά από ένα μισάωρο τρώω μια σαλάτα με τόνο- μαρούλι-σολομό και παξιμαδάκια σίκαλης.Είναι καλή επιλογή για την φάση γράμμωσης που βρίσκομαι; :unsure:




καθε αλλο. ειναι πολυ καλο και σωστο γευμα..



καλητερα μαλτο η waxy h ρυζι αν θες κατι σε στερεο γευμα.



μελι = μπανανα? σε γραμμωση? εδω σε ογκο και ειναι υπερβολη σε ποιοτητα υδατανθρακα. αν παρει μελι και μπανανα, τι πρωτεινη θα εχει? και ποσες θερμιδες μεταπροπονητικο θα εχει?

Πρωτον εχω μαθει παντα υ/α σε μεταπροπονητικο ..
Δευτερον αν ειναι σε γραμμωση οχι μελι και μπανανα , αλλα παντως παλι θελουμε τον υ/α μας :green: