PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9

Giannistzn
02-05-11, 16:41
καλητερα μαλτο η waxy h ρυζι αν θες κατι σε στερεο γευμα.


Στερεο γευμα τρωω κανενα 30λεπτο με 40λεπτο μετα. Αλλα δεν εχω καθολου υδ/κα μετα το μεσημερι. Καλυτερα να βαλω λιγο ρυζι μαζι με την πρωτεΐνη μετα το γυμναστηριο λες? Την ποσοτητα του υδ/κα μεταπροπονητικα βαση ποιων κριτηριων την μετραω?

giannis64
02-05-11, 17:26
βαση με τα κιλα που εισαι, αλλα και με τις θερμιδες των υπολοιπων γευματων της μερας.

αν τρως μετα απο 30-40 λεπτα, μην εχεις καθολου υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο ροφημα, μιας και εισαι και σε γραμμωση.

giannis64
02-05-11, 17:27
, αλλα παντως παλι θελουμε τον υ/α μας :green:

γιατι αυτο?

Giannistzn
02-05-11, 17:47
βαση με τα κιλα που εισαι, αλλα και με τις θερμιδες των υπολοιπων γευματων της μερας.

αν τρως μετα απο 30-40 λεπτα, μην εχεις καθολου υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο ροφημα, μιας και εισαι και σε γραμμωση.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις Γιαννη. Εχω αλλαξει λιγο το προγραμμα διατροφης μου για 1 - 1,5 μηνα γιατι η γραμμωση δεν εχει νοημα. Πρεπει να βαλω καποια κιλα, οποτε θα προσπαθησω να ανεβασω για 1μηνα τα κιλα μου οσο μπορεσω και μετα να μπω σωστα σε γραμμωση (με περισσοτερους μυς). Υπολογιζω τωρα θερμιδες - πρωτεΐνες - υδ/κες που παιρνω καθημερινα για να εχω μια καλυτερη εικονα και θα τα ποσταρω στο τοπικ που εχω ανοιξει.

sopi
02-05-11, 18:50
καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος στο site και εδω και πολυ καιρο ψαχνω για το μεταπροπονητικο. για τον λογο οτι δεν μπορω να μαγειρευω καθε μερα εχω φτιαξει ενα ροφημα για μετα το gym. και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο. αυτο ειναι το εξης..
250 ml πρασινο γαλα
2 κουταλιες μελι
6 ασπραδια αυγων
1 μπανανα
ολα μαζι στο μιξερ και καλη χωνεψη. εχω υπολογισει πως περιεχει 35 γρ. πρωτεινης και 75 υδατ.
αυτο που με απασχολει ειναι , κανω δουλεια με αυτο???

ToniTsiou
02-05-11, 22:22
φιλε μου το δοκιμαζα αυτο 1 μηνα περιπου χωρις τα ασπραδια αυγου βεβαια,τα οποια τα ετρωγα για βραδυνο.δλδ μισο γιαουρτι,1 μπανανα,μισο ποτηρι γαλα γαλα με 70% λιγοτερη λακτοζη και 1κουταλια μελι.το μονο αποτελεσμα που ειχε ηταν η ωραια γευση.μπορει σε αλλους να επιασε.προσωπικη μου αποψη ειναι να χρησιμοποιησεις προτεινουλα μετα την προπονηση καθαρη-βρωμικη αναλογα σε τι φαση εισαι και βλεπεις.αποψη μου παντα!(μην νομιζεις πως 8α γινεις κανα τερας ετσι με πρωτεινη)

Kaloutsikos
02-05-11, 23:51
καλησπερα σε ολους, ειμαι νεος στο site και εδω και πολυ καιρο ψαχνω για το μεταπροπονητικο. για τον λογο οτι δεν μπορω να μαγειρευω καθε μερα εχω φτιαξει ενα ροφημα για μετα το gym. και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο. αυτο ειναι το εξης..
250 ml πρασινο γαλα
2 κουταλιες μελι
6 ασπραδια αυγων
1 μπανανα
ολα μαζι στο μιξερ και καλη χωνεψη. εχω υπολογισει πως περιεχει 35 γρ. πρωτεινης και 75 υδατ.
αυτο που με απασχολει ειναι , κανω δουλεια με αυτο???
Γράμμωση κάνεις η όγκο?

ionos1
03-05-11, 16:25
φιλε μου εγω αν δεν χρησιμοποιουσα συμπληρωματα για μετα τη γυμναστικη θα ειχα (για ογγο):
1) μπανανα
2)5-6 ασπραδια αυγου ( το 1 ολοκληρο) (αυτα που παιρνω εγω εχουν περιπου 6 γραμ πρωτεινης το 1)
3)60-80 γρ βρωμη

Kaloutsikos
03-05-11, 16:39
φιλε μου εγω αν δεν χρησιμοποιουσα συμπληρωματα για μετα τη γυμναστικη θα ειχα (για ογγο):
1) μπανανα
2)5-6 ασπραδια αυγου ( το 1 ολοκληρο) (αυτα που παιρνω εγω εχουν περιπου 6 γραμ πρωτεινης το 1)
3)60-80 γρ βρωμη

Και μετά από πόση ώρα θα έκανες γεύμα?

ionos1
03-05-11, 16:42
Και μετά από πόση ώρα θα έκανες γεύμα?

1,5 - 2 ωρες!

Kaloutsikos
03-05-11, 16:56
1,5 - 2 ωρες!

:thumbup:

jimmy007
04-05-11, 02:57
αλλα παντως παλι θελουμε τον υ/α μας :green:

Οι ανάγκες του ανθρώπινου οργανισμού σε υδ/κες είναι μηδέν.
Επίσης, σύμφωνα με έρευνες η προσθήκη υδ/κα στο μεταπροπονητικό ρόφημα δεν επηρεάζει τον μεταβολισμό(δηλαδή αναβολισμό/καταβολισμό) των πρωτεινών.

TToni Shark
04-05-11, 08:28
[QUOTE=giannis64;365290]http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα απο TToni Shark http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/buttons/viewpost-right.png (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=361829#post361829)
Μετά την προπόνησή μου πίνω ένα scoop πρωτεΐνη hydro. Και μετά από ένα μισάωρο τρώω μια σαλάτα με τόνο- μαρούλι-σολομό και παξιμαδάκια σίκαλης.Είναι καλή επιλογή για την φάση γράμμωσης που βρίσκομαι; :unsure:



καθε αλλο. ειναι πολυ καλο και σωστο γευμα..




Σε ευχαριστω πολύ μου έφυγε ένα βάρος:thumbup:

ionos1
04-05-11, 11:51
[QUOTE=giannis64;365290]http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα απο TToni Shark http://www.bodybuilding.gr/forum/images/styles/TotallyPro/buttons/viewpost-right.png (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?p=361829#post361829)
Μετά την προπόνησή μου πίνω ένα scoop πρωτεΐνη hydro. Και μετά από ένα μισάωρο τρώω μια σαλάτα με τόνο- μαρούλι-σολομό και παξιμαδάκια σίκαλης.Είναι καλή επιλογή για την φάση γράμμωσης που βρίσκομαι; :unsure:
τα σπαει ο σολωμος ...!!! τονο τον σιχαθηκα επειδη ετρωγα 4-5 την εβδομαδα!


:

+1

alexandros91
04-05-11, 18:18
γεια σας παιδια!!πολυ χρησιμο το site!ωστοσο εχω παρατηρησει πως αρκετες φορες επαναλαμβανομαστε και πως υπαρχουν πολλα αντιφατικα πραγματα.φυσικο θα μου πειτε αφου ο καθενας λεει τη γνωμη του.αλλα θα προτεινα ,οταν βγαινει το συμπερασμα σε καθε θεμα,να μενουν μονο οσες αποψεις εχουμε καταληξει πως ειναι σωστες,ωστε να μην γινονται λαθος εκτιμησεις.πρεπει να ειμαι ο πιο αμπαλος σε θεματα fitness-bodybuilding αλλα νομιζω πως κατι τετοιο θα μας βοηθουσε ολους.

παραδειγματος χαριν,δεν εχω βρει καποιο θεμα που να εχει καταληξει συγκεκριμενα και χωρις αοριστιες σε καποια επιλογη για ληψη υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο.υψηλο gl,ευπεπτος,απλος κτλ.μιλαω για natural επιλογες,οχι δεξτροζη ή γλυκοζη.πατατα,ρυζι,μπανανα,μελι,φρουτα γενικα,ολα αυτα λεγονται σε καθε τοπικ,ομως ολα αυτα καπου πασχουν.ειτε ειναι συνθετοι υδατανθρακες ειτε εχουν σακχαρα.τελος παντων,καποιος που γνωριζει ας πει ποια επιλογη ειναι η προτιμοτερη για natural.


πειτε μου καποια λογια για το μεταπροπονητικο μου αν θελετε!

1μπανανα
500ml γαλα(περιμενω μπινελικι τρελο..:clap:)
6ασπραδια(εχω ακουσει πως χρειαζεται κ ενας κροκος,επειδη κατι ενζυμα του ειναι χρησιμα για την αξιοποιησδη των ασπραδιων.μιληστε σχετικα αν γνωριζει κανεις κατι)
2 κουταλιες σουπας μελι(ειμαι στο τσακ να το αντικαταστησω με 150gr. ψητη πατατα)

και μετα απο μια-μιαμιση ωρα τρωω ρυζι η μακαρονια με κρεας η ψαρι.σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα,τοση πρωτεινη που λαμβανω,δε γινεται καποιο μερος της λιπος?προλαβαινει να μεταβολισει ο οργανισμος??


Σας ευχαριστω πολυ,καλη συζητηση!!

teo18480
04-05-11, 18:22
Εγω παιδια για μεταπροπονικο τρωω ή στηθος κοτοπουλο περιπου 300 γρ με σαλατα πρασινη ή μια σπαλομπριζολα ή χοιρινη κοντρα. Δεν ειναι κακο ετσι;σκεφτομαι να μην τρωω αυγα αμεσως μετα γιατι θα παρω την πρωτεινη απο το κρεας. Σωστα?τί αλλο προτεινετε?

NASSER
05-05-11, 11:20
Εγω παιδια για μεταπροπονικο τρωω ή στηθος κοτοπουλο περιπου 300 γρ με σαλατα πρασινη ή μια σπαλομπριζολα ή χοιρινη κοντρα. Δεν ειναι κακο ετσι;σκεφτομαι να μην τρωω αυγα αμεσως μετα γιατι θα παρω την πρωτεινη απο το κρεας. Σωστα?τί αλλο προτεινετε?

Διαβασε τα αρθρα γύρω απο τη διατροφη και πες μας τι επιπλέον κανεις και τι δεν κάνεις...

alexandros91
06-05-11, 01:34
Εγω παιδια για μεταπροπονικο τρωω ή στηθος κοτοπουλο περιπου 300 γρ με σαλατα πρασινη ή μια σπαλομπριζολα ή χοιρινη κοντρα. Δεν ειναι κακο ετσι;σκεφτομαι να μην τρωω αυγα αμεσως μετα γιατι θα παρω την πρωτεινη απο το κρεας. Σωστα?τί αλλο προτεινετε?


νομιζω πως η πρωτεινη μετα την προπονηση πρεπει να ναι απαλλαγμενη απο λιπη και γενικα να ειναι οσο πιο ευκολοχωνευτη γινεται.

Devil
06-05-11, 14:34
Εγω παιδια για μεταπροπονικο τρωω ή στηθος κοτοπουλο περιπου 300 γρ με σαλατα πρασινη ή μια σπαλομπριζολα ή χοιρινη κοντρα. Δεν ειναι κακο ετσι;σκεφτομαι να μην τρωω αυγα αμεσως μετα γιατι θα παρω την πρωτεινη απο το κρεας. Σωστα?τί αλλο προτεινετε?

αν δεν εχεις πρωτεινη σε σκονη η' δεν θες να βαλεις τοτε μια χαρα ειναι....

the_trooper
06-05-11, 15:21
Λοιποοοον, επειδή είμαι αγύριστο κεφάλι, και σκέφτομαι πως αν δεν τελειοποιήσω στο έπακρο τη διατροφή μου συμπληρώματα δεν (όπου τελειοποιήσω=καταφέρω να βρω τις ιδανικές αναλογίες, και να εντάξω τη διατροφή στην καθημερινότητά μου με σχολή-δουλειά κλπ), το μεταπροπονητικό μου είναι όσο πιο καθαρή πρωτεϊνη γίνεται + υδατάνθρακας (στόχος η αργή αύξηση κιλών, να γίνουν "δικά μου" που λενε). Τις ημέρες που μετά το γυμναστήριο δεν πάω σπίτι κρατάω μαζί μου πιτάκι βρώμης με 100γρ βρώμη, 1 ολόκληρο αυγό και 4 ασπράδια + 100γρ ξυνόμηλο. Τις ημέρες που πάω σπίτι κάνω κανονικό καθαρο γεύμα.

Το θέμα μου όμως για τη 2η περίπτωση είναι το εξής: Το γυμναστήριο απέχει περίπου 25 λεπτά από το σπίτι με τα πόδια, απόσταση που την κάνω με γρήγορο βάδισμα αντι να κάνω στο τέλος αποθεραπεία στο διάδρομο (αερόβια κάνω πρωινή σε άσχετες μέρες), το χρονικό διάστημα των 25 λεπτών-μισής ώρας είναι οκ έτσι; Δηλαδή πχ σήμερα έκανα 10-11.30 πόδια-κοιλιακούς (μαζί με το ζέσταμα κλπ) και στις 12.00 έφαγα 120γρ μακαρόνι + 100γρ πανγκάσιους στο αντικολλητικό. Να το κρατήσω έτσι ή να κρατάω το τάπερ στο γυμναστήριο; :green: :green: Επίσης θα μπορούσα να έβαζα και κανένα ξυνόμηλο ή καμια μπανάνα μαζί με αυτό το γεύμα; (με το δεδομένο ότι θα είμαι οκ με τις θερμίδες μου προφανώς)

Στωωωωω :green: :green: :) :)

Giannistzn
06-05-11, 16:08
Λοιποοοον, επειδή είμαι αγύριστο κεφάλι, και σκέφτομαι πως αν δεν τελειοποιήσω στο έπακρο τη διατροφή μου συμπληρώματα δεν (όπου τελειοποιήσω=καταφέρω να βρω τις ιδανικές αναλογίες, και να εντάξω τη διατροφή στην καθημερινότητά μου με σχολή-δουλειά κλπ), το μεταπροπονητικό μου είναι όσο πιο καθαρή πρωτεϊνη γίνεται + υδατάνθρακας (στόχος η αργή αύξηση κιλών, να γίνουν "δικά μου" που λενε). Τις ημέρες που μετά το γυμναστήριο δεν πάω σπίτι κρατάω μαζί μου πιτάκι βρώμης με 100γρ βρώμη, 1 ολόκληρο αυγό και 4 ασπράδια + 100γρ ξυνόμηλο. Τις ημέρες που πάω σπίτι κάνω κανονικό καθαρο γεύμα.

Το θέμα μου όμως για τη 2η περίπτωση είναι το εξής: Το γυμναστήριο απέχει περίπου 25 λεπτά από το σπίτι με τα πόδια, απόσταση που την κάνω με γρήγορο βάδισμα αντι να κάνω στο τέλος αποθεραπεία στο διάδρομο (αερόβια κάνω πρωινή σε άσχετες μέρες), το χρονικό διάστημα των 25 λεπτών-μισής ώρας είναι οκ έτσι; Δηλαδή πχ σήμερα έκανα 10-11.30 πόδια-κοιλιακούς (μαζί με το ζέσταμα κλπ) και στις 12.00 έφαγα 120γρ μακαρόνι + 100γρ πανγκάσιους στο αντικολλητικό. Να το κρατήσω έτσι ή να κρατάω το τάπερ στο γυμναστήριο; :green: :green: Επίσης θα μπορούσα να έβαζα και κανένα ξυνόμηλο ή καμια μπανάνα μαζί με αυτό το γεύμα; (με το δεδομένο ότι θα είμαι οκ με τις θερμίδες μου προφανώς)

Στωωωωω :green: :green: :) :)

Οσον αφορα το περπατημα, ειναι σα να κανεις αεροβια νομιζω, οποτε εισαι μια χαρα! Ειδικα αφου το κανεις και εξω και οχι σε διαδρομο ειναι καλυτερο.

Τωρα, για το πιτακι, νομιζω καλυτερα να βγαλεις τον κροκο στο μεταπροπονητικο. Δεν θελουμε λιπη μετα την προπονηση.

Εαν κανω λαθος, διορθωστε με :turtle:

alexandros91
06-05-11, 17:34
Οσον αφορα το περπατημα, ειναι σα να κανεις αεροβια νομιζω, οποτε εισαι μια χαρα! Ειδικα αφου το κανεις και εξω και οχι σε διαδρομο ειναι καλυτερο.

Τωρα, για το πιτακι, νομιζω καλυτερα να βγαλεις τον κροκο στο μεταπροπονητικο. Δεν θελουμε λιπη μετα την προπονηση.

Εαν κανω λαθος, διορθωστε με :turtle:

προτεινω κουτακι μελι π.χ. αττικης και μπανανα με 6 ασπραδια και οχι κροκο γτ απασχολει το στομαχι απ το να ασχοληθει με τις αλλες τροφες.θελουμε γρηγορη αφομοιωση,ελαφρια φαγητα.παιδια στο δικο μου ποστ καμια αποψη θα παιξει???:P

deluxe
07-05-11, 17:53
Δε μπορω να καταλαβω γιατι να εχουμε Low carb διατροφες ή ακομα και χωρις υδατανθρακα. Ή το μεταπροπονητικο γιατι να μην εχει υδατανθρακα. Απλως μειωνουμε το συνολο των ημερισιων θερμιδων κατα 500. Βαζουμε και αεροβια και τρωμε ο,τι τρωγαμε και πριν, αλλα ελαφρως λιγοτερο..

Παλι δε θα χασουμε κιλα; Εκτος και αν μιλαμε για extreme περιπτωσεις οπου πρεπει να χαθουν 10+ κιλα μεσα σε λιγους μηνες.

Devil
07-05-11, 17:56
Δε μπορω να καταλαβω γιατι να εχουμε Low carb διατροφες ή ακομα και χωρις υδατανθρακα. Ή το μεταπροπονητικο γιατι να μην εχει υδατανθρακα. Απλως μειωνουμε το συνολο των ημερισιων θερμιδων κατα 500. Βαζουμε και αεροβια και τρωμε ο,τι τρωγαμε και πριν, αλλα ελαφρως λιγοτερο..

Παλι δε θα χασουμε κιλα; Εκτος και αν μιλαμε για extreme περιπτωσεις οπου πρεπει να χαθουν 10+ κιλα μεσα σε λιγους μηνες.

ναι και παλι θα χασεις αλλα για να φτασεις καποια % λιπους.... θα πρεπει να κανεις διαφορα τρικ στην διατροφη σου.....

COBRA_STYLE
07-05-11, 18:01
Δε μπορω να καταλαβω γιατι να εχουμε Low carb διατροφες ή ακομα και χωρις υδατανθρακα. Ή το μεταπροπονητικο γιατι να μην εχει υδατανθρακα. Απλως μειωνουμε το συνολο των ημερισιων θερμιδων κατα 500. Βαζουμε και αεροβια και τρωμε ο,τι τρωγαμε και πριν, αλλα ελαφρως λιγοτερο..

Παλι δε θα χασουμε κιλα; Εκτος και αν μιλαμε για extreme περιπτωσεις οπου πρεπει να χαθουν 10+ κιλα μεσα σε λιγους μηνες.


ναι και παλι θα χασεις αλλα για να φτασεις καποια % λιπους.... θα πρεπει να κανεις διαφορα τρικ στην διατροφη σου.....

και γω σε low carb ειμαι και εχω και μελι παρακαλω στο post και συνεχιζω να χανω:green::green::P....απο 94 εχω παει σχεδον 89 σε 1 μηνα κ κατι.....ενα κλασσικο τρικ που λεει και ο μητσος ειναι να αυξομειωνεις τις συνολικες θερμιδες για να ξυπνησει ο μεταβολισμος...κυριως ομως πιο μετα,οχι στην αρχη της διαιτας

deluxe
07-05-11, 20:43
Να σου πω κατι, εγω οπως και τα φιλαρακια μου, ποτε δε καθησαμε να υπολογισουμε θερμιδες. Εμπειρικα τρωμε. Ο μονος ακραιος ειμαι εγω που υπολογιζω μονο τα μακαρονια,ρυζι που βαζω και καμμια φορα το κρεας. Τιποτα αλλο ομως..

Μπορει να τρωω και 2000 θερμιδες, μπορει και 2500, και 3000 την ημερα! Δε το ξερω αυτο!!

Για αυτο βεβαια και δε προκειται να κανω ποτε και κανενα μαματο σωμα, αλλα ο,τι εχεις καλο ειναι!

COBRA_STYLE
07-05-11, 20:47
Να σου πω κατι, εγω οπως και τα φιλαρακια μου, ποτε δε καθησαμε να υπολογισουμε θερμιδες. Εμπειρικα τρωμε. Ο μονος ακραιος ειμαι εγω που υπολογιζω μονο τα μακαρονια,ρυζι που βαζω και καμμια φορα το κρεας. Τιποτα αλλο ομως..

Μπορει να τρωω και 2000 θερμιδες, μπορει και 2500, και 3000 την ημερα! Δε το ξερω αυτο!!

Για αυτο βεβαια και δε προκειται να κανω ποτε και κανενα μαματο σωμα, αλλα ο,τι εχεις καλο ειναι!

δεν ισχυει αυτο που λες ρε συ...σιγα...αμα εχεις μαθει μετα απο καιρο το σωμα σου και κοβει το ματι σου απο ποσοτητες,ειδικα στο επιπεδο που ειμαστε εμεις(μη αγωνιστικοι) δεν εχεις κανενα prob...και γω εμπειρικα σαν κ σενα τρωω τωρα στη διαιτα συν το οτι δεν υπολογιζω ουτε τα μακαρονια που κανεις εσυ:green: και δεν εχω κανενα προβλημα με το σωμα μου;)

Kaloutsikos
08-05-11, 03:25
Να σου πω κατι, εγω οπως και τα φιλαρακια μου, ποτε δε καθησαμε να υπολογισουμε θερμιδες. Εμπειρικα τρωμε. Ο μονος ακραιος ειμαι εγω που υπολογιζω μονο τα μακαρονια,ρυζι που βαζω και καμμια φορα το κρεας. Τιποτα αλλο ομως..

Μπορει να τρωω και 2000 θερμιδες, μπορει και 2500, και 3000 την ημερα! Δε το ξερω αυτο!!

Για αυτο βεβαια και δε προκειται να κανω ποτε και κανενα μαματο σωμα, αλλα ο,τι εχεις καλο ειναι!


δεν ισχυει αυτο που λες ρε συ...σιγα...αμα εχεις μαθει μετα απο καιρο το σωμα σου και κοβει το ματι σου απο ποσοτητες,ειδικα στο επιπεδο που ειμαστε εμεις(μη αγωνιστικοι) δεν εχεις κανενα prob...και γω εμπειρικα σαν κ σενα τρωω τωρα στη διαιτα συν το οτι δεν υπολογιζω ουτε τα μακαρονια που κανεις εσυ:green: και δεν εχω κανενα προβλημα με το σωμα μου;)

Εγώ μόνο το μοσχάρι και το κοτόπουλο ζυγίζω όλα τα άλλα με το μάτι,
δεν θέλω να μπω σε τέτοιο τρυπάκι που να μετράω τα πάντα! :)

billy89
08-05-11, 20:25
Γενικά στο σαιτ ακούγονται ένα σωρό απόψεις, από τις οποίες η μία αποκλείει την άλλη. Συμφωνούμε όλοι απ' ότι βλέπω σε πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας που σημαίνει whey ή ασπράδια. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες : κυνηγάμε την αναπλήρωση του γλυκογόνου σωστά? Πέρα από δεξτρο μαλτοδεξτρο βλέπω μπανάνα, ρύζι, πατάτα, μέλι. Είδα όμως και ότι απαγορεύονται κατηγορηματικά τα φρούτα, όπως διάβασα και στο άρθρο γράμμωσης του σαιτ. Οπότε ρωτάω: το μέλι είναι εντάξει? Μέλι η μπανάνα? Γιατί αυτά τα δυο μπαίνουν εύκολα στο σεικερ ούτως ή άλλως. Ας πει κάποιος που ξέρει 5 πράγματα.

Devil
08-05-11, 21:20
Γενικά στο σαιτ ακούγονται ένα σωρό απόψεις, από τις οποίες η μία αποκλείει την άλλη. Συμφωνούμε όλοι απ' ότι βλέπω σε πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας που σημαίνει whey ή ασπράδια. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες : κυνηγάμε την αναπλήρωση του γλυκογόνου σωστά? Πέρα από δεξτρο μαλτοδεξτρο βλέπω μπανάνα, ρύζι, πατάτα, μέλι. Είδα όμως και ότι απαγορεύονται κατηγορηματικά τα φρούτα, όπως διάβασα και στο άρθρο γράμμωσης του σαιτ. Οπότε ρωτάω: το μέλι είναι εντάξει? Μέλι η μπανάνα? Γιατί αυτά τα δυο μπαίνουν εύκολα στο σεικερ ούτως ή άλλως. Ας πει κάποιος που ξέρει 5 πράγματα.

λοιπον γενικα επικρατει μεγαλη συνχηση σε αυτο το θεμα......

οποιον και να ρωτησεις εχει διαφορετικη γνωμη πανω σε αυτο το θεμα....

λοιπον καταρχην να πω 2 πραγματα..... η αναπληρωση του γλυκογονου ειναι μυθος.... γινετε σε μερικες ωρες και οχι με ενα shake postwo..... ετσι κ αλλιως το γλυκογονο δεν τελειωνει ποτε.... και το 2ο ειναι οτι δεν υπαρχει ''anabolic window''....

τωρα αν καποιος χρησιμοποιει στερεο γευμα η' υγρο για postwo δεν κανει μεγαλη διαφορα.... η συνολικη διατροφη του κανει τη διαφορα.... το postwo θα το ρυθμιζεις αναλογα με την διατροφη που θα ακολουθεις....

προσωπικα βλεπω 3 κατηγοριες απο postwo.... αναλογα με το ποσο τεχνικα ειναι....

1) bcaa/eaa + wms/vitargo.... αυτο ειναι το πιο τεχνικο postwo.... υδατανθρακες και αμινοξεα.... πολυ γρηγορη αποροφηση.... σε 30' το αργοτερο εχουν φυγει απο το στομαχι και εισαι ελευθερος να κανεις το επομενο γευμα

2) whey + maltodextrin.... ενα απλο νορμαλ postwo shake.... αργει σε σχεση με το αλλο να φυγει απο στομαχι.... αλλα και παλι ειναι αρκετα καλο.... λογικα σε 90' το πολυ εχει φυγει απο το στομαχι....

3) κοτοπουλο + ρυζι..... ενα κλασικο πιατο φαι.... δεν ειναι τεχνικο οσο τα αλλα....παρολα αυτα εχεις και πρωτεινες και υδατανθρακες....που θα κανουν την ιδια δουλεια με τα αλλα postwo.... συνηθως μεσα σε 3-4 ωρες εχει φυγει απο το στομαχι

αμα σε μπερδεψα χειροτερα ρωτα....:green:

deluxe
08-05-11, 23:47
Devil ερωτησις, και προς ολους!

Στο μεταπροπονητικο μου ροφημα παιρνω κοντα στις 300-350 θερμιδες. 50-60γρ μαλτο/δεξτρο και κοντα στα 20γρ isolate. Τα 15γρ bcaa και κρεατινη δε τα βαζω, καθως δεν εχουν θερμιδες.

Ειναι λογικο οταν τρωω μετα απο 30 ωρα, να μη μπορω να φαω πολυ; Θελει να μειωσω λιγο την ποσοτητα απο το γευμα μου; Ή να τρωω μετα απο 60 λεπτα;

beefmeup
08-05-11, 23:50
αφου περνεις πρωτεινη δεν θες μαζι αμινο εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα..
γιατι πεταμενα πανε σιγουρα με αυτη την χρηση.

μειωσε την μαλτο να δεις αν μπορεις να φας κανονικα χωρις να εισαι φουσκωμενος γιατι μπορει να οφειλετε κ εκει.
αλλιως βαλε waxy κ μαλλον εκει δεν θα χεις προβλημα.

τα αμινο εχουν θερμιδες,ποιος σου πε οτι δεν εχουν?
απλα ειναι λιγες..

alexandros91
09-05-11, 00:16
Γενικά στο σαιτ ακούγονται ένα σωρό απόψεις, από τις οποίες η μία αποκλείει την άλλη. Συμφωνούμε όλοι απ' ότι βλέπω σε πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας που σημαίνει whey ή ασπράδια. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες : κυνηγάμε την αναπλήρωση του γλυκογόνου σωστά? Πέρα από δεξτρο μαλτοδεξτρο βλέπω μπανάνα, ρύζι, πατάτα, μέλι. Είδα όμως και ότι απαγορεύονται κατηγορηματικά τα φρούτα, όπως διάβασα και στο άρθρο γράμμωσης του σαιτ. Οπότε ρωτάω: το μέλι είναι εντάξει? Μέλι η μπανάνα? Γιατί αυτά τα δυο μπαίνουν εύκολα στο σεικερ ούτως ή άλλως. Ας πει κάποιος που ξέρει 5 πράγματα.


φιλε αν απαντηθει ποτε αυτη η ερωτηση και αλλες 4-5 τοσ βασικες,απαντησεις ομως σπαθι,που αυτες να ναι οι σωστες τελεια και παυλα,τοτε το site θα κλεισει:P..

Kaloutsikos
09-05-11, 00:56
φιλε αν απαντηθει ποτε αυτη η ερωτηση και αλλες 4-5 τοσ βασικες,απαντησεις ομως σπαθι,που αυτες να ναι οι σωστες τελεια και παυλα,τοτε το site θα κλεισει:P..

Oι απαντήσεις έχουνε απαντηθεί πολλές φορές, απλά συνέχεια βγαίνουν
έρευνες από τον κυρ Τάκη και αλλάζουν τα δεδομένα!

sofos
09-05-11, 00:58
Oι απαντήσεις έχουνε απαντηθεί πολλές φορές, απλά συνέχεια βγαίνουν
έρευνες από τον κυρ Τάκη και αλλάζουν τα δεδομένα!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα απ τον κυρ Τακη :bowdown::bowdown:

deluxe
09-05-11, 02:04
αφου περνεις πρωτεινη δεν θες μαζι αμινο εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα..
γιατι πεταμενα πανε σιγουρα με αυτη την χρηση.

μειωσε την μαλτο να δεις αν μπορεις να φας κανονικα χωρις να εισαι φουσκωμενος γιατι μπορει να οφειλετε κ εκει.
αλλιως βαλε waxy κ μαλλον εκει δεν θα χεις προβλημα.

τα αμινο εχουν θερμιδες,ποιος σου πε οτι δεν εχουν?
απλα ειναι λιγες..

Το waxy ερχεται σε λιγο καιρο, οποτε θα συνεχισω με waxy.

Τα αμινο νομιζω οτι δεν εχουν θερμιδες. Αμεσως στο αιμα δε πανε; Δε υποβαλλονται στη διαδικασια της πεψης. Ή εχουν αμελητεα ποσοτητα.

Οσο για την πρωτεϊνη. Isolate ειναι, οποτε δε πιστευω να υπαρχει καποιο προβλημα. Δυστυχως δε με βολευει να εχω 2 σεικερ μαζι μου. Ξερω οτι θα ηταν καλυτερα, αλλα δε γινεται.

beefmeup
09-05-11, 12:40
Τα αμινο νομιζω οτι δεν εχουν θερμιδες. Αμεσως στο αιμα δε πανε; Δε υποβαλλονται στη διαδικασια της πεψης. Ή εχουν αμελητεα ποσοτητα.



εχουν γιατι να μην εχουν?
παρολο που δεν ισχυει αυτο που λες.

πρεπει να ειναι περιπου 4 θερμιδες ανα 10-15γρ νομιζω..αμελητεα ποσοτητα οπως σου εγραψα κ απο πανω αλλα εχουν.

deluxe
09-05-11, 18:15
Ε ενταξει, οποτε δε τις μετραμε στο συνολο, οπως και τις φυτικες ινες.

alexandros91
09-05-11, 19:54
Oι απαντήσεις έχουνε απαντηθεί πολλές φορές, απλά συνέχεια βγαίνουν
έρευνες από τον κυρ Τάκη και αλλάζουν τα δεδομένα!


ποιος ειναι ο κυρ τακης ο αντιρρησιας???δλδ παιζει γερα κ αυτα π λεμε τωρα να ναι π!πε$:bowdown:

deluxe
10-05-11, 06:03
2) whey + maltodextrin.... ενα απλο νορμαλ postwo shake.... αργει σε σχεση με το αλλο να φυγει απο στομαχι.... αλλα και παλι ειναι αρκετα καλο.... λογικα σε 90' το πολυ εχει φυγει απο το στομαχι....Ο συνδιασμος isolate/waxy ποση ωρα πιστευεις οτι κανει για να φυγει απο το στομαχι;

Devil
10-05-11, 13:02
Ο συνδιασμος isolate/waxy ποση ωρα πιστευεις οτι κανει για να φυγει απο το στομαχι;

δεν ξερω.... λογικα καμια ωρα.... οσο κανει να φυγει η whey....

deluxe
10-05-11, 15:33
Αφου η isolate δεν εχει καθολου λακτοζη και επισης δεν εχει πρωτεϊνη αργης απορροφησης. Γιατι να κανει τοσο πολυ;

Εγω μετα απο λιγη ωρα νιωθω ξεφουσκωτος, σε αντιθεση με την myofusion.

pizzass
11-05-11, 17:14
ρε παιδια εκανα το εξης πειραμα...ενας γνωστος αγωνιστικος μου ειπε πως δν υπαρχει προβλημα να πινω waxy και whey μαζι..μεχτι ρωρα επινα αμινο με waxy και μετα 20' την πρωτεινη..χθες δοκιμασα την whey μαζι με το waxy και ολως περιεργως δν βαρυστομαχιασα και σε 30 λεπτα ειχε φυγει απτο στομαχι μου...μετα 45 λεπτα περιπου εφαγα κανονικο γευμα...

Kaloutsikos
11-05-11, 17:27
ρε παιδια εκανα το εξης πειραμα...ενας γνωστος αγωνιστικος μου ειπε πως δν υπαρχει προβλημα να πινω waxy και whey μαζι..μεχτι ρωρα επινα αμινο με waxy και μετα 20' την πρωτεινη..χθες δοκιμασα την whey μαζι με το waxy και ολως περιεργως δν βαρυστομαχιασα και σε 30 λεπτα ειχε φυγει απτο στομαχι μου...μετα 45 λεπτα περιπου εφαγα κανονικο γευμα...

Το waxy από μόνο απορροφάτε 15 λεπτά περίπου.

Μαζί με την πρωτεΐνη απορροφήθηκε σε 30-35 λεπτά,
για ποιό λόγο να μην πάρεις δεξτρό/μάλτο αφόυ θα απορροφηθεί
την ίδια ώρα και θα δώσεις τα μισά λεφτά για δεξτρο/μάλτο...

pizzass
11-05-11, 17:29
απο bulk δν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα τιμης...+το waxy δν παιζει να αποροφαται τοσο γρηγορα στην πραξη γτ το εχω πιει και μονο του και μαζι με αμινο σε σκονη και παντα εφευγε σε καμια 30 λεπτα τελειως

Kaloutsikos
11-05-11, 18:02
απο bulk δν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα τιμης...+το waxy δν παιζει να αποροφαται τοσο γρηγορα στην πραξη γτ το εχω πιει και μονο του και μαζι με αμινο σε σκονη και παντα εφευγε σε καμια 30 λεπτα τελειως

Από bulk αλλάζει το θέμα.

Το 30 λεπτό είναι πολύ,
και πως το καταλάβαινες? :unsure:

gspyropo
11-05-11, 19:04
το μεταπροπονητικο μου αποτελειται απο 1 scoup isolate με 1 κουταλια κανελα και μερικες κουταλιες νες καφε ολα στο μπλεντερ....μετα απο κανενα τεταρτο καροτο!!ποια η γνωμη σας?????/

giannis64
11-05-11, 19:12
τον καφε γιατι το εχεις μεταπροπονητικα? για διουρητικο?
αν οχι λαθος επιλογες.

μετα απο ενα τεταρτο καροτο. και μετα απο ποση ωρα το γευμα?

gspyropo
11-05-11, 19:16
τον καφε γιατι το εχεις μεταπροπονητικα? για διουρητικο?
αν οχι λαθος επιλογες.

μετα απο ενα τεταρτο καροτο. και μετα απο ποση ωρα το γευμα?

γιατι μου αρεσει με την πρωτεινη!!!!κανονικο γευμα κανω μετα απο μια ωρα πρωτεινη και σαλατα κυριως μπροκολο και λαχανο!!

giannis64
11-05-11, 19:40
γιατι μου αρεσει με την πρωτεινη!!!!κανονικο γευμα κανω μετα απο μια ωρα πρωτεινη και σαλατα κυριως μπροκολο και λαχανο!!


a ok. αν ειναι μονο θεμα γευσης.

και αν αντεχεις την π[εινα, και μπορεις και συντηρεις τον μυικο σου ιστο μονο με τοσες λιγες θερμιδες ειναι καλη επιλογη.

Devil
11-05-11, 20:29
το μεταπροπονητικο μου αποτελειται απο 1 scoup isolate με 1 κουταλια κανελα και μερικες κουταλιες νες καφε ολα στο μπλεντερ....μετα απο κανενα τεταρτο καροτο!!ποια η γνωμη σας?????/

αυτο ειναι λιγο περιεργο..... θα ηθελα να ακουσω μια δικαιολογιση για αυτο... (μαλλον ειναι η ιδια μ αυτη που εχω στο μυαλο μου....:green:)

αν κρινω και απο το γευμα σου μετα με πρασιναδα και πρωτεινη πρεπει να εισαι σε low carb....?

sofos
11-05-11, 20:31
αυτο ειναι λιγο περιεργο..... θα ηθελα να ακουσω μια δικαιολογιση για αυτο... (μαλλον ειναι η ιδια μ αυτη που εχω στο μυαλο μου....:green:)

αν κρινω και απο το γευμα σου μετα με πρασιναδα και πρωτεινη πρεπει να εισαι σε low carb....?

κανελα και καφε γιατι βαζει στο ποστ?κ καλα ο καφες μεταφερει ταχυτερα τα στοιχεια?γατι κατι τετοια διαβασα στο ββ.κομ λολ

pizzass
11-05-11, 20:35
το καταλαβαινω γτ ξεφουσκωνει η κοιλια κ αρχιζει να ζηταει φαι if u know what i mean :green:

Devil
11-05-11, 20:37
κανελα και καφε γιατι βαζει στο ποστ?κ καλα ο καφες μεταφερει ταχυτερα τα στοιχεια?γατι κατι τετοια διαβασα στο ββ.κομ λολ

χμμμ...


το καταλαβαινω γτ ξεφουσκωνει η κοιλια κ αρχιζει να ζηταει φαι if u know what i mean :green:

lol


γιατι μου αρεσει με την πρωτεινη!!!!κανονικο γευμα κανω μετα απο μια ωρα πρωτεινη και σαλατα κυριως μπροκολο και λαχανο!!

το ειπε 2 ποστ πιο πανω.....

Creative
16-05-11, 18:19
Αν τελειώνω την προπόνηση με τα βάρη και πηγαίνω μετά για μπάσκετ, 1,5 ώρα περίπου και παίρνω μετά το μεταπροπονητικό, κάνω μεγάλο κακό;

Giannistzn
16-05-11, 19:05
Αν τελειώνω την προπόνηση με τα βάρη και πηγαίνω μετά για μπάσκετ, 1,5 ώρα περίπου και παίρνω μετά το μεταπροπονητικό, κάνω μεγάλο κακό;

Εαν εισαι σε ενταση και τρεχεις ειναι σα να συνεχιζεις τη γυμναστικη σου πιστευω, οποτε σα να κανεις αεροβιο. Αρα νομιζω πως ειναι μια χαρα.

Gianna
16-05-11, 19:53
Αν τελειώνω την προπόνηση με τα βάρη και πηγαίνω μετά για μπάσκετ...

Ωραίος:clap:Ζήλεψα και μόνο που το άκουσα!!! Βάρα κανα σουτάκι και για μένα!!!

Nosblos
16-05-11, 22:48
Ψάχνεις για πολλές λεπτομέρειες που για αρχή δεν είναι απαραίτητες.
Το waxy έχει μια ποσότητα νατριου, επομένως δεν πρέπει να ανησυχείς γιαυτό.
Εφοσον παίρνεις waxy και bcaa μετά την προπόνηση, την πρωτεΐνη μπορείς να την πιείς μετα απο μισή ωρα με όποιο τρόπο θέλεις. Δεν επηρεάζει...

πρεπει να βαλω πρωτεινη μετα απο μιση ωρα?αν μπω κανονικα στο φαγητο?

lef
16-05-11, 22:51
πρεπει να βαλω πρωτεινη μετα απο μιση ωρα?αν μπω κανονικα στο φαγητο?

ακομα καλυτερα
χωσου σε κανενα κοτοπουλο με ρυζι και εισαι κομπλε:thumbup:

Nosblos
16-05-11, 22:55
αν ειναι αργα η προπονηση σου, μην παρεις μαλτο. πιες την κρετινη και την πρωτεινη σου, και μετα απο κανα 40λεπτο κανε γευμα.

αν και καλυτερα θα ηταν να παρεις αμινο αντι για πρωτεινη τετοια ωρα που τελειωνεις την προπονηση σου.

αν παιξω σε αυτο το μοτιβο μιας και εγω τελειωνω αργα την προπονηση (10.00) μπορω να βαλω και malto μαζι με amino??

Nosblos
16-05-11, 22:55
ακομα καλυτερα
χωσου σε κανενα κοτοπουλο με ρυζι και εισαι κομπλε:thumbup:

σωστος ο παιχτης....:thumbup:

giannis64
16-05-11, 23:09
αν παιξω σε αυτο το μοτιβο μιας και εγω τελειωνω αργα την προπονηση (10.00) μπορω να βαλω και malto μαζι με amino??


να το κανεις αν υπαρχει καποιος λογος. εσυ γιατι σκεφτεσαι να βαλεις μαλτο?

Nosblos
16-05-11, 23:23
να το κανεις αν υπαρχει καποιος λογος. εσυ γιατι σκεφτεσαι να βαλεις μαλτο?

προτεινεις δηλαδη οτι δεν χρειαζεται?
amino,c.αλκαλικη και φαι μετα απο μιση ωρα...ειναι η γραμμη μου..και καποια στιγμη θα νγαλω και την αλκαλικη απλα διαβαζω διαφορες αποψεις ειδικα για waxy για μετα την προπονα οτι ειναι ιδανικο γιατι δινει τους απαραιτητους υδαταθρακες αλλα αν εχω φαγητο δεν χρειαζεται να βαλω waxy η μαλτο τελος παντων...
υπαρχει ομως περιπτωση να αλλαξει το ωραριο μου οποτε θα μου ειναι δυσκολο να εχω φαγητο 30-45 λεπτα μετα....
σε αυτην την περιπτωση που δεν θα εχω διαθεσημους υδαταθρακες απο φαγητο?

Gianna
16-05-11, 23:36
Λογικά κάπου θα χει απαντηθεί, αλλά μήπως μπορεί να μου υπενθυμίσει κανείς αν έχει νόημα η whey (συνοδεία μπανάνας π.χ) μετά από καθαρά αερόβια προπόνηση ή δεν χρειάζεται:unsure: Thanks

lila_1
16-05-11, 23:45
Λογικά κάπου θα χει απαντηθεί, αλλά μήπως μπορεί να μου υπενθυμίσει κανείς αν έχει νόημα η whey (συνοδεία μπανάνας π.χ) μετά από καθαρά αερόβια προπόνηση ή δεν χρειάζεται:unsure: Thanks

Μετά απο αερόβια δεν χρειάζεται...κάνεις κανονικά το γεύμα που είναι προκαθορισμένο...
Εκτός αν παίρνεις whey κ σε οφφ μέρες οπότε πάσο

deluxe
17-05-11, 05:12
Αφου η isolate δεν εχει καθολου λακτοζη και επισης δεν εχει πρωτεϊνη αργης απορροφησης. Γιατι να κανει τοσο πολυ;

Εγω μετα απο λιγη ωρα νιωθω ξεφουσκωτος, σε αντιθεση με την myofusion.:unsure:

Devil
17-05-11, 13:55
:unsure:

τι να κανει τοσο πολυ?

κοστος?

Eddie
17-05-11, 13:58
τι να κανει τοσο πολυ?

κοστος?

Ωρα να απορροφηθει μαλλον εννοει :chinese:

Devil
17-05-11, 14:16
Ωρα να απορροφηθει μαλλον εννοει :chinese:

ποιος ξερει.... μπορει και τα 2.... deluxe ειναι...:green::green::green:

Creative
17-05-11, 14:39
Αν τελειώνω την προπόνηση με τα βάρη και πηγαίνω μετά για μπάσκετ, 1,5 ώρα περίπου και παίρνω μετά το μεταπροπονητικό, κάνω μεγάλο κακό;


:unsure:

beefmeup
17-05-11, 15:49
:unsure:

κανα μισαωρο κανει σκετη.


:unsure:

αναλογα φιλε..αν εισαι 100 κιλα κ θες να χασεις καλο κανεις σεχτικα..
αν εισαι 70 κ θες να βαλεις κιλα,μαλλον δεν θα βαλεις ετσι..

Nosblos
17-05-11, 22:05
προτεινεις δηλαδη οτι δεν χρειαζεται?
amino,c.αλκαλικη και φαι μετα απο μιση ωρα...ειναι η γραμμη μου..και καποια στιγμη θα νγαλω και την αλκαλικη απλα διαβαζω διαφορες αποψεις ειδικα για waxy για μετα την προπονα οτι ειναι ιδανικο γιατι δινει τους απαραιτητους υδαταθρακες αλλα αν εχω φαγητο δεν χρειαζεται να βαλω waxy η μαλτο τελος παντων...
υπαρχει ομως περιπτωση να αλλαξει το ωραριο μου οποτε θα μου ειναι δυσκολο να εχω φαγητο 30-45 λεπτα μετα....
σε αυτην την περιπτωση που δεν θα εχω διαθεσημους υδαταθρακες απο φαγητο?

.....????

Kaloutsikos
17-05-11, 23:05
προτεινεις δηλαδη οτι δεν χρειαζεται?
amino,c.αλκαλικη και φαι μετα απο μιση ωρα...ειναι η γραμμη μου..και καποια στιγμη θα νγαλω και την αλκαλικη απλα διαβαζω διαφορες αποψεις ειδικα για waxy για μετα την προπονα οτι ειναι ιδανικο γιατι δινει τους απαραιτητους υδαταθρακες αλλα αν εχω φαγητο δεν χρειαζεται να βαλω waxy η μαλτο τελος παντων...
υπαρχει ομως περιπτωση να αλλαξει το ωραριο μου οποτε θα μου ειναι δυσκολο να εχω φαγητο 30-45 λεπτα μετα....
σε αυτην την περιπτωση που δεν θα εχω διαθεσημους υδαταθρακες απο φαγητο?

Καλό είναι να έχεις και πρωτεΐνη στο μεταπροπονητικό σου.

Για τους υδατάνθρακες, αν στα υπόλοιπα γεύματα έχεις καλύψει το ποσοστό
που πρέπει να παίρνεις δεν τρέχει και τίποτα αν δεν πάρεις στο μεταπρποπονητικό σου.

koukouvitis
18-05-11, 00:10
kalispera . molis antikatestisa ton idatanthraka p epina meta tin prop . anti gia quaker , glikozh syn tin whey mou . lete na iparxei provlima me zaxaro i tpt tetio ?gt exoume kati klironomika themata....h mipws epidi antikatastatei ti zaxarh den tha xw kanena provlima?

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

Nosblos
18-05-11, 00:34
Καλό είναι να έχεις και πρωτεΐνη στο μεταπροπονητικό σου.

Για τους υδατάνθρακες, αν στα υπόλοιπα γεύματα έχεις καλύψει το ποσοστό
που πρέπει να παίρνεις δεν τρέχει και τίποτα αν δεν πάρεις στο μεταπρποπονητικό σου.

και πρωτεινη και amino??
ειναι δυσκολο πλεον να εχω γευμα σε διαστημα 1 ωρα απο τη προπονηση μου..
το θεμα ειναι επειδη ειμαι σε κατασταση διαιτας...
να βαλω μαλτο η γλυκοζη μετα την προπονηση??

jimas
18-05-11, 00:38
Επειδή έχω ένα θέμα με το μεταβολισμό μου και το σώμα μου και κυρίως τους γεμάτους λίπος κοιλιακούς μου:P έχετε κάτι να μου προτείνετε να τρώω το βάδυ μετά την προπόνηση με τα βάρη;
Σκέφτομαι μια φέτα μαύρο ψωμί με γαλοπούλα βραστή αλλά πρώτον είναι λίγο και δεύτερον μήπως δεν κάνει για τον άθλιο μεταβολισμό μου;

Kaloutsikos
18-05-11, 10:26
και πρωτεινη και amino??
ειναι δυσκολο πλεον να εχω γευμα σε διαστημα 1 ωρα απο τη προπονηση μου..
το θεμα ειναι επειδη ειμαι σε κατασταση διαιτας...
να βαλω μαλτο η γλυκοζη μετα την προπονηση??

Όχι μωρέ υπερβολή είναι και πρωτεΐνη και αμινοξέα,
εφόσον τρως 1 ώρα μετά ( η κατάλαβα λάθος?) πάρε μόνο πρωτεΐνη,
και από υδατάνθρακα μόνο μάλτο.


Επειδή έχω ένα θέμα με το μεταβολισμό μου και το σώμα μου και κυρίως τους γεμάτους λίπος κοιλιακούς μου:P έχετε κάτι να μου προτείνετε να τρώω το βάδυ μετά την προπόνηση με τα βάρη;
Σκέφτομαι μια φέτα μαύρο ψωμί με γαλοπούλα βραστή αλλά πρώτον είναι λίγο και δεύτερον μήπως δεν κάνει για τον άθλιο μεταβολισμό μου;

Το καλύτερο θα ήταν να είχες ένα γεύμα, π.χ. κοτόπουλο με πατάτα.

jimas
18-05-11, 15:41
Όχι μωρέ υπερβολή είναι και πρωτεΐνη και αμινοξέα,
εφόσον τρως 1 ώρα μετά ( η κατάλαβα λάθος?) πάρε μόνο πρωτεΐνη,
και από υδατάνθρακα μόνο μάλτο.



Το καλύτερο θα ήταν να είχες ένα γεύμα, π.χ. κοτόπουλο με πατάτα.

Ok ευχαριστώ.
Αν έχω όμως και το μεσημέρι το ίδιο πιστεύω δε λέει και το βράδυ πέφτει πολύ ίσως.
Μια άλλη ενναλακτική νομίζω είναι το ρύζι, κάτι άλλο;

Giannistzn
18-05-11, 16:35
Ok ευχαριστώ.
Αν έχω όμως και το μεσημέρι το ίδιο πιστεύω δε λέει και το βράδυ πέφτει πολύ ίσως.
Μια άλλη ενναλακτική νομίζω είναι το ρύζι, κάτι άλλο;

Κοτοπουλο/ τονο/ κανενα μπιφτεκι/ σολωμο με ρυζι ή πατατα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Και αυθονη σαλατα παντα!

Kaloutsikos
18-05-11, 16:42
Κοτοπουλο/ τονο/ κανενα μπιφτεκι/ σολωμο με ρυζι ή πατατα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Και αυθονη σαλατα παντα!

Αυγά, ψάρια ...

Giannistzn
18-05-11, 16:46
Αυγά, ψάρια ...

:thumbup: Τα ξεχασα. Ειδικα καμια ομελετα με κουακερ που ειναι και ευκολη για το βραδυ!

jimas
18-05-11, 16:46
Αυγά, ψάρια ...

Ωραία αυτά που λέτε αλλά σε κάποιον με τόσο χάλια μεταβολισμό θα βοηθήσουν;:unsure: Εδώ τώρα για να μπορέσω να μειώσω το λίπος στο μεγάλο πρόβλημα των κοιλιακών μετά την προπόνηση παίρνω μόνο μια whey πρωτείνη και δεν τρώω τίποτα.

jimas
18-05-11, 16:49
:thumbup: Τα ξεχασα. Ειδικα καμια ομελετα με κουακερ που ειναι και ευκολη για το βραδυ!

:thumbup::green:

Giannistzn
18-05-11, 16:50
Ωραία αυτά που λέτε αλλά σε κάποιον με τόσο χάλια μεταβολισμό θα βοηθήσουν;:unsure: Εδώ τώρα για να μπορέσω να μειώσω το λίπος στο μεγάλο πρόβλημα των κοιλιακών μετά την προπόνηση παίρνω μόνο μια whey πρωτείνη και δεν τρώω τίποτα.

Η ιδεολογια σου ειναι λαθος. Ξεχνα το οτι τρωω σωστα = παχαινω. Και εγω τα ιδια λαθη εκανα. Κατσε και υπολογισε τις θερμιδες που χρειαζεσαι, και τρωγε καθημερινα αυτες. Δε σημαινει οτι εαν πεινας και δεν φας θα χασεις (σωστα).

Μετα απο την προπονηση χρειαζεσαι και υδ/κα και πιο μετα σιγουρα ενα στερεο γευμα. Με σωστη διατροφη, ενεργοποιεις και βελτιωνεις το μεταβολισμο σου (κατ'εμε).

jimas
18-05-11, 16:58
Η ιδεολογια σου ειναι λαθος. Ξεχνα το οτι τρωω σωστα = παχαινω. Και εγω τα ιδια λαθη εκανα. Κατσε και υπολογισε τις θερμιδες που χρειαζεσαι, και τρωγε καθημερινα αυτες. Δε σημαινει οτι εαν πεινας και δεν φας θα χασεις (σωστα).

Μετα απο την προπονηση χρειαζεσαι και υδ/κα και πιο μετα σιγουρα ενα στερεο γευμα. Με σωστη διατροφη, ενεργοποιεις και βελτιωνεις το μεταβολισμο σου (κατ'εμε).

Συμφωνώ απλά λέω μήπως δεν μπορώ αυτά να επεξεργαστούν και να καούν σωστά και μετατραπούν σε λίπος λόγω μεταβολισμού:unsure:.
Δεν ξέρω αν το λέω σωστά η αν στέκει απλά το λέω επειδή νομίζω οτι εδώ και 3χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα απο διάφορους τροφικούς συνδυασμούς έχω πάει και σε διαιτολόγο χτυπιέμαι και στο γυμναστήριο και ακόμη παιδεύομαι όχι να κάνω τους τέλειους κοιλιακούς αλλά τουλάχιστο να μην φαίνονται άσχημα

Giannistzn
18-05-11, 17:04
Συμφωνώ απλά λέω μήπως δεν μπορώ αυτά να επεξεργαστούν και να καούν σωστά και μετατραπούν σε λίπος λόγω μεταβολισμού:unsure:.
Δεν ξέρω αν το λέω σωστά η αν στέκει απλά το λέω επειδή νομίζω οτι εδώ και 3χρόνια έχω δοκιμάσει τα πάντα απο διάφορους τροφικούς συνδυασμούς έχω πάει και σε διαιτολόγο χτυπιέμαι και στο γυμναστήριο και ακόμη παιδεύομαι όχι να κάνω τους τέλειους κοιλιακούς αλλά τουλάχιστο να μην φαίνονται άσχημα

Μου φαινεται δυσκολο εως απιθανο να σε πειραζουν ολα τα φαγητα. Ορισμενα ισως. Δοκιμασε να αποφευγεις τα γαλακτοκομικα ας πουμε που εχουν πολλα λιπαρα και ακουγεται απο πολλους οτι θολωνουν.

Δεν πιστευω ομως οτι ειναι αυτο το προβλημα σου. Πρεπει να κατσεις να υπολογισεις θερμιδες και να διαλεξεις σωστα τα φαγητα σου και να φτιαξεις τα γευματα σου βαση αυτων. Και αφου το κανεις, μην περιμενεις μεσα σε 2 μερες να αλλαξουν ολα. Το σωμα θελει χρονο για να δειξει αποτελεσματα.

edit : ειμαστε οφφ τελειως, κανε ενα θεμα και φτιαξε διατροφη.

Το να μετατρεπονται σε λιπος, ειναι απιθανο. Βαση της φυσιολογιας του σωματος μας ειναι αδυνατο. Θα επρεπε να εχεις μονο λιπος και 0% μυ πανω σου. Πιστευω πως το θεμα σου ειναι (κυριως) ψυχολογικο και μετα διατροφικο. Φτιαξε αυτα και θα αρχισεις να βλεπεις αποτελεσματα.

jimas
18-05-11, 17:10
Μου φαινεται δυσκολο εως απιθανο να σε πειραζουν ολα τα φαγητα. Ορισμενα ισως. Δοκιμασε να αποφευγεις τα γαλακτοκομικα ας πουμε που εχουν πολλα λιπαρα και ακουγεται απο πολλους οτι θολωνουν.

Δεν πιστευω ομως οτι ειναι αυτο το προβλημα σου. Πρεπει να κατσεις να υπολογισεις θερμιδες και να διαλεξεις σωστα τα φαγητα σου και να φτιαξεις τα γευματα σου βαση αυτων. Και αφου το κανεις, μην περιμενεις μεσα σε 2 μερες να αλλαξουν ολα. Το σωμα θελει χρονο για να δειξει αποτελεσματα.

edit : ειμαστε οφφ τελειως, κανε ενα θεμα και φτιαξε διατροφη.

Το να μετατρεπονται σε λιπος, ειναι απιθανο. Βαση της φυσιολογιας του σωματος μας ειναι αδυνατο. Θα επρεπε να εχεις μονο λιπος και 0% μυ πανω σου. Πιστευω πως το θεμα σου ειναι (κυριως) ψυχολογικο και μετα διατροφικο. Φτιαξε αυτα και θα αρχισεις να βλεπεις αποτελεσματα.

Γαλακτοκομικά τα έχω μειωμένα μπορώ να πω με μισό ποτήρι πλήρες γάλα το πρωί και ενα μικρό μπουκαλάκι 0% κακάο σε συνδυασμό με ένα κουλούρι ολικής αλέσεως με σταφίδες σαν δεκατιανό στη δουλειά και μέρα παρά μέρα αυτός ο δεύτερος συνδυασμός για το δεκατιανό. Και προσπαθώ να μειώσω το τυρί στο μεσημεριανό
Πιστεύω οτι πρέπει να δουλέψω σκληρά στο βραδινό.
Θα ακολουθήσω πάντως τη συμβουλή σου και των άλλων παιδιών και βλέπουμε.
Ευχαριστώ:thumbup:

Kaloutsikos
18-05-11, 18:00
Γαλακτοκομικά τα έχω μειωμένα μπορώ να πω με μισό ποτήρι πλήρες γάλα το πρωί και ενα μικρό μπουκαλάκι 0% κακάο σε συνδυασμό με ένα κουλούρι ολικής αλέσεως με σταφίδες σαν δεκατιανό στη δουλειά και μέρα παρά μέρα αυτός ο δεύτερος συνδυασμός για το δεκατιανό. Και προσπαθώ να μειώσω το τυρί στο μεσημεριανό
Πιστεύω οτι πρέπει να δουλέψω σκληρά στο βραδινό.
Θα ακολουθήσω πάντως τη συμβουλή σου και των άλλων παιδιών και βλέπουμε.
Ευχαριστώ:thumbup:

Την διατροφή σου την έχεις postάρη να την δούμε?

Aν όχι άνοιξε καινούριο θέμα να την δούμε..

γιατί εδώ είμαστε οφφ!

Nosblos
19-05-11, 01:02
Όχι μωρέ υπερβολή είναι και πρωτεΐνη και αμινοξέα,
εφόσον τρως 1 ώρα μετά ( η κατάλαβα λάθος?) πάρε μόνο πρωτεΐνη,
και από υδατάνθρακα μόνο μάλτο.



Το καλύτερο θα ήταν να είχες ένα γεύμα, π.χ. κοτόπουλο με πατάτα.

thanks φιλε μου...;);)

TToni Shark
19-05-11, 08:51
Η ιδεολογια σου ειναι λαθος. Ξεχνα το οτι τρωω σωστα = παχαινω. Και εγω τα ιδια λαθη εκανα. Κατσε και υπολογισε τις θερμιδες που χρειαζεσαι, και τρωγε καθημερινα αυτες. Δε σημαινει οτι εαν πεινας και δεν φας θα χασεις (σωστα).

Μετα απο την προπονηση χρειαζεσαι και υδ/κα και πιο μετα σιγουρα ενα στερεο γευμα. Με σωστη διατροφη, ενεργοποιεις και βελτιωνεις το μεταβολισμο σου (κατ'εμε).

+1000 έτσι ακριβώς:thumbup:

jannous44
26-05-11, 16:18
παιδια να κανω μια ερωτηση. εγω για το μεταπροπονητικο εχω , bcaa+iso+glutamine+waxy+creatine αυτα τα βαζω μαζι σε ενα σεικερ και τα πινω? η πρεπει να κραταω μια χρονικη σειρα ? αν ναι πως πρεπει να ειναι αυτη η σειρα?:unsure:

beefmeup
26-05-11, 16:20
παιδια να κανω μια ερωτηση. εγω για το μεταπροπονητικο εχω , bcaa+iso+glutamine+waxy+creatine αυτα τα βαζω μαζι σε ενα σεικερ και τα πινω? η πρεπει να κραταω μια χρονικη σειρα ? αν ναι πως πρεπει να ειναι αυτη η σειρα?:unsure:

βγαλε την πρωτεινη κ πιες ολα τα αλλα μαζι..

κ μετα κανα μισαωρο την πρωτεινη μονη της.
η απλα την προσπερνας κ τρως κανονικα τοτε,οτι σε βολευει καλυτερα.

jannous44
26-05-11, 16:22
βγαλε την πρωτεινη κ πιες ολα τα αλλα μαζι..

κ μετα κανα μισαωρο την πρωτεινη μονη της.
η απλα την προσπερνας κ τρως κανονικα τοτε,οτι σε βολευει καλυτερα.

κ εγω αυτο εκανα. απλα τωρα διαβασα κατι αρθρα εδω μεσα κ κολισα. καποιοι γραφουν οτι το waxy και γενικα ΗGL carbo μαζι με τη πρωτεινη αμεσως ομως μετα την προπονηση. κ αλλοι γραφαν ολα μαζι. οποτε εσυ λες να μην βαλω το waxy μαζι με την πρωτεινη...

beefmeup
26-05-11, 16:24
οποτε εσυ λες να μην βαλω το waxy μαζι με την πρωτεινη...

αυτο ειναι το μονο σιγουρο απτην στιγμη που περνεις τα αλλα που λες μαζι του.

jannous44
26-05-11, 16:26
αυτο ειναι το μονο σιγουρο απτην στιγμη που περνεις τα αλλα που λες μαζι του.

να μου πεις αν το σκευτομε λαθος η σωστα. απο τη στιγμη που θα βαλω τη waxy με τα υπολοιπα λογικα θα τα βοηθησει να αποροφηθουν γρηγορα, η πρωτεινη ομως αφου θα μπει μονη της μετα απο 30 λεπτα θα αποροφηθει το ιδιο γρηγορα επειδη απλα ειναι γρηγορης αποροφησης? ιδου η απορια...:unsure:

beefmeup
26-05-11, 16:34
να μου πεις αν το σκευτομε λαθος η σωστα. απο τη στιγμη που θα βαλω τη waxy με τα υπολοιπα λογικα θα τα βοηθησει να αποροφηθουν γρηγορα,

κ με κ χωρις αυτο τα απο πανω θα αποροφηθουν γρηγορα,γιατι το σωματα χρησιμοποιει ως εχουν..
το ποσο πιο γρηγορη θα κανει την αποροφηση τους το γουαξυ,ειναι κατι που το υποθετουμε κατα βαση..


η πρωτεινη ομως αφου θα μπει μονη της μετα απο 30 λεπτα θα αποροφηθει το ιδιο γρηγορα επειδη απλα ειναι γρηγορης αποροφησης? ιδου η απορια...:unsure:

αν ειναι ισο που λες δεν εχεις αναγκη,στο 20λεπτο θα εχει γινει αμινοξεα.

jannous44
26-05-11, 16:45
κ με κ χωρις αυτο τα απο πανω θα αποροφηθουν γρηγορα,γιατι το σωματα χρησιμοποιει ως εχουν..
το ποσο πιο γρηγορη θα κανει την αποροφηση τους το γουαξυ,ειναι κατι που το υποθετουμε κατα βαση..



αν ειναι ισο που λες δεν εχεις αναγκη,στο 20λεπτο θα εχει γινει αμινοξεα.

ευχαριστω πολυ beef:thumbup:

terataki
26-05-11, 17:52
παιδια να κανω μια ερωτηση. εγω για το μεταπροπονητικο εχω , bcaa+iso+glutamine+waxy+creatine αυτα τα βαζω μαζι σε ενα σεικερ και τα πινω? η πρεπει να κραταω μια χρονικη σειρα ? αν ναι πως πρεπει να ειναι αυτη η σειρα?:unsure:

απλα λεπτομεριες

jannous44
27-05-11, 20:46
απλα λεπτομεριες

σ'αρεσει να τρολαρεις ε?:rifle: προφανος γιαυτο υπαρχουν αναλογα thread για να ρωταει ο καθενας τη παραμικρη λεπτομερεια. γιατι μερικες φορες οι λεπτομεριες μετρανε. δεν ειπα οτι σονι και καλα με μια σωστη σειρα θα γινω Cutler απλα θα ηθελα να παρω μερικες γνωμες...

beatshooter
30-05-11, 21:05
Για μενα που ειμαι γραμμωση τι να πινω μεταπροπονητικο?

Οταν εκανα βαρη+αεροβιο επινα αμεσως μετα instant whey kai meta apo 45-60' κανονικο γευμα.

Οταν κανω σκετη αεροβιο δεν περνω τπτ(αν εχετε καμια προταση δεκτη ευχαριστως!!!)

Kaloutsikos
30-05-11, 22:27
Για μενα που ειμαι γραμμωση τι να πινω μεταπροπονητικο?

Οταν εκανα βαρη+αεροβιο επινα αμεσως μετα instant whey kai meta apo 45-60' κανονικο γευμα.

Οταν κανω σκετη αεροβιο δεν περνω τπτ(αν εχετε καμια προταση δεκτη ευχαριστως!!!)

Πρωτεΐνη συμπλήρωμα η κανονική τροφή,
εκτός αν στα υπόλοιπα γεύματα έχεις πολύ λίγο υδατάνθρακα από αυτό που πρέπει
να παίρνεις ημερησίως, όποτε βάζεις υδατάνθρακα και στο μεταπροπονητικό σου.

beatshooter
01-06-11, 00:17
Καλουτσικος ευχαριστω για το ενδιαφερον ρε καρντασ.

Και στις 2 [εριπτωσεις προπονησης που αναφερω να περνω μετα γουει?(instant)

Υδατανθρακα εχω μονο στο πρωινο κ λιγο το μεσημερι.

Και αν μπορεις προτεινε μου τροφη η συμπληρωμα για μεταπροπονητικο υδατανθρακα,εχω μπερδευτει.

DrNio
01-06-11, 00:30
Καλουτσικος ευχαριστω για το ενδιαφερον ρε καρντασ.

Και στις 2 [εριπτωσεις προπονησης που αναφερω να περνω μετα γουει?(instant)

Υδατανθρακα εχω μονο στο πρωινο κ λιγο το μεσημερι.

Και αν μπορεις προτεινε μου τροφη η συμπληρωμα για μεταπροπονητικο υδατανθρακα,εχω μπερδευτει.

Βραστό/ή ρύζι/πατάτα.Πιστεύω οτι ο kaloutsikos αν το δει θα συμφωνήσει.

Για συμπληρώματα δεν ξέρω.

hlias102
01-06-11, 10:15
Μετά την προπόνηση μπορείς να πάρεις μαλτοδεξτρίνη.Η δοσολογία είναι να πάρεις τόσα γραμμάρια όσα είναι τα μυικά κιλά σου.Δλδ αν τα καθαρά μυικά κιλά σου είναι 60 κιλά,θα πάρεις 60 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνη.
Για τα άλλα θα συμφωνήσω με τον DrNio:thumbup:

Devil
01-06-11, 16:23
Μετά την προπόνηση μπορείς να πάρεις μαλτοδεξτρίνη.Η δοσολογία είναι να πάρεις τόσα γραμμάρια όσα είναι τα μυικά κιλά σου.Δλδ αν τα καθαρά μυικά κιλά σου είναι 60 κιλά,θα πάρεις 60 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνη.
Για τα άλλα θα συμφωνήσω με τον DrNio:thumbup:

δεν υπαρχει καθαρη δοσολογια... απλα παιρνεις οσους χρειαζεσε και αναλογα με την διατροφη που κανεις....

jannous44
01-06-11, 21:37
δεν υπαρχει καθαρη δοσολογια... απλα παιρνεις οσους χρειαζεσε και αναλογα με την διατροφη που κανεις....

εγω τωρα χρεισημοποιω μελι 3-5 κουταλιες μετα τη προπ+τα αμινο και μετα απο 30λεπτα πρωτ+γλουταμινη

hlias102
02-06-11, 00:26
δεν υπαρχει καθαρη δοσολογια... απλα παιρνεις οσους χρειαζεσε και αναλογα με την διατροφη που κανεις....


Τότε λάθος έχω κατάλαβει:unsure:
Εγώ έτσι την παίρνω πάντως την μαλτοδεξτρίνη.

COBRA_STYLE
02-06-11, 00:34
εγω τωρα χρεισημοποιω μελι 3-5 κουταλιες μετα τη προπ+τα αμινο και μετα απο 30λεπτα πρωτ+γλουταμινη

σαν πολυ δεν ειναι το μελι??και γιατι παιρνεις και αμινο και πρωτεινη??

Kaloutsikos
02-06-11, 16:22
Καλουτσικος ευχαριστω για το ενδιαφερον ρε καρντασ.

Και στις 2 [εριπτωσεις προπονησης που αναφερω να περνω μετα γουει?(instant)

Υδατανθρακα εχω μονο στο πρωινο κ λιγο το μεσημερι.

Και αν μπορεις προτεινε μου τροφη η συμπληρωμα για μεταπροπονητικο υδατανθρακα,εχω μπερδευτει.

Πάρε και στις 2 περιπτώσεις μετά πρωτεΐνη.

Οταν λες ότι έχεις υδατάνθρακα στο πρωινό και μεσημεριανό, τι υδατάνθρακα έχεις?

Από πρωτεΐνη για post η το συμπλήρωμα που παίρνεις ή ασπράδια,
από υδατάνθρακα ή λίγο μέλι η μια μπανάνα, απο συμπλήρωμα εγώ προτιμώ waxe maize.


Βραστό/ή ρύζι/πατάτα.Πιστεύω οτι ο kaloutsikos αν το δει θα συμφωνήσει.

Για συμπληρώματα δεν ξέρω.

Σωστός! Είναι καλύτερη η τροφή απο το συμπλήρωμα,
αλλά στην δικιά μου την περίπτωση όταν τελειώνω το γυμναστήριο κάνω μπάνιο εκεί,
και μέχρι να φτάσω σπίτι μου κάνω 40 λεπτά, αμα έμενα δίπλα στο γυμναστήριο
δεν θα έπαιρνα συμπλήρωμα , αλλά από την στιγμή που κάνω τόση ώρα για να φτάσω
σπίτι μου για μένα είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα για την αναπλήρωση.


σαν πολυ δεν ειναι το μελι??και γιατι παιρνεις και αμινο και πρωτεινη??

Αμα έχεις λεφτά έτσι είναι για :P:green:

beatshooter
02-06-11, 17:39
Βρωμη/καστανο ρυζι/ψω μι ολικης με την σειρα προτεραιοτητας και καταναλωσης.Αυτα τρωω για υδατανθρακα μονο στο πρωινο κ μεσημεριανο.

Kaloutsikos
02-06-11, 21:15
Βρωμη/καστανο ρυζι/ψω μι ολικης με την σειρα προτεραιοτητας και καταναλωσης.Αυτα τρωω για υδατανθρακα μονο στο πρωινο κ μεσημεριανο.

Βάλε και βραστή πατάτα και είσαι μια χαρά,
αν και γω θα σου έλεγα να βάλεις και σε άλλα γεύματα υδατάνθρακα...

pizzass
02-06-11, 21:23
ΛΟΙΠΟΝ εχω κανει τη συγκεκριμενη ερωτηση πολλες φορες αλλα ποτε δν πηρα μια σαφη απαντηση :turtle: στο μεταπροπονητικο μ πινω waxy+creatine+aminos και 30 λεπτα μετα whey και γλουταμινη. ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ : πινω 70 γρ WAXY . η δοσολογια ειναι σωστη για τα κιλα μου? ειμαι 65-66. οποτε ειναι καλα 70 γρ η ειναι πολλα?!??!

Kaloutsikos
03-06-11, 00:30
ΛΟΙΠΟΝ εχω κανει τη συγκεκριμενη ερωτηση πολλες φορες αλλα ποτε δν πηρα μια σαφη απαντηση :turtle: στο μεταπροπονητικο μ πινω waxy+creatine+aminos και 30 λεπτα μετα whey και γλουταμινη. ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ : πινω 70 γρ WAXY . η δοσολογια ειναι σωστη για τα κιλα μου? ειμαι 65-66. οποτε ειναι καλα 70 γρ η ειναι πολλα?!??!

Δες εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?7081-Waxymaize-%CE%AE-Vitargo-%CE%AE-%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%B7&highlight=waxy+maize) αν δεν κάνω λάθος κάπου στο τέλος έχει αναφερθεί πόσα γρ. ανα κιλό.

gsisr
03-06-11, 00:42
παίρνεις 1,1γρ/κιλό άλιπης μάζας οπότε τα 70 είναι πολλά γύρω στα 50 χρειάζεσαι..

Kaloutsikos
03-06-11, 00:49
παίρνεις 1,1γρ/κιλό άλιπης μάζας οπότε τα 70 είναι πολλά γύρω στα 50 χρειάζεσαι..

Ανα μπράβο τώρα το θυμήθηκα. :green:

1,1γρ. για όγκο
0,55γρ. για γράμμωση

pizzass
03-06-11, 13:46
1.1 γρ ανα κιλο αλιπης μαζας..αρα πρπ να κανω λιπομετρηση..χμμ να που το βρισκω παλι μπροστα μ :P

beatshooter
03-06-11, 20:56
Βάλε και βραστή πατάτα και είσαι μια χαρά,
αν και γω θα σου έλεγα να βάλεις και σε άλλα γεύματα υδατάνθρακα...

3μερες δοκιμαζω (σχεδον) κετωση και εχω παρατηρησει πωσ κουραζομαι πιο ευκολα....Αρα καποιος μου ζητα υδατανραξ :green:

Kaloutsikos
04-06-11, 01:49
3μερες δοκιμαζω (σχεδον) κετωση και εχω παρατηρησει πωσ κουραζομαι πιο ευκολα....Αρα καποιος μου ζητα υδατανραξ :green:

Παίζει επίσης ρόλο αμα έχει και ζέστα στο γυμναστήριο (όπως και έχει στο δικό μου)
τότε είναι λογικό να κουράζεσαι πιο εύκολα.

Devil
04-06-11, 14:57
3μερες δοκιμαζω (σχεδον) κετωση και εχω παρατηρησει πωσ κουραζομαι πιο ευκολα....Αρα καποιος μου ζητα υδατανραξ :green:

οταν λες κετωση τι εννοεις? δλδ η διατροφη σου πως ειναι?

beatshooter
05-06-11, 14:49
οταν λες κετωση τι εννοεις? δλδ η διατροφη σου πως ειναι?

Προπονηση
Γουει+νερο
Πρασιναδα+κοτα
Γουει+γαλα
Πρασιναδα+τονος/σωλομος

Οκ δεν ειναι εντελως κετωση απλα ειναι πολλοι λιγοι οι υδατανθρακες.

Devil
05-06-11, 15:25
Προπονηση
Γουει+νερο
Πρασιναδα+κοτα
Γουει+γαλα
Πρασιναδα+τονος/σωλομος

Οκ δεν ειναι εντελως κετωση απλα ειναι πολλοι λιγοι οι υδατανθρακες.

βασικα δεν ειναι καθολου κετωση..... δεν υπαρχει ιχνος λιπαρου.... αρα μιλαμε για αλλη διατροφη....

beatshooter
05-06-11, 15:55
Τρωω βρε και κανα αμυδγαλο+καρυδια(γυρω στην μια χουφτα,κυριως απογευμα ή βραδυ) δεν τα ζυγιζω.

gsisr
05-06-11, 16:04
βάλε και λίγο λάδι δε βλάφτ!:green:

beatshooter
05-06-11, 16:06
βάλε και λίγο λάδι δε βλάφτ!:green:

Στην σαλατα 1-2 κουταλιες :)

Desjk
05-06-11, 21:38
Γεια χαρα σε ολους.. Πρωτο μου post εδω και σαν προλογο ηθελα να πω πως εχει παρα πολλες και χρησιμες πληροφοριες το Forum για πολλους τομεις..
Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους αυτους που δινουν την γνωση τους προκειμενου να βοηθησουν κοσμο που ισως δεν γνωριζουν!!

Παμε στα δικα μου τωρα..

Θα ξεκινησω την διατροφη γραμμωσης του Παναγιώτη 'Muscleboss' Βίτσα..

Την εχω προσαρμοσει στα δικα μου στατιστικα ( βαρος, ηλικια κτλ )..

Η μονη βοηθεια που χρειαζομαι ειναι η εξης:

Στο αρθρο ο κος Βιτσας εχει σαν μεταπροπομητικο γευμα ( 50 γρ πρωτεινης, 25 γρ δεξτροζη, 25 γρ μαλτοδεξτρινη ) το 2ο γευμα και παραλληλα αναφερει πως πλησιαζοντας η νυχτα ν'αποφευγονται ολου του ειδους οι υδατανθρακες.. Εγω δυστυχως προπονηση τελιωνω 21:00 - 21:30.. Ποσο σωστο ειναι αραγε να εχει καποιος εκεινη την ωρα αυτο το ροφημα ?

Σε περιπτωση που χαλαει το πλανο αυτης της διατροφης μπορει καποιος να μου προτεινει μια παραλλαγη ?

Κατι που σκεφτηκα εγω ειναι να τελιωνω τα βαρη και να το βαζω μεσα στη επομενη 1 ωρα γουλια γουλια οπου κανω box..

Ευχαριστω εκ των προτερων..

beefmeup
05-06-11, 21:59
καλη επιτυχια φιλε με το προγραμμα..

αυτο που μπορεις να κανεις αν φοβασαι να φας υ/α εκεινη την ωρα,ειναι να παρεις μονο πρωτεινη,κ να εχεις καταναλωσει τον υ/α ου σου αναλογει ημερισιως στα προηγουμενα γευματα..
κανεις ενα φορτωμα δλδ,κ μετα πας για προπονα.

η μπορεις να παρεις αφοβα τον υ/α την ωρα που θες,κ να δοκιμασεις πως αντιδρα το σωμα σου..
η γνωμη μου ειναι οτι μαλλον,δεν θα εχεις προβλημα.
η αν δεις οτι εχεις ελλατωνεις την ποσοτητα του.

tolis93
06-06-11, 00:38
παιδια τελευταια εχω αρχισει να κανω προπονηση το πεωι πριν φαω οτιδειποτε και μετα χτυπαω 4 ασπραδια 75 γραμαρια βρωμη 2-3 φρουτα και ενα γιαουρτι...στανταρ κατι δε κανω καλα ετσι?μηπως να αφηνα τα φρουτα για πιο μετα?

Giannistzn
06-06-11, 01:04
Οταν λες προπονηση, και βαρη νηστικος το πρωι? Δεν νομιζω να ειναι και η καλυτερη ιδεα. Αεροβια ναι ειναι σουπερ, αλλα για βαρη καλυτερα αποφυγε το.

Οσον αφορα το γευμα, πολυς υδ/κας, ποσα κιλα/υψος εισαι και τι στοχο εχεις?

tolis93
06-06-11, 01:22
Οταν λες προπονηση, και βαρη νηστικος το πρωι? Δεν νομιζω να ειναι και η καλυτερη ιδεα. Αεροβια ναι ειναι σουπερ, αλλα για βαρη καλυτερα αποφυγε το.

Οσον αφορα το γευμα, πολυς υδ/κας, ποσα κιλα/υψος εισαι και τι στοχο εχεις?

Απο κιλα ειμαι 77 περιπου με υψος 192 και στοχο εχω να παρω κιλα μυικα.απο λιπος παιζω στο 7.5 με 8%.οντως πολυ υδατανθρακας μαζεμενος...εχεις να προτυνεις κατι?

the_trooper
06-06-11, 08:36
Nα τρως πριν τα βάρη καταρχήν.

Για πρωινό πριν τα βάρη (κανένα 2.5ωρο) εμένα μου φαίνεται οκ, ειδικά σε φάση όγκου (προσωπικά δεν θα έβαζα γιαούρτι-γάλα, γαλακτοκομικά γενικά και θα έτρωγα και κανέναν κρόκο, καλό κάνει), για μεταπροπονητικό όχι.

tolis93
06-06-11, 14:05
Nα τρως πριν τα βάρη καταρχήν.

Για πρωινό πριν τα βάρη (κανένα 2.5ωρο) εμένα μου φαίνεται οκ, ειδικά σε φάση όγκου (προσωπικά δεν θα έβαζα γιαούρτι-γάλα, γαλακτοκομικά γενικά και θα έτρωγα και κανέναν κρόκο, καλό κάνει), για μεταπροπονητικό όχι.

2 ερωτησεις.1ον τι ακριβως γινεται αν κανω βαρη το πρωι νηστικος?και δευτερον γιατι οχι στα γαλακτομικα?κανουν τιποτα κακο?

ThanosMosh
06-06-11, 19:38
Μια ερώτηση... Όταν τελειώσουμε την γυμναστική, μετά από πόση ώρα θα ήταν καλύτερα να τρώμε?

Devil
06-06-11, 19:49
Μια ερώτηση... Όταν τελειώσουμε την γυμναστική, μετά από πόση ώρα θα ήταν καλύτερα να τρώμε?

οποτε μπορεις.... λογικα μεσα στα επομενα 30'-60' ειναι καλα....

ThanosMosh
06-06-11, 20:04
Άμα τρώω κατευθείαν θεωρείτε λάθος? Δηλαδή μέσα σε 30-40' να έχω ηδη τελειώσει το γεύμα.

COBRA_STYLE
06-06-11, 20:29
Άμα τρώω κατευθείαν θεωρείτε λάθος? Δηλαδή μέσα σε 30-40' να έχω ηδη τελειώσει το γεύμα.

οπου εχει παρει το ματι μου ειναι τουλαχιστον 1 ωρα μετα...εσυ τωρα οπως κρινεις

Johnn
07-06-11, 05:16
καλησπερα,ηθελα να ρωτησω το εξης κανω 45μιν-1h βαρη και μετα καπακι πηγαινω για αεροβια.Την Whey πρεπει να την πίνω μετα τα βάρη; ή μετα την αερόβια αφού τελιώσω...
ευχαριστω πολυ.

SeXperT
07-06-11, 06:59
καλησπερα,ηθελα να ρωτησω το εξης κανω 45μιν-1h βαρη και μετα καπακι πηγαινω για αεροβια.Την Whey πρεπει να την πίνω μετα τα βάρη; ή μετα την αερόβια αφού τελιώσω...
ευχαριστω πολυ.

μετα τα βαρη καλυτερα και μετα απο καμια ωρα απο τη γουευ φαε κανονικο γευμα με πρωτεινη+ρυζι+λαδι

Johnn
07-06-11, 18:23
μετα τα βαρη καλυτερα και μετα απο καμια ωρα απο τη γουευ φαε κανονικο γευμα με πρωτεινη+ρυζι+λαδι
ευχαριστώ πολυ,και κάτι ακομη που δεν το διευκρίνησα καλα εννουσα whey μαζι με δεξτροζη και καπακι αεροβια,σιγουρα θα ειναι οκ να το πιω αμεσως μετα τα βαρη ;γιατι υποτιθεται οτι κανωντας αεροβια μετα τα βαρη στοχευεις στο γεγονος οτι εχεις καψει το γλυκογονο και σημαδευεις λιπος καθαρα...πινωντας κτ τετοιο δεν αναπληρωνω το γλυκογονο του οργανισμου μου ;

dionisos
07-06-11, 18:27
καλησπερα,ηθελα να ρωτησω το εξης κανω 45μιν-1h βαρη και μετα καπακι πηγαινω για αεροβια.Την Whey πρεπει να την πίνω μετα τα βάρη; ή μετα την αερόβια αφού τελιώσω...
ευχαριστω πολυ.

Κάνε βάρη αερόβια και μετά πιες την whey. Σε 45-60 λεπτά μετά τρώγε κανονικά το γεύμα σου!

tolis93
07-06-11, 21:28
δεν ηθελα να ανοιξω ολοκληρο θεμα για αυτο
http://www.health.harvard.edu/newsweek/Glycemic_index_and_glycemic_load_for_100_foods.htm

οριστε!ψαξτε οτι θελετε για μεταπροπονητικο απο θεμα γλυκαιμικου δεικτη και γλυκαιμικου φορτιου

Johnn
08-06-11, 00:47
ευχαριστώ πολυ,και κάτι ακομη που δεν το διευκρίνησα καλα εννουσα whey μαζι με δεξτροζη και καπακι αεροβια,σιγουρα θα ειναι οκ να το πιω αμεσως μετα τα βαρη ;γιατι υποτιθεται οτι κανωντας αεροβια μετα τα βαρη στοχευεις στο γεγονος οτι εχεις καψει το γλυκογονο και σημαδευεις λιπος καθαρα...πινωντας κτ τετοιο δεν αναπληρωνω το γλυκογονο του οργανισμου μου ;
καποιος που να ξερει να μου πει κατα ποσο ισχύει αυτο που λέω ;

perakis
08-06-11, 01:11
οταν ειναι να κανεις αεροβια μετα απο βαρη και θες κατι αναμεσα αυτο αυτο ειναι τα αμινοξεα.Δεν θες waxy, δεχτροζη και τετοια

Panosss
08-06-11, 07:39
ευχαριστώ πολυ,και κάτι ακομη που δεν το διευκρίνησα καλα εννουσα whey μαζι με δεξτροζη και καπακι αεροβια,σιγουρα θα ειναι οκ να το πιω αμεσως μετα τα βαρη ;γιατι υποτιθεται οτι κανωντας αεροβια μετα τα βαρη στοχευεις στο γεγονος οτι εχεις καψει το γλυκογονο και σημαδευεις λιπος καθαρα...πινωντας κτ τετοιο δεν αναπληρωνω το γλυκογονο του οργανισμου μου ;
Για εμένα, αν η αερόβια σου είναι μικρής διάρκειας (20-30 λεπτά) μην παίρνεις τίποτα μετά τα βάρη.
Μόλις τελειώσεις βάρη-αερόβιο παίρνεις την Whey σου κανονικά και είσαι μια χαρά.

Johnn
08-06-11, 20:16
Για εμένα, αν η αερόβια σου είναι μικρής διάρκειας (20-30 λεπτά) μην παίρνεις τίποτα μετά τα βάρη.
Μόλις τελειώσεις βάρη-αερόβιο παίρνεις την Whey σου κανονικά και είσαι μια χαρά.

ειναι 40 με 45 λεπτά μετα τα βάρη και επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορω να πινω τοσο αργά δεξτρόζη(τελειώνω αερόβια στισ 10.30 το βράδυ)...υπάρχει κανα πρόβλημα ;

tolis93
08-06-11, 21:53
ειναι 40 με 45 λεπτά μετα τα βάρη και επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορω να πινω τοσο αργά δεξτρόζη(τελειώνω αερόβια στισ 10.30 το βράδυ)...υπάρχει κανα πρόβλημα ;

ρε παιδια εγω που κανω μονο 15 λεπτα αεροβια να νιωσω πολυ ξεφτυλας?:P

Txc
09-06-11, 09:25
ρε παιδια εγω που κανω μονο 15 λεπτα αεροβια να νιωσω πολυ ξεφτυλας?:P

εσυ δεν επρεπε καν να κανεις αεροβια...
πρεπει να βαλεις κιλα εσυ...

gspyropo
09-06-11, 19:47
ρε παιδια μετα την προπονηση τρωω 1-2 καροτα και πολλα λαχανικα κυριως λαχανο και μπροκολο...αφου εχω πιει πρωτα την πρωτεινη μου...οταν λεμε πολλα το εννωω!!!ποια η γνωμη σας

jimmy007
09-06-11, 20:46
ρε παιδια μετα την προπονηση τρωω 1-2 καροτα και πολλα λαχανικα κυριως λαχανο και μπροκολο...αφου εχω πιει πρωτα την πρωτεινη μου...οταν λεμε πολλα το εννωω!!!ποια η γνωμη σας

Iδανικό θα ήταν να πίνεις την whey και μετά από κανένα μισάωρο φάε ότι πράσινο θες.Ακόμα καλύτερα βάλε και μία πηγή πρωτείνης μαζί με αυτά.
Όχι ότι υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά όπως και να το κάνεις.

tolis93
10-06-11, 00:09
εσυ δεν επρεπε καν να κανεις αεροβια...
πρεπει να βαλεις κιλα εσυ...

ε για ζεσταμα κανω εδω π τα λεμε...

Johnn
10-06-11, 02:18
ειναι 40 με 45 λεπτά μετα τα βάρη και επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορω να πινω τοσο αργά δεξτρόζη(τελειώνω αερόβια στισ 10.30 το βράδυ)...υπάρχει κανα πρόβλημα; ; ;

jimmy007
10-06-11, 02:30
;

Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι θα πάρεις μία συγκεκριμένη ώρα αλλά τι θα πάρεις όλη την ημέρα. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..

Johnn
10-06-11, 07:57
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι θα πάρεις μία συγκεκριμένη ώρα αλλά τι θα πάρεις όλη την ημέρα. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..

απλά ρωτάω επειδη τελειώνω αργα και στη γραμμωση στο βραδυνο γευμα δεν βαζεις υδατανθρακα ...

Spyrous
10-06-11, 11:32
Μεταπροπονιτικο ασπραδια η τονο σε νερο?
Αν ειναι ασπραδια μετα απο ποση ωρα ο τονος αλανια μου?
Π.Σ δεν περνω κανενα συμπληρωμα:)

tolis93
11-06-11, 00:02
παιδια επειδη εγω μετα τη προπονηση ουσιαστικα τρωω πρωινο.πιτακια βρωμης με ενα γιαουρτι τοταλ και μια κουταλια γλυκου μελι καλα ειναι?νταξει κρεας πατατες και ρυζι πρωι πρωι που να κατεβουν...

Kaloutsikos
11-06-11, 19:52
Μεταπροπονιτικο ασπραδια η τονο σε νερο?
Αν ειναι ασπραδια μετα απο ποση ωρα ο τονος αλανια μου?
Π.Σ δεν περνω κανενα συμπληρωμα:)

Τα ασπράδια είναι πιο γρήγορης απορρόφησης από τον τόνο,
ανάλογα από το πόσα θα φας,
πάντως εγώ για post δεν μπορώ με τίποτα να φάω ασπράδια.


παιδια επειδη εγω μετα τη προπονηση ουσιαστικα τρωω πρωινο.πιτακια βρωμης με ενα γιαουρτι τοταλ και μια κουταλια γλυκου μελι καλα ειναι?νταξει κρεας πατατες και ρυζι πρωι πρωι που να κατεβουν...

Ο σκοπός σου ποιος είναι,
Ογκος ή γράμμωση?

tolis93
11-06-11, 20:28
Τα ασπράδια είναι πιο γρήγορης απορρόφησης από τον τόνο,
ανάλογα από το πόσα θα φας,
πάντως εγώ για post δεν μπορώ με τίποτα να φάω ασπράδια.



Ο σκοπός σου ποιος είναι,
Ογκος ή γράμμωση?

ογκος αυτη τη περιοδο.απλα κανω τετοια διατροφη ωστε να μην αποθηκευσω πολυ λιπος

Kaloutsikos
12-06-11, 00:44
ογκος αυτη τη περιοδο.απλα κανω τετοια διατροφη ωστε να μην αποθηκευσω πολυ λιπος

Μια χαρά είναι το πρωινό σου. :thumbup:

teo18480
15-06-11, 00:56
Εγω παιδια στις 8 μμ μετα την προπονηση θα φαω ή μια μοσχαρισια γαλαξτος με μαρουλοσαλατα και μια ψητη πατατα ή μισο φιλετο κοτ με μαυρο κοφτο μακαρονακι ή περκα ψητη με ρυζι. Αυτα τα τρια. Ειναι καλα??

Levrone
15-06-11, 01:01
Εγω παιδια στις 8 μμ μετα την προπονηση θα φαω ή μια μοσχαρισια γαλαξτος με μαρουλοσαλατα και μια ψητη πατατα ή μισο φιλετο κοτ με μαυρο κοφτο μακαρονακι ή περκα ψητη με ρυζι. Αυτα τα τρια. Ειναι καλα??

εισαι ενας μικρος θεος! :bowdown:

gsisr
15-06-11, 01:16
Εγω παιδια στις 8 μμ μετα την προπονηση θα φαω ή μια μοσχαρισια γαλαξτος με μαρουλοσαλατα και μια ψητη πατατα ή μισο φιλετο κοτ με μαυρο κοφτο μακαρονακι ή περκα ψητη με ρυζι. Αυτα τα τρια. Ειναι καλα??

πςςςςςςςς είσαι και πολύ χαι κλας λέμε!!!!!!!:bowdown:

PerroMalo
15-06-11, 01:23
6 ρυζογκοφρέτες με μέλι στη κάθε μια...Άντε κ κάνα σπιτικό milk-shake μπανάνα...
Too much υδατάνθρακας???:(

Levrone
15-06-11, 01:25
6 ρυζογκοφρέτες με μέλι στη κάθε μια...Άντε κ κάνα σπιτικό milk-shake μπανάνα...
Too much υδατάνθρακας???:(

τη ρυζογκοφρετα την εμπιστευεσαι σαν ποιοτητα?

PerroMalo
15-06-11, 01:31
:shock:
Έτσι λέω!!
Πως με παίζεις έτσι τώρα?? Εγώ από δω την έμαθα...
Μην με αγχώνεις!!

Levrone
15-06-11, 02:01
:shock:
Έτσι λέω!!
Πως με παίζεις έτσι τώρα?? Εγώ από δω την έμαθα...
Μην με αγχώνεις!!

οχι ρε παιδι μου, εγω απλα σε ρωτησα...

τη θεωρω υπερβολικα νοστιμη, τωρα αν διατηρει και την ποιοτητα που θα ειχε το βραστο ρυζι αυτο ειναι ενα αλλο θεμα..

αλλα για να την τρωει ο Κατλερ κατι θα ξερει ε?

PerroMalo
15-06-11, 02:16
Έτσι!
6,1 g υδατάνθρακα η γκοφρέτα...δεν με χαλάει :turtle:

teo18480
17-06-11, 00:34
εισαι ενας μικρος θεος! :bowdown:

Πλακα μου κανετε??

COBRA_STYLE
17-06-11, 00:48
Πλακα μου κανετε??

οχι δεν σου κανουν πλακα...ειναι πολυ καλες επιλογες...αριστες θα ελεγα:thumbup:

Devil
17-06-11, 00:48
Πλακα μου κανετε??

μια χαρα εισαι.... (αυτο θελει να πει...)

tolis93
26-06-11, 00:37
εδω κατι δε παει καλα...
ολοι λενε οχι γαλα η γιαουρτι για μεταπροπονητικο εχει καζεινη.
τι γινεται με αυτο εδω?
http://uk.askmen.com/top_10/fitness/top-10-post-workout-foods_4.html
νουμερο 3 καλυτερο μεταπροπονητικο γευμα.με γαλα μεσα...?.?

http://uk.askmen.com/top_10/fitness/top-10-post-workout-foods_2.html

και η αποροια μεγαλωνει...και φρουτα για μεταπροπονητικο?κ π παει η θεωρια για το υπαρ?wtf ρ παιδια....κ πουθενα δε βρισκω επεξηγηση για τπτ

Devil
26-06-11, 14:21
εδω κατι δε παει καλα...
ολοι λενε οχι γαλα η γιαουρτι για μεταπροπονητικο εχει καζεινη.
τι γινεται με αυτο εδω?
http://uk.askmen.com/top_10/fitness/top-10-post-workout-foods_4.html
νουμερο 3 καλυτερο μεταπροπονητικο γευμα.με γαλα μεσα...?.?

http://uk.askmen.com/top_10/fitness/top-10-post-workout-foods_2.html

και η αποροια μεγαλωνει...και φρουτα για μεταπροπονητικο?κ π παει η θεωρια για το υπαρ?wtf ρ παιδια....κ πουθενα δε βρισκω επεξηγηση για τπτ

καλα μας δουλευεις? συγκρινεις το ''men's health'' με το bbing ???:unsure::unsure::unsure:

lol...

tolis93
26-06-11, 14:22
καλα μας δουλευεις? συγκρινεις το ''men's health'' με το bbing ???:unsure::unsure::unsure:

lol...

mια πηγη ειναι κ αυτο εγω εκει κολλαω.οκ θα μ πεις για αλλα αποτελεσματα το ενα για αλλα αποτελεσματα το αλλο αυτο το δεχομαι.αλλα το αρθρο για bb-ing ελεγε εκει κολλησα

Devil
26-06-11, 14:27
mια πηγη ειναι κ αυτο εγω εκει κολλαω.οκ θα μ πεις για αλλα αποτελεσματα το ενα για αλλα αποτελεσματα το αλλο αυτο το δεχομαι.αλλα το αρθρο για bb-ing ελεγε εκει κολλησα

καλα μιλας σοβαρα.... 10 @@κιες εχουν γραψει μονο και μονο για να γραψουν κατι και το θεωρεις πηγη???? ουτε μιση ερευνα/μελετη δεν εχουν ποσταρει κατω απο το κειμενο τους.... δεν ειναι να τα παιρνεις στα σοβαρα....

tolis93
26-06-11, 14:30
καλα μιλας σοβαρα.... 10 @@κιες εχουν γραψει μονο και μονο για να γραψουν κατι και το θεωρεις πηγη???? ουτε μιση ερευνα/μελετη δεν εχουν ποσταρει κατω απο το κειμενο τους.... δεν ειναι να τα παιρνεις στα σοβαρα....
απλα επειδη τα βρηκα ΚΑΙ αυτα ειπα να ρωτησω για να μαθω και κατι παραπανω.ποσο στο δι@@λ@ κακο ειναι δηλαδη?

Devil
26-06-11, 14:35
απλα επειδη τα βρηκα ΚΑΙ αυτα ειπα να ρωτησω για να μαθω και κατι παραπανω.ποσο στο δι@@λ@ κακο ειναι δηλαδη?

με βαση τα βιβλια που εχεις ''διαβασει'' θα επερεπε να τα απλοκλησεις τετοια αρθρα μονο απο τον τιτλο....

και βασικα ξεκινα να διαβαζεις το φορουμ... εχει περισσοτερα πραγματα να σου προσφερει....

tolis93
26-06-11, 14:49
με βαση τα βιβλια που εχεις ''διαβασει'' θα επερεπε να τα απλοκλησεις τετοια αρθρα μονο απο τον τιτλο....

και βασικα ξεκινα να διαβαζεις το φορουμ... εχει περισσοτερα πραγματα να σου προσφερει....

τα χω διαβασει κ του φορουμ κ ολα.μαλλον δε καταλαβες γιατι το ποσταρα.ρωτησα αν μπορει να εξηγησει καποιος που βασιζεται αυτη η διατροφη.thats all

Devil
26-06-11, 14:59
τα χω διαβασει κ του φορουμ κ ολα.μαλλον δε καταλαβες γιατι το ποσταρα.ρωτησα αν μπορει να εξηγησει καποιος που βασιζεται αυτη η διατροφη.thats all


και σου ειπα..... γραφουν @@κιες μονο και μονο για να γραψουν κατι....

morello
26-06-11, 18:06
μαγκες μια ερωτηση τοσο καιρο(5 μηνες) κανω προπονησεις και παντα μετα εχω μπανανα και whey.θα δω διαφορα αν παρω μετα δεξτροζη η μαλτο?η μελι?

giannis64
26-06-11, 18:13
αν κανεις γραμμωση, μην περνεις τιποτα απολα αυτα. μονο πρωτεινη, και μετα απο κανα μισαωρο φαγητο.

morello
26-06-11, 18:18
giannis64

αν κανεις γραμμωση, μην περνεις τιποτα απολα αυτα. μονο πρωτεινη, και μετα απο κανα μισαωρο φαγητο.

ωραια σουπερ.να ρωτησω το φρουτο μου μιας και προσπαθω τωρα τη γραμμωση να το βαλω σε καποιο αλλο γευμα?επισης ειναι προβλημα το οτι τρωω περιπου 2 ωρες μετα απο τη προπονηση(+οτι δεν εχω υδατανθρακα στο στερεο γευμα μου λογω γραμμωσης)

beefmeup
28-06-11, 11:54
giannis64

επισης ειναι προβλημα το οτι τρωω περιπου 2 ωρες μετα απο τη προπονηση(+οτι δεν εχω υδατανθρακα στο στερεο γευμα μου λογω γραμμωσης)

ναι ειναι..κανεις λαθος κατα κυριο λογο που αργεις να φας τοσο.
κ δεν εχει να κανει κ με το οτι κανεις γραμμωση βασικα αυτο με τον υ/α..

d3m
28-06-11, 13:25
Εγω περνω αμινοξεα(αμινομαξ800) κανω μπανιο πρωτεινη και μετα απο κανα 20 λεπτο τρωω κανονικα το γευμα μου.
Μηπως δεν κανω κατι σωστα?

Saldi
28-06-11, 14:03
αν κανεις γραμμωση, μην περνεις τιποτα απολα αυτα. μονο πρωτεινη, και μετα απο κανα μισαωρο φαγητο.

Προτεινη στα καπάκια 1 μπανάνα και μετα απο 1 ωρίτσα φαγητό!:D:D:D

Kaloutsikos
28-06-11, 16:39
Εγω περνω αμινοξεα(αμινομαξ800) κανω μπανιο πρωτεινη και μετα απο κανα 20 λεπτο τρωω κανονικα το γευμα μου.
Μηπως δεν κανω κατι σωστα?

Το 20 λεπτο είναι λίγο ρε συ.

giannis64
28-06-11, 18:11
Προτεινη στα καπάκια 1 μπανάνα και μετα απο 1 ωρίτσα φαγητό!:D:D:D

στην γραμμωση, ουτε μπανανα. ειδικα μπανανα. πρωτεινη, η καλυτερα αμινο, και σε μιση ωριτσα φαι.


Το 20 λεπτο είναι λίγο ρε συ.

+1:thumbup: καλυτερα μονο αμινο και σε μιση ωρα φαι.

tolis93
28-06-11, 18:49
οταν κανουμε μονο αεροβια,κοιλιακους ραχιαιους.και ελαχιστες ασκησεις με βαρη(ισα ισα δηλαδη)χρειαζεται αναλογο μεταπροπονητικο γευμα οπως κ οταν κανουμε βαρη?η οχι απαραιτητα?

d3m
28-06-11, 20:04
Αμα παρω μονο αμινο θα πειναω αρκετα οποτε πινω λιγο αργοτερα τι πρωτεινη κοβει λιγο τι πεινα και μετα κανονικα το φαγητο.

Kaloutsikos
29-06-11, 00:45
οταν κανουμε μονο αεροβια,κοιλιακους ραχιαιους.και ελαχιστες ασκησεις με βαρη(ισα ισα δηλαδη)χρειαζεται αναλογο μεταπροπονητικο γευμα οπως κ οταν κανουμε βαρη?η οχι απαραιτητα?

Το ίδιο πάρε.


Αμα παρω μονο αμινο θα πειναω αρκετα οποτε πινω λιγο αργοτερα τι πρωτεινη κοβει λιγο τι πεινα και μετα κανονικα το φαγητο.

Την whey καλά κάνει και την πίνεις εκείνη την ώρα,
το φαγητό όμως που το τρως μετά από 20 λεπτά είναι λάθος γιατί δεν θα προλάβει να απορροφηθεί η whey.

dionisos
29-06-11, 01:13
Αμα παρω μονο αμινο θα πειναω αρκετα οποτε πινω λιγο αργοτερα τι πρωτεινη κοβει λιγο τι πεινα και μετα κανονικα το φαγητο.

Πάρε αμινο ή whey μετά την προπόνηση! Με τα αμινο τρως νωρίτερα κανονικό φαγητό απ'ότι με την whey!

perdikos
07-07-11, 12:35
καλημερα σας σημερα θα ηθελα να μαθω αν για μεταπροπονητικο γευμα κανει να τρωω ενα τονο 100γρ και 4 ασπραδια???

billy89
07-07-11, 12:38
Φάε 6-7 ασπράδια και άσε τον τόνο να τον φας με σαλάτα και ρύζι μετά από καμιά ώρα...

Spyrous
07-07-11, 12:45
Φάε 6-7 ασπράδια και άσε τον τόνο να τον φας με σαλάτα και ρύζι μετά από καμιά ώρα...
+1:thumbup::thumbup:
Χ8εσ επεξε τετιο σκηνικο και τα εφαγα ολα μαζι και μαρουλι και τονο και ασπραδια γ@@@τα:turtle::turtle:

perdikos
07-07-11, 12:50
οκ σας ευχαριστω

amateur666
07-07-11, 13:52
καλημερα σας σημερα θα ηθελα να μαθω αν για μεταπροπονητικο γευμα κανει να τρωω ενα τονο 100γρ και 4 ασπραδια???

μια χαρα ειναι...αλλα αν μπορεις φαε και καμια μαπανανιτσα-λιγο μελι μετα την γυμναστικη βοηθαει....τωρα γευστικα τονοσ ,αυγα,μπανανα,μελι δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζουν:green: :puke::puke::green:

Stauros'76
07-07-11, 22:41
καλησπερα μια ερωτηση,επειδη απεχω για λιγο απο συμπληρωματα,σημερα μετα την προπονηση εφτιαξα ενα μεταπροπονητηκο ροφημα που περιειχε τα εξης΄ 6 ασπραδια, γλυκοζη, 5 γραμμ. κρεατινη,και για να κατεβουν λιγο πιο ευκολα τα ασπραδια προσθεσα λιγο σοκολατουχο γαλα 1.5%(που ενταξει μεταπροπονητικα δεν ειναι και πολυ αμαρτωλο) και κανελλα.εντυπωσεις ηταν αριστες μιας και τα ασπραδια ουτε που τα καταλαβα+οτι το ροφημα ηταν παναλαφρο δεν με φουσκωσε καθολου.τι λετε ειμαι καλυμενος?θα κανει τη δουλεια του?να πω πως ειμαι σε φαση συντηρισης.ουτε γραμωση ουτε ογκος,με ενδιαφερει το recoverι του πραγματος δηλαδη. μονο ρε παιδια θα θελα αν γινεται οχι προσωπικες γνωμες και εκτιμησεις, απαντηστε μονο αν ξερετε οτι οντως ειναι καλη επιλογη και αν "στεκει" σαν ροφημα.ευχαριστω

jimas
08-07-11, 00:59
καλησπερα μια ερωτηση,επειδη απεχω για λιγο απο συμπληρωματα,σημερα μετα την προπονηση εφτιαξα ενα μεταπροπονητηκο ροφημα που περιειχε τα εξης΄ 6 ασπραδια, γλυκοζη, 5 γραμμ. κρεατινη,και για να κατεβουν λιγο πιο ευκολα τα ασπραδια προσθεσα λιγο σοκολατουχο γαλα 1.5%(που ενταξει μεταπροπονητικα δεν ειναι και πολυ αμαρτωλο) και κανελλα.εντυπωσεις ηταν αριστες μιας και τα ασπραδια ουτε που τα καταλαβα+οτι το ροφημα ηταν παναλαφρο δεν με φουσκωσε καθολου.τι λετε ειμαι καλυμενος?θα κανει τη δουλεια του?να πω πως ειμαι σε φαση συντηρισης.ουτε γραμωση ουτε ογκος,με ενδιαφερει το recoverι του πραγματος δηλαδη. μονο ρε παιδια θα θελα αν γινεται οχι προσωπικες γνωμες και εκτιμησεις, απαντηστε μονο αν ξερετε οτι οντως ειναι καλη επιλογη και αν "στεκει" σαν ροφημα.ευχαριστω


Αν απέχεις απο τα συμπληρώματα την κρεατίνη γιατί την θές; Αφού βάζεις την κρεατίνη τα ασπράδια για ποιό λόγο τα θες;:unsure:
Νομίζω οτι και με το σοκολατούχο γάλα που πρόσθεσες ξέφυγες αρκετά, τα θεωρώ πολλά κατά τη γνώμη μου

Kaloutsikos
08-07-11, 11:24
καλησπερα μια ερωτηση,επειδη απεχω για λιγο απο συμπληρωματα,σημερα μετα την προπονηση εφτιαξα ενα μεταπροπονητηκο ροφημα που περιειχε τα εξης΄ 6 ασπραδια, γλυκοζη, 5 γραμμ. κρεατινη,και για να κατεβουν λιγο πιο ευκολα τα ασπραδια προσθεσα λιγο σοκολατουχο γαλα 1.5%(που ενταξει μεταπροπονητικα δεν ειναι και πολυ αμαρτωλο) και κανελλα.εντυπωσεις ηταν αριστες μιας και τα ασπραδια ουτε που τα καταλαβα+οτι το ροφημα ηταν παναλαφρο δεν με φουσκωσε καθολου.τι λετε ειμαι καλυμενος?θα κανει τη δουλεια του?να πω πως ειμαι σε φαση συντηρισης.ουτε γραμωση ουτε ογκος,με ενδιαφερει το recoverι του πραγματος δηλαδη. μονο ρε παιδια θα θελα αν γινεται οχι προσωπικες γνωμες και εκτιμησεις, απαντηστε μονο αν ξερετε οτι οντως ειναι καλη επιλογη και αν "στεκει" σαν ροφημα.ευχαριστω

Δεν είναι πολλά αυτά που έχει, για μένα το σοκολατούχο γάλα είναι λάθος,
βάλε μια μπανάνα μέσα και θα δεις ότι δεν θα καταλαβαίνεις το αυγο.
Περι σαλμονέλας δεν σε απασχολή αυτό?


Αν απέχεις απο τα συμπληρώματα την κρεατίνη γιατί την θές; Αφού βάζεις την κρεατίνη τα ασπράδια για ποιό λόγο τα θες;:unsure:
Νομίζω οτι και με το σοκολατούχο γάλα που πρόσθεσες ξέφυγες αρκετά, τα θεωρώ πολλά κατά τη γνώμη μου

Για να πάρει κρεατίνη δεν χρειάζεται να παίρνει συμπληρώματα, αμα κάνει καλή διατροφή είναι εντάξει.

Τι εννοείς αφού βάζεις την κρεατίνη τα ασπράδια τι τα θες?

Stauros'76
08-07-11, 17:50
φιλε καλουτσικε,η σαλμονελα δεν με πολιαπασχολει επηδη εχω δικες μου κοτες!!ξερω τι τρωνε δηλαδη,μεχρι αυγα με ω3-6 φτιαχνω,γιατι τις ταιζω και λιναροσπορο!!συγνωμη για την ανακριβια φιλε jimas σε μπερδεψα επρεπε να γραψω πως απεχω απο προτεινη σε συμπληρωμα,wey δηλαδη.τωρα τα ασπραδια εσυ τι λες να τα θελω,δεν σου παει το μυαλο?:unsure:για να παρω μεσα απο το ροφημα καμια 25αρια γραμμ.προτεΪνης γρηγορης αποροφησης .οποτε μια μπανανα 6 ασπραδια γλυκοζη κρεατινη καννελλα ειναι καλο post για περιοδο κρισης???

jimas
08-07-11, 23:46
Για να πάρει κρεατίνη δεν χρειάζεται να παίρνει συμπληρώματα, αμα κάνει καλή διατροφή είναι εντάξει.

Τι εννοείς αφού βάζεις την κρεατίνη τα ασπράδια τι τα θες?

Μπερδεύτηκα για την κρεατίνη σε σχέση με τη διατροφή αλλά εντάξει μου το ξεκαθάρισε ο φίλος.

Όσον αφορά τα ασπράδια είχα την εντύπωση οτι τα παίρνουμε για όγκο η αλλιώς μπορούμε κρεατίνη που κάνει την ίδια και καλύτερη δουλειά αλλά μάλλον έκανα λάθος.

thegravijia
09-07-11, 01:04
Φάε 6-7 ασπράδια και άσε τον τόνο να τον φας με σαλάτα και ρύζι μετά από καμιά ώρα...
σιγα μην καθομαστε μετα την προπονηση να τρωμε ασπραδια
κανονικα φαι θα φαει ...
τον τονο με το ρυζι

Kaloutsikos
09-07-11, 02:24
φιλε καλουτσικε,η σαλμονελα δεν με πολιαπασχολει επηδη εχω δικες μου κοτες!!ξερω τι τρωνε δηλαδη,μεχρι αυγα με ω3-6 φτιαχνω,γιατι τις ταιζω και λιναροσπορο!!συγνωμη για την ανακριβια φιλε jimas σε μπερδεψα επρεπε να γραψω πως απεχω απο προτεινη σε συμπληρωμα,wey δηλαδη.τωρα τα ασπραδια εσυ τι λες να τα θελω,δεν σου παει το μυαλο?:unsure:για να παρω μεσα απο το ροφημα καμια 25αρια γραμμ.προτεΪνης γρηγορης αποροφησης .οποτε μια μπανανα 6 ασπραδια γλυκοζη κρεατινη καννελλα ειναι καλο post για περιοδο κρισης???

Μια χαρά είναι και αφού τα αυγά είναι από δικές σου κότες είσαι άρχοντας!



Όσον αφορά τα ασπράδια είχα την εντύπωση οτι τα παίρνουμε για όγκο η αλλιώς μπορούμε κρεατίνη που κάνει την ίδια και καλύτερη δουλειά αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα,
τα αυγά έχουνε πρωτεΐνη για την ανάπτυξη του μυ,
και η κρεατίνη κάνει κατακράτηση υγρών.

Stauros'76
09-07-11, 02:50
ναι καλα ειναι με τις κοτουλες τσαμπα προτεινη(εχει και τα καλα της η υπαιθρο μενω κιουρκα),ασε που μολις πλυθηνουν θα αρχιζω να σφαζω..:Pκαι μολις πιασω τα μυικα κιλα που θελω,για να το γιορτασω θα φαω τον κοκορα!!:clap:ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.

thanasis76
09-07-11, 08:11
σιγα μην καθομαστε μετα την προπονηση να τρωμε ασπραδια
κανονικα φαι θα φαει ...
τον τονο με το ρυζι

ο καθε ενας οπως μπορει... γιατι οχι??
κι εγω μετα την προπονηση στο καπακι τρωω ενα αυγο ολοκληρο, 4 ασπραδια, και μια χουφτα καρυδια...

SOSTARAS
09-07-11, 08:34
μια χαρα ειναι...αλλα αν μπορεις φαε και καμια μαπανανιτσα-λιγο μελι μετα την γυμναστικη βοηθαει....τωρα γευστικα τονοσ ,αυγα,μπανανα,μελι δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζουν:green: :puke::puke::green:

αν τα φαει ολα αυτα μαζι για καμια τροφικη δηλητηριαση το βλεπω!!χαχαχα

the_trooper
09-07-11, 10:30
Λαμβάνεις υπόψη ότι η πρωτεϊνη του ωμού αυγού είναι κατα 50% βιοδιαθέσιμη;

Δηλαδή ψημένο ασπράδι 4γρ πρωτεϊνης, ωμό 2γρ.

Stauros'76
09-07-11, 17:07
οχι δεν το γνωριζα αυτο και ειναι πολυτιμα χρισημο σε ευχαριστω.αυτα ειναι τα καλα του φορουμ!!!αρα ακυρο τοτε θα παιρνω γλυκοζη με κρεατινη αμεσως μετα την προπονηση,και μετα απο κανα μισαωρο 7 βραστα βιοδιαθεσημοτατα ασπραδια με ασπρο ριζι.σωστα τωρα?

Kaloutsikos
09-07-11, 21:40
Οτι έχει σχέση με το μεταπροπονητικό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12587-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF./page28)

Υπάρχει ήδη θέμα:thumbup:

Kaloutsikos
09-07-11, 21:41
Λαμβάνεις υπόψη ότι η πρωτεϊνη του ωμού αυγού είναι κατα 50% βιοδιαθέσιμη;

Δηλαδή ψημένο ασπράδι 4γρ πρωτεϊνης, ωμό 2γρ.

Είναι σίγουρο αυτό?

Stauros'76
09-07-11, 23:00
ειναι??

Stauros'76
09-07-11, 23:04
τι...δεν ειναι????

elmx
10-07-11, 22:01
τροφικη δηλητηριαση;; μπαααα εγω καθε φορα αυτα τρωω....:turtle:

jimmys46
12-07-11, 15:24
Εγω γυμνασηριο κανω στις 12:00 το μεσημερι , ισχυει το μεταπροπονητικο γευμα ή απλα συνεχιζω την διατροφη μου ως εχει????

Kaloutsikos
12-07-11, 17:28
Εγω γυμνασηριο κανω στις 12:00 το μεσημερι , ισχυει το μεταπροπονητικο γευμα ή απλα συνεχιζω την διατροφη μου ως εχει????

Tι ώρα τελειώνεις από το γυμναστήριο και τι γεύμα κάνεις?

Giannistzn
12-07-11, 19:03
Tι ώρα τελειώνεις από το γυμναστήριο και τι γεύμα κάνεις?

Κατι παρομοιο θελω να ρωτησω, κανω προπονηση απογευμα, και τελειωνω κατα τις 7, λογω ευκολιας, προτιμω να τρωω αυτη την ωρα κανονικο γευμα (πρωτεΐνη, σαλατα, λαδι). Υπαρχει περιπτωση τα λιπαρα που εχει το λαδι να καθυστερουν την πεψη των πρωτεΐνων ή να το αφησω ως εχει?

Kaloutsikos
12-07-11, 22:26
Κατι παρομοιο θελω να ρωτησω, κανω προπονηση απογευμα, και τελειωνω κατα τις 7, λογω ευκολιας, προτιμω να τρωω αυτη την ωρα κανονικο γευμα (πρωτεΐνη, σαλατα, λαδι). Υπαρχει περιπτωση τα λιπαρα που εχει το λαδι να καθυστερουν την πεψη των πρωτεΐνων ή να το αφησω ως εχει?

Kαλά κάνεις και τρως κανονικό γεύμα,
τώρα με το λάδι στην σαλάτα καθυστερεί την απορρόφηση της πρωτεΐνης,
βάλε σε άλλο σου γεύμα σαλάτα η αν θες σώνει και καλά να φας εκείνη την ώρα σαλάτα
φάε καρότο που δεν χρειάζεται να βάλεις λάδι. ;)

jimmys46
13-07-11, 01:02
Τελειωνω περιπου 2:00 και τρωω το μεσημεριανο απο το προγραμμα διατροφης ογκου που ακολουθω!

Giannistzn
13-07-11, 03:00
Kαλά κάνεις και τρως κανονικό γεύμα,
τώρα με το λάδι στην σαλάτα καθυστερεί την απορρόφηση της πρωτεΐνης,
βάλε σε άλλο σου γεύμα σαλάτα η αν θες σώνει και καλά να φας εκείνη την ώρα σαλάτα
φάε καρότο που δεν χρειάζεται να βάλεις λάδι. ;)

Ευχαριστω :thumbup: γενικα δεν εχω προβλημα με το λαδι. Επισης, και λιγη μουσταρδα (5-7γρ) καλυτερα να μην εχω μετα απο την προπονηση?

Οσον αφορα το λαδι, 3 κ.σουπας σε 1 γευμα ειναι πολλες? Ή αν δεν με φουσκωνει και χωνευω κανονικα ειμαι οκ?

Kaloutsikos
13-07-11, 15:56
Τελειωνω περιπου 2:00 και τρωω το μεσημεριανο απο το προγραμμα διατροφης ογκου που ακολουθω!

Φάε εκείνη την ώρα κανονικό γεύμα.


Ευχαριστω :thumbup: γενικα δεν εχω προβλημα με το λαδι. Επισης, και λιγη μουσταρδα (5-7γρ) καλυτερα να μην εχω μετα απο την προπονηση?

Οσον αφορα το λαδι, 3 κ.σουπας σε 1 γευμα ειναι πολλες? Ή αν δεν με φουσκωνει και χωνευω κανονικα ειμαι οκ?

Λεπτομέρια είναι αλλά εγώ δεν θα το προτιμούσα.

3 κουταλιές της σούπας είναι πολύ,
μην περιμένεις να φουσκώσεις γιατί μπορεί να ποιείς μισό λίτρο :P
1 κουταλιά της σούπας είναι καλά.

Giannistzn
13-07-11, 16:01
Φάε εκείνη την ώρα κανονικό γεύμα.



Λεπτομέρια είναι αλλά εγώ δεν θα το προτιμούσα.

3 κουταλιές της σούπας είναι πολύ,
μην περιμένεις να φουσκώσεις γιατί μπορεί να ποιείς μισό λίτρο :P
1 κουταλιά της σούπας είναι καλά.

Επειδη στα γευματα γενικα εχω 2 κ.σ. (και ειμαι οκ). Απλα αν κοψω απο το μεταπροπονητικο θα πρεπει να βαλω καπου αλλου. Λαδι - ταχινι πανω κατω το ιδιο ειναι? Αν ειναι να ανεβασω ταχινι π.χ. στο πρωΐνο και να κοψω το λαδι απο το μεταπροπονητικο. Τι λες?

Kaloutsikos
13-07-11, 16:50
Επειδη στα γευματα γενικα εχω 2 κ.σ. (και ειμαι οκ). Απλα αν κοψω απο το μεταπροπονητικο θα πρεπει να βαλω καπου αλλου. Λαδι - ταχινι πανω κατω το ιδιο ειναι? Αν ειναι να ανεβασω ταχινι π.χ. στο πρωΐνο και να κοψω το λαδι απο το μεταπροπονητικο. Τι λες?

Αν δεν ξεπερνάς τα λιπαρά που πρέπει να παίρνεις την ημέρα,
τότε βάλε 3 κουταλιές λάδι,
είναι καλύτερα από το να ανεβάσεις το ταχίνι.

jimmys46
13-07-11, 23:37
Ευχαριστω! :)

kuriakos123
14-07-11, 21:29
διαβασα οτι ειναι καλο να τρωμε το μεταπροπονιτικο 45 λεπτα μετα την ασκηση για να μην φευβει το αιμα απο τουσ μυς και παει στο στομαχι ειναι αληθεια αυτο?ακομα μεταπροπονιτικα να εχω πατατα βραστη με κοτοπουτο η αυγα με μπανανα

sadistic
14-07-11, 22:07
διαβασα οτι ειναι καλο να τρωμε το μεταπροπονιτικο 45 λεπτα μετα την ασκηση για να μην φευβει το αιμα απο τουσ μυς και παει στο στομαχι ειναι αληθεια αυτο?ακομα μεταπροπονιτικα να εχω πατατα βραστη με κοτοπουτο η αυγα με μπαναναπατατα βραστη με κοτοπουλο!

Kaloutsikos
15-07-11, 00:54
διαβασα οτι ειναι καλο να τρωμε το μεταπροπονιτικο 45 λεπτα μετα την ασκηση για να μην φευβει το αιμα απο τουσ μυς και παει στο στομαχι ειναι αληθεια αυτο?ακομα μεταπροπονιτικα να εχω πατατα βραστη με κοτοπουτο η αυγα με μπανανα

Και τι να κάτσει να κάνει το αίμα στου μυς αμα δεν έχεις τροφή?
Τρώγε με το που τελειώσεις την προπόνηση.

reborn
15-07-11, 01:30
το ταχινι σε γραμωση για το πρωι μονο λεει ?η μονο στον ογκο?

NASSER
15-07-11, 09:22
το ταχινι σε γραμωση για το πρωι μονο λεει ?η μονο στον ογκο?

Το ταχίνι πρσφέρει καλά λιπαρά. Είναι καλό στο πρωινό, αλλά για μεταπροπονητικό δεν κολλάει...

tolis93
17-07-11, 17:09
ο κροκος αυγου ειναι οκ για μεταπροπονητικο?περαν απο τα ασπραδια.πχ μαζι με βρωμη

giannis64
17-07-11, 17:10
οχι..

Spyrous
18-07-11, 00:07
Μετα την πρωινη αεροβια μπορω να τροω βρωμη και γενικα υδατανθρακα σε μια διατροφη "αδειασματος" ή μονο ασπραδια μελι η δεν ξερω και εγω τι αλλο?:unsure:

Kaloutsikos
18-07-11, 00:11
Μετα την πρωινη αεροβια μπορω να τροω βρωμη και γενικα υδατανθρακα σε μια διατροφη "αδειασματος" ή μονο ασπραδια μελι η δεν ξερω και εγω τι αλλο?:unsure:

Αμα θέλεις να κάψεις λίπος καλύτερα μόνο πρωτεΐνη

Spyrous
18-07-11, 00:13
Αμα θέλεις να κάψεις λίπος καλύτερα μόνο πρωτεΐνη

;) To μεσημερι μπορω?

Kaloutsikos
18-07-11, 00:26
;) To μεσημερι μπορω?

απ' ότι κατάλαβα πρέπει να έχεις πολλές απορίες,

ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) θα σε βοηθήσει:toast:

tolis93
19-07-11, 10:27
σημερα λεω να κανω γυμναστικη το βραδυ.9 με 10 κ μισι 11 παρα δλδ.δλδ κατα τις 11 θα φαω ουσιαστικα(τρωω στα καπακια)κανει ο υδατανθρακας εκεινη την ωρα υπαρχουν καποια ορια κτλπ?συνηθως τρωω 4 ασπραδια 2 γλυκοπατατες κ 50-60 γρ κοτοπουλο(στραπατσαδα κατασταση αν κ ειναι περιττη πληροφορια)

tolis93
19-07-11, 13:01
σημερα λεω να κανω γυμναστικη το βραδυ.9 με 10 κ μισι 11 παρα δλδ.δλδ κατα τις 11 θα φαω ουσιαστικα(τρωω στα καπακια)κανει ο υδατανθρακας εκεινη την ωρα υπαρχουν καποια ορια κτλπ?συνηθως τρωω 4 ασπραδια 2 γλυκοπατατες κ 50-60 γρ κοτοπουλο(στραπατσαδα κατασταση αν κ ειναι περιττη πληροφορια)

καλα τοσο πολυ βαριεστε να δωσετε μια απαντηση?ενα ναι η ενα οχι αρκετο ειναι πιστευω:(:(:(:(:s

Kaloutsikos
19-07-11, 15:13
καλα τοσο πολυ βαριεστε να δωσετε μια απαντηση?ενα ναι η ενα οχι αρκετο ειναι πιστευω:(:(:(:(:s

Ρε συ δεν είμαστε όλη την ημέρα μέσα, ριλάξ:P

Καλά είσαι, αρκεί να κοιμηθείς μετά απο 2,5-3 ώρες!

tolis93
19-07-11, 15:17
Ρε συ δεν είμαστε όλη την ημέρα μέσα, ριλάξ:P

Καλά είσαι, αρκεί να κοιμηθείς μετά απο 2,5-3 ώρες!

επειδη πριν εβλεπα πολυ κοσμο μεσα εξω μεσα εξω αβερτα κουβερτα το ξερω πως δν καθεστε ολοι στο pc σαν εμενα το βλακα π δν εχει τι αλλο να κανει :P νταξει σιγουρα μιλαμε για γευμα στις 9μισι το πολυ 10 κ υπνο στις 12-1 χαλαρα...

Kaloutsikos
19-07-11, 22:43
επειδη πριν εβλεπα πολυ κοσμο μεσα εξω μεσα εξω αβερτα κουβερτα το ξερω πως δν καθεστε ολοι στο pc σαν εμενα το βλακα π δν εχει τι αλλο να κανει :P νταξει σιγουρα μιλαμε για γευμα στις 9μισι το πολυ 10 κ υπνο στις 12-1 χαλαρα...

Καλά εισαι,
εγώπου τρώω 9.30 με 10.00 στις 00.30 είμαι έτοιμος να κάνω το τελευταίο μου γεύμα

tolis93
19-07-11, 22:53
Καλά εισαι,
εγώπου τρώω 9.30 με 10.00 στις 00.30 είμαι έτοιμος να κάνω το τελευταίο μου γεύμα

γιαουρτακι ετσι?must

Kaloutsikos
19-07-11, 23:10
γιαουρτακι ετσι?must

έτσι έτσι,
+ αμύγδαλα!

tolis93
19-07-11, 23:15
έτσι έτσι,
+ αμύγδαλα!

μη μ τα κανεις αυτα κ ειναι ακομα 11 κ 20...

spafspaf
20-07-11, 13:32
ασπραδια αυγων με πατατα

+σαλατα

batalos
20-07-11, 23:56
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στη παρέα.
Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα, γιατί με ενδιαφέρει εξίσου.
Προσωπική μου χρήση στο κομμάτι της διατροφής κατά τη διάρκεια και μετά την άσκηση..

Προς το τέλος του προγράμματος (περίπου 20 λεπτά πριν τελειώσουμε) για μυική ανάπτυξη(όγκο) είναι ένα shake ασπράδια αυγού με ένα απλό υδατάνθρακα ώστε να προλάβω το "παραθυράκι" που οι μύες αναδομούν.
πχ 3-4 ασπράδια αυγού(ή μισό scoop πρωτεινης) + 40γρ. ανανά + 1 ποτήρι νερό χτυπημένα στο μπλέντερ.

2 ώρες μετά κανονικό γεύμα.

Σάββας Μπαταλίδης

tolis93
21-07-11, 00:00
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στη παρέα.
Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα, γιατί με ενδιαφέρει εξίσου.
Προσωπική μου χρήση στο κομμάτι της διατροφής κατά τη διάρκεια και μετά την άσκηση..

Προς το τέλος του προγράμματος (περίπου 20 λεπτά πριν τελειώσουμε) για μυική ανάπτυξη(όγκο) είναι ένα shake ασπράδια αυγού με ένα απλό υδατάνθρακα ώστε να προλάβω το "παραθυράκι" που οι μύες αναδομούν.
πχ 3-4 ασπράδια αυγού(ή μισό scoop πρωτεινης) + 40γρ. ανανά + 1 ποτήρι νερό χτυπημένα στο μπλέντερ.

2 ώρες μετά κανονικό γεύμα.

Σάββας Μπαταλίδης
φιλε εδω θες αλλου ειδους υδατανθρακα.τα φρουτα δε σου κανουν αναπληρωνουν αλλα πραγματα κ μετα πανε στους μυες.εδω θες ρυζακι η καμια γλυκοπατατα.τα υπολοιπα οκ μ φενονται.πολυ οκ θα λεγα.η βρωμη εχω την εντυπωση πως κανει αλλα μη σε παιρνω κ στο λαιμο μ

batalos
21-07-11, 00:31
φιλε εδω θες αλλου ειδους υδατανθρακα.τα φρουτα δε σου κανουν αναπληρωνουν αλλα πραγματα κ μετα πανε στους μυες.εδω θες ρυζακι η καμια γλυκοπατατα.τα υπολοιπα οκ μ φενονται.πολυ οκ θα λεγα.η βρωμη εχω την εντυπωση πως κανει αλλα μη σε παιρνω κ στο λαιμο μ

Ο υδατάνθρακας (απλός) έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οπότε αυξάνει την ινσουλίνη και η πρωτείνη αποροφάται καλύτερα. Έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Μετά την προπόνηση όπως είπα κανονικό γεύμα, δηλαδή σύνθετο υδατάνθρακα και κεάς για να ανπληρώσουμε τη κρεατίνη!

tolis93
21-07-11, 01:21
Ο υδατάνθρακας (απλός) έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οπότε αυξάνει την ινσουλίνη και η πρωτείνη αποροφάται καλύτερα. Έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Μετά την προπόνηση όπως είπα κανονικό γεύμα, δηλαδή σύνθετο υδατάνθρακα και κεάς για να ανπληρώσουμε τη κρεατίνη!
Καταλαβα τον ανανα ως μεταπροπονηρίκο. Έχουν κ φυτικες ινες τα φρούτα όμως κ δεν έχουν όλα ψιλό γλυκαιμικο :-)

thegravijia
21-07-11, 03:13
http://health-beauty-internet.blogspot.com/2011/07/blog-post_20.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Health-beautyInternet+%28Health-Beauty+%26amp%3B+Internet%29

ΚΑΨΕ ΛΙΠΟΣ ΑΥΞΗΣΕ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΠΙΝΩΝΤΑΣ ΣΟΚΟΛΑΤΟΥΧΟ ΓΑΛΑ!!!



http://3.bp.blogspot.com/-wN9_TgTbLIQ/TiaULPgSVpI/AAAAAAAAAj8/GlmyJpngwcI/s320/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B1.jpg (http://3.bp.blogspot.com/-wN9_TgTbLIQ/TiaULPgSVpI/AAAAAAAAAj8/GlmyJpngwcI/s1600/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B1.jpg)
Για όσους επιθυμούν να κάψουν λίπος (http://diaita-adynatisma.blogspot.com/) και να αναπτύξουν μυϊκή μάζα (http://www.la-world.com/lasystem/fit/liftoff.php?site=66&id=3), δεν υπάρχει καλύτερο τρόφιμο από ένα ελαφρύ σοκολατούχο γάλα, το οποίο θα πρέπει να καταναλώνεται περίπου 30 λεπτά από την ολοκλήρωση της προπόνησης, σύμφωνα με νέα μελέτη.



Οι ειδικοί από το τμήμα κινησιολογίας και υγείας από το Πανεπιστήμιο του Τέξας που έκαναν την έρευνα,:thumbup::thumbup:-διαβαστε-διαβαστε ερευνες κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα, καθώς όπως φάνηκε από τα αποτελέσματα της μελέτης, το ρόφημα έχει το σωστό συνδυασμό υδατανθράκων και πρωτεϊνών που χρειάζεται ο οργανισμός μετά την άσκηση.
«Ο συνδυασμός των συστατικών που λαμβάνει κάποιος με το σοκολατούχο γάλα χαμηλών λιπαρών είναι όχι απλώς ο ιδανικός, αλλά έχει το σωστό ισοζύγιο. Και αυτό διότι τα συστατικά του συνεργάζονται αρμονικά ώστε να διασπά το λίπος:clap: και να ενδυναμώνει τη μυϊκή μάζα», εξηγεί ο καθηγητής John Ivy, που ήταν υπεύθυνος της μελέτης.
«Ακόμη δεν έχουμε καταλάβει ποιος μηχανισμός κάνει το σοκολατούχο γάλα με χαμηλά λιπαρά να προσφέρει αυτά τα πλεονεκτήματα» δήλωσε ο ίδιος. «Για να το διαπιστώσουμε θα χρειαστούν περισσότερες έρευνες, είναι όμως εμφανές ότι κάτι υπάρχει στον συνδυασμό των φυσικών πρωτεϊνών (http://www.la-world.com/lasystem/fit/liftoff.php?site=66&id=3) και των υδατανθράκων που περιέχει».
Μάλιστα, στο πλαίσιο της έρευνας, ομάδες αθλούμενων δοκίμασαν ακόμη δύο προϊόντα, ένα αφέψημα χωρίς θερμίδες και ρόφημα υδατανθράκων χωρίς πρωτεΐνες.
Η μελέτη του πανεπιστημίου δημοσιεύτηκε στις επιστημονικές επιθεωρήσεις Journal of Strength and Conditioning Research και Journal of Nutrition and Metabolism.

Kaloutsikos
21-07-11, 20:53
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στη παρέα.
Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα, γιατί με ενδιαφέρει εξίσου.
Προσωπική μου χρήση στο κομμάτι της διατροφής κατά τη διάρκεια και μετά την άσκηση..

Προς το τέλος του προγράμματος (περίπου 20 λεπτά πριν τελειώσουμε) για μυική ανάπτυξη(όγκο) είναι ένα shake ασπράδια αυγού με ένα απλό υδατάνθρακα ώστε να προλάβω το "παραθυράκι" που οι μύες αναδομούν.
πχ 3-4 ασπράδια αυγού(ή μισό scoop πρωτεινης) + 40γρ. ανανά + 1 ποτήρι νερό χτυπημένα στο μπλέντερ.

2 ώρες μετά κανονικό γεύμα.

Σάββας Μπαταλίδης

Δεν είναι σωστό ενώ δεν έχεις τελειώσει την προπόνηση σου να τρως!

Kaloutsikos
21-07-11, 20:54
http://health-beauty-internet.blogspot.com/2011/07/blog-post_20.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Health-beautyInternet+%28Health-Beauty+%26amp%3B+Internet%29

ΚΑΨΕ ΛΙΠΟΣ ΑΥΞΗΣΕ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΠΙΝΩΝΤΑΣ ΣΟΚΟΛΑΤΟΥΧΟ ΓΑΛΑ!!!



http://3.bp.blogspot.com/-wN9_TgTbLIQ/TiaULPgSVpI/AAAAAAAAAj8/GlmyJpngwcI/s320/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B1.jpg (http://3.bp.blogspot.com/-wN9_TgTbLIQ/TiaULPgSVpI/AAAAAAAAAj8/GlmyJpngwcI/s1600/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B1.jpg)
Για όσους επιθυμούν να κάψουν λίπος (http://diaita-adynatisma.blogspot.com/) και να αναπτύξουν μυϊκή μάζα (http://www.la-world.com/lasystem/fit/liftoff.php?site=66&id=3), δεν υπάρχει καλύτερο τρόφιμο από ένα ελαφρύ σοκολατούχο γάλα, το οποίο θα πρέπει να καταναλώνεται περίπου 30 λεπτά από την ολοκλήρωση της προπόνησης, σύμφωνα με νέα μελέτη.



Οι ειδικοί από το τμήμα κινησιολογίας και υγείας από το Πανεπιστήμιο του Τέξας που έκαναν την έρευνα,:thumbup::thumbup:-διαβαστε-διαβαστε ερευνες κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα, καθώς όπως φάνηκε από τα αποτελέσματα της μελέτης, το ρόφημα έχει το σωστό συνδυασμό υδατανθράκων και πρωτεϊνών που χρειάζεται ο οργανισμός μετά την άσκηση.
«Ο συνδυασμός των συστατικών που λαμβάνει κάποιος με το σοκολατούχο γάλα χαμηλών λιπαρών είναι όχι απλώς ο ιδανικός, αλλά έχει το σωστό ισοζύγιο. Και αυτό διότι τα συστατικά του συνεργάζονται αρμονικά ώστε να διασπά το λίπος:clap: και να ενδυναμώνει τη μυϊκή μάζα», εξηγεί ο καθηγητής John Ivy, που ήταν υπεύθυνος της μελέτης.
«Ακόμη δεν έχουμε καταλάβει ποιος μηχανισμός κάνει το σοκολατούχο γάλα με χαμηλά λιπαρά να προσφέρει αυτά τα πλεονεκτήματα» δήλωσε ο ίδιος. «Για να το διαπιστώσουμε θα χρειαστούν περισσότερες έρευνες, είναι όμως εμφανές ότι κάτι υπάρχει στον συνδυασμό των φυσικών πρωτεϊνών (http://www.la-world.com/lasystem/fit/liftoff.php?site=66&id=3) και των υδατανθράκων που περιέχει».
Μάλιστα, στο πλαίσιο της έρευνας, ομάδες αθλούμενων δοκίμασαν ακόμη δύο προϊόντα, ένα αφέψημα χωρίς θερμίδες και ρόφημα υδατανθράκων χωρίς πρωτεΐνες.
Η μελέτη του πανεπιστημίου δημοσιεύτηκε στις επιστημονικές επιθεωρήσεις Journal of Strength and Conditioning Research και Journal of Nutrition and Metabolism.

:shock::unsure:

Krokodeilakias
23-07-11, 02:00
http://health-beauty-internet.blogspot.com/2011/07/blog-post_20.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Health-beautyInternet+%28Health-Beauty+%26amp%3B+Internet%29

ΚΑΨΕ ΛΙΠΟΣ ΑΥΞΗΣΕ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ ΠΙΝΩΝΤΑΣ ΣΟΚΟΛΑΤΟΥΧΟ ΓΑΛΑ!!!



http://3.bp.blogspot.com/-wN9_TgTbLIQ/TiaULPgSVpI/AAAAAAAAAj8/GlmyJpngwcI/s320/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B1.jpg (http://3.bp.blogspot.com/-wN9_TgTbLIQ/TiaULPgSVpI/AAAAAAAAAj8/GlmyJpngwcI/s1600/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B1.jpg)
Για όσους επιθυμούν να κάψουν λίπος (http://diaita-adynatisma.blogspot.com/) και να αναπτύξουν μυϊκή μάζα (http://www.la-world.com/lasystem/fit/liftoff.php?site=66&id=3), δεν υπάρχει καλύτερο τρόφιμο από ένα ελαφρύ σοκολατούχο γάλα, το οποίο θα πρέπει να καταναλώνεται περίπου 30 λεπτά από την ολοκλήρωση της προπόνησης, σύμφωνα με νέα μελέτη.



Οι ειδικοί από το τμήμα κινησιολογίας και υγείας από το Πανεπιστήμιο του Τέξας που έκαναν την έρευνα,:thumbup::thumbup:-διαβαστε-διαβαστε ερευνες κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα, καθώς όπως φάνηκε από τα αποτελέσματα της μελέτης, το ρόφημα έχει το σωστό συνδυασμό υδατανθράκων και πρωτεϊνών που χρειάζεται ο οργανισμός μετά την άσκηση.
«Ο συνδυασμός των συστατικών που λαμβάνει κάποιος με το σοκολατούχο γάλα χαμηλών λιπαρών είναι όχι απλώς ο ιδανικός, αλλά έχει το σωστό ισοζύγιο. Και αυτό διότι τα συστατικά του συνεργάζονται αρμονικά ώστε να διασπά το λίπος:clap: και να ενδυναμώνει τη μυϊκή μάζα», εξηγεί ο καθηγητής John Ivy, που ήταν υπεύθυνος της μελέτης.
«Ακόμη δεν έχουμε καταλάβει ποιος μηχανισμός κάνει το σοκολατούχο γάλα με χαμηλά λιπαρά να προσφέρει αυτά τα πλεονεκτήματα» δήλωσε ο ίδιος. «Για να το διαπιστώσουμε θα χρειαστούν περισσότερες έρευνες, είναι όμως εμφανές ότι κάτι υπάρχει στον συνδυασμό των φυσικών πρωτεϊνών (http://www.la-world.com/lasystem/fit/liftoff.php?site=66&id=3) και των υδατανθράκων που περιέχει».
Μάλιστα, στο πλαίσιο της έρευνας, ομάδες αθλούμενων δοκίμασαν ακόμη δύο προϊόντα, ένα αφέψημα χωρίς θερμίδες και ρόφημα υδατανθράκων χωρίς πρωτεΐνες.
Η μελέτη του πανεπιστημίου δημοσιεύτηκε στις επιστημονικές επιθεωρήσεις Journal of Strength and Conditioning Research και Journal of Nutrition and Metabolism.

WTF?!?!?!?! :shock::shock: το ξεκινάω απο αύριο να δω αν είναι αλήθεια :unsure: :green::green::P:P

Πυγμάχος
23-07-11, 02:19
Παιδιά μετα την προπόνηση,μαζί με την πρωτείνη να παίρνω ..

α) Πράσινο μήλο
β) Μέλι
γ) Φρουκτόζη

della
23-07-11, 02:29
ρε παιδια η ερευνα απο που χρηματοδοτειται απο την caotonic??:P