PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

lef
23-07-11, 02:31
Παιδιά μετα την προπόνηση,μαζί με την πρωτείνη να παίρνω ..

α) Πράσινο μήλο
β) Μέλι
γ) Φρουκτόζη

δ)τπτ απο τα παραπανω:green:

geo28
23-07-11, 02:51
αφου ειπαμε υδατανθρακας post δεν κανει τπτ,ουτε στν καταβολισμο ουτε στην πρωτεινοσυνθεση...τι μεταπροπονητικα πορτοπαραθυρα λεει ακομα ο αλλος πανω.για να συμπληρωσεις
καμια θερμιδα παραπανω καλος ειναι,μονο εκει ομως...Η whey απο μονη της προκαλει εκκριση ινσουλινης..

Πυγμάχος
23-07-11, 02:54
Παιδιά μετα την προπόνηση,μαζί με την πρωτείνη να παίρνω ..

α) Πράσινο μήλο
β) Μέλι
γ) Φρουκτόζη

Τι απο τα 3 παίρνουμε ? Έχω ακούσει για όλα ? Καλύτερο τι είναι ?

giannis64
24-07-11, 18:18
αφου ειπαμε υδατανθρακας post δεν κανει τπτ,ουτε στν καταβολισμο ουτε στην πρωτεινοσυνθεση...τι μεταπροπονητικα πορτοπαραθυρα λεει ακομα ο αλλος πανω.για να συμπληρωσεις
καμια θερμιδα παραπανω καλος ειναι,μονο εκει ομως...Η whey απο μονη της προκαλει εκκριση ινσουλινης..

αντε παλι τα ιδια...

ναι αλλα σε ρυθμους χελωνας. σε ογκο καποιος υδτανθρακας ειναι οτι καλυτερο. και εχουμε αναφερθει ηδη 10000000 φορες ποιοι ειναι αυτοι.

psilos85
25-07-11, 11:17
Θελω να ρωτησω, το πρωι που παω για τρεξιμο νηστικος, οταν γυριζω ισχυουν τα ιδια σαν μεταπροπονητικο με την προπονηση(δηλαδη υδατανθρακες+ whey) ή με ενα scoop whey μονο ειμαι καλυμενος? Αν και τωρα που το ειδα λεω να παιρνω κανενα milko 0% με whey:green::P

Kaloutsikos
25-07-11, 14:20
Θελω να ρωτησω, το πρωι που παω για τρεξιμο νηστικος, οταν γυριζω ισχυουν τα ιδια σαν μεταπροπονητικο με την προπονηση(δηλαδη υδατανθρακες+ whey) ή με ενα scoop whey μονο ειμαι καλυμενος? Αν και τωρα που το ειδα λεω να παιρνω κανενα milko 0% με whey:green::P

Aμα θέλεις να κάψεις λίπος πάρε σκέτη whey.

jimmy007
25-07-11, 14:38
αντε παλι τα ιδια...

ναι αλλα σε ρυθμους χελωνας. σε ογκο καποιος υδτανθρακας ειναι οτι καλυτερο. και εχουμε αναφερθει ηδη 10000000 φορες ποιοι ειναι αυτοι.


Eφόσον σε ενδιαφέρει να αναπληρώσεις το γρηγορότερο δυνατό το γλυκογόνο δεκτό. Στην πρωτεινοσύνθεση πάντως δεν παίζουν οι υδ/κες ρόλο(θα ήταν αντίστοιχα κουλό να παίζει η πρωτείνη ρόλο στην αναπλήρωση του γλυκογόνου).

deluxe
26-07-11, 22:25
Σε περιοδο γραμμωσης, δεν ειναι λιγο κριμα μετα το γυμναστηριο να παιρνουμε υδατανθρακα και να βαζουμε οσες θερμιδες χασαμε απο το γυμανστηριο; Ειδικα εαν μιλαμε για δεξτροζη που ειναι σακχαρο!

Ενταξει στον ογκο ισως κανουν δουλεια, αλλα και παλι τι ακριβως κανουν; Δε με νοιαζει να συμπληρωσω θερμιδες με τετοιου ειδους υδατανθρακες, εαν ειναι μονο αυτος ο λογος..

deluxe
27-07-11, 00:26
Και ποια η αποψη σας για αυτο το αποσπασμα απο το αρθρο του MB;


Είναι πολύ σημαντικό να περιορίσουμε τον ρυθμό κατανάλωσης του ροφήματος. Αν και τη χρονική στιγμή μετά την προπόνηση το σώμα μας είναι ικανό να απορροφήσει τα θρεπτικά συστατικά περισσότερο από κάθε άλλη στιγμή μέσα στη μέρα, είναι πού πιθανό να υπερφορτώσουμε την ικανότητα του σώματός μας για χώνευση.

Το μεταπροπονητικό ρόφημα θα πρέπει να καταναλωθεί σε μια χρονική περίοδο 60 λεπτών της ώρας.

Αυτή η σταδιακή κατανάλωση θα επιτρέψει καλύτερη επεξεργασία των συστατικών που απορροφώνται από την πέψη. Ένας γενικός κανόνας είναι να καταναλώνεται το μισό ρόφημα στα 5 πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση και το υπόλοιπο μισό να καταναλώνεται σιγά-σιγά μέσα στα 60λεπτά. Αναλυτικό χρονοδιάγραμμα ακολουθεί παρακάτω. Συνηθως πινω το ροφημα ολοκληρο μεσα σε 1,2 λεπτα.. :unsure:


Τωρα για το παραπανω που λεω για τους υδατανθρακες, αναφερομαι παντα σε φαση γραμμωσης και συγκεκριμενα με κετογονο διατροφη.

jimmy007
27-07-11, 01:42
Και ποια η αποψη σας για αυτο το αποσπασμα απο το αρθρο του MB;

Συνηθως πινω το ροφημα ολοκληρο μεσα σε 1,2 λεπτα.. :unsure:


Τωρα για το παραπανω που λεω για τους υδατανθρακες, αναφερομαι παντα σε φαση γραμμωσης και συγκεκριμενα με κετογονο διατροφη.

Πιστεύω ότι αυτές οι προσεγγίσεις σιγά σιγά πρέπει να εξαλειφθούν γιατί πρακτικά δεν προκαλούν καμία διαφορά. Σχετίζονται με το λεγόμενο "αναβολικό παράθυρο" που δεν έχει αποδείξει κάποιος ότι υπάρχει.

della
27-07-11, 01:50
επειδη τελειωνει η πρωτεινη μου και επειδη σε 2-3 βδομαδες θα την παρω
οταν τελειωση με τι μπορω να την αντικαταστησω?5-6 ασπραδια αυγων ειναι καλα?
επισης για να μην γραφω σε αλλο θεμα σκεφτομαι αυτη τη φορα να μην παρω isolate λογο οικονομικων και να παρω την whey shake της syntrax λεει? η διαφορα απο την nectar ειναι μεγαλη?η στους αρχαριους οπως και εγω καλυτερο ειναι το VFM απο οτι το ξεψειρισμα :P το κακο ειναι οτι ειμαι σε διαιτα αλλιως δεν θα το σκεφτομουν :green:

Kaloutsikos
27-07-11, 14:31
επειδη τελειωνει η πρωτεινη μου και επειδη σε 2-3 βδομαδες θα την παρω
οταν τελειωση με τι μπορω να την αντικαταστησω?5-6 ασπραδια αυγων ειναι καλα?
επισης για να μην γραφω σε αλλο θεμα σκεφτομαι αυτη τη φορα να μην παρω isolate λογο οικονομικων και να παρω την whey shake της syntrax λεει? η διαφορα απο την nectar ειναι μεγαλη?η στους αρχαριους οπως και εγω καλυτερο ειναι το VFM απο οτι το ξεψειρισμα :P το κακο ειναι οτι ειμαι σε διαιτα αλλιως δεν θα το σκεφτομουν :green:

Το ένα ασπράδι από αυγά έχει 4γρ πρωτείνη περίπου, οπότε υπολόγισε πόσσα πρέπει να φας,

Μετά απο πόση ώρα κάνεις γεύμα από την στιγμή που ποιείς την πρωτείνη;

della
27-07-11, 16:08
Το ένα ασπράδι από αυγά έχει 4γρ πρωτείνη περίπου, οπότε υπολόγισε πόσσα πρέπει να φας,

Μετά απο πόση ώρα κάνεις γεύμα από την στιγμή που ποιείς την πρωτείνη;


8μμ πινω πρωτεινη
και 8,5-9μμ κανονικο φαγητο
οποτε 7 ασπραδια ειναι οκ ?

Kaloutsikos
27-07-11, 18:59
8μμ πινω πρωτεινη
και 8,5-9μμ κανονικο φαγητο
οποτε 7 ασπραδια ειναι οκ ?

Και 8 αν εβαζες θα είναι ακόμα καλυτερα,

Η whey shake επειδη ειναι conser. αργει λίγο να απορροφηθει,
Εγω θα προτιμουσα μια isolate-conser.

della
28-07-11, 01:27
Και 8 αν εβαζες θα είναι ακόμα καλυτερα,

Η whey shake επειδη ειναι conser. αργει λίγο να απορροφηθει,
Εγω θα προτιμουσα μια isolate-conser.

ποια ειναι η isolate conser? η nectar τι ειναι?το ειπα για ποιο VFM αλλα αν ειναι ετσι μου φαινεται η nectar gg :green:

sofos
28-07-11, 03:31
ποια ειναι η isolate conser? η nectar τι ειναι?το ειπα για ποιο VFM αλλα αν ειναι ετσι μου φαινεται η nectar gg :green:

concentrate εννοει και isolate-concentrate που αναφερε θα εννοει καποια του στυλ dymatize elite,gold standard...

Kaloutsikos
28-07-11, 13:18
concentrate εννοει και isolate-concentrate που αναφερε θα εννοει καποια του στυλ dymatize elite,gold standard...

Αυτό ακριβώς,

Η nektar είναι isolate,
Εφοσον δεν θέλεις να δίνεις τόσα λεφτα πάρε μια σαν την gold standard της on

tolis93
28-07-11, 14:00
παιδες για αυριανο μεταπροπονητικο δε παιζει ουτε καλαμποκι ουτε γλυκοπατατα ουτε ρυζι ουτε γαλοπουλα.παιζουν 4 αυγα κ κατι μακαρονακια ολικης...ειναι οκ η σκτ?

Kaloutsikos
28-07-11, 14:12
παιδες για αυριανο μεταπροπονητικο δε παιζει ουτε καλαμποκι ουτε γλυκοπατατα ουτε ρυζι ουτε γαλοπουλα.παιζουν 4 αυγα κ κατι μακαρονακια ολικης...ειναι οκ η σκτ?

Πλάκα κάνεις μια χαρά ειναι ρε! :)

tolis93
28-07-11, 14:14
Πλάκα κάνεις μια χαρά ειναι ρε! :)

τελεια γιατι ειμαι κ αλλου για αλλου κ δν μπορω να βρω εδω τα συνηθησμενα.εχουν κ τα δε μακαρονακια πρωτεινουλα μεσα:green::green:

Kaloutsikos
28-07-11, 14:18
τελεια γιατι ειμαι κ αλλου για αλλου κ δν μπορω να βρω εδω τα συνηθησμενα.εχουν κ τα δε μακαρονακια πρωτεινουλα μεσα:green::green:
Εχουνε πολύ λίγη πρωτείνη τα μακαρόνια βάλε και τα 4 αυγά.

tolis93
28-07-11, 14:26
Εχουνε πολύ λίγη πρωτείνη τα μακαρόνια βάλε και τα 4 αυγά.
καλα εννοουνται τα αυγα.απλα τα συγκεκριμενα μακαρονια εχουν 20 γρ πρωτεινη στα 100 δατσ ολ

Kaloutsikos
28-07-11, 14:42
καλα εννοουνται τα αυγα.απλα τα συγκεκριμενα μακαρονια εχουν 20 γρ πρωτεινη στα 100 δατσ ολ

Πολυ μου φαινΕται ρε συ, σίγουρα;

tolis93
28-07-11, 14:45
Πολυ μου φαινΕται ρε συ, σίγουρα;
ενισχυμενα ειναι.της ζωγραφος.πολυ καλα

della
28-07-11, 15:21
Αυτό ακριβώς,

Η nektar είναι isolate,
Εφοσον δεν θέλεις να δίνεις τόσα λεφτα πάρε μια σαν την gold standard της on

οκ θα παω παλι σε nectar πανω κατω τα ιδια λεφτα ειναι :green:

Kaloutsikos
28-07-11, 15:37
ενισχυμενα ειναι.της ζωγραφος.πολυ καλα

Ποιανείς είναι;

tolis93
28-07-11, 15:44
Ποιανείς είναι;

ζωγραφος λεγεται η μαρκα.σα τη φυτρο ειναι κ αυτη τετοια προιοντα πουλαει.τα καλυτερα π εχω βρει παντως απο μακαρονια.μακραν

Fuhrer
01-08-11, 10:55
Ρε παιδια να ρωτησω κ γω κατι?Καπου ειχα βρει για την μαλτοδεξτρινη και την δεξτροζη.Μετα την προπονηση θα πρεπει να παιρνω κ απτις 2?Αν βαλω πχ τα 35γρ πρωτεινης κ 45γρ δεξτροζη(με στοχο να μεινω στα 80 κιλα που ειμαι) υπαρχει προβλημα?Χρειαζεται κ η μαλτο οπωσδηποτε?

Kaloutsikos
01-08-11, 11:40
Ρε παιδια να ρωτησω κ γω κατι?Καπου ειχα βρει για την μαλτοδεξτρινη και την δεξτροζη.Μετα την προπονηση θα πρεπει να παιρνω κ απτις 2?Αν βαλω πχ τα 35γρ πρωτεινης κ 45γρ δεξτροζη(με στοχο να μεινω στα 80 κιλα που ειμαι) υπαρχει προβλημα?Χρειαζεται κ η μαλτο οπωσδηποτε?

Οχι ρε συ οτι θες εσυ βαλε!

Fuhrer
01-08-11, 11:51
Τι εννοεις οτι θες εσυ βαλε?Οτι θελω εγω απο αυτα τα 2 η να βαλω μεσα οτι ναναι?

Txc
01-08-11, 11:59
Φαε καμια μπανανα μεταπροπονητικα καπακι με την whey...
Οτι καλυτερο, απευθειας απο την φυση, ουτε επεξεργασια, ουτε τπτ...

Το καλυτερο κατεμε ειναι μονο whey μεταπροπονητικα 40γρ σε νερακι και μετα απο καμια ωρα ενα δυνατο γευμα, το οποιο σε παιρνει να ειναι υπερθερμιδικο οταν ειναι το πρωτο σου στερεο μεταπροπονητικο γευμα...

Η αναπληρωση του γλυκογονου στο σωμα θελει αρκετες ωρες, οποτε ειτε παρεις δεξχτροζη, ειτε φας μπανανα, ειτε δεν φας κανενα απο τα 2 και κανεις γευμα μετα απο καμια ωρα αφου πιεις την whey ειναι το ιδιο πραγμα για μενα...




Ειμαι εναντιον της κετο διατροφης ( δεν ειμαι αγωνιστικος )...

Fuhrer
01-08-11, 12:05
Τελειωνω καθε προπονηση κατα τις 11.30-12 το βραδυ...Δν γινεται μετα να φαω γευμα κανονικο...Πινω την πρωτεινη κ μετα απο καμια ωρα (κατα τη μια δλδ) τσιμπαω κ ενα γιαουρτακι 2% στραγγιστο.Αυτα.Τωρα λεω να πεταξω μεσα στην πρωτεινη κ 5γρ κρεατινη κ δεξτροζη αλλα αν δεν ειναι αναγκαια τρωω απλα την μπανανα.Αλλα θα εχει το ιδιο αποτελεσμα απο θεμα ποσοτητας εννοω.Δεν θελει κατι παραπανω απο μια μπανανα ε?

Txc
01-08-11, 12:21
Ειναι λιγακι βαρβαρη η ωρα που τελειωνεις την προπονηση...
Προσωπικα αν ειχα ενα παρομοιο προγραμμα, θα επινα 40γρ whey ( καθαρη γραμμωσης παντα ) καπακι μπανανα ( προτιμω την μπανανα απο δεξτροζη ) και μετα απο καμια ωρα το γιαουρτακι 0% ( γενικα προτιμω αποβουτυρωμενα γαλακτομικα, αυτα με τα λιπαρα ισως εχουν υποστει λιγοτερη επεξεργασια αλλα εχουν κορεσμενα λιπαρα ), 5-6 ωμα αμυγδαλα αναλατα και υπνο ( λογικα θα εισαι στο 5ο με 6ο γευμα, καλα 6 γευματα τα θεωρω too much, 5 γευματα ειναι καλα )...

Fuhrer
01-08-11, 12:27
Κανε τον κοπο κ μπες στο Διατροφη κ τσεκαρε το Αλχημειες διατροφης.Εκει εχω γραψει τι σαβουρες τρωω :D .Η αληθεια ειναι οτι ειναι αργα αλλα δεν μπορω να παω για προπονηση πριν τις 8-9 το βραδυ.Πολλα ποζερια πολλες γκομενες κ γενικα δεν εχει τις καλτ φιγουρες τους καμμενους που εχει το βραδακι :D

Kaloutsikos
02-08-11, 22:15
Τι εννοεις οτι θες εσυ βαλε?Οτι θελω εγω απο αυτα τα 2 η να βαλω μεσα οτι ναναι?

Aπο μάλτο/δέξτρο εννοώ.
Θα συμφωνήσω με τον φίλο για την μπανάνα.


Φαε καμια μπανανα μεταπροπονητικα καπακι με την whey...
Οτι καλυτερο, απευθειας απο την φυση, ουτε επεξεργασια, ουτε τπτ...

Το καλυτερο κατεμε ειναι μονο whey μεταπροπονητικα 40γρ σε νερακι και μετα απο καμια ωρα ενα δυνατο γευμα, το οποιο σε παιρνει να ειναι υπερθερμιδικο οταν ειναι το πρωτο σου στερεο μεταπροπονητικο γευμα...

Η αναπληρωση του γλυκογονου στο σωμα θελει αρκετες ωρες, οποτε ειτε παρεις δεξχτροζη, ειτε φας μπανανα, ειτε δεν φας κανενα απο τα 2 και κανεις γευμα μετα απο καμια ωρα αφου πιεις την whey ειναι το ιδιο πραγμα για μενα...




Ειμαι εναντιον της κετο διατροφης ( δεν ειμαι αγωνιστικος )...

Δεν θα έλεγα ώρες αλλά λεπτά.:green:

jonsboy
02-08-11, 23:21
Είμαι σε περίοδο όγκου, και μεταπροπονητικό χρησιμοποιώ whey, γλυκόζη, μέλι και μια μπανάνα. καλά είναι?

leftis
02-08-11, 23:25
Είμαι σε περίοδο όγκου, και μεταπροπονητικό χρησιμοποιώ whey, γλυκόζη, μέλι και μια μπανάνα. καλά είναι?

Θα έλεγα να βάλεις και 40-50 γρ βρώμη.

ΕΔΙΤ: δεν είχα δει την μπανάνα

kostas_med13
02-08-11, 23:26
Είμαι σε περίοδο όγκου, και μεταπροπονητικό χρησιμοποιώ whey, γλυκόζη, μέλι και μια μπανάνα. καλά είναι?

τουλαχιστον βγαλε το μελι μη σου πω και τη γλυκοζη.. η μπανανα ειναι οτι πρεπει:thumbup:

jonsboy
02-08-11, 23:34
τουλαχιστον βγαλε το μελι μη σου πω και τη γλυκοζη.. η μπανανα ειναι οτι πρεπει:thumbup: είναι κάπως βαριά όλα μαζί ε? :green:

jonsboy
02-08-11, 23:39
και κάτι ακόμα off topic όμως την βρόμη(κουάκερ) μπορώ να την τρώω με κάτι διαφορετικό εκτός από γάλα?

kostas_med13
02-08-11, 23:39
είναι κάπως βαριά όλα μαζί ε? :green:

ε ναι καπως :P.. αν θες φαε και 2 μπανανες

Kaloutsikos
03-08-11, 10:40
και κάτι ακόμα off topic όμως την βρόμη(κουάκερ) μπορώ να την τρώω με κάτι διαφορετικό εκτός από γάλα?

Ψάξε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?32-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82) φίλος,
έχει συνταγές με βρώμη.

Txc
03-08-11, 12:07
Η αναπληρωση του γλυκογονου στο σωμα δεν γινετε αμεσα, αλλα θελει αρκετες ωρες...

Γνωμη μου το καλυτερο ειναι μεταπροπονητκα 40γρ - 50γρ whey σε νερακι και μετα απο καμια ωρα ενα καλο στερεο γευμα με μπολικο υδατανθρακα ( ρυζακι ) και πρωτεινη ( φιλετο κοτοπουλο ) και την σαλατα σου ( σε παιρνει το προτο μεταπροπονητικο στερεο γευμα σου, να ειναι υπερθερμιδικο )...

Αυτο κανω εγω τουλαχιστον και ειμαι μια χαρα...

kostas_med13
03-08-11, 12:11
Η αναπληρωση του γλυκογονου στο σωμα δεν γινετε αμεσα, αλλα θελει αρκετες ωρες...

Γνωμη μου το καλυτερο ειναι μεταπροπονητκα 40γρ - 50γρ whey σε νερακι και μετα απο καμια ωρα ενα καλο στερεο γευμα με μπολικο υδατανθρακα ( ρυζακι ) και πρωτεινη ( φιλετο κοτοπουλο ) και την σαλατα σου ( σε παιρνει το προτο μεταπροπονητικο στερεο γευμα σου, να ειναι υπερθερμιδικο )...

Αυτο κανω εγω τουλαχιστον και ειμαι μια χαρα...

γιαυτο μετα την προπονηση ειναι απτις λιγες στιγμες της μερας που θα φαμε απλο υδατανθρακα, ωστε να ανεβουν γρηγορα τα επιπεδα ινσουλινης ;)

jannous44
03-08-11, 16:17
....κάποιες από τις γνωστες πηγες υδατάνθρακα (πατάτα,ρύζι,μακαρόνια...) έχουν υψηλό GI αλλά είναι σύνθετοι άρα δεν κάνουν για μετά την προπόνηση.


>>>Φίλε κάνεις λάθος, υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο.

Βλέπε εμένα, τον vag κι άλλους...αλλά και τον φίλο μου τον Στέλιο (κάπου υπάρχει νομίζω τόπικ και φωτός απο τους αγωνες) που κατεκτησε την πρωτη θέση στη κατηγορία του στο παγκόσμιο τον περασμένο Νοέμβριο.
Και ξέρεις κάτι, όλη η προετοιμασία του ήταν χωρις συμπληρώματα, παρα μόνο με καρνιτινη.
Απο υδατάνθρακες έτρωγε (αυτη τη χρονιά) κυριως πατάτα και ελάχιστη βρωμη.
Τωρα θα μου πεις "αν θέλω σε πιστεύω" και θα συμφωνήσω, πάντως υπάρχει τρόπος να τ διαπιστώσεις, και δεν εννοώ ρωτώντας τον, γιατι κάλλιστα θα μπορουσαμε να υποθέσουμε ότι και αυτός θα σου πει ψέμματα, αλλά με το να δοκιμάσεις και ο ίδιος.
Δεξτρόζη?? Ποιά δεξτρόζη, δεν εχει χρησιμοποιήσει ποτέ, χωρις να θελω να πω ότι ειναι λάθος ή ότι ειμαι κατά.
Κι αν γυρίσεις και μου πεις, "κοιτα BRaWNy, δεν είναι φυσικός όμως", τότε πάρε το παράδειγμα του vag και που σαν αυτόν υπάρχουν κι άλλοι, που άκουσαν κάποια πράγματα απο μένα και δεν πνίγονται σε μια "κουταλιά νερό" για τέτοια θέματα, άλλα είναι που πρέπει να δίνει κανείς περισσότερη σημασία και εστιασμό, μην χάνετε τον καιρό σας με πολύπλοκα πράγματα και GIs και τέτοια.
Σας υπόσχομαι ότι δεν θα το μετανοιώσετε.
Κάποια πράγματα αν τα δοκιμάσετε, μετα κάποια άλλα που νομίζατε ότι χαίρουν άκρας σημασίας, θα σας φαινονται απλά μακρινά και "μικρά", αν με πιάνετε.

Εσεις κάντε αυτά που πρέπει, όπως πρέπει, και εστιαστείτε σε αυτά που πραγματικά πρέπει, και φάτε μετα την προπόνηση την πατατούλα σας ή το ρυζάκι σας, αν δεν θέλετε την δεξτρόζη και να δείτε πως κάποια πράγματα είναι πιό απλά απο ότι φαντάζεστε.

Πέραν της δεξτρόζης, για όσους δεν θέλουν να την χρησιμοποιήσουν σε cutting, αλλά και σε κάποιες περιπτωσεις για κάποιους που "πρέπει" να την κόψουν, το μπασμάτι και η πατάτα είναι οι πλέον καταλληλότερες πηγές υδατάνθρακα για μετα την προπόνηση αλλά και γενικότερα για επιλογές στο ημερήσιο πλάνο.

Εκτός κι αν "χτυπάτε" ινσουλίνη 3 φορες την μέρα και χλαπακιάζετε και τα γλυκά σας, τα κέικ σας, τις πίτσες σας χωρις αυτά να σας εμποδίσουν στο cutting, και αν "χτυπάτε" και αυξητική ακόμη λιγότερο.
Όχι ότι τα παραπάνω ειναι μέρος όλης της δίαιτας ή προετοιμασίας, αλλά σε κάποια στιγμή είναι μέρος της.

edit:
Κάποια πράγματα που σας λένε ότι δουλεύουν και δεν ξέρετε ακόμη πως δουλεύουν, εσεις κάντε τα , δοκιμάστε τα, φτάστε στο αποτέλεσμα και υπάρχει και καιρός σιγά σιγά να μάθετε και πως δουλεύουν, κατ' αρχην θα σας τα "πει" το ίδιο το σωμα σας.
Μέχρι να την ψάξετε καλά, να μάθετε το ένα και το άλλο και στην παραμικρή λεπτομέρεια και σε επιστημονικό βαθμό, ο καιρός θα περνάει όσο δεν περνάτε σε "δράση".
Εκτός κι αν δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη αυτός που σας προτείνει κάτι, οπότε τότε κάντε ότι νομίζετε...
Εγω απλά θεωρω καθήκον μου να πω την γνωμη μου και την γνωση μου, να σας την μεταφέρω, να υπάρχει και ο καθένας θα κρίνει μόνος του.
Το θέμα πάνω απο όλα δεν είναι μόνο αυτά που θα πω ή θα πει κανείς, αλλά και το ότι θα σας κάνω να "σκέφτεστε" παραπάνω σε κάποια πράγματα, και αυτό μου αρκεί, ασχετα αν τα ασπαστείτε ή όχι.


:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

jonsboy
03-08-11, 17:27
ευχαριστώ παίδες για την βοήθεια

Spyrous
04-08-11, 14:27
Μαζι με την πρωτεινη προτιμοτερος ειναι ο συνδιασμος μπανανα/βρωμη/ρυζι και μετα απο καπια ωρα κοτοπουλο με τι απο τα 2 βρωμη ρυζι?

Kaloutsikos
04-08-11, 18:51
Μαζι με την πρωτεινη προτιμοτερος ειναι ο συνδιασμος μπανανα/βρωμη/ρυζι και μετα απο καπια ωρα κοτοπουλο με τι απο τα 2 βρωμη ρυζι?

Δηλαδή για μεταπροπονητικό πίνεις πρωτεΐνη με ρύζι και από κάποια ώρα κοτόπουλο με ρύζι? Και αν ναι μετά από πόση ώρα?

Spyrous
04-08-11, 19:40
Δηλαδή για μεταπροπονητικό πίνεις πρωτεΐνη με ρύζι και από κάποια ώρα κοτόπουλο με ρύζι? Και αν ναι μετά από πόση ώρα?

Πινω την whey σε νερο με μια μπανανα και μετα απο 40λεπτα κοτοπουλο με βρωμη εφαγα πχ σημερα...

thegravijia
04-08-11, 20:49
Είμαι σε περίοδο όγκου, και μεταπροπονητικό χρησιμοποιώ whey, γλυκόζη, μέλι και μια μπανάνα. καλά είναι?

bγαλε το μελι κ εισαι οκ

deluxe
05-08-11, 22:52
Γιατι τρωτε βρωμη μεταπροπονητικα; Δε μπορω να το καταλαβω.. Ασε που δε κολλαει κιολας.. Στο πρωϊνο παει περισσοτερο. Αλλα οι φυτικες ινες που εχει δεν τη καθιστουν και καλυτερη επιλογη για μεταπροπονητικο.

tolis93
05-08-11, 23:40
Διάβασα πως το καλύτερο για μεταπρο από υδατανθρακα είναι σαχάρα. Έχουν τέτοια τα μακαρόνια κ το ρύζι? Κ γτ όχι φρούτα τότε?

Spyrous
05-08-11, 23:44
Εγω παντα μισο μισο το τροω μιση ποσοτητα που κα8οριζω βρωμη μιση ρυζι

giannis64
06-08-11, 12:02
Διάβασα πως το καλύτερο για μεταπρο από υδατανθρακα είναι σαχάρα. Έχουν τέτοια τα μακαρόνια κ το ρύζι? Κ γτ όχι φρούτα τότε?

αν θυμαμαι καλα, τα φρουτα λογο φρουκτοζης, ανεβαζουν το γλυκογονο στο συκωτι παρα το μυικο γλυκογονο. αν δεν θυμαμαι καλα ας με διορθωσει καποιος.

koulisss
06-08-11, 16:33
καλησπερα παιδεια,σχετικα μετο μεταπροπονητικο 8ελω να ρωτησω ειμαι σε φαση γραμμωσης και για το μεταπροπονητικο χρησημοποιω 10 γρ μαλτοδεξ και 10 δεξτροζη, μερικα ατομα μου ειπαν να βγαλω τελειως τον υδαταν8ρακα μετα την προπο,εσυς τι λετε να κανω? γιατη αποσο ξερω υδαταν8ρακα χρειαζομαστε στο τελος της προπονησης!

deluxe
07-08-11, 00:20
Με 20γρ συνολο δε πας πουθενα. Το λιγοτερο 40 θελει.

*Βασικα τωρα ειδα οτι λες για γραμμωση. Εξαρταται σε πιο σταδιο εισαι. Εγω στο τελευταιο δεν εβαζα σχεδον καθολου ή οποτε εβαζα μονο waxy. Βεβαια εκανα και keto διατροφη.*

leftis
08-08-11, 15:39
Πόση δεξτρόζη χρειάζομαι στο μεταπροπονητικό ρόφημα 35γρ πρωτ/300 ml νερό.

PEGY
09-08-11, 09:15
Τον τελευταίο καιρο προσπαθω να αυξάνω την αντοχή μου,
έτσι κάνω προπονήσεις μετρίας έντασης και μεγάλης διάρκειας,
τι ενδεικνυται για μεταπροπονητικο;

aprosektos
09-08-11, 09:17
Τον τελευταίο καιρο προσπαθω να αυξάνω την αντοχή μου,
έτσι κάνω προπονήσεις μετρίας έντασης και μεγάλης διάρκειας,
τι ενδεικνυται για μεταπροπονητικο;
νομιζω πως το σκεπτικο της πρωτεινης με τον απλο υδατανθρακα μεταπροπονητικα ισχυει κ εδω

PEGY
09-08-11, 09:46
νομιζω πως το σκεπτικο της πρωτεινης με τον απλο υδατανθρακα μεταπροπονητικα ισχυει κ εδω

Ευχαριστώ!

Με λιγο παραπάνω υδατάνθρακα ίσως;

Κατα τη διάρκεια τα ισοτονικά ποτα, βοηθούν;

Txc
09-08-11, 11:31
<< Η περιεκτικότητα της μπανάνας σε Κάλιο είναι ιδιαίτερα υψηλή σε σχέση με άλλα φρούτα και τρόφιμα. Το Κάλιο είναι ένας ηλεκτρολύτης που παίζει σπουδαίο ρόλο στην πρωτεϊνοσύνθεση και τη διατήρηση και ανάπτυξη της μυϊκής μάζας, καθώς το κάλιο ρυθμίζει τα νευρικά ερεθίσματα για τη μυϊκή συστολή. Μια δίαιτα πλούσια σε Κάλιο έχει αποδειχθεί ότι αποτελεί προστατευτικό παράγοντα για την εμφάνιση αρτηριακής υπέρτασης, καθώς βοηθά στην απομάκρυνση της περίσσειας Νατρίου. >>





<< Οι μπανάνες περιέχουν τρία φυσικά σάκχαρα - σακχαρόζη, φρουκτόζη και γλυκόζη σε συνδυασμό με φυτική ίνα. Μια μπανάνα είναι μία άμεση, συνεχή και ουσιαστική πηγή ενέργειας. Η έρευνα απέδειξε ότι μόνο δύο μπανάνες παρέχουν αρκετή ενέργεια για μια εντατική προπόνηση 90 λεπτών. Δεν είναι απορίας άξιο ότι η μπανάνα είναι το νούμερο ένα φρούτο στον κόσμο των αθλητών. Αλλά η ενέργεια δεν είναι ο μόνος τρόπος που μπορεί μια μπανάνα να μας βοηθήσει να είμαστε σε καλή κατάσταση. Μπορεί επίσης να βοηθήσει, εμποδίζοντας ένα σημαντικό αριθμό ασθενειών, αλλά προκειμένου να καταστεί αυτό δυνατό πρέπει να προστεθεί στην καθημερινή μας διατροφή. >>



Θα προτιμησω μαλλον την μπανανα ( φυσικο, απευθειας απο την φυση ) απο την δεξτροζη ( προιον επεξεργασιας )...

aprosektos
09-08-11, 14:07
Ευχαριστώ!



Κατα τη διάρκεια τα ισοτονικά ποτα, βοηθούν;
κατα την διαρκεια ειδικο αμυλο πατατας (vitargo) , ενεργειακο ροφημα χωρις καφεινη, σκετο νερο, νερο με σταγονες απο λεμονι, σκονη υδατανθρακων σε νερο, τσαι (σκετο), χυμος φρουτων αραιωμενος σε νερο.

PEGY
09-08-11, 15:27
κατα την διαρκεια ειδικο αμυλο πατατας (vitargo) , ενεργειακο ροφημα χωρις καφεινη, σκετο νερο, νερο με σταγονες απο λεμονι, σκονη υδατανθρακων σε νερο, τσαι (σκετο), χυμος φρουτων αραιωμενος σε νερο.

Ευχαριστώ! Μ άρεσε η ιδέα του χυμού αραιωμένου σε νέρο :thumbup:

leftis
09-08-11, 15:52
Πόση δεξτρόζη χρειάζομαι στο μεταπροπονητικό μου? Βάζω 1μιση scoop πρωτείνη δηλ. γύρω στα 35 γρ.

Spyrous
09-08-11, 15:56
Πόση δεξτρόζη χρειάζομαι στο μεταπροπονητικό μου? Βάζω 1μιση scoop πρωτείνη δηλ. γύρω στα 35 γρ.

Kα8αρα σου κιλα 0.5για γραμμωση 1.1για ογκο αν 8υμαμαι καλα την κυριακη που ειχα διαβασει το threat

leftis
09-08-11, 18:19
Kα8αρα σου κιλα 0.5για γραμμωση 1.1για ογκο αν 8υμαμαι καλα την κυριακη που ειχα διαβασει το threat


Δεν είναι πολλά 75 γρ δεξτρόζη? Θα γίνεται πολύ γλυκό μετά. Μήπως είναι καλύτερα κάτι του στύλ 40 γρ δεξτρόζη και μια μπανάνα?

deluxe
09-08-11, 18:48
Η μπανανα εχει πολλα παραπανω σακχαρα.

giannis64
09-08-11, 21:25
ναι αλλα εχουν διαφορα τα ζαχαρα της μπανανας απο της δεξτροζης..

Fuhrer
10-08-11, 13:32
Παιδια αρχισα για πρωτη φορα την κρεατινη.Βαζω 5γρ μαζι με την πρωτεινη κ μια μπανανα μετα απο καθε προπονηση.Δεν εχω κανει ουτε overload ουτε τπτ κ ουτε προκειται.Απλα θελω να την λαμβανω για οσα χρονια θα γυμναζομαι απο εδω κ στο εξης (3 φορες τη βδομαδα).Σαν ποσοτητα ειναι ενταξει η οχι?Τα 5γρ ειναι πανω κατω μια κουταλια του γλυκου γεματη η κανω μακακιες?

deluxe
10-08-11, 15:46
Καλυτερα να την λαμβανεις καθε ημερα για 1-3 μηνες, παρα ολη σου τη ζωη 2,3 φορες την εβδομαδα. Δε πιστευω οτι θα δεις καποιο αποτελεσμα ετσι.

thegravijia
10-08-11, 17:41
Καλυτερα να την λαμβανεις καθε ημερα για 1-3 μηνες, παρα ολη σου τη ζωη 2,3 φορες την εβδομαδα. Δε πιστευω οτι θα δεις καποιο αποτελεσμα ετσι.+100
k καντε φορτωμα !

just chris
13-08-11, 11:22
λοιπον οκ,το τελειο μεταπρο απ'οσο βλεπω ειναι γλυκοζη μαζι με πρωτεινη! γλυκοζη ειναι αυτη η κολλωδης μαζα μεσα σε βαζακι που ειναι,ε;;ποσο βαζω;;;

Spyrous
13-08-11, 11:46
Kα8αρα σου κιλα 0.5για γραμμωση 1.1για ογκο αν 8υμαμαι καλα την κυριακη που ειχα διαβασει το threat

:thumbup::thumbup:

tolis93
16-08-11, 21:21
παιδια πιτακι βρωμης για μεταπροπονητικο γευμα ειναι οκ?4 ασπραδια 60 γρ βρωμη

GHOSTGR
25-08-11, 18:02
Παιδια αυτο που κανω εγω αυτο τον καιρο ειναι αμεσος μετα την προπονηση 10γρ
φρουκτοζη και μια μπανανα.Μετα απο 30-40λ κανονικο γευμα.:thumbup:

Txc
25-08-11, 20:29
παιδια πιτακι βρωμης για μεταπροπονητικο γευμα ειναι οκ?4 ασπραδια 60 γρ βρωμη

Δεν χρησημοποιεις whey?
Καλο μου φαινετε 20γρ πρωτεινη περιπου και συνθετος υδατανθρακας...

Απο το να φας κανα φρουτο ή μελι, καλυτερα φαε βρωμη ( συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου )...
Βεβαια αν ειχες δεξτροζη ακομα καλυτερα...

Ας υποθεσουμε οτι αυτο ειναι το μεταπροπονητικο σου ροφημα, στο πρωτο σου στερεο μεταπροπονητικο βαζεις παλι συνθετο υδατανθρακα?

Εγω ετρωγα μπανανα στο μεταπρονητικο ροφημα, αλλα τα απεκλεισα τελειως τα φρουτα απο την διατροφη μου πλεον...

TToni Shark
25-08-11, 21:46
Δεν χρησημοποιεις whey?
Καλο μου φαινετε 20γρ πρωτεινη περιπου και συνθετος υδατανθρακας...

Απο το να φας κανα φρουτο ή μελι, καλυτερα φαε βρωμη ( συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου )...
Βεβαια αν ειχες δεξτροζη ακομα καλυτερα...

Ας υποθεσουμε οτι αυτο ειναι το μεταπροπονητικο σου ροφημα, στο πρωτο σου στερεο μεταπροπονητικο βαζεις παλι συνθετο υδατανθρακα?

Εγω ετρωγα μπανανα στο μεταπρονητικο ροφημα, αλλα τα απεκλεισα τελειως τα φρουτα απο την διατροφη μου πλεον...

Δεν νομίζω ότι είναι και το πιο υγιεινό να αποκλείουμε τα φρούτα από την διατροφή μας:unsure:

Txc
26-08-11, 09:28
Δεν νομίζω ότι είναι και το πιο υγιεινό να αποκλείουμε τα φρούτα από την διατροφή μας:unsure:

Μια χαρα ειναι, η φρουκτοζη ειναι αχριστη και βιταμινες κτλ παιρνω απο πολυβιταμινη...
θα προτιμησω συνθετους υδατανθρακες και οχι απλα υδατανθρακα και θα παρω τις βιταμινες μου απο τα χαπια ( γλιτωνω και θερμιδες )...

GHOSTGR
26-08-11, 18:11
Δεν χρησημοποιεις whey?
Καλο μου φαινετε 20γρ πρωτεινη περιπου και συνθετος υδατανθρακας...

Απο το να φας κανα φρουτο ή μελι, καλυτερα φαε βρωμη ( συνθετος υδατανθρακας = αναπληρωση μυικου γλυκογονου )...
Βεβαια αν ειχες δεξτροζη ακομα καλυτερα...

Ας υποθεσουμε οτι αυτο ειναι το μεταπροπονητικο σου ροφημα, στο πρωτο σου στερεο μεταπροπονητικο βαζεις παλι συνθετο υδατανθρακα?

Εγω ετρωγα μπανανα στο μεταπρονητικο ροφημα, αλλα τα απεκλεισα τελειως τα φρουτα απο την διατροφη μου πλεον...

Aυτο που θελει ο οργανισμος αμεσος μετα την προπονηση ειναι γρυγορο υδατανθρακα.Στο γευμα μετα απο 30-40λ
εχω μπασματι με κοτοπουλο η τονο.Καποιες φορες κανω ενα μιγμα με ταχινι μελι και κουακερ οποτε να και η WHEY.:thumbup:

beefmeup
26-08-11, 18:13
Δεν νομίζω ότι είναι και το πιο υγιεινό να αποκλείουμε τα φρούτα από την διατροφή μας:unsure:

:thumbup::thumbup::thumbup:

tolis93
27-08-11, 18:05
Μια χαρα ειναι, η φρουκτοζη ειναι αχριστη και βιταμινες κτλ παιρνω απο πολυβιταμινη...
θα προτιμησω συνθετους υδατανθρακες και οχι απλα υδατανθρακα και θα παρω τις βιταμινες μου απο τα χαπια ( γλιτωνω και θερμιδες )...
τοτε και στον καφε ασπαρταμη να μη παρουμε θερμιδες:green: ελα ρ συ μη γινεσαι ακραιος.ιδια ειναι τα χαπακια με τα φρουτακια της φυσης?

Txc
27-08-11, 18:15
Anyway δεν εχει σημασια τι κανω εγω...
Τολι θα σου πρωτεινα να κρατησεις την βρωμη για pre workout...
Τωρα για post workout, εχεις διαφορες επιλογες:

1) Whey, Μπανανα και ρυζογκοφρετα
2) Whey, Μελι και ρυζογκοφρετα
3) Μονο whey και στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο σου, μετα απο κανα μισαωρο πες απο το ροφημα, φαε ΑΣΠΡΟ ρυζι ή ΑΣΠΡΟ ψωμι ( μαυρο ρυζι και μαυρο ψωμι, pre workout καλυτερα )...
4) Whey και Δεξτροζη

Αυτο το αναβολικο παραθυρο που λενε, οτι εχεις μιση ή μια ωρα μετα το workout για να παρεις ροφημα ή να φας ειναι ενας μυθος...

Ετσι λεω...

Μονο μπανανα τροω απο φρουτα, το πρωι...
Ναι αλλαξα παλι την διατροφη μου, θα την κανω update στο ποστ μου συντομα...

tolis93
27-08-11, 23:40
Anyway δεν εχει σημασια τι κανω εγω...
Τολι θα σου πρωτεινα να κρατησεις την βρωμη για pre workout...
Τωρα για post workout, εχεις διαφορες επιλογες:

1) Whey, Μπανανα και ρυζογκοφρετα
2) Whey, Μελι και ρυζογκοφρετα
3) Μονο whey και στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο σου, μετα απο κανα μισαωρο πες απο το ροφημα, φαε ΑΣΠΡΟ ρυζι ή ΑΣΠΡΟ ψωμι ( μαυρο ρυζι και μαυρο ψωμι, pre workout καλυτερα )...
4) Whey και Δεξτροζη

Αυτο το αναβολικο παραθυρο που λενε, οτι εχεις μιση ή μια ωρα μετα το workout για να παρεις ροφημα ή να φας ειναι ενας μυθος...

Ετσι λεω...

Μονο μπανανα τροω απο φρουτα, το πρωι...
Ναι αλλαξα παλι την διατροφη μου, θα την κανω update στο ποστ μου συντομα...
αυριο θα χτυπησω ρυζακι με απσραδια και γαλοπουλα.το μονο θεμα ειναι πως εχω μονο καστανο ρυζι απο το αλλο δε παιζει.χαλαλι ομως καιρο τωρα ολικης τρωω και για μεταπροπονητικα και λειτουργουν:green:

Devil
28-08-11, 06:08
τοτε και στον καφε ασπαρταμη να μη παρουμε θερμιδες:green: ελα ρ συ μη γινεσαι ακραιος.ιδια ειναι τα χαπακια με τα φρουτακια της φυσης?

τι διαφορες εχουν?

jackaction
28-08-11, 06:15
τα χαπακια δεν φωτοσυνθετουν:green::turtle::turtle::turtle:

Devil
28-08-11, 06:35
τα χαπακια δεν φωτοσυνθετουν:green::turtle::turtle::turtle:

μπραβοοοοοο.....:clap::clap::clap: κερδιζεις ενα infraction για αυτο το οφφ και για το προηγουμενο στο θεμα με τη β-αλανινη....:thumbup:

morello
29-08-11, 13:42
να ρωτησω ρε παιδια κατι
μου τελειωσε η πρωτεινη και δεν προλαβα να παω να παρω.
σημερα επειδη εχω προπονα αν κανω 5 αυγα(ασπραδια) στο τηγανι και παρω και μια μπανανα θα μαι καλα?
επισης ειναι καλυτερο τα αυγα να τα φαω μεταπροπονητικα βραστα η ψητα?(ματια)

morello
29-08-11, 14:16
καμια απαντηση κανεις ?

tolis93
29-08-11, 15:39
καμια απαντηση κανεις ?

ειτε σε αντικολλητικο χωρις λαδι ειτε βραστα το ιδιο μας κανουν.ειναι καλυτερο απο συμπληρωμα το φαγητο κανονας αυτο.για μενα καντα βραστα για να τα παρεις πιο χαλαρα μαζι με την εννοια οτι αν τα κανεις σε αντικολλητικο θες ταπερακια κ ιστοριες ενω τα βραστα σε ενα σακουλακι κ διατειρουνται καλυτερα σε γευση.μεταπροπονητικο=ρυζακι με βραστα αυγουλακια κ γαλοπουλα καιρο τωρα:green:

tolis93
29-08-11, 22:56
μωλις διαβασα ενα αρθρο και κουλαθηκα,εδω λεει πως μεταπροπονητικα δε χρειαζομαστε υδατανθρακα.ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο η οχι? το αρθο ειναι στα αγγλικα και ειναι αυτο εδω http://www.bodybuilding.com/fun/the-refueling-factor-how-many-carbs-post-workout.html

Toxical
29-08-11, 23:04
μωλις διαβασα ενα αρθρο και κουλαθηκα,εδω λεει πως μεταπροπονητικα δε χρειαζομαστε υδατανθρακα.ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο η οχι? το αρθο ειναι στα αγγλικα και ειναι αυτο εδω http://www.bodybuilding.com/fun/the-refueling-factor-how-many-carbs-post-workout.html

Φυσικα και ισχυει εχει συζητηθει πολλες φορες στο forum το αν χρειαζεται υδατανθρακας μετα την προπονηση και αυτο γιατι ι πρωτεινη απο μονη της μπορει να σε φερει σε αναβολικη κατασταση απλα για συγουρια περνουμε και λιγο υδατανθρακα.

tolis93
29-08-11, 23:05
Φυσικα και ισχυει εχει συζητηθει πολλες φορες στο forum το αν χρειαζεται υδατανθρακας μετα την προπονηση και αυτο γιατι ι πρωτεινη απο μονη της μπορει να σε φερει σε αναβολικη κατασταση απλα για συγουρια περνουμε και λιγο υδατανθρακα.

ωραιοτατα.κατα μεσο ορο ανα κιλο βαρους γνωριζεις?δε το χα παρατηρησει ποτε στο μεταξυ οτι εχει συζητηθει κατι τετοιο εδω μεσα.ευχαριστω

Txc
29-08-11, 23:12
και εγω σου λεω γιατι να καταναλωσεις απλο υδατανθρακα μεταπροπονητικα και οχι συνθετο?
αφου η επομενη προπονηση θα ειναι τουλαχιστον μετα απο 24 ωρες...

Toxical
29-08-11, 23:16
και εγω σου λεω γιατι να καταναλωσεις απλο υδατανθρακα μεταπροπονητικα και οχι συνθετο?
αφου η επομενη προπονηση θα ειναι τουλαχιστον μετα απο 24 ωρες...

Εννοεις βρωμη? Δεν θα ειναι λιγο δισπεπτη για μετα την προπονηση και θα κανει αρκετη ωρα να απορροφηθει?Επειδη περιεχει φυτικες ινες

Toxical
29-08-11, 23:19
ωραιοτατα.κατα μεσο ορο ανα κιλο βαρους γνωριζεις?δε το χα παρατηρησει ποτε στο μεταξυ οτι εχει συζητηθει κατι τετοιο εδω μεσα.ευχαριστω

Αμα τρως υδατανθρακα μετα το γυμναστηριο κρατα τον κακο δεν σου κανει απλα μην τρελενεσαι αμα καποια μερα ξεμινεις δεν θα γινει και τιποτα.

Txc
29-08-11, 23:22
Εννοεις βρωμη? Δεν θα ειναι λιγο δισπεπτη για μετα την προπονηση και θα κανει αρκετη ωρα να απορροφηθει?Επειδη περιεχει φυτικες ινες

Ε και? Εχω 24 ωρες τουλαχιστον μεχρι την επομενη προπονηση και ο συνθετος υδατανθρακας αναπληρωνει το μυικο γλυκογονο...
Η δεξτροζη τι σου προσφερει? Γρηγορη αφομοιωση και αναπληρωση του μυικου γλυκογονου? Μια προπονηση δεν κανεις την ημερα?
Δεν ξερω, απλα βρωμη + μπανανα ( 10γρ φρουκτοζη ) ειναι κατα πολυ ανωτερο σε διατροφη αξια απο τις αδειες θερμιδες της δεξτροζης...

tolis93
29-08-11, 23:24
Αμα τρως υδατανθρακα μετα το γυμναστηριο κρατα τον κακο δεν σου κανει απλα μην τρελενεσαι αμα καποια μερα ξεμινεις δεν θα γινει και τιποτα.

απλα κωλοφορτονομαι παω στα 50 γρ κ αναγκαζομαι να μειωνω στο μεσημεριανο κ στο απογευματινο ενω μπορουσα να κοπανισω εκει ρυζι μακαρονια κτλπ.οκ μεταπροπονητικο θα παιζει κ μακαρονι και ρυζι και γλυκοπατατα αλλα οχι τοσο φορτομενα.επισης μωλις διαβασα πως γαλα μαζι με whey ειναι μπομπα για μετα τη προπονα.δε ξερω με το σοκολατουχο τι παιζει.θα κανω ενα πειραμα κ θα δω τι γινεται.αυριο 6 ασπραδια κ μισο λιτρο γαλα.κακαο δε παιζει για αρχη.το μελι για μεταπροπονητικο βλεπω χρησιμοποιειται αλλα δεν ειναι δυσπεπτο?

Toxical
29-08-11, 23:25
Ε και? Εχω 24 ωρες τουλαχιστον μεχρι την επομενη προπονηση και ο συνθετος υδατανθρακας αναπληρωνει το μυικο γλυκογονο...
Η δεξτροζη τι σου προσφερει? Γρηγορη αφομοιωση και αναπληρωση του μυικου γλυκογονου? Μια προπονηση δεν κανεις την ημερα?
Δεν ξερω, απλα βρωμη + μπανανα ( 10γρ φρουκτοζη ) ειναι κατα πολυ ανωτερο σε διατροφη αξια απο τις αδειες θερμιδες της δεξτροζης...

Καλα και εγω μπανανα τρωω για μετα την προπονηση απλα να την αφηνεις λιγο να ωριμασει για να εχει μετατραπει το αμυλο σε σακχαρα.

Toxical
29-08-11, 23:27
απλα κωλοφορτονομαι παω στα 50 γρ κ αναγκαζομαι να μειωνω στο μεσημεριανο κ στο απογευματινο ενω μπορουσα να κοπανισω εκει ρυζι μακαρονια κτλπ.οκ μεταπροπονητικο θα παιζει κ μακαρονι και ρυζι και γλυκοπατατα αλλα οχι τοσο φορτομενα.επισης μωλις διαβασα πως γαλα μαζι με whey ειναι μπομπα για μετα τη προπονα.δε ξερω με το σοκολατουχο τι παιζει.θα κανω ενα πειραμα κ θα δω τι γινεται.αυριο 6 ασπραδια κ μισο λιτρο γαλα.κακαο δε παιζει για αρχη.το μελι για μεταπροπονητικο βλεπω χρησιμοποιειται αλλα δεν ειναι δυσπεπτο?


ενταξει και το γαλα καλο ειναι για μεταπροπονητικο απλα επιδη περιεχει λιπος θα καθηστερησει την απορροφηση την πρωτεινης,Τωρα το μελι αλλοι λενε οτι δεν ειναι καλο για μετα την προπονηση γιατι λεει οτι μετατρεπεται σε λιπος ενω αλλοι το χρησιμοποιουν.

Txc
29-08-11, 23:36
Οι περισσοτεροι βλεπουν το τυρι, αλλα την φακα δεν την βλεπουν...
Εχουμε κανει το μεταπροπονητικο ισπανικο σιριαλ...
Το αποτελεσμα στο τελος ειναι ενας συνδιασμος μεταβλητων και οχι τι θα φαω στο μεταπροπονητικο ΜΟΝΟ...

tolis93
29-08-11, 23:36
ενταξει και το γαλα καλο ειναι για μεταπροπονητικο απλα επιδη περιεχει λιπος θα καθηστερησει την απορροφηση την πρωτεινης,Τωρα το μελι αλλοι λενε οτι δεν ειναι καλο για μετα την προπονηση γιατι λεει οτι μετατρεπεται σε λιπος ενω αλλοι το χρησιμοποιουν.

γαλα και γιαουρτι για μετα τη προπο θα χρησιμοποιησω 0% αν παιξει γιαουρτι για μεταπροπο δλδ.παντως ενα μαστ γευμα που παιζει να το καθιερωσω για μεταπροπονητικο.γιαουρτι με μελι κ μακαρονια(αν δν το εχετε δοκιμασει...απλα πρεπει!!!

deluxe
30-08-11, 01:09
Ε και? Εχω 24 ωρες τουλαχιστον μεχρι την επομενη προπονηση και ο συνθετος υδατανθρακας αναπληρωνει το μυικο γλυκογονο...
Η δεξτροζη τι σου προσφερει? Γρηγορη αφομοιωση και αναπληρωση του μυικου γλυκογονου? Μια προπονηση δεν κανεις την ημερα?
Δεν ξερω, απλα βρωμη + μπανανα ( 10γρ φρουκτοζη ) ειναι κατα πολυ ανωτερο σε διατροφη αξια απο τις αδειες θερμιδες της δεξτροζης...Καμμια αποψη πανω σε αυτο; :unsure:

pepeismenos karga
30-08-11, 01:47
εγω για μεταπροπονητικο τρωω πρωτεινη και λιπος...συνηθως το καλυτερο μου ειναι whey me φυστικοβουτηρο...αλλα προτιμω τα μπλεντς πλεον[myofysion] που εχει και πολλων πηγων και πεταω μεσα και το λιπαρο μου...
καπιος αναφερε σε προηγουμενη σελιδα πως μετα την προπονηση ο οργανισμος χρειαζεται γρηγορο υδατανθρακα....ουτε καν...μετα την προπονηση ο οργανισμος χρειαζεται πρωτεινη...η αμινοξεα γενικα γιαν ααναπληρωσει το μυικο ιστο ...ο υδατανθρακας αναπληρωνει το γλυκογονο μονο[το οποιο δεν ξεγεμιζει ποτε] και το γλυκογονο θα ξαναπαραχθει και απο την περισσεια πρωτεινη....
τωρα συνηθως λεμε να περνουμε υδτανθρακα μετα την προπονηση γιατι κανει μπουστ την ινσουλινη η οποια μεταφερει τα αμινοξεα στους μυς και τους υδατανθρακες καθως και το λιπος.....στην ουσια δηλαδη λεμε να φαμε κατι[υδατανθρακα] για να ανεβασει κατι[ινσουλινη] για να μεταφερει κατι ασχετο απο αυτο που φαγαμε[αμινοξεα στους μυς] εαν ηταν ετσι τοτε γιατι να φαμε πρωτεινη ας φαμε μονο υδατανθρακα.......μπορουμε απλα να κανουμε το πιο απλο να φαμε απευθειας αυτο που θελουμε να μεταφερουμε[πρωτεινη ή αμινοξεα]...ερευνες εχουν δειξει οτι η πρωτεινη και τ ααμινοξεα εκρινουν μια χαρα την ινσουλινη και αυτα...και οτι ακομη και καθολου υδατανθρακα να μην τρωμε παλι ινσουλινη θα παραγεται θελωντας και μη.........
τεσπα γενικα ειναι στην ευχερεια του καθενος καισ την φιλοσοφια που εχει το τι θα φαει...εαν καπιος θελει σονυ και καλα να φαει καρμπ [κυριως για το μπουστ της ινσουλινης]ας φαει μαζι με την πρωτεινη 5-10 γραμμαρια δεξτροζη,αλαλωστε το μπουστ θα επελθει και με αυτα τα γρμαμρια...
αλλα σιγουρα απο αποψη ποιοτικων θερμιδων...θα προτεινα ενα πολυ ωραιο μεταπροπονητικο συνδιασμο με βρωμη,πρωτεινη ,φυστικοβουτηρου και καμια μπανανα μεσα[παροτι εγω δνε τρωω υδατανθρακες μεταπροπονητικα το θεωρω πολυ πλουσιο σε ποιοτικες θερμιδες γευμα]

jimmy007
30-08-11, 02:30
εγω για μεταπροπονητικο τρωω πρωτεινη και λιπος...συνηθως το καλυτερο μου ειναι whey me φυστικοβουτηρο...αλλα προτιμω τα μπλεντς πλεον[myofysion] που εχει και πολλων πηγων και πεταω μεσα και το λιπαρο μου...
καπιος αναφερε σε προηγουμενη σελιδα πως μετα την προπονηση ο οργανισμος χρειαζεται γρηγορο υδατανθρακα....ουτε καν...μετα την προπονηση ο οργανισμος χρειαζεται πρωτεινη...η αμινοξεα γενικα γιαν ααναπληρωσει το μυικο ιστο ...ο υδατανθρακας αναπληρωνει το γλυκογονο μονο[το οποιο δεν ξεγεμιζει ποτε] και το γλυκογονο θα ξαναπαραχθει και απο την περισσεια πρωτεινη....
τωρα συνηθως λεμε να περνουμε υδτανθρακα μετα την προπονηση γιατι κανει μπουστ την ινσουλινη η οποια μεταφερει τα αμινοξεα στους μυς και τους υδατανθρακες καθως και το λιπος.....στην ουσια δηλαδη λεμε να φαμε κατι[υδατανθρακα] για να ανεβασει κατι[ινσουλινη] για να μεταφερει κατι ασχετο απο αυτο που φαγαμε[αμινοξεα στους μυς] εαν ηταν ετσι τοτε γιατι να φαμε πρωτεινη ας φαμε μονο υδατανθρακα.......μπορουμε απλα να κανουμε το πιο απλο να φαμε απευθειας αυτο που θελουμε να μεταφερουμε[πρωτεινη ή αμινοξεα]...ερευνες εχουν δειξει οτι η πρωτεινη και τ ααμινοξεα εκρινουν μια χαρα την ινσουλινη και αυτα...και οτι ακομη και καθολου υδατανθρακα να μην τρωμε παλι ινσουλινη θα παραγεται θελωντας και μη.........
τεσπα γενικα ειναι στην ευχερεια του καθενος καισ την φιλοσοφια που εχει το τι θα φαει...εαν καπιος θελει σονυ και καλα να φαει καρμπ [κυριως για το μπουστ της ινσουλινης]ας φαει μαζι με την πρωτεινη 5-10 γραμμαρια δεξτροζη,αλαλωστε το μπουστ θα επελθει και με αυτα τα γρμαμρια...
αλλα σιγουρα απο αποψη ποιοτικων θερμιδων...θα προτεινα ενα πολυ ωραιο μεταπροπονητικο συνδιασμο με βρωμη,πρωτεινη ,φυστικοβουτηρου και καμια μπανανα μεσα[παροτι εγω δνε τρωω υδατανθρακες μεταπροπονητικα το θεωρω πολυ πλουσιο σε ποιοτικες θερμιδες γευμα]

:thumbup:

giannis64
30-08-11, 17:54
ναι την ινσουλινη θα την ανεβασει η πρωτεινη, οπως και το γλυκογονο. αλλα και τιποτα να μην παρεις, απο μονος του ο οργανισμος θα τα φερει σε ισοροπια.

εγω παλι θα ελεγα να υπαρχει υδατανθρακας (εγω μπορει να περνω και σκετη ζαχαρη μερικες φορες), και ειδικα σε φαση ογκου, χωρις λιπος.

για πολλους λογους.

α) ταχυτατη αποκατασταση γλυκογονου, και μειωση καταβολησμου

β) ταχυτερη μεταφορα αμινο

γ) περισοτερες θερμιδες.

deluxe
30-08-11, 20:56
ναι την ινσουλινη θα την ανεβασει η πρωτεινη, οπως και το γλυκογονο. αλλα και τιποτα να μην παρεις, απο μονος του ο οργανισμος θα τα φερει σε ισοροπια.

εγω παλι θα ελεγα να υπαρχει υδατανθρακας (εγω μπορει να περνω και σκετη ζαχαρη μερικες φορες), και ειδικα σε φαση ογκου, χωρις λιπος.

για πολλους λογους.

α) ταχυτατη αποκατασταση γλυκογονου, και μειωση καταβολησμου

β) ταχυτερη μεταφορα αμινο

γ) περισοτερες θερμιδες.Αλλοι βαζουν δεξτροζη+μαλτο, αλλοι βαζουν βρωμη,μπανανα και διαφορους αλλους συνδιασμους, για περισσοτερες θερμιδες. Εαν ο σκοπος μας ειναι απλα οι περισσοτερες θερμιδες, γιατι δε τρωμε κανονικο γευμα; Δλδ κοτοπουλο με ρυζι και πρασινη σαλατα;

Επισης, πιστευετε οτι μια isolate πρωτεϊνη χαραμιζεται εαν την παιρνουμε παραλληλα με a)dextroze, b)maltodextrin, c)both, d)waxy maize.

Και τελος, πιο σημαντικος ειναι ο υδατανθρακας, η πρωτεϊνη ή και τα δυο; Οι αποψεις διιστανται!

Βεβαια στη δικια μου περιπτωση, που παιρνω 15-20γρ bcaa κατα την διαρκεια της προπονησης, ισως να μην ειναι απαραιτητη η whey μεταπροπονητικα, αλλα αφου βλεπω αποτελεσματα το αφηνω ετσι.

giannis64
30-08-11, 21:19
Αλλοι βαζουν δεξτροζη+μαλτο, αλλοι βαζουν βρωμη,μπανανα και διαφορους αλλους συνδιασμους, για περισσοτερες θερμιδες. Εαν ο σκοπος μας ειναι απλα οι περισσοτερες θερμιδες, γιατι δε τρωμε κανονικο γευμα; Δλδ κοτοπουλο με ρυζι και πρασινη σαλατα;

ετσι.

οποιος μπορει να τοκανει ειναι ο πιο μαγκας απολους..

Teodoro
31-08-11, 18:56
Παιδια να ρωτησω κατι εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Εαν θελουμε να φαμε γλυκο ( πχ: λουκουμαδες,ντονατς, σοκολατες, παγωτα) ειναι προτειμότερο εαν το φαμε ΑΜΕΣΩΣ μετα την προπονηση μας μαζι με το ροφημα πρωτεινης μας;;

Μπορει να φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα μ φαινεται πως αποτι εχω διαβασει θα κάνει και "καλο" ως υδατανθρακας μαζι με το ροφημα πρωτεινης. Οποτε εαν θελουμε να κανουμε αυτο το cheat meal, ειναι καλό εκείνη την χρονική στιγμή που θα έχει και καλή επίδραση και σε κάτι??

ευχαριστω

Kaloutsikos
31-08-11, 19:06
Παιδια να ρωτησω κατι εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Εαν θελουμε να φαμε γλυκο ( πχ: λουκουμαδες,ντονατς, σοκολατες, παγωτα) ειναι προτειμότερο εαν το φαμε ΑΜΕΣΩΣ μετα την προπονηση μας μαζι με το ροφημα πρωτεινης μας;;

Μπορει να φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα μ φαινεται πως αποτι εχω διαβασει θα κάνει και "καλο" ως υδατανθρακας μαζι με το ροφημα πρωτεινης. Οποτε εαν θελουμε να κανουμε αυτο το cheat meal, ειναι καλό εκείνη την χρονική στιγμή που θα έχει και καλή επίδραση και σε κάτι??

ευχαριστω

Καμία σχέση,

ρίξε μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?74-%CE_%CE%B5%CF_%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF_%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE

deluxe
01-09-11, 01:31
Καμία σχέση,

ρίξε μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?74-%CE_%CE%B5%CF_%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF_%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AEΕγω παλι πιστευω πως ναι, καλυτερα να φας γλυκο,παγωτο,φρουτο,χυμο μετα το γυμναστηριο, εαν οπωσδηποτε θελεις να κανεις καποιο cheat meal. Ειναι προτιμοτερο απο το να το φας το βραδυ!

Kaloutsikos
01-09-11, 13:36
Εγω παλι πιστευω πως ναι, καλυτερα να φας γλυκο,παγωτο,φρουτο,χυμο μετα το γυμναστηριο, εαν οπωσδηποτε θελεις να κανεις καποιο cheat meal. Ειναι προτιμοτερο απο το να το φας το βραδυ!

Εγω πιστεύω
αν σόνη και καλά θέλει τσίτ είναι προτιμότερο πριν την προπόνηση να το βάλει.

Είναι λίγο μαμακία να χαλάσει το μεταπροπονητικό του.

deluxe
01-09-11, 16:01
Το προπονητικο γευμα ειναι πιο σημαντικο απο το μεταπροπονητικο, ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. Αν φαει μλκς πριν την προπονηση, με τι ενεργεια θα βγαλει μια εντονη προπονηση;

giannis64
01-09-11, 16:05
υποτηθετε πως εχεις κανει σωστη διατροφη μεχρι να φτασεις να πας προπονηση. οποτε δεν στεκει αυτο που λες.

Devil
01-09-11, 16:13
Το προπονητικο γευμα ειναι πιο σημαντικο απο το μεταπροπονητικο, ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. Αν φαει μλκς πριν την προπονηση, με τι ενεργεια θα βγαλει μια εντονη προπονηση;

απο μια ερευνα που εχω δει.... μαλλον ναι...

απο εκει και περα συμφωνω με αυτο που λεει ο γιαννης....

εφοσον εχεις φαει καλα πριν την προπονηση εισαι μια χαρα κομπλε....

Txc
01-09-11, 19:02
Το προπονητικο γευμα ειναι πιο σημαντικο απο το μεταπροπονητικο, ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. Αν φαει μλκς πριν την προπονηση, με τι ενεργεια θα βγαλει μια εντονη προπονηση;

Αμα τρως 100γρ βρωμη στο πρωινο και μετα απο 4 ωρες να ειναι η προπονηση, να δεις ενεργεια ( φυσικα δεν κανεις τιποτα εκεινες τις 4 ωρες, δες τηλεοραση... )
Το κλειδι ειναι αμα εχεις κανει αναπληρωση του μυικου γλυκογονου απο την προηγουμενη προπονηση...
Αυτο πιστευω, αν φας τωρα μιση ωρα πριν την προπονα ή μια ωρα, δεν εχει σημασια πιστευω...
Εγω πχ σημερα εκανα προπονηση, 4 ωρες μετα το τελευταιο μου γευμα και μια χαρα ημουν...
Οχι οτι ειναι το ιδανικο, αλλα θα βγαλεις την προπονηση...
Το ιδανικο ειναι μικρα και πολλα γευματα, καθε 3 ωρες, συνηθως τρωο ελαφρυ pre workout και μετα απο καμια ωρα προπονα...
Πολλες φορες υπολογιζω, ποτε θα κανω προπονηση και τι ωρα θα τελειωσω πανω κατω, ωστε το τελειωμα να ειναι στο 3ωρο του επομενου γευματος...
Πχ τρωο στις 9, στις 10 εχει προπονηση και στις 12 υπολογιζω να τελειωσω ( καλα συνηθως το workout μου ειναι 2 με 3 ωρες )...

Teodoro
01-09-11, 23:26
:unsure::unsure::unsure:
Τελικά δεν κατάλαβα...Αν κάνω cheat, είναι προτιμότερο μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη μου; Πριν την προπόνηση; Ή τα ίδια σκ@τ@ είναι όποια ώρα της ημέρας (εκτός το βράδυ εννοείται);;
:turtle:

Txc
02-09-11, 10:55
:unsure::unsure::unsure:
Τελικά δεν κατάλαβα...Αν κάνω cheat, είναι προτιμότερο μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη μου; Πριν την προπόνηση; Ή τα ίδια σκ@τ@ είναι όποια ώρα της ημέρας (εκτός το βράδυ εννοείται);;
:turtle:

Εγω προτιμω το cheat, μετα την προπονηση...

Mimas88
02-09-11, 12:47
Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή γυμνάζομαι το πρωί (καλώς ή κακώς δεν γίνετε άλλη ώρα) θα ήθελα να ρωτήσω αν μετά την προπόνηση ο οργανισμός μπορεί να καταναλώσει και παράλληλα χρειάζεται περισσότερη πρωτείνη ή όχι.
Για παράδειγμα είναι αρκετό απλά ενα scoop με 30gr πρωτείνη ή καλό θα ήταν μετά απο λίγο και μια ομελλέτα ή ίσως κάποια απο τις συνταγές σας.

Έχω διαβάσει για τα πρωινά που παίρνετε αρκετοί εδω μέσα και απλά θα ήθελα να ξέρω αν θα τα καταναλώνατε και μετά απο μια πρωινή προπόνηση μαζί με κάποιο συμπλήρωμα.

Σας ευχαριστώ

MinusX
02-09-11, 13:04
Δεν είναι κακή η ερώτηση τώρα που το σκέφτομαι..
Εγω θα ακολουθούσα ότι γίνεται μετά τη προπόνηση :
ρόφημα πρωτείνης και μετά απο 45 λεπτά max ένα στερεό γεύμα που χρειάζεται το σώμα μετά από άσκηση με βάρη. Η ποσότητα έχει να κάνει με σένα βασικά.
Ας μας πούνε και άλλοι τη γνώμη τους όμως.

beefmeup
02-09-11, 14:33
ριξε κ μια ματια εδω..

οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?12587-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF.)

αν θες την γνωμη μου ισχυει το ιδιο..οτι δλδ περνεις το ποστ shake σου,κ μετα απο κανα μισαωρο-45΄ τρως κανονικα για να βοηθησεις το σωμα σου να αναρρωσει καλυτερα.

Kostas95
02-09-11, 14:35
Και γω φιλε προς το παρον πρωινα παω γυμναστηριο,μετα απο μιση ωρα τρωω το μεταπροπονητικο..

jimas
02-09-11, 18:15
Καλησπέρα.
Σαν μεταπροπονητικό γεύμα αν φάω μια φέτα μαύρο ψωμί με φυστικοβούτυρο και μετά από καμιά ώρα ένα γιαουρτάκι 2% πάνε αυτά μαζί;

fEtas7
02-09-11, 18:29
Για μεταπροπονητικο εγω οταν κανv διακοπη συπληρωματων τρωω 5αυγα(2 ολοκληρα-3ασπραδια)και μια μπανανα για τους υδατανθρακες.Και μολις περασει κανα 45λεπτο καστανο ριζι με στηθος κοτοπουλο(η καμια φορα σαρδελες η τονο).Και εχεις παρει το καλυτερο φυσικο" συμπληρωμα" .peace!:thumbup:

giannis64
02-09-11, 19:01
Καλησπέρα.
Σαν μεταπροπονητικό γεύμα αν φάω μια φέτα μαύρο ψωμί με φυστικοβούτυρο και μετά από καμιά ώρα ένα γιαουρτάκι 2% πάνε αυτά μαζί;

οχι πως δεν πανε αυτα μαζι, αλλα δεν κανουν για μεταπροπονητικο.

για βραδινο καλα ειναι..

jimas
02-09-11, 21:46
οχι πως δεν πανε αυτα μαζι, αλλα δεν κανουν για μεταπροπονητικο.

για βραδινο καλα ειναι..

Σαν μόνο του για μεταπροπονητικό είναι καλά το φυστικοβούτυρο με μια φέτα ψωμί;

average_joe
02-09-11, 22:15
^^^
στο μεταπροπονητικο χρειαζεσαι πρωτεινη και υδατανθρακα.
αυτα που λες εσυ κατα κυριο λογο ειναι υδατανθρακας και λιπος (το τελευται γενικα αποφευγεται σαν μεταπροπονητικο)
βελτιστες λυσεις ειναι ασπραδια/κρεας με μακαρονια/πατατα/ρυζι ή αν χρσιμοποιεις συμπληρωματα, πρωτεινη (εδω καποιοι προτεινουν και υδατανθρακα σε σκονη).
διαλεγεις και περνεις.

Txc
02-09-11, 22:22
Σαν μόνο του για μεταπροπονητικό είναι καλά το φυστικοβούτυρο με μια φέτα ψωμί;

Οχι δεν ειναι καλο...
Που ειναι η πρωτεινη?
Τα λιπαρα τι να τα κανεις στο μεταπροπονητικο?
Βαλε φυστικοβουτυρο σε κανα δεκατιανο ή πριν τον υπνο...

pepeismenos karga
02-09-11, 22:45
εγω σημερα εφαγα πρωτεινη μαζι με μαυρο ψωμι με φυστικοβουτηρο απανω για μεταπροπονητικο...και δεν πιστευω σε αυτο το γελοιο μυθο οτι δεν κανει να φαμε λιπος..ακυρο...θα αργησει λιγο την αποροφηση και?τα αμινοξεα θα ειναι περισσοτερη ωρα στον οργανισμο ετσι....μετα την πρπονηση θελουμε πρωτεινη ή αμινοξεα και καμποσα λιπαρα οξεα βασικα που χαθηκαν στην προπονηση...ο υδατανθρακας το ξαναλέω ειναι για να αναπληρωσουμε το γλυκογονο που χασαμε και γι ανα κανουμε καποια μεγαλυτερη εκριση ινσουλινης αυτο και μονο...
ακομη καπου ειχε παραθεσει και ενα λινκ ο αεπισκεπτης που ελεγε για τη γουευ μετα την προπονα δεν ειναι βελτιστη...γιατι ο οργανισμος επειδη κανουν πικ τ ααμινοξεα της πολυ γρηγορα τα περισσοτερα τα αποβαλει γιατι δνε μπορει να τα διαχειριστει[χωρις αας μιλαμε] και προτειναν καλυτερα μπλεντ μετα την προπονηση ή\και λιπος για αν αργησει το πικαρισμα των αμινοξεων ωστε να αποροφηθει ολη...τωρα μην με ρωτησετε που ηταν το λινκ και τ αλοιπα δνε το θυμαμι αλαλ ειχε αναφερθει...ααααααα στο η παραπανισια πρωτεινη που παει εκει το ειχε ποσταρει...οπιος θελει καπου το κοιταει...
και ακομη καπου εχω δει και διατροφες καπιων που ακολουθουν την διατροφη που προτεινει ο παλουμπο [κετο] και επαγγελματιες ακομη που ελεγαν μετα την προπονηση επερναν μπανανα,πρωτεινη,βρωμη και φυστικοβουτηρο....μαζι και με λιγο χυμο ....οποτε θεωρω που και το μαυρο ψωμι με το φυστικοβουτηρο καλο ειναι αλαλ βεβαια με το να υπαρχει πρωτεινη μαζι με αυτα αλλιως δουλεια δνε κανουμε...

Devil
02-09-11, 22:52
εγω σημερα εφαγα πρωτεινη μαζι με μαυρο ψωμι με φυστικοβουτηρο απανω για μεταπροπονητικο...και δεν πιστευω σε αυτο το γελοιο μυθο οτι δεν κανει να φαμε λιπος..ακυρο...θα αργησει λιγο την αποροφηση και?τα αμινοξεα θα ειναι περισσοτερη ωρα στον οργανισμο ετσι....μετα την πρπονηση θελουμε πρωτεινη ή αμινοξεα και καμποσα λιπαρα οξεα βασικα που χαθηκαν στην προπονηση...ο υδατανθρακας το ξαναλέω ειναι για να αναπληρωσουμε το γλυκογονο που χασαμε και γι ανα κανουμε καποια μεγαλυτερη εκριση ινσουλινης αυτο και μονο...
ακομη καπου ειχε παραθεσει και ενα λινκ ο αεπισκεπτης που ελεγε για τη γουευ μετα την προπονα δεν ειναι βελτιστη...γιατι ο οργανισμος επειδη κανουν πικ τ ααμινοξεα της πολυ γρηγορα τα περισσοτερα τα αποβαλει γιατι δνε μπορει να τα διαχειριστει[χωρις αας μιλαμε] και προτειναν καλυτερα μπλεντ μετα την προπονηση ή\και λιπος για αν αργησει το πικαρισμα των αμινοξεων ωστε να αποροφηθει ολη...τωρα μην με ρωτησετε που ηταν το λινκ και τ αλοιπα δνε το θυμαμι αλαλ ειχε αναφερθει...ααααααα στο η παραπανισια πρωτεινη που παει εκει το ειχε ποσταρει...οπιος θελει καπου το κοιταει...
και ακομη καπου εχω δει και διατροφες καπιων που ακολουθουν την διατροφη που προτεινει ο παλουμπο [κετο] και επαγγελματιες ακομη που ελεγαν μετα την προπονηση επερναν μπανανα,πρωτεινη,βρωμη και φυστικοβουτηρο....μαζι και με λιγο χυμο ....οποτε θεωρω που και το μαυρο ψωμι με το φυστικοβουτηρο καλο ειναι αλαλ βεβαια με το να υπαρχει πρωτεινη μαζι με αυτα αλλιως δουλεια δνε κανουμε...

;)

το βασικο ειναι να υπαρχει μια πηγη πρωτεινης (οποια και αν ειναι αυτη)... τωρα αν θα εχει λιπαρα η' υδατανθρακες το καθοριζει ο καθενας απο την διατροφη του....

οποτε αναλογα αν θελει να ειναι μακρια η' κοντα το επομενο του γευμα..βαζει λιπαρα/υδατανθρακες κτλ κτλ...

pepeismenos karga
02-09-11, 22:55
διαολε....εχεις δικιο .......σωμφωνω και επαυξανω....

Kaloutsikos
03-09-11, 00:29
:unsure::unsure::unsure:
Τελικά δεν κατάλαβα...Αν κάνω cheat, είναι προτιμότερο μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη μου; Πριν την προπόνηση; Ή τα ίδια σκ@τ@ είναι όποια ώρα της ημέρας (εκτός το βράδυ εννοείται);;
:turtle:

Εχουν δίκιο τα παιδιά θα πέσεις στην προπόνηση αν πάρεις πριν,
το καλύτερο θα ήταν να κάνεις την ημέρα που δεν πας στο γυμναστήριο.


;)

το βασικο ειναι να υπαρχει μια πηγη πρωτεινης (οποια και αν ειναι αυτη)... τωρα αν θα εχει λιπαρα η' υδατανθρακες το καθοριζει ο καθενας απο την διατροφη του....

οποτε αναλογα αν θελει να ειναι μακρια η' κοντα το επομενο του γευμα..βαζει λιπαρα/υδατανθρακες κτλ κτλ...

Πολύ σωστός!

deluxe
03-09-11, 01:11
Οπως και να το κανουμε η βελτιστη επιλογη ειναι waxy maize ή vitargo. Μπορει και το κανονικο γευμα να κανει τη δουλεια του, αλλα σαν αυτα τα 2 δε υπαρχει αλλο..

Devil
03-09-11, 04:04
Οπως και να το κανουμε η βελτιστη επιλογη ειναι waxy maize ή vitargo. Μπορει και το κανονικο γευμα να κανει τη δουλεια του, αλλα σαν αυτα τα 2 δε υπαρχει αλλο..

ισως να ειναι η καλητερη επιλογη για διαφορους αθλητες... αλλα για ατομα σαν εμας δεν νομιζω...

αν και απο τους φαν του vitargo/wms μπορω να πω οτι δεν τα προτιμω και τοσο... ισως λογο διατροφης...ισως λογο του οτι θελω πιο απλα πραματα πλεον... who knows...

Mimas88
03-09-11, 09:52
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, λίγο πολύ αυτό είχα διαβάσει για το γεύμα 45' μετά την προπόνηση και αφου το επιβεβαιώνετε και εδω μέσα, έτσι θα γίνετε απο δω και πέρα.

Ευχαριστώ και πάλι!!

SOSTARAS
03-09-11, 10:14
Και γω φιλε προς το παρον πρωινα παω γυμναστηριο,μετα απο μιση ωρα τρωω το μεταπροπονητικο..

ρε παιδια να σασ πω κατι πωσ κανεται βαρη το πρωι και οταν λεμε πρωι με ποσα γευματα πηγα 2 φορεσ πρωι και δεν τραβουσε η μηχανη δεν μπορουσα να σηκωσω τιποτα !!!ξερω βγαινω εκτοσ θεματοσ αλλα το εχω απορια

jackaction
03-09-11, 10:21
εγω παντα παω η με ενα πρωινο προπονηση η μπορει να εχω φαει και 10τιανο και τα δινω ολα μπορω να πω:weights:

SOSTARAS
03-09-11, 11:10
ισωσ ειναι και θεμα συνηθειασ δεν ξερω τι να πω!!

average_joe
03-09-11, 12:21
οπως και να χει ειτε υδατανθρακες ειτε λιπος ειτς συνδυασμος τους, η πρωτεινη οπως ολοι αναφεραμε ειναι η κοινη συνισταμενη. απο εκει και περα οπως ειπε ο @pepeismenos καποια πραγματα ειναι μυθοι. απλα συγχρονως ειναι δοκιμασμενα απο την πλειοψηφια γι αυτο και προτεινα υδατανθρακα. ο @pepeismenos που παρακολουθω τo log του χρησιμοποιει λιπος και μια χαρα αναπτυξη εχει (και παραπανω:green:). βεβαια, η διατροφη του συνηθως δεν εχει υδατανθρακες. οποτε σε καποιον που ρωταει προσωπικα θα προτεινα σαν δευτερο μακροστοιχειο υδατανθρακα και απο εκει και περα ειναι στο χερι του ιδιου να ψαχτει περαιτερω σε πιο εξειδικευμενες διατροφες.


Οπως και να το κανουμε η βελτιστη επιλογη ειναι waxy maize ή vitargo. Μπορει και το κανονικο γευμα να κανει τη δουλεια του, αλλα σαν αυτα τα 2 δε υπαρχει αλλο..
προσωπικα στο μεταπροπονητικο χρησιμοποιω μονο πρωτεινη. αν χρησιμοποιουσα υδατανθρακα (σε φαση ογκου που δεν μπορω να αυξησω αλλο το φαγητο γιατι σκαω απο την ποσοτητα) θα εβαζα/βαζω waxy γιατι το αλλο ειναι οικονομικα ασυμφορο.



Παντως μου κανει εντυπωση που κανενας δεν χρησιμοποιει κορν φλαουερ (εκτος του @gspyropo που χρησιμοποιει ρυζαλευρο που λογικα πανω κατω ειναι σαν το καλαμποκαλευρο). Απο οσα εχω δει και καταλαβει στην ουσια ειναι σαν το waxy και πιο οικονομικο (τα μισα χρηματα).
μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?

thanasis76
04-09-11, 12:47
καλημερα σε ολους!!! θελω λιγο την γνωμη σας με το μεταπροπονητικο σε σχεση με τις ωρες...
αυτη την στιγμη τελειωνοντας τα βαρη, κανω 40-45 λεπτα αεροβιο και μετα αμεσως περνω πρωτεινη. μετα απο 30-40 λεπτα παω σπιτι και τρωω κανονικο γευμα.
η ερωτηση μου ειναι, μετα τα βαρη ποση ωρα μπορω να κανω αεροβιο μεχρι να παρω το ροφημα πρωτεινης???
θελω να κανω παραπανω αεροβιο 60-70 λεπτα μετα τα βαρη αλλα θα ειναι σωστο για τους μυες που εχω γυμνασει πριν και θα αργησουν να παρουν το ροφημα πρωτεινης...???
τι λετε?? ευχαριστω....

Txc
04-09-11, 18:24
Οπως και να το κανουμε η βελτιστη επιλογη ειναι waxy maize ή vitargo. Μπορει και το κανονικο γευμα να κανει τη δουλεια του, αλλα σαν αυτα τα 2 δε υπαρχει αλλο..

Eμενα μου αρεσουν οι ρυζογκοφρετες στο << μεταπροπονητικο ροφημα >> και στο επομενο γευμα μετα απο κανα μισαωρο, δεν βαζω απλο υδατανθρακα...

Txc
04-09-11, 18:27
καλημερα σε ολους!!! θελω λιγο την γνωμη σας με το μεταπροπονητικο σε σχεση με τις ωρες...
αυτη την στιγμη τελειωνοντας τα βαρη, κανω 40-45 λεπτα αεροβιο και μετα αμεσως περνω πρωτεινη. μετα απο 30-40 λεπτα παω σπιτι και τρωω κανονικο γευμα.
η ερωτηση μου ειναι, μετα τα βαρη ποση ωρα μπορω να κανω αεροβιο μεχρι να παρω το ροφημα πρωτεινης???
θελω να κανω παραπανω αεροβιο 60-70 λεπτα μετα τα βαρη αλλα θα ειναι σωστο για τους μυες που εχω γυμνασει πριν και θα αργησουν να παρουν το ροφημα πρωτεινης...???
τι λετε?? ευχαριστω....

Κατεμε δεν εχει σημασια το timing, οσο τα μακροσυστατικα και οι θερμιδες που χρειαζεσε στο τελος της ημερας αναλογα με τον στοχο σου...
Πιστευω οτι το 3ωρο του αναβολικου παραθυρου ειναι ενας ακομα μυθος...

TheWorst
04-09-11, 18:31
Πιστευετε οτι ειναι καλο το 35-40% των συνολικων θερμιδων να το βαζουμε στο μεταπροπονητικο , το οποιο προηγειται απο 16 ωρες φαστινγκ? (και 8 ωρες φιιντινγκ)

tolis93
05-09-11, 16:10
βρηκα το παρακατω αρθρακι.το ποσταρω οπως ειναι με τις πηγες του με τα ολα του
Γάλα μετά την προπόνηση: Ξορκίζοντας το μύθο
*************

Ένας από τους μεγαλύτερους μύθους που επιμένουν να υπάρχουν στο bodybuilding, είναι ο μύθος ότι πρέπει να αποφεύγεται παντελώς το γάλα στο μεταπροπονητικό γεύμα. Ως γνωστόν, μετά την προπόνηση προτείνεται η κατανάλωση πρωτεΐνης με κύριο σκοπό την αύξηση της συγκέντρωσης αμινοξέων στο αίμα, με σκοπό την ενίσχυση του μυικού αναβολισμού. Για το λόγο αυτό, πολλοί θα συμβουλεύσουν όσους παίρνουν πρωτεΐνη ορρού γάλακτος (whey) σε σκόνη μεταπροπονητικά να την αναμείξουν με νερό και όχι με γάλα, διότι υποτιθέμενα θα επιβραδύνει την απορρόφηση της πρωτεΐνης. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Και αν όχι, τότε από πού προέρχεται αυτός ο μύθος;

Η πρωτεΐνη γάλακτος αποτελείται περίπου από 80% καζεΐνη και 20% πρωτεΐνη ορρού (whey)[1]. Οι δύο αυτές πρωτεΐνες έχουν την ιδιότητα να απορροφώνται από τον ανθρώπινο οργανισμό με ξεχωριστές ταχύτητες [2].

Η πρωτεΐνη του ορρού απορροφάται αρκετά γρήγορα: Σύμφωνα με δύο έρευνες [3.4], η κατανάλωση 30 γραμμαρίων whey δημιουργεί μετά από μία ώρα 300% αύξηση της συγκέντρωσης των αμινοξέων στο αίμα (υπενθυμίζω ότι οι πρωτεΐνες δεν είναι τίποτε άλλο από πολυμερή των αμινοξέων, δηλαδή "αλυσίδες" όπου ο κάθε "κρίκος" είναι και ένα αμινοξύ"), ενώ μέσα σε 4 ώρες η συγκέντρωσή τους έχει επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Η καζεΐνη απορροφάται με πιο αργή ταχύτητα: Κατανάλωση 30 γραμμαρίων καζεΐνης δημιουργεί αύξηση 32% στη συγκέντρωση των αμινοξέων του αίματος μετά από μία ώρα, ενώ μετά από 4 ώρες, το ποσοστό είναι 35%, δηλαδή συνεχίζεται η σταθερή παραγωγή αμινοξέων. Η συγκέντρωση των αμινοξέων πέφτει μετά από 8 ώρες περίπου [3,4].

Σε μια έρευνα που δημοσιεύθηκε το 1999 [2], μετρήθηκαν τα επίπεδα αμινοξέων στο αίμα επί 8 ώρες μετά την κατανάλωση άπαχου γάλακτος. Εντός της πρώτης ώρας η συγκέντρωση αμινοξέων ανέβηκε κατακόρυφα λόγω της απορρόφησης της whey, μετά επί τρεις ώρες υπήρξε ένα "plateau" στην συγκέντρωση λόγω της μειούμενης απορρόφησης της whey και της αυξανόμενης απορρόφησης της καζεΐνης, και κατόπιν μέχρι το τέλος των 8 ωρών υπήρξε σταθερή μείωση της απορρόφησης (εδώ κυριαρχεί η καζεΐνη).

Με λίγα λόγια, οι δύο αυτές πρωτεΐνες απορροφώνται ανεξάρτητα η μία από την άλλη. Δεν ευσταθεί λοιπόν ότι η καζεΐνη επιβραδύνει την απορρόφηση άλλων πρωτεϊνών που μπορεί να συνυπάρχουν.

Όλα αυτά κάνουν το μίγμα whey + άπαχο γάλα ιδανικό για γεύμα πριν τον ύπνο (από πρωτεϊνικής πλευράς). Βεβαίως, όσοι δεν χρειάζονται τους υδατάνθρακες που περιέχει το γάλα, θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν απευθείας πρωτεΐνη γάλακτος σε σκόνη ή μίγμα πρωτεϊνών whey + καζεΐνης σε σκόνη.

Τι συμβαίνει όμως μεταπροπονητικά; Ένα λίτρο άπαχο γάλα περιέχει περίπου 36 γραμμάρια πρωτεΐνης (τόσο γράφει το Νουνού Family 0% που έχω στο ψυγείο μου) [5]. Από αυτά μόλις το 20% είναι whey, δηλαδή 7.2 γραμμάρια. Για να πάρει κανείς μια ικανή ποσότητα πρωτεΐνης ορρού γάλακτος μεταπροπονητικά (περίπου 30 γραμμάρια), χρειάζεται να πιεί 4 λίτρα γάλα (αναλογιστείτε λοιπόν πόσα λίτρα γάλα χρειάστηκαν για να γεμίσει το κουτί με την πρωτεΐνη που έχετε στην κουζίνα σας). Ένας που κατάφερε να τα πιεί ακόμα είναι online με τη λεκάνη της τουαλέτας του.

Αυτός είναι και ο πραγματικός λόγος για τον οποίο αποτρέπεται ο κόσμος να πιεί σκέτο γάλα μετά την προπόνηση. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην αργή απορρόφηση της καζεΐνης, αλλά με την ουσιαστική ανυπαρξία πρωτεΐνης ορρού γάλακτος π.χ στην ποσότητα γάλακτος που χωράει σε ένα shaker.

Μπορούμε να αναμείξουμε whey με άπαχο γάλα και να το πιούμε μεταπροπονητικά; Και βέβαια. Το γάλα, παρόλο που έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (GI) [6,7], έχει πολύ υψηλό ινσουλινικό δείκτη (II) [8,9]. Πίνοντας λοιπόν άπαχο γάλα με whey μετά την προπόνηση:

1) Ανεβάζουμε κατακόρυφα την ινσουλίνη για να αντιμετωπίσει τον καταβολισμό.
2) Προμηθεύουμε τον οργανισμό μας με πρωτεΐνη γρήγορης απορρόφησης με σκοπό την ταχύτατη υπεραμινοξαιμία (και περαιτέρω μυική σύνθεση).
3) Προμηθεύουμε τον οργανισμό μας με πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για προστασία από τον μυϊκό καταβολισμό (ο οποίος γίνεται παράλληλα με τη μυϊκή σύνθεση τις μεταπροπονητικές ώρες).
4) Παρέχουμε στον οργανισμό μας ό,τι περιέχει το άπαχο γάλα από βιταμίνες (ακόμη και τις λιποδιαλυτές που υπάρχουν διαλυμένες στη ελάχιστη - δεν είναι απολύτως μηδενική - ποσότητα λίπους που έχει το γάλα 0%) και μέταλλα, όπως ασβέστιο.

Να επισημάνω το γεγονός ότι αναφέρομαι σε άπαχο γάλα. Εάν το γάλα περιέχει λιπαρά, τότε θα επιβραδυνθεί η χώνεψη και άρα η απορρόφηση των συστατικών.

Αναμείξτε λοιπόν την whey σας σε άπαχο γάλα (+ ό,τι άλλο βάζετε, δεξτρόζη, φρούτα, κτλ.) μετά την προπόνηση άφοβα.

Παραπομπές

[1] http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/bedtime.htm
[2] "Assessment of net postprandial protein utilization of 15N-labelled milk nitrogen in human subjects", Br. J. Nutr. Mar;81(3):227-34, 1999.
[3] "The digestion rate of protein is an independent regulating factor of postprandial protein retention", Dangin, M, et al. Am J Physiol Endocrinol Metab. 280:E340-E348, 2001.
[4] "Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion", Boirie, Y, et al. Proc Natl Acad Sci USA. 94:14930-14935, 1997.
[5] Ψυγείο GR Femuscle. ;)
[6] "International table of glycemic index and glycemic load values" 2002, Kaye Foster-Powell, Susanna HA Holt and Janette C Brand-Miller, Am. J. Clin. Nutr., Vol. 76, No. 1, 5-56, 2002.
[7] http://www.mendosa.com/gilists.htm
[8] "Inconsistency between glycemic and insulinemic responses to regular and fermented milk products.", Ostman EM, Liljeberg Elmstahl HG, Bjorck IM., Am J Clin Nutr. 2001 Jul;74(1):96-100.
[9] http://www.mendosa.com/insulin_index.htm

beefmeup
05-09-11, 16:47
φιλε το αθρο αυτο ειναι του χρηστη GRF,κ υπαρχει ολοκληρο θεμα που το συζηταμε..
η αναζητηση θα σε επειθε..
για τις πηγες μην ορκιζεσαι σε ολους τους τομεις,γιατι ακομα κανεις δεν εχει αποδειξει πουθενα οτι αν ανακατεψω whey με γαλα,δεν θα κανω κ την whey καζεινη οσον αφορα τον χρονο αποροφησης της.
περισοτερα εδω..

Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα???? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9560-Γάλα-στην-διατροφη-για-μεταπροπονητικό-ρόφημα&highlight=γαλα+μεταπροπονητικο)

exkaliber
06-09-11, 22:37
ενα περιεργο πραγμα
οποτε παρω καποιο σαντουιτς για μεταπροπο γευμα,ποναει η κοιλια μου
μυστηρια πραγματα...

Devil
07-09-11, 13:44
οπως και να χει ειτε υδατανθρακες ειτε λιπος ειτς συνδυασμος τους, η πρωτεινη οπως ολοι αναφεραμε ειναι η κοινη συνισταμενη. απο εκει και περα οπως ειπε ο @pepeismenos καποια πραγματα ειναι μυθοι. απλα συγχρονως ειναι δοκιμασμενα απο την πλειοψηφια γι αυτο και προτεινα υδατανθρακα. ο @pepeismenos που παρακολουθω τo log του χρησιμοποιει λιπος και μια χαρα αναπτυξη εχει (και παραπανω:green:). βεβαια, η διατροφη του συνηθως δεν εχει υδατανθρακες. οποτε σε καποιον που ρωταει προσωπικα θα προτεινα σαν δευτερο μακροστοιχειο υδατανθρακα και απο εκει και περα ειναι στο χερι του ιδιου να ψαχτει περαιτερω σε πιο εξειδικευμενες διατροφες.


προσωπικα στο μεταπροπονητικο χρησιμοποιω μονο πρωτεινη. αν χρησιμοποιουσα υδατανθρακα (σε φαση ογκου που δεν μπορω να αυξησω αλλο το φαγητο γιατι σκαω απο την ποσοτητα) θα εβαζα/βαζω waxy γιατι το αλλο ειναι οικονομικα ασυμφορο.



Παντως μου κανει εντυπωση που κανενας δεν χρησιμοποιει κορν φλαουερ (εκτος του @gspyropo που χρησιμοποιει ρυζαλευρο που λογικα πανω κατω ειναι σαν το καλαμποκαλευρο). Απο οσα εχω δει και καταλαβει στην ουσια ειναι σαν το waxy και πιο οικονομικο (τα μισα χρηματα).
μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?

πολλοι λενε οτι ειναι το ιδιο πραγμα.... βεβαια πιστευω οτι εξαρτατε καθαρα και μονο απο την εταιρια που το βγαζει....
δλδ... απο το % που περιεχει σε amylose και amylopectin... η διαφορα του wms με τα αλλα (corn flour...) ειναι οτι εχει πολυ μικρη ποσοτητα amylose μεσα... δηλαδη το μεγαλητερο % ειναι amylopectin...
απο εκει και περα εξαρτατε απο την εταιρια.... δλδ μπορει να σου πουλανε και corn flour για wms....

average_joe
07-09-11, 14:39
^^
ωραιος!!!
δεν το ειχα υποψην αυτο με αμυλοζη και αμυλοπηκτινη.
εψαχνα καιρο στο νετ αλλα δεν ειχα σχηματισει αποψη.
οποτε το corn δεν μου κανει. υδατανθρακα δεν ξανααγοραζω αρα για μενα μενει μονο η πρωτεινη/ αμινοξεα για μεταπροπονητικο.

Devil
07-09-11, 14:41
^^
ωραιος!!!
δεν το ειχα υποψην αυτο με αμυλοζη και αμυλοπηκτινη.
εψαχνα καιρο στο νετ αλλα δεν ειχα σχηματισει αποψη.
οποτε το corn δεν μου κανει. υδατανθρακα δεν ξανααγοραζω αρα για μενα μενει μονο η πρωτεινη/ αμινοξεα για μεταπροπονητικο.

καπου εκει εχω καταληξει και εγω.... μετα απο δοκιμες σχεδον σε οτι υδατανθρακα υπαρχει...:green:

rey1989
07-09-11, 15:40
εμένα το πιτάκι 3 βρώμη/4 ασπράδια / 1κγλ μέλι είναι οκ για μεταπροπονητικο ? πείτε μου γνώμες πλίζ.;)
προπόνηση 1 ώρα αερόβιο / 1 ώρα βάρη.(κυκλικά για κάψιμο λίπους).

Devil
07-09-11, 15:43
εμένα το πιτάκι 3 βρώμη/4 ασπράδια / 1κγλ μέλι είναι οκ για μεταπροπονητικο ? πείτε μου γνώμες πλίζ.;)
προπόνηση 1 ώρα αερόβιο / 1 ώρα βάρη.(κυκλικά για κάψιμο λίπους).

μια χαρα το βλεπω...:thumbup:

Txc
07-09-11, 21:56
οπως και να χει ειτε υδατανθρακες ειτε λιπος ειτς συνδυασμος τους, η πρωτεινη οπως ολοι αναφεραμε ειναι η κοινη συνισταμενη. απο εκει και περα οπως ειπε ο @pepeismenos καποια πραγματα ειναι μυθοι. απλα συγχρονως ειναι δοκιμασμενα απο την πλειοψηφια γι αυτο και προτεινα υδατανθρακα. ο @pepeismenos που παρακολουθω τo log του χρησιμοποιει λιπος και μια χαρα αναπτυξη εχει (και παραπανω:green:). βεβαια, η διατροφη του συνηθως δεν εχει υδατανθρακες. οποτε σε καποιον που ρωταει προσωπικα θα προτεινα σαν δευτερο μακροστοιχειο υδατανθρακα και απο εκει και περα ειναι στο χερι του ιδιου να ψαχτει περαιτερω σε πιο εξειδικευμενες διατροφες.


προσωπικα στο μεταπροπονητικο χρησιμοποιω μονο πρωτεινη. αν χρησιμοποιουσα υδατανθρακα (σε φαση ογκου που δεν μπορω να αυξησω αλλο το φαγητο γιατι σκαω απο την ποσοτητα) θα εβαζα/βαζω waxy γιατι το αλλο ειναι οικονομικα ασυμφορο.



Παντως μου κανει εντυπωση που κανενας δεν χρησιμοποιει κορν φλαουερ (εκτος του @gspyropo που χρησιμοποιει ρυζαλευρο που λογικα πανω κατω ειναι σαν το καλαμποκαλευρο). Απο οσα εχω δει και καταλαβει στην ουσια ειναι σαν το waxy και πιο οικονομικο (τα μισα χρηματα).
μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει?

Εγω εχω μελι + ρυζογκορετες post workout...

psilos85
07-09-11, 22:07
Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει..
Μολις γυρναω σπιτι απο το gym πινω το vitargo μου με λιγο ηλεκτρολυτη. Μετα απο ποση ωρα περιπου πρεπει να πιω την whey?

Txc
07-09-11, 22:08
Κανα τεταρτο μου φαινετε...

exkaliber
07-09-11, 22:12
Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει..
Μολις γυρναω σπιτι απο το gym πινω το vitargo μου με λιγο ηλεκτρολυτη. Μετα απο ποση ωρα περιπου πρεπει να πιω την whey?

ρε συ αυτο ειναι για ποστ
να περνεις μετα την προπο

τοσο κανα 20 λεπτο θελει

giannis64
07-09-11, 22:17
ειναι καλη επιλογη και για μετα την προπονηση.

TheWorst
07-09-11, 22:25
Παιδια το ρυζι (ασπρο) ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη? Σωστα ? 100 γραμμαρια (μετρημενο ομο,εχει περιπου 80 υ/ες) + 150 γραμμαρια κοτοπουλο ειναι καλα για μεταπροπονητικο , ετσι ? Και το κοτοπουλο ειναι κατι σαν γκουεϊ ή οχι ? Γιατι με αυτη την εντυπωση εχω μεινει..Παντως για πρωϊνο αεροβιο (χωρις να εχω φαει τιποτα) χρειαζομαι αμεσα πρωτεινες γρηγορης απορροφησης (λογικα)

giannis64
07-09-11, 22:30
κατι λες λαθος εσυ? η εγω δεν μπορω να καταλαβω τι λες? αλλα 100 γρ ρυζι ομω πρεπει να ειναι κανα δυο κατσαρολες..

Txc
07-09-11, 22:31
Παιδια το ρυζι (ασπρο) ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη? Σωστα ? 100 γραμμαρια (μετρημενο ομο,εχει περιπου 80 υ/ες) + 150 γραμμαρια κοτοπουλο ειναι καλα για μεταπροπονητικο , ετσι ? Και το κοτοπουλο ειναι κατι σαν γκουεϊ ή οχι ? Γιατι με αυτη την εντυπωση εχω μεινει..Παντως για πρωϊνο αεροβιο (χωρις να εχω φαει τιποτα) χρειαζομαι αμεσα πρωτεινες γρηγορης απορροφησης (λογικα)

Αν πινεις μονο πρωτεινη στο μεταπροπονητικο σου ροφημα και ακολουθει αυτο το γευμα, εισαι μια χαρα...
Απλα στο επομενο στερεο γευμα θελεις συνθετο υδατανθρακα...
Για παραδειγμα:

1) Μεταπροπονητικο ροφημα: 1 scoop whey
2) Πρωτο στερεο μεταπροπονητικο μετα απο κανα μισαωρο max ( στα καπακια δλδ ): Αυτο το γευμα που εγραψες...
3) Δευτερο στερεο μεταπροπονητικο μετα απο 2 μισι με 3 ωρες και 2 ωρες μη σου πω αν θελεις να κανεις παραπανω γευματα: ιδιο με το απο πανω απλα, εδω θα αποφυγεις τον απλο υδατανθρακα ( ασπρο ρυζι ) και θα βαλεις συνθετο υδατανθρακα ( μαυρο ρυζι, βρωμη κτλ )...

Θα ελεγα να βαλεις απλο υδατανθρακα μαζι με το μεταπροπονητικο σου ροφημα...
Αν οχι δεξτροζη ή κανα αλλο συμπληρωμα, βαλε μελι και ρυζογκοφρετες...

giannis64
07-09-11, 22:37
κατι λες λαθος εσυ? η εγω δεν μπορω να καταλαβω τι λες? αλλα 100 γρ ρυζι ομω πρεπει να ειναι κανα δυο κατσαρολες..

όπα λάθος.. με διέψευσε η μαγείρισσα..:green:

TheWorst
07-09-11, 23:17
Αυτο ηθελα να ρωτησω , αν να αντικαταστησω το μελι με ασπρο ρυζι και επισης να βαλω το κοτοπουλο ΑΜΕΣΩΣ μετα τη προπονηση.Το μελι εχει φρουκτοζη , συμφωνα με αυτα που διαβασα πρεπει να αποφευγω , ιδιως μεταπροπονητικο και σε τετοιες δωσεις.Παλι δε πηρα απαντηση , αν το κοτοπουλο ειναι "whey" , δηλαδη αν απορροφαται γρηγορα ή θα πρεπει μετα απτη προπονα 10 ασπραδια (κι ας ξερασω :green:)

Txc
07-09-11, 23:29
Αυτο ηθελα να ρωτησω , αν να αντικαταστησω το μελι με ασπρο ρυζι και επισης να βαλω το κοτοπουλο ΑΜΕΣΩΣ μετα τη προπονηση.Το μελι εχει φρουκτοζη , συμφωνα με αυτα που διαβασα πρεπει να αποφευγω , ιδιως μεταπροπονητικο και σε τετοιες δωσεις.Παλι δε πηρα απαντηση , αν το κοτοπουλο ειναι "whey" , δηλαδη αν απορροφαται γρηγορα ή θα πρεπει μετα απτη προπονα 10 ασπραδια (κι ας ξερασω :green:)

Οι μισοι υδατανθρακες απο το μελι ειναι φρουκτοζη και οι αλλοι μισοι γλυκοζη...
Οχι δεν ειναι whey το κοτοπουλο...
Σε θεμα απορροφησης τα ασπραδια μου φαινετε καλυτερη επιλογη...
Το μελι επισης εχει διαφορα αλλα πλεονεκτηματα και ειναι ενα ιδανικο υποκαταστατο της δεξτροζης, για καπποιους που δεν θελουν να παρουν αδειες θερμιδες. Το ιδιο ισχυει και για την μπανανα, απλα η μπανανα εχει φυτικες ινες, γι'αυτο και θεωρω το μελι ανωτερο απο την μπανανα σε αυτη την φαση...
Ποση φρουκτοζη νομιζεις θα παρεις απο 2 κουταλιες της σουπας μελι? 20γρ σου λεω εγω και δεν αρκουν για να αναπληρωσει το γλυκογονο στο συκωτι μετα το γυμναστηριο...
Λεω εγω τωρα...
Βεβαια το ποσοστο του γλυκογονου ειτε μυικο ειτε απο το συκωτι που καταναλωνεις κατα την διαρκεια της ασκησης παιζει αναλογα με την ενταση και το προγραμμα, αν κανεις μονο βαρυ ή αν κανεις βαρυ και αεροβια...

TheWorst
07-09-11, 23:36
Τι 20 γραμμαρια ,ρε φιλε :green: 90-100 γραμμαρια τρωμε μετα την προπονηση,τα 20 γραμμαρια τι να τα νιωσω , δεν ειμαι και 15-20 κιλα :green: Ενας φιλος μου λεει οτι επαιρνε 2-3 μπανανες και βουταει στο μελι :D Δε ξερω κατα ποσο αυτο που δε χρεαιζομαι μπορει να αποθηκευτει σαν λιπος , μετα απο προπονηση 1 γραμμαρια / κιλο σωματικου βαρους (ετσι διαβασα τουλαχιστον) υ/α λεει

tolis93
07-09-11, 23:50
εγω παντως μετα τη προπονα παιζω ροφημα 30-70 πρωτεινη υδατανθρακας κ μετα 5-6 ασπραδια κανα 2 φετες γαλοπουλα κ καμια γλυκοπατατα.δλδ απο υδατανθρακα δε παιζω πανω απο 20.αλλα παιζω πολυ πραμα πριν τη προπονηση κ στο μεσημεριανο μ π ειναι το επομενο γευμα μετα το μεταπροπονητικο

TheWorst
07-09-11, 23:57
Ε καλο ειναι αυτο , δεν εχει ο καθενας ομως 10 ευρω να δινει μονο για το μεταπροπονητικο του γευμα , οικονομικη κριση , βλεπεις .. :green:

rey1989
08-09-11, 08:05
Ε καλο ειναι αυτο , δεν εχει ο καθενας ομως 10 ευρω να δινει μονο για το μεταπροπονητικο του γευμα , οικονομικη κριση , βλεπεις .. :green:

αυτο με την κρίση ξαναπέστο . (Λεω χτες στη μανα που θα πάει για ψωνια σημερα) παρε 21 φετες γαλοπουλα και 35 αυγα!
για το μήνα μ λέει ? σιγά θα ξαναπάω για ψώνια , οχι για την εβδομάδα της λέω και με κοίταξε με βλέμμα τρόμου :shock::shock::shock:

TheWorst
08-09-11, 11:55
χαχα , που να δεις εμενα οταν τους λεω οτι θα παρω τυρι απο 12-13 ευρω , ενω αυτοι παιρνουν των 4,5-5 ευρω :turtle::turtle::turtle::green::green:

tolis93
08-09-11, 15:52
οι γλυκοπατατες πανε 2,20 το κιλο.η γαλοπουλα 1 ευρω οι 7-10 φετες(καλη ποιοτητα) τα ασπραδια...ε 30 αυγα 3,70 τα παιρνω...νομιζω πως βγαινω αρχοντας:green: παλι καλα οι δικοι μ τρωνε σα γουρουνια(ο αδερφος 5 χρονων κ απλα τρωει...4 χοτ ντογκ εφαγε σημερα το βουβαλακι.κ ειναι κ αυτος εκτομορφιας.ο δε πατερας παλι καλα μπηκε σε περιοδο γραμμωσης κ μενει κ λιγο κοτοπουλο κ ρυζι παραπανω.αλλα φευγουν 15 αυγα τη μερα...):green:

Txc
08-09-11, 19:45
οι γλυκοπατατες πανε 2,20 το κιλο.η γαλοπουλα 1 ευρω οι 7-10 φετες(καλη ποιοτητα) τα ασπραδια...ε 30 αυγα 3,70 τα παιρνω...νομιζω πως βγαινω αρχοντας:green: παλι καλα οι δικοι μ τρωνε σα γουρουνια(ο αδερφος 5 χρονων κ απλα τρωει...4 χοτ ντογκ εφαγε σημερα το βουβαλακι.κ ειναι κ αυτος εκτομορφιας.ο δε πατερας παλι καλα μπηκε σε περιοδο γραμμωσης κ μενει κ λιγο κοτοπουλο κ ρυζι παραπανω.αλλα φευγουν 15 αυγα τη μερα...):green:

Δεν εχεις αναγκη εσυ ρε. Εχεις μπαμπα bodybuilder! Αυτο και αν ειναι λαχειο!
Ποσο θα ηθελα και εμενα ο μπαμπας μου να ηταν τυπος του γυμναστηριου...

tolis93
08-09-11, 23:23
Δεν εχεις αναγκη εσυ ρε. Εχεις μπαμπα bodybuilder! Αυτο και αν ειναι λαχειο!
Ποσο θα ηθελα και εμενα ο μπαμπας μου να ηταν τυπος του γυμναστηριου...βασικα εκει χρωσταω πολλα....ετσι ξεκινησα ετσι βρηκα το αθλημα αυτο ετσι το αγαπησα κτλπ...αν ειχα γονεις π δν ασχολουτουσαν με τα σχετικα θα ημουν ακομα ενα παχουλο εφηβο παιδακι κ οπως πηγαινα πιθανως στα 50 θα με κλεγαν οι ρεγκες.τελοςπαντων επειδη παμε λιγο οφ κ τους εχω πρηξει τους μοντ....:green:

Mimas88
09-09-11, 11:49
ρε παιδια να σασ πω κατι πωσ κανεται βαρη το πρωι και οταν λεμε πρωι με ποσα γευματα πηγα 2 φορεσ πρωι και δεν τραβουσε η μηχανη δεν μπορουσα να σηκωσω τιποτα !!!ξερω βγαινω εκτοσ θεματοσ αλλα το εχω απορια

Δεν έχεις άδικο φίλε μου, παλιότερα που και γω προσπάθησα να παω γυμναστήριο πρωί (κατα τις 07:30) δεν εβγαινε τίποτα. Τώρα όμως επειδή προσωπικά κάνω σπίτι το έχω συνηθίσει και κατι γίνεται.

Πάντως αν δεν έχεις άλλη ώρα ελέυθερη καπου πρέπει να χωρέσεις και την γυμναστική!!

noob127
09-09-11, 11:55
ρε παιδια να σασ πω κατι πωσ κανεται βαρη το πρωι και οταν λεμε πρωι με ποσα γευματα πηγα 2 φορεσ πρωι και δεν τραβουσε η μηχανη δεν μπορουσα να σηκωσω τιποτα !!!ξερω βγαινω εκτοσ θεματοσ αλλα το εχω απορια

Μπορει να φταιει και το γλυκογονο γιατι εκεινες τις ωρες ειναι σε χαμηλα επιπεδα.

Irriversible
11-09-11, 00:16
Θελω μια γνωμη για το μεταπροπονητικο γευμα. Δεν εχω ενα στανταρ γευμα αλλα εναλλασσω τις πηγες πρωτεινης, δηλαδη παιρνω την καταλληλη ποσοτητα απο γαλα και αυγα και την επομενη φορα απο μια μπριζολα χοιρινο ή μοσχαρι μαζι με πρασινη σαλατα, αλλα για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος αν επαρκει, γενικα ψαχνω κατι ευκολο και γρηγορο και για αυτο επελεξα την μπριζολα. Μετα απο το μεταπροπονητικο ποσα γευματα πρεπει να επονται?

Txc
11-09-11, 00:20
Θελω μια γνωμη για το μεταπροπονητικο γευμα. Δεν εχω ενα στανταρ γευμα αλλα εναλλασσω τις πηγες πρωτεινης, δηλαδη παιρνω την καταλληλη ποσοτητα απο γαλα και αυγα και την επομενη φορα απο μια μπριζολα χοιρινο ή μοσχαρι μαζι με πρασινη σαλατα, αλλα για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος αν επαρκει, γενικα ψαχνω κατι ευκολο και γρηγορο και για αυτο επελεξα την μπριζολα. Μετα απο το μεταπροπονητικο ποσα γευματα πρεπει να επονται?

Κατσε γιατι μας τα μπερδεψες...
Οταν λες μεταπροπονητικο, εσυ κανεις κανονικο γευμα?
Γιατι για τους περισσοτερους απο εμας το μεταπροπονητικο ειναι υγρο γευμα ή σνακ και ακολουθει κανονικο στερεο γευμα μετα απο κανα μισαωρο με μια ωρα...
Για μενα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα, κανεις τουλαχιστον 2 γευματα, αν παιρνεις απλο υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο σου ροφημα ή σνακ...
1 γευμα κανονικο με συνθετο υδατανθρακα
1 γευμα πριν τον υπνο

Irriversible
11-09-11, 00:24
Κατσε γιατι μας τα μπερδεψες...
Οταν λες μεταπροπονητικο, εσυ κανεις κανονικο γευμα?
Γιατι για τους περισσοτερους απο εμας το μεταπροπονητικο ειναι υγρο γευμα ή σνακ και ακολουθει κανονικο στερεο γευμα μετα απο κανα μισαωρο με μια ωρα...
Για μενα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα, κανεις τουλαχιστον 2 γευματα, αν παιρνεις απλο υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο σου ροφημα ή σνακ...
1 γευμα κανονικο με συνθετο υδατανθρακα
1 γευμα πριν τον υπνο

Κανονικο γευμα κανω αλλα στην περιπτωση που πρεπει να ειναι ροφημα ποσες πρωτεινες πρεπει να περιεχει και ποσες πρωτεινες το γευμα που επεται μετα απο μιση ωρα?

tolis93
11-09-11, 00:26
Κανονικο γευμα κανω αλλα στην περιπτωση που πρεπει να ειναι ροφημα ποσες πρωτεινες πρεπει να περιεχει και ποσες πρωτεινες το γευμα που επεται μετα απο μιση ωρα?

καπου στα 40 γρ για μενα.το στερεο.το ροφημα εξαρταται.παντως στην ερωτηση ποσα γευματα θελεις μετα.εξαρταται απο το τι ωρα κανεις προπονηση.εγω π τρωω πρωινο κ κανω προπονηση μετα.ε εχω 4 γευματα μετα ισως κ 5

Txc
11-09-11, 00:33
Κανονικο γευμα κανω αλλα στην περιπτωση που πρεπει να ειναι ροφημα ποσες πρωτεινες πρεπει να περιεχει και ποσες πρωτεινες το γευμα που επεται μετα απο μιση ωρα?

To στερεο γευμα θα ελεγα πως ειναι λαθος γιατι εκεινη την ωρα μετα τα βαρυ, οι μυς σου βρισκοντε σε καταβολισμο και καις λιπος και μυικο ιστο για ενεργεια. Γι'αυτο θελεις υδατανθρακα ( υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ) , ωστε μεσω της εκρισσης ινσουλινης να μεταφερθει ενεργεια γρηγορα στους μυς σου και να στραφουν σε αυτη την πηγη ενεργειας και πρωτεινη σε υγρη μορφη για να ξεκινησει η αναρρωση στο σωμα σου, που εχει τραυματιστει απο τα βαρυ και να μπεις σε αναβολικη φαση. Προτιμουμε Isolate whey protein για καλυτερη απορροφηση απο τον οργανισμο. Επειτα απο 30 λεπτα με μια ωρα μπορεις να κανεις ενα φυσιολογικο γευμα με υδατανθρακα, πρωτεινη, λιπαρα ( η πρωτεινη σου σε καθε γευμα να μην ξεπερνα τα 30 με 40γρ ), τοσο θα βαλεις και στο μεταπροπονητικο σου ροφημα. Βεβαια αυτο δεν ειναι απολυτο, εξαρτατε απο το ποσα κιλα εισαι, ποση μυικη μαζα εχεις κτλ, για εναν φυσιολογικο αθλητη ειναι ενα 1 με 2 scoop. To στερεο γευμα σε αντιθεση με το υγρο θα αργησει να απορροφηθει με αποτελεσμα να εισαι σε καταβολισμο για αρκετη ωρα και να εχεις απωλειες μυικου ιστου, το οποιο πρεπει να το αποφυγεις. Γι'αυτο και μετα απο ΕΝΤΟΝΗ προποπονηση, θελουμε κατι γρηγορο ( υγρο γευμα ) για να μας κρατησει και να εχει αμεση απορροφηση απο το σωμα, μεχρι να κανουμε στερεο γευμα...

aepiskeptis
11-09-11, 00:55
το παραπανω μηνυμα αποτελει κοπι πειστ απο διαφημηση της μασλ τεκ και ειναι απευθειας μεταφραση


στελνω παραυτα το μηνυμα στη μασλτεκ


αγαπητε ΤΧΨ θα τα πουμε συντομα απο κοντα

φιλικα

Txc
11-09-11, 00:57
το παραπανω μηνυμα αποτελει κοπι πειστ απο διαφημηση της μασλ τεκ και ειναι απευθειας μεταφραση


στελνω παραυτα το μηνυμα στη μασλτεκ


αγαπητε ΤΧΨ θα τα πουμε συντομα απο κοντα

φιλικα

αχ0αχ0χα0αχ0αχ0αχ :rolf::rolf::rolf:

Αντωνης
11-09-11, 03:10
Πραγματικα ειναι σαν διαφημιση εταιριας!!
Ειδικα στην προταση To στερεο γευμα σε αντιθεση με το υγρο θα αργησει να απορροφηθει με αποτελεσμα να εισαι σε καταβολισμο για αρκετη ωρα και να εχεις απωλειες μυικου ιστου, το οποιο πρεπει να το αποφυγεις πεθανα στο γελιο:rolf::rolf::rolf::bowdown:
Τετοιο σουρεαλισμο ουτε στις διαφημισεις των ''ζωνων αδυνατισματος'' δεν βλεπουμε:lol:

Irriversible
11-09-11, 10:28
To στερεο γευμα θα ελεγα πως ειναι λαθος γιατι εκεινη την ωρα μετα τα βαρυ, οι μυς σου βρισκοντε σε καταβολισμο και καις λιπος και μυικο ιστο για ενεργεια. Γι'αυτο θελεις υδατανθρακα ( υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ) , ωστε μεσω της εκρισσης ινσουλινης να μεταφερθει ενεργεια γρηγορα στους μυς σου και να στραφουν σε αυτη την πηγη ενεργειας και πρωτεινη σε υγρη μορφη για να ξεκινησει η αναρρωση στο σωμα σου, που εχει τραυματιστει απο τα βαρυ και να μπεις σε αναβολικη φαση. Προτιμουμε Isolate whey protein για καλυτερη απορροφηση απο τον οργανισμο. Επειτα απο 30 λεπτα με μια ωρα μπορεις να κανεις ενα φυσιολογικο γευμα με υδατανθρακα, πρωτεινη, λιπαρα ( η πρωτεινη σου σε καθε γευμα να μην ξεπερνα τα 30 με 40γρ ), τοσο θα βαλεις και στο μεταπροπονητικο σου ροφημα. Βεβαια αυτο δεν ειναι απολυτο, εξαρτατε απο το ποσα κιλα εισαι, ποση μυικη μαζα εχεις κτλ, για εναν φυσιολογικο αθλητη ειναι ενα 1 με 2 scoop. To στερεο γευμα σε αντιθεση με το υγρο θα αργησει να απορροφηθει με αποτελεσμα να εισαι σε καταβολισμο για αρκετη ωρα και να εχεις απωλειες μυικου ιστου, το οποιο πρεπει να το αποφυγεις. Γι'αυτο και μετα απο ΕΝΤΟΝΗ προποπονηση, θελουμε κατι γρηγορο ( υγρο γευμα ) για να μας κρατησει και να εχει αμεση απορροφηση απο το σωμα, μεχρι να κανουμε στερεο γευμα...
"
Τωρα μπηκα στο φουρνο...και αναρωτιομουν 1 χρονο γυμναστηριο γιατι δεν φουσκωνα. Τι ειναι το "Isolate whey protein"?

TheWorst
11-09-11, 11:25
Για isolate protein διαβασε εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1303-E%CE%B9%CE%B4%CE%B7-%CF_%CF_%CF_%CF_%CE%B5%CF_%CE%BD%CE%B7%CF_-%CF_%CE%B5-%CF_%CE%BA%CF_%CE%BD%CE%B7&highlight=E%CE%B9%CE%B4%CE%B7%20%CF_%CF_%CF_%CF_%CE%B5%CF_%CE%BD%CE%B7%CF_%20%CF_%CE%BA%CF_%CE%BD%CE%B7

average_joe
11-09-11, 12:44
το παραπανω μηνυμα αποτελει κοπι πειστ απο διαφημηση της μασλ τεκ και ειναι απευθειας μεταφραση


στελνω παραυτα το μηνυμα στη μασλτεκ


το αυτο!

George1993
11-09-11, 13:35
εγώ πάντως σε ένα βιβλίο που αγόρασα διάβασα ότι και η γλυκόζη κάνεις για αμέσως μετά το τέλος της προπόνησης...
ισχύει?

lila_1
11-09-11, 13:41
"
Τωρα μπηκα στο φουρνο...και αναρωτιομουν 1 χρονο γυμναστηριο γιατι δεν φουσκωνα. Τι ειναι το "Isolate whey protein"?

ΓΙατί προφανώς δεν ζορίζεσαι όσο πρέπει ή γιατί δεν παίρνεις αρκετές θερμίδες...ή γιατί πιθανότατα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να γινεις όσο τούμπανο φαντάζεσαι σε ένα χρόνο:turtle:
ΠΡωτείνη γάλακτος είναι.

Irriversible
11-09-11, 14:28
Για isolate protein διαβασε εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1303-E%CE%B9%CE%B4%CE%B7-%CF_%CF_%CF_%CF_%CE%B5%CF_%CE%BD%CE%B7%CF_-%CF_%CE%B5-%CF_%CE%BA%CF_%CE%BD%CE%B7&highlight=E%CE%B9%CE%B4%CE%B7%20%CF_%CF_%CF_%CF_%CE%B5%CF_%CE%BD%CE%B7%CF_%20%CF_%CE%BA%CF_%CE%BD%CE%B7

Thanx!


ΓΙατί προφανώς δεν ζορίζεσαι όσο πρέπει ή γιατί δεν παίρνεις αρκετές θερμίδες...ή γιατί πιθανότατα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να γινεις όσο τούμπανο φαντάζεσαι σε ένα χρόνο:turtle:
ΠΡωτείνη γάλακτος είναι.

Μπα απο ζορισμα δεν νομιζω οτι εχω προβλημα, απλως δεν ειχα καθολου ιδεα περι σωστης διατροφης για καπιον που κανει τοσο εντονη ασκηση.

Txc
11-09-11, 17:06
Καλα μην νομιζεις οτι εγω ειμαι φουσκωτος που τα ξερω αυτα...
Εγω τρωω 7 φορες την ημερα και χανω κιλα...
Για κλαματα...

geo28
11-09-11, 17:13
Καλα μην νομιζεις οτι εγω ειμαι φουσκωτος που τα ξερω αυτα...
Εγω τρωω 7 φορες την ημερα και χανω κιλα...
Για κλαματα...

γτ δε τα κανεις 10 τοτε..trial and error;)

tolis93
11-09-11, 22:39
Καλα μην νομιζεις οτι εγω ειμαι φουσκωτος που τα ξερω αυτα...
Εγω τρωω 7 φορες την ημερα και χανω κιλα...
Για κλαματα...

και εγω ετσι μεχρι π αρχησα να τρωω τον ατελειωτο...hard gainers for the win!!!μας ζηλευουν παιδι μ μας ζηλευουν:green::green:

deluxe
14-09-11, 00:50
Αναμεσα σε μπανανα και μαλτοδεξτρινη, ποια ειναι η καλυτερη επιλογη. Επισης θεωρειτε τις θερμιδες απο την μαλτοδεξτρινη "κενες", οπως αυτες της δεξτροζης;

Devil
14-09-11, 00:52
Αναμεσα σε μπανανα και μαλτοδεξτρινη, ποια ειναι η καλυτερη επιλογη. Επισης θεωρειτε τις θερμιδες απο την μαλτοδεξτρινη "κενες", οπως αυτες της δεξτροζης;

κενες γιατι???

Kaloutsikos
14-09-11, 10:08
Αναμεσα σε μπανανα και μαλτοδεξτρινη, ποια ειναι η καλυτερη επιλογη. Επισης θεωρειτε τις θερμιδες απο την μαλτοδεξτρινη "κενες", οπως αυτες της δεξτροζης;

Η μπανανα εμενα ειναι η γνωμη μου.

deluxe
14-09-11, 15:30
Για ποιο λογο; Η μπανανα εχει κυριως σακχαρα ενω η μαλτοδεξτρινη ειναι καθαρος υδατανθρακας.

Devil
14-09-11, 16:20
Για ποιο λογο; Η μπανανα εχει κυριως σακχαρα ενω η μαλτοδεξτρινη ειναι καθαρος υδατανθρακας.

κενες λεω γιατι??? γιατι η δεξτροζη τι ειναι??? υδατανθρακας ειναι...

ginus
14-09-11, 16:23
^^^το ιδιο ειναι ρε παιδες....παντως και ενα tip of the day...εαν κανετε βαρια αεροβια...βαρια ομως...οχι διαδρομο...1 μπανανα πρε ειναι Must για να κατεβασει την συγκεντρωση ασβεστιου και να μην εχουμε ενοχλησεις και μικροτραυματισμους..

Txc
14-09-11, 20:52
Ουτε η μπανανα, ουτε η μαλτοδεξτρινη για μενα...
Αν επελεγα ενα απο τα 2 θα ηταν μπανανα...
Γιατι οχι μαλτοδεξτρινη?
Αδειες θερμιδες, 0 διατροφικη αξια...
Η μπανανα απο την αλλη ειναι μιση φρουκτοζη, μιση γλυκοζη, αλλα εχει φυτικες ινες που θα καθυστερησουν την απορροφηση της πρωτεινης...
Μελι καλυτερα...
Για pre workout ειναι πολυ καλη επιλογη η μπανανα με oatmeal...

TheWorst
14-09-11, 21:25
Δεν ανεβαζε την ινσουλινη αυτη η μπανανα ?..

Txc
14-09-11, 22:33
Δεν ανεβαζε την ινσουλινη αυτη η μπανανα ?..

Οχι απαραιτητα...
Ο γλυκαιμικος δεικτης στην μπανανα εξαρτατε απο το ποσο ωριμη ειναι...
Αν ειναι πολυ ωριμη, καλυτερα να την αποφυγεις pre workout...
Αν ειναι πρασινη ξερω γω, ειναι μια χαρα στο pre workout σε συνδιασμο με oatmeal παντα...

deluxe
14-09-11, 23:19
κενες λεω γιατι??? γιατι η δεξτροζη τι ειναι??? υδατανθρακας ειναι...Απο καποιον το ειχα ακουσει.. Κενες, δλδ αχρηστες, υπο την εννοια οτι ειναι μονο σακχαρα. Η μαλτοδεξτρινη δεν εχει σακχαρα μεσα.

Txc
14-09-11, 23:22
Απο καποιον το ειχα ακουσει.. Κενες, δλδ αχρηστες, υπο την εννοια οτι ειναι μονο σακχαρα. Η μαλτοδεξτρινη δεν εχει σακχαρα μεσα.

Ε αχρηστες ειναι αλλα εκεινη την ωρα, αλλο πραγμα εσυ θελεις να πετυχεις με την δεξτροζη...
Να σταματησεις τον καταβολισμο που εχει μπει το σωμα σου μετα τα βαρυ, να σταματησεις την καταναλωση μυικου ιστου και λιπους για ενεργεια και να στρεψεις το σωμα σου σε αλλη πηγη ενεργειας...

Αχρηστες οι θερμιδες της δεξτροζης αλλα εκκριση ινσουλινης και αμεση απορροφηση...

TheWorst
14-09-11, 23:37
Πολυ σημαντικο και το τι προπονηση κανεις για το που θα στραφει οργανισμος για την πηγη ενεργειας (και το τι εχεις φαει πριν την προπονηση) Δηλαδη εννοω αμα δεν εχεις φαει υ/α θα στραφει στο λιπος πρωτα (συμφωνα με το αρθρο το γρηγορο περπατημα με 120-150 χτ. / λεπτο) καις μονο λιπος διαστημα το πολυ 30-40 λεπτα , εννοω αμα τρεχεις ο οργανισμος στρεφεται και σε μυικο ιστο (δηλαδη οταν κανεις προπονηση νυστικος το πρωι , αεροβιο κυριως)

beefmeup
14-09-11, 23:57
Δηλαδη εννοω αμα δεν εχεις φαει υ/α θα στραφει στο λιπος πρωτα (συμφωνα με το αρθρο το γρηγορο περπατημα με 120-150 χτ. / λεπτο) καις μονο λιπος διαστημα το πολυ 30-40 λεπτα , εννοω αμα τρεχεις ο οργανισμος στρεφεται και σε μυικο ιστο (δηλαδη οταν κανεις προπονηση νυστικος το πρωι , αεροβιο κυριως)

ολο αυτο ειναι λαθος.
φας δεν φας υ/α υπο φυσιολογικες συνθηκες διατροφης,αυτος ειναι η κυρια πηγη ενεργειας κ αποθηκευευται στο σωμα..
το να χασεις ενα γευμα με υ/α δεν σημαινει οτι μολις κανεις αεροβια το σωμα καιει λιπος γιατι απλα εχει αρκετα αποθεματα υ/α..
κ το 2ο δεν γινεται,αν δεν εισαι αγωννιστικος με οοοο,τι μπορει να συνεπαγεται αυτο..
δλδ ενας αγωνιστικος μπορει να καταβολισει μυικο ιστο,αλλα εσυ κ εγω οχι.

deluxe
15-09-11, 00:10
Ε αχρηστες ειναι αλλα εκεινη την ωρα, αλλο πραγμα εσυ θελεις να πετυχεις με την δεξτροζη...
Να σταματησεις τον καταβολισμο που εχει μπει το σωμα σου μετα τα βαρυ, να σταματησεις την καταναλωση μυικου ιστου και λιπους για ενεργεια και να στρεψεις το σωμα σου σε αλλη πηγη ενεργειας...

Αχρηστες οι θερμιδες της δεξτροζης αλλα εκκριση ινσουλινης και αμεση απορροφηση...Το ιδιο δε γινεται με την μαλτοδεξτρινη, χωρις να εχεις τον φοβο να αποθηκευτουν τα σακχαρα της δεξτροζης, εστω και λιγα, σε λιπος;

Devil
15-09-11, 04:50
Το ιδιο δε γινεται με την μαλτοδεξτρινη, χωρις να εχεις τον φοβο να αποθηκευτουν τα σακχαρα της δεξτροζης, εστω και λιγα, σε λιπος;

ναι το ιδιο γινετε... και βασικα το ιδιο γινετε και με σκετη whey...χωρις παρουσια υδατανθρακα...

TheWorst
15-09-11, 06:41
ολο αυτο ειναι λαθος.
φας δεν φας υ/α υπο φυσιολογικες συνθηκες διατροφης,αυτος ειναι η κυρια πηγη ενεργειας κ αποθηκευευται στο σωμα..
το να χασεις ενα γευμα με υ/α δεν σημαινει οτι μολις κανεις αεροβια το σωμα καιει λιπος γιατι απλα εχει αρκετα αποθεματα υ/α..
κ το 2ο δεν γινεται,αν δεν εισαι αγωννιστικος με οοοο,τι μπορει να συνεπαγεται αυτο..
δλδ ενας αγωνιστικος μπορει να καταβολισει μυικο ιστο,αλλα εσυ κ εγω οχι.

??? :unsure:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.

beefmeup
15-09-11, 17:01
καλα αστο...

Kaloutsikos
15-09-11, 19:55
Για ποιο λογο; Η μπανανα εχει κυριως σακχαρα ενω η μαλτοδεξτρινη ειναι καθαρος υδατανθρακας.

H μπανανα δεν έχει μόνο ζάχαρα,
έχει και άλλα πράγματα.


??? :unsure:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.

ο μπιφ θέλει να σου πει ότι για να αδειάσει το γλυκογόνο σου είναι λίγο δύσκολο για να γίνει.

TheWorst
15-09-11, 20:06
Μαλιστα , αλλα δεν χρειαζεται να αδειασει τελειως (σχεδον αδυνατο) για να χρησημοποιησει το λιπος και επειτα μυικο ιστο κτλ..

giannis64
15-09-11, 20:19
??? :unsure:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-Oι-πιο-καταλληλες-στιγμες-αεροβιας-ασκησης.


διάβασε το λίγο πιο προσεκτικά... ίσως να μην έχεις καταλάβει κάποιες λεπτομέρειες σημαντικές.



Μαλιστα , αλλα δεν χρειαζεται να αδειασει τελειως (σχεδον αδυνατο) για να χρησημοποιησει το λιπος και επειτα μυικο ιστο κτλ..

τετοια περιπτωση δεν υπαρχει. ειναι κομματι δυσκολο να το καταφερεις.

TheWorst
15-09-11, 20:25
Προσπαθω λιγο συμφωνα με το αρθρο και βαση λογικης να βγαλω συμπερασμα , εννοω οτι οταν κανεις αεροβιο (γρηγορο περπατημα ομως) με αδειο στομαχι αρχιζει (σχεδον) να χρησημοποιει το λιπος σαν ενεργεια , αλλα αν τρεχεις λογω της μεγαλυτερης αναγκης για ενεργεια αρχιζει και παιρνει και απτον μυικο ιστο . Ισχυει κατι τετοιο ή οχι ? Εχω σταματησει κατι εβδομαδες να τρεχω ακριβως για αυτο το λογο :green:

giannis64
15-09-11, 20:30
για να καταλαβεις περιπου τι παιζει.
για να φτασεις να χασεις μυικο ιστο, θα πρεπει να εχεις φτασει σε αρκετα μικρο ποσοστο σωματικου λιπους.

αν εχεις αλλες τετοιες ερωτησεις, καντες στο αναλογο τοπικ, γιατι εδω εχουμε βγει οφ.

backy1993
16-09-11, 12:39
Γεια σας παιδια ειμαι 18 ετων και τον τελευταιο καιρο παλευω να χασω λοιπος! ευτιχως εχω χασει αρκετα μεχρι τωρα και αν και αργα ξεκινησα επιτελους συστηματικη γυμναστικη! Θα ηθελα να μουυ πειτε την γνωμη σας για το μεταπροπνιτηκο που τρωω! τρωω ψωμι ολικης με γαλοπουλα!
Θα εχω καλα αποτελεσματα με αυτο το μεταπροπονιτηκο? μηπως να προσθεσω και γαλα?

Και κατι ακομα δεν ενδιαφερομαι για να ασχοληθω επαγγελματικα, απλα θελω να κανω καλη γραμμωση και ισος να φουσκωσω ελαχιστα!

ginus
16-09-11, 12:41
γαλοπουλα εννοεις τις φετες που βαζουμε στο τοστ...εχουν καμποσο αλατι δαυτες...υδατανθρακα post δεν βαζουμε?:spank:

backy1993
16-09-11, 12:46
γαλοπουλα ναι αυτη που βαζουμε στο τοστ αλλα λαιτ! τι εννοεις δε βαζουμε υδατανθρακες σε ποστ?

ποστ ειναι το μεταπροπονιτηκο ετσι?

backy1993
16-09-11, 15:52
Καποιος θα απαντησει?

tolis93
16-09-11, 15:59
Καποιος θα απαντησει?

γιατι ρε παιδια δε διαβαζετε κανενα κανονα πρωτα?παλι θα σκιζοντια οι μοντ να κλεινουν κ να ανοιγουν...κοιτα μεταπροπονητικο θελεις υδατανθρακα απλο πχ πατατα ρυζι γλυκοπατατα μακαρονια μπανανα μελι(οχι αλλα φρουτα εκτος μπανανας για αλλους λογους) και υδατανθρακα τωρα σε τι αναλογια εξαρταται απο τη προπονηση απο το σωμα σ απο πολλα.πχ μια ομελετα με γλυκοπατατα 4 ασπραδια θα ηταν μια χαρα.και το φορουμ εχει αναλογα αρθρα κατσε διαβασε τα θα σου λυθουν ολες οι αποροιες

jackaction
16-09-11, 16:07
υπαρχει ενα τεραστιο τοπικ "οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο"
λογικα θα εχει προτασεις ειτε χρησημοποιεις συμπληρωμα ειτε οχι βασικα

εγω χρησημοποιω συμπληρωμα και μετα 40 λεπτα τρωω γευμα (πχ ρυζι με κρεας)
αν δεν θες συμπληρωμα μπορεις να φας καμια μπανανα με κατι αλλο που να εχει και πρωτεινη(αν και αρκετη θερμιδα η μπανανα)
παντος για το γαλα θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχε χαρακτηριστει ως εσχατη λυση ενω αρκετοι υποστηριζαν με παθος το αντιθετο

edit: δεν εχει ωρα που ξυπνησα νομιζα εγραφα αλλου :S

Dreiko
16-09-11, 16:09
*******Δεν ηταν ανάγκη για καινούριο τοπικ.Το θέμα σου μεταφέρθηκε εδω!******

jackaction
16-09-11, 16:17
αρα εγραφα οντος αλλου...μην τα κανετε ετσι αυτα με τις μεταφορες λεω παει τοχασα :P
παντος αρχικα εδω πηγα να παραπεμψω

gspyropo
16-09-11, 19:31
οσο και να προσπαθω να τηρησω το σωστο μεταπροπονητικο γευμα...μετα την προπονηση εχω τετοια πεινα που πρωτα θα φαω οτι βρω μπροστα μου κυριως κατι γλυκο (ειτε μπισκοτα ειτε κουλουρια) και μετα θα πιω την πρωτεινη μου...πως το εξηγειτε?

average_joe
16-09-11, 19:39
χρησιμοποιεις ακομα ρυζαλευρο στο πρωτο μεταπροπονητικο?
αν ναι, λογω υψηλου γλυκαιμικου δεικτη που εχει να σου ανεβαζει την ινσουλινη και να ζητας αμεσως μετα αλλες τροφες με μαγαλο γλυκαιμικο δεικτη.

ερωτηση (ετσι εγκυκλοπαιδικα): ποιο ρυζαλευρο (μαρκα) χρησιμοποιεις/ χρησιμοποιουσες?
αν μπορεις πες και απο muesli (αν και ολιγον off topic)

Devil
16-09-11, 19:40
οσο και να προσπαθω να τηρησω το σωστο μεταπροπονητικο γευμα...μετα την προπονηση εχω τετοια πεινα που πρωτα θα φαω οτι βρω μπροστα μου κυριως κατι γλυκο (ειτε μπισκοτα ειτε κουλουρια) και μετα θα πιω την πρωτεινη μου...πως το εξηγειτε?

απο προσωπικη εμπειρια..... λεμαργια...:green:

για αυτο εχω βαλει αμινοξεα στο postwo... για να μπορω να τρωω πιο γρηγορα κανονικο φαι...

gspyropo
16-09-11, 19:42
χρησιμοποιεις ακομα ρυζαλευρο στο πρωτο μεταπροπονητικο?
αν ναι, λογω υψηλου γλυκαιμικου δεικτη που εχει να σου ανεβαζει την ινσουλινη και να ζητας αμεσως μετα αλλες τροφες με μαγαλο γλυκαιμικο δεικτη.

ερωτηση (ετσι εγκυκλοπαιδικα): ποιο ρυζαλευρο (μαρκα) χρησιμοποιεις/ χρησιμοποιουσες?
αν μπορεις πες και απο muesli (αν και ολιγον off topic)

οχι δεν χρησιμοποιω ακομα ρυζαλευρο σιγα σιγα θα μπει και αυτο ομως..χρησιμοποιουσα της γιωτης

απο μουσλι επερνα ή το φυση ή απο τα ΑΒ μουσλι 1kg πολυ φθηνα...τωρα ειμαι με κουακερ κανελα και φρουτα στο πρωινο μου..

average_joe
16-09-11, 19:45
ευχαριστω για το info.
αφου δεν εχεις παντως ρυζαλευρο δε μπορω να σκεφτω κατι.
@devil εγω με iso και τρωω στο 30λεπτο.
δεν παιζει να κρατηθω...:green:

marales
20-09-11, 20:42
Εγώ ειμαι 72 κιλά.Σαν μεταπροπονητικό γεύμα πώς σας φαίνεται 1 σκουπ isolate πρωτεϊνη και μια μπανάνα?υπολογίστε οτι μετα από 1 ώρα τρώω και κανονικό γεύμα.

tolis93
20-09-11, 20:48
Εγώ ειμαι 72 κιλά.Σαν μεταπροπονητικό γεύμα πώς σας φαίνεται 1 σκουπ isolate πρωτεϊνη και μια μπανάνα?υπολογίστε οτι μετα από 1 ώρα τρώω και κανονικό γεύμα.

μια χαρα εισαι πανω κατω ολοι κατι τετοιο κανουμε.παντως πρωτεινη μαζι με μπανανα παγο κ ολα στο μπλεντερ ειναι θανατος.(τιπ δοκιμασε να βαλεις λιγο νερο καπου στα 20-30 μλ αλλα τοσα γαλα χτυπα τα στο μπλεντερ με τη πρωτεινη κ μετα καταψηξη...θα δεις χαρα μετα π θα κανεις μωλις ερχεται η ωρα να φας αυτο το αγιο πραμα....)

exkaliber
20-09-11, 20:53
την μπανανα βγαλτην

tolis93
20-09-11, 20:56
την μπανανα βγαλτην

.ο λογος?

Devil
20-09-11, 21:05
.ο λογος?

ο λογος για να την αφησει?

average_joe
20-09-11, 21:06
και γω το ιδιο θα ελεγα.
απο τη στιγμη που βαζεις iso και καλα για να εκμεταλλευτεις την μεγιστη δυνατη ταχυτητα αφομοιωσης, η μπανανα θα στην καθυστερησει.
τουλαχιστον αυτος ειναι ο αντικειμενικος σκοπος χρησης της iso.

off topic @excaliber
ανοιξε το log σου παλι please...
το απαιτει ο λαος.:green:

tolis93
20-09-11, 21:07
εγω ισα ισα ξερω το αντιθετο πως η μπανανα κ τα φρουτα υψιλου γλυκαιμικου δεικτη γενικοτερα βοηθανε κ στην πιο γρηγορη αποροφ:unsure:ηση

Devil
20-09-11, 21:09
εγω ισα ισα ξερω το αντιθετο πως η μπανανα κ τα φρουτα υψιλου γλυκαιμικου δεικτη γενικοτερα βοηθανε κ στην πιο γρηγορη αποροφ:unsure:ηση

φρουκτοζη.... φυτικες ινες.... 2 πραγματα που πρεπει να σκεφτεις αν θες να φυγει κατι απο το στομαχι σου γρηγορα....

καλητερα σκετη iso για μενα... εκτος αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις αδειο στομαχι γρηγορα για το επομενο γευμα... τοτε βαλε οτι θες....

exkaliber
20-09-11, 21:11
^
αυτο εχει την εξηγηση οτι χρειαζεται ο υ/α για να αποροφηθει κατι
ομως δεν ισχυει


off topic Κι εγω:green:
τι να το ανοιξω το log?να γραψω οτι σημερα για ποστ και μεταπροπονητικο εχω παρει 42mg νικοτινη?

Gianna
20-09-11, 22:38
καλητερα σκετη iso για μενα... εκτος αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις αδειο στομαχι γρηγορα για το επομενο γευμα... τοτε βαλε οτι θες....

Δηλαδή μία ώρα δεν είναι αρκετή να απορροφηθεί η iso, τόσο πολύ θα την καθυστερήσει μια μπανανούλα; (μια μέτρια/μικρή). Μια κουταλιά μέλι καθυστερεί λιγότερο την απορρόφηση;

average_joe
20-09-11, 22:46
η λογικη χρησης iso εγκειται στην γρηγορη απορροφηση.
στην ουσια ειναι ενα σκαλι κατω απο τα αμινοξεα απο αποψη βελτιστου μεταπροπονητικου και ενα σκαλι πανω απο την concentrate.
τωρα, αν μπαινεις στη διαδικασια να την αγορασεις μιας και ειναι πιο ακριβη απο την concentrate προφανως σε ενδιαφερει η απορροφησιμοτητα.
με τη να τρως μπανανα εκεινη την ωρα θα την καθυστερησει και θα την "ριξει" στα επιπεδα της concentrate.
οποτε δεν εχει λογικη και η χρηση της.
προσωπικα την χρησιμοποιω σκετη και τρωω στο ισαωρο (ενα ακομα πλεονεκτημα της).
οι πιο πολλοι θα πουν φαε σε 45 με 1 ωρα.
εγω το κανω αλλιως γιατι στο μεταπροπονητικο βαζω τοση iso, οση να καλυπτει 20γρ πρωτεινης (οχι οτι αυτη η ποσοτητα θα απορροφηθει πιο γρηγορα απο ενα φυσιολογικο scoop αλλα λεμε τωρα).

marales
20-09-11, 22:59
Πάντως η αλήθεια είναι ότι ψάχνω μια τροφή για την ταιριάξω με την isolate στο μεταπροπονητικό γεύμα.Να σημειώσω ότι μετά από μια ώρα τρώω κανονικά γεύμα πρωτείνη-συνθετοι υδατάνθρακες.Πριν από κάθε γεύμα παίρνω και 3 beef amino(extrifit).Απλά δεν ξέρω αν μπορώ να βρώ κάτι ανάλογο δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης σε απλό φαγητό.
Ισώς πάντως και σε περιόδους όγκου η μπανάνα να μην είναι και τοσο άσχημη ιδέα....

Devil
20-09-11, 23:30
Δηλαδή μία ώρα δεν είναι αρκετή να απορροφηθεί η iso, τόσο πολύ θα την καθυστερήσει μια μπανανούλα; (μια μέτρια/μικρή). Μια κουταλιά μέλι καθυστερεί λιγότερο την απορρόφηση;

το στομαχι σου θα σου πει οχι εγω... αναλογα στον αν και πως το εχεις προγραμματισει εσυ....

deluxe
20-09-11, 23:37
φρουκτοζη.... φυτικες ινες.... 2 πραγματα που πρεπει να σκεφτεις αν θες να φυγει κατι απο το στομαχι σου γρηγορα....

καλητερα σκετη iso για μενα... εκτος αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις αδειο στομαχι γρηγορα για το επομενο γευμα... τοτε βαλε οτι θες....Ή μπορει να βαλει μαλτοδεξτρινη μαζι με την isolate, οπως κανω και εγω τωρα. Και μη μου πειτε πρωτα την μαλτο και μετα την iso, μια χαρα ειναι ετσι.

Babis Stinson
21-09-11, 11:20
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί, λύστε μια βασική απορία:
Μετά την προπόνηση παίρνω το 1.5scoop concentrate whey,ώστε να βγαίνουν περίπου 35gr καθαρής πρωτείνης.
Με τι να το συνοδεύω και μετά από πόση ώρα να τρώω το στέρεο γεύμα μου?
Μέχρι τώρα το συνόδευα με μπανάνα κι εγώ, αλλά με όσα διαβάζω με βάλατε σε σκέψεις!
Thanks.

Devil
21-09-11, 14:13
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί, λύστε μια βασική απορία:
Μετά την προπόνηση παίρνω το 1.5scoop concentrate whey,ώστε να βγαίνουν περίπου 35gr καθαρής πρωτείνης.
Με τι να το συνοδεύω και μετά από πόση ώρα να τρώω το στέρεο γεύμα μου?
Μέχρι τώρα το συνόδευα με μπανάνα κι εγώ, αλλά με όσα διαβάζω με βάλατε σε σκέψεις!
Thanks.

αν δεν σε φουσκωνει.... τοτε το κρατας ετσι....

αν σε φουσκωνει και δεν μπορεις να φας σχετικα γρηγορα (αναλογα με το timing που εχεις) τοτε κρατα μονο τη whey...

Eddie
21-09-11, 14:40
Κι εγω την εχω κοψει τη μπανανα,εχει φυτικες ινες,δε λεει.Γι αυτο τωρα μετα την προπονηση εχω βαλει λιγα αμινο και μετα απο 15 λεπτα 8 ασπραδια 1 κροκο 30-40γρ μελι και 75γρ βρωμη :lol:


Τοσο σημαντικο ειναι δηλαδη το μεταπροπονητικο και μπλεκεστε με isolate κλπ?Δηλαδη,το ιδιο ατομο αν τρωει ενα μεταπροπονητικο σαν το δικο μου σε σχεση με ενα ποστ με iso και γρηγορο υδατ χωρις λιπαρα,θα δει διαφορα στο σωμα του??στην αναρρωση θα δει??

deluxe
21-09-11, 16:40
Ενω η βρωμη δεν εχει φυτικες ινες; Καλο ειναι να περιοριζουμε τις φυτικες ινες απο τις απογευματινες ωρες και μετα, οπως και τον υδατανθρακα.

Eddie
21-09-11, 16:47
Ενω η βρωμη δεν εχει φυτικες ινες; Καλο ειναι να περιοριζουμε τις φυτικες ινες απο τις απογευματινες ωρες και μετα, οπως και τον υδατανθρακα.

Χιουμορ ντελουξ..χιουμορ.

Οσο για τη 2η προταση σου,εχω τελειως διαφορετικη αποψη.

Kaloutsikos
21-09-11, 16:59
Πάντως η αλήθεια είναι ότι ψάχνω μια τροφή για την ταιριάξω με την isolate στο μεταπροπονητικό γεύμα.Να σημειώσω ότι μετά από μια ώρα τρώω κανονικά γεύμα πρωτείνη-συνθετοι υδατάνθρακες.Πριν από κάθε γεύμα παίρνω και 3 beef amino(extrifit).Απλά δεν ξέρω αν μπορώ να βρώ κάτι ανάλογο δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης σε απλό φαγητό.
Ισώς πάντως και σε περιόδους όγκου η μπανάνα να μην είναι και τοσο άσχημη ιδέα....

Εφόσον μετά από μια ώρα κάνεις κανονικό γεύμα,
μην πάρεις τίποτα απο υδατάνθρακα εκείνη την ώρα,



Ή μπορει να βαλει μαλτοδεξτρινη μαζι με την isolate, οπως κανω και εγω τωρα. Και μη μου πειτε πρωτα την μαλτο και μετα την iso, μια χαρα ειναι ετσι.

Αμα είναι μόνο isolate δεν λέει να βάλεις μάλτο,
αμα είναι Isolate-concer. τότε ναι.


Κι εγω την εχω κοψει τη μπανανα,εχει φυτικες ινες,δε λεει.Γι αυτο τωρα μετα την προπονηση εχω βαλει λιγα αμινο και μετα απο 15 λεπτα 8 ασπραδια 1 κροκο 30-40γρ μελι και 75γρ βρωμη :lol:


Τοσο σημαντικο ειναι δηλαδη το μεταπροπονητικο και μπλεκεστε με isolate κλπ?Δηλαδη,το ιδιο ατομο αν τρωει ενα μεταπροπονητικο σαν το δικο μου σε σχεση με ενα ποστ με iso και γρηγορο υδατ χωρις λιπαρα,θα δει διαφορα στο σωμα του??στην αναρρωση θα δει??

Η μόνη διαφορά θα είναι στις έξτρα θερμίδες!:green:

Βασίλη ωραίο ποστ!:thumbup:

Babis Stinson
21-09-11, 18:51
αν δεν σε φουσκωνει.... τοτε το κρατας ετσι....

αν σε φουσκωνει και δεν μπορεις να φας σχετικα γρηγορα (αναλογα με το timing που εχεις) τοτε κρατα μονο τη whey...

Δεν με φουσκώνει καθόλου, ίσα ίσα που πεινάω πάρα πολύ και περιμένω πώς και πώς να περάσουν 45-60 λεπτά για να φάω το κανονικό γεύμα.

giannis64
21-09-11, 20:27
καλα εσεις λετε οτι θελετε. την μπανανα δεν την βγαζω απο πριν και απο μετα την προπονηση. μονο και μονο για το καλιο. τωρα αν αποφασισω να παρω συμπληρωμα, τοτε αλλαζει το θεμα.:green:

Gianna
21-09-11, 22:44
Δεν με φουσκώνει καθόλου, ίσα ίσα που πεινάω πάρα πολύ και περιμένω πώς και πώς να περάσουν 45-60 λεπτά για να φάω το κανονικό γεύμα.

Παρομοίως:P Whey - μπανανίτσα ή 1.κγ μέλι και μετά από μία ώρα φαγητό (βασικά να με κρατήσει και λίγο μέχρι να κάνω μπάνιο και να μαγειρέψω κάτι απ' τα κλασικά φιλέτο - ρύζι - λαχανικό)

lila_1
21-09-11, 23:03
Καλά μόνο εγώ δεν πεινάω αν δεν περάσει τουλάχιστον 1,5 ώρα απο τη προπόνα?
Και πίνω μόνο πρωτείνη....:unsure:
Και δε φημίζομαι για την εγκράτεια μου στο φαί.....:turtle:

Eddie
21-09-11, 23:10
Καλά μόνο εγώ δεν πεινάω αν δεν περάσει τουλάχιστον 1,5 ώρα απο τη προπόνα?
Και πίνω μόνο πρωτείνη....:unsure:
Και δε φημίζομαι για την εγκράτεια μου στο φαί.....:turtle:

Καλα μη νομιζεις,ουτε και μενα μου τρεχουν τα σαλια..απλως αν πιω πρωτεινη και κανω μετα γευμα θα ειμαι 7 με 8 ωρες χωρις στερεο,και δε θελω.

Kaloutsikos
21-09-11, 23:48
Καλά μόνο εγώ δεν πεινάω αν δεν περάσει τουλάχιστον 1,5 ώρα απο τη προπόνα?
Και πίνω μόνο πρωτείνη....:unsure:
Και δε φημίζομαι για την εγκράτεια μου στο φαί.....:turtle:

Μήπως σε φουσκώνει λίγο η πρωτεΐνη γι αυτό?
γιατί σε κάποιους τους φουσκώνει λίγο.

Εγώ με τα αμινοξέα που παίρνω όταν πάω σπίτι έχω τρελές πίνες.

lila_1
22-09-11, 00:04
Καλα μη νομιζεις,ουτε και μενα μου τρεχουν τα σαλια..απλως αν πιω πρωτεινη και κανω μετα γευμα θα ειμαι 7 με 8 ωρες χωρις στερεο,και δε θελω.
Πφφ σιγά...κ εγώ τόσες ώρε μένω νηστική απο στέρεο:turtle:


Μήπως σε φουσκώνει λίγο η πρωτεΐνη γι αυτό?
γιατί σε κάποιους τους φουσκώνει λίγο.

Εγώ με τα αμινοξέα που παίρνω όταν πάω σπίτι έχω τρελές πίνες.

Βασικά πιώ δεν πιώ πρωτείνη δν μπορώ να φάω αμέσως, έχει κλείσει το στομάχι μου απο την προπόνα.
όποια πρωτείνη κ αν έχω δοκιμάσει, περνάει ώρα μέχρι να πεινάσω πραγματικά.