PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

NASSER
22-09-11, 00:14
Σε περιπτωση που δεν έχουμε τη δυνατότητα παρουμε ρόφημα πρωτεινης και μετα να φάμε υπαρχει η εξης εναλλακτικη λύση:
Πριν την προπόνηη μια φόρμουλα που θα μας δώσει ενέργεια, πρωτεινη και αμινοξέα και μετα την προπόνηση αμινοξέα. Έπειτα θα είμαστε έτοιμοι να φάμε στερεό γεύμα. Διαφορετικά μετα την προπόνηση μόνο αμινοξέα.

Kaloutsikos
22-09-11, 00:22
Βασικά πιώ δεν πιώ πρωτείνη δν μπορώ να φάω αμέσως, έχει κλείσει το στομάχι μου απο την προπόνα.
όποια πρωτείνη κ αν έχω δοκιμάσει, περνάει ώρα μέχρι να πεινάσω πραγματικά.

κάνε αυτό που είπε ο Nasser,
άμινο μετά την προπόνα...

lila_1
22-09-11, 08:53
Βασικά δεν βρίσκω το λόγο να πιεστώ να φάω αμέσως...ούτε βιάζομαι για να καλύψω θερμίδες, ούτε οι μυικοί καταβολισμοί με αφορούν.
25 γραμ πρωτείνης είναι αρκετα για να με κρατήσουν για το επόμενο 3ωρο εκτιμώ...Εξαλλου πίνω μπλεντ με καζείνη για μεταπροπο

Giannistzn
22-09-11, 09:10
Και εγω το παθαινω συχνα (ειδικα οταν η προπονηση εχει και αεροβιο). Νιωθω κατι σαν φουσκωμα, ενα περιεργο πραγμα και ουτε νερο δεν κατεβαινει.. Ε μετα απο καμια ωρα + ηρεμω και τρωω κανονικα. Παντως ναι, δεν βρισκω αμεση αναγκη για στερεο αφου θα πιεις το ροφημα..

Αντωνης
22-09-11, 10:36
H γνωμη μου ειναι οσοι δεν μπορειτε να φατε μετα κανονικα,να πατε απευθειας στο στερεο,αφηνοντας στην ακρη το ροφημα(μπορειτε να το πιειτε και στο τελος μαζι με το στερεο,ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ειναι)
Οχι οτι αλλιως τιθονται ζητηματα καταβολισμου κτλ,απλα απο καποια πραγματα που εχω διαβασει θεωρω οτι ειναι καλυτερα ετσι

Giannistzn
22-09-11, 10:50
H γνωμη μου ειναι οσοι δεν μπορειτε να φατε μετα κανονικα,να πατε απευθειας στο στερεο,αφηνοντας στην ακρη το ροφημα(μπορειτε να το πιειτε και στο τελος μαζι με το στερεο,ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ειναι)
Οχι οτι αλλιως τιθονται ζητηματα καταβολισμου κτλ,απλα απο καποια πραγματα που εχω διαβασει θεωρω οτι ειναι καλυτερα ετσι

Αντωνη, κατσε γιατι με μπερδεψες. Δηλαδη εννοεις, εαν ειναι φουσκωμενος ο αλλος, να μην πιει ουτε ροφημα, ουτε να φαει, και να κανει στερεο γευμα κατευθειαν μολις πεινασει?

jimmy007
22-09-11, 11:35
κενες λεω γιατι??? γιατι η δεξτροζη τι ειναι??? υδατανθρακας ειναι...

To κενές μάλλον το αναφέρουν μερικοί επειδή δεν περιέχει βιταμίνες κτλ...

Αντωνης
22-09-11, 13:08
Αντωνη, κατσε γιατι με μπερδεψες. Δηλαδη εννοεις, εαν ειναι φουσκωμενος ο αλλος, να μην πιει ουτε ροφημα, ουτε να φαει, και να κανει στερεο γευμα κατευθειαν μολις πεινασει?

Ναι αρκει να το κανει εντος μιας ωρας(οχι οτι θα αλλαξει κατι δραματικα αν το κανει π.χ σε μιαμισι αλλα λεμε).Παντα υπο την προυποθεση οτι βρισκεται σε ισο/υπερθερμιδικη διατροφη,με υποθερμιδικη αν βρισκεται σε ποσοστα απο 10% bf και κατω για σιγουρια καλυτερα να παιρνει αμινο η' whey αμεσως μετα.

lila_1
22-09-11, 13:36
H γνωμη μου ειναι οσοι δεν μπορειτε να φατε μετα κανονικα,να πατε απευθειας στο στερεο,αφηνοντας στην ακρη το ροφημα(μπορειτε να το πιειτε και στο τελος μαζι με το στερεο,ουσιαστικα το ιδιο πραγμα ειναι)
Οχι οτι αλλιως τιθονται ζητηματα καταβολισμου κτλ,απλα απο καποια πραγματα που εχω διαβασει θεωρω οτι ειναι καλυτερα ετσι

To ίδιο πράγμα δεν είναι, το ρόφημα φεύγει γρήγορα απο το στομάχι χωρίς να το ζορίζει ,ειδικά μετά απο την προπόνηση που το αίμα βρίσκεται ακόμα στους μυς. Συν οτι απο τη στιγμή που θα φας το στέρεο, για να περάσουν τα συστατικά στο αίμα σου θα χρειαστούν κατ ελάχιστο 2 ώρες.
Τώρα να πιείς το ρόφημα ΜΑΖΙ με το στέρεο, δεν έχει νόημα. Και δεν είναι το ίδιο με το να το πιείς μόνο του post workout

COBRA_STYLE
22-09-11, 13:48
To ίδιο πράγμα δεν είναι, το ρόφημα φεύγει γρήγορα απο το στομάχι χωρίς να το ζορίζει ,ειδικά μετά απο την προπόνηση που το αίμα βρίσκεται ακόμα στους μυς. Συν οτι απο τη στιγμή που θα φας το στέρεο, για να περάσουν τα συστατικά στο αίμα σου θα χρειαστούν κατ ελάχιστο 2 ώρες.
Τώρα να πιείς το ρόφημα ΜΑΖΙ με το στέρεο, δεν έχει νόημα. Και δεν είναι το ίδιο με το να το πιείς μόνο του post workout

ακριβως...τι σχεση εχει το ενα με το αλλο??

Αντωνης
22-09-11, 14:09
To ίδιο πράγμα δεν είναι, το ρόφημα φεύγει γρήγορα απο το στομάχι χωρίς να το ζορίζει ,ειδικά μετά απο την προπόνηση που το αίμα βρίσκεται ακόμα στους μυς. Συν οτι απο τη στιγμή που θα φας το στέρεο, για να περάσουν τα συστατικά στο αίμα σου θα χρειαστούν κατ ελάχιστο 2 ώρες.
Τώρα να πιείς το ρόφημα ΜΑΖΙ με το στέρεο, δεν έχει νόημα. Και δεν είναι το ίδιο με το να το πιείς μόνο του post workout

Για ποιο λογο δεν εχει νοημα?Δηλαδη καποιος που κανει 3 meals per day και χρειαζεται 50-70 γρ. σε καθε γευμα,υπαρχει καποιος νομος που του απαγορευει να το κανει?

Οσο για το αλλο,απο την στιγμη που το αναβολικο παραθυρο δεν υφισταται(εννοειται οτι μιλαω στον βαθμο του ''μεσα σε 10 οπωσδηποτε λεπτα αλλιως το χασαμε το λοττο'',μετα την προπονα αλλιως γιοκ,τζιζας),ακριβως το ιδιο ειναι

lila_1
22-09-11, 14:21
Δεν έχει νόημα γιατί εφόσον τρως στέρεο, θα πάρεις όλη την πρωτείνη απο το στέρεο. Εαν δεν μιλάμε για περιπτώσεις που έχεις ξεμείνει απο αυγά, κρέας κλπ γιατί ξέχασες να ψωνίσεις/μαγειρέψεις τότε δεν έχει νόημα να τα μπλέξεις. Απλά δεν έχει νόημα, δεν είπα αν είναι καλό ή κακό.
Αυτό για την αποτελεσματικότητα των 3ων γευμάτων, εαν δεν βρίσκεσαι σε υπερθερμιδική, εγώ το αμφισβητώ. Προσωπική άποψη.
Και όχι δεν υπάρχει νόμος, που είδες να γράφω κάτι τέτοιο? Θέμα επιλογής είναι.

Λέω ότι δεν είναι το ίδιο απο θέμα χώνευσης, ταχύτητας απορρόφησης, ευκολίας. Ούτε για μυικούς καταβολισμούς μίλησα, ούτε για καλύτερη πρωτείνοσύνθεση και αναβολικά παράθυρα που πας να μου μπλέξεις.

Αντωνης
22-09-11, 14:31
Δεν καταλαβαινομαστε μου φαινεται....Η whey αμεσως μετα την προπονα προσμετραται στα συνολικα καθημερινα γρ. πρωτεινης,οχι?Αντι λοιπον να την φας αμεσως μετα και να μην εχεις ορεξη μπορεις να την φας με το στερεο,τι δεν γινεται αντιληπτο πανω σε αυτο?Η ''ολη'' πρωτεινη που λες,εχει σχεση με τον καταμερισμο γευματων του καθενα.Καποιος μπορει να παιρνει οπως 50-70 γρ. ανα γευμα και να βαζει και whey γιατι δεν γουσταρει/μπορει να την παρει ολη απ το στερεο
Απο την στιγμη που οπως λες δεν αναφερθηκες σε αναβολικα παραθυρα των 10 λεπτων οπως λες,που ακριβως κολλησες?
Το οτι εχεις αμφιβολιες για τα 3 meals σε υπερθερμιδικη ειναι οπως λες δικη σου αποψη και σεβαστο,δεν εχει σχεση με το θεμα ομως.

Για το θεμα χωνευσης προσωπικα δεν εχω παρατηρησει καμια μα καμια διαφορα

lila_1
22-09-11, 16:09
Δεν καταλαβαινομαστε μου φαινεται όχι
Η whey αμεσως μετα την προπονα προσμετραται στα συνολικα καθημερινα γρ. πρωτεινης,οχι? ναι
Αντι λοιπον να την φας αμεσως μετα και να μην εχεις ορεξη μπορεις να την φας με το στερεο,τι δεν γινεται αντιληπτο πανω σε αυτο? Eσύ μάλλον δεν κατάλαβες ότι μιλάμε για έλλειψη όρεξης ΟΧΙ γιατί καταναλώσαμε πρωτείνη αλλά λόγω προπόνας

Η ''ολη'' πρωτεινη που λες,εχει σχεση με τον καταμερισμο γευματων του καθενα.Καποιος μπορει να παιρνει οπως 50-70 γρ. ανα γευμα και να βαζει και whey γιατι δεν γουσταρει/μπορει να την παρει ολη απ το στερεο Ωραία, αφού λοιπόν σκοπέυει να παρει ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ συμπλήρωμα θα ταν πιο έξυπνο να το πάρει μετά την προπόνα μιας και μόνο του χωνέυεται γρήγορα γιατί ειναι ΡΟΦΗΜΑμ, με ότι πλεονέκτημα συνεπάγεται αυτό, εαν συνεπάγεται (και κατεβαίνει και ευχάριστα εκέινη την ώρα). Οποιος γουστάρει να τα κάνει τουρλουμπούκι στο στομάχι ας το κάνει.
Απλά αχρηστεύει τη μία ιδιότητα του συμπληρώματος την οποία πληρώνει όταν αγοράζει, να χωνεύεται/ απορροφάται γρήγορα.
Απο την στιγμη που οπως λες δεν αναφερθηκες σε αναβολικα παραθυρα των 10 λεπτων οπως λες,που ακριβως κολλησες? Πουθενά
Το οτι εχεις αμφιβολιες για τα 3 meals σε υπερθερμιδικη ειναι οπως λες δικη σου αποψη και σεβαστο,δεν εχει σχεση με το θεμα ομως. Αυτό λέω κ εγώ αλλά μιας και εσύ το ανέφερες σου απάντησα.

Για το θεμα χωνευσης προσωπικα δεν εχω παρατηρησει καμια μα καμια διαφορα

Οκευ, αφού χωνέυεις λοιπόν ρόφημα πρωτείνης 300 ml το ίδιο γρήγορα με κρέας-πατάτες-λαχανικά, κομπλέ.
Γι αυτό λέμε "θέμα επιλογής"
Αυτά, δν ξαναπαντάω, θέμα απο το πουθενά βγάλαμε πάλι
:welcome:

Αντωνης
22-09-11, 16:34
Eσύ μάλλον δεν κατάλαβες ότι μιλάμε για έλλειψη όρεξης ΟΧΙ γιατί καταναλώσαμε πρωτείνη αλλά λόγω προπόνας
Aπο που και ως που?Για μεινε ενα 20-30λεπτο(αν χρειαστει και τοσο)χωρις να πιεις το ροφημα και να σου πω εγω αν θα εχεις ορεξη η' οχι,παντα με την προυποθεση οτι κανεις σοβαρη προπονα


Ωραία, αφού λοιπόν σκοπέυει να παρει ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ συμπλήρωμα θα ταν πιο έξυπνο να το πάρει μετά την προπόνα μιας και μόνο του χωνέυεται γρήγορα γιατί ειναι ΡΟΦΗΜΑμ, με ότι πλεονέκτημα συνεπάγεται αυτό, εαν συνεπάγεται (και κατεβαίνει και ευχάριστα εκέινη την ώρα). Οποιος γουστάρει να τα κάνει τουρλουμπούκι στο στομάχι ας το κάνει.
Σημερα εμαθα οτι το στομαχι γινεται τουρλουμπουκι αν μαζι με το στερεο πιεις και 1-2 σκουπ whey.Νice:green:


Απλά αχρηστεύει τη μία ιδιότητα του συμπληρώματος την οποία πληρώνει όταν αγοράζει, να χωνεύεται/ απορροφάται γρήγορα.
Aυτη η ιδιοτητα χρησιμευει μονο σε ορισμενες καταστασεις,καθως σε ισο/υπερθερμιδικη(κ γι αυτο το επισημανα αλλωστε)η γρηγορη απορροφηση απλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια αφου εχουμε συνεχως παρτυ αμινοξεων μεσα μας,ακομα και με πολυωρη νηστεια
Τελος οταν μιλησες για χωνεψη,υπεθεσα οτι μιλαγες για δυσκολιες κ πιθανες ενοχλησεις στο στομαχι,απ οτι φαινεται εννοουσες αλλο,και σου απαντησα παραπανω

Αντιο και σε σενα:welcome:

kostas11
22-09-11, 16:43
Aπο που και ως που?Για μεινε ενα 20-30λεπτο(αν χρειαστει και τοσο)χωρις να πιεις το ροφημα και να σου πω εγω αν θα εχεις ορεξη η' οχι,παντα με την προυποθεση οτι κανεις σοβαρη προπονα


Σημερα εμαθα οτι το στομαχι γινεται τουρλουμπουκι αν μαζι με το στερεο πιεις και 1-2 σκουπ whey.Νice:green:


Aυτη η ιδιοτητα χρησιμευει μονο σε ορισμενες καταστασεις,καθως σε ισο/υπερθερμιδικη(κ γι αυτο το επισημανα αλλωστε)η γρηγορη απορροφηση απλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια αφου εχουμε συνεχως παρτυ αμινοξεων μεσα μας,ακομα και με πολυωρη νηστεια
Τελος οταν μιλησες για χωνεψη,υπεθεσα οτι μιλαγες για δυσκολιες κ πιθανες ενοχλησεις στο στομαχι,απ οτι φαινεται εννοουσες αλλο,και σου απαντησα παραπανω

Αντιο και σε σενα:welcome:

Άψογος :thumbup:
Αυτά τα μεταπροπονητικά shake για γρήγορη απορρόφηση και δεξτρόζες κλπ είναι παιχνίδια για άγριους.Δεν θέλω να μειώσω τον Muscleboss,αλλά τα περισσότερα που γράφει στο Άρθρο του περί μεταπροπονητικής διατροφής είναι απόλυτα και τα περισσότερα δεν ισχύουν.

beefmeup
22-09-11, 16:52
:green:

παλι με το μετοπροπονητικο..
μπορει καποιος να παρει ροφημα μαζι με το φαγητο στο ποστ,για να συμπληρωσει αν θελει κατι απο μακρος που θα του λειπει απο το στερεο γευμα εφ οσον εξ αρχης παει απευθειας στο στερεο γευμα.
νομιζω αυτο εγραψε καπου η λιλα,οτι περνεις πρωτεινη στο ποστ αν θες να συμπληρωσεις πρωτεινη γιατι αυτη του γευματος δεν επαρκει.

το να παρεις ομως πρωτεινη μετα το γευμα(τρως δλδ πρωτα κ μετα περνεις πρωτεινη),το μονο που θα κανεις ειναι να μειωσεις την αποροφηση της..κ εδω αυτο εννοει τουρλουμπουκι η λιλα..
μπορει να συμπληρωσεις δλδ πρωτεινη στο συνολο,αλλα καπου χανεται το νοημα του ποστ σεηκ..που ειναι η ταχυτητα αποροφησης κ η ευκολια σε αντιθεση με ενα πληρες γευμα..

αν διαλεξει καποιος μια στιγμη για σκονη καλυτερα θα ηταν πριν το γευμα κ μετα αν δεν εχει ορεξη ας φαει οποτε του ρθει..
το κανω κ γω καμια φορα που δεν πολυθελω να φαω μετα την προπονα..
εδω παιζει ρολο κ ο χρονος που θα πιεις την πρωτεινη..
ας πουμε κανω ενα σεηκ,μπαινω λιγο στο φορουμ κ κωλοβαραω πινονας το σιγα σιγα..
μην ξεχναμε οτι ο ρυμος αφομοιωσης της whey ειναι γρηγορος κ δεν ξερουμε τι γινεται σε συναρτηση με την αποροφηση του απο το σωμα..

αν λοιπον σκοπευουμε να φαμε αργοτερα(1 ωρα+) καλο ειναι να την πινουμε(με το μπαρδον) σιγα σιγα..

Αντωνης
22-09-11, 17:00
Θεωρεις οτι εχει καποιο νοημα να μιλαμε για ζητηματα ταχυτητας απορροφησης σε μη υποθερμιδικες καταστασεις,και σε αυτες υπο καποιες προυποθεσεις?
Μειωθει δεν μειωθει η απορροφηση της,την πρωτεινη που ειναι να δωσει θα στην δωσει,δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει το αγχος για την γρηγορη απορροφηση

beefmeup
22-09-11, 17:05
Θεωρεις οτι εχει καποιο νοημα να μιλαμε για ζητηματα απορροφησης σε μη υποθερμιδικες καταστασεις,και σε αυτες υπο καποιες προυποθεσεις?
Μειωθει δεν μειωθει η απορροφηση της,την πρωτεινη που ειναι να δωσει θα στην δωσει

θεωρω οτι εχει νοημα να μιλαμε για τετοια αν καποιος δινει τα ωραια του λεφτακια για να παρει isolate/conce.
αν ΔΕΝ τα δινει για να παρει isolate δεν θεωρω τπτ,κ με μια καζεινη του κωλου ειναι καλυμενος κ οικονομικα κ απο οπου κ αν το δεις για χρηση ολη την μερα..
μην μπερδευεστε καποιοι..το θεμα εδω δεν η αποροφηση κλπ,αλλα πια ειναι ιδανικη χρηση των συμπληρωματων που περνεις σε σχεση με τα λεφτα που δινεις για αυτα..

το τι θα κανει ο καθενας ειναι αλλο πραγμα,αλλα καποια πραγματα δεν αλλαζουν κ ενα απο αυτα ειναι ο σωστος τροπος ληψης για ολα τα συμπληρωματα..αυτο κοιταμε αλλωστε καθε φορα.
αλλιως περνεις το pre wo το πρωι κ πας για προπονα το απογευμα..παλι σε υπερθερμιδικη θα εισαι.

Αντωνης
22-09-11, 17:09
μην μπερδευεστε καποιοι..το θεμα εδω δεν η αποροφηση κλπ,αλλα πια ειναι ιδανικη χρηση των συμπληρωματων που περνεις σε σχεση με τα λεφτα που δινεις για αυτα..


Ετσι συμφωνω ναι,ασχετου αποτελεσματικοτητας/σημασιας,ναι η ιδανικη χρηση της iso/conc ειναι για αμεσως μετα.Αν και εγω μιλησα γιατι ειδα καποια παιδια που λεγανε οτι δυσκολευονται με το στερεο γευμα μετα απ την προπονα και ειπα οτι η διαφορα με τον αλλο τροπο θα ειναι ανυπαρκτη
Ok λοιπον:thumbup:

vp2
22-09-11, 18:17
Διάβασα στο φόρουμ ότι πολλοί προτείνεται στο γεύμα μετά την προπόνηση να μην βάζουμε ελαιόλαδο στη σαλάτα ή άλλα καλά λιπαρά.Γιατί;;Τι ρόλο παίζει;:unsure:

average_joe
22-09-11, 18:48
μου φαινεται καποιες φορες το εχω αναφερει και γω.
αν εχεις ηδη παρει ροφημα, μετα δεν τρεχει στο στερεο να βαλεις και λιπαρα.

thanasis76
30-09-11, 14:09
μου φαινεται καποιες φορες το εχω αναφερει και γω.
αν εχεις ηδη παρει ροφημα, μετα δεν τρεχει στο στερεο να βαλεις και λιπαρα.

αυτο με μπερδεψε....
γιατι μετα απο προπ. και ροφημα , δεν κανει να παρουμε καλα λιπαρα...???

tolis93
30-09-11, 14:19
αυτο με μπερδεψε....
γιατι μετα απο προπ. και ροφημα , δεν κανει να παρουμε καλα λιπαρα...???

εννοει δε τρεχει μια.ξεχασε το μια προφανως.απλα αν δν εχεις πιει ροφημα τα λιπαρα καθυστερουν την ταχυτητα αποροφησης των υδατανθρακων και με αυτον τον τροπο μενεις περισσωτερη ωρα με πεσμενη την ινσουλινη.ετσι δλδ λενε.εγω στη κετο και με λιπαρα και πρωτεινη κ υδατανθρακα ολα μαζι μετα τη προπονα παντα αρχοντας ειμαι.απλα τα λιπαρα δε χρειαζεται να ναι πολλα.εδω κ τα συμπληρωματα π παιρνουμε εχουν μεσα λιπαρα.σο....

thanasis76
30-09-11, 14:31
ναι οτι τα λιπαρα καθηστερουν την αποροφηση πρωτεινης ειναι σωστο. αλλα απο εκει και περα δεν ειναι απολυτο για τον καθε ενα να λεμε ενα μην περνεις χωρις να εξηγησουμε...
το λεω γιατι εδω μετα την προπ. υδατανθρακα δεν παιζω εκτως απο λιγο που εχει κυριος η σαλατα... :green:
παιζω με πρωτεινη και καλα λιπαρα.:thumbup:
μετα την προπ ροφημα πρωτεινης, μετα απο μια 30-45 λεπτα γευμα στερεο, πρωτεινη και καλα λιπαρα και πριν τον υπνο πρωτεινη και καλα λιπαρα...:thumbup:

tolis93
30-09-11, 14:39
ναι οτι τα λιπαρα καθηστερουν την αποροφηση πρωτεινης ειναι σωστο. αλλα απο εκει και περα δεν ειναι απολυτο για τον καθε ενα να λεμε ενα μην περνεις χωρις να εξηγησουμε...
το λεω γιατι εδω μετα την προπ. υδατανθρακα δεν παιζω εκτως απο λιγο που εχει κυριος η σαλατα... :green:
παιζω με πρωτεινη και καλα λιπαρα.:thumbup:
μετα την προπ ροφημα πρωτεινης, μετα απο μια 30-45 λεπτα γευμα στερεο, πρωτεινη και καλα λιπαρα και πριν τον υπνο πρωτεινη και καλα λιπαρα...:thumbup: αν μεχρι τωρα λειτουργει δεν υπαρχει θεμα.η ινσουλινη ανεβαινει και μωλις με 5 γρ υδατανθρακα απο οσο γνωριζω.κ μετα απο προπονηση τινει να ανεβαινει πιο γρηγορα γιατι αυξανεται η ευαισθησια της.το σωμα δεν γουσταρει να βρισκεται στα ακρα οποτε επιταχυνει διαδικασιες τετοιες.αν το ροφημα περιεχει κ υδατανθρακες ειναι μια χαρα.εγω αν εχω ροφημα σκετη πρωτεινη απλα βαζω κ μια μπανανα στο μιξερ κ τελειωσε το θεμα....

thanasis76
30-09-11, 15:00
αν μεχρι τωρα λειτουργει δεν υπαρχει θεμα.η ινσουλινη ανεβαινει και μωλις με 5 γρ υδατανθρακα απο οσο γνωριζω.κ μετα απο προπονηση τινει να ανεβαινει πιο γρηγορα γιατι αυξανεται η ευαισθησια της.το σωμα δεν γουσταρει να βρισκεται στα ακρα οποτε επιταχυνει διαδικασιες τετοιες.αν το ροφημα περιεχει κ υδατανθρακες ειναι μια χαρα.εγω αν εχω ροφημα σκετη πρωτεινη απλα βαζω κ μια μπανανα στο μιξερ κ τελειωσε το θεμα....

υδατανθρακα εχω μεχρι το μεσημερι αρκετο και μετα την προπ ελαχιστο...
σιγα σιγα τον κοβω και ισως κατα μαρτιο να μην εχω καθολου...
το ροφημα μου ειναι και αυτο μονο πρωτεινη , χωρις υδατανθακα.
μεχρι τωρα με παει πολυ καλα και σε θεμα δυναμης, αντοχης, μαζας, λιπους...
οποτε το συνεχιζω...
το οτι το ανεφερα ειναι επιδη το ειδα και δουλευει πανω μου μια χαρα...
γι αυτο λεμε παντα να βλεπουμε το σωμα μας, τι μας ζηταει και να κανουμε πειραματα... :green::green:
το σωμα μας ειναι μια μηχανη που προσαρμοζεται ευκολα αν γινει με σωστο τροπο...:thumbup::thumbup:

average_joe
30-09-11, 15:01
αυτο με μπερδεψε....
γιατι μετα απο προπ. και ροφημα , δεν κανει να παρουμε καλα λιπαρα...???

κοιτα σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο.

ειχαμε πει και μια κουβεντα με τον @pepeismeno νομιζω σε αυτο το θεμα ξανα.

ειναι θεμα perspective.
αλλοι προτιμουν λιπαρα, αλλοι υδατανθρακα, αλλοι και τα δυο.

δεν θα κατσω να διαφωνησω με κανεναν. απλα η πλειοψηφια στο στερεο συνηθως παιζει με υδατανθρακα (και γω μεσα σε αυτους).
οτι υπαρχει και αλλος δρομος, προφανως και υπαρχει και φαινεται και απο τα αποτελεσματα παληκαριων εδω μεσα με φωτο κτλ.
αν μπω στη διαδικασια να διαφωνησω θα ειναι σαν να προσπαθω να πεισω καποιον οτι τα 5 στερεα γευματα που κανω εγω ειναι καλυτερα απο τα 3. εμενα ετσι με βολευει/ ευχαριστει ετσι το κανω απλα πραγματα.
εσυ καλα εκανες που ζητησες διευκρινιση.
:toast:

εννοει δε τρεχει μια.
αυτο εννοουσα thanks @tolis


εντιτ: α! και κατι αλλο. εκεινη την ημερα που απαντησα στον @vp2 ειχαμε αλλη μια κουβεντα περι ALA.
επειδη θεωρησα λοιπον οτι ο @vp2 κυμαινεται στην ιδια λογικη με εμενα (αυξημενος υδατανθρακας για post) γι αυτο και απαντησα ετσι.

thanasis76
30-09-11, 15:13
αλλοι προτιμουν λιπαρα, αλλοι υδατανθρακα, αλλοι και τα δυο.

δεν θα κατσω να διαφωνησω με κανεναν.


δεν απαντησα για να διαφωνησουμε , αν ειναι δυνατον.... απλα οπως ειπες ο καθενας διαλεγει και ενα δρομο συμφωνα με το τι του λεει το σωμα του και γι αυτο ειπα την γνωμη μου... :thumbup::thumbup:
παντα φιλικα, δεν υπαρχει λογος τσακωμων....:thumbup::thumbup:

average_joe
30-09-11, 15:20
εσυ καλα εκανες που ζητησες διευκρινιση.
:toast:
[

ειπα και αυτα:green:.

τουλαχιστον ο λογος που γραφω εγω σε φορουμ, ειναι να πω και την αποψη μου αλλα και να ρωτησω πραγματα για τα οποια ειμαι ασχετος.

ειχα κανει και ενα εντιτ δες και αυτο.
χαιρετω!

thanasis76
30-09-11, 15:23
ειπα και αυτα:green:.

τουλαχιστον ο λογος που γραφω εγω σε φορουμ, ειναι να πω και την αποψη μου αλλα και να ρωτησω πραγματα για τα οποια ειμαι ασχετος.

ειχα κανει και ενα εντιτ δες και αυτο.
χαιρετω!

:toast::toast:

deluxe
03-10-11, 21:22
Αυτες τις ημερες που ειμαι Κομοτηνη με αδεια, μετα την προπονηση μου στο σπιτι, θα πινω 200μλ απαχο γαλα μαζι με λιγο μελι και μετα απο λιγο 5 ασπραδια με 1,2 κροκους!

Παμε λιγο νατουραλ :P

COBRA_STYLE
03-10-11, 21:41
Αυτες τις ημερες που ειμαι Κομοτηνη με αδεια, μετα την προπονηση μου στο σπιτι, θα πινω 200μλ απαχο γαλα μαζι με λιγο μελι και μετα απο λιγο 5 ασπραδια με 1,2 κροκους!

Παμε λιγο νατουραλ :P
αααυτα ειναι....γραψε μας και ενα review μετα το τελος του κυκλου:green:

Devil
04-10-11, 03:05
Αυτες τις ημερες που ειμαι Κομοτηνη με αδεια, μετα την προπονηση μου στο σπιτι, θα πινω 200μλ απαχο γαλα μαζι με λιγο μελι και μετα απο λιγο 5 ασπραδια με 1,2 κροκους!

Παμε λιγο νατουραλ :P

κανονισε να παθεις καμια σαλμονελα....:green:

deluxe
04-10-11, 14:40
Θα τα τρωω τα ασπραδια και τους κροκους, δε θα τα πινω! :P

superman86
06-10-11, 21:35
Παιδια καλησπέρα η ερωτη μου ΕΊΝΑΙ αν πρέπει να παίρνουμε τη προτεινη μετα ακριβώς απο τη γυμν με βάρη
Η αν την πάρουμε μετα τους κοιλιακος κ το διάδρομο δν τρέχει τπτ;( έστω κ αν οι τελευταίες κρατάνε 30 λεπτά)

Babis Stinson
06-10-11, 22:16
Απ' ότι έχω καταλάβει το λίγο διάστημα που ασχολούμαι αφού τελειώσεις εντελώς την προπόνηση. Βάρη-κοιλιακούς-τρέξιμο..
Κι εγώ στο τέλος παίρνω το Scoop..

superman86
06-10-11, 22:18
ρωταω μηπωσ το λεγομενο αναβολικο παραθυρο ειναι ανοιχτο για καποιο διαστημα μετα ακριβωσ απο τα βαρη

TheWorst
06-10-11, 22:26
Αν θες να παρεις κατι αναμεσα σε βαρη και αεροβιο (αλλα και ενδιαμεσα) καλυτερα bcaa νομιζω.Πρωτεινη μετα το τελος της ολης προπονησης σου,δε νομιζω να ειναι μεγαλυτερη απο 2 ωρες , ε ?

superman86
06-10-11, 22:39
κοιτα επειδη εχω μπει σε φαση ογκου κ αφηνω αρκετο χρονο αναμεσα στα σετ η ολη προπονηση κραταει 2,30 με 3 ωρεσ
κανω 10 λεπτα διαδρομο αρχη ζεσταμα κ 10 στο τελοσ λιγο πιο εντονα κ κανενα 20λεπτο κοιλιακουσ

chris corfu
06-10-11, 23:09
δεν κανεις προπονηση, σε 3 ωρες ξεκουραζεσαι στο γυμναστηριο.. φτιαξε την προπονηση σου πανω απο ολα και ασε τις λεπτομερειες.. :toast:

superman86
06-10-11, 23:17
κρισ αν κ κεκρυραιος κ εγω δν καταλαβαινω το χιουμορ σου..δουλευω παντα 2 μυικεσ ομαδες..πχ στηθοσ εχω 6 ασκησεισ απο 4 σετ κ δικεφαλα 4 ασκησεισ απο 4 σετ με 1 λεπτο ξεκουρασει ανα σετ υπολογισε τα πιο γρηγορα πρεπει να ειμαι ο φλασ γκορντον για να τελειωσω σε λιγοτερο απο 2,3 ωρεσ

chris corfu
06-10-11, 23:28
πρωτοον εχεις πολλα σετ για δυο μυικες ομαδες, η πολλα ακομα και για μια μυικη ομαδα.. αν θες στηθος-δικεφαλα οπως αναφερες για παραδειγμα θα εχεις μαξ 4 ασκησεις απο 4 σετ στηθος και μαξ 3 ασκησεις δικεφαλα.. αυτο με νορμαλ διαλειμμα,(οχι μικρο) πανω απο μια ωρα και 5-10 λεπτα δεν πρεπει να σου παρει.. για μενα κανε τις αλλαγες σου καπως ετσι και εισαι οκ.. :thumbup:

sobral
06-10-11, 23:34
κρισ αν κ κεκρυραιος κ εγω δν καταλαβαινω το χιουμορ σου..δουλευω παντα 2 μυικεσ ομαδες..πχ στηθοσ εχω 6 ασκησεισ απο 4 σετ κ δικεφαλα 4 ασκησεισ απο 4 σετ με 1 λεπτο ξεκουρασει ανα σετ υπολογισε τα πιο γρηγορα πρεπει να ειμαι ο φλασ γκορντον για να τελειωσω σε λιγοτερο απο 2,3 ωρεσ

3 ώρες για 2 μυικές ομαδες??? :banghead: ποο...δεν κάνεις τίποτα έτσι στο λέω με όλη μου την ειλικρίνεια. Κάτι κάνεις (πολύ) λάθος. 6 ασκήσεις είναι πααααρα πολλές! καλά ποιος γυμναστής σου έφτιαξε πρόγραμμα με 24 σετ ανά μυϊκή ομάδα??:spank: ότι να ναι πραγματικά! Πόσταρε το πρόγραμμα στην ενότητα "προπόνηση" να κάτσουμε μαζί να το φτιάξουμε, αν θες βέβαια την βοήθεια μας.

superman86
06-10-11, 23:57
το ποσταρω τωρα
ευχαριστω

beefmeup
07-10-11, 15:14
superman86,αν ανοιξεις κ αλλο θεμα χωρις λογο θα περασουμε μετα σε αλλο επιπεδο σχεσης..
προχθες σου εκανα παρατηρηση παλι,δεν μπορει φιλε καθε 2η μερα να γινεται το ιδιο πραγμα..
ψαχνε πρωτα το φορουμ για ο,τι θες κ μετα να ανοιγεις θεματα.

dimitris1991
10-10-11, 23:47
Μετά την γυμναστική τον τελευταίο μήνα, μέσα στο shaker μου προσθέτω και 2 κουταλάκια του γλυκού, σιρόπι γλυκόζης.
θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει, πόσες κουταλιές γλυκόζης πρέπει να βάζο..
Είμαι 76 κιλά.....

Δανάη
11-10-11, 11:37
εξαρταται τι γυμναστική κάνεις, εγω πχ. παιρνω 1,5 γρ (50%γλυκοζη,50%μαλτοδεξτρινη) ανα κιλο αλιπης μαζας με εντονη αεροβια 1,5 ωρας και με 20-30 λεπτα βαρη.Αν κανεις μονο βαρη μπορεις να παρεις 1γρ ανα κιλο αλιπης μαζας

dimitris1991
11-10-11, 13:48
Γυμνάζομαι με βάρη 4 φορές την εβδομάδα αρκετά έντονα, κάθε προπόνιση κρατάει γύρο στην 1:30 ώρα.. οπότε μπορώ να παίρνω 1 γραμμάριο
ανά κιλό σωματικού βάρους..Ναι,,, αλά πως θα μετρήσω τα γραμμάρια στο σιρόπι γλυκόζης? Απλά θα μετρήσω το βάρος του σιροπιού???

Tasos Green
11-10-11, 14:03
λογικα ναι μετρας το σιρόπι.. συνήθως τα σιρόπια αυτα εχουν και φρουκτόζη. δεν το θεωρω προσωπικά την καλυτερη επιλογή για μετα την προπόνηση... καλύτερα να ετρωγες τα ανάλογα γραμμάρια σε καλαμπόκι πχ. η να έπαιρνες waxy υδατανθρακα...

TheWorst
11-10-11, 14:07
Τα ζυγιζεις φιλε..Simple as that ;)

deluxe
15-10-11, 04:33
Ο λογος που το γαλα δε κανει για μεταπροπονητικο ειναι η λακτοζη. Εαν παιρνουμε ταμπλετες λακτασης πριν πιουμε το γαλα, δε θα ειναι μια χαρα; Η λακτοζη θα μετατρεπεται σε γλυκοζη πιο γρηγορα, οποτε δε θα καθυστερει και την απορροφηση της πρωτεϊνης. Αναφερομαι παντα σε γαλα με 0% λιπαρα.

ginus
15-10-11, 06:00
Ο λογος που το γαλα δε κανει για μεταπροπονητικο ειναι η λακτοζη. Εαν παιρνουμε ταμπλετες λακτασης πριν πιουμε το γαλα, δε θα ειναι μια χαρα; Η λακτοζη θα μετατρεπεται σε γλυκοζη πιο γρηγορα, οποτε δε θα καθυστερει και την απορροφηση της πρωτεϊνης. Αναφερομαι παντα σε γαλα με 0% λιπαρα.

κανεις λαθος..γαλα δεν πινουμε λογω της αργης απορροφησης και οχι της λακτοζης..η λακτοζη ειναι δισακχαριτης και αυτο συνεπαγεται οτι μετατρεπονται σε γλυκοζη πριν πεις κακαο:green:δεν βρισκω χρησιμο αυτο που λες..εκτος αν καταλαβα κατι λαθος

tolis93
15-10-11, 08:57
κανεις λαθος..γαλα δεν πινουμε λογω της αργης απορροφησης και οχι της λακτοζης..η λακτοζη ειναι δισακχαριτης και αυτο συνεπαγεται οτι μετατρεπονται σε γλυκοζη πριν πεις κακαο:green:δεν βρισκω χρησιμο αυτο που λες..εκτος αν καταλαβα κατι λαθος

γαλα για αλλους λογους δε προτυμαμε.η διασπαση καζεινης κ ορου γαλακτος γινεται διαφορετικα στον οργανισμο.απλα η καζεινη μας ειναι αχριστη εκεινη τη στιγμη και πρωτεινη ορου εχει στο 20% δλδ θελεις....2 λιτρα γαλα στη καθισια σου.
μια ερωτηση τωρα
το παω νατουραλ αυτη τη βδομαδα ουτε πρωτεινες ουτε τπτ(τετοιο νατουραλ εννοω χωρις συμπληρωμα) αντε για υδατανθρακα οτι εβαζα κ πριν βαζω.μπανανουλα.τωρα για πρωτεινη επειδη εχω ξεμινει απο αυγα.τι διαολο βαζω?

kostas11
15-10-11, 17:00
γαλα για αλλους λογους δε προτυμαμε.η διασπαση καζεινης κ ορου γαλακτος γινεται διαφορετικα στον οργανισμο.απλα η καζεινη μας ειναι αχριστη εκεινη τη στιγμη και πρωτεινη ορου εχει στο 20% δλδ θελεις....2 λιτρα γαλα στη καθισια σου.
μια ερωτηση τωρα
το παω νατουραλ αυτη τη βδομαδα ουτε πρωτεινες ουτε τπτ(τετοιο νατουραλ εννοω χωρις συμπληρωμα) αντε για υδατανθρακα οτι εβαζα κ πριν βαζω.μπανανουλα.τωρα για πρωτεινη επειδη εχω ξεμινει απο αυγα.τι διαολο βαζω?
Γάλα

lila_1
15-10-11, 17:03
:thumbup:

ginus
15-10-11, 23:41
γαλα για αλλους λογους δε προτυμαμε.η διασπαση καζεινης κ ορου γαλακτος γινεται διαφορετικα στον οργανισμο.απλα η καζεινη μας ειναι αχριστη εκεινη τη στιγμη και πρωτεινη ορου εχει στο 20% δλδ θελεις....2 λιτρα γαλα στη καθισια σου.
μια ερωτηση τωρα
το παω νατουραλ αυτη τη βδομαδα ουτε πρωτεινες ουτε τπτ(τετοιο νατουραλ εννοω χωρις συμπληρωμα) αντε για υδατανθρακα οτι εβαζα κ πριν βαζω.μπανανουλα.τωρα για πρωτεινη επειδη εχω ξεμινει απο αυγα.τι διαολο βαζω?

γιατι νομιζω οτι πανω κατω εννοουμε το ιδιο?:green:

TheWorst
15-10-11, 23:44
Εγω βαζω 100+ γραμμαρια κοτοπουλο και τελειωσε η υποθεση :P
Σε ενα περιοδικο στο γυμναστηριο διαβασα αρκετα καλα για το γαλα :P

giannis64
15-10-11, 23:54
γαλα για αλλους λογους δε προτυμαμε.η διασπαση καζεινης κ ορου γαλακτος γινεται διαφορετικα στον οργανισμο.απλα η καζεινη μας ειναι αχριστη εκεινη τη στιγμη και πρωτεινη ορου εχει στο 20% δλδ θελεις....2 λιτρα γαλα στη καθισια σου.
μια ερωτηση τωρα
το παω νατουραλ αυτη τη βδομαδα ουτε πρωτεινες ουτε τπτ(τετοιο νατουραλ εννοω χωρις συμπληρωμα) αντε για υδατανθρακα οτι εβαζα κ πριν βαζω.μπανανουλα.τωρα για πρωτεινη επειδη εχω ξεμινει απο αυγα.τι διαολο βαζω?

μην μπερδευεις την ληψη καζεινης σε συμπληρωμα με αναμιξη ορου γαλακτος, και την ληψη καζεινης απο στερεα τροφη με μια πρωτεινη γουει. εχουν τελειως διαφορετικους τροπους αποροφησης και αντιδρασης οταν αναμηχθουν.

George1993
17-10-11, 02:22
δηλαδή μία ποσότητα γάλακτος και 1 μπανάνα μπορεί να είναι αρκετά μετά από μια προπόνηση?

Txc
17-10-11, 21:50
δηλαδή μία ποσότητα γάλακτος και 1 μπανάνα μπορεί να είναι αρκετά μετά από μια προπόνηση?

Αν δεν παιζει συμπληρωμα πρωτεινης, θα προτιμουσα 2 στραγγιστα γιαουρτακια ( 400γρ ) αντι για γαλα + 1 μπανανα ή μελι και ρυζογκοφρετες...

exkaliber
21-10-11, 23:47
θελω να τρωω κανα δυωρο μετα την προπονηση για να εχω χρονο να κανω μπανιο,να χαζολογησω,να παω σπιτι και να ετοιμασω το φαγητο μου με την ησυχια μου,τωρα τρεχω να τα προλαβω ολα σε 40 λεπτα:green:

εχω μια concetrate,τι ειναι καλυτερο να κανω?
να βαζω ενα σκουπ βρωμη μεσα?
να παιρνω σκετη την πρωτεινη με ενα ή περισοτερα ω3?
να παρω Blend?
να παρω και μισελαρ καζεινη και να κανω μονος μου το μπλεντ??

tolis93
21-10-11, 23:55
θελω να τρωω κανα δυωρο μετα την προπονηση για να εχω χρονο να κανω μπανιο,να χαζολογησω,να παω σπιτι και να ετοιμασω το φαγητο μου με την ησυχια μου,τωρα τρεχω να τα προλαβω ολα σε 40 λεπτα:green:

εχω μια concetrate,τι ειναι καλυτερο να κανω?
να βαζω ενα σκουπ βρωμη μεσα?
να παιρνω σκετη την πρωτεινη με ενα ή περισοτερα ω3?
να παρω Blend?
να παρω και μισελαρ καζεινη και να κανω μονος μου το μπλεντ??

να βαρας τη concentrate με μια μπανανα μωλις τη κανεις απο το γυμναστηριο κ να τα κανεις ολα χαλαρα κ οπως θελεις.αλλοι λενε πως αυτο το παραθυρακι μεχρι 1 ωρα μετα μασα δεν ισχυει.η ινσουλινη ανεβαινει και μονη της και ουσιαστικα δεν εχουμε κ τρελες απωλειες.δλδ ποσο μυικο συστημα μπορεις να χασεις σε 1 ωρα? εγω μετα τη προπονα η πρωτεινη με 1 μπανανα η 2-3 φετες γαλοπουλα με 1 μπανανα κ μετα τρωω ηρεμος ηρεμος.μετα απο κανα 2ωρο μερικες φορες κιολας

thegravijia
21-10-11, 23:57
θελω να τρωω κανα δυωρο μετα την προπονηση για να εχω χρονο να κανω μπανιο,να χαζολογησω,να παω σπιτι και να ετοιμασω το φαγητο μου με την ησυχια μου,τωρα τρεχω να τα προλαβω ολα σε 40 λεπτα:green:

εχω μια concetrate,τι ειναι καλυτερο να κανω?
να βαζω ενα σκουπ βρωμη μεσα?
να παιρνω σκετη την πρωτεινη με ενα ή περισοτερα ω3?
να παρω Blend?
να παρω και μισελαρ καζεινη και να κανω μονος μου το μπλεντ??

παρε μια πολλων πηγων !!! κ γωω αυτο κανω

exkaliber
21-10-11, 23:58
δεν την θελω την μπανανα:turtle::turtle::turtle::turtle:

tolis93
22-10-11, 00:00
δεν την θελω την μπανανα:turtle::turtle::turtle::turtle:

μελακι στο ροφημα.μαλτοδεξτρινη.γλυκοπατατα σα σνακ.στη χειροτερη 1 κρεμα γιωτης τι να σ πω:green: εγω παντως επειδη πινω κ γαλα οταν τρωω μπανανες κτλπ κοπαναω κ 1 κουταλια νεσκουικ.γλυκου παντα

exkaliber
22-10-11, 00:00
ποια εχεις??

exkaliber
22-10-11, 00:02
.στη χειροτερη 1 κρεμα γιωτης τι να σ πω:green

αααααα
τι μου θυμισες τωρα:green:
παρε χεμο,ειναι καλυτερο(νομιζω):unsure:
το βαζω στην πρωτεινη μπανα και ειναι καλουτσικο

δεν θελω γρηγορο υ/α στο ποστ

tolis93
22-10-11, 00:04
αααααα
τι μου θυμισες τωρα:green:
παρε χεμο,ειναι καλυτερο(νομιζω):unsure:
το βαζω στην πρωτεινη μπανα και ειναι καλουτσικο

δεν θελω γρηγορο υ/α στο ποστ

ε τοτε ακομα πιο ευκολη λυση ρ συ.... παρε βρωμη σε νιφαδες κ φατες μαζι με το ροφημα σου καθως φευγεις απο το γυμναστηριο.η φτιαξε μπισκοτα βρωμης σιγα...easy stuff.

thegravijia
22-10-11, 00:06
ποια εχεις??

εγω περνω παντα την syntha cream and cookies
μετα την προπονηση βαζω γαλα 0% μια νεσκουικ μια μπανανα ..ολα στο γυρω γυρω ..κ μαμαει σε γευση

μεχρι που ηρθε ο κακος beef κ με ξενερωσε:turtle: γιατι ειπε πως εχει σογια μεσα ..οντος γραφει οτι εχει ...
θα δοκιμασω της gaspari οταν ξαναπαρω

Eddie
22-10-11, 00:08
τι δε λεει ετσι ρ συ.εισαι φετιδια και τρογωντας μελι κ θελεις να το κοψεις?απαπαπαπαπαπαπα:green::turtle::turtle: βασικα κανε μερα παρα μερα.μελι.ξυσμα πορτοκαλι με κανελλα.σιγα...η βαζε μια μελι μια κακαο.

χαχαχαχ ρε μη με μπριζωνεις τωρα,ασε καλυτερα :green:

Μανιταρια,τρικαλινο light,ντοματα πιπερια κρεμμυδι..κατι θα γινει ;)

Δοκιμασα και με σταφιδες αλλα δε βγηκε καλο.

exkaliber
22-10-11, 00:08
η gourmet τι σου λεει για την δουλεια που την θελω?

tolis93
22-10-11, 00:11
χαχαχαχ ρε μη με μπριζωνεις τωρα,ασε καλυτερα :green:

Μανιταρια,τρικαλινο light,ντοματα πιπερια κρεμμυδι..κατι θα γινει ;)

Δοκιμασα και με σταφιδες αλλα δε βγηκε καλο.

τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.ριγανη.πιπερι.και 1 φετα τυρι απο πανω να λιωσει.εγω το βουταω κ στη παπρικα οταν παιζει για αρμυρο:green:

exkaliber
22-10-11, 00:19
να πω την αληθεια δεν πολυ ψηνομαι για βρωμη
αν και δεν ειμαι σιγουρος:unsure:
βαζω ηδη 3 σκουπ στο 11κατιανο

Eddie
22-10-11, 00:36
τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.ριγανη.πιπερι.και 1 φετα τυρι απο πανω να λιωσει.εγω το βουταω κ στη παπρικα οταν παιζει για αρμυρο:green:

Ωραιος!!Βλεπω να κανω κανα πιτσακι βρωμης στο τελος :green:

exkaliber
22-10-11, 00:40
πιτσακι βρωμης στο τελος :green:

:unsure:

ρε για μενα δεν εχεις τπτ να πεις?

Eddie
22-10-11, 00:52
:unsure:

ρε για μενα δεν εχεις τπτ να πεις?

Ελα,δε παρακολουθουσα ρε!!!

Λοιπον,εγω μεχρι πριν ενα μηνα επινα blend και ετρωγα στερεο μετα απο 3 ωρες!!Τωρα που θελω υδατανθρακα στο ποστ δε βαζω καθολου σκονη και τρωω στερεο.Εσυ διαλεγεις..η πινεις blend με υδατανθρακα,η πινεις blend χωρις υδατανθρακα (waxy,βρωμη η οτι βαζεις τεσπα) και τρως μετα απο 3 ωρες.

exkaliber
22-10-11, 00:58
τι blend ειχες?

Eddie
22-10-11, 01:32
τι blend ειχες?

κοκα lsd και εκσταση :P:P

Νutrisport 90+ ρε,τι αλλο..:green:

thanasis76
22-10-11, 08:14
παιδια κοιτοντας γενικα λιγο τα φρουτα, θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο ειναι πιο καλο
να βαλουμε μετα την προπ αντι για μπανανα, ακτινιδιο...
απο τα λιγα που ξερω και διαβασα βλεπω οτι το ακτινιδιο μετα την προπ ισως ειναι πιο καλο απο την μπανανα... τι λετε???

Διατροφικά στοιχεία ακτινίδιου ανά 100g
Βιταμίνες Περιεκτικότητα

Α 1,75 διεθνείς μονάδες
B 6,1 διεθνείς μονάδες
C 75 – 203 mg
Θειαμίνη 0,02 – 11,1 mg
Νιασίνη 0,5 mg
Ροβοφλαβίνη 0,05 mg
Θερμίδες 66


Χημική σύσταση ακτινιδίου

pH 3,55 – 4,65
Νερό (%) 82
Ανόργανα (%) (τέφρα) 0,45
Λίπη (%) 0,07
Πρωτεΐνες (%) 0,08 - 1,6
Ολικά Σάκχαρα (%) 6,0 – 10,0
Άμυλο (%) 5,5
Γλυκόζη (%) έως 10
Φρουκτόζη έως 7
Σουκρόζη έως 1,3
Οξέα (%) (ολικά) 1,3 – 1,6
Κάλιο (%) 0,25 – 0,29
Άζωτο (%) 0,03
Ασβέστιο (%) 0,01 – 0,05
Μαγνήσιο (%) 0,02 – 0,03
Φώσφορος (%) 0,02 – 0,06
Νάτριο(%) 0,03
Χλώριο (%) 0,05

Devil
22-10-11, 14:09
τι διαφορες πιστευεις οτι θα δεις απο ενα ακτινιδιο σε σχεση με μια μπανανα στο postwo?:unsure:

thanasis76
22-10-11, 17:51
τι διαφορες πιστευεις οτι θα δεις απο ενα ακτινιδιο σε σχεση με μια μπανανα στο postwo?:unsure:

τις διαφορες σπανια τις βλεπουμε και με τα συμπληρωματα πολλες φορες , αυτο δεν παει να πει κατι.
ολα μαζι καπου βοηθουν. η μπανανα ας πουμε εχει καποια στοιχεια που χρειαζομαστε, και ειδα οτι το ακτινιδιο εχει τα ιδια και αυτο σε μεγαλητερες ποσοτητες. και εχει και πολλα αλλα που δεν εχει η μπανανα. + λιγοτερες θερμιδες.
και σκεφτηκα να το αναφερω ....

exkaliber
22-10-11, 19:27
κοκα lsd και εκσταση :P:P

Νutrisport 90+ ρε,τι αλλο..:green:

προτιμω το πρωτο:P:P

della
23-10-11, 18:59
με το που κανω τα βαρυ και τους κοιλιακους παιρνω αμινοξεα και μετα την αεροβια προτεινη και μπανανα??
η τα παιρνω ολα μαζι στο τελος??

tolis93
23-10-11, 20:53
με το που κανω τα βαρυ και τους κοιλιακους παιρνω αμινοξεα και μετα την αεροβια προτεινη και μπανανα??
η τα παιρνω ολα μαζι στο τελος??

για μενα ολα μαζι στο τελος θα ηταν καλυτερο

Devil
24-10-11, 02:30
με το που κανω τα βαρυ και τους κοιλιακους παιρνω αμινοξεα και μετα την αεροβια προτεινη και μπανανα??
η τα παιρνω ολα μαζι στο τελος??

μια χαρα ειναι οπως τα παιρνεις... αν και σε αυτη τη φαση τα αμινο κανουν τους καμικαζι... αλλα δεν σε πειραζει αν εισαι σε υποθερμιδικη...


για μενα ολα μαζι στο τελος θα ηταν καλυτερο

για σενα μπορει... (ασχετα αν δεν βλεπω δικαιολογιση...)

Giannistzn
24-10-11, 08:52
μια χαρα ειναι οπως τα παιρνεις... αν και σε αυτη τη φαση τα αμινο κανουν τους καμικαζι... αλλα δεν σε πειραζει αν εισαι σε υποθερμιδικη...


Αυτο γιατι devil?

beefmeup
24-10-11, 10:30
οταν κανεις υποθερμιδικη,κ παρεις αμινο μετα τα βαρη κ πριν την αεροβια,λογικα θα καουν σαν ενεργεια(η μεγαλο μερος τους τουλαχιστον),κατα την αεροβια..
θα χασεις μεν τα αμινο,αλλα θα κερδισεις γιατι δεν θα εχεις τυχων μυικο καταβολισμο,που θα ειχες αν συνεχιζες χωρις αμινο.

βεβαια,ολα αυτα σχετικα ειναι κ εξαρτωνται απο πολλους παραγοντες..

Giannistzn
24-10-11, 13:17
Α νομιζα οτι το ειπε σαν αρνητικο. Παντως οταν εισαι υποθερμιδικα το βελτιστο (υποθετικα παντα) ειναι αμινο πριν την αεροβια ετσι?

Eddie
24-10-11, 13:19
Α νομιζα οτι το ειπε σαν αρνητικο. Παντως οταν εισαι υποθερμιδικα το βελτιστο (υποθετικα παντα) ειναι αμινο πριν την αεροβια ετσι?

Οταν εισαι υποθερμιδικα το βελτιστο ειναι να μη κανεις αεροβια βασικα..:green: αλλα μετα απ αυτο,ναι.Ειναι τα αμινο :turtle:

tolis93
24-10-11, 13:54
αν ξεμηνουμε απο μπανανες για υδατανθρακα παιζει καμια γλυκοπατατα?για ποστ εννοω στα καπακια μετα τη προπονηση

thanasis76
24-10-11, 15:05
αν ξεμηνουμε απο μπανανες για υδατανθρακα παιζει καμια γλυκοπατατα?για ποστ εννοω στα καπακια μετα τη προπονηση

ναι, μια χαρα ειναι. :thumbup:

jannous44
24-10-11, 15:09
αν ξεμηνουμε απο μπανανες για υδατανθρακα παιζει καμια γλυκοπατατα?για ποστ εννοω στα καπακια μετα τη προπονηση

κοτοπουλο + πατατα ετρωγα για κανα μηνα... λογο του οτι ειχε τελειωσει η whey. μια χαρα ειναι!!

tolis93
24-10-11, 15:49
thnx guys..απλα μαζι με το ροφημα χτυπαω κ μια μπανανα.αλλα ξεμηνα σημερα.και επειδη με τη γλυκοπατατα εχω παθει μια μουρλα τελευταια ειπα μηπως κανει.ξερω οτι ειναι υψιλου γλυκαιμικου αλλα επειδη ειναι συνθετος ειπα να ρωτησω;)

della
24-10-11, 15:54
οκ παιδια ευχαριστω :green:

TheWorst
24-10-11, 16:05
Η γλυκοπατατα δεν ηταν χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη ? Μηπως εννοεις ψητη πατατα ? :P

tolis93
24-10-11, 16:11
Η γλυκοπατατα δεν ηταν χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη ? Μηπως εννοεις ψητη πατατα ? :P

βραστη γλυκοπατατα.παλι υψιλου ειναι.οχι οσο η πατατα απλα.αλλα δν ειναι και χαμηλου

jannous44
24-10-11, 17:19
βραστη γλυκοπατατα.παλι υψιλου ειναι.οχι οσο η πατατα απλα.αλλα δν ειναι και χαμηλου

Γλυκαιμικός δείκτης

Πατάτα, ψητή 85
Πατάτες, τα στιγμιαία 83
Πουρές πατάτας 70
Πατάτες, κονσέρβες 61
Πατάτες 57
Πατάτες, βρασμένες 56
Γλυκοπατάτα 54


http://www.glycemicindex.com/images/gi_levels110.gif


:thumbup::thumbup:

tolis93
24-10-11, 17:21
Γλυκαιμικός δείκτης

Πατάτα, ψητή 85
Πατάτες, τα στιγμιαία 83
Πουρές πατάτας 70
Πατάτες, κονσέρβες 61
Πατάτες 57
Πατάτες, βρασμένες 56
Γλυκοπατάτα 54


http://www.glycemicindex.com/images/gi_levels110.gif


:thumbup::thumbup:
καλη φαση δε το ξερα.γλυκοπατατα ψητη τι γινεται ομως?:green:

jannous44
24-10-11, 17:26
καλη φαση δε το ξερα.γλυκοπατατα ψητη τι γινεται ομως?:green:

google is your friend:toast:

TheWorst
24-10-11, 17:27
Η ψητη καλη ειναι , εδω ο φιλος τη βρηκε 85,εγω την ειχα δει 98,δηλαδη σιγουρα η ψητη ειναι υψηλου γλυκαιμικου δεικτη.

tolis93
24-10-11, 17:27
google is your friend:toast:

το αστειο ειναι οτι απο εκει βρηκα πως πατατα γλυκοπατατα ειναι κοντα πανω κατω

jannous44
24-10-11, 17:31
το αστειο ειναι οτι απο εκει βρηκα πως πατατα γλυκοπατατα ειναι κοντα πανω κατω

εσυ ζητας ψημενη-βρασμενη αρα...
http://lmgtfy.com/?q=boiled+sweet+potatoe+glycemic+index

μου ξεφυγε ενα "e" :rolf:

tolis93
24-10-11, 21:08
εσυ ζητας ψημενη-βρασμενη αρα...
http://lmgtfy.com/?q=boiled+sweet+potatoe+glycemic+index

μου ξεφυγε ενα "e" :rolf:

καλα τα βλεπα.γιατι τη βραζω 45 λεπτο χαλαρα.αν δε γινει πουρες δε λεει:green:

Txc
27-10-11, 18:12
Η πατατα αν και συνθετος υδατανθρακας, εχει μεγαλο γλυκαιμικο δεικτη, αλλα ο γλυκαιμικος δεικτης μιας τροφης αλλαζει αν συνδιαστει με κατι αλλο...
Για παραδειγμα, αν ριξεις χυμο λεμονιου στην πατατα, ριχνει το γλυκαιμικο δεικτη...

rey1989
27-10-11, 19:57
η βρώμη κάνει για μεταπροπονητικος υδατάνθρακας? αν ναι πόσα γρ βρώμης αντιστοιχούν σε 100γρ ψημένη πατάτα?

average_joe
27-10-11, 21:41
δεν ειναι και ασχημος.
η αντιστοιχια ειναι κατι παραπανω απο 30γρ.

rey1989
27-10-11, 22:27
α ωραία γιατι την βαρέθηκα λίγο την πατάτα και η βρώμη μου αρέσει καλύτερα για εκείνο το γεύμα.:thumbup:

giannis64
28-10-11, 21:53
δικη μου αποψη ειναι πως δεν κανει. πολυ δυσκολεχωνευτη πηγη υδατανθρακα ειναι.αν βαρεθηκες την πατατα βαλε ρυζι.

Eddie
28-10-11, 21:57
δικη μου αποψη ειναι πως δεν κανει. πολυ δυσκολεχωνευτη πηγη υδατανθρακα ειναι.αν βαρεθηκες την πατατα βαλε ρυζι.

Οντως,ειναι δυσκολοχωνευτη πηγη αφου σε κραταει ποσες ωρες γεματο.(ασχετο που εγω μετα απο μια ωρα το πολυ πειναω παλι ;p)

Αλλα εαν εβαζε ρυζι καλυτερα ασπρο γιατι το καστανο η αναποφλοιωτο απ οσο ξερω εχει πολλες ινες.Οποτε μια η αλλη με τη βρωμη.

giannis64
28-10-11, 22:15
ειναι θεμα η ποσοτητα ινων? εγω δεν μπορω να με φαντστω να κανω γευμα βρωμης σε συνδιασμο με κατι σε πρωτεινουχα τροφη. και ειδικα μετα την προπονηση που πειναω και θελω να φαω..

average_joe
28-10-11, 22:22
@giannis64 και @eddie, δικιο εχετε οσον αφορα οτι ειναι δυσπεπτη και αυτο προφανως οφειλεται στις φυτικες ινες.
αλλα τα 30γρ βρωμη που αποτελουν το μεταπροπονητοκο του @rey πιστευετε οτι θα δυσκολευσουν τη χωνευση του?
με βαση αυτο απαντησα οτι οκ.
οσο για το λευκο ή καστανο οι πιο πολλοι χρησιμοποιουν λευκο για μεταπροπονητικο.
εγω απο την αλλη μαυρο, αλλα κρινοντας καθαρα με το γουστο μου.

giannis64
28-10-11, 22:24
ναι τα 30 γρ ειναι μηδαμινη ποσοτητα. οποτε δεν το συζηταμε.
αλλα με 30γρ πως θα χορτασει?:unsure:

average_joe
28-10-11, 22:26
οπως χορταινε και πριν με 100γρ πατατα:green::green::green:
δεν ξερω, μονο ο ιδιος μπορει να απαντησει.

TheWorst
28-10-11, 22:31
Ρε παιδια τι ειναι τουτα :P 100 γραμμαρια πατατα = 20 γραμμαρια υ/ες ?? (στον ογκο :unsure:)
Αν θελετε να μη πεινατε φατε 150 γραμμαρια κοτοπουλο με 350-400 γραμμαρια μπανανα οπως κανω εγω :turtle:

rey1989
28-10-11, 22:36
ε καλα η αλήθεια ειναι πως δεν χορταίνω . απλά είναι το μεταπροπονητικό μου (6 ασπράδια / 100γρ πατάτα / 3 γαλοπούλες βραστές) ομελέτα και σκέφτηκα την βρώμη για να μην ψήνω/βράζω πατάτες :P

θα συνεχίσω με πατάτα τότε :thumbup:

πάντως για να πω την αλήθεια αυτό που με εχει κουράσει είναι τα αυγα στην ομελέτα . δηλαδή θα προτιμούσα κάτι πιό στέρεο αλλα δεν θέλω να φάω κότα γιατι θα φτάσω να τρώω 3 φορές απο 100γρ ζυγισμένη ψημένη κότα και ειναι κάπως του μάτσ.

(μην μου πει κανείς ότι τρώω λίγο γιατί κοντεύω να φτάσω τις 2000 θερμίδες από 600 που είχα για μήνες :turtle: )

giannis64
28-10-11, 22:41
δοκιμασε και ρυζακι. ισως σε γεμισει περισοτερο.

rey1989
28-10-11, 22:46
δοκιμασε και ρυζακι. ισως σε γεμισει περισοτερο.

καλή ιδέα :thumbup: (και έχω μια αγάπη στο ρύζι :green:)
πόσο αντιστοιχεί στα 100γρ πατάτα? κανα 30ρι ειναι οκ?

average_joe
28-10-11, 22:47
@rey, καθως παρακολουθω το log σου και εχω δει τη προσπαθεια εχεις καταβαλλει, θα σου προτεινα σε τοσο μικρη ποσοτητα να μην σε απασχολει.
το λεω αυτο, για να μην καταπιεζεσαι.
προτιμησε οποιον υδατανθρακα απο βρωμη, ρυζι, μακαρονια, πατατα σου αρεσει περισσοτερο ή σε βολευει (για μενα το πρωτο ειναι σημαντικος λογος)
κρατωντας ενα συγκεκριμενο πλανο στο μυαλο σου, ειναι αυτο που θα σου δωσει συνεπεια και διαρκεια στο προγραμμα σου, πραγμα που ειναι το πλεον σημαντικο.
και νομιζω οτι σε αυτο ολοι θα συμφωνησουν.

εντιτ:το 30αρι που αναφερεις ειναι ok.

rey1989
28-10-11, 22:50
@average_joe

πολύ ωραία! ευχαριστώ.:thumbup:

Eddie
28-10-11, 22:52
Γιατι να μη χορτασεις με τη βρωμη Γιαννη?Εγω μετα την προπονηση βαζω 80γρ βρωμη,8 ασπραδια,ενα κροκο,ντοματα πιπερια κρεμμυδι και απο πανω 50γρ τριμμενο τρικαλινο light και γινεται ενα πιτακι μουρλια!!!!Ποιος ο λογος να πιεις γρηγορη πρωτεινη απ τη στιγμη που θα εχεις και υδατ μαζι?οτιδηποτε υδατ και να ναι.

Tasos Green
28-10-11, 23:04
Γιατι να μη χορτασεις με τη βρωμη Γιαννη?Εγω μετα την προπονηση βαζω 80γρ βρωμη,8 ασπραδια,ενα κροκο,ντοματα πιπερια κρεμμυδι και απο πανω 50γρ τριμμενο τρικαλινο light και γινεται ενα πιτακι μουρλια!!!!Ποιος ο λογος να πιεις γρηγορη πρωτεινη απ τη στιγμη που θα εχεις και υδατ μαζι?οτιδηποτε υδατ και να ναι.

για πες.. σε αντικολλητικο ολα μεσα? καλο ακουγετε!

Eddie
28-10-11, 23:57
για πες.. σε αντικολλητικο ολα μεσα? καλο ακουγετε!

Nαι φιλε,σε αντικολλητικο αλλα στο δικο μου χωρις λαδι μαυριζει σε ενα λεπτο και μεσα ειναι ωμη..οποτε βαζω λιγο λαδι,μια κουταλια περιπου.Θα μου πεις λιπαρα μετα την προπονηση?ε δε μαμιεται..απ το να πινω σκονες καλυτερο μου φαινεται.

Τα βαζω σε ενα μπολ μαζι με αλατοπιπερο και τα ανακατευω με μπλεντερακι χειρος,ουτε ενα λεπτο...μετα κατευθειαν τηγανι και μολις βγει ριχνω το τρυμμενο τυρι για να λιωσει και γινεται ολα τα λεφτα.

Gianna
29-10-11, 12:39
Ρε παιδια τι ειναι τουτα :P 100 γραμμαρια πατατα = 20 γραμμαρια υ/ες ?? (στον ογκο :unsure:)
Αν θελετε να μη πεινατε φατε 150 γραμμαρια κοτοπουλο με 350-400 γραμμαρια μπανανα οπως κανω εγω :turtle:

Δηλαδή στο πιάτο έχεις το ψημένο κοτοπουλάκι και δίπλα την...μπανάνα:unsure:Λίγο περίεργα δεν συνδυάζονται αυτά;;; Δε λέω, μ' αρέσουν και τα δύο, αλλά χώρια. Απ' την άλλη, όπως τη βρίσκει ο καθένας!!!

tolis93
04-11-11, 20:28
Nαι φιλε,σε αντικολλητικο αλλα στο δικο μου χωρις λαδι μαυριζει σε ενα λεπτο και μεσα ειναι ωμη..οποτε βαζω λιγο λαδι,μια κουταλια περιπου.Θα μου πεις λιπαρα μετα την προπονηση?ε δε μαμιεται..απ το να πινω σκονες καλυτερο μου φαινεται.

Τα βαζω σε ενα μπολ μαζι με αλατοπιπερο και τα ανακατευω με μπλεντερακι χειρος,ουτε ενα λεπτο...μετα κατευθειαν τηγανι και μολις βγει ριχνω το τρυμμενο τυρι για να λιωσει και γινεται ολα τα λεφτα.

ελα ρε συ εντι εδω εχεις κ κροκο κ τυρι το λιγο λαδι σε πειραξε?εγω μετα τη προπονα βαζω κατω μπακαλιαρο κ του αλλαζω τη θρησκεια

Eddie
04-11-11, 21:22
ελα ρε συ εντι εδω εχεις κ κροκο κ τυρι το λιγο λαδι σε πειραξε?εγω μετα τη προπονα βαζω κατω μπακαλιαρο κ του αλλαζω τη θρησκεια

Ε απ το τυρι ρε συ παιρνω 5γρ..σιγα την ποσοτητα!Μια κουταλια λαδι ομως εχει 15 περιπου,ασε που στην ουσια τηγανιζεται και γινεται κορεσμενο.

TheWorst
04-11-11, 21:32
Δηλαδή στο πιάτο έχεις το ψημένο κοτοπουλάκι και δίπλα την...μπανάνα:unsure:Λίγο περίεργα δεν συνδυάζονται αυτά;;; Δε λέω, μ' αρέσουν και τα δύο, αλλά χώρια. Απ' την άλλη, όπως τη βρίσκει ο καθένας!!!

Ναι σε ενα πιατο , μια μπουκια απτο κοτοπουλο μια μπουκια η μπανανα :P Βαζω και μελι κιωλας (τωρα οχι πια) Πηρα και 2 κιλα μαλτοδεξτρινη και τα χτυπαω μετα τη προπονηση , πολυ πιο ευχαρηστημενος ειμαι τωρα απο οτι πριν με τις μπανανες (πιο φθηνο , πιο ποιτικο <υποτιθεται> γιατι δεν εχει φρουκτοζη , δε χορταινει κτλ) και μια χαρα τωρα :thumbup:

johny_8
08-11-11, 00:44
Ρε παλικαρια έγω στο μεταπροπονητικο έχω το μεγαλυτερο προβλημα. πρωτον πρωτεινη συμπληρωμα δεν παιρνω και δευτερον τα αυγα που είναι για ταχεια αποροφηση λιγο σπαταλη να χαλάω 6 κροκους. Εχετε καμια προτάση?Γυμνάστική 11 με 12 κάνω πρωι. Κοτοπουλα κ τετοια κατα τις 2 -3 πλακωνω

average_joe
08-11-11, 01:17
μπορεις να βαλεις τα ασπραδια με 1-2 κροκους.
μια χαρα ειναι.
επισης οτιδηποτε κρεατικο.
τωρα για γαλα κοιτα εδω και βγαλε ακρη http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9560-%CE%93%CE%AC%CE%BB%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%81%CF%8C%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B1&

johny_8
08-11-11, 01:26
οκ θα ψαξω καμια φτηνη 10αδα. να ρωτησω επισης αν βαλω στις 11 κ 30 μετα τν προπονηση τονο κ στις 2κ30 κοτοπουλο παιζει καθολου σαν πλανο? η έχει αργη αποροφηση παλι ?

Tasos Green
08-11-11, 01:29
Ρε παλικαρια έγω στο μεταπροπονητικο έχω το μεγαλυτερο προβλημα. πρωτον πρωτεινη συμπληρωμα δεν παιρνω και δευτερον τα αυγα που είναι για ταχεια αποροφηση λιγο σπαταλη να χαλάω 6 κροκους. Εχετε καμια προτάση?Γυμνάστική 11 με 12 κάνω πρωι. Κοτοπουλα κ τετοια κατα τις 2 -3 πλακωνω


μπορεις να βαλεις τα ασπραδια με 1-2 κροκους.
μια χαρα ειναι.
επισης οτιδηποτε κρεατικο.


συμφωνω... συγνωμη johny πετουσες ολους τους κροκους ως τωρα? ουτε εναν δεν ειχες μεσα στην εξαδα? φαε 4-5 αυγα και οχι 6 αλα με 2 κροκους και εισαι καλυμμένος(δεν θελω να σου πω παραπανω μην αρχίσουν οι αντιλογίες , εχω φαει και 4 ολοκληρα αυγα και συνεχίζω να το κανω).

η βαζεις κρεας πιο νωρίς απο το 2ωρο του γευματος οπως σου ειπε ο Joe.

average_joe
08-11-11, 01:31
βασικα απο τη στιγμη που δεν χρησιμοποιεις πρωτεινη σε σκονη, ποιος ο λογος να σκεφτεσαι γρηγορη και αργη απορροφηση?
ενας απο τους αντικειμενικους λογους χρησης του συγκεκριμενου συμπληρωματος ειναι η πιο γρηγορη απορροφηση της.
οποτε, φαε το φαγητο σου και μην μπαινεις σε τετοιο τρυπακι.
σε αυτο που ρωτας καλα ειναι,
τονο μονο μην χρησιμοποιεις καθε μερα.
στο κρεατικα που γραφω παραπανω εννοειται πως θελω να πω και ψαρια (γλωσσα, βακαλαο κτλ).

εντιτ
@tasos, να σου πω...
ειμαι λιγο σκεπτικος μονο στον κροκο απο αυγα εμποριου. αν ηταν απο αλανιαρα θα λεγα να φαει σιγουρα 2.

Tasos Green
08-11-11, 01:39
εντιτ
@tasos, να σου πω...
ειμαι λιγο σκεπτικος μονο στον κροκο απο αυγα εμποριου. αν ηταν απο αλανιαρα θα λεγα να φαει σιγουρα 2.

δεν εχεις αδικο... με του εμποριου εχω και γω ενα θεμα... αν και εχω να παρω πολυ καιρο.

συνήθως παιρνω καρτελες απο ντόπιους που ξερω. και στο μετα προπονητικό γεύμα εχω αρκετες φορες πιτακι βρωμης με 5 ασπραδια και 3 κροκους + μελι (και μερικες φορες βαζω και κακαο).

average_joe
08-11-11, 01:45
ναι εχω το ιδιο θεμα.
καποια φαση που χρησιμοποιουσα κροκους απο αυγα εμποριου στο μηνα πανω αρχισα να εχω πολυ εντονα εξανθηματα τα οποια εφυγαν με το που τα σταματησα.
μετα απο αυτο μονο απο ατομα που εμπιστευομαι και μονο το επιπλεον ασπραδι απο εμποριου.
και για μενα μετα το συμπληρωμα ενα τετοιο μεταπροπονητικο (αυγα ολοκληρα και ασπραδι) ειναι must.

johny_8
09-11-11, 00:48
OΚ παιδες ευχαριστω για τα tips!

just
09-11-11, 16:03
to meli kani?

stavrakis
12-11-11, 00:44
Μια ερωτηση παιδες, εγω σαν μεταπροπονητικο τρωω ρυζι και τονο τοσο ωστε να τηρω τις αναλογιες του boss που εχει στο θεμα με το μεταπροπονιτικο στο site καθως επισης και νερο,και καμια ντοματα για καλιο, ω3 ... ειμαι σε καλο δρομο η να αλλαξω πορεια ?

Galthazar
12-11-11, 01:25
Μια ερωτηση παιδες, εγω σαν μεταπροπονητικο τρωω ρυζι και τονο τοσο ωστε να τηρω τις αναλογιες του boss που εχει στο θεμα με το μεταπροπονιτικο στο site καθως επισης και νερο,και καμια ντοματα για καλιο, ω3 ... ειμαι σε καλο δρομο η να αλλαξω πορεια ?

μια χαρα ακουγεται αλλα μην καταναλωνεις καθε μερα τονο κονσερβα. Αν καλυπτεις την ποσοτητα πρωτεινων που χρειαζεσαι ειναι οκ αν οχι βαλε και κανα ασπραδι να συμπληρωσεις.

stavrakis
12-11-11, 11:52
μια χαρα ακουγεται αλλα μην καταναλωνεις καθε μερα τονο κονσερβα. Αν καλυπτεις την ποσοτητα πρωτεινων που χρειαζεσαι ειναι οκ αν οχι βαλε και κανα ασπραδι να συμπληρωσεις.

:thumbup: ευχαριστώ :)

sadistic
12-11-11, 14:37
μια ερωτηση ρε παιδια. μετα την προπονα παιρνω whey με μπανανα στο μπλεντερ.μπορω να αλλαξω την μπανανα με ροδια.εχω διαβασει πολλα καλα για το ροδι.κανει ομως την ιδια δουλεια με την μπανανα?

Devil
14-11-11, 14:29
μια ερωτηση ρε παιδια. μετα την προπονα παιρνω whey με μπανανα στο μπλεντερ.μπορω να αλλαξω την μπανανα με ροδια.εχω διαβασει πολλα καλα για το ροδι.κανει ομως την ιδια δουλεια με την μπανανα?

ναι...

δλδ τι δουλεια κανει παραπανω η μπανανα..?:unsure:

thegravijia
14-11-11, 14:36
μια ερωτηση ρε παιδια. μετα την προπονα παιρνω whey με μπανανα στο μπλεντερ.μπορω να αλλαξω την μπανανα με ροδια.εχω διαβασει πολλα καλα για το ροδι.κανει ομως την ιδια δουλεια με την μπανανα?

γιατι οχι κ τα 2 μαζι ωραιο θα βγει!

Tasos Green
14-11-11, 15:14
τα ροδια εχουν το σκληρό στο κέντρο τους σαν κουκούτσι που ειναι δεν ξερω κατα ποσο θα βγει καλο το αποτελεσμα.. δοκίμασε και πες μας... :green:

sadistic
14-11-11, 15:47
ναι...

δλδ τι δουλεια κανει παραπανω η μπανανα..?:unsure:ενοουσα αν η μπανανα εχει τα ιδια θρεπτικα συστατικα
με το ροδι.ετσι ωστε να αντικαταστησω την μπανανα. για αλλαγη ποιο πολυ.ευχαρστω devil thegravijia για τις απαντησεις!τασο τα δοκιμασα και ηταν οκ!τα περασα στο μπλεντερ και οσο ναναι τα θριματισε.ισα ισα που τα καταλαβαινεις στη γευση

Tasos Green
14-11-11, 16:00
απο γευση ελεγε καθολου?
το λεω γιατι τα ξεσκίζω τα ροδια τώρα που ειναι και η περιοδος τους..
κάτω απο το σπιτι 4 ροδιές εχουμε και ειναι ολες παραφορτωμένες...
συνήθως τα βαζω σε μπολ και τα τρώω με το κουτάλι αλα σε πρωτεΐνη μεσα ειναι το μονο φρούτο που δεν εχω δοκιμάσει..

sadistic
15-11-11, 00:24
απο γευση ελεγε καθολου?
το λεω γιατι τα ξεσκίζω τα ροδια τώρα που ειναι και η περιοδος τους..
κάτω απο το σπιτι 4 ροδιές εχουμε και ειναι ολες παραφορτωμένες...
συνήθως τα βαζω σε μπολ και τα τρώω με το κουτάλι αλα σε πρωτεΐνη μεσα ειναι το μονο φρούτο που δεν εχω δοκιμάσει..
ναι! λεει και με πρωτεινη.συγκεκριμενα mutant whey βανιλια χρησιμοποιω,και την εχω δοκιμασει και με ροδια 3 κσ, αλλα και με τα δυο μαζ[μπανανα -ροδια].το ροδι παιρνει μια ελαφρια γευση μεσα στη πρωτεινη η οποια ειναι αρκετα καλη.βεβαια γουστα ειν αυτα.οσο για τα σκληρα μερη του ροδιου ,μεσα στο μπλεντερ τα ψιλοκοβει η λεπιδα και δεν ενοχλουν καθολου.εμενα τουλαχιστον

beefmeup
15-11-11, 00:35
το εχω ξαναγραψει,αλλα το αναφερω παλι οτι το ροδι αυξανει την παραγωγη το ΝΟ..:thumbup:

COBRA_STYLE
15-11-11, 00:51
και κατι αλλο για το ροδι,οτι το χαπι της νεοτητας που παρασκευαζεται τωρα,εχει τη βαση του στο ροδι,το οποιο εχει μεσα στα αλλα και αντιγηραντικες ιδιοτητες;)

giannis64
15-11-11, 14:36
το εχω ξαναγραψει,αλλα το αναφερω παλι οτι το ροδι αυξανει την παραγωγη το ΝΟ..:thumbup:

:unsure::smash:

beefmeup
15-11-11, 14:39
νιτρικου οξειδιου..:geek:

just
17-11-11, 04:57
Αλλοι βαζουν δεξτροζη+μαλτο, αλλοι βαζουν βρωμη,μπανανα και διαφορους αλλους συνδιασμους, για περισσοτερες θερμιδες. Εαν ο σκοπος μας ειναι απλα οι περισσοτερες θερμιδες, γιατι δε τρωμε κανονικο γευμα; Δλδ κοτοπουλο με ρυζι και πρασινη σαλατα;

ετσι.

οποιος μπορει να τοκανει ειναι ο πιο μαγκας απολους..

περνεις πρωτα το μεταπροπονητικο και μετα απο μιση ωρα-40 λεπτα θα φας το κοτοπουλο και το ριζακι(η ποσοτητα ρυζιου εξαρταται απο το αν εισαι σε ογκο η γραμμωση) ετσι και αλλιως
καλα δεν τα λεω? δλδ εγω πινω την πρωτεινη με μπανανα(καποιες φορες μελι και καποιες τιποτα)
ετσι εχω μα8ει..τουλαχιστον ετσι μου ειπανε πριν 1.5 χρονο οταν προτοξεκινησα διατροφη γραμμωσης που πετυχε σε εμενα με επιτυχια!!τωρα διαβασα κατι για πατατες κατι για βρωμη αμεσως μετα την προπονηση.. μηπως καπου εκοψα πισω?καλα εκοψα αρκετο καιρο να μπαινω στην σελιδα και το γυμναστηριο το ξεκινησα ξανα πριν λιγες μερες και επανηλθα..

giannis64
17-11-11, 11:45
καλα εισαι!!

αν κατι σου εχει δουλεψει μενεις εκει.
τωρα αν θελεις να δοκιμασεις κατι αλλο καντο με αργα βηματα, και βλεπεις αν εχεις αρνητικη η θετικη διαφορα.

μπορει πολλες φορες κατι καινουργιο να ειναι καλυτερο, και αλλες χειροτερο. και εκτος αυτου κατι που αλλος θεωρει πως εχει δουλεψει σε αυτον θετικα δεν σημενει πως θα δουλεψει και σε καποιον αλλον.

παντος κανοντας πειραματα μαθενει καποιος τον οργανισμο του.

nitros
17-11-11, 15:05
να κανω μια ερωτηση κ γω.εδω κ 3 μερες..μετα την προπονηση που κανω αντι να φαω την μπανανα μ σκετη , την βαζω στο μπλεντερ μαζι με παγο , πρωτεινη instant whey 300ml νερο κ γινεται σαν smoothies...eχει απιθανη γευση κ νιωθω περισσοτερη ενεργεια.... να συνεχισω να το κανω ετσι η δεν κανει να μπλεκονται ολα μαζι ?

just
17-11-11, 15:41
να κανω μια ερωτηση κ γω.εδω κ 3 μερες..μετα την προπονηση που κανω αντι να φαω την μπανανα μ σκετη , την βαζω στο μπλεντερ μαζι με παγο , πρωτεινη instant whey 300ml νερο κ γινεται σαν smoothies...eχει απιθανη γευση κ νιωθω περισσοτερη ενεργεια.... να συνεχισω να το κανω ετσι η δεν κανει να μπλεκονται ολα μαζι ?

δεν υπαρχει κανενα προβλημα!! και εγω ετσι κανω!

nitros
17-11-11, 22:01
δεν υπαρχει κανενα προβλημα!! και εγω ετσι κανω!

thanks...πραγματικα απιστευτη γευση ο συνδυασμος... να πειραματιστω κ με κανα αλλο φρουτο η οχι ?

Musclenuke
26-11-11, 20:25
Να ρωτησω εγω μετα την προπονηση πινω whey (1 scoop της gold stadar) και μια μπανανα.Μετα απο κανενα μισαωρο τρωω το γευμα (ρυζι ή πατατα με κοτοπουλο ή τονο).Ειναι οκ αυτο;Πληροφοριακα κοιταω για ογκο.Μηπως παραφορτωνεται ο οργανισμος με πρωτεινη σε τοσο μικρο διαστημα;

COBRA_STYLE
26-11-11, 20:31
φαε καμια ωρα μετα το στερεο σου αφου τρως και μπανανα.Μιση ωρα ειναι αρκετα συντομα.;)

Giannistzn
26-11-11, 20:33
Ή βγαλε τη μπανανα αν θες να φας στο μισαωρο. Για εμενα καλυτερα ετσι αφου εχεις στερεο μετα.

giannis64
27-11-11, 15:20
αυτο δεν ειναι και θεμα απολυτο. τωρα αναλογα με τα κιλα σου και με τις θερμιδες που λαμβανεις μεσα στην μερα ασε και την μπανανα.
επισης αν δεν σε βαρενει η πρωτεινη και η μπανανα αστην και σε 40-45 λεπτα φαε.
αλλωστε μια δοση πρωτεινης και μιας μπανανας ειναι ενα νορμαλ μεταπροπονητικο. σε 40-45 λεπτα ειναι το πιο πιθανον να ξαναπεινας.
πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να σου κατσει βαρια η πρωτεινη παρα η μπανανα. αν σημβενει αυτο κανε αναν συνδιασμο αμινο με μπανανα η κανεναν χυμο για να μπορεις να φας πιο γρηγορα.

Musclenuke
27-11-11, 18:49
αυτο δεν ειναι και θεμα απολυτο. τωρα αναλογα με τα κιλα σου και με τις θερμιδες που λαμβανεις μεσα στην μερα ασε και την μπανανα.
επισης αν δεν σε βαρενει η πρωτεινη και η μπανανα αστην και σε 40-45 λεπτα φαε.
αλλωστε μια δοση πρωτεινης και μιας μπανανας ειναι ενα νορμαλ μεταπροπονητικο. σε 40-45 λεπτα ειναι το πιο πιθανον να ξαναπεινας.
πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να σου κατσει βαρια η πρωτεινη παρα η μπανανα. αν σημβενει αυτο κανε αναν συνδιασμο αμινο με μπανανα η κανεναν χυμο για να μπορεις να φας πιο γρηγορα.
Με μπερδεψες λιγο :unsure:.Ειμαι 81 κιλα.Μετα την προπονηση πινω την πρωτεινη και την μπανανα χωρις να μου βαρενουν το στομαχι.Μετα απο κανενα 30 λεπτο πειναω.Αρα ή κανω υπομονη αλλο ενα μισαωρο περιπου ή αν ειναι περνω αμινο με χυμο για να φαω στο μισαωρο;

Goofonly
27-11-11, 19:05
Με μπερδεψες λιγο :unsure:.Ειμαι 81 κιλα.Μετα την προπονηση πινω την πρωτεινη και την μπανανα χωρις να μου βαρενουν το στομαχι.Μετα απο κανενα 30 λεπτο πειναω.Αρα ή κανω υπομονη αλλο ενα μισαωρο περιπου ή αν ειναι περνω αμινο με χυμο για να φαω στο μισαωρο;

Όχι, αν δεν σε βαραίνει η μπανάνα και η πρωτείνη φάτα και μετά από 45-60' φάε και ένα κανονικό γεύμα. Εάν σε βαραίνει, τότε πάρε αμινοξέα αμέσως μετά τη προπόνηση και σε κανένα μισάωρο φάε.

Musclenuke
27-11-11, 19:11
α οκ:thumbup:

alexx
28-11-11, 00:49
Μπορω να βαλω γλυκοζη απο το supermarket στο μεταπροπονητικο, ιδιο πραγμα δεν ειναι με την κλασικη dextroze απο καταστηματα συμπληρωματων;
Εχω βρει βαζακι 400gr αν βαλω 2 κουταλιες της σουπας ποσα γραμμαρια υδατανθρακας ειναι;

Goofonly
28-11-11, 19:20
Μπορω να βαλω γλυκοζη απο το supermarket στο μεταπροπονητικο, ιδιο πραγμα δεν ειναι με την κλασικη dextroze απο καταστηματα συμπληρωματων;
Εχω βρει βαζακι 400gr αν βαλω 2 κουταλιες της σουπας ποσα γραμμαρια υδατανθρακας ειναι;

2 γεμάτες κουταλιές σούπας είναι περίπου 30γρ ... γλυκόζη από το σουπερ μια χαρά είναι

alexx
28-11-11, 23:18
δεν διαλυετε ευκολα και ειναι αρκετα δυσκολο απο το κουταλι να μπει στο σεικερ χωρις να ειναι κολλημενο στο κουταλι.
ακομη και στο καθαρισμα του σεικερ μενει ποσοτητα κατω κατω και δεν καθαριζετε ευκολα.

Goofonly
29-11-11, 00:20
δεν είναι σε μορφή σκόνης? εγώ ένα διάστημα έπαιρνα από ζαχαροπλαστείο :)

Gaspari
29-11-11, 00:27
Εγώ μετά την προπόνα τρώω γιαουρτάκι 2% ή 400μλ γάλα 2% και μια μπανάνα ή κανά μήλο σπάνια..
Καλό δεν είναι αντί για σκόνη προς το παρών τουλάχιστον; :)

Goofonly
29-11-11, 00:33
Εγώ μετά την προπόνα τρώω γιαουρτάκι 2% ή 400μλ γάλα 2% και μια μπανάνα ή κανά μήλο σπάνια..
Καλό δεν είναι αντί για σκόνη προς το παρών τουλάχιστον; :)

γάλα και γιαούρτι έχουν καζείνη, απορροφούνται πολύ πιο αργά απότι η whey... δεν συνίσταται για μεταπροπονητικό

Gaspari
29-11-11, 00:58
γάλα και γιαούρτι έχουν καζείνη, απορροφούνται πολύ πιο αργά απότι η whey... δεν συνίσταται για μεταπροπονητικό

Ας σε φωτήσω λοιπόν και γω με την σειρά μου.

Ο οργανισμός σου μετά την προπόνηση μιας που έχει χάσει υγρά , βιταμίνες , υ/θ / ενέργεια χρειάζεται σαν πρώτο πράγμα τον υδατάνθρακα και μετά την πρωτεϊνη. Στην προκειμένη αναπληρώνω τις βιταμίνες κατά την διάρκεια της προπόνησης μου πίνοντας χυμό κατά την προπόνηση και μετά με μια μπανάνα μιας που χει και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (64) και μαζί αρκετές θερμίδες. (220 πάνω-κάτω)

Αν πάλι αναφερθώ στην μπανάνα αναπληρώνει και το γλυκογόνο σου που είναι χαμηλό μετά την προπόνηση (έχουμε πεί το γλυκογόνο μας είναι χαμηλό το πρωί και μετά την προπόνηση).

Άρα,
τρώγοντας γιαούρτι (80% καζεϊνη) ο οργανισμός σου απορροφάει προτίστως την μπανάνα (υ/θ) και μετά θα απορροφήσει και την πρωτεϊνη, άσχετα που θα τα φάς μαζί (νομίζω φυσιολογικό όπως είπα κ παραπάνω).

Τελειώνοντας να επισσημάνω πως δεν παίζει ρόλο είτε θα πάρεις πρωτεϊνη μετά την προπόνηση σε σκόνη και είτε απ το γιαουρτάκι σου. Πολλοί το κάνουν για θέμα οικονομίας. Και τέλος θεωρώ πως δεν χρειάζομαι την υπάρχων χρονική περίοδο κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης μιας που μετά την προπόνηση και κάνοντας αυτό το μίνι γεύμα, γυρίζω σπίτι και τρώω το κανονικό μου, "στερεό γεύμα" (πολύ φαϊ).

Αυτά που λέεεεεεεεεεεεεεεες............... :toast:

Devil
29-11-11, 01:45
^^^^βασικα εχεις διαβασει ποτε το φορουμ η' απλα ποσταρεις?:unsure:

χυμο μεσα στην προπονηση? λολ!

και νταξ ελεος με αυτο το γλυκογονο... δεν ειναι και στο μηδεν.... δεν καταβολισε κανεις επειδη δεν αναπληρωσε το γλυκογονο του το πρωι η' μετα την προπονηση....

και αυτο με την αποροφηση της μπανανας και του γιαουρτιου που τα εχεις δει...? πραγματικα?

οχι φωτηση... αλλα για σκοταδι μιλαμε....

Goofonly
29-11-11, 10:27
Ας σε φωτήσω λοιπόν και γω με την σειρά μου.

Ο οργανισμός σου μετά την προπόνηση μιας που έχει χάσει υγρά , βιταμίνες , υ/θ / ενέργεια χρειάζεται σαν πρώτο πράγμα τον υδατάνθρακα και μετά την πρωτεϊνη. Στην προκειμένη αναπληρώνω τις βιταμίνες κατά την διάρκεια της προπόνησης μου πίνοντας χυμό κατά την προπόνηση και μετά με μια μπανάνα μιας που χει και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (64) και μαζί αρκετές θερμίδες. (220 πάνω-κάτω)

Αν πάλι αναφερθώ στην μπανάνα αναπληρώνει και το γλυκογόνο σου που είναι χαμηλό μετά την προπόνηση (έχουμε πεί το γλυκογόνο μας είναι χαμηλό το πρωί και μετά την προπόνηση).

Άρα,
τρώγοντας γιαούρτι (80% καζεϊνη) ο οργανισμός σου απορροφάει προτίστως την μπανάνα (υ/θ) και μετά θα απορροφήσει και την πρωτεϊνη, άσχετα που θα τα φάς μαζί (νομίζω φυσιολογικό όπως είπα κ παραπάνω).

Τελειώνοντας να επισσημάνω πως δεν παίζει ρόλο είτε θα πάρεις πρωτεϊνη μετά την προπόνηση σε σκόνη και είτε απ το γιαουρτάκι σου. Πολλοί το κάνουν για θέμα οικονομίας. Και τέλος θεωρώ πως δεν χρειάζομαι την υπάρχων χρονική περίοδο κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης μιας που μετά την προπόνηση και κάνοντας αυτό το μίνι γεύμα, γυρίζω σπίτι και τρώω το κανονικό μου, "στερεό γεύμα" (πολύ φαϊ).

Αυτά που λέεεεεεεεεεεεεεεες............... :toast:


^^^^βασικα εχεις διαβασει ποτε το φορουμ η' απλα ποσταρεις?:unsure:

χυμο μεσα στην προπονηση? λολ!

και νταξ ελεος με αυτο το γλυκογονο... δεν ειναι και στο μηδεν.... δεν καταβολισε κανεις επειδη δεν αναπληρωσε το γλυκογονο του το πρωι η' μετα την προπονηση....

και αυτο με την αποροφηση της μπανανας και του γιαουρτιου που τα εχεις δει...? πραγματικα?

οχι φωτηση... αλλα για σκοταδι μιλαμε....

Αφού λοιπόν ξέρεις τι γίνεται, γιατί ρωτάς αν κάνεις καλά? Θα σου έριχνα τα δικά μου φώτα αλλά το έκανε ο Devil για μένα :green:

giannis64
29-11-11, 21:47
γκασπαρι τοθεμα ειναι να ξεκιναμε απο καποιες βασεις και να ξερουμε σε καθε φαση της μερας, και αναλογα την δραστηριοτητα που ασκουμε, σε τι φαση βρησκετε ο οργανισμος μας, και τι ζηταμε απο αυτον να κανει. τι στοχους εχουμε, και πως πρεπει να ενεργησουμε. τι χρονους αποροφησης υδατανθρακα ζηταμε αναλογα την στιγμη της μερας και τι αποροφηση πρωτεινης.

ποτε ζηταμε να εχουμε αυξημενη Α.Ο. και ποτε ινσουλινη. και αυτο ειναι αναλογο σε τι φαση ημαστε. σε γραμμωση η ογκο. οποτε ξεκιναμε απο εκει,και αναλογα τοποθετουμε τα ειδει των τροφων και ροφηματων που αναλογουν.

mitsoulas
15-12-11, 16:56
Και εδω θελω να κανω μια ερωτηση η ωρα που τελιωνω απο το γυμναστηριο ειναι 12 τα μεσανυχτα και καμια φορα και αργοτερα πινω την πρωτεινη και μετα πεφτω ξερος για υπνο λαθος αυτο βεβαια αλλα μπορω να κανω διαφορετικα ??? γιατι μετα το ροφημα θα πρεπει κανονικα να φαω μετα απο μια ωρα οποτε η ωρα που θα μασουλησω θα εχει περασει τις 01:00 ειναι δυνατον λοιπον στις 01:00 περιπου και ισως και πιο μετα να καθησω να φαω και μετα να ξαπλωσω και στις 07:00 το πρωι να ξυπνησω. Δεν ειναι λαθος αυτο ξημερωματα να μασαμπουκιαζεις ? ? ?

Goofonly
15-12-11, 20:35
Και εδω θελω να κανω μια ερωτηση η ωρα που τελιωνω απο το γυμναστηριο ειναι 12 τα μεσανυχτα και καμια φορα και αργοτερα πινω την πρωτεινη και μετα πεφτω ξερος για υπνο λαθος αυτο βεβαια αλλα μπορω να κανω διαφορετικα ??? γιατι μετα το ροφημα θα πρεπει κανονικα να φαω μετα απο μια ωρα οποτε η ωρα που θα μασουλησω θα εχει περασει τις 01:00 ειναι δυνατον λοιπον στις 01:00 περιπου και ισως και πιο μετα να καθησω να φαω και μετα να ξαπλωσω και στις 07:00 το πρωι να ξυπνησω. Δεν ειναι λαθος αυτο ξημερωματα να μασαμπουκιαζεις ? ? ?

πάρε με γερή δόση πρωτείνης και κάποιον Χ υδατάνθρακα και πέσε.... το πρωί μόλις ξυπνήσεις χτύπα μία κάβα φαγητό και είσαι κομπλε... δεν είναι ότι το καλύτερο αλλά κάπως πρέπει να συμβιβαστούμε...

COBRA_STYLE
15-12-11, 21:06
Και εδω θελω να κανω μια ερωτηση η ωρα που τελιωνω απο το γυμναστηριο ειναι 12 τα μεσανυχτα και καμια φορα και αργοτερα πινω την πρωτεινη και μετα πεφτω ξερος για υπνο λαθος αυτο βεβαια αλλα μπορω να κανω διαφορετικα ??? γιατι μετα το ροφημα θα πρεπει κανονικα να φαω μετα απο μια ωρα οποτε η ωρα που θα μασουλησω θα εχει περασει τις 01:00 ειναι δυνατον λοιπον στις 01:00 περιπου και ισως και πιο μετα να καθησω να φαω και μετα να ξαπλωσω και στις 07:00 το πρωι να ξυπνησω. Δεν ειναι λαθος αυτο ξημερωματα να μασαμπουκιαζεις ? ? ?

εγω θα επινα τη whey με γαλα και θα επεφτα για υπνο...δεν παθαινεις τπτ.

giannis64
15-12-11, 22:22
πολλες αποψεις θα ακουστουν. ομως αν δεν δοκιμασεις διαφορα, δεν θα δεις ποιο ειναι το ιδανικο για σενα.

Devil
16-12-11, 00:37
Και εδω θελω να κανω μια ερωτηση η ωρα που τελιωνω απο το γυμναστηριο ειναι 12 τα μεσανυχτα και καμια φορα και αργοτερα πινω την πρωτεινη και μετα πεφτω ξερος για υπνο λαθος αυτο βεβαια αλλα μπορω να κανω διαφορετικα ??? γιατι μετα το ροφημα θα πρεπει κανονικα να φαω μετα απο μια ωρα οποτε η ωρα που θα μασουλησω θα εχει περασει τις 01:00 ειναι δυνατον λοιπον στις 01:00 περιπου και ισως και πιο μετα να καθησω να φαω και μετα να ξαπλωσω και στις 07:00 το πρωι να ξυπνησω. Δεν ειναι λαθος αυτο ξημερωματα να μασαμπουκιαζεις ? ? ?

κοιτα για μενα οχι.... παντα τρωω τετοιες ωρες και σχετικα μεγαλες ποσοτητες....

απο εκει και περα...αυτο που σου ειπε ο γιαννης... θα ακουσεις πολλες αποψεις.... πρεπει να δοκιμασεις και να δεις πως παει....

mitsoulas
16-12-11, 14:50
Ενταξει , προς το παρων περνω το ροφημα πρωτεινης και πεφτω για υπνο αν δεν μεινω ευχαριστημενος θα τρωω και κατι πιο μετα μεχρι στιγμης ειμαι ενταξει και αυτα τα 30 γραμμαρια πρωτεινης με καλυπτουν αργοτερα θα δουμε. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

morbit_killer
21-12-11, 13:37
Επομένως ως μεταπροπονητικό γεύμα για κάποιον ο οποίος δεν θέλει να πάρει συμπληρώματα προτίνετε ένα κοινό γεύμα σαν π.χ το μεσημεριανό χωρίς κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση?
Δεν υπάρχει κάτι το οποίο να θεωρείτε ας πούμε to 2ο ιδανικότερο μεταπροπονητικό γεύμα?

εγώ προσωπικά όταν είναι να κάνω βαριές ασκήσεις σκουώτ πάγκο κλπ.. χτυπάω μια μακαρονάδα με παρμεζάνα και μπόλικο κέτσαπ και για έξτρα γλυκόζη , ένα lukozate . Αλλά μετά στο τελείωμα θέλει διάδρομο για να κάψω τους υδατάνθρακες

morbit_killer
21-12-11, 13:47
Ρε παλικαρια έγω στο μεταπροπονητικο έχω το μεγαλυτερο προβλημα. πρωτον πρωτεινη συμπληρωμα δεν παιρνω και δευτερον τα αυγα που είναι για ταχεια αποροφηση λιγο σπαταλη να χαλάω 6 κροκους. Εχετε καμια προτάση?Γυμνάστική 11 με 12 κάνω πρωι. Κοτοπουλα κ τετοια κατα τις 2 -3 πλακωνω

καλημέρα θα σου πρότεινα γάλα με μηδέν λιπαρά πάνω από 1 λίτρο , δυο φορές την ημέρα παίρνεις γύρω στα 80 γραμμάρια πρωτείνη και καθόλου λίπος επίσης πρόσθεσε και αρκετούς ξηρούς καρπούς , έχουν καλά λιπαρά οξέα όπως ωμέγα 3- ωμέγα 6 κλπ , α και αρκετό τόνο κονσέρβα τα 100 γραμμάρια περιέχουν 27 γραμμάρια πρωτείνη . Με αυτήν τη διατροφή είσε κομπλέ απο πρωτείνη ποιοτική χωρίς καθόλου λίπος !!

giannis64
21-12-11, 17:21
εγώ προσωπικά όταν είναι να κάνω βαριές ασκήσεις σκουώτ πάγκο κλπ.. χτυπάω μια μακαρονάδα με παρμεζάνα και μπόλικο κέτσαπ και για έξτρα γλυκόζη , ένα lukozate . Αλλά μετά στο τελείωμα θέλει διάδρομο για να κάψω τους υδατάνθρακες


καλημέρα θα σου πρότεινα γάλα με μηδέν λιπαρά πάνω από 1 λίτρο , δυο φορές την ημέρα παίρνεις γύρω στα 80 γραμμάρια πρωτείνη και καθόλου λίπος επίσης πρόσθεσε και αρκετούς ξηρούς καρπούς , έχουν καλά λιπαρά οξέα όπως ωμέγα 3- ωμέγα 6 κλπ , α και αρκετό τόνο κονσέρβα τα 100 γραμμάρια περιέχουν 27 γραμμάρια πρωτείνη . Με αυτήν τη διατροφή είσε κομπλέ απο πρωτείνη ποιοτική χωρίς καθόλου λίπος !!

κιλερ, αν δεν εχεις δει, το θεμα του τοπικ ειναι μεταπροπονητικο. αρα εισαι οφ τοπικ.;)
αν το εχεις δει, τοτε γραφεις εθελημενα λαθος συμβουλες.:unsure:

COBRA_STYLE
21-12-11, 17:59
κιλερ, αν δεν εχεις δει, το θεμα του τοπικ ειναι μεταπροπονητικο. αρα εισαι οφ τοπικ.;)
αν το εχεις δει, τοτε γραφεις εθελημενα λαθος συμβουλες.:unsure:

εκτος του οτι οι "συμβουλες" ειναι λιγο αστα να πανε...

Γιάννηςς
28-12-11, 17:16
Είμαι 15 ετών.Στο γυμναστήριο μετά την προπόνηση με τα βάρη έχω κικ μπόξινγκ και μετά μέχρι να παώ σπίτι περνάει κανένα μισάωρο ακόμα...άρα σχεδών 2ωρο από την προόνηση με τα βάρη.Διάβασα οτι μετά τα βάρη όσο το συντομότερο γίνεται,πρέπει να πάρεις υδατάνθρακες υψηλου γλυκαιμικού δείκτη (γινομένη μπανάνα ας πούμε),και αμινοξέα για γρήγορη απορόφηση απο το αίμα άρα και μεταφορά στους μυς.Άντε και τρώω την μπανάνα...τα αμινοξέα υπάρχει άλλος τρόπος να τα πάρω εκτός απο συμπληρώματα;Αν φάω ασπράδια αυγού θα αργήσει ο οργανισμός να τα διασπάσει για να αποροφηθηθούν το σηντομότερο;;Και συν της άλλης οτι αυτό το γεύμα για μένα θα είναι μιάμιση ώρα τουλάχιστον μετά τα βάρη...και μισή ώρα μετά το κικ...πειράζει;;Προσπαθώ να αποφύγω τα συμπληρώματα 1ον γιατί είναι καλύτερο να τα πάρω ως τροφή για να κατευνάσω την πείνα,και 2ον πρόσφατα έχασα μπόλικα κιλα(30) και επειδή η μάνα μου έπαθε σοκ επειδή έχανα συνέχεια και άλλα(τώρα ειμαι οκ),αν της πω για συμπληρώματα θα φρικάρει λίγο :P...θα νομίζει οτι θ΄λω να αδυνατήσω και δεν ξέρω τι άλλο...συν οτι θα νομίζει οτι παίρνω τίποτα ντόπες :P(ναι ειναι υπερβολική!!)
Ουσιαστικά 2 ερωτήματα: 1ον πειράζει που θα παίρνω πρωτεϊονη και υδατάνθρακες ώρα μετά τα βαρη;
2ον Ποιός είναι ο γρηγορότερος τρόπος να αποροφηθεί η πρωτεϊνη στο αίμα εκτός απο συμπλήρωμα (scoop whey νομίζω λέγεται);

rey1989
28-12-11, 17:27
υπάρχει θέμα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?12587-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF.) ;)

Γιάννηςς
28-12-11, 17:47
Τα κοίταξα αλλά μπερδεύτηκα.Η μπανάνα είναι απλός υδατάνθρακας;(ξέρω οτι γινομένη ειναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη).Άρα για υδατάνθρακα μπορώ να φάω μπανάνα γινομένη,γλυκόζη (απ αυτό το ζαχαροπλαστικο),μέλι,και τι άλλο;
Και για πρωτεϊνη ασπράδια,τόνο και τί άλλο;Σορυ που ρωτάω αλλά εκεί πέρα γίνεται χαμός...μια διαβάζω πατάτα,μετά λέει η πατάτα είναι σύνθετος και δεν αποροφάται γρήγορα :P

DimitrisT
28-12-11, 18:31
Είμαι 15 ετών.Στο γυμναστήριο μετά την προπόνηση με τα βάρη έχω κικ μπόξινγκ και μετά μέχρι να παώ σπίτι περνάει κανένα μισάωρο ακόμα...άρα σχεδών 2ωρο από την προόνηση με τα βάρη.Διάβασα οτι μετά τα βάρη όσο το συντομότερο γίνεται,πρέπει να πάρεις υδατάνθρακες υψηλου γλυκαιμικού δείκτη (γινομένη μπανάνα ας πούμε),και αμινοξέα για γρήγορη απορόφηση απο το αίμα άρα και μεταφορά στους μυς.Άντε και τρώω την μπανάνα...τα αμινοξέα υπάρχει άλλος τρόπος να τα πάρω εκτός απο συμπληρώματα;Αν φάω ασπράδια αυγού θα αργήσει ο οργανισμός να τα διασπάσει για να αποροφηθηθούν το σηντομότερο;;Και συν της άλλης οτι αυτό το γεύμα για μένα θα είναι μιάμιση ώρα τουλάχιστον μετά τα βάρη...και μισή ώρα μετά το κικ...πειράζει;;Προσπαθώ να αποφύγω τα συμπληρώματα 1ον γιατί είναι καλύτερο να τα πάρω ως τροφή για να κατευνάσω την πείνα,και 2ον πρόσφατα έχασα μπόλικα κιλα(30) και επειδή η μάνα μου έπαθε σοκ επειδή έχανα συνέχεια και άλλα(τώρα ειμαι οκ),αν της πω για συμπληρώματα θα φρικάρει λίγο :P...θα νομίζει οτι θ΄λω να αδυνατήσω και δεν ξέρω τι άλλο...συν οτι θα νομίζει οτι παίρνω τίποτα ντόπες :P(ναι ειναι υπερβολική!!)
Ουσιαστικά 2 ερωτήματα: 1ον πειράζει που θα παίρνω πρωτεϊονη και υδατάνθρακες ώρα μετά τα βαρη;
2ον Ποιός είναι ο γρηγορότερος τρόπος να αποροφηθεί η πρωτεϊνη στο αίμα εκτός απο συμπλήρωμα (scoop whey νομίζω λέγεται);

Γιαννη, μπορεις να φας μιση-μια μπανανα μαζι με μερικα ασπραδια αμα θελεις, ωστοσο και κανονικο γευμα να κανεις (κρεας + ρυζι/πατατα/μακαρονια/βρωμη + σαλατα) το ιδιο ειναι.

tolis93
28-12-11, 18:33
Τα κοίταξα αλλά μπερδεύτηκα.Η μπανάνα είναι απλός υδατάνθρακας;(ξέρω οτι γινομένη ειναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη).Άρα για υδατάνθρακα μπορώ να φάω μπανάνα γινομένη,γλυκόζη (απ αυτό το ζαχαροπλαστικο),μέλι,και τι άλλο;
Και για πρωτεϊνη ασπράδια,τόνο και τί άλλο;Σορυ που ρωτάω αλλά εκεί πέρα γίνεται χαμός...μια διαβάζω πατάτα,μετά λέει η πατάτα είναι σύνθετος και δεν αποροφάται γρήγορα :P

καταρχας.ο ρευ μ φενεται παει για οφισερ.εχει μαθει ολα τα θεματα απεξω:green: λοιπον φιλτατε κοιτα πως εχει.μετα τη προπονηση χρειαζεσαι υδατανθρακα απλο η συνθετο υψιλου γλυκαιμικου κυριως.αλλοι τρωνε κ χαμηλου.εγω πχ σε ογκο τρωω απλο υψιλου γλυκαιμικου.μπανανες κυριως και σε γραμμωση προτυμω συνθετο υψιλου σε συνδιασμο με συνθετο χαμηλου.η απλο υδατανθρακα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη. δλδ μια αγουρη σχετικα μπανανα η ενα ακτινιδιο η ενα ξυνομηλο κοκ.ακομα κ γαλα απαχο εχω χρησιμοποιησει. η ποσοτητα ρυθμιζεται αναλογα των στοχων σου. παντως για εμενα προσωπικα η καλυτερη πηγη υδατανθρακα για μετα τη προπονηση ειναι 1-2 μπανανες ουτε τιγκα οριμες να χουν μαυρισει ουτε να τις περνας για αγγουρια.κ στο επομενο γευμα να υπαρχει υδατανθρακας του τυπου ρυζι πατατα δλδ συνθετος. κ να θυμασαι ο γλυκαιμικος δεικτης αλλαζει ακομα κ με το μαγειρεμα

Γιάννηςς
28-12-11, 18:40
Ευχαριστώ,εμένα το μεταπροπονητικό μου θα είναι και το τελευταίο μου,οποότε θα τρώω μέτρια...σαν σνακ,όχι πολυ.Εγώ δεν θέλω ακριβώς όγκο,ούτε γράμμωση..και τα 2.Δεν εννοω να φουσκωσω και ταυτόχρωνα να ειμαι bf 7%...εννοω κάτι ενδιάμεσο..να έχω καλή μυικότητα και οχι πολυ bf...οπότε να προτιμήσω συνδιασμό απλόυ και σύνθετου υδατάνθρακα υψηλού GI και πρωτεϊνη τι μορφής;Απράδια,τόνο,γαλοπούλα,στήθος κοτόπουλο κτλ;;
Ας πούμε ένα γευμα θα μπορούσε να είναι: 1 μπανάνα σχετικά γινομένη,με στήθος βρασμένο και ίσως λίγο πατάτα;Κάπως έτσι;Και για την ώρα που θα το φάω με ενδιαφέρει....πρέπει να είναι αμέσως μετά τα βάρυ η αμέσως μετά την γενική προπόνηση;Γιατί εγώ πρώτα κάνω βάρη και μετά προπόνηση!Eυχαριστώ!!!!!

Γιάννηςς
28-12-11, 18:44
Και μάλλον θέλω λίγο ξεμπέρδεμα!...Ο γλυκαιμικός δείκτης είναι το πόσο αυξάνεται η ινσουλίνη άρα αποροφούνται πιο γρήγορα....το αν ειναι απλός η σύνθετος τι κάνει;Καθορίζει το πόσο γρήγορα θα διασπαστεί άρα και την ρυθμό απορόφησης σε συνδιασμό με τον Γ.Δ ;;

DimitrisT
28-12-11, 18:46
Ευχαριστώ,εμένα το μεταπροπονητικό μου θα είναι και το τελευταίο μου,οποότε θα τρώω μέτρια...σαν σνακ,όχι πολυ.Εγώ δεν θέλω ακριβώς όγκο,ούτε γράμμωση..και τα 2.Δεν εννοω να φουσκωσω και ταυτόχρωνα να ειμαι bf 7%...εννοω κάτι ενδιάμεσο..να έχω καλή μυικότητα και οχι πολυ bf...οπότε να προτιμήσω συνδιασμό απλόυ και σύνθετου υδατάνθρακα υψηλού GI και πρωτεϊνη τι μορφής;Απράδια,τόνο,γαλοπούλα,στήθος κοτόπουλο κτλ;;
Ας πούμε ένα γευμα θα μπορούσε να είναι: 1 μπανάνα σχετικά γινομένη,με στήθος βρασμένο και ίσως λίγο πατάτα;Κάπως έτσι;Και για την ώρα που θα το φάω με ενδιαφέρει....πρέπει να είναι αμέσως μετά τα βάρυ η αμέσως μετά την γενική προπόνηση;Γιατί εγώ πρώτα κάνω βάρη και μετά προπόνηση!Eυχαριστώ!!!!!

Ρε συ, αμα φας αμεσως μετα τα βαρη, θα μπορεις να παρεις τα ποδια σου μετα για την υπολοιπη προπονηση; :green:

Γιάννηςς
28-12-11, 18:53
Ρε συ, αμα φας αμεσως μετα τα βαρη, θα μπορεις να παρεις τα ποδια σου μετα για την υπολοιπη προπονηση; :green:

Εεε άρα αναγκαστικά μόλις τελειώσω!Λοιπον....νομίζω τα ξεμπέρδεψα!.όταν θελώ ογκο....επειδη θέλω ταχεία αναπτυξη μυων θέλω απλους με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη για γρηγορη αποροφηση...αν κανω γραμμωση δεν με πειράζει,και προτιμω συνθετους!γιατί όμως λες tolis 93 οτι πρεπει να εχουν υψηλο GI;; Και καλα για να εχουμε γρηγορη μεταφορα γλυκογκονου και πρωτεϊνοσυνθεση;(η δεν εχει καν η πρωτεινοσυνθεση σχεση εδω;)...και γιατί απλούς με χαμηλο gi..γιανα εχουμ παρόμοι αποτελεσματα λογικα..γρηγορη διασπαση και φυσιολογικη μεταφορα....κάπως έτσι πάει; (θέλω να σπουδάσω και βιοτεχνολογια η διατροφολογια τρομάρα μου)...

tolis93
28-12-11, 18:57
Ευχαριστώ,εμένα το μεταπροπονητικό μου θα είναι και το τελευταίο μου,οποότε θα τρώω μέτρια...σαν σνακ,όχι πολυ.Εγώ δεν θέλω ακριβώς όγκο,ούτε γράμμωση..και τα 2.Δεν εννοω να φουσκωσω και ταυτόχρωνα να ειμαι bf 7%...εννοω κάτι ενδιάμεσο..να έχω καλή μυικότητα και οχι πολυ bf...οπότε να προτιμήσω συνδιασμό απλόυ και σύνθετου υδατάνθρακα υψηλού GI και πρωτεϊνη τι μορφής;Απράδια,τόνο,γαλοπούλα,στήθος κοτόπουλο κτλ;;
Ας πούμε ένα γευμα θα μπορούσε να είναι: 1 μπανάνα σχετικά γινομένη,με στήθος βρασμένο και ίσως λίγο πατάτα;Κάπως έτσι;Και για την ώρα που θα το φάω με ενδιαφέρει....πρέπει να είναι αμέσως μετά τα βάρυ η αμέσως μετά την γενική προπόνηση;Γιατί εγώ πρώτα κάνω βάρη και μετά προπόνηση!Eυχαριστώ!!!!!

και ασπραδια αυγου να φας ειναι οκ θελεις σχετικα γρηγορης αποροφησης πρωτεινη.ολες οι πηγες π ανεφερες ειναι οκ.αποφευγεις καζεινη π ειναι βραδεας απελευθερωσης αμινοξεων κατι π δε θες μετα τη προπονηση.δλδ αποφευγεις γιαουρτι κ γαλα για πηγη πρωτεινης. εννοειται μετα απο τη γενικη προπονηση ρ συ:green: τωρα αν το παμε σε πολυ εξιδικευμενο παιρνεις μια υδρολυμενη π ειναι ο τσακ νορρις της απορροφησης δε καθεται κ βαρια κ τη πινεις μετα τα βαρη αλλα πραγματικα δε βρισκω λογο για κατι τετοιο απλα το αναφερω σαν μια εναλλακτικη εφοσον υπαρχει. οι απλοι υδατανθρακες δε διασπονται σε απλουστερους απορροφονται κατευθειαν. οι συνθετοι διασπωνται πρωτα.ο γλυκαιμικος δεικτης εχει να κανει με το ανεβοκατεβασμα ινσουλινης και κορτιζολης. οσο πιο υψιλος ο γλυκαιμικος δεικτης τοσο πιο γρηγορα η κορτιζολη πεφτει κ ανεβαινει η ινσουλινη.διοτι η κορτιζολη ναι μεν βοηθαει στη καυση λιπους αλλα αν ειναι ανεβασμενη καιει κ μυικο ιστο κατι π προφανως δε θες.υπαρχει ολοκληρο αρθρο βασικα εδω στο φορουμ.εσυ μεινε στη μπανανα κ στη πρωτεινη τυπου ψαρι κρεας αυγα παντως

Γιάννηςς
28-12-11, 19:04
Ωραία...οποτε έχουμε: Ογκος: Υψηλου γλυκαιμικου δεικτη απλοι υδατανθρακες,και γρηγορης πεψης πρωτεϊνη(ασπραδια με μπανανες,γλυκοζη με στηθος κτλ)...
Γραμμωση:Υψηλου γλυκαιμικου δεικτη συνθετοι επειδη θελουμε γραμμωση και οχι τοσο ογκο, και πρωτεϊνη τα ιδια με πανω...
Καλα τα λεω;; :P
Και κατι άλλο γράμμωση θεωείτε η μείωση του λίπους..οπότε χάσιμο κιλων...άρα εγώ τωρα που θέλω κάτι ενδιάμεσο..........δλδ να χασω λίπος αλλά να κάνω και μυικότητα(οχι τπτ τρελοι στοχοι)....να τρωω ουσιαστικα υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη χωρις να με πολυνοιαζει αν ειναι απλοι οι συνθετοι,με πρωτεινη χαμηλων θερμιδων πχ ασπραδια...και γενικα ολη μου η διατροφη θα ειναι στα πλαισια των θερμιδων συντηρησης η και ελφρως πιο κατω ας πουμε;...

Γιάννηςς
28-12-11, 19:11
Ογκο δεν θελω τπτ τρελλο και ουτε βιαζομαι γιατι στο κικ θέλει εκρήξεις να εισαι γρηγορος...και οσο περισσοτερη μάζα έχεις τοσο πιο δυσκοινητος γίνεσαι...οπότε απλα θέλω να εχω ενα αθλητικο μυικο σωμα...με λιγο λιπος,καλη γραμμωση και καλο επιπεδο μυικοτητας...και δεν βιαζομαι κιολας :P...απλα ειναι και ενδιαφεον αυτα γι αυτο πορωνομαι τοσο να τα μαθω :P

DimitrisT
28-12-11, 19:22
Ωραία...οποτε έχουμε: Ογκος: Υψηλου γλυκαιμικου δεικτη απλοι υδατανθρακες,και γρηγορης πεψης πρωτεϊνη(ασπραδια με μπανανες,γλυκοζη με στηθος κτλ)...
Γραμμωση:Υψηλου γλυκαιμικου δεικτη συνθετοι επειδη θελουμε γραμμωση και οχι τοσο ογκο, και πρωτεϊνη τα ιδια με πανω...
Καλα τα λεω;; :P
Και κατι άλλο γράμμωση θεωείτε η μείωση του λίπους..οπότε χάσιμο κιλων...άρα εγώ τωρα που θέλω κάτι ενδιάμεσο..........δλδ να χασω λίπος αλλά να κάνω και μυικότητα(οχι τπτ τρελοι στοχοι)....να τρωω ουσιαστικα υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη χωρις να με πολυνοιαζει αν ειναι απλοι οι συνθετοι,με πρωτεινη χαμηλων θερμιδων πχ ασπραδια...και γενικα ολη μου η διατροφη θα ειναι στα πλαισια των θερμιδων συντηρησης η και ελφρως πιο κατω ας πουμε;...

Η διαφορα ογκου και γραμμωσης βρισκεται στη διατροφη σου, αν τρως υπερθερμιδικα η υποθερμιδικα. Τωρα απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες, μην μπλεκεις με αυτους τους ορους ακομα, ειναι πολυ νωρις. Ισοθερμιδικα αμα τρως διαφορες θα δεις πανω σου. Μιας και στην αρχη το σωμα ''παιρνει'' σαν τρελο.
Το ανεβοκατεβασμα ινσουλινης/κορτιζολης γινεται και μονο με πρωτεινη, δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας. Απλως, αμα σε παιρνει θερμιδικα βαλε και υδατανθρακα.

Γιάννηςς
29-12-11, 01:29
Σίγουρα με παίρνει γιατί υπολόγισα θερμιδες συντηρησης και μου έβγαλε 3400!!Αλλά παίζει να έβαλα μεγάλο συντελεστή άσκησης..έβαλα 1,9 για 12-13 ώρες τη βδομαδα γυμναστικης. Οκ ευχαριστώ!...Θα τρωω ισορεμιδικα...μπορει και λίγο λίγο πιο κατω για να καίω αργα αλλα σταθερα λίγο λίπος..
Nα ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα!(τι πρωτότυπο!!)
Το μεταπροπονητικο πρέπει να περιέχει τρόφιμα υψηλου Γ.Δ,η αλλιώς γλυκόζη;;Δλδ η γλυκόζη αντικαθιστά τα τους υδ. υψηλου Γ.Δ;; Βασικα αν εχω καταλαβει καλα ουσιαστικο το ιδιο πραγμα ειναι...η γλυκοζη ειναι υδ. υψηλου Γ.Δ...το ιδανικο.Οκ,αυτό θα κάνω...θα πάρω γλυκόζη,και θα τα εναλάσω με μπανανες και γενικα διαφορους υδ. υψηλου Γ.Δ...πρωτεϊνες τα κλασσικα,ασπραδια,κρεατα κτλ...

Andrikos
29-12-11, 01:31
Η διαφορα ογκου και γραμμωσης βρισκεται στη διατροφη σου, αν τρως υπερθερμιδικα η υποθερμιδικα. Τωρα απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες, μην μπλεκεις με αυτους τους ορους ακομα, ειναι πολυ νωρις. Ισοθερμιδικα αμα τρως διαφορες θα δεις πανω σου. Μιας και στην αρχη το σωμα ''παιρνει'' σαν τρελο.
Το ανεβοκατεβασμα ινσουλινης/κορτιζολης γινεται και μονο με πρωτεινη, δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας. Απλως, αμα σε παιρνει θερμιδικα βαλε και υδατανθρακα.


Good post, τα σέβη μου

DimitrisT
29-12-11, 14:55
Σίγουρα με παίρνει γιατί υπολόγισα θερμιδες συντηρησης και μου έβγαλε 3400!!Αλλά παίζει να έβαλα μεγάλο συντελεστή άσκησης..έβαλα 1,9 για 12-13 ώρες τη βδομαδα γυμναστικης. Οκ ευχαριστώ!...Θα τρωω ισορεμιδικα...μπορει και λίγο λίγο πιο κατω για να καίω αργα αλλα σταθερα λίγο λίπος..
Nα ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα!(τι πρωτότυπο!!)
Το μεταπροπονητικο πρέπει να περιέχει τρόφιμα υψηλου Γ.Δ,η αλλιώς γλυκόζη;;Δλδ η γλυκόζη αντικαθιστά τα τους υδ. υψηλου Γ.Δ;; Βασικα αν εχω καταλαβει καλα ουσιαστικο το ιδιο πραγμα ειναι...η γλυκοζη ειναι υδ. υψηλου Γ.Δ...το ιδανικο.Οκ,αυτό θα κάνω...θα πάρω γλυκόζη,και θα τα εναλάσω με μπανανες και γενικα διαφορους υδ. υψηλου Γ.Δ...πρωτεϊνες τα κλασσικα,ασπραδια,κρεατα κτλ...

Βασικα αυτο, η γλυκοζη ειναι απλος υδατανθρακας, τωρα για το αν ειναι ιδανικος διαφωνω λιγο.
Υδατανθρακα θελεις για αναπληρωση γλυκογονου (στην οποια συμβαλει και η πρωτεινη), η οποια παιρνει ΩΡΕΣ για να γινει, γι'αυτο σου ειπα και πιο πανω πως και καθολου υδατανθρακα να μη φας η πρωτεινη θα κανει τη δουλεια της.
Αν ειναι το τελευταιο γευμα της ημερας σου αυτο τοτε βαλε υδατανθρακα και οχι υψηλου Γ.Δ.
Αν ακολουθει και αλλο γευμα αργοτερα, κανε οτι λες παραπανω.
Ολα αυτα παντα στο πλαισιο των θερμιδων που θελεις να καταναλωνεις.

Γιάννηςς
29-12-11, 15:38
Ναι το τελευταίο μου θα είναι γιατί τελειώνω αργά απο την προπόνηση.Οποτε ουσιαστικα όλα μου τα γευματα θα ειναι ιδια σχεδων αλλα σε διαφορετικες ποσοτητες εξαιρωντας το πρωϊνο και το δεκατιανο.Δλδ πρωινο δημιατριακα ολικη ςαλεσεως με γαλα...η γρυγανια με cottage και μπανανα,μετά κάποιο τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα και τυρι low fat,μετα μεσημεριανο υδατανθρακα συνθετο με πρωτεϊνη,πριν την προπονηση(δυστηχως μερικες φορες λόγω ωραριων αγγλικων κτλ δεν θα μπορω να το τρωω γιατί συμπιπτει με το μεσημεριανο...όπως σήμερα) πάλι κάποιο σύνθετο υδατάνθρακα με πρωτεϊνη πιο λιγη όμως...και το μεταπροπονητικο πάλι υδατανθρακα χαμηλου γ.δ απλο και συνθετο(??)
Ρε παιδια αλλα ειναι και λιγο δυσολο να τρωω τοσοοο υγεηνα.Ας πουμε σημερα ειχαμε ομελετα τηγανικη με λουκανικα μεσα....σαβουρα και το λουκανικο και οι τηγανητες πατατες κτλ...όλα τηγανιτα.Έφαγα και καρότο αλλά ήταν σαν σαλάτα με μαγιονέζα...πολύ λίπος δλδ!Αν και ειπα στη μανα μου να μου φτιάχνει πιο "καθαρά" εμένα,όλο και κάτι σε σαβούρα θα έχουμε.Σε αυτη την περιπτωση τι κάνω; Ευχαριστώ πολύ!!:):bowdown:

tolis93
29-12-11, 15:51
Ναι το τελευταίο μου θα είναι γιατί τελειώνω αργά απο την προπόνηση.Οποτε ουσιαστικα όλα μου τα γευματα θα ειναι ιδια σχεδων αλλα σε διαφορετικες ποσοτητες εξαιρωντας το πρωϊνο και το δεκατιανο.Δλδ πρωινο δημιατριακα ολικη ςαλεσεως με γαλα...η γρυγανια με cottage και μπανανα,μετά κάποιο τοστ με μαυρο ψωμι γαλοπουλα και τυρι low fat,μετα μεσημεριανο υδατανθρακα συνθετο με πρωτεϊνη,πριν την προπονηση(δυστηχως μερικες φορες λόγω ωραριων αγγλικων κτλ δεν θα μπορω να το τρωω γιατί συμπιπτει με το μεσημεριανο...όπως σήμερα) πάλι κάποιο σύνθετο υδατάνθρακα με πρωτεϊνη πιο λιγη όμως...και το μεταπροπονητικο πάλι υδατανθρακα χαμηλου γ.δ απλο και συνθετο(??)
Ρε παιδια αλλα ειναι και λιγο δυσολο να τρωω τοσοοο υγεηνα.Ας πουμε σημερα ειχαμε ομελετα τηγανικη με λουκανικα μεσα....σαβουρα και το λουκανικο και οι τηγανητες πατατες κτλ...όλα τηγανιτα.Έφαγα και καρότο αλλά ήταν σαν σαλάτα με μαγιονέζα...πολύ λίπος δλδ!Αν και ειπα στη μανα μου να μου φτιάχνει πιο "καθαρά" εμένα,όλο και κάτι σε σαβούρα θα έχουμε.Σε αυτη την περιπτωση τι κάνω; Ευχαριστώ πολύ!!:):bowdown:

εγω αδερφε αν κ δεν εχω ποτε τετοιο θεμα.διοτι κ οι δικοι μ ειναι λατρεις της ελαφριας και καθαρης κουζινας και συν οτι τις περισσοτερες φορες μαγειρευω εγω. οταν παιζουν τετοια θεαματα. η μαγειρευω μονος μ. πχ 5 ασπραδια 1 κροκο σε αντικολλητικο τηγανακι χωρις λαδια κτλπ η τρωω σαλατα με τυρι κοτατζ η τονο π δε θελει κ μαγειρεμα κτλπ. παντως καλυτερη λυση απο τα ασπραδια δεν εχω βρει.βιαζεσαι η βαριεσαι? ε ωραια βαλε 5-6 να βρασουν κοψε κ μια σαλατα βαλτα κ τα αυγα μεσα κοπανα κ κανα 2 φετες γαλοπουλα κ καμια τυρακι κ εισαι κυριος. :green:

Γιάννηςς
30-12-11, 00:51
Αυτό θα κάνω! :D Πηρα σημερα μαυρα μακαρονια,μπασματι ρύζι,μαυρο ψωμι,τονο σε νερο,θα παρω cottage,μπανανουλες,βρωμη...και οποτε έχουμε σαβουρα θα μαγειρεύω εγω(ναι καλα...στο τελος θα τα παραταω και θα μου τα κανει η μανα μου :P)
Ακομα μια ερωτηση...μου έγραψες οτι το μεταπροπονηστικο αν ειναι το τελευταιο να ειναι χαμηλου γ.δ...μα δεν υποτείθεται οτι θέλω να ανεβάσω απότομα ινσουλινη για να εκμεταλευτώ το boost up?.χαμηλου γ.δ σε γραμωση κανονικα δεν θα προτιμουσα;

tolis93
30-12-11, 02:52
Αυτό θα κάνω! :D Πηρα σημερα μαυρα μακαρονια,μπασματι ρύζι,μαυρο ψωμι,τονο σε νερο,θα παρω cottage,μπανανουλες,βρωμη...και οποτε έχουμε σαβουρα θα μαγειρεύω εγω(ναι καλα...στο τελος θα τα παραταω και θα μου τα κανει η μανα μου :P)
Ακομα μια ερωτηση...μου έγραψες οτι το μεταπροπονηστικο αν ειναι το τελευταιο να ειναι χαμηλου γ.δ...μα δεν υποτείθεται οτι θέλω να ανεβάσω απότομα ινσουλινη για να εκμεταλευτώ το boost up?.χαμηλου γ.δ σε γραμωση κανονικα δεν θα προτιμουσα;
Η εγώ έκανα πατατΑ η εσυ τα μπερδεψες μ. Απλό υψηλού θα πρότεινα πχ μπανανα κ λαχανικά σαλάτα κτλπ με κρεατακι μετά. Τώρα αν τελειωνεις στις 11 τη προπόνηση χτύπα μπανανα κ ασπραδια

Γιάννηςς
30-12-11, 15:53
Οκ ναι μερικες μερες φτάνω σπίτι απο προπόνηση 11 παρά...
Και αν είμαι σε γράμωση πάλι να επιλέγω υψηλού γ.δ απλως να ειναι συνθετοι;(εκτος αν παραλειψω τελειως τους υδατ. και παρω μονο πρωτεϊνη).

tolis93
30-12-11, 16:02
Οκ ναι μερικες μερες φτάνω σπίτι απο προπόνηση 11 παρά...
Και αν είμαι σε γράμωση πάλι να επιλέγω υψηλού γ.δ απλως να ειναι συνθετοι;(εκτος αν παραλειψω τελειως τους υδατ. και παρω μονο πρωτεϊνη).

υπαρχουν κ ερευνες π δειχνουν πως η ινσουλινη σου ανεβαινει και μονο με πρωτεινη.εγω υψιλου γλυκαιμικου απλους θα διαλεγα. βασικα για μενα το καλυτερο εκεινη την ωρα ειναι γλυκοζη.τη βρισκεις κ στα σουπερμαρκετ.μπαμ μπαμ τη κανει τη δουλεια της

sTeLaKoS
31-12-11, 00:20
:moderator:
Εδώ συζητάμε το στερεό μεταπροπονητικό γεύμα. Τα οφ τοπικ μεταφέρθηκαν στο "Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής ΙΙ".

Dark
31-12-11, 13:01
Το ανεβοκατεβασμα ινσουλινης/κορτιζολης γινεται και μονο με πρωτεινη, δεν ειναι απαραιτητος ο υδατανθρακας. Απλως, αμα σε παιρνει θερμιδικα βαλε και υδατανθρακα.

αυτό είναι σίγουρο? γτ όλοι λένε βάλε υδατάνθρακα, και για να πω την αλήθεια από τότε που έβαλα είδα διαφορά...

tolis93
31-12-11, 14:03
αυτό είναι σίγουρο? γτ όλοι λένε βάλε υδατάνθρακα, και για να πω την αλήθεια από τότε που έβαλα είδα διαφορά...

γινεται ταχυτερη αποκατασταση γλυκογονου στους μυες.ειναι λογικο να το καταλαβεις. διαβασα ενα αρθρο στο μεταξυ το οποιο υποστιριζει οτι μετα απο αεροβια(συνηθως μετα τα βαρη παιζει αυτο εννοω αεροβιο) μονο και μονο η παροχη αμινοξεων πριν την αεροβια και στερεα τροφη μονο πρωτεινης 1 ωρα μετα το αεροβιο ευνοει στη λιποδιαλυση. απλα κ μονο για την αυξηση γνωσεων.οποτε το στερεο μεταπροπονητικο εξαρταται κ αναλογα με τους στοχους παντα

DimitrisT
01-01-12, 15:34
αυτό είναι σίγουρο? γτ όλοι λένε βάλε υδατάνθρακα, και για να πω την αλήθεια από τότε που έβαλα είδα διαφορά...

Η διαφορα που ειδες ειναι αποτελεσμα της συνολικης σου διατροφης η προπονησης. Δε νομιζω να ειναι στον υδατανθρακα που τρως η δεν τρως αμεσως μετα την προπονηση.
Τωρα για την πρωτεινη ναι, τα αμινοξεα που κυκλοφορουν μετα τη διασπαση της συμβαλουν στη γλυκονεογενεση χωρις να ειναι απαραιτητη η παρουσια υδατανθρακα. Η γλυκοζη του αιματος αυξανεται ετσι και αλλιως σε καθε γευμα.
Η αναπληρωση του μυικου γλυκογονου απαιτει αρκετες ωρες για να γινει, οποτε αν μετα την προπονηση φας μονο πρωτεινη (ασπραδια, συμπληρωμα κ.τ.λ.) και μετα απο καμμια ωρα φας κανονικο γευμα με υδατανθρακα (ρυζι/μακαρονια η οτι αλλο θελεις) εισαι καλυμμενος.
Να και ενα σχημα : http://imageshack.us/f/7/sssssssssssssssssssssn.jpg/
Τωρα, απο κει και περα κανεις οτι νομιζεις.

rey1989
04-01-12, 18:14
Μέχρι τώρα στο μεταπροπονητικό είχα βρώμη λόγο οτι ήταν η εύκολη λύση σε πιτάκι αλλα θα την αλλάξω με ρύζι.

βρήκα στο ντουλάπι ενα ρύζι μπασμάτι μάρκας Carrefour και λέει

διαθρεπτική αξία

ενέργεια 342
πρωτεΐνες 8g
λιπαρά 0,7g
Υδατάνθρακες 76g

το πρόβλημα είναι πως δεν διευκρινίζει στα πόσα γρ αλλά υποθέτω πως είναι στα 100 άβραστου

το χρησιμοποιεί κανείς? έχει μεγάλη διαφορά σε ΥΔ απο τα μπασμάτι που αγοράζετε?(δεν έχω ξαναπάρει μπασμάτι) γιατι συνήθως αυτές οι μάρκες είναι ......

και κάτι ακόμα . Βλέπω οτι η βρώμη στα 100γρ έχει 60 ΥΔ οπότε στα 50 που είχα 30υδ. οπότε αν βάλω απο αυτό το μπασμάτι θα βάλω 39-40γρ άβραστο .

Σωστά ? :unsure:

lila_1
04-01-12, 18:44
ΠΑΝΤΑ στα 100γρ άβραστου αναγράφονται τα μακρος.

tolis93
05-01-12, 00:17
Μέχρι τώρα στο μεταπροπονητικό είχα βρώμη λόγο οτι ήταν η εύκολη λύση σε πιτάκι αλλα θα την αλλάξω με ρύζι.

βρήκα στο ντουλάπι ενα ρύζι μπασμάτι μάρκας Carrefour και λέει

διαθρεπτική αξία

ενέργεια 342
πρωτεΐνες 8g
λιπαρά 0,7g
Υδατάνθρακες 76g

το πρόβλημα είναι πως δεν διευκρινίζει στα πόσα γρ αλλά υποθέτω πως είναι στα 100 άβραστου

το χρησιμοποιεί κανείς? έχει μεγάλη διαφορά σε ΥΔ απο τα μπασμάτι που αγοράζετε?(δεν έχω ξαναπάρει μπασμάτι) γιατι συνήθως αυτές οι μάρκες είναι ......

και κάτι ακόμα . Βλέπω οτι η βρώμη στα 100γρ έχει 60 ΥΔ οπότε στα 50 που είχα 30υδ. οπότε αν βάλω απο αυτό το μπασμάτι θα βάλω 39-40γρ άβραστο .

Σωστά ? :unsure:κοιτα μαν.1-1.καταρχας πολυ λιγος υδατανθρακας για μεταπροπ...1 αυτο.2ον καλυτερο το μπασματι γτ εχει μεγαλυτερο γλυκαιμικο δεικτη. η βρωμη στα 100 γρ εχει κ 10 γρ ινες.δλδ 50 καθαρο βγαζει.το δε μπασματι καπου στα 70.ιδια ποσοτητα ειναι χοντρικα για 1 γρ βρωμη υπολογιζεις 0,7-0,8 γρ ρυζι.παντα αβραστο

rey1989
05-01-12, 00:26
κοιτα μαν.1-1.καταρχας πολυ λιγος υδατανθρακας για μεταπροπ...1 αυτο.2ον καλυτερο το μπασματι γτ εχει μεγαλυτερο γλυκαιμικο δεικτη. η βρωμη στα 100 γρ εχει κ 10 γρ ινες.δλδ 50 καθαρο βγαζει.το δε μπασματι καπου στα 70.ιδια ποσοτητα ειναι χοντρικα για 1 γρ βρωμη υπολογιζεις 0,7-0,8 γρ ρυζι.παντα αβραστο

ωραία μαν θένξ. :toast:

alexakos90
12-01-12, 15:05
αρκετό τόνο κονσέρβα

Παιδιά προσοχή με τις κονσέρβες.. 2 τη βδομάδα μάξιμουμ..

CapoFighter
14-01-12, 23:39
Παιδιά προσοχή με τις κονσέρβες.. 2 τη βδομάδα μάξιμουμ..

Και εγω 2 την βδομαδα παιρνω αλλα οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο, μια κονσερβα μου βγαινει σε δυο γευματα, οποτε δυο μερες την βδομαδα τρωω τονο απο κονσερβα. Στηριζεις καπου αυτη την αποψη?

rey1989
15-01-12, 12:19
Στηριζεις καπου αυτη την αποψη?

οι κονσέρβες τόνου περιέχουν υδράργυρο , γιαυτό δεν κάνει καλό να καταναλώνουμε πάνω απο 2 την εβδομάδα.

jannous44
15-01-12, 12:21
οι κονσέρβες τόνου περιέχουν υδράργυρο , γιαυτό δεν κάνει καλό να καταναλώνουμε πάνω απο 2 την εβδομάδα.

εγω καποια στιγμη ειχα μηνει εκτος κοτοπουλου και επειδη ειχα βρει προσφορα σε τονους. ειχα παρει μπολικους και ετρογα για καμια βδομαδα 2-3 την ημερα. :P ολα σχετικα ειναι..

lila_1
15-01-12, 12:24
εγω καποια στιγμη ειχα μηνει εκτος κοτοπουλου και επειδη ειχα βρει προσφορα σε τονους. ειχα παρει μπολικους και ετρογα για καμια βδομαδα 2-3 την ημερα. :P ολα σχετικα ειναι..
Τα βαρέα μέταλλα στα ψάρια δρουν σωρευτικά...¨οσο περισσότερο τρώς τόσο περισσότερο συσσωρέυονται στο σώμα σου

TheWorst
15-01-12, 12:30
κοιτα μαν.1-1.καταρχας πολυ λιγος υδατανθρακας για μεταπροπ...1 αυτο.2ον καλυτερο το μπασματι γτ εχει μεγαλυτερο γλυκαιμικο δεικτη. η βρωμη στα 100 γρ εχει κ 10 γρ ινες.δλδ 50 καθαρο βγαζει.το δε μπασματι καπου στα 70.ιδια ποσοτητα ειναι χοντρικα για 1 γρ βρωμη υπολογιζεις 0,7-0,8 γρ ρυζι.παντα αβραστο

Ρε μαν :shock: 80 γραμμαρια υ/ες στο μεταπροπονητικο δε σε φτανουν ?

GeoDask
15-01-12, 14:59
Ρε μαν :shock: 80 γραμμαρια υ/ες στο μεταπροπονητικο δε σε φτανουν ?

Αναλόγως πόσα κιλά είναι ! π.χ εγώ στα 85κιλά μπορώ να φάω απο 46γρ έως 93γρ.

alexandro 91
16-01-12, 14:40
Η διαφορα που ειδες ειναι αποτελεσμα της συνολικης σου διατροφης η προπονησης. Δε νομιζω να ειναι στον υδατανθρακα που τρως η δεν τρως αμεσως μετα την προπονηση.
Τωρα για την πρωτεινη ναι, τα αμινοξεα που κυκλοφορουν μετα τη διασπαση της συμβαλουν στη γλυκονεογενεση χωρις να ειναι απαραιτητη η παρουσια υδατανθρακα. Η γλυκοζη του αιματος αυξανεται ετσι και αλλιως σε καθε γευμα.
Η αναπληρωση του μυικου γλυκογονου απαιτει αρκετες ωρες για να γινει, οποτε αν μετα την προπονηση φας μονο πρωτεινη (ασπραδια, συμπληρωμα κ.τ.λ.) και μετα απο καμμια ωρα φας κανονικο γευμα με υδατανθρακα (ρυζι/μακαρονια η οτι αλλο θελεις) εισαι καλυμμενος.
Να και ενα σχημα : http://imageshack.us/f/7/sssssssssssssssssssssn.jpg/
Τωρα, απο κει και περα κανεις οτι νομιζεις.

φιλε δημητρη εχω διαβασει οτι αμα παραλειψεις να φας τα πρωτα 45 λεπτα ο μυικος ογκος θα μειωθει.ειναι αληθεια αυτο.2ον 1 μπανανα η 3 φετες ψωμι η
μια λεμοναδα η ενα ποτηρι χυμος και μετα απο 15 λεπτα συμπληρωμα πρωτεινης ειναι οκ?αν πιουμε μετα τη γυμναστικη τη πρωτεινη και δε φαμε υδατανθρακα,αλλα φαμε υδατανθρακα στο επομενο γευμα μετα απο 1 μιαμιση ωρα ειμαστε κομπλε?να σαι καλα και ευχαριστω πολυ

alexx
17-01-12, 18:42
Θα ηθελα να συζητηθει στο οτι αν καποιος θελει να εχει μονο μια πρωτεινη τι ειναι προτιμοτερο να παρει;
Βλεπω οι περισσοτεροι πρωτα εχουνε μια whey για post workout την οποια την βαζουνε και στο πρωινο και δεν προτιμουν πολλων πηγων.
Πιστευετε οτι ειναι πιο συμαντικο να εχεις γρηγορη αποροφηση μετα την προπονηση απο το να βαλεις πολλων πηγων μεταπροπονητικα;
Αλλοι μου λενε το αντιθετο πχ οτι ειναι πιο συμαντικο να εχεις συνεχη ροη αμινοξεων στο αιμα για αρκετη ωρα και η whey παει αχρηστη το πρωι.

Ειναι το μεταπροπονητικο το συμαντηκοτερο γευμα για να αγορασουμε μια πρωτεινη "μονο για αυτο";
Εγω πιστευω οτι και να μην βαλεις whey μετα την προπονηση δεν υπαρχει κανενα προβλημα, καλυτερα να εχεις μια πολλων πηγων.
Επισης αν βαλεις στην whey γαλα τοτε ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα σαν να εχεις καζεινη; άρα ειναι σαν να εχεις πολλων πηγων;

giannis64
17-01-12, 19:35
Θα ηθελα να συζητηθει στο οτι αν καποιος θελει να εχει μονο μια πρωτεινη τι ειναι προτιμοτερο να παρει;
Βλεπω οι περισσοτεροι πρωτα εχουνε μια whey για post workout την οποια την βαζουνε και στο πρωινο και δεν προτιμουν πολλων πηγων.
Πιστευετε οτι ειναι πιο συμαντικο να εχεις γρηγορη αποροφηση μετα την προπονηση απο το να βαλεις πολλων πηγων μεταπροπονητικα;
Αλλοι μου λενε το αντιθετο πχ οτι ειναι πιο συμαντικο να εχεις συνεχη ροη αμινοξεων στο αιμα για αρκετη ωρα και η whey παει αχρηστη το πρωι.

Ειναι το μεταπροπονητικο το συμαντηκοτερο γευμα για να αγορασουμε μια πρωτεινη "μονο για αυτο";
Εγω πιστευω οτι και να μην βαλεις whey μετα την προπονηση δεν υπαρχει κανενα προβλημα, καλυτερα να εχεις μια πολλων πηγων.
Επισης αν βαλεις στην whey γαλα τοτε ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα σαν να εχεις καζεινη; άρα ειναι σαν να εχεις πολλων πηγων;

αυτο θελει συζητηση. ακομα και εγω δεν ξερω που να το μεταφερω.
στο θεμα του μεταπροπονητικου? που εχουν 1000απαντηθει? στο θεμα των συμπληρωματων?
οχι για κανεναν αλλοον λογο. απλα γιατι εδω το τοπικ εχει σχεση με την διατροφη.
πραγματικα σηκωνω τα χερια..:turtle:

alexx
17-01-12, 19:43
Συγνωμη αν υπαρχει ιδιο θεμα αλλα δεν βρηκα το ιδιο.
Ας μεταφερθει στο θεμα με τα συμπληρωματα αφου εχει να κανει με συμπληρωματα!

Βασικα η συζητηση γινετε στο ποσο συμαντικο ειναι να εχεις whey post workout διοτι βλεπω σχεδον ολους μετα το gym και πινουν whey. Σε γνωστες αλυσιδες συμπληρωματαν μου ειπαν δεν κανει για κανενα λογο αν ειναι πολλων πηγων το μεταπροπονητικο ροφημα.
Δεν θα ηταν καλυτερα κατα τη διαρκεια της μερας να εχεις μια πιο "ομαλη" αποροφησης απο το να αγοραζεις μονο whey για εκεινη την συγκεκριμενη στιγμη;

giannis64
17-01-12, 19:50
αν διαβασεις εδω
Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα????

και εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9560-Γάλα-στην-διατροφη-για-μεταπροπονητικό-ρόφημα)οτι εχει σχεση με το μεταπροπονητικο. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?12587-οτι-εχει-σχεση-με-το-μεταπροπονητικο.)
θα σου λυθουν ολα σου τα ερωτηματα.

pizzass
25-01-12, 00:46
ρε παιδες επειδη δν εχω ασχοληθει ποτε με τη whey ηθελα να ρωτησω...να το στακαρω καλυτερα μεταπροπ με δεξτροζη η με μαλτοδεξτρινη ??

beefmeup
25-01-12, 00:49
με μαλτοδεξτρινη >>

αυτο:thumbup:

pizzass
25-01-12, 00:56
εγινε :thumbup: 50 γρ για 70 κιλα ατομο καλα ειναι η πολλα ?

jimas
25-01-12, 02:14
αυτο:thumbup:

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου γιατί όχι με δεξτρόζη αφού στην ιστοσελίδα στην περιγραφή της μαλτοδεξτρίνης και της δεξρόζης λέει ότι
μία πρωτεΐνη γρήγορης απορρόφησης (Whey) πρέπει να συνδυαστεί με έναν επίσης γρήγορης απορρόφησης υδατάνθρακα, όπως είναι η Δεξτρόζη
Αντίστοιχα πρωτεΐνες που απορροφούνται αργά όπως Casein και Egg Protein συνδυάζονται με Μαλτοδεξτρίνη.:unsure:

beefmeup
25-01-12, 11:39
εγινε :thumbup: 50 γρ για 70 κιλα ατομο καλα ειναι η πολλα ?

μαν αναλογα τι περνεις απο υ/ες μεσα στην μερα,κ ποσο πρεπει να συμπληρωσεις απο μαλτο για να σου βγουν τα μακρος..


Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου γιατί όχι με δεξτρόζη αφού στην ιστοσελίδα στην περιγραφή της μαλτοδεξτρίνης και της δεξρόζης λέει ότι
μία πρωτεΐνη γρήγορης απορρόφησης (Whey) πρέπει να συνδυαστεί με έναν επίσης γρήγορης απορρόφησης υδατάνθρακα, όπως είναι η Δεξτρόζη
Αντίστοιχα πρωτεΐνες που απορροφούνται αργά όπως Casein και Egg Protein συνδυάζονται με Μαλτοδεξτρίνη.:unsure:

δεν τα ξερω αυτα...

tus
27-01-12, 14:03
Παιδια σχετικα με whey + ζαχαρη μεταπροπονητικα τι εχετε να πειτε? ξερω οτι η ζαχαρη εχει 100% γλυκαιμικο και ειναι απλος υδατανθρακας αμεσα αποροφησιμος.... επισης ξερω οτι ειναι γλυκοζη + φρουκτοζη .... αλλα σαν μεση λυση πως το βλεπετε?

lila_1
27-01-12, 14:06
Παιδια σχετικα με whey + ζαχαρη μεταπροπονητικα τι εχετε να πειτε? ξερω οτι η ζαχαρη εχει 100% γλυκαιμικο και ειναι απλος υδατανθρακας αμεσα αποροφησιμος.... επισης ξερω οτι ειναι γλυκοζη + φρουκτοζη .... αλλα σαν μεση λυση πως το βλεπετε?

ΚΑταρχήν δεν έχει gi100 αλλά αρκετά πιο χαμηλά γιατί κατά 50% αποτελείται από φρουκτόζη
Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις υδατάνθρακα κανονικό με το επόμενο γεύμα.

Gabe
29-01-12, 00:33
Μετα απο καθε προπονηση και εγω σαν ανθρωπος ( :rolf: ) τρωω την μπανανουλα μου και πινω 2 σκουπακια whey.
Επειδη εχει καταντησει λιγο μονοτονο ετσι να τρωω μια μπανανα θελω να μου πειτε πως σας φαινεται η παρακατω συνταγη.

Σε ενα μπολ με το πιρουνι κανω την μπανανα σαν πουρε , ριχνω 40-50γρ βρωμη , λιγα καρυδια μελι και κανελα. Απο γευση ειναι απλα τελειο. Σημερα το εκανα πρωτη φορα και ξετρελαθηκα . Απλα δεν ξερω τωρα κατα ποσο ειναι σωστο τα καρυδια και η βρωμη αμεσως μετα την προπονηση. Τι λετε ;

marvin
29-01-12, 00:49
Μετα απο καθε προπονηση και εγω σαν ανθρωπος ( :rolf: ) τρωω την μπανανουλα μου και πινω 2 σκουπακια whey.
Επειδη εχει καταντησει λιγο μονοτονο ετσι να τρωω μια μπανανα θελω να μου πειτε πως σας φαινεται η παρακατω συνταγη.

Σε ενα μπολ με το πιρουνι κανω την μπανανα σαν πουρε , ριχνω 40-50γρ βρωμη , λιγα καρυδια μελι και κανελα. Απο γευση ειναι απλα τελειο. Σημερα το εκανα πρωτη φορα και ξετρελαθηκα . Απλα δεν ξερω τωρα κατα ποσο ειναι σωστο τα καρυδια και η βρωμη αμεσως μετα την προπονηση. Τι λετε ;

Φφφφ δειλα θα πω ..για να με δοκιμασω....οτι τα καρυδια εχουν λιπαρα..που καθυστερουν την αποροφηση της πρωτεινης.

Gabe
29-01-12, 01:31
Φφφφ δειλα θα πω ..για να με δοκιμασω....οτι τα καρυδια εχουν λιπαρα..που καθυστερουν την αποροφηση της πρωτεινης.

και εγω για αυτο εχω ενδοιασμους σχετικα με τα καρυδια .. αλλα βασικα πολυ λιγα βαζω ουτε μικρη χουφτα δε βγαινει , αντε να ναι κανα 5-6 καρυδια ας πουμε :P απλα για λιγο γευση παραπανω !

kostas_lar
17-02-12, 22:33
εγω που τελειωνω αργα το γυμναστηριο 21.30 με 22.00 τι θα ηταν το καλυτερο να τρωω?ισχυει και σαυτες τις ωρες οτι εχω διαβασει στη συζητηση?
δλδ πρωτεινη με λιγο υδατανθρακα αμεσως μετα τη προπονηση και 1 ωρα μετα το γευμα?θα με περνει γυρω στις 23.00
υποψιν εχω και ενα θεματακι με τι κοιλιτσα:)
οποτε γινεται ταυτοχρονα να τρωω κατι για μυικη αναπτυξη αλλα ταυτοχρονα να μη φορτωνω τη κοιλια??

jimas
18-02-12, 00:35
εγω που τελειωνω αργα το γυμναστηριο 21.30 με 22.00 τι θα ηταν το καλυτερο να τρωω?ισχυει και σαυτες τις ωρες οτι εχω διαβασει στη συζητηση?
δλδ πρωτεινη με λιγο υδατανθρακα αμεσως μετα τη προπονηση και 1 ωρα μετα το γευμα?θα με περνει γυρω στις 23.00
υποψιν εχω και ενα θεματακι με τι κοιλιτσα:)
οποτε γινεται ταυτοχρονα να τρωω κατι για μυικη αναπτυξη αλλα ταυτοχρονα να μη φορτωνω τη κοιλια??

Και εγώ μια απο τα ίδια φίλε.Τελειώνω γύρω στις 22:00 με 22:30 και κοιμάμαι γύρω στις 00:00.
Όταν έχω πρωτείνη παίρνω ένα scoop με νερό και μετά κανά 45λεπτο 1ώρα τρώω ένα γιαουρτάκι 2% και μετά κοιμάμαι.
Όταν δεν έχω πρωτείνη τρώω μια μπανάνα και πίνω ένα γάλα 500ml1,5%λιπαρά και κοιμάμαι

kostas_lar
18-02-12, 15:13
[QUOTE=jimas;519850]Και εγώ μια απο τα ίδια φίλε.Τελειώνω γύρω στις 22:00 με 22:30 και κοιμάμαι γύρω στις 00:00.
Όταν έχω πρωτείνη παίρνω ένα scoop με νερό και μετά κανά 45λεπτο 1ώρα τρώω ένα γιαουρτάκι 2% και μετά κοιμάμαι.
Όταν δεν έχω πρωτείνη τρώω μια μπανάνα και πίνω ένα γάλα 500ml1,5%λιπαρά και κοιμάμαι[/QUOTE

εγω δυστυχως απο συνηθεια κοιμαμαι μετα τις 1 και ξερω οτι θα πεινασω τρωω κατι παραπανω δεν μπορω να μεινω με ενα γιαουρτακι ισως εκει να ειναι το λαθος και ξερω οτι ο υπνος ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας επισης.

ηθελα να ρωτησω επισης τελευταια μετα τη προπονηση αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας τρωω ψωμι του τοστ ολικης εχει αρκετες θερμιδες και με βολευει να συημπληρωνω τον αριθμο που θελω .υποθετω ειναι καλη σαν τροφη ετσι?

jimas
18-02-12, 18:33
[QUOTE=jimas;519850]Και εγώ μια απο τα ίδια φίλε.Τελειώνω γύρω στις 22:00 με 22:30 και κοιμάμαι γύρω στις 00:00.
Όταν έχω πρωτείνη παίρνω ένα scoop με νερό και μετά κανά 45λεπτο 1ώρα τρώω ένα γιαουρτάκι 2% και μετά κοιμάμαι.
Όταν δεν έχω πρωτείνη τρώω μια μπανάνα και πίνω ένα γάλα 500ml1,5%λιπαρά και κοιμάμαι[/QUOTE

εγω δυστυχως απο συνηθεια κοιμαμαι μετα τις 1 και ξερω οτι θα πεινασω τρωω κατι παραπανω δεν μπορω να μεινω με ενα γιαουρτακι ισως εκει να ειναι το λαθος και ξερω οτι ο υπνος ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας επισης.

ηθελα να ρωτησω επισης τελευταια μετα τη προπονηση αλλα και κατα τη διαρκεια της ημερας τρωω ψωμι του τοστ ολικης εχει αρκετες θερμιδες και με βολευει να συημπληρωνω τον αριθμο που θελω .υποθετω ειναι καλη σαν τροφη ετσι?

Νομίζω πώς ναι ιδιαίτερα αν το συμπληρώσεις με γαλοπούλα η κοτόπουλο είναι αχτύπητο μεταπροπονητικό θα έλεγα

dimitrisninja
19-02-12, 19:24
Γεια σας παιδιά..
Το διατροφικό μου πρόγραμμα μετά τα βάρη έχει ως εξής: Τελειώνω το τελευταίο μου σετ και πίνω whey με δεξτρόζη (30 και 20 γρ. αντίστοιχα) και μετά από 3-5 λεπτά συνεχίζω με αερόβια γύρω στα 20-25 λεπτά. Ύστερα από την αερόβια φτάνοντας στο σπίτι μετά απο 15 -20 λεπτά τρώω ρύζι ή μακαρόνια με μπιφτέκι κοτόπουλο ή τόνο. Η ερώτηση μου είναι αν τώρα που θέλω να σταματήσω για κάνα μήνα την whey για λίγη αποτοξίνωση θα μπορώ να αντικαταστήσω το μικρό γεύμα ανάμεσα βάρη-αερόβια με γιαούρτι με κακάο (και δεξτρόζη) για παράδειγμα;;
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο να μου προτείνετε;;;

thanos col
19-02-12, 19:27
η δεξτροζη παει μετα τα βαρη και ναλε την πρωτεινη μετα την αεροβια!τωρα αφου θες να σταματησεις την πρωτεινη και τρως 15 λεπτα μετα την προπονη εισαι κομπλε

dimitrisninja
19-02-12, 19:32
δηλαδή προτείνεις να μην τρώω τίποτα ενδιάμεσα βάρη-αερόβια;;

dionisos
20-02-12, 14:38
Γεια σας παιδιά..
Το διατροφικό μου πρόγραμμα μετά τα βάρη έχει ως εξής: Τελειώνω το τελευταίο μου σετ και πίνω whey με δεξτρόζη (30 και 20 γρ. αντίστοιχα) και μετά από 3-5 λεπτά συνεχίζω με αερόβια γύρω στα 20-25 λεπτά. Ύστερα από την αερόβια φτάνοντας στο σπίτι μετά απο 15 -20 λεπτά τρώω ρύζι ή μακαρόνια με μπιφτέκι κοτόπουλο ή τόνο. Η ερώτηση μου είναι αν τώρα που θέλω να σταματήσω για κάνα μήνα την whey για λίγη αποτοξίνωση θα μπορώ να αντικαταστήσω το μικρό γεύμα ανάμεσα βάρη-αερόβια με γιαούρτι με κακάο (και δεξτρόζη) για παράδειγμα;;
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο να μου προτείνετε;;;

Πιες την whey με τη δεξτρόζη μετά τα βάρη-αερόβια και μετά από λίγη ώρα κάνε το γεύμα σου. Δεν καταλαβαίνω τον όρο αποτοξίνωση που λες αλλά αν θες να σταματήσεις την whey κάνε κανονικά βάρη-αερόβια και φάε μετά.

Γιάννηςς
25-02-12, 00:16
Μερικές μέρες,επειδή έχω πάρει παραπάνω θερμίδες μέσα στη μέρα δεν με παίρνει να βάλω υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό(το οποίο συμπέφτει με το βραδυνο),και έτσι πίνω ένα σκουπ με γάλα και τρωω ένα γιαούρτι ή κάτι τέτοιο.Βέβαια επειδή κάνω μεγάλης διάρκειας προπονήσεις,μετά τα βάρη έχω πάντα άλλο ένα σκούπ και καμιά μπανάνα.Απλώς όταν γυρνάω σπίτι μπορεί να μην υπάρχει χώρος για πλήρες γεύμα η υδατ.Να φροντίσω να υπάρχει ή και με την πρωτεϊνη καλυπτομαι;Οι προπονήσεις περιέχουν και πολύ αερόβιο.

mitsoulas
25-02-12, 19:11
Προσφατα τοποθετησαν στο γυμναστηριο μια μηχανη παραγωγης πορτοκαλοχυμου ενα ποτηρι βγαζει απο φρεσκοτατα πορτοκαλια και σε τιμη απαιχτη 1 €υρω σημερα την δοκιμασα πρωτη φορα μετα την προπονηση ηπια τον χυμο και μολις πηγα σπιτι χτυπησα και την πρωτεινη γυρω στο τεταρτο χρονος διαφορας. Εχω ακουσει οτι ο χυμος μετα την προπονηση ειναι ενα + ενα επιτρεπεται δηλαδη πρυν δεν κανει και κατα την διαρκεια της προπονησης εκτος αν εχει νερωθει δηλαδη στα 250 ml χυμο προσθετουμε αλλα 250 ml νερακι. Εεεε :?:

ΦΩΤΗΣ83
03-03-12, 17:28
Προσφατα τοποθετησαν στο γυμναστηριο μια μηχανη παραγωγης πορτοκαλοχυμου ενα ποτηρι βγαζει απο φρεσκοτατα πορτοκαλια και σε τιμη απαιχτη 1 €υρω σημερα την δοκιμασα πρωτη φορα μετα την προπονηση ηπια τον χυμο και μολις πηγα σπιτι χτυπησα και την πρωτεινη γυρω στο τεταρτο χρονος διαφορας. Εχω ακουσει οτι ο χυμος μετα την προπονηση ειναι ενα + ενα επιτρεπεται δηλαδη πρυν δεν κανει και κατα την διαρκεια της προπονησης εκτος αν εχει νερωθει δηλαδη στα 250 ml χυμο προσθετουμε αλλα 250 ml νερακι. Εεεε :?:

Δεν ξέρω αν κάνει μετά αλλά έχω διαβάσει σε ένα αρθώ πως γενικά το πορτοκαλι πριν την προπόνηση είναι πολύ καλό και ανεβάζει το νιτρικό σε τονώνει δηλαδή και βοηθαει στην κυκλοφορία του αίματος με αποτέλεσμα να έχεις παραπάνω πρηξίματα….
Όσο για όλα αυτά δεν είμαι εγώ σίγουρος.. αλλά οι ποιο παλιοί εδώ μέσα θα ξέρουν σίγουρα ….
;)

Babis Stinson
06-03-12, 11:50
Καλημέρα παιδιά, ήθελα κι εγώ την άποψή μας μιας και από σήμερα επανερχόμαστε πλήρως σε ρυθμούς προπόνησης. (άτιμη εξεταστική μας κατέστρεψες....)
Μέχρι τώρα κατευθείαν μετά την προπόνηση (κανένα 20λεπτο μέχρι να πάω σπίτι..) έπαιρνα whey πρωτείνη και έτρωγα μία μπανάνα. Και μετά από καμιά ώρα κανονικά το μεσημεριανό μου, το οποίο περιείχε κρέας σίγουρα και υδατάνθρακα (ρύζι, βρώμη, μακαρόνια)

Διαβάζοντας αρκετά, στην προσπάθειά μου να βελτιώσω το μεταπροπονητικό γεύμα, μπερδεύτηκα λίγο προσπαθώντας να επιλέξω μεταξύ δεξτρόζης, μαλτοδεξτρίνης και waxy maize.. Απ' ότι κατάλαβα το waxy maize τελικά δεν είναι τόσο καλό όσο ακούγεται και καλύτερα να κάνουμε ένα συνδυασμό πρωτείνης/δεξτρόζης ή πρωτείνης/μαλτοδεξτρίνης. Σωστά?

Επειδή προς το τέλος του μήνα θα κάνω νέα παραγγελία συμπληρωμάτων από MyProtein μάλλον (για οικονομικούς λόγους κυρίως αλλά και επειδή έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την Impact Whey τους) ήθελα να μου προτείνετε τον ιδανικότερο συνδυασμό:
Whey Πρωτείνη-Δεξτρόζη ή Whey Πρωτείνη-Μαλτοδεξτρίνη?

Ευχαριστώ

ΦΩΤΗΣ83
06-03-12, 22:18
Καλημέρα παιδιά, ήθελα κι εγώ την άποψή μας μιας και από σήμερα επανερχόμαστε πλήρως σε ρυθμούς προπόνησης. (άτιμη εξεταστική μας κατέστρεψες....)
Μέχρι τώρα κατευθείαν μετά την προπόνηση (κανένα 20λεπτο μέχρι να πάω σπίτι..) έπαιρνα whey πρωτείνη και έτρωγα μία μπανάνα. Και μετά από καμιά ώρα κανονικά το μεσημεριανό μου, το οποίο περιείχε κρέας σίγουρα και υδατάνθρακα (ρύζι, βρώμη, μακαρόνια)

Διαβάζοντας αρκετά, στην προσπάθειά μου να βελτιώσω το μεταπροπονητικό γεύμα, μπερδεύτηκα λίγο προσπαθώντας να επιλέξω μεταξύ δεξτρόζης, μαλτοδεξτρίνης και waxy maize.. Απ' ότι κατάλαβα το waxy maize τελικά δεν είναι τόσο καλό όσο ακούγεται και καλύτερα να κάνουμε ένα συνδυασμό πρωτείνης/δεξτρόζης ή πρωτείνης/μαλτοδεξτρίνης. Σωστά?

Επειδή προς το τέλος του μήνα θα κάνω νέα παραγγελία συμπληρωμάτων από MΡ μάλλον (για οικονομικούς λόγους κυρίως αλλά και επειδή έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την Impact Whey τους) ήθελα να μου προτείνετε τον ιδανικότερο συνδυασμό:
Whey Πρωτείνη-Δεξτρόζη ή Whey Πρωτείνη-Μαλτοδεξτρίνη?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα φιλαράκι το ιδανικότερο μετά την προπονησουλα σου είναι η δεξτροζη για τι σίγουρα θέλουμε να κάνουμε όσο γίνετε ποιο γρήγορα αφομοίωση της πρωτεΐνης και απίδι η δεξτροζη είναι ποιο γρήγορης αφομοίωση από το μαλτο σίγουρα θα επιλέγαμε δεξτροζη..
Το καλύτερο αποτέλεσμα είναι να συνδυάζετε το 50 50 μαλτο με δεξτροζη.. αλλά άμα θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο μια πηγή υδατάνθρακα σίγουρα επιλεγούμε δεξτροζη η γλυκόζη αν δεν βρίσκεις δεξτροζη είναι το ίδιο ακριβός πράγμα…
;);)

Metropontix
14-03-12, 20:18
Έστω πως κάνουμε αναερόβια και μετά καπάκι χτυπάμε και μια αερόβια HIIT ποια θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά μας στο μεταπροπονητικό; Έψαξα αλλά δε βρήκα κάποια απάντηση. Θα παίξει ρόλο αν είμαστε σε φάση όγκου ή γράμμωσης; Δηλαδή αν είμαστε σε όγκο να μπούμε στο μεταπροπονητικό κι αν είμαστε σε γράμμωση όχι για να κάψουμε κι άλλο λίπος; Μου φαίνεται όμως λίγο κουφό αυτό. :(

Devil
14-03-12, 20:21
Καλημέρα παιδιά, ήθελα κι εγώ την άποψή μας μιας και από σήμερα επανερχόμαστε πλήρως σε ρυθμούς προπόνησης. (άτιμη εξεταστική μας κατέστρεψες....)
Μέχρι τώρα κατευθείαν μετά την προπόνηση (κανένα 20λεπτο μέχρι να πάω σπίτι..) έπαιρνα whey πρωτείνη και έτρωγα μία μπανάνα. Και μετά από καμιά ώρα κανονικά το μεσημεριανό μου, το οποίο περιείχε κρέας σίγουρα και υδατάνθρακα (ρύζι, βρώμη, μακαρόνια)

Διαβάζοντας αρκετά, στην προσπάθειά μου να βελτιώσω το μεταπροπονητικό γεύμα, μπερδεύτηκα λίγο προσπαθώντας να επιλέξω μεταξύ δεξτρόζης, μαλτοδεξτρίνης και waxy maize.. Απ' ότι κατάλαβα το waxy maize τελικά δεν είναι τόσο καλό όσο ακούγεται και καλύτερα να κάνουμε ένα συνδυασμό πρωτείνης/δεξτρόζης ή πρωτείνης/μαλτοδεξτρίνης. Σωστά?

Επειδή προς το τέλος του μήνα θα κάνω νέα παραγγελία συμπληρωμάτων από MP μάλλον (για οικονομικούς λόγους κυρίως αλλά και επειδή έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την Impact Whey τους) ήθελα να μου προτείνετε τον ιδανικότερο συνδυασμό:
Whey Πρωτείνη-Δεξτρόζη ή Whey Πρωτείνη-Μαλτοδεξτρίνη?

Ευχαριστώ

αυτο απο που το καταλαβες?:unsure:

Devil
14-03-12, 20:23
Έστω πως κάνουμε αναερόβια και μετά καπάκι χτυπάμε και μια αερόβια HIIT ποια θα πρέπει να είναι η συμπεριφορά μας στο μεταπροπονητικό; Έψαξα αλλά δε βρήκα κάποια απάντηση. Θα παίξει ρόλο αν είμαστε σε φάση όγκου ή γράμμωσης; Δηλαδή αν είμαστε σε όγκο να μπούμε στο μεταπροπονητικό κι αν είμαστε σε γράμμωση όχι για να κάψουμε κι άλλο λίπος; Μου φαίνεται όμως λίγο κουφό αυτό. :(

αν εισαι σε ογκο θα ελεγα να βαλεις υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο...

αν εισαι σε γραμμωση θα σου ελεγα να βαλεις μονο πρωτεινες.....