PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

Metropontix
14-03-12, 20:24
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο χρόνος θα παίξει ρόλο; Γιατί ξέρω πως στην αερόβια προχωράμε 1 ώρα μετά ενώ στην αναερόβια ταχύτατα στο μεταπροπονητικό.

Devil
14-03-12, 20:27
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο χρόνος θα παίξει ρόλο; Γιατί ξέρω πως στην αερόβια προχωράμε 1 ώρα μετά ενώ στην αναερόβια ταχύτατα στο μεταπροπονητικό.

οχι.... απλα με την πρωτεινη νομιζω η λιποδιαλυση συνεχιζετε.... με τους υδατανθρακες την ''κοβεις''......

Metropontix
14-03-12, 20:27
:bowdown: είσαι θεός σε ευχαριστώ πολύ ^_^

Babis Stinson
16-03-12, 11:15
αυτο απο που το καταλαβες?:unsure:

Devil ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν. Κυρίως από σχόλια είτε εδώ στο forum, είτε σε ξένα. Πολύ πιθανόν να κατάλαβα λάθος.

Ακόμα σκέφτομαι τι να προτιμήσω για μεταπροπονητικό ρόφημα. Η παραγγελία θα γίνει εκεί κοντά στο Πάσχα. Κάποια πρόταση ίσως?
Για πρωτείνη είμαι ανάμεσα σε Dymatize ISO-100 και Reflex Instant Whey τελικά.
Τι θα την συμπληρώνει καλύτερα, έχοντας υπόψη ότι είμαστε πλέον σε φάση γράμμωσης, ελλάτωσης λίπους?
Ευχαριστώ.

alexx
22-03-12, 00:09
Ειναι σωστο στο μεταπροπονητικο πρωτεινη σε σκονη + χυμος; Αφου μονο εκει μπορουμε να βαλουμε "ζαχαρα"
Να παρει δηλαδη καποιος περιπου 30-35 γραμμαρια υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη (250-300ml) απο τον συσκευασμενο χυμο.
Βλεπω αρκετους (και συγκεκριμενα μερικους που ειναι χρονια στο αθλημα) χρησιμοποιουν κυριως τους χυμους που η διατηρηση τους ειναι στο ψυγειο οταν πας και τους περνεις απο το supermarket.
Δεν νομιζω να ειναι ασχημη ιδεα αν τον βαλεις στον shake για post workout μαζι με γευση πρωτεινης φρουτων αφου με σοκολατα ή cookies δεν θα ειναι ωραιο.

Το ειδος της "ζαχαρης" εχει τοσο μεγαλη σημασια για μετα την προπονηση; Αν ειναι δηλαδη δεξτροζη, μπανανα, μαλτοδεξτινη, χυμος, μελι;

Στο αρθρο του site bodybuilding.gr γραφει να μην χρησιμοποιουμε χυμο..γιατι αυτο; Υπαρχει περιπτωση να καθυστερησει η χωνεψη;
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Συγκεκριμενα γραφει
Το νερό είναι απαραίτητο για την αποθήκευση των υδατανθράκων. Αν θέλουμε να αναπληρώσουμε τις αποθήκες γλυκογόνου μετά την προπόνηση, το νερό είναι ο καλύτερος σύμμαχός μας. Χρησιμοποιείστε μόνο νερό μετά την προπόνηση, ποτέ μη χρησιμοποιείτε χυμό, γάλα ή σόδα.

Devil
22-03-12, 08:09
Devil ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν. Κυρίως από σχόλια είτε εδώ στο forum, είτε σε ξένα. Πολύ πιθανόν να κατάλαβα λάθος.

Ακόμα σκέφτομαι τι να προτιμήσω για μεταπροπονητικό ρόφημα. Η παραγγελία θα γίνει εκεί κοντά στο Πάσχα. Κάποια πρόταση ίσως?
Για πρωτείνη είμαι ανάμεσα σε Dymatize ISO-100 και Reflex Instant Whey τελικά.
Τι θα την συμπληρώνει καλύτερα, έχοντας υπόψη ότι είμαστε πλέον σε φάση γράμμωσης, ελλάτωσης λίπους?
Ευχαριστώ.

σε αυτη τη φαση που λες καλητερα τιποτα.... μονο σκετη πρωτεινη δλδ....

απο εκει και περα αν θες κατι σε σκονη για υδατανθρακα βαλε μαλτοδεξτρινη.....

Devil
22-03-12, 08:14
Ειναι σωστο στο μεταπροπονητικο πρωτεινη σε σκονη + χυμος; Αφου μονο εκει μπορουμε να βαλουμε "ζαχαρα"
Να παρει δηλαδη καποιος περιπου 30-35 γραμμαρια υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη (250-300ml) απο τον συσκευασμενο χυμο.
Βλεπω αρκετους (και συγκεκριμενα μερικους που ειναι χρονια στο αθλημα) χρησιμοποιουν κυριως τους χυμους που η διατηρηση τους ειναι στο ψυγειο οταν πας και τους περνεις απο το supermarket.
Δεν νομιζω να ειναι ασχημη ιδεα αν τον βαλεις στον shake για post workout μαζι με γευση πρωτεινης φρουτων αφου με σοκολατα ή cookies δεν θα ειναι ωραιο.

Το ειδος της "ζαχαρης" εχει τοσο μεγαλη σημασια για μετα την προπονηση; Αν ειναι δηλαδη δεξτροζη, μπανανα, μαλτοδεξτινη, χυμος, μελι;

Στο αρθρο του site bodybuilding.gr γραφει να μην χρησιμοποιουμε χυμο..γιατι αυτο; Υπαρχει περιπτωση να καθυστερησει η χωνεψη;
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Συγκεκριμενα γραφει
Το νερό είναι απαραίτητο για την αποθήκευση των υδατανθράκων. Αν θέλουμε να αναπληρώσουμε τις αποθήκες γλυκογόνου μετά την προπόνηση, το νερό είναι ο καλύτερος σύμμαχός μας. Χρησιμοποιείστε μόνο νερό μετά την προπόνηση, ποτέ μη χρησιμοποιείτε χυμό, γάλα ή σόδα.

κοιτα μεγαλη σημασια δεν εχει.... αλλα προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα φρουκτοζη....

πιθανοτατα το γραφη για την περιεκτηκοτητα σε φρουκτοζη.... η φρουκτοζη εχει ενα μικρο θεματακι σε σχεση με τους αλλους υδατανθρακες....

προτεινει καλητερα νερο μαλλον γιατι με τη σοδα θα σου φουσκωσει ασχημα το στομαχι... για τον χυμο τα ειπαμε πιο πανω... ενω για το γαλα μαλλον λογο λιπαρων....αλλα σε αυτο διαφωνω λιγακι.....

alexx
22-03-12, 18:32
κοιτα μεγαλη σημασια δεν εχει.... αλλα προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα φρουκτοζη....

πιθανοτατα το γραφη για την περιεκτηκοτητα σε φρουκτοζη.... η φρουκτοζη εχει ενα μικρο θεματακι σε σχεση με τους αλλους υδατανθρακες....

προτεινει καλητερα νερο μαλλον γιατι με τη σοδα θα σου φουσκωσει ασχημα το στομαχι... για τον χυμο τα ειπαμε πιο πανω... ενω για το γαλα μαλλον λογο λιπαρων....αλλα σε αυτο διαφωνω λιγακι.....

και εγω πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια!
αλλωστε αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ o χρονος αναπληρωσης του γλυκογονου μπορεις να βαλεις διαφορα ειδη "ζαχαρων". Ειτε αυτο ειναι μελι, χυμος, dextroze, ζαχαρη, μαυρη ζαχαρη κλπ..
O χυμος προφανως θα εχει και φρουκτοζη αλλα και ζαχαρη.

Devil
22-03-12, 20:53
και εγω πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια!
αλλωστε αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ o χρονος αναπληρωσης του γλυκογονου μπορεις να βαλεις διαφορα ειδη "ζαχαρων". Ειτε αυτο ειναι μελι, χυμος, dextroze, ζαχαρη, μαυρη ζαχαρη κλπ..
O χυμος προφανως θα εχει και φρουκτοζη αλλα και ζαχαρη.

ναι... οπως το μελι και η ζαχαρη και η μαυρη ζαχαρη....;)

giorgos28
23-03-12, 01:58
αν εισαι σε ογκο θα ελεγα να βαλεις υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο...

αν εισαι σε γραμμωση θα σου ελεγα να βαλεις μονο πρωτεινες.....


ρε παιδια εψαχνα ωρες στο φορουμ γιατι ειχα την ιδια ακριβως απορια με τον Devil. ειχα ρωτησει και πριν μερες αλλα πηρα μονο μια απαντηση και ηθελα και δευτερη γνωμη.

απ οτι διαβασα στο φορουμ, μετα τα βαρη πρεπει εκτος απο πρωτεινη να συνδιαζουμε και υδατανθρακα υψηλου Γ.Δ για εκρηξη ινσουλινης και καταστολη κορτιζολης που ειναι καταστροφικη κλπ...

Μετα την αεροβια λογικα δεν θα επρεπε να γινεται το ιδιο? δλδ να καταναλωνουμε υδατανθρακα υψηλου Γ.Δ ?

Στην περιπτωση μου κανω βαρη και μετα αεροβια 30 λεπτα και αμεσως μετα παιρνω πρωτεινη Hydro μαζι με δεξτροζη και μαλτ/νη.

Επισης υπαρχει και μερα που κανω μονο αεροβια και τιποτα αλλο και παλι συνδιαζω τα 3 πιο πανω αμεσως μετα. Τι να καταναλωνω τελικα στην καθε περιπτωση? Μπας και τα κανω θαλασσα?

Devil
23-03-12, 04:58
ρε παιδια εψαχνα ωρες στο φορουμ γιατι ειχα την ιδια ακριβως απορια με τον Devil. ειχα ρωτησει και πριν μερες αλλα πηρα μονο μια απαντηση και ηθελα και δευτερη γνωμη.

απ οτι διαβασα στο φορουμ, μετα τα βαρη πρεπει εκτος απο πρωτεινη να συνδιαζουμε και υδατανθρακα υψηλου Γ.Δ για εκρηξη ινσουλινης και καταστολη κορτιζολης που ειναι καταστροφικη κλπ...

Μετα την αεροβια λογικα δεν θα επρεπε να γινεται το ιδιο? δλδ να καταναλωνουμε υδατανθρακα υψηλου Γ.Δ ?

Στην περιπτωση μου κανω βαρη και μετα αεροβια 30 λεπτα και αμεσως μετα παιρνω πρωτεινη Hydro μαζι με δεξτροζη και μαλτ/νη.

Επισης υπαρχει και μερα που κανω μονο αεροβια και τιποτα αλλο και παλι συνδιαζω τα 3 πιο πανω αμεσως μετα. Τι να καταναλωνω τελικα στην καθε περιπτωση? Μπας και τα κανω θαλασσα?

μα εγω δεν εχω καμια απορεια....

δεν ειναι αναγκαιος ο υδατ υψηλου ΓΔ..... κανεις δουλεια και με υδατ χαμηλου ΓΔ....

αν εισαι σε γραμμωση μπορεις να καταναλωνεις και μονο whey μετα την προπονηση.... και στο επομενο στερεο γευμα να φας κανονικα υδατανθρακα....

κοιτα πιο πανω τα ποστ λιγο....

giorgos28
23-03-12, 15:23
μα εγω δεν εχω καμια απορεια....

δεν ειναι αναγκαιος ο υδατ υψηλου ΓΔ..... κανεις δουλεια και με υδατ χαμηλου ΓΔ....

αν εισαι σε γραμμωση μπορεις να καταναλωνεις και μονο whey μετα την προπονηση.... και στο επομενο στερεο γευμα να φας κανονικα υδατανθρακα....

κοιτα πιο πανω τα ποστ λιγο....


οντως εσυ δεν ειχες απορια, απλα απαντησες σε μια... οπως και ναχει, μετα την αεροβια δηλ μονο ροφημα πρωτεινης απ' οτι καταλαβα..

Devil
23-03-12, 16:47
οντως εσυ δεν ειχες απορια, απλα απαντησες σε μια... οπως και ναχει, μετα την αεροβια δηλ μονο ροφημα πρωτεινης απ' οτι καταλαβα..

ναι εφοσον εισαι σε υποθερμιδικη....;)

giorgos28
23-03-12, 21:05
ναι εφοσον εισαι σε υποθερμιδικη....;)

ok, thnx

marvin
08-04-12, 22:32
Εχω απορια... στο γυμναστηριο μου ειχαμε μια συζητηση και καποια αποψη που ακουστηκε ηταν η εξης....οτι μετα απο προπονηση αν δωσεις στον οργανισμο μονο πρωτεινη σε λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα..χωρις υδατανθρακα..το σωμα θα τραβηξει την πρωτεινη που χρειαζεται για επουλωση των μυων χωρις να μπει στη διαδικασια να διαχωρισει πρωτεινης και υδατανθρακα...καθως εκεινη την στιγμη την πρωτεινη χρειαζεται!!!Θεωρει δηλαδη ανουσιο να παιρνεις μαζι και υδατανθρακα.
Μαλιστα λεει πως το σωμα θυσιαζει καποια αμινοξεα για να κανει καποιες επιπλεον λειτουργιες που σε αλλη περιπτωση θα το εκαναν οι υδατανθρακες.
(ισως και κατι απο ολα να μην το εχω καταλαβει σωστα....η ουσια ομως ειναι η αποψη το αν μπορουμε και χωρις τον υδατανθρακα μετα την προπονηση)

beefmeup
09-04-12, 01:17
η ουσια ομως ειναι η αποψη το αν μπορουμε και χωρις τον υδατανθρακα μετα την προπονηση)

αυτο ισχυει..οτι δεν σου χρειαζεται δλδ ο υ/ας εκει περα.
κ μαλιστα ηταν τα 10 πρωτα ποστ που ειχα κανει σαν νεο μελος στο φορουμ:green:

το πρωτο μερος του ποστ σου ομως ειναι λιγο μπερδεμενο...
το σωμα δεν "χρειαζεται" τπτ εκεινη την ωρα..θα παρει ο,τι του δωσεις.
αν του δωσεις πρωτεινη,θα την διαχειριστει αναλογα..
αν τωρα εννοεις οτι μερος της μπορει να γινει ενεργεια(να οξειδωθει δλδ),αντι του υ/α,ισχυει αλλα υπο πολλες προυποθεσεις..
σε ενα μεσο αθλουμενο,οπως εσυ κ εγω αμφιβαλω αν γινεται αυτο..σε εναν αγωνιστικο με χαμηλο λιπος κ μεγαλη μυικοτητα,που ειναι υποθερμιδικα με χαμηλο υ/α εκει ναι,θα γινει..
σε ισο-υπερθερμιδικη διατροφη,χλωμο το βλεπω να γινεται δεδομενο οτι περνεις υ/ες μεσα στην μερα,κ αρκετους μαλιστα..

εν κατακλειδι ο υ/ας πανω κατω,αχρηστος ειναι σε εκεινη την φαση για το μεγαλυτερο ποσοστο των γυμναζομενων..ετσι κ αλλιως μετα απο λιγη ωρα θα κανεις ενα κανονικο γευμα που θα περιεχει..λες να καταβολισεις στο μισαωρο?:green:
μπα..δεν νομιζω..

giorgos1986
09-04-12, 03:00
http://www.newsdiet.gr/?p=1688

την προσληψη υδατανθρακα μετα την προπόνηση τη θεωρεί αναγκαία στην ανάλυση του άρθρου του για το μεταπροπονητικό γεύμα είτε σε γράμμωση είτε όγκο (απλά λιγότεροι/περισσότεροι υδ/κες αντιστοίχως)

είναι καλό άρθρο checkαρετε το αξίζει και περιμένω γνώμες

Devil
09-04-12, 05:00
Εχω απορια... στο γυμναστηριο μου ειχαμε μια συζητηση και καποια αποψη που ακουστηκε ηταν η εξης....οτι μετα απο προπονηση αν δωσεις στον οργανισμο μονο πρωτεινη σε λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα..χωρις υδατανθρακα..το σωμα θα τραβηξει την πρωτεινη που χρειαζεται για επουλωση των μυων χωρις να μπει στη διαδικασια να διαχωρισει πρωτεινης και υδατανθρακα...καθως εκεινη την στιγμη την πρωτεινη χρειαζεται!!!Θεωρει δηλαδη ανουσιο να παιρνεις μαζι και υδατανθρακα.
Μαλιστα λεει πως το σωμα θυσιαζει καποια αμινοξεα για να κανει καποιες επιπλεον λειτουργιες που σε αλλη περιπτωση θα το εκαναν οι υδατανθρακες.
(ισως και κατι απο ολα να μην το εχω καταλαβει σωστα....η ουσια ομως ειναι η αποψη το αν μπορουμε και χωρις τον υδατανθρακα μετα την προπονηση)

οπως στα ειπε ο διονυσης απο πανω... απλα για να σπαμαρω κανω και εγω ενα ποστ...

για καποιον που κανει bbing ο υδατανθρακας στο postwo μπορει να ειναι και ανουσιος.... καθως δεν μας ενδιαφερει το γλυκογονο και τοσο οσο εναν αθλητη αντοχης κτλ κτλ....

ισχυει εν μερη.... το 1/4 τις πρωτεινης που θα παρεις θα κανει τον ''καμικαζι''.... δλδ θα ''καει'' για να ''χρησιμοποιηθει'' το υπολοιπο.... αλλα ανεξαρτητα απο την παρουσια υδατανθρακα η' οχι....

πολλες φορες ειναι και καλητερο να μην υπαρχει υδατανθρακας στο μεταπροπονητικο... πχ... οταν σε υποθερμιδικη οι θερμιδες ειναι χαμηλα... και οι υδατανθρακες χαμηλα..... σε πολλους προτινω να κοψουν υδατανθρακα απο το μεταπροπονητικο..... ειναι αρκετο ενα shake πρωτεινης για να κοψει τον καταβολισμο σε εκεινη τη φαση..... ετσι και αλλιως τις πρωτεινες σε περιοδους γραμμωσεις τις θες μονο για να κανουν τους καμικαζι για να μην χασεις μαζα...

marvin
09-04-12, 07:17
αυτο ισχυει..οτι δεν σου χρειαζεται δλδ ο υ/ας εκει περα.
κ μαλιστα ηταν τα 10 πρωτα ποστ που ειχα κανει σαν νεο μελος στο φορουμ:green:

το πρωτο μερος του ποστ σου ομως ειναι λιγο μπερδεμενο...
το σωμα δεν "χρειαζεται" τπτ εκεινη την ωρα..θα παρει ο,τι του δωσεις.
αν του δωσεις πρωτεινη,θα την διαχειριστει αναλογα..
αν τωρα εννοεις οτι μερος της μπορει να γινει ενεργεια(να οξειδωθει δλδ),αντι του υ/α,ισχυει αλλα υπο πολλες προυποθεσεις..
σε ενα μεσο αθλουμενο,οπως εσυ κ εγω αμφιβαλω αν γινεται αυτο..σε εναν αγωνιστικο με χαμηλο λιπος κ μεγαλη μυικοτητα,που ειναι υποθερμιδικα με χαμηλο υ/α εκει ναι,θα γινει..
σε ισο-υπερθερμιδικη διατροφη,χλωμο το βλεπω να γινεται δεδομενο οτι περνεις υ/ες μεσα στην μερα,κ αρκετους μαλιστα..

εν κατακλειδι ο υ/ας πανω κατω,αχρηστος ειναι σε εκεινη την φαση για το μεγαλυτερο ποσοστο των γυμναζομενων..ετσι κ αλλιως μετα απο λιγη ωρα θα κανεις ενα κανονικο γευμα που θα περιεχει..λες να καταβολισεις στο μισαωρο?:green:
μπα..δεν νομιζω..

Ευχαριστω...το αντιληφθηκα οτι κατι δεν παει καλα σε αυτο που εγραψα γιαυτο και το ξεκαθαρισα πιο ειναι το ζητουμενο.Ετσι και αλλιως δεν ηταν δικη μου αποψη .Ευχαριστω!!:welcome:

marvin
09-04-12, 07:19
οπως στα ειπε ο διονυσης απο πανω... απλα για να σπαμαρω κανω και εγω ενα ποστ...

για καποιον που κανει bbing ο υδατανθρακας στο postwo μπορει να ειναι και ανουσιος.... καθως δεν μας ενδιαφερει το γλυκογονο και τοσο οσο εναν αθλητη αντοχης κτλ κτλ....

ισχυει εν μερη.... το 1/4 τις πρωτεινης που θα παρεις θα κανει τον ''καμικαζι''.... δλδ θα ''καει'' για να ''χρησιμοποιηθει'' το υπολοιπο.... αλλα ανεξαρτητα απο την παρουσια υδατανθρακα η' οχι....

πολλες φορες ειναι και καλητερο να μην υπαρχει υδατανθρακας στο μεταπροπονητικο... πχ... οταν σε υποθερμιδικη οι θερμιδες ειναι χαμηλα... και οι υδατανθρακες χαμηλα..... σε πολλους προτινω να κοψουν υδατανθρακα απο το μεταπροπονητικο..... ειναι αρκετο ενα shake πρωτεινης για να κοψει τον καταβολισμο σε εκεινη τη φαση.....ετσι και αλλιως τις πρωτεινες σε περιοδους γραμμωσεις τις θες μονο για να κανουν τους καμικαζι για να μην χασεις μαζα...

Οκ ετσι και αλλιως επαιρνα μισο σκουπ μαλτο μετα οποτε το κοβω και αυτο!!!Ευχαριστω!!!:welcome:

Galthazar
09-04-12, 07:28
ουσιαστικα μετα την προπονηση θελουμε καθαρη πρωτεινη για τον λογο που ειπαν. Ακομα και στο γευμα μετα απο 30-40 δεν νομιζω να ειναι τελειως απαραιτητος σε μεγαλη ποσοτητα καθως τον χρειαζομαστε μοναχα για αναπληρωση ενεργειας, επιλογη του καθενος και αναλογα την φαση που ειναι.

Να κανω και γω τωρα δυο ερωτησεις: Και τι γινεται με τους υδ/κες υψηλου GI που παιρνουμε μετα την προπονηση για την καλυτερη δυνατη μεταφορα αμινοξεων στο σωμα μεσα του αιματος; Δεν υπαρχει κινδυνος καταβολισμου ετσι, ισα ισα βοηθαει στο σκοπο που ανεφερα;

Και η αλλη ειναι στο γευμα μετα απο 30-40 λεπτα υπαρχει περιπτωση μια μετρια ποσοτητα πρωτεινης και μια αυξημενη ποσοτητα υδ/κα να λειτουργησει καταβολικα για το σωμα στη φαση αυτη ή οχι παρα πολυ αφου το σωμα εχει δεχτει την ποσοτητα που χρειαζοταν αμεσως μετα για την αμεση ανοικοδομηση;

Galthazar
09-04-12, 07:54
http://www.newsdiet.gr/?p=1688

την προσληψη υδατανθρακα μετα την προπόνηση τη θεωρεί αναγκαία στην ανάλυση του άρθρου του για το μεταπροπονητικό γεύμα είτε σε γράμμωση είτε όγκο (απλά λιγότεροι/περισσότεροι υδ/κες αντιστοίχως)

είναι καλό άρθρο checkαρετε το αξίζει και περιμένω γνώμες

πολυ ωραιο αρθρο...κατι μου θυμιζει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?74-%CE_%CE%B5%CF_%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF_%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE

Polyneikos
09-04-12, 08:08
Fail.:sneaky:

Εκανα το σχόλιο μου και στην ιστοσελίδα του διατροφολογου,αν και κατι μου λεει ότι ή όλο το αρθρο θα σβηστεί ή το σχόλιο μου ;)



Το αρθρο ειναι πολυ καλο,απλα o αρθρογραφος δεν ειναι ο κ. Κριαρας Νικολαος όπως φαινεται εδω στο site, αλλα ο Πανος Βιτσας,διαχειριστης του http://www.bodybuilding.gr (http://www.bodybuilding.gr/) & ειναι αρθρο του 2005.
Οι πηγες καλο ειναι να αναφερονται για να περνουν τα credits οι αρθρογραφοι.

υ.γ. Τελικα και οι επαγγελματίες του χωρου ενστερνίζονται τις απόψεις μας,ασχετως που δημοσια τις κατακρινουν ;)

beefmeup
09-04-12, 12:14
Και τι γινεται με τους υδ/κες υψηλου GI που παιρνουμε μετα την προπονηση για την καλυτερη δυνατη μεταφορα αμινοξεων στο σωμα μεσα του αιματος;

δεν χρειαζονται τετοιου τυπου υ/ες για την μεταφορα των αμινο..


Και η αλλη ειναι στο γευμα μετα απο 30-40 λεπτα υπαρχει περιπτωση μια μετρια ποσοτητα πρωτεινης και μια αυξημενη ποσοτητα υδ/κα να λειτουργησει καταβολικα για το σωμα στη φαση αυτη ή οχι παρα πολυ αφου το σωμα εχει δεχτει την ποσοτητα που χρειαζοταν αμεσως μετα για την αμεση ανοικοδομηση;

εδω τι εννοεις?

giorgos1986
09-04-12, 14:14
πολυ ωραιο αρθρο...κατι μου θυμιζει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?74-%CE_%CE%B5%CF_%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF_%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE

χαχαχα οκ ενταξει καινουριος ειμαι δεν το ειχα εντοπισει :P

απλα 'ηθελα να πω οτι το αρθρο λεει οτι είτε είμαστε σε φαση γράμμωσης είτε όχι , πάντα χρειαζόμαστε υδατανθρακες υψηλού γλ.δείκτη όπως και να έχει
μεταπροπονητικα πάντα

CapoFighter
09-04-12, 22:11
χαχαχα οκ ενταξει καινουριος ειμαι δεν το ειχα εντοπισει :P

απλα 'ηθελα να πω οτι το αρθρο λεει οτι είτε είμαστε σε φαση γράμμωσης είτε όχι , πάντα χρειαζόμαστε υδατανθρακες υψηλού γλ.δείκτη όπως και να έχει
μεταπροπονητικα πάντα

Αυτο λενε απο πανω...Οτι δεν πειραζει και αν δεν εχεις. Αμα θες παρε! Αμα θες μην παιρνεις!:thumbup:

reborn
16-04-12, 02:34
όταν μετά την προπόνηση τρώμε γλυκόζη σε πόση πρέπει γίνει το γεύμα ;

giannis64
16-04-12, 12:23
αυτο μπορεις να το απαντησεις και εσυ στον εαυτο σου απο την στιγμη που ξερεις (πρεπει να ξερεις) γιατι λαμβανεις την γλυκοζη, και ποιος ειναι ο στοχος σου.

reborn
16-04-12, 22:31
το κανονικο φαγητο ενοω πρεπει να φαω μετα απο καμια ωρα η και στο καπακι ?

Galthazar
17-04-12, 16:41
αν ειναι το μοναδικο γευμα που κανεις κατευθειαν, αν π.χ καταναλωνεις πρωτα ενα ροφημα ή αβγα τοτε αργοτερα.

reborn
17-04-12, 23:36
ευχαριστω

geok
24-04-12, 11:50
καλημερα & καλως σας βρηκα , διαβασα αρκετα στο forum ,απλα θελω να ρωτησω συγκεκριμενα ,
1) δεν περνω κανενα αλλο συμπληρωμα παρα μονο 1,5 scoop πρωτεινη whey μετα την προπονηση αμεσως
2) τρωω 1 ξυνομηλο μετα απο την πρωτεινη στα καπακια , ειναι σωστο ?
3) μετα απο κανα 45 λεπτο τρωω 1 τοστ ολικης με 2πλη γαλοπουλα

αυτο το κανω 1 μηνα περιπου , κανα 6μηνο μετα την προπο επαιρνα την πρωτεινη & μετα απο κανα 45λεπτο ετρωγα το τοστ
ποιος ειναι ο ποιο σωστος τροπος για επιλουση των μυων & αυξηση της μυηκης μαζας ?

lila_1
24-04-12, 12:18
To μήλο και γενικά ο υ/κας δεν είναι απαραίτητος, αλλά δεν είναι κ κακός.
Και οι 2 τρόποι σωστοί είναι

john39
25-04-12, 13:56
εγω παντως εδω και 10 χρονια μετα το γυμνσαστηριο εχω στο αμαξι καπακι μια μπανανα και 25-30γρ whey,,,

OurDarkness
30-04-12, 13:56
Διάβασα το άρθρο που περιέχεται στο forum για το πρόγραμμα και την διατροφή γράμμωσης και αναφέρει ότι απαγορεύονται τα φρούτα (να υποθέσω ότι απαγορεύονται όλοι οι απλοί υδατάνθρακες; ) Μετά την προπόνηση τι υδατάνθρακα να πάρω (και σε τι ποσότητα), για να προκληθεί αυτή η μικρή έκρηξη ινσουλίνης; Αν πάρω σύνθετο, λογικά θα διασπαστεί αργά, αν πάρω απλό (π.χ. μπανάνα ή μέλι) θα προκληθεί ναι μεν παραγωγή ινσουλίνης, αλλά το άρθρο λέει όχι φρούτα.. Είναι λίγο αντιφατική η κατάσταση εδώ...:unsure:

Ακούω γνώμες.

P.S. εναλλακτικά αντί για μπανάνα σκέφτηκα ένα ακτινίδιο που έχει και πολύ περισσότερη βιταμίνη C.

Devil
01-05-12, 04:47
Διάβασα το άρθρο που περιέχεται στο forum για το πρόγραμμα και την διατροφή γράμμωσης και αναφέρει ότι απαγορεύονται τα φρούτα (να υποθέσω ότι απαγορεύονται όλοι οι απλοί υδατάνθρακες; ) Μετά την προπόνηση τι υδατάνθρακα να πάρω (και σε τι ποσότητα), για να προκληθεί αυτή η μικρή έκρηξη ινσουλίνης; Αν πάρω σύνθετο, λογικά θα διασπαστεί αργά, αν πάρω απλό (π.χ. μπανάνα ή μέλι) θα προκληθεί ναι μεν παραγωγή ινσουλίνης, αλλά το άρθρο λέει όχι φρούτα.. Είναι λίγο αντιφατική η κατάσταση εδώ...:unsure:

Ακούω γνώμες.

P.S. εναλλακτικά αντί για μπανάνα σκέφτηκα ένα ακτινίδιο που έχει και πολύ περισσότερη βιταμίνη C.

τα φρουτα δεν κανουν λογο φρουκτοζεις.... αναπληρωνει πρωτα το υπατικο γλυκογονο και μετα το μυικο....

Gianna
01-05-12, 22:45
Πάρτε μεταπροπονητικό σήμερα, να...ευθυμίσουμε:P

Μετά από καμιά ώρα ποδήλατο έξω, έκατσα λίγο σπίτι και μετά προπονησούλα 14:15 - 15:45, οπότε στις 16:00 χτυπάω: 4 ασπράδια και ένα μαντολάτο (50 γρ.), αποτελούμενο από μέλι θυμαρίσιο, ασπράδια αυγών και αμύγδαλα λιωμένα και λίγα ολόκληρα (το χα πάρει πριν καιρό από ένα μαγαζί με βιολογικά) :thumbup:

spartan77
02-05-12, 09:47
επειδη αλλαξα ωρες στο γυμναστηριο και τα βαροι τα τελειωνω κατα τις 11 το βραδυ ...τι προτεινεται για μεταπροπονητικο γευμα?

συνηθως τελειωνα απογευμα την προπονηση και ρυθμιζα τα γευματα μου,ενω τωρα τελειωνω στις 11 και παιρνω μονο

πρωτεινη-κρεατινη-δεξτρ.

Galthazar
02-05-12, 18:36
κανονικα το μεταπροπονητικο σου γευμα..ο οργανισμος σου αυτη την ωρα θα αφομιωσει ο,τι του δωσεις μην φοβασαι επειδη ειναι αργα δωσε τροφη στον μυ

spartan77
02-05-12, 21:28
οκ μαν θενκς! :toast:

beatshooter
03-05-12, 01:23
οπως στα ειπε ο διονυσης απο πανω... απλα για να σπαμαρω κανω και εγω ενα ποστ...

για καποιον που κανει bbing ο υδατανθρακας στο postwo μπορει να ειναι και ανουσιος.... καθως δεν μας ενδιαφερει το γλυκογονο και τοσο οσο εναν αθλητη αντοχης κτλ κτλ....

ισχυει εν μερη.... το 1/4 τις πρωτεινης που θα παρεις θα κανει τον ''καμικαζι''.... δλδ θα ''καει'' για να ''χρησιμοποιηθει'' το υπολοιπο.... αλλα ανεξαρτητα απο την παρουσια υδατανθρακα η' οχι....

πολλες φορες ειναι και καλητερο να μην υπαρχει υδατανθρακας στο μεταπροπονητικο... πχ... οταν σε υποθερμιδικη οι θερμιδες ειναι χαμηλα... και οι υδατανθρακες χαμηλα..... σε πολλους προτινω να κοψουν υδατανθρακα απο το μεταπροπονητικο..... ειναι αρκετο ενα shake πρωτεινης για να κοψει τον καταβολισμο σε εκεινη τη φαση..... ετσι και αλλιως τις πρωτεινες σε περιοδους γραμμωσεις τις θες μονο για να κανουν τους καμικαζι για να μην χασεις μαζα...

Οποτε κοβουμε τον υδατ με το μεταπροπονητο.Η ερωτηση ειναι αν παιζει ρολο αν η πρωτεινη ειναι "καθαρη" η blend?

Devil
03-05-12, 18:21
Οποτε κοβουμε τον υδατ με το μεταπροπονητο.Η ερωτηση ειναι αν παιζει ρολο αν η πρωτεινη ειναι "καθαρη" η blend?

οχι... πολυ μικρη διαφορα... και χωρις νοημα μαλλον...;)

beatshooter
04-05-12, 23:43
Ωραια ευχαριστω...να υποθεσω μιση ωρα αφ οτου πιω το μεταπροπονητικο μπορω να φαω υδατανθρακα ε?Η να περιμενω καμια ωρα?

pikkos
05-05-12, 16:51
B]μεταπροπονητικο γευμα[[/B] βρίσκομαι σε περίοδο γράμμωσης αλλα με ευχέρια για ακόμα λίγους υδατ. μετα απο 1000δες γνώμες που διαβασα τα έχασα εντελως για το τη πρεπει να χρησημοποιήσω ως μεταπροπονητικό εξαιρώντας μαλτο δεξτρο και waizy(πως το λετε) απο θεμα φυσικου ειδα γλυκοζη,μελη,μπανανα,πατατα,κοφρέτες ρυζιου,(αυτα τα καινούργια που είναι σαν πολυστερίνη και υπάρχουν σε διάφορες γευσης) ρύζι ΑΛΛΑ η κάθε αποψη καταρεί την αλλη απο θέμα φρουχκτόζης για τα φρούτα για τον χαμηλό γλυκεμικό δείκτη για αλλα και για το οτι αλλοι υδατ. αργουν να διασπαστούν (αρα ολλα λαθος ειναι :P ) ,,,, τελικα τη προτείνεται? please help δεν ξέρω αν έχω καποιο μεγαλο λάθος,αν ναι διορθώστε με

Devil
05-05-12, 17:43
Ωραια ευχαριστω...να υποθεσω μιση ωρα αφ οτου πιω το μεταπροπονητικο μπορω να φαω υδατανθρακα ε?Η να περιμενω καμια ωρα?

ναι μπορεις....

pikkos
12-05-12, 14:13
τη προτείνεται να καταναλώνω για υδατ. αμέσως μετα την προπόνηση (για ηνα ανεβεί η ινσουλίν) σε περίοδο γράμμωσης? εγω είμαι ανάμεσα σε μπανάνα (αλλα νμζ λίγο πολύ μου πέφτει) ή λίγο μελάκι με 2 ριζοκοφρέτες

s0k0s
12-05-12, 14:15
τη προτείνεται να καταναλώνω για υδατ. αμέσως μετα την προπόνηση (για ηνα ανεβεί η ινσουλίν) σε περίοδο γράμμωσης? εγω είμαι ανάμεσα σε μπανάνα (αλλα νμζ λίγο πολύ μου πέφτει) ή λίγο μελάκι με 2 ριζοκοφρέτες

Βρωμη στο ροφημα πρωτεινης;

pikkos
12-05-12, 14:27
Φιλε ξερω πως δεν ειναι και ο κατάλληλος υδατ. μετα απο την προπόνηση, δεν είναι αρκετα ψηλού γλυκ. δείκτη.Αν δεν κάνω λαθος ...πάντως δεν κάνει *για περίοδο γραμμ. σίγουρα, Καποιος αλλος με καλύτεη ιδέα?

s0k0s
12-05-12, 14:36
Φιλε ξερω πως δεν ειναι και ο κατάλληλος υδατ. μετα απο την προπόνηση, δεν είναι αρκετα ψηλού γλυκ. δείκτη.Αν δεν κάνω λαθος ...πάντως δεν κάνει *για περίοδο γραμμ. σίγουρα, Καποιος αλλος με καλύτεη ιδέα?

Δεν γνωριζω για τον γλυκ δεικτη αλλα εγω εδω κ πολλους μηνες ετσι κανω.
Επειτα γινεται να προσθεσεις δεξτροζυ ή μαλτο;

pikkos
12-05-12, 14:46
μαλτο δεξτρο καλή λύση είναι φιλε,αλλα εγώ ψάχνω για την φυσική λύση!Για ογκο καλη είναι η βρωμη, αν είσαι σε γράμμωση σταμάτα την! (για μεταπροπονητικό ρόφημα μιλάμε παντα) Καποιος με κατι απο φυσικής αποψης?

Giannistzn
12-05-12, 15:25
Και η whey μονη της θα σου ανεβασει την ινσουλινη. Ειδικα αφου τρως μετα απο 45-60' στερεο γευμα, ασε μονο την whey.

pikkos
12-05-12, 15:54
ΟΚ ευχαριστώ...και οταν δεν ακολουθεί άμεσο γεύμα?τη δίνεις σαν επιλογη υδατ? (σε περίοδο γραμμ)

Giannistzn
12-05-12, 16:01
Τιποτα θα σου ελεγα.. Αφου και η whey θα κανει μαι χαρα δουλεια. Εαν επιμενεις, φαε λιγο μελι τι να σου πω

pikkos
12-05-12, 20:28
Οκ....στο στερεο γεύμα πόσο υδατ. να πέρνω? συνήθως τρωω καμια 50γρ ρύζι πασμάτι ή μια μικρη βραστή πατατα καλα είναι (+ λιγο βραστο καροτάκι )?

Giannistzn
12-05-12, 20:37
Αυτο εσυ θα το καθορισεις. Αναλογα με τα κιλα, τους στοχους σου, τις θερμιδες σου και λοιπους παραγοντες..

exkaliber
14-05-12, 22:20
η πρωτεινη αρκει να σε βαλει σε αναβολικη διαδικασια
αυτο με το γλυκογονο που χρειαζεται αναπηρωση μετα προπονητικα δεν ισχυει,αποθηκευεται απο την συνολικη ποσοτητα που καταναλωνεις

margarita02
14-05-12, 22:34
η πρωτεινη αρκει να σε βαλει σε αναβολικη διαδικασια
αυτο με το γλυκογονο που χρειαζεται αναπηρωση μετα προπονητικα δεν ισχυει,αποθηκευεται απο την συνολικη ποσοτητα που καταναλωνεις

Τα recarb τότε κάποιοι που κάνουν μετά από κάποιες ώρες προπόνησεις πού κολλάνε; Και αν δεν τρως υδατάνθρακες μέσα στη μέρα; Όταν λες συνολική ποσότητα που καταναλώνεις εννοείς θερμίδες από ότιδήποτε ή μόνο από υδατάνθρακες;

Διάβαζα κάπου πως μετά από έντονη γυμναστική διάρκειας πάνω από μιάμιση ώρα ο οργανισμός έχει ανάγκη από αυτό που λένε υδατανθράκωση; Είναι αλήθεια αυτό; Λίγη δεν είναι η ώρα; Είναι δυνατόν τα αποθέματα γλυκογόνου να μειώνονται τόσο πολύ; Και αν αυτή η υδατανθράκωση δε γίνει;

exkaliber
14-05-12, 22:39
Τα recarb τότε κάποιοι που κάνουν μετά από κάποιες ώρες προπόνησεις πού κολλάνε;

μετα απο ωρες δεν ξερω
αλλα εγω και εσυ που κανουμε γυμναστικη για καμια ωρα δν χρειαζομαστε




Και αν δεν τρως υδατάνθρακες μέσα στη μέρα;

τοτε την :banana:



Όταν λες συνολική ποσότητα που καταναλώνεις εννοείς θερμίδες από ότιδήποτε ή μόνο από υδατάνθρακες;



για υ/α μιλαμε

beefmeup
15-05-12, 11:55
Διάβαζα κάπου πως μετά από έντονη γυμναστική διάρκειας πάνω από μιάμιση ώρα ο οργανισμός έχει ανάγκη από αυτό που λένε υδατανθράκωση; Είναι αλήθεια αυτό; Λίγη δεν είναι η ώρα; Είναι δυνατόν τα αποθέματα γλυκογόνου να μειώνονται τόσο πολύ; Και αν αυτή η υδατανθράκωση δε γίνει;

καταλαβαινω πως μπορει να ειναι λιγο βαρετο,αλλα αν ανατρεξεις στις πισω σελιδες θα τα βρεις ολα αυτα..

σε ενα απλο αθλουμενο δεν ειναι απαραιτητες αυτες οι διαδικασιες υπο την προυποθεση πως εχει ετσι κ αλλιως μεσα στην διατροφη του καρμπς.
κ σωστα υποθετεις πως τα αποθεματα δεν μειωνονται ετσι απλα..

margarita02
16-05-12, 00:13
καταλαβαινω πως μπορει να ειναι λιγο βαρετο,αλλα αν ανατρεξεις στις πισω σελιδες θα τα βρεις ολα αυτα..

σε ενα απλο αθλουμενο δεν ειναι απαραιτητες αυτες οι διαδικασιες υπο την προυποθεση πως εχει ετσι κ αλλιως μεσα στην διατροφη του καρμπς.
κ σωστα υποθετεις πως τα αποθεματα δεν μειωνονται ετσι απλα..

Παιδιά ευχαριστώ. Απλά επειδή η γυμναστική η δική μου δεν διαρκεί πάντα 1 με 1,5 ώρα αλλά κάποιες από τις μέρες τις εβδομάδας αρκετά παρά πάνω, καθώς θα βγω και με το ποδήλατο κάποια στιγμή και μπορεί να ξεχάσω και να γυρίσω, γι αυτό μου γεννήθηκε και η απορία όταν διάβασα για μείωση των αποθεμάτων μετά από 1,5 ώρα.

Κάποιες από τις φορές αυτές είχα νιώσει εξάντληση και δυσκολία να γυρίσω πίσω αλλά δεν είχα φανταστεί ότι μπορεί να παίζει και αυτό. Κυρίως στους ηλεκτρολύτες την έριχνα μετά για να συνέλθω. Τώρα τελευταία πάντως έχει σταματήσει να μου συμβαίνει και νιώθω την ενέργειά μου ατελείωτη. Ίσως οφείλεται στο ό,τι μείωσα λίγο τη γυμναστική στο γυμναστήριο λόγω χρόνου. Αλλά το ποδήλατο ποδήλατο. Ειδικά τα Σαββατοκύριακα εξαφανίζομαι.

daisuke
18-05-12, 01:48
Μετά από προπόνηση με βαρύ κιλό σε υψηλή ένταση (80%-85%) καθημερινά λόγο αθλήματος - με προσπάθεια να μείνω στα κιλά μου χωρις να βαλω λιπος και με 2 Χ 1ωρα / Εβδομαδα αερόβιας.
Συνήθως φτιάχνω μείγμα από : 40γρ σκονη βρώμης + μιση γκοφρέτα Weetabix Original http://www.weetabix.gr/brands/weetabix/weetabix/ - 1κγ φυστικοβουτυρο - 1κγ μερεντα - 1 μπανανα και μετα απο 40 λεπτα που παω σπιτι , τρωω γευμα (βραδυνό) με κρεας ή ψαρι & ρυζι ή πατατα & σαλατα.

γνώμες

Apollonas
21-05-12, 14:47
Μετά από προπόνηση με βαρύ κιλό σε υψηλή ένταση (80%-85%) καθημερινά λόγο αθλήματος - με προσπάθεια να μείνω στα κιλά μου χωρις να βαλω λιπος και με 2 Χ 1ωρα / Εβδομαδα αερόβιας.Συνήθως φτιάχνω μείγμα από : 40γρ σκονη βρώμης + μιση γκοφρέτα Weetabix Original http://www.weetabix.gr/brands/weetabix/weetabix/ - 1κγ φυστικοβουτυρο - 1κγ μερεντα - 1 μπανανα και μετα απο 40 λεπτα που παω σπιτι , τρωω γευμα (βραδυνό) με κρεας ή ψαρι & ρυζι ή πατατα & σαλατα.γνώμες Πολύ υδατάνθρακα εχεις και ελαχιστη πρωτείνη μου φαίνεται. Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος;

Chrisis
21-05-12, 20:53
τωρα που μπαινει καλοκαιρι ρε παιδες και προσπαθουμε για γραμμωση, λογω του οτι γυμναστηριο πηγαινω αργα απογευμα-νυχτα, στο βραδυνο ειναι ενταξει να τρωω κοτοπουλο με σαλατα(αντι για ρυζι-πατατα) ?? παιρνω την whey μου μονο αμεσως μετα την προπο και μετα απο 30-45 λεπτα τρωω το γευμα μου..απλα σκεφτομαι την αποκατασταση γλυκογονου επειδη αν και σε γραμμωση νομιζω ειναι ελαχιστοι οι υδατανθρακες μου μεταπροπονητικα, αλλα σκεφτομαι και τον υδατανθρακα την νυχτα αν τρωω ρυζι...:unsure:

daisuke
22-05-12, 03:14
Πολύ υδατάνθρακα εχεις και ελαχιστη πρωτεΐνη μου φαίνεται. Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος;
Ελάχιστη πρωτεΐνη ??? μιλάμε πάντα για μεταπροπονητικό ετσι ; - θεωρείς ότι πρέπει το μεταπροπονητικό(αμέσος μετά την προπόνηση) μου να περιέχει περισσότερη πρωτεΐνη από αυτό που ανέφερα; Αν δεις , γραφω οτι μετά απο 40 λεπτα παίρνω και το βραδινό μου με 200 περιπου γραμαρια κρέας ή ψάρι (ορίστε και η πρωτείνη ) και προ ύπνου ακομα 100 περίπου γραμ. κοτατζ (παλι πρωτεΐνη ) αλα ήθελα να τονίσω το μεταπροπονητικο όπου χρειαζομαστε περισσότερο υδατάνθρακα - ρωτάω αν είναι καλή η επιλογή μου για μεταπροπονητικο χωρίς συμπληρώματα. Είμαι 1,75 - 74κιλα αλα δεν νομίζω να εχεις εικονα απο αυτα τα νουμερα και μονο ;)

GeoDask
22-05-12, 17:28
τωρα που μπαινει καλοκαιρι ρε παιδες και προσπαθουμε για γραμμωση, λογω του οτι γυμναστηριο πηγαινω αργα απογευμα-νυχτα, στο βραδυνο ειναι ενταξει να τρωω κοτοπουλο με σαλατα(αντι για ρυζι-πατατα) ?? παιρνω την whey μου μονο αμεσως μετα την προπο και μετα απο 30-45 λεπτα τρωω το γευμα μου..απλα σκεφτομαι την αποκατασταση γλυκογονου επειδη αν και σε γραμμωση νομιζω ειναι ελαχιστοι οι υδατανθρακες μου μεταπροπονητικα, αλλα σκεφτομαι και τον υδατανθρακα την νυχτα αν τρωω ρυζι...:unsure:

Αναλόγως τις θερμίδες σου φίλε μου. Αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες που έχεις θέσει σαν στόχο στην υποθερμιδική διατροφή σου και σε παίρνει, μπορείς να τρώς υ/α και το βράδυ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Chrisis
22-05-12, 19:46
Αναλόγως τις θερμίδες σου φίλε μου. Αν δεν ξεπερνάς τις θερμίδες που έχεις θέσει σαν στόχο στην υποθερμιδική διατροφή σου και σε παίρνει, μπορείς να τρώς υ/α και το βράδυ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..βασικα εαν βαλω υδατανθρακα και το βραδυ θα ξεπερασω τις θερμιδες που εθεσα...απλα εβαλα σχεδον ολο τον υδατανθρακα πριν τιν προπονηση (χωρισμενο φυσικα στα γευματα που προηγουνται) για να εχω ενεργεια στην προπο..απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι μετα την προπονηση πρεπει να παιρνουμε υδατανθρακα σε οποια φαση και να βρισκομαστε (γραμμωση-ογκο σωστα?) και εγω δεν παιρνω σχεδον καθολου(μονο απο την σαλατα παιρνω που ειναι ελαχιστοι) ειναι προβλημα αυτο? γινεται δουλεια παλι ή θα χασω περισσοτερη μυικη μαζα?? ευχαριστω ;)

GeoDask
22-05-12, 20:01
ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..βασικα εαν βαλω υδατανθρακα και το βραδυ θα ξεπερασω τις θερμιδες που εθεσα...απλα εβαλα σχεδον ολο τον υδατανθρακα πριν τιν προπονηση (χωρισμενο φυσικα στα γευματα που προηγουνται) για να εχω ενεργεια στην προπο..απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι μετα την προπονηση πρεπει να παιρνουμε υδατανθρακα σε οποια φαση και να βρισκομαστε (γραμμωση-ογκο σωστα?) και εγω δεν παιρνω σχεδον καθολου(μονο απο την σαλατα παιρνω που ειναι ελαχιστοι) ειναι προβλημα αυτο? γινεται δουλεια παλι ή θα χασω περισσοτερη μυικη μαζα?? ευχαριστω ;)

Προσωπικά έχω πάντα υ/α πριν και μετά την προπόνηση. Αργής απορρόφησης πριν, γρήγορης μετά. Όταν λέω πριν την προπόνηση εννοώ κανα δυομισάρι ώρες πριν.

Στα υπόλοιπα γεύματα μπορείς να βάλεις ή και να μην βάλεις, αναλόγως τι θές.

COBRA_STYLE
22-05-12, 20:01
ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..βασικα εαν βαλω υδατανθρακα και το βραδυ θα ξεπερασω τις θερμιδες που εθεσα...απλα εβαλα σχεδον ολο τον υδατανθρακα πριν τιν προπονηση (χωρισμενο φυσικα στα γευματα που προηγουνται) για να εχω ενεργεια στην προπο..απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι μετα την προπονηση πρεπει να παιρνουμε υδατανθρακα σε οποια φαση και να βρισκομαστε (γραμμωση-ογκο σωστα?) και εγω δεν παιρνω σχεδον καθολου(μονο απο την σαλατα παιρνω που ειναι ελαχιστοι) ειναι προβλημα αυτο? γινεται δουλεια παλι ή θα χασω περισσοτερη μυικη μαζα?? ευχαριστω ;)

Εγω θα σου ελεγα να βαζεις λιγους υ/ες στο πρωινο και τους υπολοιπους around workout.Δηλαδη στο γευμα πριν την προπονα και στο μεταπροπονητικο ροφημα.Στα υπολοιπα γευματα οχι.

Ετσι εισαι κομπλε και θα εχει το σωμα σου αρκετα αποθεματα υ/ων κατα τη διαρκεια της προπονας για να μη χρειαστει να στραφει στην πρωτεινη για ενεργεια.

Chrisis
22-05-12, 20:48
οκ παιδες ευχαριστω να'στε καλα :thumbup:

Dimitris1988
27-05-12, 11:54
Εγω μετα την προπονηση περνω σαικερ με 60γρ γρηγορο υδατ+κρεατινη+γλουταμινη μετα απο 20-30λεπτα περνω περνω πρωτεινη γουει 60γρ σε νερο
μετα απο 1 ωρα τρωω σταθερη τροφη 100γρ πτωτεινη με 10γρ περιπου υδατ
Πιστευεται οτι ειναι καλο πλανο για μετα την προπονηση?

average_joe
27-05-12, 13:30
η πρωτεινη αου ειναι πολυ ανεβασμενη αν υποθεσουμε οτι εχεις πολλα γευματα μεσα στη μερα.

αν δεν εχεις ok.

προσωπικα θα αντικαθισουσα ολο τον γρ υδατανθρ με υδατανθρ απο φαγητο στο μεταπροπο στερεο σου γευμα.

τελος, την πρωτεινη σε σκονη με την κρεατινη και τη γλουταμινη.

δεν βρισκω το λογο να την εχεις 20- 30 λεπτα μετα απο την κρεατινη και την γλουταμινη αφου μπαινεις στη διαδικασια αυτη.

giwrgaras
31-05-12, 00:50
Παιδια κανω αεροβια μια φορα την βδομαδα 1 ωρα. Τις υπολοιπες 4 μερες κανω βαρη. Μετα την αεροβια θα πρεπει ν πινω το ροφημα πρωτεινη+δεξτροζη? Ή μονο τις ημερες μετα τα βαρη? Αν ναι σε τι ποσοτητες?Το ιδιο κ για την κρεαλκαλυν? Παντως δεν θελω ν χασω μυικη μαζα αλλα λιγο λιπος

Giannistzn
31-05-12, 09:28
Δεν ειναι απαραιτητο μετα την αεροβια. Κανε το επομενο γευμα σου κανονικα οπως το εχεις προγραμματισει

Yiannis 1989
31-05-12, 11:36
καλά λέει κάνε γεύμα μετά αντί πρωτεΐνη.. αν θες μπορείς να φας και κάνα φρουτάκι μαζί με κάνα τοστάκι.. αφού είσαι σε γράμμωση πρέπει να μεμειώσεις τις θερμίδες σου προσεκτικά και όχι απότομα...

john39
05-06-12, 21:40
Μετά από προπόνηση με βαρύ κιλό σε υψηλή ένταση (80%-85%) καθημερινά λόγο αθλήματος - με προσπάθεια να μείνω στα κιλά μου χωρις να βαλω λιπος και με 2 Χ 1ωρα / Εβδομαδα αερόβιας.
Συνήθως φτιάχνω μείγμα από : 40γρ σκονη βρώμης + μιση γκοφρέτα Weetabix Original http://www.weetabix.gr/brands/weetabix/weetabix/ - 1κγ φυστικοβουτυρο - 1κγ μερεντα - 1 μπανανα και μετα απο 40 λεπτα που παω σπιτι , τρωω γευμα (βραδυνό) με κρεας ή ψαρι & ρυζι ή πατατα & σαλατα.

γνώμες

oπως σου ειπε και ο αλλος φιλος εχεις πορα πολυ υδατανθρακα...καλα την μερεντα δεν την σχολιαζω καν

tyler_durden
05-06-12, 22:28
Φιλε ξερω πως δεν ειναι και ο κατάλληλος υδατ. μετα απο την προπόνηση, δεν είναι αρκετα ψηλού γλυκ. δείκτη.Αν δεν κάνω λαθος ...πάντως δεν κάνει *για περίοδο γραμμ. σίγουρα, Καποιος αλλος με καλύτεη ιδέα?

ενα σκουπ γουει κ ενα σκουπ βιταργκο μαζι..μετα απο 45-60 λεπτα φαι με πρωτεινη ψηλα,αργο υδατανθρακα και λιπος οσο χαμηλοτερα μπορεις..οι ποσοτητες πρωτεινης και υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο καθοριζονται απο τη γενικοτερη διατροφη σου κατα τη μερα και τις θερμιδες σου..αλλες ποσοτητες αν κανεις 5-6 γευματα αλλες αν εισαι σε φαστινγκ π.χ..σε αυτην την περιπτωση μπορεις να ανεβεις πολυ σε γρ..

Gregmc
06-06-12, 09:30
γλυκόζη απο το soupermarket μαζι με μια μπανανα στo shaker είναι καλή ιδεα για μεταπροπονιτικο σε περίοδο όγκου?

Giannistzn
06-06-12, 10:08
Kαι τα δυο ειναι υδατανθρακας. Πρωτεΐνη δεν συμπληρωνεις? Δεν χρειαζονται παντως και τα 2, ή γλυκοζη ή μπανανα

Gregmc
06-06-12, 11:49
πρωτεΐνη θα ακολουθήσει μετά από κάνα μισάωρο στο στερεό γεύμα (κοτοπουλο/τονοσ)

exkaliber
06-06-12, 11:57
εννοει πρωτεινη σε σκονη στο ποστ

Gregmc
06-06-12, 12:22
εννοει πρωτεινη σε σκονη στο ποστ

ναι το κατάλαβα αυτο. Αλλα δεν χρησιμοποιώ καθόλου συμπληρώματα

!HARDCORE TRAINING!
06-06-12, 13:09
περνο προτεεινη με δεξτροζη μετα την προπονηση. μετα απο 1 ορα να τρωο
καλα ειναι η παραπανο??

(γιατη σε 1 ορα δεν το χονευβο τελιος)

CapoFighter
06-06-12, 13:13
περνο προτεεινη με δεξτροζη μετα την προπονηση. μετα απο 1 ορα να τρωο
καλα ειναι η παραπανο??

(γιατη σε 1 ορα δεν το χονευβο τελιος)

Γιατη σε 1 ορα δεν το χονευβεις τελιος? Εννοει οτι νιωθεις φουσκωμενος ακομα και μετα απο μια ωρα? Εχεις μετρησει το σακχαρο σου μετα απο 1 ωρα μετα το post και βλεπεις οτι ειναι ακομα ψιλο...? Μετα απο μια ωρα ναι μπορεις να φας..Και στο κατω κατω αν δεν πεινας μην φας, φαε μετα απο 1,30 ωρα

!HARDCORE TRAINING!
06-06-12, 13:22
οχι σαχαρο δεν εχο
απλος οταν επερνα τη προτεεινη με φρουτα
σε 1 ορα πεινουσα πιο πολυ
τορα οχι τοσο
τελος παντον αφου ειναι καλα 1 ορα
τοτε οκ.

ευχαριστο.

Giannistzn
06-06-12, 13:45
ναι το κατάλαβα αυτο. Αλλα δεν χρησιμοποιώ καθόλου συμπληρώματα

Ή φαε μαζι με την μπανανα (ή τη γλυκοζη) κανενα αυγο ή φαε κατευθειαν το στερεο σου γευμα. Σκετος υδατανθρακας δεν εχει καποιο νοημα.


οχι σαχαρο δεν εχο
απλος οταν επερνα τη προτεεινη με φρουτα
σε 1 ορα πεινουσα πιο πολυ
τορα οχι τοσο
τελος παντον αφου ειναι καλα 1 ορα
τοτε οκ.

ευχαριστο.

Τα επιπεδα του σακχαρου σου ειπε, οχι οτι εχεις σακχαρο.. Τεσπα.

Εαν δεν πεινας, φαε μετα απο 1:30 ωρα δεν χρειαζεται να πιεζεσαι.

Leo Escobar
07-06-12, 00:41
γλυκόζη απο το soupermarket μαζι με μια μπανανα στo shaker είναι καλή ιδεα για μεταπροπονιτικο σε περίοδο όγκου?

Είτε περίοδο όγκου είτε περίοδο γραμμώσεις χρειάζεσαι άμεσα πρωτεΐνη μετά την προπόνηση,και επειδή όπως λες δεν χρησιμοποίησης κάποιο συμπλήρωμα η καλύτερη λύση είναι να πίνεις 400gr κεφίρ μετά την προπό και να φας και μια μπάνανα και μετά από μια ώρα η παραπάνω να φας το γεύμα σου ;)

kostas321
14-06-12, 19:07
παιδια εκανα μια αναζητηση αλλα δε βρηκα κατι διαφωτιστικο,οποιος μπορει ας βοηθησει
να παιρνω τη πρωτεινη -συμπληρωμα μετα τα βαρη η μετα την αεροβια? η αεροβια διαρκει 30-40 λεπτα..

Giannistzn
14-06-12, 19:51
Βαρη - αεροβια - πρωτεΐνη εκτος εαν εχεις bcaa(αμινοξεα) που μπορεις να κανεις βαρη-bcaa-αεροβια-πρωτεΐνη (το 2ο ειναι το βελτιστο εαν εισαι υποθερμιδικα)

kostas321
14-06-12, 20:02
οχι,σκεφτομαι να παρω αλλα δεν εχω ακομα..
ευχαριστω φιλος!!

Bodybuilder_44
15-06-12, 01:10
Το μεταπροπονητικο μου γευμα ειναι μεσα σε 45 λεπτα μετα την προπονηση(εχω φαει) και περιεχει:πρασινη σαλατα με μαρουλι ,μακαρονια ολικης αλεσεως βοδινο κρεας (κοσερβα καμια φορα) ή τονο ή σολομο και 1-2 φετες ψωμι μαυρο α και ενα σκουπ πρωτεινη..! τι θα λεγατε να διορθωσω ι να προσθεσω??

nikosdantegr
15-06-12, 03:09
Ειμαι στο 1.86 και 84 κιλα και σκοπευω για μυικο ογκο.Αγορασα την whey protein tin on 100% αλλα 24γρ δεν ειναι αρκετα.Επισης δεν περιεχει υδατανθρακες.Με τι θα μπορουσα να συμπληρωσω το ροφημα για να ειμαι κομπκε.

Για παραδειγμα μετα το γυμ γυρναω και τρωω 2 κουταλιες μελι αντε και κανα φρουτο(προτιμοτερο μπανανα).
Η και κανα αυγο για να συμπληρωσω την πρωτεινη.

Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο και τι μου προτεινετε

killer85
15-06-12, 03:11
Ειμαι στο 1.86 και 84 κιλα και σκοπευω για μυικο ογκο.Αγορασα την whey protein tin on 100% αλλα 24γρ δεν ειναι αρκετα.Επισης δεν περιεχει υδατανθρακες.Με τι θα μπορουσα να συμπληρωσω το ροφημα για να ειμαι κομπκε.

Για παραδειγμα μετα το γυμ γυρναω και τρωω 2 κουταλιες μελι αντε και κανα φρουτο(προτιμοτερο μπανανα).
Η και κανα αυγο για να συμπληρωσω την πρωτεινη.

Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο και τι μου προτεινετε

1 Κουταλιά μέλι η μία μπανάνα είναι μια χαρά (εγώ προτιμώ μπανάνα). Αν είναι λίγα τα γρ και θες παραπάνω αντί να ένα scoop βάλε 1.5

Leo Escobar
15-06-12, 22:48
Το μεταπροπονητικο μου γευμα ειναι μεσα σε 45 λεπτα μετα την προπονηση(εχω φαει) και περιεχει:πρασινη σαλατα με μαρουλι ,μακαρονια ολικης αλεσεως βοδινο κρεας (κοσερβα καμια φορα) ή τονο ή σολομο και 1-2 φετες ψωμι μαυρο α και ενα σκουπ πρωτεινη..! τι θα λεγατε να διορθωσω ι να προσθεσω??

Να παίρνεις το scoop proteinis μαζί με μια μπανάνα καπάκι μετά την προπόνηση και μετά από 40 λεπτά-μια ώρα να φας το γεύμα σου το οποιο είναι κομπλέ ;)

Leo Escobar
15-06-12, 22:53
Ειμαι στο 1.86 και 84 κιλα και σκοπευω για μυικο ογκο.Αγορασα την whey protein tin on 100% αλλα 24γρ δεν ειναι αρκετα.Επισης δεν περιεχει υδατανθρακες.Με τι θα μπορουσα να συμπληρωσω το ροφημα για να ειμαι κομπκε.

Για παραδειγμα μετα το γυμ γυρναω και τρωω 2 κουταλιες μελι αντε και κανα φρουτο(προτιμοτερο μπανανα).
Η και κανα αυγο για να συμπληρωσω την πρωτεινη.

Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο και τι μου προτεινετε

24 gr στη δόση είναι μια χαρά γιατί λες ότι δεν είναι αρκετά? άντε μετά την προπόνηση να βάλεις 1,5 scoop να σου βγει στα 36gr η proteini,αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα απορροφήσεις,όσο περισσότερο δεν σημαίνει και καλύτερο αποτέλεσμα.. γνώμη μου με τα 24gr είσαι κομπλέ και να trws καλά και να γυμνάζεσαι βαριά και ο όγκος θα έρθει μη βιάζεσαι απλά απόλαυσε τη ζωή μαζί με την προπόνηση

GeoDask
18-06-12, 17:57
24 gr στη δόση είναι μια χαρά γιατί λες ότι δεν είναι αρκετά? άντε μετά την προπόνηση να βάλεις 1,5 scoop να σου βγει στα 36gr η proteini,αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα απορροφήσεις,όσο περισσότερο δεν σημαίνει και καλύτερο αποτέλεσμα.. γνώμη μου με τα 24gr είσαι κομπλέ και να trws καλά και να γυμνάζεσαι βαριά και ο όγκος θα έρθει μη βιάζεσαι απλά απόλαυσε τη ζωή μαζί με την προπόνηση

Γι αυτόν που είναι 84 κιλά μπορεί να μην είναι αρκετά. Για σένα που μπορεί να είσαι λιγότερα κιλά μπορεί να είναι.

Leo Escobar
19-06-12, 10:10
Γι αυτόν που είναι 84 κιλά μπορεί να μην είναι αρκετά. Για σένα που μπορεί να είσαι λιγότερα κιλά μπορεί να είναι.

Εγώ είμαι 104 κιλά και τα 24gr στη δόση μου είναι υπέρ αρκετά,καλύτερα 24gr και να τα απορροφάς γεμίζοντας τους μυς παρα να παίρνεις περισσότερα και να τα κανεις λίπος όπως πολύ εύκολα μετατρέπεται η προτείνει άμα την κανεις κατάχρηση.

Leo Escobar
19-06-12, 11:04
Εγώ είμαι 104 κιλά και τα 24gr στη δόση μου είναι υπέρ αρκετά,καλύτερα 24gr και να τα απορροφάς γεμίζοντας τους μυς παρα να παίρνεις περισσότερα και να τα κανεις λίπος όπως πολύ εύκολα μετατρέπεται η προτείνει άμα την κανεις κατάχρηση.

proteini*

Devil
19-06-12, 11:16
Εγώ είμαι 104 κιλά και τα 24gr στη δόση μου είναι υπέρ αρκετά,καλύτερα 24gr και να τα απορροφάς γεμίζοντας τους μυς παρα να παίρνεις περισσότερα και να τα κανεις λίπος όπως πολύ εύκολα μετατρέπεται η προτείνει άμα την κανεις κατάχρηση.

ελα σοβαρα τωρα για πλακα το γραφεις ε?

Galthazar
19-06-12, 14:06
τα γρ πρωτεινης που παιρνεις για το σωματικο σου βαρος ειναι λιγα..επισης αυτο με το λιπος που λες δεν στεκει! τα αυξημενα ποσα πρωτεινης αποβαλλονται με τις απεκκρισεις...

Leo Escobar
19-06-12, 18:46
όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα διατροφής και κάθε 2,5 ώρες trws δε μπορείς να λαμβάνεις κάθε φορα 40-50gr πρωτεΐνης,στο πρωινό μεσημεριανό και βραδινό που είναι τα 3 βασικά ok αλλα από κει και πέρα τα ροφήματα και τα υπόλοιπα γεύματα δε μπορούν να ακολουθούν αυτές τις ποσότητες,τι σου φάνηκε αστείο για να κάνω πλακα? ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείτε σαν ενέργεια και αποβάλεις και στη τουαλέτα αλλα η πρωτεΐνη που δεν χρειάζεσαι "σισορεβετα" σαν λίπος,οποτε όταν trws 7-8 γεύματα(και τα ροφήματα μέσα) την ημερα είναι αδιανόητο να χρησιμοποίησης σε όλα 40-50gr πρωτεΐνης αν και εφόσον δεν έχεις φαρμακευτική υποστήριξη,εκεί αλλάζει..Αυτά είναι κατά τα λεγόμενα αθλητιάτρων και διατροφολόγων που ασχολούνται με τον αθλητισμό και όχι από musclemag και τα λοιπά "περιoδικα".Και στη τελική σαν προσωπική εμπειρία έχω κρατήσει τα κιλά μου γύρω στα 6 χρονια με αυτές τις ποσότητες

Galthazar
19-06-12, 20:21
όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα διατροφής και κάθε 2,5 ώρες trws δε μπορείς να λαμβάνεις κάθε φορα 40-50gr πρωτεΐνης,στο πρωινό μεσημεριανό και βραδινό που είναι τα 3 βασικά ok αλλα από κει και πέρα τα ροφήματα και τα υπόλοιπα γεύματα δε μπορούν να ακολουθούν αυτές τις ποσότητες,τι σου φάνηκε αστείο για να κάνω πλακα? ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείτε σαν ενέργεια και αποβάλεις και στη τουαλέτα αλλα η πρωτεΐνη που δεν χρειάζεσαι "σισορεβετα" σαν λίπος,οποτε όταν trws 7-8 γεύματα(και τα ροφήματα μέσα) την ημερα είναι αδιανόητο να χρησιμοποίησης σε όλα 40-50gr πρωτεΐνης αν και εφόσον δεν έχεις φαρμακευτική υποστήριξη,εκεί αλλάζει..Αυτά είναι κατά τα λεγόμενα αθλητιάτρων και διατροφολόγων που ασχολούνται με τον αθλητισμό και όχι από musclemag και τα λοιπά "περιoδικα".Και στη τελική σαν προσωπική εμπειρία έχω κρατήσει τα κιλά μου γύρω στα 6 χρονια με αυτές τις ποσότητες

:doh::doh: αα πες το ετσι ντε! :welcome:

CapoFighter
19-06-12, 20:22
όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα διατροφής και κάθε 2,5 ώρες trws δε μπορείς να λαμβάνεις κάθε φορα 40-50gr πρωτεΐνης,στο πρωινό μεσημεριανό και βραδινό που είναι τα 3 βασικά ok αλλα από κει και πέρα τα ροφήματα και τα υπόλοιπα γεύματα δε μπορούν να ακολουθούν αυτές τις ποσότητες,τι σου φάνηκε αστείο για να κάνω πλακα? ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείτε σαν ενέργεια και αποβάλεις και στη τουαλέτα αλλα η πρωτεΐνη που δεν χρειάζεσαι "σισορεβετα" σαν λίπος,οποτε όταν trws 7-8 γεύματα(και τα ροφήματα μέσα) την ημερα είναι αδιανόητο να χρησιμοποίησης σε όλα 40-50gr πρωτεΐνης αν και εφόσον δεν έχεις φαρμακευτική υποστήριξη,εκεί αλλάζει..Αυτά είναι κατά τα λεγόμενα αθλητιάτρων και διατροφολόγων που ασχολούνται με τον αθλητισμό και όχι από musclemag και τα λοιπά "περιoδικα".Και στη τελική σαν προσωπική εμπειρία έχω κρατήσει τα κιλά μου γύρω στα 6 χρονια με αυτές τις ποσότητες

Αυτο ισχυει για σενα. Δεν ειναι κατι γενικο για να πεις στον αλλο κανε αυτο και κανε εκεινο. Αφου εσενα σε κραταει ετσι τοτε εισαι comple...
Καποιον αλλον αν δεν τον βολευει ομως τι θα του πεις? " μου το ειπε ο διατροφολογος και ο αθλιατρος?" !!!

Αν ο αλλος πρεπει να εχει 7 γευματα με 40-50γρ. πρωτεινη ποιο ειναι το προβλημα? Δεν ειναι δυσκολο να το κανεις...λεφτα θελει και εισαι ok!

Leo Escobar
19-06-12, 20:36
Αυτο ισχυει για σενα. Δεν ειναι κατι γενικο για να πεις στον αλλο κανε αυτο και κανε εκεινο. Αφου εσενα σε κραταει ετσι τοτε εισαι comple...
Καποιον αλλον αν δεν τον βολευει ομως τι θα του πεις? " μου το ειπε ο διατροφολογος και ο αθλιατρος?" !!!

Αν ο αλλος πρεπει να εχει 7 γευματα με 40-50γρ. πρωτεινη ποιο ειναι το προβλημα? Δεν ειναι δυσκολο να το κανεις...λεφτα θελει και εισαι ok!

Εγώ δεν προσπάθησα να επιβάλω σε κανέναν κάντο έτσι,ούτε προπονητής είμαι ούτε αθλητίατρος,,σίγουρα πολλούς δεν τους βολεύει να κάνουν 7 γεύματα την ημερα,αλλα το να κανεις 7 γεύματα με 50gr πρωτεΐνη στο γεύμα δε θα σε βοηθήσει θετικά,Το περίσσευμα της προσλαμβανόμενης πρωτεΐνης οδηγεί σε αυξημένη απέκκριση αζωτούχων ενώσεων από τα ούρα, τα κόπρανα και το δέρμα. Τα αμινοξέα διασπώνται και στη συνέχεια το μη αζωτούχο τμήμα του μορίου αποθηκεύεται ως γλυκογόνο ή λίπος, με αποτέλεσμα την ανάπτυξη παχυσαρκίας,από κει και πέρα το σώμα του καθενός είναι δικό του και το κάνει ότι θέλει και όπως θέλει,ο καθένας κάνει την "ερευνα" του και κρίνει,ασχολούμαι 11 χρονια με την προπονιση και με ενδιαφέρει γενικά το θέμα της διατροφής και το παρακολουθώ.

beefmeup
19-06-12, 21:45
Αν ο αλλος πρεπει να εχει 7 γευματα με 40-50γρ. πρωτεινη ποιο ειναι το προβλημα? Δεν ειναι δυσκολο να το κανεις...λεφτα θελει και εισαι ok!


Εγώ δεν προσπάθησα να επιβάλω σε κανέναν κάντο έτσι,ούτε προπονητής είμαι ούτε αθλητίατρος,,σίγουρα πολλούς δεν τους βολεύει να κάνουν 7 γεύματα την ημερα,αλλα το να κανεις 7 γεύματα με 50gr πρωτεΐνη στο γεύμα δε θα σε βοηθήσει θετικά

παιδια σκεφτειτε λιγο τι γραφετε..
μιλαμε για 350γρ πρωτεινη την μερα..:unsure:
που τα εχετε δει αυτα να γινονται σε μη αγωνιστικους,κ τα εχετε σαν μετρο συγκρισης?
δλδ κανετε μια κουβεντα που βαση δεν εχει..ποιος απο μας περνει τοση πρωτεινη ανα μερα?

Leo Escobar
19-06-12, 22:02
παιδια σκεφτειτε λιγο τι γραφετε..
μιλαμε για 350γρ πρωτεινη την μερα..:unsure:
που τα εχετε δει αυτα να γινονται σε μη αγωνιστικους,κ τα εχετε σαν μετρο συγκρισης?
δλδ κανετε μια κουβεντα που βαση δεν εχει..ποιος απο μας περνει τοση πρωτεινη ανα μερα?

Αδερφέ θα συμφωνήσω μαζί σου και να το κλείσουμε εδώ το όλο θέμα :thumbup:

Devil
21-06-12, 05:20
όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα διατροφής και κάθε 2,5 ώρες trws δε μπορείς να λαμβάνεις κάθε φορα 40-50gr πρωτεΐνης,στο πρωινό μεσημεριανό και βραδινό που είναι τα 3 βασικά ok αλλα από κει και πέρα τα ροφήματα και τα υπόλοιπα γεύματα δε μπορούν να ακολουθούν αυτές τις ποσότητες,τι σου φάνηκε αστείο για να κάνω πλακα? ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείτε σαν ενέργεια και αποβάλεις και στη τουαλέτα αλλα η πρωτεΐνη που δεν χρειάζεσαι "σισορεβετα" σαν λίπος,οποτε όταν trws 7-8 γεύματα(και τα ροφήματα μέσα) την ημερα είναι αδιανόητο να χρησιμοποίησης σε όλα 40-50gr πρωτεΐνης αν και εφόσον δεν έχεις φαρμακευτική υποστήριξη,εκεί αλλάζει..Αυτά είναι κατά τα λεγόμενα αθλητιάτρων και διατροφολόγων που ασχολούνται με τον αθλητισμό και όχι από musclemag και τα λοιπά "περιoδικα".Και στη τελική σαν προσωπική εμπειρία έχω κρατήσει τα κιλά μου γύρω στα 6 χρονια με αυτές τις ποσότητες

οκ τοτε πες τους να σκησουν πτυχεια στεγνα..... και να αρχησουν να διαβαζουν απο εδω....

http://www.chem.uoa.gr/courses/Undergraduate/Biochem/Images/STRYER.JPG

μετα οτι απορειες εχουν μπορουν να περασουν απο το φορουμ να τις λυσουμε.... δωρεαν το κανουμε... δεν θα τους κοστισει τιποτα....;)

CapoFighter
21-06-12, 13:32
παιδια σκεφτειτε λιγο τι γραφετε..
μιλαμε για 350γρ πρωτεινη την μερα..:unsure:
που τα εχετε δει αυτα να γινονται σε μη αγωνιστικους,κ τα εχετε σαν μετρο συγκρισης?
δλδ κανετε μια κουβεντα που βαση δεν εχει..ποιος απο μας περνει τοση πρωτεινη ανα μερα?

Ωχχ μωρε beef , πηρες και συ τα ποστ που ειναι η υπερβολη. Αν καποιος τα εκανε αυτα δεν θα ηταν στο φορουμ να συζηταει για το ενα και για το αλλο ...

beefmeup
22-06-12, 17:12
Ωχχ μωρε beef , πηρες και συ τα ποστ που ειναι η υπερβολη. Αν καποιος τα εκανε αυτα δεν θα ηταν στο φορουμ να συζηταει για το ενα και για το αλλο ...

μα σε αυτα τα ποστ κανατατε αναφορα στις ποσοτητες της πρωτεινης,που σημαινει πως καναντε κουβεντα πανω σε αυτα τα δεδομενα..
δεν ειδα να γραφει κανεις σας κατι διαφορετικο,οποτε πανω σε αυτο που γραφατε απαντησα..

NASSER
25-06-12, 00:15
Μέρος μιας εν εξελίξει μελέτης για τον αντίκτυπο του γάλακτος για κατανάλωση μετά από βαρύ, άρση βαρών, έχει διαπιστώσει ότι το γάλα βοηθά οι αθλούμενοι να κάψουν περισσότερο λίπος. Η μελέτη από ερευνητές στο Πανεπιστήμιο McMaster και δημοσιεύεται σήμερα στο περιοδικό American Journal of Clinical Nutrition, διεξήχθη από το Τμήμα της ομάδας του μεταβολισμού Άσκηση Έρευνας Κινησιολογία, να οδηγήσει από Stuart Phillips.
Οι ερευνητές πήραν τρεις ομάδες των νεαρών ανδρών 18 έως 30 ετών - 56 συνολικά - και να τους φέρει μέσα από μια αυστηρή, πέντε ημερών ανά εβδομάδα πρόγραμμα άρσης βαρών σε μια περίοδο 12 εβδομάδων. Μετά την προπόνηση τους, οι συμμετέχοντες στη μελέτη είτε έπιναν δύο φλιτζάνια άπαχο γάλα, ένα ρόφημα σόγιας με ισοδύναμες ποσότητες πρωτεΐνης και ενέργειας, ή ένα ποτό υδατανθράκων με ένα ισοδύναμο ποσό ενέργειας, η οποία ήταν περίπου το ίδιο με το πόσιμο 600 έως 700 ml από ένα τυπικό αθλητικό ποτό.
Μετά την ολοκλήρωση της μελέτης, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι η ομάδα πόσιμο γάλα είχε χάσει σχεδόν το διπλάσιο λίπος - £ 2 - ενώ η ομάδα των υδατανθράκων ποτό χάσει μια λίβρα του λίπους. Οι σόγιας πόσιμο χάσει καθόλου λίπος. Την ίδια στιγμή, το κέρδος σε μυς ήταν πολύ μεγαλύτερη ανάμεσα στους πότες γάλα από ό, τι είτε η σόγια ή συμμετέχοντες στη μελέτη υδατανθράκων ποτό.
"Η απώλεια του λιπώδους μάζας, ενώ το αναμενόμενο, ήταν πολύ μεγαλύτερη από ό, τι νομίζαμε ότι θα ήταν», λέει ο Phillips, αναπληρωτής καθηγητής της κινησιολογίας στο McMaster. "Νομίζω ότι οι πρακτικές συνέπειες αυτών των αποτελεσμάτων είναι προφανή: αν θέλετε να κερδίσετε το μυ και να χάσετε λίπος, ως αποτέλεσμα της εργασίας έξω, πίνουν γάλα."




Αν και παλιό άρθρο, αξίζει να συζητηθεί. Επίσης κάπου είχα διαβάσει πως το γάλα παρόλο ότι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, έχει υψηλό ινσουλινικό δείκτη.. Ίσως είναι η κύρια αιτία της καλής κατανάλωσης του μετά την προπόνηση σε περίοδο γράμμωσης.

CapoFighter
25-06-12, 10:18
Αν και παλιό άρθρο, αξίζει να συζητηθεί. Επίσης κάπου είχα διαβάσει πως το γάλα παρόλο ότι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, έχει υψηλό ινσουλινικό δείκτη.. Ίσως είναι η κύρια αιτία της καλής κατανάλωσης του μετά την προπόνηση σε περίοδο γράμμωσης.

Η μονη παρατηρηση για να το προσεξουν καποιοι αν δεν το εχουν δει ειναι το γαλα πρεπει να ειναι απαχο ...

sTeLaKoS
25-06-12, 10:24
Γάλα για μεταπροπονητικό ρόφημα
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9560-Γάλα-στην-διατροφη-για-μεταπροπονητικό-ρόφημα)
Σ'αυτό το τόπικ έχουν γίνει εκτεταμένες συζητήσεις περί άπαχου γάλατος μετά τη προπόνηση αλλά και σοκολατούχου. Αξίζει να ξαναρίξουμε μια ματιά :thumbup:

BaamBam
26-06-12, 00:01
Καλησπερα,

Η προπονηση μου μεχρι τωρα ειναι 7 με 8 30 το απογευμα αλλα τωρα λογο υποχρεωσεων θα το παω πιο αργα 8 με 9 30!
Το πριβλημα μου ειναι οτι η διατροφη μου ειναι ισοθερμιδικη και υδατανθρα τρωω τελευταιο γευμα πριν την προπονηση και μετα την προπονηση μου δηλαδη κατα τις 9 30 μπανανουλα και whey και μετα απο μια ωρα γευμα με πρωτεινη σαλατουλα!τωρα που θα παω πιο αργα την προπονηση μου τι να κανω με τη μπανανα??Να την αντικαταστησω με μια κουταλιτσα μελι καλητερα???Γιατι εχει αρκετα σακχαρα και υδατανθρακα τοσο αργα η να πινω μονο τη whey???Επισης μεχρι τωρα τελειωνα ετρωγα μπανα επινα πρωτεινη μετα εκανα στερεο και πριν κοιμηθω γιαουρτακι με καρυδακια,τωρα που θα τα βαλλω ολα αυτα???

Devil
26-06-12, 08:38
Καλησπερα,

Η προπονηση μου μεχρι τωρα ειναι 7 με 8 30 το απογευμα αλλα τωρα λογο υποχρεωσεων θα το παω πιο αργα 8 με 9 30!
Το πριβλημα μου ειναι οτι η διατροφη μου ειναι ισοθερμιδικη και υδατανθρα τρωω τελευταιο γευμα πριν την προπονηση και μετα την προπονηση μου δηλαδη κατα τις 9 30 μπανανουλα και whey και μετα απο μια ωρα γευμα με πρωτεινη σαλατουλα!τωρα που θα παω πιο αργα την προπονηση μου τι να κανω με τη μπανανα??Να την αντικαταστησω με μια κουταλιτσα μελι καλητερα???Γιατι εχει αρκετα σακχαρα και υδατανθρακα τοσο αργα η να πινω μονο τη whey???Επισης μεχρι τωρα τελειωνα ετρωγα μπανα επινα πρωτεινη μετα εκανα στερεο και πριν κοιμηθω γιαουρτακι με καρυδακια,τωρα που θα τα βαλλω ολα αυτα???

βασικα τι βαλεις υδατανθρακα τι οχι το ιδιο ειναι..... αν ο συνολικος υδατανθρακας μου παιρνεις μεσα στη μερα ειναι ο ιδιος τοτε δεν θα εχεις προβλημα....

οποτε καντο οπως σε βολευει φτανει τα μακροσυστατικα μεσα στη μερα να ειναι τα ιδια...;)

Bellerophont
26-06-12, 10:03
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου post.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μεταπροπονητικό μου γεύμα, το οποίο αποτελείται από 2 μπανάνες με το τέλος της άσκησης και μισό grapefruit στημένο και 6 βραστά ασπράδια αυγού 20 λεπτά μετά το τέλος της προπόνησης.

2 μπανάνες είναι καλά ή και με 1 μπανάνα γίνεται δουλειά? 6 ασπράδια είναι αρκετή δόση πρωτείνης ή θέλει περισσότερα? Το μεταπροπονητικο μου γεύμα είναι το προτελευταίο γευμα της ημέρας μου. Το τελευταίο γεύμα (βραδινό) το κάνω 2μιση με 3 ώρες μετά. Μήπως πρέπει να γίνεται νωρίτερα?

Είμαι 24 ετών, 1.80 ύψος, 70 κιλά, γυμνάζομαι για φυσική κατάσταση, ευεξία με έμφαση στο χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους-γράμμωση.

Ακολουθώ αυτό το γεύμα μεταπροπονητικά πιστεύοντας πως τα ασπράδια έχουν υψήλης βιολογικής αξίας πρωτείνη που απορροφάται άμεσα, τις μπανάνες γιατί επαναφέρουν τα επίπεδα γλυκογόνου και βοηθάνε στην καλύτερη αφομίωση της πρωτείνης και ο χυμός γκρέιπφρουτ έχει την βιταμίνη C που θα τονώσει τον οργανισμό μου.

Devil
26-06-12, 10:45
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην παρέα και αυτό είναι το πρώτο μου post.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το μεταπροπονητικό μου γεύμα, το οποίο αποτελείται από 2 μπανάνες με το τέλος της άσκησης και μισό grapefruit στημένο και 6 βραστά ασπράδια αυγού 20 λεπτά μετά το τέλος της προπόνησης.

2 μπανάνες είναι καλά ή και με 1 μπανάνα γίνεται δουλειά? 6 ασπράδια είναι αρκετή δόση πρωτείνης ή θέλει περισσότερα? Το μεταπροπονητικο μου γεύμα είναι το προτελευταίο γευμα της ημέρας μου. Το τελευταίο γεύμα (βραδινό) το κάνω 2μιση με 3 ώρες μετά. Μήπως πρέπει να γίνεται νωρίτερα?

Είμαι 24 ετών, 1.80 ύψος, 70 κιλά, γυμνάζομαι για φυσική κατάσταση, ευεξία με έμφαση στο χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους-γράμμωση.

Ακολουθώ αυτό το γεύμα μεταπροπονητικά πιστεύοντας πως τα ασπράδια έχουν υψήλης βιολογικής αξίας πρωτείνη που απορροφάται άμεσα, τις μπανάνες γιατί επαναφέρουν τα επίπεδα γλυκογόνου και βοηθάνε στην καλύτερη αφομίωση της πρωτείνης και ο χυμός γκρέιπφρουτ έχει την βιταμίνη C που θα τονώσει τον οργανισμό μου.

τα επιπεδα γλυκογονου θα επανελθουν ετσι κι αλλιως.... και οι πηγες με φρουκτοζη δεν ειναι οι καταληλες για αυτο λογο του οτι αναπληρωνουν το υπατικο γλυκογονο.... απο εκει και περα δεν βοηθανε στην καλητερη αφομιωση της πρωτεινης.... καλα για την C μην τρελενεσαι....

απο εκει και περα αν σου αρεσει το κρατας ετσι.... εφοσον δεν χρησιμοποιεις σκονες κτλ κτλ για να εχεις μια πιο γρηγορη αποροφηση.... θα ελεγα πως θα ηταν καλητερο να φας ενα κομματι κρεας μαζι με ρυζι,μακαρονια κτλ κτλ....

Bellerophont
26-06-12, 11:47
τα επιπεδα γλυκογονου θα επανελθουν ετσι κι αλλιως.... και οι πηγες με φρουκτοζη δεν ειναι οι καταληλες για αυτο λογο του οτι αναπληρωνουν το υπατικο γλυκογονο.... απο εκει και περα δεν βοηθανε στην καλητερη αφομιωση της πρωτεινης.... καλα για την C μην τρελενεσαι....

απο εκει και περα αν σου αρεσει το κρατας ετσι.... εφοσον δεν χρησιμοποιεις σκονες κτλ κτλ για να εχεις μια πιο γρηγορη αποροφηση.... θα ελεγα πως θα ηταν καλητερο να φας ενα κομματι κρεας μαζι με ρυζι,μακαρονια κτλ κτλ....

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αν και απογοητέυτηκα λίγο με την μπανάνα.. Την θεωρούσα must για μετά από προπόνηση. Είναι σοφό να τις αντικαταστήσω με βραστή πατάτα? (1 ή 2?) Και θεωρείς καλύτερο 100γ κρέας, κοτόπουλο ή τόνο από 6 βραστά ασπράδια αυγού?

Devil
26-06-12, 11:51
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αν και απογοητέυτηκα λίγο με την μπανάνα.. Την θεωρούσα must για μετά από προπόνηση. Είναι σοφό να τις αντικαταστήσω με βραστή πατάτα? (1 ή 2?) Και θεωρείς καλύτερο 100γ κρέας, κοτόπουλο ή τόνο από 6 βραστά ασπράδια αυγού?

ναι εφοσον εισαι με στερεο γευμα... τοτε καλητερα να πας σε κρεας και πατατες πχ....

ουσιαστικα το μεταπροπονητικο με σκονες.... πχ... μαλτο + whey... το κανεις για να φας πιο γρηγορα το επομενο γευμα.... ουσιαστικα για να μαζεψεις οσο περισσοτερα μακροσυστατικα μπορεις μετα την προπο.....

εφοσον δεν εχεις στη διαθεση σου σκονες..... τοτε απλα βαλε ενα μεγαλο στερεο γευμα με υδατανθρακες και πρωτεινες... ;)

kostas321
26-06-12, 21:06
Παιδια,θελω να ρωτησω κατι.. ειμαι 1.93 100 κιλα περιπου,αλιπη μαζα δε ξερω,ειμαι στη γραμμωση για μεταπροπονητικο κατ ευθειαν απ τα βαρη μαζι με τη πρωτεινη να παρω δεξτροζη?Κατι ειχα διαβασει για φρουτα αλλα αναιρεθηκε λογω φρουκτοζης.. Να παρω λοιπον δεξτροζη,χρειαζεται τιποτα αλλο? Σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα :unsure:

lila_1
26-06-12, 22:26
Παιδια,θελω να ρωτησω κατι.. ειμαι 1.93 100 κιλα περιπου,αλιπη μαζα δε ξερω,ειμαι στη γραμμωση για μεταπροπονητικο κατ ευθειαν απ τα βαρη μαζι με τη πρωτεινη να παρω δεξτροζη?Κατι ειχα διαβασει για φρουτα αλλα αναιρεθηκε λογω φρουκτοζης.. Να παρω λοιπον δεξτροζη,χρειαζεται τιποτα αλλο? Σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα :unsure:

όχι όχι όχι μη πάρεις τίποτα άλλο εκτός πρωτείνης (κ κρεατίνης αν παίρνεις)
ΟΧΙ υ/κα μετά από προπόνηση αν είσαι στη γράμμωση

kostas321
26-06-12, 23:31
όχι όχι όχι μη πάρεις τίποτα άλλο εκτός πρωτείνης (κ κρεατίνης αν παίρνεις)
ΟΧΙ υ/κα μετά από προπόνηση αν είσαι στη γράμμωση

οποτε να φαω κανονικα ρυζι η πατατα κτλπ 1-2 ωρες μετα τη προπ ε? Δε θα γινε τιποτα με τους μυς,εννοω να οξυδωθουν η τιποτα τετοιο που χω διαβασει για την ελλειψη υδατ/κα..

lila_1
26-06-12, 23:40
οχι ούτε καν

Φάε κανονικά το γεύμα σου μετά..

kostas321
26-06-12, 23:43
οχι ούτε καν

Φάε κανονικά το γεύμα σου μετά..

Ενταξει,σε ευχαριστω πολυ :D

kostas321
27-06-12, 10:30
Να ρωτησω και κατι αλλο τωρα που μου ρθε:P
αν πιω μετα τα βαρη και τους κοιλιακους τη πρωτεινη και τρεξω μετα κανα 15-20 λεπτο θα την εχω χονεψει και θα καιω απο πρωτεινη η δε θα χει γινει η χονεψη ακομα και θα καιω κανονικα λιπος και γλυκογνο?

BaamBam
27-06-12, 10:52
Να ρωτησω και κατι αλλο τωρα που μου ρθε:P
αν πιω μετα τα βαρη και τους κοιλιακους τη πρωτεινη και τρεξω μετα κανα 15-20 λεπτο θα την εχω χονεψει και θα καιω απο πρωτεινη η δε θα χει γινει η χονεψη ακομα και θα καιω κανονικα λιπος και γλυκογνο?

Αμα πιεις την πρωτεινη και πας να τρεξεις το πιο πιθανο ειναι να ξερασεις!!Οποτε τρεξε και πιεσ την μετα δεν εγινε και τιποτα!!! :welcome:

Galthazar
27-06-12, 12:42
ειναι μικρο το διαστημα αρα δεν υπαρχει προβλημα...παρε την πρωτεινη μετα το τελος της προπονησης

αν ηταν μεγαλης διαρκειας και το αεροβιο τοτε θα συζηταγαμε για την ληψη αμινοξεων

kostas321
27-06-12, 17:29
ok,θα την παιρνω μετα το τελος της αεροβιας..
ευχαριστω πολυ παιδια!!

pitsiix
29-06-12, 21:34
Για σας παιδιά μόλις τελειωσα την προπόνηση μου και δεν ξέρω τι διατροφή να ακολουθήσω για γράμμωση και κάψιμο λίπους κάτι στα γρήγορα υπάρχει?

DimitrisT
29-06-12, 21:40
Υπαρχει ολοκληρο sticky για αυτο που ρωτας, δεν το ειδες;
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?12587-%CE%BF%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF.

KES
29-06-12, 21:41
καλησπερα σε ολους! ειμαι 21 χρονο 74 κιλα (10% λιπος) 1.76 υψος... στοχος μου ειναι να κρατησω οσο μικροτερο ποσοστο λιπους γινετε...οπωσ καταλαβατε βρισκομαι σε γραμμωση!!
... αμεσως μετα το τελος της προπονησης ενας ββ μου ειπε να περνω αμινοξεα υγρης μορφης και να κοψω την προτεινη,κ ετσι εκανα.. το τεραστιο ερωτημα που με απασχολει ειναι ποση ωρα μετα θα φαω και τι??? συνηθως τρωω 15 λεπτα μετα πατατα με αυγα(ασπραδια μονο) ή κοτοπουλο. περιμενω τις προτασεις σας...

pitsiix
29-06-12, 22:14
Δυστυχώς όχι αλλα θέλω για τον δικό μου τομέα που είναι η πυγμαχία ο γενικά αν με καταλαβαίνεις ;)

nikoskaz
02-07-12, 12:32
σε φαση ογκου αν αμεσως μετα την προπονηση χρησιμοποιω waxy maize , παιρνω και πρωτεινη αμεσως η περιμενω κανα 15λ?

s0k0s
02-07-12, 12:34
σε φαση ογκου αν αμεσως μετα την προπονηση χρησιμοποιω waxy maize , παιρνω και πρωτεινη αμεσως η περιμενω κανα 15λ?

Βαλε το μαζι με την πρωτεινη..

nikoskaz
02-07-12, 12:40
Βαλε το μαζι με την πρωτεινη..

οκ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Eddie
02-07-12, 12:41
σε φαση ογκου αν αμεσως μετα την προπονηση χρησιμοποιω waxy maize , παιρνω και πρωτεινη αμεσως η περιμενω κανα 15λ?

Παιρνεις το waxy και μετα απο ενα τεταρτο την πρωτεινη γιατι αν τα παρεις μαζι η πρωτεινη θα καθυστερησει κατα πολυ την απορροφηση του waxy maize οποτε στην ουσια το εχεις τσαμπα..απ τη στιγμη που θα μπορουσες να χεις οποιοδηποτε φθηνοτερο υδατ :thumbup:

s0k0s
02-07-12, 12:43
Παιρνεις το waxy και μετα απο ενα τεταρτο την πρωτεινη γιατι αν τα παρεις μαζι η πρωτεινη θα καθυστερησει κατα πολυ την απορροφηση του waxy maize οποτε στην ουσια το εχεις τσαμπα..απ τη στιγμη που θα μπορουσες να χεις οποιοδηποτε φθηνοτερο υδατ :thumbup:

Οποτε σορυ για την απαντηση που εδωσα, πιστευα οπως καθε υ/α ετσι κ εδω.

Ναι ε; Βασιλη δεξτροζυ ή μαλτοδεξ. αυτα μαζι με το ροφημα ομως ετσι;

Eddie
02-07-12, 13:12
Χμμ γι αυτα δε ξερω σιγουρα μιας και δεν εχω παρει ποτε..αλλα νομιζω ναι,μαζι με την πρωτεινη αυτα :thumbup:

KES
04-07-12, 18:29
καλησπερα σε ολους! ειμαι 21 χρονο 72 κιλα (8% λιπος) 1.76 υψος... στοχος μου ειναι να κρατησω οσο μικροτερο ποσοστο λιπους γινετε...οπωσ καταλαβατε βρισκομαι σε γραμμωση!!
... αμεσως μετα το τελος της προπονησης ενας ββ μου ειπε να περνω αμινοξεα υγρης μορφης(πηρα υγρης μορφης) και να κοψω την προτεινη,κ ετσι εκανα.. το τεραστιο ερωτημα που με απασχολει ειναι ποση ωρα μετα θα φαω και τι??? συνηθως τρωω 15 λεπτα μετα πατατα με αυγα(ασπραδια μονο) ή κοτοπουλο. περιμενω τις προτασεις σας...

καμια λυση στο προβλημα μου?:(

sTeLaKoS
04-07-12, 18:31
Σωστά το κάνεις. 20 λεπτά μετά τα άμινο μπορείς να φας το στερεό σου γεύμα. (Λίγο υδατ και πρωτείνη)

KES
04-07-12, 18:38
εδω κ 1.5μηνα τρωω 1/2πατατα και λεω να τρωω 1 γτι συνεχιζω να χανω και δεν θελς να πεσω κατω απ τα 70...
οι κοιλιακοι μου ειναι πολυ καλοι οπως και η φλεβικοτητα!! (αν δεν πενεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει..);)
δεν νομιζω αν κανω τν μιση πατατα μια να θολοσω σωστα? καρμπς χρεισιμοποιω τ πρωι και γυρς απ τν προπονηση...

Giannistzn
04-07-12, 21:12
Πιθανως δεν θα σου κανει διαφορα. Αλλα ολα εχουν να κανουν με τις συνολικες θερμιδες της μερας. Και 1 πατατα να φας, μπορει να συνεχισεις να χανεις.

Πηγη πρωτεΐνης μαζι με την πατατα δεν εχεις? Γιατι σκετη η πατατα δεν εχει και τοσο νοημα

KES
05-07-12, 02:18
Πιθανως δεν θα σου κανει διαφορα. Αλλα ολα εχουν να κανουν με τις συνολικες θερμιδες της μερας. Και 1 πατατα να φας, μπορει να συνεχισεις να χανεις.

Πηγη πρωτεΐνης μαζι με την πατατα δεν εχεις? Γιατι σκετη η πατατα δεν εχει και τοσο νοημα

αυτο εννοειτε! πρωτεινη 25με 35γρ κ στα 5 γευματα της μερας!!

Bellerophont
20-07-12, 20:26
Καλησπέρα παίδες.

Θέλω τη γνώμη σας.

Προπόνηση 18:00 - 18:45
Γεύμα 18:45 - 19:55 το οποίο αποτελείται από 7 ασπράδια και μία βραστή πατάτα 200γρ με λίγα μπαχαρικά.
Βραδινό 22:30 το οπόιο αποτελείται από 225γρ cottage cheese 2,2% λιπαρά και 1 κ.σ. λινέλαιο.

Πως σας φαίνεται?

tolis93
20-07-12, 20:43
Καλησπέρα παίδες.

Θέλω τη γνώμη σας.

Προπόνηση 18:00 - 18:45
Γεύμα 18:45 - 19:55 το οποίο αποτελείται από 7 ασπράδια και μία βραστή πατάτα 200γρ με λίγα μπαχαρικά.
Βραδινό 22:30 το οπόιο αποτελείται από 225γρ cottage cheese 2,2% λιπαρά και 1 κ.σ. λινέλαιο.

Πως σας φαίνεται?

μια χαρα σε βρισκω:thumbup:

Bellerophont
20-07-12, 22:14
Καλησπέρα παίδες.

Θέλω τη γνώμη σας.

Προπόνηση 18:00 - 18:45
Γεύμα 18:45 - 19:55 το οποίο αποτελείται από 7 ασπράδια και μία βραστή πατάτα 200γρ με λίγα μπαχαρικά.
Βραδινό 22:30 το οπόιο αποτελείται από 225γρ cottage cheese 2,2% λιπαρά και 1 κ.σ. λινέλαιο.

Πως σας φαίνεται?

H ώρα στο μεταπροπονητικό είναι 18:45 - 18:55. (τυπογραφικό λάθος)

-Nikolakis-
21-07-12, 10:28
όχι όχι όχι μη πάρεις τίποτα άλλο εκτός πρωτείνης (κ κρεατίνης αν παίρνεις)
ΟΧΙ υ/κα μετά από προπόνηση αν είσαι στη γράμμωση

Χωρις να θελω να κουρασω,οποιος εχει διαθεση θα μπορουσε να εξηγησει με δυο λογια γιατι αυτο??

tyler_durden
21-07-12, 11:45
στη γραμμωση υδατανθρακα μονο γυρω απο την προπονηση λεω εγω..
μεταπροπονητικα,ο υδατανθρακας θα παει σιγουρα εκει που τον θες(αποκατασταση κ.ο.κ)..απο σκονες βιταργκο,και κανα 45λεπτο μετα και απο φαγητο..

beefmeup
21-07-12, 13:07
Χωρις να θελω να κουρασω,οποιος εχει διαθεση θα μπορουσε να εξηγησει με δυο λογια γιατι αυτο??

γιατι δεν εχει να σου προσφερει κ τπτ σε εκεινη την φαση..
αν εισαι σε περιοδο χασιμου κιλων,παλι ειναι μουφα να παρεις υ/α κ θερμιδες απο εκει,κ αντ αυτου να μην προτιμησεις ενα καλο μεταπροπονητικο με κανονικο υ/α χωρις σκονες κλπ,με την εννοια πως θα εχεις κοψει φαι,οποτε γιατι να προτιμησεις σκονη.
αν εισαι σε περιοδο ογκου εκει μπορεις να παρεις σκονη για να συμπληρωσεις εξτρα θερμιδες,αλλα κ παλι εγω θα προτιμουσα αλλου ειδους υ/α σε καποιο γευμα.

ARIS1914
22-07-12, 18:37
Καλησπερα σε ολους!
Θελω να σας ρωτησω, το κολυμπι στην θαλασσα ειναι και αυτο προπονηση! Παλι πρεπει να καταναλωνω υδατανθρακες μετα ;
Βασικα μια επιπλεον ερωτηση που θα επρεπε να το βαλω στο γενικες ερωτησεις διατροφης ομως τα βαζω ολα εδω.
Εδω που βρισκομαι παω καθημερινα θαλασσα ξυπναω 11 και 11:15 με 1:45 ειμαι εκει..φυσικα δε κολυμπαω ολη αυτη την ωρα,
παω παντα με αδειο στομαχι και αργοτερα τρωω στις 2 η ωρα για πρωινο 1 μπολ δημητριακα με γαλα και μια φετα ψωμι με γαλοπουλα
υστερα το μεσημεριανο ειναι στις 5:30,υπαρχει κατι λαθος σε αυτο; καθε συμβουλη θα ηταν χρησημη!
Καλο καλοκαιρι σε ολους
(Ειμαι 17 χρονων, 1.71 και 80 κιλα, στοχος μου να χασω ακομα 6-7 κιλα να καψω λιπος και να μην χασω μυικη μαζα)

ARIS1914
26-07-12, 17:03
παίδες μπορει καποιος να σχολιασει κατι για το απο πανω σχολιο;
επειδη συνεχιζω να το εφαρμοζω ολο αυτο και αμα ειναι λαθος πρεπει να το σταματησω!

TheEnonymous
04-08-12, 18:55
Παιδια,θελω να ρωτησω κατι πανω στα αυγα.Πειραζει αμα τρως καθε μερα 6 αυγα(επιπτωσεις στηνυγεια κλπ)??(ασπραδια,για μετα τη γυμναστικη)

magavaTOUT
04-08-12, 19:33
ασπραδια και 16 να τρως δεν εχεις θεμα. Για τους κροκους εχουν βγει διαφορες ερευνες κατα καιρους αλλα ας μην το ανοιξουμε αυτο το θεμα, υπαρχει τοπικ νομιζω. Οποιος παντως δεν τρωει τους κροκους του μπορει να μου τους στειλει!

TheEnonymous
09-08-12, 16:13
Η δεξτροζη τι ακριβως ειναι?και πως μπορουμε να τη ζητησουμε?(απο φαρμακεια).
Προτεινεται και σε εφηβους?

s0k0s
09-08-12, 16:19
Η δεξτροζη τι ακριβως ειναι?και πως μπορουμε να τη ζητησουμε?(απο φαρμακεια).
Προτεινεται και σε εφηβους?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2448-%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%B7&highlight=%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B6%CF%85

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4978-%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B6%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7

TeoNewLife
09-08-12, 16:53
Παιδια,θελω να ρωτησω κατι πανω στα αυγα.Πειραζει αμα τρως καθε μερα 6 αυγα(επιπτωσεις στηνυγεια κλπ)??(ασπραδια,για μετα τη γυμναστικη)


Τρώγοντας ένα αυγό μαζί με τον κρόκο κερδίζεις βιταμίνες A, D και E. ( ειδικά για την βιταμίνη D στην οποία ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπινων οργανισμών υστερεί απο αυτή )
Επίσης κερδίζεις διπλή πρωτείνη, την οποία τη χρειάζεσαι καθημερινώς σε μεγάλες ποσότητες απο τη στιγμή που χτίζεις το μυικό σου σύστημα.
Καλό θα ήταν να τρως ολόκληρα αυγά 3 με 4 φορές την εβδομάδα στις ημέρες της προπόνησής σου, και τις υπόλοιπες μόνο τα ασπράδια για να μην ανεβάσεις υψηλά επίπεδα χοληστερίνης.\

Ελπίζω να βοήθησα κατά ένα μέρος.

s0k0s
09-08-12, 16:57
Τρώγοντας ένα αυγό μαζί με τον κρόκο κερδίζεις βιταμίνες A, D και E. ( ειδικά για την βιταμίνη D στην οποία ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπινων οργανισμών υστερεί απο αυτή )
Επίσης κερδίζεις διπλή πρωτείνη, την οποία τη χρειάζεσαι καθημερινώς σε μεγάλες ποσότητες απο τη στιγμή που χτίζεις το μυικό σου σύστημα.
Καλό θα ήταν να τρως ολόκληρα αυγά 3 με 4 φορές την εβδομάδα στις ημέρες της προπόνησής σου, και τις υπόλοιπες μόνο τα ασπράδια για να μην ανεβάσεις υψηλά επίπεδα χοληστερίνης.\

Ελπίζω να βοήθησα κατά ένα μέρος.

Εγω τρωω εδω και μηνες 10 ολοκληρα αυγα την ημερα και δεν εχω θεμα με την χοληστερινη. (το ιδιο και ο σποτερ μου)
Βασικα πιστευω ειναι αναλογος και τον οργανισμο, κανενας δεν ειναι ιδιος.
Αν και ειχα διαβασει καποτε ενα αρθρο στο φορουμ μας (οπου τωρα δεν υπαρχει δεν μου βγαζει το λινκ ενω το ειχα σοσμενο) οτι ειναι μυθος αυτο με τον κροκο που λενε.. Αμα δεν εχει καποιος θεμα με την χοληστερινη μπορει να φαει κανονικα. Ενας παχυσαρκος ομως θα εχει προβλημα..

TeoNewLife
09-08-12, 17:31
Εγω τρωω εδω και μηνες 10 ολοκληρα αυγα την ημερα και δεν εχω θεμα με την χοληστερινη. (το ιδιο και ο σποτερ μου)
Βασικα πιστευω ειναι αναλογος και τον οργανισμο, κανενας δεν ειναι ιδιος.
Αν και ειχα διαβασει καποτε ενα αρθρο στο φορουμ μας (οπου τωρα δεν υπαρχει δεν μου βγαζει το λινκ ενω το ειχα σοσμενο) οτι ειναι μυθος αυτο με τον κροκο που λενε.. Αμα δεν εχει καποιος θεμα με την χοληστερινη μπορει να φαει κανονικα. Ενας παχυσαρκος ομως θα εχει προβλημα..

Είναι ακριβώς όπως το'πες και κακώς δεν το ανέφερα πριν, είναι καθαρά θέμα οργανισμού.
Πάντως μπράβο που μπορείς και καταναλώνεις τόσους κρόκους μέσα σε μια ημέρα.
Εγώ μοιράζω καθημερινά στον οργανισμό μου απο διάφορα τρόφιμα με πρωτείνη συμπεριλαμβανομένων και των κρόκων.

Κι ένα Tip: Τα επίπεδα χοληστερίνης μπορείς να τα δεις μια φορά το χρόνο απ τις γενικές εξετάσεις.

s0k0s
09-08-12, 17:50
Είναι ακριβώς όπως το'πες και κακώς δεν το ανέφερα πριν, είναι καθαρά θέμα οργανισμού.
Πάντως μπράβο που μπορείς και καταναλώνεις τόσους κρόκους μέσα σε μια ημέρα.
Εγώ μοιράζω καθημερινά στον οργανισμό μου απο διάφορα τρόφιμα με πρωτείνη συμπεριλαμβανομένων και των κρόκων.

Κι ένα Tip: Τα επίπεδα χοληστερίνης μπορείς να τα δεις μια φορά το χρόνο απ τις γενικές εξετάσεις.

;)
Σωστος ναι.
Ναι κανω γενικες εξετασεις καθε 6μηνες, μεχρι στιγμης ειμαι οκ. (εχουμε εδω που λεμε για τις εξετασεις αιματος να ξες, (διοτι εισαι νεος απο τι προσεξα) http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6520-%CE%95%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-amp-%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%89%CE%BD. ))
Ο κροκος οπως διαβασα ειναι πολυ θρεπτικος οποτε κριμα ειναι να μην τον καταναλωνουμε (οσοι μπορουμε). Παλιοτερα που δεν το γνωριζα ετρωγα μονο ασπραδια δυστηχως. 60αυγα καθε βδομαδα μου φευγουν περιπου.

tolis93
09-08-12, 19:44
Καλησπερα σε ολους!
Θελω να σας ρωτησω, το κολυμπι στην θαλασσα ειναι και αυτο προπονηση! Παλι πρεπει να καταναλωνω υδατανθρακες μετα ;
Βασικα μια επιπλεον ερωτηση που θα επρεπε να το βαλω στο γενικες ερωτησεις διατροφης ομως τα βαζω ολα εδω.
Εδω που βρισκομαι παω καθημερινα θαλασσα ξυπναω 11 και 11:15 με 1:45 ειμαι εκει..φυσικα δε κολυμπαω ολη αυτη την ωρα,
παω παντα με αδειο στομαχι και αργοτερα τρωω στις 2 η ωρα για πρωινο 1 μπολ δημητριακα με γαλα και μια φετα ψωμι με γαλοπουλα
υστερα το μεσημεριανο ειναι στις 5:30,υπαρχει κατι λαθος σε αυτο; καθε συμβουλη θα ηταν χρησημη!
Καλο καλοκαιρι σε ολους
(Ειμαι 17 χρονων, 1.71 και 80 κιλα, στοχος μου να χασω ακομα 6-7 κιλα να καψω λιπος και να μην χασω μυικη μαζα)

μια χαρα ειναι σαν να κανεις πρωινο αεροβιο ουσιαστικα. αλλα γιατι τοσες ωρες νηστικος?εννοω οτι οκ αν δεν τρως γιατι απλα δεν εχεις ορεξη κ δε πεινας εισαι κομπλε(αφηνεις κ τις ορμονες σ να ερθουν σε φυσιολογικα επιπεδα μετα το ξυπνημα απο μονες τους) τωρα αν το κανεις για να κανεις αεροβιο με αδειο στομαχι.παιρνε κανα τοστακι στη παραλια μαζι σ

TheEnonymous
09-08-12, 21:15
:clap:

demisteus
09-08-12, 21:30
παιδια ειναι ευκολο να μου πειτε μεταπροπονητικα ποσα γρμ απλου υδατανθρακα χρειαζονται??μπορω να τρωω μελι, ακομα και ζαχαρη δλδ??η οχι?και ποσο μελι περιπου?ενα κουταλακι του γλυκου η παραπανω?

beefmeup
11-08-12, 00:09
αν περνεις αρκετο υ/α μεσα στην μερα απο την διατροφη σου,δεν ειναι απαραιτητος στο μεταπροπονητικο.
η μια,η αλλη ειναι.
διαλεγεις κ περνεις.

TeoNewLife
11-08-12, 11:15
Υπολόγισε οτι καθημερινά το 30% απο το διατροφικό σου πλάνο πρέπει να περιέχονται απο καλούς υδατάνθρακες ( εάν δεν θέλεις να χάσεις βάρος ).
Όμως άμα είσαι δραστήριο άτομο με έντωνο και πλούσιο πρόγραμμα με βάρη και αερόβια, σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Irriversible
18-08-12, 13:59
Τι γνωμη εχετε για ξερα συκα στο μεταπροπονητικο? Νομιζω πληρει ολες τις προυποθεσεις (σχεδον μονο σακχαρα, υψηλη περιεκτηκοτητα σε υ/κες, υψηλο GI)

TheEnonymous
18-08-12, 15:07
Τρώγοντας ένα αυγό μαζί με τον κρόκο κερδίζεις βιταμίνες A, D και E. ( ειδικά για την βιταμίνη D στην οποία ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπινων οργανισμών υστερεί απο αυτή )
Επίσης κερδίζεις διπλή πρωτείνη, την οποία τη χρειάζεσαι καθημερινώς σε μεγάλες ποσότητες απο τη στιγμή που χτίζεις το μυικό σου σύστημα.
Καλό θα ήταν να τρως ολόκληρα αυγά 3 με 4 φορές την εβδομάδα στις ημέρες της προπόνησής σου, και τις υπόλοιπες μόνο τα ασπράδια για να μην ανεβάσεις υψηλά επίπεδα χοληστερίνης.\

Ελπίζω να βοήθησα κατά ένα μέρος.

:clap::clap:

Nikos20man
28-08-12, 16:23
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,
ΚΑΘΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΤΕΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΟΓΚΟΥ(ΝΟΜΙΖΩ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


***Γραφουμε με μικρους χαρακτηρες,στην γλωσσα του ιντερνετ τα κεφαλαια δηλωνουν ότι φωναζουμε.Mods Team***

Kris994
30-08-12, 02:03
Παιδια καλησπερα.διαβασα καπου οτι η προσληψη ζαχαρης αμεσως μετα το περας της προπονησεως βοηθαει.Θελω αν το δει καποιος που ασχολειται η γνωριζει αν μπορει να μου δωσει απαντηση(Βασικα το ειδα σε ενα αγγλικο σαιτ και απο αγγλικα δεν ειμαι και πολυ μπροστα :( )

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 02:42
η προσληψη σακχαρων,απλου υδατανθρακα(μονοσακχαριτες-δισακχαριτες/δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη)πρεπει να γινεται αμεσως μετα το περας της προπονησης με βαρη.ο λογος ειναι διπλος-1)οι αποθηκες γλυκογονου θα γεμισουν,ωστε την επομενη φορα να ειναι ετοιμες για αναλωση και 2)ο απλος υδατανθρακας θα δωσει το ερεθισμα στο παγκρεας για την παραγωγη ινσουλινης,μιας αναβολικης-θρεπτικης και αντι-καταβολικης ορμονης.η ινσουλινη βαζει ολα τα διατροφικα στοιχεια μεσα στο μυικο κυταρο(αμινοξεα,γλυκογονο,βιταμινες,μεταλα,κρεατινη)και καταστελει την παραγωγη της μεταπροπονητικης κορτιζολης,μιας αντιφλεγμονωδους ορμονης που παραγεται απο τα επινεφριδια.

Kris994
30-08-12, 02:49
η προσληψη σακχαρων,απλου υδατανθρακα(μονοσακχαριτες-δισακχαριτες/δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη)πρεπει να γινεται αμεσως μετα το περας της προπονησης με βαρη.ο λογος ειναι διπλος-1)οι αποθηκες γλυκογονου θα γεμισουν,ωστε την επομενη φορα να ειναι ετοιμες για αναλωση και 2)ο απλος υδατανθρακας θα δωσει το ερεθισμα στο παγκρεας για την παραγωγη ινσουλινης,μιας αναβολικης-θρεπτικης και αντι-καταβολικης ορμονης.η ινσουλινη βαζει ολα τα διατροφικα στοιχεια μεσα στο μυικο κυταρο(αμινοξεα,γλυκογονο,βιταμινες,μεταλα,κρεατινη)και καταστελει την παραγωγη της μεταπροπονητικης κορτιζολης,μιας αντιφλεγμονωδους ορμονης που παραγεται απο τα επινεφριδια.

Δηλαδη ενα σοκολατουχο γαλα με ζαχαρη μετα την προπονηση θα ηταν οτι πρεπει????

kokolakis
30-08-12, 05:07
οχι γτ το γαλα καθυστερει την απορροφηση της πρωτεινης... ασπραδια με μπανανα ή μελι ειναι οτι πρεπει

tolis93
30-08-12, 09:20
οχι γτ το γαλα καθυστερει την απορροφηση της πρωτεινης... ασπραδια με μπανανα ή μελι ειναι οτι πρεπει

αυτο δεν ισχυει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22000-O%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B1

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 09:47
1)η καζεινη ειναι αποριπτεα μεταπροπονητικως,διοτι ειναι πρωτεινη βραδεας αποδεσμευσης.ως εκ τουτου,την καθιστα ιδανικη για πριν το βραδυνο υπνο.2)η απομονωμενη-υδρολυμενη πρωτεινη ορου γαλακτος,ειναι αμεσα αποροφησιμη και με τη μεγαλυτερη συγκεντρωση διακλαδισμενων αμινοξεων(λευκινης-ισολευκινης-βαλινης)αλλα και γλουταμινικου οξεως που ειναι αντικαταβολικα.3)η ιδεα της αλβουμινης ειναι κι εκεινη αποριπτεα,για τον ιδιο λογο με την καζεινη.με αλλα λογια η πρωτεινες γαλα-αβγου πρεπει να λαμβανονται με την πρωινη εγερση και πριν το βραδυνο υπνο για αργη αποδεσμευση.

tolis93
30-08-12, 09:52
για την αλβουμινη δε το ξερα.η παραπανω ερευνα ομως αναφερει οτι υπαρχει εξισου καλη συγκεντρωση αμινοξεων και απο πρωτεινη ορου γαλακτος και απο καζεινη:unsure:

tasos2
30-08-12, 10:09
η προσληψη σακχαρων,απλου υδατανθρακα(μονοσακχαριτες-δισακχαριτες/δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη)πρεπει να γινεται αμεσως μετα το περας της προπονησης με βαρη.ο λογος ειναι διπλος-1)οι αποθηκες γλυκογονου θα γεμισουν,ωστε την επομενη φορα να ειναι ετοιμες για αναλωση και 2)ο απλος υδατανθρακας θα δωσει το ερεθισμα στο παγκρεας για την παραγωγη ινσουλινης,μιας αναβολικης-θρεπτικης και αντι-καταβολικης ορμονης.η ινσουλινη βαζει ολα τα διατροφικα στοιχεια μεσα στο μυικο κυταρο(αμινοξεα,γλυκογονο,βιταμινες,μεταλα,κρεατινη)και καταστελει την παραγωγη της μεταπροπονητικης κορτιζολης,μιας αντιφλεγμονωδους ορμονης που παραγεται απο τα επινεφριδια.

Ειχα ανεβασει ενα αρθρο (αλλα μαλλον το εσβησαν) που ελεγε οτι μετα απο καποια ερευνα κατεληξαν στο οτι οι υδατανθρακες παραμενουν θεατες στη διαδικασια της πρωτεινοσυνθεσης αμεσως μετα την προπονηση. Οσο γι αυτο που λες για την ινσουλινη ελεγε οτι η ινσουλινη θα ανεβει και με την καταναλωση πρωτεινης. Τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα απλα τα αναφερω για να υπαρχει και η αλλη αποψη

tolis93
30-08-12, 10:16
η ινσουλινη ανεβαινει και χωρις να φαμε τιποτα απλα ανεβαινει ταχυτερα με υδατανθρακες και δε θελουμε μυικο καταβολισμο οποτε βολευει θα λεγε κανεις

andrikos3kala
30-08-12, 10:25
η ινσουλινη ανεβαινει και χωρις να φαμε τιποτα απλα ανεβαινει ταχυτερα με υδατανθρακες και δε θελουμε μυικο καταβολισμο οποτε βολευει θα λεγε κανεις

Kαι εγώ αυτό γνωρίζω πως η ινσουλίνη ανεβαίνει ταχύτερα με τον υδατάνθρακα στο μεταπροπονητικό

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 10:51
@tolis93:η ινσουλινη ανταποκρινεται στην παρουσια υδατανθρακων,λευκωματων και λιπαρων κατα σειρα.αυτα που ισχυριζεσαι καραριπτουν τους νομους της φυσιολογιας και βιοχημειας.προφανως θα εχεις μπερδεψει την εκριση ινσουλινης με αυτην της γλυκοζης,η οποια μεταβαλεται και αναλογα με την ψυχικη μας κατασταση-αγχος.η εκκριση ινσουλινης μεταπροπονητικως,επιταχυνεται και ενισχυεται με την παρουσια αλφα λιποικου οξεως και με το μεταλλο βαναδιο(vanadyl sulfate).

tolis93
30-08-12, 11:36
@tolis93:η ινσουλινη ανταποκρινεται στην παρουσια υδατανθρακων,λευκωματων και λιπαρων κατα σειρα.αυτα που ισχυριζεσαι καραριπτουν τους νομους της φυσιολογιας και βιοχημειας.προφανως θα εχεις μπερδεψει την εκριση ινσουλινης με αυτην της γλυκοζης,η οποια μεταβαλεται και αναλογα με την ψυχικη μας κατασταση-αγχος.η εκκριση ινσουλινης μεταπροπονητικως,επιταχυνεται και ενισχυεται με την παρουσια αλφα λιποικου οξεως και με το μεταλλο βαναδιο(vanadyl sulfate).

μπορει να ναι και αυτο αλλα ινσουλινη θυμαμαι.anyway οπως κ να εχει τον υδατανθρακα μας μεταπροπονητικα ολοι τον παιρνουμε νομιζω οποτε περαν της θεωριας μια η αλλη μας ερχεται:toast:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 11:53
οχι μπορει,αυτο που λεω ειναι.ειμαι βιοπαθολογος και ξερω τι λεω!

lila_1
30-08-12, 12:18
Παιδια καλησπερα.διαβασα καπου οτι η προσληψη ζαχαρης αμεσως μετα το περας της προπονησεως βοηθαει.Θελω αν το δει καποιος που ασχολειται η γνωριζει αν μπορει να μου δωσει απαντηση(Βασικα το ειδα σε ενα αγγλικο σαιτ και απο αγγλικα δεν ειμαι και πολυ μπροστα :( )

Eξαρτάται....αν είσαι οικοδόμος ή κάνεις βαριά χειρονακτική εργασία, ενδεχομένως να σε βοηθήσει.
Αν η μόνη σου άσκηση είναι 4 φορές τη βδομάδα στο gym τότε δεν έχει νόημα να τη βάζεις στο μεταπροπονητικό. Φάε υ/κα με το επόμενό σου γεύμα ή όποτε χωράει στις θερμίδες σου
Το γλυκογόνο δεν θα εξαντληθεί από μία προπόνηση και όσο καταναλωθεί θα αναπληρωθεί μέσα στο επόμενο 24ωρο από τα γεύματα που ούτως η άλλως θα κάνεις

kokolakis
30-08-12, 12:35
αυτο δεν ισχυει http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B7%CE%BC%CE%B1

την εχω διαβασει τολη αλλα ειχα πειραματιστει κιολας, μετα την προπονηση για μια βδομαδα επινα γαλα με γουει και ενιωθα ''φουσκωμενος'' περισσότερη ωρα απο οτι με την γουει ή τα ασπραδια.... τωρα να σου πω την αληθεια αν αυτο σχετιζεται κ με την ταχυτητα απορρόφησης δε ξερω γτ προφανος η καζεινη σε σκονη θα ηταν αλλιως....



.3)η ιδεα της αλβουμινης ειναι κι εκεινη αποριπτεα,για τον ιδιο λογο με την καζεινη.με αλλα λογια η πρωτεινες γαλα-αβγου πρεπει να λαμβανονται με την πρωινη εγερση και πριν το βραδυνο υπνο για αργη αποδεσμευση.

δηλαδη μετα την προπονηση μονο γουει....?? και αν καποιος θελει στερεα τροφη και οχι συπμληρωμα τα ασπραδια με την μπανανα ειναι κακα??

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 12:41
ο βρετανος dorian yates εκανε τεσσερις προπονησεις μεχρι εξαντλησης με διαρκεια 45 μεπτα η καθε μια.δηλαδη προπονιοταν 3 1/2 ωρες τη βδομαδα.σημασια συνεπως δεν εχει η συχνοτητα των προπονησεων,αλλα τι κανουμε σε αυτην.επομενως οι μονοσακχαριτες-δισακχαριτες ειναι απαραιτητοι μετα απο καθε προπονηση.εαν δεν λαβεις 50 γρ. απλου υδατανθρακα,οχι μονο θα καταβολισεις,αλλα την επομενη φορα οι μυες σου θα ειναι out of gas...

lila_1
30-08-12, 12:58
εαν δεν λαβεις 50 γρ. απλου υδατανθρακα,οχι μονο θα καταβολισεις,αλλα την επομενη φορα οι μυες σου θα ειναι out of gas...

Μάλιστα...και όλο το υπόλοιπο 48ωρο μέχρι την επόμενη προπόνηση τί γίνονται οι υ/κες κ το γλυκογόνο..?
Και για ποιό λόγο να καταβολίσεις???

Σιγά μη περιμένει ο οργανισμός το μεταπροπονητικό 2ωρο για να αποθηκεύσει γλυκογόνο. Απλά εκείνη την ώρα αποθηκεύει με μεγαλύτερη ταχύτητα που και πάλι δε σε ενδιαφέρει αν δεν έχεις σύντομα κάτι να κάνεις που απαιτεί σωματική δραστηριότητα. Όποτε και αν τους φας τους υ/κες, σα γλυκογόνο θα αποθηκευτούν

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 13:18
αγαπητη λιλα,μιση ωρα μετα την προπονηση,υπαρχει το λεγομενο αναβολικο παραθυρο...αν σου λεει κατι(με πρωταθλητη και βιοπαθολογο μιλας,μαθε να σεβεσαι).για περισσοτερες πληροφοριες,στο επιστημονικο μου συγγραμα,απο τις εκδοσεις ''ασταρτη''-2103829829

lila_1
30-08-12, 13:26
Που κολλάει ο σεβασμός με την διαφωνία μας? Και τί σχέση έχει ο σεβασμός με τους τίτλους που λες ότι έχεις?
Σε αυτά που γράφεις απαντάω κ τυχαίνει να διαφωνώ.

Αλλά Οκ, με κάλυψε αυτό (και) για τις (επόμενες) απαντήσεις σου:

για περισσοτερες πληροφοριες,στο επιστημονικο μου συγγραμα,απο τις εκδοσεις ''ασταρτη''-2103829829

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 13:30
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ...Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

kokolakis
30-08-12, 13:32
επι του συνολο, νταξει εισαι βιοπαθολογος σε πιστευουμε μην το αναφερεις καθε φορα....
επισης ειτε γουει με δεξτροζη πιεις μετα την προπονηση, ειτε ασπραδια με μπανανα φας, ειτε πιεις μισο κουβα καζεινη ή δε ξερω και εγω τι αλλο
αν τυχον υπαρχει διαφορα σε ολα αυτα, αυτη η διαφορα θα ειναι τετοια ετσι ωστε μονο καποιον που κανει πρωταθλητισμο θα ενδιαφερει και οχι τον μεσο αθλουμενο....

lila_1
30-08-12, 13:36
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ...Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

"Σοφά λόγια" :thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 13:39
κοκολακη,ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...ο καθενας στον τομεα του

vaggan
30-08-12, 13:40
οχι οτι το εχω επιδιωξει και προσπαθω να ειμαι ανοικτος σε καθε γνωμη αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει εδω μεσα ασκουμενος που μια μιαμιση ωρα μετα την γυμναστικη δεν τρωει κατι...τωρα δεν ξερω αν οι αναβολικες πορτες και παραθυρα ειναι ανοικτες μονο για 45 λεπτα παντως εχω προσεξει πολυ καλυτερη αποκατασταση οταν μετα την γυμναστικη μου τρωω καλα..νοιωθω οτι αναρωνω καλυτερα σε σχεση με πολυ παλιοτερα που δεν ετρωγα τιποτα για ωρες, και με καλυτερο πρηξιμο και δυναμη..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 13:58
συμφωνω απολυτα και επαυξανω με τον vaggan.

dimitrispump
30-08-12, 14:28
Μάλιστα...και όλο το υπόλοιπο 48ωρο μέχρι την επόμενη προπόνηση τί γίνονται οι υ/κες κ το γλυκογόνο..?
Και για ποιό λόγο να καταβολίσεις???

Σιγά μη περιμένει ο οργανισμός το μεταπροπονητικό 2ωρο για να αποθηκεύσει γλυκογόνο. Απλά εκείνη την ώρα αποθηκεύει με μεγαλύτερη ταχύτητα που και πάλι δε σε ενδιαφέρει αν δεν έχεις σύντομα κάτι να κάνεις που απαιτεί σωματική δραστηριότητα. Όποτε και αν τους φας τους υ/κες, σα γλυκογόνο θα αποθηκευτούν

εγω παντως εχω κανει κ τα 2 δλδ υδατανθρακας μετα την γυμναστικη και μονο whey,καλυτερα αποτελεσματα βλεπω οταν πινω μονο whey και μετα απο μια ωρα φαι,εχω δει να μαζευει κ η κοιλια,σε μενα ετσι δουλευει δν ξερω ο καθενας κανει οτι θελει,α και δουλευω και οικοδομη.

TheWorst
30-08-12, 14:39
τι πρασινα αλογα και αναβολικα παραθυρα σε ενα μισαωρο ? Πλακα κανετε ή σοβαρολογειται? [προς τον k. βιοπαθολογο]

ΠανοςΒ
30-08-12, 15:04
εγω παντως εχω κανει κ τα 2 δλδ υδατανθρακας μετα την γυμναστικη και μονο whey,καλυτερα αποτελεσματα βλεπω οταν πινω μονο whey και μετα απο μια ωρα φαι,εχω δει να μαζευει κ η κοιλια,σε μενα ετσι δουλευει δν ξερω ο καθενας κανει οτι θελει,α και δουλευω και οικοδομη.


Και γω καπως ετσι παίζω. Αμεσως μετα whey η οποια μου δινει 5-10 γρ υδατ. Και αφου κανω ντουζακι αρχιζω το μαγειρεμα οποτε τρωω κανονικο γευμα 45-60 λεπτα μετα την προπονηση.

Η γλυκοζη- μαλτο- δεξτρο κλπ κλπ δε λειτουργησαν καλά σε μενα. Με μπουχτιζαν και κολλουσε ολο το συστημα για κανα 2ωρο. Θελω να ηρεμησω λιγο απο την ενταση της προπονησης για να φαω.

beefmeup
30-08-12, 16:34
με τις υγειες σας..


στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 17:04
τοσα ξερεις theworst,τοσα λες...δε θα κανω αντιπαραθεση με αμορφωτο κακεντρεχη, που διακατεχεται απο συμπλεγματα κατωτεροτητος.αρκετα αξια σας εδωσα


***infraction για τα 2 ποστ λογω προσβλητικης συμπεριφορας σε μελος.ΒΕΕF***

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 17:06
υγ-και αν κρινω απ τη φωτ/φια σου,δε λες και πολλα...ποσους αγωνες εκανες μικρε;και τι σπουδες εχεις;

Ηλαπ
30-08-12, 17:09
υγ-και αν κρινω απ τη φωτ/φια σου,δε λες και πολλα...ποσους αγωνες εκανες μικρε;και τι σπουδες εχεις;

αντι να το παιζετς καποιος σε εμας τους μικορους που δν εχουμε καμιαααα εμπειρια και φυσικααααα δν εχουμε καταφερει τπτ απ οτι εχετε καταφερει εσεις κυριες σπουδεε μπορειτε σας παρακαλω να μιλησεετε με ευρευενες ή να απαντησετε σε αυτες που εβαλε ο μπιφ πχ (αρκει αν ειναι με τεκμηρια)

TheWorst
30-08-12, 17:12
Εμενα παντως με καλυψε απολυτα :thumbup: Οποιος καταλαβε τι εννοω καταλαβε :)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 17:19
αυτα που λεω μικρε και αδαη,ειναι αποτελεσμα ερευνων,στατιστικων-μελετων και αρθρων που διαβαζω στα 23 χρονια που εκανα bodybuilding και εδωσα 11 αγωνες,κερδιζοντας δυο τιτλους.περαν απο αυτα,εχω την επιστημονικη καταρτιση,που δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις.συνεπως,να σεβεσαι πιο επιτυχημενους και να μην εχεις ενα ερειστικο πνευμα αντιλογιας,που δειχνει το ποσο πεισματικα εμενεις στις ημιμαθεις αποψεις σου βλακωδως... να προσεχεις τη συνταξη και την ορθογραφια.καλη τυχη στην οποια καριερα σας και να προσεχετε με τα φαρμακα!

skel
30-08-12, 17:23
καλησπέρα σας
έχω μια απορία
γιατί προτίνετε υδατάνθρακες μετά την προπόνηση ?
δεν είναι καλύτερα από πριν την προπόνηση ?
τη κερδίζω αν πάρω υδατάνθρακες μετά την προπόνηση
ευχαριστώ !

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 17:27
απαντηση στο ερωτημα και σε πολλα ακομη,θα βρεις στο εμπεριστατωμενο και επιστημονικα καταρτισμενο επιστημονικο μου συγγραμα,''ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ-ΑΣΚΗΣΕΟΛΟΓΙΑ-ΦΑΡΜΑΚΟΔΙΕΓΕΣΗ,ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗΣΗΣ'',απο τις εκδοσεις ασταρτη(2103829829).

TheWorst
30-08-12, 17:28
Πρεπει να εχω , οταν μιλας ετσι .. Λες και δλδ εισαι ο ΘΕΟΣ και μας κοιτας απο πανω , 'μικρε και αδαη' - αγωνες bb , μπλα-μπλα . Και αυτο τωρα που ακριβως κολλαει ? Οταν παω σε κανα γιατρο και αν υπαρχει με τπτ με το οποιο δε συμφωνω θα του το πω ' ενας ββ απτο ιντερνετ με λεει να σε ρωτησω σε ποσες αγωνες ββ εχεις κατεβει ρε ασχετε (γιατι δεν ξερει καν τι ειναι το ββ) [το ασχετο πηγαινε προς τον υποτιθεμενο γιατρο , οχι προς εσενα] Ολοι οι γιατροι που δεν ασχολουνται με ββ ειναι τελειως ασχετοι σιγουρα και οι ερευνες στις οποιες πρεπει να πιστευουμε ειναι τα λογια που δινει ενας ββ μεσω ιντερνετ στο ββ.gr Thanks a lot.

lila_1
30-08-12, 17:32
@ George toul

An θές κάνε ένα reply σε αυτό το ποστ και πες μας τη γνώμη σου γι αυτές τις έρευνες που αν δεν κάνω λάθος μας δίνουν άλλες πληροφορίες απ αυτές που μας γράφεις.


στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.

Είναι σχετικά πρόσφατες

snake133
30-08-12, 17:33
αυτα που λεω μικρε και αδαη,ειναι αποτελεσμα ερευνων,στατιστικων-μελετων και αρθρων που διαβαζω στα 23 χρονια που εκανα bodybuilding και εδωσα 11 αγωνες,κερδιζοντας δυο τιτλους.περαν απο αυτα,εχω την επιστημονικη καταρτιση,που δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις.συνεπως,να σεβεσαι πιο επιτυχημενους και να μην εχεις ενα ερειστικο πνευμα αντιλογιας,που δειχνει το ποσο πεισματικα εμενεις στις ημιμαθεις αποψεις σου βλακωδως... να προσεχεις τη συνταξη και την ορθογραφια.καλη τυχη στην οποια καριερα σας και να προσεχετε με τα φαρμακα!

Να πω κι εγώ δυο λόγια σχετικά με το forum:

1) Εδώ δεν είναι επιστημονικό συνέδριο ή πεδίο επιστημονικών δημοσιεύσεων αλλά forum, το οποίο σημαίνει ότι ο καθένας παραθέτει την άποψη του και βοηθάει και άλλους ανθρώπους που ασχολούνται με τον αθλητισμό να πετύχουν καλύτερα αποτελέσματα σύμφωνα με τους στόχους τους. Κάτι τέτοιο όμως σημαίνει ότι ο καθένας ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ όποια διατροφή θέλει για τον εαυτό του και ΟΧΙ κάποια που του επιβάλλει ο οποιοσδήποτε.
2) Στην επιστήμη δεν υπάρχει κανένας παντογνώστης ούτε Θεός. Είναι κλασικό θεωρίες να καταρρίπτονται μετά από χρόνια και τίποτα πέραν της μαθηματικής απόδειξης δεν είναι απόλυτο (πόσω μάλλον όταν μιλάμε για το σύστημα άνθρωπο).
3) Καλό είναι να προσέχει ο καθένας πως απευθύνεται στους άλλους και όχι να κάνει ψευτομαγκιές μέσω του forum για όποιο προσωπικό κόμπλεξ, λόγο έχει.
4) Σαν καινούριο μέλος του forum θα ήθελα να πω συγχαρητήρια γιατί το μελετάω κάποιο καιρό και έχω μάθει πάρα πολλά από τα μέλη του. Συνεχίστε έτσι παιδιά.!

HIAB XS
30-08-12, 17:37
αυτα που λεω μικρε και αδαη,ειναι αποτελεσμα ερευνων,στατιστικων-μελετων και αρθρων που διαβαζω στα 23 χρονια που εκανα bodybuilding και εδωσα 11 αγωνες,κερδιζοντας δυο τιτλους.περαν απο αυτα,εχω την επιστημονικη καταρτιση,που δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις.συνεπως,να σεβεσαι πιο επιτυχημενους και να μην εχεις ενα ερειστικο πνευμα αντιλογιας,που δειχνει το ποσο πεισματικα εμενεις στις ημιμαθεις αποψεις σου βλακωδως... να προσεχεις τη συνταξη και την ορθογραφια.καλη τυχη στην οποια καριερα σας και να προσεχετε με τα φαρμακα!

Επρεπε καποιος να τους βαλει στην θεση τους ,κ ολους γενικα που ο τροπος συμπεριφορας τους ειναι απο τους χειροτερους εδω μεσα με ΜΗΔΕΝ ΣΕΒΑΣΜΟ!!!χαιρομαι που το εκανες αυτο GOERGE TOUL.....

skel
30-08-12, 17:46
απαντηση στο ερωτημα και σε πολλα ακομη,θα βρεις στο εμπεριστατωμενο και επιστημονικα καταρτισμενο επιστημονικο μου συγγραμα,''ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ-ΑΣΚΗΣΕΟΛΟΓΙΑ-ΦΑΡΜΑΚΟΔΙΕΓΕΣΗ,ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗΣΗΣ'',απο τις εκδοσεις ασταρτη(2103829829).

μια λογική απάντηση θέλω όχι κάτι επιστημονικό

Nikolas_mk2
30-08-12, 17:53
καλησπέρα σας
έχω μια απορία
γιατί προτίνετε υδατάνθρακες μετά την προπόνηση ?
δεν είναι καλύτερα από πριν την προπόνηση ?
τη κερδίζω αν πάρω υδατάνθρακες μετά την προπόνηση
ευχαριστώ !

Υδατανθρακας=ενεργεια την οποια χρειαζεσαι σιγουρα πριν την προπονηση,μετα χρειαζεσαι ξανά υδατανθρακα γιατί εχει καταπονηθεί αρκετα ο οργανισμος σου και χρειαζεται με καποιο τροπο να αναπληρωσει ενέργεια-κοινώς,κάπως πρεπει να ''στανιάρεις''!!! :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
30-08-12, 19:47
το έχουμε πεί πολλες φορές πως όταν στοχεύουμε στην μυική υπερτροφία που απαιτεί το ββ και αυτός που ασχολείτε στοχεύει σε αυτήν λέμε πως οι υδατάνθρακες αμέσως μετα την προπόνηση είναι το πρώτο πράγμα που θέλει ο οργανισμός και η πρωτείνη η αμινοξέα και όπως είχα αναφερει είχαμε κάνει παλια για μεγάλο διάστημα και σε περίοδο μερικούς μηνες πρίν την προπόνηση πέρναμε 1 γραμμαριο ζάχαρη για καθε κιλο σωματικού βάρους με αμινοξέα το έχω κάνει και εγω και ο ελευθεριάδης ο γιάννης και υπήρχε μια αντίδραση του οργανισμού ενα θόλωμα αλλα δεν με ενδιέφερε αλλα εκείνο που έβλεπα ήταν φόρτωμα στους μυς

ένα απλό παράδειγμα έφερα που στόχευε στην έκρηση ινσουλίνης και εφόσον έτρωγα καθαρα χωρίς σαβούρα δεν είχα πρόβλημα εναπόθεσης λίπους και οι θερμίδες ήταν στα πλαίσια που χρειαζόμουν.

αυτα βέβαια δεν είναι για όλους απλα σε κάποια άτομα μπορεί να είναι ευεργετικά , γι αυτο και λέω σ αυτούς που παιδεύονται και λένε τρώνε και δεν βάζουν κανένα κιλό , φάε και κανένα γλυκό μετα το φαί , τι φοβάσαι μην πάθεις ζάχαρο?

επίσης εδω ενα φόρουμ είμαστε όχι επιστημονική κοινότητα και η ουσία βρίσκετε στα πολυ απλα πράγματα , το πολυ ψήρισμα δεν χρειάζετε ,δεν είμαστε ούτε καν σε επαγγελματικό επίπεδο , που και οι επαγγελματίες κάνουν απλα και βασικά πράγματα , τα περίπλοκα τα κάνουν όσοι δεν ξέρουν επειδη νομίζουν το μυστικό βρίσκετε εκεί και τζάμπα καίει η λάμπα , το μόνο που μένει είναι άγχος και ταλαιπωρία .

το μεταπροπονητικό είναι ένα καλό ταιμινκ υψηλής πρωτεινοσύνθεσης , οπότε γιατι να μην εκμεταλευτούμε αυτο το τάιμινκ να δώσουμε στο σώμα να αποροφήσει περισσότερο και πιο γρήγορα και μετα απο καμια ώρα να φάμε και το κανονικό γεύμα , απλα πράματα .

δεν παίρουμε φάρμακο η αντιβίωση , ενα γεύμα άμεσης απορόφησης ακόμα και μπανάνα η φρούτο καλό είναι , υπάρχουν πολλες και εύκολες λύσεις .

ο Γιώργος Τουλιάτος σαν ειδικός και λόγω ιδιότητας επειδη έχει ασχοληθεί με το θέμα τα λέει και οφείλει να τα πεί πιο επιστημονικα και δεν κατανοούνται απο τον μεσο αθλούμενο και δεν τον ενδιαφέρουν κιόλας , απλα καλά είναι να συζητάμε όμορφα και να ανταλλάσουμε απόψεις , γιατι μόνο κερδισμένοι βγαίνουμε και ο καθένας κρατάει αυτα που τον ενδιαφέρουν .

δεν γίνετε δηλαδή να επιβάλω εγω με το ζόρι την άποψή μου , απο κεί και πέρα ο καθένας αποροφά αυτα που νομίζει , ουτε τα χωράφια μας έχουμε να χωρίσουμε εδω μεσα ούτε τίποτε και δεν χρειάζονται κόντρες και εγωισμοί , αυτα δεν βοηθάνε καθόλου και χαλάνε το κλίμα μεταξυ των μελών του φόρουμ

καθε γνώστης του αντικειμένου όταν θέλει καλοπροαίρετα μπορεί να πεί την άποψή του , απλα το κάνει έχοντας το αίσθημα ευθύνης να περάσει κάποια μυνήματα και γνώσεις , αλλα δεν σημαίνει ότι όλοι θα τα ασπαστούν και θα εφαρμόσουν , άλλωστε δεν έχουν όλοι υψηλούς αγωνιστικούς στόχους σε ενα φόρουμ και αυτοι που έχουν πολλοί δεν συμμετέχουν καν :toast:

vaggan
30-08-12, 19:49
Και γω καπως ετσι παίζω. Αμεσως μετα whey η οποια μου δινει 5-10 γρ υδατ. Και αφου κανω ντουζακι αρχιζω το μαγειρεμα οποτε τρωω κανονικο γευμα 45-60 λεπτα μετα την προπονηση.

Η γλυκοζη- μαλτο- δεξτρο κλπ κλπ δε λειτουργησαν καλά σε μενα. Με μπουχτιζαν και κολλουσε ολο το συστημα για κανα 2ωρο. Θελω να ηρεμησω λιγο απο την ενταση της προπονησης για να φαω.εγω μετα απο την προπονηση τρωω τα παντα και αρκετη πρωτεινη και υδατανθρακα να παω σπιτι και να την βγαλω με ενα σκουπακι πρωτεινη μονο με τιποτα.θελω ποσοτητα:green:

s0k0s
30-08-12, 22:23
απαντηση στο ερωτημα και σε πολλα ακομη,θα βρεις στο εμπεριστατωμενο και επιστημονικα καταρτισμενο επιστημονικο μου συγγραμα,''ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ-ΑΣΚΗΣΕΟΛΟΓΙΑ-ΦΑΡΜΑΚΟΔΙΕΓΕΣΗ,ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗΣΗΣ'',απο τις εκδοσεις ασταρτη(2103829829).

Με συγχωρεις George Toul εδω περα δεν πουλαμε τις γνωσεις μας. Ειναι δωρεαν γιαυτο αμα θελουμε βοηθαμε :toast: (φιλικα)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 22:35
ο πρωταθλητης και μρ.ελλας,Ηλιας Τριανταφυλλου,τα ειπε ολα.καλο βραδυ σε φιλους και μη

NASSER
30-08-12, 22:39
Μου δουλευει καλα γυρω στις 2,5 ωρες πριν την προπονηση ενα γευμα με ρυζι κ πρωτεινη απο κρεας, δηλαδη ειτε κοτοπουλο ειτε μοσχαρι .Αυτο ειναι για μενα το λεγομενο "pump meal" μου δινει αρκετη ενεργεια κ καλα πρηξιματα επανω στην προπονηση.Δεν βαζω ποτε απλο κ φρουτα πριν γιατι μου ριχνουν αποτομα τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα κ εκτος του οτι ξεμενω απο ενεργεια επανω στην προπονηση μπορει να παθω κ υπογλυκαιμια.

Απλα πριν την προπονηση κανα μισαωρο θα βαλω 1 δοση νιτρικο κ 1 δοση BCAA.

Μετα την προπονηση αναλογα σε τι φαση ειμαι .... συνηθως αμεσως μετα παιρνω τα αμινοξεα μου (BCAA), κρεατινη( μονουδρικη μονο), γλουταμινη, βιταμινη Ε, βιταμινη C, Q10(αν εισαι κατω απο 30 ετων δεν το χρειαζεσαι ιδιαιτερα).

5 λεπτα μετα απο αυτο πινω γλυκοζη σε σκονη διαλειμενη σε νερο.Βαζω 1γρ γλυκοζης για καθε κιλο σωματικου μου βαρους.

Μετα απο 5 λεπτα απο αυτο πινω πρωτεινη γουεϊ .

μετα απο 40 λεπτα τρωω ρυζι ή μακαρονια καφε με κοτοπουλο.
Αυτο κανω συνηθως οταν ειμαι off season.

Αυτό είναι ένα ένα ποστ του Σταύρου Παπαδόπουλου σε άλλο θέμα, πριν λίγα λεπτά.
Πιστεύω αξίζει να υπάρχει και εδώ.

Christos100
30-08-12, 23:16
καλησπερα, θεωρειτε πως μπορει να αντικατασταθει η whey protein απο ενα σωστο γευμα αμέσως μετα την προπονηση με βαρη?πχ αντι για ενα scoop , να καταναλωσουμε 1 ποτηρι γαλα και 4-5 ασπραδια αυγου?Ακόμη, θεωρειται πως τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια? Αν όχι ποιο θεωρειτε ως καταλληλότερο γευμα φουλ σε πρωτεινες αμεσως μετα απο την προπονηση?

beefmeup
30-08-12, 23:20
διαβαζεις απο πανω μαν..:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:24
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:1)μπανανα με χυμο και αμινοξεα,η 2)ρυζογκοφρετες-μπαρες δημητριακων με φυστικοβουτυρο-ταχινι και αμινοξεα,η 3)
γιαουρτι 2% με καρυδια και μελι,μαζι με μια σοκολατα πρωτεινης.
πριν την προπονηση:νιτρικο,bcaa's,θερμογεννητικο,1000mg vit.c,ω-369,CLA,ΗΜΒ.
κατα τη διαρκεια της προπονησης: ισοτονικο διαλυμα 5% υδατανθρακα με μεταλλα(νατριο,χλωριο,ασβεστιο,μαγνησιο)
μετα την προπονηση:50 γρ.δεξτροζης-μαλτοδεξτρινης,5 gr.Βcaa's,5 gr.L-Glutamine,5gr. Creatine Monohydrate.1000mg Vιt.C, ω-369,CLA,ΗΜΒ. και κατοπιν μισης ωρας απομονωμενη πρωτεινη ορου γαλακτος(whey isolate-hydrolysate),σε νερο παντα για αμεση αφομοιωση.Ως εναλλακτικη λυση,μια πρωτεινη ογκου με κρεατινη και επιπλεον L-Glutamine-Bcaa's σε σκονη,μαζι με τα λοιπα συμπληρωματα.

Christos100
30-08-12, 23:37
καλησπερα, θεωρειτε πως μπορει να αντικατασταθει η whey protein απο ενα σωστο γευμα αμέσως μετα την προπονηση με βαρη?πχ αντι για ενα scoop , να καταναλωσουμε 1 ποτηρι γαλα και 4-5 ασπραδια αυγου?Ακόμη, θεωρειται πως τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια? Αν όχι ποιο θεωρειτε ως καταλληλότερο γευμα φουλ σε πρωτεινες αμεσως μετα απο την προπονηση? beef διαβασα αρκετα αλλα δεν πιστευω οτι βρηκα την απαντηση σε αυτο που ψαχνω, αν ειναι ευκολο ας βοηθησει καποιος, ευχαριστω.

beefmeup
30-08-12, 23:40
το γαλα ειναι οκ,απλα θες κανα λιτρο.
απο κει κ περα ο,τι κ να φας απο πρωτεινη ειναι οκ αρκει να δεις τις ποσοτητες..κρεας η ψαρι ας πουμε.
κ φυσικα μπορεις να κανεις κ συνδιασμους πηγων οπως γραφεις κ στο ποστ σου.

το ιδανικο ειναι μια ορου γαλακτος ισως,αλλα αν δεν την εχεις κ παλι κανεις δουλεια με το φαι.
nothing beats whole food.

Christos100
30-08-12, 23:46
το γαλα ειναι οκ,απλα θες κανα λιτρο.
απο κει κ περα ο,τι κ να φας απο πρωτεινη ειναι οκ αρκει να δεις τις ποσοτητες..κρεας η ψαρι ας πουμε.
κ φυσικα μπορεις να κανεις κ συνδιασμους πηγων οπως γραφεις κ στο ποστ σου.

το ιδανικο ειναι μια ορου γαλακτος ισως,αλλα αν δεν την εχεις κ παλι κανεις δουλεια με το φαι.
nothing beats whole food. Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου απλα κατι τελυταιο 300ml γαλα εχει 10γρ πρωτεινης θεωρεις οτι το να πιω 600Ml συν κατι αλλο θα ειναι οκ ή θα ειναι αρκετα βαρη και ισως φερει αντιθετα αποτελεσματα?

tolis93
30-08-12, 23:46
εγω παντως πολυ σπανια επαιρνα γλυκοζη δεξτροζη κτλπ μετα απο τη προπονηση. παντα ειτε κανενα φρουτο ειχαι συνηθως πεπονι η μπανανα η ροδακινο με γιαουρτι κιολας και βρωμη. ειτε ειχα γευμα κανονικο με ρυζι και κοτοπουλο η μακαρονια μοσχαρι κτλπ και εχω μηνει αρκετα ικανοποιημενος απο θεμα αποδοσης εως τωρα:unsure:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:47
1)οχι στην αργης αποδεσμευσης και αποροφησης καζεινη2)οχι στην αργης αποδεσμευσης και αποροφησης αλβουμινη.3)ναι στην υδρολυμενη,η απομονωμενη ορογαλακτικη πρωτεινη4)ναι σε εναν απλο υδατανθρακα(δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη σε μορφη σκονης/ισοτονικου,η φρουκτοζη με τη μορφη μπανανας).5)εαν ομως ΔΕΝ θες να παρεις συμπληρωματα,και να πας σπιτι να φας στερεα τροφη-γευμα,τοτε το ψαρι εχει την καλυτερη αποροφηση,εξαιτιας των χαμηλων του λιπαρων.πρεπει να συνοδευεται απο απλο υδατανθρακα,πχ ασπρο ψωμι.εαν παραμελησεις τον απλο υδ/κα μετα το γυμναστηριο και περασεις κατευθειαν στο συνθετο αμυλο στο σπιτι(ρυχι-παταπα),δε θα εχεις την ιδανικη αναπληρωση μυικου γλυκογονου μεταπροπονητικως.αυτο θα το διαπιστωσεις την επομενη το πρωι,οπου θα εισαι κουρασμενος...

ελμερ
30-08-12, 23:48
Μπορεις εναλλακτικα να φας 2 στραγγιστα γιαουρτια 2% λιπαρα και εισαι απο 28 εως και 40 γραμμαρια πρωτεινης αναλογα τη μαρκα....:welcome:

beefmeup
30-08-12, 23:49
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου απλα κατι τελυταιο 300ml γαλα εχει 10γρ πρωτεινης θεωρεις οτι το να πιω 600Ml συν κατι αλλο θα ειναι οκ ή θα ειναι αρκετα βαρη και ισως φερει αντιθετα αποτελεσματα?

υπαρχει θεμα με το γαλα,ριξε μια ματια κ εκει.
απο κει κ περα,σε καποιους πεφτει βαρυ σε αλλους οχι..αν δεν σε βαραινει εισαι κομπλε..
αντιθετα αποτελεσματα δεν γινεται να εχεις.
πως το εννοεις δλδ?

tolis93
30-08-12, 23:49
τα ψαρια δεν εχουν λιπαρα τα περισσοτερα?:unsure: εκτος αν μιλαμε για τονο πχ γιατι ολα τα υπολοιπα που ξερω πχ απο φιλετο κοτοπουλο εχουν περισσοτερα λιπαρα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:50
η καζεινη ειναι αποριπτεα μεταπροπονητικα,και λογω της περιεκτικοτητας της σε λακτοζη,ενος μονοσακχαριτη που δημιουργει γαστρεντερικες διαταραχες(τυμπανισμο)

Christos100
30-08-12, 23:51
υπαρχει θεμα με το γαλα,ριξε μια ματια κ εκει.
απο κει κ περα,σε καποιους πεφτει βαρυ σε αλλους οχι..αν δεν σε βαραινει εισαι κομπλε..
αντιθετα αποτελεσματα δεν γινεται να εχεις.
πως το εννοεις δλδ? αντιθετα αποτελεσματα εννοω να μην μπορει ο οργανισμος να την αποροφησει την πρωτεινη και να την αποβαλει

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:51
τα ψαρια οπως γλωσσα και μπακαλιαρος,εχουν ελαχιστο ωμεγα 3 λιπος και ως εκ τουτου ειναι ιδανικα για προαγωνιστικες διαιτες...

kokolakis
30-08-12, 23:53
εγω επιμενω και οποτε δεν εχω γουει θα τρωω ασπραδια με μπανανα....!

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:54
εαν δεν περνεις στεροειδη και εχεις μικρο σωματοτυπο,δε μπορεις να αφομοιωσεις ανα τριωρο πανω απο 30 γρ.πρωτεινης,με εξαιρεση μεταπροπονητικα που μπορεις να το διπλασιασεςι.εαν εισαι σε θεραπεια,η προσληψη πρωτεινης διπλασιαζεται,λογο της κατακρατησης αζωτου απο τους σκελετικυς μυες...

Christos100
30-08-12, 23:55
εγω επιμενω και οποτε δεν εχω γουει θα τρωω ασπραδια με μπανανα....! για τι ποσοτητες μιλας?η μπανανα δεν εχει μονο φρουκτοζη και υδατανθρακα?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 23:57
μα η φρουκτοζη ειναι...υδατανθρακας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! lol

tolis93
30-08-12, 23:57
εαν δεν περνεις στεροειδη και εχεις μικρο σωματοτυπο,δε μπορεις να αφομοιωσεις ανα τριωρο πανω απο 30 γρ.πρωτεινης,με εξαιρεση μεταπροπονητικα που μπορεις να το διπλασιασεςι.εαν εισαι σε θεραπεια,η προσληψη πρωτεινης διπλασιαζεται,λογο της κατακρατησης αζωτου απο τους σκελετικυς μυες...

δηλαδη καθε οργανισμος απορροφα το ιδιο?ανεξαρτητως μυικων κιλων ηλικιας υψους κτλπ?:unsure:

Christos100
30-08-12, 23:59
μα η φρουκτοζη ειναι...υδατανθρακας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! lol οσο ζει ο ανθρωπος μαθαινει ..

beefmeup
30-08-12, 23:59
αντιθετα αποτελεσματα εννοω να μην μπορει ο οργανισμος να την αποροφησει την πρωτεινη και να την αποβαλει

οχι μαν δεν ισχυει αυτο.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 00:00
guten nacht tolis...1993

Christos100
31-08-12, 00:01
οχι μαν δεν ισχυει αυτο. τελεια, σε ευχαριστω πολυ

kokolakis
31-08-12, 00:02
μα η φρουκτοζη ειναι...υδατανθρακας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! lol

νομιζω δεν ειναι του επιπεδου σου και της μορφωσης σου αυτο.... τι θα πει και ο κοσμος...

:welcome:

*** έχεις infraction για το ειρωνικό ύφος σου κατά επανάληψη*** mod team

tolis93
31-08-12, 00:03
guten nacht tolis...1993

επισης καλο βραδυ αλλα κανονικα το ρωτησα γιατι αυτο καταλαβα:wave:

Christos100
31-08-12, 00:04
νομιζω δεν ειναι του επιπεδου σου και της μορφωσης σου αυτο.... τι θα πει και ο κοσμος...

:welcome:
λολ οπως λεει και ο george

Christos100
31-08-12, 00:13
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια . καλη σας νυχτα

tolis93
31-08-12, 00:17
καλο σου βραδυ χρηστο:welcome:

Stavros76
31-08-12, 05:27
Αυτό είναι ένα ένα ποστ του Σταύρου Παπαδόπουλου σε άλλο θέμα, πριν λίγα λεπτά.
Πιστεύω αξίζει να υπάρχει και εδώ.

Ευχαριστω Νασσερ που ποσταρες σε προηγουμενη σελιδα αυτου του τοπικ, το τι τρωω πριν κ μετα την προπονηση.
Θα ηθελα λοιπον να συμπληρωσω οτι αποφευγω τις φυτικες ινες στο γευμα πριν την προπονηση γιατι μου δημιουργουν φουσκωμα στο στομαχι κ επισης δεν επιτρεπουν να αφωμειωθει καλα κ συντομα ο υδατανθρακας του προ-προπονητικου μου γευματος.

Δεν παιρνω ποτε Νιτρικο μαζι με θερμογεννητικο πριν την προπονηση γιατι τα περισσοτερα νιτρικα εχουν μεσα καφεινη, επισης τα περισσοτερα θερμογεννητικα εχουν μεσα καφεινη.θεωρω μεγαλες λοιπον τις ποσοτητες κ αποφευγω αυτο τον συνδιασμο.Η το ενα βαζω η το αλλο αναλογα σε τι φαση βρικομαι.Αν βαζω Νιτρικο πριν την προπονηση, επιλεγω να βαλω θερμογεννητικο το πρωι.Ειδικα για καποιον αρχαριο η για καποιον που δεν πινει καφε κ δεν ειναι συνηθισμενος, θα ηταν σκετη τρελα να κανει κατι τετοιο...

Τελος δεν τρωω καθολου λιπαρα μετα την προπονηση γιατι καθυστερουν την αφωμειωση της πρωτεινης.Ποιος ο λογος δηλ να πληρωνω πιο πολλα λεφτα για να παρω μια υδρολημενη ορογαλακτκη πρωτεινη ωστε να εχω την αμεση αποροφηση κ να βαζω στο ιδιο γευμα κ λιπαρα.Τα προτιμω το βραδυ πριν τον υπνο κ σε καποια αλλα γευματα της ημερας.

Stavros76
31-08-12, 05:44
Ευχαριστω Νασσερ που ποσταρες σε προηγουμενη σελιδα αυτου του τοπικ, το τι τρωω πριν κ μετα την προπονηση.
Θα ηθελα λοιπον να συμπληρωσω οτι αποφευγω τις φυτικες ινες στο γευμα πριν την προπονηση γιατι μου δημιουργουν φουσκωμα στο στομαχι κ επισης δεν επιτρεπουν να αφωμειωθει καλα κ συντομα ο υδατανθρακας του προ-προπονητικου μου γευματος.

Δεν παιρνω ποτε Νιτρικο μαζι με θερμογεννητικο πριν την προπονηση γιατι τα περισσοτερα νιτρικα εχουν μεσα καφεινη, επισης τα περισσοτερα θερμογεννητικα εχουν μεσα καφεινη.θεωρω μεγαλες λοιπον τις ποσοτητες κ αποφευγω αυτο τον συνδιασμο.Η το ενα βαζω η το αλλο αναλογα σε τι φαση βρικομαι.Αν βαζω Νιτρικο πριν την προπονηση, επιλεγω να βαλω θερμογεννητικο το πρωι.Ειδικα για καποιον αρχαριο η για καποιον που δεν πινει καφε κ δεν ειναι συνηθισμενος, θα ηταν σκετη τρελα να κανει κατι τετοιο...

Τελος δεν τρωω καθολου λιπαρα μετα την προπονηση γιατι καθυστερουν την αφωμειωση της πρωτεινης.Ποιος ο λογος δηλ να πληρωνω πιο πολλα λεφτα για να παρω μια υδρολημενη ορογαλακτκη πρωτεινη ωστε να εχω την αμεση αποροφηση κ να βαζω στο ιδιο γευμα κ λιπαρα.Τα προτιμω το βραδυ πριν τον υπνο κ σε καποια αλλα γευματα της ημερας.


Επισης σχετικα με τα λιπαρα μου κατα την διαρκεια της ημερας προτιμω να τα παιρνω απο τις τροφες κ οχι σε συμπληρωμα.Κανω συνδιασμο καποιου λιπαρου ψαριου με ελαιολαδο.Τα ψαρια ειναι γνωστα για την περιεκτικοτητα τους σε Ω3 λιπαρα.Οπως ειπα πριν, το συνδιαζω με ελαιολαδο αφου σε 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο περιεχονται 9763μγρ Ω6 λιπαρα, προσπαθοντας ετσι οχι σε καθε γευμα αλλα συνολικα κατα την διαρκεια της ημερας να κραταω μια αντιστοιχια λιπαρων Ω3 κ Ω6 1 προς 2 περιπου αν κ ακομα αυτο δεν ειναι τεκμηριωμενο οτι θα πρεπει να συμβαινει.

Τελος προτιμω να παιρνω τα λιπαρα Ω3 απο τροφες οπως τα λιπαρα ψαρια γιατι ειμαι σιγουρος οτι τα Ω εκει ειναι σε μορφη EPA(εικοσιπεντανοϊκο οξυ) κ DHA(δοκοσοεξανοϊκου οξεως) ενω για τα συμπληρωματα καποιων εταιριων σχετικα με τα λιπαρα δεν μπορω να ειμαι ποτε σιγουρος.

Stavros76
31-08-12, 06:34
Να πω πως αναφερομαι παντα στο 1ο προσωπο ενικου γιατι απλα θελω να παραθεσω τι κανω σε καποια θεματα σχετικα με την διατροφη μου ωστε οι αναγνωστες να τα λαβουν ως δειγμα κ οχι ως υποδειξη για το τι πρεπει να κανουν, γιατι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο κ ισως κατι που για μενα λειτουργει κ ειναι παρα πολυ καλο, σε καποιον αλλο να εχει ακριβως αντιθετα αποτελεσματα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 09:24
σχετικα με τα λιπαρα ωμεγα3,6,9 και συζευγμενο λινολεικο οξυ(cla),σταυρο παπαδοπουλε,τα βαζω μετα την προπονηση για λογους αποκαταστασης.οι ποσοτητες τους ειναι αμελητεες,ωστε να δημιουργησουν προβλημα στην αποροφηση των αμινοξεων(1+1γρ).και μια πρωτεινηεχει ανα δοση ελαχιστο λιπος,αυτο δεν αναστελει την αποροφηση της.σχετικα με τις ινες πριν την προπονηση,δε μου δημιουργουν φουσκωμα οσες ινες περιεχει μια μετρια μπανανα μια ωρα πριν τα βαρη,η μια μικρη μπαρα δημητριακωντωρα,εαν καποιος εχει προβλημα ευερεθιστου εντερου,καλο θα ειναι να το αποφυγει(ξερω πρωταθλητη ο οποιος πηγαινε φαγωμενος και επινε σοδα στο δρομο).επισης,ο συνδιασμος νιτρικου-θερμογεννητικου για αλλους δρα ως καταλυτης την ημερα ποδιων πχ.ξερω πολλους που περνουν διπλη δοση νιτρικου,αλλα και πινουν καφεδες μεσα στη μερα.

marvin
31-08-12, 11:07
Τα δυο παραπανω ποστ δειχνουν πως και οι δυο χρησιμοποιητε διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα των λιπαρων και των ινων αλλα και στους δυο δουλευει αρα εχει δικιο ο Σταυρος σε αυτο που λεει και που το θεωρω γενικα σωστο!!!


Stavros76
γιατι το καθε σωμα ειναι διαφορετικο κ ισως κατι που για μενα λειτουργει κ ειναι παρα πολυ καλο, σε καποιον αλλο να εχει ακριβως αντιθετα αποτελεσματα.

Stavros76
31-08-12, 11:14
Τα δυο παραπανω ποστ δειχνουν πως και οι δυο χρησιμοποιητε διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα των λιπαρων και των ινων αλλα και στους δυο δουλευει αρα εχει δικιο ο Σταυρος σε αυτο που λεει και που το θεωρω γενικα σωστο!!!

Ευχαριστω marvin, προσπαθω να ειναι οσο περισσοτερο κατανοητα γινεται κ να βαζω παραμετρους σε αυτα που λεω ωστε να ειμαι πιο σαφης.

tolis93
31-08-12, 13:16
κυριε σταυρο μ αρεσει πολυ ο τροπος εξηγησης σας. πολυ απλος:thumbup: να ρωτησω κατι θα ηθελα πανω στο θεμα.διαβασα προσφατα οτι τα ανθρακουχα ποτα(δεν ανεφερε αν ειναι σοδα ανθρακουχο φυσικο νερο η αναψυκτικο) μειωνουν την οξυγονωση των κυτταρων και εμποδιζουν στη μεταφορα των συστατικων στους μυες και το συκωτι.αν ισχυει κατι τετοιο δε θα πρεπει να αποφευγονται ανθρακουχα νερα μετα τη προπονηση κυριως και μετα γενικα?

Stavros76
31-08-12, 17:34
κυριε σταυρο μ αρεσει πολυ ο τροπος εξηγησης σας. πολυ απλος:thumbup: να ρωτησω κατι θα ηθελα πανω στο θεμα.διαβασα προσφατα οτι τα ανθρακουχα ποτα(δεν ανεφερε αν ειναι σοδα ανθρακουχο φυσικο νερο η αναψυκτικο) μειωνουν την οξυγονωση των κυτταρων και εμποδιζουν στη μεταφορα των συστατικων στους μυες και το συκωτι.αν ισχυει κατι τετοιο δε θα πρεπει να αποφευγονται ανθρακουχα νερα μετα τη προπονηση κυριως και μετα γενικα?

Σε ευχαριστω πολυ φιλε , χαιρομαι γι αυτο.
Να σου πω την αληθεια δεν εχω διαβασει ποτε κατι συγκεκριμενο απο ερευνα κ δεν γνωριζω κ οτι κατι δεν το ξερω, απλα λεω οτι δεν γνωριζω.Παρολα αυτα σιγουρα τα ανθρακουχα ποτα δεν ειναι οτι κ πιο καλο για τον οργανισμο γενικα....
Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι δεν αφηνουν να αφωμειωθει καλα η πρωτεινη αλλα απλα το ακουσα δεν εχω διαβασει κατι εγκυρο.

* Παιδια σας παρακαλω να μου μιλατε στον ενικο ολοι ανεξαρτητου ηλικιας, χωρις "Κυριε" κτλ μου αρεσει αυτο απο την μια γιατι φανερωνει ευγενεια απο μερους σας αλλα εδω ολοι μια παρεα ειμαστε!

tolis93
31-08-12, 19:52
Σε ευχαριστω πολυ φιλε , χαιρομαι γι αυτο.
Να σου πω την αληθεια δεν εχω διαβασει ποτε κατι συγκεκριμενο απο ερευνα κ δεν γνωριζω κ οτι κατι δεν το ξερω, απλα λεω οτι δεν γνωριζω.Παρολα αυτα σιγουρα τα ανθρακουχα ποτα δεν ειναι οτι κ πιο καλο για τον οργανισμο γενικα....
Το μονο που εχω ακουσει ειναι οτι δεν αφηνουν να αφωμειωθει καλα η πρωτεινη αλλα απλα το ακουσα δεν εχω διαβασει κατι εγκυρο.

* Παιδια σας παρακαλω να μου μιλατε στον ενικο ολοι ανεξαρτητου ηλικιας, χωρις "Κυριε" κτλ μου αρεσει αυτο απο την μια γιατι φανερωνει ευγενεια απο μερους σας αλλα εδω ολοι μια παρεα ειμαστε!

το μονο που βρηκα ειναι αυτο εδω (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&newwindow=1&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el:official&channel=np&tbm=isch&tbnid=b3c1BBsG5PGkhM:&imgrefurl=http://therapybook.wordpress.com/2012/06/12/why-coca-cola-leading-the-olympic-torch-is-bad-for-our-childrens-health/&imgurl=http://therapybook.files.wordpress.com/2012/06/soda-full1.png%253Fw%253D584%2526h%253D876&w=583&h=876&ei=SutAULjXBYrasgabwYDwCA&zoom=1&iact=hc&vpx=181&vpy=302&dur=362&hovh=275&hovw=183&tx=111&ty=118&sig=109462295819701158423&page=1&tbnh=162&tbnw=110&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:5,s:0,i:86&biw=1280&bih=718) οσο για τα υπολοιπα τι να πω. σπανιος ανθρωπος:clap::bowdown:

alexandros91
01-09-12, 13:53
paidia anevazei kapoios pou kserei diatrofh gia natural,xwris whey kazeines k m@l@kies?ok,de 8a xei thn idia epidosi,alla mh mamhsoume k thn ugeia mas