PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

ΠανοςΒ
24-08-13, 22:01
Ναι για τα δεδομενα σου καλο μου ακουγεται. Απλα απεφυγε τους κροκους.

psonara
24-08-13, 22:19
Ναι για τα δεδομενα σου καλο μου ακουγεται. Απλα απεφυγε τους κροκους.

οκ αυτο θα κανω!ενας κροκος ειναι καλα?γιατι να αποφευγω τους κροκους?

ΠανοςΒ
24-08-13, 22:43
Γιατι τα λιπαρα σε αυτη τη χρονικη στιγμη, καθυστερουν την απορροφηση της πρωτεινης. Καλυτερα κανεναν . Μπορεις να κρατησεις 1-2 και να τους αλοιψεις σε ψωμι με το επομενο γευμα. Πολυ δυνατο σνακ!

margarita02
24-08-13, 22:59
Psonara ένας κρόκος μετά την προπόνηση είναι καλά. Στο μεταπροπονητικό δεν χρησιμοποιούμε πολλά λιπαρά γιατί καθυστερείται η απορρόφηση της πρωτεϊνης την οποία έχεις περισσότερο ανάγκη εκείνη τη στιγμή. Και οι κρόκοι έχουν λιπαρά.

Έναν όμως μπορείς να βάλεις και τα υπόλοιπα ασπράδια. Επίσης μπορείς να πιεις ένα ποτήρι γάλα για μεταπροπονητικό αν και δεν θεωρείται ότι καλύτερο. Εσένα όμως δεν σε πειράζει τόσο αφού θα φας κανονικά μέτά. Αυτό ελπίζουμε τουλάχιστον.

Γι αυτό μην το βαρύνεις πολύ το μεταπροπονητικό. Ένα αυγό ή κάτι άλλο πρωτεϊνούχο συν τη μπανάνα ή άλλο φρούτο που λέει πιο πάνω ο Πάνος. Εάν δεν θες τον υδατάνθρακα τον παραλήπεις και τον συμπληρώνεις πιο μετά.

Mpozos
24-08-13, 23:51
όχι σε καμιά περίπτωση δεν τον παραλήπτης τον υδατάνθρακα μετά την προπόνηση ! το σωστό είναι να έχει μηδαμινά λιπαρά στο μεταπροπονητικό.

COBRA_STYLE
25-08-13, 00:27
Mpozo chill...αυτα περι υ/α υψηλου GI post-wo κτλ εχουν ξεπεραστει πλεον...δεν προσδιδει κατι,ισα ισα...

οπως επισης και αυτο για την κορτιζολη και τον υ/α αποτελει μυθο...κι η σκετη πρωτεινη ειναι ικανη να ανακοψει την κορτιζολη στο μεταπροπονητικο.

Για ολα αυτα υπαρχουν και αρθα-μελετες,απλα θελει ψαξιμο για οποιον ενδιαφερεται.Ειδικα αυτο για την κορτιζολη το'χω πετυχει σε μελετη πριν καιρο.

Mpozos
25-08-13, 00:35
ναι αλλά περισσότερη ινσουλίνη = καλύτερη μυική ανάπτυξη ετσ δεν είναι ; και κάτι άλλο, γιατί συνεχίζουν οι bodybuilder και παίρνουν δεξτρόζη / μαλτο μετα την προπόνηση ; αν ήταν μύθος θα δεν θα έβαζαν στο μεταπροπονητικό δεξτρο/μαλτο ...

psonara
25-08-13, 11:01
σας ευχαριστω παιδια..οποτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αφου μετα απο 1 ωρα θα φαω κανονικα μπορω για μεταπροπονητικο να βαλω ενα αυγο και 1 ασπραδι και ενα φυσικο χυμο και αν θελω βαζω και 1 φετα ψωμι ολικης αλλιως την παραλειπω.
μπορω μερικες φορες να αντικαταστησω τα αυγα με λιγο γιαουρτι και 1κγ μελι?βασικα θα ηθελα φυστικοβουτυρο αλλα αφου δεν επιτρεπονται λιπαρα σκεφτηκα το μελι.
μαργαριτα μου μην ανησυχεις σε 1 ωρα μετα θα το λαβω το κανονικο γευμα!:P
οσο για το γαλα δεν μπορω να το πιω με τιποτα!

ΠανοςΒ
25-08-13, 11:21
Θεωρητικά οχι γιατι το γιαουρτι εχει καζεινη. Πρακτικά τωρα αλλαξε του τα φωτα, πρωτεινουλα ειναι.

psonara
25-08-13, 11:33
Θεωρητικά οχι γιατι το γιαουρτι εχει καζεινη. Πρακτικά τωρα αλλαξε του τα φωτα, πρωτεινουλα ειναι.

χα καλο!:P
βασικα πουθενα δεν σας πετυχαινω!αστειευομαι!:P
οποτε θα εχω αυτες τις 2 εναλλακτικες! αυγα με χυμο και μπορει και 1 φετα ψωμι η' γιαουρτι με μελι και μιση μπανανα!
θα τα ξεκινησω και θα σας πω τι μου παει καλυτερα

liveris
25-08-13, 23:02
χα καλο!:P
βασικα πουθενα δεν σας πετυχαινω!αστειευομαι!:P
οποτε θα εχω αυτες τις 2 εναλλακτικες! αυγα με χυμο και μπορει και 1 φετα ψωμι η' γιαουρτι με μελι και μιση μπανανα!
θα τα ξεκινησω και θα σας πω τι μου παει καλυτερα


ουτε το γαλα κακαο σου αρεσει?γιατι ειναι καλο μεταπροπονητικο..

psonara
26-08-13, 15:44
ουτε το γαλα κακαο σου αρεσει?γιατι ειναι καλο μεταπροπονητικο..


οχι καθολου!τελικα κραταω για μεταπροπονητικο τα αυγα μεψωμι και χυμο!πιστευω μου ειναι καλυτερα αφου μετα απο 1 ωρα τρωω κανονικα!αντε καμια φορα να τα αντικαταστησω με ενα τοστ με διπλο τυρι χαμηλων λιπαρων η' με καμια βανιλια εμποριου(το κυπελλακι στο ψυγειο)!βασικα θα προτιμουσα κανα τοστ με φυστικοβουτυρο αλλα αφου δεν επιτρεπονται τα λιπαρα...!:P

psonara
16-09-13, 15:23
επανερχομαι παλι σ'αυτο το θεμα με αλλη ερωτηση!μην με κραξετε ομως!:P
το μεταπροπονητικο γευμα για να εχει αμεση αναδομηση των μυων πρεπει να ειναι υγρο?το ρωταω γιατι η διατροφολογος μου μου ειπε οτι για καλυτερο μεταπροπονητικο ειναι γαλα με μπανανα και μελι στο μπλεντερ!

RAMBO
16-09-13, 16:39
Nαι αν ειναι υγρο εχει πιο αμεση αποροφηση.η μπανανα ομως ειναι βραδειας αποδεσμευσης,φατην πιο μετα :welcome:

nikos1234
16-09-13, 20:45
Nαι αν ειναι υγρο εχει πιο αμεση αποροφηση.η μπανανα ομως ειναι βραδειας αποδεσμευσης,φατην πιο μετα :welcome:

οχι ρε απλος υδατανθρακας ισουται μ γρηγορη αποροφηση..γαλα ισουται ακζεινη αρα αργη αποροφηση...

Nikolas_mk2
16-09-13, 21:10
Εγω παντως το γαλα θα το ειχα σαν τελευταια επιλογή,εδω ομως μιλαμε για γευμα-οχι για ροφημα....Οπότε μπορεις μιση ωρα μετα την προπ να φας κατευθειαν και να τελειωνει η υποθεση.Αν το γευμα θα γινει αρκετα αργότερα ασε το ροφημα με γαλα-καλυτερα κανα ασπραδι
( νομιζω τα χουμε ξαναπεί αυτα :spank: )

RAMBO
16-09-13, 23:15
Εγω παντως το γαλα θα το ειχα σαν τελευταια επιλογή,εδω ομως μιλαμε για γευμα-οχι για ροφημα....Οπότε μπορεις μιση ωρα μετα την προπ να φας κατευθειαν και να τελειωνει η υποθεση.Αν το γευμα θα γινει αρκετα αργότερα ασε το ροφημα με γαλα-καλυτερα κανα ασπραδι
( νομιζω τα χουμε ξαναπεί αυτα :spank: )

Μαλωσε τη γιατι δεν ακουει ποτε :smash:

psonara
17-09-13, 14:11
Μαλωσε τη γιατι δεν ακουει ποτε :smash:

και εσυ βρουτε?:P
προπο τελειωνω 12 παρα και στερεο γευμα εχω 13 με 13.30 οποτε να εχω το ροφημα με γαλα και μπανανα και ακτινιδιο αμεσως μετα την προπονηση?;)

RAMBO
17-09-13, 14:18
Ναι

andreas x
27-09-13, 20:54
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.ΚΑΝΩ ΒΑΡΗ ΣΤΟ ΣΠΗΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥΟΡΓΑΝΟ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΧΡΟΝΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΥΛΑΚΙΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΕΤΟΛΟΓΟ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ Κ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΝΑ ΤΡΩΟ ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ Κ 5-6 ΑΜΥΓΔΑΛΑ Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 2 ΑΥΓΑ Κ 2 ΦΕΤΕΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ Η ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ 3 ΦΕΤΕΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ Η ΤΟΝΟΣΑΛΑΤΑ. ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟ ΤΡΟΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΩΡΕΣ
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

kostas kou
02-10-13, 19:01
Καλησπερα στην παρεα,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση η οποια μπορει να ειναι και χαζη :green:
σημερα στο γυμναστηριο ακουσα 2 τυπους που συζητουσαν και ο ενας ελεγε στον αλλον οτι τρωει στερεο γευμα αμεσως μετα την προπονηση και η τροφη(ή οι ουσιες του γευματος οπως θελετε πειτε το)παει στην μυικη ομαδα που γυμνασε,πχ γυμνασε δικεφαλα με το στερεο γευμα που κανει πριζοντε τα δικεφαλα του,ξερει κανεις αμα ισχθει κατι τετοιο???

Kagias
02-10-13, 19:17
Απλά όταν έχεις κάνει δικέφαλα και μετά φας, ενα κομμάτι π.χ. των πρωτεϊνών (σημαντικό ή μη , εξαρτάται απο πολλα) θα πάει προφανώς στην αναδόμηση της περιοχής που καταπονήθηκε απο τις αντιστάσεις. Δεν υπάρχει κάτι κουφό πάνω σ' αυτή την (στην ουσία) υπεραπλούστευση του μηχανισμού.

kostas kou
02-10-13, 19:23
αυτο συμβαινει οταν τρωω στερεο γευμα η και οταν περνω ροφημα πρωτεινης?

Kagias
02-10-13, 19:48
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει οτι πρωτεϊνούχο και να φας.

Xania
15-10-13, 15:08
εγω μετα τιν προπονηση χρησιμοποιω whey απλα ηθελα να ρωτησω ειναι μεγαλο λαθος να βαζω κουακερ για υ/α μεταπροπονητικα? και δευτερον λιγο χαζο αλλα ποσα γραμμαρια περιπου ειναι 8 κουταλιες γεματες της σουπας?

Mikekan
15-10-13, 15:13
8 γεμάτες κουταλιές της σούπας θα έλεγα ότι είναι περίπου 100 γρ.

Redragon7
15-10-13, 15:29
Το πιο σωστο είναι να τρως αμέσως μετα την προπόνηση γρηγορη πρωτεινη (whey) και μετα απο καμμια ωρίτσα (το πολυ) κανονικό γεύμα με πρωτεινη και αργο υδατανθρακα

jean
18-10-13, 23:55
και αν σε πειράζει η whey τι μπορείς να φας αντ αυτού?

Nikolas_mk2
19-10-13, 00:01
Ωραιότατα ασπράδια ή μπορεις να φας κατευθείαν το στερεο μεταπροπονητικό.

jean
19-10-13, 00:16
Ωραιότατα ασπράδια ή μπορεις να φας κατευθείαν το στερεο μεταπροπονητικό.

δηλαδή πχ κοτόπουλο με ρύζι? πόσα ασπράδια? γιατί εδώ λέει 10! πολλά δεν είναι για 70 κιλά 10 ασπράδια?

Nikolas_mk2
19-10-13, 00:35
Ναι,μια καλή πηγή πρωτείνης+υδατανθρακα χωρις πολλα λιπαρά....10 ασπραδια ειναι όντως πολλά-και με 5-6 θα την κανεις τη δουλειά σου μια χαρά,σημασία εχει η συνολική προσληψη μεσα τη μερα :thumbup:

jean
19-10-13, 00:45
Ναι,μια καλή πηγή πρωτείνης+υδατανθρακα χωρις πολλα λιπαρά....10 ασπραδια ειναι όντως πολλά-και με 5-6 θα την κανεις τη δουλειά σου μια χαρά,σημασία εχει η συνολική προσληψη μεσα τη μερα :thumbup:

εσυ whey χρησιμοποιεις?

Nikolas_mk2
19-10-13, 01:01
Ναι αλλα η whey ειναι ενα ροφημα μετα την προπονηση κι ενας ευκολος τροπος να συμπληρωσεις πρωτείνη,αν τρως επαρκείς ποσοτητες πρωτείνης μεσα στη μερα δεν σου ειναι απαραιτητη.

jean
19-10-13, 11:59
αρα δεν χρειάζονται συμπληρώματα αν κάνεις σωστή διατροφή.

Redragon7
19-10-13, 12:06
Δυστυχώς, σωστή διατροφή σημαίνει και αρκετά αυξημένο κόστος, τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα...
Άρα κάποια συμπληρώματα είναι άκρως βολικά.

kendal
19-10-13, 12:14
Δυστυχώς, σωστή διατροφή σημαίνει και αρκετά αυξημένο κόστος, τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα...
Άρα κάποια συμπληρώματα είναι άκρως βολικά.


:thumbup:

jean
19-10-13, 15:49
Δυστυχώς, σωστή διατροφή σημαίνει και αρκετά αυξημένο κόστος, τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα...
Άρα κάποια συμπληρώματα είναι άκρως βολικά.

Εγώ τρώω περίπου κάθε 3 ώρες πλήρες γεύμα. πρωτεινη υδατάνθρακα και λαχανικά. Το θέμα ειναι οτι δεν βάζω κιλά. Με τη χρήση συμπληρωμάτων οι μύες πρήζονται πιο εύκολα. Αυτό έχω διαπιστώσει εγώ. το θέμα ειναι οτι με πειράζουν και αναγκαστικά δεν τα χρησιμοποιώ.

Redragon7
19-10-13, 16:08
Αν τρως σωστά κάθε 3 ώρες όπως λες, και δεν έχεις θέμα με το να ψωνίζεις-πληρώνεις-μαγειρευεις-πλενεις όλη μέρα, τότε δεν χρειάζεσαι συμπληρώματα.
Αν δεν βάζεις κιλά, μεγάλωσε λίγο τις μερίδες που τρως (ανέβασε λίγο θερμίδες), προπονήσου, ξεκουρασου και ξαναζυγισου σε 2 εβδομάδες.

jean
19-10-13, 16:32
Αν τρως σωστά κάθε 3 ώρες όπως λες, και δεν έχεις θέμα με το να ψωνίζεις-πληρώνεις-μαγειρευεις-πλενεις όλη μέρα, τότε δεν χρειάζεσαι συμπληρώματα.
Αν δεν βάζεις κιλά, μεγάλωσε λίγο τις μερίδες που τρως (ανέβασε λίγο θερμίδες), προπονήσου, ξεκουρασου και ξαναζυγισου σε 2 εβδομάδες.

Ναι αλλά ταυτόχρονα μεγαλώνει και η κοιλιά!!

jannous44
21-10-13, 20:25
Ναι αλλά ταυτόχρονα μεγαλώνει και η κοιλιά!!

αυτο απο που?:unsure:

TheWorst
21-10-13, 20:29
Λογικο να μεγαλωσει η κοιλια αν λαμβανεις περισσοτερες θερμιδες απο οσες καις , ενα ποσοστο μυς , αλλο νερα, αλλο λιπος.
Εννοειται οτι αν τρως καθε 3 ωρες θα βαλεις πιο ευκολα κιλα(λιπος) με το αν τρως σε μεγαλυτερα διαστηματα (τουλαχιστον 14 ωρες δλδ) , αλλα το θεμα εινια αν σε βολευει και ποσο φαγητο τρως.

leftis
21-10-13, 21:36
Λογικο να μεγαλωσει η κοιλια αν λαμβανεις περισσοτερες θερμιδες απο οσες καις , ενα ποσοστο μυς , αλλο νερα, αλλο λιπος.
Εννοειται οτι αν τρως καθε 3 ωρες θα βαλεις πιο ευκολα κιλα(λιπος) με το αν τρως σε μεγαλυτερα διαστηματα (τουλαχιστον 14 ωρες δλδ) , αλλα το θεμα εινια αν σε βολευει και ποσο φαγητο τρως.


πως εννοείται δλδ? :unsure:

TheWorst
21-10-13, 21:46
ετσι , ιδιες θερμιδες , αλλα βαζεις πολυ πιο ευκολα λιπος,γιατι δεν αφηνεις το σωμα να καψει την τροφη.Περισσοτερες ωρες δαπανουν και περισσοτερη ενεργεια και θελει πολυ περισσοτερο φαϊ γενικα. Δλδ μπορεις να φανταστεις οτι με ιδιες θερμιδες περιπου(μη σου πω τωρα ειμαι και πιο κατω) περσι με 4000 θερμιδες εβαλα 6-7 κιλα για περιοδο 6 μηνων , ενω τωρα μεσα σε 2-2,5 μηνες τα βαζω ανετα .

leftis
21-10-13, 21:50
ετσι , ιδιες θερμιδες , αλλα βαζεις πολυ πιο ευκολα λιπος,γιατι δεν αφηνεις το σωμα να καψει την τροφη.Περισσοτερες ωρες δαπανουν και περισσοτερη ενεργεια και θελει πολυ περισσοτερο φαϊ γενικα. Δλδ μπορεις να φανταστεις οτι με ιδιες θερμιδες περιπου(μη σου πω τωρα ειμαι και πιο κατω) περσι με 4000 θερμιδες εβαλα 6-7 κιλα για περιοδο 6 μηνων , ενω τωρα μεσα σε 2-2,5 μηνες τα βαζω ανετα .

Δεν ισχύει αυτό ρε κάποια άλλη παράμετρος θα έπαιξε. Μπορεί να έκαιγες περισσότερα.
Εδώ και μήνες λέμε calories in vs calories out :green:

TheWorst
21-10-13, 22:35
οχι , τωρα κανω προπονηση που καει περισσοτερες.Τοτε εκανα dorian που εχεις 5 σετ προπονηση.. Τι λες..
Οταν δε δινεις το σωμα λιγο αναρρωσει και μονο μασας ειναι μεγαλη βλακεια. Τωρα που κανω ετσι παω 2 φορες τουαλετα , το φαϊ απλα σαπιζει μεσα. Το λιπος εννοειται οτι βαζεις , εχει σημασια αν τρως ανα 2 ωρες και αν τρως ανα 20 ωρες απλα γιατι ρυθμιζει και ορμονες (ινσουλινη ,hgh)

leftis
21-10-13, 22:39
οχι , τωρα κανω προπονηση που καει περισσοτερες.Τοτε εκανα dorian που εχεις 5 σετ προπονηση.. Τι λες..
Οταν δε δινεις το σωμα λιγο αναρρωσει και μονο μασας ειναι μεγαλη βλακεια. Τωρα που κανω ετσι παω 2 φορες τουαλετα , το φαϊ απλα σαπιζει μεσα. Το λιπος εννοειται οτι βαζεις , εχει σημασια αν τρως ανα 2 ωρες και αν τρως ανα 20 ωρες απλα γιατι ρυθμιζει και ορμονες (ινσουλινη ,hgh)


Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό. :welcome:

TheWorst
21-10-13, 22:45
Οκ , εγω λεω την εμπειρια μου με αυτο :welcome: Αν εσυ εχεις να πεις τπτ εμπειρικα , τοτε πεσ'το. Οσο για το φαϊ που σαπιζει ειναι σιγουρο , αμα τρως αρκετα . Ειδικα τετοια φαγητα με πολλες φυτικες ινες σε βγαζουν τα εντερα :green:

jean
21-10-13, 22:58
δεν ξέρω τι μεταβολισμό έχει ο καθένας εγώ αυτό που ξέρω απο το σώμα μου είναι ότι, τρώω κάθε 3 ώρες πλήρες γεύμα επειδή πεινάω και επειδή έτσι έχω διαβάσει(να τρως κάθε 3 ώρες). Το αποτέλεσμα είναι να μην χωνεύω ποτέ, να είμαι όλη ήμερα πρησμένος απο το φαΐ και επίσης να μην βλέπω κοιλιακούς.

leftis
21-10-13, 22:59
Οκ , εγω λεω την εμπειρια μου με αυτο :welcome: Αν εσυ εχεις να πεις τπτ εμπειρικα , τοτε πεσ'το. Οσο για το φαϊ που σαπιζει ειναι σιγουρο , αμα τρως αρκετα . Ειδικα τετοια φαγητα με πολλες φυτικες ινες σε βγαζουν τα εντερα :green:

Δεν είπα ότι έχεις λάθος. Είπα ότι δεν συμφωνω. Αυτό είναι το ωραίο της υπόθεσης, ο καθένας πειραματίζεται και κάνει ότι δουλευει πάνω του.

COBRA_STYLE
21-10-13, 22:59
Worst,δεν μιλας ακριβως εμπειρικα...εκτος του οτι αναμεσα σε αυτα που γραφεις εχεις πολυ broscience,το κυριοτερο ειναι οτι αυτα που βλεπεις πανω σου τα περνας ως δεδομενα,δλδ του στυλ "εφοσον ετσι γινεται σε μενα,αυτο ισχυει κιολας γενικα".

liveris
21-10-13, 23:16
Λογικο να μεγαλωσει η κοιλια αν λαμβανεις περισσοτερες θερμιδες απο οσες καις , ενα ποσοστο μυς , αλλο νερα, αλλο λιπος.
Εννοειται οτι αν τρως καθε 3 ωρες θα βαλεις πιο ευκολα κιλα(λιπος) με το αν τρως σε μεγαλυτερα διαστηματα (τουλαχιστον 14 ωρες δλδ) , αλλα το θεμα εινια αν σε βολευει και ποσο φαγητο τρως.


ετσι , ιδιες θερμιδες , αλλα βαζεις πολυ πιο ευκολα λιπος,γιατι δεν αφηνεις το σωμα να καψει την τροφη.Περισσοτερες ωρες δαπανουν και περισσοτερη ενεργεια και θελει πολυ περισσοτερο φαϊ γενικα. Δλδ μπορεις να φανταστεις οτι με ιδιες θερμιδες περιπου(μη σου πω τωρα ειμαι και πιο κατω) περσι με 4000 θερμιδες εβαλα 6-7 κιλα για περιοδο 6 μηνων , ενω τωρα μεσα σε 2-2,5 μηνες τα βαζω ανετα .


οχι , τωρα κανω προπονηση που καει περισσοτερες.Τοτε εκανα dorian που εχεις 5 σετ προπονηση.. Τι λες..
Οταν δε δινεις το σωμα λιγο αναρρωσει και μονο μασας ειναι μεγαλη βλακεια. Τωρα που κανω ετσι παω 2 φορες τουαλετα , το φαϊ απλα σαπιζει μεσα. Το λιπος εννοειται οτι βαζεις , εχει σημασια αν τρως ανα 2 ωρες και αν τρως ανα 20 ωρες απλα γιατι ρυθμιζει και ορμονες (ινσουλινη ,hgh)

αυτα που γραφεις εδω ειναι αντιθετα με αυτα που υποστηριζες πριν λιγο καιρο..ασε που ετσι πως τα γραφεις ειναι σαν να επικρατει μια συγχυση στο μυαλο σου..

TheWorst
21-10-13, 23:49
λιβερη διατυπωσε καλυτερα μια ολοκληρωμενη απαντηση. Πως ερχομαι σε αντιθεση , ισως να μη καταλαβαινεις τι λεω , γραπτος λογος εννοειται. :welcome:
Το θεμα δεν ειναι εσεις αν συμφωνειτε , το θεμα ειναι αν εγω συμφωνω με τον εαυτο μου :green: Broscience ή οχι , δεν ειμαι ο μοναδικος και αυτη τη συμβουλη θα εδινα σε οποιονδηποτε , ας ειναι και λιγο γενικη :welcome:

COBRA_STYLE
21-10-13, 23:58
Γι'αυτο εχεις μπερδευτει οπως λεει κι ο λιβερης:turtle:γιατι το θεμα δεν ειναι αν συμφωνεις εσυ με τον εαυτο σου,αλλα αν ισχυουν αυτα που γραφεις καμποσο καιρο τωρα:P:rolf::turtle:

TheWorst
22-10-13, 00:03
για πολλους ισχυει και για μενα επισης.Τι να σε πω , αφου εσυ εχεις να πεις κατι αλλο ,πεσ'το ,αν εισαι εσυ δλδ ο παντογνωστης και ξερεις τι ισχυει.

leftis
22-10-13, 19:39
για πολλους ισχυει και για μενα επισης.Τι να σε πω , αφου εσυ εχεις να πεις κατι αλλο ,πεσ'το ,αν εισαι εσυ δλδ ο παντογνωστης και ξερεις τι ισχυει.


Γτ τζαντίζεσαι ρε? Πρεπει σονυ και καλα να εχεις δικιο? :turtle:

TheWorst
22-10-13, 19:42
οχι ρε , αφου σε ειπα, το θεμα ειναι εγω να συμφωνω με τον εαυτο μου(οποιος διαβαζει αναμεσα στις σειρες ξερει τι εννοω) ..
Εμπειρικα λεω αυτα , υπαρχουν και αλλα ατομα που θα το υποστηριξουν,κοιτα λιγο στο youtube .. Αν θες θεωριτικα διαβασε ori hofmekler που μιλαει για αυτο , εχει και αλλα ενδιαφεροντα , ας πουμε κυκλο με πρωτεϊνη μια ψηλη , μια χαμηλη και το καθενα εχει καποιο σκοπο.

leftis
22-10-13, 19:47
οχι ρε , αφου σε ειπα, το θεμα ειναι εγω να συμφωνω με τον εαυτο μου(οποιος διαβαζει αναμεσα στις σειρες ξερει τι εννοω) ..
Εμπειρικα λεω αυτα , υπαρχουν και αλλα ατομα που θα το υποστηριξουν,κοιτα λιγο στο youtube .. Αν θες θεωριτικα διαβασε ori hofmekler που μιλαει για αυτο , εχει και αλλα ενδιαφεροντα , ας πουμε κυκλο με πρωτεϊνη μια ψηλη , μια χαμηλη και το καθενα εχει καποιο σκοπο.



Εγώ θυμάμαι κάποιον γνωστό παλιό bodybuilder (δεν θυμάμαι ονομα τώρα) που έλεγε ότι μια φορά την εβδομάδα έκανε ολοκληρωτική αποχή από πρωτείνη, γιατί έτσι αδειάζεις το σώμα σου απο αμινοξεα και την επομενη μερα αποροφας αμινοξεα σαν τρελος. Υποτιθεται οτι αυτο δουλευε πανω του, αλλα αμα δεν εχεις καποια ερευνα να συμφωνει με τα λεγομενα σου παραμενει broscience και δεν μπορείς να πεις οτι ισχυει.

Άλλο δουλεύει πάνω μου και άλλο ισχύει.

TheWorst
22-10-13, 19:57
οταν κατι εχει αποδειχθει εμπειρικα καμια φορα το παιρνουμε δεδομενο (τομεα μαθηματικων) , αλλα ετσι κι εδω σε μεγαλο κυκλο ατομων ισχυει (δεν λεω για ολους , αλλα μεγαλυτερο ποσοστο οσον αφορα αυτο - το λεω γιατι δεν μπορω να ξερω ολο το κοσμο στον πλανητη) Αλλα αμα θες για ερευνες που λες διαβασε οπως σου ειπα του ori hofmekler , αναφερεται σχεδον σε καθε σελιδα σε ερευνες σχετικα με ολα τα λεγομενα του.
παντως καλο ειναι να ξερεις τι λες , δλδ να το εχεις δοκιμασει πανω σου πρωτα , πριν λες το ενα και το αλλο , οπως τωρα με την πρωτεϊνη , π.χ. δεν το εχω δοκιμασει , για αυτο δε λεω τπτ , απλα αναφερω χωρις να εχω καμια ιδιατερη γνωμη πανω του γιατι δεν εχω δει κι αλλους που να το κανουν.

paularas
01-11-13, 11:03
Κάτσε ρε φιλος. Εξήγησε λίγο... Δεν περιέχουν σύνθετους οι πηγές που ανάφερες?

Σύμφωνα με το μεταπροπονητικό πλάνο του MB χρειαζόμαστε απλούς υδατάνθρακες υψηλού GI για να περάσουν αμέσως στο αίμα και να γύρει η ζυγαρια πρός την ινσουλίνη και όχι πρός την κορτιζόλη. Eσυ προτίνεις υδατάνθρακα υψηλού GI αλλα σύνθετους οι οποίοι αργούν να περάσουν στο αίμα...

καλη επιλογη πρωτεινης και απλου υδατανθρακα μεταπροπονητικα μελι
+ασπραδια σε αντικολλητικο,κοτοπουλο με κετσαπ=πολυ ζαχαρη η καμια σαλτα με πολλη ζαχαρη χωρις λιπος πχ σαλτσα bbq

Billys51
05-11-13, 22:27
το ρυζι δεν ειναι μια χαρα? ειναι υδατ υψηλου γλυκαιμικου δεικτη

paularas
10-11-13, 13:14
[QUOTE=Billys51;754063]το ρυζι δεν ειναι μια χαρα? ειναι υδατ υψηλου γλυκαιμικου δεικτη[/QUOT
μια χαρα ειναι απλως ειναι πιο ευκολο με σαλτσα αφου ειναι και υψηλη σε ζαχαρη σε ξεκουραζει κατευθειαν,το ρυζι θα αργησει λιγο περισσοτερο...

Mikekan
10-11-13, 13:22
το ρυζι δεν ειναι μια χαρα? ειναι υδατ υψηλου γλυκαιμικου δεικτη

Ισχύει αυτό. Παρολαυτα επειδή το γλυκαιμικο φορτίο ειναι χαμηλό λόγω του οτι επέρχεται κορεσμός με μικρή ποσότητα, ειναι μια χαρά υδατανθρακας. Και το κάστανο ακόμα καλύτερος.

Billys51
12-11-13, 22:03
Μαλιστα ευχαριστω πολυ! και ο πουρες για υδατανθρακα μετα την προπονηση καλος δεν ειναι? :unsure:

paularas
13-11-13, 00:04
ειναι ο υψηλοτερου γδ συνθετος υδατανθρακας που μπορεις να φας...οσο πιο ρευστη μορφη εχει ο υδατανθρακας τοσο υψηλοτερο γδ δεικτη εχει...αν θες να φας κανονικο γευμα ειναι οτι καλυτερο μετα την προπονηση...το κακο ειναι οτι θελει πολυ μαγειρεμα εκτος αν εννοεις το στιγμιαιο το οποιο δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι...πουρες +ασπραδια η τονο και εισαι υπερπληρης ...

varvatos
27-11-13, 20:44
Και αυτή γρήγορα απορροφήσιμη είναι οπότε αν θέλεις αντί για whey φάε αυγά - αλλά για να φτάσεις τα 35+ γρ πρωτεϊνη έχεις να καθαρίζεις πολλές ώρες....

Gt

ποσα ασπαδια πρεπει?

RAMBO
27-11-13, 20:47
Βαλε 5 ασπραδια και ενα δυο κροκους και θα σε κομπλε

varvatos
27-11-13, 20:50
Βαλε 5 ασπραδια και ενα δυο κροκους και θα σε κομπλε

ευχαριστο πολυ αδερφε αλλα τους κροκους δεν μπωρο να τους φαω........:green:

TheWorst
27-11-13, 20:51
10 ολοκληρα αυγα στο τιγανη.

RAMBO
27-11-13, 20:56
Το παρακανες

TheWorst
27-11-13, 21:01
Μπα,ατομα τρωνε 20 και μαζι με κρεας. Αμα εισαι low carb διαιτα και στοχευεις υψηλες θερμιδες επιβαλλεται.

RAMBO
27-11-13, 21:03
Ναι αλλα οι κροκοι ειναι πολλοι,δεν ειμαι κατα το να τρωμε ισα ισα ,απλα το βρικω υπερβολικα τοσους πολλους,μπορει στο μελλον κατι τετοιο να του δημιουργησει προβλημα,δεν μπορουμε να ξερουμε τον οργανισμο του καθενα

TheWorst
27-11-13, 21:06
Ετσι ,σιγουρα :thumbup: ενα υγιες ατομο δεν εχει ομως τι να φοβηθει.

Mikekan
27-11-13, 22:34
Πουσαι χαμένος ρε Δημήτρη? για να δω κανά update φίλε!

TheWorst
27-11-13, 22:37
Καλα μου θημησες ! :P

giannaras13
28-11-13, 04:09
ισχυει οτι τα 5-6 γραμμαρια πρωτεινη του καστανου ειναι ισοτιμη με το αυγο?

varvatos
24-12-13, 00:03
εγω σινη8ος παο γυμναστηριο κατα της 9 το βραδυ και τελειωνο 10 με 10,30 και επειδη φωβαμαι να φαω πολυ επειδη θα παο για υπνο κατα τις 12 τι θα ηταν καλο να φαω τετοια ωρα σαν μεταπροπονιτηκο?????

andreasaxo
06-01-14, 17:03
εγω σινη8ος παο γυμναστηριο κατα της 9 το βραδυ και τελειωνο 10 με 10,30 και επειδη φωβαμαι να φαω πολυ επειδη θα παο για υπνο κατα τις 12 τι θα ηταν καλο να φαω τετοια ωρα σαν μεταπροπονιτηκο?????


Κι'εγω την ίδια απορία έχω.... :unsure:

NASSER
06-01-14, 17:24
Θα φάτε κανονικά το μεταπροπονητικό γεύμα σας όπως θα ήταν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Το σώμα αντιλαμβάνεται τη λήψη των θρεπτικών συστατικών σε κύκλο ημέρας και όχι ανά ώρες. Η λήψη απλών υδατανθράκων θα πρέπει να περιορίζεται έως πριν την προπόνηση. Έπειτα το να φάει κάποιος υδατάνθρακα πριν τον ύπνο δεν είναι επιβλαβές προκειμένου να κρατάμε ψηλά το μεταβολισμό μας επί 24ωρο συν ότι θα μεσολαβήσουν κάποιες ώρες ύπνου που δεν θα έχουμε κατανάλωση θερμίδων.

Nikolas_mk2
06-01-14, 17:54
^^ +1


ισχυει οτι τα 5-6 γραμμαρια πρωτεινη του καστανου ειναι ισοτιμη με το αυγο?

Όχι ακριβως,είναι βεβαια υψηλής βιολογικής αξίας αλλά απο την αλλη για να παρεις 6 γρμ απο κάστανα θα πρεπει να πιασεις 300γρμ(2 στα 100 εχουν)οποτε εισαι πάνω 500 θερμιδες,δεν εχει νόημα. ;)

geobest
11-02-14, 15:21
καλησπερα παιδια...ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για την διατροφη μ μετα την προπονηση(κυριως αεροβια,θελω περιπου 80γρ υδατ/20-30γρ πρωτ.)...εχω 3 διαφορετικα γευματα και τα εναλλασω...
1) καθαρη whey πρωτεινη 20γρ περιπου,1 μπανανα,1 παστελι 30γρ και 40-50γρ σταφιδες
2)γιαουρτι 0-2%(ακομα δν εχω αποφασισει ποιο ειναι καλυτερο),1 κουταλια μελι,40-50γρ κουακερ,40-50γρ σταφιδες και τωρα τελευταια βαζω και λιγο gojy berry (superfood και καλα...δν εχω δει διαφορα αλλα εχει ωραια γευση ;) )
3)χυμος αναμεικτος...1 σκουπ πρωτεινη,μιση μπανανα,μισο μηλο,χυμο απο 2-3 πορτοκαλια,1 κουταλια μελι,λιγη κανελα,καμια 10αρια φουντουκια και περιπου 50 γρ κουακερ...ολα στο μιξερακι και φτιαχνουν πολυ ωραιο χυμο...

τωρα,οι αποριες μου ειναι οι εξης...α) οι υδατανθρακες ειναι σωστου τυπου για μετα την προπονηση?? (slow-release κτλ)
β) το γιαουρτι προσφατα εμαθα οτι εχει καζεινη που δν το κανει το καλυτερο για μετα την προπονηση,οποτε με ισως καμια 10αρια γρ whey κανω καλυτερη δουλεια?? γ) πειραζει που εχω και χυμο μεσα?? γτ καπου ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να παιρνουμε την whey μετα την προπονηση με νερο η' γαλα,αλλα οχι χυμο...ειναι τοσο κακο??

αυτα νμζ προς το παρων...αν εχετε να προσθεσεται κατι σχετικα με αυτα τα γευματα,ολα ευπροσδεκτα :D :)

Mikekan
11-02-14, 15:23
Δες εδώ φίλε μου:

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

geobest
11-02-14, 16:02
το εχω διαβασει το αρθρο,αλλα δν απανταει στις αποριες μ...η' μαλλον καλυτερα,δν μπορω να το 'μεταφρασω' σωστα,γιαυτο ρωτησα στο φορουμ

Tigeras
18-02-14, 03:00
Ρε παιδιά μια απορία γιατί δε βρίσκω άμεση απάντηση σε όσα διάβασα.
Παίρνω τη Whey αμέσως μετά τη προπόνηση και έπειτα απο περίπου 20 λεπτά τρώω το γεύμα.Δε το κάνω απο προτίμηση αλλά απο ανάγκη γιατί τρώω σε φοιτητική εστία και δε βολεύουν οι ώρες.Κάνω χοντρή μαλακία που τρώω κανονικό γεύμα με σύνθετους υδατάνθρακες κ πρωτείνη τόσο γρήγορα?

jimaras22
04-03-14, 02:57
Ρε παιδιά μια απορία γιατί δε βρίσκω άμεση απάντηση σε όσα διάβασα.
Παίρνω τη Whey αμέσως μετά τη προπόνηση και έπειτα απο περίπου 20 λεπτά τρώω το γεύμα.Δε το κάνω απο προτίμηση αλλά απο ανάγκη γιατί τρώω σε φοιτητική εστία και δε βολεύουν οι ώρες.Κάνω χοντρή μαλακία που τρώω κανονικό γεύμα με σύνθετους υδατάνθρακες κ πρωτείνη τόσο γρήγορα?

δεν κανεις μαλακια αλλα....
τπτ απο αυτα π πιστευεις δν ειναι αληθεια.......όποτε
και αν φας μεσα στν μερα ειναι το ιδιο αν φτασεις τις θερμιδες και τις πρωτει/λιπη/υδατ που θες
απλα κοιτα να φτανεις στα 1.5 γρ πρωτεινη ανα κιλο βαρους και 20-40 μλ λαδι για λιπη στις σαλατες κ οτι περισεψει βαλε οτι νανε :)[ετσι θα δεις αποτελσμετα χωρις πολυ αγχος :P]

Tigeras
07-03-14, 21:46
Σ' ευχαριστώ ρε σύ!

weedlover
15-03-14, 18:14
μου τελειωσε η πρωτεινη με τι αλλο μπορω να την αντικαταστησω μεχρι να παρω για μετα την προπονηση? τι μπορω να πιω η τι να φαω?

Tiridus
15-03-14, 18:26
Έχεις πολλές επιλογές μην αγχώνεσαι.
Εαν θέλεις κάτι στερεό με καλές θερμίδες και μπόλικη πρωτείνη μπορείς να φας ένα γιαούρτι 2% συνοδευόμενα με 5-6 αμύγδαλα.
Ακόμη, μπορείς να κάνεις το δικό σου θρεπτικό πρωτεινούχο μιλκ σέικ, βάλε 300ml γάλα με χαμηλά λιπαρά και ότι φρούτο τηε αρεσκίας σου θέλεις ( προσωπικά βάζω μπανάνα ) :banana:
για να κερδίσω μερικούς καλούς υδατάνρθρακες και μέταλλα και χτύπησε τα στο μπλέντερ. Βουαλά!

weedlover
15-03-14, 18:33
Έχεις πολλές επιλογές μην αγχώνεσαι.
Εαν θέλεις κάτι στερεό με καλές θερμίδες και μπόλικη πρωτείνη μπορείς να φας ένα γιαούρτι 2% συνοδευόμενα με 5-6 αμύγδαλα.
Ακόμη, μπορείς να κάνεις το δικό σου θρεπτικό πρωτεινούχο μιλκ σέικ, βάλε 300ml γάλα με χαμηλά λιπαρά και ότι φρούτο τηε αρεσκίας σου θέλεις ( προσωπικά βάζω μπανάνα ) :banana:
για να κερδίσω μερικούς καλούς υδατάνρθρακες και μέταλλα και χτύπησε τα στο μπλέντερ. Βουαλά!

με εσωσες φιλαρακι,σε ευχαριστω πολυ! παλι καλα γτ εχω παραγγειλει απο εξωτερικο κ την περιμενω , κ επειδη θα αργουσε δεν θα ηξερα τι να πιω! ευχαριστω πολυ κ παλι !

thegravijia
15-03-14, 18:45
δες εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29287-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%BF-%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B1

Nikolas_mk2
15-03-14, 18:48
^ +1 και ασπραδια αυγων αν θες ν'αντικαταστησεις ορου γαλακτος.

weedlover
15-03-14, 19:02
^ +1 και ασπραδια αυγων αν θες ν'αντικαταστησεις ορου γαλακτος.

σας ευχαριστω πολυ και τους δυο..νικολα τρωω και το βραδυ αυγα πριν κοιμηθω αν τρωω κ μετα την προπονηση θα θελω μια κοτα στο σπιτι :P

georgemoto
16-03-14, 23:13
Το βραδυ γιαουρτι..... το πρωι κ μετα την προπονηση αυγα!!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

weedlover
17-03-14, 01:30
Το βραδυ γιαουρτι..... το πρωι κ μετα την προπονηση αυγα!!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστω φιλε μου..

*Αρης
03-04-14, 05:21
Αν έχω καταλάβει καλά η προτεινόμενη δόση πρωτεϊνης που πρέπει να παίρνουμε ανά γεύμα είναι περίπου 35 γραμμάρια.
Αν πάρουμε 35 γραμμάρια πρωτεϊνης με το μεταπροπονητικό μας ρόφημα τότε πώς είναι δυνατόν να φάμε το στερεό μας γεύμα μετά από μισή ή μετά από μια ώρα και να πάρουμε άλλα τόσα γραμμάρια;

70 γραμμάρια μέσα σε μια ή μέσα σε μισή ώρα δεν θα είναι επιβάρυνση για τα νεφρά;

Ακόμα κι αν δεν είναι πρόβλημα για τα νεφρά, προλαβαίνει ο οργανισμός ν' αφομοιώσει μια τέτοια υπερδοσολογία ή του δίνουμε γραμμάρια που θα πάνε χαμένα;

Αν λάβουμε υπόψιν τα προαναφερθέντα και πάρουμε το στερεό γεύμα μετά από μια ώρα τότε θα πρέπει να προσέξουμε να μην έχει καθόλου πρωτεϊνη ή θα πρέπει να περιέχει πρωτεϊνη και να πάρουμε το στερεό μας γεύμα μετά από τρεις ώρες;

Μπορεί κάποιος να τα βάλει όλα αυτά σε μια σωστή σειρά;

beefmeup
03-04-14, 12:33
δεν υπαρχει προτεινομενη δοση..
το σωμα περνει οσο του δινεις,αναλογα φυσικα των αναγκων σου κ των στατς σου.
αυτα τα 35γρ δεν ισχυουν κ επεισης μην περνεις την πρωτεινη σαν κατι μεμονωμενο..αν εξαιρεσεις το σεηκ μετα την προπονηση που ειναι σκονη,ολη η υπολοιπη πρωτεινη που περνεις ειναι απο φαγητο που συνδιαζεται με αλλα πραγματα οπως λιπαρα,υ/ες,φυτικες ινες κλπ..ολα αυτα καθυστερουν την αποροφηση της πρωτεινης..
επισης στον συλλογισμο σου αφηνεις απεξω τελειως τον παραγοντα "πηγη πρωτεινης" κ θεωρεις οτι ολες οι πρωτεινες ειναι whey η κατι τετοιο..
αν δλδ φας μια μπριζολα μισο κιλο που μπορει να σου δινει 75γρ πρωτεινης λες να αποροφησεις μονο τα 35?
η φαντασου το ιδιο πραγμα με γιαουρτι..
για να χωνευτει ενα τετοιο γευμα ποσοτικα θες αρκετες ωρες..

οποτε περνεις το σεηκ μετα την προπονηση,κ το οτι τρως κατι μετα απο 45 λεπτα δεν σημαινει οτι εχεις χωνεψει κιολας με το που θα το φας..

προβλημα για τα νεφρα δεν υπαρχει εκτος αν εχεις καποιο παθολογικο αιτιο.

αυτο που ισως πρεπει να κοιταξεις ειναι να μην περνεις μεγαλυτερη ποσοτητα στο μεταπροπονητικο σεηκ απο αυτη που σου χρειαζεται..συνηθως 25γρ ειναι αρκετα για τους περισοτερους recreational αθλουμενους,χωρις φυσικα χρηση αας.

*Αρης
03-04-14, 15:32
Αν πάρουμε τα 35 γραμμάρια του ροφήματος και σε μια ώρα πάρουμε και 35 γραμμάρια από στερεό γεύμα -που θεωρητικά θα έχουν απορροφηθεί μέσα σε δύο οι τρεις ώρες-, τότε θα έχουμε πλήρη πρόσληψη 70γρ μέσα σε 3 ή μέσα σε 4 ώρες ανάλογα με το πόση ώρα θα χρειαστεί ώστε ν' αφομοιωθούν τα συστατικά του στερεού.

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ κατάλαβα ότι τα 35γρ ανά 3ωρο είναι η προτεινόμενη δοσολογία γιατί απ' ό,τι λένε οι περισσότεροι αυτή είναι η ποσότητα που μπορεί να επεξεργαστεί ο οργανισμός μέσα σε αυτό το χρονικό πλαίσιο.
Βέβαια όπως πολύ σωστά σημειώνεις οι ανάγκες του κάθε οργανισμού είναι διαφορετικές και έρχομαι τώρα στα 25γρ που όπως είπες συνήθως είναι αρκετά για τους περισσότερους recreational αθλούμενους.

Το μεταπροπονητικό άρθρο λέει ότι στο μεταπροπονητικό ρόφημα κάνουμε πρόσληψη 0,55γρ πρωτεϊνης ανά κιλό άπαχης μάζας, δηλαδή στα 80 κιλά άπαχης μυϊκής αντιστοιχούν 44γρ πρωτεϊνης, οπότε τα 25γρ αντιστοιχούν σε κάποιον που έχει άπαχη μυϊκή 45kg.

Δεν είναι πολύ λίγο για τους περισσότερους αθλούμενος ακόμα και στην περίπτωση που είναι recreationals όπως είμαστε οι πιο πολλοί;

beefmeup
03-04-14, 16:40
ναι ειναι πολλα 45γρ με την μια για μεταπροπονητικο σεηκ.
δεδομενο οτι θα φας κ στερεο γευμα μετα,περνεις 25γρ απο το σεηκ κ ο,τι αλλο συμπληρωσεις απο το φαγητο.
αν θες κ μια μελετη πανω σε αναγκες πρωτεινης σε αθλουμενους ριξε μια ματια εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20664-Αναγκες-πρωτεινης-και-ισορροπια-αζωτου-σε-αθλουμενους.).

Blackie
03-04-14, 23:28
Μια ερώτηση, παλικάρια... Τελειώνω την προπόνηση στις 11:00 το βράδυ. Μεταπροπονητικό shake με whey και δεξτρόζη και μετά μια ώρα φαγητό. Μπορώ να φάω κάτι σε βρώμη με καζεΐνη και αμύγδαλα και να κοιμηθώ καμιά ώρα μετά ή πρέπει να φάω κανονικό γεύμα (π.χ. κοτόπουλο με ρύζι) και μετέπειτα καζεΐνη; Το λέω γιατί κατά τη 1:00 πέφτω για ύπνο...

Billys51
15-05-14, 19:03
καλησπερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση...μολις τελειωνω την προπονηση πινω 1 σκουπ πρωτεινη και τρωω μια μπανανα..μετα απο 30-45 λεπτακια κανω γευμα το οποιο ειναι συνηθως αυγα με ρυζι ή κρεας με ρυζι κ γενικα κατι πρωτεινουχο με ρυζι..η ερωτηση μου ειναι αν το ασπρο ρυζι που τρωω μετα απο 30-45 λεπτα ειναι λαθος επιλογη διοτι ειναι απλος υδατ ενω εμεις θελουμε συνθετους?

TRIANTAFYLLOU
15-05-14, 19:26
μια χαρα είναι το άσπρο ρύζι αν ήταν λάθος τότε θα κάνουν λάθος εκατομύρια αθλητών ββερ και μη που το έχουν το άσπρο ρύζι σαν βασική πηγή υδατάνθρακα , δεν χρει'άζετε τόσο ψήρισμα , ούτε το άσπρο ρύζι θα ευθυνόταν αν κάποιος βάλει λίπος επειδη το θεωρει απλό υδατάνθρακα , εφόσον και στη δίαιτα το τρώμε και όλα είναι και θέμα ισοζυγίου θερμίδων , μη το κάνουμε δηλαδη όπως λένε της κοντής ψ@λής οι τρίχες φταίνε
το ρύζι θεωρε'ίτε αναλογικά στην σύστασή του η καλύτερη πηγή υδατάνθρακα , με βάση την αναλογία ανα 100 γραμμαρια , οπότε αν κάποιος δεν γραμώνει ας ψάξει αλλού την αιτία δεν είναι απο το γεγονός ότι τρώει άσπρο ρύζι

Mikekan
16-05-14, 09:29
To άσπρο ρύζι είναι μια χαρά. Έχει ελάχιστα παραπάνω gi από το καστανό. ok, χάνει λίγο σε θρεπτικά συστατικά αλλά διυλίζουμε το κώνωπα με τέτοια πράγματα.

Billys51
16-05-14, 10:22
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις , ναι οντως ειναι μικρη λεπτομερεια απλα ρωτησα για σιγουρια :thumbup:

Αστεριος
16-06-14, 14:24
Παιδιά πως θα δω τι ποσότητα φαγητού πρέπει να τρώω σε καθε γεύμα π.χ πόσο ρυζι ας πούμε μετά την προπόνηση

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

adiPREME
19-07-14, 19:50
Μια γρήγορη ερώτηση
Post-workout γεύμα σε περιόδο γράμμωσης μακαρόνια ολικής με κοτόπουλο η τα κλασικά άσπρα μακαρόνια με κοτόπουλο?
και τι ακριβώς παίζει με την ινσουλίνη?

horxe
16-08-14, 19:26
καλησπέρα σε ολη την παρεα κ συγχαρητηρια για το φορουμ,

θα ηθελα να ρωτησω το εξης.μετα την προπονηση παιρνω πρωτεινη (συνηθως την optimum της ΟΝ) ώστε να εφοδιασω το μυικο συστημα με τα απαραίτητα.περιπου 2 μηνες το χρονο την σταματαω ώστε να 'καθαρισει' ο οργανισμος μου.θα ηθελα λοιπον αν καποιος γνωριζει να μου πει με ποια τροφη να την αντικαταστήσω το συγκεκριμενο διαστημα..καποια που να απορροφαται οσο το δυνατον πιο συντομα από τον οργανισμο..σκεφτηκα γιαουρτι ή ψαρι?κατι άλλο ισως που δεν το εχω σκεφτει?
ευχαριστω προκαταβολικα όλα τα παιδια για τις απαντησεις..:)

Nikolas_mk2
16-08-14, 20:11
Ασπραδια σκέτα.

Δεν υπάρχει κάτι να ''καθαρίσει'' ο οργανισμός σου από το συμπληρωμα,μια μικρή διακοπη μέσα στο καλοκαίρι αρκεί αν φοβάσει κάτι.


Στάλθηκε από το GT-S5570 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Mikekan
16-08-14, 20:56
Φάτε ρε παιδιά ένα κανονικό πρωτεϊνικό φαγητό, σιγά μην χαλάσουμε την ανάπτυξη αν δεν πάρουμε γρήγορης απορρόφησης πρωτεΐνη αμέσως μετά τη προπόνηση. :thumbup:

Levrone
16-08-14, 22:11
Για να μη σας πω να κοψετε και την πρωτεινη ολοτελα που λεμε και στην Κρητη!!!:P

stef.
17-08-14, 00:15
καλυτερα οχι γιαουρτι , ουτε ψαρι αν δεν ειναι απαχο

DimitrisT
17-08-14, 14:22
Απο τι να καθαρισει; Απο το φαγητο; (Γιατι φαγητο ειναι.). Μεινε αμα θες νηστικος για 2 μηνες, μονο νερακι, εκει να δεις καθαρισμα!
Ενιγουει, για να ειμαι και ον τοπικ.
5-6 ασπραδια βραστα ειναι ενταξει.

horxe
17-08-14, 21:52
παιδια σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας!οποτε καταληγουμε στα ασπράδια...
όταν λεω 'καθαρισμα' του οργανισμου,εννοω καθαρισμα από σκευασματα (τα οποια παρεμπιπτοντως δεν ειμαστε κ απολυτως σιγουροι ότι εχουν μονο ο,τι γραφει η ετικετα...;) )
κ παλι σας ευχαριστω!:)

D1mitris
09-10-14, 23:28
Συνήθως τελειώνω την προπόνηση 8-8.30 οπότε μετά από κανένα 15 λεπτο είμαι σπίτι και παίρνω ένα σκουπ μαζί μια μπανάνα.
Μετά από μια ώρα περίπου(9.30-10) πεινάω και ετοιμάζω στέρεο γεύμα, συνήθως αποτελείται από καστανό ρύζι(80γρ), φιλέτο κοτόπουλο(100γρ) και λίγο μπρόκολο.
Έχω διαβάσει ότι μεταπροπονητικά πρέπει να λαμβάνεις περίπου 30-35% υδατ. του συνόλου.
Απλά δεν ξέρω αν κάνω καλά επειδή έχω ακούσει ότι μετά τις 9 δεν πρέπει να τρως πολύ υδατ. και εγω τρώω σύνθετους όπως είναι το ρύζι.
Τελικά τι να κάνω; Να τρώω μπρόκολο με φιλέτο;

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-10-14, 23:42
Αφου παιρνεις μετα την προπονηση την πρωτεινη σου με υδ/κα εισαι οκ.
Το αν θα φας κ το βραδυ υδ/κα με το στερεο γευμα εξαρταται σε τι κατασταση εισαι,πως λειτουργει ο μεταβολισμος σου κ τι θελεις.
Εαν θελεις να προσεξεις περισσοτερο ,ναι καλυτερα φιλετο με μπροκολο το βραδυ.

Give me a Dip
10-10-14, 00:16
Σημασία έχει και τι ώρα κοιμάσαι! Πολλοί λένε όχι υδατάνθρακα μετά τις 9 λόγω του ότι κοιμούνται νωρίς.. αν την πέφτεις 2-3 προσαρμόζεις τη διατροφή σου ανάλογα!

D1mitris
10-10-14, 00:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μήπως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω μαλτ-δεξτ και να τα βάζω 50-50 μαζί με την πρωτεΐνη;
Και αν πεινάσω αργότερα να φάω κοτατζ με αμύγδαλα; (αλλα πόση ώρα πριν την πεσω;)

SotosTheBoss
10-10-14, 13:50
Αυτες ειναι λεπτομέρειες μην ψιριζεις τοαο τα πράγματα

Φάε το γεύμα σ οπως ειναι και ολα οκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Callista
20-10-14, 09:56
O μόνος λόγος που ξέρω για να πάει κανένας νηστικός το πρωί στο γυμναστήριο είναι να θέλει να κάνει αερόβια και να εξαναγκάσει το σώμα του να κάψει λιπος.
Προπόνηση με βάρη δεν νομίζω να βγαίνει σωστή έτσι.

TheWorst
20-10-14, 10:09
νομιζεις μονο

Athlete
20-10-14, 17:56
Εγω παντως οσες φορες εχω παει να κανω βαρη το πρωι που ξυπναω νηστικος η τρωγοντας μια μπανανα μπορω να πω οτι ειχα περισσοτερη ενεργεια απο απογευμα που γυρναω απο δουλεια κτλ. Δε ξερω αν παιζει ρολο οτι το βραδυνο μου ειναι πληρες γευμαεχοντας ακομα και λιγο υδατανθρακα αλλα ετσι αισθανομουν. Το μονο που θελει ισως προσοχη το πρωι ειναι καλο ζεσταμα για να μη τραυματιστεις ειδικα αν κανεις πολυαρθρικες ασκησεις οπως κανω εγω.

beefmeup
20-10-14, 18:00
το θεμα αφορα το μεταπροπονητικο γευμα..stay on topic:thumbup:

vaggan
20-10-14, 18:19
4 αυγα 2 μπανανες και δυο φετες ψωμι με μελι. κομπλε

Ant1998
17-11-14, 23:23
Ήθελα να ρωτήσω για το άμεσο μετα προπονητικό (είμαι 16 χρόνων ) .
Ποια τροφή απο τις παρακάτω αξίζουν : γάλα , μπανανα , βρωμη ,ψωμι, φυσικό βούτυρο .
Και κάτι ακόμη στο μετα προπονητικό γεύμα έχω σαλάτα με κκοτοπουλο , να προσθέσω και ψωμι;

beefmeup
23-11-14, 12:32
ολα αυτα που αναφερεις ειναι καλα..
ισως να απεφευγα τα πολλα λιπαρα εκει,αλλα απο τη στιγμη που περνω πρωτεινη μετα την προπονηση κ μετα απο κανα μιασαωρο τρωω δεν με νοιαζει κ τοσο αυτο..

vaggan
23-11-14, 13:25
893765 τηγανιτα αυγα λιγη κετσαπ λιγη φετα 100 γραμμαρια κοτατζ 80 γραμμαρια γλυκοπατατα μια φετα πολυσπορο ψωμι

morgoth
24-11-14, 11:06
μερακληδικα πραματα :clap:

mikekou
13-12-14, 00:23
καλησπερα παιδια..ως καινουργιος στ forum θ ηθελα να ρωτησω το εξης: λογω σχολης πολλες φορες ειμαι αναγκασμενος να πηγαινω γυμναστηριο 9-11 το βραδυ..ο στοχος μου ειναι η γραμμωση..μετα λοιπον απο βραδυνη προπονηση τ θα προτεινατε για φαγητο? κ μετα απο ποση ωρα θα ηταν σωστο ν φαω?? επισης παλι λογω σχολης καθε τριτη δεν ειναι δυνατον ν φαω μεσημεριανο στην ωρα μου καθως εχω μαθημα σερι απο τις 1 μεχρι τις 7.. τ λυση εχετε ν προτεινετε??σας ευχαριστω πολυ..!!!

Nikolas_mk2
13-12-14, 00:30
Καλωσήρθες :welcome:


Γι'αρχή μπορείς να χρησιμοποιείς την αναζήτηση,το φορουμ έχει τεράστιο όγκο πληροφοριών ;)

mikekou
13-12-14, 00:35
σ ευχαριστω πολυ...θα το κοιταξω ετσι λοιπον προς τ παρον..!!!:thumbup:

Harrold
18-04-15, 17:37
Καλησπερα σε ολους.

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει διευκρινιζοντας μου γιατι πρεπει να αποφευγεται ο συνθετος υδατανθρακας σαν μεταπροπονητικο μετα απο αεροβια?
Τον τελευταιο καιρο εχω βαλει σαν μεταπροπονητικο γευμα αεροβιας τις φακες με μαρουλι(Βρασμενες,σουρωμενες φακες με κομμενα φυλλα μαρουλι) και θερμιδικα το βλεπω σωστο. Διαβασα οτι σαν γευμα μετα απο προπονηση δυναμης ειναι σωστο αλλα για αεροβια δεν ταιριαζει γιατι χρειαζομαστε μεγαλυτερου γλυκαιμικου δεικτη τροφιμο λογω εκκριση ινσουλινης.


Ευχαριστω.

beefmeup
18-04-15, 18:14
δεν "πρεπει" να αποφευγεται..
ειναι λαθος αντιληψη αυτο ,δεν ισχυει..ισα ισα ,τις περισοτερες φορες ειναι καλυτερος αυτος ο υ/ας.

στο γευμα τωρα που αναφερεις ,καλο ειναι να εχεις κ λιγη πρωτεινη ζωικης προελευσης..

Harrold
18-04-15, 20:05
Καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση. Αρα, δεν υπαρχει καποιο 'προβλημα' η εστω μεγαλη 'ζημια' με τους συνθετους υδατανθρακες μετα απο αεροβια προπονηση. Οσο, για τον συνδυασμο ζωικης και φυτικης προτεινης το κανω που και που αλλα οχι τοσο γιατι ειχα διαβασει καπου οτι καλο ειναι να αποφευγεται αμυλωδης υδατανθρακας με ζωικη πρωτεινη λογω οτι περνανε απο διαφορετικη διασπαση την ιδια στιγμη στο στομαχι και 'δεν κανει'.

Blackie
13-06-15, 19:57
Καλησπέρα!

Διάβασα κάποια αρθρογραφία που βασίζεται σε έρευνες (σε περίπτωση που δεν υπέπεσαν στην αντίληψή σας θα βάλω τα απαραίτητα links), όσον αφορά τη μυϊκή επανασύνθεση μεταπροπονητικά και το ρόλο του υδατάνθρακα. Δεδομένου πως κάποιος λαμβάνει όσο χρειάζεται όλη την ημέρα, είναι τελικά υποχρεωτικό να καταναλώσεις υδατάνθρακες υψηλού ή και χαμηλού G.I. μετά την προπόνηση;

Εκτός αυτού, υπάρχει κάποιο όριο στους υδατάνθρακες ανά γεύμα ώστε να χρησιμοποιηθούν καθαρά για ενέργεια ή αναπλήρωση και όχι να γίνουν λίπος;

Για την ιστορία έχω καθιστική ζωή (λόγω δουλειάς) και 4 προπονήσεις +- μιας ώρας ανά εβδομάδα. Οι ημερήσιες θερμίδες παίζουν κατά μέσο όρο στις 2100.

Feth
13-06-15, 20:04
Καλησπέρα!

Εκτός αυτού, υπάρχει κάποιο όριο στους υδατάνθρακες ανά γεύμα ώστε να χρησιμοποιηθούν καθαρά για ενέργεια ή αναπλήρωση και όχι να γίνουν λίπος;

.

Οι θερμιδες πάνω από αυτές που χρειαζεσαι θα γίνουν λίπος ειτε προερχονται από πρωτεινη είτε από υδατανθρακα είτε από λιπαρά, σκέτος ο υδατάνθρακας δεν μπορεί να γινει λίπος δεδομένου ότι δεν εισαι σε υπερθερμιδική διατροφή. Ούτε θα γίνει λιπος αν φας και μετα ξαπλώσεις ουτε αν τον φάς πριν τον υπνο.

Παρεπιπτοντως υπάρχει ηδη θέμα πάνω στους μεταπροπονητικούς υδατάνθρακες:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10014-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82

Blackie
13-06-15, 20:20
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Το είδα το topic, απλά είχε να ανανεωθεί απ'το 2010 και θεωρώ πως είναι διαφορετικό το ερώτημα!

Όσον αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησης, ρωτάω για παράδειγμα, αν έχω υποθερμιδική διατροφή και φάω 200 γραμμάρια υδατάνθρακα σε ένα γεύμα, αν ένα ποσοστό απ'αυτό γίνεται λίπος ή όχι.

Feth
13-06-15, 20:23
Δεν πρόκειται να γινει λίπος, το είπες και εσύ ο ιδιος εισαι σε υποθερμιδική διατροφή που σημαίνει ότι το σώμα σου χρειάζεται περισσοτερες θερμιδες για να διατηρησει το παρων σου βάρος που σημαινει ότι θα στραφει σε καποια πηγη ενέργειας στο σώμα σου (λίπος,μυς) ώστε να πάρει τις θερμιδες που δεν έφαγες.
Θα μπορούσες να το κάνεις bump και να κάνεις την ερώτηση σου εκει μέσα, ή θα μπορούσες να την θέσεις στο τοπικ "Ερωτήσεις-Απαντήσεις" :)

Blackie
13-06-15, 20:42
Έχεις δίκιο, αλλά τέλοσπαντων... Το κακό έγινε! :P

Για τις πρωτεΐνες υπάρχουν έρευνες που λένε πως οι περίσσιες σε ένα γεύμα γίνονται λίπος γιατί ο οργανισμός μπορεί να απορροφήσει συγκεκριμένα γραμμάρια, δεν πάει δηλαδή αθροιστικά στη μέρα! Νόμιζα πως ισχύει το ίδιο και στους υδατάνθρακες!

Feth
13-06-15, 20:46
Εφόσον εισαι σε υποθερμιδικη διατροφή ότι θερμιδα και να βάλεις μέσα σου θα χρησιμοποιηθεί, αντιθέτως όταν εισαι σε περιοδο όγκο πρεπει να έχεις ένα επιπλέον αριθμο θερμίδων ώστε να χρησιμοποιηθεί ένα ποσοστο για να χτίσεις μυ, και το υπολοιπο θα γινει θα αποθηκευτεί σαν λίπος (ενέργεια) για μελλοντική χρήση. Σε υποθερμιδική διατροφή δεν έχεις να ανησυχεις για κάτι, ακόμη και όταν εισαι σε ογκο δεν νομιζω να καθίσεις να το ψηρίσεις τοσο πολύ διοτι το σιγουρο είναι θα βάλεις λίπος αν θέλεις να χτισεις μυ.
Απλά σε υπθερμιδικές διατροφές ο περισσοτεροι κατεβάζουν τους υδατάνθρακες ώστε το σώμα να μην χρησιμοποιεί τον υδατανθρακα ως πηγη ενέργειας αλλά να στραφεί στο λίπος σου. Καταλαβες?

beefmeup
13-06-15, 21:05
Για τις πρωτεΐνες υπάρχουν έρευνες που λένε πως οι περίσσιες σε ένα γεύμα γίνονται λίπος γιατί ο οργανισμός μπορεί να απορροφήσει συγκεκριμένα γραμμάρια, δεν πάει δηλαδή αθροιστικά στη μέρα! Νόμιζα πως ισχύει το ίδιο και στους υδατάνθρακες!

οχι δεν ισχυουν αυτα.

Πως παχαίνουμε; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30174-%CE%A0%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)

οσον αφορα το αρχικο σου ποστ στο θεμα οι υ/ες μετα την προπονηση καμια σχεση δεν εχουν με την μυικη πρωτεινοσυνθεση ,αν εχεις διαβασει καπου κατι τετοιο ειναι λαθος ,η λαθος το καταλαβες.

απο αλλου για να θυμομαστε.


στην πρωτη μελετη που την εχω ξαναποσταρει αρκετες φορες,εχουμε μονο 20γρ προτεινης χωρις υ/α,για μεγιστη μυικη προτεινοσυνθεση μετα την προπονα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19056590

κ εδω,εχουμε 100γρ υ/α μια ωρα μετα την προπονα,που ειχε αμελητεα προσφορα στην μυικη προτεινοσυνθεση.

http://jap.physiology.org/content/96/2/674.abstract

κ στην τριτη μελετη απο κατω εχουμε προτεινη μαζι με υ/α μετα την προπονα,στην οποιοα ο υ/ας δεν εκανε καμια διαφορα απτην σκετη προτεινη,σε περιπτωσεις που το σωμα εχει λαβει οση προτεινη του χρειαζεται μεσα στη μερα.

http://ajpendo.physiology.org/content/293/3/E833.full

η προτεινοσυνθσεη ειναι μια διαδικασια που γινεται ολη μερα στο σωμα,κ δεν εχει ωραρια,κ διακοπτες ον/οφ.

Blackie
13-06-15, 21:49
Εφόσον εισαι σε υποθερμιδικη διατροφή ότι θερμιδα και να βάλεις μέσα σου θα χρησιμοποιηθεί, αντιθέτως όταν εισαι σε περιοδο όγκο πρεπει να έχεις ένα επιπλέον αριθμο θερμίδων ώστε να χρησιμοποιηθεί ένα ποσοστο για να χτίσεις μυ, και το υπολοιπο θα γινει θα αποθηκευτεί σαν λίπος (ενέργεια) για μελλοντική χρήση. Σε υποθερμιδική διατροφή δεν έχεις να ανησυχεις για κάτι, ακόμη και όταν εισαι σε ογκο δεν νομιζω να καθίσεις να το ψηρίσεις τοσο πολύ διοτι το σιγουρο είναι θα βάλεις λίπος αν θέλεις να χτισεις μυ.
Απλά σε υπθερμιδικές διατροφές ο περισσοτεροι κατεβάζουν τους υδατάνθρακες ώστε το σώμα να μην χρησιμοποιεί τον υδατανθρακα ως πηγη ενέργειας αλλά να στραφεί στο λίπος σου. Καταλαβες?

Got ya! Ωραίος!


οχι δεν ισχυουν αυτα.

Πως παχαίνουμε; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30174-%CE%A0%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)

οσον αφορα το αρχικο σου ποστ στο θεμα οι υ/ες μετα την προπονηση καμια σχεση δεν εχουν με την μυικη πρωτεινοσυνθεση ,αν εχεις διαβασει καπου κατι τετοιο ειναι λαθος ,η λαθος το καταλαβες.

απο αλλου για να θυμομαστε.

Φανταστική δουλειά!

Εν ολίγοις θεωρείς πως ο ισομερής διαμοιρασμός των θερμίδων δεν έχει και τόση σημασία;

Predator1995
10-07-15, 10:33
σκεφτομαι να βαζω γαλα στην πρωτεινη μετα το γυμναστηριο το πρωι μονο τοτε για να πινετε πιο ευχαριστα να βαζω 150 ml με ενα σκουπ :green:

Nive
10-07-15, 10:36
Βάζοντας γάλα την κάνεις καζεϊνη, οπότε θα σου δίνει πρωτεϊνη για πολύ ώρα μετά την γυμναστική. Το πρωί πας για βάρη? Βάλτην πριν τον ύπνο έτσι ώστε το πρωί να σε κρατάει κάπως. Αλλιώς πρωτεϊνη με νερό και μετά από 45λεπτά με μία ώρα φαγητό. :thumbup:

Predator1995
10-07-15, 10:41
Βάζοντας γάλα την κάνεις καζεϊνη, οπότε θα σου δίνει πρωτεϊνη για πολύ ώρα μετά την γυμναστική. Το πρωί πας για βάρη? Βάλτην πριν τον ύπνο έτσι ώστε το πρωί να σε κρατάει κάπως. Αλλιώς πρωτεϊνη με νερό και μετά από 45λεπτά με μία ώρα φαγητό. :thumbup:

κανω 10 λεπτα αεροβιο υψηλης εντασης και μετα βαρη ναι:weights::weights: το βραδυ την βαζω με το γιαουρτι μαζι γι αυτο σκεφτηκα να την βαλβ στο γαλα μετα το γυμναστηριο να με κρατησει περισσοτερο ετσι ωστε να φαω πιο αργα απο την ωρα που τρωω συνηθως δεν ξερω αμα ειναι σωστο σκεπτικο αυτο:unsure::unsure:

Feth
10-07-15, 10:56
κανω 10 λεπτα αεροβιο υψηλης εντασης και μετα βαρη ναι:weights::weights: το βραδυ την βαζω με το γιαουρτι μαζι γι αυτο σκεφτηκα να την βαλβ στο γαλα μετα το γυμναστηριο να με κρατησει περισσοτερο ετσι ωστε να φαω πιο αργα απο την ωρα που τρωω συνηθως δεν ξερω αμα ειναι σωστο σκεπτικο αυτο:unsure::unsure:

Μπορείς να το κάνεις αυτό φίλε predator, εγώ προσωπικά όταν γνωριζω ότι δεν θα μπορεσω να φαω το επομενο γευμα μετα από 3 ώρες φροντίζω να έχω καμια 200 γραμμαρια γιαουρτακι με 1 σκουπ πρωτεΐνης βρώμη και για να το κάνω ακομη πιο αργης απορροφησης βάζω και μια με μια μιση χούφτα peanuts. :) βεβαια εγώ είμαι σε περιοδο όγκου οπότε θα πρεπει να το διπλοσκευτεις αν θα βάλεις τα peanuts η οτιδήποτε άλλο με λιπαρά διοτι αυτό θα σημαινει ότι θα πρεπει να φας σε καποιο άλλο γευμα λιγοτερες θερμιδες. ;)

Nive
10-07-15, 11:01
Αναβολικό παράθυρο έχεις βαριά-βαριά 1,5-2ώρες μετά την γυμναστική. Άρα πρέπει μέσα εκεί να κάνει γεύμα.
Άρα αν βάλεις πρωτεϊνη θεωρώ καλύτερο να την βάλεις με νερό και ένα γλυκό φρουτάκι και μετά από 1 ώρα μάσα.

υ.γ. Αν δεν μπορείς να φας όπως ο feth είναι μονόδρομος γάλα-γιαούρτι με πρωτεϊνη.

Predator1995
10-07-15, 11:04
Μπορείς να το κάνεις αυτό φίλε predator, εγώ προσωπικά όταν γνωριζω ότι δεν θα μπορεσω να φαω το επομενο γευμα μετα από 3 ώρες φροντίζω να έχω καμια 200 γραμμαρια γιαουρτακι με 1 σκουπ πρωτεΐνης βρώμη και για να το κάνω ακομη πιο αργης απορροφησης βάζω και μια με μια μιση χούφτα peanuts. :) βεβαια εγώ είμαι σε περιοδο όγκου οπότε θα πρεπει να το διπλοσκευτεις αν θα βάλεις τα peanuts η οτιδήποτε άλλο με λιπαρά διοτι αυτό θα σημαινει ότι θα πρεπει να φας σε καποιο άλλο γευμα λιγοτερες θερμιδες. ;)

να σαι καλα φιλε feth για την απαντηση σου :) τα γευματα μεχρι στιγμης μου βγαινουν καθε 2,5 3 ωρες δοξα το θεο απλα το πρωι ξτπναω και παω με αδειο στομαχι για προπονηση και οταν τελειωσω πινω την πρωτεινη με νερο αλλα δεν με κραταει τοσο πολυ και μεσα σε μιση ωρα εχω πεινασει και σκεφτηκα να βαζω γαλα να με κραταει περισσοτερο και να μου δινει και περισσοτερη πρωτεινη και ετσι να τρωω μετα απο 2 ωρες και οχι μετα απο 1 αυτο σκεφτηκα:unsure: εγω στην ουσια κανω κατι ενδιαμεσο υποθερμιδικης διατροφης δηλαδη αναλογα με τα κεφια μου μπορει να φαω καποια μερα λιγο περισσοτερο καποια μερα λιγο λιγοτερο μιας και λογο καλοκαιριου χανω πιο ευκολα προσπαθω να κρατησω λιγο ογκο ετσι ωστε μεσα στο στρατο να αρχισω καλο φαι να βαλω μερικα κιλα και οταν τελειωσω απο εκει να τα δουλεψω:weights::weights:

Predator1995
10-07-15, 11:05
Αναβολικό παράθυρο έχεις βαριά-βαριά 1,5-2ώρες μετά την γυμναστική. Άρα πρέπει μέσα εκεί να κάνει γεύμα.
Άρα αν βάλεις πρωτεϊνη θεωρώ καλύτερο να την βάλεις με νερό και ένα γλυκό φρουτάκι και μετά από 1 ώρα μάσα.

υ.γ. Αν δεν μπορείς να φας όπως ο feth είναι μονόδρομος γάλα-γιαούρτι με πρωτεϊνη.

δοξα το θεο μου βγαινει το φαγητο μεσα σε 1 ωρα ανετα οποτε συνεχιζω ετσι οπως κανω καθε μερα το γαλα σε πιο γευμα μπορω να το βαλω για να μου δωσει λιγη πρωτεινη παραπανω προς το βραδυ η το απογευμα??:unsure:

Feth
10-07-15, 11:10
Εισαι ρε c 6-8 ωρες από τον ύπνο νhστικός, ξυπνάς πάς προπονηση νηστικός ας πούμε 1 -1,5 ώρα και περιμενεις να σε κρατήσει ένα σκουπ πρωτεινης με 100-200 ml νερό? Καλύτερα κάνε γευμα χωρις καν να πάρεις το σκουπ πρωτεΐνης π.χ 200 γραμμάρια γιαουρτι 1 σκουπ πρωτεΐνης καμια 45-50 γραμμάρια βρώμη και προαιρετικά ό,τι άλλο θέλεις να ρίξεις μέσα.
Και κάνε μετα το 2ο σου γεύμα μετά από 3-4 ώρες
Me τα 200 γραμμάρια γιαουρτι έχει πάρει ηδη 16 γραμμαρια πρωτεινη από γιαουρτι , ας βάλω 20 γραμμάρια από πρωτεινη και άλλα 6 γραμμάρια από την βρώμη, σύνολο 36+6 42 γραμμάρια πρωτεινη τα οποια είναι αρκετα μεχρι το επομενο σου γεύμα.

Predator1995
10-07-15, 11:21
Εισαι ρε c 6-8 ωρες από τον ύπνο νhστικός, ξυπνάς πάς προπονηση νηστικός ας πούμε 1 -1,5 ώρα και περιμενεις να σε κρατήσει ένα σκουπ πρωτεινης με 100-200 ml νερό? Καλύτερα κάνε γευμα χωρις καν να πάρεις το σκουπ πρωτεΐνης π.χ 200 γραμμάρια γιαουρτι 1 σκουπ πρωτεΐνης καμια 45-50 γραμμάρια βρώμη και προαιρετικά ό,τι άλλο θέλεις να ρίξεις μέσα.
Και κάνε μετα το 2ο σου γεύμα μετά από 3-4 ώρες
Me τα 200 γραμμάρια γιαουρτι έχει πάρει ηδη 16 γραμμαρια πρωτεινη από γιαουρτι , ας βάλω 20 γραμμάρια από πρωτεινη και άλλα 6 γραμμάρια από την βρώμη, σύνολο 36+6 42 γραμμάρια πρωτεινη τα οποια είναι αρκετα μεχρι το επομενο σου γεύμα.

να με κρατησει για πολυ ωρα δεν πιστευα οτι θα το εκανα το σκουπ με το νερο γι αυτο οταν γυρναω μετα απο 45 λεπτα τρωω κοτοπουλο με υδατανθρακα και ντοματα σαν γευμα αυτο με κραταει μετα για κανα 2,5 ωρες και μετα ξανα φαι γενικα καθε 2,5 ωρες τρωω φαι κοτοπουλα γαλοπουλας μακαρονια αραβικες πιτες καμια φορα τρωω και κατι εκτος προγραμματος αλλα αυτο με το γιαουρτι βρωμη πρωτεινη δεν ειναι κακο να το βαζω στο ψυγειο στο γυμναστηριο και να το τρωω μολις τελειωνω κατευθειαν

Feth
10-07-15, 11:25
να με κρατησει για πολυ ωρα δεν πιστευα οτι θα το εκανα το σκουπ με το νερο γι αυτο οταν γυρναω μετα απο 45 λεπτα τρωω κοτοπουλο με υδατανθρακα και ντοματα σαν γευμα αυτο με κραταει μετα για κανα 2,5 ωρες και μετα ξανα φαι γενικα καθε 2,5 ωρες τρωω φαι κοτοπουλα γαλοπουλας μακαρονια αραβικες πιτες καμια φορα τρωω και κατι εκτος προγραμματος αλλα αυτο με το γιαουρτι βρωμη πρωτεινη δεν ειναι κακο να το βαζω στο ψυγειο στο γυμναστηριο και να το τρωω μολις τελειωνω κατευθειαν

Άμα σου δινεται η δυνατοτητα να το βαζεις σε ψυγειο κάνε το, εγώ προσωπικά δεν το κάνω για τον λογο ότι το gym απέχει 5 λεπτά περπατημα από το σπίτι οπότε δεν το ψυριζω τοσο πολύ, να πάρω το γευμα η το shaker πρωτεΐνης στο καπάκι.:)

Predator1995
10-07-15, 11:28
Άμα σου δινεται η δυνατοτητα να το βαζεις σε ψυγειο κάνε το, εγώ προσωπικά δεν το κάνω για τον λογο ότι το gym απέχει 5 λεπτά περπατημα από το σπίτι οπότε δεν το ψυριζω τοσο πολύ, να πάρω το γευμα η το shaker πρωτεΐνης στο καπάκι.:)

καλα ενταξει και εμενα 10 λεπτα απο το σπιτι ειναι απλα το σεικερ το επερνα για να πινω κατευθιαν την πρωτεινη να περναει λιγο η πεινα γιατι προς το τελος της προπονησης πειναω αρκετα :unsure::P

Nive
10-07-15, 11:47
Eγώ βάζω πριν τον ύπνο πρωτεϊνη-γάλα. Το πρωί πριν την προπόνηση λιποδιαλύτη και μέσα στην προπόνηση υδατάνθρακα-αμινοξέα. Μετά την προπό 2 σκουπ με νερό-μπανάνα και μία χούφτα καρύδια και μετά από 45λεπτά φαγητό και δεν πέφτω. :green:

Predator1995
10-07-15, 11:57
ωραιο αυτο οντως ακουγεται πολυ καλο:thumbup::thumbup: οποτε κοιτα πως το σκεφτηκα το βραδυ πρωτεινη με γαλα μετα το γυμναστηριο 1 σκουπ με νερο και μολις φτασω σπιτι μετα απο 20 λεπτα γιαουρτι βρωμη πρωτεινη καπως ετσι γιατι ας πουμε δεν εχω αμινοξεα για μεσα στην προπονηση εγω το πρωι χρησιμοποιω το νιτρικο μου που ειναι σαν λιποδιαλυτης με αυτα που εχει μεσα:)

Nive
10-07-15, 12:14
ωραιο αυτο οντως ακουγεται πολυ καλο:thumbup::thumbup: οποτε κοιτα πως το σκεφτηκα το βραδυ πρωτεινη με γαλα μετα το γυμναστηριο 1 σκουπ με νερο και μολις φτασω σπιτι μετα απο 20 λεπτα γιαουρτι βρωμη πρωτεινη καπως ετσι γιατι ας πουμε δεν εχω αμινοξεα για μεσα στην προπονηση εγω το πρωι χρησιμοποιω το νιτρικο μου που ειναι σαν λιποδιαλυτης με αυτα που εχει μεσα:)

Bolt no1: Τι πρωτεϊνη παίρνεις? Ένα σκουπ μου άκούγεται λίγο.
Bolt no2: Χωρίς λόγο αυτό που θα κάνει μέσα σε τόσο κοντινό χρονικό διάστημα. Καλύτερα κάντο μετά από μία ώρα όπως σου το πρότεινε ο feth σαν πιο ολοκληρωμένο γεύμα και με βρώμη. Αν πάλι δεν μπορείς να κάνεις γεύμα τόσο κοντά (κατάλαβα πως μπορείς) βάλε την πρωτ. με γάλα και μία χούφτα αμύγδαλα και ένα φρούτο μετά την πρόπόνηση.

Predator1995
10-07-15, 12:28
Bolt no1: Τι πρωτεϊνη παίρνεις? Ένα σκουπ μου άκούγεται λίγο.
Bolt no2: Χωρίς λόγο αυτό που θα κάνει μέσα σε τόσο κοντινό χρονικό διάστημα. Καλύτερα κάντο μετά από μία ώρα όπως σου το πρότεινε ο feth σαν πιο ολοκληρωμένο γεύμα και με βρώμη. Αν πάλι δεν μπορείς να κάνεις γεύμα τόσο κοντά (κατάλαβα πως μπορείς) βάλε την πρωτ. με γάλα και μία χούφτα αμύγδαλα και ένα φρούτο μετά την πρόπόνηση.

παιρνω την premium whey στο ενα σκουπ δινει 20 γραμμαρια πρωτεινη και 2,8 γραμμαρια bcaa χμμ δηλαδη αυτο με το γιαουρτι πρωτεινη βρωμη να το κανω καμια ωρα μετα το γυμναστηριο?? γευμα ναι μπορω κανονικα δεν εχω θεμα:thumbup:

Nive
10-07-15, 12:42
Πόσα κιλά είσαι? 20 γρ είναι πάτωμα ρε...
Ανακεφαλαιώνω γιατί νομίζω πως λέμε τα ίδια.
Αφού έχεις την δυνατότητα γεύματος μετά την προπόνηση 1,5 σκουπ με νερό και φρούτο και μετά από μία ώρα γεύμα.
Αν θες ντε και καλά γάλα κλπ για`μένα βάλτο στο πρωινό (αλλά πας για βάρη οπότε άστο) ή βράδυ σαν καζεϊνη. :welcome:

Predator1995
10-07-15, 12:54
Πόσα κιλά είσαι? 20 γρ είναι πάτωμα ρε...
Ανακεφαλαιώνω γιατί νομίζω πως λέμε τα ίδια.
Αφού έχεις την δυνατότητα γεύματος μετά την προπόνηση 1,5 σκουπ με νερό και φρούτο και μετά από μία ώρα γεύμα.
Αν θες ντε και καλά γάλα κλπ για`μένα βάλτο στο πρωινό (αλλά πας για βάρη οπότε άστο) ή βράδυ σαν καζεϊνη. :welcome:

ειμαι 74-75 κιλα εκει περιπου ναι μια ανακεφαλαιωσει να βγει το λοιπον χαχα:P προπονηση μετα πρωτεινη 1,5-2 σκουπ με νερο και φρουτο και μετα στο γευμα να βαλω κοτοπουλο υδατανθρακα ντοματα η να βαλω το γιαουρτι με την βρωμη??? το γαλα το βαζω βραδυ σαν καζεινη να με κραταει κιολας ευχαριστω για την καθε απαντηση που μου δινεις κιολας:thumbup::green:

Nive
10-07-15, 13:28
Φαγητό βάλε....μην το συζητάς! ;)

Predator1995
10-07-15, 13:32
χαλαω τσαμπα σαλιο χαχαχα δικιο εχεις κιολας:green::green: σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου οποτε θα κουμπωνω 2 σκουπ πρωτεινης μετα το gym και μετα θα κουμπωνω κοτοπουλο γαλοπουλα :thumbup::weights::weights:

beefmeup
11-07-15, 01:45
παιρνω την premium whey στο ενα σκουπ δινει 20 γραμμαρια πρωτεινη και 2,8 γραμμαρια bcaa χμμ δηλαδη αυτο με το γιαουρτι πρωτεινη βρωμη να το κανω καμια ωρα μετα το γυμναστηριο?? γευμα ναι μπορω κανονικα δεν εχω θεμα:thumbup:

20gr ειναι καλη ποσοτητα,δεν υπαρχει αναγκη για παραπανω δεδομενο οτι θα φας κ κανονικο γευμα μετα απο λιγο.

:iconlink: (http://ajcn.nutrition.org/content/89/1/161.short)

περισοτερα >εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29819-%CE%9C%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1)<

Ronaldinho
25-09-15, 20:35
Σε κάποιο άλλο thread διάβασα ότι το insulin spike πραγματοποιείται και με την κατανάλωση μόνο πρωτεΐνης. Αν ισχύει αυτό ποιός ο λόγος να φας απλό υδατάνθρακα (πχ δεξτρόζη) αμέσως μετά την προπόνηση; Το γλυκογόνο αν δε χτυπιέσαι 6 ώρες στο γυμναστήριο δεν έχει εξαντληθεί, σωστά;

beefmeup
25-09-15, 20:36
ναι ισχυει, το εχουμε ξαναγραψει πολλες φορες αυτο.
ειδικα εφ'οσον το κανονικο μεταπροπονητικο σου γευμα (πλην του σεηκ δλδ) θα εχει σιγουρα κ υ/α μεσα.

Lomyrion
28-03-16, 21:21
Γεια σας,

Θα ήθελα να κάνω μία πολύ απλή και σύντομη ερώτηση-γκάλοπ. Καταρχάς, είμαι 25 χρονων, 1,76m και 75 κιλά και τώρα κάνω σοβαρή γράμμωση ενώ είμαι στον στρατό. Η ερώτηση είναι η εξής: τι υδατάνθρακα να βάλω μετά την προπόνηση (κυρίως απογευματινές ώρες) μαζί με το scoop πρωτεινης που παίρνω (παίρνω την καθαρή της Universal). Οι επιλογές είναι: μία μπανάνα, ένα ξινόμηλο, ένα παξιμάδι ολικής ή κάτι άλλο? Τονίζω ότι είμαι στρατό αυτή την περίοδο οπότε βολεύει κάτι εύκολο και γρήγορο. Ευχαριστώ περιμένω τα φώτα σας.

humanoid
28-03-16, 22:09
απλωσε το χερι σου κ οτι ειναι πιο κοντα κ το πιασεις αυτο φαε,ευκολο κ γρηγορο
κατα τα αλλα δεν θα δεις κ καμια διαφορα στο σωμα σου οποιο κ αν διαλεξεις αν ολα τα υπολοιπα τα χεις τακτοποιησει με σοβαρο προγραμματισμο

lila_1
28-03-16, 23:07
απλωσε το χερι σου κ οτι ειναι πιο κοντα κ το πιασεις αυτο φαε



μ αρεσει η προσέγγισή σου φουλ :turtle:

giorgosx93
30-01-17, 17:48
Καλησπέρα παιδια. Θελω να κανω την εξής ερώτηση. Επειδή τυχαίνει να πηγαίνω γυμναστήριο το μεσημέρι μετα το φαγητό. Αφου τελειώσει η προπόνηση δεν εχουν περάσει 3ης ώρες ουτε καν 2 για να ξαναφαω η να πάρω πρωτεΐνη. Μπορώ να παρω bcaa αμινοξέα μετα την προπόνηση; και να φαω αφου ολοκληρωθούν οι 3ης ώρες; η πρέπει να φαω μετα την προπόνηση όπως και να χει.;

M361
30-01-17, 18:46
Συγγνώμη, οταν λες προπόνηση μετά το φαγητό;
Τρως και πηγαίνεις προπόνηση;;;

giorgosx93
30-01-17, 20:13
Ναι δυστυχώς ετσι βολεύουν οι ώρες. Κανα μισάωρο μετά.
Κανω προπόνηση μονο με βάρη

M361
31-01-17, 00:31
Ναι δυστυχώς ετσι βολεύουν οι ώρες. Κανα μισάωρο μετά.
Κανω προπόνηση μονο με βάρη
Συγγνώμη αυτό το κάνεις για να σου βγαίνουν τα 3ωρα της διατροφής;;;;

giorgosx93
31-01-17, 12:40
Όχι. Για λόγους δουλείας. Δεν προλαβαίνω. Ετσι πηγαίνω μεσημέρι μετα το φαγητό.. Αλλα απαντηση δεν βλέπω:D

M361
31-01-17, 17:06
Η απάντηση καταρχήν είναι ότι αυτό που κάνεις είναι ο,Τι χειρότερο για τον οργανισμό σου! Φαγητό και καπάκι προπόνηση βάρη;!;!;
Ανάλογα με το τι έχεις φάει, πρέπει να περιμένεις να χωνέψεις από μισή ώρα για κάποιο φρούτο, μέχρι και 3 ώρες για κανένα μοσχαρίσιο κρέας!
Διάβασε το παρακάτω και θα καταλάβεις.

Όταν προπονήστε με γεμάτο στομάχι εκτός από το ότι αισθάνεστε υποτονικοί και μπορεί να έχετε στομαχικές/εντερικές ενοχλήσεις, ασκείτε επίσης μεγάλη πίεση στην καρδία σας.

Έτσι ανάλογα με το τι θα φάτε πριν από την προπόνηση πρέπει να περιμένετε και την ανάλογη ώρα ώστε να χωνέψετε με την ησυχία σας προτού γυμναστείτε. Μπορεί να είστε σε θέση να γυμναστείτε άνετα χωρίς ενοχλήσεις μετά από μια σαλάτα, το ίδιο όμως δεν ισχύει άμα φάτε μια καρμπονάρα!

Γιατί δεν πρέπει να κάνετε προπόνηση με γεμάτο το στομάχι

Το αυτόνομο νευρικό μας σύστημα που είναι υπεύθυνο για τις υποσυνείδητες σωματικές σας λειτουργίες (ρύθμιση λειτουργίας οργάνων όπως το συκώτι, εφίδρωση κτλ) χωρίζεται στο παρασυμπαθητικό (Π.Ν.Σ) και το συμπαθητικό νευρικό σύστημα (Σ.Ν.Σ). Το Π.Ν.Σ ρυθμίζει τις λειτουργίες που γίνονται αποδοτικά ενώ είσαστε σε ήρεμη κατάσταση εκ των οποίων η βασικότερη είναι η χώνεψη. Το Σ.Ν.Σ είναι ενεργοποιείται κυρίως σε απαιτητικές/στρεσογόνες καταστάσεις όπως είναι η προπόνηση. Για την μέγιστη ενεργοποίηση του ενός από τα παραπάνω νευρικά συστήματα πάντα αναγκαστικά αναστέλλεται η λειτουργία του άλλου.

Με απλά λόγια αν πάτε στο γυμναστήριο με γεμάτο το στομάχι και αρχίσετε να τρέχετε στον διάδρομο ή να σηκώνετε κιλά, το νευρικό σας σύστημα μοιράζει την ενέργεια που θα αφιέρωνε εξ ολοκλήρου για τη χώνεψη για να μπορέσει να ρυθμίσει τις λειτουργίες του σώματός σας που απαιτούνται για να γυμναστείτε. Έτσι, τα επίπεδα ενέργειας σας πέφτουν και η καρδιά σας που πρέπει να στείλει αίμα στο στομάχι και στους μυς ταυτόχρονα αρχίζει να υπερλειτουργεί για να μπορέσει να ανταποκριθεί παράλληλα και στις δύο καταστάσεις – κάτι που όπως καταλαβαίνετε είναι απόλυτα ανθυγιεινό για τον οργανισμό σας.

M361
31-01-17, 17:08
Αν όλο σου το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι αν πρέπει να φας καπάκι μετά τη προπόνηση ακόμα κι αν δεν έχει περάσει το τρίωρο...
Τότε θα σου πω ότι, Ναι μπορείς να φας κανονικά!

horxe
15-03-17, 23:04
Καλησπέρα παιδια.Αν εχει απαντηθεί η απορια μου ζητω συγγνωμη για την επαναληψη.

Ισχυει ότι αν φας μπανανα με ροφημα πρωτεΐνης η μπανανα εμποδιζει την απορροφηση του συμπληρώματος?Αν ναι,μετα από ποση ωρα πρεπει να την τρωω?

Αυτό το διάστημα παιρνω την nls whey plus και με ενδιαφερει το μεγιστο κερδος μεταπροπονητικα που μπορω να παρω.Συμπληρωμα υδατανθρακα δεν θελω να παρω,προτιμω από το φαγητο.

beefmeup
16-03-17, 00:42
οχι φιλε δεν ισχυει..το σωμα ειναι καλο στο multitasking.

horxe
16-03-17, 01:00
οχι φιλε δεν ισχυει..το σωμα ειναι καλο στο multitasking.

ωραια πολύ χαιρομαι.Αρα μετα την πρωτεινη χτυπαω κ την μπανανα μου κ είμαι οκ..;)

σε ευχαριστω για την απαντηση!