PDA

Επιστροφή στο Forum : Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Antonio
01-04-07, 13:16
Τι προτίνετε ως μεταπροπονητική διατροφή για κάποιον ο οποίος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει συμπληρώματα?

Χρειαζόμαστε πρωτείνη και υδατάνθρακες υψηλού GI αλλά και όσο το δυνατόν "λιγότερο" σύνθετους γιατι οι σύνθετοι πρέπει να διασπαστούν.

Απο πρωτείνη υπάρχουν οι γνωστές λύσεις. Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι να είναι άπαχη η πηγή μας. (π.χ. στήθος γαλοπουλα - κότα).

Με την επιλογή των υδατανθράκων όμως τι γίνεται? Θέλουμε υδατάνθρακα υψηλού Gi αλλά όσο το δυνατόν πιο απλό. Η συγκεκριμένες συνθήκες είναι λίγο δύσκολο να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα.
κάποιες από τις γνωστες πηγες υδατάνθρακα (πατάτα,ρύζι,μακαρόνια...) έχουν υψηλό GI αλλά είναι σύνθετοι άρα δεν κάνουν για μετά την προπόνηση.
Κάποια φρούτα που έχουν κάπως υψηλό GI και είναι μονο-ολιγοσακχαρίτες πάλι δεν κάνουν γιατί έχουν φρουκτόζη η οποία αναπληρώνει το γλυκογόνο του ήπατος.

Είναι άραγε μονόδρομος η χρήση συμπληρώματος δεξτρόζης μετάπροπονητικά ή υπάρχει κάποια διαφορετική αποδεκτή λύση?

v@g
01-04-07, 13:24
Πατάτα, γλυκοπατάτα, μπασμάτι...

Antonio
01-04-07, 13:30
Κάτσε ρε φιλος. Εξήγησε λίγο... Δεν περιέχουν σύνθετους οι πηγές που ανάφερες?

Σύμφωνα με το μεταπροπονητικό πλάνο του MB χρειαζόμαστε απλούς υδατάνθρακες υψηλού GI για να περάσουν αμέσως στο αίμα και να γύρει η ζυγαρια πρός την ινσουλίνη και όχι πρός την κορτιζόλη. Eσυ προτίνεις υδατάνθρακα υψηλού GI αλλα σύνθετους οι οποίοι αργούν να περάσουν στο αίμα...

yr
01-04-07, 13:34
Πατάτα, γλυκοπατάτα, μπασμάτι...

Πιο σύνθετοι δεν υπάρχουν...!

Δεν λεω έχουν υψηλό γλυκεμικό....αλλά νομίζω πως δεν αποροφούνται καθόλου γρήγορα και καθόλου εύκολα...

+Τα φρούτα έχουν φυτικές ίνες και φρουκτόζη. Οι πρώτες καθυστερούν την αφομείωση τηε τροφής και η φρουκτόζη αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο και όχι αυτό των μυών...Σο..

Δεξτροζη! :D

Και στο τέλος τέλος τόσα σκευάσματα καταναλώνεις...η δεξτρόζη σε πείραξε? :wink:

Antonio
01-04-07, 13:41
Πλέον δεν καταναλώνω κανένα σκέυασμα...

yr
01-04-07, 13:43
Πλέον δεν καταναλώνω κανένα σκέυασμα...

ΟΚ τότε...Παίρνεις και ένα σιροπάκι γλυκόζης από το σουπερμάρκετ και είσαι ωραίος. Ναί???

Antonio
01-04-07, 13:47
έχει ασπαρτάμη! Καμια άλλη λύση?

yr
01-04-07, 13:50
έχει ασπαρτάμη! Καμια άλλη λύση?

Χαχ..Δεν έχει ασπαρτάμη.

Είναι κάτι διαφανή πάμφθηνα βαζάκια με ένα διαφανές κολλώδες υγρό σαν μέλλι... Είναι ζαχαροπλαστικό σκεύασμα και περιέχει ΜΟΝΟ γλυκόζη!!!!!....και θα το βρείς δίπλα στισ μαρμελάδες και την ζάχαρη άχνη. Έγινα σαφής?

Antonio
01-04-07, 14:00
Δεν νομίζω...
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=410

v@g
01-04-07, 15:48
Καλώς! :drunken:

Προσωπικά, ποτέ δεν έχω πάρει δεξτρόζη, και τη βγάζω με μπασμάτι μετά την προπόνηση (για υδατάνθρακα)... Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα δεξτρόζη, πάντως όσο το μπασμάτι κάνει μια χαρά τη δουλειά του, δεν το αλλάζω!

BRaWNy
01-04-07, 16:44
....κάποιες από τις γνωστες πηγες υδατάνθρακα (πατάτα,ρύζι,μακαρόνια...) έχουν υψηλό GI αλλά είναι σύνθετοι άρα δεν κάνουν για μετά την προπόνηση.


>>>Φίλε κάνεις λάθος, υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο.

Βλέπε εμένα, τον vag κι άλλους...αλλά και τον φίλο μου τον Στέλιο (κάπου υπάρχει νομίζω τόπικ και φωτός απο τους αγωνες) που κατεκτησε την πρωτη θέση στη κατηγορία του στο παγκόσμιο τον περασμένο Νοέμβριο.
Και ξέρεις κάτι, όλη η προετοιμασία του ήταν χωρις συμπληρώματα, παρα μόνο με καρνιτινη.
Απο υδατάνθρακες έτρωγε (αυτη τη χρονιά) κυριως πατάτα και ελάχιστη βρωμη.
Τωρα θα μου πεις "αν θέλω σε πιστεύω" και θα συμφωνήσω, πάντως υπάρχει τρόπος να τ διαπιστώσεις, και δεν εννοώ ρωτώντας τον, γιατι κάλλιστα θα μπορουσαμε να υποθέσουμε ότι και αυτός θα σου πει ψέμματα, αλλά με το να δοκιμάσεις και ο ίδιος.
Δεξτρόζη?? Ποιά δεξτρόζη, δεν εχει χρησιμοποιήσει ποτέ, χωρις να θελω να πω ότι ειναι λάθος ή ότι ειμαι κατά.
Κι αν γυρίσεις και μου πεις, "κοιτα BRaWNy, δεν είναι φυσικός όμως", τότε πάρε το παράδειγμα του vag και που σαν αυτόν υπάρχουν κι άλλοι, που άκουσαν κάποια πράγματα απο μένα και δεν πνίγονται σε μια "κουταλιά νερό" για τέτοια θέματα, άλλα είναι που πρέπει να δίνει κανείς περισσότερη σημασία και εστιασμό, μην χάνετε τον καιρό σας με πολύπλοκα πράγματα και GIs και τέτοια.
Σας υπόσχομαι ότι δεν θα το μετανοιώσετε.
Κάποια πράγματα αν τα δοκιμάσετε, μετα κάποια άλλα που νομίζατε ότι χαίρουν άκρας σημασίας, θα σας φαινονται απλά μακρινά και "μικρά", αν με πιάνετε.

Εσεις κάντε αυτά που πρέπει, όπως πρέπει, και εστιαστείτε σε αυτά που πραγματικά πρέπει, και φάτε μετα την προπόνηση την πατατούλα σας ή το ρυζάκι σας, αν δεν θέλετε την δεξτρόζη και να δείτε πως κάποια πράγματα είναι πιό απλά απο ότι φαντάζεστε.

Πέραν της δεξτρόζης, για όσους δεν θέλουν να την χρησιμοποιήσουν σε cutting, αλλά και σε κάποιες περιπτωσεις για κάποιους που "πρέπει" να την κόψουν, το μπασμάτι και η πατάτα είναι οι πλέον καταλληλότερες πηγές υδατάνθρακα για μετα την προπόνηση αλλά και γενικότερα για επιλογές στο ημερήσιο πλάνο.

Εκτός κι αν "χτυπάτε" ινσουλίνη 3 φορες την μέρα και χλαπακιάζετε και τα γλυκά σας, τα κέικ σας, τις πίτσες σας χωρις αυτά να σας εμποδίσουν στο cutting, και αν "χτυπάτε" και αυξητική ακόμη λιγότερο.
Όχι ότι τα παραπάνω ειναι μέρος όλης της δίαιτας ή προετοιμασίας, αλλά σε κάποια στιγμή είναι μέρος της.

edit:
Κάποια πράγματα που σας λένε ότι δουλεύουν και δεν ξέρετε ακόμη πως δουλεύουν, εσεις κάντε τα , δοκιμάστε τα, φτάστε στο αποτέλεσμα και υπάρχει και καιρός σιγά σιγά να μάθετε και πως δουλεύουν, κατ' αρχην θα σας τα "πει" το ίδιο το σωμα σας.
Μέχρι να την ψάξετε καλά, να μάθετε το ένα και το άλλο και στην παραμικρή λεπτομέρεια και σε επιστημονικό βαθμό, ο καιρός θα περνάει όσο δεν περνάτε σε "δράση".
Εκτός κι αν δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη αυτός που σας προτείνει κάτι, οπότε τότε κάντε ότι νομίζετε...
Εγω απλά θεωρω καθήκον μου να πω την γνωμη μου και την γνωση μου, να σας την μεταφέρω, να υπάρχει και ο καθένας θα κρίνει μόνος του.
Το θέμα πάνω απο όλα δεν είναι μόνο αυτά που θα πω ή θα πει κανείς, αλλά και το ότι θα σας κάνω να "σκέφτεστε" παραπάνω σε κάποια πράγματα, και αυτό μου αρκεί, ασχετα αν τα ασπαστείτε ή όχι.

Billy
01-04-07, 18:45
επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.

BRaWNy
01-04-07, 18:51
επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.Πες μου ότι ειναι πρωταπριλιάτικο αστείο αυτό...

jiujitSu
01-04-07, 19:20
Πατάτα, γλυκοπατάτα, μπασμάτι...

Συμφωνω.


Η γλυκοζη ειναι η βελτιστη λυση και οχι πανακεια. Η διαφορα που θα παρατηρησεις σε ενα χρονο διατροφης ογκου βαζοντας γλυκοζη στο ποστ shake απο το να τρως κανονικο φαγητο ειναι μηδαμινη. Μιλοντας για το επιπεδο που βρησκομαστε οι περισσοτεροι αλλα οπως αναφερει και ο brawny ακομη και PROs δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.

Αμα εχεις την δυνατοτητα να φας κανονικο γευμα μετα την γυμναστικη πιστευω οτι ειναι stupid να κανεις shake.

Antonio
01-04-07, 20:50
Επομένως ως μεταπροπονητικό γεύμα για κάποιον ο οποίος δεν θέλει να πάρει συμπληρώματα προτίνετε ένα κοινό γεύμα σαν π.χ το μεσημεριανό χωρίς κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση?
Δεν υπάρχει κάτι το οποίο να θεωρείτε ας πούμε to 2ο ιδανικότερο μεταπροπονητικό γεύμα?

gpol
01-04-07, 20:53
ασπραδια αυγων με πατατα

Gasturb
01-04-07, 20:53
Eγω παντως προτιμώ αμέσως με το τέλος της γυμναστικής να έχω δεξτρόζη κ μετά απο 1 με 1.5 ώρα κανονικό φαγήτο με πλούσιους σύνθετους υδατάνθρακες οπως ρύζι, πατάτα, μακαρόνια κτλ Έτσι πιστεύω ότι έχω τα οφέλη κ από αυτα τα 2 είδη γευμάτων. Ένας ακόμη λόγος πιο σημαντικός είναι ότι αμέσως μετά την gym δεν μπορώ να φάω ξερή τροφή όπως το ρύζι αλλά μόνο να πιω κάτι σαν το ρόφημα κ έπειτα 'πλακώνομαι΄στο φαγητό άνετα.

Gt

Antonio
01-04-07, 20:58
ασπραδια αυγων με πατατα

Όλα μαζί στο τιγάνι με λίγο ζαμπονάκι,φέτα και μια μπυρίτσα...Ε ρε γλέντια!! :P

Thx fellowes!

jiujitSu
01-04-07, 20:59
ασπραδια αυγων με πατατα

Ανετα θα μπορουσε να χαρακτηριστει σαν 2ο ιδανικοτερο !

yr
02-04-07, 04:50
επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.

Ως wannabe βιολόγος η λακτόζη του γάλακτος γνωρίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα συμβατή με τα πεπτικά ένζυμα του στομάχου οπότε ο οργανισμός δυσκολεύεται να την μεταβολίσει. Γι' αυτό καλό θα ήταν να μην την βάζουμε στο μεταπροπονητικό μας γεύμα. Όσο για τους υδατάνθρακες στο μεταπροπονητικο γεύμα, ακόμη το ψάχνω, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα παραπάνω που έγραψα είναι λάθος, και ευχαριστώ για την πρόσθετη πληροφορια με τις πατάτες κλπ.. παρόλο που έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα πως καλό είναι να αποφεύγονται οι φυτικές ίνες οι οποιές ομαλοποιούν το πικ ινσουλίνης..

Πάντως καλό είναι όποιος ξέρει κάτι παραπάνω να το προσθέσει ... πάντα υπάρχει χρόνος κ χώρος για βελτίωση...και λάθη που κάνουμε και δεν τα βλέπουμε.

Gasturb
02-04-07, 05:06
επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.
Σχετικά με το γάλα στο μεταπροπονητικό το είχα συζητήσει εδώ με τον gpol

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=10783&highlight=#10783



η λακτόζη του γάλακτος γνωρίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα συμβατή με τα πεπτικά ένζυμα του στομάχου οπότε ο οργανισμός δυσκολεύεται να την μεταβολίσει.
Αναφέρεσαι μάλλον για την ομάδα που είναι δυσανεκτiκοί στην λακτόζη κ η οποία γενικά αποφεύγει τα γαλακτοκομικά



με τις πατάτες κλπ.. παρόλο που έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα πως καλό είναι να αποφεύγονται οι φυτικές ίνες οι οποιές ομαλοποιούν το πικ ινσουλίνης.
Έχεις δίκιο γιατί οι φυτικές ίνες κ τα λιπαρά οξέα κρατάνε σταθέρά τα επίπεδα της ινσουλίνης οπότε είναι μερικώς ακατάλληλα για μετα την gym αφού θέλουμε το spike της μετά την εξάντληση των αποθεμάτων ενέργειας.

Ότι κ να προτείνετε σορρυ αλλα προσωπικά προτιμώ πάντα δεξτρόζη + μαλτο μιας κ την θεωρω ως την πιο βέλτιστη λύση για αμέσως μετά την gym.

Gt

Vson
02-04-07, 08:57
πολυ καλο thread ,και εγω ειχα την απορια αυτη,η μαλτο/δεξτ....ειναι λυση αλλα οπως λεει και ο jiu μετα απο 1 χρονο δεν θα δεις,anyway very good asnwers

εγω συνηθως τρωω πατατες και ρυζι μετα το γυμναστηριο ,1 κουταλι μελι (ειναι λιγο χαλια επιλογη) αλλα μεχρι να παω σπιτι απο το γυμναστηριο κατι κανει :)

yr
02-04-07, 11:50
η λακτόζη του γάλακτος γνωρίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα συμβατή με τα πεπτικά ένζυμα του στομάχου οπότε ο οργανισμός δυσκολεύεται να την μεταβολίσει.
Αναφέρεσαι μάλλον για την ομάδα που είναι δυσανεκτiκοί στην λακτόζη κ η οποία γενικά αποφεύγει τα γαλακτοκομικά[/quote]

Αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους. Η λακτόζη σε σύγκριση με άλλους δυσακχαρήτες είναι η "δύσκολη της παρέας".. :|

Και ξέχασα να προσθέσω πιο πάνω ότι σε καμία περίπτωση η γλυκόζη που πρότεινα δεν περιέχει ΑΣΠΑΡΤΑΜΗ...είναι σιρόπι γλυκόζης..είναι αυτό το γυαλιστερό που βλέπουμε στα σου στην μέση και είναι απολύτως αθώα..τώρα δεν ξέρω αν προέρχεται από ανασυνδυασμένο καλαμπόκι...(έχει τιρκουάζ καπάκι ...κλπ κλπ..και σε λίγο όπως πάμε πρεπει να μου δώσουν ποσοστά!)

Άλλωστε φίλε Αντόνιο δεν βρίσκω τον λόγο να έχει ασπαρτάμη μέσα...η ασπαρτάμη μπένει στις τροφές για να δώσει γλυκιά γεύση χωρίς θερμίδες... :wink:

Antonio
02-04-07, 14:46
Θα το τσεκάρω επειδή δεν το γνωρίζω.
Πάντως το έχω δεί να αναφέρεται και σε άλλα τόπικ εκτός από αυτό που παράθεσα οτι οι γλυκόζη των σουπερ μάρκετ περιέχει ασπαρτάμη.Κάνε ένα search και θα δείς.
Πάντως δεν αποκλείται να έχει. Και η κοκα κόλα περιέχει Πόση ζάχαρη και έχει και ασπαρτάμη.

BRaWNy
02-04-07, 15:17
Αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους. Η λακτόζη σε σύγκριση με άλλους δυσακχαρήτες είναι η "δύσκολη της παρέας"..

>>>Συμφωνώ και επιβεβαιώνω

Για την γλυκόζη:
δεν βρίσκω τον λόγο να έχει ασπαρτάμη μέσα...η ασπαρτάμη μπένει στις τροφές για να δώσει γλυκιά γεύση χωρίς θερμίδες...

>>>Επίσης συμφωνώ

GRF
03-04-07, 03:45
Μιλοντας για το επιπεδο που βρησκομαστε οι περισσοτεροι αλλα οπως αναφερει και ο brawny ακομη και PROs δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.

Αυτό περί επιπέδου τι εννοείς ακριβώς; Ίσα ίσα που οι μελέτες που χρησιμοποιήσαν δεξτρόζη δεν έγιναν σε pros από όσο ξέρω. Και υπάρχουν αρκετοί pros που χρησιμοποιούν δεξτρόζη όχι μόνο μετά αλλά και πριν το γυμναστήριο.

Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ, η λύση πατάτα με ασπράδια είναι πολύ καλή και εύγευστη, ακόμα και 1 κρόκο να βάλεις για γεύση (η ποσότητα του λίπους στο συνολικό αυτό γεύμα θα είναι πολύ μικρή).

BRaWNy
03-04-07, 10:07
....δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.

>>>Ακριβως.
Η λέξι κλειδί είναι το "απαραίτητα", που δίνει το νόημα της έννοιας σε ότι ήθελε να εννοήσει ο γραφών.

jiujitSu
03-04-07, 12:31
Μιλοντας για το επιπεδο που βρησκομαστε οι περισσοτεροι αλλα οπως αναφερει και ο brawny ακομη και PROs δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.

Αυτό περί επιπέδου τι εννοείς ακριβώς; Ίσα ίσα που οι μελέτες που χρησιμοποιήσαν δεξτρόζη δεν έγιναν σε pros από όσο ξέρω. Και υπάρχουν αρκετοί pros που χρησιμοποιούν δεξτρόζη όχι μόνο μετά αλλά και πριν το γυμναστήριο.

Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ, η λύση πατάτα με ασπράδια είναι πολύ καλή και εύγευστη, ακόμα και 1 κρόκο να βάλεις για γεύση (η ποσότητα του λίπους στο συνολικό αυτό γεύμα θα είναι πολύ μικρή).

GRF κατα την γνωμη μου το να μην χρησιμοποιησεις δεξτροζη δεν ειναι εγκλημα.
Η δεξτροζη ειναι ειναι η βελτιστη λυση την οποια ακολουθω και εγω αλλα δεν νομιζω εκει να ειναι η διαφορα.
Δεν εχω διαβασει την ερευνα που αναφερεις...εχεις link ?
Οι PROs χρησιμοποιουν drugs που αυξανουν το insulin resistance γι'αυτο ισως να χρειαζονται τροφες υψηλου GI.

Επισης εξαρταται και απο το ποσο ευαισθητος εισαι στους υδατανθρακες και ποσο ευαισθητα ειναι τα κυτταρα σου στην ινσουλινη.
Πχ σε μενα η πατατα συμπεριφερεται σαν ζαχαρη στο σωμα μου οσον αφορα το carb release.
Ειναι αυτο που εχεις προτεινει...να κανει δηλαδη ο καθενας μας τεστ να βρει ποσο ευαισθητος ειναι στους carbs και μετα θα μπορεσουμε να προτεινουμε βελτιστες λυσεις για τον καθενα.

Antonio
11-04-07, 17:44
Άλλη μια απορία για την μεταπροπονητική διατροφή.
Έχει νόημα να πάρεις γλυκόζη/δεξτροζη για υδατάνθρακα και να φάς αυγά για πρωτείνη?
Το ρωτάω από την άποψη οτι η γλυκόζη/δεξτρόζη απορροφάται άμμεσα ενώ η πρωτείνη του αυγού πιο αργά. Μήπως αν φάμε τα αυγά και μετά από ένα τέταρτο χτυπήσουμε τους υδατάνθρακες είναι καλύτερα??

Gasturb
11-04-07, 17:50
ενώ η πρωτείνη του αυγού πιο αργά.

Και αυτή γρήγορα απορροφήσιμη είναι οπότε αν θέλεις αντί για whey φάε αυγά - αλλά για να φτάσεις τα 35+ γρ πρωτεϊνη έχεις να καθαρίζεις πολλές ώρες....

Gt

Antonio
11-04-07, 18:00
Ok. Thank u man! :wink:

Gasturb
13-04-07, 20:09
επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.
Πες μου ότι ειναι πρωταπριλιάτικο αστείο αυτό...

:lol: :lol:

Ναι ρε Billy τι είναι αυτό που λες.. Ας φιλτράρουμε πρώτα ότι διαβάζουμε αλλού κ μετά να το λέμε στο φόρουμ

Gt

RUHL
12-04-08, 21:28
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Βασηκα ηθελα να ρωτησω τον βοςς

αμεσως μετα την προπονηση ποιος χρονος θεωρητε αφου αφησουμε κατω τα βαρη αρχιζουμε ολο το μοιγμα(ε λιγο χαζη ερωτηση αλλα τι να κανουμε :bounce: :greenalien: :drunken: )η μολις φτασουμε σπιτι(ενταξη δεν υπαμε να μενεις 1 ωρα μακρια ενα 5 λεπτο λεω)
*ειναι και λιγο δυσκολο να τα κουβαλας ολα αυτα στο gym :rabbit:

οποτε τι λες για (ετσι θελω να το κανω εγω επιεδη περνω και bcaa)BCAA + creatine αμεσως αφου ακουμπησεις κατω τα βαρη και μετα απο 5-10λεπτα μολις φτασεις σπιτι κανεις και το μοιγμα και πηνεις σιγα σιγα

κατι ακομα ειδα καταλαθος οτι η γλουταμινη εμποδιζει την κρεατινη :banghead: (δεν φτανει που δεν κανει τιποτα γενικα δημιουργει και προβληματα :banghead: σχετικο ποστ εκει για γλουταμινη) εχεις ακουσει τιποτα ? επειδη βλεπω την προτεινης μετα προπονετικα

:weights:



Επησης η 2η φαση τελιωνει σε 40 λεπτα(οχι η ιδια ο χρονος μετα προπονησης) υποθετικα ποτε εχεις το στερεο γευμα αμεσως μολις τελειωσης την 2η φαση η αλλη ωρα?


ξερω ρωταω λεπτομεριες της λεπτομερειας τελος παντων κουβεντα να γινετε :D

Gasturb
13-04-08, 23:54
Ας μιλήσω εγώ κ αν εχει κάτι να διορθώσει ή να προσθέσει ο muscleboss θα το κανει



αμεσως μετα την προπονηση ποιος χρονος θεωρητε αφου αφησουμε κατω τα βαρη αρχιζουμε ολο το μοιγμα η μολις φτασουμε σπιτι

*ειναι και λιγο δυσκολο να τα κουβαλας ολα αυτα στο gym :rabbit:

οποτε τι λες για (ετσι θελω να το κανω εγω επιεδη περνω και bcaa)BCAA + creatine αμεσως αφου ακουμπησεις κατω τα βαρη και μετα απο 5-10λεπτα μολις φτασεις σπιτι κανεις και το μοιγμα και πηνεις σιγα σιγα

To είπες κ μόνος σου .. το μεταπροπονητικό εινια 'αφου αφησουμε κατω τα βαρη ' οπότε έχεις έτοιμο το shaker κ στα αποδυτήρια βάζεις νερό κ κάθεσε για 5 λεπτά κ πίνεις οπότε η συνέχεια που ειναι σε 15 λεπτά θα έχεις φτάσει σπίτι. Δεν ειναι δύσκολο να βάλεις ενα shaker μέσα στην τσάντα μαζί με την πετσέτα, το μπουκάλι για το νερό κτλ Αν σου εινια τόσο δύσκολο τοτε κάνεις αυτό που λες πάλι εσυ δλδ bcaa με το τέλος κ σπίτι το ρόφημα.



κατι ακομα ειδα καταλαθος οτι η γλουταμινη εμποδιζει την κρεατινη
Δεν το έχω διαβάσει μπορεί κ να ισχύει.. είδομεν



Επησης η 2η φαση τελιωνει σε 40 λεπτα(οχι η ιδια ο χρονος μετα προπονησης) υποθετικα ποτε εχεις το στερεο γευμα αμεσως μολις τελειωσης την 2η φαση η αλλη ωρα?
Προσωπικά στα 30 λεπτά αρχίζω το μαγειρεμα

Kntrns_MD
17-04-08, 15:07
κατι ακομα ειδα καταλαθος οτι η γλουταμινη εμποδιζει την κρεατινη

πού το είδες αυτό;;;; :???:

Gasturb
17-04-08, 15:13
KontorinisMD δες το παρακατω

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2382

alex_switch
05-05-08, 11:17
Εγω αυτο που θα ηθελα να ρωτησω είναι ποτε ειναι καλυτερο να πάρω την whey?
Και εξηγούμε: Κανω διπλή προπονηση, δηλ. το μεσημέρι τα βάρη όπου στα καπάκια πηγαίνω για το μεσημεριανό το οποίο ειναι ενα καλο γευμα απο πρωτεινες και υδατανθρακες! η δευτερη προπονηση της ημερας ειναι το απογευμα και ειναι αερόβια όπου μετά απο αυτήν δεν εχω καποιο γευμα διότη μετα απο καμια ωρα μπαινω στο βραδυνό μου!
Αρα ποτε ειναι καλυτερα μετά τα βάρη όπου θα περνω την whey και μετα απο κανα 10λεπτο θα έχω και το μεσημεριανό? η καλυτερα μετα την αεροβια που δεν εχω καποιο γευμα να την υποστιριξω και μετα απο καμια ωρα να πηγαίνω στο βραδυνό?
Να πω ότι η whey που εχω ειναι isolate με μηδεν carbs και μηδεν λιπαρά! :geek: :geek:

Antonio
05-05-08, 11:21
μετά τα βάρη και μετέφερε το μεσημεριανό αργότερα.

alex_switch
05-05-08, 11:25
:smash: :smash:
ξεχασα επισης να πω οτι ειναι λιγο δυσκολο να μεταφερω το μεσημεριανο λογο προγραμματος! :(

Antonio
05-05-08, 11:41
ε τότε μην πέρνεις whey δεν χρειάζεται...

alex_switch
05-05-08, 11:56
δηλαδη θες να μου πεις οτι αν ειναι να την περνω μονο για μετα τα βαρη και οχι για την αεροβια??

Antonio
05-05-08, 12:27
Η whey είναι καλό να καταναλώνεται μεταπροπονητικά ή στο πρωινό. Αν αυτά τα δύο γευματά σου έχουν φουλ πρωτείνη από φαί δεν υπάρχει λόγος να πάρεις whey.
Για άλλες ώρες δεν χρειάζεσαι whey. Μπορείς να πάρεις άλλα είδη πρωτείνης (πιο φθηνά) ή ακόμα καλύτερα φαγητό!! :food:

RUHL
05-05-08, 12:31
Γιατι κανεις βαρη και μετα απο Χ ωρα αεροβια τι ειδους λογικη ειναι αυτη? το φορουμ το διαβαζεις που και που? :green: :chinese:

εγω βλεπω πολυ απλη την λυση κανεις αυτα που πρεπει δλδ αεροβια μετα την προπονηση πηνεις στα καπακια whey μετα απο 20 λεπτα τρως γευμα

πολυ απλα :thumbup:

για την isolate δεν σε πιστευω οτι ειναι 0 και 0 :geek: :army1: :geek:

alex_switch
05-05-08, 12:44
Ημουν σηγουρος οτι θα σχολιαζες την isolate ruhl :P :P :rolf: :rolf:
αυτο το κανω γιατι δεν εχω πολυ χρονο να τα κανω και τα δυο μαζι αλλα και γιατι θέλω να δωσω ποιο πολυ εμφαση στην καθε φαση ξεχωριστά ειτε ειναι βαρη ειτε αεροβια!
Δηλαδη μου προτινετε να πάρω την whey μετα τα βαρη και μετα απο κανα 20λεπτο το γευμα! :chinese:

RUHL
05-05-08, 13:28
αμα θες να δωσεις πιο πολυ βαση στην αεροβια ξυπνα οπως ο αναγνωστου 6 το πρωι και :wcourt: :wcourt: :wcourt: η αλλη ωρα που την κανεις δεν ειναι η καλυτερη(μαλον να το πω ποιο καλα την χειρωτερη ωρα κανεις) :chinese:

alex_switch
05-05-08, 13:33
Το ξερω οτι κανω την χειροτερη ωρα δυστηχως αλλα δεν μπορω να κναω ουτε το πρωι αλλα ουτε μεσα στο νταλα μεσιμερη :( :( επιδη σαν προγραμμα αυτο δεν το εχω τρεξει πολυ παρα μονο κανα δυο μερες θα κοιταξω αν δεν δω τα αποτελεσματα που θέλω μαλλον θα ξυπναω απο τα χαραματα.... :banghead: :banghead:
Αλλα για να επανελθουμε στο θεμα μας την whey καλυτερα μετά τα βάρη και οχι μετα την αεροβια? :?: :???: :???:

toubanix
05-09-08, 14:56
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που ξέρετε καλύτερα ποιο φρούτο είναι καλύτερα να τρώω για υδατάνθρακα μετά τη προπόνηση μαζί με την whey..Το μήλο ή η μπανάνα??Μπορείτε να μου πείτε διατροφική ανάλυση για αυτά τα δυο φρούτα??

RUHL
05-09-08, 15:12
κανενα :lol: :lol: καλυτερα μαλτο-δεξροζη θα σου βγει και ποιο φτηνα :drunken:




Κατι ακομα ολοκληρο στικυ εχουμε πιο πανω αν θελεις να δεις καποιο φρουτο τροφημα 5-6 θερμιδομετρητες βαλαμε


Γενικα "αργος" υδατανθρακας φρουκτοζη=φρουτα δεν προτηνετε μετα την προπονηση γιατι δεν ανεβαζει τοσο ινσουλινη αλλα αν ειχα να επιλεξω 1 απο αυτα τα 2 που ειπς μπανανα πολυ οριμη σχεδον σαπια :lol: εχει πιο υψηλο ΓΔ

ioannis1
05-09-08, 21:26
+1 :wave:

alekoukosmyconian
07-09-08, 03:44
αλλιώς..παίξε δύο μεζούρες πρωτείνη μαζί με ΜΠΑΝΑΝΑ .μαζί ανακαταψε τα στο μιξερ.βάλτα λιγο πριν πας προπονηση στο ψυγειο και με που τελειώσεις προπόνηση το πίνεις..απλά απίστευτο...!αν θες επίσης για γεύση και να συμπληρώσεις και μερικά μέταλλα βάλε και μερικούς ηλεκτρολύτες..! :P

RUHL
07-09-08, 11:54
μαζί ανακαταψε τα στο μιξερ.βάλτα λιγο πριν πας προπονηση στο ψυγειο και με που τελειώσεις προπόνηση το πίνεις..απλά απίστευτο...
Kαλυτερα μολις ερθεις απο προπονηση για να μην καθοντε 2ωρες :joker: αν θες κρυο βαλε και παγακια στο μιξερ :wave:

dReik0
07-09-08, 19:29
μπανανα + whey βανιλια + μελι + λιγο γαλα απαχο .

ioannis1
07-09-08, 19:31
πολυ καλο....

RUHL
07-09-08, 19:39
μπανανα + whey βανιλια + μελι + λιγο γαλα απαχο .
Αν ειναι η whey με γευση σοκολατα η φραουλα ? :joker: :joker: :joker: :clown:

ioannis1
07-09-08, 19:43
:chinese: :chinese:

dReik0
08-09-08, 03:00
φραουλα οκ ! Αλλα εγω με την whey σοκολατα βγαζω σπιρακια :evil:

Steve KinG STyLe
23-09-08, 21:48
βρωμη για μετα την προπονηση κανει???(εννοω μονο σαν θεμα υδατανθρακα)

Antonio
23-09-08, 22:03
οχι και τόσο. Είναι σύνθετος υδατάνθρακας και διασπάται αργά με χαμηλο gi.
Από την άλλη όμως από το ολότελα ...

eragon
16-12-08, 13:40
θελω την γνωμη σας για δυο θεματα που με βασανιζουν το τελευτεο καιρο!το πρωτο θεμα εχει να κανει με την μεταπροπονητικη διατροφη!εγω καθε φορα μετα την προπονηση συμπληρωνω τις πρωτεινες μου με πρωτεινη ορου γαλακτος και με κανενα γιαουρτακι αλλα δεν ξερω τους υδατανθρακες με τι να τους συμπληρωσω!γνωριζω οτι μετα την προπονηση χρειαζομαστε υδατανθρακες υψηλου γλουκαιμικου δεικτη και ακομα οτι αποφευγουμε πηγες φρουκτοζης δλδ φρουτα κτλ! αρα απο ποιες πηγες τροφιμων θα πρεπει να συμπληρωσω τους υδα/κες?και κατι τελευταιο κατα την περιοδο γραμωσης ποση ποσοτητα πρωτεινων χρειαζομαστε ανα κιλο σωματικου βαρουσ?ευχαριστω προκαταβολικα :D

Muscleboss
16-12-08, 14:39
eragon μετά την προπόνηση χρειάζεσαι απλούς υδατάνρθακες, ούτε γιαουρτι, ούτε φρούτα είναι ιδανικά.

ρίξε μια ματία εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95

ΜΒ

slaine
16-12-08, 14:56
Καλώς ήρθες φίλε μου. :welcome:

ό,τι σου είπε ο ΜΒ, με πρόλαβε :D

όσονα φορά τη γράμμωση υπάρχει σχετικό άρθρο εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

γενικά καλό είναι πάντα να παίρνουμε ένα μίνιμουμ [τα κιλά μας επί 2]γρ πρωτείνης πχ πχ ένας που είναι 80 κιλά να παίρνει το λιγότερο 160 γρ πρωτείνης τη μέρα. αναφέρομαι σε κρέας-αυγά-γαλακτοκομικά-ξηρούς καρπούς-συμπληρώματα κλπ και όχι απο φυτικές πηγές.

προσωπικά πιστεύω ένα 2,5-3,5*κιλα είναι καλό. αν έχεις ρίξει πολύ τους υδατάνθρακες στη γράμμωση ίσως για να είσαι οκ απο θερμίδες να χρειάζεται να έχεις τηνπρωτείνη πολύ ψηλά πχ επί 3,5. το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις να δεις τι σου πάει.

δεδομένου ότι ένας φυσικός αθλητής ανάλογα με τον οργανισμό, το συνδοιασμό τροφών και την ώρα μπορεί να αποροφήσει 30-50γρ ανά γεύμα. ένα ποσοστό χάνεται στην πέψη άρα θα πρότεινα να μην πέφτεις ποτέ κάτω από 40 γρ πρωτείνης ανά γεύμα(εκτός ίσως από το τελευταίο γεύμα)

eragon
16-12-08, 15:05
ευχαριστω πολυ για την αμμεσες απαντησεις σας!

RUHL
24-12-08, 21:19
οχι

slaine
24-12-08, 22:02
βρώμη όχι και τόσο καλή επιλογή. γάλα ναι αν αίναι 0%

thegravijia
24-12-08, 22:03
13 αυγα...βαλε... :rocking:

slaine
24-12-08, 22:33
κάτι μελέτες λένε καλύτερο το μέλι από τη γλυκόζη. επίσης 6-8 ασπράδια αυγά καλύτερα. γενικά κάποια πηγή πρωτείνης. κρέας/αυγά/ψάρια/γαλακτοκομικά κλπ. αν και δεν απορροφώνται όλα το ίδιο αλλά αυτό είναι ψιλά γράμματα

RUHL
24-12-08, 22:53
13 αυγα...βαλε... :rocking:
εγω λεω βαλε 142 αυγα να ειμαστε σιγουροι :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:
http://www.imageshack.gr/files/hleaqi2e1r1fb7zhuo1e.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=hleaqi2e1r1fb7zhuo1e.jpg)


φαε οτι ποσοτητα αυγων σου χρειαζετε για τις δικες σου αναγκες :idea:

tezaman
25-12-08, 00:35
κάτι μελέτες λένε καλύτερο το μέλι από τη γλυκόζη. επίσης 6-8 ασπράδια αυγά καλύτερα. γενικά κάποια πηγή πρωτείνης. κρέας/αυγά/ψάρια/γαλακτοκομικά κλπ. αν και δεν απορροφώνται όλα το ίδιο αλλά αυτό είναι ψιλά γράμματα

+5487612145,5 :awesome:

slaine
25-12-08, 04:10
φρούτα/κότατζ για μετά την προπόνηση δεν είναι και ό,τι καλύτερο. διάβασες το άρθρο του ΜΒ για τη μεταπροπονητική διατροφή? αν όχι θα σου φανεί πολύ χρήσιμο , εκεί τα λέει όλα.

όσον αφορά για το αν θα γίνει λίπος ή όχι όλα σχετικά είναι. ανάλογα από το ημερήσιοσύνολο των υδατανθράκων και την ποσότητα στι γεύμα και το πότε και με τι άλλο θα τα συνδοιάσεις και πάει λέγοντας... δε νομίζω ότι λίγο μέλι θα κάνει την τρελή διαφορά, καλύτερα να φας μέλι που κάνει καλό σε πολλά πράγματα και να κόψεις από κάπου αλλού αν έχεις περίσσεια υδατανθράκων.

αλλά για 1-2 κουταλιές μέλι τη μέρα δε νομίζω ότι αξίζει να σε αγχώνει ειδικά αν είσαι στον όγκο.

RUHL
25-12-08, 16:07
μελι ή σιροπι γλυκοζης.εχω ακουσει οτι οταν δεν προηγειτε προπονηση και μετα καταναλωσω μελι ή γλυκοζη μπορει να αποθηκευτει σε λιπος.αληθευει?
Αναλογως την ωρα και την ποσοτητα αν φας μελι πχ το πρωι που το γλυκογωνω ειναι χαμηλα απλος θα παει να το γεμησει αν η ποσοτητα ειναι αυτη που χρειαζετε και δεν ειναι παραπανω τοτε δεν θα παρεις λιπος αν παλι ειναι παραπανω ο εξτρα υδατανθρακας προκαλει λιπογενεση τωρα αν δεν προπονησε πχ μια μερα και φας την νυχτα η απογευμα και προηγηθηκαν καποια κανονικα γευματα πριν με υδατανθρακα απο καλες πηγες βρωμη ριζυ πατατα τα επιπεδα ειναι πιο γεματα απο το πρωι μπορει να ειναι και τερμα γεματα μπορει και οχι αναλογως τι ετρωγες και ποσο οποτε αν φας πριν τον υπνο πολυ πηθανα και ειναι παραπανω γλυκογωνω απο οσο χρειαζεσε και μαντεψε τι θα γηνει το εξτρα :idea: :idea:

Valentinos1987
23-02-09, 19:08
Επιασα σιροπη γλυκοζης απο το supermarket..Kanei?an ne tote se ti posotita..egw vazw mia kutalia tis soupas..euxaristw

Muscleboss
23-02-09, 19:12
Κοιτα να δείς τι περιεκτικότητα έχει σε γραμμάρια γλυκόζης ανά ml και υπολόγισε πόσο χρειάζεσαι.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ συρόπι, αν θες γράψε αναλυτικά την περιεκτικότητά του.

ΜΒ

Valentinos1987
23-02-09, 19:26
Δεν γραφει...γραφει μονο σιροπι γλυκοζης..υπαρχει περιπτωση το ενα κουταλι σουπας να εινα μεγαλη ποσοτητα?Επειδη με ενδιαφερει περισσοτερο να μην υπερβω την ποσοτητα παρα να ειναι επαρκης

BRaWNy
23-02-09, 19:29
Μια κουταλιά της σούπας γλυκόζη ρευστή πιάνει 50-55γρ βάρος πάνω κάτω (εχω ζυγίσει), απο τα οποία 50-55γρ οι υδατάνθρακες είναι 38-42γρ.

100γρ δεξτρόζη σκόνη = 100γρ υδατάνθρακες
100γρ γλυκόζη ρευστή = 76,6γρ υδατάνθρακες

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=11730#11730

kyriakos23
23-02-09, 19:31
την γλυκοζη την ριχνεις μαζι με την πρωτεινη να την πιεις?
δεν αλλαζει καθωλου η γευση?

vagg
23-02-09, 19:32
την γλυκοζη την ριχνεις μαζι με την πρωτεινη να την πιεις?
δεν αλλαζει καθωλου η γευση?


κα8ενας τα δικα του....αχαχαχχαχααχαχχαχα

kyriakos23
23-02-09, 19:35
γιατι αυτη ειναι κακια απορια?

BRaWNy
23-02-09, 19:48
την γλυκοζη την ριχνεις μαζι με την πρωτεινη να την πιεις?
δεν αλλαζει καθωλου η γευση?Ναι μπορεις να την πιείς και μαζί με την πρωτεΐνη.
Η γεύση γίνεται απλά πιό γλυκιά, όπως και με την δεξτρόζη.

Ένας τρόπος για να μην είναι πικτή, αλλά να έχει αραιωθεί είναι:
Θα βάλεις την ποσότητα γλυκόζης σε ένα σέικερ ή ποτήρι, π.χ. 1 κουτάλι σούπας και μαζί με το κουτάλι.
Θα βάλεις να βράσει λίγο νερό σε ένα μπρίκι, τόσο όσο χρειάζεται για να σκεπάσει την ποσότητα της γλυκόζης.
Θα ρίξεις το βρασμένο/καυτό νερό στο σέικερ ή ποτήρι και θα ανακατέψεις μέχρι η γλυκόζη να αραιωθεί και το μίγμα να είναι πλέον νερουλό.
Μετα θα συμπληρώσεις με νερό και σκόνη πρωτεΐνης, ή και ότι άλλο συμπλήρωμα π.χ. θες να βάλεις.

Μην βράσεις πολύ νερό και είναι ζεστό ή καυτό όταν θα ρίξεις και τα άλλα.
Καλύτερα με λίγο ίσα ίσα να μπορέσεις να την αραιώσεις, ωστε μετα να το πιείς κρυο.
Εκτός κι αν αφησεις το πρωτο μίγμα μέχρι να κρυώσει και μετα συμπληρώνεις τα άλλα, π.χ. παίρνεις μαζί σου το το σέικερ με το λίγο νερό και την αραιωμένη γλυκόζη μαζι στο γυμναστήριο, και αμέσως μετα την προπόνηση ρίχνεις την σκόνη κλπ και ετοιμάζεις το ρόφημά σου, γιατι λένε ειναι καλύτερα να το πείς αμέσως μόλις το ετοιμάσεις, ειδικά αν περιέχει και κρεατίνη.

kyriakos23
23-02-09, 20:18
φιλε BRaWNy σε ευχαριστο παρα πολυ.
ευτυχος που υπαρχεις εσυ κ λιγα ακομη ατομα σε αυτο το forum που 8α δωσεις γνωσεις σε καπιον κ αν δεν ξερεις απλα δεν θα απαντησεις.
ευχαριστο κ παλι!

skrwz21
23-02-09, 20:23
φιλε BRaWNy σε ευχαριστο παρα πολυ.
ευτυχος που υπαρχεις εσυ κ λιγα ακομη ατομα σε αυτο το forum που 8α δωσεις γνωσεις σε καπιον κ αν δεν ξερεις απλα δεν θα απαντησεις.
ευχαριστο κ παλι!

εετσι !

tezaman
23-02-09, 22:06
παρε δεξτροζούλα απο ενα φαρμακείο ρε μεγάλε, είναι πολύ ποιο πρακτική

asdf
23-02-09, 22:16
Αφου πηρες σιροπι, παιρνε την ποσοτητα που θες με το κουταλι και βαλτην κατευθειαν στο στομα σου (σαν μαρμελαδα) και στην συνεχεια ξεκινα να πινεις την whey σου. Παντος οταν σου τελειωσει το σιροπι παρε σκονη γιατι θα αποροφας καλυτερα τους carbo σου (σιγα σιγα και οχι μπαμ και κατω).

peris
23-02-09, 22:21
http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57

κοιτα και εδω για να βοηθηθεις καλυτερα :awesome: :awesome:

tragianos
08-07-09, 22:48
Λόγο της τιμής των διαφωρων συμπληρωματων και για αλλους λόγους μπορει καποιοι να μην μπορουν να πινουν whey μετα την προπόνηση..Μπορειτε να πρωτίνετε καποιο γευμα? π.χ. αυγα είναι καλα? η φιλετο κοτόπουλο είναι καλητερο?

pharmacist
08-07-09, 22:58
Λόγο της τιμής των διαφωρων συμπληρωματων και για αλλους λόγους μπορει καποιοι να μην μπορουν να πινουν whey μετα την προπόνηση..Μπορειτε να πρωτίνετε καποιο γευμα? π.χ. αυγα είναι καλα? η φιλετο κοτόπουλο είναι καλητερο?

24 γραμμαρια whey protein υψηλης ποιοτητας μετα την προπονηση θα σου κοστισουν 1 ευρω και κατω σε μια οικονομικη συσκευασια.
Τα μαγαζια με τα συμπληρωματα κλαινε και οι τιμες εχουν πεσει μεχρι και στο μισο.
Η δεξτροζη ή 2 κουταλιες μελι ελαχιστα επιπλεον.
Ενα γευμα δεν ξερω ποσο θα κοστισει αλλα δωρεαν δεν ειναι.
Το αγαπημενο μου μεταπροπονητικο γευμα περα πρν ξεκινησω τη whey ηταν να βαλω σε μια κουπα 6-7 κουταλιες μουσλι, ενα-εναμιση ποτηρι κρυο γαλα φρεσκο και να το κοπανησω.
Βαλσαμο.
Αλλα μαλλον κοστιζει παραπανω!
Μισο σκουπ whey σε γαλα με μια κουταλια ζαχαρη μια χαρα μου φαινεται επισης.
Ή μιια κονσερβα τονο σε ρυζι και μια Amita που τη θελει ο οργανισμος για τη γλυκα και βοηθαει να κατεβει ο τονος.
Ομελετα με ζαμπον και τυρι, μιαμ, πεινασα...

Exci
08-07-09, 23:01
Ρε σεις μην ακουω για τιμες..αν κατσετε να κανετε τους υπολογισμους βγαινουν τα ιδια και πιο φτηνα με whey. Τωρα αν απλα θελεις να αποφυγεις σκονη, φαε ασπραδια.

leangains
08-07-09, 23:47
Ναι σαφώς κ μπορείς!!!

Γευματα μετά την προπόνηση.

Η τρέχουσα ΒΒινγ άποψη.

μετά την προπόνηση πάρε δεξτρόζη και ακολούθως κάνει το γευμα σου

1. ασπράδια με ψητές πατάτες
2. ρύζι με στήθος κοτόπουλο
3. κατάλαβες που πάει

Μια άλλη άποψη που έρχεται σε σύγκρουση με την τρεχουσα (whey, δεξτρόζη, υδατάνθρακας κ λίπος να αποφεύγονται κτλ)

1. βραστές ή ψητές (καλύτερα) πατάτες, αλάτι, αν σου αρέσουν έτσι μπορείς να ρίξεις μέλι από πάνω ή φάε μέλι χωριστά, με κοτόπουλο κ φυστικοβούτυρο, σαλάτα κ ελαιόλαδο

2. σε μπλέντερ. βρωμη, μελι, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, μπανάνα, νερό + ψητή μοσχαρίσια μπριζόλα

3. ολόκληρα αβγά όπως σου αρέσουν μαγειρεμένα με ψητά λαχανικά, καρότα, ντομάτες, μανιτάρια, κρεμμύδια, πιπεριές, μανιταρια, καλαμπόκι
μέλι με λίγο φυστικοβούτυρο στην άκρη του πιάτου

στη 2 τριάδα φάε κ λίγη μαυρη σοκολάτα (αν σου αρέσει)

thegravijia
09-07-09, 01:19
Ναι σαφώς κ μπορείς!!!

Γευματα μετά την προπόνηση.

Η τρέχουσα ΒΒινγ άποψη.

μετά την προπόνηση πάρε δεξτρόζη και ακολούθως κάνει το γευμα σου

1. ασπράδια με ψητές πατάτες. και δεξτροζη και πατατα?
2. ρύζι με στήθος κοτόπουλο
3. κατάλαβες που πάει

Μια άλλη άποψη που έρχεται σε σύγκρουση με την τρεχουσα (whey, δεξτρόζη, υδατάνθρακας κ λίπος να αποφεύγονται κτλ)

1. βραστές ή ψητές (καλύτερα) πατάτες, αλάτι, αν σου αρέσουν έτσι μπορείς να ρίξεις μέλι από πάνω ή φάε μέλι χωριστά, με κοτόπουλο κ φυστικοβούτυρο, σαλάτα κ ελαιόλαδο λιπαρα μετα την προπο??

2. σε μπλέντερ. βρωμη, μελι, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, μπανάνα, νερό + ψητή μοσχαρίσια μπριζόλα= εδω ενα υπερπληρες γευμα να το πω ετσι αν μου επιτρεπεται ??

3. ολόκληρα αβγά όπως σου αρέσουν μαγειρεμένα με ψητά λαχανικά, καρότα, ντομάτες, μανιτάρια, κρεμμύδια, πιπεριές, μανιταρια, καλαμπόκι
μέλι με λίγο φυστικοβούτυρο στην άκρη του πιάτου

στη 2 τριάδα φάε κ λίγη μαυρη σοκολάτα (αν σου αρέσει)


πυρινικοφυσικοσατανανικε επιστιμονα:P οποτε βρεις χρονο αν μπορεις εξηγησε τα λιγο γιατι ανερεις αυτα που λενε οι περισσοτεροι οτι μετα την προπο δεν θελει λιπαρα μπλα μπλα μπλα κτλ κτλ κτλ..


εγω μετα την προπο τρωω 6-7 αυγα +1 με 2 ολοκληρΑ +μπανανα+βρωμη+μελι μπολικο../ πως σου φαινεται??????

ps¨¨ ο λεαν ειναι προφεσορος σε κατι ακαταλαβιστικα πραγματα ..νομιζω φυσικομαθηματικα λεγονται γι αυτο τον λεω ετσι..

giorgospet
09-07-09, 01:58
2 κεσεδάκια γιαούρτι 2% με μέλι .

leangains
09-07-09, 02:03
γεια σου τερας-βιγια!

1 μπλε. η δεξτρόζη μπορεί να αφαιρεθεί, ειδικά αν δεν κάνεις αερόβιο μετά. αν είχε πρωτείνη η τρέχουσα άποψη λέει πάρε δεξτρόζη πρωτείνη μετά την προπό, πήγαινε σπίτι φάε γευμα. Βέβαια στο άρθρο μεταπροπονητική διατροφή ο Βοςς μιλάει για φάσεις, αλλά το 80% των ασκούμενων δεν ακολουθούν φάσεις, αλλά μονορούφι.

2. Αυτή η άποψη λέει ότι η πρωτείνη για να χωνευτεί θέλει λιπος. Αν δε χωνευτεί δε θα διασπαστεί σε αμινοξέα και θα γίνει σάκχαρα κατά ένα μεγάλο μέρος και ακολούθως θα αποθηκευτεί ως λίπος. επίσης λέει ότι ο υδατάνθρακας κ η πρωτείνη, όταν τρώγονται μαζί θέλουν λίπος και φυτικές ίνες (εδώ σαλάτα)

3. όπως θες πές το εγώ στο επιτρέπω. εγώ το λέω η χαρά του Mr Blender
όπως βλέπεις λίπος σε αφθονία, υδατάνθρακας, φυτικές ίνες, κ μπριζολάρα

αυτό που λένε όχι λιπαρά μετά την προπόνηση είναι για να είναι πιο γρήγορη η πέψη. ποια γρήγορη πέψη? To μόνο τρόφιμο πρωτείνης που ξέρω να χωνεύεται στο μισαωρο είναι η whey.
επίσης λένε όχι υδατάνθρακα-λίπος για να μην αποθηκευτεί το λίπος ως λίπος, με την αυξηση της ινσουλίνης. Ντονννννγκ, μόνο που η πέψη του υδατάνθρακα μπορεί να διαρκέσει ως 4 ώρες κ του λίπους 8-10 ώρες, άσε που εδώ έχουμε κ φυτικές ίνες, ποιές 10... καλημέρα.

Παμε εδώ. δεξτρόζη-πρωτείνη=μονοσακχαρίτης-πρωτείνη (o μόνος μονοσακχαρίτης που ξέρω να υπάρχει στη φύση είναι το μέλι, μόνο που το μέλι έχει ήδη χωνευτεί από τις μέλισσες και περιέχει ένζυμα), πουθενά στη φύση δεν υπάρχει αυτός ο συνδυασμός.
Ας δουμε λίγο τη μητερα Φυση, τι συνδυασμούς έχει:

Proteins and carbs only = unnatural.
Carbs by themselves, in the absence of fiber = unnatural. (το μέλι αποτελεί εξαίρεση μιας κ είναι παράγωγο της μέλισσας και περιέχει ένζυμα)
Fats and carbs, without fiber = unnatural.
Fats, carbs, and low protein - but with fiber = natural. (πχ αβοκάντο, ξηροί καρποί κτλ)
Fats and proteins together = natural. (κρεας, κοτόπουλο, ψάρια)
Fats, carbs, and protein together = natural. (γάλα)
Protein only, although uncommon, = natural (κουνέλι, κάποια ψάρια, το στήθος απτο κοτόπουλο)

συνεπώς πρωτείνη-δεξτρόζη μμμμ.... ίσως να πρέπει να κάνουμε αφύσικα πράγματα για να έχουμε αφύσικα αποτελέσματα ποιος ξέρει?

Αλλά αν κάποιος μου πει ότι η Supplements Inc μπορεί να φτιάξει το τέλειο μεταπροπονητικό γεύμα κ η Μητέρα Φύση όχι, σορρυ ελευθερη κοινωνία έχουμε ας κάνει καθένας όπως νομίζει.


Τα αβγά είναι ωμά? Αν τα τρως ωμά απαραιτήτως βάλε κ ένζυμα. Αν είναι βραστά, μια χαρά μου φαίνεται, αλλά εγώ θα έβαζα κ άλλη πρωτείνη. Δε μου λες, τα 2 αβγά δεν εχουν καμιά 10γρ λίπους, εσύ γιατί τρως λίπος μετά την προπόνηση?


PS. Mathematical Physics τα λένε ή θεωρητική φυσική γενικότερα, ωραίο το υποκοριστικό μου άρεσε!

Y.Y.Γ τα παραπάνω δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο από κάποιες ξεπερασμένες απόψεις τις οποίες πιστεύω κ τίποτα περισσότερο, ούτε ενθαρρύνω κάποιον να φάει όπως τρώω, ούτε τίποτα. Απλά αναφέρω μια διαφορετική άποψη.

embrance
09-07-09, 05:39
Εγω μετα την προπονηση τροω 2 πιτες κεμπαπ χωρις κρεμυδια...:Ρ

leangains
09-07-09, 05:53
eat clean at its best

και ένας φίλος μου έτρωγε ντονατς
το ξεκίνησε για πλάκα κ μετά η 1 μερα έγιναν 2 κ οι 2 έγιναν 3

και τώρα τρέχει

άμα εσύ βολευεσαι με τα κεμπαπ, μια χαρά εδώ!

KATERINI 144
09-07-09, 11:59
2 κεσεδάκια γιαούρτι 2% με μέλι .άκυρο...............................


Εγω μετα την προπονηση τροω 2 πιτες κεμπαπ χωρις κρεμυδια...:Ρκακός βαλε και κρεμμύδι μεσα αλλάζει η γεύση.....................

μήπως η πλάκα να γίνεται εκει που πρέπει και οχι όπου να'ναι ρε embrance?!

ANTARTIS
06-08-09, 11:26
καλημερα και παλι
θα ηθελα να ρωτισο πηγαινω γυμναστηριο μετα τισ 21.00 που τελειωνω την δουλεια μου μεχρι 22.30 το αργοτερο.
μετα γυρναγα σπιτι και επαιρνα πρωτεινη με δεξτροζη.
αποφασισα εδω και 1 εβδομαδα να πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα καπακι απο το γυμναστηριο στο σταδιο για λιγο τρεξιμο. υπαρχει ενα κενο 10 με 15 λεπτα μεχρι να φτασω με την μηχανη μου
η ερωτηση μου ειναι να παιρνω την πρωτεινη με την δεξτροζη καπακι μετα τα βαρη η να πηγαινω για τρεξιμο και μετα τις μερες που πηγαινω σταδιο?
ποιο ειναι καλυτερο
ευχαριστω

drago
06-08-09, 18:39
μετα τα βαρη καπακι την πρωτεινη με υδατανθρακα. μερικοι περνουν κε πριν την προπονηση κανα σκουπ...

βεβαιωσου οτι η προπονηση που κανεις στα βαρη συμβαδιζει με το τρεξιμο κλπ. δλδ μην πλακονεσε στα βαρη και το φαι για ογκο και μετα πας και τρεχεις

ANTARTIS
06-08-09, 20:15
θελω να τα συνδιασω δηλαδη πριν εκανα διαδρομο στο τελος της γυμναστικης 3 φορες την εβδομαδα και τωρα αποφασισα να πηγαινω εξω καπακι απο την γυμναστικη αντι για διαδρομο. πριν επαιρνα το σκουπ και την δεξτροζη οταν τελειωνα και τον διαδρομο. για αυτο εχω μπερδευτει ποτε πρεπει να παιρν το σκουπ. τωτρα δηλαδη που κανω τρεξιμο στο καπακι απο γυμναστικη θα πρεπει να την παιρνω στο τελος?

Exci
06-08-09, 20:38
Kαλο θα ηταν να την επερνες μετα το τρεξιμο. Αφ'ενος ωστε να κανεις την αεροβια σου με χαμηλο γλυκογονο, αφετερου μη φουσκωσεις και δεν μπορεις να τρεξεις..

ANTARTIS
06-08-09, 20:50
οκ ευχαριστω για τις απαντησεις

Levrone
06-08-09, 20:51
Kαλο θα ηταν να την επερνες μετα το τρεξιμο. Αφ'ενος ωστε να κανεις την αεροβια σου με χαμηλο γλυκογονο, αφετερου μη φουσκωσεις και δεν μπορεις να τρεξεις..

θα προσεθετα οτι αφοτου πιεις την πρωτεινη πρεπει να σαι και λιγο ηρεμος μετα, να την επεξεργαστει σωστα το σωμα..αρα να πιεις πρωτεινη και μετα να πας να τρεξεις καπου μου κολλαει..

ANTARTIS
06-08-09, 21:05
αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι καλυτερα να τελειωσω βαρη + αεροβια και μετα σκουπ + δεξτροζη ποιο λογικο μου φαινοταν και εμενα αν συμφωνουν και οι παλαιοι εδω μεσα.

thegravijia
06-08-09, 22:02
αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι καλυτερα να τελειωσω βαρη + αεροβια και μετα σκουπ + δεξτροζη ποιο λογικο μου φαινοταν και εμενα αν συμφωνουν και οι παλαιοι εδω μεσα.:thumbup:

ioannis1
06-08-09, 23:23
παντα στο τελος της αεροβιας.δεν εχει νοημα να τη πιεις μετα τα βαρη και μετα πως θα τρεξεις;

flowin_through
11-08-09, 18:55
Καλα η πρωτεϊνουλα δε σε φουσκωνει ωστε να μη μπορεις να τρεξεις. Αλλο ειναι το προβλημα. Η πρωτεΐνη παιρνεται παντα με το περας της παραγωγης εργου. Και εργο παραγεται και στο τρεξιμο, οποτε μετα. Αν πιεις την πρωτεΐνη και μετα πας και τρεξεις τοτε αυτη θα κατανλωθει για ενεργεια, δηλαδη θα την καψεις. Δηλ. και δε θα παει στους μυς και δε θα καψεις λιπος, γιαυτο κανεις και το τρεξιμο αλλωστε. Το καλυτερο θα ηταν αμινοξεα καπακι απο τα βαρη και πρωτεΐνη μετα το τρεξιμο, αλλα και πρωτεΐνη μονο στο τελος αρκει. Αν δε σε νοιαζουν τα λεφτα, παρε αμινοξεα και πρωτεΐνη.

Georges
12-08-09, 01:00
Συμφωνώ με το τελευταίο post. Και πιο συγκεκριμένα bcaa

dreads
12-08-09, 02:17
Καλα η πρωτεϊνουλα δε σε φουσκωνει ωστε να μη μπορεις να τρεξεις. Αλλο ειναι το προβλημα. Η πρωτεΐνη παιρνεται παντα με το περας της παραγωγης εργου. Και εργο παραγεται και στο τρεξιμο, οποτε μετα. Αν πιεις την πρωτεΐνη και μετα πας και τρεξεις τοτε αυτη θα κατανλωθει για ενεργεια, δηλαδη θα την καψεις. Δηλ. και δε θα παει στους μυς και δε θα καψεις λιπος, γιαυτο κανεις και το τρεξιμο αλλωστε. Το καλυτερο θα ηταν αμινοξεα καπακι απο τα βαρη και πρωτεΐνη μετα το τρεξιμο, αλλα και πρωτεΐνη μονο στο τελος αρκει. Αν δε σε νοιαζουν τα λεφτα, παρε αμινοξεα και πρωτεΐνη.

+1 αλλα θα επισημανω οτι ουτε τα BCAAS χρειζονται ;)

Stephany Thes
22-08-09, 21:30
σύμφωνα του εξής πίνακα, στο κάτω μέρος της σελίδας http://www.bodybuilding.com/fun/berardi54.htm.. συμφωνείτε με την εξής εξίσωση? Εμένα μου φαίνεται πως σωστότερο θα ήταν να υπολόγιζε τα γρ. μέσω της άλιπης μάζας & όχι του συνολικού βάρους. Τι πιστεύετε?

Exci
22-08-09, 21:34
Press Calculate To View Results Below

Results - During Exercise Meals:
For a bodyweight of kilograms, take in
around grams of protein and grams of carbs mixed in mL of water or oz of water.
Κατι δεν μεταφερθηκε σωστα υποθετω ^^

Stephany Thes
23-08-09, 23:14
Κατι δεν μεταφερθηκε σωστα υποθετω ^^
--------------------------------------------------------------------------------

σύμφωνα του εξής πίνακα, στο κάτω μέρος της σελίδας http://www.bodybuilding.com/fun/berardi54.htm.. συμφωνείτε με την εξής εξίσωση? Εμένα μου φαίνεται πως σωστότερο θα ήταν να υπολόγιζε τα γρ. μέσω της άλιπης μάζας & όχι του συνολικού βάρους. Τι πιστεύετε?



ναι,δε μπορούσα να μεταφέρω τον πίνακα. Μόνο με παραπομπή γίνεται..

Stephany Thes
28-08-09, 13:30
--------------------------------------------------------------------------------

σύμφωνα του εξής πίνακα, στο κάτω μέρος της σελίδας http://www.bodybuilding.com/fun/berardi54.htm.. συμφωνείτε με την εξής εξίσωση? Εμένα μου φαίνεται πως σωστότερο θα ήταν να υπολόγιζε τα γρ. μέσω της άλιπης μάζας & όχι του συνολικού βάρους. Τι πιστεύετε?



ναι,δε μπορούσα να μεταφέρω τον πίνακα. Μόνο με παραπομπή γίνεται..
γνώμες...??

gmakris190284
19-11-09, 23:35
θα πω το κοινοτυπο οτι διαβασα το αρθρο και ετσι ειναι αλλα εχει τοσους ορους που καπου χαθηκα.δηλαδη ενα γευμα μετα την προπονηση με κρεατινη πρωτεινη γαλακτος και ενα γιαουρτι ειναι αρκετο η οχι??? επισης θα ηθελα ενα σχολιο για την διατροφη μου.ακολουθω προγραμμα γραμμωσης και τρωω τα ακολουθα.πρωι γαλα μηδεν και δημιτριακα και πρωτεινη ,μετα το μεσημεριανο μου πρασινη σαλατα και ψητο φιλετο,το απογεθμα μετα την προπονηση πρωτεινη κρεατινη και γιαουρτι και το βραδι πρασινη σαλατα και ενα τονο.πως το βλεπετε? ευχαριστω.....

Napakos
19-11-09, 23:55
αμεσως μετα την προπονα δεξτροζη μαζι με πρωτεινη και ξεχωριστα κρεατινη και 1 ωρα μετα κανονικο γευμα . ...το γιαουρτι συμβουλη μου βαλτο πριν τον υπνο μαζι με ξηρους καρπους η Ω3

gmakris190284
20-11-09, 04:47
η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παιρνω αλλα συμπληρωματα.υπαρχει κατι φυσικο αντι δεξτροζη??

Polyneikos
20-11-09, 09:31
Μελακι του Θεου !!

Machiavelli
20-11-09, 13:30
Η δεξτρόζη είναι χημική δηλαδή; Το μέλι του εμπορίου είναι "πιο χημικό" από την δεξτρόζη σίγουρα.
Να παίρνεις κρεατίνη και να λες "δε θέλω άλλο συμπλήρωμα" μιλώντας για δεξτρόζη, είναι κάπως...

The Rock
20-11-09, 14:03
Η δεξτρόζη είναι χημική δηλαδή; Το μέλι του εμπορίου είναι "πιο χημικό" από την δεξτρόζη σίγουρα.
Να παίρνεις κρεατίνη και να λες "δε θέλω άλλο συμπλήρωμα" μιλώντας για δεξτρόζη, είναι κάπως...
++++++:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Λυπάμαι αλλά να συμφωνήσω περισσότερο δεν γίνεται !!!

gmakris190284
20-11-09, 16:48
και επειδη παιρνω κρεατινη πρεπει να παρω και οτι αλλο συμπληρωμα υπαρχει??συγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη.και υπαρχουν μη επεξεργασμενα μελια τα κοινως οικολογικα.

The Rock
20-11-09, 16:55
Η λογική σου ,είναι με την οποία διαφωνεί ο Μακιαβέλι και συνεπώς και γω ...
Απλά διάβασε την έίναι η δεξτρόζη/γλύκοζη ... απλός υδατάνθρακας είναι .και σε κρυσταλλική μορφή χρησιμοποιείται σε ζαχαροπλαστική και ιατρικές εξετάσεις . Στο προτείνουν τα παιδιά για καθαρά πρακτικούς λόγους ,για την ευκολία δλδ .

gmakris190284
20-11-09, 16:58
και που μπορω να την βρω?απο ποσοτητα ποσο?

thegravijia
20-11-09, 17:02
και επειδη παιρνω κρεατινη πρεπει να παρω και οτι αλλο συμπληρωμα υπαρχει??συγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη.και υπαρχουν μη επεξεργασμενα μελια τα κοινως οικολογικα.

για να σε πιασει η κρεατινη θελει υδατανθρακα.

gmakris190284
20-11-09, 17:07
ωραια με πεισατε.που βρισκουμε τωρα δεξτροη και με τι ποσοτητα την παιρνω??

The Rock
20-11-09, 17:28
ωραια με πεισατε.που βρισκουμε τωρα δεξτροη και με τι ποσοτητα την παιρνω??
Ψάξε σε φαρμακεία ,τα περισσότερα έχουν .Ζήτησε την Η Δεξτρόζη σε ΣΚΟΝΗ ή ΓΛΥΚΟΖΗ σε σκόνη,από την εταιρεία "Σύνδεσμος Α.Ε."
3,5-4,5 ευρώ/κιλό
Δοσολογία για γράμμωση 0,5/ανα βάρος σου ,όγκο όλο το βάρος σου σε γρ.

Polyneikos
20-11-09, 18:34
(o απόλυτος)


15:48 και επειδη παιρνω κρεατινη πρεπει να παρω και οτι αλλο συμπληρωμα υπαρχει??συγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη.και υπαρχουν μη επεξεργασμενα μελια τα κοινως οικολογικα.

(το σκέφτεται)

15:58 και που μπορω να την βρω?απο ποσοτητα ποσο?

(πείστηκε-ψήθηκε !!)


16:07 ωραια με πεισατε.που βρισκουμε τωρα δεξτροη και με τι ποσοτητα την παιρνω??

Πολυ δυσκολευτηκες,αν ήταν live o διάλογος μπορεί να αρκούσε και 1 λεπτο !!:rolf::rolf:

Napakos
20-11-09, 18:43
ΧαΧαΧαΧαΧαΧα ......και η δεξτροζη δεν ανηκει στα συμπληρωματα διατροφης.......(ακυρο)....

Machiavelli
20-11-09, 19:07
και επειδη παιρνω κρεατινη πρεπει να παρω και οτι αλλο συμπληρωμα υπαρχει??συγνωμη αλλα εγω δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη.και υπαρχουν μη επεξεργασμενα μελια τα κοινως οικολογικα.

Δεν είπα ότι συμπλήρωμα υπάρχει, δε μιλάμε για το σούπερ νιτρικό που έχει μέσα γκουαρανά καφεΐνη 25 βιταμίνες, τρίβολο, αμινοξέα και κρεατίνη, για συστατικό που βρίσκεται σε ώριμα φρούτα μιλάμε και έχει απομονωθεί. Προς θεού δε θέλω απλώς να σε πείσω να πάρεις δεξτρόζη, μιας και δεν έχω εργοστάσιο που παράγει, να βάλεις μέλι αν σου αρέσει τόσο η γεύση του, να βάλεις μέλι γιατί αγοράζεις έτσι κι αλλιώς και σε συμφέρει οικονομικά, να βάλεις μέλι γιατί αγοράζεις από παραγωγό που εμπιστεύεσαι ναι, αλλά να τρως περιτώματα και να λες "μπλιαχ μια τρίχα" δεν μου φαίνεται λογικό. (ελπίζω να μη λογοκριθεί η παρομοίωσή μου)
Προσωπικά αν αγόραζα από παραγωγό που εμπιστεύομαι θα χρησιμοποιούσα μέλι.
Όσον αφορά τη γλυκόζη λαμβάνεται 0,55*(κιλά ΑΠΑΧΗΣ μάζας) στη γράμμωση στον όγκο 1,1*(κιλά ΑΠΑΧΗΣ μάζας).

gmakris190284
20-11-09, 19:17
το οτι δεν ηξερα οτι δεν ανηκει στα συμπληρωματα διατροφης δεν σημαινει οτι ειμαι εθκολοπιστος.εισαι και administrator νομιζω θα επρεπε να αντιμετωπιζεις με πιο σοβαροτητα τις αποριες μας απο το να γελας.και συγγνωμη που δεν ηξερα τι ειναι η δεξτροζη δεν θα ξαναγινει.συμεριφορες σαν και αυτες αποτρεπουν τον κοσμο να ασχοληθει με το συγκεκριμενο αθλημα.σε εθχαριστω παρα πολυ για την απαντηση rock.

gmakris190284
20-11-09, 19:19
machiaveli σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση επισης.ομολογω δεν ηξερα τι ειναι και το περασα απο το ονομα για συμπληρωμα.λαθος μου που δεν ρωτησα απο πριν.

Machiavelli
20-11-09, 20:11
Η μια λογική λέει "όταν δεν μπορούμε να φάμε πρωτεΐνη πίνουμε ρόφημα συμπληρώματος πρωτεΐνης" άρα "όταν δεν μπορούμε να φάμε απλό υδατάνθρακα βάζουμε γλυκόζη" όποτε καθίσταται συμπλήρωμα. Η άλλη λογική λέει ότι η γλυκόζη χρησιμοποιείται σε γλυκά οπότε δεν είναι συμπλήρωμα διατροφής, είναι απλά μέρος της. Ωστόσο όταν λέμε κάτι συμπλήρωμα δε το λέμε επειδή είναι κακό, σίγουρα ένας γύρος σε λαδωμένη πίτα με πατάτες σε φριτέζα που το λάδι αλλάζει μια φορά την εβδομάδα και κέτσαπ είναι χειρότερος από ένα αναβράζον χαπάκι ή μια κάψουλα βιταμίνης C ή από οποιοδήποτε συμπλήρωμα που χρησιμοποιείται σωστά. Δηλαδή τώρα θα το αγοράσεις επειδή σου είπανε ότι δεν είναι συμπλήρωμα (δε το αμφισβητώ, μπορεί όντως να μην είναι); Ο τίτλος λίγη σημασία έχει, και τα φαγητά μπορούν να βλάψουν και τα συμπληρώματα μπορούν να βλάψουν και το νερό μπορεί να βλάψει. Διάβασε τι είναι, τι δουλειά κάνει, μάθε ποσότητες, ταίριαξε την στην διατροφή σου και αν δεις ότι όντως μπορεί να βοηθήσει και πλέον ξέρεις πως και γιατί την χρησιμοποιείς, τότε πάρε την.

Polyneikos
20-11-09, 20:49
το οτι δεν ηξερα οτι δεν ανηκει στα συμπληρωματα διατροφης δεν σημαινει οτι ειμαι εθκολοπιστος.εισαι και administrator νομιζω θα επρεπε να αντιμετωπιζεις με πιο σοβαροτητα τις αποριες μας απο το να γελας.και συγγνωμη που δεν ηξερα τι ειναι η δεξτροζη δεν θα ξαναγινει.συμεριφορες σαν και αυτες αποτρεπουν τον κοσμο να ασχοληθει με το συγκεκριμενο αθλημα.σε εθχαριστω παρα πολυ για την απαντηση rock.

Hταν καθαρο χιουμοριστικο το μηνυμα μου φίλε,δεν πηγα να σε χλευασω,ούτε να σε κραξω,η στιχομυθια μου εκανε εντυπωση και την σχολίασα.Δεν το εκανα για να σε θιξω εξαλλου οι προθέσεις μου στο φόρουμ είναι ξεκαθαρες τόσο καιρο απέναντι στα μελη ..Δεν σε παρεξηγω γιατί είσαι νεο μελος.Νομίζω το πήρες πιο σοβαρα από ότι έπρεπε.:toast:

The Rock
20-11-09, 21:16
το οτι δεν ηξερα οτι δεν ανηκει στα συμπληρωματα διατροφης δεν σημαινει οτι ειμαι εθκολοπιστος.εισαι και administrator νομιζω θα επρεπε να αντιμετωπιζεις με πιο σοβαροτητα τις αποριες μας απο το να γελας.και συγγνωμη που δεν ηξερα τι ειναι η δεξτροζη δεν θα ξαναγινει.συμεριφορες σαν και αυτες αποτρεπουν τον κοσμο να ασχοληθει με το συγκεκριμενο αθλημα.σε εθχαριστω παρα πολυ για την απαντηση rock.
Τίποτα ! Απλά κράτησε αυτό που είπε ο Μακιαβέλι ,μην ψαρώνεις με το όνομα πρώτα ρίξε μαι ματιά προσωπικά για να δεις τι παίζει. Θα σου πω κάτι και αν θες κράτα αν θες πέτα το :
"Ο κόσμος ότι δεν γνωρίζει το φοβάται"
"Ο κόσμος πιστεύει αυτό που θέλει να πιστεύει και όχι τι είναι σωστό και τι λάθος"|

Ο Πολύνεικος είναι από τα πιο καλά παιδιά και μεταξύ μας δεν ήταν λανθασμένη η παρατήρησή του,εκτός από έξυπνη :green:
Υ.Γ. Στο τόπικ που αφορά την δεξτρόζη και την μαλτοδεξτρίνη στις 2 τελευταία σελίδες έχω ποστάρει φωτο από την δεξτρόζη που σου είπα. Τσέκαρε αν θες.

deluxe
22-11-09, 02:42
Για ογκο οσα κιλα ειμαστε; Δλδ θα παιρνω 82γρ δεξτροζη; Παρα πολλα δεν ειναι;;

Machiavelli
22-11-09, 11:13
Γραμμάρια μεταπροπονητικού υδατάνθρακα=(Κιλά - body fat*κιλά)*1,1

Svein
27-11-09, 00:10
Ψάξε σε φαρμακεία ,τα περισσότερα έχουν .Ζήτησε την Η Δεξτρόζη σε ΣΚΟΝΗ ή ΓΛΥΚΟΖΗ σε σκόνη,από την εταιρεία "Σύνδεσμος Α.Ε."
3,5-4,5 ευρώ/κιλό
Δοσολογία για γράμμωση 0,5/ανα βάρος σου ,όγκο όλο το βάρος σου σε γρ.

Η δοσολογία που λες είναι σίγουρα σωστή :bbbiceps: ?και όταν δεν έχουμε προπόνηση πάλι πίνουμε κρεατίνη με γλυκόζη δεξτρόζη?Όταν λέτε άπαχα κιλά εννοείτε τα μυϊκά κιλά μου?η και τα κυτταρικά και τα νερά δηλαδή όλα εκτος του λίπους...?την δεξτρόζη την λαμβάνω μαζί με την κρεατίνη μου και την προτείνει μου μετά το gym...?ίδιο συνδυασμός και όταν δεν πάω gym?

The Rock
27-11-09, 01:04
Ο Μπος λέει 0,55γρ/βάρος ...λίγα γραμμάρια παραπάνω ...
Δεν έχει κάποια χρησιμότητα να χρησιμοποιείς γλυκόζη κατά την διάρκεια της ημέρας χωρίς να είναι στο μετα-προπονητικό ρόφημα....

Svein
27-11-09, 01:47
Ο Μπος λέει 0,55γρ/βάρος ...λίγα γραμμάρια παραπάνω ...
Δεν έχει κάποια χρησιμότητα να χρησιμοποιείς γλυκόζη κατά την διάρκεια της ημέρας χωρίς να είναι στο μετα-προπονητικό ρόφημα....

Μα δεν λέτε πως είναι απαραίτητο για να απορροφηθεί η κρεατίνη?για τα άπαχα κιλά δεν μου απαντήσατε τι ακριβώς εννοείτε...!

Svein
27-11-09, 14:25
Δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη είναι οι δύο πηγές υδατανθράκων υψηλού γλυκαιμικού δείκτη που πρέπει να καταναλώνονται μεταπροπονητικά σε ίσες αναλογίες (50/50).

λέει το άρθρο για το μεταπροπονητικο...εγώ έχω μόνο γλυκόζη είναι απαραίτητη και η
μαλτοδεξτρίνη?αν δεν πάρω μαλτοδεξτρίνη να πάρω περισσότερη γλυκόζη? η όχι ?

albertob30
27-11-09, 14:53
αντι να βαλεις 20 γραμ δεξτροζη και 20 μαλτο για παραδειγμα βαλε 40 γραμ δεξτροζη...και εγω ετσι το κανω...γτ δν βρισκω μαλτο

Svein
27-11-09, 14:56
αντι να βαλεις 20 γραμ δεξτροζη και 20 μαλτο για παραδειγμα βαλε 40 γραμ δεξτροζη...και εγω ετσι το κανω...γτ δν βρισκω μαλτο

Με την κρεάτινη και την δεξτροζη τι γίνετε?ι κρεατίνη χρειάζεται δεξτροζη για να απορριφθεί? δηλαδή μετά την γυμναστική παίρνω κρεάτινη πρωτεΐνη και δεξτροζη?

Svein
27-11-09, 15:04
Όταν λέτε άπαχα κιλά εννοείτε μυϊκά μονο η και κυτταρική μάζα και νερά...?

sTeLaKoS
27-11-09, 15:17
Όταν λέτε άπαχα κιλά εννοείτε μυϊκά μονο η και κυτταρική μάζα και νερά...?

Βάρος - ποσοστό λίπους = Αλιπη σωματικη μαζα

Συνήθως έτσι το εννοούνε στα άρθρα

sTeLaKoS
27-11-09, 15:18
Με την κρεάτινη και την δεξτροζη τι γίνετε?ι κρεατίνη χρειάζεται δεξτροζη για να απορριφθεί? δηλαδή μετά την γυμναστική παίρνω κρεάτινη πρωτεΐνη και δεξτροζη?

Yeap.....
ΑΜΕΣΩΣ μετα τη γυμναστική αυτά.

Svein
27-11-09, 16:10
Ψάξε σε φαρμακεία ,τα περισσότερα έχουν .Ζήτησε την Η Δεξτρόζη σε ΣΚΟΝΗ ή ΓΛΥΚΟΖΗ σε σκόνη,από την εταιρεία "Σύνδεσμος Α.Ε."
3,5-4,5 ευρώ/κιλό
Δοσολογία για γράμμωση 0,5/ανα βάρος σου ,όγκο όλο το βάρος σου σε γρ.

Eγω έδωσα 6 euro για ένα κιλό έλεος !

sTeLaKoS
27-11-09, 16:27
Eγω έδωσα 6 euro για ένα κιλό έλεος !

Δε πειράζει, καλά είναι κι έτσι. Άλλοι δίνουν πληρώνουν 8+ το κιλό!
Την επόμενη φορά θα ξέρεις!:green:

aggelos-serres
27-11-09, 16:33
εγω την βρίσκω σε συσκευασια 250γρ με 1,8 € δλδ το κιλο 7,2 €...

και για να την βρω εκανα ταμα και παραγγελια για το μελλον.....

deluxe
27-11-09, 19:38
Εχει στα φαρμακεια. Το κιλο περιπου 4-5 ευρω.

aggelos-serres
27-11-09, 21:35
Εχει στα φαρμακεια. Το κιλο περιπου 4-5 ευρω.

υποτιθετε....

σερρες εψαξα σε 10 τουλαχιστον φαρμακεια και τελικα μονο ενας αποφασισε να παρει στην φαρμακαποθηκη τηλ, και να μου φερει 1 συσκευασια 250 γρ με 1,8 € γιατι ΟΥΤΕ η φαρμακαποθηκη δεν ειχε δευτερη συσκευασια και την αλλη εβδομαδα θα φερει η φαρμακαποθηκη για να παρει το φαρμακειο.... αυτο εγινε την τριτη.

toure7
28-11-09, 02:53
H αληθεια ειναι οτι εγω εχω τους ενδοιασμους μου ακομα και για τις whey proteins. Που ξερω εγω σε τι συνθηκες τις φτιαχνουν,τι γαλα χρησιμοποιουν(κινεζικο?) κ.τ.λ.

Εγω στην αρχη σκεφτομουν για κρεατινες,πολυβιταμινες ,αλλα καταλαβα οτι μαλλον περισσοτερο κακο θα κανω στον οργανισμο μου παρα καλο. Οποτε το μονο συμπληρωμα που παιρνω ειναι whey.

goutsos
28-11-09, 04:54
βεβαιά το ίδιο ισχύει και για πάρα πολλα προιόντα ακόμη...που παίρνεις από το σουπερ μάρκετ....οπότε μην παίρνεις ούτε αυτά///

Svein
29-11-09, 01:13
Εγώ από φαρμακεία πήρα την δεξτρόζη 6 euro το κιλό...!

jGod
29-11-09, 18:56
να πω κ γω την αποψη μου οσον αφορα το postworkout meal .εχω δοκιμασει διαφορες εκδοχες..περιπου 30-35 γρ πρωτεινης αυτο ειναι το βασικο..μαζι με την πρωτεινη εχω χρησιμοποιησει μαλτοξετρινη ,δεξτροζη και συνδυασμο και των 2..το αποτελεσμα ηταν αρκετο 'θολωμα' ,μιας και ολο το χρονο προσπαθω να κρατιεμαι σε χαμηλα ποσοστα λιπους μου ειναι ευκολο να καταλαβαινω ποτε 'θολωνω',αυτη την περιοδο τρωω μια μεγαλη μπανανα γυρω στα 170γρ. αλλα βλεπω οτι και η φρουκτοζη με θολωνει.αυτο που με παρεξενευει ειναι οτι ενω θεωρουμε οτι η δεξτροζη και η μαλτροδεξτρινη ειναι η σωστη λυση για τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα..γιατι οι επαγγελματιες δεν χρησιμοποιουν αυτα τα 2.συμφωνα με διατροφες επαγγελματιων που ανα περιοδους ποσταρονται σε φορουμς π διαβαζω(ελληνικα)..θα μου πειτε ..παιζει κ το φαρμακο κ ενεση ινσουλινης κτλ..αναρωτιεμαι λοιπον τι θα ηταν το καλυτερο!

manosvdm
30-11-09, 15:15
ΦΑΣΗ 1

Αμέσως μετά την προπόνηση.

Λήψη της κρεατίνης κατευθείαν στο στόμα. Κατάποση της με μικρές γουλιές του ροφήματος υδατανθράκων-πρωτείνης-νατρίου.

Κατανάλωση του μισού ροφήματος στα 5 πρώτα λεπτά μετά την προπόνηση. Αφήστε 10-15 λεπτά να καθίσει το μείγμα στο στομάχι σας.

Συνολικός χρόνος 1ης φάσης : 20 λεπτά

εγου που τρωω γλυκοζη αντι δεξτροζης θα πρεπει να την καταναλωνο σταδιακα, διοτη εγω μεχρι τωρα ξεκιναω με την γλυκοζη και στην συνεχεια πινω το ροφημα πρωτεινη με νερο σταδιακα, οχι ομως την γλυκοζη/:bowdown:

Machiavelli
30-11-09, 15:32
Θα κάνει μεγάλο spike η ινσουλίνη, γιατί δε τη βάζεις στο ρόφημα τη γλυκόζη;

manosvdm
30-11-09, 16:31
Θα κάνει μεγάλο spike η ινσουλίνη, γιατί δε τη βάζεις στο ρόφημα τη γλυκόζη;

δεν ξερω αν μπορει να αραιωθει γιατι ειναι σαν μελι πηχτο.

αραιωνεται;

albertob30
30-11-09, 19:59
να πω κ γω την αποψη μου οσον αφορα το postworkout meal .εχω δοκιμασει διαφορες εκδοχες..περιπου 30-35 γρ πρωτεινης αυτο ειναι το βασικο..μαζι με την πρωτεινη εχω χρησιμοποιησει μαλτοξετρινη ,δεξτροζη και συνδυασμο και των 2..το αποτελεσμα ηταν αρκετο 'θολωμα' ,μιας και ολο το χρονο προσπαθω να κρατιεμαι σε χαμηλα ποσοστα λιπους μου ειναι ευκολο να καταλαβαινω ποτε 'θολωνω',αυτη την περιοδο τρωω μια μεγαλη μπανανα γυρω στα 170γρ. αλλα βλεπω οτι και η φρουκτοζη με θολωνει.αυτο που με παρεξενευει ειναι οτι ενω θεωρουμε οτι η δεξτροζη και η μαλτροδεξτρινη ειναι η σωστη λυση για τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα..γιατι οι επαγγελματιες δεν χρησιμοποιουν αυτα τα 2.συμφωνα με διατροφες επαγγελματιων που ανα περιοδους ποσταρονται σε φορουμς π διαβαζω(ελληνικα)..θα μου πειτε ..παιζει κ το φαρμακο κ ενεση ινσουλινης κτλ..αναρωτιεμαι λοιπον τι θα ηταν το καλυτερο!


οντως και εγω εχω παρατηρησει καποιο θολωμα..ξερει κανεις τι αλλο μπορουμε να φαμε??αν και απο οσο ξερω το ροφημα αυτο ειναι αναντικαταστατο!!

KATERINI 144
01-12-09, 11:27
ρυζογκοφρετες, ασπρο ψωμι, πατατα, ρυζι, μελι............................

υπαρχουν πολλες λυσεις.

gj
03-12-09, 15:17
Εγω μετα την προπόνηση παίρνω ενα σκουπ cell tech και μετα απο μιση ωρα που παω σπιτι τρωω φαγητο ( καλαμακια ή τόνο ή κοτοπουλο κτλ με πατατα βραστη ή ψωμι ολικης ή ρυζι). Θα ηταν προτιμοτερο να παρω μαζι με την cell tech κανα σκουπ whey και να φαω γευμα μετα απο μια ώρα ?

thegravijia
03-12-09, 15:28
Εγω μετα την προπόνηση παίρνω ενα σκουπ cell tech και μετα απο μιση ωρα που παω σπιτι τρωω φαγητο ( καλαμακια ή τόνο ή κοτοπουλο κτλ με πατατα βραστη ή ψωμι ολικης ή ρυζι). Θα ηταν προτιμοτερο να παρω μαζι με την cell tech κανα σκουπ whey και να φαω γευμα μετα απο μια ώρα ?
ναι

gj
03-12-09, 15:47
ναι
Ευχαριστω thegravijia. Καλα μου φαινοταν οτι κατι δεν εκανα σωστα ;)

jGod
05-12-09, 23:58
φωτη μιλουσα για μεταπροπονητικο υδατανθρακα ρε :P φαντάζεσε να πείνω whey με πατάτα ? :shock:

baskos
14-12-09, 04:46
Μετα τη προπονηση υπαρχει ενα αρθρο που τα σινοψιζει ολα αυτα...
παντως διαβαζοντας διαπιστοσα οτι απαραιτητη ειναι η καταναλωση υδατανθρακων υψηλων σε γλυκαιμικο δεικτη.....
Φρούτα, λαχανικά & μέλι είναι καλές πηγές γλυκόζης και φρουκτόζης
οποτε θα ακολουθησω ενα γευμα με βαση αυτο...

ψωμι- ρυζι- καροτο- μπανανα- πατατες ψητες- μελι
εχει και αλλα προιοντα αλλα εγραψα οσα μου αρεσουν πιο πολυ.....
και επειδη συνηθως κανω τη προπονηση το απογευμα.....θα ειναι ενα ιδανικο βραδινο!!!!

Kolorizos
14-12-09, 16:05
εγω προσοπικα
10-15 ηρακλης 33 mutantpro
τρωω μια κουταλια της σουπας μελι μαζι με 2 μπανανες
και σκεφτομαι να παρω και γλυκοζη

Orc
14-12-09, 19:30
Mετά την προπόνηση το 2:1:1 recovery της Optimum, μια μπανάνα και μετά απο 1 ώρα τρώω 1 μπριζόλα ψητή και ένα μπρόκολο. Στην αρχή βαριόμουν συνέχεια το ίδιο πρόγραμμα μετά το συνήθισα.

KATERINI 144
15-12-09, 10:23
φωτη μιλουσα για μεταπροπονητικο υδατανθρακα ρε :P φαντάζεσε να πείνω whey με πατάτα ? :shock:γιατι αυτα που ειπα τη ειναι?! αααα δε διευκρίνισες πως δε θελεις να μασας :smash::smash::smash::smash:

koumparos
09-01-10, 22:28
παιδια να ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει?

Μετα την προπονηση περνω 1 scoop whey μαζι 3 scoop malto και 35 γραμ γλυκοζη
και απο δευτερα θα βαλω καιτην κρεατινη

Τι λετε ειναι ενταξει?

Paralizer
11-01-10, 16:24
Μια μικρή ερώτηση και από μένα γιατί δεν έχω καταλάβει. Για κάποιον που έχει ως στόχο μόνο την απώλεια βάρους; Τι είναι καλό για μετά τη προπόνηση; Εγώ έχω τώρα 1 scoop Whey. Κάνω καλά;

albertob30
11-01-10, 16:32
Μια μικρή ερώτηση και από μένα γιατί δεν έχω καταλάβει. Για κάποιον που έχει ως στόχο μόνο την απώλεια βάρους; Τι είναι καλό για μετά τη προπόνηση; Εγώ έχω τώρα 1 scoop Whey. Κάνω καλά;

βαλε και 0.55 x την απαχη σου μαζα σε δεξτροζη και εισαι οκ.. και στο επομενο γευμα βαλε για αρχη λιγο υδατανθρακα αλλα μετα σε κανενα γευμα υδατανθρακα..μονο πρωτεινη με σαλατες και λιπαρα

sTeLaKoS
11-01-10, 16:32
Μια μικρή ερώτηση και από μένα γιατί δεν έχω καταλάβει. Για κάποιον που έχει ως στόχο μόνο την απώλεια βάρους; Τι είναι καλό για μετά τη προπόνηση; Εγώ έχω τώρα 1 scoop Whey. Κάνω καλά;


0.55gr \ kg άπαζης μάζας σώματος δεξτρόζη. Ακόμη καλύτερα συνδιασμός δεξτρόξης-μαλτοξεξτρίνη σε αναλογία 1:1



EDIT: alberto μαζί ποστάραμε.

albertob30
11-01-10, 20:01
0.55gr \ kg άπαζης μάζας σώματος δεξτρόζη. Ακόμη καλύτερα συνδιασμός δεξτρόξης-μαλτοξεξτρίνη σε αναλογία 1:1



EDIT: alberto μαζί ποστάραμε.

αχ μην τα λες ετσι ρε στελιο ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!!!!! :P

sTeLaKoS
11-01-10, 21:04
αχ μην τα λες ετσι ρε στελιο ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!!!!! :P

:green::green::green:

:toast:

taradino
05-06-10, 23:08
Παιδια εχω προβληματακη για τα γευματα μετα την προπονηση, οταν τελειωνω απο το γυμναστηριο το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να πιω ενα σεικ γαλα+whey, θα κανω ντουζ και μεσα σε 10-15 λεπτα μαχ τρωω και το γευμα μου (πρωτεινη+υδατανδρακες+λαχανικα). Θελω να ρωτησω εαν ειναι σωστο αυτο που κανω η θα πρεπει να μετρησω και το σεικ+whey σαν κανονικο γευμα και να περιμενω δυομιση με τρεις ωρες για να φαω το επομενω γευμα...

Ευχαριστω εκ το προτερων

thegravijia
05-06-10, 23:23
Παιδια εχω προβληματακη για τα γευματα μετα την προπονηση, οταν τελειωνω απο το γυμναστηριο το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να πιω ενα σεικ γαλα+whey, θα κανω ντουζ και μεσα σε 10-15 λεπτα μαχ τρωω και το γευμα μου (πρωτεινη+υδατανδρακες+λαχανικα). Θελω να ρωτησω εαν ειναι σωστο αυτο που κανω η θα πρεπει να μετρησω και το σεικ+whey σαν κανονικο γευμα και να περιμενω δυομιση με τρεις ωρες για να φαω το επομενω γευμα...

Ευχαριστω εκ το προτερων
καταρχας βαλε στο σεικ και μελι η δεξτροζη η κατι τςτοιο

θα τρως μετ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αφου πιεις το σεικ

GEORGEXX1
05-06-10, 23:43
Καλο ειναι μετα την προπονηση να πινεις την πρωτεινη με νερο,το γαλα καθυστερει την αποροφηση της πρωτεινης, που εκεινη την στιγμη θες να διασπαστει γρηγορα.

Kaloutsikos
07-06-10, 23:25
Καλησπέρα στην τρελλοπαρέα. :welcome:
Λέει για μετα την προπόνιση να κάνω στο μούλτι 4 ασπράδια αυγά, 1 ολόκληρο, 1 μπανάνα, και μισώ ποτήρι γάλα.?
Το έκανα σήμερα και που γεύση ήταν πολυ καλό.
Περιμένω γνώμες...............

thegravijia
07-06-10, 23:28
βαλε και νεσκουικ μεσα

giannis64
07-06-10, 23:28
οχι γαλα στο μεταπροπονητικο!!!!!!!!!!

Kaloutsikos
07-06-10, 23:35
οχι γαλα στο μεταπροπονητικο!!!!!!!!!!

Για ποιο λόγο οχι γάλα?
Θέλω να κόψω τα συμπληρώματα διατροφής γι αυτο το λόγω σκέφτηκα αυτο.
Εχετε να προτήνετε καποιο άλλο μεταπροπονετικό ταχείας απορόφησεις?

giannis64
07-06-10, 23:38
γιαυτο ακριβός. το γάλα δεν είναι ταχείας απορρόφησης!!

το πιο γρηγορο αν δεν κανω λαθος, μετα την whey ειναι το αυγο!!!

Kaloutsikos
07-06-10, 23:51
γιαυτο ακριβός. το γάλα δεν είναι ταχείας απορρόφησης!!

το πιο γρηγορο αν δεν κανω λαθος, μετα την whey ειναι το αυγο!!!

κατάλαβα, Thanks φίλος!


Αλλος για μεταπροπονετικό??

thegravijia
07-06-10, 23:54
κατάλαβα, Thanks φίλος!


Αλλος για μεταπροπονετικό??
κοτοπουλο με πατατες!!!

Mitsen
08-06-10, 00:59
βαλε και νεσκουικ μεσα

αχχαχαχαα:rolf:
δεν υπάρxεις!

thegravijia
08-06-10, 01:04
αχχαχαχαα:rolf:
δεν υπάρxεις!
γιατι οχι ?
δεξτροζη εχει μεσα ;)

Zylo
08-06-10, 01:45
γιατι οχι ?
δεξτροζη εχει μεσα ;)

ειναι οκ να φαμε στερεο φαγητο μετα την γυμναστικη????:unsure:

Mitsen
08-06-10, 01:55
ειναι οκ να φαμε στερεο φαγητο μετα την γυμναστικη????:unsure:

Εννοείς αν δεν μεσολαβεί way? Γιατί όχι? Αβγά με ριζάκi τι έχουν?:unsure:

Zylo
08-06-10, 01:57
Εννοείς αν δεν μεσολαβεί way? Γιατί όχι? Αβγά με ριζάκi τι έχουν?:unsure:

ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι δεν ειναι και οτι καλιτερο το στερεο γευμα......(δεν εννοω τα αυγα η την whey)

Mitsen
08-06-10, 02:01
ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι δεν ειναι και οτι καλιτερο το στερεο γευμα......(δεν εννοω τα αυγα η την whey)

E και πως θα την βγάλουμε ρε Zylo? με φιδέ?:P
Ας μας πει και κάποιος ποιο έμπειρος

sTeLaKoS
08-06-10, 02:15
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Την ώρα αμέσως μετά τη προπόνηση θέλουμε πρωτείνη και απλό υδατάνθρακα. Όσο πιο εύπεπτα τόσο το καλύτερο, γι' αυτό προτιμάμε whey και δεξτρόζη.
Τώρα, εάν για κάποιο λόγο δε χρησιμοποιούμε συμπληρώματα, μπορούμε να αντικαταστήσουμε το μεταπροπονητικό ρόφημα με γεύμα. Προσωπικά, τον τελευταίο μήνα αμέσως μετά τη προπόνηση τρώω μια ομελέτα με 8-10 ασπράδια και 1-2κ.γ μέλι.

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο αλλά σε μέτριο ή χαμηλό επίπεδο αυτά είναι λεπτομέρειες και ψιλά γράμματα.

Εννοείται πως το επόμενο γεύμα μας δεν είναι 1 ώρα μετά όμως με το ρόφημα αλλά 2-3 ώρες αργότερα

Devil
08-06-10, 03:23
σε περιπτοση που δεν εχεις η' δεν θες να χρησιμοποιησεις πρωτεινες και υδατανθρακες ενα απλο και καλο γευμα ειναι κοτοπουλο και λευκο ρυζι

γενικα μπορεις να χρησιμοποιησεις σαν postwo οτι φαγητο θες φτανει να
μην εχει πολλα λιπαρα και φυτικες ινες γιατι καθηστερουν τη χωνεψη

Devil
08-06-10, 04:26
kaloytsike επλιζω τα αυγα να μην τα ηπιες ωμα.
γενικα το τελειο μεταπροπονητικο ειναι isolate με waxy maize, η αμινοξεα με whey consentrate και waxy.
απο στερεο κοτα με ρυζι η ακομα καλυτερα 12 ασπραδια,100 γραμ βρωμη και 40-50 γραμ μελι.εγω προσωπικα αυτο ετρωγα πριν αρχισω τα συμπληρωματα και δεν υστερουσα καθολου σε αναπατυξη.βεβαια δεν ξερω τα κιλα σου.οι ποσοτητες που λεω ισως ειναι λιγακι πολλες για σενα..:toast:

savage οι isolates καθηστερουν την αποροφηση του wms
καλητερα πρωτα wms + aminos(bcaa/eaa) και μετα απο κανα 20 λεπτο isolates;)

Kaloutsikos
08-06-10, 12:57
kaloytsike επλιζω τα αυγα να μην τα ηπιες ωμα.
:toast:

Ωμα ήταν τα αυγά, δεν κάνει να τα πήνουμε ωμα?

Μετα απο κανένα 20 λεπτο το πολύ που τελιώνω την προπόνηση στο γυμναστήριο μπορω να τρώω αυγά βραστα στις 20:30, (ποιο γρήγορα δεν μπορώ γιατι το σπιτι μου απο το γυμναστηριο ειναι λιγο μακρυά) και μετά κατα τις 22:00 τρώω σήγουρα φιλέτο κότα, αλλά επειδή δεν πολυ θέλω να μαγειρέβω και υδατάνθρακα (extra κατσαρόλες στην κουζίνα) σκεφτηκα μήπως μπορω να τρώω λίγο καλαμπόκι. Τι λέτε??

Zylo
08-06-10, 13:01
Ωμα ήταν τα αυγά, δεν κάνει να τα πήνουμε ωμα?

Μετα απο κανένα 20 λεπτο το πολύ που τελιώνω την προπόνηση στο γυμναστήριο μπορω να τρώω αυγά βραστα στις 20:30, (ποιο γρήγορα δεν μπορώ γιατι το σπιτι μου απο το γυμναστηριο ειναι λιγο μακρυά) και μετά κατα τις 22:00 τρώω σήγουρα φιλέτο κότα, αλλά επειδή δεν πολυ θέλω να μαγειρέβω και υδατάνθρακα (extra κατσαρόλες στην κουζίνα) σκεφτηκα μήπως μπορω να τρώω λίγο καλαμπόκι. Τι λέτε??

οχι ωμα γιατι υπαρχει κινδυνος σαλμονελας....

Mitsen
08-06-10, 14:35
Να ρωτήσω κάτι άλλο... Όταν κάνω ψαροντούφεκο κάθομαι μέσα στο νερό 4-5 ώρες, σκεφτείτε ότι πριν έχουν περάσει και 3 ώρες άρα μιλάμε για 7-8 ώρες νηστικός!:shock:

Μερικές φορες Πάω το πρωί κατά τις 7 χωρίς να φάω τίποτα εννοείτε. Ο οργανισμός πέφτει σε καταβολισμό τι γίνεται σε αυτή τι περίπτωση?? άμεσος μετά το ψαροντούφεκο θα παίρνω WAY αλλα πριν μπορώ να κάνω κάτι?:unsure::unsure:

dionisos
08-06-10, 15:29
Να ρωτήσω κάτι άλλο... Όταν κάνω ψαροντούφεκο κάθομαι μέσα στο νερό 4-5 ώρες, σκεφτείτε ότι πριν έχουν περάσει και 3 ώρες άρα μιλάμε για 7-8 ώρες νηστικός!:shock:

Μερικές φορες Πάω το πρωί κατά τις 7 χωρίς να φάω τίποτα εννοείτε. Ο οργανισμός πέφτει σε καταβολισμό τι γίνεται σε αυτή τι περίπτωση?? άμεσος μετά το ψαροντούφεκο θα παίρνω WAY αλλα πριν μπορώ να κάνω κάτι?:unsure::unsure:

Συν το ότι έχεις κοιμηθεί και κανένα 8ωρο το βράδυ οπότε σύνολο 15-16 ώρες νηστικός!!!

Littlejohn
08-06-10, 16:14
Να ρωτήσω κάτι άλλο... Όταν κάνω ψαροντούφεκο κάθομαι μέσα στο νερό 4-5 ώρες, σκεφτείτε ότι πριν έχουν περάσει και 3 ώρες άρα μιλάμε για 7-8 ώρες νηστικός!:shock:

Μερικές φορες Πάω το πρωί κατά τις 7 χωρίς να φάω τίποτα εννοείτε. Ο οργανισμός πέφτει σε καταβολισμό τι γίνεται σε αυτή τι περίπτωση?? άμεσος μετά το ψαροντούφεκο θα παίρνω WAY αλλα πριν μπορώ να κάνω κάτι?:unsure::unsure:

Μιάμιση ώρα πριν το ψάρεμα να τρως κανονικά το πρωινό σου..

Και μετά, μέλι αραιωμένο σε νερό, σε ένα μπουκαλάκι στην σημαδούρα και κάθε 1 ώρα πίνεις μια τζούρα...Και μην ανυσηχείς δεν προλαβαίνεις να καταβολιστείς...

Εγώ αν δεν έχουμε βγεί με το σκάφος, αυτό κάνω. Αλλιώς παίρνω τάπερ κανονικά και κάθε 2.5 ώρες τρώω και συνεχίζω το ψάρεμα... ;);)

sTeLaKoS
08-06-10, 16:16
Μιάμιση ώρα πριν το ψάρεμα να τρως κανονικά το πρωινό σου..

Και μετά, μέλι αραιωμένο σε νερό, σε ένα μπουκαλάκι στην σημαδούρα και κάθε 1 ώρα πίνεις μια τζούρα...Και μην ανυσηχείς δεν προλαβαίνεις να καταβολιστείς...

Εγώ αν δεν έχουμε βγεί με το σκάφος, αυτό κάνω. Αλλιώς παίρνω τάπερ κανονικά και κάθε 2.5 ώρες τρώω και συνεχίζω το ψάρεμα... ;);)

Αν κάνεις αυτό με το μπουκαλάκι, βάλε και whey μέσα :green:

Mitsen
08-06-10, 16:55
Μιάμιση ώρα πριν το ψάρεμα να τρως κανονικά το πρωινό σου..

Και μετά, μέλι αραιωμένο σε νερό, σε ένα μπουκαλάκι στην σημαδούρα και κάθε 1 ώρα πίνεις μια τζούρα...Και μην ανυσηχείς δεν προλαβαίνεις να καταβολιστείς...

Εγώ αν δεν έχουμε βγεί με το σκάφος, αυτό κάνω. Αλλιώς παίρνω τάπερ κανονικά και κάθε 2.5 ώρες τρώω και συνεχίζω το ψάρεμα... ;);)

Αν κάνεις αυτό με το μπουκαλάκι, βάλε και whey μέσα :green:

Έχω νερό πάντα στη σημαδούρα μου αλλα όχι με μέλι..
Πόση ποσότητα μέλι να βάλω μέσα σε 1 λίτρο νερό? :unsure:
Πως θα διαλυθεί δεν θα πάει στον Πάτο?:unsure:

Καλή η ιδέα σου Στελάκο να βάλω whey μέσα! αλλα δεν ξέρω άμα κάνει με τις βουτιές.. μην μου έρθει και ξεράσω δηλαδή!:unsure: ψαροντούφεκο κάνουμε με άδειο στομάχι!


Y.Γ. Καλά μόλοι βγω Littlejohn εννοείτε θα έχω ταπεράκια με αβγό και ριζάκi. Τόσα χρονια σαν μακακας πήγαινα σπίτι και έτρωγα μακαρονάδα!

Mitsen
08-06-10, 16:58
Μιάμιση ώρα πριν το ψάρεμα να τρως κανονικά το πρωινό σου..

Και μετά, μέλι αραιωμένο σε νερό, σε ένα μπουκαλάκι στην σημαδούρα και κάθε 1 ώρα πίνεις μια τζούρα...Και μην ανυσηχείς δεν προλαβαίνεις να καταβολιστείς...

Εγώ αν δεν έχουμε βγεί με το σκάφος, αυτό κάνω. Αλλιώς παίρνω τάπερ κανονικά και κάθε 2.5 ώρες τρώω και συνεχίζω το ψάρεμα... ;);)

κανεις ψαροντούφεκο με γεμάτο στομάχι??:shock:

sTeLaKoS
08-06-10, 17:52
Καλή η ιδέα σου Στελάκο να βάλω whey μέσα! αλλα δεν ξέρω άμα κάνει με τις βουτιές.. μην μου έρθει και ξεράσω δηλαδή!:unsure: ψαροντούφεκο κάνουμε με άδειο στομάχι!


Γουλιά-γουλιά, κάθε τόσο. Όχι όλο με τη μία. Νομίζω πως δε θα 'χεις πρόβλημα. Ίσα για να μη ξεμένεις από αμινοξέα.

Mitsen
08-06-10, 19:28
Γουλιά-γουλιά, κάθε τόσο. Όχι όλο με τη μία. Νομίζω πως δε θα 'χεις πρόβλημα. Ίσα για να μη ξεμένεις από αμινοξέα.

Να ρίξω και δεξτρόζη μέσα?:unsure:

Kaloutsikos
08-06-10, 23:19
Πέδες βοηθήστε το φτωχο (χαχα).
Το βραδυ μαζι με το φιλέτο λέει να τρωω λιγο καλαμποκι για υδατάνθρακα?
20.30 θα τρώω 5 ασπράδια και κατα τις 22.00 μετα θα τρωω αυτο. Τι λέτε???

killer85
08-06-10, 23:47
Πιες 100γρ καζείνη και μετά από μια ώρα πήγαινε και βούτα, αυτό θα σε κρατήσει για 3 με 4 ώρες... Γενικά αν είναι σε υγρή μορφή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλίως μια γουλία γουλία με whey αραιωμένη σε αρκετό νερό, μην το κάνεις παχύρευστο...

Α και ρώτα και κανάν επαγγελματία έχουν βρει κάτι πατέντες θα τρελαθείς...

Kaloutsikos
09-06-10, 00:25
Πιες 100γρ καζείνη και μετά από μια ώρα πήγαινε και βούτα, αυτό θα σε κρατήσει για 3 με 4 ώρες... Γενικά αν είναι σε υγρή μορφή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλίως μια γουλία γουλία με whey αραιωμένη σε αρκετό νερό, μην το κάνεις παχύρευστο...

Α και ρώτα και κανάν επαγγελματία έχουν βρει κάτι πατέντες θα τρελαθείς...

Η καζείνη τι ακριβώς κάνει και πόσο κάνει ενα τέτοιο συμπλήρωμα?

killer85
09-06-10, 00:30
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=29&highlight=%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82

Littlejohn
09-06-10, 00:31
κανεις ψαροντούφεκο με γεμάτο στομάχι??:shock:

Ναι ψαρεύω ``φαγωμένος``. Αλλά μη φανταστείς οτι τρώω ότι να`ναι και σε ποσότητες... Λίγη πρωτείνη (ασπράδια, κοτόπουλο, τόνο) και λίγο υδατάνθρακα (ρύζι ή πατάτα, κανένα φρούτο), πάνω κάτω 300θερμίδες σύνολο, ίσα ίσα να καλύπτω τις διατροφικές μου ανάγκες...

Δεν επηρεάζεται η απόδοση μου και δεν νιώθω καθόλου άσχημα, ακόμα και σε βαθύ ψάρεμα. Να μη σου πω ότι αποδίδω και καλύτερα μετά... :green::green:

Το μόνο πράγμα που με πείραξε μια φορά (για να πω καλύτερα, με θέρισε) και τάισα (:puke::puke: :green:) ένα διπλανό κοπάδι με μελανούρια, ήταν ένα ισοτονικό που ήπια στην διάρκεια του ψαρέματος.

----------------------

Όσο για το μέλι και τι ποσότητα να χρησιμοποιείς. Θα υπολογίζεις περίπου 25γρ. υδατ. ανα ώρα. Αν δλδ ψαρέψεις κανένα 4ώρο θα βάζεις τόσο μέλι που να σου δίνει 100γρ. συνολικά υδατάνθρακα (περίπου 120γρ. μέλι δλδ)...

Για να το αραιώσεις στο νερό και να μη κατακάθεται το μέλι, θα βράσεις το νερό πρώτα και μετά θα αραιώσεις το μέλι μέσα. Μετά κάνει πολύυυ ώρα μέχρι να κατακαθήσει...

killer85
09-06-10, 00:36
Δεν ξέρω αν σε ενοχλεί η όχι αλλά είναι αρκετά επικύνδυνο... μάλλον το γνωρίζεις, πέρα ότι επιβαρύνει σημαντικά την καρδία διότι με τις καταδύσεις δουλευείς στα όρια σου, αφετέρου υπάρχει κίνδυνος αναρώφησης...

Επίσης, αν θες να νιώσεις ενέργεια πιες κανά διπλό εσπεσσο πριν, και να έχεις φάει αρκετούς υδατάνθρακες την προηγούμενη μέρα. ¨οσους υδατάνθρακες και να φας πριν παραπάνω γλυκογόνο δεν θα έχεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να αποφύγεις τον καταβολισμό που μπορεί να γίνει με λίγο μέλι σε νερό...

Kaloutsikos
09-06-10, 01:00
Πιες 100γρ καζείνη και μετά από μια ώρα πήγαινε και βούτα, αυτό θα σε κρατήσει για 3 με 4 ώρες... Γενικά αν είναι σε υγρή μορφή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλίως μια γουλία γουλία με whey αραιωμένη σε αρκετό νερό, μην το κάνεις παχύρευστο...

Α και ρώτα και κανάν επαγγελματία έχουν βρει κάτι πατέντες θα τρελαθείς...

Θέλω για λίγο καιρό να σταματήσω τα συμπληρώματα. Oπότε το γέυμα που εγραψα ποιο πάνω πως το βλέπετε? Ειναι μ.....κια ο συνδιασμος κοτα με καλαμπόκι για υδατάνθρακεσ το βράδυ? Η μονο κότα με ρύζι η πατάτα βραστή είναι το σωστο.

noz1989
09-06-10, 01:16
το κακο με το καλαμποκι σε κονσερβα ειναι η πολυ ζαχαρη!

Αν παιρνεις ωμο και το βραζεις, τοτε μια χαρα!!! Αν και νομιζω ανηκει στους ινωδεις υδατ. οχι στους αμυλωδεις!

sTeLaKoS
09-06-10, 01:20
το κακο με το καλαμποκι σε κονσερβα ειναι η πολυ ζαχαρη!

Αν παιρνεις ωμο και το βραζεις, τοτε μια χαρα!!! Αν και νομιζω ανηκει στους ινωδεις υδατ. οχι στους αμυλωδεις!

Αμυλώδης υδατάνθρακας είναι. Κακό για βράδυ. Και υψηλός γλυκαιμικός δείκτης, ακόμη και χωρίς επιπρόσθετη ζάχαρη.
Γενικά δεν κάνει για δίαιτα. Σε περίοδο όγκου κάτι γίνεται αλλά και πάλι με μέτρο.

Littlejohn
09-06-10, 03:35
Δεν ξέρω αν σε ενοχλεί η όχι αλλά είναι αρκετά επικύνδυνο... μάλλον το γνωρίζεις, πέρα ότι επιβαρύνει σημαντικά την καρδία διότι με τις καταδύσεις δουλευείς στα όρια σου, αφετέρου υπάρχει κίνδυνος αναρώφησης...



Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Από πλευράς φυσιολογίας δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα όταν καταδύεσαι με λίγη τροφή στο στομάχι (τονίζω το λίγη)
και είσαι σε κατάσταση ελαφριάς πέψης.

Το μόνο που μπορεί να συμβεί, είναι να αυξηθούν λίγο οι χρόνοι επαναφοράς-χαλάρωσης μετά από βουτιά. Αυτό συμβαίνει γιατί το κυκλοφορικό στέλνει περισσότερο αίμα πρός το πεπτικό σύστημα (λόγω πέψης) και μειώνει την παροχή του προς άλλα όργανα (πχ. μύες, πνεύμονες), οπότε και μειώνεται η ικανότητα οξυγόνωσης και αποβολής co2 σαν σύνολο από τον οργανισμό...

Κίνδυνος αναρρόφησης δεν υπάρχει, γιατί η αναρρόφηση φυσιολογικά δεν μπορεί να συμβεί εκούσια σε συνειδητή κατάσταση. Είναι έτσι φτιαγμένο το αναπνευστικό μας σύστημα και έχει τέτοιες δικλίδες ασφαλείας, που είναι αδύνατο να υπάρξει παλινδρόμηση υλικού (περιεχόμενο στομάχου) από τον λάρυγγα στους βρόγχους, όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση συνείδησης (κοινώς είμαστε ξύπνιοι)...

Το πολύ πολύ αν έφαγες πολύ, τα ανεβασμένα υγρά του στομάχου σε συνδυασμό με την πίεση σε μια βουτιά, να σου ανεβάσουν το φαί στο στόμα (κοινώς ταίζεις τα μελανούρια μετά :green::green:)...

Όσο για την καρδιά. Η φάση κατάδυσης ΔΕΝ στρεσάρει καθόλου την καρδιά. ``Πρόσεξε`` μιλάμε για υπερβαρικό περιβάλλον. Κινούμαστε με μεγαλύτερη ευκολία (μικρότερες αντιστάσεις) οπότε η καρδιά δουλεύει σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Όταν γυμναζόμαστε στο γυμναστήριο η καρδιά στρεσάρεται πολύ περισσότερο.

Αλλά γενικά συμβαίνουν και άλλα πολλά πράγματα στο κυκλοφορικό στην φάση κατάδυσης, αλλά ας μην μπούμε σε πολλές λεπτομέρειες τώρα.

----------------------------------------------------

Πρέπει να τονίσω ότι ότι λέω και γράφω το κάνω εμπεριστατωμένα. Δεν θα πρότεινα ποτέ σε άλλους να δοκιμάσουν κάτι ανάρμοστο και εντέλει επικίνδυνο, το οποίο θα ήταν απόρροια, δικής μου ημιμάθειας και αμπελοφιλοσοφίας. Ιδίως σε θέματα καταδυτικής.

Kaloutsikos
09-06-10, 09:33
Κατάλαβα! Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!!

killer85
09-06-10, 14:46
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Από πλευράς φυσιολογίας δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα όταν καταδύεσαι με λίγη τροφή στο στομάχι (τονίζω το λίγη)
και είσαι σε κατάσταση ελαφριάς πέψης.

Το μόνο που μπορεί να συμβεί, είναι να αυξηθούν λίγο οι χρόνοι επαναφοράς-χαλάρωσης μετά από βουτιά. Αυτό συμβαίνει γιατί το κυκλοφορικό στέλνει περισσότερο αίμα πρός το πεπτικό σύστημα (λόγω πέψης) και μειώνει την παροχή του προς άλλα όργανα (πχ. μύες, πνεύμονες), οπότε και μειώνεται η ικανότητα οξυγόνωσης και αποβολής co2 σαν σύνολο από τον οργανισμό...

Κίνδυνος αναρρόφησης δεν υπάρχει, γιατί η αναρρόφηση φυσιολογικά δεν μπορεί να συμβεί εκούσια σε συνειδητή κατάσταση. Είναι έτσι φτιαγμένο το αναπνευστικό μας σύστημα και έχει τέτοιες δικλίδες ασφαλείας, που είναι αδύνατο να υπάρξει παλινδρόμηση υλικού (περιεχόμενο στομάχου) από τον λάρυγγα στους βρόγχους, όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση συνείδησης (κοινώς είμαστε ξύπνιοι)...

Το πολύ πολύ αν έφαγες πολύ, τα ανεβασμένα υγρά του στομάχου σε συνδυασμό με την πίεση σε μια βουτιά, να σου ανεβάσουν το φαί στο στόμα (κοινώς ταίζεις τα μελανούρια μετά :green::green:)...

Όσο για την καρδιά. Η φάση κατάδυσης ΔΕΝ στρεσάρει καθόλου την καρδιά. ``Πρόσεξε`` μιλάμε για υπερβαρικό περιβάλλον. Κινούμαστε με μεγαλύτερη ευκολία (μικρότερες αντιστάσεις) οπότε η καρδιά δουλεύει σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Όταν γυμναζόμαστε στο γυμναστήριο η καρδιά στρεσάρεται πολύ περισσότερο.

Αλλά γενικά συμβαίνουν και άλλα πολλά πράγματα στο κυκλοφορικό στην φάση κατάδυσης, αλλά ας μην μπούμε σε πολλές λεπτομέρειες τώρα.

----------------------------------------------------

Πρέπει να τονίσω ότι ότι λέω και γράφω το κάνω εμπεριστατωμένα. Δεν θα πρότεινα ποτέ σε άλλους να δοκιμάσουν κάτι ανάρμοστο και εντέλει επικίνδυνο, το οποίο θα ήταν απόρροια, δικής μου ημιμάθειας και αμπελοφιλοσοφίας. Ιδίως σε θέματα καταδυτικής.

Αυτό ακριβώς εννοώ τα στομαχικά υγρά όταν αναίβουν δημιουργούν κίνδυνο αναρόφησης, δεν κάνεις πάντα εμετό, σοβαρά πάντως αν σου ανεβαίνουν κόψε τελείως ακόμα και το ελάχιστο φαγητό που τρως. Τεσπά είμαστε off topic και χαλάμε και το topic...

Plus
09-06-10, 16:55
Μια συνηθισμενη μερα σε πολλους απο εμας περιεχει 5-6 γευματα καθημερινα. Στην δικια μου (για τιν μερα γραμμωση) περιεχει 6.

Οι ωρες ειναι

8.00 11.30 15.00 γυμναστικη 19.00 22.00 1.00


Η ερωτηση μου ειναι,επειδη εχουμε μια ταδε οικονομικη κατασταση ο καθενας,για να μην αγοραζουμε προτεινη σε σκονη κτλ (και να την αντικαθιστουμε με αγνες προτεινουχες τροφες),εαν καποιος φαει τονο σε νερο+1 μπανανα μετα την γυμναστικη (περιπου 45 γρ προτεινη + λιγοσ υδατανθρακας) ειμαστε καλυμενοι για μεταπροπονητικη διατροφη?

Zylo
09-06-10, 17:01
Μια συνηθισμενη μερα σε πολλους απο εμας περιεχει 5-6 γευματα καθημερινα. Στην δικια μου (για τιν μερα γραμμωση) περιεχει 6.

Οι ωρες ειναι

8.00 11.30 15.00 γυμναστικη 19.00 22.00 1.00


Η ερωτηση μου ειναι,επειδη εχουμε μια ταδε οικονομικη κατασταση ο καθενας,για να μην αγοραζουμε προτεινη σε σκονη κτλ (και να την αντικαθιστουμε με αγνες προτεινουχες τροφες),εαν καποιος φαει τονο σε νερο+1 μπανανα μετα την γυμναστικη (περιπου 45 γρ προτεινη + λιγοσ υδατανθρακας) ειμαστε καλυμενοι για μεταπροπονητικη διατροφη?

εισαι σχετικα καλυμενος....δε ξερω κατα ποσο γρηγορα αποροφαται η πρωτεινη στον οργανισμο με τον τονο.....γιαυτο προτιμαμε πιο πολυ την γουευ....ομως και επειδη ο τονος ειναι κονσερβα μην τον τρως συχνα...

thanosman
09-06-10, 17:01
ενδιαφερομαι και εγω να δω απαντησεις σε αυην την ερωτηση αλλα οφειλω να πω οτι σκεφρομαι με 5 προπονησεις την εβδομαδα.. και με τον τονο ~2 ευρω ανα κονσερβα παει τον μηνα περιπου 80 ευρω μονο οι τονοι που θα χρειαστεις...

επισης αοπ οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα θα ηταν καλο να βαλεις και λιγο υδατανθρακες μετα...( οντως λιγους ομως, πχ ελαχιστο ρυζακι) και οχι μπανανα. Η μπανανα ισως να ειναι πιο καλη για πριν την προπονηση...

περιμενω και εγω τις απαντησεις των παιδιων που ξερουν πιο πολλα...

beefmeup
09-06-10, 17:02
"Μεταπροπονητικη προπονηση":nana::nana::nana:

μαλλον διατροφη εννοεις η κατι τετοιο ε??

καλα ειναι,αλλα προσπαθησε να τρως ασπραδια,σε εκεινη την φαση,γιατι ειναι οτι πιο γρηγορα αφομιωσιμο απο πηγες προτεινης..οποτε μεταπροπο,ειναι σουπερ,με την μπανανα.(αν κανεις γραμμωση,εδω ψιλοδιαφωνω,αλλα αστο για αλλου καλυτερα:))

thegravijia
09-06-10, 17:04
Μια συνηθισμενη μερα σε πολλους απο εμας περιεχει 5-6 γευματα καθημερινα. Στην δικια μου (για τιν μερα γραμμωση) περιεχει 6.

Οι ωρες ειναι

8.00 11.30 15.00 γυμναστικη 19.00 22.00 1.00


Η ερωτηση μου ειναι,επειδη εχουμε μια ταδε οικονομικη κατασταση ο καθενας,για να μην αγοραζουμε προτεινη σε σκονη κτλ (και να την αντικαθιστουμε με αγνες προτεινουχες τροφες),εαν καποιος φαει τονο σε νερο+1 μπανανα μετα την γυμναστικη (περιπου 45 γρ προτεινη + λιγοσ υδατανθρακας) ειμαστε καλυμενοι για μεταπροπονητικη διατροφη?
δε εισαι καλος στα μαθηματικα μου φενετε...:turtle:
οι πρωτεινη θα σου βγει πιο φθηνα απο οτιδηποτε...
παρε καποια φθηνη...25το κιλο

Zylo
09-06-10, 17:06
δε εισαι καλος στα μαθηματικα μου φενετε...:turtle:
οι πρωτεινη θα σου βγει πιο φθηνα απο οτιδηποτε...
παρε καποια φθηνη...25το κιλο

warriorlab complete8 whey προτεινω...και απο γευση ειναι καταπληκτικη και απο διαλυτοτητα και απο αποτελεσματα(τουλαχιστον σε μενα)....26 ευρω το κιλο

edit: εγω την βρισκω στα xtreme stores

Devil
09-06-10, 17:09
Μια συνηθισμενη μερα σε πολλους απο εμας περιεχει 5-6 γευματα καθημερινα. Στην δικια μου (για τιν μερα γραμμωση) περιεχει 6.

Οι ωρες ειναι

8.00 11.30 15.00 γυμναστικη 19.00 22.00 1.00


Η ερωτηση μου ειναι,επειδη εχουμε μια ταδε οικονομικη κατασταση ο καθενας,για να μην αγοραζουμε προτεινη σε σκονη κτλ (και να την αντικαθιστουμε με αγνες προτεινουχες τροφες),εαν καποιος φαει τονο σε νερο+1 μπανανα μετα την γυμναστικη (περιπου 45 γρ προτεινη + λιγοσ υδατανθρακας) ειμαστε καλυμενοι για μεταπροπονητικη διατροφη?

απο οικονομικη αποψη καλητερα whey, λιγοτερο σου ερχετε!

καλα γιατι ολοι τρωτε μπανανα στο postwo????
εμενα παντος η μπανανα στο postwo δεν μ αρεσει:(

beefmeup
09-06-10, 17:12
απο οικονομικη αποψη καλητερα whey, λιγοτερο σου ερχετε!

καλα γιατι ολοι τρωτε μπανανα στο postwo????
εμενα παντος η μπανανα στο postwo δεν μ αρεσει:(

οχι κ ολοι...δεν διαβαζεις καλα τα ποστ μου φενεται:spank:

Devil
09-06-10, 17:15
οχι κ ολοι...δεν διαβαζεις καλα τα ποστ μου φενεται:spank:

σορρυ :rolf:

απλα σε παραπολλα post βλεπω μπανανα και μελι για postwo

beefmeup
09-06-10, 17:16
σορρυ :rolf:

απλα σε παραπολλα post βλεπω μπανανα και μελι για postwo

ναι το δουλευουν πολυ στο φορουμ αυτο,οποτε "παιζει"κ πολυ σε αποψεις..

αλλα ο καθενας,κανει οτι τον βολευει καλυτερα:toast:

ειναι θεμα προσεγγισης καθαρα.

Devil
09-06-10, 17:19
σιγουρα αλλα ειναι λιγο ρισκο σε bulking να εχεις φρουτοζιο στο postwo

βλεπω καλητερα κανα ρυζι απλο και απο αποψη αποροφησης φευγει αερας.

Machiavelli
09-06-10, 17:22
σιγουρα αλλα ειναι λιγο ρισκο σε bulking να εχεις φρουτοζιο στο postwo

βλεπω καλητερα κανα ρυζι απλο και απο αποψη αποροφησης φευγει αερας.

Δεν έχει πάνω από 2 βδομάδες που έλεγα ακριβώς το ίδιο (ρύζι καλύτερα από μέλι).

ThePlanet
09-06-10, 17:33
εισαι σχετικα καλυμενος....δε ξερω κατα ποσο γρηγορα αποροφαται η πρωτεινη στον οργανισμο με τον τονο.....γιαυτο προτιμαμε πιο πολυ την γουευ....ομως και επειδη ο τονος ειναι κονσερβα μην τον τρως συχνα...

Πέρα από το ότι είναι κονσέρβα, ο τόννος είναι από τα ψάρια με τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε άργυρο. Γι'αυτό με μέτρο η κατανάλωση. Αν θυμάμαι καλά στις ΗΠΑ υπάρχει επίσημο όριο στην εβδομαδιαία πρόσληψη σργύρου διαφορετικό για άντρες και γυναίκες (στις γυναίκες μικρότερο). Θα το ψάξω περισσότερο κάποια άλλη στιγμή και θα γράψω αναλυτικότερα.

Plus
09-06-10, 17:34
Ναι αλλα εγω εννος κατι αλλο παιδια,δεν καταλαβατε ακριβως τι εννοω,μαλλον δεν το προσδιορισα και εγω καλα.

τα γευματα ειναι 6...μετα το γυμναστηριο τροω το 4ο γευμα μου,που ετσι και αλλιως ειναι τονος σε νερο...και απλα βαζω μια μπανανα για υδατανθρακα.

τι λετε?

(η' να βαζω κατι αλλο αντι για μπανανα?)

ThePlanet
09-06-10, 17:36
Δεν έχει πάνω από 2 βδομάδες που έλεγα ακριβώς το ίδιο (ρύζι καλύτερα από μέλι).

Με ποιο σκεπτικό αυτό; Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι μετά από αθλητική δραστηριότητα δεν χρειάζεται ένα ποσό απλών υδατανθράκων.

noz1989
09-06-10, 17:49
Με ποιο σκεπτικό αυτό; Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι μετά από αθλητική δραστηριότητα δεν χρειάζεται ένα ποσό απλών υδατανθράκων.

Οχι, αλλα υπαρχουν αυτοι (πχ Alan Aragon) που υποστηριζουν οτι απλα xρειαζεται υδατ μεταπροπονητικα, ειτε ειναι απλος ειτε συνθετος!!!

Και επισης οι ερευνες που υποστηριζουν την ληψη απλων υδατ εχουν γινει νομιζω σε fasted αθλητες οχι BBers αλλα των endurance sports.

Τελος η αναπληρωση γλυκογονου ειναι μια διαδικασια που δεν γινεται-ολοκληρωνεται στο 1ο postwo αλλα παιρνει ωρες μεχρι και μερες!

Machiavelli
09-06-10, 18:32
Με ποιο σκεπτικό αυτό; Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι μετά από αθλητική δραστηριότητα δεν χρειάζεται ένα ποσό απλών υδατανθράκων.

Αναφέρομαι στο μέλι ή στη μπανάνα και όχι γενικά στους απλούς υδατάνθρακες (το πρόβλημα μου βασικά είναι η φρουκτόζη). Το είχαμε συζητήσει με τον stamthedrum στις γενικές ερωτήσεις για διατροφή, όχι ότι είπαμε τίποτα το σπουδαίο αλλά αν θες κάνε έναν κόπο και ψαξ' το (στις τελευταίες 5-6 θα είναι φαντάζομαι).

Mitsen
09-06-10, 18:35
Νομίζω θα κάνω ένα νέο post για το ζήτημα ψαροντούφεκο λίγο πριν πάω για εξόρμηση!:unsure::toast:

ThePlanet
09-06-10, 18:59
Τελος η αναπληρωση γλυκογονου ειναι μια διαδικασια που δεν γινεται-ολοκληρωνεται στο 1ο postwo αλλα παιρνει ωρες μεχρι και μερες!

Τώρα μου λες κάτι που έχω γράψει και ο ίδιος σε παλιότερα ποστς. Δεν διαφωνώ με τα παραπάνω. Αλλά δεν είναι η αναπλήρωση του γλυκογόνου ο κύριος λόγος που λαμβάνει κανείς απλούς υδατάνθρακες και whey μεταπροπονητικά στο ΒΒ.

Το όλο σκεπτικό συνοψίζεται στα παρακάτω:

Whey: εύπεπτη πρωτεΐνη. Παρακάμπτει διάφορες διαδικασίες της πέψης (σε σχέση με ότι θα συνέβαινε αν καταλώναμε κρέας) με αποτέλεσμα να γίνονται γρήγορα διαθέσιμα μεγάλα ποσά αμινοξέων σε (πιθανότατα) ιδανικές αναλογίες στο λεπτό έντερο, από όπου απορροφούνται στο αίμα.

Απλοί υδατάνθρακες: ισχύουν τα ίδια, με τη διαφορά ότι δεν παρακάμπτεται καμία διαδικασία της πέψης, αλλά λόγω του ότι οι υδατάνθρακες είναι απλοί, διασπώνται γρήγορα σε γλυκόζη, η οποία εισέρχεται επίσης στο αίμα.

Αύξηση αμινοξέων πλάσματος + αύξηση γλυκόζης πλάσματος => αυξημένη έκκριση ινσουλίνης -- μεγαλύτερη από την αύξηση που θα προκαλούσε ο κάθε παράγοντας (αμινοξέα ή γλυκόζη) ξεχωριστά.

αύξηση ινσουλίνης πλάσματος => 1. μείωση κορτιζόλης 2. i) αυξημένη πρόσληψη γλυκόζης από όλα τα κύτταρα ii) έναρξη πρωτεινοσύνθεσης

Επιπλέον:

αύξηση ινσουλίνης πλάσματος + αύξημένη αυξητική (ενδογενής) που παρατηρείται μετά τη γυμναστική => ακόμη μεγαλύτερη προαγωγή της προτεϊνοσύνθεσης

Όλα τα παραπάνω θα γίνουν είτε φάμε τόνο με ρύζι είτε whey με μπανανα είτε whey με dextrose και μαλτο είτε μια μπριζόλα βουτηγμένη στο μέλι. Αυτό που διαφέρει είναι ο βαθμός στον οποίο θα συμβούν όλα τα παραπάνω φαινόμενα. Ειδικά στην περίπτωση της μπριζόλας με το μέλι, οι χρόνοι στους οποίους θα γίνουν διαθέσιμα τα αμινοξέα και η γλυκόζη στο αίμα έχουν μεγάλη διαφορά και επομένως είναι πολύ πιθανό να κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, καλό είναι να παραμένει κανείς σε δοκιμασμένες λύσεις μέχρι αποδεδειγμένα να υπάρξει κάτι καλύτερο. Επίσης δεν θεωρώ ότι χρειάζεται καμία έρευνα για να μας πει αν χρειάζονται απλοί υδατάνθρακες μετά τη γυμναστική. Γιατί η λογική λέει ότι αν δεν τους χρειαζόμαστε ούτε τότε, τότε δεν τους χρειαζόμαστε ποτέ.

Να επαναλάβω ότι δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Απλά γράφω κάποιες πληροφορίες που θεωρώ χρήσιμες.

stamos007
09-06-10, 19:00
παιδια τωρα που λεμε για τα συμπληρωματα οι μπαρες πρωτεινης ειναι καλες η βλαπτουν στην υγεια ειμαι και 16 χρονων για αυτο ρωταω

ThePlanet
09-06-10, 19:06
Αναφέρομαι στο μέλι ή στη μπανάνα και όχι γενικά στους απλούς υδατάνθρακες (το πρόβλημα μου βασικά είναι η φρουκτόζη). Το είχαμε συζητήσει με τον stamthedrum στις γενικές ερωτήσεις για διατροφή, όχι ότι είπαμε τίποτα το σπουδαίο αλλά αν θες κάνε έναν κόπο και ψαξ' το (στις τελευταίες 5-6 θα είναι φαντάζομαι).

Για τη φρουκτόζη έχεις δίκιο. Υπάρχει και στο μέλι και στη μπανάνα. Από την άλλη, εγώ δεν έχω πειστεί ότι η φρουκτόζη των φρούτων (ή για να μιλήσω γενικότερα) το μίγμα σκχάρων που περιέχουν τα φρούτα, όταν λαμβάνονται σε λογικές ποσότητες, έχει περισσότερα μειονεκτήματα από ότι πλεονεκτήματα.

Δεν έχω ψάξει κάτι παραπάνω από όσα είχα γράψει σε παλιότερα ποστς, οποτε σε αυτό δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Mitsen
09-06-10, 19:08
παιδια τωρα που λεμε για τα συμπληρωματα οι μπαρες πρωτεινης ειναι καλες η βλαπτουν στην υγεια ειμαι και 16 χρονων για αυτο ρωταω

Όχι δεν βλάπτουν. Η χειρότερη περίπτωση είναι να λιπωσεις άμα καταναλώνεις περισσότερες από ότι χρειάζεσαι.
Αλλα για εμενα δεν αξίζουν μια! Είναι πανάκριβες και δεν κάνουν για μεταπρονιτικο γεύμα. Μπορείς να αντικαταστήσεις ένα γεύμα μέσα στη μέρα αν δεν έχεις χρόνο.

Είσαι σε πολύ καλή ηλικία που άμα αρχίσεις μια σωστή διατροφή σε συνδυασμό με σοβαρή γυμναστική θα έχεις σημαντικές αλλαγές στο σώμα σου. Τις μπάρες τι να τις κανεις? Αν παρολαυτά θες τόσο πολύ μπορείς να φτιάξεις και εσύ ;)(δεs συνταγές)

stamos007
09-06-10, 19:12
1)φιλε ευχαριστω πολυ που ασχολεισαι και μου δινεις συμβουλες 2)θελω να κανω ενα καλο στεγνωμα τωρα και απο οκτομβρη μπενο ογκο 3)πωσ φτιαχνεις μπαρες πρωτεινης?

Mitsen
09-06-10, 19:23
1)φιλε ευχαριστω πολυ που ασχολεισαι και μου δινεις συμβουλες 2)θελω να κανω ενα καλο στεγνωμα τωρα και απο οκτομβρη μπενο ογκο 3)πωσ φτιαχνεις μπαρες πρωτεινης?

Υπάρχουν συνταγές μέσα στο forum. http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=32
Τι ύψος έχεις και τι κιλά? Επίσης γνωρίζεις το ποσοστό λίπους σου?
Κάτι μου λέει ότι δεν θα έχεις και πολλά να γραμμώσεις...

thegravijia
09-06-10, 19:38
Ναι αλλα εγω εννος κατι αλλο παιδια,δεν καταλαβατε ακριβως τι εννοω,μαλλον δεν το προσδιορισα και εγω καλα.

τα γευματα ειναι 6...μετα το γυμναστηριο τροω το 4ο γευμα μου,που ετσι και αλλιως ειναι τονος σε νερο...και απλα βαζω μια μπανανα για υδατανθρακα.

τι λετε?

(η' να βαζω κατι αλλο αντι για μπανανα?)
lol

giannis64
09-06-10, 20:37
στο θεμα μεταπροπονητικο γευμα ειμαστε?????:smash::smash::smash:

Mitsen
09-06-10, 20:58
στο θεμα μεταπροπονητικο γευμα ειμαστε?????:smash::smash::smash:

Αν διαβάζω σωστά... ναι

beefmeup
09-06-10, 21:20
σιγουρα αλλα ειναι λιγο ρισκο σε bulking να εχεις φρουτοζιο στο postwo

βλεπω καλητερα κανα ρυζι απλο και απο αποψη αποροφησης φευγει αερας.


Δεν έχει πάνω από 2 βδομάδες που έλεγα ακριβώς το ίδιο (ρύζι καλύτερα από μέλι).

απατεωνες κ οι δυο,να μου κλεψετε την δοξα θελετε..

stamos007
09-06-10, 21:46
ειμαι 16 χρονων υψος 1.73 κιλα 67 εχω κατι να γραμμωσω γιατι εκανα 8 χρονια κολυμβηση και εχω και πλατες

stamos007
09-06-10, 21:49
εννοω πως εκανα γυμναστικη απο μικρος και εχω δημιουργησει καποιουσ μυσ απλωσ εχω και λιπος γτ δεν προσεχα ποτε τν διατροφη μου

Zylo
09-06-10, 22:12
η γνωμη μου ειναι να κανεις μια καλη διατροφη τωρα να μπεισ ογκο και με την λιγη αεροβια που θα κανεις θα εισαι μια χαρα!!

stamos007
09-06-10, 22:15
ευχαριστω φιλε να σου πω το ειπα και παραπανω αλλα επειδη δεν ειμαι μαγειρασ:P προτιμω τα ετοιμα να παρω καμια μπαρα πρωτεινης ειναι καλη και ωφελιμη ι μπαααααααα???

Zylo
09-06-10, 22:21
ευχαριστω φιλε να σου πω το ειπα και παραπανω αλλα επειδη δεν ειμαι μαγειρασ:P προτιμω τα ετοιμα να παρω καμια μπαρα πρωτεινης ειναι καλη και ωφελιμη ι μπαααααααα???

εγω αυτες ουτε που τις αγκιζω γιατι ποναει η τσεπη μου.....πειραματισου στο σπιτι σου σε μικροτερες ποσοτητες με την συνταγη του φορουμ...ουτε εγω ειμαι μαγειρας...ειμαι 18 χρονων ανθρωπος...τωρα τελειωνω λυκειο και μαγειρευω μονος μου σπιτι για μενα για την διατροφη μου.....αφου εχεις την συνταγη παλεψετο λιγακι....

stamos007
09-06-10, 22:22
θελει whey και λεω να μην παρω δεν θελω κιολας για αυτο σου λεω

Zylo
09-06-10, 22:23
θελει whey και λεω να μην παρω δεν θελω κιολας για αυτο σου λεω

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:προτιμας να παρεις μπαρες πρωτεινης και οχι whey?????για ποιο λογο??

stamos007
09-06-10, 22:25
πιο ειναι χειροτερο δεν τα ξερω σορυ αν ειπα βλακεια:P

stamos007
09-06-10, 22:26
ειδα κατι σοκολατενιες λιγο ακριβες αλλα για μια φορα λεω να παρω να δοκιμασω να μου φυγει η καψα και μετα κανονικα

Zylo
09-06-10, 22:26
πιο ειναι χειροτερο δεν τα ξερω σορυ αν ειπα βλακεια:P

μα ρε φιλε η μπαρα πρωτεινης τι εχει μεσα????πρωτεινη.....γιατι να μην την αγορασεις και να φτιαξεις μονος σου μπαρες απο το να παιρνεις την μια 2-3 ευρω...(τοσο νομιζω ειναι η τιμη)

stamos007
09-06-10, 22:30
το ξερω σου λεω ειναι η καψα απλωσ αυτο που θελω να μαθω κανει η θα εχω καμια επιπτωση???

stamos007
09-06-10, 22:34
ειναι χρησιμη η τσαμπα θα παρω?

Zylo
09-06-10, 22:36
το ξερω σου λεω ειναι η καψα απλωσ αυτο που θελω να μαθω κανει η θα εχω καμια επιπτωση???

στον οργανισμο σου δε κανει τπτ.....στη τσεπη σου κανε.....ποση πρωτεινη εχει μια μπαρα???αν δεν κανω λαθος εχει 20 γραμμαρια περιπου???αν εχει τοσο και πλιρωνεις για μια μπαρα 2-3 ευρω π εχει 20g γιατι δεν περνεις μια whey που εχει 25 ευρω μια απλη και θα φτιαξεις 30-40 μπαρες με αυτην...παρε για να σου φυγει η καψα αλλα δεν θα δεις και διαφορα....επισης δεν την προτεινω για μεταπροπονητικη!!!