PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΙΤΙΚΟ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ



loukoulos
16-12-11, 11:36
Προσπαθώντας να μειώσω το κόστος του φυστικοβούτυρου μου, μου ήρθε η ιδέα να το φτιάξω στο σπίτι.

υλικά : 250γρ φιστίκια καβουρδισμένα και αλατισμένα, 2 κουταλάκια του γλυκού becel light
εκτέλεση : βάζουμε τα φιστίκια στο μίξερ (πρέπει να είναι αρκετά δυνατό..)
τα χτυπάμε γα κάνα 2λεπτο , προσθέτουμε το βουτηράκι, χτυπάμε για ακόμα ενα λεπτό και έτοιμο.
αν θέλουμε να έχει και κομματάκια (crunshy) κρατάμε στην άκρη λίγα φιστίκια απο την αρχή του χτυπήματος τους, όπου δεν έχουν προλάβει να λιώσουν.

tolis93
16-12-11, 16:14
εχουμε ηδη 3 συνταγες εδω μεσα για φυστικοβουτηρο κ γενικα ξηροκαρποβουτηρα:green: αν τα ψαξεις κιολας θα βρεις κ πιο υγειινες συνταγες.;)

Eddie
16-12-11, 17:11
Φιλε μου,δε συμφερει..

Απ τη στιγμη που μπορεις να βρεις εξω 1kg φυστικοβουτυρο με 6-6.5 ευρω,το οποιο μαλιστα ΔΕΝ εχει προσθετες ζαχαρες και τρανς λιπαρα (στο ενα απ τα 2 bulk μαγαζια της αγγλιας αναφερομαι).

Απλα το θεμα ειναι οτι για να αξιζει πρεπει να παρεις κι αλλα πραγματα,πχ εγω πηρα 10 κιλα βρωμη 2 κιλα φυστικοβουτυρο και λιγο πρωτεινη ωστε να μοιραστουν καλα τα εξοδα.Την επομενη φορα θα παρω 5kg φυστικοβουτυρο γιατι απο γευση δε παιζεται..!

tolis93
16-12-11, 17:14
Φιλε μου,δε συμφερει..

Απ τη στιγμη που μπορεις να βρεις εξω 1kg φυστικοβουτυρο με 6-6.5 ευρω,το οποιο μαλιστα ΔΕΝ εχει προσθετες ζαχαρες και τρανς λιπαρα (στο ενα απ τα 2 bulk μαγαζια της αγγλιας αναφερομαι).

Απλα το θεμα ειναι οτι για να αξιζει πρεπει να παρεις κι αλλα πραγματα,πχ εγω πηρα 10 κιλα βρωμη 2 κιλα φυστικοβουτυρο και λιγο πρωτεινη ωστε να μοιραστουν καλα τα εξοδα.Την επομενη φορα θα παρω 5kg φυστικοβουτυρο γιατι απο γευση δε παιζεται..!

ελα ρε...τη μαγκια ειν αυτη? η βρωμη απο τιμη λεει?βασικα αν δε σ κανει κοπο δωσε μια διευθυνση σε πμ

xrisbud
16-12-11, 17:19
Φιλε μου,δε συμφερει..

Απ τη στιγμη που μπορεις να βρεις εξω 1kg φυστικοβουτυρο με 6-6.5 ευρω,το οποιο μαλιστα ΔΕΝ εχει προσθετες ζαχαρες και τρανς λιπαρα (στο ενα απ τα 2 bulk μαγαζια της αγγλιας αναφερομαι).

Απλα το θεμα ειναι οτι για να αξιζει πρεπει να παρεις κι αλλα πραγματα,πχ εγω πηρα 10 κιλα βρωμη 2 κιλα φυστικοβουτυρο και λιγο πρωτεινη ωστε να μοιραστουν καλα τα εξοδα.Την επομενη φορα θα παρω 5kg φυστικοβουτυρο γιατι απο γευση δε παιζεται..!

Mου στέλνεις το link σε παρακαλω; Για το φυστικοβούτυρο εννοώ
thanks

tolis93
16-12-11, 21:05
βασικα παιδες εκατσα κ τα υπολογησα.το να φτιαξεις μονος σου σου παει 3,50 το κιλο.χωρις παλι ζαχαρες κτλπ

Eddie
16-12-11, 21:07
βασικα παιδες εκατσα κ τα υπολογησα.το να φτιαξεις μονος σου σου παει 3,50 το κιλο.χωρις παλι ζαχαρες κτλπ

:shock: :shock:

Εγω γιατι βρισκω τα φυστικια 10-12 ευρω το κιλο..?

average_joe
16-12-11, 21:10
Φιλε μου,δε συμφερει..

Απ τη στιγμη που μπορεις να βρεις εξω 1kg φυστικοβουτυρο με 6-6.5 ευρω,το οποιο μαλιστα ΔΕΝ εχει προσθετες ζαχαρες και τρανς λιπαρα (στο ενα απ τα 2 bulk μαγαζια της αγγλιας αναφερομαι).

Απλα το θεμα ειναι οτι για να αξιζει πρεπει να παρεις κι αλλα πραγματα,πχ εγω πηρα 10 κιλα βρωμη 2 κιλα φυστικοβουτυρο και λιγο πρωτεινη ωστε να μοιραστουν καλα τα εξοδα.Την επομενη φορα θα παρω 5kg φυστικοβουτυρο γιατι απο γευση δε παιζεται..!

οτι λεει ο @eddie ακριβως.

tolis93
16-12-11, 21:15
:shock: :shock:

Εγω γιατι βρισκω τα φυστικια 10-12 ευρω το κιλο..?

σκλαβενιτη εχεις παει?:green: 1,60 το μισο κιλο καθαρισμενα αναλατα

rey1989
16-12-11, 21:18
σκλαβενιτη εχεις παει?:green: 1,60 το μισο κιλο καθαρισμενα αναλατα

α ρε σκλαβενιτη που είσαι ...
εδώ στην Πάτρα είναι πολύ ακριβά δυστυχώς και έχω πάθει την πλάκα μου .. να καταλάβεις με το ζόρι βρίσκω φιστίκια ανάλατα..:(

@Eddie -----------------------------------------------------------------

αν μπορείς στύλε μου σε pm το λίνκ να ρίξω μια ματιά . :thumbup:

loukoulos
17-12-11, 00:31
δεν ειδα οτι εχε κι αλλες συνταγες.. εψαχνα καμποση ωρα ..... :unsure:
οσο για το κοστος ηταν λιγοτερο αποο 1 ευρω τα 250 γρ δηλαδη ουτε 4 το κιλο..
ζητω συγνωμη αν ωντος υπαρχουν κι αλλες ... νομιζα εψαξα αρκετα...

tolis93
18-12-11, 13:54
δεν ειδα οτι εχε κι αλλες συνταγες.. εψαχνα καμποση ωρα ..... :unsure:
οσο για το κοστος ηταν λιγοτερο αποο 1 ευρω τα 250 γρ δηλαδη ουτε 4 το κιλο..
ζητω συγνωμη αν ωντος υπαρχουν κι αλλες ... νομιζα εψαξα αρκετα...

ρ συ δεν στην ειπε κανενας π παραθεσες συνταγη προς θεου.απλα οτι υπηρχαν κ αν το ψαχνες νωριτερα θα το χες βρει χωρις να χρειαστει να μπεις στο κοπο πειραματος για το πως θα σ βγει;):toast:

marpi
18-12-11, 22:43
εχουμε ηδη 3 συνταγες εδω μεσα για φυστικοβουτηρο κ γενικα ξηροκαρποβουτηρα:green: αν τα ψαξεις κιολας θα βρεις κ πιο υγειινες συνταγες.;)



δεν ειναι διαφορετικεσ οι συνταγεσ οι αλλεσ ομωσ?

tolis93
19-12-11, 00:57
δεν ειναι διαφορετικεσ οι συνταγεσ οι αλλεσ ομωσ?

Ναι κ π είναι το κακό?

marpi
19-12-11, 13:36
Ναι κ π είναι το κακό?

αυτο ακριβωσ εννοω κ γω!
κ πυ ναι το κακο πυ το παιδι εβαλε ακομα μια διαφορετικη εκδοχη!?
εσυ τι βαζεισ για να το στερεοποιησεισ?το ψαχνα αλλα δν το βρηκα

tolis93
19-12-11, 13:44
αυτο ακριβωσ εννοω κ γω!
κ πυ ναι το κακο πυ το παιδι εβαλε ακομα μια διαφορετικη εκδοχη!?
εσυ τι βαζεισ για να το στερεοποιησεισ?το ψαχνα αλλα δν το βρηκα
μα δεν ειπα οτι ειναι κακο π εβαλε μια διαφορετικη εκδοχη εγω ειπα οτι δε θα χρειαζοταν να πειραματηστει με το ρισκο οτι μπορει να μη τ βγει καλο.αυτο ειπα.... εγω η ελαιολαδο η φυτικο λαδι βαζω. συνηθως ελαιολαδο γιατι δε το τρωω με τπτ κ χρειαζεται.οποτε στο φυστικοβουτηρο ειναι μια χαρουλα. στα 100 γρ βαζω 10 γρ λαδι

loukoulos
19-12-11, 14:27
βασικα επιδη με ενδιεφερε αυτο που ειπε καποιος (νομιζω ο tolis) για βουτηρα απο αλλους καρπους.. ας στειλει το λινκ αμα το πετυχει καποιος γτ ενδιαφερομαι..:thumbup:
@tolis93(ναι το επιασα οτι δεν μου τη ειπατε:toast:)

tolis93
19-12-11, 14:55
βασικα επιδη με ενδιεφερε αυτο που ειπε καποιος (νομιζω ο tolis) για βουτηρα απο αλλους καρπους.. ας στειλει το λινκ αμα το πετυχει καποιος γτ ενδιαφερομαι..:thumbup:
@tolis93(ναι το επιασα οτι δεν μου τη ειπατε:toast:)

πετυχημενο με καρυδια.με τον ιδιο τροπο. απλα 5 γρ λαδι στα 100 γρ. και με φουντουκια βαζω κ καθαρο κακαο μεσα κ 5 γρ λαδι παλι στα 100 γρ φουντουκιων.σα μερεντα γινεται

loukoulos
19-12-11, 15:00
ψαγμενο αυτο με τα φουντουκια θα ειναι τ πρωτο που θ κανω.. ευχαριστω :thumbup:

Chris92
19-12-11, 15:02
πετυχημενο με καρυδια.με τον ιδιο τροπο. απλα 5 γρ λαδι στα 100 γρ. και με φουντουκια βαζω κ καθαρο κακαο μεσα κ 5 γρ λαδι παλι στα 100 γρ φουντουκιων.σα μερεντα γινεται
ποσο κακαο?

tolis93
19-12-11, 15:05
ποσο κακαο?

νταξει οσο θελεις βαζεις εγω για να μη βγει πολυ νιανια βαζω 1 κουταλακι τ γλυκου στα 100-150 γρ.απλα το μιξαρεις με το λαδι πρωτα κ μετα τα βαζεις ολα στο μουλτι.αν το θες κ γλυκο λιγο ζαχαρινη σε σκονη κανει θαυματα

Chris92
19-12-11, 15:14
νταξει οσο θελεις βαζεις εγω για να μη βγει πολυ νιανια βαζω 1 κουταλακι τ γλυκου στα 100-150 γρ.απλα το μιξαρεις με το λαδι πρωτα κ μετα τα βαζεις ολα στο μουλτι.αν το θες κ γλυκο λιγο ζαχαρινη σε σκονη κανει θαυματα
ζαχαρινη χρησιμοποιω συνεχεια οπως εχεις ποσταρει και στις συνταγες :green: αμυγδαλοβουτηρο κανω συνηθως αλλα με ψηνει να δοκιμασω και με φουντουκια

tolis93
19-12-11, 15:16
ζαχαρινη χρησιμοποιω συνεχεια οπως εχεις ποσταρει και στις συνταγες :green: αμυγδαλοβουτηρο κανω συνηθως αλλα με ψηνει να δοκιμασω και με φουντουκια
μια συμβουλη για τα αμυγδαλα.βαλτα σε ενα τηγανι χωρις τπτ λαδια κ τετοια ετσι ξερα κ ψηστα για κανα 10λεπτο...αν προλαβεις να τα βαλεις στο μουλτι κ να τα κανεις βουτηρο χωρις να τα φας...τοτε εισαι ηρωας

Chris92
19-12-11, 15:18
στο φουρνο τα βαζω το ιδιο δεν βγαινει?

tolis93
19-12-11, 15:19
στο φουρνο τα βαζω το ιδιο δεν βγαινει?

περιπου ναι.γινονται λιγο πιο καμμενοξεροψημενα σε τηγανι

mixalizyeah
28-05-14, 09:10
450γρ φυστικια χωρις αλατι
25-30γρ μελι
2κουταλιες κανελα
(2scoop protein )
2κουταλιες peanut oil ή coconut oil

διαδικασια
χτυπαμε καλα τα φυστικια στο μπλεντερ
και προσθετουμε το μελι μαζι με το λαδι,κανελα και τα δυο σκουπ προτειν και τα χτυπαμε
(οσο χτυπαμε το μειγμα θα ανεβαινει πανω οποτε με μια σπατουλα να το πατατε προς τα κατω και να το 3αναχτυπατε )

Kalliopaki
28-05-14, 16:00
Θα τις δοκιμάσω όλες το χειμώνα !!! :porc:

mixalizyeah
28-05-14, 16:03
εγω πριν λιγο το εφτια3α αλλα εβαλα γυρο στα 400γρ φυστικια και 50γρ ελαιολαδο ΄:)

Kalliopaki
28-05-14, 18:14
εγω πριν λιγο το εφτια3α αλλα εβαλα γυρο στα 400γρ φυστικια και 50γρ ελαιολαδο ΄:)

του πάει το ελαιόλαδο??

mixalizyeah
28-05-14, 21:45
το κανει πιο βαρυ..:unsure:

Metalhead|T|
28-05-14, 22:41
είχα φτιάξει πριν 3 βδομαδες,με αψητα-αναλατα φυστικια(εκανα βλακεία και τα πηρα ετσι απο τη λαική) στο κελυφος...

και αφου εφαγα τη διαδικασία ολη ,καθαρισμα,ζεματισμα,ξεφλουδισμα,καβουρντισμα κ.ο.κ

εβαλα γαλα,ελαιόλαδο,φυστικια,natreen,και κατι αλλο δε θυμαμαι..

το αποτελεσμα ηταν λιγο βαρυ..αλλα γευστικο...

υπαρχουν πολλες νοστιμες παραλλαγες :welcome:

Kalliopaki
29-05-14, 03:24
Εγώ σκεφτόμουν να το φτιάξω με κασιους! :)

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mixalizyeah
29-05-14, 06:53
metaλhead εφοσων ηταν γευστικο δεν θες τιποτα αλλο + οτι ηξερες τι ειχε μεσα :)
kalliopaki χμμ δεν ξερω πως θα βγει αλλα δοκιμασετο ισως να αξιζει:unsure:

Kalliopaki
29-05-14, 18:01
metaλhead εφοσων ηταν γευστικο δεν θες τιποτα αλλο + οτι ηξερες τι ειχε μεσα :)
kalliopaki χμμ δεν ξερω πως θα βγει αλλα δοκιμασετο ισως να αξιζει:unsure:

Τώρα που θα καβαντζώσω το μούλτι απο το πατρικό Βέφα θα γίνω !! :P

Predator1995
07-06-14, 23:25
φιλε να σε ρωτησω αμα βαλω ενα κιλο αραπικα φυστικια αναλατα ποσο φυστικοβουτηρο θα βγαλω περιπου?? γιατι ετοιμαζω σιγα σιγα προμηθειες για το χωριο και θεω να φτιαξω κανα 2κιλο φυστικοβουτηρο :green: :green: :green:

mixalizyeah
08-06-14, 10:01
ε δεν ξερω αρκετο παντος χαχα θα εχεις αρκετη προμηθεια

Predator1995
08-06-14, 10:42
απλα δεν θα βαλω πρωτεινη εγω μεσα αλλα σκευτομαι τις δοσολογιες λογικα στο 1 κιλο θα περνει 50 γραμμαρια μελι εφοσον στα 450 εβαλες 25

mixalizyeah
08-06-14, 13:18
δεν παιζει πολυ ρολο στο μελι οσο θες βαζεις αμα θες δεν βαζεις και λαδι απλα θελει πολυ χτυπημα στο λεω

Predator1995
08-06-14, 13:59
θα βαλω οσο λες εσυ μελι και ελαιολαδο οσο εβαλες και εσυ ;)

BillGeo
14-07-14, 12:04
...

Ερωτηση, γιατι κανεις δεν το ανεφερε...
Οταν λετε φυστικια μιλατε για αραπικα ή για peantus???

Γιατι εγω εφτιαξα βουτυρο με αραπικα και ηταν αποτυχια, καμια σχεση με το αγοραστο.
Το φυστικοβουτυρο που ξερουμε ειναι απο peanuts (λογικα, που να τα βρουνε τα αραπικα κ τα αιγινης οι Αμερικανοι!)

Πηρα και peanuts, και αφου τα ξεπλυνα λιγο απο το πολυ αλατι που ειχαν (γιατι δεν βρηκα πουθενα αναλατα, μιας κ ερχονται απ΄ εξω ετσι),
τα εβαλα στο δυνατο μπλεντερ, και με τη βοηθεια λιγου φυστικελαιου (απο μεγαλο σουπερμαρκετ) εγινε ΣΟΥΠΕΡ!!!

Αυτα που θελω να δοκιμασω τωρα ειναι φουντουκια (για μερεντα) και φυστικια αιγινης...

:bowdown:

Metalhead|T|
14-07-14, 13:10
το ''αραπικο'' φυστίκι φίλε μου ειναι ακριβώς το ιδιο με τα peanuts....ο καρπός ονομαζεται ΑΡΑΧΙΔΑ

ειναι ενα πολύ ενδιαφέρον φυτό που ο καρπός βγαίνει στο ρίζωμα,κατω απο το χώμα http://cdn.wiki.growtheplanet.com/article/imgs/arachidi_disegno-51bb3bba2fa887.15651069.jpg?v=1.54


η τελική μορφή ειναι ετσι http://www.dkimages.com/discover/Projects/AO400/previews/30036260.JPG

το PEANUT (pea+nut) Ειναι μια συνθετη λέξη που αποτελέιται απο τις λέξεις pea(που ειναι το φασόλι στα αγγλικά,και προφανως αποδόθηκε λόγο του σχηματος του καρπου αυτου,καθως και το nut με το οποίο οι αμερικανοί κλπ κλπ αποδίδουν καθε ειδος τετοιου καρπου )

εγω προσωπικά εχω φτιάξει και με ψημένο αναλατο ''αραπικο'' αλλα και με αγοραστά peanuts αλατισμένα :green:

ελπιζω να βοηθησα

just chris
14-07-14, 14:00
ε ρε καψιματα που θα πεσουν στα multi. παρτε το ετοιμο κ να γραφει στα συστατικα 100% ψημενο φυστικι κ τπτ αλλο κ ειστε μια χαρα.τσαμπα κοπος,εχω φτιαξει κ 'γω κανα δυο φορες.

peri_ole13
29-08-14, 12:26
για δείξτε καμία ετικέτα από καμία καλή εταιρεία :)
σκλαβενίτη ή μαρινόπουλο;

Metalhead|T|
29-08-14, 13:35
αστα αυτα και φτιάξε μονος σου

Nikolas_mk2
29-08-14, 13:53
ετοιματζιδικο ούτε καν....Το πιο εύκολο είναι να φτιάξεις ένα καθαρό

beegee
23-10-15, 21:57
500 γρ jumbo peanuts ψημενα ( ενναλακτικα οτι αλλο φυστικι θελετε αρκει να ειναι ψημενο και αν ειναι αλατισμενο μη βαλετε αλατι )
3 κουταλιες της σουπας μελι
1 κουταλια αλατι
3,5 κουταλιες βιταμ κομπλις

98933

ξεφλουδιζουμε καλα τα φυστικα
98934


τα βαζουμε στο μουλτι μαζι με τα υπολοιπα υλικα χωριζοντας τα σε 3 ισες δοσεις
98935

τα πολτοποιουμε αναλογα με το ποσο τραγανο η λειο θελουμε το μειγμα μας
98936

βαζακι..ψυγειο ... enjoy !!!!:welcome:
98937

Nive
23-10-15, 22:01
Πωωωωωω ζημιααααααααα....
Θεα υποκλινομαι!! :bowdown:

beefmeup
23-10-15, 22:04
check

vaggan
23-10-15, 23:12
φαινεται πολυυυ καλοοοο:toast::toast:

beegee
24-10-15, 18:11
σημερα το πρωι εφαγα με μαυρο ψωμι .. θεριζει ... :thumbup: