PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρεατίνη Και Λευκονυχία



MusclesOfShadow
25-12-11, 00:53
Εδω και λιγο καιρο, ενα μικρο κομματι του νχιου του αντιχειρα μου εχει ασπρισει περιέργως. Υπαρχει περιπτωση η κρεατινη να μου δημιουργησε καποιο προβλημα στα νεφρα? Μερικες φορες η λευκονυχια μπορει να ειναι σημαδι για κατι τετοιο:unsure: Και αν ναι μπορει να ειναι σοβαρο? Εχει περασει σχεδον ενας μηνας χρησης (4 εβδομαδες), και η δοση συνηθως ειναι ενα με μισο κουταλακι του γλυκου, 1 φορα την ημερα. Μια δυο μερες μονο πηρα καπως παραπανω αλλα το νυχι ειχε ηδη αυτο το ασπρο σημαδι. Να αναφερω επισης πως για 3-4 μερες, το πρωι με επιανε συντομη ενοχληση στα πλευρα, αλλα αυτο δεν ξανασυνεβει.... Και τελευταια με επιανε η ταση για τουαλετα(χοντρο που λενε:P) καθε φορα που επαιρνα την κρεατινη και μετα μπορει να συνεχιζοταν αυτο και μες στην μερα, στο ιδιο στυλ.

Επισης δεν εχω κανει υπερφορτωση, και συνολικα δεν εχω ξεπερασει τις 6-7 εβδομαδες (συντηρησης) που προτεινει το κουτι.

Επιπροσθετως, το συμπτωμα αυτο εμφανιστηκε μαζι με κατι αλλα θεματα στς αρθρωσεις (:P) που ειχαν εξαφανιστει με την ληψη μουρουνελαιου το οποιο εχω σταματησει εδω και δυο μηνες. Οποτε μηπως ειναι καποα ελλειψη? Βιταμινης D, ασβεστιου ή ψευδαργυρου?

Εννοειται πως θα σταματησω τωρα αλλα θα ηθελα να γωριζω αν ειχατε παρομοια εμπειρια :/ :/ :/ :/

DimitrisT
25-12-11, 14:17
Δεν ξερω αν εννουμε το ιδιο αλλα οταν ημουν μικρος (10-12) εβγαζα σε ολα τα νυχια των χεριων μου.
Γιατρο που ειχα ρωτησει τοτε μου ειχε πει πως αυτα ειναι σαν τις μελανιες του δερματος οταν χτυπαμε, δηλαδη καπως τραυματιζα το νυχι στη ριζα του.
Απο ενα σημειο και μετα σταματησαν.

(Δεν γυμναζομουν τοτε)

MusclesOfShadow
25-12-11, 14:33
Nαι τα ξερω αυτα, και εγω εω που και που αλλα πολυ μικρα, αυτο στον αντιχειρα ειναι αρκετα μεγαλο και περιεργο, και μερικες φορε μπορει να ειναι σημαδι καποιας βλαβης στα νεφρα (renal failure), καθως επαιρνα κρεατινη αυτον τον καιρο, μαζι με πρωτεινη και δεν ξερω τι παιζει

DimitrisT
25-12-11, 14:38
Καταλαβα, αν και δε νομιζω να φταιει το συμπληρωμα.
Ας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα. Αυτο που ηθελα να πω ειναι μηπως και το χτυπησες καπου και δεν το θυμασαι, μη πανικοβαλεσαι χωρις λογο.

beefmeup
25-12-11, 14:53
εβγαλες διαγνωσεις για βλαβη στα νεφρα κ δεν ξερω γω τι αλλο,λες κ εχεις κανα πτυχιο ιατρικης απο ενα λεκε στο νυχι,που παρουσιαζουν οι περισοτεροι ανθρωποι σε διαφορες περιοδους στην ζωη τους κ σιγουρα χωρις να εχουν βλαβη πουθενα..

μαν,εχεις ανοιξει κ κατι αλλα θεματα με μικροπροβληματακια που σου χουν παρουσιαστει κατα καιρους..
απορω γιατι εχεις κολησει τοσο,κ τα αποδιδεις ολα στο ββ η σε συμπληρωματα.
λες κ αλλοι ανθρωποι σαν εσενα που δεν γυμναζονται δεν τα εχουν,αλλα τα προβληματα αυτα ειναι αποκλειστικο προνομιο αυτων που κανουν ββ..

χαλαρωσε λιγο,κ δες αλλιως την ζωη σου..εισαι μικρος για να κολλας σε τετοιο σημειο με καποια πραγματα,κ σιγουρα δεν ειναι τοσο υγειες...
υπαρχουν κ αλλα πραγματα στην ζωη..

ginus
25-12-11, 14:57
απο την στιγμη που αποτι φαινετε εχεις ενοχες για τα συμπληρωματα που παιρνεις και καθε τι διαφορετικο το ριχνεις στην υπαιτιοτητα αυτων γτ δεν τα κοβεις να μην εχεις αυτες τις ανυσηχιες...απο την στραβη παρανυχιδα και τον στραβο αγελαδολεκε φτασαμε στις νεφρικες ανεπαρκειες...nice