PDA

Επιστροφή στο Forum : Female Gym Tips



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39

gym
20-05-12, 22:33
κοιτα 25 θερμιδες η μια ειναι εμενα προσωπικα μαρεσουν κ υπαρχουν κ αρωματικες με κανελα κλπ που καθε αλλο παρα φελιζολ ειναι
επιπροσθετως, ακομη κ το εμφιαλωμενο νερο επεξεργασμενο ειναι.:P

εμενα με βολευουν αμα λειπω εξω
τωρα γουστα ειναι αυτα

εεεεε κ ο αερας που αναπνεουμε μολυσμενος ειναι...ας μην αναπνεουμε τοτε...χεχε,,

απλα καντε επιλογες με τα λιγοτερο επεξεργασμενα...;)

gym
20-05-12, 22:34
και εγω προσπαθουσα να βρω κατι να παιρνω μαζι μου..κατι σε low carb..δν βρηκα...:P
και κατεληξα σε σκουπ και φρούτο ή αλλη επιλογη σαντουιτσακι με μαυρο ψωμι κοτοπουλο ντοματα μουσταρδα ή κοτατζ γαλοπουλα... ε αλλαντικο τι να κανουμε..για μια στ τοσο καλο ειναι...
μετα παμε σε ασπραδακια που ειναι λιγο πιο δυσκολα (πω σαν πωλητρια ρουχων μιλαω)
εχεις τα αβγα μαζι τα καθαριζεις πετας τον κροκο τρως το ασπρδαι..:P

καλα βρε...το να παρεις τα ασπρασια ηδη καθαρισμενα σε ενα ταπερακι δεν το σκεφτηκες?
πολυ πιο ευκολο κ δεν πρηζεις τους διπλανους με την μποχα του κροκου...;)

gym
20-05-12, 22:35
και η μουσταρδα κ η γαλοπουλα ειναι επεξεργασμενα :rolf::rolf::rolf:

υπαρχει κ μια τωρα βιολογικη πρεπει να ειναι που ειναι χωρις ζαχαρη κ προσθετα...πολυ καλη

επισης αν θελετε μουσταρδα σιγουρη κ καθαρη παρτε σκονη...

αν θελετε να την βαλετε σε τοστ απλα διαλυστε την με νερο κ απλωστε

Miss Fit
20-05-12, 22:53
πιστη στα παντα θα ελεγα εγω κ μπραβο σου σε χαιρομαι.....:bowdown::bowdown:

το ποδηλατο σου το εβγαλες τελικα;;;;;

Ειπαμε ....ταγμένη....:turtle::turtle::turtle:

Οχι, εχω ενα αλλα θελει σερβις, ολο λεω να το παω και ολο το αφηνω:(

Stella
21-05-12, 06:45
καλα βρε...το να παρεις τα ασπρασια ηδη καθαρισμενα σε ενα ταπερακι δεν το σκεφτηκες?
πολυ πιο ευκολο κ δεν πρηζεις τους διπλανους με την μποχα του κροκου...;)

Xαχαχαχα...εγώ τα παίρνω ολοκληρα τα αυγά και τα καθαρίζω εκει στο γραφείο (δεν το σκεφτηκα τα ταπεράκι και για τα ασπράδια...)
...ευτυχώς που είμαι το "αφεντικο" και με παίρνει να λέω σ΄οποιον δεν αρέσει η μυρωδια να ερθει αργότερα...:rolf::rolf::green:

PEGY
21-05-12, 09:35
Καλημέρα κορίτσια!
Καινούρια βδομάδα καινούρια αρχή γιατι μέσα στο σκ έπεσε πολύ Κινα.....:unsure:
Έχω βάλει ένα πλάνο τώρα για μια εβδομάδα να τρώω πολυ καθαρα Όταν λέω καθαρα
θα βγάλω τελείως τη ζάχαρη (οποτε κομμένο κ το μελι) κ γενικώς οτιδηποτε επεξεργασμένο.

Έχω την ίδια άποψη με την Ελένη κ έχω από καιρό και σταδιακά κόψει οτιδήποτε του σουπερ μαρκετ (μπισκότα δημητριακών κ άλλα τέτοια δήθεν), επιπλέον δεν τρώω γιαούρτια κ έχω κολλήσει στα ενδιάμεσα..., τί να φάω;;;

Οποτε πέρα απο ασπράδι κ κανα ξηρο καρπο δεν σκέφτομαι άλλες επιλογές.... πείτε καμια ιδέα....

koukoutsaki
21-05-12, 09:41
Καλημέρα κορίτσια!
Καινούρια βδομάδα καινούρια αρχή γιατι μέσα στο σκ έπεσε πολύ Κινα.....:unsure:
Έχω βάλει ένα πλάνο τώρα για μια εβδομάδα να τρώω πολυ καθαρα Όταν λέω καθαρα
θα βγάλω τελείως τη ζάχαρη (οποτε κομμένο κ το μελι) κ γενικώς οτιδηποτε επεξεργασμένο.

Έχω την ίδια άποψη με την Ελένη κ έχω από καιρό και σταδιακά κόψει οτιδήποτε του σουπερ μαρκετ (μπισκότα δημητριακών κ άλλα τέτοια δήθεν), επιπλέον δεν τρώω γιαούρτια κ έχω κολλήσει στα ενδιάμεσα..., τί να φάω;;;

Οποτε πέρα απο ασπράδι κ κανα ξηρο καρπο δεν σκέφτομαι άλλες επιλογές.... πείτε καμια ιδέα....

Καλημερα Pegy!!!:welcome:
καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια
Το μελακι αμα ειναι απο δικο σου παραγωγο και ξερεις, γιατι να το κοψεις?απλα δινει ενεργεια κ ειναι καλη τροφη για το πρωι.
γνωμη μου παντα ,γιατι δεν υποστηριζω ακροτητες οι οποιες θα με οδηγησουν σε ξεσπασματα στερησης. :green:;)
για παραδειγμα εμενα το μελι το φτιαχνει μονος του ,συγγενικο μου προσωπο στην επαρχια, και δε σκοπευω να παψω να το καταναλωνω. οπως εχω ξαναπει παραπανω ,στο φιναλε φιναλε ακομα και το εμφιαλωμενο νερο που πινουμε επεξεργασμενο ειναι !:rolf:

Stella
21-05-12, 11:03
Καλημέρα κορίτσια!
Καινούρια βδομάδα καινούρια αρχή γιατι μέσα στο σκ έπεσε πολύ Κινα.....:unsure:
Έχω βάλει ένα πλάνο τώρα για μια εβδομάδα να τρώω πολυ καθαρα Όταν λέω καθαρα
θα βγάλω τελείως τη ζάχαρη (οποτε κομμένο κ το μελι) κ γενικώς οτιδηποτε επεξεργασμένο.

Έχω την ίδια άποψη με την Ελένη κ έχω από καιρό και σταδιακά κόψει οτιδήποτε του σουπερ μαρκετ (μπισκότα δημητριακών κ άλλα τέτοια δήθεν), επιπλέον δεν τρώω γιαούρτια κ έχω κολλήσει στα ενδιάμεσα..., τί να φάω;;;

Οποτε πέρα απο ασπράδι κ κανα ξηρο καρπο δεν σκέφτομαι άλλες επιλογές.... πείτε καμια ιδέα....

φρούτα, τυρί με φρυγανιά/ψωμί, μιλκ σλεικ με γαλα/γιαούρτι/φρούτα, τοστ με αυγό/κοτόπουλο + τυρί, πιτάκι με ασπράδια/βρώμη και άλλα καλούδια μέσα....

amst
21-05-12, 11:15
gym και όλες/όλοι όσοι γιορτάζουμε, χρόνια μας πολλά!!!!!:green::green::green:

έκανα ήδη την προπόνησή μου και πάω να την πέσω στα γλυκά----πλάκα κάνω!!

PEGY
21-05-12, 11:20
Χρόνια πολλά Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη:turtle:

Να είσαι πάντα γερή, γεμάτο ενέργεια, δύναμη, ζωτικότητα!
Κάθε μέρα σου να είναι είναι ένα βήμα προς το καλύτερο :love:

(εντάξει το παραδέχομαι, το ξέχασα κ μετα είδα το ποστ της αμστ...)

marvin
21-05-12, 11:23
Χρόνια πολλά Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη:turtle:

Να είσαι πάντα γερή, γεμάτο ενέργεια, δύναμη, ζωτικότητα!
Κάθε μέρα σου να είναι είναι ένα βήμα προς το καλύτερο :love:

(εντάξει το παραδέχομαι, το ξέχασα κ μετα είδα το ποστ της αμστ...)

..η οποια ειναι και αυτη Ελενη...οπως η Ελινα......ελα πειτε την αληθεια εισαστε πολλες και μας εχετε περικυκλωσει.....:P

Χρονια πολλα σε ολες!!!!!:welcome:

amst
21-05-12, 11:24
Χρόνια πολλά Ελένηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη:turtle:

Να είσαι πάντα γερή, γεμάτο ενέργεια, δύναμη, ζωτικότητα!
Κάθε μέρα σου να είναι είναι ένα βήμα προς το καλύτερο :love:

(εντάξει το παραδέχομαι, το ξέχασα κ μετα είδα το ποστ της αμστ...)

pegy, μαζέψου!! τη μια κουταμάρα μετά την άλλη κάνεις!!
δε γιορτάζει μόνο η gym εδώ μέσα!!! :spank::spank::spank:
Εμείς τίποτα δηλαδή?! :cry::cry:

χαχα
φιλιά!!

PEGY
21-05-12, 11:25
Καλημερα Pegy!!!:welcome:
καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια
Το μελακι αμα ειναι απο δικο σου παραγωγο και ξερεις, γιατι να το κοψεις?απλα δινει ενεργεια κ ειναι καλη τροφη για το πρωι.
γνωμη μου παντα ,γιατι δεν υποστηριζω ακροτητες οι οποιες θα με οδηγησουν σε ξεσπασματα στερησης. :green:;)
για παραδειγμα εμενα το μελι το φτιαχνει μονος του ,συγγενικο μου προσωπο στην επαρχια, και δε σκοπευω να παψω να το καταναλωνω. οπως εχω ξαναπει παραπανω ,στο φιναλε φιναλε ακομα και το εμφιαλωμενο νερο που πινουμε επεξεργασμενο ειναι !:rolf:


φρούτα, τυρί με φρυγανιά/ψωμί, μιλκ σλεικ με γαλα/γιαούρτι/φρούτα, τοστ με αυγό/κοτόπουλο + τυρί, πιτάκι με ασπράδια/βρώμη και άλλα καλούδια μέσα....

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!
Η διατροφή που θέλω να κάνω είναι λίγο πιο περίπλοκη γι αυτό κ έχω ξεμείνει απο ιδέες. Στα ενδιάμεσα θέλω μερικά να είναι καθαρά από πρωτείνη κ επίσης να μειώσω το ψωμι (αλλάζω λίγο τη διατροφή μου γι αυτό...) Γάλα γιαούρτι είναι εκτός γενικά από τη διατροφή μου...

Κουκουτσάκι, το μέλι είναι τέλειο όντως κ έχω κ εγώ την τύχη να έχω δικό μου. Γι αυτήν την εβδομάδα όμως θέλω να απέχω λίγο, να καθαρίσω κ μετά θα το ξαναβάλω στη διατροφή μου.

Liontarina
21-05-12, 11:45
ελα κουκλα μου...
μια χαρα σωματοτυπο εχεις...

αν θεσεις σωστα βασεις απο τωρα θα δεις ποσο ομορφα θα δουλευτει κ θα διαμορφωθει το σωμα σου...

δωσε βαση στην προπονηση κ στην διατροφη ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΟΟΤΗΤΕΣ γιατι δεν θες να καταληξεις με υπερφαγιες κ υστεριες...

μαθε να κανεις σωστα προπονηση κ οι αλλαγες θα ειναι μεγαλες...;)

λιγο να μειωθει το λιπος σε συνδυασμο με βαρη κ θα παθεις πλακα


αχ, gymούλα μου με κάνεις πολύ χαρούμενη... :green:
να δούμε λίγο όμως αυτό το πρόγραμμα http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3970-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7
γιατί πολλές απο αυτές τις ασκήσεις δεν τις ξέρω...

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ 4 ΗΜΕΡΩΝ


1Η ΜΕΡΑ
ΠΛΑΤΗ – ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ – ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ

1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ..................2 Χ 15 + 4Χ 10 –12
2. ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ....................4 Χ 10 – 12
3. ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ.....................3 Χ 10 – 12 είναι 'οπως οι εμπροσθολαίμιες αλλά με μικρότερο ανοιγμα στα χέρια?
4. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ Η ΜΠΑΡΑ....4 Χ 10 – 12 δεν νομίζω ότι έχει κάτι τέτοιο στο γυμναστήριό μου... μπορώ να κάνω κάτι άλλο εναλλακτικά?
5. ΡΑΧΙΑΙΟΙ.........................4 Χ 15 – 20

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ..............2 Χ 12 + 4 Χ 8 – 10 :???:

ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ

1. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΚΥΦΤΟΣ........2 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 :???:

2Η ΜΕΡΑ
ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

1. ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ.............................2 Χ 15 + 4 Χ 8 – 12 :???:
2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ..............................4 Χ 8 – 12 :???:
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ.............................4 Χ 8 – 12 :???:
4. ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΖΥΓΟ η ΚΡΟΣ ΟΒΕΡ η ΠΕΚ ΝΤΕΚ....3 Χ 10 – 12 :???:

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ..................2 Χ 15 + 1 Χ 12 + 2 Χ 8 – 10
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ...................3 Χ 8 – 10 :???:
3. ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ..................3 + 3 Χ 8 – 10 :???:

3Η ΜΕΡΑ
ΩΜΟΙ – ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ................................2 Χ 15 +1 Χ 12 + 2 Χ 8 – 10 :???:
2. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΠΛΑΓΙΑ....................4 Χ 10 – 12
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ...3 Χ 10 – 12 :???:

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ....................2 Χ 15 + 1 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 :???:
2. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ.........................3 Χ 8 – 12 :???:
3. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΑ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ (τροχαλία)...3 Χ 8 - 12 :???:

4Η ΜΕΡΑ
ΠΟΔΙΑ - ΓΑΜΠΕΣ
1. ΛΕΓΚ ΓΚΕΡΛ (κάμψεις μηριαίων )............2 Χ 15 4 Χ 10 – 12
2. ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΙΣΟΝ (κάμψεις τετρακεφάλων ).....2 χ 15 + 4 χ 10 – 12
3. ΣΚΟΥΩΤ Η ΧΑΚ ΣΚΟΥΩΤ.......................2 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 πόσο χαμηλά να κατεβαίνω?
4. ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ.................................4 Χ 10 – 12 :???:
5. ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ.................................4 Χ 10 - 12 στο μηχάνημα εννοεί ,ετσι?
\
ΓΑΜΠΕΣ
1. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΚΑΘΙΣΤΗ.....................4 Χ 12 – 15 δεν ξέρω αν έχει στο γυμναστήριο... τι να κάνω στη θέση αυτής της άσκησης?
2. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΟΡΘΙΑ.......................4 Χ 12 – 15

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Μπορούν να γίνουν και παραλαγές σ’ αυτό το πρόγραμμα.
Για κάψιμο λίπους : αεροβια μετα την προπόνηση η ξεχωριστές μερες αν υπαρχει δυνατότητα , στις μέρες των ποδιών καλό ζεσταμα με ποδήλατο και διατάσεις στην αρχή και το τέλος
Κοιλιακοί και Ραχιαίοι 2 η 3 φορές την εβδομάδα . Η ξεκούραση ανάμεσα στα σετ
Θα είναι 1,5 εως 2 λεπτά ανάλογα αν κάνουμε βαρια και βασικες η απομονωτικές ασκήσεις
το πρόγραμμα μπορεί να γίνετε 2 μέρες προπόνηση μια ξεκούραση .

Liontarina
21-05-12, 11:51
χρόνια πολλά στις εορτάζουσες... καλή εβδομάδα.... :green:

eli_din3
21-05-12, 12:04
Nίκη μου δεν γιορταζω Ευαγγελία είμαι :green: Ευχαριστω που με σκεφτηκες παντως :):):):):)

Χρονια πολλααα αμστουλα και γυμουλαααααααααααααα!!!Να χαιρεστε το ονομα σαςς!!! :turtle::turtle:

(πιασμενο ποπουδακι σημερα και πολυυυ διαθεση :P)

koukoutsaki
21-05-12, 12:12
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!
Η διατροφή που θέλω να κάνω είναι λίγο πιο περίπλοκη γι αυτό κ έχω ξεμείνει απο ιδέες. Στα ενδιάμεσα θέλω μερικά να είναι καθαρά από πρωτείνη κ επίσης να μειώσω το ψωμι (αλλάζω λίγο τη διατροφή μου γι αυτό...) Γάλα γιαούρτι είναι εκτός γενικά από τη διατροφή μου...

Κουκουτσάκι, το μέλι είναι τέλειο όντως κ έχω κ εγώ την τύχη να έχω δικό μου. Γι αυτήν την εβδομάδα όμως θέλω να απέχω λίγο, να καθαρίσω κ μετά θα το ξαναβάλω στη διατροφή μου.

:welcome:
επειδη διαβασα οτι καταπιανεσαι με προπονησεις μαραθωνιου...κι εχω στενο φιλο που ασχολειται εντατικα με το θεμα ..
θα σε βοηθησει παρα πολυ και φανταζομαι το ξερεις
για το ψωμι ναι παω πασο,δε χορταινει κιολας πολυ το ατιμο
το μελακι ομως...:green::green::green:

koukoutsaki
21-05-12, 13:02
Χρονια Πολλα και απο εδω σε gym & amst!!!:toast:
Kαι πανω απο ολα υγεια!!!!!:turtle::turtle::turtle:

PEGY
21-05-12, 13:33
:welcome:
επειδη διαβασα οτι καταπιανεσαι με προπονησεις μαραθωνιου...κι εχω στενο φιλο που ασχολειται εντατικα με το θεμα ..
θα σε βοηθησει παρα πολυ και φανταζομαι το ξερεις
για το ψωμι ναι παω πασο,δε χορταινει κιολας πολυ το ατιμο
το μελακι ομως...:green::green::green:

Έτσι θα συνεχίσω όντως, θα δίνω βάση περισσότερο στον (λατρεμένο σε μένα) υδατάνθρακα, αλλά γι αυτή την εβδομάδα θέλω να κόψω, σαν να ξεκινάω απο την αρχή, όταν αλλάζω αυτό με βοηθάει πολύ;)

Miss Fit
21-05-12, 14:14
Γεια σας κοριτσάρες:welcome:

Χρονια πολλά σε λατρεμενες Ελενη & Αμστ!!!!!!!

Να ειστε παντα γερές - χαρουμενες - όμορφες....!!!Να αγαπάτε και να σας αγαπάνε!!!!!

voulaki
21-05-12, 14:32
χρονια πολλα ελενακι μας , να εισαι γερη και δυνατη, να σ'εχουμε κοντα μας, αμστακι τις ευχες μου και σε σενα, φιλακια πολλα!!!

eri_87
21-05-12, 14:45
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
στην Ελένη κ την Αμστ!!! Πάνω απόλα υγεία και όλα τα άλλα θα έρθουν όπως τα θέλετε!!!! :)

Διακογιαννης Γιαννης
21-05-12, 14:46
Χρονια πολλα και ευτυχισμενα.

vickypek
21-05-12, 15:34
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΕΡΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ!!!:):)

Nastya
21-05-12, 16:05
χρονια πολλα κοριτσια.τυχη και υγεια:toast:

magdaline
21-05-12, 16:13
χρονια πολλά με υγεία!! :)

Stella
21-05-12, 16:34
Χρόνια πολλά σε όλες τις κούκλες που γιορτάζουν!
Ευχομαι υγεία και επίτευξη όλων των προσωπικών στόχων!!!

TRIANTAFYLLOU
21-05-12, 17:44
χρόνια πολλα κι απο δώ στις ωραίες Ελένες και Κωσταντίνες που γιορτάζουν ,την αρχηγό του τόπικ την Ελένη μας και την Αμστ, πάντα χαρούμενες κι ευτυχισμένες για να δίνουν χαρά και στούς γύρω τους :toast::toast:

gym
21-05-12, 19:58
Χρονια πολλα σε οσα κοριτσια γιορταζουν αλλα και στα αγαπημενα σας προσωπα που γιορταζουν!

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!Να στε ολοι καλα!

Αμστ μου ο,τι καλυτερο ευχομαι κ υγεια πανω απο ολα αγαπη μου!Αν ξεχναω καποια,ντροπη μου και χρονια της πολλα!:P:P:P

gym
21-05-12, 21:25
Καλημέρα κορίτσια!
Καινούρια βδομάδα καινούρια αρχή γιατι μέσα στο σκ έπεσε πολύ Κινα.....:unsure:
Έχω βάλει ένα πλάνο τώρα για μια εβδομάδα να τρώω πολυ καθαρα Όταν λέω καθαρα
θα βγάλω τελείως τη ζάχαρη (οποτε κομμένο κ το μελι) κ γενικώς οτιδηποτε επεξεργασμένο.

Έχω την ίδια άποψη με την Ελένη κ έχω από καιρό και σταδιακά κόψει οτιδήποτε του σουπερ μαρκετ (μπισκότα δημητριακών κ άλλα τέτοια δήθεν), επιπλέον δεν τρώω γιαούρτια κ έχω κολλήσει στα ενδιάμεσα..., τί να φάω;;;

Οποτε πέρα απο ασπράδι κ κανα ξηρο καρπο δεν σκέφτομαι άλλες επιλογές.... πείτε καμια ιδέα....

πεγκυ μου θα μπορουσες να εχεις λαχανικα οπως καροτακια αγγουρακια σελερι...
απο πρωτεινουχα σνακ θα μπορουσες να φτιαξεις καμια μπαρα πρωτεινης αλλα νομιζω δεν παιρνεις πρωτεινη ετσι?

παντως με τα λαχανικα μπορεις να παιξεις ανετα...
επειτα θα ηταν δυσκολο να εχεις μαζι σου κοτοπουλο σε κυβακια?;)

gym
21-05-12, 21:26
pegy, μαζέψου!! τη μια κουταμάρα μετά την άλλη κάνεις!!
δε γιορτάζει μόνο η gym εδώ μέσα!!! :spank::spank::spank:
Εμείς τίποτα δηλαδή?! :cry::cry:

χαχα
φιλιά!!

ζηλιαραααααααααααα :P:P:P:P

gym
21-05-12, 21:26
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!
Η διατροφή που θέλω να κάνω είναι λίγο πιο περίπλοκη γι αυτό κ έχω ξεμείνει απο ιδέες. Στα ενδιάμεσα θέλω μερικά να είναι καθαρά από πρωτείνη κ επίσης να μειώσω το ψωμι (αλλάζω λίγο τη διατροφή μου γι αυτό...) Γάλα γιαούρτι είναι εκτός γενικά από τη διατροφή μου...

Κουκουτσάκι, το μέλι είναι τέλειο όντως κ έχω κ εγώ την τύχη να έχω δικό μου. Γι αυτήν την εβδομάδα όμως θέλω να απέχω λίγο, να καθαρίσω κ μετά θα το ξαναβάλω στη διατροφή μου.

γραψε ενα πλανο του τι τρως λιγο

gym
21-05-12, 21:33
αχ, gymούλα μου με κάνεις πολύ χαρούμενη... :green:
να δούμε λίγο όμως αυτό το πρόγραμμα http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3970-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7
γιατί πολλές απο αυτές τις ασκήσεις δεν τις ξέρω...

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ 4 ΗΜΕΡΩΝ


1Η ΜΕΡΑ
ΠΛΑΤΗ – ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ – ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ

1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ..................2 Χ 15 + 4Χ 10 –12
2. ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ....................4 Χ 10 – 12
3. ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ.....................3 Χ 10 – 12 είναι 'οπως οι εμπροσθολαίμιες αλλά με μικρότερο ανοιγμα στα χέρια? με τις παλαμες να κοιτανε εσενα κ στο ανοιγμα των ωμων
4. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ Η ΜΠΑΡΑ....4 Χ 10 – 12 δεν νομίζω ότι έχει κάτι τέτοιο στο γυμναστήριό μου... μπορώ να κάνω κάτι άλλο εναλλακτικά? κοιταξε λιγο στο τοπικ του προγραμματος...ο ηλιας εχει δωσει εναλλακτικες...περα απο αυτο ναι μπορεις να κανεις κωπηλατικη ελευθερα
5. ΡΑΧΙΑΙΟΙ.........................4 Χ 15 – 20

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ..............2 Χ 12 + 4 Χ 8 – 10 :???: ορθια κωπηλατικη με μπαρα

ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ

1. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΚΥΦΤΟΣ........2 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 :???: εκτασεις με αλτηρες απο σκυφτη θεση

2Η ΜΕΡΑ
ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

1. ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ.............................2 Χ 15 + 4 Χ 8 – 12 :???: πιεσεις μπαρας σε παγκο οριζοντιο
2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ..............................4 Χ 8 – 12 :???: το ιδιο σε επικληνη
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ.............................4 Χ 8 – 12 :???: εκτασεις αλτηρων σε παγκο
4. ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΖΥΓΟ η ΚΡΟΣ ΟΒΕΡ η ΠΕΚ ΝΤΕΚ....3 Χ 10 – 12 :???: τι δεν καταλαβες?

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ..................2 Χ 15 + 1 Χ 12 + 2 Χ 8 – 10
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ...................3 Χ 8 – 10 :???: καμψεις για δικεφαλο με μπαρα
3. ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ..................3 + 3 Χ 8 – 10 :???: καμψεις με αλτηρες αυτοσυγκεντωσης

3Η ΜΕΡΑ
ΩΜΟΙ – ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ................................2 Χ 15 +1 Χ 12 + 2 Χ 8 – 10 :???: πιεσεις με απλτηρες για ωμους
2. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΠΛΑΓΙΑ....................4 Χ 10 – 12
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ...3 Χ 10 – 12 :???: προτασεις

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ....................2 Χ 15 + 1 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 :???: εκτασεις για τρικεφαλο με πολλους τροπους στην τροχαλια
2. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ.........................3 Χ 8 – 12 :???: γαλλικες πιεσεις με μπαρα
3. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΑ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ (τροχαλία)...3 Χ 8 - 12 :???: εκταση αλτηρα πανω απο κεφαλι για τρικεφαλο η αλλιως με μπαρα στην τροχαλια εχοντας τις παλαμαες να κοιτανε ψηλα

4Η ΜΕΡΑ
ΠΟΔΙΑ - ΓΑΜΠΕΣ
1. ΛΕΓΚ ΓΚΕΡΛ (κάμψεις μηριαίων )............2 Χ 15 4 Χ 10 – 12
2. ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΙΣΟΝ (κάμψεις τετρακεφάλων ).....2 χ 15 + 4 χ 10 – 12
3. ΣΚΟΥΩΤ Η ΧΑΚ ΣΚΟΥΩΤ.......................2 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10 πόσο χαμηλά να κατεβαίνω?οσο πιο χαμηλα μπορεις
4. ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ.................................4 Χ 10 – 12 :???: πρεσσα ποδιων
5. ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ.................................4 Χ 10 - 12 στο μηχάνημα εννοεί ,ετσι? ναι κ οχι...οτι θες βασικα
\
ΓΑΜΠΕΣ
1. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΚΑΘΙΣΤΗ.....................4 Χ 12 – 15 δεν ξέρω αν έχει στο γυμναστήριο... τι να κάνω στη θέση αυτής της άσκησης? με ελευθερα βαρη αλλιως
2. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΟΡΘΙΑ.......................4 Χ 12 – 15

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Μπορούν να γίνουν και παραλαγές σ’ αυτό το πρόγραμμα.
Για κάψιμο λίπους : αεροβια μετα την προπόνηση η ξεχωριστές μερες αν υπαρχει δυνατότητα , στις μέρες των ποδιών καλό ζεσταμα με ποδήλατο και διατάσεις στην αρχή και το τέλος
Κοιλιακοί και Ραχιαίοι 2 η 3 φορές την εβδομάδα . Η ξεκούραση ανάμεσα στα σετ
Θα είναι 1,5 εως 2 λεπτά ανάλογα αν κάνουμε βαρια και βασικες η απομονωτικές ασκήσεις
το πρόγραμμα μπορεί να γίνετε 2 μέρες προπόνηση μια ξεκούραση .


εαν ριξεις μια ματια στο τοπικ ολα αυτα που ρωτας εχουν χιλιοαπαντηθει και με λεπτομερειες
ο ηλιας δινει η καλυτερα,αναλυει λεπτομερως τις παραλλαγες...

διαβασε το τοπικ...θα σου λυθουν πολλες αποριες;)

Gianna
21-05-12, 22:00
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !!!! Μέσα απ’ την καρδιά μου σε έναν Άνθρωπο που του αξίξει ό,τι καλύτερο , διότι:

α] Νοιάζεται για τους άλλους και όχι μόνο για την πάρτη του
β] Έχει πείσμα, υπομονή, επιμονή και ξέρει τι θέλει
γ] Έχει και χιούμορ.....

Gymako, να είσαι πάντα καλά, γεμάτη όρεξη για δημιουργία και ζωή και να μεταδίδεις και σε όλους εμάς τη θετική σου ενέργεια!!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για ό,τι έχεις κάνει !!! Η ευχή «Μείνε όπως είσαι» μου έσπαγε τα νεύρα σε κάτι χαζά λυκειακά άλμπουμς, αλλά τελικά έχει νόημα...

Viel Spaß heute!:toast:

P.S: Χρόνια Πολλά και στο Αμστελάκι μας και στους λοιπούς/λοιπές εορτάζοντες του φόρουμ , απλά η περίπτωση της ανωτέρω δεσποινίδος έχρηζε ιδιαίτερης μνείας, συγχωρέστε με!::green:

katerina.
21-05-12, 22:21
Μπαινω στα γρηγορα ....για να ευχηθω στο γυμακι μου!!!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ..λατρεμενο μου ....να εισαι παντα γερη και δυνατη ....και ολα οσα επιθυμεις να τα αποκτησεις ...
:welcome:....;)


;);)χρονια πολλα αμστακι μου ...τις θερμοτερες ευχες μου ....και πανω απο ολα υγεια




ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥς ΚΑΙ ΟΣΕς ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ...;););)


ΥΓ σημερα γιορτάζεται εσεις ...αυριο εχω γενεθλια εγω .:green:...αλλαζω δεκαετια ...ξεκιναει ενας νεος κυκλος ζωης ..

καλη μου τυχη και καλα κουραγια!!!:welcome:

Gianna
21-05-12, 22:33
21/5/2012
Α . ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

Στήθος

1.Πιέσεις πάγκου οριζόντιος 1* 14 20κ (μόνο η μπάρα) - 3*8 (20+10κ. - + 12,5κ. - + 15κ.)

2. Πιέσεις επικλινής στο smith (3*8: 20κ. )

3. Τροχαλία cross- over (3*8 - 14k.)

4. Πους – απς αντρικά (4*15)

5. Ανοίγματα στο μηχάνημα (3*8 drop : 10κ. – 7κ. – 5κ. )

6. Pull - over (3*8 – 10κ.)

Το βάζω για να δείτε λίγο τις αλλαγές. Δηλαδή έβγαλα: Πιέσεις στο μηχάνημα και Πεκ – Ντεκ και έβαλα τα Νο 3, 4 και 6

Δικέφαλοι (3*8)

1. Κάμψεις μπάρας (16κ.)

2. Larry Scott (2*8 χωρίς κιλα – είχα μια ενόχληση και έκανα αντί για 3ο σετ εκεί , έκανα 1 σετ κάμψεις με αλτήρες 5κ. αυτό που λενε 3-
7-21 (7 μέχρι τη μέση – 7 από τη μέση και πάνω και 7 ολόκηρες )

3. Σφυριά (7κ.)

4. Κάμψεις τροχαλίας (drop: 18k. – 14k. – 11k.)

ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

1. Στο στρώμα άρσεις ποδιών τεντωμένα 3*10
2. Sit – ups μια δεξιά – μια αριστερά σε επικλινή (όχι τέρμα) πάγκο 3*20
3. Σε πάγκο κοιλιακών οριζόντιο άρσεις ποδιών – λεκάνης 4*10

Ραχιαίοι
3 σετ άρσεις αντίθετο πόδι – χέρι (όχι ξαπλωμένη, αλλά στα τέσσερα –καλά σκίζει η περιγραφή ...) Επειδή από ισορροπία δεν τα πάω και τέλεια (καλά, την πρώτη φορά που την έκανα στο πέρσοναλ είχα γίνει ρόμπα, όλο έπεφτα...) βάζω που και που τέτοιες ασκησούλες. Σήμερα μια χαρά την έκανα.

5’διάδρομος πριν - 20’ λεπτά διάδρομος μετά τα βάρη μέτρια ένταση

vickypek
21-05-12, 23:10
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !!!! Μέσα απ’ την καρδιά μου σε έναν Άνθρωπο που του αξίξει ό,τι καλύτερο , διότι:

α] Νοιάζεται για τους άλλους και όχι μόνο για την πάρτη του
β] Έχει πείσμα, υπομονή, επιμονή και ξέρει τι θέλει
γ] Έχει και χιούμορ.....

Gymako, να είσαι πάντα καλά, γεμάτη όρεξη για δημιουργία και ζωή και να μεταδίδεις και σε όλους εμάς τη θετική σου ενέργεια!!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για ό,τι έχεις κάνει !!! Η ευχή «Μείνε όπως είσαι» μου έσπαγε τα νεύρα σε κάτι χαζά λυκειακά άλμπουμς, αλλά τελικά έχει νόημα...

Viel Spaß heute!:toast:

P.S: Χρόνια Πολλά και στο Αμστελάκι μας και στους λοιπούς/λοιπές εορτάζοντες του φόρουμ , απλά η περίπτωση της ανωτέρω δεσποινίδος έχρηζε ιδιαίτερης μνείας, συγχωρέστε με!::green:

'σσσσσσσ' ωραιααααααα σε λεωωω!!:) :)

anastacia
21-05-12, 23:11
κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα γυμ

ελπιζω να με θελετε στη παρεα σας. ειμαι 34 χρονων, 1.65 υψος, κιλα δε ξερω ακριβως την τελευταια φορα που ζυγιστηκα με ρουχα ημουνα 63,5, και μαμα ενος μπομπιρα 2,5μηνων τον οποιο θηλαζω απκλειστικα. πριν την εγκυμοσυνη ημουνα γυρω στα 57/58 κιλα.
τωρα σχετικα με τη γυμναστικη θα ελεγα πως παντα ειχα καλη σχεση, εχω κανει πολυ μπαλετο, dance stretching, και λιγο γιογκα και πιλατες. οταν αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με τα βαρη εμεινα εγκυος:) και τα σταματησα.
σιγα σιγα πρεπει να επανελθω με διατροφη και γυμναστικη διοτι ο γιατρος μου ειπε πως η κοιλιτσα που μου εχει απομεινει ειναι λιπος και οχι τα οργανα που πιστευα πως δεν εχουν επανελθει ακομα στη θεση τους:shock:.

αρχικα σκεφτομαι να κανω διατροφη γυρω στις 1800 θερμιδες για να διατηρησω τη γαλουχια και εχω ξεκινησει διαδρομο, διατασεις και ασκησεις με το βαρος του σωματος και δικιλα βαρακια γιατι δε τραβαει ακομα παραπανω βαρος. (οχι οτι ποτε σηκωνα κιλα λεμε τωρα,,,,,,).
καποιες φορες τα καταφερνω αλλες με γονατιζει η κουραση και το ξενυχτι γιατι ο μικρος θελει βυζακι καθε τρεις ωρες και αγκαλιτσες καθε λεπτο!!!!!!!!
ενα πλανο που κανω ειναι το εξης,
πρωι, βρωμη με 4 ασπραδια και ενα κροκο
δεκ, ενα τοστ
μεσημερι, κλασικα σαλατα με κρεας ψητο και ρυζι η πατατα, δυο κουταλιες ελαιολαδο και ισως κανενα παξιμαδακι
απογευματινο, ενα πορτοκαλι, η καποιο αλλο φρουτο και λιγα αμυγδαλα αν υπαρχουν, ενα καφε κρυο με δυο κουταλακια ζαχαρη και γαλα
βραδυ , το ιδιο με το μεσημερι.

α ξεχασα να σας πω πως απο 1/6 θα παρακολουθω δυο φορες την εβδομαδα μαθηματα γιογκα απο 1,5 ωρα με κοπελα που εχει ενημερωθει για τη κατασταση μου αλλα επιμενει να με δει ΜΕΤΑ τους τρεις μηνες ,
καλο βραδυ σε ολες και καλη μου αρχη:welcome:

koukoutsaki
21-05-12, 23:13
καλωσορισες anastacia!!!:turtle::turtle::turtle:
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
να σου ζησει το bebe !!!

Stella
21-05-12, 23:33
κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα γυμ

ελπιζω να με θελετε στη παρεα σας. ειμαι 34 χρονων, 1.65 υψος, κιλα δε ξερω ακριβως την τελευταια φορα που ζυγιστηκα με ρουχα ημουνα 63,5, και μαμα ενος μπομπιρα 2,5μηνων τον οποιο θηλαζω απκλειστικα. πριν την εγκυμοσυνη ημουνα γυρω στα 57/58 κιλα.
τωρα σχετικα με τη γυμναστικη θα ελεγα πως παντα ειχα καλη σχεση, εχω κανει πολυ μπαλετο, dance stretching, και λιγο γιογκα και πιλατες. οταν αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με τα βαρη εμεινα εγκυος:) και τα σταματησα.
σιγα σιγα πρεπει να επανελθω με διατροφη και γυμναστικη διοτι ο γιατρος μου ειπε πως η κοιλιτσα που μου εχει απομεινει ειναι λιπος και οχι τα οργανα που πιστευα πως δεν εχουν επανελθει ακομα στη θεση τους:shock:.

αρχικα σκεφτομαι να κανω διατροφη γυρω στις 1800 θερμιδες για να διατηρησω τη γαλουχια και εχω ξεκινησει διαδρομο, διατασεις και ασκησεις με το βαρος του σωματος και δικιλα βαρακια γιατι δε τραβαει ακομα παραπανω βαρος. (οχι οτι ποτε σηκωνα κιλα λεμε τωρα,,,,,,).
καποιες φορες τα καταφερνω αλλες με γονατιζει η κουραση και το ξενυχτι γιατι ο μικρος θελει βυζακι καθε τρεις ωρες και αγκαλιτσες καθε λεπτο!!!!!!!!
ενα πλανο που κανω ειναι το εξης,
πρωι, βρωμη με 4 ασπραδια και ενα κροκο
δεκ, ενα τοστ
μεσημερι, κλασικα σαλατα με κρεας ψητο και ρυζι η πατατα, δυο κουταλιες ελαιολαδο και ισως κανενα παξιμαδακι
απογευματινο, ενα πορτοκαλι, η καποιο αλλο φρουτο και λιγα αμυγδαλα αν υπαρχουν, ενα καφε κρυο με δυο κουταλακια ζαχαρη και γαλα
βραδυ , το ιδιο με το μεσημερι.

α ξεχασα να σας πω πως απο 1/6 θα παρακολουθω δυο φορες την εβδομαδα μαθηματα γιογκα απο 1,5 ωρα με κοπελα που εχει ενημερωθει για τη κατασταση μου αλλα επιμενει να με δει ΜΕΤΑ τους τρεις μηνες ,
καλο βραδυ σε ολες και καλη μου αρχη:welcome:

Αναστασία καλωσήλθες! Είμαστε και συνομήλικες!
Καλά κάνεις και ξεκινάς. Αν εσύ νοιώθεις έτοιμη σωματικά do it, να φύγει το λιπάκι τώρα που είναι νωρίς...μην κάτσει εκει και δεν το κουνάει μετα....:green:
Καλή η διατροφή σου, μπορείς αν θες το απόγευμα με το φρούτο να βάλεις και κανενα γιαουρτακι αν δεν έχεις αμύγδαλα.
Αν είσαι συνεπης με αυτή τη διατροφή θα χάσεις στανταρ ότι περιττό! Τωρα με το θηλασμό καις φουλ, οπότε μην το φοβάσαι...φάε ποιοτικά και θα επανέλθεις συντομα!;)

anastacia
21-05-12, 23:33
καλωσορισες anastacia!!!:turtle::turtle::turtle:
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
να σου ζησει το bebe !!!

σε ευχαριστω πολυ κουκουτσακι

eli_din3
21-05-12, 23:50
γυμ?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

μου ρθε μια φλασια..γιατι ειχες πει στα μηχανηματα απαγωγων-προσαγωγων να πηγαινουμε λιγο πιο μπροστα το σωμα???

επισης..θυμαμαι καποια στιγμη ειχε αναφερθει το καλοκαιρι να σταματαμε να γυμναζουμε τ ποδια για να φευγουν νερα και ν φαινονται πιο στεγνα και λεπτουλικα (γουιι) κτλ και να συνεχιζουμε τον χειμωνα??? εσυ συμφωνεις μαυτο?:unsure::unsure::unsure: (ξερω ναι μιλαει το γυμνασμενο ποδι τωρα αλλα τεσπα :P)

Miss Fit
21-05-12, 23:54
+1 μαμα :turtle: παιδικό σταθμό ανοιγουμε εδω μέσα!!:turtle:
Καλώς ηρθες Αναστασία, να σου ζήσει το μπεμπε, καλή αρχή σου ευχομαι!!:welcome:

grace
22-05-12, 09:12
Ελενακι μου και Αμστ χρονια σας πολλα αν και λιγο καθυστερημενα... Ταξιδευα χθες! Να σας χαιρομαστε και οσους αλλους γιορταζουν! :rolf::rolf:

Εχω απορια! Στα ποδια οι ασκησεις ειναι οντως πολλες και καποιες παρα πολυ αποτελεσμετικες! πχ hack squat, walking lunges, dead lifts, plie κτλ! οταν ομως τις κανουμε καιρο, τι καιρο χρονια δλδ... δεν τις συνηθιζουμε και αυτες? Εγω προσωπικα χρονια τωρα εχω σταματησει ολα τα μηχανηματα στο γυμν για ποδια και γενικοτερα προτιμω τα ελευθερα βαρη και εκρηκτικες ασκησεις που πιανουν συνδυαστικα, οπως πχ προβολη ενα ενα ποδι και το αλλο ποδι πισω τεντωμενο στον αερα και αλλες πολλες! Με πιανουν πολυ απλα μπορει να αλλαζω σειρα η να κανω αλλαγες πχ σε διαλειμματα, η να κανω σουπερ σετ 5 ασκησεων η 2! Τα μοναδικα μηχανηματα που χρησιμοποιω ειναι για απαγωγους και καμια φορα την πρεσσα! Μηπως για αλλαγη να εβγαζα καποια απο τις αλλες και να βαλω πχ μηχανημα γλουτων? Πιανει αυτο καθολου?? :unsure::unsure:

Και πια ασκηση απο αυτες που κανω να εβγαζα? Δεν ειναι ολες εξισου σημαντικες για τα ποδια? :unsure:

eli_din3
22-05-12, 10:03
γυμ......αρχισα να βλεπω το ποστ της Κασκανη σημερα γιατι ξυπνησα απο τις 7 απο το αγχος για την λιπομετρηση και δεν ηξερα τι να κανω(σιγα μη διαβαζα νηστικη) και σε βρηκα που της εγραφες..
και θυμηθηκα π ειχες πει σ καποια φαση οτι σ θυμιζω εσενα πιο μικρη...χαχαχ ρε οντως... χαχαχαχα ρε γλυκουλιιι..ειχες κ συ ΤΟΣΕΣ αποριες χαχα..

επισης.. καλα μαρη ηθελες ΕΣΥ γυμνασμενα αλλα ΑΔΥΝΑΤΑ ποδια???? εκει ομολογω επεσα απο τα συννεφα !!

gym
22-05-12, 10:11
γυμ......αρχισα να βλεπω το ποστ της Κασκανη σημερα γιατι ξυπνησα απο τις 7 απο το αγχος για την λιπομετρηση και δεν ηξερα τι να κανω(σιγα μη διαβαζα νηστικη) και σε βρηκα που της εγραφες..
και θυμηθηκα π ειχες πει σ καποια φαση οτι σ θυμιζω εσενα πιο μικρη...χαχαχ ρε οντως... χαχαχαχα ρε γλυκουλιιι..ειχες κ συ ΤΟΣΕΣ αποριες χαχα..

επισης.. καλα μαρη ηθελες ΕΣΥ γυμνασμενα αλλα ΑΔΥΝΑΤΑ ποδια???? εκει ομολογω επεσα απο τα συννεφα !!

xaxaxa ναι αμε...κανεις λαθος ομως...και παλι τα ποδια μου ετσι θελω να ειναι απλα εχουν αλλαξει οι οροι...
δηλαδη το αδυνατα για σενα μπορει να ειναι το χτικιο ενω για μενα οχι...;)

επισης..χαχαχα εχω πεθανει γιατι δεν ειμαι 1.67 αλλα τοτε ειχα μετρηθει σε ενα μηχανημα κ με εβγαλε τοσο ενω με την μεζουρα ειμαι 1.63...τωρα ποσο ειμαι ...χαχαχαχα...να ρωτησω την μανα μου!

ελινα μου...οτι σου εχω πει το πιστευω κ οταν λεω οτι τα εχω περασει κ τα περναω ειναι αληθεια...

κ επισης απο ολα αυτα κρατα...το να διαβαζεις μονη σου κ να μαθαινεις...κ εγω τοτε μολις βγηκα νομιζω απο τη σχολη κ δεν ηξερα που μου παν τα τεσσερα...σιγα σιγα ομως οσο ενδιαφερεσαι...το ψαχνεις κ μαθαινεις!;)

gym
22-05-12, 10:19
Ελενακι μου και Αμστ χρονια σας πολλα αν και λιγο καθυστερημενα... Ταξιδευα χθες! Να σας χαιρομαστε και οσους αλλους γιορταζουν! :rolf::rolf:

Εχω απορια! Στα ποδια οι ασκησεις ειναι οντως πολλες και καποιες παρα πολυ αποτελεσμετικες! πχ hack squat, walking lunges, dead lifts, plie κτλ! οταν ομως τις κανουμε καιρο, τι καιρο χρονια δλδ... δεν τις συνηθιζουμε και αυτες? Εγω προσωπικα χρονια τωρα εχω σταματησει ολα τα μηχανηματα στο γυμν για ποδια και γενικοτερα προτιμω τα ελευθερα βαρη και εκρηκτικες ασκησεις που πιανουν συνδυαστικα, οπως πχ προβολη ενα ενα ποδι και το αλλο ποδι πισω τεντωμενο στον αερα και αλλες πολλες! Με πιανουν πολυ απλα μπορει να αλλαζω σειρα η να κανω αλλαγες πχ σε διαλειμματα, η να κανω σουπερ σετ 5 ασκησεων η 2! Τα μοναδικα μηχανηματα που χρησιμοποιω ειναι για απαγωγους και καμια φορα την πρεσσα! Μηπως για αλλαγη να εβγαζα καποια απο τις αλλες και να βαλω πχ μηχανημα γλουτων? Πιανει αυτο καθολου?? :unsure::unsure:

Και πια ασκηση απο αυτες που κανω να εβγαζα? Δεν ειναι ολες εξισου σημαντικες για τα ποδια? :unsure:

κουκλα μουυυυυ να σαι καλα για τις ευχες..παντα καλοδεχουμενες!

οι ασκησεις στα ποδια οπως κ σε ολο το σωμα χωριζονται σε καποιες βασικες και σε καποιες πιο απομονωτικες η αλλιως αν θες βοηθητικες...
οι βασικες οπως το λεει κ η λεξη ειναι βασικες οπως αυτες που αναφερεις...
εαν συνηθισεις κατι τοτε υπαρχουν κ εναλλακτικες οχι μονο σε ακσησεις αλλα σε συστηματα προπονησης...οπως σουπερ σετ,δισετ,τρισετ,γιαντ σετ κτλ κτλ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κανεις σχετικα εμ τα μηχανηματα...βοηθητικα καποια...καπιια αλλα οχι ομως πχ το λεγκ κερλ αλλα τα αλλα τυπου απαγωγοι προσαγωγοι καθσιτα πολυ βοηθητικα κ οχι βασικα

γραψε μου τι εχεις στο μυαλο σου λιγο...

gym
22-05-12, 10:24
γυμ?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

μου ρθε μια φλασια..γιατι ειχες πει στα μηχανηματα απαγωγων-προσαγωγων να πηγαινουμε λιγο πιο μπροστα το σωμα???

επισης..θυμαμαι καποια στιγμη ειχε αναφερθει το καλοκαιρι να σταματαμε να γυμναζουμε τ ποδια για να φευγουν νερα και ν φαινονται πιο στεγνα και λεπτουλικα (γουιι) κτλ και να συνεχιζουμε τον χειμωνα??? εσυ συμφωνεις μαυτο?:unsure::unsure::unsure: (ξερω ναι μιλαει το γυμνασμενο ποδι τωρα αλλα τεσπα :P)

γιατι πιανει καλυτερα απο εκεινη την γωνια αλλα ελινα ειναι αναλογα το μηχανημα ρε συ...
εχω δει μηχανηματα κ μηχανηματα κ ειδικα σε απαγωγους προσαγωγους οσα ειχα δοκιμασει σπανια μου αρεσαν ...;)
ειδικα εσεις που εχετε της technogym ειναι κ μεγαλα οποτε εκει αναλογα το υψος σου να ξερεις....
δοκιμασε κ δες...;)


ναι αυτο ''λεγεται'' για τις ασκησεις τυπου σκουωτ οπου παιζεις βαρυα κ υποτιθεται τις βγαζεις για να πεταξεις νερα...
δεν το εχω κανει για να σου στανταρ αποτελεσματα...εγω παντα ειχα πολλες επαναληψεις προς το καλοκαιρι ειδικα σε σκουωτ...
προσοχη ομως...μπορει το σκουωτ να μην ειναι κ φουλ κιλα δεν χρειαζεται...
το οτι θα ξεπρηστεις ρε συ ναι το δεχομαι...το ποσο ομως θα παιξεις με την λεπτομερεια των νερων ειναια λλο θεμα...

εγω τουλαχιστον σε αυτο το επιπεδο δεν εφτασα κ ουτε θελω να μπω σε αυτην τη διαδικασια γιατι γουσταρω σκουωτ κ θελω να τα κανω...;)

gym
22-05-12, 10:29
κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα γυμ

ελπιζω να με θελετε στη παρεα σας. ειμαι 34 χρονων, 1.65 υψος, κιλα δε ξερω ακριβως την τελευταια φορα που ζυγιστηκα με ρουχα ημουνα 63,5, και μαμα ενος μπομπιρα 2,5μηνων τον οποιο θηλαζω απκλειστικα. πριν την εγκυμοσυνη ημουνα γυρω στα 57/58 κιλα.
τωρα σχετικα με τη γυμναστικη θα ελεγα πως παντα ειχα καλη σχεση, εχω κανει πολυ μπαλετο, dance stretching, και λιγο γιογκα και πιλατες. οταν αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με τα βαρη εμεινα εγκυος:) και τα σταματησα.
σιγα σιγα πρεπει να επανελθω με διατροφη και γυμναστικη διοτι ο γιατρος μου ειπε πως η κοιλιτσα που μου εχει απομεινει ειναι λιπος και οχι τα οργανα που πιστευα πως δεν εχουν επανελθει ακομα στη θεση τους:shock:.

αρχικα σκεφτομαι να κανω διατροφη γυρω στις 1800 θερμιδες για να διατηρησω τη γαλουχια και εχω ξεκινησει διαδρομο, διατασεις και ασκησεις με το βαρος του σωματος και δικιλα βαρακια γιατι δε τραβαει ακομα παραπανω βαρος. (οχι οτι ποτε σηκωνα κιλα λεμε τωρα,,,,,,).
καποιες φορες τα καταφερνω αλλες με γονατιζει η κουραση και το ξενυχτι γιατι ο μικρος θελει βυζακι καθε τρεις ωρες και αγκαλιτσες καθε λεπτο!!!!!!!!
ενα πλανο που κανω ειναι το εξης,
πρωι, βρωμη με 4 ασπραδια και ενα κροκο
δεκ, ενα τοστ
μεσημερι, κλασικα σαλατα με κρεας ψητο και ρυζι η πατατα, δυο κουταλιες ελαιολαδο και ισως κανενα παξιμαδακι
απογευματινο, ενα πορτοκαλι, η καποιο αλλο φρουτο και λιγα αμυγδαλα αν υπαρχουν, ενα καφε κρυο με δυο κουταλακια ζαχαρη και γαλα
βραδυ , το ιδιο με το μεσημερι.

α ξεχασα να σας πω πως απο 1/6 θα παρακολουθω δυο φορες την εβδομαδα μαθηματα γιογκα απο 1,5 ωρα με κοπελα που εχει ενημερωθει για τη κατασταση μου αλλα επιμενει να με δει ΜΕΤΑ τους τρεις μηνες ,
καλο βραδυ σε ολες και καλη μου αρχη:welcome:

καλημερα κουκλα μου κ ευχαριστω για τις ευχες...εννοειται καλε σε θελουμε στην παρεα μας...ακου τι λεει...:P:P:P

η διατροφη σου σαν πλανο ειναι οκ αρκει να εχεις μετρησει κ θερμιδες οπως λες...τα γλυκα να προσεξεις πιο πολυ κ τις παρασπονδιες...αυτα μας τα χαλανε
εκανες καισαρικη μηπως?αν ναι καλα κανει κ θελει να σε δει μετα απο καποιυς μηνες...;)

gym
22-05-12, 10:33
21/5/2012
Α . ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

Στήθος

1.Πιέσεις πάγκου οριζόντιος 1* 14 20κ (μόνο η μπάρα) - 3*8 (20+10κ. - + 12,5κ. - + 15κ.)

2. Πιέσεις επικλινής στο smith (3*8: 20κ. ) εγω θα εβαζα πρωτα επικλινη...ειναι πιο δυσκολο κ πιο σημαντικο κιολας για τις γυναικες

3. Τροχαλία cross- over (3*8 - 14k.)

4. Πους – απς αντρικά (4*15) αυτο θα το εβαζα πρωτο

5. Ανοίγματα στο μηχάνημα (3*8 drop : 10κ. – 7κ. – 5κ. ) εδω ελευθερα αλλα οκ οπως βολευεσαι

6. Pull - over (3*8 – 10κ.)

Το βάζω για να δείτε λίγο τις αλλαγές. Δηλαδή έβγαλα: Πιέσεις στο μηχάνημα και Πεκ – Ντεκ και έβαλα τα Νο 3, 4 και 6

Δικέφαλοι (3*8)

1. Κάμψεις μπάρας (16κ.)

2. Larry Scott (2*8 χωρίς κιλα – είχα μια ενόχληση και έκανα αντί για 3ο σετ εκεί , έκανα 1 σετ κάμψεις με αλτήρες 5κ. αυτό που λενε 3-
7-21 (7 μέχρι τη μέση – 7 από τη μέση και πάνω και 7 ολόκηρες )
:toast:
3. Σφυριά (7κ.)

4. Κάμψεις τροχαλίας (drop: 18k. – 14k. – 11k.)

ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

1. Στο στρώμα άρσεις ποδιών τεντωμένα 3*10
2. Sit – ups μια δεξιά – μια αριστερά σε επικλινή (όχι τέρμα) πάγκο 3*20
3. Σε πάγκο κοιλιακών οριζόντιο άρσεις ποδιών – λεκάνης 4*10
:toast:
Ραχιαίοι
3 σετ άρσεις αντίθετο πόδι – χέρι (όχι ξαπλωμένη, αλλά στα τέσσερα –καλά σκίζει η περιγραφή ...) Επειδή από ισορροπία δεν τα πάω και τέλεια (καλά, την πρώτη φορά που την έκανα στο πέρσοναλ είχα γίνει ρόμπα, όλο έπεφτα...) βάζω που και που τέτοιες ασκησούλες. Σήμερα μια χαρά την έκανα.:toast:

5’διάδρομος πριν - 20’ λεπτά διάδρομος μετά τα βάρη μέτρια ένταση

ωραια γιαννα μου...

για πες μας ρε συ...αλλαγες επανω σου παρατηρεις?
γιατι γραφεις σε βλεπω σταθερη κ δεν μιλας ποτε για το αν εχεις αλλαγες πανω σου...εισαι ντροπαλο κοριτσι εσυυυυυυ:P:P:P

gym
22-05-12, 10:36
Μπαινω στα γρηγορα ....για να ευχηθω στο γυμακι μου!!!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ..λατρεμενο μου ....να εισαι παντα γερη και δυνατη ....και ολα οσα επιθυμεις να τα αποκτησεις ...
:welcome:....;)


;);)χρονια πολλα αμστακι μου ...τις θερμοτερες ευχες μου ....και πανω απο ολα υγεια




ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥς ΚΑΙ ΟΣΕς ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ...;););)


ΥΓ σημερα γιορτάζεται εσεις ...αυριο εχω γενεθλια εγω .:green:...αλλαζω δεκαετια ...ξεκιναει ενας νεος κυκλος ζωης ..

καλη μου τυχη και καλα κουραγια!!!:welcome:

αγαπη μου σε ευχαριστω παρα πολυ κ εγω με τη σειρα μου σημερα να ευχηθω χρονια πολλα κ απο εδω...
να εχεις υγεια να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ τα δικα σου αγαπημενα προσωπα κ ολα θα ερθουν μετα...:turtle::turtle::turtle:

gym
22-05-12, 10:40
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !!!! Μέσα απ’ την καρδιά μου σε έναν Άνθρωπο που του αξίξει ό,τι καλύτερο , διότι:

α] Νοιάζεται για τους άλλους και όχι μόνο για την πάρτη του
β] Έχει πείσμα, υπομονή, επιμονή και ξέρει τι θέλει
γ] Έχει και χιούμορ.....

Gymako, να είσαι πάντα καλά, γεμάτη όρεξη για δημιουργία και ζωή και να μεταδίδεις και σε όλους εμάς τη θετική σου ενέργεια!!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για ό,τι έχεις κάνει !!! Η ευχή «Μείνε όπως είσαι» μου έσπαγε τα νεύρα σε κάτι χαζά λυκειακά άλμπουμς, αλλά τελικά έχει νόημα...

Viel Spaß heute!:toast:

P.S: Χρόνια Πολλά και στο Αμστελάκι μας και στους λοιπούς/λοιπές εορτάζοντες του φόρουμ , απλά η περίπτωση της ανωτέρω δεσποινίδος έχρηζε ιδιαίτερης μνείας, συγχωρέστε με!::green:

τωρα εγω πως να μην απαντησω εδω...

ρε συ οχι μονο κοκκινισα να κρυφτω κ κατω απο το τραπεζι...τι λογια ειναι αυτα τελεια...

αγαπη μου σε ευχαριστω πολυ πραγματικα....:turtle::turtle::turtle:

υ.γ. ζητα μου ο,τι θες...χαχαχα

PEGY
22-05-12, 11:13
..η οποια ειναι και αυτη Ελενη...οπως η Ελινα......ελα πειτε την αληθεια εισαστε πολλες και μας εχετε περικυκλωσει.....:P

Χρονια πολλα σε ολες!!!!!:welcome:


pegy, μαζέψου!! τη μια κουταμάρα μετά την άλλη κάνεις!!
δε γιορτάζει μόνο η gym εδώ μέσα!!! :spank::spank::spank:
Εμείς τίποτα δηλαδή?! :cry::cry:

χαχα
φιλιά!!

Καλά είμαι αδικαιολόγητη...... Κ η πλάκα είναι πως με τις γιορτές πάντα είμαι η μεγάλη γκαφαδόρα,
τώρα και διαδικτυακά............

Χρόνια πολλά αμστ:doh: χθες ξανα μπήκα αλλά δεν κοιταξα τα ποστ σας.... Εστω κ καθυστερημένα... να
σε χαιρόμαστε!!!!!!!!!
:oops:

eli_din3
22-05-12, 11:14
τι ωραια..μπαινω μεσα..μ λεει η τυπισσα οτι εβαλε η μουρη μ κ φαινεται οτι εφαγα και της αρεσω καλυτερα ετσι....μετα μ λεει οτι εγινα τουμπανο.. υστερα αρχιζουμε..χμμ..


εβαλα μισο κιλο λιπους..ποδια και κορμο...εχασα 400 γρ μυικης μαζας... απο ποδια και κορμο...

(γιατι εχασα μυικη μαζα δεν μπορω να καταλαβω..να πεις οτι εκοψα φαι.. και πρωτεινη ψηλα εχω και φαι παιρνω..τεσπα)

μισο κιλο λιπους...χα.. που κ να μην εκανα καθε μερα αεροβιο....
και μετα παω λαικη ν παρω φραουλες.. και μ λεει ο τυπος "αυτη η βαρια βαρια και μεγαλη για σενα και μονο" ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙ....

σας εβαλα απροοπτες φωτος να δειτε τα λιπη... δεν εχω τελειωσει καν το προγραμμα τ μηνα.. ειναι θολες.. θολες ξεθολες..προορες ξεπροορες δεν με νοιαζει..απλα δειτε τους πατσαδες.ευχαριστω πολυ γεια σας

Liontarina
22-05-12, 11:15
μου έχουν περισσέψει κάποιοι από πέρυσι.. δε λέω καλα είναι κ ετσι καμπυλωτη καμπυλωτή αλλά πέρσι φαινόμουν περισσότερο γυμνασμένη. Κρίμα που δεν έχω κινητό με κάμερα. Θα φαινόμουν καλύτερα.
Φχαριστω πάντως για το κοπλιμαν

εντιτ <3 χεχε ευχαριστώ ρε.

ΒTWay πρόβλημα με μεγαλο στήθος έχει καμία σας? Δε παλεύεται ώρες ώρες όταν παω για τρέξιμο. Δεν κινούμαι άνετα. Άσε που φοράω πάντα μπουστάκι.

εκτός απο το ίδιο ζώδιο έχουμε και το ίδιο θεματάκι με το στήθος... με ενοχλεί πάρα πολύ... κι εγώ παντα μπουστάκι φοράω αλλά και πάλι δεν είναι βολικό... το νουμερό μου είναι 2D :shock: ... τώρα τελευταία πήγα να δοκιμάσω σε ένα μαγαζί ένα σουτιέν και μου λέει η πωλήτρια ότι πήγα Ε... παραλίγο να την βρίσω...

Liontarina
22-05-12, 11:20
γενικα οι ριζογκοφρετες ειναι ψιλοχαλια..
θες να σ πω ποιες τρωγονται?? οχι θες?? :P αυτες με επικαλυψη σοκολατα και αυτες με επικαλυψη φραουλα... (οχι πλακα κανω και αυτες μπλιαχ ειναι)

γενικα δεν βρισκω λογο να τις ενταξεις στην διατροφη σου..δεν σ προσφερουν και τιποτα απο διατροφικα συστατικα ουτε απο γευση ουτε χορταινουν.. ασε π θυμαμαι παλια σ ενα ποστ η γυμ ηταν ποιος ηταν δεν θυμαμαι ελεγε κιολας οτι ειναι επεξεργασμενη τροφη..

μόνο εμένα μου αρέσουν τρελά? δεν παίρνω όμως γιατί είμαι ικανή να φάω όλο το πακέτο...

anastacia
22-05-12, 11:32
εκτός απο το ίδιο ζώδιο έχουμε και το ίδιο θεματάκι με το στήθος... με ενοχλεί πάρα πολύ... κι εγώ παντα μπουστάκι φοράω αλλά και πάλι δεν είναι βολικό... το νουμερό μου είναι 2D :shock: ... τώρα τελευταία πήγα να δοκιμάσω σε ένα μαγαζί ένα σουτιέν και μου λέει η πωλήτρια ότι πήγα Ε... παραλίγο να την βρίσω...

κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια, d cup στο στηθος δε χανω με τπτ. ακομα και οταν εφτασα 56 κιλα δεν επεσα ουτε μισο νουμερο, το καλο ειναι πως με την εγκυμοσυνη δεν ανεβηκα και . πολυ, δηλαδη το στηθος ανεβηκε ενα μεγεθος. τωρα ειμαι Ε, αλλα ελπιζω μολις σταματησω να θηλαζω να ξαναπαω d. αλλιως με βλεπω με στενο μπλουζακι και να ζηταω δουλεια στο star διπλα απο τη Κωστουλα;)

amst
22-05-12, 11:38
SOS

η μπάλα η 75cm θα είναι οκ?
είμαι έτοιμη να πάω να την πάρω (ναι, τώρα έχω 18.5ευρώ και θέλω να την πάρω πριν τα φάω αλλού)!!
αυτήν εδώ: ************
την παίρνω 75 και όχι 65 λόγω χρώματος (μαύρο αντί για γκρι) και επειδή το τύπος στο κατάστημα μου είπε ότι θα με πιέσει περισσότερο στους κοιλιακούς..
τι λέτε???????????????

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

***δεν αναγραφουμε λινκ,περαν των χορηγων***

patience
22-05-12, 11:49
κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα γυμ

ελπιζω να με θελετε στη παρεα σας. ειμαι 34 χρονων, 1.65 υψος, κιλα δε ξερω ακριβως την τελευταια φορα που ζυγιστηκα με ρουχα ημουνα 63,5, και μαμα ενος μπομπιρα 2,5μηνων τον οποιο θηλαζω απκλειστικα. πριν την εγκυμοσυνη ημουνα γυρω στα 57/58 κιλα.
τωρα σχετικα με τη γυμναστικη θα ελεγα πως παντα ειχα καλη σχεση, εχω κανει πολυ μπαλετο, dance stretching, και λιγο γιογκα και πιλατες. οταν αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με τα βαρη εμεινα εγκυος:) και τα σταματησα.
σιγα σιγα πρεπει να επανελθω με διατροφη και γυμναστικη διοτι ο γιατρος μου ειπε πως η κοιλιτσα που μου εχει απομεινει ειναι λιπος και οχι τα οργανα που πιστευα πως δεν εχουν επανελθει ακομα στη θεση τους:shock:.

αρχικα σκεφτομαι να κανω διατροφη γυρω στις 1800 θερμιδες για να διατηρησω τη γαλουχια και εχω ξεκινησει διαδρομο, διατασεις και ασκησεις με το βαρος του σωματος και δικιλα βαρακια γιατι δε τραβαει ακομα παραπανω βαρος. (οχι οτι ποτε σηκωνα κιλα λεμε τωρα,,,,,,).
καποιες φορες τα καταφερνω αλλες με γονατιζει η κουραση και το ξενυχτι γιατι ο μικρος θελει βυζακι καθε τρεις ωρες και αγκαλιτσες καθε λεπτο!!!!!!!!
ενα πλανο που κανω ειναι το εξης,
πρωι, βρωμη με 4 ασπραδια και ενα κροκο
δεκ, ενα τοστ
μεσημερι, κλασικα σαλατα με κρεας ψητο και ρυζι η πατατα, δυο κουταλιες ελαιολαδο και ισως κανενα παξιμαδακι
απογευματινο, ενα πορτοκαλι, η καποιο αλλο φρουτο και λιγα αμυγδαλα αν υπαρχουν, ενα καφε κρυο με δυο κουταλακια ζαχαρη και γαλα
βραδυ , το ιδιο με το μεσημερι.

α ξεχασα να σας πω πως απο 1/6 θα παρακολουθω δυο φορες την εβδομαδα μαθηματα γιογκα απο 1,5 ωρα με κοπελα που εχει ενημερωθει για τη κατασταση μου αλλα επιμενει να με δει ΜΕΤΑ τους τρεις μηνες ,
καλο βραδυ σε ολες και καλη μου αρχη:welcome:

γεια σου και απο μενα ...να σου ζησει το νινακι σου και να εισαι παντα ευτηχισμενη ..μπραβο σου που θηλαζεισ θελει υπομονη και επιμονη ...ακομα τα περναω και ο μικοσ μου ειναι 12 μηνων ..!!μην τρελαθεισ τωρα με λιγη κοιλιτσα που εχει μεινει ..στον χρονο τα οργανα και τα κοκκαλα σου 8α ειναι στην θεση τουσ ..εγω λεω να ακολουθεισ μια πλουσια και και υγιεινη διατροφη προσπαθησε να κοψεισ γλυκα ,αναψυκτικα και υδατανθρακα το βραδυ ...φτιαχνε σουπιτσεσ κρυεσ που σε βοηθαει και στο γαλα σου , πολλα λαχανικα και φρουτα ...πολυυυυυυ νερο και κανε οσο αεοβιο μπορεισ ..βολτα με το καροτσι για μια ωρα ποδηλατο σκοινακι ....και κανε και κοιλιακουσ για να μαζεψει η κοιλιτσα σου ...!!!!μην αγχωνεσαι ομωσ σου λεω πωσ ολα θα γινουν οπωσ πριν θελει το χρονο του...

Liontarina
22-05-12, 12:09
κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια, d cup στο στηθος δε χανω με τπτ. ακομα και οταν εφτασα 56 κιλα δεν επεσα ουτε μισο νουμερο, το καλο ειναι πως με την εγκυμοσυνη δεν ανεβηκα και . πολυ, δηλαδη το στηθος ανεβηκε ενα μεγεθος. τωρα ειμαι Ε, αλλα ελπιζω μολις σταματησω να θηλαζω να ξαναπαω d. αλλιως με βλεπω με στενο μπλουζακι και να ζηταω δουλεια στο star διπλα απο τη Κωστουλα;)

το D παλεύεται, το 2D κουράζει, καλά το Ε καλύτερα να μην το συζητήσω...

το θέμα είναι οτι έχω στενή σχετικά μέση και το στήθος κάνει μπαμ, ασε που δεν φευγει με τίποτα... εκεί, ούτε πόντος...

αναλογίες:

Παλιά(περσυ ας πούμε) πριν 15 μέρες, πριν 7 μέρες περίπου , σήμερα

Στήθος: 91 91 91 91
Μέση: 69 66 64 63
Πλαϊνά: - 88 87 86
Γοφοί: 101 97 96 96


με ύψος 1.68
τα νούμερα μιλάνε... βγάλτε συμπεράσματα...

koukoutsaki
22-05-12, 12:33
τι ωραια..μπαινω μεσα..μ λεει η τυπισσα οτι εβαλε η μουρη μ κ φαινεται οτι εφαγα και της αρεσω καλυτερα ετσι....μετα μ λεει οτι εγινα τουμπανο.. υστερα αρχιζουμε..χμμ..


εβαλα μισο κιλο λιπους..ποδια και κορμο...εχασα 400 γρ μυικης μαζας... απο ποδια και κορμο...

(γιατι εχασα μυικη μαζα δεν μπορω να καταλαβω..να πεις οτι εκοψα φαι.. και πρωτεινη ψηλα εχω και φαι παιρνω..τεσπα)

μισο κιλο λιπους...χα.. που κ να μην εκανα καθε μερα αεροβιο....
και μετα παω λαικη ν παρω φραουλες.. και μ λεει ο τυπος "αυτη η βαρια βαρια και μεγαλη για σενα και μονο" ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙ....

σας εβαλα απροοπτες φωτος να δειτε τα λιπη... δεν εχω τελειωσει καν το προγραμμα τ μηνα.. ειναι θολες.. θολες ξεθολες..προορες ξεπροορες δεν με νοιαζει..απλα δειτε τους πατσαδες.ευχαριστω πολυ γεια σας

δειτε τους πατσαδες λεει...ω ρε ξυλο που παει χαμενο

υπερβολικη ως συνηθως :P
εγω ,προσωπικη μου γνωμη παντα, σε βλεπω ακριβως ιδια με τις προηγουμενες
με τη διαφορα οτι σαν να εχουν χασει τα χερακια σου ,να εχουν ξεφουσκωσει ,γιατι καλε?εννοω δικεφαλο κ στον ωμο :unsure::unsure::unsure:
τωρα το μισο κιλο που πηγε δε ξερω...μισο κιλο δεν ειναι τιποτα τιποτα ομως . (ποτε αδιαθετεις ειπαμε?)

eli_din3
22-05-12, 12:37
δειτε τους πατσαδες λεει...ω ρε ξυλο που παει χαμενο

υπερβολικη ως συνηθως :P
εγω ,προσωπικη μου γνωμη παντα, σε βλεπω ακριβως ιδια με τις προηγουμενες
με τη διαφορα οτι σαν να εχουν χασει τα χερακια σου ,να εχουν ξεφουσκωσει ,γιατι καλε?εννοω δικεφαλο κ στον ωμο :unsure::unsure::unsure:
τωρα το μισο κιλο που πηγε δε ξερω...μισο κιλο δεν ειναι τιποτα τιποτα ομως . (ποτε αδιαθετεις ειπαμε?)

δεν εχει σχεση.... λιπος βρηκε οχι υγρα....
(ετσι κι αλλιως εχω ακομα)

koukoutsaki
22-05-12, 12:38
φλαταραν λιγο τα χερακια ή ανεβηκε η δικη μου μυωπία?:unsure:

anastacia
22-05-12, 13:00
το D παλεύεται, το 2D κουράζει, καλά το Ε καλύτερα να μην το συζητήσω...

το θέμα είναι οτι έχω στενή σχετικά μέση και το στήθος κάνει μπαμ, ασε που δεν φευγει με τίποτα... εκεί, ούτε πόντος...

αναλογίες:

Παλιά(περσυ ας πούμε) πριν 15 μέρες, πριν 7 μέρες περίπου , σήμερα

Στήθος: 91 91 91 91
Μέση: 69 66 64 63
Πλαϊνά: - 88 87 86
Γοφοί: 101 97 96 96


με ύψος 1.68
τα νούμερα μιλάνε... βγάλτε συμπεράσματα...

μια χαρα σε βρισκω, εγω σημερα τολμησα να παρω μεζουρα και........
στηθος 91, κοιλια στο υψος του αφαλου 93:shock:, περιφερεια 103:shock:(ολα μετρημενα στο μεγαλυτερο ανοιγμα)
με υψος 1.65 αλλα ειπαμε ειμαι περιφανη μαμα ενος μπεμπη 2,5 μηνων οποτε θελω να πιστευω πως μαζευεται η κατασταση, τι λετε ? αχ πειτε μου πως θα ξαναμαζευτω.............πριν την εγκυμοσυνη ημουνα 88, 73, 97. :(

anna2405
22-05-12, 13:03
Γειά σας κορίτσια!
Σας διαβάζω από χτες και είναι σαν να σας έχω γνωρίσει, γι'αυτό γράφτηκα κι εγώ να γνωρίσετε κι εμένα!

Δεν έχω μεγάλη επαφή με τη γυμναστική είναι η αλήθεια αλλά όχι γιατί δεν μου αρέσει αλλά είναι πολύ δύσκολο να γυμναστεί κάποιος μόνος του όσο κι αν το ψάξει ειδικά όταν κάποια γυμναστήρια δεν έχουν καν κάποιον εκεί έστω να σου δείξει πώς γίνεται σωστά η άσκηση. Επαρχία, βλέπετε! Τελωσπάντων, τον τελευταίο καιρό αποφάσισα να ακολουθήσω τον αρραβωνιαστικό μου στο γυμναστήριο με δική του επίβλεψη και δικό του πρόγραμμα. Θέλω απλά να μου πείτε τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που μου έχει φτιάξει και αν χρειάζεται κάτι ακόμα ή κάτι λιγότερο (μπα!) !!!

Είμαι 74,4 κιλά και 1.65 ύψος, δεν ψάχνω κάτι για γράμμωση κτλ, αλλά θέλω να μειώσω το σωματικό μου λίπος (είναι και αρκετό! χιχι) και να δυναμώσω τους μυς μου! Να σας πω την αλήθεια, έχω πορωθεί αρκετά τώρα που έχω καθοδήγηση!!!!!!!

Λοιπόν, έχω κάνει 6 προπονήσεις με κυκλικό πρόγραμμα για όλες τις μυικές ομάδες και 3 προπονήσεις με στοχευμένο πρόγραμμα.

Το κυκλικό πρόγραμμα που ξεκίνησα είχε ως εξής:

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ: 15' ΑΕΡΟΒΙΑ
ΠΟΔΙΑ: 1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ (3Χ12)
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΗΡΙΑΙΩΝ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ (3Χ12)
3. ΓΑΜΠΕΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ (3Χ12)
ΣΤΗΘΟΣ: 1. ΠΕΚ-ΝΤΕΚ (3Χ12)
ΠΛΑΤΗ: 1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ (3Χ10)
ΩΜΟΙ: 1. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ (3Χ10)
ΔΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (4Χ12)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ (3Χ12)
ΑΠΟΘΕΡΑΠΙΑ: 20' ΑΕΡΟΒΙΑ
ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ: 1. ΡΟΚΑΝΙΣΜΑΤΑ (4Χ15)
2. ΡΩΜΑΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ (4Χ15)
3. ΑΡΣΕΙΣ ΠΟΔΙΩΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (4Χ15)
ΡΑΧΙΑΙΟΙ: 1. ΑΡΣΕΙΣ ΚΟΡΜΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΡΑΧΙΑΙΩΝ (3Χ15)

Οι επόμενες 3 προπονήσεις ήταν:

1η μέρα
ΠΛΑΤΗ: 1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ (3Χ10)
2. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ (3Χ10)
3. PULL OVER ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ (2Χ15)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ (3Χ12)
2. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ (2Χ10)
2η μερα
ΣΤΗΘΟΣ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (2Χ12)
2. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (2Χ12)
3. ΠΕΚ-ΝΤΕΚ (3Χ12)
ΔΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (4Χ12)
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (3Χ10)
3η μερα
ΠΟΔΙΑ: 1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΩΝ (3Χ12)
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΗΡΙΑΙΩΝ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ (3Χ12)
3. ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ (3Χ10)
4. ΑΠΑΓΩΓΟΙ (3Χ10)
5. ΓΑΜΠΕΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ (3Χ12)
ΩΜΟΙ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (3Χ10)
2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ (3Χ10)
3. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (3Χ10)
4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (2Χ12) [ΕΝΑΛΛΑΞ ΜΕ ΤΗΝ 3. ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ)
Όλες τις μέρες ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΑΠΟΘΕΡΑΠΙΑ, ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.

Αυτά, κορίτσια, συγνώμη για το μεγάλο ποστ! Τα συμπεράσματα δικά σας!
(Έχω κι εγώ πρόβλημα με το στήθος μου, είναι Ε κουπ! Αφήστε!)
Χρόνια πολλά, Ελένη, για χτες!!!!!!!

koukoutsaki
22-05-12, 13:05
Καλωσορισες στην παρεα Αννα :turtle:

anastacia
22-05-12, 13:11
γεια σου και απο μενα ...να σου ζησει το νινακι σου και να εισαι παντα ευτηχισμενη ..μπραβο σου που θηλαζεισ θελει υπομονη και επιμονη ...ακομα τα περναω και ο μικοσ μου ειναι 12 μηνων ..!!μην τρελαθεισ τωρα με λιγη κοιλιτσα που εχει μεινει ..στον χρονο τα οργανα και τα κοκκαλα σου 8α ειναι στην θεση τουσ ..εγω λεω να ακολουθεισ μια πλουσια και και υγιεινη διατροφη προσπαθησε να κοψεισ γλυκα ,αναψυκτικα και υδατανθρακα το βραδυ ...φτιαχνε σουπιτσεσ κρυεσ που σε βοηθαει και στο γαλα σου , πολλα λαχανικα και φρουτα ...πολυυυυυυ νερο και κανε οσο αεοβιο μπορεισ ..βολτα με το καροτσι για μια ωρα ποδηλατο σκοινακι ....και κανε και κοιλιακουσ για να μαζεψει η κοιλιτσα σου ...!!!!μην αγχωνεσαι ομωσ σου λεω πωσ ολα θα γινουν οπωσ πριν θελει το χρονο του...
σε ευχαριστω κουκλα μου για την ενθαρρυνση, απο οτι βλεπω εισαι και εσυ μανουλα και μαλιστα μικρη μικρη και φυσικα κορμαρα. μπραβο σου και εσενα που ακομα θηλαζεις και εχεις τετοιο κορμι. επισης μπραβο που εγινες μικρη μανουλα, εγω το καθυστερησα και βλεπω πως δεν εχω τις ιδιες αντοχες, μακαρι να το ειχα παρει αποφαση πιο νωρις, αλλα φοβομουνα τεσπα ποτε δεν ειναι αργα.
τωρα το λιγη κοιλιτσα ειναι σχετικο, ρε γαμτ τα παντελονια ολα μου κανουν αλλα οταν καθομαι πεταει το μπυροκοιλονι και χαλιεμαι.ομως θα φυγει που θα παει με υπομονη θα κανω κορμι και μετα ......... θα ξαν αμεινω εγκυος :P
ερωτηση : βοηθανε οι κοιλιακοι στη κατασταση μου η το αεροβιο η συνδυασμος και των δυο?

anna2405
22-05-12, 13:11
Καλωσορισες στην παρεα Αννα :turtle:

Καλώς σας βρήκα!!!! :welcome:

patience
22-05-12, 13:14
μια χαρα σε βρισκω, εγω σημερα τολμησα να παρω μεζουρα και........
στηθος 91, κοιλια στο υψος του αφαλου 93:shock:, περιφερεια 103:shock:(ολα μετρημενα στο μεγαλυτερο ανοιγμα)
με υψος 1.65 αλλα ειπαμε ειμαι περιφανη μαμα ενος μπεμπη 2,5 μηνων οποτε θελω να πιστευω πως μαζευεται η κατασταση, τι λετε ? αχ πειτε μου πως θα ξαναμαζευτω.............πριν την εγκυμοσυνη ημουνα 88, 73, 97. :(

υπομονη μανουλα ολα θα ερθουν στην θεση τουσ δωσε λιγο χρονο στο κορμακι σου ...!!!με λιγη προσπαθεια ολα θα γινουν ..διατροφουλα και γυμναστικη οσο μπορεισ........και με το καροτσακι γινονται χιλιομετρα χεεχε ο μπεμπησ μου εχει γυρισει ολη την αθηνα απο πεντελη γαλατσι απο γαλατσι χαλανδρι και παλι πισω στο πσιτι χαμοσ...

patience
22-05-12, 13:15
Καλώς σας βρήκα!!!! :welcome:

Γεια σου Αννα μου καλωσορισεs:)

Liontarina
22-05-12, 13:23
μια χαρα σε βρισκω, εγω σημερα τολμησα να παρω μεζουρα και........
στηθος 91, κοιλια στο υψος του αφαλου 93:shock:, περιφερεια 103:shock:(ολα μετρημενα στο μεγαλυτερο ανοιγμα)
με υψος 1.65 αλλα ειπαμε ειμαι περιφανη μαμα ενος μπεμπη 2,5 μηνων οποτε θελω να πιστευω πως μαζευεται η κατασταση, τι λετε ? αχ πειτε μου πως θα ξαναμαζευτω.............πριν την εγκυμοσυνη ημουνα 88, 73, 97. :(

ολα στο μεγαλυτερο ανοιγμα τα μετράς εκτος απο μέση που μετράς το στενότερο σημείο...
να σου ζήσει το baby... εγώ είμαι μικρή ακόμα για bebe και δεν ξέρω... έχει ομως εδω γύρω μερικές μανούλες που εχουν κορμάρες...

fofi
22-05-12, 13:58
+1 μαμα :turtle: παιδικό σταθμό ανοιγουμε εδω μέσα!!:turtle:
Καλώς ηρθες Αναστασία, να σου ζήσει το μπεμπε, καλή αρχή σου ευχομαι!!:welcome:

Γεια σας! Να έρθω κι εγώ να γίνουμε πολλές;:welcome:

Είμαι κι εγώ τρελαμένη μαμά και θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας!

Είμαι στα 33 μου, 169 ύψος, τώρα είμαι 53.5 κιλά, 21% λίπος σύμφωνα με τη ζυγαριά που ζυγίζομαι τα τελευταία 2 χρόνια. Με μεζούρα κλπ δεν έχω μετρηθεί ποτέ.

Ασχολούμουν σχεδόν πάντοτε με κάποια μορφή άσκησης, αλλά σε κάπως χαλαρούς ρυθμούς και με σκαμπανεβάσματα. Άλλοτε τρέξιμο, άλλοτε κολύμβηση, γιόγκα, πιλάτες, αεροβική σε γυμναστήριο κοκ, ανάλογα με την εποχή και την ηλικία.

Για 3 χρόνια όμως λόγω εγκυμοσύνης, ρυθμών και κάποιων προβλημάτων υγείας είχα παρατήσει τα πάντα, εκτός από τη διατροφή, με την οποία έχω μια πολύ 'ταραχώδη' σχέση γιατί έχω κάνει άπειρους πειραματισμούς τα τελευταία χρόνια, με διάφορες εναλλαγές σε διατροφές, ψάξιμο, πειραματισμούς, διάβασμα, εμμονές κλπ.
Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα ήμουν γύρω στα 48 και έφτανα μαξ 50 κιλά και φυσικά ήμουν και έδειχνα πολύ αδύνατη, ωστόσο δεν κατάφερα ακόμα και σε αυτά τα κιλά να απαλλαγώ από κάποιο τοπικό πάχος στα πλαϊνά της μέσης, στους γοφούς, love handles, ψωμάκια, κυτταρίτιδα σε γλουτούς, μηρούς κλπ, παρότι εδώ και 1,5 χρόνο έχω επανέλθει και προσπαθώ να ασκούμαι αρκετά συστηματικά.
Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία πρακτική δυνατότητα για γυμναστήριο, οπότε περιορίζομαι σε γυμναστική στο σπίτι, όπου κάνω διάφορα, από dvd, βιντεάκια από youtube, bodyrock tv, λάστιχα, μπάλα εκγύμνασης κλπ, αλλά χωρίς καθοδήγηση, οπότε δεν βλέπω και ιδιαίτερα αποτέλεσματα και έχω απογοητευτεί.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν γίνεται, να μπω σε μια σειρά με αποτελεσματική διατροφή και με κάποιο κατ'οίκον πρόγραμμα γυμναστικής.

Θέλω να πέσω σε ποσοστό λίπους, αλλά όχι ιδιαίτερα σε κιλά, να χάσω αν είναι δυνατόν αυτό το παλιολίπος τοπικά και να γραμμώσω κάαααπως. Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις, απλώς να μη δείχνω ανορεξική και αγύμναστη.:green:

koukoutsaki
22-05-12, 14:19
γεια σου φωφη

κι αλλη μανουλα :turtle:
καλε καταντησαμε μειοψηφια :P

angelina_hatz
22-05-12, 14:45
Καλησπέρα κορίτσια! Χρόνια πολλά στις εορτάζουσες για χθες! Να είσαστε γερές κ να έχετε ότι επιθυμείτε! :green: Καλώς ήρθατε στην παρέα Αναστασία, Άννα και Φώφη! :turtle:

fofi
22-05-12, 14:56
γεια σου και απο μενα ...να σου ζησει το νινακι σου και να εισαι παντα ευτηχισμενη ..μπραβο σου που θηλαζεισ θελει υπομονη και επιμονη ...ακομα τα περναω και ο μικοσ μου ειναι 12 μηνων ..!!μην τρελαθεισ τωρα με λιγη κοιλιτσα που εχει μεινει ..στον χρονο τα οργανα και τα κοκκαλα σου 8α ειναι στην θεση τουσ ..εγω λεω να ακολουθεισ μια πλουσια και και υγιεινη διατροφη προσπαθησε να κοψεισ γλυκα ,αναψυκτικα και υδατανθρακα το βραδυ ...φτιαχνε σουπιτσεσ κρυεσ που σε βοηθαει και στο γαλα σου , πολλα λαχανικα και φρουτα ...πολυυυυυυ νερο και κανε οσο αεοβιο μπορεισ ..βολτα με το καροτσι για μια ωρα ποδηλατο σκοινακι ....και κανε και κοιλιακουσ για να μαζεψει η κοιλιτσα σου ...!!!!μην αγχωνεσαι ομωσ σου λεω πωσ ολα θα γινουν οπωσ πριν θελει το χρονο του...

Χαίρομαι που βρίσκω κι άλλες θηλάζουσες μανούλες εδώ! Κι εγώ στο club!:green: Keep up the good work, patience & anastacia!

Καλώς σας βρίσκω και τις υπόλοιπες, μαμάδες και εργένισσες, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!:welcome:

patience
22-05-12, 15:13
καλησπερα κοριτσια μου ...!!!!!!!!!χαθηκα και βγηκα απο το προγραμμα μου..!!
δεν ξερω τι γινετε ρε κοριτσια αλλα βλεπω εγω και αλλο οι αλλοι...χθεσ ειχα παει σε μια γιορτη και μια κοπελα με εβλεπε που προσεχα τι ετρωγα και μιλαγα περι διατροφησ κτλ μου ειπε ειμαι οτι φτανω στα ορια τησ αρρωστιασ ..επειδη τα πλευρα μου διαγραφονται τι να κανω να τα φαω??? ..εχω αρχισει και ανησυχω ...εγω στον κα8ρεφτη μου με βλεπω κανονικη οχι κοκκαλο και ουτε που θελω να γινω αθλητρια ειμαι οχι μοντελο ... το θεμα ειναι οτι η αληθεια ειναι πωσ μπαινω συνεχεια σε μια φαση διαιτασ παντα βλεπω τα χειροτερα πανω μου και εκει που πιανω τον στοχο μου εκει νοιωθω οτι ειμαι χαλια .... ξερω ξερω ειναι τα ψυχολογικα μου ..!!!απο αυριο θα ξαναμπω σε μια σειρα και θα σασ γραφω να με μαλωνετε μπασ και βαλω μυαλο

eli_din3
22-05-12, 15:19
καλησπερα κοριτσια μου ...!!!!!!!!!χαθηκα και βγηκα απο το προγραμμα μου..!!
δεν ξερω τι γινετε ρε κοριτσια αλλα βλεπω εγω και αλλο οι αλλοι...χθεσ ειχα παει σε μια γιορτη και μια κοπελα με εβλεπε που προσεχα τι ετρωγα και μιλαγα περι διατροφησ κτλ μου ειπε ειμαι οτι φτανω στα ορια τησ αρρωστιασ ..επειδη τα πλευρα μου διαγραφονται τι να κανω να τα φαω??? ..εχω αρχισει και ανησυχω ...εγω στον κα8ρεφτη μου με βλεπω κανονικη οχι κοκκαλο και ουτε που θελω να γινω αθλητρια ειμαι οχι μοντελο ... το θεμα ειναι οτι η αληθεια ειναι πωσ μπαινω συνεχεια σε μια φαση διαιτασ παντα βλεπω τα χειροτερα πανω μου και εκει που πιανω τον στοχο μου εκει νοιωθω οτι ειμαι χαλια .... ξερω ξερω ειναι τα ψυχολογικα μου ..!!!απο αυριο θα ξαναμπω σε μια σειρα και θα σασ γραφω να με μαλωνετε μπασ και βαλω μυαλο

welcome to the club....

τελεια εισαι dont worry..μην ακους κανεναν

(οο καλα το οτι ειμαι αρρωστη και εμμονικη με την διατροφη μου τα χουν πει χιλιες φορες...)

gym
22-05-12, 16:38
καλησπερα κοριτσια μου ...!!!!!!!!!χαθηκα και βγηκα απο το προγραμμα μου..!!
δεν ξερω τι γινετε ρε κοριτσια αλλα βλεπω εγω και αλλο οι αλλοι...χθεσ ειχα παει σε μια γιορτη και μια κοπελα με εβλεπε που προσεχα τι ετρωγα και μιλαγα περι διατροφησ κτλ μου ειπε ειμαι οτι φτανω στα ορια τησ αρρωστιασ ..επειδη τα πλευρα μου διαγραφονται τι να κανω να τα φαω??? ..εχω αρχισει και ανησυχω ...εγω στον κα8ρεφτη μου με βλεπω κανονικη οχι κοκκαλο και ουτε που θελω να γινω αθλητρια ειμαι οχι μοντελο ... το θεμα ειναι οτι η αληθεια ειναι πωσ μπαινω συνεχεια σε μια φαση διαιτασ παντα βλεπω τα χειροτερα πανω μου και εκει που πιανω τον στοχο μου εκει νοιωθω οτι ειμαι χαλια .... ξερω ξερω ειναι τα ψυχολογικα μου ..!!!απο αυριο θα ξαναμπω σε μια σειρα και θα σασ γραφω να με μαλωνετε μπασ και βαλω μυαλο

εαν ΕΣΥ σε βλεπεις κανονικη κ νορμαλ μην ακους τους αλλους

και προπαντων μην ακους ατομα που δεν ασχολουνται με γυμναστικη...δεν μπορουν να καταλαβουν πως λειτουργεις ,τι κανεις κ πως δειχνει ενα σωμα γυμνασμενο
αν αρχισω να λεω ιστοριες κ η καθε μια μας τετοιυ ειδους θα γραφουμε εκθεσεις

αυτα παντα γινονταν και παντα θα γινονται

εσυ εφοσον σου αρεσει αυτο που κανεις,συνεχισε το αρκει εννοειται να μην φτανεις στα ορια της υπερβολης (βλ.ανορεξια και βουλιμια)

αυτο με την διαιτα γιατι το κανεις?αυτο λεω συνεχεια...οχι διαιτα...διατροφη διατροφη κ βγαλτε απο το μυαλο σας το τρυπακι του καλουπιου με στενα ορια

αυτο μας τρελαινει...ειναι σαν να βαζεις ενα λιονταρι σε κλουβι...θα κατσει εκει μεσα αλλα θα σκασει;)

gym
22-05-12, 16:40
welcome to the club....

τελεια εισαι dont worry..μην ακους κανεναν

(οο καλα το οτι ειμαι αρρωστη και εμμονικη με την διατροφη μου τα χουν πει χιλιες φορες...)

εσυ μια χαρα εισαι απλα ειναι το στυλ σου να εισαι λιγο υπερβολικη με ολα τριγυρω σου...ετσι ειναι ελα παραδεξου το...

ακομη κ απο τον τροπο που γραφεις το καταλαβαινω...:green:

το λαθος σου ειναι (θα στο πω ωμα)να ακους σαλακες...πηγες εκανες την λιπομετρηση ,τρελαθηκες τωρα,σταματας κ λογκ κ κ κ ...

γιατι σε επιασε μανια?

δεν σου αρεσει η προπονηση σου?δεν σου αρεσει να τρως?ξερεις κατι?κ σε ολες μας...

σταματα να κοιτας πανω σου κ αρχισε να το γουσταρεις...μεσα απο την καρδια μου στα λεω αυτα....


κ πιστεψε με...εχω περασει πολλα πανω στα θεματα αυτα

gym
22-05-12, 16:42
Χαίρομαι που βρίσκω κι άλλες θηλάζουσες μανούλες εδώ! Κι εγώ στο club!:green: Keep up the good work, patience & anastacia!

Καλώς σας βρίσκω και τις υπόλοιπες, μαμάδες και εργένισσες, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!:welcome:

καλως ηρθες μανουλα κ απο μενα...

καλε ολες μανουλες εδω μεσα?κουκουτσι το ακους?για σενα χτυπαει η καμπανα..χ...χοχοχοχο

koukoutsaki
22-05-12, 16:43
καλως ηρθες μανουλα κ απο μενα...

καλε ολες μανουλες εδω μεσα?κουκουτσι το ακους?για σενα χτυπαει η καμπανα..χ...χοχοχοχο

ασε με ακομα να δεσω..... :P:P:P
σορυ για το οφφ

gym
22-05-12, 16:44
Γεια σας! Να έρθω κι εγώ να γίνουμε πολλές;:welcome:

Είμαι κι εγώ τρελαμένη μαμά και θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας!

Είμαι στα 33 μου, 169 ύψος, τώρα είμαι 53.5 κιλά, 21% λίπος σύμφωνα με τη ζυγαριά που ζυγίζομαι τα τελευταία 2 χρόνια. Με μεζούρα κλπ δεν έχω μετρηθεί ποτέ.

Ασχολούμουν σχεδόν πάντοτε με κάποια μορφή άσκησης, αλλά σε κάπως χαλαρούς ρυθμούς και με σκαμπανεβάσματα. Άλλοτε τρέξιμο, άλλοτε κολύμβηση, γιόγκα, πιλάτες, αεροβική σε γυμναστήριο κοκ, ανάλογα με την εποχή και την ηλικία.

Για 3 χρόνια όμως λόγω εγκυμοσύνης, ρυθμών και κάποιων προβλημάτων υγείας είχα παρατήσει τα πάντα, εκτός από τη διατροφή, με την οποία έχω μια πολύ 'ταραχώδη' σχέση γιατί έχω κάνει άπειρους πειραματισμούς τα τελευταία χρόνια, με διάφορες εναλλαγές σε διατροφές, ψάξιμο, πειραματισμούς, διάβασμα, εμμονές κλπ.
Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα ήμουν γύρω στα 48 και έφτανα μαξ 50 κιλά και φυσικά ήμουν και έδειχνα πολύ αδύνατη, ωστόσο δεν κατάφερα ακόμα και σε αυτά τα κιλά να απαλλαγώ από κάποιο τοπικό πάχος στα πλαϊνά της μέσης, στους γοφούς, love handles, ψωμάκια, κυτταρίτιδα σε γλουτούς, μηρούς κλπ, παρότι εδώ και 1,5 χρόνο έχω επανέλθει και προσπαθώ να ασκούμαι αρκετά συστηματικά.
Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία πρακτική δυνατότητα για γυμναστήριο, οπότε περιορίζομαι σε γυμναστική στο σπίτι, όπου κάνω διάφορα, από dvd, βιντεάκια από youtube, bodyrock tv, λάστιχα, μπάλα εκγύμνασης κλπ, αλλά χωρίς καθοδήγηση, οπότε δεν βλέπω και ιδιαίτερα αποτέλεσματα και έχω απογοητευτεί.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν γίνεται, να μπω σε μια σειρά με αποτελεσματική διατροφή και με κάποιο κατ'οίκον πρόγραμμα γυμναστικής.

Θέλω να πέσω σε ποσοστό λίπους, αλλά όχι ιδιαίτερα σε κιλά, να χάσω αν είναι δυνατόν αυτό το παλιολίπος τοπικά και να γραμμώσω κάαααπως. Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις, απλώς να μη δείχνω ανορεξική και αγύμναστη.:green:

θελεις να γραψεις πιο λεπτομερως το τι κανεις σπιτι απο γυμναστικη και το τι τρως ?γιατι ετσι γενικα δεν μπορω να βγαλω ακρη...

patience
22-05-12, 16:47
εαν ΕΣΥ σε βλεπεις κανονικη κ νορμαλ μην ακους τους αλλους

και προπαντων μην ακους ατομα που δεν ασχολουνται με γυμναστικη...δεν μπορουν να καταλαβουν πως λειτουργεις ,τι κανεις κ πως δειχνει ενα σωμα γυμνασμενο
αν αρχισω να λεω ιστοριες κ η καθε μια μας τετοιυ ειδους θα γραφουμε εκθεσεις

αυτα παντα γινονταν και παντα θα γινονται

εσυ εφοσον σου αρεσει αυτο που κανεις,συνεχισε το αρκει εννοειται να μην φτανεις στα ορια της υπερβολης (βλ.ανορεξια και βουλιμια)

αυτο με την διαιτα γιατι το κανεις?αυτο λεω συνεχεια...οχι διαιτα...διατροφη διατροφη κ βγαλτε απο το μυαλο σας το τρυπακι του καλουπιου με στενα ορια

αυτο μας τρελαινει...ειναι σαν να βαζεις ενα λιονταρι σε κλουβι...θα κατσει εκει μεσα αλλα θα σκασει;)

δεν ξερω τι εχω παθει εχω την ταση να θελω συνεχεια να χασω κιλα...ενω ειμαι οκ ..!!παω 55 μετα λεω αλλα λιγο και μετα ξεσπαω και τρωω οτι να ναι ..αυτο δεν ειναι φυσιολογικο το ξερω αλλα αυτο μου συμβαινει ..!!ενταξει και επειδη το σπιτι δεν εχει παντα ολα τα καλουδια γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι μερικεσ φορεσ δεν τρωω σωστα και μετα το χανω ...τρεχω ολη μερα να τα προλαβω ολα και οταν λεω σωστα εννοω οτι μπορει να μην εχω το ψαρι μου η το κρεασ μου η τα ενδιαμεσα αλλα δεν τρελαινομαι ολα θα φτιαξουν..!!
καταλαβαινεισ τι εννοω gym μου???

gym
22-05-12, 16:51
Γειά σας κορίτσια!
Σας διαβάζω από χτες και είναι σαν να σας έχω γνωρίσει, γι'αυτό γράφτηκα κι εγώ να γνωρίσετε κι εμένα!

Δεν έχω μεγάλη επαφή με τη γυμναστική είναι η αλήθεια αλλά όχι γιατί δεν μου αρέσει αλλά είναι πολύ δύσκολο να γυμναστεί κάποιος μόνος του όσο κι αν το ψάξει ειδικά όταν κάποια γυμναστήρια δεν έχουν καν κάποιον εκεί έστω να σου δείξει πώς γίνεται σωστά η άσκηση. Επαρχία, βλέπετε! Τελωσπάντων, τον τελευταίο καιρό αποφάσισα να ακολουθήσω τον αρραβωνιαστικό μου στο γυμναστήριο με δική του επίβλεψη και δικό του πρόγραμμα. Θέλω απλά να μου πείτε τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που μου έχει φτιάξει και αν χρειάζεται κάτι ακόμα ή κάτι λιγότερο (μπα!) !!!

Είμαι 74,4 κιλά και 1.65 ύψος, δεν ψάχνω κάτι για γράμμωση κτλ, αλλά θέλω να μειώσω το σωματικό μου λίπος (είναι και αρκετό! χιχι) και να δυναμώσω τους μυς μου! Να σας πω την αλήθεια, έχω πορωθεί αρκετά τώρα που έχω καθοδήγηση!!!!!!!

Λοιπόν, έχω κάνει 6 προπονήσεις με κυκλικό πρόγραμμα για όλες τις μυικές ομάδες και 3 προπονήσεις με στοχευμένο πρόγραμμα.

Το κυκλικό πρόγραμμα που ξεκίνησα είχε ως εξής:

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ: 15' ΑΕΡΟΒΙΑ
ΠΟΔΙΑ: 1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ (3Χ12)
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΗΡΙΑΙΩΝ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ (3Χ12)
3. ΓΑΜΠΕΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ (3Χ12)
ΣΤΗΘΟΣ: 1. ΠΕΚ-ΝΤΕΚ (3Χ12)
ΠΛΑΤΗ: 1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ (3Χ10)
ΩΜΟΙ: 1. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ (3Χ10)
ΔΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (4Χ12)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ (3Χ12)
ΑΠΟΘΕΡΑΠΙΑ: 20' ΑΕΡΟΒΙΑ
ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ: 1. ΡΟΚΑΝΙΣΜΑΤΑ (4Χ15)
2. ΡΩΜΑΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ (4Χ15)
3. ΑΡΣΕΙΣ ΠΟΔΙΩΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (4Χ15)
ΡΑΧΙΑΙΟΙ: 1. ΑΡΣΕΙΣ ΚΟΡΜΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΡΑΧΙΑΙΩΝ (3Χ15)

Οι επόμενες 3 προπονήσεις ήταν:

1η μέρα
ΠΛΑΤΗ: 1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ (3Χ10)
2. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ (3Χ10)
3. PULL OVER ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ (2Χ15)
ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ (3Χ12)
2. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ (2Χ10)
2η μερα
ΣΤΗΘΟΣ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (2Χ12) κ εδω σε επικληνη
2. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (2Χ12)εδω θα εβαζα ενα παραπανω σετ...
3. ΠΕΚ-ΝΤΕΚ (3Χ12)
ΔΙΚΕΦΑΛΑ: 1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (4Χ12)
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (3Χ10)
3η μερα
ΠΟΔΙΑ: 1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΩΝ (3Χ12)
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΗΡΙΑΙΩΝ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ (3Χ12)
3. ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ (3Χ10)
4. ΑΠΑΓΩΓΟΙ (3Χ10)
5. ΓΑΜΠΕΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ (3Χ12)
ΩΜΟΙ: 1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (3Χ10)
2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ (3Χ10)
3. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ (3Χ10)
4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ (2Χ12) [ΕΝΑΛΛΑΞ ΜΕ ΤΗΝ 3. ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ)
Όλες τις μέρες ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΑΠΟΘΕΡΑΠΙΑ, ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.

Αυτά, κορίτσια, συγνώμη για το μεγάλο ποστ! Τα συμπεράσματα δικά σας!
(Έχω κι εγώ πρόβλημα με το στήθος μου, είναι Ε κουπ! Αφήστε!)
Χρόνια πολλά, Ελένη, για χτες!!!!!!!

καλως ηρθες κ απο μενα κ σε ευχαριστω για τις ευχες σου...

το προγραμμα σου απλο,,,σε γενικες γραμμες καλο αλλα πιστευω θα στο αλλαξει ο φιλος σου σε λιγο καιρο μεχρι να συνηθισεις...
στην αρχη θα δεις διαφορα αρκει να μην κανεις παρασπονδιες με διατροφη...

απο διατροφη πως πας?τι τρως πχ σε μια τυπικη σου μερα?

ποσες φορες μπορεις να κανεις προπονηση?παλιοτερα ειχες ασχοληθει οπως τωρα με γυμναστικη η τωρα ξεκινησες πιο οργανωμενα?

gym
22-05-12, 16:55
δεν ξερω τι εχω παθει εχω την ταση να θελω συνεχεια να χασω κιλα...ενω ειμαι οκ ..!!


παω 55 μετα λεω αλλα λιγο και μετα ξεσπαω και τρωω οτι να ναι ..αυτο δεν ειναι φυσιολογικο το ξερω αλλα αυτο μου συμβαινει ..!


!ενταξει και επειδη το σπιτι δεν εχει παντα ολα τα καλουδια γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι μερικεσ φορεσ δεν τρωω σωστα και μετα το χανω ...


τρεχω ολη μερα να τα προλαβω ολα και οταν λεω σωστα εννοω οτι μπορει να μην εχω το ψαρι μου η το κρεασ μου η τα ενδιαμεσα αλλα δεν τρελαινομαι ολα θα φτιαξουν..!!


καταλαβαινεισ τι εννοω gym μου???

με μπερδεψες λιγο μεσα στο ποστ σου αλλα θα σου πω τι καταλαβα εγω....κ μετα πες μου αν εχω δικιο η οχι


κανεις για καποιο διαστημα διατροφη,φτανεις εκει που θεωρεις νορμαλ κ οταν φτανεις εκει απλα θες να κατεβεις κ αλλο επειδη σου την βαραει
με αυτο ομως πιεζεσαι σε καποιο σημειο κ οοοοταν εχεις καλουδια μπροστα σου τα τρως ολα...κ αυτο το θεωρεις αρρωστια γιατι βλεπεις οτι δεν νιωθεις καλα την επομενη μερα της σαβουροτροφης,οποτε κ χαλιεσαι...

ουσιαστικα στο σωμα σου δνε εχεις επιπτωση εμφανισιακη καθως δεν γινεται συστηματικα αλλα εχεις επιπτωση στην ψυχολογια σου....


το να ξεσπας στο φαγητο λογω συναισθηματικων καταστασεων που περνας το εεις σκεφτει?
επισης αυτη η μανια του να θες να πεσεις σε κιλα υπηρχε κ παλιοτερα η μετα την εγκυμοσυνη>?

gym
22-05-12, 16:56
SOS

η μπάλα η 75cm θα είναι οκ?
είμαι έτοιμη να πάω να την πάρω (ναι, τώρα έχω 18.5ευρώ και θέλω να την πάρω πριν τα φάω αλλού)!!
αυτήν εδώ: ************
την παίρνω 75 και όχι 65 λόγω χρώματος (μαύρο αντί για γκρι) και επειδή το τύπος στο κατάστημα μου είπε ότι θα με πιέσει περισσότερο στους κοιλιακούς..
τι λέτε???????????????

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

***δεν αναγραφουμε λινκ,περαν των χορηγων***

να ειναι οκ σχετικα με τι?

gym
22-05-12, 16:56
κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια, d cup στο στηθος δε χανω με τπτ. ακομα και οταν εφτασα 56 κιλα δεν επεσα ουτε μισο νουμερο, το καλο ειναι πως με την εγκυμοσυνη δεν ανεβηκα και . πολυ, δηλαδη το στηθος ανεβηκε ενα μεγεθος. τωρα ειμαι Ε, αλλα ελπιζω μολις σταματησω να θηλαζω να ξαναπαω d. αλλιως με βλεπω με στενο μπλουζακι και να ζηταω δουλεια στο star διπλα απο τη Κωστουλα;)

ρε προβληματα που εχει ο κοσμος...:sneaky::sneaky::sneaky:

gym
22-05-12, 16:58
τι ωραια..μπαινω μεσα..μ λεει η τυπισσα οτι εβαλε η μουρη μ κ φαινεται οτι εφαγα και της αρεσω καλυτερα ετσι....μετα μ λεει οτι εγινα τουμπανο.. υστερα αρχιζουμε..χμμ..


εβαλα μισο κιλο λιπους..ποδια και κορμο...εχασα 400 γρ μυικης μαζας... απο ποδια και κορμο...

(γιατι εχασα μυικη μαζα δεν μπορω να καταλαβω..να πεις οτι εκοψα φαι.. και πρωτεινη ψηλα εχω και φαι παιρνω..τεσπα)

μισο κιλο λιπους...χα.. που κ να μην εκανα καθε μερα αεροβιο....
και μετα παω λαικη ν παρω φραουλες.. και μ λεει ο τυπος "αυτη η βαρια βαρια και μεγαλη για σενα και μονο" ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙ....

σας εβαλα απροοπτες φωτος να δειτε τα λιπη... δεν εχω τελειωσει καν το προγραμμα τ μηνα.. ειναι θολες.. θολες ξεθολες..προορες ξεπροορες δεν με νοιαζει..απλα δειτε τους πατσαδες.ευχαριστω πολυ γεια σας

καλα μιλαμε φοβερο το μηχανημα της...κ αυτη η διατροφολογοςσου-λιπομετρητρια σου καλα μιλαμε πολυ σχετικη με τη γυμναστικη πρπεει να ειναι

ουτε καν θα σχολιασω το τι σου βρηκε...στα ειπα παραπανω...

οσο για τις φραουλες...ε ξεκολλα πια δηλαδη με το φαγητο....ο ανθρωπος για καλο ηθελε να σου δωσει την μεγαλη!εσυ θες τα μικρα/...ε παρτην κ κοψτην μωρε...τα μικρα κ τα μικρα...φφφφ :green::green::green:

fofi
22-05-12, 18:22
θελεις να γραψεις πιο λεπτομερως το τι κανεις σπιτι απο γυμναστικη και το τι τρως ?γιατι ετσι γενικα δεν μπορω να βγαλω ακρη...

Ευχαρίστως να σου γράψω, αλλά φοβάμαι πως και πάλι δε θα βγάλεις άκρη.:unsure:

Λοιπόν, η διατροφή μου τους τελευταίους μήνες είναι περίιιπου ως εξής τις καθημερινές:

Γεύμα 1ο, γύρω στις 9: 1-2 ρυζογκοφρέτες με 1 κουταλάκι nut butter (αμυγδαλοβούτυρο ή φυστικοβούτυρο) και 1 κούπα καφέ σκέτο με λίγο γάλα
Γεύμα 2ο γύρω στις 12:30: 1 γιαούρτι με 3-4 φράουλες ή μισό μήλο και 2 κ.σ. μούσλι ή λίγα αμύγδαλα ή σπανιότερα με all bran.
Τσιμπολόγημα 3ο γύρω στις 15:30: Καμιά 10αριά ή και περισσότερα αμύγδαλα + 1-2 δαμάσκηνα ή 2 ρυζογκοφρέτες + φρούτο ή 2 ρυζογκοφρέτες + 1 κ.γ μέλι ή 1/2 κ.γ. μαρμελάδα βιολογική χωρίς ζάχαρη (Επειδή δουλεύω μέχρι αργά, δεν μπορώ να φάω κανονικό φαγητό πριν τις 17.00-18.00 το απόγευμα)
Γεύμα 4ο: 4 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο ή κρέας μοσχαρίσιο, είτε ψητό με μυρωδικά, είτε μαγειρευτό με λαχανικά ή φρέσκια ντομάτα, με λίγο λάδι ωμόστο τέλος + 1-1,5 φλ. τσαγιού ρύζι με καλαμπόκι ή 1,5 πατάτα και 2 καρότα ατμού + σαλάτα, πού και πού και λίγο τυρί, 2 φορές την εβδομάδα όσπριο ή λαχανικά ή ομελέτα + σαλάτα + λίγο τυρί, 1 φορά την εβδομάδα ψάρι λιπαρό (σολωμός, σαρδέλα) με λαχανικά ή πατάτα ατμού + σαλάτα.
Γεύμα 5ο, γύρω στις 23.00: 1 γιαούρτι + φράουλες ή 1/2 κ.γ. μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη + λίγο μούσλι

1-2 φορές την εβδομάδα μπορεί να ξεφύγω και να φάω καμιά χαζομάρα, πχ λίγη πίτσα σπιτική ή παγωτό ή κανένα ψωμοειδές ή κάποιο γλυκάκι κλπ


Από γυμναστική κάνω σπίτι 3-5 φορές την εβδομάδα, μισή-μία ώρα ανάλογα με τις υποχρεώσεις. Κάνω workouts είτε από http://www.bodyrock.tv/, είτε από http://www.fitnessblender.com/ είτε από διάφορα dvd ή από youtube, είτε bodyweight, είτε με αλτηράκια μέχρι 3 κιλά, είτε ασκήσεις με λάστιχα αντίστασης κοκ. Προσπαθώ να κάνω 2 φορές την εβδομάδα κάποιο πρόγραμμα για το πάνω μέρος του σώματος + κοιλιακόυς, 1-2 πόδια, γλουτό, μηρούς κλπ + κοιλιακούς + 1 φορά είτε pilates, είτε HIIT, είτε τίποτα.

Νομίζω σε μπέρδεψα περισσότερο ε; Υπάρχει τρόπος να οργανωθώ καλύτερα και να βελτιωθεί η κατάσταση;:help:

anastacia
22-05-12, 20:02
καλησπερα κοριτσια μου ...!!!!!!!!!χαθηκα και βγηκα απο το προγραμμα μου..!!
δεν ξερω τι γινετε ρε κοριτσια αλλα βλεπω εγω και αλλο οι αλλοι...χθεσ ειχα παει σε μια γιορτη και μια κοπελα με εβλεπε που προσεχα τι ετρωγα και μιλαγα περι διατροφησ κτλ μου ειπε ειμαι οτι φτανω στα ορια τησ αρρωστιασ ..επειδη τα πλευρα μου διαγραφονται τι να κανω να τα φαω??? ..εχω αρχισει και ανησυχω ...εγω στον κα8ρεφτη μου με βλεπω κανονικη οχι κοκκαλο και ουτε που θελω να γινω αθλητρια ειμαι οχι μοντελο ... το θεμα ειναι οτι η αληθεια ειναι πωσ μπαινω συνεχεια σε μια φαση διαιτασ παντα βλεπω τα χειροτερα πανω μου και εκει που πιανω τον στοχο μου εκει νοιωθω οτι ειμαι χαλια .... ξερω ξερω ειναι τα ψυχολογικα μου ..!!!απο αυριο θα ξαναμπω σε μια σειρα και θα σασ γραφω να με μαλωνετε μπασ και βαλω μυαλο
κοιτα πολλες φορες ο καθρεφτης μας μας παιζει παιχνιδια, πολλοι λιγοι ανθρωποι κατα τη γνωμη μου μπορουν και εχουν αντικειμενικη εικονα του εαυτου τους, οι περισσοτεροι ειναι η πολυ αυστηροι η χαλαααροι. αν θες τη γνωμη μου καλο θα ηταν να το κουβεντιασεις με καποιον που εχεις εμπιστοσυνη στη κριση του και μην ακους φωνες ανθρωπων ασχετων με διατροφη και γυμναστικη γιατι θα διχαστεις. αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι κατα βαθος ολοι ξερουμε που βαδιζουμε αλλα δε θελουμε να το παραδεχτουμε;)

anna2405
22-05-12, 20:17
καλως ηρθες κ απο μενα κ σε ευχαριστω για τις ευχες σου...

το προγραμμα σου απλο,,,σε γενικες γραμμες καλο αλλα πιστευω θα στο αλλαξει ο φιλος σου σε λιγο καιρο μεχρι να συνηθισεις...
στην αρχη θα δεις διαφορα αρκει να μην κανεις παρασπονδιες με διατροφη...

απο διατροφη πως πας?τι τρως πχ σε μια τυπικη σου μερα?

ποσες φορες μπορεις να κανεις προπονηση?παλιοτερα ειχες ασχοληθει οπως τωρα με γυμναστικη η τωρα ξεκινησες πιο οργανωμενα?

Καλησπέρα!

Το καλό είναι οτι είμαστε μαζί και στη δουλειά και με παρακολουθεί και στο θέμα της διατροφής! Ένα θεματάκι με τα γλυκά έχω αλλά το έχω περιορίσει σε 1 φορά τη βδομάδα :( Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα πάει κάπως έτσι:

9.00 2 φρυγανιές σικάλεως με μέλι και 1 ποτήρι γάλα 1,5 % ή δημητριακά με γάλα 1,5%
12.00 1 γιαούρτι και 1 μπανάνα ή σάντουιτς με γαλοπούλα και τυρί
15.00 (πριν το γυμναστήριο) 1 φρούτο
16.30-18.00 γυμναστήριο (αμέσως μετά την προπόνηση 1 μπανάνα με το ζόρι, με έχει πρήξει! χα χα χα)
19.00 μαγειρεμένο φαγητό στο σπίτι, ό,τι υπάρχει, αποφεύγουμε γενικά τηγανητά, λίπη κτλ
Αλκοόλ δεν πίνω, μόνο ααααν βγούμε καμιά φορά πίνω μπύρα ή κρασί.

Μετά τις 19.00 δεν μπορώ να φάω τίποτα ρε γμτ. Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να τρώω ένα γιαουρτάκι αλλά και πάλι πολύ πριν να πέσω για ύπνο γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν έχω χωνέψει εντελώς!

Στο θέμα της γυμναστικής τώρα, είναι πρώτη φορά που κάνω βάρη! Μετά από την σχολική περίοδο που έπαιζα μπάσκετ και έκανα 3 ώρες προπόνηση τη μέρα έκανα πάντα εντελώς ανοργάνωτα μόνο αερόβια άσκηση!!!! Μπορώ και κάθε μέρα να πηγαίνω γυμναστήριο αλλά λόγω δουλειάς είναι λίγο αδύνατο να ακολουθήσω τέτοιους ρυθμούς! Δουλεύουμε 7 μέρες τη βδομάδα!!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!

patience
22-05-12, 21:30
με μπερδεψες λιγο μεσα στο ποστ σου αλλα θα σου πω τι καταλαβα εγω....κ μετα πες μου αν εχω δικιο η οχι


κανεις για καποιο διαστημα διατροφη,φτανεις εκει που θεωρεις νορμαλ κ οταν φτανεις εκει απλα θες να κατεβεις κ αλλο επειδη σου την βαραει
με αυτο ομως πιεζεσαι σε καποιο σημειο κ οοοοταν εχεις καλουδια μπροστα σου τα τρως ολα...κ αυτο το θεωρεις αρρωστια γιατι βλεπεις οτι δεν νιωθεις καλα την επομενη μερα της σαβουροτροφης,οποτε κ χαλιεσαι...

ουσιαστικα στο σωμα σου δνε εχεις επιπτωση εμφανισιακη καθως δεν γινεται συστηματικα αλλα εχεις επιπτωση στην ψυχολογια σου....


το να ξεσπας στο φαγητο λογω συναισθηματικων καταστασεων που περνας το εεις σκεφτει?
επισης αυτη η μανια του να θες να πεσεις σε κιλα υπηρχε κ παλιοτερα η μετα την εγκυμοσυνη>?

γενικα κανω πολυ σωστη διατροφη και μαρεσει να τρεφομαι υγιεινα οταν εχω στο σπιτι μου τα κοτοπουλακια μου τα λαχανικα μου τα αμυγδαλακια μου τα οσπρια μου οταν ομωσ μπορει για μια βδομαδα να μην μπορεισ να πασ σουπερ μαρκετ και εχεισ μονο ζυμαρικα γαλα και δημητριακα τι κανεισ????εκει χαλασ η δεν χαλασ την διατροφη σου ??και ποσο μαλλον οταν στερεισαι καποια βασικα πραγματα και γυμναζεσαι αν τρελη και θηλαζεισ και κυνηγασ εναν μπεμπακο.. οταν δεισ γλυκο δεν θα το αρπαξεισ??αυτο εννοω λογω οικονομικησ καταστασησ χαλαω την διατροφη μου ..
το θεμα με την διαιτα το ειχα παντα ασ πουμε ειχα αγωνα ημουν 58 και επαιζα στα 60 και προσπαθουσα να κατεβω κατηγορια και να παιξω στα 56 ..

eli_din3
22-05-12, 21:52
καλα μιλαμε φοβερο το μηχανημα της...κ αυτη η διατροφολογοςσου-λιπομετρητρια σου καλα μιλαμε πολυ σχετικη με τη γυμναστικη πρπεει να ειναι

ουτε καν θα σχολιασω το τι σου βρηκε...στα ειπα παραπανω...

οσο για τις φραουλες...ε ξεκολλα πια δηλαδη με το φαγητο....ο ανθρωπος για καλο ηθελε να σου δωσει την μεγαλη!εσυ θες τα μικρα/...ε παρτην κ κοψτην μωρε...τα μικρα κ τα μικρα...φφφφ :green::green::green:

μα πως γινεται να λεει το μηχανημα σαλακιες ενω οι συνθηκες μετρησης ειναι ιδιες???:S
απλα δεν μου το λες για να μην πανικοβληθω ως γνωστον και κοψω θερμιδες και κανω 300 αεροβια και λιωσω και πεθανω :P ελα πες την αληθεια :P

dorita
22-05-12, 22:17
.........:welcome::welcome

κοριτσακια μου γλυκα ομορφα κ στρουμπουλα!!!(στρουμπουλα δεν ειστε αλλα δεν εκανε ομοιοκαταλ.. )...:green::green:

προγραμμα 3 ημερων γυμν!!!

δευτερα-πλατη-δικεφαλος κοιλια
τεταρτη-ποδια ωμοι
σαββατο-στηθος τρικεφαλος κοιλια
1 ή 2 αεροβιο πως σας φαινεται σαν σπλιτ;;;;

anastacia
22-05-12, 22:17
ρε προβληματα που εχει ο κοσμος...:sneaky::sneaky::sneaky:

συγγνωμη αλλα για εμενα ειναι προβλημα, δε μπορω να βρω εσωρουχα της προκοποης, δε μπορω να βαλω ενα στενο μπλουζακι χωρις να ειμαι προκλητικη (κατι που δεν επιθυμω τουλαχιστον οχι ολες τις ωρες), δε μπορω να φορεσω πουκαμισο γιατι αναστεναζει το κουμπι, πολλα φουστανια ενω ειναι οκ δε μου μπαινουν στο στηθος, δε μπορω να κοιμηθω μπρουμυτα και εχω αρχισει να υποπτευομαι πως ολο αυτο το βαρος ειναι υπευθυνο για πονους στη πλατη και για τη ταση που εχουν αποκτησει οι ωμοι μου να γερνουν, :(:(, τωρα αν υπαρχει εστω και μια γυναικα που να επιθυμει να φορα ε cup τι να πω ....... ας το ξανασκεφτει.

dorita
22-05-12, 22:19
αναστασια μου καπως να το μοιρασουμε δεν υπαρχει τροπος;;;;:):)

anastacia
22-05-12, 22:23
αναστασια μου καπως να το μοιρασουμε δεν υπαρχει τροπος;;;;:):)
μακαρι κουκλα μου παρε οσο θελεις , εγω παω ανετα και β cup αν ειναι να ξαλαφρωσω λιγακι απο το βαρος, και μεταξυ μας αν ηταν να διαλεξω αναμεσα σε a kai e cup θα διαλεγα την α χωρις δευτερη σκεψη

dorita
22-05-12, 22:25
μακαρι κουκλα μου παρε οσο θελεις , εγω παω ανετα και β cup αν ειναι να ξαλαφρωσω λιγακι απο το βαρος, και μεταξυ μας αν ηταν να διαλεξω αναμεσα σε a kai e cup θα διαλεγα την α χωρις δευτερη σκεψη

καταλαβαινω αυτο που λες!! ειναι ενοχλητικο ειδικα οταν δεν νιωθεις ανετα με αυτο κ σε επιβαρυνει....
τωρα τι να σου πω;;εχεις σκεφτει να κανεις κατι γιάυτο;;;

αλλα δες κ τα θετικα του!!.........:green:

eli_din3
22-05-12, 22:32
γυμουλικουλι (:P) θεωρεις πως μια ωρα μετα τα βαρη ειναι πολυ για τους μυες κτλ? δεδομενου οτι ειναι ηδη κουρασμενοι κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ μηπως καταβολιστουν τα καημενα. ειναι και λιγα :P
καλα ειδικα αφου κανω και κανα 40λεπτο ν παω σπιτι για να φαω..

magdaline
22-05-12, 22:55
Είδα τις φώτος σου. Τι λίπος? Πας καλά; Για σύνελθε σε παρακαλώ. 2 εβδομάδες υπόθεση είσαι να ξεφουσκώσεις τη κοιλιά και αύξησε λίγο την αερόβια για τα πλαινα. Κατα τα άλλα χωρίς σάλτσες έχεις ένα πάρα πολύ όμορφο κορμί. Αδύνατη είσαι.

eli_din3
22-05-12, 22:59
Είδα τις φώτος σου. Τι λίπος? Πας καλά; Για σύνελθε σε παρακαλώ. 2 εβδομάδες υπόθεση είσαι να ξεφουσκώσεις τη κοιλιά και αύξησε λίγο την αερόβια για τα πλαινα. Κατα τα άλλα χωρίς σάλτσες έχεις ένα πάρα πολύ όμορφο κορμί. Αδύνατη είσαι.

ποσο αεροβιο πια καλε θεε :P κανω καθε μερα (εκτος απο οταν εχω ποδια) μιση ωρα το ελαχιστο... μιση με 50 λεπτα...

magdaline
22-05-12, 23:08
ποσο αεροβιο πια καλε θεε :P κανω καθε μερα (εκτος απο οταν εχω ποδια) μιση ωρα το ελαχιστο... μιση με 50 λεπτα...
η μισή ώρα δε κάνει τίποτα. Δοκίμασε 40 λεπτά και πάνω εκτός φυσικά απο τη μέρα που κάνεις πόδια. Επίσης δοκίμασε σε παρακαλώ να κάνεις ζέσταμα με ποδήλατο ή περπάτημα 15 λεπτάκια πριν τα βάρη.
Μια καλή ιδέα είναι κ η διαλειμματική. Εγώ συνηθίζω 1-2 φορές τη βδομάδα να ανεβοκατεβαίνω κερκίδες 4 σετ των 100 πάνω κάτω και στο διάλειμμα περπάτημα 30 σεκ και σπριντ 20σεκ (ΗΙΙΤ).
Επίσης κάνω το HIIT 1-2 φορές τη βδομάδα αν έχω όρεξη ή 1-2 φορές τη βδομάδα (αντί για το ζέσταμα) παίρνω το ποδήλατο και κάνω 20-25 χλμτρα στο ύπαιθρο.
Υπάρχουν τρόποι. Αφιέρωσε χρόνο αλλά το πιο σημαντικό είναι η όρεξη που πρέπει να δώσεις βάρος.
Μην απελπίζεσαι έχεις κορμάρα. Όσο για τη "κοιλίτσα¨" που μπορεί να φαίνεται φουσκωμένη, δεν έχω δει τη διατροφή σου αλλά αφαίρεσε τελείως γαλακτοκομικά και ψωμί απο τη διατροφή σου και πρόσθεσε πατάτα βραστή και θα δεις άμεσα αποτελέσματα. Αυτά.

dorita
22-05-12, 23:08
Είδα τις φώτος σου. Τι λίπος? Πας καλά; Για σύνελθε σε παρακαλώ. 2 εβδομάδες υπόθεση είσαι να ξεφουσκώσεις τη κοιλιά και αύξησε λίγο την αερόβια για τα πλαινα. Κατα τα άλλα χωρίς σάλτσες έχεις ένα πάρα πολύ όμορφο κορμί. Αδύνατη είσαι.

πες της τα γιατι δεν ακουει κανεναν πια!!:)


ποσο αεροβιο πια καλε θεε :P κανω καθε μερα (εκτος απο οταν εχω ποδια) μιση ωρα το ελαχιστο... μιση με 50 λεπτα...

καλα βρε καθε μερα κανεις;;;;;;

eli_din3
22-05-12, 23:15
η μισή ώρα δε κάνει τίποτα. Δοκίμασε 40 λεπτά και πάνω εκτός φυσικά απο τη μέρα που κάνεις πόδια. Επίσης δοκίμασε σε παρακαλώ να κάνεις ζέσταμα με ποδήλατο ή περπάτημα 15 λεπτάκια πριν τα βάρη.
Μια καλή ιδέα είναι κ η διαλειμματική. Εγώ συνηθίζω 1-2 φορές τη βδομάδα να ανεβοκατεβαίνω κερκίδες 4 σετ των 100 πάνω κάτω και στο διάλειμμα περπάτημα 30 σεκ και σπριντ 20σεκ (ΗΙΙΤ).
Επίσης κάνω το HIIT 1-2 φορές τη βδομάδα αν έχω όρεξη ή 1-2 φορές τη βδομάδα (αντί για το ζέσταμα) παίρνω το ποδήλατο και κάνω 20-25 χλμτρα στο ύπαιθρο.
Υπάρχουν τρόποι. Αφιέρωσε χρόνο αλλά το πιο σημαντικό είναι η όρεξη που πρέπει να δώσεις βάρος.
Μην απελπίζεσαι έχεις κορμάρα. Όσο για τη "κοιλίτσα¨" που μπορεί να φαίνεται φουσκωμένη, δεν έχω δει τη διατροφή σου αλλά αφαίρεσε τελείως γαλακτοκομικά και ψωμί απο τη διατροφή σου και πρόσθεσε πατάτα βραστή και θα δεις άμεσα αποτελέσματα. Αυτά.


hiit αν κανω εγω θα καλεσουν το ασθενοφορο :P
οταν λες γαλακτοκομικα εννοεις και κοτατζ και γιαουρτι?:unsure::unsure::unsure: ή μονο γαλα?



πες της τα γιατι δεν ακουει κανεναν πια!!:)



καλα βρε καθε μερα κανεις;;;;;;

στα πα σε πμ κουκλα μου :(

magdaline
22-05-12, 23:17
hiit αν κανω εγω θα καλεσουν το ασθενοφορο :P
οταν λες γαλακτοκομικα εννοεις και κοτατζ και γιαουρτι?:unsure::unsure::unsure: ή μονο γαλα?





γενικότερα το ψωμί κ τ γαλακτομικά φουσκώνουν. γαλακτοκομικά = γάλα γιαούρτι κότατζ. Και εγώ πρέπει να τα κόβω σιγά σιγά.

Stella
22-05-12, 23:30
Κορίτσια τα γαλακτοκομικά φουσκώνουν και προκαλούν "προβληματα" σε ατομα που έχουν κάποια μορφή δυσανεξίας στη λακτόζη και επίσης τα κόβουν και οι αγωνιστικοί πριν τους αγώνες.
Από κει και πέρα τα γαλακτοκομικά είναι μια βασική ομάδα τροφίμων και ειδικά για εμας τις γυναίκες που η οστεοπόρωση καραδοκεί, που πρέπει να τα έχουμε στη διατροφή μας και μαλιστα σε καλές ποσότητες.
Μην ξεχνάμε ότι η οστική πυκνοτητα αυξάνει μέχρι την ηλικία των 30 και από εκει και περα αρχίζει και φθίνει.
Αρα είναι πραγματικά αφελές, εφόσον δεν υπάρχει προβλημα εντοπισμένο και σύσταση από το γιατρό μας, να τα αφαιρέσουμε τελειως από τη διατροφή μας, ειδικά σε νεαρές ηλικίες που είστε οι περισσότερες!
Στο επίπεδο που βρισκόμαστε οι περισσότερες εδώ, κατά τη γνώμη μου το τελευταιο που ευθυνεται για τη λίγη κοιλίτσα μας, η την όποια κατακράτηση είναι τα γαλακτοκομικά σαν ομάδα τροφίμων....

magdaline
22-05-12, 23:32
Κορίτσια τα γαλακτοκομικά φουσκώνουν και προκαλούν "προβληματα" σε ατομα που έχουν κάποια μορφή δυσανεξίας στη λακτόζη και επίσης τα κόβουν και οι αγωνιστικοί πριν τους αγώνες.
Από κει και πέρα τα γαλακτοκομικά είναι μια βασική ομάδα τροφίμων και ειδικά για εμας τις γυναίκες που η οστεοπόρωση καραδοκεί, που πρέπει να τα έχουμε στη διατροφή μας και μαλιστα σε καλές ποσότητες.
Μην ξεχνάμε ότι η οστική πυκνοτητα αυξάνει μέχρι την ηλικία των 30 και από εκει και περα αρχίζει και φθίνει.
Αρα είναι πραγματικά αφελές, εφόσον δεν υπάρχει προβλημα εντοπισμένο και σύσταση από το γιατρό μας, να τα αφαιρέσουμε τελειως από τη διατροφή μας, ειδικά σε νεαρές ηλικίες που είστε οι περισσότερες!
Στο επίπεδο που βρισκόμαστε οι περισσότερες εδώ, κατά τη γνώμη μου το τελευταιο που ευθυνεται για τη λίγη κοιλίτσα μας, η την όποια κατακράτηση είναι τα γαλακτοκομικά σαν ομάδα τροφίμων....


ντάξει όλο το χειμώνα φθινόπωρο και ανοιξη τα τιμώ τα γαλακτομικά αλλα σε περίοδο γράμμωσης καλό είναι να αποφεύγονται για γρήγορα αποτελέσματα.
Αποψη μου πάντα.

marvin
23-05-12, 00:45
Να πω Καλησπερα...η καλημερα;:unsure:.....:P και να καλοσορισω στην παρεα τα νεα κοριτσια μας!!!!Καλως ηρθατε και απο εμενα.Να σας ζησουν τα μπεμπε σας!!!!:welcome:

grace
23-05-12, 08:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε οοολα τα καινουργια κοριτσια! :welcome::welcome:

Πολυ τρελλαμενες σας ακουω καλε για κουλαρετε λιγο! ;);)

anna2405
23-05-12, 08:58
συγγνωμη αλλα για εμενα ειναι προβλημα, δε μπορω να βρω εσωρουχα της προκοποης, δε μπορω να βαλω ενα στενο μπλουζακι χωρις να ειμαι προκλητικη (κατι που δεν επιθυμω τουλαχιστον οχι ολες τις ωρες), δε μπορω να φορεσω πουκαμισο γιατι αναστεναζει το κουμπι, πολλα φουστανια ενω ειναι οκ δε μου μπαινουν στο στηθος, δε μπορω να κοιμηθω μπρουμυτα και εχω αρχισει να υποπτευομαι πως ολο αυτο το βαρος ειναι υπευθυνο για πονους στη πλατη και για τη ταση που εχουν αποκτησει οι ωμοι μου να γερνουν, :(:(, τωρα αν υπαρχει εστω και μια γυναικα που να επιθυμει να φορα ε cup τι να πω ....... ας το ξανασκεφτει.

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!

Αναστασία, έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και για πολύ καιρό είχα πόνους στην πλάτη λόγω του στήθους αλλά από τη στιγμή που βρήκα το κατάλληλο εσώρουχο στο σωστό νούμερο και με τη ΣΩΣΤΗ στήριξη, όχι μόνο στάματησα να πονάω αλλά δεν φαίνεται πια τεράστιο μέσα από τις μπλούζες!!!!!!!!! Ψάξε για εσώρουχο που να αγκαλιάζει όλο το στήθος και να έχει φαρδιές τιράντες! Θα δεις μεγάλη διαφόρα! Εντάξει, δεν λέω, κι εγώ πολλές φορές εύχομαι να είχα μικρότερο και να μπορούσα να κοιμηθώ μπρούμητα αλλά..... μας προίκισε η φύση και πρέπει να το παλέψουμε! χι χι !!!!!
Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην μεγαλώσει κ άλλο όοοοοοοταν μείνω έγκυος (παρασύρθηκα με τις πολλές μαμάδες εδώ)! :P:P:P:P:P:P:P:P

anastacia
23-05-12, 09:52
..........σε 15 λεπτα απο τωρα θα σηκωθω και θα κανω αεροβιο........ωμμμμμμμμ, θα ανεβω στο διαδρομο ......οχι δε θα φοβηθω.............ωμμμμμμμμ ειναι ΔΕΣΜΕΥΣΗ........αλλιως δεν εχω δικαιωμα να ξαναμπω στο φορουμ............... σε 15 λεπτακια.............

anastacia
23-05-12, 11:19
λοιπον ανεβηκα στο διαδρομο πηρα και το μωρο με τη καλαθουνα μαζι να με κοιταει και ξεκινησα, στην αρχη ηταν ζορικα και ο μπεμπης ειχε ενα υφος "ωχ η μαμα τρελαθηκε τι κανει?" ευτυχως ομως δε γκρινιαξε και το σωτηριο 12 λεπτο της ασκησης κοιμηθηκε. ετσι καταφερα και εκανα τρια χλμ σε 30 λεπτα (οκ ειναι λιγο καπη σκορ αλλα ειναι αρχη). μολις κατεβηκα απο το διαδρομο ολο το κρμι μου ηταν πιασμενο, πηρα ενα στρωματακι και αρχισα να κανω στρετσινγκ και συγκεκριμενα barre a terra μια μεθοδο που χρησιμοποιουν οι κλασικοι χορευτες οταν τραυματιζονται και το θαυμα εγινε!!! μεσα σε δεκα λεπτα μπορεσα να σηκωσω ορθη γωνια τα ποδια μου (ξαμπλωμενη ε?) και να γραπωσω τους αστραγαλους μου!!! προ μπεμπη μπορουσα να πιασω τα μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και να ξαμπλωνω τα ποδια στο κορμο μου αλλα οκ θα γινει παλι και αυτο!!!!!(σε καμια δεκαρια χρονια χαχαχα) ηθελα να συνεχισω και αλλο αλλα ξυπνησε το μικρο και θελει νταντεμα !!!!!
καλημερα σε ολες θα επανελθω!!!

gym
23-05-12, 11:30
λοιπον ανεβηκα στο διαδρομο πηρα και το μωρο με τη καλαθουνα μαζι να με κοιταει και ξεκινησα, στην αρχη ηταν ζορικα και ο μπεμπης ειχε ενα υφος "ωχ η μαμα τρελαθηκε τι κανει?" ευτυχως ομως δε γκρινιαξε και το σωτηριο 12 λεπτο της ασκησης κοιμηθηκε. ετσι καταφερα και εκανα τρια χλμ σε 30 λεπτα (οκ ειναι λιγο καπη σκορ αλλα ειναι αρχη). μολις κατεβηκα απο το διαδρομο ολο το κρμι μου ηταν πιασμενο, πηρα ενα στρωματακι και αρχισα να κανω στρετσινγκ και συγκεκριμενα barre a terra μια μεθοδο που χρησιμοποιουν οι κλασικοι χορευτες οταν τραυματιζονται και το θαυμα εγινε!!! μεσα σε δεκα λεπτα μπορεσα να σηκωσω ορθη γωνια τα ποδια μου (ξαμπλωμενη ε?) και να γραπωσω τους αστραγαλους μου!!! προ μπεμπη μπορουσα να πιασω τα μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και να ξαμπλωνω τα ποδια στο κορμο μου αλλα οκ θα γινει παλι και αυτο!!!!!(σε καμια δεκαρια χρονια χαχαχα) ηθελα να συνεχισω και αλλο αλλα ξυπνησε το μικρο και θελει νταντεμα !!!!!
καλημερα σε ολες θα επανελθω!!!

μπραβο κουκλα μου...ειδες?ολα μια ιδεα ειναι στην αρχη...μετα δυσκολευουν...μπουχαχαχαχ :P:P

θα επανελθεις...εννοειται...μην το αφηνεις κ δεν θα σε αφησει!

καλη σου μερα!

gym
23-05-12, 11:34
συγγνωμη αλλα για εμενα ειναι προβλημα, δε μπορω να βρω εσωρουχα της προκοποης, δε μπορω να βαλω ενα στενο μπλουζακι χωρις να ειμαι προκλητικη (κατι που δεν επιθυμω τουλαχιστον οχι ολες τις ωρες), δε μπορω να φορεσω πουκαμισο γιατι αναστεναζει το κουμπι, πολλα φουστανια ενω ειναι οκ δε μου μπαινουν στο στηθος, δε μπορω να κοιμηθω μπρουμυτα και εχω αρχισει να υποπτευομαι πως ολο αυτο το βαρος ειναι υπευθυνο για πονους στη πλατη και για τη ταση που εχουν αποκτησει οι ωμοι μου να γερνουν, :(:(, τωρα αν υπαρχει εστω και μια γυναικα που να επιθυμει να φορα ε cup τι να πω ....... ας το ξανασκεφτει.

κουκλα μου δεν το ειπα ειρωνικα αλλα τωρα σκεψου...
υπαρχουν κοπελες που δεν εχουν στηθος κ οσο ειχαν καηκε απο την γυμανστικη(χαχαχ) και απο την αλλη εχουμε κ αυτες που εχουν το προβλημα του υπερβολικου μεγεθους...

οποτε καταληγουμε στο οτι οι γυναικες ποτε με οτι κ αν εχουμε δεν ειμαστε ευχαριστημενες...

εαν παντως ειχα τοσο μεγαλο προβλημα με το στηθος θα εκανα μια αφαιρεση να ηρεμουσα χωρις πλακα...

ναι πονοι στην πλατη ακομη κ καμπουριτσα λογω βαρους του στηθους μπορει να εχεις...ειναι πολυ λογικο,ειναι σαν να κουβαλας κατι μπροστα σου συνεχεια,εκει πεφτει το βαρος κ η πλατη σου ειναι αυτη που θα σε στηριξει ωστε να μεινεις ισια...

δωσε εμφαση στον ανω κορμο σου,ειναι πολυ βασικο....γυμναζε καλα την πλατη κ οπισθιο δελτοειδη πιο εντονα για να δυναμωσεις...

gym
23-05-12, 11:38
ντάξει όλο το χειμώνα φθινόπωρο και ανοιξη τα τιμώ τα γαλακτομικά αλλα σε περίοδο γράμμωσης καλό είναι να αποφεύγονται για γρήγορα αποτελέσματα.
Αποψη μου πάντα.

εαν εισαι αθλητρια που κατεβαινει σε αγωνες η εισαι τερμα φετες γενικοτερα κ θες να πεσεις πιο κατω,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ να σε θολωσουν...

απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι μια καραμελα που ακουγεται κ καλο θα ηταν για το μεσο αθλουμενο οπως εμεις,να το βγαλουμε λιγο απο το μυαλο μας γιατι με κατι τετοιες παπαριες εχουν καταντησει κοπελες να γινονται υστερικες με τη διατροφη τους

gym
23-05-12, 11:40
Κορίτσια τα γαλακτοκομικά φουσκώνουν και προκαλούν "προβληματα" σε ατομα που έχουν κάποια μορφή δυσανεξίας στη λακτόζη και επίσης τα κόβουν και οι αγωνιστικοί πριν τους αγώνες.
Από κει και πέρα τα γαλακτοκομικά είναι μια βασική ομάδα τροφίμων και ειδικά για εμας τις γυναίκες που η οστεοπόρωση καραδοκεί, που πρέπει να τα έχουμε στη διατροφή μας και μαλιστα σε καλές ποσότητες.
Μην ξεχνάμε ότι η οστική πυκνοτητα αυξάνει μέχρι την ηλικία των 30 και από εκει και περα αρχίζει και φθίνει.
Αρα είναι πραγματικά αφελές, εφόσον δεν υπάρχει προβλημα εντοπισμένο και σύσταση από το γιατρό μας, να τα αφαιρέσουμε τελειως από τη διατροφή μας, ειδικά σε νεαρές ηλικίες που είστε οι περισσότερες!
Στο επίπεδο που βρισκόμαστε οι περισσότερες εδώ, κατά τη γνώμη μου το τελευταιο που ευθυνεται για τη λίγη κοιλίτσα μας, η την όποια κατακράτηση είναι τα γαλακτοκομικά σαν ομάδα τροφίμων....

σωστο αυτο με τη δυσανεξια...εγω πχ εχω κ αυτο αλλα κ οταν τρωω γαλακτοκομικο ανεβαινει η πιεση των ματιων μου...
τι αν γινει τωρα?τα τρωω αμα μου την βαρεσει αλλα ξερω τι θα παθω μετα,..

περα απο αυτο,συμφωνων κ στο τελευταιο κομματι ειδικα:toast:

gym
23-05-12, 11:44
η μισή ώρα δε κάνει τίποτα. Δοκίμασε 40 λεπτά και πάνω εκτός φυσικά απο τη μέρα που κάνεις πόδια. Επίσης δοκίμασε σε παρακαλώ να κάνεις ζέσταμα με ποδήλατο ή περπάτημα 15 λεπτάκια πριν τα βάρη.
Μια καλή ιδέα είναι κ η διαλειμματική. Εγώ συνηθίζω 1-2 φορές τη βδομάδα να ανεβοκατεβαίνω κερκίδες 4 σετ των 100 πάνω κάτω και στο διάλειμμα περπάτημα 30 σεκ και σπριντ 20σεκ (ΗΙΙΤ).
Επίσης κάνω το HIIT 1-2 φορές τη βδομάδα αν έχω όρεξη ή 1-2 φορές τη βδομάδα (αντί για το ζέσταμα) παίρνω το ποδήλατο και κάνω 20-25 χλμτρα στο ύπαιθρο.
Υπάρχουν τρόποι. Αφιέρωσε χρόνο αλλά το πιο σημαντικό είναι η όρεξη που πρέπει να δώσεις βάρος.
Μην απελπίζεσαι έχεις κορμάρα. Όσο για τη "κοιλίτσα¨" που μπορεί να φαίνεται φουσκωμένη, δεν έχω δει τη διατροφή σου αλλά αφαίρεσε τελείως γαλακτοκομικά και ψωμί απο τη διατροφή σου και πρόσθεσε πατάτα βραστή και θα δεις άμεσα αποτελέσματα. Αυτά.

γιατι δεν κανει τιποτα η μιση ωρα?

gym
23-05-12, 11:46
γυμουλικουλι (:P) θεωρεις πως μια ωρα μετα τα βαρη ειναι πολυ για τους μυες κτλ? δεδομενου οτι ειναι ηδη κουρασμενοι κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ μηπως καταβολιστουν τα καημενα. ειναι και λιγα :P
καλα ειδικα αφου κανω και κανα 40λεπτο ν παω σπιτι για να φαω..

μια ωρα τι ρε?αεροβιο?
ελινα ΞΕΚΟΛΛΑ...ΜΥΣ ΘΕΣ,ΘΑ ΛΙΩΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΚΚΑΛΟ Κ ΜΙΣΟ....

συνελθε...κοιτα αμα ειναι καθε φορα που κανεις λιπομετρηση να τρελαινεσαι,μην ξανακανεις

gym
23-05-12, 11:48
.........:welcome::welcome

κοριτσακια μου γλυκα ομορφα κ στρουμπουλα!!!(στρουμπουλα δεν ειστε αλλα δεν εκανε ομοιοκαταλ.. )...:green::green:

προγραμμα 3 ημερων γυμν!!!

δευτερα-πλατη-δικεφαλος κοιλια
τεταρτη-ποδια ωμοι
σαββατο-στηθος τρικεφαλος κοιλια
1 ή 2 αεροβιο πως σας φαινεται σαν σπλιτ;;;;

καλο αλλα εμενα θα μου αρεσε κατι οπως αυτο επειδη βλεπω απο τεταρτη τσουπ πας σαββατο...
δευτερα upper
τεταρτη lower
σαββατο full body

κ ενδιαμεσα αεροβιο δηλαδη τριτη αεροβιο steady και μετα πεμπτη αν σου βαστανε τα ποδια σου βεβαια αυτο θα το δεις hiit

gym
23-05-12, 11:49
μα πως γινεται να λεει το μηχανημα σαλακιες ενω οι συνθηκες μετρησης ειναι ιδιες???:S
απλα δεν μου το λες για να μην πανικοβληθω ως γνωστον και κοψω θερμιδες και κανω 300 αεροβια και λιωσω και πεθανω :P ελα πες την αληθεια :P

μονο 300 αεροβια?ελα κανε κατι παραπανω μπορεις:P

gym
23-05-12, 11:53
γενικα κανω πολυ σωστη διατροφη και μαρεσει να τρεφομαι υγιεινα οταν εχω στο σπιτι μου τα κοτοπουλακια μου τα λαχανικα μου τα αμυγδαλακια μου τα οσπρια μου οταν ομωσ μπορει για μια βδομαδα να μην μπορεισ να πασ σουπερ μαρκετ και εχεισ μονο ζυμαρικα γαλα και δημητριακα τι κανεισ????εκει χαλασ η δεν χαλασ την διατροφη σου ??και ποσο μαλλον οταν στερεισαι καποια βασικα πραγματα και γυμναζεσαι αν τρελη και θηλαζεισ και κυνηγασ εναν μπεμπακο.. οταν δεισ γλυκο δεν θα το αρπαξεισ??αυτο εννοω λογω οικονομικησ καταστασησ χαλαω την διατροφη μου ..
το θεμα με την διαιτα το ειχα παντα ασ πουμε ειχα αγωνα ημουν 58 και επαιζα στα 60 και προσπαθουσα να κατεβω κατηγορια και να παιξω στα 56 ..

τρως αυτα...δεν καταλαβαινω γιατι εχετε δαιμονοποιησει καποιες ομαδες τροφιμων,.,.

σε γενικα πλαισια δεν κανουν κακο...τι δηλαδη κ αμα φας μετρημενη ποσοτητα ζυμαρικων αυτην την φορα που θα τυχει?


δειτε το λιγο πιο σφαιρικα ρε σεις...δεν θα ειστε για παντα με κοτοπουλα...απλα δεν γινεται...καποιες φορες θα εχετε και τα ζυμαρικα σας κ τα οσρια σας...

απο ολα αλλα με μετρο...κ εσυ που εισαι αθλητρια πρεπει να τα ξερεις αυτα....
η μονοφαγια δεν κανει καλο κ δεν μιλαω για το σωμα αλλα για το μυαλο...θα τα βρεις μπροστα σου...


τωρα δεν ξερω αν εισαι υπερβολικη επειδη ερχεσαι απο εγκυμοσυνη κ ειχες βαλει κιλα αλλα ειναι λογικο να σε πιανει κ σενα(κ μενα κ ολες )που κ που καμια υστερια...


το θεμα ειναι να μην κολλλας...οκ δεν εχεις κοτα?φαε εκει τα ζυμαρικα σου αλλα μην φας εναν κουβα...καταλαβες?;)

γυμναστρια μου ειπες οτι εισαι....τα ξερεις αυτα...;)

gym
23-05-12, 12:05
Καλησπέρα!

Το καλό είναι οτι είμαστε μαζί και στη δουλειά και με παρακολουθεί και στο θέμα της διατροφής! Ένα θεματάκι με τα γλυκά έχω αλλά το έχω περιορίσει σε 1 φορά τη βδομάδα :( Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα πάει κάπως έτσι: καλο αυτο

9.00 2 φρυγανιές σικάλεως με μέλι και 1 ποτήρι γάλα 1,5 % ή δημητριακά με γάλα 1,5% εδω αν σε χορταινει αυτο καλως απλα να ξερεις οτι αν βαλεις βρωμη η μουσλι σπιτικο κιολας για πρωινο θα χορτασεις κ θα σε κρατησει παραπανω;)
12.00 1 γιαούρτι και 1 μπανάνα ή σάντουιτς με γαλοπούλα και τυρί:thumbup:
15.00 (πριν το γυμναστήριο) 1 φρούτο τι φρουτο τρως?μην μου πεις ενα καρπουζι:rolf::rolf:πλακιτσα...:P
16.30-18.00 γυμναστήριο (αμέσως μετά την προπόνηση 1 μπανάνα με το ζόρι, με έχει πρήξει! χα χα χα) ε καλα αμα δεν θες μην την τρως δεν τρεχει κατι ντε
19.00 μαγειρεμένο φαγητό στο σπίτι, ό,τι υπάρχει, αποφεύγουμε γενικά τηγανητά, λίπη κτλ
Αλκοόλ δεν πίνω, μόνο ααααν βγούμε καμιά φορά πίνω μπύρα ή κρασί.

Μετά τις 19.00 δεν μπορώ να φάω τίποτα ρε γμτ. Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να τρώω ένα γιαουρτάκι αλλά και πάλι πολύ πριν να πέσω για ύπνο γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν έχω χωνέψει εντελώς!

Στο θέμα της γυμναστικής τώρα, είναι πρώτη φορά που κάνω βάρη! Μετά από την σχολική περίοδο που έπαιζα μπάσκετ και έκανα 3 ώρες προπόνηση τη μέρα έκανα πάντα εντελώς ανοργάνωτα μόνο αερόβια άσκηση!!!! Μπορώ και κάθε μέρα να πηγαίνω γυμναστήριο αλλά λόγω δουλειάς είναι λίγο αδύνατο να ακολουθήσω τέτοιους ρυθμούς! Δουλεύουμε 7 μέρες τη βδομάδα!!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!
αυτο για τη σχολικη προπονηση δεν το μετραω καν εκτος κ αν εισαι 17-18 ακομα...

προσπαθησε να εχεις καθημερινα ενα ελλειμμα θερμιδικο ειτε απο διατροφη ειτε απο δραστηριοτητες που εχεις

γι αυτο το λογο θα ηταν καλο να τσεκαρεις τι θερμιδες στο περιπου τρως ωστε να ξερεις οτι με αυτες χανεις η με αυτες μενεις σταστιμη

πανω απο ολα μην αγχωνεσαι...ειδικα τωρα που κανεις γυμναστικη ολα ειναι πιο ευκολα κ τα κιλα θα χαθουν...απλα θελει χρονο...

gym
23-05-12, 12:13
Ευχαρίστως να σου γράψω, αλλά φοβάμαι πως και πάλι δε θα βγάλεις άκρη.:unsure:

Λοιπόν, η διατροφή μου τους τελευταίους μήνες είναι περίιιπου ως εξής τις καθημερινές:

Γεύμα 1ο, γύρω στις 9: 1-2 ρυζογκοφρέτες με 1 κουταλάκι nut butter (αμυγδαλοβούτυρο ή φυστικοβούτυρο) και 1 κούπα καφέ σκέτο με λίγο γάλα βαλε κ κατι πρωτεινουχο μεσα...βαλε ενα ποτηρι γαλα η οτι αλλο θες..καθε μερα αυτο τρως η απλα μια μερα σου ειναι ετσι?
Γεύμα 2ο γύρω στις 12:30: 1 γιαούρτι με 3-4 φράουλες ή μισό μήλο και 2 κ.σ. μούσλι ή λίγα αμύγδαλα ή σπανιότερα με all bran.καλυτερα μουσλι η βρωμη παρα τα αλλ μπραν
Τσιμπολόγημα 3ο γύρω στις 15:30: Καμιά 10αριά ή και περισσότερα αμύγδαλα + 1-2 δαμάσκηνα ή 2 ρυζογκοφρέτες + φρούτο ή 2 ρυζογκοφρέτες + 1 κ.γ μέλι ή 1/2 κ.γ. μαρμελάδα βιολογική χωρίς ζάχαρη (Επειδή δουλεύω μέχρι αργά, δεν μπορώ να φάω κανονικό φαγητό πριν τις 17.00-18.00 το απόγευμα) οπα προσοχη στα τσιμπολογηματα....μετρα θερμιδες γιατι ετσι θα ξεφυγειςενα τοστ ομως δικο σου μπορεις να φτιαξεις η να παρεις ενα ροφημα πρωτεινης να πιεις
Γεύμα 4ο: 4 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο ή κρέας μοσχαρίσιο, είτε ψητό με μυρωδικά, είτε μαγειρευτό με λαχανικά ή φρέσκια ντομάτα, με λίγο λάδι ωμόστο τέλος + 1-1,5 φλ. τσαγιού ρύζι με καλαμπόκι ή 1,5 πατάτα και 2 καρότα ατμού + σαλάτα, πού και πού και λίγο τυρί, 2 φορές την εβδομάδα όσπριο ή λαχανικά ή ομελέτα + σαλάτα + λίγο τυρί, 1 φορά την εβδομάδα ψάρι λιπαρό (σολωμός, σαρδέλα) με λαχανικά ή πατάτα ατμού + σαλάτα.
Γεύμα 5ο, γύρω στις 23.00: 1 γιαούρτι + φράουλες ή 1/2 κ.γ. μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη + λίγο μούσλι ασε τις μαρμελαδες εξω...βαλε παραπανω φραουλες να χορτασεις κιολας πιο πολυ

1-2 φορές την εβδομάδα μπορεί να ξεφύγω και να φάω καμιά χαζομάρα, πχ λίγη πίτσα σπιτική ή παγωτό ή κανένα ψωμοειδές ή κάποιο γλυκάκι κλπ
οργανωσε λιγο τη διατροφη σου με βαση τις θερμιδες για να δεις τελικα τι κ τι κανεις...

Από γυμναστική κάνω σπίτι 3-5 φορές την εβδομάδα, μισή-μία ώρα ανάλογα με τις υποχρεώσεις. Κάνω workouts είτε από http://www.bodyrock.tv/, είτε από http://www.fitnessblender.com/ είτε από διάφορα dvd ή από youtube, είτε bodyweight, είτε με αλτηράκια μέχρι 3 κιλά, είτε ασκήσεις με λάστιχα αντίστασης κοκ. Προσπαθώ να κάνω 2 φορές την εβδομάδα κάποιο πρόγραμμα για το πάνω μέρος του σώματος + κοιλιακόυς, 1-2 πόδια, γλουτό, μηρούς κλπ + κοιλιακούς + 1 φορά είτε pilates, είτε HIIT, είτε τίποτα.

Νομίζω σε μπέρδεψα περισσότερο ε; Υπάρχει τρόπος να οργανωθώ καλύτερα και να βελτιωθεί η κατάσταση;:help:


ναι κοιτα...

κατ αρχας θα θελα να δω πιο οργανωμενη διατροφη απο αποψη θερμιδων...αυτα τα τσιμπολογηματα μπορει να σε βγαζουν ψηλα στις θερμιδες κ δεν ξερεις καν την ακριβη ποσοτητα τους
δεν θελει υστερια να εχεις αγχος αλλα θα ηταν καλυτερο αν πηγαινες πιο οργανωμενα κ ετσι ουτε θα χανες γευμα ουτε θα πιεζοσουν να φας καμια βλακεια

απο θεμα γυμναστικης...βαλε κ εκει ενα προγραμμα
τα bodyrock αυτα που βγαινουν πλεον δεν στα προτεινω οπως κ σε κανεναν...ειναι πολυ risky αν δεν εισαι σχετικος κ γενικα επειδη θελουν να εντυπωσιασουν το παρακανουν
προτιμησε της zuzana ...πολυ καλυτερα...

απο εκει κ περα μπορεις να οργανωσεις την εβδομαδα σου με διαφορα ειδη γυμναστικης...
δηλαδη
1 .αεροβιοα εξω με κοιλια ραχη
2.πιλατες σπιτι κ στρετσινγκ
3.μποντυροκ η ζουζανα κ στρετσινγκ
4.γιογκα με τρεξιμο χαλαρο εξω
5.λαστιχα κ βαρος σωματος

καπως ετσι καταλαβες?μην πας στο κουτουρου...βαλε αυτα που σου αρεσουν σε μια ταξη,ποσταρε να τα δουμε κ μιλαμε...;)

anna2405
23-05-12, 12:17
αυτο για τη σχολικη προπονηση δεν το μετραω καν εκτος κ αν εισαι 17-18 ακομα... εντάξει, μια πλάκα έκανα κι εγώ! χα χα 26 είμαι

προσπαθησε να εχεις καθημερινα ενα ελλειμμα θερμιδικο ειτε απο διατροφη ειτε απο δραστηριοτητες που εχεις

γι αυτο το λογο θα ηταν καλο να τσεκαρεις τι θερμιδες στο περιπου τρως ωστε να ξερεις οτι με αυτες χανεις η με αυτες μενεις σταστιμη

πανω απο ολα μην αγχωνεσαι...ειδικα τωρα που κανεις γυμναστικη ολα ειναι πιο ευκολα κ τα κιλα θα χαθουν...απλα θελει χρονο...

Πάντως δεν βιάζομαι! Όλα καλά! Το πρόγραμμα ήθελα απλά να δουμε αν είναι οκ για αρχή για να προχωρήσω σιγά-σιγά! Δεν τρελλαίνομαι να χάσω πολλά κιλά σε λίγο χρόνο! Το ξέρω οτι χτίζεται αυτό με τον καιρό! Το θέμα μου είναι να γίνει σωστά!

Υ.Γ. Πώς φτιάχνετε το σπιτί μούσλι, καλέ?????

koukoutsaki
23-05-12, 12:20
λοιπον ανεβηκα στο διαδρομο πηρα και το μωρο με τη καλαθουνα μαζι να με κοιταει και ξεκινησα, στην αρχη ηταν ζορικα και ο μπεμπης ειχε ενα υφος "ωχ η μαμα τρελαθηκε τι κανει?" ευτυχως ομως δε γκρινιαξε και το σωτηριο 12 λεπτο της ασκησης κοιμηθηκε. ετσι καταφερα και εκανα τρια χλμ σε 30 λεπτα (οκ ειναι λιγο καπη σκορ αλλα ειναι αρχη). μολις κατεβηκα απο το διαδρομο ολο το κρμι μου ηταν πιασμενο, πηρα ενα στρωματακι και αρχισα να κανω στρετσινγκ και συγκεκριμενα barre a terra μια μεθοδο που χρησιμοποιουν οι κλασικοι χορευτες οταν τραυματιζονται και το θαυμα εγινε!!! μεσα σε δεκα λεπτα μπορεσα να σηκωσω ορθη γωνια τα ποδια μου (ξαμπλωμενη ε?) και να γραπωσω τους αστραγαλους μου!!! προ μπεμπη μπορουσα να πιασω τα μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και να ξαμπλωνω τα ποδια στο κορμο μου αλλα οκ θα γινει παλι και αυτο!!!!!(σε καμια δεκαρια χρονια χαχαχα) ηθελα να συνεχισω και αλλο αλλα ξυπνησε το μικρο και θελει νταντεμα !!!!!
καλημερα σε ολες θα επανελθω!!!

πολυ χαιρομαι :turtle::turtle: μπραβο ετσι συνεχισε :)

koukoutsaki
23-05-12, 12:22
εαν εισαι αθλητρια που κατεβαινει σε αγωνες η εισαι τερμα φετες γενικοτερα κ θες να πεσεις πιο κατω,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ να σε θολωσουν...

απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι μια καραμελα που ακουγεται κ καλο θα ηταν για το μεσο αθλουμενο οπως εμεις,να το βγαλουμε λιγο απο το μυαλο μας γιατι με κατι τετοιες παπαριες εχουν καταντησει κοπελες να γινονται υστερικες με τη διατροφη τους
θεουλη μου τι ανακουφιση:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
εκοψα τα γλυκα...ε και τα γαλακτομικα καλυτερα να με σκοτωνες :green:

ασπαζομαι απολυτα αυτο που ειπε κ το στελακι για την οστεοπορωση
ευτυχως υπαρχει και το γαλα χωρις λακτοζη:turtle:

eli_din3
23-05-12, 12:23
εκανα τις βλαμμενοσαρδελες και εκαψα το χερακι μου :( να φουσκαλες...τωρα πως θα κανω ωμους κ κοιλια :(

gym
23-05-12, 12:23
Πάντως δεν βιάζομαι! Όλα καλά! Το πρόγραμμα ήθελα απλά να δουμε αν είναι οκ για αρχή για να προχωρήσω σιγά-σιγά! Δεν τρελλαίνομαι να χάσω πολλά κιλά σε λίγο χρόνο! Το ξέρω οτι χτίζεται αυτό με τον καιρό! Το θέμα μου είναι να γίνει σωστά!

Υ.Γ. Πώς φτιάχνετε το σπιτί μούσλι, καλέ?????

δες http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18946-%CE%A6%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%87%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%BB%CE%B9&highlight=%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B9



http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13009-%CE%A4%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85&highlight=%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B9

anna2405
23-05-12, 12:36
Σούπερ!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ! :thumbup::turtle::turtle:

anastacia
23-05-12, 13:10
κουκλα μου δεν το ειπα ειρωνικα αλλα τωρα σκεψου...
υπαρχουν κοπελες που δεν εχουν στηθος κ οσο ειχαν καηκε απο την γυμανστικη(χαχαχ) και απο την αλλη εχουμε κ αυτες που εχουν το προβλημα του υπερβολικου μεγεθους...

οποτε καταληγουμε στο οτι οι γυναικες ποτε με οτι κ αν εχουμε δεν ειμαστε ευχαριστημενες...

εαν παντως ειχα τοσο μεγαλο προβλημα με το στηθος θα εκανα μια αφαιρεση να ηρεμουσα χωρις πλακα...

ναι πονοι στην πλατη ακομη κ καμπουριτσα λογω βαρους του στηθους μπορει να εχεις...ειναι πολυ λογικο,ειναι σαν να κουβαλας κατι μπροστα σου συνεχεια,εκει πεφτει το βαρος κ η πλατη σου ειναι αυτη που θα σε στηριξει ωστε να μεινεις ισια...

δωσε εμφαση στον ανω κορμο σου,ειναι πολυ βασικο....γυμναζε καλα την πλατη κ οπισθιο δελτοειδη πιο εντονα για να δυναμωσεις...

συμφωνω, αυτο που πρεπει να κανω ειναι να γυμνασω πλατη και να την ανοιξω οσο μπορω για να επελθει συμμετρια. ειναι πια και θεμα υγειας. παντως με διατροφη ΔΕΝ προκειται να βελτιωσω τη κατασταση το ξερω πολυ καλα, και ο γιατρος που μου κανει υπερυχους στο στηθος μου εχει πει οτι δεν ειναι λιπος αλλα ινωδης ιστος, δηλαδη ο μεγαλυτερος ογκος του στηθους αποτελειται απο αυτον το ιστο η κατι παρομοιο δε θυμαμαι και ακριβως :(. σπανιο αλλα υπαρχει , τωρα βεβαια αν βαλω 10 κιλα εννοειται πως θα αυξηθει και το λιπος στο στηθος οπως εγινε στην εγκυμοσυνη.
θα ψαξω στο νετ για ασκησεις ανω κορμου με αλτηρες γιατι γυμναστηριο θα παω απο σεπτεμβριο και θα επανελθω για επιπλεον συμβουλες. :welcome:

fofi
23-05-12, 14:45
Καλησπέρα!

Gym σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις!

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω παράθεση το ποστ σου, οπότε σού απαντώ εδώ ένα-ένα:
1)Το πρωινό αυτό το κάνω τις καθημερινές που είμαι εκτός σπιτιού, τα ΣΚ μπορεί να φάω για πρωινό ή δικό μου ντίνκελ ψωμί με λίγο τυρί ή ομελέτα με 2 αβγά και 1 ποτήρι σπιτικό χυμό καρότο-μήλο-πορτοκάλι ή γερμανικό gluten free ψωμί με λίγο σολωμό ή άλλη πρωτεΐνη.

2) Γάλα δεν πίνω, από γαλακτοκομικά μόνο βιολογικό γιαουρτάκι τρώω, για να παίρνω και τα προβιοτικά μου και σπάνια και τυράκι. Να τρώω αντί για nut butter λίγο τυρί μαζί με τις ρυζογκοφρέτες; Τοστ και τέτοια δεν τα θέλω καθόλου.

3) Για τα all bran συμφωνώ! Μόνο σπάνια, όταν δεν έχω κάτι άλλο διαθέσιμο στη δουλειά τα τρώω αναγκαστικά για να με κρατήσουν, γενικά τυποποιημένες τροφές τις αποφεύγω, όπως και τη γλουτένη επίσης. Τη βρώμη σκέτη δυστυχώς δεν την μπορώ, μόνο μέσα στο μούσλι την αντέχω.

4) Το γεύμα που ανέφερα ως τσιμπολόγημα, δεν είναι τσιμπολόγημα. Είναι απλώς ένα έξτρα γεύμα πριν το μεσημεριανό γιατί το κυρίως γεύμα μου το κάνω αναγκαστικά πολύ αργά το απόγευμα, οπότε από τις 12.00 μέχρι τις 18.00 είναι πολλές οι ώρες για να είμαι τελείως νηστική. Θα έλεγες να καθιερώσω να τρώω μόνο ένα φρούτο εκείνη την ώρα; Ή τίποτα; 6 ώρες δεν είναι πολλές χωρίς να φάω τίποτα;

5) Η μαρμελάδα που τρώω δεν είναι κανονική μαρμελάδα με ζάχαρες κλπ, είναι βιολογική μαρμελάδα, χωρίς ζάχαρη ή άλλο τεχνητό γλυκαντικό, μόνο με χυμό σταφυλιού και τρώω μισό κουταλάκι. (Αντίστοιχη, μη βιολογική, υπάρχει η St Dalfour στα Σούπερ Μάρκετ, ίσως την ξέρεις). Δε θα ήθελα να τη βγάλω τελείως γιατί έτσι ικανοποιείται κάπως η επιθυμία για κάτι γλυκό και γλιτώνω τις κραιπάλες. Αλλά αν είναι απαραίτητο, θα κάνω τη θυσία.:)

Γενικότερα, με το καταναγκαστικό μέτρημα θερμίδων, έχω ένα θέμα, δεν το πολυγουστάρω, με αγχώνει και θα ήθελα να το αποφύγω αυτό, έχω περάσει αρκετές εμμονές και στερήσεις με τη διατροφή και δεν είναι ό,τι καλύτερο.:unsure:
Πάντως προφανώς υπάρχει θερμιδικό έλλειμμα με αυτά που τρώω τους τελευταίους μήνες που ξαναοργανώθηκα, γιατί σε 2 μήνες έχω χάσει 4 κιλά (Μέσα στο χειμώνα πέρασα μια τρίμηνη φάση που αφέθηκα τελείως και έφτασα τα 57). Χθες ζυγίστηκα, έχασα μισό κιλό από την προηγούμενη εβδομάδα, είμαι 53 ακριβώς και το λίπος σταθερά 21%. Και δε θέλω να χάσω άλλα κιλά, τοπικό 'πάχος' θέλω να χάσω, να βελτιωθεί η χαλάρωση και η κυτταρίτιδα και να μειωθεί το ποσοστό λίπους, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Αν συνεχίσω με θερμιδικό έλλειμμα δε θα πέσω και σε κιλά; Γενικότερα έπαιζα για πολλά χρόνια γύρω στα 50 και ήμουν χάλια, ειλικρινά, ένα μάτσο κόκκαλα.

Για τη γυμναστική, έχεις απόλυτο δίκιο για το bodyrock, κι εγώ της zuzana τα βιντεάκια κάνω ούτως ή άλλως. Από όταν έφυγε η Zuzana άλλαξε το στυλ και δεν μού αρέσει.
Για την αεροβική εκτός σπιτιού υπάρχει μεγάλο θέμα, λόγω υποχρεώσεων είναι αδύνατο να βρω χρόνο για γυμναστική εκτός σπιτιού. Κάνω γυμναστική κάθε βράδυ γύρω στις 22.30-23.30, κάποιες φορές και πιο αργά, μόνο τότε ξεκλέβω μια ώρα.

Θα προσπαθήσω να οργανώσω το πρόγραμμα μου με βάση αυτά που μού έγραψες και θα επανέλθω. Ευχαριστώ!:welcome::green:

eli_din3
23-05-12, 16:23
Σημερα εκανα τους κοιλιακους που μου πες γυμ στην ελβετικη...και τους απλους και τους πλαγιους.. ουυυ τσουξιμοοο...
βασικα πρεπει η κινηση να ναι κ μεχρι πισω πισω και μετα μεχρι πανω? ή πισω και μεχρι το παραλληλο με το εδαφος??

παντως πονεσε η μεσουλα μ..κ παλια που το χαμε κανει στην αιθουσα παλι με ειχε πονεσει..μαλλον κανω κατι λαθος..
επισης δεν ξερω ποση να μαι πανω στην μπαλα.. δεν εχω καθολου ισορροπια οποτε προσπαθω να ειμαι οση περισσοτερη πανω στην μπαλα :P

gym
23-05-12, 16:47
Σημερα εκανα τους κοιλιακους που μου πες γυμ στην ελβετικη...και τους απλους και τους πλαγιους.. ουυυ τσουξιμοοο...
βασικα πρεπει η κινηση να ναι κ μεχρι πισω πισω και μετα μεχρι πανω? ή πισω και μεχρι το παραλληλο με το εδαφος??

παντως πονεσε η μεσουλα μ..κ παλια που το χαμε κανει στην αιθουσα παλι με ειχε πονεσει..μαλλον κανω κατι λαθος..
επισης δεν ξερω ποση να μαι πανω στην μπαλα.. δεν εχω καθολου ισορροπια οποτε προσπαθω να ειμαι οση περισσοτερη πανω στην μπαλα :P

αχ βρε ελινα μου εσυ κ η τεχνικη ειστε μαλωμενες....

να μην εισαι στον αερα για να μην εχεις θεμα με μεση....παντα να μην κρεμας την λεκανη αλλα να σφιγγεις κ γλουτο για να στην κραταει εκει που πρεπει

η κινηση κανονικα πρεπει /μπορει να γινεται σε ολο το ευρος της αλλα υπαρχει κινδυνος καθως πηγαινεις προς τα πισω να πιαστει ο αυχενας σου αν δεν εχεις σωστα το κεφαλι...

προσπαθησε να εχεις σωστα τη λεκανη κ να μην ''κρεμεται''

gym
23-05-12, 16:56
Καλησπέρα!

Gym σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις!:toast:

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω παράθεση το ποστ σου, οπότε σού απαντώ εδώ ένα-ένα:
1)Το πρωινό αυτό το κάνω τις καθημερινές που είμαι εκτός σπιτιού, τα ΣΚ μπορεί να φάω για πρωινό ή δικό μου ντίνκελ ψωμί με λίγο τυρί ή ομελέτα με 2 αβγά και 1 ποτήρι σπιτικό χυμό καρότο-μήλο-πορτοκάλι ή γερμανικό gluten free ψωμί με λίγο σολωμό ή άλλη πρωτεΐνη.

με περισσοτερη πρωτεινη να ξερεις πως χορταινεις και πιο ευκολα...
2) Γάλα δεν πίνω, από γαλακτοκομικά μόνο βιολογικό γιαουρτάκι τρώω, για να παίρνω και τα προβιοτικά μου και σπάνια και τυράκι. Να τρώω αντί για nut butter λίγο τυρί μαζί με τις ρυζογκοφρέτες; Τοστ και τέτοια δεν τα θέλω καθόλου.


τοστ εννοω σαντουιτς...γιατι δεν μπορεις>δεν σου ειπα να το παρεις απο εξω με βουτυρα...με δικο σου ψωμακι και οτι θες μεσα...πχ δυο φετες ψωμακια μαυρο με αυγο μεσα και μαρουλι κ ντοματα κ μουσταρδα δεν θα σε χαλασει αλλα θα σε χορτασει κιολα.ς..


γενικα αυτο το πρωινο δεν μου αρεσει εμενα με τις ρυζογκροφρετες αλλα αμα εσυ εισαι οκ παω πασο...
το φυστικοβουτυρο ειναι καλο κ θρεπτικο αλλα προσεχε με τις θερμιδες του..

αν θες τυρι καλη επιλογη ειναι το ανθοτυρο...αν θες κανονικη φετα προεσεχε την ποσοτητα αλλα εχε στο νου σου κ το αλατι που εχει μεσα της



3) Για τα all bran συμφωνώ! Μόνο σπάνια, όταν δεν έχω κάτι άλλο διαθέσιμο στη δουλειά τα τρώω αναγκαστικά για να με κρατήσουν, γενικά τυποποιημένες τροφές τις αποφεύγω, όπως και τη γλουτένη επίσης. Τη βρώμη σκέτη δυστυχώς δεν την μπορώ, μόνο μέσα στο μούσλι την αντέχω.


καλο θα ειναι ΠΑΝΤΑ να εχεις κατι δικο σου διαθεσιμο στη δουλεια κ παντου...για να μην ξεφευγεις...
4) Το γεύμα που ανέφερα ως τσιμπολόγημα, δεν είναι τσιμπολόγημα. Είναι απλώς ένα έξτρα γεύμα πριν το μεσημεριανό γιατί το κυρίως γεύμα μου το κάνω αναγκαστικά πολύ αργά το απόγευμα, οπότε από τις 12.00 μέχρι τις 18.00 είναι πολλές οι ώρες για να είμαι τελείως νηστική. Θα έλεγες να καθιερώσω να τρώω μόνο ένα φρούτο εκείνη την ώρα; Ή τίποτα; 6 ώρες δεν είναι πολλές χωρίς να φάω τίποτα;

οχι...θα ελεγα να βαλεις ενα σαντουιτς οπως προειπα...εννοειται μην μεινεις τοσες ωρες νηστικη κ μετα θα φας τον κοσμο ολο
5) Η μαρμελάδα που τρώω δεν είναι κανονική μαρμελάδα με ζάχαρες κλπ, είναι βιολογική μαρμελάδα, χωρίς ζάχαρη ή άλλο τεχνητό γλυκαντικό, μόνο με χυμό σταφυλιού και τρώω μισό κουταλάκι. (Αντίστοιχη, μη βιολογική, υπάρχει η St Dalfour στα Σούπερ Μάρκετ, ίσως την ξέρεις). Δε θα ήθελα να τη βγάλω τελείως γιατί έτσι ικανοποιείται κάπως η επιθυμία για κάτι γλυκό και γλιτώνω τις κραιπάλες. Αλλά αν είναι απαραίτητο, θα κάνω τη θυσία.:)


καλα απαραιτητο δνε ειναι απλα σου εκανα μια επισημανση...οταν φτασεις σε ενα επιπεδο ανωτερο τοτε θα παιξεις με λεπτομερειες και αν...

για γλυκο εχεις κ το μελι γιου νοου :P
Γενικότερα, με το καταναγκαστικό μέτρημα θερμίδων, έχω ένα θέμα, δεν το πολυγουστάρω, με αγχώνει και θα ήθελα να το αποφύγω αυτό, έχω περάσει αρκετές εμμονές και στερήσεις με τη διατροφή και δεν είναι ό,τι καλύτερο.:unsure:
Πάντως προφανώς υπάρχει θερμιδικό έλλειμμα με αυτά που τρώω τους τελευταίους μήνες που ξαναοργανώθηκα, γιατί σε 2 μήνες έχω χάσει 4 κιλά (Μέσα στο χειμώνα πέρασα μια τρίμηνη φάση που αφέθηκα τελείως και έφτασα τα 57). Χθες ζυγίστηκα, έχασα μισό κιλό από την προηγούμενη εβδομάδα, είμαι 53 ακριβώς και το λίπος σταθερά 21%. Και δε θέλω να χάσω άλλα κιλά, τοπικό 'πάχος' θέλω να χάσω, να βελτιωθεί η χαλάρωση και η κυτταρίτιδα και να μειωθεί το ποσοστό λίπους, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Αν συνεχίσω με θερμιδικό έλλειμμα δε θα πέσω και σε κιλά; Γενικότερα έπαιζα για πολλά χρόνια γύρω στα 50 και ήμουν χάλια, ειλικρινά, ένα μάτσο κόκκαλα.


μετρησε τα καλε μια μερα να δεις που εισαι...αμα πας κουτουρου κ λεμε τωρα καποια στιγμη κολλησεις,θα θελησεις τοτε να ξερεις ποσα τρως κ τι κανεις ακριβως...

μια γνωμη ειναι αυτη....τωρα εσυ ξερεις πως λειτουργεις καλυτερα...

δεν χρειαζεται να ριξεις το φαγητο σου...αν θες να αλλαξεις την αναλογια του ποσοστου λιπους σου κ της μυικοτητας σου απλα δωσε εμφαση στην προπονηση(γερα μην φοβασαι δεν τουμπανιαζεις τοσο ευκολα) και κρατα μια ισορροπημενη διατροφη χωρις να εχεις και αυτες τις στερησεις...

λιγο πιο οργανωμενα κ δεν χρειαζεται υπερβολες...
Για τη γυμναστική, έχεις απόλυτο δίκιο για το bodyrock, κι εγώ της zuzana τα βιντεάκια κάνω ούτως ή άλλως. Από όταν έφυγε η Zuzana άλλαξε το στυλ και δεν μού αρέσει.:toast::toast:
Για την αεροβική εκτός σπιτιού υπάρχει μεγάλο θέμα, λόγω υποχρεώσεων είναι αδύνατο να βρω χρόνο για γυμναστική εκτός σπιτιού. Κάνω γυμναστική κάθε βράδυ γύρω στις 22.30-23.30, κάποιες φορές και πιο αργά, μόνο τότε ξεκλέβω μια ώρα.

Θα προσπαθήσω να οργανώσω το πρόγραμμα μου με βάση αυτά που μού έγραψες και θα επανέλθω. Ευχαριστώ!:welcome::green:


θα σε περιμενω τοτε!:toast:

gym
23-05-12, 16:58
συμφωνω, αυτο που πρεπει να κανω ειναι να γυμνασω πλατη και να την ανοιξω οσο μπορω για να επελθει συμμετρια. ειναι πια και θεμα υγειας. παντως με διατροφη ΔΕΝ προκειται να βελτιωσω τη κατασταση το ξερω πολυ καλα, και ο γιατρος που μου κανει υπερυχους στο στηθος μου εχει πει οτι δεν ειναι λιπος αλλα ινωδης ιστος, δηλαδη ο μεγαλυτερος ογκος του στηθους αποτελειται απο αυτον το ιστο η κατι παρομοιο δε θυμαμαι και ακριβως :(. σπανιο αλλα υπαρχει , τωρα βεβαια αν βαλω 10 κιλα εννοειται πως θα αυξηθει και το λιπος στο στηθος οπως εγινε στην εγκυμοσυνη.
θα ψαξω στο νετ για ασκησεις ανω κορμου με αλτηρες γιατι γυμναστηριο θα παω απο σεπτεμβριο και θα επανελθω για επιπλεον συμβουλες. :welcome:

αν το εχεις το στηθος,ζητημα με την γυμναστικη να σου μειωθει καπως αλλα και παλι θα το εχεις...
το θεμα δεν ειναι βαλεις η χασεις; κιλα αλλα το θεμα στους πονους σου ειναι να δυναμωσεις την πισω μερια σου...πλατη-ωμοαυχενικη περιοχη -διατασεις μπροστα.,..


θα περιμενω να δω τι βρηκες...;)

anastacia
23-05-12, 19:36
λοιπον εκγυμναση ανω κορμου, μια ασκηση για καθε μυικη ομαδα με αλτηρες στο σπιτι, 3χ15

στηθος, πιεσεις σε ισιο παγκο(θα ξαμπλωσω σε ενα πουφ)
πλατη, αρσεις θανατου με λυγισμενα ποδια
ωμοι, πιεσεις ωμων καθιστη
δικεφαλα, καμψεις καθιστη
τρικεφαλα, εκτασεις καθιστη με εναν αλτηρα

αν εχεις να προτεινεις κατι διαφορετικο ευχαριστως:weights:,

αυτα μεχρι σεπτεμβριο, που θα μπορεσω να παω γυμναστηριο.........

αεροβιο καθε πρωι, και στρετσινγκ.

θα ψαξω και για τα κατω ακρα με αλτηρες

ακουω σχολια..........

Liontarina
23-05-12, 19:52
gym μου, έχασα λίγα κιλάκια τον τελευταίο καιρό και νομίζω ότι το στήθος μου μου έχει χάσει κάπως τη σφριγυλότητά του. τι ασκήσεις να κάνω για να είναι στο "ύψος" του? δεν με νοιάζει να μικρύνει, το έχω μπόλικο, απλα θέλω να είναι πιο στητό... υπάρχει τρόπος ή ζητάω πολλά?

gym
23-05-12, 20:19
gym μου, έχασα λίγα κιλάκια τον τελευταίο καιρό και νομίζω ότι το στήθος μου μου έχει χάσει κάπως τη σφριγυλότητά του. τι ασκήσεις να κάνω για να είναι στο "ύψος" του? δεν με νοιάζει να μικρύνει, το έχω μπόλικο, απλα θέλω να είναι πιο στητό... υπάρχει τρόπος ή ζητάω πολλά?

αν κανεις ασκησεις που εστιαζουν στο στηθος εννοειται οτι ΚΑΠΩΣ θα βοηθηθει το σημειο
τι ζητας πολλα καλε?γυμναστικη κανεις?προπονηση?

τι ασκησεις κανεις για στηθος?

gym
23-05-12, 20:21
λοιπον εκγυμναση ανω κορμου, μια ασκηση για καθε μυικη ομαδα με αλτηρες στο σπιτι, 3χ15 ποσα κιλα ειναι οι αλτηρες?

στηθος, πιεσεις σε ισιο παγκο(θα ξαμπλωσω σε ενα πουφ) προσοχη στη λεκανη να μην πεφτει κατω
πλατη, αρσεις θανατου με λυγισμενα ποδια
ωμοι, πιεσεις ωμων καθιστη
δικεφαλα, καμψεις καθιστη
τρικεφαλα, εκτασεις καθιστη με εναν αλτηρα

αν εχεις να προτεινεις κατι διαφορετικο ευχαριστως:weights:,

αυτα μεχρι σεπτεμβριο, που θα μπορεσω να παω γυμναστηριο.........

αεροβιο καθε πρωι, και στρετσινγκ.

θα ψαξω και για τα κατω ακρα με αλτηρες

ακουω σχολια..........


αααα για να δω καλε τι βρηκες...:P:P

λιγα ειναι...ελαχιστα βασικα...
για πες κ ποσα κιλα ειναι οι αλτηρες.,...προσοχη...αμα ειναι ροζ την εβαψες...:green:

anastacia
23-05-12, 22:22
αααα για να δω καλε τι βρηκες...:P:P

λιγα ειναι...ελαχιστα βασικα...
για πες κ ποσα κιλα ειναι οι αλτηρες.,...προσοχη...αμα ειναι ροζ την εβαψες...:green:

oι αλτηρες ποικιλουν σε χρωμα και βαρος......... εχω απο πορτοκαλι εως μπορντοροδοκοκκινο απο δυο κιλα εως και πολλα(υπαρχουν σιδερενιοι και πλακες στο σπιτι - ιδιοκτησιας του αδερφου μου- απο ενα κιλο εως πολλα).
οταν λες ελαχιστες ασκησεις τι εννοεις, σκεψου πως δε προλαβα ποτε να ασχοληθω σοβαρα με τα βαρη, δηλαδη για αρχη ειναι λιγα?

ελεγα να κανω ενα προγραμμα καπως ετσι
καθημερινο πρωινο αεροβιο με στρετσινγκ και ανα δυο μερες κοιλιακους

και το απογευμα τη παραπανω προπονηση που σου εγραψα τη μια μερα και την επομενη το απογευμα ποδια.
+ δυο φορες την εβδομαδα γιογκα.

δε ξερω τωρα με προβληματισες με αυτο το ελαχιστα και βασικα που ειπες........
αν για αρχη εχεις να προτεινεις κατι πιο αποδοτικο αλλα λιγο συγκεκριμενο (δηλαδη να προσθεσω μια ασκηση η να αφαιρεσω καποια αλλη) πολυ ευχαριστως.
τωρα για το βαρος σου ειπα πως εχω διαφορα μεγεθη αλτηρων και θα δοκιμασω την αντοχη μου αναλογα με την ασκηση καθε φορα. δε μπορω να ξερω εκ των προτερων, ειναι πρακτικα αδυνατον!!!!!!!

Gianna
23-05-12, 22:47
ωραια γιαννα μου...

για πες μας ρε συ...αλλαγες επανω σου παρατηρεις?
γιατι γραφεις σε βλεπω σταθερη κ δεν μιλας ποτε για το αν εχεις αλλαγες πανω σου...εισαι ντροπαλο κοριτσι εσυυυυυυ:P:P:P

Είμαι ντροπαλή, τρομάρα μου:green:

Σαν γενικό απολογισμό για τα 2 περίπου χρόνια που ασχολούμαι σοβαρά (και κυρίως τον τελευταίο 1 χρόνο δηλ.) είμαι ικανοποιημένη από την πρόοδό μου, αλλά εννοιείται ότι θέλω κι :bbbiceps: Έχω ανέβει σε μυϊκά κιλά και δύναμη και σε λίπος είμαι σταθερή. Για παράδειγμα, θυμάμαι πριν 2 χρόνια έκανα εκτάσεις με αλτήρες τρικέφαλο με 3 κ. και με δυσκολία και τώρα το ρεκόρ μου είναι με 7κιλο, καλά δεν μιλάμε π.χ για πάγκο ελεύθερο, αυτό ήταν εξωπραγματικό στην αρχή. Υστερούσα πολύ στο επάνω σώμα από όγκο και δύναμη και τώρα χέρια, ώμοι είναι πολύ καλά. Κοιλιακούς καλά είμαι, απλά νομίζω παλία - σε κιλά που δεν θέλω να ξαναγυρίσω βέβαια- φαίνονταν πιο καλά (ό,τι υπήρχε από μυς τέλοσπάντων.....), ενώ τώρα ναι μεν έχω μυς στην κοιλιά, αλλά δεν ξέρω...σαν να φαίνεται "φουσκωμένη" η κοιλιά, όχι τόσο flat ρε παιδί μου.
Γενικά θα θελα να μπορούσα να "γεμίσω" πιο πολύ στήθος - πλάτη, αλλά νομίζω είναι τέτοια η σωματοδομή μου που δεν πολυγίνεται. Στα πόδια σίγουρα θέλω βελτίωση σε κυτταρίτιδα και πωπό γενικά, πάντως έχουν σφίξει και εδώ και 2 εβδομάδες που κάνω πόδια χωριστά και βάζω αρκετά κιλά, βασικές ασκήσεις αισθάνομαι να πιάνουν. Ευλυγισία (λόγω και του ότι φορούσα κηδεμόνα για σκολίωση) δεν είναι και το καλύτερο μου, αλλά έχω βελτιωθεί.

anastacia
24-05-12, 10:22
καλημερα κοριτσια, τι γινεται δε ξυπνησε καμια ακομα ???
βαλτε δυνατα μουσικη, καντε ενα ντουζακι, βαλτε τις κρεμουλες σας, λιγο κραγιονακι, φορεστε και ενα χαμογελο και δειτε λιγο πιο αισιοδοξα τα πραγματα τρεχω για αεροβια και τα λεμε παλι μετα :welcome:

Stella
24-05-12, 10:33
καλημερα κοριτσια, τι γινεται δε ξυπνησε καμια ακομα ???
βαλτε δυνατα μουσικη, καντε ενα ντουζακι, βαλτε τις κρεμουλες σας, λιγο κραγιονακι, φορεστε και ενα χαμογελο και δειτε λιγο πιο αισιοδοξα τα πραγματα τρεχω για αεροβια και τα λεμε παλι μετα :welcome:

Kαλημέρα Αναστασία!
Καλέ πως δεν ξυπνήσαμεεεεε.....ααααα...εδώ είμαστε όλα προκομένα κοριτσια και ξυπνάμε από τα χαράματα....τι μας πέρασες καλε;;;;:P:P:P:green:
Καλό αερόβιο!!!:thumbup:

koukoutsaki
24-05-12, 10:37
Kαλημέρα Αναστασία!
Καλέ πως δεν ξυπνήσαμεεεεε.....ααααα...εδώ είμαστε όλα προκομένα κοριτσια και ξυπνάμε από τα χαράματα....τι μας πέρασες καλε;;;;:P:P:P:green:
Καλό αερόβιο!!!:thumbup:

Καλημερα Αναστασια:welcome:
Καλημερα Στελακι
καλημερα σε ολα τα κοριτσια

ποιος δεν ξυπνησε καλε...απο τις 7.30:green:
κ γω για αεροβιο με κοβω σημερα ακομα σιδερωνω :P:P
δε πειραζει καλο ειναι και το αεροβιο ;)
ενα ελειμμα το πετυχαινουμε βρε αδερφε :turtle:

amst
24-05-12, 11:34
Καλημέρα girls!!

Επλίζω να είστε όλες καλά, σας διαβάζω συνήθως απ΄το κινητό στο δρόμο/λεωφορεία/διαλείμματα και δε μπορώ να απαντήσω!

Ελίνα πώς είναι το χέρι σου?


Τη μπάλα την πήρα τελικά, είναι και μαύρη.. πολύ σούπερ!! δεν κάθομαι δε καρέκλα πλέον στο σπίτι, μόνο στη μπάλα μου!!! :green::green::green:

koukoutsaki
24-05-12, 12:27
Καλημέρα girls!!

Επλίζω να είστε όλες καλά, σας διαβάζω συνήθως απ΄το κινητό στο δρόμο/λεωφορεία/διαλείμματα και δε μπορώ να απαντήσω!

Ελίνα πώς είναι το χέρι σου?


Τη μπάλα την πήρα τελικά, είναι και μαύρη.. πολύ σούπερ!! δεν κάθομαι δε καρέκλα πλέον στο σπίτι, μόνο στη μπάλα μου!!! :green::green::green:

με γεια η μπαλα αμστακι!!!:green:
μαυρη ε? μωρε μπραβο! εγω κ kettler που ειχε ενα σωρο χρωματα μαυρη δεν ειδα. 75αρα πηρες κ συ?

gym
24-05-12, 13:01
Καλημέρα girls!!

Επλίζω να είστε όλες καλά, σας διαβάζω συνήθως απ΄το κινητό στο δρόμο/λεωφορεία/διαλείμματα και δε μπορώ να απαντήσω!

Ελίνα πώς είναι το χέρι σου?


Τη μπάλα την πήρα τελικά, είναι και μαύρη.. πολύ σούπερ!! δεν κάθομαι δε καρέκλα πλέον στο σπίτι, μόνο στη μπάλα μου!!! :green::green::green:

καλημερα κοριτσαρα μου!

πολυ καλη η σκεψη σου να καθεσαι σε μπαλα...πολυ καλυτερη σταση της πλατης κ σε βοηθαει να μην καμπουριαζεις γιατι πρεπει να διατηρεις μια ισορροπια εκει πανω...

παλια ειχα διαβασει καπου και ως συνηθως το αλτσχαιμερ εδω δεν θυμαται που οτι θελανε να αντικαταστησουνε τις καρεκλες στα σχολεια με μπαλες ελβετικες...

καλα τρελη φαση θα ταν!:turtle::turtle::turtle:

gym
24-05-12, 13:01
καλημερα κοριτσια, τι γινεται δε ξυπνησε καμια ακομα ???
βαλτε δυνατα μουσικη, καντε ενα ντουζακι, βαλτε τις κρεμουλες σας, λιγο κραγιονακι, φορεστε και ενα χαμογελο και δειτε λιγο πιο αισιοδοξα τα πραγματα τρεχω για αεροβια και τα λεμε παλι μετα :welcome:

ναι σε ολα τα μαυρισμενα...αχαχαα....:turtle::turtle:

gym
24-05-12, 13:03
Είμαι ντροπαλή, τρομάρα μου:green:

Σαν γενικό απολογισμό για τα 2 περίπου χρόνια που ασχολούμαι σοβαρά (και κυρίως τον τελευταίο 1 χρόνο δηλ.) είμαι ικανοποιημένη από την πρόοδό μου, αλλά εννοιείται ότι θέλω κι :bbbiceps: Έχω ανέβει σε μυϊκά κιλά και δύναμη και σε λίπος είμαι σταθερή. Για παράδειγμα, θυμάμαι πριν 2 χρόνια έκανα εκτάσεις με αλτήρες τρικέφαλο με 3 κ. και με δυσκολία και τώρα το ρεκόρ μου είναι με 7κιλο, καλά δεν μιλάμε π.χ για πάγκο ελεύθερο, αυτό ήταν εξωπραγματικό στην αρχή. Υστερούσα πολύ στο επάνω σώμα από όγκο και δύναμη και τώρα χέρια, ώμοι είναι πολύ καλά. Κοιλιακούς καλά είμαι, απλά νομίζω παλία - σε κιλά που δεν θέλω να ξαναγυρίσω βέβαια- φαίνονταν πιο καλά (ό,τι υπήρχε από μυς τέλοσπάντων.....), ενώ τώρα ναι μεν έχω μυς στην κοιλιά, αλλά δεν ξέρω...σαν να φαίνεται "φουσκωμένη" η κοιλιά, όχι τόσο flat ρε παιδί μου.
Γενικά θα θελα να μπορούσα να "γεμίσω" πιο πολύ στήθος - πλάτη, αλλά νομίζω είναι τέτοια η σωματοδομή μου που δεν πολυγίνεται. Στα πόδια σίγουρα θέλω βελτίωση σε κυτταρίτιδα και πωπό γενικά, πάντως έχουν σφίξει και εδώ και 2 εβδομάδες που κάνω πόδια χωριστά και βάζω αρκετά κιλά, βασικές ασκήσεις αισθάνομαι να πιάνουν. Ευλυγισία (λόγω και του ότι φορούσα κηδεμόνα για σκολίωση) δεν είναι και το καλύτερο μου, αλλά έχω βελτιωθεί.

τι εννοεις εδω?φουσκωμα ή λιπος ρε?

γενικα ομως μπραβο...πας καλα γιαννα κ σε βλεπω πορωμενη με προπονηση και με αρεσει πολυ πρεπει να πω~!:turtle::turtle::turtle:

eli_din3
24-05-12, 13:04
καλημερα κοριτσια, τι γινεται δε ξυπνησε καμια ακομα ???
βαλτε δυνατα μουσικη, καντε ενα ντουζακι, βαλτε τις κρεμουλες σας, λιγο κραγιονακι, φορεστε και ενα χαμογελο και δειτε λιγο πιο αισιοδοξα τα πραγματα τρεχω για αεροβια και τα λεμε παλι μετα :welcome:

αισιοδοξια δες χαχαχαχα :green::green::green::turtle::turtle:
με το κραγιονακι το αεροβιο??? :P χεχεχ πλακα κανω!! :bowdown:

Αμστουλα..τι καληηη π ρωτησες.. εεε χθες στο γυμ ταλαιπωρηθηκε...μολις το χα καψει και ηταν ακομη φρεσκο...πονουσε..ακουμπουσε και μες τις μπιχλες αηδιασα την ζωη μ αλλα δν υπηρχε περιπτωση να μην παω...
τωρα ειναι μια ηλιθια τεραστια φουσκαλα και δεν μπορω να πιασω τπτ χωρις να νιωθω αναμεσα ενα "μαξιλαρι" :P

gym
24-05-12, 13:06
oι αλτηρες ποικιλουν σε χρωμα και βαρος......... εχω απο πορτοκαλι εως μπορντοροδοκοκκινο απο δυο κιλα εως και πολλα(υπαρχουν σιδερενιοι και πλακες στο σπιτι - ιδιοκτησιας του αδερφου μου- απο ενα κιλο εως πολλα).
οταν λες ελαχιστες ασκησεις τι εννοεις, σκεψου πως δε προλαβα ποτε να ασχοληθω σοβαρα με τα βαρη, δηλαδη για αρχη ειναι λιγα?

ελεγα να κανω ενα προγραμμα καπως ετσι
καθημερινο πρωινο αεροβιο με στρετσινγκ και ανα δυο μερες κοιλιακους

και το απογευμα τη παραπανω προπονηση που σου εγραψα τη μια μερα και την επομενη το απογευμα ποδια.
+ δυο φορες την εβδομαδα γιογκα.

δε ξερω τωρα με προβληματισες με αυτο το ελαχιστα και βασικα που ειπες........
αν για αρχη εχεις να προτεινεις κατι πιο αποδοτικο αλλα λιγο συγκεκριμενο (δηλαδη να προσθεσω μια ασκηση η να αφαιρεσω καποια αλλη) πολυ ευχαριστως.
τωρα για το βαρος σου ειπα πως εχω διαφορα μεγεθη αλτηρων και θα δοκιμασω την αντοχη μου αναλογα με την ασκηση καθε φορα. δε μπορω να ξερω εκ των προτερων, ειναι πρακτικα αδυνατον!!!!!!!


το χρωμα το ανεφερα για να δειξω το μικρο βαρος τους...δεν εχει να κανει με το χρωμα δηλαδη...

θες να γραψεις τα κιλα που εχεις ασχετα με τα χρωματα...για να δουμε και σε αντισταση παιζεις..

μπορεις να βαλεις κ αλλες ασκησεις...δεν εχει να κανει που ξεκινας τωρα...εχεις ανετα περιθωριο ακομα..;)
ε καλα μην προβληματιζεσαι καλε...:green:

πες λιγο...απο οργανα κτλ παιζει τιποτα εκτος απο αλτηρες?δηλαδη εχεις και παγκο κ μπαρες κτλ?
ε πες καλε με το τσιγκελι στα βγαζω...:P:P

gym
24-05-12, 13:07
αισιοδοξια δες χαχαχαχα :green::green::green::turtle::turtle:
με το κραγιονακι το αεροβιο??? :P χεχεχ πλακα κανω!! :bowdown:

Αμστουλα..τι καληηη π ρωτησες.. εεε χθες στο γυμ ταλαιπωρηθηκε...μολις το χα καψει και ηταν ακομη φρεσκο...πονουσε..ακουμπουσε και μες τις μπιχλες αηδιασα την ζωη μ αλλα δν υπηρχε περιπτωση να μην παω...
τωρα ειναι μια ηλιθια τεραστια φουσκαλα και δεν μπορω να πιασω τπτ χωρις να νιωθω αναμεσα ενα "μαξιλαρι" :P

τελεια περιγραφη....και με λεπτομερειες που να σκασεις...!

περαστικα σου σαραβαλο μου εεεεεεε αγαπημενη μου ηθελα να πω!:P:P:P

gym
24-05-12, 13:11
GTD 35


‘’Mην περιμενετε τα αποτελεσματα να ερθουν απο μονα τους...

Πιεστε και εσεις λιγο την κατασταση,καλο κανει...;-)’’


:toast:

gym
24-05-12, 13:14
GTD 36


‘’Ποτε μην κανετε το λαθος να ξεχνατε οσους σας βοηθησαν καποτε σε οτιδηποτε στην ζωη σας...’’
;)

eli_din3
24-05-12, 13:15
GTD 35


‘’Mην περιμενετε τα αποτελεσματα να ερθουν απο μονα τους...

Πιεστε και εσεις λιγο την κατασταση,καλο κανει...;-)’’


:toast:

οχιιιι αλλη πιεσηηηηηηηηηη :P xaxaxaxax

gym
24-05-12, 13:16
GCD 32


‘’100 Burpees

Σημειωνετε χρονοοοο...’’



:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

anastacia
24-05-12, 13:18
το χρωμα το ανεφερα για να δειξω το μικρο βαρος τους...δεν εχει να κανει με το χρωμα δηλαδη...

θες να γραψεις τα κιλα που εχεις ασχετα με τα χρωματα...για να δουμε και σε αντισταση παιζεις..

μπορεις να βαλεις κ αλλες ασκησεις...δεν εχει να κανει που ξεκινας τωρα...εχεις ανετα περιθωριο ακομα..;)
ε καλα μην προβληματιζεσαι καλε...:green:

πες λιγο...απο οργανα κτλ παιζει τιποτα εκτος απο αλτηρες?δηλαδη εχεις και παγκο κ μπαρες κτλ?
ε πες καλε με το τσιγκελι στα βγαζω...:P:P
ναι βρε χιουμορ εκανα για τα χρωματα εξου και το μπορντοροδοκοκκινο.
βασικα δεν εχω ιδεα τι κιλα παιζω μαλλον λιγα πολυ λιγα, δικιλα και τρικιλα, στα ελευθερα
στα οργανα θυμαμαι στη τροχαλια εκανα μεχρι 20 κιλα. στηθος πεκ ντεκ 10, γενικα στα περισσοτερα οργανα για τον ανω κορμο επαιζα λιγα συνηθως 10 κιλα.ι εκτασεις ποδιων 10κιλα, τωρα προσαγωγους απαγωγους εβαζα περισσοτερα.
σπιτι εχω μονο αλτηρες και διαδρομο. βασικα θα γραφομουνα γυμναστηριο σημερα κιολας αλλα δεν εχω κανεναν να μου κραταει τον μπεμπη. ο αντρας μου αποφασισε περισυ να δωσει πανελληνιες και παει για δευτερο πτυχιο, οποτε αρχιζει η εξεταστικη του και δε θελω να τον πηζω.
οπως σου ειπα απο εβδομαδα ξεκιναω γιογκα (εκλεισα μπειιμπι σιτινγκ τη μαμα μου απο τωρα), κανω καθε μερα αεροβιο το πρωι στο διαδρομο και λεω το απογευμα να ξεκινησω με αυτες τις ασκησεις. πιστευεις πως πρεπει να προσθεσω ασκησεις επιπλεον για καθε μυικη ομαδα?
κοιτα αρχη ειναι για εμενα στα βαρη θελω να ασχοληθω ομως σοβαρα και να κανω μια εισαγωγη κατα καποιον τροπο πριν γραφτω γυμναστηριο το σεπτεμβριο. δε ξερω πως αλλιως να ξεκινησω .......

anastacia
24-05-12, 13:25
[QUOTE=eli_din3;579554]αισιοδοξια δες χαχαχαχα :green::green::green::turtle::turtle:
με το κραγιονακι το αεροβιο??? :P χεχεχ πλακα κανω!! :bowdown:

αισιοδοξια γιατι οχι ? ειναι απο τα λιγα πραγματα που ειναι ελευθερα και τζαμπα???
καλα εσυ μη βαλεις κραγιονακι, βαλε λιγη μασκαρα, λιγο αρωμα, ενα ομορφο κοκαλακι στα μαλλια, μια χρωματιστη μπλουζα, οτι σου φτιαχνει το κεφι:P, εγω η δολια μανα μονο αεροβιο εκανα, ακομα ουτε ντουζακι δε προλαβα να κανω :P

Liontarina
24-05-12, 15:44
αν κανεις ασκησεις που εστιαζουν στο στηθος εννοειται οτι ΚΑΠΩΣ θα βοηθηθει το σημειο
τι ζητας πολλα καλε?γυμναστικη κανεις?προπονηση?

τι ασκησεις κανεις για στηθος?

λοιπον, απο δευτέρα λέω να ξεκινήσω αυτο που είχες προτείνει -----> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3970-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7

το βρίσκεις αρκετό?



εψαξα στο google για να δω πως εκτελούνται οι ασκήσεις του παραπάνω προγράμματος αλλά μερικές δεν τις βρήκα...
μηπως μπορείς να βοηθήσεις?

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ.....

ΣΤΗΘΟΣ
ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ


ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ

επίσης αντί εκτάσεις στην τροχαλία μπορώ να κανω πουλ οβερ στο μηχάνημα? είναι το ιδιο?
και κάτι άλλο στο γυμναστήριο μου δεν έχει το μη΄χανημα για λεγκ πρεσσ, ουτε για γάμπες... τι να κάνω εναλλάκτικά?
σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου πάλι...

eli_din3
24-05-12, 15:50
κοριτσια μου εχει δημιουργηθει μια απορια..στις διατροφες στο κοψιμο.. υπαρχει η low carb...εκει εχεις ΠΟΛΥ αυξημενα καλα λιπαρα και λιγους υδατανθρακες... ειναι υγιες να ειναι τοσο ψηλα τα λιπαρα και ας ειναι καλα??
γιατι παντου λεει οτι τα λιπαρα δεν πρεπει να ξεπερνανε το 30% των ημερησιων θερμιδων.... και αν ναι..υπαρχει περιορισμος στην διαρκεια μιας τετοιας διατροφης?

gym's sis
24-05-12, 16:22
GCD 32


‘’100 Burpees

Σημειωνετε χρονοοοο...’’



:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

100????????? Αν και είναι το αγαπημένο μου...gym εχεις ξεφυγ!!!!:P

patience
24-05-12, 16:33
GCD 32


‘’100 Burpees

Σημειωνετε χρονοοοο...’’



:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

3 λεπτα και 15 δευτερα ...πεθαναααααααααα..!!!!!!:bowdown:

patience
24-05-12, 17:03
http://youtu.be/PgMs6F8dcJE


τι λετε???ωραιο για πρωινο ξυπνημα ε??

koukoutsaki
24-05-12, 18:14
χαχαχα ξυπνας με τη μία ομως!!!!:P
ε οχι και 100 :shock:
χωρις πρωινο!

patience
24-05-12, 18:25
χαχαχα ξυπνας με τη μία ομως!!!!:P
ε οχι και 100 :shock:
χωρις πρωινο!

ειναι τελεια ασκηση οπωσ και να χει..!!κουκουτσακι μου εσυ χρονο δεν θα γρεψεισ για τα 100 που μασ εβαλεσ σαν ασκηση η gym xexexexe...να μασ παθανει θελει..!!

koukoutsaki
24-05-12, 18:29
ειναι τελεια ασκηση οπωσ και να χει..!!κουκουτσακι μου εσυ χρονο δεν θα γρεψεισ για τα 100 που μασ εβαλεσ σαν ασκηση η gym xexexexe...να μασ παθανει θελει..!!
δεν την εκανα γλυκια μου ...σημερα εκανα μονο 45 ' αεροβιο τα μάτωσα χτες τα ποδια στα βαρη ,ακομα σερνομαι:green:

patience
24-05-12, 18:41
δεν την εκανα γλυκια μου ...σημερα εκανα μονο 45 ' αεροβιο τα μάτωσα χτες τα ποδια στα βαρη ,ακομα σερνομαι:green:

καταλαβα και γω χτεσ πεθανα στο γυμναστηριο ...

Gianna
24-05-12, 19:49
τι εννοεις εδω?φουσκωμα ή λιπος ρε?

γενικα ομως μπραβο...πας καλα γιαννα κ σε βλεπω πορωμενη με προπονηση και με αρεσει πολυ πρεπει να πω~!:turtle::turtle::turtle:


Λίπος δεν είναι (άνω σώμα είμαι στεγνή), μάλλον φούσκωμα (μου τα λεγε και μια κοπέλα, μου λεγες και εσύ να μην κάνω μηχάνημα κοιλιακών με πολλά κιλά, καλά εσύ λες γενικά να μην το κάνω, το χω παρατήσει τώρα) και σε συνδυασμό με το ότι έχω μικρό στήθος, σαν να πετάει η κοιλιά και ώρες ώρες μου τη δίνει.

Αχ, θα μου πείτε να κόψω τα γαλακτοκομικά....Auf keinem Fall!!! Χωρίς γιαούρτάκι/κόττατζ/κουάρκ (και κανα ξυνόγαλο τώρα) θα πεθάνω:P
Σκεφτόμουν να κόψω για καμια 10αρια μέρες το ψωμί που τρώω στο πρωινό, όχι μόνο για το φούσκωμα, αλλά και για να μειώσω και λίγο αλάτι που έχει το τυρί και η γαλοπούλα που τρώω με το ψωμί (και τις οποίες φέτες γαλοπούλας κανα βράδυ τρώω 4-5 μονοκοπανιά...).

Any tipps??/???

Ναι, μια μικρή πώρωση υπάρχει:box:

eli_din3
24-05-12, 19:51
ειναι τελεια ασκηση οπωσ και να χει..!!κουκουτσακι μου εσυ χρονο δεν θα γρεψεισ για τα 100 που μασ εβαλεσ σαν ασκηση η gym xexexexe...να μασ παθανει θελει..!!

εγω ουτε μια απο αυτες δεν μπορω να κανω..πως τα κανετε αυτα ρε παιδια?
αν το κανω αυτο στανταρ ομως στανταρ θα στραμπουλιξω ποδαρακι

koukoutsaki
24-05-12, 19:52
Λίπος δεν είναι (άνω σώμα είμαι στεγνή), μάλλον φούσκωμα (μου τα λεγε και μια κοπέλα, μου λεγες και εσύ να μην κάνω μηχάνημα κοιλιακών με πολλά κιλά, καλά εσύ λες γενικά να μην το κάνω, το χω παρατήσει τώρα) και σε συνδυασμό με το ότι έχω μικρό στήθος, σαν να πετάει η κοιλιά και ώρες ώρες μου τη δίνει.

Αχ, θα μου πείτε να κόψω τα γαλακτοκομικά....Auf keinem Fall!!! Χωρίς γιαούρτάκι/κόττατζ/κουάρκ (και κανα ξυνόγαλο τώρα) θα πεθάνω:P :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: ποσο σε καταλαβαινω ομως ποσο
Σκεφτόμουν να κόψω για καμια 10αρια μέρες το ψωμί που τρώω στο πρωινό, όχι μόνο για το φούσκωμα, αλλά και για να μειώσω και λίγο αλάτι που έχει το τυρί και η γαλοπούλα που τρώω με το ψωμί (και τις οποίες φέτες γαλοπούλας κανα βράδυ τρώω 4-5 μονοκοπανιά...).

Any tipps??/???

Ναι, μια μικρή πώρωση υπάρχει:box:

εγω Γιαννα μου θα περιοριζα τη φετα γαλοπουλα γιατι οντως εχει πολυ αλατι...εδω εχω να φαω κ ποσο καιρο καπνιστο σολωμο για αυτο το λογο ..του αλατιου κ του πρηξιματος

anastasia39
24-05-12, 21:44
Καλησπερα κοριτσια, ξκινησα το 4ήμερο προγραμμα του κυριου Ηλια αυριο εχω ομους τρικεφαλους ομως δεν ξερω πως να κανω τα ανοιγματα αλτηρων μπροστα μεχρι το μετωπο μπορει να βοηθησει κανεις? Παρεμπιπτοντως σας διαβαζω ανελλιπως εισται ολες τελειες,απλα χρονο να συμμετεχω στις συζητησεις δεν εχω με τεσσερις αντρες στο σπιτι .Αα και πολλες μιλατε γερμανκκα βλεπω ich auch,φιλακια

giannis64
24-05-12, 22:59
http://www.youtube.com/watch?v=D-3JnFrFUOw&amp;feature=relmfu

αυτη :thumbup:

η πρωτη ασκηση.

vickypek
24-05-12, 23:11
εχω να κανω burpees απο τοτε που μας τα βαζε ο προπονητης στο κικ μποξινγκ θεσνικη χρυση εποχη..τωρα θα ψοφησω αλλα θα το δοκιμασω!κι εγω εχω ενα θεμα με το φουσκωματακι κοιλια αλλα αγαπαμε τυρι..:):)

Gianna
24-05-12, 23:23
εγω Γιαννα μου θα περιοριζα τη φετα γαλοπουλα γιατι οντως εχει πολυ αλατι...εδω εχω να φαω κ ποσο καιρο καπνιστο σολωμο για αυτο το λογο ..του αλατιου κ του πρηξιματος

Ναι, ρε συ όλο το λεμε και εδώ μέσα για τις παλιογαλοπούλες...Το χω πάρει απόφαση, θα τις κόψω τελείως... και πολλές φορές έχουν αποτελέσει την...αρχή γουρουνιάς, οπότε καλό είναι να εξοριστούν. Εντάξει, το τοστάκι τελείως (με ψαγμένα ψωμιά, έτσι..) δεν μπόρώ να το κόψω, ειδικά το χειμώνα, απλά δεν θα βάζω γαλοπούλα.
Καλά, ο καπνιστός σολωμός τα σπάει (και η πέστροφα - σήμερα έφαγα με φακόρυζο - κόλαση:green:, αλλά τη ξέπλυνα λίγο να φύγει κάπως το αλάτι). Τρώγε τον κανονικό, δεν είναι δύσκολο να τον μαγειρέψεις.

eli_din3
24-05-12, 23:25
Ναι, ρε συ όλο το λεμε και εδώ μέσα για τις παλιογαλοπούλες...Το χω πάρει απόφαση, θα τις κόψω τελείως... και πολλές φορές έχουν αποτελέσει την...αρχή γουρουνιάς, οπότε καλό είναι να εξοριστούν. Εντάξει, το τοστάκι τελείως (με ψαγμένα ψωμιά, έτσι..) δεν μπόρώ να το κόψω, ειδικά το χειμώνα, απλά δεν θα βάζω γαλοπούλα.
Καλά, ο καπνιστός σολωμός τα σπάει (και η πέστροφα - σήμερα έφαγα με φακόρυζο - κόλαση:green:, αλλά τη ξέπλυνα λίγο να φύγει κάπως το αλάτι). Τρώγε τον κανονικό, δεν είναι δύσκολο να τον μαγειρέψεις.

ειναι δυσκολο να τον πληρωσεις ομως :P

koukoutsaki
24-05-12, 23:27
Ναι, ρε συ όλο το λεμε και εδώ μέσα για τις παλιογαλοπούλες...Το χω πάρει απόφαση, θα τις κόψω τελείως... και πολλές φορές έχουν αποτελέσει την...αρχή γουρουνιάς, οπότε καλό είναι να εξοριστούν. Εντάξει, το τοστάκι τελείως (με ψαγμένα ψωμιά, έτσι..) δεν μπόρώ να το κόψω, ειδικά το χειμώνα, απλά δεν θα βάζω γαλοπούλα.
Καλά, ο καπνιστός σολωμός τα σπάει (και η πέστροφα - σήμερα έφαγα με φακόρυζο - κόλαση:green:, αλλά τη ξέπλυνα λίγο να φύγει κάπως το αλάτι). Τρώγε τον κανονικό, δεν είναι δύσκολο να τον μαγειρέψεις.

τον τρωω κ φρεσκο κανονικο στη σχαρα
αλλα ο καπνιστος αλλη φαση βρε παιδι μου ειδικα με σαλατες με πληγουρι ειναι απλα κολαση...
αλλα αυριο λεω να τον τιμησω εχω πολυ καιρο να φαω

Gianna
24-05-12, 23:34
τον τρωω κ φρεσκο κανονικο στη σχαρα
αλλα ο καπνιστος αλλη φαση βρε παιδι μου ειδικα με σαλατες με πληγουρι ειναι απλα κολαση...
αλλα αυριο λεω να τον τιμησω εχω πολυ καιρο να φαω

Α, ωραία μέρα σολωμού αύριο!! Εγώ έχω κανονίσει για αύριο σολωμάκι στο φούρνο με κινόα (ε, και κανα αγγουράκι για να πω ότι έφαγα και τα λαχανικά μου:green:)

koukoutsaki
24-05-12, 23:41
Α, ωραία μέρα σολωμού αύριο!! Εγώ έχω κανονίσει για αύριο σολωμάκι στο φούρνο με κινόα (ε, και κανα αγγουράκι για να πω ότι έφαγα και τα λαχανικά μου:green:)

εγω θα τον κανω με μακαρονι ζυγισμενο μετρημενο ,ολικης , κ μυρωδικα ανηθο κλπ
να φαει κι ο αντρουλης μου μωρε κριμα :green:

Nastya
25-05-12, 00:11
και το κινοα ειναι πολυ νοστιμο. τρελενομαι για σαλατα κινοα και αγριοσπαραγγα:turtle:

sofia82
25-05-12, 08:48
Καλημέρα σε όλες σας κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!
Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να μπαίνω στο forum κάθε μέρα λόγω υποχρεώσεων αλλά διαβάζω σα νεροφίδι το ΣΚ τα νέα σας.
Φιλούθκια και ελπίζω να είστε όλες όλες μα όλες καλά!:):):)

koukoutsaki
25-05-12, 08:50
Καλημέρα σε όλες σας κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!
Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να μπαίνω στο forum κάθε μέρα λόγω υποχρεώσεων αλλά διαβάζω σα νεροφίδι το ΣΚ τα νέα σας.
Φιλούθκια και ελπίζω να είστε όλες όλες μα όλες καλά!:):):)
που εισαι βρε σοφακι κι εχεις χαθει ? πως τα πας εσυ?:green:

anastasia39
25-05-12, 09:45
http://www.youtube.com/watch?v=D-3JnFrFUOw&amp;feature=relmfu

αυτη :thumbup:

η πρωτη ασκηση.

Ευχαριστω πολυ κυριε Γιαννη, αντε φευγω για γυμναστηριο.

Καλημερα σε ολους

patience
25-05-12, 11:49
http://youtu.be/53_NekgR3dk

2 με το ζορι ..!!!:help:

gym
25-05-12, 11:54
Ναι, ρε συ όλο το λεμε και εδώ μέσα για τις παλιογαλοπούλες...Το χω πάρει απόφαση, θα τις κόψω τελείως... και πολλές φορές έχουν αποτελέσει την...αρχή γουρουνιάς, οπότε καλό είναι να εξοριστούν. Εντάξει, το τοστάκι τελείως (με ψαγμένα ψωμιά, έτσι..) δεν μπόρώ να το κόψω, ειδικά το χειμώνα, απλά δεν θα βάζω γαλοπούλα.
Καλά, ο καπνιστός σολωμός τα σπάει (και η πέστροφα - σήμερα έφαγα με φακόρυζο - κόλαση:green:, αλλά τη ξέπλυνα λίγο να φύγει κάπως το αλάτι). Τρώγε τον κανονικό, δεν είναι δύσκολο να τον μαγειρέψεις.

τα καλυτερα τοστ μου μου εχω κανει ειναι με κρεας ψημενο...οσο θελω εγω κ οπως θελω εγω...

οχι αλλαντικα αλλα ψημενο κοτοπουλο...μοσχαρι...ψαρι ;)

εκει χορταινεις κιοολας...με τα αλλαντικα ...γιοκ;)

Liontarina
25-05-12, 11:57
καλημέραααααααα σε όλες... και στα καινούρια κορίτσια που μπήκαν στην παρέα.... καλως ήρθατε... :welcome::welcome::welcome:

gym
25-05-12, 11:57
Καλησπερα κοριτσια, ξκινησα το 4ήμερο προγραμμα του κυριου Ηλια αυριο εχω ομους τρικεφαλους ομως δεν ξερω πως να κανω τα ανοιγματα αλτηρων μπροστα μεχρι το μετωπο μπορει να βοηθησει κανεις? Παρεμπιπτοντως σας διαβαζω ανελλιπως εισται ολες τελειες,απλα χρονο να συμμετεχω στις συζητησεις δεν εχω με τεσσερις αντρες στο σπιτι .Αα και πολλες μιλατε γερμανκκα βλεπω ich auch,φιλακια

willkommen!:welcome::welcome:

τεσσερις αντρες?περαστικα σου!:green::green:

η ασκηση ειναι αυτη που ποσταρε ο γιαννης64 ..λεγεται προτασεις απλα εσυ αν θες να το κανεις οπως λεει το προγραμμα φερε τους αλτηρες με προσοχη μεχρι το μετωπο κ οχι μεχρι το υψος τωνω ωμων οπως κανει η κοπελα στο βιντεο...

παντα ομως με ελεγχο και προσοχη στα κιλα...εαν την κανεις βιαστικα και υπερεκτιμησεις τις δυνατοτητες σου στα κιλα,υπαρχει πιθανοτητα τραυματισμου ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ωμους ειναι πολυ ευκολο δυστυχως...;)

gym
25-05-12, 11:59
εγω ουτε μια απο αυτες δεν μπορω να κανω..πως τα κανετε αυτα ρε παιδια?
αν το κανω αυτο στανταρ ομως στανταρ θα στραμπουλιξω ποδαρακι

ολα μια συνηθεια ειναι...δεν χρειαζεται να κανεις και την καμψη για αρχη....
απλα κανε το αλμα κ πεσε σε θεση σανιδας...

σιγα σιγα...δεν χρειαζεται να κανεις 100 αλλα 5 για αρχη,μετα δεκα...κτλ κτλ

gym
25-05-12, 12:01
Λίπος δεν είναι (άνω σώμα είμαι στεγνή), μάλλον φούσκωμα (μου τα λεγε και μια κοπέλα, μου λεγες και εσύ να μην κάνω μηχάνημα κοιλιακών με πολλά κιλά, καλά εσύ λες γενικά να μην το κάνω, το χω παρατήσει τώρα) και σε συνδυασμό με το ότι έχω μικρό στήθος, σαν να πετάει η κοιλιά και ώρες ώρες μου τη δίνει.

Αχ, θα μου πείτε να κόψω τα γαλακτοκομικά....Auf keinem Fall!!! Χωρίς γιαούρτάκι/κόττατζ/κουάρκ (και κανα ξυνόγαλο τώρα) θα πεθάνω:P
Σκεφτόμουν να κόψω για καμια 10αρια μέρες το ψωμί που τρώω στο πρωινό, όχι μόνο για το φούσκωμα, αλλά και για να μειώσω και λίγο αλάτι που έχει το τυρί και η γαλοπούλα που τρώω με το ψωμί (και τις οποίες φέτες γαλοπούλας κανα βράδυ τρώω 4-5 μονοκοπανιά...).

Any tipps??/???

Ναι, μια μικρή πώρωση υπάρχει:box:

γιαννα μηπως εχεις λορδωση?και κατι αλλο...συγκριτικα με τους κοιλιακους σου μηπως η ραχη ειναι πιο πισω σε δυναμη?;)

γιατι να τα κοψεις τα γαλακτοκομικα εαν σου αρεσουν?εχω αναφερει την αποψη μου πανω σε αυτο αλλα εαν τα αγαπατε,φατε τα...
συγκριτικα με αλλες κ αλλες τροφες που τριγυρνανε,ειναι πολυ καλυτερες...

Liontarina
25-05-12, 12:01
Καλησπερα κοριτσια, ξκινησα το 4ήμερο προγραμμα του κυριου Ηλια αυριο εχω ομους τρικεφαλους ομως δεν ξερω πως να κανω τα ανοιγματα αλτηρων μπροστα μεχρι το μετωπο μπορει να βοηθησει κανεις? Παρεμπιπτοντως σας διαβαζω ανελλιπως εισται ολες τελειες,απλα χρονο να συμμετεχω στις συζητησεις δεν εχω με τεσσερις αντρες στο σπιτι .Αα και πολλες μιλατε γερμανκκα βλεπω ich auch,φιλακια

εγώ το αρχίζω από δευτέρα... ανυπομονώ... :turtle:

gym
25-05-12, 12:03
3 λεπτα και 15 δευτερα ...πεθαναααααααααα..!!!!!!:bowdown:

εκανες 100 burpees με καψη κ αλμα κανονικα σε 3 λεπτα και 15 δευτερολεπτα?

εαν εισαι σιγουρη οτι το εκανες αυτο,θα πρεπει να σε κατεβασουμε κ σε αγωνες cf γιατι ενας μεγαλος αθλητης εκανε γυρω στα 135 σε 17 λεπτα...και μιλαμε για μεγαλη εμπειρια!;)

Liontarina
25-05-12, 12:03
GCD 32


‘’100 Burpees

Σημειωνετε χρονοοοο...’’



:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

100???????? χτες έκανα 2 προσπάθειες και άρχιζα να τα φτύνω στις 17 επαναλήψεις...

gym
25-05-12, 12:04
100????????? Αν και είναι το αγαπημένο μου...gym εχεις ξεφυγ!!!!:P

ναι αλλα τα κανες?:turtle::turtle:

eli_din3
25-05-12, 12:04
http://www.youtube.com/watch?v=900AnV6O0Ew&feature=related

τι ωραιααα

gym
25-05-12, 12:09
κοριτσια μου εχει δημιουργηθει μια απορια..στις διατροφες στο κοψιμο.. υπαρχει η low carb...εκει εχεις ΠΟΛΥ αυξημενα καλα λιπαρα και λιγους υδατανθρακες... ειναι υγιες να ειναι τοσο ψηλα τα λιπαρα και ας ειναι καλα??
γιατι παντου λεει οτι τα λιπαρα δεν πρεπει να ξεπερνανε το 30% των ημερησιων θερμιδων.... και αν ναι..υπαρχει περιορισμος στην διαρκεια μιας τετοιας διατροφης?

περιορισμος ελινα οσον αφορα στη διαρκεια μιας τετοιας διατροφης αλλα και γενικοτερα μιας οποιαδηποτε διατροφης(βλεπε διαιτες με μηδενικους υδατανθρακες,με αυξημενα λιπαρα,με αυξημενη πρωτεινη...υπαρχουν πολλαααααααα για να διαλεξεις) δεν υπαρχει...

μια διατροφη-διαιτα οπως θες πες το την κρατας οσο θες εσυ,οσο αντεχεις...
τωρα ποσο θα αντεξει το σωμα σου χωρις υδατανθρακες ειναι αλλο θεμα....λεγεται απο ατομα που την εχουν ακολουθησει για μεγαλο διαστημα οτι εχουν κρασαρισματα κ νευρα κτλ κτλ

προσωπικα επανω μου δεν εχω δει κατι τετοιο κ δεν το θεωρω απολυτο οτι αν πας με διατροφη χωρις υδατανθρακες οτι θα κρασαρεις...

τεινω στην αποψη οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας...μια διατροφη θελει ενα διαστημα 15 ημερων το λιγοτερο για να πεις οτι αρχιζεις να τη συνηθιζεις κ αρχιζει να δουλευει...

το θεμα ειναι σε εσενα τι ταιριαζει....και τι σου αρεσει να ακολουθεις...
απο αποψη υγειας ομως σε low carb δεν εχω διαβασει/ακουσει κατι για ''παρενεργειες''πανω στο σωμα...

εαν καποιος εχει αντιληφθει κατι σε βιβλιογραφια ας το γραψει να το δουμε και εδω ...θα με ενδιεφερε...

gym
25-05-12, 12:10
http://www.youtube.com/watch?v=900AnV6O0Ew&feature=related

τι ωραιααα

χεχεχεχ ποσο γελαω ομως που σε καθε εκπνοη παιρνουν κ ποζα του στυλ''δυσκολευομαι αλλα κ παλι εχω στυλ'':turtle::turtle::turtle::turtle:

gym
25-05-12, 12:15
λοιπον, απο δευτέρα λέω να ξεκινήσω αυτο που είχες προτείνει -----> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3970-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7

το βρίσκεις αρκετό?

αρκετο?τι εννοεις?οτι θελεις κ αλλο?
εννοειται ειναι μια χαρα το προγραμμα....οταν το δοκιμασεις...θα δεις ;)

εψαξα στο google για να δω πως εκτελούνται οι ασκήσεις του παραπάνω προγράμματος αλλά μερικές δεν τις βρήκα...
μηπως μπορείς να βοηθήσεις?

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ..... ΟΡΘΙΑ ΚΩΠΗΛΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ

ΣΤΗΘΟΣ
ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ Η ΕΠΙΚΛΗΝΗΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ


ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ Η ΚΑΘΙΣΤΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

επίσης αντί εκτάσεις στην τροχαλία μπορώ να κανω πουλ οβερ στο μηχάνημα? είναι το ιδιο?
και κάτι άλλο στο γυμναστήριο μου δεν έχει το μη΄χανημα για λεγκ πρεσσ, ουτε για γάμπες... τι να κάνω εναλλάκτικά?
σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου πάλι...
για ποιες εκτασεις μιλας?για ποια μυικη ομαδα?

για γαμπες μπορεις να κανεις σε ενα σκαλοπατι με αλτηρα η και χωρις σκαλοπατι πατωντας στις μυτες των ποδιων σου και κρατωντας αλτηρες...
μπορεις να κανεις βεβαια και με μπαρα στα ποδια καθιστη κ τα ποδια παλι σε ενα ανωτερο επιπεδο κλισης για να εχεις μεγαλυτερο ευρος κινησης αλλα ειναι πιο περιπλοκο

δουλεψε το με αλτηρες ορθια αν δεν εχεις μηχανημα...η σε σμιθ...;)

η πρεσσα για τα ποδια μπορει να αντικατασταθει και με καθισματα...βαλε κ αλλα καθισματα μεσα...


διαβασες το τοπικ μεσα του προγραμματος?εξηγει τα παντα εκει...;)

ψαξε τις ασκησεις ετσι οπως τις εγραψα κ ποσταρε τα βιντεο να δουμε αν ειναι τα σωστα

gym
25-05-12, 12:18
ναι βρε χιουμορ εκανα για τα χρωματα εξου και το μπορντοροδοκοκκινο.
βασικα δεν εχω ιδεα τι κιλα παιζω μαλλον λιγα πολυ λιγα, δικιλα και τρικιλα, στα ελευθερα
στα οργανα θυμαμαι στη τροχαλια εκανα μεχρι 20 κιλα. στηθος πεκ ντεκ 10, γενικα στα περισσοτερα οργανα για τον ανω κορμο επαιζα λιγα συνηθως 10 κιλα.ι εκτασεις ποδιων 10κιλα, τωρα προσαγωγους απαγωγους εβαζα περισσοτερα.
σπιτι εχω μονο αλτηρες και διαδρομο. βασικα θα γραφομουνα γυμναστηριο σημερα κιολας αλλα δεν εχω κανεναν να μου κραταει τον μπεμπη. ο αντρας μου αποφασισε περισυ να δωσει πανελληνιες και παει για δευτερο πτυχιο, οποτε αρχιζει η εξεταστικη του και δε θελω να τον πηζω.
οπως σου ειπα απο εβδομαδα ξεκιναω γιογκα (εκλεισα μπειιμπι σιτινγκ τη μαμα μου απο τωρα), κανω καθε μερα αεροβιο το πρωι στο διαδρομο και λεω το απογευμα να ξεκινησω με αυτες τις ασκησεις. πιστευεις πως πρεπει να προσθεσω ασκησεις επιπλεον για καθε μυικη ομαδα?
κοιτα αρχη ειναι για εμενα στα βαρη θελω να ασχοληθω ομως σοβαρα και να κανω μια εισαγωγη κατα καποιον τροπο πριν γραφτω γυμναστηριο το σεπτεμβριο. δε ξερω πως αλλιως να ξεκινησω .......

ναι κοιτα εννοουσα να μου γραψεις τι κιλα εχεις εκει για να δω σε τι αντισταση παιζεις
τα κιλα που σηκωνες στο γυμναστηριο δν εχουν να κανουν με αυτα τωρα...

μπορεις να βαλεις κ αλλες ασκησεις μεσα ...το οτι ειναι εισαγωγη σου για το γυμναστηριο δεν σημαινει οτι θα κανεις ελλιπη προπονηση...;)

koukoutsaki
25-05-12, 12:21
gym iσως λιγο αστοχη κ ανοητη η ερωτηση αλλα θα την υποβαλλω...
kick backs μεχρι ποσα κιλα μπορουμε να παμε/? δε θελω να φουσκωσουν οι τρικεφαλοι ... μονο να καει λιπος γιαυτο κανω κ τουλαχιστον 4 αεροβια τη βδομαδα στους παλμους που ενδεικνυται για καυση λιπους
τωρα παιζω με 6 κιλο στο καθε χερι :unsure:

gym
25-05-12, 12:26
gym iσως λιγο αστοχη κ ανοητη η ερωτηση αλλα θα την υποβαλλω...
kick backs μεχρι ποσα κιλα μπορουμε να παμε/? δε θελω να φουσκωσουν οι τρικεφαλοι ... μονο να καει λιπος γιαυτο κανω κ τουλαχιστον 4 αεροβια τη βδομαδα στους παλμους που ενδεικνυται για καυση λιπους
τωρα παιζω με 6 κιλο στο καθε χερι :unsure:

σε αυτην και οπως σε ολες τις ασκησεις παιζεις μεχρι εκει που νιωθεις οτι εχεις ενταση στις τελευταιες επαναληψεις...γυρω στις δυο τελευταιες να πιεζεσαι πολυ για να τις βγαλεις...
οποτε η απαντηση ειναι οτι εχει να κανει με το καθε ατομο...
τα νουμερα ειναι απλα νουμερα...το 6 για σενα μπορει να ειναι βουνο για καποιον ενω ζεσταμα για καποιον αλλον...;)

αυτη η ασκηση ομως θελει καλη τεχνικη...και οχι να την κανει καποιος σαν κουνια μπελα...
πρεπει να ερθει ο αγκωνας ψηλα και να γινει πληρως η εκταση απο το ανωτερο εως το κατωτερο σημειο της κινησης...
και πολυ σημαντικο ειναι καθως βρισκεσαι στην αρνητικη φαση της κινησης(κατεβασμα προς τα κατω)να πηγαινεις αργααααα και οχι γρηγορα...
υπολογιζε περιπου σε εναν χρονο να ανεβαζεις(θετικη φαση) και σε 4 χρονους να κατεβαζεις( αρνητικη φαση)
εντιτ...οι μυς σου οχι δεν θα πρηστουν,τουμπανιασουν.μεγαλωσουν τοσο ωστε να ειναι αντιαισθητικο

koukoutsaki
25-05-12, 12:30
σε αυτην και οπως σε ολες τις ασκησεις παιζεις μεχρι εκει που νιωθεις οτι εχεις ενταση στις τελευταιες επαναληψεις...γυρω στις δυο τελευταιες να πιεζεσαι πολυ για να τις βγαλεις...
οποτε η απαντηση ειναι οτι εχει να κανει με το καθε ατομο...
τα νουμερα ειναι απλα νουμερα...το 6 για σενα μπορει να ειναι βουνο για καποιον ενω ζεσταμα για καποιον αλλον...;)

αυτη η ασκηση ομως θελει καλη τεχνικη...και οχι να την κανει καποιος σαν κουνια μπελα...
πρεπει να ερθει ο αγκωνας ψηλα και να γινει πληρως η εκταση απο το ανωτερο εως το κατωτερο σημειο της κινησης...
και πολυ σημαντικο ειναι καθως βρισκεσαι στην αρνητικη φαση της κινησης(κατεβασμα προς τα κατω)να πηγαινεις αργααααα και οχι γρηγορα...
υπολογιζε περιπου σε εναν χρονο να ανεβαζεις(θετικη φαση) και σε 4 χρονους να κατεβαζεις( αρνητικη φαση)
εντιτ...οι μυς σου οχι δεν θα πρηστουν,τουμπανιασουν.μεγαλωσουν τοσο ωστε να ειναι αντιαισθητικο

ναι προσεχω τους χρονους της εκτελεσης γιαυτο βγαζω κ 3 σετ κ οχι 4 ή 5 οπως σε αλλες
3 δωδεκαρια οπως την εχει κ το προγραμμα του κ Ηλια δηλαδη
εννοειται πως αμα κανεις κουνια μπελα δε κουραζεσαι οπως πρεπει :green:
καλα ναι απλα στο λεω γιατι πριν 2 μηνες πχ εκανα με τρικιλους κ τωρα εφτασα εξακιλους

gym
25-05-12, 12:30
ναι προσεχω τους χρονους της εκτελεσης γιαυτο βγαζω κ 3 σετ κ οχι 4 ή 5 οπως σε αλλες
3 δωδεκαρια οπως την εχει κ το προγραμμα του κ Ηλια δηλαδη
εννοειται πως αμα κανεις κουνια μπελα δε κουραζεσαι οπως πρεπει :green:
καλα ναι απλα στο λεω γιατι πριν 2 μηνες πχ εκανα με τρικιλους κ τωρα εφτασα εξακιλους

αυτο σημαινει οτι δυναμωνεις κ ειναι πολυ καλο....μπραβο κουκουτσι μου!:weights::weights::weights:

koukoutsaki
25-05-12, 12:34
αυτο σημαινει οτι δυναμωνεις κ ειναι πολυ καλο....μπραβο κουκουτσι μου!:weights::weights::weights:

βασικα σε παρα πολλες εχω ανεβει ...ελπιζω, επειδη η μυικη αναπτυξη κ ενδυναμωση δρα τροπον τινα "λιποδιαλυτικα" στο μεταβολισμο να καιμε κ κανα ξυγκακι :green::green::green:

eli_din3
25-05-12, 12:35
βασικα σε παρα πολλες εχω ανεβει ...ελπιζω, επειδη η μυικη αναπτυξη κ ενδυναμωση δρα τροπον τινα "λιποδιαλυτικα" στο μεταβολισμο να καιμε κ κανα ξυγκακι :green::green::green:

ε ρε κολλημα με το ξυγκακι..ολα με στοχο την λιποδιαλυση τα κανεις μαρη ? :P

koukoutsaki
25-05-12, 12:37
ε ρε κολλημα με το ξυγκακι..ολα με στοχο την λιποδιαλυση τα κανεις μαρη ? :P

μαρη αφου τα ξερεις αναλυτικα τα κολληματα μου μαρεσει που ρωτας :P:P:P

Liontarina
25-05-12, 12:38
λοιπον, απο δευτέρα λέω να ξεκινήσω αυτο που είχες προτείνει -----> http://forum.bodybuilding.gr/showthr...AC%CF%81%CE%B7

το βρίσκεις αρκετό?

αρκετο?τι εννοεις?οτι θελεις κ αλλο?
εννοειται ειναι μια χαρα το προγραμμα....οταν το δοκιμασεις...θα δεις εννοώ να βάλω κι άλλα για το στήθος, γιατί σου είχα πει ότι έχασα λιγα κιλα και θέλω να σφίξει το στήθος

εψαξα στο google για να δω πως εκτελούνται οι ασκήσεις του παραπάνω προγράμματος αλλά μερικές δεν τις βρήκα...
μηπως μπορείς να βοηθήσεις?

[B]ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ..... ΟΡΘΙΑ ΚΩΠΗΛΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ http://www.youtube.com/watch?v=8CXkrvCPTbw

ΣΤΗΘΟΣ
ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ Η ΕΠΙΚΛΗΝΗΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ http://www.oneman.gr/keimena/men_s_only/body/article1483774.ece/BINARY/2points_i06_b.jpg


ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ Η ΚΑΘΙΣΤΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟ http://www.onair24.gr/sites/default/files/imagecache/preview/photos/pieseisaltiresiasljfijaksdhfjakhkfjasdfasdf.jpg

επίσης αντί εκτάσεις στην τροχαλία μπορώ να κανω πουλ οβερ στο μηχάνημα? είναι το ιδιο?
και κάτι άλλο στο γυμναστήριο μου δεν έχει το μη΄χανημα για λεγκ πρεσσ, ουτε για γάμπες... τι να κάνω εναλλάκτικά?
σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου πάλι...

για ποιες εκτασεις μιλας?για ποια μυικη ομαδα? σορυ ξεχασα να γραψω μυική ομάδα! για τρικέφαλο είναι....

για γαμπες μπορεις να κανεις σε ενα σκαλοπατι με αλτηρα η και χωρις σκαλοπατι πατωντας στις μυτες των ποδιων σου και κρατωντας αλτηρες...
μπορεις να κανεις βεβαια και με μπαρα στα ποδια καθιστη κ τα ποδια παλι σε ενα ανωτερο επιπεδο κλισης για να εχεις μεγαλυτερο ευρος κινησης αλλα ειναι πιο περιπλοκο

δουλεψε το με αλτηρες ορθια αν δεν εχεις μηχανημα...η σε σμιθ... ;)

η πρεσσα για τα ποδια μπορει να αντικατασταθει και με καθισματα...βαλε κ αλλα καθισματα μεσα... να βάλω προβολές κρατώντας 7κιλα που με πιάνουν, είναι το ίδιο?


διαβασες το τοπικ μεσα του προγραμματος?εξηγει τα παντα εκει...

ψαξε τις ασκησεις ετσι οπως τις εγραψα κ ποσταρε τα βιντεο να δουμε αν ειναι τα σωστα


ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... είναι πραγματικά ανεκτίμητη...

patience
25-05-12, 12:48
εκανες 100 burpees με καψη κ αλμα κανονικα σε 3 λεπτα και 15 δευτερολεπτα?

εαν εισαι σιγουρη οτι το εκανες αυτο,θα πρεπει να σε κατεβασουμε κ σε αγωνες cf γιατι ενας μεγαλος αθλητης εκανε γυρω στα 135 σε 17 λεπτα...και μιλαμε για μεγαλη εμπειρια!;)

http://youtu.be/np2UpsPF9k8
αν εννοουσεσ αυτη την ασκηση ο χρονοσ ειναι αυτοσ που σου εγραψα...αυτη την ασκηση την κανουμε σχεδον καθε μερα στην προπονηση και οχι μια φορα αλλα σε κυκλικη προπονηση 5 φορεσ...

koukoutsaki
25-05-12, 12:52
http://youtu.be/np2UpsPF9k8
αν εννοουσεσ αυτη την ασκηση ο χρονοσ ειναι αυτοσ που σου εγραψα...αυτη την ασκηση την κανουμε σχεδον καθε μερα στην προπονηση και οχι μια φορα αλλα σε κυκλικη προπονηση 5 φορεσ...

speechless :bowdown:

gym
25-05-12, 13:12
http://youtu.be/np2UpsPF9k8
αν εννοουσεσ αυτη την ασκηση ο χρονοσ ειναι αυτοσ που σου εγραψα...αυτη την ασκηση την κανουμε σχεδον καθε μερα στην προπονηση και οχι μια φορα αλλα σε κυκλικη προπονηση 5 φορεσ...

δεκτον ετσι...

εγω εννοουσα με πιο αργη καμψη προς τα κατω κ με πιο μεγαλο αλμα προς τα πανω με συγκεκριμενα εκατοστα...αλλα οκ επρεπε να βαλω βιντεακι...

δοκιμασε το να δεις...βαλε ενα σημειο πολυ πιο ψηλα απο οσο φτανουν τα χερια σου ψηλα στον τοιχο το οποιο με δυσκολια φτανεις
και κανε την καμψη πιο αργα στην αρνητικη της φαση...
για να καταλαβεις...εαν δεν ακουμπησεις καν εκεινο το σημειο ειναι ακυρη επαναληψη...:turtle::turtle::turtle::turtle:

gym
25-05-12, 13:16
λοιπον, απο δευτέρα λέω να ξεκινήσω αυτο που είχες προτείνει -----> http://forum.bodybuilding.gr/showthr...AC%CF%81%CE%B7

το βρίσκεις αρκετό?

αρκετο?τι εννοεις?οτι θελεις κ αλλο?
εννοειται ειναι μια χαρα το προγραμμα....οταν το δοκιμασεις...θα δεις εννοώ να βάλω κι άλλα για το στήθος, γιατί σου είχα πει ότι έχασα λιγα κιλα και θέλω να σφίξει το στήθοςμια χαρα ειναι...

εψαξα στο google για να δω πως εκτελούνται οι ασκήσεις του παραπάνω προγράμματος αλλά μερικές δεν τις βρήκα...
μηπως μπορείς να βοηθήσεις?

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ..... ΟΡΘΙΑ ΚΩΠΗΛΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ http://www.youtube.com/watch?v=8CXkrvCPTbw
:thumbup::thumbup:
ΣΤΗΘΟΣ
ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ Η ΕΠΙΚΛΗΝΗΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ http://www.oneman.gr/keimena/men_s_only/body/article1483774.ece/BINARY/2points_i06_b.jpg
:thumbup::thumbup:

ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΩΜΟΥΣ ΑΠΟ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ Η ΚΑΘΙΣΤΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟ http://www.onair24.gr/sites/default/files/imagecache/preview/photos/pieseisaltiresiasljfijaksdhfjakhkfjasdfasdf.jpg
:thumbup::thumbup:
επίσης αντί εκτάσεις στην τροχαλία μπορώ να κανω πουλ οβερ στο μηχάνημα? είναι το ιδιο?
και κάτι άλλο στο γυμναστήριο μου δεν έχει το μη΄χανημα για λεγκ πρεσσ, ουτε για γάμπες... τι να κάνω εναλλάκτικά?
σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου πάλι...

για ποιες εκτασεις μιλας?για ποια μυικη ομαδα? σορυ ξεχασα να γραψω μυική ομάδα! για τρικέφαλο είναι....


[B]το πουλοβερ ειναι ειτε για στηθος ειτε για πλατη αναλογα την εκτελεση...δεν εχει να κανει με τρικεφαλο...οποτε τις εκτασεις στην τροχαλια τις κρατας
για γαμπες μπορεις να κανεις σε ενα σκαλοπατι με αλτηρα η και χωρις σκαλοπατι πατωντας στις μυτες των ποδιων σου και κρατωντας αλτηρες...
μπορεις να κανεις βεβαια και με μπαρα στα ποδια καθιστη κ τα ποδια παλι σε ενα ανωτερο επιπεδο κλισης για να εχεις μεγαλυτερο ευρος κινησης αλλα ειναι πιο περιπλοκο

δουλεψε το με αλτηρες ορθια αν δεν εχεις μηχανημα...η σε σμιθ... ;)

η πρεσσα για τα ποδια μπορει να αντικατασταθει και με καθισματα...βαλε κ αλλα καθισματα μεσα... να βάλω προβολές κρατώντας 7κιλα που με πιάνουν, είναι το ίδιο?

γιατι καλε δεν θες σκουωτ?η κινηση της πρεσσας προσομοιωνει την κινηση του σκουωτ αλλα οκ αν δεν θες,βαλε προβολες
διαβασες το τοπικ μεσα του προγραμματος?εξηγει τα παντα εκει...

ψαξε τις ασκησεις ετσι οπως τις εγραψα κ ποσταρε τα βιντεο να δουμε αν ειναι τα σωστα


ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... είναι πραγματικά ανεκτίμητη...

δες τα μωβουλια για απαντησεις:toast:

patience
25-05-12, 13:29
δεκτον ετσι...

εγω εννοουσα με πιο αργη καμψη προς τα κατω κ με πιο μεγαλο αλμα προς τα πανω με συγκεκριμενα εκατοστα...αλλα οκ επρεπε να βαλω βιντεακι...

δοκιμασε το να δεις...βαλε ενα σημειο πολυ πιο ψηλα απο οσο φτανουν τα χερια σου ψηλα στον τοιχο το οποιο με δυσκολια φτανεις
και κανε την καμψη πιο αργα στην αρνητικη της φαση...
για να καταλαβεις...εαν δεν ακουμπησεις καν εκεινο το σημειο ειναι ακυρη επαναληψη...:turtle::turtle::turtle::turtle:

οκ gym μου θα το δοκιμασω και ετσι σιγουρα θα κανει τρομερη δουλεια..!!να σε ρωτησω κατι αφου ειμαι ασχετη απο βαρη ...χτεσ εκανα βαρη χερια και ποδια θελω να μου πεισ αν τα κιλα που βαζω ειναι οκ ...στα ελευ8ερα βαρη που κανω εκτασεισ χεριων αυτοσυγκενρωση κτλ ξεκιναω με 10 +10 κιλα και κανω ενα σετακι 12 επαν και μετα κατεβαζω κιλα και κανω 15 18 +20 επαν με 7,5 κιλα ...και στα ποδια εκτασεισ τετρακεφαλων ξεκιναω με 50 κιλα 8 επαν και κατεβαζω στα 40 κιλα 12 επαν και με 30 κιλα κανω 15 και 18 επαν ...στην πρεσσα ποδιων ξεκιναω απο 60 και κατεβαζω στα 30 με πολλεσ επαν με αυτο τον τροπο κανω δουλεια η θα πρηστω??

gym
25-05-12, 13:35
οκ gym μου θα το δοκιμασω και ετσι σιγουρα θα κανει τρομερη δουλεια..!!να σε ρωτησω κατι αφου ειμαι ασχετη απο βαρη ...χτεσ εκανα βαρη χερια και ποδια θελω να μου πεισ αν τα κιλα που βαζω ειναι οκ ...στα ελευ8ερα βαρη που κανω εκτασεισ χεριων αυτοσυγκενρωση κτλ ξεκιναω με 10 +10 κιλα και κανω ενα σετακι 12 επαν και μετα κατεβαζω κιλα και κανω 15 18 +20 επαν με 7,5 κιλα ...και στα ποδια εκτασεισ τετρακεφαλων ξεκιναω με 50 κιλα 8 επαν και κατεβαζω στα 40 κιλα 12 επαν και με 30 κιλα κανω 15 και 18 επαν ...στην πρεσσα ποδιων ξεκιναω απο 60 και κατεβαζω στα 30 με πολλεσ επαν με αυτο τον τροπο κανω δουλεια η θα πρηστω??


εχει κ αλλες παραλλγες το burpee παντως εαν θες να γινεις μαζοχιστρια...:green:
ρε συ..εγω να σου πω αλλα τα βαρη να ξερεις ειναι σχετικο για τον καθενα το τι σηκωνει...καταλαβες?
ποσο καιρο κανεις βαρη? γενικα..μονο βαρη

δηλαδη το προγραμμα σου παει ως εξης ενα σετ 12-15-18-20 ετσι?

εκτασεις τετρακεφαλων εννοεις στο λεγκ εξτενσιον?οταν εχεις να κανεις με μηχανηματα ρε συ ειναι σχετικο...το καθε μηχανημα εχει αλλα κιλα...αστα να πανε ειναι...ενω στα ελευθερα που μου γραφεις βγαζεις μια ακρη παραπανω ;)


οταν λες να πρηστεις τι εννοεις?εσυ αν θυμαμαι καλα εχεις στοχο να πεσεις κιλα για κατηγορια?


σορρυ αν ρωταω τα ιδια αλλα τοσες που ειστε τα χανω κ εγω κ δεν θυμαμαι τα παντα για ολες...εδω ξεχναω τα βασικα για μενα ωρες ωρες...:turtle::turtle:

gym
25-05-12, 13:53
εαν ειχατε ενα μπωλ παγωτο46149

κ εναν κουβα με αυτο 46150

τι θα διαλεγατε?

στην πρωτη περιπτωση η ευχαριστηση κραταει λιγα δευτερολεπτα αντε λεπτα για καποιες πιο συγκρατημενες...
στην δευτερη περιπτωση η ''ευχαριστηση'' κραταει μεχρι και ωρα(χαχαχα) και εχει και μεγαλυτερη διαρκεια μετα εφοσον ειστε πρησμενες(χαχαχα)

στην πρωτη περπτωση τρως μια κουτσουλια κ οι θερμιδες εκτοξευονται στα ουρανια
στη δευτερη περιπτωση τρως ενα κοπαδι(ε δεν βρηκα κοπαδι φωτο με λαχανικα να βαλω) και οι θερμιδες ειναι ελαχιστες...(εξαρταται για ποσα στρεμματα μιλαμε βεβαιως βεβαιως :green:)


τι διαλεγουμε?οεο?:P:P:P:P

xelashai
25-05-12, 13:54
το πες και το κανες....:rolf::rolf:
το παγωτο εννοειται....:turtle::P

patience
25-05-12, 14:08
εχει κ αλλες παραλλγες το burpee παντως εαν θες να γινεις μαζοχιστρια...:green:
ρε συ..εγω να σου πω αλλα τα βαρη να ξερεις ειναι σχετικο για τον καθενα το τι σηκωνει...καταλαβες?
ποσο καιρο κανεις βαρη? γενικα..μονο βαρη

δηλαδη το προγραμμα σου παει ως εξης ενα σετ 12-15-18-20 ετσι?

εκτασεις τετρακεφαλων εννοεις στο λεγκ εξτενσιον?οταν εχεις να κανεις με μηχανηματα ρε συ ειναι σχετικο...το καθε μηχανημα εχει αλλα κιλα...αστα να πανε ειναι...ενω στα ελευθερα που μου γραφεις βγαζεις μια ακρη παραπανω ;)


οταν λες να πρηστεις τι εννοεις?εσυ αν θυμαμαι καλα εχεις στοχο να πεσεις κιλα για κατηγορια?


σορρυ αν ρωταω τα ιδια αλλα τοσες που ειστε τα χανω κ εγω κ δεν θυμαμαι τα παντα για ολες...εδω ξεχναω τα βασικα για μενα ωρες ωρες...:turtle::turtle:

μανταρα στα εχω κανει η ασχετη...
ναι το λεγκ εξτενσιον εννοω οπωσ και στο μηχανημα απαγωγων και προσαγωγων ξεκιναω με 50 κιλα και κατεβαζω στα 30 4 σετ 8.12.15.18
στα σκουωτ με μπαρα 4χ20 20 κιλα ...!!
γενικα με βαρη τωρα ασχολουμε τον τελευταιο μηνα ,τισ ασκησεισ με βαρη που καναμε στν προπονηση δεν τα υπολογιζω γιατι δεν ειχαμε στανταρ προγραμμα ..και οι ασκησεισ ηταν για ταχυδυναμη ..!!
τωρα ομωσ εχω σκαλωσει και θελω να αλλαξω το σωμα μου και να κανω εντονη γραμμωση και να δωσω και λιγο ογκο σε ποδια και ωμουσ ..
το μονο που φοβαμαι ειναι μην χειριζομαι λαθοσ τα κιλα στα βαρη και γινω αηδια ...
και κατι αλλο που θελω να μου πεισ ειναι αν κανω μακακια που καθε μερα επαναλαμβανω τισ ιδιεσ ασκησεισ ..δηλαδη καθε πρωι κανω 20 λεπτα σκοινακι και μετα κανω σκουωτ με μπαρα σκουωτ με πηδηματακι ψηλα αρσεισ θανατου με 10 κιλα και χερια ωμουσ δικεφαλα τρικεφα ...δηλαδη οποτε βρισκω χρονο κανω που κανω η δεν εχει σημασια??? σορρυ που ρωταω πολλα αλλα εχω πολλα κενα και δεν μπορω να κανω δουλεια ετσι...

Miss Fit
25-05-12, 14:17
επειδη τον λαχανοκηπο τον τρωω κάθε μέρα χ2 φορές, naturlich το παγωτοοοοοοοοοοοοο:)

koukoutsaki
25-05-12, 14:52
Αν μου το εφερνες μεσα στο σπιτι το παγωτο δε ξερω...δε ξερω μπορει κ να ετρωγα φουλ , μπορει κ λιγο. θα προσπαθουσα να μη συναντηθουμε καθολου, οπως και κανω εδω και καιρο ..και με αυτο και με ολο του το σοι ...:P:P:P
μακρια απο το σπιτι μου αυτα ;)
ανθρωποι ειμαστε κι εμεις :green:

sofia82
25-05-12, 15:26
που εισαι βρε σοφακι κι εχεις χαθει ? πως τα πας εσυ?:green:


Εδώ βρίσκομαι και σας παρακολουθώ. Όποτε έχω απορίες ρωτάω και ξέρω ίσως γίνομαι εκνευριστική. Δεν έπαθα κάτι απλά φόρτος εργασίας και μετά γυμναστική και μετά δουλειές στο σπίτι. Το πρόγραμμα που ακολουθώ αυτή την περίοδο είναι εκπληκτικό αλλά πολύ απαιτητικό και εξαντλητικό. Μου αρέσει όμως γιατί βλέπω αρκετές αλλαγές στο σώμα μου.
Εσύ πώς είσαι από ότι βλέπω στις φωτό μια χαρά κούκλα είσαι.

sofia82
25-05-12, 15:29
Εγώ πάντως αν και τρώω σαλατικό ψηφίζω μακράν σαλατικό. Δεν είμαι του γλυκού όπως έχω ξαναπεί. Το μόνο παγωτό που μου αρέσει και τρώω μια φορά το χρόνο είναι αυτό της μηχανής το παροδοσιακό που το πουλάνε στα πανηγύρια στα χωριά.

anastacia
25-05-12, 15:51
παγωτα και γλυκα ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΠΟΤΕ, αν περιμενανε απο εμενα τα ζαχαροπλαστεια/περιπτερα(ειδικα εδω και ενα χρονο που δε καπνιζω πια) θα ειχαν βαλει λουκετο. Τωρα σε καμια γιορτη μπορει να φαω αλλα συνηθως προτιμαω να κανω τη παρασπονδια μου με κανενα φαγακι και λιγο κρασακι οποτε ειμαι οκ την ωρα του γλυκου. αντιθετως ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πλενω και μουλιαζω στο ξυδι μια λεκανη με μαρουλι, ντοματινια, αγγουρακι,φρεσκο κρεμμυδακι και ραπανακια. ελπιζω να μη παθω τπτ απο τα φυτοφαρμακα καμια ωρα.
λοιπον σημερα εκανα 35 λεπτα αεροβιο και καταφερα να κανω 3,5 χιλ, δλδ λιγο παραπανω απο οτι χθες. ελπιζω ως το τελος της εβδομαδας να κανω 4 χλμ σε σαραντα λεπτα. μπραβο στα κοριτσια που εκαναν τα burpees απλα :clap: και φυσικα :bowdown: εγω δεν τα τολμησα στη κατασταση μου.παω να κανω ενα μπανακι γιατι σταζω απο ιδρωτα:welcome:

anastasia39
25-05-12, 16:34
willkommen!:welcome::welcome:

τεσσερις αντρες?περαστικα σου!:green::green:

η ασκηση ειναι αυτη που ποσταρε ο γιαννης64 ..λεγεται προτασεις απλα εσυ αν θες να το κανεις οπως λεει το προγραμμα φερε τους αλτηρες με προσοχη μεχρι το μετωπο κ οχι μεχρι το υψος τωνω ωμων οπως κανει η κοπελα στο βιντεο...

παντα ομως με ελεγχο και προσοχη στα κιλα...εαν την κανεις βιαστικα και υπερεκτιμησεις τις δυνατοτητες σου στα κιλα,υπαρχει πιθανοτητα τραυματισμου ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ωμους ειναι πολυ ευκολο δυστυχως...;)

Danke Gym

Μια χαρα τα πηγα και σημερα,ευχαριστω πολυ,εχθες πηγα πιο αργα γυμναστηριο για να πετυχω τον προπονητη να ε επιβλεπει οσο εκανα στηθος δικεφαλα,οριζοντιο και επικληνη τισ εβγαλα τις ασκησεις μονο με την μπαρα 10 κιλα ανοιγματα αλτηρων με 4τρακιλα και πεκ ντεκ 20κιλα καμψεις μπαρας 10 κιλα μονο η μπαρα δλδ και καμψεις αλτηρων και αυτοσυγκεντρωση με 4κιλα σε καθε χερι.ΟΠροπονητης μου ειπε σημερα θα ποναω πολυ και εγω εκτος απο ενα πολυ ελαφρυ πιασιματακι ειμαι περδικι αρχιζω να ανυσηχω οτι ολα τα κανω λαθος, παρεπιπτοντως κανω καθε μερα αεροβιο 30’με 40’εκτος σβ

Stella
25-05-12, 17:01
http://www.youtube.com/watch?v=900AnV6O0Ew&feature=related

τι ωραιααα

H συγκεκριμένη δε μου πολυαρέσει και δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου το σχήμα των κοιλιακών της (σ΄αυτό το βιντεο δε φαίνεται, φαίνεται σε άλλες φωτό).
Επίσης Ελινακη να ξέρεις ότι και αυτή όπως και οι περισσότερες που ποστάρεις κάνει πολύ "βαριές" προπονήσεις και πολύ καθαρη διατροφή!

Stella
25-05-12, 17:04
εαν ειχατε ενα μπωλ παγωτο46149

κ εναν κουβα με αυτο 46150

τι θα διαλεγατε?

στην πρωτη περιπτωση η ευχαριστηση κραταει λιγα δευτερολεπτα αντε λεπτα για καποιες πιο συγκρατημενες...
στην δευτερη περιπτωση η ''ευχαριστηση'' κραταει μεχρι και ωρα(χαχαχα) και εχει και μεγαλυτερη διαρκεια μετα εφοσον ειστε πρησμενες(χαχαχα)

στην πρωτη περπτωση τρως μια κουτσουλια κ οι θερμιδες εκτοξευονται στα ουρανια
στη δευτερη περιπτωση τρως ενα κοπαδι(ε δεν βρηκα κοπαδι φωτο με λαχανικα να βαλω) και οι θερμιδες ειναι ελαχιστες...(εξαρταται για ποσα στρεμματα μιλαμε βεβαιως βεβαιως :green:)


τι διαλεγουμε?οεο?:P:P:P:P

Χμμμμμ λαχανόκηπο σκέτο ρε σύ όχιιιιιιι....με λαδάκι, αλατάκι και μπαλσάμικο όμως σούπερ θα είναι!
Αν εννοείς το συγκεκριμένο παγωτό...ούτε με σφαίρες....απεχθάνομαι το παγωτό σοκολάτα...τα υπόλοιπα φυσικά τα τιμάω (φετος όχι και τόσο...)!;)

Παίζει ανάλογα με τα κέφια τι θα διάλεγα....

anastasia39
25-05-12, 17:25
εγώ το αρχίζω από δευτέρα... ανυπομονώ... :turtle:

Πολυ ευκολο μου φανηκε απλες ασκησεις μια χαρα,αυριο κλεινω τις τεσσερις ημερες απο εβδομαδα θα ανεβασω σιγουρα κιλα .Καλη αρχη σου ευχομαι power

Stella
25-05-12, 17:47
στελακι μεχρι 20 και πολλες μου ειναι...:rolf:οσες φορες τις κανω βεβαια γιατι δεν τις τιμω κ συχνα

απλα ειναι αξιο θαυμασμου το πρωι πρωι που κανει ...εγω αμα δε φαω πρωινο κ δε κουνηθω λιγο να ξυπνησει το σωμα μου δε θελω ουτε να μιλαω, οχι να κανω και καμψεις !

Oυουουου μια χαρά είναι 20!:thumbup:
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευκολα θα την είχες την 50αρα αν έπερνες και πιο συχνά!
Για μένα είναι ασκηση πρόκληση, μ΄αρέσει να τις κάνω με όλους τους τρόπους, με γροθιές, στα τρία δάχτυλα, γρήγορα, αργά....τελευταία κάτι πήγαινα να κάνω και με το ένα χέρι...αλλά....;)
Ανυπομωνώ να περάσει ο καιρός να ξαναξεκινήσω παλι (μάλλον από το μηδέν το κόβω...)...αλλά δεν πειράζει...όρεξη να υπάρχει!:)

koukoutsaki
25-05-12, 17:48
Oυουουου μια χαρά είναι 20!:thumbup:
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευκολα θα την είχες την 50αρα αν έπερνες και πιο συχνά!
Για μένα είναι ασκηση πρόκληση, μ΄αρέσει να τις κάνω με όλους τους τρόπους, με γροθιές, στα τρία δάχτυλα, γρήγορα, αργά....τελευταία κάτι πήγαινα να κάνω και με το ένα χέρι...αλλά....;) :shock::shock::shock::shock::shock:
Ανυπομωνώ να περάσει ο καιρός να ξαναξεκινήσω παλι (μάλλον από το μηδέν το κόβω...)...αλλά δεν πειράζει...όρεξη να υπάρχει!:)

ποιο μηδεν πουλακι μου ....εσυ μας εβγαλες νοκ αουτ:clap:

anastasia39
25-05-12, 18:58
Gymmmm πλακα με κανεις σιγα μη κατσω και σκεφτω για μισο δευτερολεπτο τι θα μου προσεφερε ενα στρεμμα χορτα ,τα αποφευγω σαν τον διαολο το λιβανι αλλα αν βρεθει μπροστα μου θα το φαω σιγουρα

gym
25-05-12, 19:56
Oυουουου μια χαρά είναι 20!:thumbup:
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευκολα θα την είχες την 50αρα αν έπερνες και πιο συχνά!
Για μένα είναι ασκηση πρόκληση, μ΄αρέσει να τις κάνω με όλους τους τρόπους, με γροθιές, στα τρία δάχτυλα, γρήγορα, αργά....τελευταία κάτι πήγαινα να κάνω και με το ένα χέρι...αλλά....;)
Ανυπομωνώ να περάσει ο καιρός να ξαναξεκινήσω παλι (μάλλον από το μηδέν το κόβω...)...αλλά δεν πειράζει...όρεξη να υπάρχει!:)

stella....ενας συγχρονος μπρους λιιιι!:P:P:P

παλι με χρονια με καιρους παλι δικα σου θα ναι μαναμ!:green:

gym
25-05-12, 19:56
H συγκεκριμένη δε μου πολυαρέσει και δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου το σχήμα των κοιλιακών της (σ΄αυτό το βιντεο δε φαίνεται, φαίνεται σε άλλες φωτό).
Επίσης Ελινακη να ξέρεις ότι και αυτή όπως και οι περισσότερες που ποστάρεις κάνει πολύ "βαριές" προπονήσεις και πολύ καθαρη διατροφή!

κανει η δεν κανει ρε?με μπερδεψες εδω...:turtle::turtle:

gym
25-05-12, 19:58
Danke Gym

Μια χαρα τα πηγα και σημερα,ευχαριστω πολυ,εχθες πηγα πιο αργα γυμναστηριο για να πετυχω τον προπονητη να ε επιβλεπει οσο εκανα στηθος δικεφαλα,οριζοντιο και επικληνη τισ εβγαλα τις ασκησεις μονο με την μπαρα 10 κιλα ανοιγματα αλτηρων με 4τρακιλα και πεκ ντεκ 20κιλα καμψεις μπαρας 10 κιλα μονο η μπαρα δλδ και καμψεις αλτηρων και αυτοσυγκεντρωση με 4κιλα σε καθε χερι.ΟΠροπονητης μου ειπε σημερα θα ποναω πολυ και εγω εκτος απο ενα πολυ ελαφρυ πιασιματακι ειμαι περδικι αρχιζω να ανυσηχω οτι ολα τα κανω λαθος, παρεπιπτοντως κανω καθε μερα αεροβιο 30’με 40’εκτος σβ

μπραβο αγαπη μου...σιγα σιγα θα ανεβαινεις και θα δυναμωνεις ....
οταν κανεις λαθος εαν ειναι τρανταχτο το νιωθεις οανω σου απο τον πονο εαν ειναι μαμουνια πρεπει να στο πουνε...

οπως και να χει,καλο ειναι να χεις καποιον να σε προσεχει...;)

eli_din3
25-05-12, 20:15
H συγκεκριμένη δε μου πολυαρέσει και δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου το σχήμα των κοιλιακών της (σ΄αυτό το βιντεο δε φαίνεται, φαίνεται σε άλλες φωτό).
Επίσης Ελινακη να ξέρεις ότι και αυτή όπως και οι περισσότερες που ποστάρεις κάνει πολύ "βαριές" προπονήσεις και πολύ καθαρη διατροφή!

ναι μονο π απο αυτες θελω τα παντα εκτος απο τα ποδια τους :P
το χω αποδεχθει... μαρεσουν να ναι γυμνασμενα ολα εκτος απο ποδια..

jelena
25-05-12, 20:26
Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια και στην Ελένη:)Σας παρακολουθω ολο αυτο το καιρο κι ας μην γραφω καθολου...
Gym θέλω την βοηθεια σου για το προγραμμα προπονησης...Κανω εδω και 2 μηνες το ιδιο προγραμμα και βαρεθηκα:green:,ασε που πιστευω οτι δεν εχει να μου δωσει κατι αλλο...
Μέχρι τωρα εκανα 5 φορες την εβδομαδα τα εξης:Δευτερα:τετρακέφαλο-γλουτους-κοιλιακοι
Τρίτη:στήθος,δικέφαλο μηριαιο-γαμπες -αεροβιο 40 λεπτα
Τεταρτη:ρεπό
Πέμπτη:δικεφαλοι,τρικεφαλοι-αεροβιο 40 λεπτα
Παρασκευη:ωμοι-κοιλιακοι-γαμπες
Σάββατο:πλάτη-κοιλιακοί αεροβιο 40 λεπτα


*Τα ποδια τα εμπλεξα με στηθος για να μην τα εχω ολα μαζι σε μια μερα,και να το δοκιμασω διαφορετικα.
Σαν στοχο εχω να βαλω μυικα κιλα πανω μου κυριως στο κατω μερος,και μετα να επιδιωξω γραμμωση.΄
Επιπλεον,να πω οτι θελω να το μειωσω σε 4 φορες την εβδομαδα επειδη εβαλα κι αλλες δραστηριοτητες στο προγρμμα,Gym ξερεις εσυ;)

Stella
25-05-12, 22:30
κανει η δεν κανει ρε?με μπερδεψες εδω...:turtle::turtle:

Ναι ρε συ κάνει....την έχω δει σε κάτι βιντεάκια...είναι πολύ πορωμένη και αυτή και ο δικός της! Καλή φάση!

Stella
25-05-12, 22:34
Oυουουου μια χαρά είναι 20!:thumbup:
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο ευκολα θα την είχες την 50αρα αν έπερνες και πιο συχνά!
Για μένα είναι ασκηση πρόκληση, μ΄αρέσει να τις κάνω με όλους τους τρόπους, με γροθιές, στα τρία δάχτυλα, γρήγορα, αργά....τελευταία κάτι πήγαινα να κάνω και με το ένα χέρι...αλλά....;)
Ανυπομωνώ να περάσει ο καιρός να ξαναξεκινήσω παλι (μάλλον από το μηδέν το κόβω...)...αλλά δεν πειράζει...όρεξη να υπάρχει!:)


stella....ενας συγχρονος μπρους λιιιι!:P:P:P

παλι με χρονια με καιρους παλι δικα σου θα ναι μαναμ!:green:

Ελά τωρα που δε σ΄αρέσει και με κοροιδευεις βγάζοντας και τη γλωσσίτσα.....:green::green::green:

marvin
26-05-12, 10:12
Καλημερααααααααααα!!!!
Ελπιζω αυριο να τα πουμε με πολλες κοπελες απο κοντα στους αγωνες στο ξενοδοχειο Νovotel!!!Γιαααααα κανονιστε το!!!!!;)

grace
26-05-12, 11:37
κουκλα μουυυυυ να σαι καλα για τις ευχες..παντα καλοδεχουμενες!

οι ασκησεις στα ποδια οπως κ σε ολο το σωμα χωριζονται σε καποιες βασικες και σε καποιες πιο απομονωτικες η αλλιως αν θες βοηθητικες...
οι βασικες οπως το λεει κ η λεξη ειναι βασικες οπως αυτες που αναφερεις...
εαν συνηθισεις κατι τοτε υπαρχουν κ εναλλακτικες οχι μονο σε ακσησεις αλλα σε συστηματα προπονησης...οπως σουπερ σετ,δισετ,τρισετ,γιαντ σετ κτλ κτλ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κανεις σχετικα εμ τα μηχανηματα...βοηθητικα καποια...καπιια αλλα οχι ομως πχ το λεγκ κερλ αλλα τα αλλα τυπου απαγωγοι προσαγωγοι καθσιτα πολυ βοηθητικα κ οχι βασικα

γραψε μου τι εχεις στο μυαλο σου λιγο...

Λοιπον θελω να σου εξηγησω ακριβως τι εννοω!

Το προγραμμα που ακολουθω περιπου ενα 2μηνο ειναι το εξης:

1. (δισετ) walking lunges(20kg + μπαρα) - side jump lunges( 15kg ) αυτο 4χ20
2. (δισετ) one leg squat (8kg σε καθε χερι) - swings ( 14kg ) 4x20
3. (δισετ) dead lifts κλειστα τεντωμενα ποδια ( μπαρα + 20kg)- dead lifts ανοιχτα ποδια 4χ20
4. hack squats 10kg 3x15
5. pistols (ξερεις αυτη που κανουμε καθισμα μεχρι κατω 1-1 ποδι) με βοηθαει καμια φορα κ ο γυμναστης για ισορροπια! :green::green: 8 reps στο καθε ποδι χ 3 σετ
6. και τελος απαγωγους 4χ40kgχ20reps

Λοιπον το προγραμμα μου με πιανει τελεια! Τον πρωτο μηνα δεν περπαταγα για 4 μερες! :shock: Αλλα τις 2 τελευταιες φορες με επιασε πιο ελαφρα! δηλαδη την επομενη μερα μονο! Δεν ξερω αν αυτο ειναι απαραιτητα κακο... Αλλωστε πρεπει παντα το πιασιμο να σημαινει οτι δουλεψαμε?? :unsure:

Λες να το συνηθισα κιολας? Απλα τα κιλα που βαζω θεωρω πως ειναι ηδη πολλα και δεν θελω να αυξησω γιατι φοβαμαι μηπως μετα δεν εχω καλη τεχνικη η πρηστουν τα ποδια ( κατι το οποιο εχω ηδη αρχισει να παρατηρω κ δεν θελω...) Μηπως το πρηξιμο οφειλεται στην πολυ αεροβια? :unsure:

Anyway... απλα αυτο που θελω να πω ειναι τις ασκησεις αυτες που κανω τις θεωρω σουπερ βασικες , με πιανουν απιστευτα παντου, αλλα τον τελευταιο καιρο επειδη δεν χανω κ προπονησεις στα ποδια και ειμαι πολυ συνεπης, φοβαμαι μηπως τις συνηθισα καπως... Τι να εκανα ομως, τι να αλλαζα στο προγραμμα???

Περισσοτερες επαναληψεις? Περισσοτερα κιλα? Πχ Δοκιμασα 5απλο σετ και δεν με επιασε τοσο... :unsure:
Επισης σε ενα προγραμμα διαβασα οτι για γραμμωση ακολουθουμε τεχνικη του στυλ 20-18-15-10 reps! Αυτο σε τι χρησιμευει?? ειναι καλο??

Μηπως να χαλαρωνα για κανα 15μερο απλα να εκανα τα ποδια χαλαρα με λιγα κιλα για συντηρηση και να ξαναρχιζα μετα παλι? Εχω μπερδευτει, περιμενω τα φωτα σου! :bowdown::bowdown:

dorita
26-05-12, 23:36
καλο αλλα εμενα θα μου αρεσε κατι οπως αυτο επειδη βλεπω απο τεταρτη τσουπ πας σαββατο...
δευτερα upper
τεταρτη lower
σαββατο full body

κ ενδιαμεσα αεροβιο δηλαδη τριτη αεροβιο steady και μετα πεμπτη αν σου βαστανε τα ποδια σου βεβαια αυτο θα το δεις hiit

ευχαριστω γυμακι...

τριτη κ τεταρτη δεν θα μπορω να κανω τιποτα!!!!.........

οποτε κυριακη αεροβιο ....κ αν μπορω καποια απο τις μερες που θα κανω βαρη....

dorita
26-05-12, 23:57
γυμακι μας, ειλικρινα τα 100 burpees .... κ η συγκεκριμενη ασκηση αυτοσυγκρατησης πως σου ηρθε;;;;:P:P

gym
27-05-12, 00:00
γυμακι μας, ειλικρινα τα 100 burpees .... κ η συγκεκριμενη ασκηση αυτοσυγκρατησης πως σου ηρθε;;;;:P:P

βασικα ο,τι γραφω ερχεται απο αυτα που κανω εγω η εχω κανει...


τι εννοεις ?

dorita
27-05-12, 00:01
βασικα ο,τι γραφω ερχεται απο αυτα που κανω εγω η εχω κανει...


τι εννοεις ?

καλα τα λες εσυ....πρεπει να αρχισουμε να εφαρμοζουμε κ μεις!!

gym
27-05-12, 00:02
καλα τα λες εσυ....πρεπει να αρχισουμε να εφαρμοζουμε κ μεις!!

κοιτα να δεις....κ εγω δεν ειμαι συνεχεια στην τσιτα...εχω τα πανω κ τα κατω μου οπως ολες...ειδικα αυτην την περιοδο ειμαι ασανσερ...

τι να κανεις ομως...παντα βρισκεις τροπο να κανεις αυτο που θες στην τελικη;)

dorita
27-05-12, 00:05
κοιτα να δεις....κ εγω δεν ειμαι συνεχεια στην τσιτα...εχω τα πανω κ τα κατω μου οπως ολες...ειδικα αυτην την περιοδο ειμαι ασανσερ...

τι να κανεις ομως...παντα βρισκεις τροπο να κανεις αυτο που θες στην τελικη;)

συμφωνω αλλα μερικες φορες παιζουν κ οι συνθηκες ρολο....

βεβαια θεληση να υπαρχει κ ολα γινονται!!! :welcome::welcome:

καλη επιτυχια με την πτυχιακη!!...

eli_din3
27-05-12, 00:36
διαβαζω στο τοπικ της κασκανη που γραφει στην λιλα να κοψει την μουσταρδα..και επιμενει και επιμενει...ε δηλαδη συγγνωμη..αλλα λιγη μουσταρδιτσα τι πειραζει πια?

koukoutsaki
27-05-12, 00:37
διαβαζω στο τοπικ της κασκανη που γραφει στην λιλα να κοψει την μουσταρδα..και επιμενει και επιμενει...ε δηλαδη συγγνωμη..αλλα λιγη μουσταρδιτσα τι πειραζει πια?

εγω παντως εβαλα λιγη dijon σουπερ καυτερη το μεσημερι :evil2::evil2::evil2::evil2::evil2::evil2:

lila_1
27-05-12, 01:24
Μαλάκα ντάξει...
Ελίνα καλά θα κάνεις να σταματήσεις να διαβάζεις εκεί που διαβάζεις...:turtle:

marvin
27-05-12, 01:26
Μαλάκα ντάξει...
Ελίνα καλά θα κάνεις να σταματήσεις να διαβάζεις εκεί που διαβάζεις...:turtle:

:rolf::rolf::rolf:

PEGY
27-05-12, 06:05
Καλημέρα κορίτσια!Έχω καιρό να μπώ κ έχω χάσει λιγο την μπάλα εδώ....

Νίκη αν το ήξερα οτι θα πας σίγουρα θα ερχόμουν σήμερα,
γιατι προέκυψε κ μια δουλεια για σήμερα στην Αθήνα κ την ανέβαλα....:(


Καλά να περάσετε!!!!

(πάω να τρέξω τα 8 χλμ μου μην αρχίσει κ βρεχει αργότερα;))

anastacia
27-05-12, 10:06
Καλημέρα κορίτσια!Έχω καιρό να μπώ κ έχω χάσει λιγο την μπάλα εδώ....

Νίκη αν το ήξερα οτι θα πας σίγουρα θα ερχόμουν σήμερα,
γιατι προέκυψε κ μια δουλεια για σήμερα στην Αθήνα κ την ανέβαλα....:(


Καλά να περάσετε!!!!

(πάω να τρέξω τα 8 χλμ μου μην αρχίσει κ βρεχει αργότερα;))

πρωινη πρωινη, μπραβο καλο τρεξιμο!!!!
ερωτηση προς ολους, αν ενα βραδυ βγεις εκτος προγραμματος :P σε μια γιορτη πχ, σε μια βραδυα Eurovison βρε αδερφε οχι τοσο σε ποσοτητα αλλα σε φαγητα που κανουν κατακρατηση και πρηξιμο, τι προτεινετε την επομενη μερα για ξεφουσκωμα, εκτος απο πολυυυ νεροοοοοο?, εγω λεω να φαω μονο για σημερα πρωτεινη καθαρη (κοτοπουλο ) και μαρουλι καλα θα κανω η βλακειες λεω?

PEGY
27-05-12, 10:16
πρωινη πρωινη, μπραβο καλο τρεξιμο!!!!
ερωτηση προς ολους, αν ενα βραδυ βγεις εκτος προγραμματος :P σε μια γιορτη πχ, σε μια βραδυα Eurovison βρε αδερφε οχι τοσο σε ποσοτητα αλλα σε φαγητα που κανουν κατακρατηση και πρηξιμο, τι προτεινετε την επομενη μερα για ξεφουσκωμα, εκτος απο πολυυυ νεροοοοοο?, εγω λεω να φαω μονο για σημερα πρωτεινη καθαρη (κοτοπουλο ) και μαρουλι καλα θα κανω η βλακειες λεω?

Το πρωινό τρέξιμο δεν συγκρίνεται!!!:welcome:

Το καλύτερο για την επόμενη μέρα είναι να ακολουθήσεις κανονικά το πρόγραμμα σου, αλλά ελαφρώς μειωμένο.
Μην ξεχνάς πως τα παραπάνω που έφαγες χθές ο οργανισμός σου θα αργήσει να τα επεξεργαστεί κ άρα θα έχει πολύ δουλειά, οποτε ας τον διευκολύνεις κ εσύ με ένα πιο ελαφρύ πρόγραμμα.

Πχ αυτό που δουλεύει σε μένα είναι να απο τα 5 γεύματα μόνο στα 3 να βάλω πρωτείνη (πχ στο πρωινό αυγά,
μεσημέρι κ βράδυ άπαχο κρέας) ή μπορεί κ το πρωινό μου να μην έχει πρωτείνη, ανάλογα το προγραμμα στο οποίο βρίσκομαι.
Επίσης μ΄αρέσει καλύτερα τα ενδιάμεσα να είναι ευκολοχώνευτα πχ κανα φρούτο ή λαχανικό.
Αν θες μειώνεις κ τον υδατάνθακα, αν κ εμένα με βολεύει το μεσημέρι να φάω κανονικά τον υδ. μου κ απλά να τον βγάλω στο βραδινό.
Το παν ειναι να ακούς το σώμα σου κ να μην κάνεις ακρότητες;)

anastacia
27-05-12, 10:29
Το πρωινό τρέξιμο δεν συγκρίνεται!!!:welcome:

Το καλύτερο για την επόμενη μέρα είναι να ακολουθήσεις κανονικά το πρόγραμμα σου, αλλά ελαφρώς μειωμένο.
Μην ξεχνάς πως τα παραπάνω που έφαγες χθές ο οργανισμός σου θα αργήσει να τα επεξεργαστεί κ άρα θα έχει πολύ δουλειά, οποτε ας τον διευκολύνεις κ εσύ με ένα πιο ελαφρύ πρόγραμμα.

Πχ αυτό που δουλεύει σε μένα είναι να απο τα 5 γεύματα μόνο στα 3 να βάλω πρωτείνη (πχ στο πρωινό αυγά,
μεσημέρι κ βράδυ άπαχο κρέας) ή μπορεί κ το πρωινό μου να μην έχει πρωτείνη, ανάλογα το προγραμμα στο οποίο βρίσκομαι.
Επίσης μ΄αρέσει καλύτερα τα ενδιάμεσα να είναι ευκολοχώνευτα πχ κανα φρούτο ή λαχανικό.
Αν θες μειώνεις κ τον υδατάνθακα, αν κ εμένα με βολεύει το μεσημέρι να φάω κανονικά τον υδ. μου κ απλά να τον βγάλω στο βραδινό.
Το παν ειναι να ακούς το σώμα σου κ να μην κάνεις ακρότητες;)

σε ευχαριστω πολυ, κατι τετοιο θα κανω και εγω. :)

Miss Fit
27-05-12, 11:44
Καλημερααααααααααα!!!!
Ελπιζω αυριο να τα πουμε με πολλες κοπελες απο κοντα στους αγωνες στο ξενοδοχειο Νovotel!!!Γιαααααα κανονιστε το!!!!!;)

Για εμας που ειμαστε μακρια και δεν σας φτάνουμε παρακαλουμε για ενημέρωση των γεγονοτων οπως μόνο εσεις ξέρετε να την κάνετε... ας πουμε ενα φωτο- ντοκιμαντερ ίσως;;;;:green: