PDA

Επιστροφή στο Forum : Female Gym Tips



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39

koukoutsaki
31-05-12, 14:09
Οι παλμοί σου ψιλονορμάλ είναι για τις ταχύτητες που τρεχεις.
Πάντως κάτω από 120 δε φτουράνε καν για αερόβιο. Για τους 70-75 είναι σχεδον παλμοι ηρεμιας....

(για τους καπνιστες ισχυει αυτο που εχουν +10 π περιπου παραπανω )

αλλα οπως κ να χει καλο ειναι να εχεις 120 κ βαλε για το αεροβιο σου ;)

Stella
31-05-12, 14:11
(για τους καπνιστες ισχυει αυτο που εχουν +10 π περιπου παραπανω )

αλλα οπως κ να χει καλο ειναι να εχεις 120 κ βαλε για το αεροβιο σου ;)

Ναι στο περίπου είπα. Εμεις που γυμναζόμαστε είμαστε συνήθως γύρω στο 60...λίγο κάτω, λίγο πάνω...
Αλλά και πάλι... το 70 δεν λέει τίποτα...

Miss Fit
31-05-12, 14:12
Γειά σας κορίτσιααα και Ελένη:welcome:

Να ρωτήσω;; Για ώμους ποιες ειναι οι ασκήσεις: ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER και ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡΙ

:unsure::unsure::unsure:

Liontarina
31-05-12, 14:50
μια που έχω σήμερα ώμους ας ποστάρω την αγαπημένη μου... http://www.youtube.com/watch?v=8RfaxqVNchI

anastasia39
31-05-12, 15:10
η λυση ειναι μια=ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΕΣΤΩ Κ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ...απλα τα φορατε κ πατε ;)

Χαχα οντος, πως δεν το'χα σκεφτει εχεις απολυτο δικιο

koukoutsaki
31-05-12, 15:19
γυμ και κοριτσια μου

σταθερα εχω προσθεσει 2 φορες τη βδομαδα πισω δελτοειδη στο προγραμμα μου ,κατοπιν προτροπης της Ελενης, κι εκτος απο αυτη που καθεσαι σκυφτος κλασικα κ εκτελεις την ασκηση, κανω κ αυτη
http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/dumbbell-lying-rear-lateral-raise
(αν δεν επιτρεπεται το λινκ διαγραψτε το αλλα δεν ηξερα πως να την περιγραψω) :unsure:
οχι μονο νιωθω να με πιανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ :thumbup:
αλλα σημερα ενας κυριουλης ειχε εντυπωσιαστει με ρωτουσε αν πιανει καλα κ μ ζητησε να του τη δειξω να την κανει κι αυτος :P:P

vickypek
31-05-12, 15:24
γιατι το πας ετσι?

δηλαδη αν μπορεις να πας πιο γρηγορα στην χιτ,θα μεινεις πιο χαμηλα για να καλυψεις τα 4 χμ?:unsure:

για πες μου λιγο τη λογικη σου...

απλα σκεφτομαι οτι ειναι πολυ κουραστικη η χιτ για παραπανω!και λεω ε αφου εκανα 4 χμ ας σταματησω.κουραζομαι ουτως η αλλως παραπανω απ το σταθερο!να κανω παραπανω λες?

dorita
31-05-12, 16:03
gymaki .....

οποτε μπορεσεις διευκρινισε μου λιγο το full boby που μου ειπες να κανω το σαββατο τι ακριβως να κανω,,, πως θα παιξω δηλαδη;;; ποσα reps κ ποση ωρα περιπου θα πρεπει να διαρκεσει;;;

να σου θυμισω δευτερα-upper , τεταρτη-lower....

thanks!!

eli_din3
31-05-12, 16:08
κατ αρχας αποφασισε...ειναι η δεν ειναι πεθαμα?:green:

σε ποιο διαδρομο τρεχεις?

κοιτα σωστο /λαθος στην χιτ τωρα...υπαρχουν πολλα ειδη για να κανεις αναλογα με το επιπεδο σου κ αναλογα με το ποσο θες να το ψειρισεις...
η ουσια ειναι οτι ανεβαινεις πολυ σε παλμους κ παιζεις με αυτο...πιο πολλα βεβαια μπορει να μας πει η ΜΑΡΙΑ(ΜΑΡΙΑ ΑΚΟΥΣΣΣΣΣ?:green::green::green:)

Οταν λες χανεις τι εννοεις?

ενας παλιος της tecnnogym ειναι....
η ταχυτητα για το παρα πολυ γρηγορο περπατημα στην οποια βεβαια κανεις και jogging ειναι γυρω στο 6.8-7

τι να εννοω βρε... λιπακι


γιατρο ποτε να πρoλαβω να παω..ρελαξ.δημοσιο ειμαστε σιγα μην ειχε την επομενη μερα :P

Μαρία
31-05-12, 16:30
ενας παλιος της tecnnogym ειναι....
η ταχυτητα για το παρα πολυ γρηγορο περπατημα στην οποια βεβαια κανεις και jogging ειναι γυρω στο 6.8-7

τι να εννοω βρε... λιπακι


γιατρο ποτε να πρoλαβω να παω..ρελαξ.δημοσιο ειμαστε σιγα μην ειχε την επομενη μερα :P

Με καθε μορφη ασκησης χανεις λιπος εννοειται και με το φαι(διατροφη) χανεις λιπος το hit που πιστευεις οτι σε βοηθαει οσον αφορα το λιπος?
Εννοειται θα καψεις οπως θα εκαιγες αν εκανες και βαρη ποδια η βαρη πλατη κτλ.Απλα το hit επειδη ανεβαζουμε παλμους δεν εχουμνε την πολυτελεια να το κανουμε για πολλη ωρα γιατι το σωμα θα γαλακτωσει και τελος μετα.Ενω το αεροβιο αργο τρεξιμο πολλη ωρα μπορουμε να το κανουμε και 1 ωρα συνεχομενο και παραπανω και να εχουμε μεγαλυτερο αποτεμεσμα οσονα αφορ ατο λιπος.Γιατι κακα τα ψεμματα hit δεν μπορεις να κανεις πολλη ωρα.Ριξε μια ματια σε κατι πινακακια στο θεμα Διαχωρισμος Αεροβιο η αναεροβιο στο τοπικ αεροβικη ασκηση κτλ στην αρχη και θα καταλαβεις τι καις και σε τι εναταση καις.:welcome:

annama
31-05-12, 17:41
κοιτα αυτη τη στιγμη κανω 3 φορες την εβδομαδα ποδια....δευτερα κ παρασκευη γλουτους γαμπες και τεταρτη τετρακεφαλους μηριαιους...για γλουτους κανω βαθυ καθισμα στο smith,το μηχανημα για τους γλουτους που εισαι στα τεσσερα,προβολες με βημα και απαγωγους...και τεταρτη curl,extension,αρσεις θανατου καρεκλα μηριαιων και ημικαθισματα.....απο διατροφη απλα προσπαθω να μην τρωω σαβουρε......ειμαι 1,70 και 59 κιλα....τι λες να κανω????ναι να στρογγυλεψουν και να χωριζουν απο τον μηριαιο....

gym
31-05-12, 21:01
κοιτα αυτη τη στιγμη κανω 3 φορες την εβδομαδα ποδια....δευτερα κ παρασκευη γλουτους γαμπες και τεταρτη τετρακεφαλους μηριαιους...για γλουτους κανω βαθυ καθισμα στο smith,το μηχανημα για τους γλουτους που εισαι στα τεσσερα,προβολες με βημα και απαγωγους...και τεταρτη curl,extension,αρσεις θανατου καρεκλα μηριαιων και ημικαθισματα.....απο διατροφη απλα προσπαθω να μην τρωω σαβουρε......ειμαι 1,70 και 59 κιλα....τι λες να κανω????ναι να στρογγυλεψουν και να χωριζουν απο τον μηριαιο....

μονο ποδια κανεις?:unsure:

ενα αυτο κ μετα ...αν μαζευεις λιπος στον γλουτο που μαλλον γι αυτο μιλαμε,πρεπει να αλλαξεις τη διατροφη σου κ να παιξεις με το αεροβιο...
μαλλον κατι δεν κανεις καλα κ αυτο εντοπιζεται με πρωτη ματια στη διατροφη...

για να μειωθει το λιπος θελει να εισαι υποθερμιδικα κ αυτο θα ερθει ειτε απο διατροφη ειτε απο αεροβια δραστηριοτητα ειτε και τα δυο

γραψε αναλυτικα το προγραμμα σου...γιατι αν κανεις μονο ποδια ειναι λαθος ...κ ας πουμε οτι κανεις ποδια ετσι?
3 φορες?γιατι?

δεν ισχυει το οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο,...μπορεις να τα χωρισεις σε δυο μερες...τρεις?δεν βρισκω το λογο εκτος κ αν κανεις απλα μια δοκιμη...


γραψε ομως αναλυτικα προγραμμα προπονησης ολα κ διατροφη

gym
31-05-12, 21:02
Με καθε μορφη ασκησης χανεις λιπος εννοειται και με το φαι(διατροφη) χανεις λιπος το hit που πιστευεις οτι σε βοηθαει οσον αφορα το λιπος?
Εννοειται θα καψεις οπως θα εκαιγες αν εκανες και βαρη ποδια η βαρη πλατη κτλ.Απλα το hit επειδη ανεβαζουμε παλμους δεν εχουμνε την πολυτελεια να το κανουμε για πολλη ωρα γιατι το σωμα θα γαλακτωσει και τελος μετα.Ενω το αεροβιο αργο τρεξιμο πολλη ωρα μπορουμε να το κανουμε και 1 ωρα συνεχομενο και παραπανω και να εχουμε μεγαλυτερο αποτεμεσμα οσονα αφορ ατο λιπος.Γιατι κακα τα ψεμματα hit δεν μπορεις να κανεις πολλη ωρα.Ριξε μια ματια σε κατι πινακακια στο θεμα Διαχωρισμος Αεροβιο η αναεροβιο στο τοπικ αεροβικη ασκηση κτλ στην αρχη και θα καταλαβεις τι καις και σε τι εναταση καις.:welcome:

:thumbup::thumbup:

ελινα εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-(%CE%97%CE%99I%CE%A4)

gym
31-05-12, 21:07
gymaki .....

οποτε μπορεσεις διευκρινισε μου λιγο το full boby που μου ειπες να κανω το σαββατο τι ακριβως να κανω,,, πως θα παιξω δηλαδη;;; ποσα reps κ ποση ωρα περιπου θα πρεπει να διαρκεσει;;;

να σου θυμισω δευτερα-upper , τεταρτη-lower....

thanks!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15873-full-body-vs-split

διαβασε το λινκ κ βγαλε ενα πλανο

θα σε βοηθησω εγω να το τελειοποιησεις...απλα κατσε να ασχοληθεις λιγο με αυτο για να μαθεις...;)

gym
31-05-12, 21:09
απλα σκεφτομαι οτι ειναι πολυ κουραστικη η χιτ για παραπανω!και λεω ε αφου εκανα 4 χμ ας σταματησω.κουραζομαι ουτως η αλλως παραπανω απ το σταθερο!να κανω παραπανω λες?

ρε συ αλλο εννοω...

στα 20 λεπτα αν ανεβασεις ενταση μπορεις να καλυψεις μεγαλυτερη αποσταση ...αυτο λεω...

εσυ οπως τα γραφεις εννοεις οτι με το που φτανεις τα 4χμ σταματας...

βαλε στοχο στα 20 λεπτα λοιπον ανεβαζοντας την ενταση να καλυψεις μεγαλυτερη αποσταση γιατι ετσι θα βελτιωθεις κιολας κ οχι μενωντας στα ιδια...

αν κουραζεσαι κ νιωθεις οτι το παραπανω δεν θα βγει μεινε εκει...οκ...απλα σου εξηγω πως παει

gym
31-05-12, 21:10
γυμ και κοριτσια μου

σταθερα εχω προσθεσει 2 φορες τη βδομαδα πισω δελτοειδη στο προγραμμα μου ,κατοπιν προτροπης της Ελενης, κι εκτος απο αυτη που καθεσαι σκυφτος κλασικα κ εκτελεις την ασκηση, κανω κ αυτη
http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/dumbbell-lying-rear-lateral-raise
(αν δεν επιτρεπεται το λινκ διαγραψτε το αλλα δεν ηξερα πως να την περιγραψω) :unsure:
οχι μονο νιωθω να με πιανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ :thumbup:
αλλα σημερα ενας κυριουλης ειχε εντυπωσιαστει με ρωτουσε αν πιανει καλα κ μ ζητησε να του τη δειξω να την κανει κι αυτος :P:P

..ωραια κουκουτσι μου!:clap::clap:

ειδες βρε...σου λεω να κανεις πραγματακια κ μετα σε ζηλευουν κιολας εκει οι κυριουληδες!:green::green:

gym
31-05-12, 21:14
Γειά σας κορίτσιααα και Ελένη:welcome:

Να ρωτήσω;; Για ώμους ποιες ειναι οι ασκήσεις: ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER και ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡΙ

:unsure::unsure::unsure:

ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΛΑΒΗ CROSS OVER=εισαι στην τροχαλια που λεγεται κρος οβερ κ πιανεις με το ενα χερι τη λαβη κ τραβας προς τα πισω για οπισθιο δελτοειδη...
http://www.youtube.com/watch?v=aZzx8_y4ArA αυτο αλλα με ενα χερι


ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ 1-1 ΧΕΡΙ=αναποδη λαβη ειναι οταν οι παλαμες κοιτανε ψηλα οποτε κανεις προτασεις με αυτον τον τροπο
προσεχε εδω να μην κανεις swing δηλαδη μην κανεις περα δωθε

gym
31-05-12, 21:16
Ναι. Περπατάω με ταχύτητα στο 5 για 15 - 20 λεπτά και οι παλμοί φτάνουν το πολύ στους 80 με 85 και μετά αρχίζω να τρέχω για 25 με 30 λεπτά όπου αν τρέξω με το διάδρομο στο 6,5 με 7 ταχύτητα ζήτημα να πιάσω τους 120 - 125 παλμούς. Για να φτάσω στο 70% της έντασης τρέχω σε ταχύτητα 7,5 όπου και πάλι σφυγμούς ανεβάζω το τελευταίο 10λεπτο του συνόλου του αερόβιου που είναι 45 λεπτά. Η ηλικία μου είναι 30 ετών
Είναι κάτι κακό που έχω τέτοιους παλμούς;

αν θες καυση λιπους πας στο 60-70 % της ΜΚΣ
δες κ το λινκ που ποσταρα στην ελινα με τους πινακες της Μαριας

κυμαινεσαι δηλαδη περιπου 120-150

το 120 να το καταλαβω(κατωτερο οριο βεβαια σχετικα) αλλα το 80-85 ειναι χαλαρα καθομαι στον καναπε...δεν εχεις κανενα αποτελεσμα δηλαδη κ ξοδευεις χρονο ετσι ασκοπα...


απο την αρχη ξεκινας με στοχο να εχεις 120 κ ανεβαινεις σταδιακα...

dorita
01-06-12, 03:02
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15873-full-body-vs-split

διαβασε το λινκ κ βγαλε ενα πλανο

θα σε βοηθησω εγω να το τελειοποιησεις...απλα κατσε να ασχοληθεις λιγο με αυτο για να μαθεις...;)

ευχαριστω γυμακο μου ..θα τα διαβασω... κ οτι εχω θα το δουμε μαζι!!!:toast:

sofia82
01-06-12, 08:06
Οι παλμοί σου ψιλονορμάλ είναι για τις ταχύτητες που τρεχεις.
Πάντως κάτω από 120 δε φτουράνε καν για αερόβιο. Για τους 70-75 είναι σχεδον παλμοι ηρεμιας....αλλά με ταχύτητα 5 είναι παααρα πολυ αργό περπάτημα...

Καλημέρα Αναστασία μου. Με ταχύτητα 5 περπατάω τα πρώτα 15 λεπτά αν θέλω να περπατήσω και όχι να τρέξω τα υπόλοιπα 25 με 30 λεπτά θα ανεβάσω στο 6,7 και μάλιστα θα βάλω και ανηφόρα γιατί δεν ανεβάζω σφυγμούς με τίποτα όμως. Οι παλμοί μου σε φάση ηρεμίας είναι 50 οπότε ήδη γνωρίζω ότι το 75 είναι πολύ λίγο. Αυτά ήδη τα ξέρω και τα έχω συζητήσει και με το koukoutsaki που μου έδωσε περισσότερες πληροφορίες γιατί και εγώ πάσχω από το γόνατό μου. Ο λόγος που το ανέφερα όλο αυτό είναι για το σοκ που έγινε προχτές στον οργανισμό μου με τα sprint και πώς αυτό μου βγήκε στο χθεσινό καθιερωμένο πρωϊνό μου αερόβιο. Σήμερα που έτρεξα στο διάδρομο και πάλι για να πιάσω τους 130 παλμούς έπρεπε να τρέξω στο 7,5 και πάλι ανέβασα μόνο το τελευταίο 10λεπτο.

sofia82
01-06-12, 08:10
αν θες καυση λιπους πας στο 60-70 % της ΜΚΣ
δες κ το λινκ που ποσταρα στην ελινα με τους πινακες της Μαριας

κυμαινεσαι δηλαδη περιπου 120-150

το 120 να το καταλαβω(κατωτερο οριο βεβαια σχετικα) αλλα το 80-85 ειναι χαλαρα καθομαι στον καναπε...δεν εχεις κανενα αποτελεσμα δηλαδη κ ξοδευεις χρονο ετσι ασκοπα...


απο την αρχη ξεκινας με στοχο να εχεις 120 κ ανεβαινεις σταδιακα...



Καλημέρα Gym τώρα διάβασω τη συμβουλή σου. Αυτό δεν το ήξερα ότι από το πρώτο τέταρτο πρέπει να αυξήσω παλμούς. Σε ευχαριστώ γιατί έτσι αλλάζουν όλα τα δεδομένα της προπόνησής μου. Μία τελευταία ερώτηση εφ' όσον και στην ταχύτητα 7,5 δεν ανεβάζω παλμούς μπορώ να πρεσσάρω και άλλο τον οργανισμό μου;

gym
01-06-12, 09:30
Καλημέρα Gym τώρα διάβασω τη συμβουλή σου. Αυτό δεν το ήξερα ότι από το πρώτο τέταρτο πρέπει να αυξήσω παλμούς. Σε ευχαριστώ γιατί έτσι αλλάζουν όλα τα δεδομένα της προπόνησής μου. Μία τελευταία ερώτηση εφ' όσον και στην ταχύτητα 7,5 δεν ανεβάζω παλμούς μπορώ να πρεσσάρω και άλλο τον οργανισμό μου;

μα αν δεν το κανεις,απλα δεν ξεκινας να δουλευεις απο εκεινη τη στιγμη...οταν εχεις σε φαση ηρεμισας ρε συ πχ 80-85 λεμε τωρα,ποιος ο λογος να πας να κανεις αεροβιο κ να ξεκινησεις απο εκει οταν μπορεις να ξεκινησεις απο το 120 που παλι ειναι χαμηλο αλλα ειναι ενα κατωτατο οριο...

πηγαινε συμφωνα με τους πινακες για να μαθεις να δουλευεις πιο σωστα κ να εχεις αποτελεσμα...ειναι κριμα να χανεις ενα τεταρτο στον αερα...

εννοειται ανεβαζεις για να πιασεις αυτο το ποσοστο της ΜΚΣ που θες....αυτο μπορει να ειναι 7,5?...8?...8.5...?αναλογα το ατομο κ το επιπεδο της φυσικςη του καταστασης παει...

gym
01-06-12, 09:34
Καλημέρα Αναστασία μου. Με ταχύτητα 5 περπατάω τα πρώτα 15 λεπτά αν θέλω να περπατήσω και όχι να τρέξω τα υπόλοιπα 25 με 30 λεπτά θα ανεβάσω στο 6,7 και μάλιστα θα βάλω και ανηφόρα γιατί δεν ανεβάζω σφυγμούς με τίποτα όμως. Οι παλμοί μου σε φάση ηρεμίας είναι 50 οπότε ήδη γνωρίζω ότι το 75 είναι πολύ λίγο. Αυτά ήδη τα ξέρω και τα έχω συζητήσει και με το koukoutsaki που μου έδωσε περισσότερες πληροφορίες γιατί και εγώ πάσχω από το γόνατό μου. Ο λόγος που το ανέφερα όλο αυτό είναι για το σοκ που έγινε προχτές στον οργανισμό μου με τα sprint και πώς αυτό μου βγήκε στο χθεσινό καθιερωμένο πρωϊνό μου αερόβιο. Σήμερα που έτρεξα στο διάδρομο και πάλι για να πιάσω τους 130 παλμούς έπρεπε να τρέξω στο 7,5 και πάλι ανέβασα μόνο το τελευταίο 10λεπτο.

για να καταλαβαινουμε ολοι μας καλυτερα επειδη ο καθε διαδρομος διαφερει,σωστοτερο ειναι να μιλαμε με παλμους αν γνωριζετε...
αν οχι,τοτε οκ δεκτον...;)


εφοσον εχεις προβλημα με το γονατο(τι ακριβως?καμια χονδροπαθεια παιζει?) πρεπει να μην το ξεχνας κ να το προστατευεις...
αναλογα το προβλημα σου,θα κινηθεις και στον τομεα αεροβιο...αν ειναι σε δυσκολη φαση χονδροπαθειας για παραδειγμα και πρεπει να πας σε γιατρο να στο δει και λογικα(πιθανον)θα πρεπει να κοπουν καποια πραγματα...

γιατι οπως ειδες εκανες μια φορα σπριντ και σε πειραξε...τωρα αυτο μπορει να σε πειραξε επειδη ηταν κατι καινουριο για σενα αλλα μπορει κ να σε ενοχλησε στο γονατο...


για να μην κινδυνολογω μονη μου ,αν θες γραψε μας (μπορει και ξανα κ ζητω συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ακριβως για ολες) το τι εχεις με το γονατο σου

gym
01-06-12, 09:35
ευχαριστω γυμακο μου ..θα τα διαβασω... κ οτι εχω θα το δουμε μαζι!!!:toast:

οκ αγαπη ...

δειξε μου οτι προσπαθεις να μαθεις για κατι που σου αρεσει σοβαρα κ εγω ειμαι εδω...;)

koukoutsaki
01-06-12, 09:37
κΑΛΗμεραααα:welcome::welcome::welcome:

εβαλα φωτο...

να παρατηρησω οτι τραβηχτηκαν πρωι πρωι με την τσιμπλα δε σφιγγομαι δε ποζαρω νυσταζω και σερνομαι :P:P:P

θεωρω οτι χανω απο παντου εκτος απο ποπο :geek:
μεση 67 πλεον..
στηθος 87(παει φευγει κι αυτο..)
περιφερεια εκειιιιιιι 98.5
υψος 1 71

καθε παρατηρηση καλοδεχουμενη

gym
01-06-12, 09:39
GTD 37


‘’Μην βαζετε αντι για μακροπροθεσμους στοχους,βραχυπροθεσμους...

Με βαση τη λογικη εκβαση,θα απογοητευτειτε ...

ΠΑΝΤΑ βραχυπροθεσμοι και σκαλοπατι σκαλοπατι θα ανεβαινετε επιπεδο προς την επιτευξη του μακροπροθεσμου στοχου σας!’’


ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!


47087:green:

gym
01-06-12, 09:42
GCD 34


‘’Burpee to Box Jumps για 2 λεπτα οσα βγαλετε’’





http://www.youtube.com/watch?v=-HLf09e4tGw


:green::green::green:

eli_din3
01-06-12, 09:55
τι κουκουτσακι εσυ κουκουτσαρα εισαι... ε ρε με τι εχω μπλεξει το κοριτσι......:P

τελειοι ωμοι μαρεσουν παρα πολλοι ετσι οπως φαινονται στην 4η φωτο!!
κοιλια σουπερ μαρεσει παρα πλ π ειναι λεπτη και δεν κανει κ αποτομη καμπυλιτσα στο πλαι ( :( ) παει παααρα πολυ αρμονικα..
επισης και που λες για περιφερεια τοση... λογω πλατης δεν φαινεται τιποτα!! τι να πω εμενα τουλαχιστον δεν μ φαινεται τιποτα ποσο μαλλον να μου ξενισει...
give me την μεση σου ρ!! (το κωλ*ρακι εννοειται σταθερη αξια απλα η μεση ειναι η καινουρια μου απαιτηση :P)

τωρα οσον αφορα την διαιτα.. να πω οτι τα φτωχα μου αγουροξυπνημενα ματακια δεν βλεπουν κατι αν και ειναι ΠΟΛΥ νωρις για να φανει κιολας..απλα το αναφερω επειδη την εχες αρχισει

σουπερ ντουπερ τρελιαρικο μωρο λεμε:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

marvin
01-06-12, 10:15
κΑΛΗμεραααα:welcome::welcome::welcome:

εβαλα φωτο...

να παρατηρησω οτι τραβηχτηκαν πρωι πρωι με την τσιμπλα δε σφιγγομαι δε ποζαρω νυσταζω και σερνομαι :P:P:P

θεωρω οτι χανω απο παντου εκτος απο ποπο :geek:
μεση 67 πλεον..
στηθος 87(παει φευγει κι αυτο..)
περιφερεια εκειιιιιιι 98.5
υψος 1 71

καθε παρατηρηση καλοδεχουμενη

Κουκουτσι μου το σωμα σου αλλαζει!!;)Εχεις καλο καλουπι ετσι και αλλιως.Εμπιστεψου τη διατροφη σου, θελει το χρονο της για να σου δωσει την εικονα που εσυ επιθυμεις!!!Νομιζω τσαμπα το προχτεσινο σου ξεσπασμα..τα πας πολυ καλα!!!!;)

katerina.
01-06-12, 10:31
Κουκουτσι μου το σωμα σου αλλαζει!!;)Εχεις καλο καλουπι ετσι και αλλιως.Εμπιστεψου τη διατροφη σου, θελει το χρονο της για να σου δωσει την εικονα που εσυ επιθυμεις!!!Νομιζω τσαμπα το προχτεσινο σου ξεσπασμα..τα πας πολυ καλα!!!!;)


θα συμφωνησω με τη μαρβιν ....σε οτι λεει ...το ξερω οτι βιαζεσαι ..αλλα οι αλλαγές πανω σου ...φαινονται ηδη εχεις αρχισει να γραμμωνεις ...σε πολλα σημεια ...εισαι κορμαρα βρε κουκουτσακι με φοβερο καλουπι μην αγχωνεσαι αδικα!!;);)

amst
01-06-12, 10:47
Καλημέρα!
Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι!! :)


Μιας και βαρέθηκα τη μιζέρια και τίποτα δεν αλλάζει, είπα να κάνω μια προσπάθεια να συνέλθω και να επανέλθω..
Απολογισμός Μαΐου:
ψυχολογία: -30
διατροφή: το πρώτο μισό του μήνα μια χαρά, το δεύτερο μισό αίσχος
κιλά: έφτασα τα 67.1, η κοιλιά μου είχε πέσει πάαααρα πολύ, έβαλα μπλοζάκια που δεν έβαζα.. τώρα δε ξέρω πόσο είμαι, δεν ανεβαίνω
φώτος δεν έχει νόημα να βγάλω


Από προχθές άρχισα να μαζεύομαι.. κάνω ελλειπτικό σπίτι κάθε πρωί που ξυπνώ.. γυμναστήριο δεν πήγα, αλλά από τετάρτη που θα είμαι άνεργη θα ξαναπάω κανονικά..

η ερώτηση είναι, πώς ξαναρχίζουμε μετά από κανά 15ήμερο αποχή?
συνεχίζω το πρόγραμμα κανονικά?

katerina.
01-06-12, 11:02
θα ηθελα να ρωτησω γιατι σε ορισμενες ασκησεις δεν μπορω ...να ανεβασω κιλα πχ στο λεγκ κερλ ???μηπως κανω κατι λαθος ???εχω μεινει στασιμη για πολυ καιρο στα ιδια κιλα:unsure::unsure:

eli_din3
01-06-12, 11:05
θα ηθελα να ρωτησω γιατι σε ορισμενες ασκησεις δεν μπορω ...να ανεβασω κιλα πχ στο λεγκ κερλ ???μηπως κανω κατι λαθος ???εχω μεινει στασιμη για πολυ καιρο στα ιδια κιλα:unsure::unsure:

agree...πλαγιες εκτασεις για ωμους+καμψεις δικεφαλων.

Stella
01-06-12, 14:01
Καλημέρα Αναστασία μου. Με ταχύτητα 5 περπατάω τα πρώτα 15 λεπτά αν θέλω να περπατήσω και όχι να τρέξω τα υπόλοιπα 25 με 30 λεπτά θα ανεβάσω στο 6,7 και μάλιστα θα βάλω και ανηφόρα γιατί δεν ανεβάζω σφυγμούς με τίποτα όμως. Οι παλμοί μου σε φάση ηρεμίας είναι 50 οπότε ήδη γνωρίζω ότι το 75 είναι πολύ λίγο. Αυτά ήδη τα ξέρω και τα έχω συζητήσει και με το koukoutsaki που μου έδωσε περισσότερες πληροφορίες γιατί και εγώ πάσχω από το γόνατό μου. Ο λόγος που το ανέφερα όλο αυτό είναι για το σοκ που έγινε προχτές στον οργανισμό μου με τα sprint και πώς αυτό μου βγήκε στο χθεσινό καθιερωμένο πρωϊνό μου αερόβιο. Σήμερα που έτρεξα στο διάδρομο και πάλι για να πιάσω τους 130 παλμούς έπρεπε να τρέξω στο 7,5 και πάλι ανέβασα μόνο το τελευταίο 10λεπτο.
Tότε ανεβασε στο 8 ή 8,5.
Δηλαδή βάζεις τόση ταχυτητα ωστε να πιάσεις τους επιθυμητούς παλμους, είτε θα είναι στο 8 ή στο 9 ή στο 10...
Παντως δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις περπάτημα για 15 λεπτά στους 85 παλμους. Είναι χαμένος χρόνος. Γενικά αν κάνεις αερόβιο με σταθερους παλμους κοιτα μετα τα πρώτα 5-10 λεπτά να πιάσεις το νουμερο που θες και παιξε σταθερά μετα εκει.

Και πάλι γενικά σ΄αυτη την ταχύτητα (7,5) νορμαλ είναι οι σφιγμοί σου. Ενταξει δεν είναι όλοι οι διαδρομοι το ίδιο, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν τρομερες αποκλίσεις...

amst
01-06-12, 19:23
Εμένα το ελλειπτικό μου βγάζει 75-80 παλμούς, ενώ δε μπορώ να πάρω ανάσα.. τους μετράω με το χέρι και τους βγάζω 160.....
οπότε, λογικά αυτό κάνει λάθος,ε? :?:?

Stella
01-06-12, 19:29
Εμένα το ελλειπτικό μου βγάζει 75-80 παλμούς, ενώ δε μπορώ να πάρω ανάσα.. τους μετράω με το χέρι και τους βγάζω 160.....
οπότε, λογικά αυτό κάνει λάθος,ε? :?:?

Δεν έχω δει μέχρι στιγμης κανένα εργόμετρο να βγάζει σωστά τους παλμους (εννοείς αυτά που έχουν τις λαβές και βαζεις τις παλάμες ε; )
Μιλάω για μετρηση με παλμογράφο απ΄αυτους που φοράς τη ζωνη στο στηθος.
Τα μηχανήματα ναι, άλλα βγάζουν ότι να΄ναι και άλλα έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση από τον παλμογράφο μου.

sofia82
01-06-12, 20:40
Εμένα το ελλειπτικό μου βγάζει 75-80 παλμούς, ενώ δε μπορώ να πάρω ανάσα.. τους μετράω με το χέρι και τους βγάζω 160.....
οπότε, λογικά αυτό κάνει λάθος,ε? :?:?

Amstelaki μην μπερδεύεσαι δουλεύω με ρολόι παλμογράφο όχι με τον παλμογράφο του μηχανήματος γιατί αυτοί δεν δουλεύουν σωστά

sofia82
01-06-12, 20:45
για να καταλαβαινουμε ολοι μας καλυτερα επειδη ο καθε διαδρομος διαφερει,σωστοτερο ειναι να μιλαμε με παλμους αν γνωριζετε...
αν οχι,τοτε οκ δεκτον...;)


εφοσον εχεις προβλημα με το γονατο(τι ακριβως?καμια χονδροπαθεια παιζει?) πρεπει να μην το ξεχνας κ να το προστατευεις...
αναλογα το προβλημα σου,θα κινηθεις και στον τομεα αεροβιο...αν ειναι σε δυσκολη φαση χονδροπαθειας για παραδειγμα και πρεπει να πας σε γιατρο να στο δει και λογικα(πιθανον)θα πρεπει να κοπουν καποια πραγματα...

γιατι οπως ειδες εκανες μια φορα σπριντ και σε πειραξε...τωρα αυτο μπορει να σε πειραξε επειδη ηταν κατι καινουριο για σενα αλλα μπορει κ να σε ενοχλησε στο γονατο...


για να μην κινδυνολογω μονη μου ,αν θες γραψε μας (μπορει και ξανα κ ζητω συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ακριβως για ολες) το τι εχεις με το γονατο σου

Έχεις δίκιο για το θέμα των παλμών και δουλεύω καθαρά με αυτούς απλά στη δική μου περίπτωση για να πιάσω τους 120 παλμούς θα πρέπει να τρέξω και όχι απλά να περπατήσω γιατί σκέψου ότι σε κατάσταση ηρεμίας οι παλμοί μου είναι στους 50. Επίσης έψαξα να βρω το post που μου είπες στην Ελίνα και δεν το βρήκα.
Όσον αφορά το γόνατο πριν τρία χρόνια που πήγα στο γιατρό μου είπε ότι έχω χονδροπάθεια. Πήρα γλυκοσαμίνη με χονδροϊτίνη για ένα διάστημα και έκανα και ισομετρικές ασκήσεις. Το θέμα όμως είναι ότι όταν ξεκουραστώ τότε το γόνατο δεν με πονάει. Οπότε ίσως οφείλεται και σε έλλειψη ξεκούρασης. Θα το παρατηρήσω και θα δω αν είναι να πάω στο γιατρό. Δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι την κατάρτιση των γιατρών στην Ελλάδα καθότι είμαι παθούσα σε πολλά επίπεδα.

giannis64
01-06-12, 23:20
αντε κοριτσια να σας φτιαξω λιγο και να σας πορωσω να φτασετε τους στοχους σας..


http://www.youtube.com/watch?v=CdpNlB2BJ_A&feature=related

magdaline
02-06-12, 12:52
Καλημέρα!
Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι!! :)


Μιας και βαρέθηκα τη μιζέρια και τίποτα δεν αλλάζει, είπα να κάνω μια προσπάθεια να συνέλθω και να επανέλθω..
Απολογισμός Μαΐου:
ψυχολογία: -30
διατροφή: το πρώτο μισό του μήνα μια χαρά, το δεύτερο μισό αίσχος
κιλά: έφτασα τα 67.1, η κοιλιά μου είχε πέσει πάαααρα πολύ, έβαλα μπλοζάκια που δεν έβαζα.. τώρα δε ξέρω πόσο είμαι, δεν ανεβαίνω
φώτος δεν έχει νόημα να βγάλω


Από προχθές άρχισα να μαζεύομαι.. κάνω ελλειπτικό σπίτι κάθε πρωί που ξυπνώ.. γυμναστήριο δεν πήγα, αλλά από τετάρτη που θα είμαι άνεργη θα ξαναπάω κανονικά..

η ερώτηση είναι, πώς ξαναρχίζουμε μετά από κανά 15ήμερο αποχή?
συνεχίζω το πρόγραμμα κανονικά?


καλημέρα καλό μήνα. Λογικό είναι να πέφτει η ψυχολογία σου λόγω δουλειάς κλπ αλλά σκέψου τουλάχιστον οτι θα χεις παραπανω χρόνο να κάνεις πράγματα για τν εαυτό σου. Εγώ θα ξεκινούσα με ίδια κιλά κ τ πρόγραμμα μου κανονικά γιατί 15 μερες δεν είναι κ μεγάλο διάστημα.

κΑΛΗμεραααα:welcome::welcome::welcome:

εβαλα φωτο...

να παρατηρησω οτι τραβηχτηκαν πρωι πρωι με την τσιμπλα δε σφιγγομαι δε ποζαρω νυσταζω και σερνομαι :P:P:P

θεωρω οτι χανω απο παντου εκτος απο ποπο :geek:
μεση 67 πλεον..
στηθος 87(παει φευγει κι αυτο..)
περιφερεια εκειιιιιιι 98.5
υψος 1 71

καθε παρατηρηση καλοδεχουμενη

Φοβεροί ώμοι, ωραία χέρια, έχει λεπτίνει η μέση, μ'αρέσεις

jelena
04-06-12, 02:22
ε ρε αγαπη..κανε υπομονη του χρονου θα δουλευω σε γυμναστηριο κανονικα εφοσον θα εχω χρονο και ελα να σε κανω εγω...κ μετα θα δουμε αν βαρεθεις το πιλατες!:turtle::turtle::turtle: ξερω ποια σας κανει...τρατζικ!:green::green:

δεν σου ειπα μην κανεις βαρη...ισα ισα ..θελεις δυναμη κ οχι καλαμακια εκει πανω...αλλα σου ειπα να δουλευεις αναλογικα...
αν κανεις βαρη 1 φορα,διατασεις θα κανεις 2 και 3...
καταλαβες?

προσοχη με την ευλυγια κ οχι αποτομα να ανοιγεις....πιστευω αν μιλησεις με τη δασκαλα σου θα σου δειξει ως χορευτρια η συγκεκριμενη απο διατασεις αλλο τιποτα....

γιογκα και βεβαια θα σε βοηθησει αλλα και το πιλατες αλλα ειναι σημαντικο να σου αρεσει...
οποτε διαλεγεις αυτο που πιστευεις εσυ οτι θα το κανεις με διαρκεια...

ετοιμασε ενα πλανο κ ποσταρε το να το δουμε

:)Λοιπον κλεινουμε ραντεβου του χρονου!!!το κλεισαμε ε??και προπονηση με βαρη θα μου κανεις να,οχι μονο πιλατες:P:P


Παμε σοβαρα τωρα...:weights:ψαχτηκα στο φορουμ και διαμορφωσα ενα προγραμμα upper/lower με βαση αυτα που διαβασα..πειτε μου αποψεις:turtle:
Το προγραμμα χωριζεται σε 4 μερες,
Upper body 1:2 στηθος(επικλινης με μπαρα κ ανοιγματα με αλτηρες-3 σετ η καθε ασκηση 12 με 15 επαναληψεις)
2 πλατη(lat pulldowns k αναποδη κωπηλατικη 4 σετ 12 με 15 επαναληψεις)
2 ωμοι(στρατιωτικες πιεσεις με αλτηρες κ εκτασεις ωμων σκυφτη 3 σετ των 12 με 15)
1 τρικεφ: πους απς σε παγκο, τα χερια κοντα για να πιανει καλυτερα τρικ. 4 σετ 15 επαναληψεις
1 δικεφ.(καμψεις αυτοσυγκεντρωσης 4 σετ των 15)

Lower 1:deadlifts (4 σετ 8-10 επαναληψεις)
leg press(3 set 10 με 12 επαναληψεις)
leg curls(3 σετ 10 με 12)
seated calf raises(4 σετ 12 με 15)
κοιλιακοι(χ σετ των 15)

Upper 2:2 στηθος( πεκ ντεκ κ επικλινη με αλτηρες,3 σετ των 15)
2 πλατη(κωπηλατικη με αλτηρες κ ελξεις σε τροχαλια 4 σετ των 12 με 15)
2 ωμοι( lateral raises κ shoulder press με αλτηρες 4 σετ των 15)
1 δικ.(καμψεις με μπαρα 3 σετ 10 με 12)
1 τρικ.(βυθισεις με βαρος 3 σετ 10 με 12)

Lower 2: sumo squats(3 set 8 με 10)
προβολες(4 σετ 10 με 12)
leg curls(3 σετ των 12 με 15)- (εχουμε μονο ενα μηχανημα)
calf raises(4 σετ των 15)
κοιλιακοι (χ σετ των 15)

Αεροβιο θα κανω 3 με 4 φορες την εβδομαδα.1, 2 φορες μεσα στις προπονησεις,να δω πως θα παει αρχικα ,κι αν δω οτι βγαινει καλα το κανω κ μετα τις προπονησεις.μεχρι τοτε το κανω τις μερες που ειμαι off,πρωι με αδειο στομαχι η αναμεσα στις δουλειες.
Διατασεις-ασκησεις ευλιγισιας θα κανω καθε μερα.Δεδομενου οτι στα ποδια παιζω χαμηλες επαναληψεις,πολλα κιλα οπως εχω κ στο προγραμμα θα δω πως θα παει με την ευλιγισια κ κατεβαζω αν ειναι...

anastasia39
04-06-12, 08:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑ καλη εβδομαδα κοριτσαρες

katerina.
04-06-12, 08:55
:)Λοιπον κλεινουμε ραντεβου του χρονου!!!το κλεισαμε ε??και προπονηση με βαρη θα μου κανεις να,οχι μονο πιλατες:P:P


Παμε σοβαρα τωρα...:weights:ψαχτηκα στο φορουμ και διαμορφωσα ενα προγραμμα upper/lower με βαση αυτα που διαβασα..πειτε μου αποψεις:turtle:
Το προγραμμα χωριζεται σε 4 μερες,
Upper body 1:2 στηθος(επικλινης με μπαρα κ ανοιγματα με αλτηρες-3 σετ η καθε ασκηση 12 με 15 επαναληψεις)
2 πλατη(lat pulldowns k αναποδη κωπηλατικη 4 σετ 12 με 15 επαναληψεις)
2 ωμοι(στρατιωτικες πιεσεις με αλτηρες κ εκτασεις ωμων σκυφτη 3 σετ των 12 με 15)
1 τρικεφ: πους απς σε παγκο, τα χερια κοντα για να πιανει καλυτερα τρικ. 4 σετ 15 επαναληψεις
1 δικεφ.(καμψεις αυτοσυγκεντρωσης 4 σετ των 15)

Lower 1:deadlifts (4 σετ 8-10 επαναληψεις)
leg press(3 set 10 με 12 επαναληψεις)
leg curls(3 σετ 10 με 12)
seated calf raises(4 σετ 12 με 15)
κοιλιακοι(χ σετ των 15)

Upper 2:2 στηθος( πεκ ντεκ κ επικλινη με αλτηρες,3 σετ των 15)
2 πλατη(κωπηλατικη με αλτηρες κ ελξεις σε τροχαλια 4 σετ των 12 με 15)
2 ωμοι( lateral raises κ shoulder press με αλτηρες 4 σετ των 15)
1 δικ.(καμψεις με μπαρα 3 σετ 10 με 12)
1 τρικ.(βυθισεις με βαρος 3 σετ 10 με 12)

Lower 2: sumo squats(3 set 8 με 10)
προβολες(4 σετ 10 με 12)
leg curls(3 σετ των 12 με 15)- (εχουμε μονο ενα μηχανημα)
calf raises(4 σετ των 15)
κοιλιακοι (χ σετ των 15)

Αεροβιο θα κανω 3 με 4 φορες την εβδομαδα.1, 2 φορες μεσα στις προπονησεις,να δω πως θα παει αρχικα ,κι αν δω οτι βγαινει καλα το κανω κ μετα τις προπονησεις.μεχρι τοτε το κανω τις μερες που ειμαι off,πρωι με αδειο στομαχι η αναμεσα στις δουλειες.
Διατασεις-ασκησεις ευλιγισιας θα κανω καθε μερα.Δεδομενου οτι στα ποδια παιζω χαμηλες επαναληψεις,πολλα κιλα οπως εχω κ στο προγραμμα θα δω πως θα παει με την ευλιγισια κ κατεβαζω αν ειναι...

καλημερα jelena μου...επιεδη εισαι βλεπω ψαγμενη με τις διατασεις υπαρχουν τιποτα βιντεακια στο you tube που θα με βοηθούσαν???/.....;)

dorita
04-06-12, 11:32
katerinaκι μου μπρορεις να βρεις κ διατασεις απο yoga στο youtube...κυκλοφορουν αρκετα βιντεακια...εμενα μου αρεσουν πολυ!!

jelena
04-06-12, 12:13
καλημερα jelena μου...επιεδη εισαι βλεπω ψαγμενη με τις διατασεις υπαρχουν τιποτα βιντεακια στο you tube που θα με βοηθούσαν???/.....;)

Kαλημέραααα Κατερίνα:)
Λοιπόν αυτο για ανοιγματα στα πόδια http://www.youtube.com/watch?v=7Nozltbi-_
Προσωπικά με βόλεψε και πολυ γιατι έχει επεξηγηση απο κατω και ειναι και η δασκαλα μου χεχε:green::green:
Τωρα εχει δικιο η Dorita εχει πολλα στο youtube με stretching και σε μαθηματα yoga και παντου...ενδεικτικα δες αυτο http://www.youtube.com/watch?v=iPUcbQkVjk8
Ελπίζω να βοήθησα κάπως:)

katerina.
04-06-12, 17:20
Kαλημέραααα Κατερίνα:)
Λοιπόν αυτο για ανοιγματα στα πόδια http://www.youtube.com/watch?v=7Nozltbi-_
Προσωπικά με βόλεψε και πολυ γιατι έχει επεξηγηση απο κατω και ειναι και η δασκαλα μου χεχε:green::green:
Τωρα εχει δικιο η Dorita εχει πολλα στο youtube με stretching και σε μαθηματα yoga και παντου...ενδεικτικα δες αυτο http://www.youtube.com/watch?v=iPUcbQkVjk8
Ελπίζω να βοήθησα κάπως:)


jelena ntoritaki moy σας ευχαριστω παω να τα ψαξω...;)

gym
05-06-12, 09:29
Kαλημέραααα Κατερίνα:)
Λοιπόν αυτο για ανοιγματα στα πόδια http://www.youtube.com/watch?v=7Nozltbi-_
Προσωπικά με βόλεψε και πολυ γιατι έχει επεξηγηση απο κατω και ειναι και η δασκαλα μου χεχε:green::green:
Τωρα εχει δικιο η Dorita εχει πολλα στο youtube με stretching και σε μαθηματα yoga και παντου...ενδεικτικα δες αυτο http://www.youtube.com/watch?v=iPUcbQkVjk8
Ελπίζω να βοήθησα κάπως:)

αγαπη το βιντεο το πρωτο δεν μου ανοιγει....:unsure:

gym
05-06-12, 09:29
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑ καλη εβδομαδα κοριτσαρες

καλημερα σε ολες!:welcome:

gym
05-06-12, 09:37
:)Λοιπον κλεινουμε ραντεβου του χρονου!!!το κλεισαμε ε??και προπονηση με βαρη θα μου κανεις να,οχι μονο πιλατες:P:P

χεχεχε εγινε αλλα να ξερεις ειμαι κακια!:green::green:
Παμε σοβαρα τωρα...:weights:ψαχτηκα στο φορουμ και διαμορφωσα ενα προγραμμα upper/lower με βαση αυτα που διαβασα..πειτε μου αποψεις:turtle:


Το προγραμμα χωριζεται σε 4 μερες,
Upper body 1:2 στηθος(επικλινης με μπαρα κ ανοιγματα με αλτηρες-3 σετ η καθε ασκηση 12 με 15 επαναληψεις)
2 πλατη(lat pulldowns k αναποδη κωπηλατικη 4 σετ 12 με 15 επαναληψεις)
2 ωμοι(στρατιωτικες πιεσεις με αλτηρες κ εκτασεις ωμων σκυφτη 3 σετ των 12 με 15)
1 τρικεφ: πους απςεννοεις κλειστα για τρικεφαλο μαλλον ετσι? σε παγκο, τα χερια κοντα για να πιανει καλυτερα τρικ. 4 σετ 15 επαναληψεις νταξει τωρα το διαβασα χαχαχχα
1 δικεφ.(καμψεις αυτοσυγκεντρωσης 4 σετ των 15)

Lower 1:3deadlifts (4 σετ 8-10 επαναληψεις)
1leg press(3 set 10 με 12 επαναληψεις)
2 leg curls(3 σετ 10 με 12)
4seated calf raises(4 σετ 12 με 15)
5κοιλιακοι(χ σετ των 15)

Upper 2:2 στηθος( πεκ ντεκ κ επικλινη με αλτηρες,3 σετ των 15)
2 πλατη(κωπηλατικη με αλτηρες κ ελξεις σε τροχαλια 4 σετ των 12 με 15)
2 ωμοι( lateral raises κ shoulder press με αλτηρες 4 σετ των 15)
1 δικ.(καμψεις με μπαρα 3 σετ 10 με 12)
1 τρικ.(βυθισεις με βαρος 3 σετ 10 με 12)

Lower 2: sumo squats(3 set 8 με 10)
προβολες(4 σετ 10 με 12)
leg curls(3 σετ των 12 με 15)- (εχουμε μονο ενα μηχανημα)
calf raises(4 σετ των 15)
κοιλιακοι (χ σετ των 15)


παιζεις ψηλες επαναληψεις και σε βασικες οπως στηθος...στοχος?εγω θα κατεβαζα λιγο στις 8 με 10 σε βασικες και θα επαιζα πολλες ρεπς σε ασκησεις για τρι/δι/γαμπα/κοιλια...;)

κοιτα μπορει να εχεις στο μυαλο σου την ευλυγισια κ να κολλας με τα κιλα...η αναπτυξη ομως θα ερθει εφοσον θα κανεις σωστα βαρη...

μην φοβασαι να ανεβασεις....απλα θα δουλευεις πολυυυ περισσοτερο διατασεις...
εχεις πολυ καλο σωματοτυπο...αν δουλεψεις σωστα θα κανεις κορμαρα...ηδη εχεις αλλα μιλαω για ενα κλικ πανω...

Αεροβιο θα κανω 3 με 4 φορες την εβδομαδα.1, 2 φορες μεσα στις προπονησεις,να δω πως θα παει αρχικα ,κι αν δω οτι βγαινει καλα το κανω κ μετα τις προπονησεις.μεχρι τοτε το κανω τις μερες που ειμαι off,πρωι με αδειο στομαχι η αναμεσα στις δουλειες.
Διατασεις-ασκησεις ευλιγισιας θα κανω καθε μερα.Δεδομενου οτι στα ποδια παιζω χαμηλες επαναληψεις,πολλα κιλα οπως εχω κ στο προγραμμα θα δω πως θα παει με την ευλιγισια κ κατεβαζω αν ειναι...

κανε αεροβιο στις μερες οφφ απο βαρη για αρχη....κ μετα βλεπεις...θες να γραμμμωσεις?
νταξει δεν παιζεις και πολυ χαμηλα σε ποδια...και 15αρια ειδα...και 12αρια...χαμηλα θεωρουμε τα 10 κ κατω κ κατεβαινε...

αλλα αυτο ειναι σχετικο...δεν ειναι νομος οτι μονο με χαμηλες ρεπς θα δεις αναπτυξη...;)

lila_1
05-06-12, 09:59
Eίναι πολλή ώρα προπόνησης το upper. Εγώ το ακολουθώ τουλάχιστον 6 μήνες ανά έτος...
Καλύτερα να κάνεις την άσκηση μιας ομάδας σα διαλειμμα της άλλης...
Θα έλεγα να κάνεις κάτι τέτοιο, δουλεύει πολύ καλύτερα από άποψη χρόνου
1 πλάτη
1 στήθος
1 πλάτη
1 στήθος
1 Ωμοι
1 χέρια

για στήθος κάνε το πολύ 10 σετ ανά προπονητική εβδομάδα (3 ασκήσεις)
Για πλάτη ως έχει
Για ώμους κάνε κ εκεί 2 ή 3 το πολύ ασκήσεις. Αυτό που κάνω εγώ κ βλέπω αύξηση σε δύναμη συνέχεια είναι να παίζω με ώμους περισσότερο τη μέρα που έχω οριζόντιες πιέσεις για στηθος
Δηλαδή τη μία μέρα δώσε βάρος στους ώμους και την άλλη στο στήθος
Και να αλλάζεις τη σειρά των ασκήσεων κάθε τόσο
Από επαναλήψεις εγώ θα ακολουθούσα 5-10
Για μικρές μυικές και για συγκεκριμένες κινήσεις 8-15

sofia82
05-06-12, 11:16
Καλημέρα σε όλες σας και από εμένα!!!!!!!!!

gym
05-06-12, 11:18
Eίναι πολλή ώρα προπόνησης το upper. Εγώ το ακολουθώ τουλάχιστον 6 μήνες ανά έτος...
Καλύτερα να κάνεις την άσκηση μιας ομάδας σα διαλειμμα της άλλης...
Θα έλεγα να κάνεις κάτι τέτοιο, δουλεύει πολύ καλύτερα από άποψη χρόνου
1 πλάτη
1 στήθος
1 πλάτη
1 στήθος
1 Ωμοι
1 χέρια

για στήθος κάνε το πολύ 10 σετ ανά προπονητική εβδομάδα (3 ασκήσεις)
Για πλάτη ως έχει
Για ώμους κάνε κ εκεί 2 ή 3 το πολύ ασκήσεις. Αυτό που κάνω εγώ κ βλέπω αύξηση σε δύναμη συνέχεια είναι να παίζω με ώμους περισσότερο τη μέρα που έχω οριζόντιες πιέσεις για στηθος
Δηλαδή τη μία μέρα δώσε βάρος στους ώμους και την άλλη στο στήθος
Και να αλλάζεις τη σειρά των ασκήσεων κάθε τόσο
Από επαναλήψεις εγώ θα ακολουθούσα 5-10
Για μικρές μυικές και για συγκεκριμένες κινήσεις 8-15

ωραια η λιλα!:thumbup:

κανα φουλ μποντυ δουλευεις?η μονο απερ λοουερ?

gym
05-06-12, 11:23
Έχεις δίκιο για το θέμα των παλμών και δουλεύω καθαρά με αυτούς απλά στη δική μου περίπτωση για να πιάσω τους 120 παλμούς θα πρέπει να τρέξω και όχι απλά να περπατήσω γιατί σκέψου ότι σε κατάσταση ηρεμίας οι παλμοί μου είναι στους 50. Επίσης έψαξα να βρω το post που μου είπες στην Ελίνα και δεν το βρήκα.
Όσον αφορά το γόνατο πριν τρία χρόνια που πήγα στο γιατρό μου είπε ότι έχω χονδροπάθεια. Πήρα γλυκοσαμίνη με χονδροϊτίνη για ένα διάστημα και έκανα και ισομετρικές ασκήσεις. Το θέμα όμως είναι ότι όταν ξεκουραστώ τότε το γόνατο δεν με πονάει. Οπότε ίσως οφείλεται και σε έλλειψη ξεκούρασης. Θα το παρατηρήσω και θα δω αν είναι να πάω στο γιατρό. Δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι την κατάρτιση των γιατρών στην Ελλάδα καθότι είμαι παθούσα σε πολλά επίπεδα.

δεν εχει σημασια...ανεβασε κλιση αν θες ντε και καλα περπατημα...γενικα ειναι ασκοπο να πηγαινεις τοσο χαμηλα σε παλμους εκτος κ αν θες να κανεις βολτα
αν θες αποτελεσμα πας συμφωνα με τους πινακες που σου ειπα εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-(%CE%97%CE%99I%CE%A4)

εφοσον εχεις χονδροπαθεια(εξαρταται βεβαια τον βαθμο)κανε περπατημα σε κλιση...αλλα κ παλι...πρεπει να ειναι σε ασχημο σημειο το γονατο που να μην αντεχεις καθολου κραδασμο ωστε να μην τρεχεις...

επιλογη σου οτι κ αν κανεις...απλα ανεβασε ενταση...

ναι αλλα τι να κανεις?να μην πας σε κανεναν και να υποθετεις?;)

gym
05-06-12, 11:24
Δεν έχω δει μέχρι στιγμης κανένα εργόμετρο να βγάζει σωστά τους παλμους (εννοείς αυτά που έχουν τις λαβές και βαζεις τις παλάμες ε; )
Μιλάω για μετρηση με παλμογράφο απ΄αυτους που φοράς τη ζωνη στο στηθος.
Τα μηχανήματα ναι, άλλα βγάζουν ότι να΄ναι και άλλα έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση από τον παλμογράφο μου.

τα πολυ ακριβα ειναι πολυ αξιοπιστα...εχω τσεκαρει αρκετες μαρκες με το δικο μου κ ηταν ακριβως οσο επρεπε....
απλα μιλαμε για πολλα λεφτα σε μηχανηματα που δεν δινουν οι γυμναστηριουχοι ειδικα πλεον στην περιοδο μας...

gym
05-06-12, 11:26
θα ηθελα να ρωτησω γιατι σε ορισμενες ασκησεις δεν μπορω ...να ανεβασω κιλα πχ στο λεγκ κερλ ???μηπως κανω κατι λαθος ???εχω μεινει στασιμη για πολυ καιρο στα ιδια κιλα:unsure::unsure:

δεν υπαρχει αιτιολογηση σε αυτο....

αν εχεις μεινει στασιμη αλλαξε λιγο το προγραμμα σου...βαλε κανενα σουπερ σετ η ντροπ σετ...αλλαξε οτι κανεις για να δεις μετα που θα επανλεθεις στο ιδιο μοτιβο που δουλευεις αν τελικα ειχες διαφορα

gym
05-06-12, 11:27
Καλημέρα!
Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι!! :)


Μιας και βαρέθηκα τη μιζέρια και τίποτα δεν αλλάζει, είπα να κάνω μια προσπάθεια να συνέλθω και να επανέλθω..
Απολογισμός Μαΐου:
ψυχολογία: -30
διατροφή: το πρώτο μισό του μήνα μια χαρά, το δεύτερο μισό αίσχος
κιλά: έφτασα τα 67.1, η κοιλιά μου είχε πέσει πάαααρα πολύ, έβαλα μπλοζάκια που δεν έβαζα.. τώρα δε ξέρω πόσο είμαι, δεν ανεβαίνω
φώτος δεν έχει νόημα να βγάλω


Από προχθές άρχισα να μαζεύομαι.. κάνω ελλειπτικό σπίτι κάθε πρωί που ξυπνώ.. γυμναστήριο δεν πήγα, αλλά από τετάρτη που θα είμαι άνεργη θα ξαναπάω κανονικά..

η ερώτηση είναι, πώς ξαναρχίζουμε μετά από κανά 15ήμερο αποχή?
συνεχίζω το πρόγραμμα κανονικά?

αμστελακι μου δεν πειραζει αν εχασες καπου τον δρομο σου και παλι...
παμε ξανα δυνατα ε?

κανε ενα κυκλικο για 6 προπονησεις συνολο κ μετα ξαναμπες κανονικα...

gym
05-06-12, 11:31
κΑΛΗμεραααα:welcome::welcome::welcome:

εβαλα φωτο...

να παρατηρησω οτι τραβηχτηκαν πρωι πρωι με την τσιμπλα δε σφιγγομαι δε ποζαρω νυσταζω και σερνομαι :P:P:P

θεωρω οτι χανω απο παντου εκτος απο ποπο :geek:
μεση 67 πλεον..
στηθος 87(παει φευγει κι αυτο..)
περιφερεια εκειιιιιιι 98.5
υψος 1 71

καθε παρατηρηση καλοδεχουμενη

κουκουτσι μου σε ειδα...

εχεις βελτιωση γενικοτερα και ειδικοτερα σε κοιλια,βλεπω να στρωνει ο γλουτος ,στο ανω μερος εισαι καλυτερη...

γενικα θα σου δωσω μια συμβουλη...μην κανεις ακροοτητες γιατι αυτο δεν θα σε βοηθησει...δωσε χρονο στο σωμα σου κ προσπαθησε να μην σε πιανει πανικος επειδη θα πας παραλια...

εχεις μια χαρα σωμα ....

εδω κ τρεις μηνες μπηκες σε διατροφη κ ηδη τα αποτελεσματα ειναι εμφανη...φαντασου πως θα εισαι σε ακομη 3 μηνες....
θυμησου οτι ολο αυτο το αποτελεσμα δεν ηρθε με ακροοτητες αλλα με μια απλη αλλαγη στη διατροφη σου...απο σαβουροδιατροφη κ λογικα υπερθερμιδικη ,πηγες σε πιο καθαρες τροφες και ισοθερμιδκη(πλεον μπορει να παιζεις κ πιο χαμηλα)


δεν θες διαιτες κ χαζα...θες απλα διαρκεια κ συνεπεια στην προπονηση και σε διατροφη...κ ολα θα ερθουν...ειναι πιο απλα απο οσο νομιζουμε...;)

lila_1
05-06-12, 11:39
ωραια η λιλα!:thumbup:

κανα φουλ μποντυ δουλευεις?η μονο απερ λοουερ?
Συνήθως το σπάω με σπλιτ...

Φουλ μποντυ δεν έχω δουλέψει ακόμα να σου πώ....Το έχω σκεφτεί αλλά αν το ακολουθήσω θα ήθελα να το κάνω σε στύλ 5χ5 ή κάτι σχετικό με powerlifting προσανατολισμό..
ΔΕ το κάνω γιατί έχω τραυματισμούς....
Ασε που αναγκαστικά θα πρέπει να πηγαίνω 3 φορες τη βδομάδα μέρα παρά μερα...
Και θέλω να δώσω βάση σε κάποιες λεπτομέρειες και νομίζω το φουλ δε προσφέρεται και τόσο...

Γενικά την έχω καταβρεί με το απερλοουερ χεχεχεχεχεεεεε:green:

Εσύ πώς δουλεύεις?

jelena
05-06-12, 15:28
κανε αεροβιο στις μερες οφφ απο βαρη για αρχη....κ μετα βλεπεις...θες να γραμμμωσεις?
νταξει δεν παιζεις και πολυ χαμηλα σε ποδια...και 15αρια ειδα...και 12αρια...χαμηλα θεωρουμε τα 10 κ κατω κ κατεβαινε...

αλλα αυτο ειναι σχετικο...δεν ειναι νομος οτι μονο με χαμηλες ρεπς θα δεις αναπτυξη...;)


Ε μα γι αυτο σε θελω εκει ρε Coach μουυυυ, για να 'σαι κακια χεχε:green::green:
Ωραια οποτε συνοψιζοντας, κραταω στις βασικες ασκησεις στηθος κλπ 8 με 10 επαναληψεις και παιζω πιο ψηλες στα χερια.
Πόδια το κραταω ετσι..Αεροβιο τις μερες που ειμαι οff
Κάνω εναλλαγη πλατη-στηθος οπως ειπε η Λιλα???
Συγχωρα με για τις ασαφειες ,τυπου χαμηλες επαναληψεις στα ποδια ,3 το πρωι τα εγραφα:turtle::turtle:

Το ξεκιναω σημερα το προγραμμα και σας λεω εντυπωσεις:)
Ρε coach κι εγω το ενα βημα παραπανω θελω σαν τρεληηηη!!! να βαλω μυικα κιλα πανω μ κι αλλα κ μετα να γραμμωσω:turtle:



http://www.youtube.com/watch?v=7Nozltbi-_o στο βγαζει το βιντεο τωρα??;)

jelena
05-06-12, 15:34
Eίναι πολλή ώρα προπόνησης το upper. Εγώ το ακολουθώ τουλάχιστον 6 μήνες ανά έτος...
Καλύτερα να κάνεις την άσκηση μιας ομάδας σα διαλειμμα της άλλης...
Θα έλεγα να κάνεις κάτι τέτοιο, δουλεύει πολύ καλύτερα από άποψη χρόνου
1 πλάτη
1 στήθος
1 πλάτη
1 στήθος
1 Ωμοι
1 χέρια

για στήθος κάνε το πολύ 10 σετ ανά προπονητική εβδομάδα (3 ασκήσεις)
Για πλάτη ως έχει
Για ώμους κάνε κ εκεί 2 ή 3 το πολύ ασκήσεις. Αυτό που κάνω εγώ κ βλέπω αύξηση σε δύναμη συνέχεια είναι να παίζω με ώμους περισσότερο τη μέρα που έχω οριζόντιες πιέσεις για στηθος
Δηλαδή τη μία μέρα δώσε βάρος στους ώμους και την άλλη στο στήθος
Και να αλλάζεις τη σειρά των ασκήσεων κάθε τόσο
Από επαναλήψεις εγώ θα ακολουθούσα 5-10
Για μικρές μυικές και για συγκεκριμένες κινήσεις 8-15

Lila σ'ευχαριστω, θα το παιξω ετσι με πλατη-στηθος να δω πως θα παει:thumbup:

koukoutsaki
05-06-12, 20:32
:rolf::rolf::rolf:
Αυτό που σου λέω, έχω δρόμο, κανα δίμηνο ακόμα. Σήμερα θα κάνω ώμους κ πόδια, μιας κ εχθές έκανα μόνο ποδήλατο και τα άφησα κ τετάρτη έχω ξεκούραση οπότε ευκαιρία είναι. Άραγε συνδιάζονται και τα δύο? Who knows.

εννοεις ωμοι κ ποδια αν συνδυαζονται παρεα? :unsure:

Stella
05-06-12, 20:35
Εντάξει συνδιάζονται...αλλά μετά τα πόδια θα είσαι αρκετά κουρασμένη και για ώμους...εγώ δεν μπορούσα να το κάνω...

koukoutsaki
05-06-12, 20:39
γιες

κοιτα...δε ξερω τι εμφαση θες να δωσεις ..εγω δε θα το εκανα, κανω μονα τους τα ποδια γιατι τα ματωνω στην κυριολεξια κ μετα φευγω τρεμοντας :green:

anastacia
05-06-12, 21:54
καλησπερα κοριτσια,

εχω λιγο καιρο να μπω αλλα συνεχιζω κανονικα, κανω 4 χλμ καθε πρωι, προσεχω τι τρωω αλλα η κ@ρι#λΑ η ζυγαρια δεν κατεβαινει με ΤΙΠΟΤΑ, σε σημειο που σκεφτομαι μηπως κανω καμια ακροτητα και κοψω τους υδατανθρακες (πατατα, ρυζι,παξιμαδακια) που τρωω το βραδυ για να παρω λιγο τα πανω μου ψυχολογικα. :(

koukoutsaki
05-06-12, 22:04
καλησπερα κοριτσια,

εχω λιγο καιρο να μπω αλλα συνεχιζω κανονικα, κανω 4 χλμ καθε πρωι, προσεχω τι τρωω αλλα η κ@ρι#λΑ η ζυγαρια δεν κατεβαινει με ΤΙΠΟΤΑ, σε σημειο που σκεφτομαι μηπως κανω καμια ακροτητα και κοψω τους υδατανθρακες (πατατα, ρυζι,παξιμαδακια) που τρωω το βραδυ για να παρω λιγο τα πανω μου ψυχολογικα. :(

αμα κανεις ακροτητες απο τωρα τι θα σου μεινει για πιο μετα???μηπως να μειωνες σταδιακα τα γραμμαρια τους στα τελευταια γευματα? :unsure:
τι υδατανθρακα τρως το βραδυ κ ποσο ?:unsure:
νερακι πολυ πινεις ?

Liontarina
06-06-12, 12:25
γεια σε όλες... χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες, αλλά συνεχίζω... έκανα βέβαια κάποια παραστρατήματα(επεισόδια υπερφαγίας πάλι), αλλά από σήμερα σοβαρεύομαι και κοιτάω μόνο το στόχο μου... μπήκα να το γράψω κιόλας για να δεσμευτώ...

Miss Fit
06-06-12, 13:40
γεια σε όλες... χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες, αλλά συνεχίζω... έκανα βέβαια κάποια παραστρατήματα(επεισόδια υπερφαγίας πάλι), αλλά από σήμερα σοβαρεύομαι και κοιτάω μόνο το στόχο μου... μπήκα να το γράψω κιόλας για να δεσμευτώ...

Έτσι μπράβο :thumbup: καλη συνέχεια λιονταρίνα, πάμε δυνατά τώρα!!!

anastacia
06-06-12, 14:25
Ti ειναι καλυτερο για τη περιπτωση μου?
λοιπον υπενθιμιζω , ειμαι 1,65 62 κιλα και γεννησα πριν απο τρεις μηνες. λογω υποχρεωσεων δε μπορω να παω γυμναστηριο πριν το Σεπτεμβριο. εχω βγαλει ενα προγραμμα κανω καθε μερα διαδρομο για σαραντα λεπτα και ασκησεις μυικης ενδυναμωσης με αλτηρες για τον ανω κορμο και με το βαρος του σωματος για κατω. οι ασκησεις που εχω επιλεξει ειναι μια για καθε μυ και εχω σκοπο να κανω τρια σετ των 10 ή 15 επαναληψεων (αναλογα τι δουλευω καθε φορα).
ερωτηση, ειναι καλυτερο να τελειωνω με καθε μυ δηλαδη να κανω τα τρια σετ της μιας ασκησης (με διαλειμματα αναμεσα στα σετ) και να τελειωνω ή να κανω ενα σετ και μετα να περναω στην επομενη ασκηση στο καπακι χωρις διαλειμμα και να κανω τρεις κυκλους μεχρι να ολοκληρωσω ολες τις ασκησεις????

amnesia
06-06-12, 14:49
Καλησπέρα σε όόόλες σας. Καινούριο μέλος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Λίνα, είμαι 24 ετών και μέχρι πριν 4 χρόνια είχα άριστες σχέσεις με την εκγύμναση :). Θα προσπαθήσω να ενταχθώ και να μπω στο κλίμα αφού διαβάσω (προσπαθήσω να διαβάσω ακριβέστερα), όσα έχετε γράψει για να αποφύγω άσκοπες ερωτήσεις και μετά θα επανέλθω.:)

koukoutsaki
06-06-12, 14:54
Καλησπέρα σε όόόλες σας. Καινούριο μέλος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Λίνα, είμαι 24 ετών και μέχρι πριν 4 χρόνια είχα άριστες σχέσεις με την εκγύμναση :). Θα προσπαθήσω να ενταχθώ και να μπω στο κλίμα αφού διαβάσω (προσπαθήσω να διαβάσω ακριβέστερα), όσα έχετε γράψει για να αποφύγω άσκοπες ερωτήσεις και μετά θα επανέλθω.:)

καλωσορισες Λινα στην παρεα μας
εδω θα βρεις πολλα και χρησιμα ...;):green:

amnesia
06-06-12, 15:12
καλωσορισες Λινα στην παρεα μας
εδω θα βρεις πολλα και χρησιμα ...;):green:


Ευχαριστώ κουκουτσάκι. Από τα λίγα που είδα είσαι hardcore εσύ :). Kαλή συνέχεια να έχεις.

anastasia39
06-06-12, 15:33
Καλησπέρα σε όόόλες σας. Καινούριο μέλος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Λίνα, είμαι 24 ετών και μέχρι πριν 4 χρόνια είχα άριστες σχέσεις με την εκγύμναση :). Θα προσπαθήσω να ενταχθώ και να μπω στο κλίμα αφού διαβάσω (προσπαθήσω να διαβάσω ακριβέστερα), όσα έχετε γράψει για να αποφύγω άσκοπες ερωτήσεις και μετά θα επανέλθω.:)

Καλωσορισες και απο εμενα ,ειναι ανεκτιμητη η βοηθεια που περνεις απο εδω μεσα.

anastasia39
06-06-12, 15:37
γεια σε όλες... χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες, αλλά συνεχίζω... έκανα βέβαια κάποια παραστρατήματα(επεισόδια υπερφαγίας πάλι), αλλά από σήμερα σοβαρεύομαι και κοιτάω μόνο το στόχο μου... μπήκα να το γράψω κιόλας για να δεσμευτώ...

Ασε, κυριακη ειχε γενεθλια ο γιος μου δεν θελετε να ξερετε ποσα γλυκα εφαγα ,αλλα ειμαι οκ συνεχιζω κανονικα και δεν κοιταζω πισω.

eli_din3
06-06-12, 15:41
τις τελευταιες μερες δεν ξερω τι εχουν παθει ολοι..χθες ενα ηλιθιο καθυστερημενο πλασμα π ειχε να με δει μηνες μου πε οτι φαινεται πως ειμαι πολυ πορωμενη με το γυμ και λεει πηραν σχημα τα ποδια μου γυμναστηκαν κτλ (ο ακυρος τωρα ε)
και σημερα ηρθε ενας στο γυμ κ μ λεει τι πορωση ειναι αυτη ρε..πιο πορωμενη κι απο μεσα εισαι :P

τι εχουν παθει δεν ξερω.εγω παντως χαιρομαι :P xaxax

ερωτηση... στην τροχαλια εμπροσθολαιμιες-οπισθο... ποσο ανοιγουμε να χερια?? τερμα τερμα τερμα στις ακρες οπως οι αντρες???

Liontarina
06-06-12, 15:53
ελα ελα εχει μια βδομαδα το χω καραξεσκισογαμ*σει.. :p αποκλειεται να εφαγες πιο πολυ απο μενα..καλα εισαι :P

(με εχει πιασει ενα 'enjoy your life καντε οτι θελετε ας γινουμε λιγο φυσιολογικοι '.. ελπιζω να φυγει συντομα.. παντως τα μυαλα ειναι στα καγκελα :P)

μια απ' τα ίδια...

Stella
06-06-12, 16:27
Ti ειναι καλυτερο για τη περιπτωση μου?
λοιπον υπενθιμιζω , ειμαι 1,65 62 κιλα και γεννησα πριν απο τρεις μηνες. λογω υποχρεωσεων δε μπορω να παω γυμναστηριο πριν το Σεπτεμβριο. εχω βγαλει ενα προγραμμα κανω καθε μερα διαδρομο για σαραντα λεπτα και ασκησεις μυικης ενδυναμωσης με αλτηρες για τον ανω κορμο και με το βαρος του σωματος για κατω. οι ασκησεις που εχω επιλεξει ειναι μια για καθε μυ και εχω σκοπο να κανω τρια σετ των 10 ή 15 επαναληψεων (αναλογα τι δουλευω καθε φορα).
ερωτηση, ειναι καλυτερο να τελειωνω με καθε μυ δηλαδη να κανω τα τρια σετ της μιας ασκησης (με διαλειμματα αναμεσα στα σετ) και να τελειωνω ή να κανω ενα σετ και μετα να περναω στην επομενη ασκηση στο καπακι χωρις διαλειμμα και να κανω τρεις κυκλους μεχρι να ολοκληρωσω ολες τις ασκησεις????

Aναστασία επειδή είσαι προς το παρόν αναγκασμένη να προπονείσαι σπίτι και οι αντίστασεις που χρησιμοποιείς δεν είναι μεγάλες καλύτερα είναι να κάνεις κυκλικό.
Δηλαδή να κάνεις από μια ασκηση για όλες τις μυικές ομάδες τη μια μετά την άλλη χωρίς διαλειμμα. Μόλις τελειώνεις τον ένα κύκλο κάνε ένα μικρό διαλειμμα και πέρνα στο δευτερό κύκλο. Κάντο αυτό από 3 εως 5 φορές. ;)

lila_1
07-06-12, 11:26
Ti έγινε ρε κορίτσια, το αμίλητο νερό ήπιατε...?

Δεν έχει ξαναμείνει αναπάντητο το cοsmοθρεντ τόσες ώρες

:turtle:

gym
07-06-12, 11:27
Ti έγινε ρε κορίτσια, το αμίλητο νερό ήπιατε...?

Δεν έχει ξαναμείνει αναπάντητο το κοσμοθρεντ τόσες ώρες

:turtle:

ψοφησα !:green::green:

grace
08-06-12, 08:30
Καλημερα κοριτσια! :welcome::welcome:

Εχω καιρο να γραψω αλλα σας διαβαζω χωρις να χανω καμια εξελιξη! :green::green: θελω να καλωσορισω και οοολα τα καινουργια κοριτσια και να ευχηθω καλη επιτυχια στους στοχους τους, στην καθεμια ξεχωριστα, και να μην ξεχναμε οτι καποιες φορες κολλαμε στο δεντρο και χανουμε το δασος! ;);)

Ελενακι μου πως πανε οι πτυχιακες σου κ τα τρεξιματα??? :)

Να σου ξανακανω μια ερωτηση? Στο προγραμμα του υφαντοπουλου, στα ποδια ποια ειναι η λογικη του να κατεβαινουμε επαναληψεις? Σαφως και οσο κατεβαινουμε ανεβαζουμε και κιλα σωστα? ΑΝ λεω κατι λαθος διορθωσε με! :thumbup:

koukoutsaki
09-06-12, 22:27
Πηγαμε σε ιδιωτικο μαιευτηριο που ειχε γεννητουρια φιλικο ζευγαρι ....εβλεπα κοπελες με τις κοιλιτσες ακομη τουμπανα κ παθαινα τα σοκ απανωτα...
(γνωστη φοβιτσιαρα):1laugh:
για να συνελθω, μολις γυρισα επιασα κ κοιτουσα τις φωτο των μαμαδων κορμαρων που εχουμε εδω μεσα....κ οι μαμαδες ειναι οι πιο κορμαρες μπορω να πω απο ολες μας ....(χωρις να θελω να θιξω η να αδικησω καμια που δεν ειναι μανουλα ,και εχει σωματαρα ε ;) )
ευτυχως που υπαρχετε κοριτσια ....μακαρι καποια μερα να σας μοιασω εστω κατα το ημισυ....:bowdown::bowdown::bowdown:

gym
09-06-12, 22:34
Κοριτσια μου θα γινω παλι σπαστικια αλλα δεν πειραζει.

Θελω να βλεπω μηνυματα σχετικα με ερωτηματα-αποριες fitness και οχι περι ανεμων και υδατων.Γι αυτον το λογο υπαρχουν τα οφφ τοπικ,τα οποια μπορει και να κλεισουν οπως εχετε ηδη διαβασει.

Θα παρακαλουσα λοιπον να μενουμε ον τοπικ,ερωτησεις-αποριες-σχολιασμοι πανω σε θεματα fitness .
Το να γεμιζουν ασκοπα σελιδες με ποστ τυπου τι φαγαμε,τι ηπιαμε δεν εχει νοημα.


Ξαναλεω ΟΧΙ ΑΣΧΕΤΑ...θα μεταφερθουν ποστ καποια στιγμη!

Θα μπω εννοειται και θα απαντησω σε οτιδηποτε εχει μεινει αναπαντητο,οπως παντα,λιγη υπομονη μεχρι να χαλαρωσω απο διαφορες υποχρεωσεις μου και ολα θα γινουν !

gym
10-06-12, 13:52
Καλημερα κοριτσια! :welcome::welcome:

Εχω καιρο να γραψω αλλα σας διαβαζω χωρις να χανω καμια εξελιξη! :green::green: θελω να καλωσορισω και οοολα τα καινουργια κοριτσια και να ευχηθω καλη επιτυχια στους στοχους τους, στην καθεμια ξεχωριστα, και να μην ξεχναμε οτι καποιες φορες κολλαμε στο δεντρο και χανουμε το δασος! ;);)

Ελενακι μου πως πανε οι πτυχιακες σου κ τα τρεξιματα??? :)

Να σου ξανακανω μια ερωτηση? Στο προγραμμα του υφαντοπουλου, στα ποδια ποια ειναι η λογικη του να κατεβαινουμε επαναληψεις? Σαφως και οσο κατεβαινουμε ανεβαζουμε και κιλα σωστα? ΑΝ λεω κατι λαθος διορθωσε με! :thumbup:

Προχωραμε αγαπη μου!:green:

Στο πρόγραμμα του Υφαντόπουλου κατεβαινουμε επαναληψεις και ανεβαζουμε κιλα.
Υποτιθεται οτι εφοσον μειωνεις τις επαναληψεις σου,μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα κιλα.Δεν ειναι ευκολο ομως γιατι αν θυμαμαι καλα ειναι τρισετ-δισετ-σουπερσετ αυτα που παιζει(μπορει να κανω κ λαθος εδω,δεν θυμαμαι ακριβως αυτα που εχει μεσα αλλα σιγουρα δεν ειναι ολα με βαση τα straight sets)

Η αιτιολογηση δεν μπορει να δωθει κατ αρχας απο μενα γιατι δεν το σχεδιασα εγω αλλα απο οσο καταλαβαινουμε ειναι απλα ενας στυλ προγραμματος με βαση την πυραμιδα(η εστω το κομματι στο οποιο αναφερεσαι),η οποια μπορει να παει μειωνοντας επαναληψεις-ανεβαζοντας κιλα.

Ειναι συντομο το προγραμμα αλλα οπως εχω ξαναπει πιο πολυ εστιαζει στο αεροβιο και στο να χτυπησει σε συντομο χρονικο διαστημα οσο το δυνατον καλυτερα τους μυς που δουλευεις.

Εγω ειχα μεινει ευχαριστημενη παντως ,το ειχα κρατησει για ενα μηνα κ μετα απο ενα διαστημα το ξαναδοκιμασα.

Βασικα ακριβως για τον λογο οτι εστιαζει σε αεροβιο και δινει λιγοτερο χρονο σε βαρη,μου ειχε αρεσει για εκεινες τις περιοδους που το δουλεψα.

Οπως και να εχει,δοκιμαζετε και βλεπετε τι σας ταιριαζει...;)

gym
10-06-12, 13:55
τις τελευταιες μερες δεν ξερω τι εχουν παθει ολοι..χθες ενα ηλιθιο καθυστερημενο πλασμα π ειχε να με δει μηνες μου πε οτι φαινεται πως ειμαι πολυ πορωμενη με το γυμ και λεει πηραν σχημα τα ποδια μου γυμναστηκαν κτλ (ο ακυρος τωρα ε)
και σημερα ηρθε ενας στο γυμ κ μ λεει τι πορωση ειναι αυτη ρε..πιο πορωμενη κι απο μεσα εισαι :P

τι εχουν παθει δεν ξερω.εγω παντως χαιρομαι :P xaxax

ερωτηση... στην τροχαλια εμπροσθολαιμιες-οπισθο... ποσο ανοιγουμε να χερια?? τερμα τερμα τερμα στις ακρες οπως οι αντρες???

ασχολιαστο και τελειως οφφ αλλα επειδη εχεις ερωτηση μεσα στο ποστ σου το κρατησα και δεν το εστειλα στα οφφ τοπικ οπως αλλα

τα χερια σου τα ανοιγεις λιγο πιο ανοιχτα απο το ανοιγμα των ωμων.
δεν ισχυει το οσο πιο πολυ ανοιγεις τοσο πιο πολυ θα ανοιξει η πλατη σου.
το θεμα ειναι να την κανεις και σωστα κ οσο τραμπαλα και να νιωθεις πιο πολυ τα χερια παρα την πλατη

gym
10-06-12, 13:57
Καλησπέρα σε όόόλες σας. Καινούριο μέλος στο φόρουμ. Ονομάζομαι Λίνα, είμαι 24 ετών και μέχρι πριν 4 χρόνια είχα άριστες σχέσεις με την εκγύμναση :). Θα προσπαθήσω να ενταχθώ και να μπω στο κλίμα αφού διαβάσω (προσπαθήσω να διαβάσω ακριβέστερα), όσα έχετε γράψει για να αποφύγω άσκοπες ερωτήσεις και μετά θα επανέλθω.:)

καλως ηρθες λινα στην παρεα μας!

για ποιο λογο σταματησες τη γυμναστικη πριν τεσσερα χρονια αν επιτρεπεται?καποιος τραυματισμος η απλα βαρεμαρα?

τι ακριβως εκανες πριν σταματησεις τη γυμναστικη?

gym
10-06-12, 13:59
Ti ειναι καλυτερο για τη περιπτωση μου?
λοιπον υπενθιμιζω , ειμαι 1,65 62 κιλα και γεννησα πριν απο τρεις μηνες. λογω υποχρεωσεων δε μπορω να παω γυμναστηριο πριν το Σεπτεμβριο. εχω βγαλει ενα προγραμμα κανω καθε μερα διαδρομο για σαραντα λεπτα και ασκησεις μυικης ενδυναμωσης με αλτηρες για τον ανω κορμο και με το βαρος του σωματος για κατω. οι ασκησεις που εχω επιλεξει ειναι μια για καθε μυ και εχω σκοπο να κανω τρια σετ των 10 ή 15 επαναληψεων (αναλογα τι δουλευω καθε φορα).
ερωτηση, ειναι καλυτερο να τελειωνω με καθε μυ δηλαδη να κανω τα τρια σετ της μιας ασκησης (με διαλειμματα αναμεσα στα σετ) και να τελειωνω ή να κανω ενα σετ και μετα να περναω στην επομενη ασκηση στο καπακι χωρις διαλειμμα και να κανω τρεις κυκλους μεχρι να ολοκληρωσω ολες τις ασκησεις????

αναστασια μου θελεις να γραψεις τι ακριβως κανεις?ακριβως τις ασκησεις που κανεις με ποσα σετς επαναληψεις ολα...

θα γραφεις πχ

μερα πρωτη ωμοι 5 σετ *12 επαναληψεις πιεσεις ωμων με αλτηρες καθιστη σε καρεκλα (και βιντεο της ασκησης ακριβως για να ειμαστε σιγουρες οτι λες το σωστο)

και θα σου πω την γνωμη μου μετα ...

gym
10-06-12, 14:02
καλησπερα κοριτσια,

εχω λιγο καιρο να μπω αλλα συνεχιζω κανονικα, κανω 4 χλμ καθε πρωι, προσεχω τι τρωω αλλα η κ@ρι#λΑ η ζυγαρια δεν κατεβαινει με ΤΙΠΟΤΑ, σε σημειο που σκεφτομαι μηπως κανω καμια ακροτητα και κοψω τους υδατανθρακες (πατατα, ρυζι,παξιμαδακια) που τρωω το βραδυ για να παρω λιγο τα πανω μου ψυχολογικα. :(

ασε την ζυγαρια,κοιτα τον καθρεφτη...
βγαλτε το νουμερο απο το μυαλο σας και αρχιστε να κοιτατε τον καθρεφτη και τα ρουχα σας...

οι υδατανθρακες δεν φταινε σε τιποτα..ειναι πολυ νωρις για να πεις η μαλλον για να φτασεις στο συμπερασμα οτι σε ''χαλανε'' οι υδατανθρακες.αυτο ειναι ενας μυθος που ειδικα οι γυναικες(γιατι ετσι εχει καθιερωθει)τον ακολουθουνε πιστα αλλα κακως

προσεχε τις θερμιδες σου συνολικα και αν θες εχε τους υδατανθρακες σου σε πρωινο(πρωτο γευμα) και γυρω απο τις ωρες της προπονησης σου.οσο κοντευεις προς το βραδυ μειωνε αλλα και παλι...λιγη διαφορα εως καθολου δεν θα εχει.

εκτος κ αν γνωριζεις οτι εχεις καποια ευαισθησια στην καταναλωση υδατανθρακων

gym
10-06-12, 14:04
εννοεις ωμοι κ ποδια αν συνδυαζονται παρεα? :unsure:


Εντάξει συνδιάζονται...αλλά μετά τα πόδια θα είσαι αρκετά κουρασμένη και για ώμους...εγώ δεν μπορούσα να το κάνω...


κοιτα...δε ξερω τι εμφαση θες να δωσεις ..εγω δε θα το εκανα, κανω μονα τους τα ποδια γιατι τα ματωνω στην κυριολεξια κ μετα φευγω τρεμοντας :green:

ναι συνδυαζονται γιατι οι ωμοι ειναι μικρη μυικη ομαδα και μπορεις με δυο τρεις ασκησεις με λιγα σετ να τους δουλεψεις.αν δε κιολας τους χωριζεις και εχεις να δουλεψεις τη μερα των ποδιων μονο μπροστα και πλαι ειναι ακομη καλυτερα

σχεδιασμοι προγραμματων υπαρχουν πολλοι αλλα ολοι θα επρεπε να ειναι με βαση το σωματοτυπο και το ατομο που εχουμε μπροστα μας

eli_din3
10-06-12, 14:04
ασχολιαστο και τελειως οφφ αλλα επειδη εχεις ερωτηση μεσα στο ποστ σου το κρατησα και δεν το εστειλα στα οφφ τοπικ οπως αλλα

τα χερια σου τα ανοιγεις λιγο πιο ανοιχτα απο το ανοιγμα των ωμων.
δεν ισχυει το οσο πιο πολυ ανοιγεις τοσο πιο πολυ θα ανοιξει η πλατη σου.
το θεμα ειναι να την κανεις και σωστα κ οσο τραμπαλα και να νιωθεις πιο πολυ τα χερια παρα την πλατη

τι εννοεις μαυτο??? :unsure::unsure::unsure::unsure:

gym
10-06-12, 14:06
Ε μα γι αυτο σε θελω εκει ρε Coach μουυυυ, για να 'σαι κακια χεχε:green::green:
Ωραια οποτε συνοψιζοντας, κραταω στις βασικες ασκησεις στηθος κλπ 8 με 10 επαναληψεις και παιζω πιο ψηλες στα χερια.
Πόδια το κραταω ετσι..Αεροβιο τις μερες που ειμαι οff
Κάνω εναλλαγη πλατη-στηθος οπως ειπε η Λιλα???
Συγχωρα με για τις ασαφειες ,τυπου χαμηλες επαναληψεις στα ποδια ,3 το πρωι τα εγραφα:turtle::turtle:

Το ξεκιναω σημερα το προγραμμα και σας λεω εντυπωσεις:)
Ρε coach κι εγω το ενα βημα παραπανω θελω σαν τρεληηηη!!! να βαλω μυικα κιλα πανω μ κι αλλα κ μετα να γραμμωσω:turtle:



http://www.youtube.com/watch?v=7Nozltbi-_o στο βγαζει το βιντεο τωρα??;)

το βιντεο τα σπαει οπως και η επεξηγηση της χριστιανας!:clap::clap:

πως πας με το προγραμμα?εκανε ςοτι σου προτεινε η λιλα?αν το εκανες κ δεν σου αρεσε,να βαλω μπραβους να την κηνυγανε!:green:

gym
10-06-12, 14:08
τι εννοεις μαυτο??? :unsure::unsure::unsure::unsure:

εννοω να εισαι σταθερη και τραβωντας(κανωντας δηλαδη την κινηση της ελξης)να νιωθεις την πλατη να δουλευει πιο πολυ απο οσο τα χερια αλλα και να εισαι συγκεντρωμενη εκει και οχι στο να μην σου φυγει απο τα χερια η λαβη λογω του τεραστιου ανοιγματος των χεριων σου

με αλλα λογια να εχεις σωστη τεχνικη...εχεις δει κατι αντρακια που κανουν στην τροχαλια κ κανουν περα δωθε περα δωθε?ε αυτο λεω να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ

gym
10-06-12, 14:18
Συνήθως το σπάω με σπλιτ...

Φουλ μποντυ δεν έχω δουλέψει ακόμα να σου πώ....Το έχω σκεφτεί αλλά αν το ακολουθήσω θα ήθελα να το κάνω σε στύλ 5χ5 ή κάτι σχετικό με powerlifting προσανατολισμό..
ΔΕ το κάνω γιατί έχω τραυματισμούς....
Ασε που αναγκαστικά θα πρέπει να πηγαίνω 3 φορες τη βδομάδα μέρα παρά μερα...
Και θέλω να δώσω βάση σε κάποιες λεπτομέρειες και νομίζω το φουλ δε προσφέρεται και τόσο...

Γενικά την έχω καταβρεί με το απερλοουερ χεχεχεχεχεεεεε:green:

Εσύ πώς δουλεύεις?

εδω ειμαστεεεε!:green:
Σχετικα με τους τραυματισμους φοβασαι το 5*5 ...γιατι?ακομη και με τους τραυματισμους μπορεις να το προσαρμοσεις το προγραμμα σου,οτιδηποτε κανεις δηλαδη.Παραλλαγες υπαρχουν για ολα τα κουσουρια αλλωστε :P

Αν ρωτας γι αυτην την περιοδο,δουλευω εχοντας ως στοχο τη βελτιωση μου στο crossfit.

Για αρχη ακομα κανω 3 φορες την εβδομαδα προπονηση καθαρα crossfit (κατι που σταδιακα θα ανεβει σε καθημερινες προπονησεις εως 5 με 6 την εβδομαδα αλλα οπως καταλαβαινεις,θελει μια προσαρμογη το σωμα και ειδικα οταν δεν εισαι μαθημενος σε τετοιου ειδους εντασης)οπου γυμναζεται ολο το σωμα ειτε με ασκησεις με βαρος ειτε καθαρα πλυομετρικες,γενικα υπαρχει μεγαλη γκαμα ασκησεων και επιλογων.

Περα απο αυτο γινονται 3 προπονησεις καθαρα strength με 5αρες,3αρες κτλ με στοχο την αναπτυξη μου σε αυτο το κομματι.

Περα απο αυτο γινονται αλλες δυο προπονησεις αρσης βαρων μεσα στην εβδομαδα με στοχο την εκμαθηση της αρτιας τεχνικης σε ασκησεις αρσης βαρων(καμια σχεση οπως τα εχουμε στο μυαλο μας ;)) αλλα και παλι ας το βαλουμε ως προπονηση δυναμης.

Περα απο αυτο γινονται καθημερινα προπονησεις αεροβιες με στοχο την βελτιωση μου στο κομματι αντοχη-ενταση.Οι δυο γινονται καθαρα προπονησεις στιβου (με οτι αυτο περικλειει)ενω οι αλλες σε steady pace για αποκατασταση(δεν ειμαι και ρομποτ :green:).

Περα απο αυτο γινεται και μια προπονηση pilates με στοχο πιο πολυ στην ενεργοποιηση μυικων ινων που δεν μπορω να δουλεψω στις αλλες προπονησεις με τετοια αυτοσυγκεντρωση αλλα και για να διατηρουμαι και σε αυτο το κομματι γιατι ειναι και δουλεια μου.

Γινεται επισης μια προπονηση καθαρα ευλυγισιας και yoga με στοχο ο,τι αυτο συνεπαγεται αλλα και για να ηρεμησει το σωμα απο την ενταση της εβδομαδας.


Γενικα την εχω κατσει απο οτι βλεπω γιατι στην πορεια σταδιακα θα μπουν και αλλα .Παντα ομως σταδιακα αλλιως θα κλαταρουμεεεε!;):green:

jelena
10-06-12, 17:53
το βιντεο τα σπαει οπως και η επεξηγηση της χριστιανας!:clap::clap:

πως πας με το προγραμμα?εκανε ςοτι σου προτεινε η λιλα?αν το εκανες κ δεν σου αρεσε,να βαλω μπραβους να την κηνυγανε!:green:

χεχεχε:green:

Λοιπόν το έκανα κανονικά το πρόγραμμα Gym μου και τρελαθηκα κυριολεκτικά:weights:
Μ'αρεσε παρα πολυ η εναλλαγη στηθος/πλατη,σαν παιχνιδι το ειδα,ενιωθα πιασμενη μετά και καπως πρησμενη κ μ αρεσε:turtle:
Ήταν και κατι διαφορετικο απ τα συνηθισμένα και πιστεύω σόκαρα λιγο το σώμα μου...
Και στα ποδια το ιδιο, κατέβασα λιγο επαναληψεις ,αλλα χαλαρα πραγματα γιατι ηταν προσαρμοστικη αυτη η εβδομαδα..


Να ρωτησω τωρα εγω κατι που το εχω απορια..για κοιλιακους κραταω τον χωρισμο που ειχα στο προηγουμενο προγραμμα σε πλαγιους,ανω και κατω η λιγο πολυ πιανει ολη η κοιλια με καθε ασκηση???

jelena
10-06-12, 18:10
εδω ειμαστεεεε!:green:
Σχετικα με τους τραυματισμους φοβασαι το 5*5 ...γιατι?ακομη και με τους τραυματισμους μπορεις να το προσαρμοσεις το προγραμμα σου,οτιδηποτε κανεις δηλαδη.Παραλλαγες υπαρχουν για ολα τα κουσουρια αλλωστε :P

Αν ρωτας γι αυτην την περιοδο,δουλευω εχοντας ως στοχο τη βελτιωση μου στο crossfit.

Για αρχη ακομα κανω 3 φορες την εβδομαδα προπονηση καθαρα crossfit (κατι που σταδιακα θα ανεβει σε καθημερινες προπονησεις εως 5 με 6 την εβδομαδα αλλα οπως καταλαβαινεις,θελει μια προσαρμογη το σωμα και ειδικα οταν δεν εισαι μαθημενος σε τετοιου ειδους εντασης)οπου γυμναζεται ολο το σωμα ειτε με ασκησεις με βαρος ειτε καθαρα πλυομετρικες,γενικα υπαρχει μεγαλη γκαμα ασκησεων και επιλογων.

Περα απο αυτο γινονται 3 προπονησεις καθαρα strength με 5αρες,3αρες κτλ με στοχο την αναπτυξη μου σε αυτο το κομματι.

Περα απο αυτο γινονται αλλες δυο προπονησεις αρσης βαρων μεσα στην εβδομαδα με στοχο την εκμαθηση της αρτιας τεχνικης σε ασκησεις αρσης βαρων(καμια σχεση οπως τα εχουμε στο μυαλο μας ;)) αλλα και παλι ας το βαλουμε ως προπονηση δυναμης.

Περα απο αυτο γινονται καθημερινα προπονησεις αεροβιες με στοχο την βελτιωση μου στο κομματι αντοχη-ενταση.Οι δυο γινονται καθαρα προπονησεις στιβου (με οτι αυτο περικλειει)ενω οι αλλες σε steady pace για αποκατασταση(δεν ειμαι και ρομποτ :green:).

Περα απο αυτο γινεται και μια προπονηση pilates με στοχο πιο πολυ στην ενεργοποιηση μυικων ινων που δεν μπορω να δουλεψω στις αλλες προπονησεις με τετοια αυτοσυγκεντρωση αλλα και για να διατηρουμαι και σε αυτο το κομματι γιατι ειναι και δουλεια μου.

Γινεται επισης μια προπονηση καθαρα ευλυγισιας και yoga με στοχο ο,τι αυτο συνεπαγεται αλλα και για να ηρεμησει το σωμα απο την ενταση της εβδομαδας.


Γενικα την εχω κατσει απο οτι βλεπω γιατι στην πορεια σταδιακα θα μπουν και αλλα .Παντα ομως σταδιακα αλλιως θα κλαταρουμεεεε!;):green:


Μπράβο ρε Coach γμτ με ολα εχεις εχεις καταπιαστει και πολυ γουσταρω!!!μονο πες μας πως δεν εχεις κλαταρει ακομα κι
κι αν εχεις προσωπικο χρονο:P:P

Σε ότι αφορά το crossfit,θέλω τα φώτα σου,εχω δυο φίλους που ασχολουνται και λενε τα καλυτερα.. η διαφορα με τα κλασσικα προγραμματα ειναι εμφανης,ενταξει συνδυαζει διαφορετικες προπονητικες μεθοδους παουερ λιφτινγκ,αρση βαρων,σπριντ κτλ..
αλλα σε αποδοση τι διαφορα βλεπεις απο τα κλασσικα προγραμματα προπονησης???

gym
11-06-12, 10:51
Μπράβο ρε Coach γμτ με ολα εχεις εχεις καταπιαστει και πολυ γουσταρω!!!μονο πες μας πως δεν εχεις κλαταρει ακομα κι
κι αν εχεις προσωπικο χρονο:P:P

Σε ότι αφορά το crossfit,θέλω τα φώτα σου,εχω δυο φίλους που ασχολουνται και λενε τα καλυτερα.. η διαφορα με τα κλασσικα προγραμματα ειναι εμφανης,ενταξει συνδυαζει διαφορετικες προπονητικες μεθοδους παουερ λιφτινγκ,αρση βαρων,σπριντ κτλ..
αλλα σε αποδοση τι διαφορα βλεπεις απο τα κλασσικα προγραμματα προπονησης???


Θελει μια προσαρμογη το σωμα.Ηδη εχω ξεκινησει αποτομα πολλα μαζι αλλα εγω επειδη εχω μια υποδομη και στο σωμα μου(δεν το λεω αλαζονικα αυτο,οχι οτι εχω τρομερο και φοβερο σουπερ γουαου σωμα αλλα ασχολουμαι πιο πολυ απο τον μεσο αθλουμενο και εκτος απο αυτο ξερω τι παθαινω την καθε στιγμη και πως να το αντιμετωπισω πχ υπερβολικη κουραση σε διαφορα σημεια του σωματος η εντονο πιασιμο κτλ ),με παιρνει να το κανω αλλα και παλι,αργοτερα σταδιακα θα βαλω και αλλα.

Βλεποντας και κανοντας,δεν ξεκινας απο την αρχη εχοντας στο μυαλο σου το τελευταιο σκαλοπατι αλλα πας βημα βημα.;)

Οσον αφορα τον προσωπικο χρονο,ολα αυτα που κανω αποτελουν τον προσωπικο μου χρονο ,εαν εννοεις την προσωπικη τετ α τετ ζωη (:green:) και εκει ολα πανε ρολοι αν υπαρχει κατανοηση και συμπαρασταση.Αλλωστε μην ξεχνας οτι για να ακολουθησει καποιος την τρελα τη δικη μου αλλα και πολλων κοριτσιων απο εδω μεσα,πρεπει να εχει μια δοση τετοιου ειδους τρελας οποτε ολα κομπλε!:green::green:

Οσον αφορα το crossfit σαν προπονηση,εξαρταται τους στοχους σου.Τι ειναι αυτο που θελεις να δωσεις στο σωμα σου και τι ειναι αυτο που γουσταρεις να κανεις.

Σιγουρα δεν ειναι απλα μια κυκλικη προπονηση οπως εχει ειπωθει(και αυτα θα τα γραψω και στο αντιστοιχο τοπικ στο φορουμ αναλυτικα) καθως μια κυκλικη προπονηση περιλαμβανει καθαρα ασκησεις οπως το εχουμε μαθει στα γυμναστηρια.Αναφερομαι στις κλασσικες κυκλικες.Το crossfit(το σωστο crossfit δεν ειναι μονο αυτο),προσπαθει να σε κανει πιο λειτουργικο και πιο αποδοτικο μεσα στην καθημερινοτητα σου.

Δεν ενδιαφερεται να φουσκωσει μονο τον δικεφαλο για να κανει μπαμ μεσα απο το μπλουζακι.Ειναι πιο functional training style.

Oποτε για να μην σε ζαλιζω,το ποσο αποδοτικο ειναι εχει να κανει με τους στοχους σου και καθαρα με αυτο.

Και τα καθαρα ββ σπλιτ δουλευουν μια χαρα,αν ξερεις πως να τα δουλεψεις και δεν εισαι στενομυαλος απλα πλεον επειδη αλλαζουν οι εποχες και ο χωρος του φιτνεςς αλλαζει και εξελισσεται συνεχως,βομβαρδιζομαστε καθε τοσο και με κατι καινουριο.

Αυτο δεν σημαινει οτι το παλιο δεν δουλευε αλλα οτι απλα βγηκε και ενας νεος τροπος εκγυμνασης η οτιδηποτε αλλο.

Το θεμα ειναι εσυ τι ψαχνεις...;)

Αυτα στα γραφω γιατι ειμαι μεσα στον χωρο και γνωριζω κατι παραπανω απο το να ακουσω μια αποψη ενος και δυο ατομων που απλα πανε γυμναστηριο ;) γιατι απλα εσυ μπορει να βλεπεις το αποτελεσμα επανω τους,αλλα δεν ξερεις τι ακριβως κανανε πριν απο αυτο που κανουν τωρα οποτε και δεν εχει σημασια ;) καθως δεν αντιστοιχει και τοσο στην πραγματικοτητα.

gym
11-06-12, 10:54
χεχεχε:green:

Λοιπόν το έκανα κανονικά το πρόγραμμα Gym μου και τρελαθηκα κυριολεκτικά:weights:
Μ'αρεσε παρα πολυ η εναλλαγη στηθος/πλατη,σαν παιχνιδι το ειδα,ενιωθα πιασμενη μετά και καπως πρησμενη κ μ αρεσε:turtle:
Ήταν και κατι διαφορετικο απ τα συνηθισμένα και πιστεύω σόκαρα λιγο το σώμα μου...
Και στα ποδια το ιδιο, κατέβασα λιγο επαναληψεις ,αλλα χαλαρα πραγματα γιατι ηταν προσαρμοστικη αυτη η εβδομαδα..


Να ρωτησω τωρα εγω κατι που το εχω απορια..για κοιλιακους κραταω τον χωρισμο που ειχα στο προηγουμενο προγραμμα σε πλαγιους,ανω και κατω η λιγο πολυ πιανει ολη η κοιλια με καθε ασκηση???


γιατι δεν κανεις κατι αλλο?πιο πιασαρικο που θα σε βοηθησει παρα πολυ και στο πολε?

τρεις λεξεις....functional training abs γοογλε αυτες τις λεξεις και δειξε μου τις ασκησεις που βρηκες ...
θα μπορουσα ευκολα να σου δειξω εγω αλλα θελω να κατσεις και να ψαξεις...και μετα θα τα πουμε!:P

jelena
11-06-12, 11:16
[/B]

γιατι δεν κανεις κατι αλλο?πιο πιασαρικο που θα σε βοηθησει παρα πολυ και στο πολε?

τρεις λεξεις....functional training abs γοογλε αυτες τις λεξεις και δειξε μου τις ασκησεις που βρηκες ...
θα μπορουσα ευκολα να σου δειξω εγω αλλα θελω να κατσεις και να ψαξεις...και μετα θα τα πουμε!:P

Τις γοογλαρα:P και μου εβγαλε αυτα τα βιντεακια...http://www.youtube.com/watch?v=cOTaPG_lqBI



http://www.youtube.com/watch?v=4WVAg1O4IxQ

Απ'ότι καταλαβαινω ειναι σαν παιχνιδι απο την μια ασκηση στην αλλη χρησιμοποιώντας πχ ιμαντες,ελβετ.μπαλες,βαρακια,μονοζυγα κλπ???:unsure:

eli_din3
11-06-12, 17:24
γυμουλα μου... σκεφτομαι να αλλαξω λιγο το προγραμμα μου.. 2μιση μηνες κανω το ιδιο... με πιανει δεν λεω... και ειδικα στηθος και τρικεφαλο δεν ξερω πως γινεται αλλα ειμαι ΚΑΘΕ φορα πιασμενη ακομα κι οταν δεν ανεβαζω κιλα..που εγω γενικα δεν πολυπιανομαι... ενιγουει.. λεω να μην αλλαξω κατι..μονο τις επαναληψεις στον ανω κορμο..απο 12 να τις κανω 8? για να ανεβασω κανα κιλο μπας και δουμε καναν μυ στο βαθος του τουνελ :green::green:
απο σετ κανω 3.. απλα αντι για ζεστατα διαδρομο συνηθως πλεον κανω 2 σετακια απο την πρωτη ασκηση με λιγα κιλα...

amnesia
11-06-12, 23:14
καλως ηρθες λινα στην παρεα μας!

για ποιο λογο σταματησες τη γυμναστικη πριν τεσσερα χρονια αν επιτρεπεται?καποιος τραυματισμος η απλα βαρεμαρα?

τι ακριβως εκανες πριν σταματησεις τη γυμναστικη?

Ευχαριστω για το καλωσορισμα.

Εκανα αρκετα χρονια κολυμβηση και στιβο.Επειτα απο αυτα απλα γυμναζομουν σπιτι μου αλλοτε κανα ποδηλατο και οτι αλλο μπορει κανεις να κανει.

Τα περισσοτερα τα σταματησα γιατι τα βαρεθηκα, ενω στιβο σταματησα γιατι δεν ειχα χρονο να αφιερωθω στο κομματι ''πρωταθλητισμος''. Το καλο ειναι οτι αν και πλεον δεν κανω τιποτα (οκ δε μιλω για πληρη ακινησια, καμια καμψη κανα κοιλιακο κλπ κανω) δεν εχω παρει κιλα και δεν εχει χαλασει το σωμα.(Μπορω να πω οτι τις διακριτικες γραμμες σε ποδι και κοιλια τις εχω μαζι με αυτες και λιγο λιπακι!!)Προλαβαινω στην αρχη της την κατω βολτα.

Για να μην πολυλογω και σας κουραζω, ειμαι 1.59, 47κ(μεχρι 49 παω μαξ). Θα ηθελα να καταφερω ενα σφιχτο σωμα και διακριτικα γυμνασμενο. 2 κακα ομως υπαρχουν. 1) Οποτε ξεκινουσα τρεξιμο, ποδηλατο διαδρομο αδυνατιζα (45κ) και γινομουν σα μυξα. Σιγουρα κατι εκανα λαθος προφανως.
2) Θα γυμναστω σπιτι (δυστυχως) για προσωπικους λογους. Πιστευω αν θες ενα απλως ομορφο κορμι μπορεις να το καταφερεις και σπιτι εεεε;;; :)(Eλπιζω να μην πιστευω λαθος αλλιως με σκοτωσες!)

gym
12-06-12, 11:23
Ευχαριστω για το καλωσορισμα.

Εκανα αρκετα χρονια κολυμβηση και στιβο.Επειτα απο αυτα απλα γυμναζομουν σπιτι μου αλλοτε κανα ποδηλατο και οτι αλλο μπορει κανεις να κανει.

Τα περισσοτερα τα σταματησα γιατι τα βαρεθηκα, ενω στιβο σταματησα γιατι δεν ειχα χρονο να αφιερωθω στο κομματι ''πρωταθλητισμος''. Το καλο ειναι οτι αν και πλεον δεν κανω τιποτα (οκ δε μιλω για πληρη ακινησια, καμια καμψη κανα κοιλιακο κλπ κανω) δεν εχω παρει κιλα και δεν εχει χαλασει το σωμα.(Μπορω να πω οτι τις διακριτικες γραμμες σε ποδι και κοιλια τις εχω μαζι με αυτες και λιγο λιπακι!!)Προλαβαινω στην αρχη της την κατω βολτα.

Για να μην πολυλογω και σας κουραζω, ειμαι 1.59, 47κ(μεχρι 49 παω μαξ). Θα ηθελα να καταφερω ενα σφιχτο σωμα και διακριτικα γυμνασμενο. 2 κακα ομως υπαρχουν. 1) Οποτε ξεκινουσα τρεξιμο, ποδηλατο διαδρομο αδυνατιζα (45κ) και γινομουν σα μυξα. Σιγουρα κατι εκανα λαθος προφανως.
2) Θα γυμναστω σπιτι (δυστυχως) για προσωπικους λογους. Πιστευω αν θες ενα απλως ομορφο κορμι μπορεις να το καταφερεις και σπιτι εεεε;;; :)(Eλπιζω να μην πιστευω λαθος αλλιως με σκοτωσες!)

το γεγονος οτι εχεις ενα αθλητικο background σε βοηθαει.έλπιζω μονο να μην εννοεις το κλασσικο ''εκανα μπαλετο παλια,δηλαδη στο νηπιαγωγειο'' γιατι εκει απλα δεν μετραει.

αλλα απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι μαλλον εκανες καλη δουλεια τοτε ;)

μπορεις το σωμα σου και σπιτι να το διατηρησεις-βελτιωσεις.Σιγουρα αν εχεις κατι ως αντισταση θα βοηθησει την κατασταση αλλα οκ,εφοσον δεν εχεις,θα παλεψεις με αυτα που μπορεις,δηλαδη το σωματικο σου βαρος και οτι αλλο βρουμε!

οσον αφορα το σκελος 1 ,απλα πρεπει να ρυθμισεις τη διατροφη σου.ο λογος που επεφτες σε κιλα ειναι οτι ησουν υποθερμιδικα λογω διατροφης/ασκησης οποτε αυτο ειναι το πρωτο που κανονιζεις.εφοσον ξεκινας γυμανστικη καις πιο πολλες θερμιδες,αρα αν θες να μεινεις στα ιδια κιλα αυξανεις λιγο το φαγητο σου για να πιασεις το ισοθερμιδικο επιπεδο.

οσον αφορα το σκελος 2,ναι μπορεις με ασκησεις χρησιμοποιωντας το σωματικο σου βαρος.αλλωστε εφοσον εκανες στιβο ηδη ξερεις πολλα κολπα για να φτιαξεις ειδικα τα ποδια.;)

gym
12-06-12, 11:24
γυμουλα μου... σκεφτομαι να αλλαξω λιγο το προγραμμα μου.. 2μιση μηνες κανω το ιδιο... με πιανει δεν λεω... και ειδικα στηθος και τρικεφαλο δεν ξερω πως γινεται αλλα ειμαι ΚΑΘΕ φορα πιασμενη ακομα κι οταν δεν ανεβαζω κιλα..που εγω γενικα δεν πολυπιανομαι... ενιγουει.. λεω να μην αλλαξω κατι..μονο τις επαναληψεις στον ανω κορμο..απο 12 να τις κανω 8? για να ανεβασω κανα κιλο μπας και δουμε καναν μυ στο βαθος του τουνελ :green::green:
απο σετ κανω 3.. απλα αντι για ζεστατα διαδρομο συνηθως πλεον κανω 2 σετακια απο την πρωτη ασκηση με λιγα κιλα...

το οτι εισαι πιασμενη δεν ειναι κακο...

αν παιζεις στις 12 σε ολα τωρα,μην πας αποτομα στις 8αρες.παιξε για λιγο καιρο ενα διαστημα 15ημερο με 10αρες επαναληψεις και σταδιακα περνα στις 8αρες.

υποτιθεται οτι κατεβαζεις ρεπς αλλα ανεβαζεις κιλα...


το ζεσταμα μπορει να ειναι οτιδηποτε εχουμε πει...δεν μετραει ως λειτουργικο σετ

gym
12-06-12, 11:28
Τις γοογλαρα:P και μου εβγαλε αυτα τα βιντεακια...http://www.youtube.com/watch?v=cOTaPG_lqBI



http://www.youtube.com/watch?v=4WVAg1O4IxQ

Απ'ότι καταλαβαινω ειναι σαν παιχνιδι απο την μια ασκηση στην αλλη χρησιμοποιώντας πχ ιμαντες,ελβετ.μπαλες,βαρακια,μονοζυγα κλπ???:unsure:

1.37 και μετα http://www.youtube.com/watch?v=frwBuK7Xt7Y&feature=related
και σε ατους αλλους να κανουν χιλια κλασσικα ροκανισματα :green::green:

koukoutsaki
12-06-12, 11:38
1.37 και μετα http://www.youtube.com/watch?v=frwBuK7Xt7Y&feature=related
και σε ατους αλλους να κανουν χιλια κλασσικα ροκανισματα :green::green:

αυτα ειναι :turtle::turtle::turtle:
τελικα με τη μπαλα κανεις θαυματα
θα προσθεσω κι εγω κι αλλες!!!:green:

gym
12-06-12, 11:43
αυτα ειναι :turtle::turtle::turtle:
τελικα με τη μπαλα κανεις θαυματα
θα προσθεσω κι εγω κι αλλες!!!:green:

εννοειται...και αμα σας αρεσουν...εχουμε κ αλλα στην πορεια που ετοιμαζονται!;)

amst
12-06-12, 11:46
Καλημέρα!

Γράφω ένα πρόγραμμα, το οποίο θα αρχίσω σήμερα. Μου λέτε αν θέλετε τις γνώμες σας


πρώτη μέρα

στήθος
1. πιέσεις οριζόντιου πάγκου 4x15
2. πιέσεις επικλινούς 4x15
3. εκτάσεις μηχανής 4x15
4. pull over 4x15

δικέφαλοι - πήχεις
1. λάρρυ σκοτ 4x15
2. κάμψεις αλτήρων 3x15
3. αντιβραχίου (σφυριά) 3x15




δεύτερη μέρα

πόδια - γάμπες
1. κάθισμα 90 4x15
2. εκτάσεις τετρακεφάλων 4x15
3. leg press οριζόντιο 4x15
4. κάμψεις δικεφάλων 4x15
5. εκτάσεις γαμπών όρθιος 4x15

ώμοι - τραπεζοειδείς
1. εμπροσθολαίμιες πιέσεις smith 4x15
2. προτάσεις 4x15
3. πλάγιες εκτάσεις 4x15
4. άρσεις στο σαγόνι (στραβή) 4x15




τρίτη μέρα

πλάτη
1. εμπροσθολαίμιες έλξεις 4x15
2. οπισθολαίμιες έλξεις 4x15
3. έλξεις κλειστή λαβή 4x15
4. χαμηλή κοπηλατική 4x15
5. pull over (πάλι???) 4x15

τρικέφαλοι
1. πιέσεις τροχαλίας (σχοινί) 4x15
2. εκτάσεις εναλλάξ 4x15
3. γαλλικές εκτάσεις 3x15
4. εκτάσεις τροχαλίας 3x15

ζέσταμα 10', αερόβιο μετά όσο αντέχω, διατάσεις

απ'τις υπόλοιπες μέρες, τις 3 θα κάνω αερόβιο και ίσως καμμιά άσκηση σπίτι με τη μπάλα και τη 1 θα ξεκουράζομαι

από κοιλιακούς θα κάνω τους παρακάτω 3-4φορές την εβδομάδα :
1. ροκανίσματα 3x20
2. πλήρεις κάμψεις 3x20
3. ρωμαϊκή καρέκλα (άρσεις ποδιών) 3x12
4. πλευρικές διπλώσεις 3x20
5. ρωμαϊκή καρέκλα (εκτάσεις ραχιαίων) 4x12


το πρόγραμμα του Ηλία θα το ξαναρχίσω το Σεπτέμβρη, μιας και μου άρεσε
αλλά τώρα θέλω κάτι για αλλαγή - καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.. :green:

eli_din3
12-06-12, 14:33
το οτι εισαι πιασμενη δεν ειναι κακο...

αν παιζεις στις 12 σε ολα τωρα,μην πας αποτομα στις 8αρες.παιξε για λιγο καιρο ενα διαστημα 15ημερο με 10αρες επαναληψεις και σταδιακα περνα στις 8αρες.

υποτιθεται οτι κατεβαζεις ρεπς αλλα ανεβαζεις κιλα...


το ζεσταμα μπορει να ειναι οτιδηποτε εχουμε πει...δεν μετραει ως λειτουργικο σετ

ευχαριστω..τελεια :green::green::green::green::green::green::green::green:

jelena
12-06-12, 15:13
1.37 και μετα http://www.youtube.com/watch?v=frwBuK7Xt7Y&feature=related
και σε ατους αλλους να κανουν χιλια κλασσικα ροκανισματα :green::green:


Σωστη κ ωραια η Gym;);)


Mονο να ρωτησω,στο γυμναστηριο μου δεν εχει ελβετικες μπαλες,μονο τις μικρες για το πιλατες.εχω σπιτι ομως και μενει να φουσκωθει, να μεταφερω τους κοιλιακους σπιτι??:unsure:

eli_din3
12-06-12, 15:18
1.37 και μετα http://www.youtube.com/watch?v=frwBuK7Xt7Y&feature=related
και σε ατους αλλους να κανουν χιλια κλασσικα ροκανισματα :green::green:

και μονο που τα δα πονεσε η μεσουλα μου :/:/:/:/

lila_1
12-06-12, 15:59
εδω ειμαστεεεε!:green:
Σχετικα με τους τραυματισμους φοβασαι το 5*5 ...γιατι?ακομη και με τους τραυματισμους μπορεις να το προσαρμοσεις το προγραμμα σου,οτιδηποτε κανεις δηλαδη.Παραλλαγες υπαρχουν για ολα τα κουσουρια αλλωστε :P

Αν ρωτας γι αυτην την περιοδο,δουλευω εχοντας ως στοχο τη βελτιωση μου στο crossfit.

Για αρχη ακομα κανω 3 φορες την εβδομαδα προπονηση καθαρα crossfit (κατι που σταδιακα θα ανεβει σε καθημερινες προπονησεις εως 5 με 6 την εβδομαδα αλλα οπως καταλαβαινεις,θελει μια προσαρμογη το σωμα και ειδικα οταν δεν εισαι μαθημενος σε τετοιου ειδους εντασης)οπου γυμναζεται ολο το σωμα ειτε με ασκησεις με βαρος ειτε καθαρα πλυομετρικες,γενικα υπαρχει μεγαλη γκαμα ασκησεων και επιλογων.

Περα απο αυτο γινονται 3 προπονησεις καθαρα strength με 5αρες,3αρες κτλ με στοχο την αναπτυξη μου σε αυτο το κομματι.

Περα απο αυτο γινονται αλλες δυο προπονησεις αρσης βαρων μεσα στην εβδομαδα με στοχο την εκμαθηση της αρτιας τεχνικης σε ασκησεις αρσης βαρων(καμια σχεση οπως τα εχουμε στο μυαλο μας ;)) αλλα και παλι ας το βαλουμε ως προπονηση δυναμης.

Περα απο αυτο γινονται καθημερινα προπονησεις αεροβιες με στοχο την βελτιωση μου στο κομματι αντοχη-ενταση.Οι δυο γινονται καθαρα προπονησεις στιβου (με οτι αυτο περικλειει)ενω οι αλλες σε steady pace για αποκατασταση(δεν ειμαι και ρομποτ :green:).

Περα απο αυτο γινεται και μια προπονηση pilates με στοχο πιο πολυ στην ενεργοποιηση μυικων ινων που δεν μπορω να δουλεψω στις αλλες προπονησεις με τετοια αυτοσυγκεντρωση αλλα και για να διατηρουμαι και σε αυτο το κομματι γιατι ειναι και δουλεια μου.

Γινεται επισης μια προπονηση καθαρα ευλυγισιας και yoga με στοχο ο,τι αυτο συνεπαγεται αλλα και για να ηρεμησει το σωμα απο την ενταση της εβδομαδας.


Γενικα την εχω κατσει απο οτι βλεπω γιατι στην πορεια σταδιακα θα μπουν και αλλα .Παντα ομως σταδιακα αλλιως θα κλαταρουμεεεε!;):green:

Ρε...τί διάολο...η βδομάδα έχει 7 μέρες! πλην μία κυριακή = 6! :turtle:
Κάνεις διπλές προπονήσεις? Πως σου βγαίνουν?? Και βασικά πόση ώρα τη κάθε μία?

gym
12-06-12, 16:06
Ρε...τί διάολο...η βδομάδα έχει 7 μέρες! πλην μία κυριακή = 6! :turtle:
Κάνεις διπλές προπονήσεις? Πως σου βγαίνουν?? Και βασικά πόση ώρα τη κάθε μία?

ναι κανω κ διπλες κ αν χασω κατι,θα αναπληρωθει σε τριπλη κ παει λεγοντας(κλαμμαααααααα το βραδυυυυ οταν γυρναω σπιτι αλλα ενιγουει :green:)

αν εννοεις πως μου βγαινουν απο αποψη αντοχης-δυναμης-αν κλαταρω γενικα,μεχρι τωρα ειμαι οκ γιατι ημουν συνηθισμενη απο πριν σε τοσο εντονο προγραμμα αλλα και παλι αν θελω να ειμαι φουλ σωστη,θα επρεπε να το πηγαινα λιιιγο πιο σταδιακα απο αυτο που κανω τωρα...

αλλα οκ,ηδη εχω συνηθισει οποτε δεν εχω προβλημα και ολα βγαινουν οπως πρεπει να βγουν...


αναλογα την προπονηση ρε συ...για ποια να σου πω συγκεκριμενα?:turtle:

Μαρία
12-06-12, 16:08
ναι κανω κ διπλες κ αν χασω κατι,θα αναπληρωθει σε τριπλη κ παει λεγοντας(κλαμμαααααααα το βραδυυυυ οταν γυρναω σπιτι αλλα ενιγουει :green:)

αν εννοεις πως μου βγαινουν απο αποψη αντοχης-δυναμης-αν κλαταρω γενικα,μεχρι τωρα ειμαι οκ γιατι ημουν συνηθισμενη απο πριν σε τοσο εντονο προγραμμα αλλα και παλι αν θελω να ειμαι φουλ σωστη,θα επρεπε να το πηγαινα λιιιγο πιο σταδιακα απο αυτο που κανω τωρα...

αλλα οκ,ηδη εχω συνηθισει οποτε δεν εχω προβλημα και ολα βγαινουν οπως πρεπει να βγουν...


αναλογα την προπονηση ρε συ...για ποια να σου πω συγκεκριμενα?:turtle:


Δωσεεεε!!!!χαχαχαχα!!Ακριβως αν εχει συνηθισει το σωμα γινεται με καποια διαφορα ωρων βεβαια και διαφορετικο στυλ μεσα στην ημερα!!!!

gym
12-06-12, 16:10
και μονο που τα δα πονεσε η μεσουλα μου :/:/:/:/

αν δεν εχεις σωστη τεχνικη,οτι και να κανεις θα πονεσεις...αυτο να το ξερεις...

επισης παιζει ρολο στον πονο της μεσης που λες και το ποσο δυνατοι ειναι οι κοιλιακοι σου γονιδιακα(αν πχ εχεις λορδωση ,οι ραχιαιοι σου θα ειναι πιο γυμνασμενοι ενω αν εχεις κυφωση οι κοιλιακοι σου θα ειναι πιο δυνατοι συγκριτικα μιλωντας παντα)οποτε αυτο που μενει πιο αδυναμο,θα ποναει και πιο γρηγορα

βασικα πιστευω οτι σε αυτο αναφερεσαι οταν λες πονο μεσης,δηλαδη το πιασιμο εκεινης της στιγμης το μυικο κ οχι καποιος πονος σκελετικος

ολα αυτα αν εξαιρεσουμε την πιθανοτητα τραυματισμου

gym
12-06-12, 16:11
Δωσεεεε!!!!χαχαχαχα!!Ακριβως αν εχει συνηθισει το σωμα γινεται με καποια διαφορα ωρων βεβαια και διαφορετικο στυλ μεσα στην ημερα!!!!

γινεται με διαφορα ωρων βεβαια...εγω ξυπναω τις κοτες εδω!:green::green:

βασικο ειναι να το γουσταρεις αλλιως τιποτα δεν θα εχει διαρκεια σε βαθος χρονου!

αιντε να δουμε.,..θα αντεξω?!!!!:green::green:

gym
12-06-12, 16:16
Σωστη κ ωραια η Gym;);)


Mονο να ρωτησω,στο γυμναστηριο μου δεν εχει ελβετικες μπαλες,μονο τις μικρες για το πιλατες.εχω σπιτι ομως και μενει να φουσκωθει, να μεταφερω τους κοιλιακους σπιτι??:unsure:

μπορεις να το κανεις και αυτο αλλα αμα θες να κανεις στο γυμναστηριο κανε κ αυτο...επιλογες οσες θες...

http://www.youtube.com/watch?v=X-Lqb4vI2bg
ηδη εδω μεσα σου δειχνει καποιες θεσεις...δοκιμασε και βαλε επαναληψεις αργα με καλη τεχνικη και αναπνονη απο 6 εως 12 το πολυ και περαστικα σου

δωσε σημασια σε αυτο που λεω συνεχεια,στην εκταση του μυ...

gym
12-06-12, 16:20
Καλημέρα!

Γράφω ένα πρόγραμμα, το οποίο θα αρχίσω σήμερα. Μου λέτε αν θέλετε τις γνώμες σας


πρώτη μέρα

στήθος
1. πιέσεις οριζόντιου πάγκου 4x15
2. πιέσεις επικλινούς 4x15
3. εκτάσεις μηχανής 4x15
4. pull over 4x15

δικέφαλοι - πήχεις
1. λάρρυ σκοτ 4x15
2. κάμψεις αλτήρων 3x15
3. αντιβραχίου (σφυριά) 3x15




δεύτερη μέρα

πόδια - γάμπες
1. κάθισμα 90 4x15
2. εκτάσεις τετρακεφάλων 4x15
3. leg press οριζόντιο 4x15
4. κάμψεις δικεφάλων 4x15
5. εκτάσεις γαμπών όρθιος 4x15

ώμοι - τραπεζοειδείς
1. εμπροσθολαίμιες πιέσεις smith 4x15
2. προτάσεις 4x15
3. πλάγιες εκτάσεις 4x15
4. άρσεις στο σαγόνι (στραβή) 4x15




τρίτη μέρα

πλάτη
1. εμπροσθολαίμιες έλξεις 4x15
2. οπισθολαίμιες έλξεις 4x15
3. έλξεις κλειστή λαβή 4x15
4. χαμηλή κοπηλατική 4x15
5. pull over (πάλι???) 4x15

τρικέφαλοι
1. πιέσεις τροχαλίας (σχοινί) 4x15
2. εκτάσεις εναλλάξ 4x15
3. γαλλικές εκτάσεις 3x15
4. εκτάσεις τροχαλίας 3x15

ζέσταμα 10', αερόβιο μετά όσο αντέχω, διατάσεις

απ'τις υπόλοιπες μέρες, τις 3 θα κάνω αερόβιο και ίσως καμμιά άσκηση σπίτι με τη μπάλα και τη 1 θα ξεκουράζομαι

από κοιλιακούς θα κάνω τους παρακάτω 3-4φορές την εβδομάδα :
1. ροκανίσματα 3x20
2. πλήρεις κάμψεις 3x20
3. ρωμαϊκή καρέκλα (άρσεις ποδιών) 3x12
4. πλευρικές διπλώσεις 3x20
5. ρωμαϊκή καρέκλα (εκτάσεις ραχιαίων) 4x12


το πρόγραμμα του Ηλία θα το ξαναρχίσω το Σεπτέμβρη, μιας και μου άρεσε
αλλά τώρα θέλω κάτι για αλλαγή - καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.. :green:

αυτο αμστακι μου ειναι μετα απο καποια αποχη σου η απλα αλλαζεις και πας σε αυτο?

grace
12-06-12, 19:09
Ρε...τί διάολο...η βδομάδα έχει 7 μέρες! πλην μία κυριακή = 6! :turtle:
Κάνεις διπλές προπονήσεις? Πως σου βγαίνουν?? Και βασικά πόση ώρα τη κάθε μία?

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Mε καλυψες! Αυτο θα ρωταγα μολις τωρα!

Χαρα στις αντοχες σου! Και εγω που νομιζα οτι μονο εγω τα κανω αυτα τα τρελα! :green:

eli_din3
12-06-12, 20:21
μαλλον εχω ενα υπο-συνδρομο πολυκυστιδικων ωοθηκων.... δεν ρυθμιζεται... σταθερη περιοδος μονο με αντισυλληπτικα ή προγεστερονη.. ουουουο τελεια..υπεροχα..καταπληκτικα εξαισια...
τον ρωτησα για το ελαιολαδο και μου πε δεν ειναι απο αυτο (yes) αλλα θα το τρωω τι να κανουμε :P

επισης μου πε οτι με το ορμονικο μ προφιλ οι περισσοτερες ειναι 100 κιλα :P ξανα τελεια ουουο.. ε ρε και να γυρισει ξαφνικα και να γινω μπουλα και να γελαμε.. μετα 3 ωρες αεροβιο την μερα θα κανω.. καθε μερα :P :( :( (μεχρι και τοτε γυμουλα σε εχω ικανη να λες παλι οχιιιι οχιιι υποθερμιδικη :P )

αχ η καψερη..εχω και ανεβασμενη τεστοστερονη..τελεια θα κανω και μυες :P χαχαχ

gym
12-06-12, 20:53
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Mε καλυψες! Αυτο θα ρωταγα μολις τωρα!

Χαρα στις αντοχες σου! Και εγω που νομιζα οτι μονο εγω τα κανω αυτα τα τρελα! :green:



ναι αλλα εσυυυυ προσεχε...γιατι αν θυμαμαι καλα ειχες πεσει πολυ σε κιλα και αυτο δεεεεν ειναι καλο ειδικα οταν κανεις τοσες προπονησεις...εαν εκανες δηλαδη κατι σχετικο με το δικο μου!

θελει παντα μια προσαρμογη σε οτι κ αν κανεις και να μαθεις να ακους το σωμα σου...εγω σε αυτο το τελευταιο,δυσκολευτηκα παρα πολυ και ακομα δυσκολευομαι να ''με'' ακουω γιατι εχω πολυ εγωισμο αλλα να ξερεις οτι το σωμα ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ θυμαται τι και τι κανεις και ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ θα βρει τροπο να στο δειξει!;)

gym
12-06-12, 20:58
μαλλον εχω ενα υπο-συνδρομο πολυκυστιδικων ωοθηκων.... δεν ρυθμιζεται... σταθερη περιοδος μονο με αντισυλληπτικα ή προγεστερονη.. ουουουο τελεια..υπεροχα..καταπληκτικα εξαισια...
τον ρωτησα για το ελαιολαδο και μου πε δεν ειναι απο αυτο (yes) αλλα θα το τρωω τι να κανουμε :P

επισης μου πε οτι με το ορμονικο μ προφιλ οι περισσοτερες ειναι 100 κιλα :P ξανα τελεια ουουο.. ε ρε και να γυρισει ξαφνικα και να γινω μπουλα και να γελαμε.. μετα 3 ωρες αεροβιο την μερα θα κανω.. καθε μερα :P :( :( (μεχρι και τοτε γυμουλα σε εχω ικανη να λες παλι οχιιιι οχιιι υποθερμιδικη :P )

αχ η καψερη..εχω και ανεβασμενη τεστοστερονη..τελεια θα κανω και μυες :P χαχαχ

αγαπη μου οτι θελεις κανεις με τη διατροφη σου...εγω απλα την αποψη μου σου λεω και τι θεωρω καλυτερο!;)
περα απο αυτο,ο γιατρος σου ειπε οτι το φυσιολογικο ειναι να εχεις γυρω στο 20% λιπος και εχει δικιο ,καθως αυτο ειναι ενα νορμαλ επιπεδο για γυναικα.Το οτι εμεις θελουμε να πεταγονται φλεβες στην κοιλια ,δεν σημαινει οτι ειναι και υγεια.

Ο γιατρος και γενικα οι γιατροι δεν θα σου πουνε γινε παχυσαρκη αλλα ενα φυσιολογικο ποσοστο λιπους να το εχεις.

Εμεις ομως που ασχολουμαστε με γυμναστικη ,πρεπει να τα κοιταμε αυτα λιγο παραπανω και αν θελουμε να φτασουμε σε πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους,να γινει ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΚΡΟΟΤΗΤΕΣ γιατι τοτε το σωμα σοκαρεται.

Δεν ειναι κακο να αλλαξεις λιγο τη διατροφη σου με κανενα πιο λιπαρο ψαρι,με γαλακτοκομικα παραπανω(μην ακουσει τιποτα για θολωμα και @@αριες πλιζ),ξηρους καρπους και γενικα οτι σου δινει καλα λιπαρα ωμεγα.

Πριν φτασεις στο κομματι προγεστερονη(που δεν ειναι τιποτα πραγματικα),δοκιμασε και αυτα και συμβουλεψου εναν ειδικο διατροφολογο και οχι σε αυτες που πας για λιπομετρηση.

Βασικα,μαλλον απο τα γραφομενα σου,δεν το εχεις παρει στα σοβαρα το θεμα της περιοδου και νομιζεις οτι ειναι κατι ασημαντο.
Κατσε και διαβασε τι επιπτωσεις εχει η αμηνορροια στην γυναικα και μετα θα καταλαβεις τι εννοω!
δεν θελω να σε αγχωσω απλα να σε κανω να το δεις πιο σοβαρα!

eli_din3
12-06-12, 21:17
Δεν ειναι κακο να αλλαξεις λιγο τη διατροφη σου με κανενα πιο λιπαρο ψαρι,με γαλακτοκομικα παραπανω(μην ακουσει τιποτα για θολωμα και @@αριες πλιζ),ξηρους καρπους και γενικα οτι σου δινει καλα λιπαρα ωμεγα.



καλε ποσα παραπανω.. να πχ δες σημερα..και γαλα..και γιαουρτι..και τυρι.. και κοτατζ :P ε ποσο πια :P
λιπαρα ψαρια τρωω 2 φορες την εβδομαδα.. ξηρους καρπους.. θα κανω σπιτικο φυστικοβουτηρο το αποφασισα τελος :green:

παρεπιπτοντως σορρυ για το οφ αλλα το δα και ηθελα να το βαλω..

"Στα γυναικεία περιοδικά, οι μισές σελίδες σου λενε να αγαπήσεις τον εαυτό σου όπως είναι.. και οι άλλες μισές πώς να χάσεις 10 κιλα σε 15 μερες..."

amst
12-06-12, 21:29
αυτο αμστακι μου ειναι μετα απο καποια αποχη σου η απλα αλλαζεις και πας σε αυτο?

και τα δύο
χρειάζομαι την αλλαγή, να βρω ένα ενδιαφέρον, να ψάξω ασκήσεις κλπ.
επίσης, μιας και θα λείψω 2-δεκαήμερα τουλάχιστον, δε θέλω να ξανα-αφήσω το πρόγραμμα του Ηλία, οπότε θα το ξαναπιάσω από σεπτέμβρη που θα είμαι μόνιμα εδώ :)

πώς σου φαίνεται λενάκι??

jelena
12-06-12, 22:12
μπορεις να το κανεις και αυτο αλλα αμα θες να κανεις στο γυμναστηριο κανε κ αυτο...επιλογες οσες θες...

http://www.youtube.com/watch?v=X-Lqb4vI2bg
ηδη εδω μεσα σου δειχνει καποιες θεσεις...δοκιμασε και βαλε επαναληψεις αργα με καλη τεχνικη και αναπνονη απο 6 εως 12 το πολυ και περαστικα σου

δωσε σημασια σε αυτο που λεω συνεχεια,στην εκταση του μυ...


:thumbup: To 'πιασα,μια χαρα...ξεκιναω την πεμπτη σ' αυτο το στυλ λοιπον..
Ειχα κανει παλιοτερα σε μπαλα κ με βοηθησε πολυ σε οτι αφορα το θεμα του αυχενα..εχω την ταση να πιεζω τον αυχενα μ καθως ανεβαινω κ ο πονος αφορητος:shock:

Επισης, ειμαι στην ευχαριστη θεση ν σ ανακοινωσω οτι εκανα το πρωτο μου σπαγγατο κ πεταω γτ απο οκτωβριο το προσπαθω απ' το μηδεν:turtle::turtle:,πλαγιο βεβαια αλλα δεν μασαω,θα μου βγει και το αλλο.εεεε μα τι πια,αν ο Coleman κανει κανονικο με τοσα κιλα,θα κανω κι εγω:green::green:

Miss Fit
12-06-12, 23:00
ναι κανω κ διπλες κ αν χασω κατι,θα αναπληρωθει σε τριπλη κ παει λεγοντας(κλαμμαααααααα το βραδυυυυ οταν γυρναω σπιτι αλλα ενιγουει :green:)

αν εννοεις πως μου βγαινουν απο αποψη αντοχης-δυναμης-αν κλαταρω γενικα,μεχρι τωρα ειμαι οκ γιατι ημουν συνηθισμενη απο πριν σε τοσο εντονο προγραμμα αλλα και παλι αν θελω να ειμαι φουλ σωστη,θα επρεπε να το πηγαινα λιιιγο πιο σταδιακα απο αυτο που κανω τωρα...

αλλα οκ,ηδη εχω συνηθισει οποτε δεν εχω προβλημα και ολα βγαινουν οπως πρεπει να βγουν...


αναλογα την προπονηση ρε συ...για ποια να σου πω συγκεκριμενα?:turtle:

Μπράβο Ελένη!! Ειδικά τώρα το καλοκαιρι η προπόνηση , φαντάζομαι όλων μας βγαίνει αρκετά δύσκολα, αλλά εσύ εκει , power!!! Να μας γράφεις καμιά φορά τι προπ. κάνεις για να μας πορώνεις λιγο ναιιι;;;;; Ωραιο το βίντεο με τους κοιλιακους με μπάλα. Θα τους δοκιμάσω σίγουρα!!!

gym
12-06-12, 23:02
Μπράβο Ελένη!! Ειδικά τώρα το καλοκαιρι η προπόνηση , φαντάζομαι όλων μας βγαίνει αρκετά δύσκολα, αλλά εσύ εκει , power!!! Να μας γράφεις καμιά φορά τι προπ. κάνεις για να μας πορώνεις λιγο ναιιι;;;;; Ωραιο το βίντεο με τους κοιλιακους με μπάλα. Θα τους δοκιμάσω σίγουρα!!!

ναι αμε θα σας γραφω!

η leslee εκει η ξανθια η κυρια...ειναι και αυτη η δασκαλα μου!:bowdown:

PEGY
13-06-12, 08:07
Καλημέρα κορίτσια;)

Διαβάζω διαβάζω, κοιτάω κ αυτά που γράφεις Ελένη κ που να μου μείνει χρόνος
να γράψω κ εγώ.
Συνεχισε ΤΖΙΜ δυναμικά :weights:

:welcome:

lila_1
13-06-12, 08:27
μαλλον εχω ενα υπο-συνδρομο πολυκυστιδικων ωοθηκων.... δεν ρυθμιζεται... σταθερη περιοδος μονο με αντισυλληπτικα ή προγεστερονη.. ουουουο τελεια..υπεροχα..καταπληκτικα εξαισια...
τον ρωτησα για το ελαιολαδο και μου πε δεν ειναι απο αυτο (yes) αλλα θα το τρωω τι να κανουμε :P

επισης μου πε οτι με το ορμονικο μ προφιλ οι περισσοτερες ειναι 100 κιλα :P ξανα τελεια ουουο.. ε ρε και να γυρισει ξαφνικα και να γινω μπουλα και να γελαμε.. μετα 3 ωρες αεροβιο την μερα θα κανω.. καθε μερα :P :( :( (μεχρι και τοτε γυμουλα σε εχω ικανη να λες παλι οχιιιι οχιιι υποθερμιδικη :P )

αχ η καψερη..εχω και ανεβασμενη τεστοστερονη..τελεια θα κανω και μυες :P χαχαχ


Kαλά εγώ από τα 15 μέχρι τα 20 δεν είχα περίοδο...ή μάλλον είχα κάθε 3-4 μήνες...στις δε πανελλήνιες μου ήρ8ε 2 φορές :turtle:

Κ είχα γαμηθεί να κάνω εεξετάσεις, μου χαν βγει ανεβασμένα τα ανδρογονα και οι τεστο (ελέυθερη και ολική)..
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δε μπορεί να ρυθμιστεί...εδώ περιπτώσεις κανονικών πολυκυστικών ρυθμίζονται...
Εμενα μου έδωσe ο γιατρός τα gynofen, νομίζω μου χε πει ότι είναι και για περιπτώσεις πολυκ.
Τα πήρα 2 μήνες και από τότε έστρωσε! :shock:

Τα οιστρογόνα σου πώς είναι?

eli_din3
13-06-12, 09:43
Kαλά εγώ από τα 15 μέχρι τα 20 δεν είχα περίοδο...ή μάλλον είχα κάθε 3-4 μήνες...στις δε πανελλήνιες μου ήρ8ε 2 φορές :turtle:

Κ είχα γαμηθεί να κάνω εεξετάσεις, μου χαν βγει ανεβασμένα τα ανδρογονα και οι τεστο (ελέυθερη και ολική)..
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δε μπορεί να ρυθμιστεί...εδώ περιπτώσεις κανονικών πολυκυστικών ρυθμίζονται...
Εμενα μου έδωσe ο γιατρός τα gynofen, νομίζω μου χε πει ότι είναι και για περιπτώσεις πολυκ.
Τα πήρα 2 μήνες και από τότε έστρωσε! :shock:

Τα οιστρογόνα σου πώς είναι?

τι να σου πω..θα παω και για δευτερη αποψη..αυτος ηταν ενδοκρινολογος γιατι ο γυναικολογος με παρεπεμψε εκει λογω του οτι η προλακτινη μου ηταν υψηλη..πηρα χαπια 2 μηνες για να πεσει και δεν επεσε....

οιστρογονα και αυτα διαταραγμενα... η αναλογια 2 ορμονων..δεν θυμαμαι πως λεγονται..παντως για να εισαι παραγωγικη η αναλογια πρεπει να ναι 1 προς 1 , ηταν 1 προς 2... (αν θυμαμαι καλα και ηταν οιστρογονα αυτα) τι να πω εχω δοκιμασει τοοοσα πολλα κουραστηκα

marvin
13-06-12, 09:48
εδω ειμαστεεεε!:green:
Σχετικα με τους τραυματισμους φοβασαι το 5*5 ...γιατι?ακομη και με τους τραυματισμους μπορεις να το προσαρμοσεις το προγραμμα σου,οτιδηποτε κανεις δηλαδη.Παραλλαγες υπαρχουν για ολα τα κουσουρια αλλωστε :P

Αν ρωτας γι αυτην την περιοδο,δουλευω εχοντας ως στοχο τη βελτιωση μου στο crossfit.

Για αρχη ακομα κανω 3 φορες την εβδομαδα προπονηση καθαρα crossfit (κατι που σταδιακα θα ανεβει σε καθημερινες προπονησεις εως 5 με 6 την εβδομαδα αλλα οπως καταλαβαινεις,θελει μια προσαρμογη το σωμα και ειδικα οταν δεν εισαι μαθημενος σε τετοιου ειδους εντασης)οπου γυμναζεται ολο το σωμα ειτε με ασκησεις με βαρος ειτε καθαρα πλυομετρικες,γενικα υπαρχει μεγαλη γκαμα ασκησεων και επιλογων.

Περα απο αυτο γινονται 3 προπονησεις καθαρα strength με 5αρες,3αρες κτλ με στοχο την αναπτυξη μου σε αυτο το κομματι.

Περα απο αυτο γινονται αλλες δυο προπονησεις αρσης βαρων μεσα στην εβδομαδα με στοχο την εκμαθηση της αρτιας τεχνικης σε ασκησεις αρσης βαρων(καμια σχεση οπως τα εχουμε στο μυαλο μας ;)) αλλα και παλι ας το βαλουμε ως προπονηση δυναμης.

Περα απο αυτο γινονται καθημερινα προπονησεις αεροβιες με στοχο την βελτιωση μου στο κομματι αντοχη-ενταση.Οι δυο γινονται καθαρα προπονησεις στιβου (με οτι αυτο περικλειει)ενω οι αλλες σε steady pace για αποκατασταση(δεν ειμαι και ρομποτ :green:).

Περα απο αυτο γινεται και μια προπονηση pilates με στοχο πιο πολυ στην ενεργοποιηση μυικων ινων που δεν μπορω να δουλεψω στις αλλες προπονησεις με τετοια αυτοσυγκεντρωση αλλα και για να διατηρουμαι και σε αυτο το κομματι γιατι ειναι και δουλεια μου.

Γινεται επισης μια προπονηση καθαρα ευλυγισιας και yoga με στοχο ο,τι αυτο συνεπαγεται αλλα και για να ηρεμησει το σωμα απο την ενταση της εβδομαδας.


Γενικα την εχω κατσει απο οτι βλεπω γιατι στην πορεια σταδιακα θα μπουν και αλλα .Παντα ομως σταδιακα αλλιως θα κλαταρουμεεεε!;):green:

Φφφφφ διακρινω μια χαλαροτητα στο προγραμμα σου ..για να ανεβαινουμε λιγο ......:P:P:P!!!!

marvin
13-06-12, 09:49
τι να σου πω..θα παω και για δευτερη αποψη..αυτος ηταν ενδοκρινολογος γιατι ο γυναικολογος με παρεπεμψε εκει λογω του οτι η προλακτινη μου ηταν υψηλη..πηρα χαπια 2 μηνες για να πεσει και δεν επεσε....

οιστρογονα και αυτα διαταραγμενα... η αναλογια 2 ορμονων..δεν θυμαμαι πως λεγονται..παντως για να εισαι παραγωγικη η αναλογια πρεπει να ναι 1 προς 1 , ηταν 1 προς 2... (αν θυμαμαι καλα και ηταν οιστρογονα αυτα) τι να πω εχω δοκιμασει τοοοσα πολλα κουραστηκα

Τελειως μεταξυ μας...μια γεννα θα σε σωσει..χρωστας χαρη που εισαι νινι ακομα!!!!:green:

grace
13-06-12, 09:50
Kαλά εγώ από τα 15 μέχρι τα 20 δεν είχα περίοδο...ή μάλλον είχα κάθε 3-4 μήνες...στις δε πανελλήνιες μου ήρ8ε 2 φορές :turtle:

Κ είχα γαμηθεί να κάνω εεξετάσεις, μου χαν βγει ανεβασμένα τα ανδρογονα και οι τεστο (ελέυθερη και ολική)..
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δε μπορεί να ρυθμιστεί...εδώ περιπτώσεις κανονικών πολυκυστικών ρυθμίζονται...
Εμενα μου έδωσe ο γιατρός τα gynofen, νομίζω μου χε πει ότι είναι και για περιπτώσεις πολυκ.
Τα πήρα 2 μήνες και από τότε έστρωσε! :shock:

Τα οιστρογόνα σου πώς είναι?

Καλημερα Λιλα ! Συγγνωμη κιολας που ρωταω αλλα με αυτα τα φαρμακα δεν ειχες γινει σαν φουσκα απο κατακρατηση?? :unsure:

Εγω ειχα παντα σταθερη περιοδο μεχρι που τα εκανα μανταρα εγω πριν 2 χρονια με την απωλεια κιλων κ λιπους...
Στο λυκειο ειχα και εγω πολυ υψηλα ανδρογονα και προλακτινη αλλα εστρωσε μονο του!

Stella
13-06-12, 11:02
Πάντως και μενα η περίοδος αρχισε να μου ερχεται φυσιολογικά κάθε μήνα μετά τα 22.
Μεχρι τότε μου ερχόταν μια φορά το εξάμηνο....το τρίμηνο...
Δεν είχα κάνει ορμονολογικες, δεν το είχα ψάξει, μόνο υπέρηχο είχα κάνει που ήταν όλα φυσιολογικα.
Μετα τα 22 πάντως ήρθε ρολόι.
Καμια φορά καποιοι οργανισμοι αργουν να ωριμάσουν...

lila_1
13-06-12, 11:43
Καλημερα Λιλα ! Συγγνωμη κιολας που ρωταω αλλα με αυτα τα φαρμακα δεν ειχες γινει σαν φουσκα απο κατακρατηση?? :unsure:

Εγω ειχα παντα σταθερη περιοδο μεχρι που τα εκανα μανταρα εγω πριν 2 χρονια με την απωλεια κιλων κ λιπους...
Στο λυκειο ειχα και εγω πολυ υψηλα ανδρογονα και προλακτινη αλλα εστρωσε μονο του!

Ναι είχα κατακράτηση υγρών αλλά όχι κάτι πολύ τραγικό, ειδικά τον 1ο μήνα. Εξάλλου είχα πάρει ούτως η άλλως κάποια κιλά γιατί ήταν μία περίοδος που ξέφυγα λίγο με το φαί...
Τον 2ο μήνα πρήστηκε πολύυυυ το στήθος μου σε φάση να πονάω ακόμα και όταν έτρεχα..μετά άρχισα να αποδίδω ότι χόντρυνα στα αντισυλ. και τα κοψα τελικά στη μέση της θεραπείας :turtle:
Πάντως, δε ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω πως δεν είναι, από το τέλος της θεραπείας και μετά, τα κιλά που έχω βάλει δυσκολεύομαι να τα χάσω σε σχέση με πρίν. Βασικά ενώ τρώω πάνω κάτω τα ίδια πράγματα με πριν, τα κιλά μου έχουν αυξηθεί...



Πάντως και μενα η περίοδος αρχισε να μου ερχεται φυσιολογικά κάθε μήνα μετά τα 22.
Μεχρι τότε μου ερχόταν μια φορά το εξάμηνο....το τρίμηνο...
Δεν είχα κάνει ορμονολογικες, δεν το είχα ψάξει, μόνο υπέρηχο είχα κάνει που ήταν όλα φυσιολογικα.
Μετα τα 22 πάντως ήρθε ρολόι.
Καμια φορά καποιοι οργανισμοι αργουν να ωριμάσουν...

Κ εγώ ψιλοαδιαφορούσα επειδή είχα κάνει και υπέρηχο και όλα ήταν νορμάλ, ακόμα κ ο γυναικολ. είπε αυτό ακριβώς.. οπότε το άφηνα, το άφηνα...αλλά κάπου είπα "5 χρόνια χωρίς περίοδο λές να έχω πρόβλημα?"
Περισσότερο τελικά την έκανα τη θεραπεία επειδή έφαγα πολλή τρομολαγνία περί ανωμαλιών περιόδου συν τη γρκίνια από το σπίτι ότι "είσαι πολύ αδύνατη, πως να σου ρθει περίοδος" κλπ
Βλακείες....Τελικά ίσως όντως να στρωνε από μόνη της.. με την απορία θα μείνω :turtle:

rafaella
13-06-12, 11:58
Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στην παρεα!! Ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος 25.4% :( Αλλα εχω βαλει στοχο για μειωση λιπους!! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και με βοηθατε λιγο γτ...χαχα ;)

koukoutsaki
13-06-12, 12:29
ραφαελα καλοσωρισες στην γυναικοπαρεα μας :):weights:

καλη επιτυχια σε οτι εχεις βαλει στοχο :welcome:

dorita
13-06-12, 16:36
Κ εγώ ψιλοαδιαφορούσα επειδή είχα κάνει και υπέρηχο και όλα ήταν νορμάλ, ακόμα κ ο γυναικολ. είπε αυτό ακριβώς.. οπότε το άφηνα, το άφηνα...αλλά κάπου είπα "5 χρόνια χωρίς περίοδο λές να έχω πρόβλημα?"
Περισσότερο τελικά την έκανα τη θεραπεία επειδή έφαγα πολλή τρομολαγνία περί ανωμαλιών περιόδου συν τη γρκίνια από το σπίτι ότι "είσαι πολύ αδύνατη, πως να σου ρθει περίοδος" κλπ
Βλακείες....Τελικά ίσως όντως να στρωνε από μόνη της.. με την απορία θα μείνω :turtle:

οταν λες 5 χρονια χωρις περιοδο .....:unsure:
τωρα εισαι 21!!..ποτε τον εκανες τον υπερηχο;;;

lila_1
13-06-12, 16:48
οταν λες 5 χρονια χωρις περιοδο .....:unsure:
τωρα εισαι 21!!..ποτε τον εκανες τον υπερηχο;;;

5 χρόνια που μου ερχόταν όπως να ναι...δηλαδή μία φορα το 3μηνο, μία το 6μηνο, 1 το χρόνο..:turtle:
στα 17 άρχισα τις εξετάσεις, τον υπέρηχο νομίζω κάπου στα 17-18 τον έκανα πρώτη φορά και έχω ξανακάνει κ άλλες από τότε... ποτέ δεν είχα εικόνα πολυκυστικών

Στα 20 έκανα 2μηνη θεραπεία κ από τότε έστρωσε...

dorita
13-06-12, 16:56
5 χρόνια που μου ερχόταν όπως να ναι...δηλαδή μία φορα το 3μηνο, μία το 6μηνο, 1 το χρόνο..:turtle:
στα 17 άρχισα τις εξετάσεις, τον υπέρηχο νομίζω κάπου στα 17-18 τον έκανα πρώτη φορά και έχω ξανακάνει κ άλλες από τότε... ποτέ δεν είχα εικόνα πολυκυστικών

Στα 20 έκανα 2μηνη θεραπεία κ από τότε έστρωσε...

ok!!....ειναι υπουλα τα γυναικολογικα...χαιρομαι που εστρωσε....εγω ευτυχως ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα τετοιου ειδους...
αλλα καλο ειναι υπερηχους καθε 2 φορες τον χρονο, 1 τεστ παπ, κ ορμονικες εξετασεις ...πανακριβα το ξερω!!!
επισης καλο ειναι να εχεις προγραμμα γενικα στην καθημερινοτητα σου κ οχι στρες...ποτο τσιγαρο!!!;);):green:

katerina.
13-06-12, 17:32
Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στην παρεα!! Ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος 25.4% :( Αλλα εχω βαλει στοχο για μειωση λιπους!! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και με βοηθατε λιγο γτ...χαχα ;)



hello :welcome:ραφαελα !!!

amst
13-06-12, 23:37
Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στην παρεα!! Ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος 25.4% :( Αλλα εχω βαλει στοχο για μειωση λιπους!! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και με βοηθατε λιγο γτ...χαχα ;)

καλώς την!!

eli_din3
14-06-12, 13:37
και επανερχομαι δυναμικα και δρυμητερη μετα απο ΤΟΣΟ καιρο αποχης απο αποριες για το σκουωτ με δυνατο come back...:P:P:turtle::turtle:

αρχισα να νιωθω την πρεσσα και το σκουωτ γλουτο..αλλα το θεμα ειναι οτι το νιωθω γυρω στην 10η επαναληψη... μη πω και 11η απο τις 12.... ενω ο τετρακεφαλος ουρλιαζει τσουζει τρελενεται :P ,θυμαται ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ να νιωσει ΛΙΓΟ και το πωπουδακι :green::green::green: huh?!?!??!τι παιζει?

yoga_baby
14-06-12, 15:02
Καλησπέρα και απο μένα, ολοκαίνουριο μέλος και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω! Εγώ κορίτσια χρειάζομαι πολύυυυυυ την βοήθεια σας!

Κατ'αρχήν λίγα στοιχεία για μένα. Είμαι 28 ετών με ύψος 1,65 και 66 κιλά. Τελευταία 2 χρόνια είχα φτάσει στα 72 λόγω καθιστικής ζωής και από πέρσυ τέτοια εποχή είμαι στα 66. Στόχος μου ειναι να φτάσω τα 59-60 κιλά που είναι πολύ καλό βάρος για μένα και να γραμμώσω (στόχος μου είναι σώματα κατηγορίας μπικίνι). Να σημειώσω ότι έχω πάρα πολύ καλό υπόβαθρο, ειδικά πόδια είναι πάρα πολύ δυνατά, έκανα χρόνια κολύμβηση (προπονήσεις μέχρι πριν την κατηγορία ανοιχτής θάλασσας, κάναμε 4 ώρες καθημερινά), πόλο, Taekwondo, χορούς, γιόγκα. Υπήρξε ένα διάστημα που για 2-2.5 χρόνια ξαφνικά άρχισα να κάνω καθιστική πολύωρη δουλειά, έκοψα το κάπνισμα αλλά και τη γυμναστική, και ήταν και η περιόδος που πήρα τα κιλά.

Τώρα, εδώ και 2 μήνες προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου, τρώω λιγότερο από τις θερμίδες συντήρησης μου (1800) αλλά σπάνια λιγότερο από το BMR μου (1440 περίπου). Από γυμναστική δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο, 4-5 φορές την εβδομάδα κάποια μορφή αερόβιας μεγάλης έντασης (Power ή Ashtanga Yoga, Τρέξιμο, Zumba, HIIT, κολύμβηση κλπ) ανάλογα. Με βάρη δεν έχω καμία σχέση αν και το θέλω πολύ.

Και τώρα ήρθε η ώρα να σας βάλω challenge. Ποιά μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση όσον αφορά πρόγραμμα προπόνησης;
Δεν μπορώ να πάω σε γυμναστήριο λόγω οικονομικών. Σπίτι όμως έχει ο αδερφός μου ένα πολυμηχάνημα το οποίο έχει επιλογές για πιέσεις στήθους με μπάρα, τροχαλία για πλάτη/ώμους/στήθος, και δυνατότητα εκγύμνασης ποδιών και δικεφάλων. Επίσης έχουμε αλτήρες μικρων κιλών αλλά και λάστιχα εκγύμνασης όλων των επιπέδων αντίστασης. Είχαμε κι ενα κωπηλατικό αλλά δεν το βλέπω τελευταια! :Ρ Δεν ξέρω τι να κάνω από όλα αυτά, πως να το κάνω και πως να το συνδυάσω με αερόβια, είμαι σαν ψάρι έξω από το νερό.... βοήθεια παρακαλώ!!!


Και επανέρχομαι σε λίγο με δεύτερο ποστ περι διατροφής που ξέρω πως είναι το πιο σημαντικό συστατικό.

yoga_baby
14-06-12, 15:30
Όσον αφορά τη διατροφή μου λοιπόν… εδώ και λίγο καιρό λόγω θέματος υγείας (και μέχρι νεοτέρας από τον γιατρό μου) κάνω καθαρά κετογενική διατροφή, με 15-20 γρ. υδατάνθρακα τη μέρα. Η αναλογία των μάκρος μου είναι 5% υδατάνθρακες, 30% λίπη και 65% πρωτείνες. Μου φαινόταν πολύ δύσκολο τις πρώτες μέρες αλλά μετά την προσαρμογή μπορώ να πω ότι μου αρέσει όσο περιοριστική κι αν ακούγεται. Εδώ και μέρες ολόκληρες δεν έχω καθόλου λιγούρες (που είχα καθημερινά, ειδικά για γλυκό) και χορταίνω με μικρότερη ποσότητα.

Μια τυπική μέρα:

Πρωινό:
2 αυγά μάτια (στο αντικολλητικό, χωρίς λάδια/βούτυρα)
60 γρ. λουκάνικο φρανκφούρτης
1 ποτήρι Yogi Tea

Σνακ:
30 γρ. αμύγδαλα

Μεσημέρι:
140 γρ. Στήθος γαλοπούλα
1 φλ. Μαρούλι
1 φλ. Σπανάκι φρέσκο
½ φλ. Φινόκιο (μαραθόριζα)
1 κ.γ. ελαιόλαδο


Σνακ:
2 stalks Σέλερι
50 γρ. Dirollo 5% τυρί spread

Βραδινό:
2 αυγά με 10 γρ. Βούτυρο
1 φέτα γαλοπούλα
25γρ. Μιλνερ

**** Νερό πίνω περίπου 2 λίτρα τη μέρα και παραπάνω, καφέ σπάνια)

Κορίτσια οποιαδήποτε συμβουλή/παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων!

koukoutsaki
14-06-12, 15:38
yoga baby καλωσορισες στην παρεα μας
ποσο καιρο κανεις αυτη τη διατροφη?
εχεις καθολου εικονα ποσο καιρο ακομη θα την κρατησεις ? απο ενεργεια πως εισαι??
οσο για τη γυμναστικη εχουμε την ειδικο :green:
η οποια θα σε κατευθυνει αναλυτικα
δεν υπαρχει καποιο δημοτικο γυμναστηριο στην περιοχη σου ?η μονη σου επιλογη ειναι το σπιτι?:unsure:

Miss Fit
14-06-12, 23:18
Γεια και απο εμένα σε rafaela + yoga baby :welcome: Καλή αρχή και στς 2 σας!!!

rafaella
14-06-12, 23:28
Γεια σας!! Βασικα θα ηθελα να αυξησω τη μυικη μου δυναμη, στα χερια περισσοτερο...ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος(ειναι πολυ τ ξερω) 25%..ξερετε τι βαρη θα μπορουσα να κανω για ν τ καταφερω αυτο? ;) ευχαριστωω!!

rafaella
15-06-12, 00:33
[QUOTE=koukoutsaki;592500]ραφαελα καλοσωρισες στην γυναικοπαρεα μας :):weights:

καλη επιτυχια σε οτι εχεις βαλει στοχο :welcome:[/QUO

Ευχαριστω πολυ!!καλη επιτυχια κ σε σας...Καλαα!!Τελειο αυτο το forum!οποια απορια εχεις σου την λυνει αμεσως :) Μακαρι καποτε να εχω το σωμα που ονειρευομαιιιιιι :) οπως ολες μας δλδ!!

dorita
15-06-12, 01:15
Ευχαριστω πολυ!!καλη επιτυχια κ σε σας...Καλαα!!Τελειο αυτο το forum!οποια απορια εχεις σου την λυνει αμεσως :) Μακαρι καποτε να εχω το σωμα που ονειρευομαιιιιιι :) οπως ολες μας δλδ!!

sto ευχομαι !!!!:thumbup: καλως ηρθες κ απο δω....:)

yoga-baby καλως ηρθες κ συ να μεγαλωνει η παρεα!!!.........:welcome:

PEGY
16-06-12, 10:20
Και τώρα ήρθε η ώρα να σας βάλω challenge. Ποιά μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση όσον αφορά πρόγραμμα προπόνησης;
Δεν μπορώ να πάω σε γυμναστήριο λόγω οικονομικών.

Καλως ήρθατε yoga κ υπόλοιπα κορίτσια!

Να ξέρεις πως το γυμναστήριο δεν είναι μονόδρομος, σίγουρα είναι ένας πολύ καλός και ασφαλής τρόπος εκγύμνασης, ωστόσο αν υπάρχει εφευρετικότητα το γυμναστήριο μπορεί να χαρακτηριστεί από πολλούς ως πεζό και παλιομοδίτικο!

Αν θες να ασχοληθείς με βάρη, υπάρχουν παντού γύρω σου και πρωτο κ κύριο το σώμα σου! Θα έλεγα να κοιτάξεις στο youtube bodyweight workout. Έχει απειρα βιντεάκια απ οπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
Σιγά σιγά μπορείς να προσθέτεις μονόζυγο, σουιδική μπάλα, σάκο με βάρη, ιμάντες κ χίλια δυο ωραία και φτηνά πράγματα!
Το κλειδί είναι η ένταση η φυσικά η αυτοπειθαρχία !

Καλή δύναμη απο μένα!

jelena
16-06-12, 20:47
Θελει μια προσαρμογη το σωμα.Ηδη εχω ξεκινησει αποτομα πολλα μαζι αλλα εγω επειδη εχω μια υποδομη και στο σωμα μου(δεν το λεω αλαζονικα αυτο,οχι οτι εχω τρομερο και φοβερο σουπερ γουαου σωμα αλλα ασχολουμαι πιο πολυ απο τον μεσο αθλουμενο και εκτος απο αυτο ξερω τι παθαινω την καθε στιγμη και πως να το αντιμετωπισω πχ υπερβολικη κουραση σε διαφορα σημεια του σωματος η εντονο πιασιμο κτλ ),με παιρνει να το κανω αλλα και παλι,αργοτερα σταδιακα θα βαλω και αλλα.

Βλεποντας και κανοντας,δεν ξεκινας απο την αρχη εχοντας στο μυαλο σου το τελευταιο σκαλοπατι αλλα πας βημα βημα.;)

Οσον αφορα τον προσωπικο χρονο,ολα αυτα που κανω αποτελουν τον προσωπικο μου χρονο ,εαν εννοεις την προσωπικη τετ α τετ ζωη (:green:) και εκει ολα πανε ρολοι αν υπαρχει κατανοηση και συμπαρασταση.Αλλωστε μην ξεχνας οτι για να ακολουθησει καποιος την τρελα τη δικη μου αλλα και πολλων κοριτσιων απο εδω μεσα,πρεπει να εχει μια δοση τετοιου ειδους τρελας οποτε ολα κομπλε!:green::green:

Οσον αφορα το crossfit σαν προπονηση,εξαρταται τους στοχους σου.Τι ειναι αυτο που θελεις να δωσεις στο σωμα σου και τι ειναι αυτο που γουσταρεις να κανεις.

Σιγουρα δεν ειναι απλα μια κυκλικη προπονηση οπως εχει ειπωθει(και αυτα θα τα γραψω και στο αντιστοιχο τοπικ στο φορουμ αναλυτικα) καθως μια κυκλικη προπονηση περιλαμβανει καθαρα ασκησεις οπως το εχουμε μαθει στα γυμναστηρια.Αναφερομαι στις κλασσικες κυκλικες.Το crossfit(το σωστο crossfit δεν ειναι μονο αυτο),προσπαθει να σε κανει πιο λειτουργικο και πιο αποδοτικο μεσα στην καθημερινοτητα σου.

Δεν ενδιαφερεται να φουσκωσει μονο τον δικεφαλο για να κανει μπαμ μεσα απο το μπλουζακι.Ειναι πιο functional training style.

Oποτε για να μην σε ζαλιζω,το ποσο αποδοτικο ειναι εχει να κανει με τους στοχους σου και καθαρα με αυτο.

Και τα καθαρα ββ σπλιτ δουλευουν μια χαρα,αν ξερεις πως να τα δουλεψεις και δεν εισαι στενομυαλος απλα πλεον επειδη αλλαζουν οι εποχες και ο χωρος του φιτνεςς αλλαζει και εξελισσεται συνεχως,βομβαρδιζομαστε καθε τοσο και με κατι καινουριο.

Αυτο δεν σημαινει οτι το παλιο δεν δουλευε αλλα οτι απλα βγηκε και ενας νεος τροπος εκγυμνασης η οτιδηποτε αλλο.

Το θεμα ειναι εσυ τι ψαχνεις...;)

Αυτα στα γραφω γιατι ειμαι μεσα στον χωρο και γνωριζω κατι παραπανω απο το να ακουσω μια αποψη ενος και δυο ατομων που απλα πανε γυμναστηριο ;) γιατι απλα εσυ μπορει να βλεπεις το αποτελεσμα επανω τους,αλλα δεν ξερεις τι ακριβως κανανε πριν απο αυτο που κανουν τωρα οποτε και δεν εχει σημασια ;) καθως δεν αντιστοιχει και τοσο στην πραγματικοτητα.

Xεχε ναι αυτο εννουσα,ότι αφορα την τετ α τετ ζωη κ γενικα τους φιλους κλπ:green::green:,πως ανταποκρινεσαι κι εκει με τοσες ασχολιες,εμενα μ φαινεται αδιανοητο αυτο,αν και ειμαι οπαδος του"οταν θες να βρεις χρονο βρισκεις,ειναι θέμα οργανωσης και σωστης διαχειρισης";)

Γι αυτο σε ρωτησα κι εγω ρε Coach την αποψη σου επι του θεματος,και λογω της ασχολιας σου και για ν 'ακουσω και μια αλλη οπτικη..Πλεον δεν θελω να μενω στην εμφανιση και στα οπτικα αποτελεσματα μονο,το εκανα μικροτερη πλεον δεν με αφορα αυτο,γι αυτο με κεντρισε κ το φιτνεςς σαν σταση ζωης πρωτα απ'ολα:)
Αnyway περιμενω αναλυτικα το thread σου στο φορουμ;);)

rafaella
17-06-12, 14:17
Παιδιααα!εγω χρονο να πηγαινω γυμναστηριοο 4-5 φορες την εβδομαδα!ο στοχος μου ειναι να δυναμωσω αλλα παω γυμναστηριο και δε ξερω τι ασκησεις να κανω! φετος ξεκινησα το γυμναστηριο και δε ξερω πως να φτιαξω μονη μου ενα προγραμμα ενδυναμωσης!τα ποδια μου πιστευω ειναι σε καλη κατασταση!περισσοτερο χερια χρειαζομαι....αν μπορουσατε να με βοηθησετε...

gym
17-06-12, 14:20
Koριτσαρες μου ζηταω λιγο ακομα υπομονη να τελειωσω με διαφορες υποχρεωσεις μου και θα απαντηθουν ολα τα ποστ!

Λιιιιγη υπομονουλα ακομα!;)

Liontarina
17-06-12, 16:34
περασα να πω ενα γεια! δεν μπαινω πολύ πλεον λόγω εξεταστικης, αλλα σας διαβάζω όποτε έχω χρόνο...
να καλωσορίσω και τα καινούρια κορίτσια στην παρέα...(γινόμαστε όλο και περισότερες)

εγώ συνεχίζω κανονικά και σταθερά και νιώθω τέλεια...ανέβασα και λίγο κιλά σε καποιες ασκήσεις(δυνάμώνω κι εγώ σιγά σιγά)... αμα σου γίνει συνήθεια τέλος...
φιλιά και καλές προπονήσεις...

Belle
17-06-12, 18:01
Καλησπέρα σας ,
Νεο μελος και εγω!Σας διαβαζω εβδομάδες τώρα και πηρα το θάρρος να σας γράψω γιατι πιστευω συμφωνα με αυτα που διαβαζω οτι πραγματικα ξερεται απο υγειινη ζωη και τα λετε πολυ σωστα!
Η μικρη μου ιστορια ειναι οτι εχω υψος 1,79 και ειμαι 73 κιλά και 22 χρονων .Κανω διατροφη εδω και 5,5 μηνες και εχασα αργα και σταθερα 14 κιλα!Νομιζω οτι θέλω τουλαχιστον αλλα 3-5 κιλα!Δυστοιχως εχω ξανακάνει πολλες φορες αυτη τη διαδικασια (αλλα με λάθος διαιτες )και εχω καταπονησει τον οργανισμό μου!Αλλα το θεμα της διαιτας το ελυσα κανω μια διατροφη γραμμωσης οπως αυτη στο φορουμ!
Το θεμα ειναι η γυμναστικη!Εκει θελώ τρελη βοηθεια γιαυτο και γραφω εδω.Κανω ελαφρια ασκηση εδω και 4 μηνες αλλα δεν βλεπω τρομερα αποτελεσματα και θελω την αποψη σας! Δυστοιχως δεν εχω χρονο για γυμναστηριο αλλα κανω στο σπιτι,με βαρη και dvd, μπορω να κανω οτιδηποτε αρκει να ειναι αποτελεσματικο και να δω αποτελεσματα !τι εχετε να μου προτεινεται εσεις?Εχω σωμα μηλο και η κοιλια μου δεν εφευγε ποτε οσο αδυνατη και να ημουν απο οτι εχω διαβασει εδω μαλλον εχω υποδοριο (?) λίπος !αλλα δεν εχω ιδεα τι να κανω για να το χασω!(σαφως θα χασω και αλλα κιλα για να φυγει και αλλο περιττο λιπος!) αλλα παραλληλα τι γυμναστικη να ακολουθήσω για να χασω την κοιλιτσα?

Η βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη για μενα

Miss Fit
17-06-12, 22:16
Καλησπέρα σας ,
Νεο μελος και εγω!Σας διαβαζω εβδομάδες τώρα και πηρα το θάρρος να σας γράψω γιατι πιστευω συμφωνα με αυτα που διαβαζω οτι πραγματικα ξερεται απο υγειινη ζωη και τα λετε πολυ σωστα!
Η μικρη μου ιστορια ειναι οτι εχω υψος 1,79 και ειμαι 73 κιλά και 22 χρονων .Κανω διατροφη εδω και 5,5 μηνες και εχασα αργα και σταθερα 14 κιλα!Νομιζω οτι θέλω τουλαχιστον αλλα 3-5 κιλα!Δυστοιχως εχω ξανακάνει πολλες φορες αυτη τη διαδικασια (αλλα με λάθος διαιτες )και εχω καταπονησει τον οργανισμό μου!Αλλα το θεμα της διαιτας το ελυσα κανω μια διατροφη γραμμωσης οπως αυτη στο φορουμ!
Το θεμα ειναι η γυμναστικη!Εκει θελώ τρελη βοηθεια γιαυτο και γραφω εδω.Κανω ελαφρια ασκηση εδω και 4 μηνες αλλα δεν βλεπω τρομερα αποτελεσματα και θελω την αποψη σας! Δυστοιχως δεν εχω χρονο για γυμναστηριο αλλα κανω στο σπιτι,με βαρη και dvd, μπορω να κανω οτιδηποτε αρκει να ειναι αποτελεσματικο και να δω αποτελεσματα !τι εχετε να μου προτεινεται εσεις?Εχω σωμα μηλο και η κοιλια μου δεν εφευγε ποτε οσο αδυνατη και να ημουν απο οτι εχω διαβασει εδω μαλλον εχω υποδοριο (?) λίπος !αλλα δεν εχω ιδεα τι να κανω για να το χασω!(σαφως θα χασω και αλλα κιλα για να φυγει και αλλο περιττο λιπος!) αλλα παραλληλα τι γυμναστικη να ακολουθήσω για να χασω την κοιλιτσα?

Η βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη για μενα

Γειά σου Belle:welcome: Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εδώ θα βρεις ολες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι και αποψεις απο όλα τα κορίτσια. Καλύτερα θα σε βοηθησει η Ελένη (gym) βέβαια, οπότε κάνε λιγο υπομονή μέχρι να μπορέσει να μπει :welcome:
Ως τότε ισως δεις λιγο τα προηγουμενα ποστ όπου ειχε απαντήσει σχετικά με το θέμα γυμ στο σπιτι;)

koukoutsaki
17-06-12, 22:18
καλωσορισες στην κοριτσοπαρεα μας belle :)

amst
18-06-12, 10:49
Όχι πως συμμετείχα και πολύ τελευταία, αλλά φεύγω.. οπότε ήθελα να σας πω ένα γεια!!
Συνεχίζω μόνο με αερόβιο για τις επόμενες 20 μέρες τουλάχιστον!!

Να περάσετε όμορφα και να ξεκουραστείτε!

koukoutsaki
18-06-12, 11:45
Όχι πως συμμετείχα και πολύ τελευταία, αλλά φεύγω.. οπότε ήθελα να σας πω ένα γεια!!
Συνεχίζω μόνο με αερόβιο για τις επόμενες 20 μέρες τουλάχιστον!!

Να περάσετε όμορφα και να ξεκουραστείτε!
Amst καλα να περασεις και μην χανεσαι ;)
μια χαρα ειναι και το αεροβιο

yoga_baby
18-06-12, 12:04
yoga baby καλωσορισες στην παρεα μας
ποσο καιρο κανεις αυτη τη διατροφη?
εχεις καθολου εικονα ποσο καιρο ακομη θα την κρατησεις ? απο ενεργεια πως εισαι??
οσο για τη γυμναστικη εχουμε την ειδικο :green:
η οποια θα σε κατευθυνει αναλυτικα
δεν υπαρχει καποιο δημοτικο γυμναστηριο στην περιοχη σου ?η μονη σου επιλογη ειναι το σπιτι?:unsure:

Γεια σου koukoutsaki!

Κανω κετογενικη διατροφη εδω και 1 μηνα περιπου. Αρχικα μου ηταν πολυ δυσκολο και την πρωτη εβδομαδα ενιωθα μονιμως κουρασμενη και ηθελα συνεχεια να κοιμαμαι. Μετα την πρωτη εβδομαδα οχι μονο εφυγαν ολα αυτα αλλα εχω ενεργεια που νομιζω πως δεν ειχα ποτε μου! Συν οτι εχω πολυ καλυτερη διαθεση και δεν εχω πλεον υπογλυκαιμιες που ειχα παλιοτερα. :)

Δυστυχως οσον αφορα την γυμναστικη δεν εχω αυτη τη στιγμη αλλη επιλογη εκτος απο το σπιτι.
Επειδη δεν εχω ασχοληθει παλιοτερα δεν ξερω τι να πρωτοκανω.... να πιασω το μηχανημα του αδερφου μου, να κανω με λαστιχα? Σημειωση, εχω εκ γεννετης δισχιδη ραχη και λορδωση και δεν μπορω να επιβαρυνω πολυ την μεση. Για παραδειγμα οταν κανω κοιλιακους τους κανω σε ενα ab roller μηχανημα, ποτε ελευθερους.

Ουφ, ελπιζω να μη σας ζαλισα....

Belle
18-06-12, 15:02
Γειά σου Belle:welcome: Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εδώ θα βρεις ολες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι και αποψεις απο όλα τα κορίτσια. Καλύτερα θα σε βοηθησει η Ελένη (gym) βέβαια, οπότε κάνε λιγο υπομονή μέχρι να μπορέσει να μπει :welcome:
Ως τότε ισως δεις λιγο τα προηγουμενα ποστ όπου ειχε απαντήσει σχετικά με το θέμα γυμ στο σπιτι;)

Ευχαριστω για το καλωσόρισμα και εσένα και το κουκουτσάκι!!Πραγματικα κορίτσια πιστευω ότι είστε η ελπίδα μου! δεν το περιμενα οτι αυτο το φόρουμ είναι τόσο βοηθήτικο! διαβασα όλα τα ποστ σας και πολλά αλλα εδω μεσα για να παρω το θαρρός να γραψω ! δυστοιχως δεν εβγαλα πολυ ακρή καθότι τελειώς ασχετη γιαυτο και εγγραφικα μήπως γίνω σχετικη! 4 μηνες τωρα εχω αγαπήσει τη γυμναστική όσο μπορω γιατι η αλήθεια είναι οτι αν δεν την αγαπήσει απο παιδι μετα είναι υπερβολικα δυσκολο!
(κανω dvd , κανω ποδήλατο στατικο αλλα μου χαλασε και περιμενω να το φτιάξουν και zumba 2 φορες την εβδομαδα!) αλλα θελω να χασω λίπος και περισσοτερο απο την κοιλιά και δεν ξερω τι ακριβώς βοηθάει σε αυτό! γιατι εχω διαβασει τόοοσα πολλά στο φόρουμ που εχω μπερδευτεί!
Θα περιμένψ την gym γιατι απο τις απαντήσεις της βλεπώ οτι ειναι κατατοπιστικότατη!

marvin
18-06-12, 15:32
Καλησπερα και καλως ηρθατε σε ολες τις καινουργιες κοπελες!!!!:welcome::welcome:

yoga_baby
18-06-12, 17:37
Καλησπερα και καλως ηρθατε σε ολες τις καινουργιες κοπελες!!!!:welcome::welcome:

Ευχαριστουμεεεεεε! :turtle:

Marvin ειχα δεις τις φωτο σου και την προοδο σου πολυ πριν ποσταρω πρωτη φορα εδω και θελω να σου πω συγχαρητηρια!!! :clap: Εχεις κανει εκπληκτικη δουλεια, σε εχω ως παραδειγμα προς μιμηση!

gym
18-06-12, 21:45
Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στην παρεα!! Ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος 25.4% :( Αλλα εχω βαλει στοχο για μειωση λιπους!! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και με βοηθατε λιγο γτ...χαχα ;)

καλως ηρθες στην παρεα μας λοιπον ραφαελλα!:welcome::welcome:
απο διατροφη πως πας?


Γεια σας!! Βασικα θα ηθελα να αυξησω τη μυικη μου δυναμη, στα χερια περισσοτερο...ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος(ειναι πολυ τ ξερω) 25%..ξερετε τι βαρη θα μπορουσα να κανω για ν τ καταφερω αυτο? ;) ευχαριστωω!!

στοχος σου θα επρεπε να ειναι γενικοτερη αυξηση μυικοτητας η οποια θα ερθει με σωστη προπονηση με βαρη/αντιστασεις με πολυ καλη ενταση,να τα δινεις ολα και μια ισορροπημενη διατροφη που θα φτιαξεις στα μετρα σου καθως ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εχει διαφορετικες προτιμησεις/επιλογες οσον αφορα τη διατροφη του


Παιδιααα!εγω χρονο να πηγαινω γυμναστηριοο 4-5 φορες την εβδομαδα!ο στοχος μου ειναι να δυναμωσω αλλα παω γυμναστηριο και δε ξερω τι ασκησεις να κανω! φετος ξεκινησα το γυμναστηριο και δε ξερω πως να φτιαξω μονη μου ενα προγραμμα ενδυναμωσης!τα ποδια μου πιστευω ειναι σε καλη κατασταση!περισσοτερο χερια χρειαζομαι....αν μπορουσατε να με βοηθησετε...


ποιο το ιστορικο σου γενικοτερα με την γυμναστικη?
4 με 5 προπονησεις την εβδομαδα ειναι μια πολυ καλη συχνοτητα προπονησεων..

γραψε ακριβως τι κ τι κανεις σε γυμναστηριο και κουζινα....
οπως και θα μπορουσες να βαλεις φωτο στο προφιλ σου σε αλμπουμ για να το δουν μονο οι φιλοι σου
ετσι θα δουμε καλυτερα το σωμα σου κ θα μπορεσουμε να σου δωσουμε καταλληλες συμβουλες

gym
18-06-12, 21:59
και επανερχομαι δυναμικα και δρυμητερη μετα απο ΤΟΣΟ καιρο αποχης απο αποριες για το σκουωτ με δυνατο come back...:P:P:turtle::turtle:

αρχισα να νιωθω την πρεσσα και το σκουωτ γλουτο..αλλα το θεμα ειναι οτι το νιωθω γυρω στην 10η επαναληψη... μη πω και 11η απο τις 12.... ενω ο τετρακεφαλος ουρλιαζει τσουζει τρελενεται :P ,θυμαται ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ να νιωσει ΛΙΓΟ και το πωπουδακι :green::green::green: huh?!?!??!τι παιζει?

ανεβασε κιλα ελινα...εχε στο μυαλο σου οτι στα σκουωτ και σε αυτην την κινηση του καθισματος ,της καμψης των γονατων νιωθεις οτι στα τραβανε προς τα εξω...οτι κατι στα πιεζει αναμεσα....

μαθε σωστα την τεχνικη και ειμαι σιγουρη οτι και απλα με το σωματικο σου βαρος και με 6 επαναληψεις θα νιωσεις αυτα που πρεπει

gym
18-06-12, 22:40
Xεχε ναι αυτο εννουσα,ότι αφορα την τετ α τετ ζωη κ γενικα τους φιλους κλπ:green::green:,πως ανταποκρινεσαι κι εκει με τοσες ασχολιες,εμενα μ φαινεται αδιανοητο αυτο,αν και ειμαι οπαδος του"οταν θες να βρεις χρονο βρισκεις,ειναι θέμα οργανωσης και σωστης διαχειρισης";)

Γι αυτο σε ρωτησα κι εγω ρε Coach την αποψη σου επι του θεματος,και λογω της ασχολιας σου και για ν 'ακουσω και μια αλλη οπτικη..Πλεον δεν θελω να μενω στην εμφανιση και στα οπτικα αποτελεσματα μονο,το εκανα μικροτερη πλεον δεν με αφορα αυτο,γι αυτο με κεντρισε κ το φιτνεςς σαν σταση ζωης πρωτα απ'ολα:)
Αnyway περιμενω αναλυτικα το thread σου στο φορουμ;);)

η προσωπικη ζωη βολευεται μονο αν υπαρχουν κοινα σημεια γενικοτερα ;)

για μενα σημασια εχει η λειτουργικοτητα.Τι να το κανω αν εχω ωραιους ωμους τουμπανιασμενους και να μην μπορω να κανω μια διαταση και ευκολα να τεντωθω και να πιασω το βαζο απο το επανω ραφι?;)

αυτο σημαινει λειτουργικοτητα στην προπονηση σας...

koukoutsaki
20-06-12, 12:31
1.37 και μετα http://www.youtube.com/watch?v=frwBuK7Xt7Y&feature=related
και σε ατους αλλους να κανουν χιλια κλασσικα ροκανισματα :green::green:

το εχω ενταξει σταθερα πλεον...περαν των αλλων που κανω για κοιλια ....ειδικα το 2:00 ΑΠΛΑ δεν υπαρχει :turtle::turtle::turtle::turtle:
με τους πλαγιους ζοριζομαι λιγο (την αμεσως επομενη ασκηση που δειχνει ) γιατι μου γλιστραει κ φευγει η μπαλα :rolf::rolf::rolf:
gym καμια ιδεα? ή απλα επιμονη μεχρι να το πετυχω ?

Stella
20-06-12, 13:09
στελλα στο θεμα ''ελξεις'' βασικο στοιχειο ειναι η δυναμη.αλλιως αν ηταν ετσι ολες /ολοι ελξεις θα επαιρναν με τη μια
σαφως παιζει ρολο και η τεχνικη αλλα δεν υπερισχυει της δυναμης.

δεν ειπα πουθενα οτι η νικη δεν ειναι δυνατη κοπελα αλλωστε φαινεται και το γνωριζω.αλλα οι ελξεις ειναι αλλο θεμα που θελει και μια προσαρμογη το σωμα ποσο μαλλον οταν εισαι τραυματισμενος....


υ.γ. καλα ρε κ εσυ ελξεις με τον ωμο χαλια?κακωςςςςςςςςςςςςς.....

Nαι καταλαβα. Αυτό θέλω να πω και γω, ότι μπορεί να έχουμε τη δύναμη (όπως η περίπτωση της Νικης) και να θέλει να δουλέψουμε την τεχνική ή την προσαρμογή που λες.;)

gym
20-06-12, 13:17
Nαι καταλαβα. Αυτό θέλω να πω και γω, ότι μπορεί να έχουμε τη δύναμη (όπως η περίπτωση της Νικης) και να θέλει να δουλέψουμε την τεχνική ή την προσαρμογή που λες.;)

αυτο που παντα λεμε ρε στελλακι το ιδιο πραγμα με αλλα λογια με εντυπωσιαζει ως προς την εξελιξη του ειδους μας τολμω να πω!:bodybuilder2: χαχαχ

gym
20-06-12, 13:19
το εχω ενταξει σταθερα πλεον...περαν των αλλων που κανω για κοιλια ....ειδικα το 2:00 ΑΠΛΑ δεν υπαρχει :turtle::turtle::turtle::turtle:
με τους πλαγιους ζοριζομαι λιγο (την αμεσως επομενη ασκηση που δειχνει ) γιατι μου γλιστραει κ φευγει η μπαλα :rolf::rolf::rolf:
gym καμια ιδεα? ή απλα επιμονη μεχρι να το πετυχω ?

χαχα...καταλαβα...σφιξε καλυτερα τον κορμο σου και δουλεψε με τον πυρηνα σου κ οχι απλα με τα ποδια...;)

rafaella
20-06-12, 22:16
καλως ηρθες στην παρεα μας λοιπον ραφαελλα!:welcome::welcome:
απο διατροφη πως πας?
βασικα απο διατροφη προσεχω...πρωινοο θα φαω 6-7 κουταλιες βρωμη με γαλα μετα απο 2 ωρες 2 φρουτα μετα μεσημεριανο τρωω σιγουρα σαλατα και απο φαγητο τρωω κοτοπουλο,ψαρι,οσπρια βασικα τρωω απο ολα μεσα στην εβδομαδα μετα απο 2-3 ωρες παλι 2 φρουτα περιπου κ το βραδυ σαλατα με κατι επιπλεον που θα εχω σπιτι :))


στοχος σου θα επρεπε να ειναι γενικοτερη αυξηση μυικοτητας η οποια θα ερθει με σωστη προπονηση με βαρη/αντιστασεις με πολυ καλη ενταση,να τα δινεις ολα και μια ισορροπημενη διατροφη που θα φτιαξεις στα μετρα σου καθως ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εχει διαφορετικες προτιμησεις/επιλογες οσον αφορα τη διατροφη του




ποιο το ιστορικο σου γενικοτερα με την γυμναστικη?
4 με 5 προπονησεις την εβδομαδα ειναι μια πολυ καλη συχνοτητα προπονησεων..

γραψε ακριβως τι κ τι κανεις σε γυμναστηριο και κουζινα....
οπως και θα μπορουσες να βαλεις φωτο στο προφιλ σου σε αλμπουμ για να το δουν μονο οι φιλοι σου
ετσι θα δουμε καλυτερα το σωμα σου κ θα μπορεσουμε να σου δωσουμε καταλληλες συμβουλες

εβαλα νομιζω μια φωτογραφια πριν λιγο!!λιπος τελικα δεν ειναι 25.4 που σας ειπα προηγουμενος..μετρηθηκα σημερα κ με εγραψε 24.4...δε ξερω αν ειναι εγκυρο βεβαια !!!εχτος απο γυμναστηριο κανω και αλλο αθλημα..μπασκετ που χρειαζεται δυναμη στην οποια υστερω...

Liontarina
22-06-12, 11:27
καλημέρα κοριτσάκια, ομαρφα και fitnessάκια.... :P πώς τα λέω έτσι η άτιμη...
πάω σε λιγάκι γυμναστήριο, έχω πόδια σήμερα... ειμαι πολύ χαρούμενη, ανέβασα κιλά στο σμιθ. (50kg σκουωτ, 80 kg γάμπες)... Δυναμώνω!!!:turtle::turtle::turtle: όλα τέλεια, μόνο η εξεταστική μου ρίχνει την ψυχολογια...

Belle
22-06-12, 15:32
Γεια σας κορίτσια απο το νεούδι~!!:unsure::unsure:
Περιμενω επισκευαστη να μου φτιάξει το ποδηλατακι μου!διαβασα όλα τα θεματα με τη λυποδιάλυση και διαπιστωσα οτι για λυποδιάλυση είναι καλα
3 φορες την εβδομαδα το πρωι αεροβικη για 45' στους 120-160 παλμους ή απογευμα μετα απο βάρη για να καψω το γλυκογόνο!
Αρα θα φτιάξω το ποδηλατάκι μου και θα κανω μερα παρα μερα πρωι λεω!
Eίμαι καλυμμένη ετσι λέτε?
Πρεπει να κάνω τιποτα άλλο αρχικά?
Λιπος δεν εχω μετρησει ακόμα , αλλα οταν μου τελειωσει η περιοδος θα παω!
Υπενθυμίζω είμαι 1,79 72,5 κιλα και 22 χρονων με λιπος λιπος λιπος στη κοιλια!που πρεπει να δοσω τελος σε αυτο!:green::green:

φραουλίτσα
22-06-12, 17:31
Γεια σας κορίτσια! Ελένη μου θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος λιπομέτρησης στο σπίτι. Τι θα μου πρότεινες να πάρω, ζυγαριά ή δερματοπτυχόμετρο; Σε ευχαριστώ πολύ!

natasa1
22-06-12, 23:34
καλησπερα. ειμαι η νατασα , 43 χρ ,μητερα παιδιου7χρ, 1.66 κ 83 κιλα . Απο μικρο παιδι αδυνατη ,ενηλικη 52 -60 κιλα μεχρι πριν 10 χρονια που αρχισα σταδιακα να βαζω ....πολλες διαιτες με καλα αποτελεσματα τις πρωτς φορες .αργοτερα κουραστηκα κ δν τηρουσα τα προγραμματα .παρακαλω πολυ να μου στειλετε ενα προγραμμαδιατροφης με στοχο να χασω κιλα και ποντους στην κοιλια κ στα ψωμακια.Ναενημερωσω οτι οι διατροφες με πολλες πρωτεινες μου προκαλουν δυσφορια και εκνευρισμο..δεν αγαπω πολυ ταγλυκα , προτιμω τα πικαντικα.. ευχαριστω προκαταβολικα για τη συνεργασια και τη βοηθεια σας!!

Stella
23-06-12, 07:24
Nατάσα καλήμερα! Αν προσπαθήσεις να μάθεις από εδω από το φορουμ 5 βασικά πράγματα για τη διατροφή να είσαι σίγουρη ότι σταδιακά θα χάσεις τα κιλά και δε θα χρειαστει ούτε διατροφή "κονσερβα" να ακολουθήσεις (εννοω αυτες που δίνουν οι διαιτολόγοι και πρέπει να τις ακολουθούμε ως εχουν), ούτε θα κουραστεις.
Όταν λες για τις πρωτεινικές δίαιτες νομίζω ότι καταλαβαινω τι εννοείς. Εννοείς αυτες που έχουν 2 γευματα με ψητό και σαλάτα και κατι ψιλολόια για ενδιάμεσα.
Οι διατροφές που ακολουθούμε εμεις εδώ που αγαπάμε τα βάρη μπορεί να έχουν πολλή πρωτείνη αλλά καμία σχεση με αυτό που εχεις στο μυαλό σου καθώς είναι πλούσιες και σε συνθετους (κυρίως) υδατάνθρακες (ρύζι, πατατες, δημητριακα κλπ) και σε καλά λιπαρα (ελαιόλαδο, λιπαρά ψαρια, ξηρους καρπους).
Επειδή δεν είναι εφικτό να σου βγάλουμε μια διατροφή όπως λες γιατί ούτε τις γευστικες σου προτιμήσεις ξέρουμε, ούτε τις ποσότητες που χρειάζεσαι για συντήρηση, ούτε την καθημερινότητά σου, θα σου δωσω σε πρώτη φάση μερικά λινκς να διαβάσεις για να καταλάβεις περίπου τι παιζεται.
Κατόπιν μπορείς να ανοίξεις ένα λόγκ οπου εκει θα γράφεις τι τρως μεσα στη μέρα σου και΄μεις θα σου επισημαινουμε κάποια λαθακια, παραλειψεις κλπ. Το θέμα είναι να μάθεις μόνη σου να κάνεις σωστες επιλογες και να τις προσαρμόζεις στην καθημερινότητα σου.
Από γυμναστική πες μας κάνεις τίποτα; Είχες ασχοληθει ποτέ στο παρελθόν;

Ορίστε τα λινκ για αρχή: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF_%CF_%CE%B1%CF_%CE%B9%CE%BF%CF_%CF_-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF_%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?722-%CE%A0%CE%BF%CF_%CE%B5%CF_-%CE%B8%CE%B5%CF_%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF_-%CF_%CF_%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7-%CF_%CF_%CE%BD%CF_%CE%B7%CF_%CE%B7%CF_%CE%B7&highlight=%CE%A0%CE%BF%CF_%CE%B5%CF_%20%CE%B8%CE%B5%CF_%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF_%20%CF_%CF_%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9

Προτείνω να μην καθήσεις απο τώρα να υπολογίσεις τα μακρος και μπερδευτεις. Μεινε στις θερμίδες και στις γενικες κατευθύνσεις.
Επίσης ενα πολύ ωραίο τοπικ για γυναικεία διατροφή είναι αυτό: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3761-H-%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC-...

Και επίσης ρίξε και μια ματια στα ημερολόγια προπόνησης των γυναικών για να πάρεις ιδέες.
Αυτά για αρχή! Οπως καταλαβαίνεις χρειάζεται λίγο διάβασμα. Το να σου βγάλουμε μια διατροφή και να την κάνεις ακριβως για ένα μηνα πχ, δεν έχει νόημα. Θα χάσεις κάποια κιλά και μετα θα τα ξεναπάρεις. Ενω αν μάθεις μόνη σου να ρυθμίζεις τη διατροφή σου δε θα έχεις αναγκη κανέναν να σου βγάζει διατροφή και θα ρυθμίζεις εσύ τα γευματα σου αναλογα με το τι γουσταρεις να φας και πως σε βολευει!
Ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα!;)

patience
23-06-12, 22:25
καλησπερα κοριτσαρεσ μου ....χαθηκααααααααααα..!!!!αρρωστησα ασχημα ειχα και θεματα με αναιμια αφηστε τα χαλιαααααα εχασα κιλα εγινα σαν φρικιο ...γεννησε και η αδερφη του αντρα μου και δινω και σε κεινο γαλατακι με θηλαστρο ..!!!!συντομα θα ξαναρχισω να σασ γραφω απλα ολα μου πηγαν στραβαααααααααα..!!!!!!!!φιλια σε ολεσ

PEGY
24-06-12, 11:02
Μπαίνω στο φόρουμ, ψάχνω απο δω ψάχνω απο κεί πουθενα τα FGT, θα το βρώ αργότερα λέω.
Πάω στα ημ προπ να δω τι κάνει η μαρβιν, πουθενα κ αυτή. Α! λέω μας διαγράψανε....:P

Τα λένε αυτα ρε παιδιά.....!

gym
24-06-12, 11:02
Καλημερα σε ολες τις κοριτσαρες μας!

Ευχομαι να ειστε ολες καλα και να συνεχιζετε δυναμικα τις προσπαθειες σας χωρις πολλες ατασθαλιες!

Οπως θα εχετε προσεξει,εχει γινει μια αλλαγη ακομη στο φορουμ οσον αφορα το γυναικειο κομματι.

Εχουμε μια νεα ,αποκλειστικα για τις γυναικες, ενοτητα ,η οποια σιγα σιγα θα εμπλουτιζεται και θα διαμορφωνεται.

Εγω αυτο που θα ηθελα να σας συμβουλευσω ειναι να συμμετεχετε,να μην ντρεπεστε να ρωτησετε κατι,οσες νιωθετε οτι εχετε γνωσεις να τις προσφερετε με σοβαροτητα οπως παντα και γενικα,να την εκμετελλευτειτε την ενοτητα αυτη στο φορουμ γιατι
αλλωστε....για σας ειναι!;)

:toast:

gym
24-06-12, 11:03
Μπαίνω στο φόρουμ, ψάχνω απο δω ψάχνω απο κεί πουθενα τα FGT, θα το βρώ αργότερα λέω.
Πάω στα ημ προπ να δω τι κάνει η μαρβιν, πουθενα κ αυτή. Α! λέω μας διαγράψανε....:P

Τα λένε αυτα ρε παιδιά.....!

Αγχωθηκε η πεγκαρα μας!:P:P:P

Τα λεω βρε τα λεω δεςςς!:green:

gym
24-06-12, 11:04
καλησπερα κοριτσαρεσ μου ....χαθηκααααααααααα..!!!!αρρωστησα ασχημα ειχα και θεματα με αναιμια αφηστε τα χαλιαααααα εχασα κιλα εγινα σαν φρικιο ...γεννησε και η αδερφη του αντρα μου και δινω και σε κεινο γαλατακι με θηλαστρο ..!!!!συντομα θα ξαναρχισω να σασ γραφω απλα ολα μου πηγαν στραβαααααααααα..!!!!!!!!φιλια σε ολεσ

καλημερα κουκλα μου....ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα και οποτε αποφασισεις να επανελθεις εδω ειμαστε εμεις!;)

gym
24-06-12, 11:09
καλησπερα. ειμαι η νατασα , 43 χρ ,μητερα παιδιου7χρ, 1.66 κ 83 κιλα . Απο μικρο παιδι αδυνατη ,ενηλικη 52 -60 κιλα μεχρι πριν 10 χρονια που αρχισα σταδιακα να βαζω ....πολλες διαιτες με καλα αποτελεσματα τις πρωτς φορες .αργοτερα κουραστηκα κ δν τηρουσα τα προγραμματα .παρακαλω πολυ να μου στειλετε ενα προγραμμαδιατροφης με στοχο να χασω κιλα και ποντους στην κοιλια κ στα ψωμακια.Ναενημερωσω οτι οι διατροφες με πολλες πρωτεινες μου προκαλουν δυσφορια και εκνευρισμο..δεν αγαπω πολυ ταγλυκα , προτιμω τα πικαντικα.. ευχαριστω προκαταβολικα για τη συνεργασια και τη βοηθεια σας!!


Νατασσα μου καλημερα!Καλωσηρθες στην παρεα μας!
Καταλαβαινω πως θελεις να χασεις τα κιλα σου και να μπεις σε μια σειρα αλλα το να παρεις ετοιμη τροφη στο πιατο οπως λεμε απο εδω μεσα,μονο καλο δεν θα σου κανει!

Ακολουθησε το παρακατω ποστ της στελλας για να παρεις μια ιδεα για το πως θα κινηθεις και οτι χρειαστεις ,ειμαστε εδω!

Αρχικα θα ηταν καλο να ξερεις που κινεισαι θερμιδικα και επειτα να ενταξεις σωστη προπονηση μεσα στην καθημερινοτητα σου!
Τα πραγματα με τη σωματικη διαπλαση και τη διατροφη γενικοτερα ειναι πολυ πιο απλα απο οσο νομιζουμε και μας κανουν να πιστευουμε οσοι ασχολουνται με το εμποριο(βλεπε διαιτολογους,κεντρα αδυνατισματοςκτλ κτλ) και αυτο γιατι οτι ειναι απλο,δεν ειναι και in!;)

Οποτε θα σου συμβουλευα να ξεψαχνισεις το φορουμ,να μας ποσταρεις τις αποριες σου και πολυ διαβασμα!;)

:toast:

Nατάσα καλήμερα! Αν προσπαθήσεις να μάθεις από εδω από το φορουμ 5 βασικά πράγματα για τη διατροφή να είσαι σίγουρη ότι σταδιακά θα χάσεις τα κιλά και δε θα χρειαστει ούτε διατροφή "κονσερβα" να ακολουθήσεις (εννοω αυτες που δίνουν οι διαιτολόγοι και πρέπει να τις ακολουθούμε ως εχουν), ούτε θα κουραστεις.
Όταν λες για τις πρωτεινικές δίαιτες νομίζω ότι καταλαβαινω τι εννοείς. Εννοείς αυτες που έχουν 2 γευματα με ψητό και σαλάτα και κατι ψιλολόια για ενδιάμεσα.
Οι διατροφές που ακολουθούμε εμεις εδώ που αγαπάμε τα βάρη μπορεί να έχουν πολλή πρωτείνη αλλά καμία σχεση με αυτό που εχεις στο μυαλό σου καθώς είναι πλούσιες και σε συνθετους (κυρίως) υδατάνθρακες (ρύζι, πατατες, δημητριακα κλπ) και σε καλά λιπαρα (ελαιόλαδο, λιπαρά ψαρια, ξηρους καρπους).
Επειδή δεν είναι εφικτό να σου βγάλουμε μια διατροφή όπως λες γιατί ούτε τις γευστικες σου προτιμήσεις ξέρουμε, ούτε τις ποσότητες που χρειάζεσαι για συντήρηση, ούτε την καθημερινότητά σου, θα σου δωσω σε πρώτη φάση μερικά λινκς να διαβάσεις για να καταλάβεις περίπου τι παιζεται.
Κατόπιν μπορείς να ανοίξεις ένα λόγκ οπου εκει θα γράφεις τι τρως μεσα στη μέρα σου και΄μεις θα σου επισημαινουμε κάποια λαθακια, παραλειψεις κλπ. Το θέμα είναι να μάθεις μόνη σου να κάνεις σωστες επιλογες και να τις προσαρμόζεις στην καθημερινότητα σου.
Από γυμναστική πες μας κάνεις τίποτα; Είχες ασχοληθει ποτέ στο παρελθόν;

Ορίστε τα λινκ για αρχή: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF_%CF_%CE%B1%CF_%CE%B9%CE%BF%CF_%CF_-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF_%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?722-%CE%A0%CE%BF%CF_%CE%B5%CF_-%CE%B8%CE%B5%CF_%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF_-%CF_%CF_%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7-%CF_%CF_%CE%BD%CF_%CE%B7%CF_%CE%B7%CF_%CE%B7&highlight=%CE%A0%CE%BF%CF_%CE%B5%CF_%20%CE%B8%CE%B5%CF_%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF_%20%CF_%CF_%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9

Προτείνω να μην καθήσεις απο τώρα να υπολογίσεις τα μακρος και μπερδευτεις. Μεινε στις θερμίδες και στις γενικες κατευθύνσεις.
Επίσης ενα πολύ ωραίο τοπικ για γυναικεία διατροφή είναι αυτό: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3761-H-%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC-...

Και επίσης ρίξε και μια ματια στα ημερολόγια προπόνησης των γυναικών για να πάρεις ιδέες.
Αυτά για αρχή! Οπως καταλαβαίνεις χρειάζεται λίγο διάβασμα. Το να σου βγάλουμε μια διατροφή και να την κάνεις ακριβως για ένα μηνα πχ, δεν έχει νόημα. Θα χάσεις κάποια κιλά και μετα θα τα ξεναπάρεις. Ενω αν μάθεις μόνη σου να ρυθμίζεις τη διατροφή σου δε θα έχεις αναγκη κανέναν να σου βγάζει διατροφή και θα ρυθμίζεις εσύ τα γευματα σου αναλογα με το τι γουσταρεις να φας και πως σε βολευει!
Ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα!;)

gym
24-06-12, 11:12
Γεια σας κορίτσια! Ελένη μου θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος λιπομέτρησης στο σπίτι. Τι θα μου πρότεινες να πάρω, ζυγαριά ή δερματοπτυχόμετρο; Σε ευχαριστώ πολύ!

Στο σπιτι ε?Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ....;)

δερματοπτυχομετρο πρεπει να εισαι ειδικος και να εισαι εμπειρη στο να μετρας,δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζουν μερικοι οτι παιρνεις μια τσιμπιδα και μετρας.Ακομη και οι επαγγελματιες,για να ειπωθει οτι ειναι αξιοπιστοι στις μετρησεις τους με δερματοπτυχομετρο εκτος του οτι πρεπει να εχουν σωστο εργαλειο ,το οποιο μπορει να κοστισει απο 300 και ανω ευρω(ενα πχ σου δινω),πρεπει να εχουν κανει απο απο χιλιες μετρησεις και αυτο για να συνηθισει το χερι και το ματι τους στο τι ''θα πιασουν''.

Οποτε οχι σε δερματοπτυχομετρο εκτος κ αν πας σε ειδικο,ζυγαρια θα ειναι πεταμενα λεφτα....

Κανε μια λιπομετρηση σε εναν καλο διαιτολογο κ αυτο μονο για να εχεις μια γνωμη εφοσον θες και τιποτε παραπανω!;)

eli_din3
24-06-12, 11:20
Oooo εξελιξεις βλεπω.. αντε γυναικες! οργανωνομαστε :P

λοιποον..
εχω αρχισει και παρατηρω ανομοιομορφια μεταξυ δεξιας μεριας και αριστερης... και στα χερια που κλασσικα το δεξι ειναι πιο δυνατο... αλλα και στο στηθος που ο ενας μυς ο εξωτερικος εκεινος εχει αλλο σχημα ο δεξης απο τον αριστερο(εχω και φωτο αν θελετεεεε). επισης ο ενας ωμος ειναι πιο αδυναμος και διαφορετικος απο τον αλλον και το βλεπω και στις ασκησεις πως δειχνει ο ενας και πως ο αλλος αλλα κ ποσο αντεχει ο καθενας.. μου το παν κ στ γυμ :/
(αυτο το "καταγραφτε" εδω μου χει κατσει :P)

gym
24-06-12, 11:31
Oooo εξελιξεις βλεπω.. αντε γυναικες! οργανωνομαστε :P

λοιποον..
εχω αρχισει και παρατηρω ανομοιομορφια μεταξυ δεξιας μεριας και αριστερης... και στα χερια που κλασσικα το δεξι ειναι πιο δυνατο... αλλα και στο στηθος που ο ενας μυς ο εξωτερικος εκεινος εχει αλλο σχημα ο δεξης απο τον αριστερο(εχω και φωτο αν θελετεεεε). επισης ο ενας ωμος ειναι πιο αδυναμος και διαφορετικος απο τον αλλον και το βλεπω και στις ασκησεις πως δειχνει ο ενας και πως ο αλλος αλλα κ ποσο αντεχει ο καθενας.. μου το παν κ στ γυμ :/
(αυτο το "καταγραφτε" εδω μου χει κατσει :P)

ελινα εχουμε πει οτι η μια μας μερια δεν ειναι ποτε ιδια με την αλλη.Παντα σε ολους αν τους παρεις και ''κοψεις '' τα σωματα στη μεση θα δεις πολλεεεες διαφορες...

Οταν δεν φτανει αυτη η ανομοιομορφια σε σημειο πονου(πχ εισαι τρομερα αδυναμη στη μια μερια και χωρις να το θες,ξερεις,εσυ κανεις πιο εντονη αυτην τη διαφορα σε σημειο που σε δυσκολευει στην καθημερινοτητα η λογω καποιου τραυματισμου πχ μετα απο χονδροπαθεια στα γονατα),ποιος ο λογος να ταραζεις το μυαλο σου με κατι τετοιο?

Βαλε φωτο αλλα φροντισε να φαινεται στις φωτο αυτο που λες μηπως και καταλαβουμε και δουμε κ εμεις αυτην τη διαφορα.

Και για ακομη μια φορα,πηγαινε σε εναν ορθοπεδικο να σε ελεγξει απο τα νυχια ως την κορυφη για να δεις αν εχεις η οχι τελικα κουσουρια.

gym
24-06-12, 11:41
Γεια σας κορίτσια απο το νεούδι~!!:unsure::unsure:
Περιμενω επισκευαστη να μου φτιάξει το ποδηλατακι μου!διαβασα όλα τα θεματα με τη λυποδιάλυση και διαπιστωσα οτι για λυποδιάλυση είναι καλα
3 φορες την εβδομαδα το πρωι αεροβικη για 45' στους 120-160 παλμους ή απογευμα μετα απο βάρη για να καψω το γλυκογόνο!
Αρα θα φτιάξω το ποδηλατάκι μου και θα κανω μερα παρα μερα πρωι λεω!
Eίμαι καλυμμένη ετσι λέτε?
Πρεπει να κάνω τιποτα άλλο αρχικά?
Λιπος δεν εχω μετρησει ακόμα , αλλα οταν μου τελειωσει η περιοδος θα παω!
Υπενθυμίζω είμαι 1,79 72,5 κιλα και 22 χρονων με λιπος λιπος λιπος στη κοιλια!που πρεπει να δοσω τελος σε αυτο!:green::green:

Καλημερααα!

Οτιδηποτε κανεις απο αεροβια δραστηριοτητα ειτε ειναι ποδηλατο ειτε ειναι τρεξιμο ειτε ειναι κωπηλατικο κτλ κτλ εαν πιανεις παλμους γυρω στο 50-60% της ΜΚΣ σου,τοτε θα χασεις λιπος .Επισης,χρειαζεται να εχεις ενα θερμιδικο ελλειμμα στη διατροφη σου το οποιο θα ερθει ειτε απο την προπονηση ειτε απο τη διατροφη ειτε και απο συνδυασμο τους.

Αλλα για να καταληξω,ναι το ποδηλατο θα σε βοηθησει αρκει να μην κανεις λες κ πας βολτουλα!;)

Το θεμα του γλυκογονου οπως εχουμε πει ειναι πολυ δυσκολο να ''καει'' ετσι απλα με μια προπονηση,μετα απο μαραθωνιο με πολλα χλμ στην πλατη σου μπορει αλλα με μια προπονηση αεροβια χαμηλης εντασης με τιποτα.

Οι επιλογες σου ειναι οι εξης

1.αεροβιο πρωι πριν το πρωινο σου αλλα μπορεις να πιεις εναν σκετο καφε

2. αεροβιο αμεσως μετα τα βαρη

3.αεροβιο οποιαδηποτε στιγμη τη μερα μπορεις εφοσον δεν μπορεις το ενα η το δυο....απλα καντο να μην το χασεις στη μερα σου!

Προσεξε τη διατροφη σου να μην ξεφευγεις θερμιδικα και να τα δινεις ολα στην προπονηση σου!

gym
24-06-12, 11:42
καλημέρα κοριτσάκια, ομαρφα και fitnessάκια.... :P πώς τα λέω έτσι η άτιμη...
πάω σε λιγάκι γυμναστήριο, έχω πόδια σήμερα... ειμαι πολύ χαρούμενη, ανέβασα κιλά στο σμιθ. (50kg σκουωτ, 80 kg γάμπες)... Δυναμώνω!!!:turtle::turtle::turtle: όλα τέλεια, μόνο η εξεταστική μου ρίχνει την ψυχολογια...

μπραβο αγαπη μου...ελπιζω η κινηση του σκουωτ να ειναι πληρης και οχι ημικαθισμα ;)

οπως και στις γαμπες να κανεις ενα κρατημα στην ακραια θεση ψηλα...;)

gym
24-06-12, 11:44
εβαλα νομιζω μια φωτογραφια πριν λιγο!!λιπος τελικα δεν ειναι 25.4 που σας ειπα προηγουμενος..μετρηθηκα σημερα κ με εγραψε 24.4...δε ξερω αν ειναι εγκυρο βεβαια !!!εχτος απο γυμναστηριο κανω και αλλο αθλημα..μπασκετ που χρειαζεται δυναμη στην οποια υστερω...

θερμιδες μαλλον δεν μετρας ε?αρχισε να μετρας,να εχεις εναν μποσουλα να δεις τελικα αν ειναι πολλα η λιγα αυτα που τρως..καθε ποτε τρως κατι διαφορετικο για παραδειγμα?>κ τι ειναι αυτο?


οσο για τη δυναμη,θα ερθει με τον καιρο αλλα αν εισαι αθλητρια μπασκετ θα πρεπει ολο το προγραμμα σου να προσαρμοστει σε αυτο που κανεις....εισαι αθλητρια μπασκετ η απλα παιζεις μια στο τοσο ?

υγ απο οσο μπορω να δω απο φωτο δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα λιπους αλλα ελλειψη εκγυμνασης.
δωσε χρονο στο σωμα σου κ μαθε οτι ο,τι κανεις τωρα,να το κανεις μακροχρονια και με συνεπεια για να εχεις αποτελεσμα

gym
24-06-12, 11:52
Ευχαριστω για το καλωσόρισμα και εσένα και το κουκουτσάκι!!Πραγματικα κορίτσια πιστευω ότι είστε η ελπίδα μου! δεν το περιμενα οτι αυτο το φόρουμ είναι τόσο βοηθήτικο! διαβασα όλα τα ποστ σας και πολλά αλλα εδω μεσα για να παρω το θαρρός να γραψω ! δυστοιχως δεν εβγαλα πολυ ακρή καθότι τελειώς ασχετη γιαυτο και εγγραφικα μήπως γίνω σχετικη! 4 μηνες τωρα εχω αγαπήσει τη γυμναστική όσο μπορω γιατι η αλήθεια είναι οτι αν δεν την αγαπήσει απο παιδι μετα είναι υπερβολικα δυσκολο!
(κανω dvd , κανω ποδήλατο στατικο αλλα μου χαλασε και περιμενω να το φτιάξουν και zumba 2 φορες την εβδομαδα!) αλλα θελω να χασω λίπος και περισσοτερο απο την κοιλιά και δεν ξερω τι ακριβώς βοηθάει σε αυτό! γιατι εχω διαβασει τόοοσα πολλά στο φόρουμ που εχω μπερδευτεί!
Θα περιμένψ την gym γιατι απο τις απαντήσεις της βλεπώ οτι ειναι κατατοπιστικότατη!

βασικο ειναι να εχεις και προπονηση με αντιστασεις,με βαρη μεσα στην προπονητικη σου εβδομαδα.Η ζουμπα και το ποδηλατο ειναι καλα για αεροβια(καλα την ζουμπα την βγαζω γιατι δεν την μετραω ως γυμναστικη αλλα ως χορο).

Καλλιο αργα παρα ποτε δεν λενε?Στο χερι σου ειναι να την αγαπησεις την γυμναστικη και να γινει βασικη μεσα στην ζωη σου!;)


Καλησπέρα σας ,
Νεο μελος και εγω!Σας διαβαζω εβδομάδες τώρα και πηρα το θάρρος να σας γράψω γιατι πιστευω συμφωνα με αυτα που διαβαζω οτι πραγματικα ξερεται απο υγειινη ζωη και τα λετε πολυ σωστα!
Η μικρη μου ιστορια ειναι οτι εχω υψος 1,79 και ειμαι 73 κιλά και 22 χρονων .Κανω διατροφη εδω και 5,5 μηνες και εχασα αργα και σταθερα 14 κιλα!Νομιζω οτι θέλω τουλαχιστον αλλα 3-5 κιλα!Δυστοιχως εχω ξανακάνει πολλες φορες αυτη τη διαδικασια (αλλα με λάθος διαιτες )και εχω καταπονησει τον οργανισμό μου!Αλλα το θεμα της διαιτας το ελυσα κανω μια διατροφη γραμμωσης οπως αυτη στο φορουμ!
Το θεμα ειναι η γυμναστικη!Εκει θελώ τρελη βοηθεια γιαυτο και γραφω εδω.Κανω ελαφρια ασκηση εδω και 4 μηνες αλλα δεν βλεπω τρομερα αποτελεσματα και θελω την αποψη σας! Δυστοιχως δεν εχω χρονο για γυμναστηριο αλλα κανω στο σπιτι,με βαρη και dvd, μπορω να κανω οτιδηποτε αρκει να ειναι αποτελεσματικο και να δω αποτελεσματα !τι εχετε να μου προτεινεται εσεις?Εχω σωμα μηλο και η κοιλια μου δεν εφευγε ποτε οσο αδυνατη και να ημουν απο οτι εχω διαβασει εδω μαλλον εχω υποδοριο (?) λίπος !αλλα δεν εχω ιδεα τι να κανω για να το χασω!(σαφως θα χασω και αλλα κιλα για να φυγει και αλλο περιττο λιπος!) αλλα παραλληλα τι γυμναστικη να ακολουθήσω για να χασω την κοιλιτσα?

Η βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη για μενα

Το προβλημα σου εντοπιζεται σε δυο λεξεις ''ελαφρια ασκηση''.Γιατι ελαφρια δηλαδη?
Απο την φυση μας ειναι ηδη δυσκολο να αναπτυχθουμε μυικα,ποσο μαλλον αν παμε κ εμεις και παιζουμε με τα ροζ αβαρακια,την κατσαμε τη βαρκα που λενε~!;)

Οι λιπαποθηκες σου ειναι στην κοιλια,οκ δεν ειναι κακο αυτο απλα να εχεις υπομονη και να ξερεις οτι απο εκει θα χασεις τελευταια ο,τι εχεις να χασεις.Βασικο ειναι να δινεις το ερεθισμα στον μυ σου να αναπτυχθει κ αυτο δεν θα γινει με χαλαρα αεροβια.
:welcome::welcome:
Και για να μην το ξεχασω...καλωσηρθες στην παρεα μας βρεεε!

eli_din3
24-06-12, 13:14
να παω σε γιατρο δυσκολο αυτην την περιοδο... μεχρι την παρασκευη εχω να διαβασω 900 σελιδες (!) και παρασκευη φευγω μαλλον για μονιμα για ολο το καλοκαιρι...ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του...

μονο στο στηθος ειναι εμφανες αυτο που λεω..και πλεον κατα την γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ εμφανες... οριστε :(
το αριστερο (δεξι οπως κοιταμε)εχει τελειως διαφορετικο σχημα..δεν ειναι καν τ μεγεθος να πεις νταξει..ειναι ολο το σχημα :S και απ κοντα ειναι κ πιο πεταχτο προς τα μπροστα..
(κ το περιεργο ειναι πως ειναι το αριστερο και οχι το δεξι ενω ειμαι δεξιοχειρας..και ο ωμος ο δεξης ειναι πιο αδυναμος οχι ο αριστερος..ενω τα χερια αντιθετα..αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε λεμε)

50202

gym
24-06-12, 14:29
να παω σε γιατρο δυσκολο αυτην την περιοδο... μεχρι την παρασκευη εχω να διαβασω 900 σελιδες (!) και παρασκευη φευγω μαλλον για μονιμα για ολο το καλοκαιρι...ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του...

μονο στο στηθος ειναι εμφανες αυτο που λεω..και πλεον κατα την γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ εμφανες... οριστε :(
το αριστερο (δεξι οπως κοιταμε)εχει τελειως διαφορετικο σχημα..δεν ειναι καν τ μεγεθος να πεις νταξει..ειναι ολο το σχημα :S και απ κοντα ειναι κ πιο πεταχτο προς τα μπροστα..
(κ το περιεργο ειναι πως ειναι το αριστερο και οχι το δεξι ενω ειμαι δεξιοχειρας..και ο ωμος ο δεξης ειναι πιο αδυναμος οχι ο αριστερος..ενω τα χερια αντιθετα..αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε λεμε)

50202

Ελινα μου αρχικα θα σου πω οτι με μια φωτο και ειδικα σε αυτην ΕΓΩ δεν βλεπω τιποτα και πραγματικα ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος αυτα που λες ,εαν δεν σε δει απο κοντα και αν ειναι ειδικος μαλιστα,να σε εξετασει κιολας,γι αυτο λεω κ ξαναλεω για σωματικο ελεγχο.Στο κατω κατω γυμναστες εχετε στα γυμναστηρια που πληρωνετε ,αυτα ειναι βασικα πραγματα ανατομιας,δεν επιτρεπεται να μην μπορουν να καταλαβαουν αν καποιος εχει μια κυφωση,λορδωση,σκολιωση.

ΥΠΟΘΕΤΩ πως το προβλημα που μας λες εχει να κανει με ενα απο αυτα τα τρια που εγραψα η και καποιο συνδυασμο ,καθως ειναι συνηθες αυτο.Αν δεν πας σε καποιον ορθοπεδικο,φυσιοθεραπευτη ,καποιον γιατρο τελοσπαντων,στις υποθεσεις θα μεινουμε.

Κοστος δεν θα εχεις καθως και σε νοσοκομειο δωρεαν μια εξεταση μπορεις να κανεις.Ποσα λεπτα θα σου παρει δηλαδη?Δεκα?Ενα τεταρτο?Απο το να καθεσαι και να λες ''το δεξι μου ειναι πιο φουσκωτο'' και να κανεις συνεχεια τετοιες σκεψεις καλυτερα ειναι να πας,να σε δει καποιος και μετα με βαση αυτα που θα σου πει θα δεις αν χρειαζεται καποια αναπροσαρμογη το προγραμμα σου.Με τα αν δουλεια δεν κανουμε.

gym
24-06-12, 14:51
Καλησπέρα και απο μένα, ολοκαίνουριο μέλος και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω! Εγώ κορίτσια χρειάζομαι πολύυυυυυ την βοήθεια σας!

Καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα μας!Θελεις να μας πεις το ονομα σου για να σε φωναζουμε ετσι κιολας?;)

Κατ'αρχήν λίγα στοιχεία για μένα. Είμαι 28 ετών με ύψος 1,65 και 66 κιλά. Τελευταία 2 χρόνια είχα φτάσει στα 72 λόγω καθιστικής ζωής και από πέρσυ τέτοια εποχή είμαι στα 66. Στόχος μου ειναι να φτάσω τα 59-60 κιλά που είναι πολύ καλό βάρος για μένα και να γραμμώσω (στόχος μου είναι σώματα κατηγορίας μπικίνι). Να σημειώσω ότι έχω πάρα πολύ καλό υπόβαθρο, ειδικά πόδια είναι πάρα πολύ δυνατά, έκανα χρόνια κολύμβηση (προπονήσεις μέχρι πριν την κατηγορία ανοιχτής θάλασσας, κάναμε 4 ώρες καθημερινά), πόλο, Taekwondo, χορούς, γιόγκα. Υπήρξε ένα διάστημα που για 2-2.5 χρόνια ξαφνικά άρχισα να κάνω καθιστική πολύωρη δουλειά, έκοψα το κάπνισμα αλλά και τη γυμναστική, και ήταν και η περιόδος που πήρα τα κιλά.
αν στο μυαλο σου εχεις ως προτυπο τις κατηγοριες μπικινι εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα δηλαδη λιγοτερα σωματικα κιλα ,οχι τοσο προπονηση προς μυικη αναπτυξη αλλα περισσοτερο για χαμηλα ποσοστα λιπους και ενα definition οπως λεγεται στους μυς αλλα μιλαμε για πολυ πιο απλα πραγματα με ενα καλο επιπεδο μυικοτητας χωρις να υπερβαινει καποια ορια και σιγουρα η θηλυκοτητα που παραμενει εντονη



Τώρα, εδώ και 2 μήνες προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου, τρώω λιγότερο από τις θερμίδες συντήρησης μου (1800) αλλά σπάνια λιγότερο από το BMR μου (1440 περίπου). Από γυμναστική δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο, 4-5 φορές την εβδομάδα κάποια μορφή αερόβιας μεγάλης έντασης (Power ή Ashtanga Yoga, Τρέξιμο, Zumba, HIIT, κολύμβηση κλπ) ανάλογα. Με βάρη δεν έχω καμία σχέση αν και το θέλω πολύ.


πρωτο λαθος ειναι οτι δεν κανεις κατι συγκεκριμενο...δευτερο λαθος οτι ο,τι κανεις ειναι σε μορφη αεροβιας
Και τώρα ήρθε η ώρα να σας βάλω challenge. Ποιά μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση όσον αφορά πρόγραμμα προπόνησης;
Δεν μπορώ να πάω σε γυμναστήριο λόγω οικονομικών. Σπίτι όμως έχει ο αδερφός μου ένα πολυμηχάνημα το οποίο έχει επιλογές για πιέσεις στήθους με μπάρα, τροχαλία για πλάτη/ώμους/στήθος, και δυνατότητα εκγύμνασης ποδιών και δικεφάλων. Επίσης έχουμε αλτήρες μικρων κιλών αλλά και λάστιχα εκγύμνασης όλων των επιπέδων αντίστασης. Είχαμε κι ενα κωπηλατικό αλλά δεν το βλέπω τελευταια! :Ρ Δεν ξέρω τι να κάνω από όλα αυτά, πως να το κάνω και πως να το συνδυάσω με αερόβια, είμαι σαν ψάρι έξω από το νερό.... βοήθεια παρακαλώ!!!

Εφοσον δεν μπορεις να πας γυμναστηριο εχεις 1.την επιλογη να γυμναστεις με το σωματικο σου βαρος αλλα και με διαφορα κολπακια σπιτι 2 να χρησιμοποιησεις το μηχανημα του αδερφου σου και ο,τι αλλο βρεις....

ηρθε η ωρα να σου βαλω κ εγω ενα challenge :green:

θα ηθελα να κατσεις να διαβασεις αυτα εδω τα λινκς http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?698-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD

βασικα θα ηθελα να τα ξεσκονισεις αυτα που θα σου δωσω γιατι αν δεν μαθεις τα βασικα,πως θα προχωρησεις?

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?943-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF

για στρετσινγκ δες και αυτο http://www.trickstutorials.com/index.php?page=content/flx3

για αρχη αυτα...τα διαβαζεις....ριχνεις μια ματια στα προγραμματα γενικα προπονησεων πιο πολυ για να δεις το πως υπαρχουν πολλοι προπονητικοι σχεδιασμοι και μετα ξαναποσταρεις και τα βλεπουμε μαζι...

Και επανέρχομαι σε λίγο με δεύτερο ποστ περι διατροφής που ξέρω πως είναι το πιο σημαντικό συστατικό.


και ομως...και η προπονηση και η διατροφη ειναι η βαση,ειναι οι δυο τροχοι οπου αν ο ενας εχει παθει φουιτ απλα δεν πορχωρας...;)



Όσον αφορά τη διατροφή μου λοιπόν… εδώ και λίγο καιρό λόγω θέματος υγείας (και μέχρι νεοτέρας από τον γιατρό μου) κάνω καθαρά κετογενική διατροφή, με 15-20 γρ. υδατάνθρακα τη μέρα. Η αναλογία των μάκρος μου είναι 5% υδατάνθρακες, 30% λίπη και 65% πρωτείνες. Μου φαινόταν πολύ δύσκολο τις πρώτες μέρες αλλά μετά την προσαρμογή μπορώ να πω ότι μου αρέσει όσο περιοριστική κι αν ακούγεται. Εδώ και μέρες ολόκληρες δεν έχω καθόλου λιγούρες (που είχα καθημερινά, ειδικά για γλυκό) και χορταίνω με μικρότερη ποσότητα.

Μια τυπική μέρα:

Πρωινό:
2 αυγά μάτια (στο αντικολλητικό, χωρίς λάδια/βούτυρα)
60 γρ. λουκάνικο φρανκφούρτης
1 ποτήρι Yogi Tea

Σνακ:
30 γρ. αμύγδαλα

Μεσημέρι:
140 γρ. Στήθος γαλοπούλα
1 φλ. Μαρούλι
1 φλ. Σπανάκι φρέσκο
½ φλ. Φινόκιο (μαραθόριζα)
1 κ.γ. ελαιόλαδο


Σνακ:
2 stalks Σέλερι
50 γρ. Dirollo 5% τυρί spread

Βραδινό:
2 αυγά με 10 γρ. Βούτυρο
1 φέτα γαλοπούλα
25γρ. Μιλνερ

**** Νερό πίνω περίπου 2 λίτρα τη μέρα και παραπάνω, καφέ σπάνια)

Κορίτσια οποιαδήποτε συμβουλή/παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων!

Εφοσον ειναι διατροφη απο γιατρο,αυτος ξερει καλυτερα το τι εχεις.Αληθεια,εαν επιτρεπεται για ποιο λογο σου εδωσε τετοιου ειδους διατροφη?


Γεια σου koukoutsaki!

Κανω κετογενικη διατροφη εδω και 1 μηνα περιπου. Αρχικα μου ηταν πολυ δυσκολο και την πρωτη εβδομαδα ενιωθα μονιμως κουρασμενη και ηθελα συνεχεια να κοιμαμαι. Μετα την πρωτη εβδομαδα οχι μονο εφυγαν ολα αυτα αλλα εχω ενεργεια που νομιζω πως δεν ειχα ποτε μου! Συν οτι εχω πολυ καλυτερη διαθεση και δεν εχω πλεον υπογλυκαιμιες που ειχα παλιοτερα. :)

Δυστυχως οσον αφορα την γυμναστικη δεν εχω αυτη τη στιγμη αλλη επιλογη εκτος απο το σπιτι.
Επειδη δεν εχω ασχοληθει παλιοτερα δεν ξερω τι να πρωτοκανω.... να πιασω το μηχανημα του αδερφου μου, να κανω με λαστιχα? Σημειωση, εχω εκ γεννετης δισχιδη ραχη και λορδωση και δεν μπορω να επιβαρυνω πολυ την μεση. Για παραδειγμα οταν κανω κοιλιακους τους κανω σε ενα ab roller μηχανημα, ποτε ελευθερους.

Ουφ, ελπιζω να μη σας ζαλισα....


θα κανεις κατ δυο και γενικα οτι εχεις στο σπιτι...θα κανεις συνδυασμους ,θα παιζεις με το πως θα κανεις την προπονηση σου και δεν θα σε αγχωνει αυτο καθολου...

το μηχανημα αυτο με το οποιο κανεις κοιλιακους πιο πολυ προβλημα θα σου δημιουργησει παρα να σου καλυτερευσει την κατασταση.Ειμαι σιγουρη οτι οπως ολοι σε αυτο μηχανημα δεν ενεργοποιεις σωστα τους κοιλιακους σου και ποσο μαλλον τον εγκαρσιο,τον μυ απο μεσα....Μου κανει εντυπωση που ασχολεισαι με αυτο το μηχανημα για κοιλιακους ενω εχεις περασει απο yoga.:unsure:

PEGY
25-06-12, 08:43
Καλημέρα!
σορυ ρε κορίτσια πως πάνε για τα 3κ;
έχω χαθεί!:rolf:

koukoutsaki
25-06-12, 08:45
Pegy πρεπει να εχουν αφαιρεθει

gym
25-06-12, 11:39
Καλημέρα!
σορυ ρε κορίτσια πως πάνε για τα 3κ;
έχω χαθεί!:rolf:


Pegy πρεπει να εχουν αφαιρεθει

Aν και οφφ τοπικ ερωτηση(γκουχ γκουχ :green:),η κουκουτσι μας εχει δικιο.

Εγιναν καποιες αλλαγες πεγκυ μου στο φορουμ μας ...αν θες δες και εδω...



Εγκαινιάζεται η καινουργια εκδοση της Ενότητας Eκτος Θεματος.

Οπως θα δουν και τα μελη,υπάρχουν 10-15 βασικες θεματολογίες,όπου εκει θα μπορουμε να μιλαμε πιο χαλαρα,για θεματα πλην του bodybuilding.

H μεγαλη διαφοροποιηση είναι ότι η Ενότητα πλεον είναι κλειδωμενη,έτσι ώστε τα μελη δεν μπορουν να ανοίξουν δικα τους θεματα,χωρις την έγκριση Διαχειριστή.

Θεωρουμε και πιστευουμε ότι εχουμε καλύψει τις βασικες θεματολογίες που συζηταγαν τα μέλη.
Στο μελλον μπορεί να προστεθεί κατι,αν δεν εχουμε προβλέψει καποια θεματολογία.
Ελπίζουμε η διαμονη σας στο φόρουμ να είναι εξίσου διασκεδαστικη.:welcome::welcome:

:toast:

rafaella
25-06-12, 21:01
[QUOTE=gym;597748]θερμιδες μαλλον δεν μετρας ε?αρχισε να μετρας,να εχεις εναν μποσουλα να δεις τελικα αν ειναι πολλα η λιγα αυτα που τρως..καθε ποτε τρως κατι διαφορετικο για παραδειγμα?>κ τι ειναι αυτο?

Δε μετρω θερμιδες...η αληθεια να λεγεται..δυσκολευομαι να τις μετρησω..τρωω περιπου καθε 3 ωρες...το πρωινο ειναι βρωμη με γαλα 80 γρ περιπου...κ τα ενδιαμεσα ειναι 1-2 φρουτααα...μεσημεριανο κ βραδυνο τρωω σαλατα και το φαγητο μου...σημερα για παραδειγμα γ βραδυνο εφαγα κοτοπουλο με σαλατα κ μεσημεριανο μακαρονια με κοτοπουλο...ενδιαμεσα τα φρουτα...


οσο για τη δυναμη,θα ερθει με τον καιρο αλλα αν εισαι αθλητρια μπασκετ θα πρεπει ολο το προγραμμα σουω να προσαρμοστει σε αυτο που κανεις....εισαι αθλητρια μπασκετ η απλα παιζεις μια στο τοσο ?

οχι παιζω και σε ψηλο επιπεδο μαλιστααα...απλα τωρα πωρωθηκα να φτιαξω σωμα να δυναμωσω γιατι ειμαι κοντη και πρεπει να δυναμωσω γιανα εχω και εγω πλεονεκτημα...γυμναστηριο που παω κανω 25 λεπτα δρομο σιγουρα...απλα δεν εχω προγραμμα για βαρη και κανω οτι μου κατεβει στο ενα περιπου αν με καταλαβαινεις και ξερω οτι με αυτο δε θα δω προοδο...ενω αν ειχα ενα προγραμμα θα πηγαινα και το ακολουθουσα κατα γραμμα. . . γενικα εχω ορεξη απλα επειδη τωρα εχω βαλει τους συγκεκριμενους στοχους και δε ξερω πως θα τς υλοποιησωω...

υγ απο οσο μπορω να δω απο φωτο δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα λιπους αλλα ελλειψη εκγυμνασης.
δωσε χρονο στο σωμα σου κ μαθε οτι ο,τι κανεις τωρα,να το κανεις μακροχρονια και με συνεπεια

gym
25-06-12, 21:59
θερμιδες μαλλον δεν μετρας ε?αρχισε να μετρας,να εχεις εναν μποσουλα να δεις τελικα αν ειναι πολλα η λιγα αυτα που τρως..καθε ποτε τρως κατι διαφορετικο για παραδειγμα?>κ τι ειναι αυτο?

Δε μετρω θερμιδες...η αληθεια να λεγεται..δυσκολευομαι να τις μετρησω..τρωω περιπου καθε 3 ωρες...το πρωινο ειναι βρωμη με γαλα 80 γρ περιπου...κ τα ενδιαμεσα ειναι 1-2 φρουτααα...μεσημεριανο κ βραδυνο τρωω σαλατα και το φαγητο μου...σημερα για παραδειγμα γ βραδυνο εφαγα κοτοπουλο με σαλατα κ μεσημεριανο μακαρονια με κοτοπουλο...ενδιαμεσα τα φρουτα...


ξεκινα να μετρας για να βλεπεις οργανωμενα τι κανεις...http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1240-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82

www.fitday.com


οσο για τη δυναμη,θα ερθει με τον καιρο αλλα αν εισαι αθλητρια μπασκετ θα πρεπει ολο το προγραμμα σουω να προσαρμοστει σε αυτο που κανεις....εισαι αθλητρια μπασκετ η απλα παιζεις μια στο τοσο ?

οχι παιζω και σε ψηλο επιπεδο μαλιστααα...απλα τωρα πωρωθηκα να φτιαξω σωμα να δυναμωσω γιατι ειμαι κοντη και πρεπει να δυναμωσω γιανα εχω και εγω πλεονεκτημα...γυμναστηριο που παω κανω 25 λεπτα δρομο σιγουρα...απλα δεν εχω προγραμμα για βαρη και κανω οτι μου κατεβει στο ενα περιπου αν με καταλαβαινεις και ξερω οτι με αυτο δε θα δω προοδο...ενω αν ειχα ενα προγραμμα θα πηγαινα και το ακολουθουσα κατα γραμμα. . . γενικα εχω ορεξη απλα επειδη τωρα εχω βαλει τους συγκεκριμενους στοχους και δε ξερω πως θα τς υλοποιησωω...

υγ απο οσο μπορω να δω απο φωτο δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα λιπους αλλα ελλειψη εκγυμνασης.
δωσε χρονο στο σωμα σου κ μαθε οτι ο,τι κανεις τωρα,να το κανεις μακροχρονια και με συνεπεια


εφοσον εισαι και σε καλο επιπεδο το πρωτο που θα επρεπε να κανει ο προπονητης σου ειναι να σας δωσει ενα προγραμμα για αυξηση δυναμης.Απορω πως γινεται να ασχολεισαι με ενα αθλημα οπως το μπασκετ και σε υψηλο επιπεδο και ο προπονητης σου να μην σου εχει δωσει προγραμμα.,..:unsure:

Ζητησε του το συντομοτερο,μονο αυτος ξερει τι προπονητικη ακολουθει και τι εχει στο μυαλο του κ τι ταιριαζει στην καθε μια σας για το στοχο σας που ειναι να ειστε οσο το δυνατον καλυτερες στο μπασκετ.

Οποιο προγραμμα κ αν κανεις,υπαρχουν πολλα αλλωστε,θα φτασεις σε ενα καλυτερο επιπεδο αλλα οταν μιλαμε για αθλημα τοτε πρεπει να πας στον ειδικο που ειναι ο προπονητης σου.;)

eli_din3
25-06-12, 22:12
βρε γυμουλα μου αφου φαινεταιιι :(

να παρε σημειωμενο τι εννοω :P

50272

gym
25-06-12, 22:14
βρε γυμουλα μου αφου φαινεταιιι :(

να παρε σημειωμενο τι εννοω :P

50272

Χριστος και η Παναγια...βασικα ασε τον γιατρο,σε παπα να πας!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ....




υγ ελινα μου σε παρακαλω κοπελα μου,συνελθε!στο λεω οσο πιο ευγενικα μπορω αυτην τη στιγμη!;)

eli_din3
25-06-12, 22:48
και η πρωτη φωτο μετα απο σχεδον εναν ολοκληρο μηνα ανελεητης σε βαθμο αηδιας σαβουρας (ε μιλαμε για υπερβολες ομως) βρισκεται στο αλμπουμ μ... να τα τα πλαινακια ελα ελα :P

(δεν σκοπευα να βαλω φωτο σημερα..αλλα ειχαμε τις κλασσικες πανιληθιες συζητησεις μας με το κουκουτσακι :P :P :P οποτε ετυχε ν βγαλω φωτο για να δει και ειπα να την βαλω..τν παρασκευη θα βαλω τις υπολοιπες να θαυμασετε την παρακμη μου :green:)

marvin
25-06-12, 23:28
και η πρωτη φωτο μετα απο σχεδον εναν ολοκληρο μηνα ανελεητης σε βαθμο αηδιας σαβουρας (ε μιλαμε για υπερβολες ομως) βρισκεται στο αλμπουμ μ... να τα τα πλαινακια ελα ελα :P

(δεν σκοπευα να βαλω φωτο σημερα..αλλα ειχαμε τις κλασσικες πανιληθιες συζητησεις μας με το κουκουτσακι :P :P :P οποτε ετυχε ν βγαλω φωτο για να δει και ειπα να την βαλω..τν παρασκευη θα βαλω τις υπολοιπες να θαυμασετε την παρακμη μου :green:)

Ειλικρινα θα ηθελα να σε δειρω αυτη τη στιγμη!!!!
Αντι για διαιτολογο μαλλον θες ψυχολογο!!!!

koukoutsaki
25-06-12, 23:29
Ειλικρινα θα ηθελα να σε δειρω αυτη τη στιγμη!!!!


:rolf::rolf::rolf:
μα να εχει παρει ενα δυο ποντάκια και με τρομαξε λες και θα εβλεπα καμια φαλαινα

eli_din3
25-06-12, 23:45
Ειλικρινα θα ηθελα να σε δειρω αυτη τη στιγμη!!!!
Αντι για διαιτολογο μαλλον θες ψυχολογο!!!!

κοιτα εγω δεν βλεπω να παχυνα παρολες τις βλακειες :S (προχθες φαντασου εφαγα μια πιτσα...ναι ολη..2 σοκολατες..γκουντις... μισο καρπουζι..1 κιλο κουλουρακια.. μετα ενα πακετο αλλα κουλουρακια... μετα πατατακια..2 τηγανικα λουκανικα... και τηγανιτες πατατες.. και ολα αυτα εκτος του κανονικου φαγητου της μερας... οτι δεν μπορουσα να παρω ανασα ειναι προφανες...η μαμα μου με βριζει εχω φαει ολο το σπιτι..καθε μερα ετσι ημουν.... λεω ημουν γιατι σημερα δεν εκανα τιποτα :P ) αλλα καποια εδω περα γκουχ γκουχ μ πε οτι τα πλαινακια μ παχυναννν :(

Belle
26-06-12, 00:47
Καλημερααα!

Οτιδηποτε κανεις απο αεροβια δραστηριοτητα ειτε ειναι ποδηλατο ειτε ειναι τρεξιμο ειτε ειναι κωπηλατικο κτλ κτλ εαν πιανεις παλμους γυρω στο 50-60% της ΜΚΣ σου,τοτε θα χασεις λιπος .Επισης,χρειαζεται να εχεις ενα θερμιδικο ελλειμμα στη διατροφη σου το οποιο θα ερθει ειτε απο την προπονηση ειτε απο τη διατροφη ειτε και απο συνδυασμο τους.

Αλλα για να καταληξω,ναι το ποδηλατο θα σε βοηθησει αρκει να μην κανεις λες κ πας βολτουλα!;)

Το θεμα του γλυκογονου οπως εχουμε πει ειναι πολυ δυσκολο να ''καει'' ετσι απλα με μια προπονηση,μετα απο μαραθωνιο με πολλα χλμ στην πλατη σου μπορει αλλα με μια προπονηση αεροβια χαμηλης εντασης με τιποτα.

Οι επιλογες σου ειναι οι εξης

1.αεροβιο πρωι πριν το πρωινο σου αλλα μπορεις να πιεις εναν σκετο καφε

2. αεροβιο αμεσως μετα τα βαρη

3.αεροβιο οποιαδηποτε στιγμη τη μερα μπορεις εφοσον δεν μπορεις το ενα η το δυο....απλα καντο να μην το χασεις στη μερα σου!

Προσεξε τη διατροφη σου να μην ξεφευγεις θερμιδικα και να τα δινεις ολα στην προπονηση σου!

Σ ευχαριστώ πολυ πολυ για την απαντηση σου Gym μου!!:) ειναι κατατοπιστικότατη!! κανω την επιλογη 1 εδω και 1 εβδομαδα που διαβαζω το φόρουμ!!
Ειναι βαριαααααα η πρωινη γυμναστική!!
Κανω διαιτα μαζι φυσικα! εδω και 5 μηνες εχω χασει 14 κιλα αργα και σταθερα όχι με υπερβολές!!
Απλα εχω μερικες ερωτησουλες ακομα αν εχεις όρεξη να μου απαντησεις!
1.ποσες φορες την εβδομαδα πρωινη αεροβική ειμαι καλυμμενη!?
2.οι παλμοι μου με το ποδηλατο το στατικό φτάνουν τους 80-90 ! ειναι λίγοι ε συμφωνα με το φόρουμ είχα υπολογίσει 120?
3.κανω ζουμπα 2 φορες την εβδομαδα 1 ωρα , δεν καιω λίπος με αυτη τη μορφη ασκησης ε , μαλλον απλα βελτιωνεται η φ. κατασταση?
4. ποσα κιλα πρεπει να χασω ακομα πιστευεις , θα φυγει αυτη η κοιλίτσα επιτέλους?

Σε ευχαριστώ για τις απαντησεις σου και το χρόνο που διαθέτεις , απλα δεν ξερω και πολλα και θέλω να μαθω!
συγνωμη αν σας κουραζω!:green::green:

amst
26-06-12, 13:01
Γεια!

Έχω κολλήσει με το αερόβιο και σήμερα που ξύπνησα θέλω απλά να πάω γυμναστήριο
Νιώθω το κορμί μου να μου ζητάει να "τραβηχτεί", να τεντώσει..........
αλλά είμαι στη μέση του πουθενά και παίζει μόνο διάδρομος

πφφφφφ..
δεν την παλεύω!

έντιτ: γράφω να πω τον πόνο μου

PEGY
26-06-12, 18:46
Αφαιρέθηκαν τα 3κ;
ο κόσμος μου καταρρέει.....:(

για να είμαι κ λίγο ον.... εγώ συνεχίζω την προετοιμασία για τον μαραθώνιο, χθές έκανα 18 χλμ !
Γενικά από χρόνους τα πάω μια χαρα, προσπαθώ να μην ζορίζω τα γόνατά μου κ πολύ κ ελπίζω να συνεχίσω έτσι ;)

Τουλάχιστον τρώω επιτέλους υδατάνθρακα κ τον φχαριστιέμαι:green::green:
Με το που τρώω νομίζω πως τον χωνεύω κιόλας:turtle:

marvin
26-06-12, 19:34
Γεια!

Έχω κολλήσει με το αερόβιο και σήμερα που ξύπνησα θέλω απλά να πάω γυμναστήριο
Νιώθω το κορμί μου να μου ζητάει να "τραβηχτεί", να τεντώσει..........
αλλά είμαι στη μέση του πουθενά και παίζει μόνο διάδρομος

πφφφφφ..
δεν την παλεύω!

έντιτ: γράφω να πω τον πόνο μου


Κανε κανε προγραμματακι με διατασεις ,κυκλοφορουν αρκετα στο internet!!Θα μου λιωσεις εσυ!!!!:welcome:

marvin
26-06-12, 19:37
Αφαιρέθηκαν τα 3κ;
ο κόσμος μου καταρρέει.....:(

για να είμαι κ λίγο ον.... εγώ συνεχίζω την προετοιμασία για τον μαραθώνιο, χθές έκανα 18 χλμ !
Γενικά από χρόνους τα πάω μια χαρα, προσπαθώ να μην ζορίζω τα γόνατά μου κ πολύ κ ελπίζω να συνεχίσω έτσι ;)

Τουλάχιστον τρώω επιτέλους υδατάνθρακα κ τον φχαριστιέμαι:green::green:
Με το που τρώω νομίζω πως τον χωνεύω κιόλας:turtle:

Πεγκυ μου προσπαθουν να μας χωρισουν!!:P

Τοσα ειναι το λογκ ραν σου;Πολλα μπραβο εισαι πεισματαρα και σου φαινεται!!!:thumbup:

gym
26-06-12, 20:00
Αφαιρέθηκαν τα 3κ;
ο κόσμος μου καταρρέει.....:(

για να είμαι κ λίγο ον.... εγώ συνεχίζω την προετοιμασία για τον μαραθώνιο, χθές έκανα 18 χλμ !
Γενικά από χρόνους τα πάω μια χαρα, προσπαθώ να μην ζορίζω τα γόνατά μου κ πολύ κ ελπίζω να συνεχίσω έτσι ;)

Τουλάχιστον τρώω επιτέλους υδατάνθρακα κ τον φχαριστιέμαι:green::green:
Με το που τρώω νομίζω πως τον χωνεύω κιόλας:turtle:

pegy ποσα long εχεις κανει μεχρι τωρα?οι χρονοι σου πως πανε?

gym
26-06-12, 20:02
Γεια!

Έχω κολλήσει με το αερόβιο και σήμερα που ξύπνησα θέλω απλά να πάω γυμναστήριο
Νιώθω το κορμί μου να μου ζητάει να "τραβηχτεί", να τεντώσει..........
αλλά είμαι στη μέση του πουθενά και παίζει μόνο διάδρομος

πφφφφφ..
δεν την παλεύω!

έντιτ: γράφω να πω τον πόνο μου

οταν λες στη μεση του πουθενα εννοεις δεν εχεις γυμναστηριο κοντα σου?>

διατασεις μπορεις να κανεις και σπιτι σου,εχω δωσει πολλες φορες βιντεακια με προπονηση διατασεων αλλα κ με ενα γρηγορο search οπως σου ειπε και η νικη θα βρεις πολλα βιντεακια για να κανεις...

gym
26-06-12, 20:07
Σ ευχαριστώ πολυ πολυ για την απαντηση σου Gym μου!!:) ειναι κατατοπιστικότατη!! κανω την επιλογη 1 εδω και 1 εβδομαδα που διαβαζω το φόρουμ!!
Ειναι βαριαααααα η πρωινη γυμναστική!! μια συνηθεια ειναι ολα...
Κανω διαιτα μαζι φυσικα! εδω και 5 μηνες εχω χασει 14 κιλα αργα και σταθερα όχι με υπερβολές!!
Απλα εχω μερικες ερωτησουλες ακομα αν εχεις όρεξη να μου απαντησεις!
1.ποσες φορες την εβδομαδα πρωινη αεροβική ειμαι καλυμμενη!? δεν υπαρχει το ''εισαι καλυμμενη με τοσα''...εφοσον εισαι στην αρχη μην πεσεις με τα μουτρα σε ολα,δεν υπαρχει λογος.ειδες και μονη σου οτι το αργα και σταθερα δουλευει καλα...οποτε βαλε μεσα στην εβδομαδα σου τις ημερες που κανεις οφφ απο βαρη ενα αεροβιο σε steady pace ...δηλαδη σιγουρα θα εχεις δυο και αν θες βαλε ακομη ενα...ολα σχετιζονται αναλογα με το επιπεδο σου...δεν μπορω να σου πω εγω η καποιος αλλος κανε τοσα,οταν δεν εχουμε μια εικονα του επιπεδου σου ...γενικος ''κανονας'' ειναι βλεποντας και κανοντας...εαν βλεπεις οτι με αυτα που κανεις τωρα,πας καλα κ προχωρας,μενεις εκει...εαν δεις οτι κολλας καπου,το αλλαζεις
2.οι παλμοι μου με το ποδηλατο το στατικό φτάνουν τους 80-90 ! ειναι λίγοι ε συμφωνα με το φόρουμ είχα υπολογίσει 120?

ναι ειναι λιγοι...εχουμε πει 50-60% της ΜΚΣ

3.κανω ζουμπα 2 φορες την εβδομαδα 1 ωρα , δεν καιω λίπος με αυτη τη μορφη ασκησης ε , μαλλον απλα βελτιωνεται η φ. κατασταση?

εαν πιανεις τους παλμους που εγραψα παραπανω καις...το θεμα ειναι τους πιανεις η οχι?πιο πολυ δες το σαν διασκεδαση,μην το απορριπτεις..και η ψυχολογια ειναι σημαντικος παραγοντας
4. ποσα κιλα πρεπει να χασω ακομα πιστευεις , θα φυγει αυτη η κοιλίτσα επιτέλους?

αυτο θα στο πει ο καθρεφτης σου κ οχι εγω...μην πας με τα νουμερα αλλα με τα ρουχα σου κ τον καθρεφτη σου

Σε ευχαριστώ για τις απαντησεις σου και το χρόνο που διαθέτεις , απλα δεν ξερω και πολλα και θέλω να μαθω!
συγνωμη αν σας κουραζω!:green::green:

anytime girl!:welcome::welcome:

gym
26-06-12, 20:08
κοιτα εγω δεν βλεπω να παχυνα παρολες τις βλακειες :S (προχθες φαντασου εφαγα μια πιτσα...ναι ολη..2 σοκολατες..γκουντις... μισο καρπουζι..1 κιλο κουλουρακια.. μετα ενα πακετο αλλα κουλουρακια... μετα πατατακια..2 τηγανικα λουκανικα... και τηγανιτες πατατες.. και ολα αυτα εκτος του κανονικου φαγητου της μερας... οτι δεν μπορουσα να παρω ανασα ειναι προφανες...η μαμα μου με βριζει εχω φαει ολο το σπιτι..καθε μερα ετσι ημουν.... λεω ημουν γιατι σημερα δεν εκανα τιποτα :P ) αλλα καποια εδω περα γκουχ γκουχ μ πε οτι τα πλαινακια μ παχυναννν :(

φανταστικη εικονα...!:green:

ελινα δεν παχυνες...ενταξει?εισαι οκ μην φοβασαι...

lila_1
26-06-12, 22:24
εαν δεν τρεχει λογος τραυματσιμου η συστασης απο γιατρο λογω ανατομικων /μυοσκελετικων προβληματων,ποιος ο λογος να μην κανεις σκουωτ με πληρες ευρος κινησης?





Γιατί μπορεί να ενοχλεί η μέση-γόνατα γιατί υπερτεντώνουν οι ΄τενοντες, ή να μην μπορεί καν να κατέβει κάτω από το παράλληλο (όπως εγώ πχ)...plus ότι αισθάνεσαι καλύτερα την κίνηση στους μυς στα παράλληλα

Miss Fit
26-06-12, 22:48
Γιατί μπορεί να ενοχλεί η μέση-γόνατα γιατί υπερτεντώνουν οι ΄τενοντες, ή να μην μπορεί καν να κατέβει κάτω από το παράλληλο (όπως εγώ πχ)...plus ότι αισθάνεσαι καλύτερα την κίνηση στους μυς στα παράλληλα


Αυτό:thumbup:, τώρα που κάνω αυτό το πρόγραμμα με το τρισετ στην αρχή απλά δεν άντεχα να κατέβω τόσο χαμηλά, τώρα (ειδικά χθες) σιγα - σιγα κατεβαινω σχεδόν μεχρι κάτω. Πριν Γυμ μ με το δικό σου πρόγραμμα έκανα κανονικα όσο δεν πηγαινε αλλο.ΑΛΗΘΕΙΑ:):) Αλλά δεν πειράζει ας με μαλωνεις:P

Το προγραμμα αυτό το κάνω σχεδόν ένα μηνα, στα ποδια τραβάω μεγάλο ζόρι, κυρίως γιατί ΄΄εχει μόνο 45" ξεκουραση ανάμεσα στα σετ, ήδη μετα το τρισετ μου τρέμουν τα ποδια στο περπάτημα....ΑΛΛΑ το συνεχίζω κανονικά γιατί βλέπω επιτέλους μια γραμμουλα εκει στο πλαι να χωρίζει τον τετρακεφαλο απο τον δικέφαλο!!!

marvin
27-06-12, 00:16
Για ποιο λογο θα πρεπει να κατεβει μεχρι κατω ;:unsure:

PEGY
27-06-12, 07:54
Πεγκυ μου προσπαθουν να μας χωρισουν!!:P

Τοσα ειναι το λογκ ραν σου;Πολλα μπραβο εισαι πεισματαρα και σου φαινεται!!!:thumbup:

Κ εγώ γι αυτό στεναχωρήθηκα ρε γμτ!!!


pegy ποσα long εχεις κανει μεχρι τωρα?οι χρονοι σου πως πανε?

18 όντως είναι το λογκ ραν μου, προχθές το έκανα. Μέχρι τώρα έκανα 16 κ 12. Το πρόγραμμά μου είναι λίγο περίεργο αλλα τολμώ να πώ αποτελεσματικό.
Μεσα στην εβδομάδα έχω μόνο 5 κ 8 χλμ κ μια φορά θα έχω το 12αρι ή τώρα τα 16 (18 έκανα γιατι μπερδεύτικα :P)

Πάντως Νίκη ίσως κ να είμαι πεισματάρα γιατί αλλιώς ίσως κ να τα είχα παρατήσει....!

Απο χρόνους στα λογκ είμαι γύρω στο 7.4, 7.5
Στα λιγότερα χλμ κάθε φορά πεφτω κ το ποιο χαμηλό που έχω κάνει είναι 6.9
Γενικά σχετικά με τους χρόνους που μου δίνει το πρόγραμμα είμαι πάντα 15' κάτω, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό....
Καλημερα;)

gym
27-06-12, 08:22
18 όντως είναι το λογκ ραν μου, προχθές το έκανα. Μέχρι τώρα έκανα 16 κ 12. Το πρόγραμμά μου είναι λίγο περίεργο αλλα τολμώ να πώ αποτελεσματικό.
Μεσα στην εβδομάδα έχω μόνο 5 κ 8 χλμ κ μια φορά θα έχω το 12αρι ή τώρα τα 16 (18 έκανα γιατι μπερδεύτικα :P)

Πάντως Νίκη ίσως κ να είμαι πεισματάρα γιατί αλλιώς ίσως κ να τα είχα παρατήσει....!

Απο χρόνους στα λογκ είμαι γύρω στο 7.4, 7.5
Στα λιγότερα χλμ κάθε φορά πεφτω κ το ποιο χαμηλό που έχω κάνει είναι 6.9
Γενικά σχετικά με τους χρόνους που μου δίνει το πρόγραμμα είμαι πάντα 15' κάτω, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό....
Καλημερα;)

μπραβο σου πεγκυ μου!αλλη αισθηση οταν κανεις χιλιομετρα και φανταζομαι εισαι και σε ωραια περιοχη οποτε ενα παραπανω που δεν κανεις γυρω γυρω ολοι στο σταδιο!:green::green:

υγ μην ξεχνας ποσο σημαντικο κομματι ειναι η αποθεραπεια με διατασεις και μετα σπιτι παγοθεραπεια για προληψη ακομα

eli_din3
27-06-12, 09:01
εγω μια συγκλονιστικη απορια :P

αν θελω η σαβουρα της εβδομαδας μου να ειναι πχ μια σοκολατα... αντι να την φαω ολη πχ τν τεταρτη.. υπαρχει θεμα να τρωω ενα ενα κομματακι καθε μερα?..(ομως στο πρωινο ή πριν ή μετα τον προπονηση) ή οχι γιατι ειναι πολυ συχνο το καθε μερα και ας ειναι η ποσοτητα μικρη?


και κατι αλλο..το πολυ νερο μας επιβαρυνει καπου?? αλλα ΠΟΛΥ..δεν ξερω τωρα το καλοκαιρι διψαω σαν τρελη.. ειμαι ξυπνια 45 λεπτα και εχω ηδη πιει ενα λιτρο και ακομα διψαω..χθες σ 2 ωρες ηπια 2 λιτρα..δεν μπορω διψαω ολη μερααααααααα ααα

gym
27-06-12, 09:45
Γιατί μπορεί να ενοχλεί η μέση-γόνατα γιατί υπερτεντώνουν οι ΄τενοντες, ή να μην μπορεί καν να κατέβει κάτω από το παράλληλο (όπως εγώ πχ)...plus ότι αισθάνεσαι καλύτερα την κίνηση στους μυς στα παράλληλα


Αυτό:thumbup:, τώρα που κάνω αυτό το πρόγραμμα με το τρισετ στην αρχή απλά δεν άντεχα να κατέβω τόσο χαμηλά, τώρα (ειδικά χθες) σιγα - σιγα κατεβαινω σχεδόν μεχρι κάτω. Πριν Γυμ μ με το δικό σου πρόγραμμα έκανα κανονικα όσο δεν πηγαινε αλλο.ΑΛΗΘΕΙΑ:):) Αλλά δεν πειράζει ας με μαλωνεις:P

Το προγραμμα αυτό το κάνω σχεδόν ένα μηνα, στα ποδια τραβάω μεγάλο ζόρι, κυρίως γιατί ΄΄εχει μόνο 45" ξεκουραση ανάμεσα στα σετ, ήδη μετα το τρισετ μου τρέμουν τα ποδια στο περπάτημα....ΑΛΛΑ το συνεχίζω κανονικά γιατί βλέπω επιτέλους μια γραμμουλα εκει στο πλαι να χωρίζει τον τετρακεφαλο απο τον δικέφαλο!!!


Για ποιο λογο θα πρεπει να κατεβει μεχρι κατω ;:unsure:

χεχε ημουν σιγουρη οτι θα σχολιαζατε το full squat γι αυτο και το ανεφερα...χοχο

πρωτα ...λιλα αν δεν μπορει να κατεβει πιο κατω απο το παραλληλο,πρεπει να το ξαναδει το ατομο...ειναι θεμα ανατομικο η ειναι κατι αλλο οπως ελλειψη ευλυγισιας κ αν ειναι το δευτερο πρεπει να το δουλεψει για να τα καταφερει...πολλοι ειναι αυτοι που λογω δυσκαμψιας μηριαιου δικεφαλου δεν μπορουν να κατεβουν πολυ...

μετα για την κινηση που λες στα παραλληλα διαφωνω γιατι τους μυς τους νιωθεις πολυ πιο εντονα να δουλευουν ποσο μαλλον τους γλουτους οταν απο κατω (η εστω κατω απο το παραλληλο)προσπαθεις να δωσεις ωθηση(μεσω των γλουταιαων )κ να ανεβεις...

το σκουωτ στην πληρη μορφη του ειναι η πιο φυσιολογικη κινηση του ανθρωπου αν το σκεφτειτε απο τοτε που γεννηθηκαμε...παρατηρηστε τα μωρακια ποσο ευκολα κανουν σκουωτ ;)
γιατι οταν μεγαλωνουμε να κοψουμε αυτην την κινηση?πολλοι τραυματισμοι εχουν παρατηρηθει(κ μεσα σε αυτους βαζω κ μενα λογω αγνοιας) στο παραλληλο σκουωτ κ αυτο γιατι σταματας την κινηση του ποδιου στη μεση κ ολο το βαρος υπαρχει κινδυνος να πεσει εκει...



σημειωση:δεν λεμε οτι δεν θα δεις αποτελεσμα με το ημικαθισμα απλα αναφερω την ασφαλεια ΟΤΑΝ δεν υπαρχει καποιος τραυματισμος/συσταση γιατρου για το αντιθετο...

παντως αν θελετε να πιασει καλα γλουτο το κατω απο το παραλληλο κ το φουλ σκοωτ ενδεικνυνται περισσοτερο καθως στο παραλληλο θα ενεργοποιηθουν περισσοτερο τα τετρακεφαλα...

απλα οι περισσοτεροι/ες βαζουν τον εγωισμο μπροστα (γκουχου γκουχου :green:) και δεν λενε να κατεβασουν κιλα και να κανουν πιο σωστα και με μεγαλυτερη ασφαλεια(γκουχου γκουχου :green:)

υγ κ αλλα ηθελα να παω αλλα ειχα περσοναλ κ το εκοψα στη μεσηχ..χαχααχαχα....θα επανελθω μολις τα θυμηθω :green::green:

φετονι μου...εφοσον βλεπεις διαφορα συνεχιζεις κ πολλα μπραβο...πας πολυ καλα γενικοτερα,εισαι σοβαρη,σωστη κ μου αρεσει αυτο πολυ...:clap::clap:

εντιτ...μια ωραια συζητηση εδω...ειναι στα αγγλικα αλλα ευκολο να την παρακολουθησεις...εχει κ καποια καλα λινκς μεσα σαν τροφη για σκεψη...http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=123338061&page=1

PEGY
27-06-12, 09:48
μπραβο σου πεγκυ μου!αλλη αισθηση οταν κανεις χιλιομετρα και φανταζομαι εισαι και σε ωραια περιοχη οποτε ενα παραπανω που δεν κανεις γυρω γυρω ολοι στο σταδιο!:green::green:

υγ μην ξεχνας ποσο σημαντικο κομματι ειναι η αποθεραπεια με διατασεις και μετα σπιτι παγοθεραπεια για προληψη ακομα

Είμαι πολύ τυχερή, πραγματικά! Η διαδρομή τα περιλαμβάνει όλα, θάλασσα, βουνό πάλι θάλασσα κ συναντάω κ δύο βρύσες στο δρόμο, οπότε είμαι καλυμμένη από θέμα νερού!

Για αποθεραπεία κάνω λίγες διατάσεις (κυρίως γιόγξα, χαιρετισμό στον ήλιο) κ κανα δυο φορές μπάνιο στη θάλασσα, καλά δεν είναι;

Η παγοθεραπεία τί ακριβώς είναι:unsure:

gym
27-06-12, 09:53
Είμαι πολύ τυχερή, πραγματικά! Η διαδρομή τα περιλαμβάνει όλα, θάλασσα, βουνό πάλι θάλασσα κ συναντάω κ δύο βρύσες στο δρόμο, οπότε είμαι καλυμμένη από θέμα νερού!

Για αποθεραπεία κάνω λίγες διατάσεις (κυρίως γιόγξα, χαιρετισμό στον ήλιο) κ κανα δυο φορές μπάνιο στη θάλασσα, καλά δεν είναι;

Η παγοθεραπεία τί ακριβώς είναι:unsure:

εννοω διατασεις για αποθεραπεια και χαλαρωμα οποτε καλο ειναι αυτο που κανεις

παγοθεραπεια ειναι να βαλεις παγο μολις γυρισεις σε σημεια οπου υποψιαζεσαι (η λογω προηγουμενου τραυματισμου) οτι θα πονεσεις η εχεις ηδη θεμα πχ γονατα ....αλλα και εναλλαγες κρυο/ζεστο στο μπανιο ειναι οτι πρεπει...

εγω παντως εκανα συνεχεια και με ανακουφιζε κ οταν δεν πηγαινα αμεσως σπιτι απλα εβαζα bio freeze

gym
27-06-12, 09:59
εγω μια συγκλονιστικη απορια :P

αν θελω η σαβουρα της εβδομαδας μου να ειναι πχ μια σοκολατα... αντι να την φαω ολη πχ τν τεταρτη.. υπαρχει θεμα να τρωω ενα ενα κομματακι καθε μερα?..(ομως στο πρωινο ή πριν ή μετα τον προπονηση) ή οχι γιατι ειναι πολυ συχνο το καθε μερα και ας ειναι η ποσοτητα μικρη?

OXI ...ρε συ κοιτα λιγο και στο φορουμ,τα εχω και εχουμε ξαναπει κ εχουν γραφτει σεντονακια απο καποια παιδια...
εγω πιο πολυ φοβαμαι το θεμα κυταρριτιδα με τη συχνοτητα της σοκολατας κ οχι τοσο οτι θα παχυνεις...ειναι κ ορμονικο βεβαια στο καθε ατομο αλλα με μια στο τοσο ενα σκατουλακι,οχι δεν θα σου κανει κακο...

δες λιγο και εδω παλι αλλα διαβασε το...http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-%CE%91%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82....&highlight=fits


και κατι αλλο..το πολυ νερο μας επιβαρυνει καπου?? αλλα ΠΟΛΥ..δεν ξερω τωρα το καλοκαιρι διψαω σαν τρελη.. ειμαι ξυπνια 45 λεπτα και εχω ηδη πιει ενα λιτρο και ακομα διψαω..χθες σ 2 ωρες ηπια 2 λιτρα..δεν μπορω διψαω ολη μερααααααααα ααα

οχι ισα ισα σε βοηθαει το νερο και στο θεμα κατακρατηση αλλα πινε οσο νιωθεις εσυ ...μην πιεζεσαι...
το μονο προβλημα ειναι στα τσισα οταν εισαι εξω χαχαχ

eli_din3
27-06-12, 10:06
οχι ισα ισα σε βοηθαει το νερο και στο θεμα κατακρατηση αλλα πινε οσο νιωθεις εσυ ...μην πιεζεσαι...
το μονο προβλημα ειναι στα τσισα οταν εισαι εξω χαχαχ

ναι και εγω για την κυτταρυτιδα το σκεφτηκα..... τωρα... δεν πολυπαχυναμε με τον χαμο του τελευταιου μηνα το ενα κομματακι θα φοβηθουμε?? :P (μη με μαλωσετε τωρα ειμαι καληηη)...

απλα για το νερο..σκεφτομαι μηπως μου χει γινει εμμονη (σπανιο για μενα :P) και νιωθω οτι διψαω ενω στην ουσια δεν διψαω :P δηλαδη αν ειναι ψυχολογικο :P :green::green::green::green::green::green::green::green: τι λεω ρε ο ανθρωπος πρωινιατικα

gym
27-06-12, 10:09
ναι και εγω για την κυτταρυτιδα το σκεφτηκα..... τωρα... δεν πολυπαχυναμε με τον χαμο του τελευταιου μηνα το ενα κομματακι θα φοβηθουμε?? :P (μη με μαλωσετε τωρα ειμαι καληηη)...

απλα για το νερο..σκεφτομαι μηπως μου χει γινει εμμονη (σπανιο για μενα :P) και νιωθω οτι διψαω ενω στην ουσια δεν διψαω :P δηλαδη αν ειναι ψυχολογικο :P :green::green::green::green::green::green::green::green: τι λεω ρε ο ανθρωπος πρωινιατικα

ελινα....συνελθε...θα γινει η αγαπημενη μου λεξη αυτον το μηνα...

και πας μια χαρα ξεκολλα...

marvin
27-06-12, 11:50
απλα οι περισσοτεροι/ες βαζουν τον εγωισμο μπροστα (γκουχου γκουχου ) και δεν λενε να κατεβασουν κιλα και να κανουν πιο σωστα και με μεγαλυτερη ασφαλεια(γκουχου γκουχου )


Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα και το λεω γιατι το αφησες ανοιχτο...Περαν της προπονησης δυναμης που εχει η psmf το να σηκωνω πολλα κιλα δεν με αφορα καθολου.Δεν ειναι η προπονηση που αγαπω!!;)Ετσι με βγαζω εκτος απο αυτο που λες!!

Δυστυχως η μεταφραση απο το λιγκ που εδωσες ειναι χαλια!!:(

Belle
27-06-12, 12:25
"" οποτε βαλε μεσα στην εβδομαδα σου τις ημερες που κανεις οφφ απο βαρη ενα αεροβιο σε steady pace ...δηλαδη σιγουρα θα εχεις δυο και αν θες βαλε ακομη ενα... ""

Gym μου η αληθεια ειναι οτι δεν κανω βάρη!! λαθος μου το ξερω θα τα ενταξω στο προγραμμα !νομιζα οτι με 3 εβδομαδες αεροβική ειναι καλυμενη για να χασω λιπος!:unsure::unsure:


μπορω να κανω και απογευμα βαρη ετσι!?



Αρα συνοψίζοντας 3 φορες την εβδομαδα πρωινη αεροβική ποδηλατο , 2 φορες ζουμπα , και 2 φορες βαρη?



Το steady pace ειναι επιπλεόν ?τι ακριβως είναι?


Σορρυ για τις υπερβλακωδεις ερωτησεις! αλλα μια μερα θα μαθω που θα μου παει!!:)

Belle
27-06-12, 12:31
εγω μια συγκλονιστικη απορια :P

αν θελω η σαβουρα της εβδομαδας μου να ειναι πχ μια σοκολατα... αντι να την φαω ολη πχ τν τεταρτη.. υπαρχει θεμα να τρωω ενα ενα κομματακι καθε μερα?..(ομως στο πρωινο ή πριν ή μετα τον προπονηση) ή οχι γιατι ειναι πολυ συχνο το καθε μερα και ας ειναι η ποσοτητα μικρη?


και κατι αλλο..το πολυ νερο μας επιβαρυνει καπου?? αλλα ΠΟΛΥ..δεν ξερω τωρα το καλοκαιρι διψαω σαν τρελη.. ειμαι ξυπνια 45 λεπτα και εχω ηδη πιει ενα λιτρο και ακομα διψαω..χθες σ 2 ωρες ηπια 2 λιτρα..δεν μπορω διψαω ολη μερααααααααα ααα

Το χα και εγω απορία!! ακριβως το ιδιο κανω φτανω τα 6 λιτρα και το ειχα απορια!!:unsure::unsure::green:

gym
27-06-12, 13:19
Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα και το λεω γιατι το αφησες ανοιχτο...Περαν της προπονησης δυναμης που εχει η psmf το να σηκωνω πολλα κιλα δεν με αφορα καθολου.Δεν ειναι η προπονηση που αγαπω!!;)Ετσι με βγαζω εκτος απο αυτο που λες!!

Δυστυχως η μεταφραση απο το λιγκ που εδωσες ειναι χαλια!!:(

xaxaxa ρε μμ για την λιλα το ειπα χαχαχα....αμα ηταν θα λεγα μμμμμ :green:

βασικα το λινκ που εδωσα εχει παρα πολλα...που να πιασεις κ τι να μεταφρασεις κ δεν ειναι κ εγω να το μεταφρασω γιατι ειναι πολλες αποψεις.΄..

gym
27-06-12, 13:19
Το χα και εγω απορία!! ακριβως το ιδιο κανω φτανω τα 6 λιτρα και το ειχα απορια!!:unsure::unsure::green:

πιες οσο μπορεις κ οσο θες...μην πιεζεσαι ουτε για το παραπανω ουτε για το λιγοτερο...οπως νιωθεις

gym
27-06-12, 13:23
"" οποτε βαλε μεσα στην εβδομαδα σου τις ημερες που κανεις οφφ απο βαρη ενα αεροβιο σε steady pace ...δηλαδη σιγουρα θα εχεις δυο και αν θες βαλε ακομη ενα... ""

Gym μου η αληθεια ειναι οτι δεν κανω βάρη!! λαθος μου το ξερω θα τα ενταξω στο προγραμμα !νομιζα οτι με 3 εβδομαδες αεροβική ειναι καλυμενη για να χασω λιπος!:unsure::unsure:


μπορω να κανω και απογευμα βαρη ετσι!? ΝΑΙ



Αρα συνοψίζοντας 3 φορες την εβδομαδα πρωινη αεροβική ποδηλατο , 2 φορες ζουμπα , και 2 φορες βαρη? αρα εχεις 5 αεροβια?αν εισαι αρχαρια ειναι πολλα...αν κανεις ζουμπα χαλαρα,καντο...για αρχη τελειως μπες σε ενα κυκλικο 3 φορες την εβδομαδα βαρη...κ κανε στα ενδιαμεσα ποδηλατο το πρωι...αν ντε κ καλα θες κ ζουμπα βαλτο στις δυο μερες που κανεις βαρη ...μετα τα βαρη



Το steady pace ειναι επιπλεόν ?τι ακριβως είναι? οχι αυτο ειναι το αεροβιο σου σε σταθερο ρυθμο δηλαδη στο 50-60% της ΜΚΣ σου...στην περιπτωση σου το ποδηλατο


Σορρυ για τις υπερβλακωδεις ερωτησεις! αλλα μια μερα θα μαθω που θα μου παει!!:)

μην το ξαναπεις αυτο...αν δεν ρωτησουμε πως θα μαθουμε?;)


τα βαρη ισα ισα θα σε βοηθησουν στο να χασεις λιπος μεσω της αναπτυξης της μυικοτητας σου που συνεπαγεται καλυτερος μεταβολισμος που συνεπαγεται διευκολυνση στη διαδικασια απωλειας λιπους

jelena
27-06-12, 14:29
Καλησπέρααα κορίτσιαααα:)
Gym προβλημαααααα ΣΟΟΟΟΟΣ:turtle: (Παω πολυ καλα με το προγραμμα προπονησης,ανεβαζω κιλα σιγα σιγα,εχω δει μυικη διαφορα κυριως..και μ αρεσει γτ βγαινει δυσκολα η προπονηση,κι ας μου λεει η μανα μου οτι σιγα σιγα μοιαζω με τον Σουγκλακο,εμενα μου αρεσει,κλασσικη ελληνιδα μανα τι να πεις:P:P:P)

Πάμε στο προβλημα μου!!!Όπως φαινεται η δικια μου λιποαποθηκη ειναι το στηθος,που καθολου δεν μου αρεσει!!!!Χάνω πολυ δυσκολα απο εκει,και δεν εχει να κανει με το καθαρισμα διατροφης τοσο γιατι με εχω δει να 'μαι τυπικα στο προγραμμα μου, αλλα το λιπος δυσκολα να φευγει απο εκει.Για να μην τα πολυλογω,φως στο τουνελ ειδα μονο με πολυ καιρο καθαρης,υπερτυπικης διατροφης και χαμηλο υδατανθρακα....Τι να κανω,ποση υπομονη πια??????:turtle:

Stella
27-06-12, 16:32
Τι εννοεις λίπος στο στηθος; Ότι είναι μεγάλο και δε μικραίνει με τη διαιτα;
Ρε συ εκτος από το ότι πολλές παρακαλάνε να έχουν μεγάλο στηθος και να μη χάνεται με τη δίαιτα, πιθανόν αυτό που θεωρείς εσύ περιτό να μην είναι λίπος και απλά να έχεις μεγάλο στηθος, να είναι αδένας δηλαδη και όχι λίπος.

jelena
27-06-12, 16:44
Στελλα μου καλησπερα!Δυστυχως σωματικα ειμαι τυπος με ανοιχτη σχετικα πλατη και αδυνατα ποδια,και σαν συνδυασμος πλατη-στηθος δεν είναι το αγαπημενο μου:(Δεν εχω κανένα τεράστιο στηθος ευτυχως αλλα για τα δεδομενα μου θα ήθελα μικρότερο(ελπιζω να μην παρεμβαινω στα σχέδια της μητερας-φυσης :P:P)Δηλαδη για να καταλαβεις ειμαι μεσαιο νουμερο.Να ανεβασω κι αλλα κιλα στηθος λες??

Stella
27-06-12, 16:56
Και γω από τη φωτογραφια που έχεις δε βλέπω να είναι πολύ μεγάλο το στηθος σου. Φυσιολογικό φαινεται.
Φαινεσαι και γενικά αδύνατη κοπέλα οπότε δεν ξέρω αν μπορείς μέσω της διατροφής να το μικρύνεις, λίγο δύσκολο μου φαινεται, εκτος βεβαια και αν πέσεις σε αγωνιστικά ποσοστά λίπους οπου εκει μειώνεται σίγουρα αλλά οπως καταλαβαινεις δεν αξιζει να τραβηξεις τέτοια ταλαιπωρια.
Τα βάρη θα σου φτιάξουν όμορφο θωρακικό αλλά από μόνα τους δε νομίζω να σου μειώσουν το μεγεθος. Καλά εννοείται πώς αν μπορούμε ανεβάζουμε κιλά αλλά εσύ κάνεις και pole οπότε για θεματα με βάρη θα σου πει η προπονητρια σου και η Ελένη.
Τι να σου πω μια χαρά σε βρίσκω! Φορα καλά και σταθερά εσώρουχα και μη σε απασχολει θα έλεγα εγω!;)

jelena
27-06-12, 17:05
:) Ναι φυσιολογικο είναι απ'οσο μπορω να πω και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα με νουμερα κτλπ.
Απλα ισως είναι δικό μου κόλλημα μαλλον:green: Επειδη συγκριτικά με το υπόλοιπο σώμα που εχω δει σοβαρες αλλαγες,κι εκει μένω πισω:unsure:
ΕΕΕ κι εδω που τα λέμε τα βαρη δεν πηγαινουν με μεγαλο στήθος,εκτος απ'το Βikini Pro,που εκεί γίνεται ο χαμος:P:P χεχε!

Stella
27-06-12, 17:14
Ε τότε παίξε κατηγορία bikini!!!:bowdown:
Σε χαλάει;:green::green::green::thumbup:

jelena
27-06-12, 17:18
Αχαχαχαχαχα!Πλαστικο χειρουργο,βρειτε μου πλαστικο!!!!:P:P:P

Liontarina
27-06-12, 22:57
καλησπέρα... λοιπόν, τέλος του μήνα (δηλαδή την παρασκευή που μας έρχεται) κλείνει το γυμναστήριο :affraid: και θα μείνω αθήνα μέχρι τις 20 ιουλίου χωρίς γυμναστήριοοοοοο.... έχω φρικάρει... τι θα κάνω? ασκήσεις με το βάρος του σώματος? και αν αυτή είναι η λύση, τι ακριβώς να κάνω? να σημειώσω ότι δεν μπορώ να κάνω ούτε μια έλξη στο μονόζυγο :( και πουσ απσ κάνω το μέγιστο 7-8....

gym
28-06-12, 10:32
Καλησπέρααα κορίτσιαααα:)
Gym προβλημαααααα ΣΟΟΟΟΟΣ:turtle: (Παω πολυ καλα με το προγραμμα προπονησης,ανεβαζω κιλα σιγα σιγα,εχω δει μυικη διαφορα κυριως..και μ αρεσει γτ βγαινει δυσκολα η προπονηση,κι ας μου λεει η μανα μου οτι σιγα σιγα μοιαζω με τον Σουγκλακο,εμενα μου αρεσει,κλασσικη ελληνιδα μανα τι να πεις:P:P:P)

Πάμε στο προβλημα μου!!!Όπως φαινεται η δικια μου λιποαποθηκη ειναι το στηθος,που καθολου δεν μου αρεσει!!!!Χάνω πολυ δυσκολα απο εκει,και δεν εχει να κανει με το καθαρισμα διατροφης τοσο γιατι με εχω δει να 'μαι τυπικα στο προγραμμα μου, αλλα το λιπος δυσκολα να φευγει απο εκει.Για να μην τα πολυλογω,φως στο τουνελ ειδα μονο με πολυ καιρο καθαρης,υπερτυπικης διατροφης και χαμηλο υδατανθρακα....Τι να κανω,ποση υπομονη πια??????:turtle:

Μπραβο που βλεπεις διαφορα παντως,χαιρομαι!:clap::clap:

Μακαρι ολες να ειχαμε εκει την λιπαποθηκη τους!:green:

Δηλαδη θες να σου φυγει το στηθος σου?Βασικα απο οσο μπορω να δω μια χαρα εισαι,μην σε απασχολει.Γινε φετες παντου κ αστο αυτο εκει να ειναι επιμονο λιπος!

Ρε σεις θα παρω μια σκουπα να σας κηνυγαω...δεν θελει το στηθος της λεει!:shock::shock::shock:

gym
28-06-12, 10:35
Τι εννοεις λίπος στο στηθος; Ότι είναι μεγάλο και δε μικραίνει με τη διαιτα;
Ρε συ εκτος από το ότι πολλές παρακαλάνε να έχουν μεγάλο στηθος και να μη χάνεται με τη δίαιτα, πιθανόν αυτό που θεωρείς εσύ περιτό να μην είναι λίπος και απλά να έχεις μεγάλο στηθος, να είναι αδένας δηλαδη και όχι λίπος.

πες τα ρε στελλα πες τααααααααααα!:green:

gym
28-06-12, 10:38
Στελλα μου καλησπερα!Δυστυχως σωματικα ειμαι τυπος με ανοιχτη σχετικα πλατη και αδυνατα ποδια,και σαν συνδυασμος πλατη-στηθος δεν είναι το αγαπημενο μου:(Δεν εχω κανένα τεράστιο στηθος ευτυχως αλλα για τα δεδομενα μου θα ήθελα μικρότερο(ελπιζω να μην παρεμβαινω στα σχέδια της μητερας-φυσης :P:P)Δηλαδη για να καταλαβεις ειμαι μεσαιο νουμερο.Να ανεβασω κι αλλα κιλα στηθος λες??

μα κατσε μισο λεπτο...το ξερεις οτι με την γυμναστικη μειωνεται και το λιπος στο στηθος?αρα αυτο δεν θες εσυ?

ποιος ο λογος δηλαδη να μην ανεβασεις κιλα στηθος?απλα το μονο που θα σου λεγα ειναι πολλες διατασεις στηθος για να μην εχεις θεμα στο πολε...αυτα

gym
28-06-12, 10:41
καλησπέρα... λοιπόν, τέλος του μήνα (δηλαδή την παρασκευή που μας έρχεται) κλείνει το γυμναστήριο :affraid: και θα μείνω αθήνα μέχρι τις 20 ιουλίου χωρίς γυμναστήριοοοοοο.... έχω φρικάρει... τι θα κάνω? ασκήσεις με το βάρος του σώματος? και αν αυτή είναι η λύση, τι ακριβώς να κάνω? να σημειώσω ότι δεν μπορώ να κάνω ούτε μια έλξη στο μονόζυγο :( και πουσ απσ κάνω το μέγιστο 7-8....



ασκησεις με το βαρος του σωματος σου μπορεις...αν κ δεν τρεχει κατι να κανεις ενα οφφ δεκα ημερων...

αλλα εαν θες να κανεις ,μπορεις να βρεις προπονησεις κιολας απο εδω μεσα περα απο τις πιο κλασσικες...

http://www.youtube.com/watch?v=Ve06vEfkXuM&feature=g-user-u

μην σε φοβιζει το οτι δεν θα μπορεις να κανεις κατι,σιγα σιγα θα δυναμωνεις...

eli_din3
28-06-12, 10:55
κοριτσαρες ομορφες αυριο φευγω γιαυτο εβαλα απο σημερα φωτογραφιες.. παρτε με ζουμπουρλούδκια ζουμπουρλούδκια (ελα ελα να τη η χωριατα :green:) :green: για περαστε για περαστε αγοραστε και θαυμαστε οπως ελεγε και σε μια ελληνικη ταινια :)

(ρ γμτ προσπαθω τοσο πολυ!!!!!)

(εντιτ: να επισημανω πως αυτον τον μηνα την κοιλια την παρατησα λιγακι)

gym
28-06-12, 11:18
http://vimeo.com/41790521


Δειτε το!:thumbup::thumbup:;)

jelena
28-06-12, 11:28
μα κατσε μισο λεπτο...το ξερεις οτι με την γυμναστικη μειωνεται και το λιπος στο στηθος?αρα αυτο δεν θες εσυ?

ποιος ο λογος δηλαδη να μην ανεβασεις κιλα στηθος?απλα το μονο που θα σου λεγα ειναι πολλες διατασεις στηθος για να μην εχεις θεμα στο πολε...αυτα

Coach μου ναι,απλα επειδη μου το πατε κι εσυ κ η Λιλα κι εχω ανεβασει ηδη κιλα πλατη- στηθος στο upper,να βγαινει σωστα και η τεχνικη δεν θέλουμε??,μην ανεβασω κι αλλα και τις μισοκανω τις ασκησεις...:unsure:

gym
28-06-12, 11:30
Coach μου ναι,απλα επειδη μου το πατε κι εσυ κ η Λιλα κι εχω ανεβασει ηδη κιλα πλατη- στηθος στο upper,να βγαινει σωστα και η τεχνικη δεν θέλουμε??,μην ανεβασω κι αλλα και τις μισοκανω τις ασκησεις...:unsure:

ναι βρε δεν ειπα το αντιθετο πουθενα...:unsure:

jelena
28-06-12, 11:39
Μπραβο που βλεπεις διαφορα παντως,χαιρομαι!:clap::clap:

Μακαρι ολες να ειχαμε εκει την λιπαποθηκη τους!:green:

Δηλαδη θες να σου φυγει το στηθος σου?Βασικα απο οσο μπορω να δω μια χαρα εισαι,μην σε απασχολει.Γινε φετες παντου κ αστο αυτο εκει να ειναι επιμονο λιπος!

Ρε σεις θα παρω μια σκουπα να σας κηνυγαω...δεν θελει το στηθος της λεει!:shock::shock::shock:

Χεχεχε!!!Θεααά:green:

Απ'οτι καταλαβαινω δηλαδη πρεπει να πιασω τετοια ποσοστα λιπους για να φυγει σιγα σιγα ε???:turtle::turtle::turtle:50475

Αχχχχ παναγια μου!!!:P

gym
28-06-12, 11:42
Χεχεχε!!!Θεααά:green:

Απ'οτι καταλαβαινω δηλαδη πρεπει να πιασω τετοια ποσοστα λιπους για να φυγει σιγα σιγα ε???:turtle::turtle::turtle:50475

Αχχχχ παναγια μου!!!:P

μαρακι μου....

συνελθε!:green::green:

ρε σας εχει πιασει η ζεστη ε?χαχα:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

jelena
28-06-12, 11:49
Ζέστη,ζεστη πολλή ζέστη!!!!!!!!!!:turtle::turtle::turtle:

marina99
28-06-12, 21:10
Καλησπερα Ελενη..!
Λοιπον ασχοληθηκα με τις ασκησεις αλλα δεν ξερω αν βρικα τις σωστες...
Αρχικα τα κλασσικα κοιλιακους μαζι με πλαινους,μετα αρσεις ποδιων,βυθισματα,καμψεις...
Υπαρχουν κ αλλες που μπορω να κανω..?

Liontarina
28-06-12, 22:27
ασκησεις με το βαρος του σωματος σου μπορεις...αν κ δεν τρεχει κατι να κανεις ενα οφφ δεκα ημερων...

αλλα εαν θες να κανεις ,μπορεις να βρεις προπονησεις κιολας απο εδω μεσα περα απο τις πιο κλασσικες...

http://www.youtube.com/watch?v=Ve06vEfkXuM&feature=g-user-u

μην σε φοβιζει το οτι δεν θα μπορεις να κανεις κατι,σιγα σιγα θα δυναμωνεις...

δεν θέλω να κάνω οφφ... έχω πορωθεί μάλλον... εχω δει αλλαγές στο σώμα μου, και δεν τις βλέπω μόνο εγώ... κάθε μέρα παίρνω κοπλιμέντα από τους γύρω μου για το σώμα μου :green::green::green:
καλά αφού μου είπε ΚΑΙ ο δικός μου(ο μιστερ φέτες, που δεν μου λέει ποτέ οτι βελτιώνομαι μήπως και το πάρω πάνω μου μάλλον) οτι εχω φτιάξει, δεν θέλω τίποτα άλλο... (ψέμα, θέλω να φτιάξω κι άλλο) :green::green::green:

ευχαριστω για το βιντεο, θα ψάξω περισσοτερο στο ιντερνετ να βρω πολλές ασκήσεις με το βάρος του σώματος, δεν θέλω να αφήσω να περ'ασουν τόσες μέρες χωρίς να κάνω κάτι...

Belle
29-06-12, 01:39
για αρχη τελειως μπες σε ενα κυκλικο 3 φορες την εβδομαδα βαρη...κ κανε στα ενδιαμεσα ποδηλατο το πρωι...αν ντε κ καλα θες κ ζουμπα βαλτο στις δυο μερες που κανεις βαρη ...μετα τα βαρη

Εγινε gym μου!!:green::green:
Αρα παω για 3 φορες την εβδομαδα βαρη και 2 στα ενδιαμεσα αεροβιο το πρωι!! Μια χαρα μου φαινεται!!
σε αυτες τις 3 μερες βαρη τι κανω καθε μερα? διαφορετικες ομαδες ή το ιδιο καθε φορα?
Εχεις να μου προτεινεις κανενα πανευκολο προγραμμα για νααρχισω (ειμαι λιγο τεμπελουλα) και θελω να το παω αργα αργα για να μην τα παρατησω!!:unsure:;);)
Να ξεκινησω αργα και να ανεβαζω λιγο λιγο!!:thumbup:
Ευχαριστω προκαταβολικα!

gym
29-06-12, 05:03
για αρχη τελειως μπες σε ενα κυκλικο 3 φορες την εβδομαδα βαρη...κ κανε στα ενδιαμεσα ποδηλατο το πρωι...αν ντε κ καλα θες κ ζουμπα βαλτο στις δυο μερες που κανεις βαρη ...μετα τα βαρη

Εγινε gym μου!!:green::green:
Αρα παω για 3 φορες την εβδομαδα βαρη και 2 στα ενδιαμεσα αεροβιο το πρωι!! Μια χαρα μου φαινεται!!
σε αυτες τις 3 μερες βαρη τι κανω καθε μερα? διαφορετικες ομαδες ή το ιδιο καθε φορα?
Εχεις να μου προτεινεις κανενα πανευκολο προγραμμα για νααρχισω (ειμαι λιγο τεμπελουλα) και θελω να το παω αργα αργα για να μην τα παρατησω!!:unsure:;);)
Να ξεκινησω αργα και να ανεβαζω λιγο λιγο!!:thumbup:
Ευχαριστω προκαταβολικα!

αν και δεν θα επρεπεε να λες οτι εισαι τεμπελουλα,το προσπερναω επειδη ειναι χαραματα :green:και σου δινω αυτα να διαβασεις και να παρεις ιδεες

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15873-full-body-vs-split

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13019-Upper-Lower-split!&highlight=full+body

;)