PDA

Επιστροφή στο Forum : Female Gym Tips



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39]

eri_87
17-09-12, 22:22
:rolf::rolf::rolf: τι τρελη εισαι εσυ μανα μου
Αντε καλη αρχη και βρες καποιον για μασαζ:turtle::turtle:

Γιατί τρελή καλέ??? :unsure: Όχι ότι δεν είμαι, αλλά πού φάνηκε? χεχε..
Τον μασατζή τον έχω έτοιμο, αλλιώς κλάφτα... θα πήγαινα για φυσικοθεραπείες με το αζημείωτο!!!

gym
18-09-12, 07:58
αγγελικουλα ξεχασες τη γκαναζ σοκολατα απο πανω :green::green::green:

και για να μην ειμαι και τελειως οφφ
σημερα κοριτσια δοκιμασα βραστη κιτρινη κολοκυθα και επαθα. μου θυμισε πολυ γλυκοπατατα. ειδα στο ιντερνετ οτι εχει 30 κατι θερμιδες ανα 100 γραμμαρια και 8 γρ υδατανθρακα αν θυμαμαι καλα,χωρια οι βιταμινες της ..εχετε δοκιμασει ? πως σας φαινεται σαν επιλογη?

κουκου μου εχω δοκιμασει γερμανια αλλα ξερω πως το δουλευουνε πολυ και στην αμερικη...σου δινει αυτην την ψευδαισθηση οτι τρως γλυκοπατατα οντως..αν μπορεις να την βρισκεις,μια χαρα θα σαι...μεσα στην ποικιλια απο τροφιμα κουκου μου μπραβο...

ασε μας εμας με τις πατατες εκει να ξεγελιομαστε χαχαχ

koukoutsaki
18-09-12, 08:01
στη λαικη Ελενη μου την πηρα
και οχι αυτη που ειναι σαν τις κολοκυθες του halloween τις στρογγυλωπες ,αλλα ειχε σχημα πχ σαν μεγενθυμενο αχλαδι ...προελευση απο Αργος-Ναυπλιο...κ δεν ειχε σπορακια μεσα μονο σαρκα.
το καλο ηταν οτι με χορτασε σαν να ειχα φαει κανονικη πατατα :)

gym
18-09-12, 08:07
ΝΕΑ ΕΞΕΛΙΞΗ GYM...
Λοιπόν, επειδή εδώ και 4-5μέρες δεν έβλεπα διαφορά στους πόνους που είχα, (αυχένας, πλάτη κ όλη η σπονδυλική, πονοκέφαλος, μούδιασμα στο χέρι, ακόμη και μυική αδυναμία στους τετρακέφαλους ένιωθα 1μέρα) πήγα σήμερα στον ορθοπεδικό που είχα ξαναπάει για την τενοντίτιδα. Είπα όλα τα ενοχλήματα και αφού με έπιασε απο δω, με πίεζε απο κει, έβγαλε τα συμπεράσματα (αφού είχα πεθάνει στον πόνο). Η τενοντίτιδα έχει περάσει, αλλά έχω αυχενικό σε αρχικό στάδιο που αντανακλαστικά δημιουργεί όλα τα άλλα... :( Από κακή στάση σώματος μου είπε και καταλήξαμε στο να μου κάνει κάποιος μασαζ με μια κρέμα.
Εν τω μεταξύ την άλλη φορά έλεγε να μην κάνω βάρη (για το χέρι) και τώρα μου λέει "κάνε και λίγο γυμναστική" λέω εγώ θέλω με βάρη να κάνω αλλά τώρα δε γίνεται.. Γιατί δε γίνεται λέει, πολύ καλύτερα κι όλας!!! Ντοινγκ... Τί να πω... Τελικά μπορώ να κάνω βάρη μια χαρά, απλά για το ποδήλατο είπε ότι δε κάνει λόγω στάσης σώματος.

Δε το λες κι ευχάριστο που έχω αυχενικό, αλλά μια χαρά χαίρομαι που βρήκα την αιτία του "σαραβαλιάσματος" και που φυσικά μπορώ να μπω στο πρόγραμμά μου.. Γιουπιιιιιι!!!! :turtle: Οπότε συνεχίζω τις διατάσεις-ενδυνάμωση αυτή τη βδομάδα και την επόμενη μπαίνω στο χορό ξανά!!! :banana::rocking: Cu @ my log..

ερωτηση νουμερο 1 προς τον γιατρο σου....η κακη σταση σωματος δια μαγειας θα διορθωθει?και κανοντας βαρη παλι με την ιδια λογικη?και θα περασει ολο αυτο με μια κρεμουλα με μασαζ?

νουμερο δυο...τι γυμναστικη ρε φιλε?να παω να χτυπηθω στα βαρη οπως εκανα και πριν?

νουμερο τρια...α μπα το ποδηλατο φταιει για την σταση σωματος?δηλαδη αμα πας και στηθεις σωστα τι θα σου φταιξει το ποδηλατο?

ερη μου...το αυχενικο δεν ειναι απλο,θελει μεγαλη προσοχη στην επιλογη των ασκησεων και το πιο συνηθες ειναι να εχεις πονοκεφαλους αν δεν κανεις σωστα τις ασκησεις κ αν κανεις λαθος ασκησεις...


οταν φωναζω για διατασεις κ πιλατεςςςςς αχχχχχ....

η ορθοσωμια θελει δουλεια...σκεψου οτι τοσα χρονια που ζεις(ποσα καλε?:green::green:χαχα) εχεις μια συγκεκριμενη σταση σωματος...τωρα ερχεται καποιος και σου λεει οτι ειναι λαθος και εσυ πρεπει αν το δουλεψεις...βασικα πραγματα δηλαδη ποιυ λεω τοσο καιρο= πελματογραφημα + σωματικη αξιολογηση...να σε παρει ενας γυμνατσης ειδικος η γιατρος και να σου πει εχεις αυτο αυτο κ αυτο κ το διορθωνεις κανοβτας αυτο αυτο κ αυτο....


αν δεν εχεις αυτα,δεν εχεις την βαση για να φτιαξεις ενα σωστο προγραμμα ασκησης και στην περιπτωση σου πλεον να βελτιωσεις τα προβληματακια τυπου αυχενικο...

αρα η λυση?να βρεις καποιον να στο κανει αυτο το body assession που λεω...
και μετα προγραμμα γυμναστικης με προσοχη...και παλι διατασεις μεχρι να σου γινει τροπος ζωης

eri_87
18-09-12, 15:32
ερωτηση νουμερο 1 προς τον γιατρο σου....η κακη σταση σωματος δια μαγειας θα διορθωθει?και κανοντας βαρη παλι με την ιδια λογικη?και θα περασει ολο αυτο με μια κρεμουλα με μασαζ?

νουμερο δυο...τι γυμναστικη ρε φιλε?να παω να χτυπηθω στα βαρη οπως εκανα και πριν?

νουμερο τρια...α μπα το ποδηλατο φταιει για την σταση σωματος?δηλαδη αμα πας και στηθεις σωστα τι θα σου φταιξει το ποδηλατο?

ερη μου...το αυχενικο δεν ειναι απλο,θελει μεγαλη προσοχη στην επιλογη των ασκησεων και το πιο συνηθες ειναι να εχεις πονοκεφαλους αν δεν κανεις σωστα τις ασκησεις κ αν κανεις λαθος ασκησεις...


οταν φωναζω για διατασεις κ πιλατεςςςςς αχχχχχ....

η ορθοσωμια θελει δουλεια...σκεψου οτι τοσα χρονια που ζεις(ποσα καλε?:green::green:χαχα) εχεις μια συγκεκριμενη σταση σωματος...τωρα ερχεται καποιος και σου λεει οτι ειναι λαθος και εσυ πρεπει αν το δουλεψεις...βασικα πραγματα δηλαδη ποιυ λεω τοσο καιρο= πελματογραφημα + σωματικη αξιολογηση...να σε παρει ενας γυμνατσης ειδικος η γιατρος και να σου πει εχεις αυτο αυτο κ αυτο κ το διορθωνεις κανοβτας αυτο αυτο κ αυτο....


αν δεν εχεις αυτα,δεν εχεις την βαση για να φτιαξεις ενα σωστο προγραμμα ασκησης και στην περιπτωση σου πλεον να βελτιωσεις τα προβληματακια τυπου αυχενικο...

αρα η λυση?να βρεις καποιον να στο κανει αυτο το body assession που λεω...
και μετα προγραμμα γυμναστικης με προσοχη...και παλι διατασεις μεχρι να σου γινει τροπος ζωης

Gym ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!!! Αν και μου κοψες λίγο τη χαρά ότι δεν είμαι σαράβαλο όπως ένιωθα μέχρι προχθες... :unsure:
Καταρχήν είμαι μια από τους χιλιάδες που έχουν τέτοια προβλήματα, χαίρομαι που μου το είπαν νωρίς, με τα πρώτα συμπτώματα. Μου είπε να κάνω ή μασαζ σπίτι, ή φυσικοθεραπεία ή βελονισμό. Εγώ διάλεξα το πρώτο γιατί δεν έχω ευχαίρεια για τα άλλα.

Από κει κ πέρα, έχεις δίκιο ότι δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικός, γενικά επειδή είμαι μικρή (25, μια που ρώτησες... ) θεωρεί ότι κάνω σαν τις γριές όταν είπα πονάω εδώ, εδώ, εδώ... Τεσπα, εγώ πιστεύω ότι με μασάζ με κρέμα (ή λάδι που θα πάρω) κατάλληλη για μυικούς πόνους κλπ, θα βοηθηθώ σε συνδυασμό με ΦΟΥΛ διατάσεις και γυμναστική. Εγώ πάντως διευκρίνησα ότι μιλούσα για βάρη, τόσο τί κατάλαβε αυτός, δεν ξέρω...

Γενικά θεωρώ ότι σε όρθια θέση και σε κίνηση έχω καλή στάση και όταν σκύβω κλπ το κάνω όπως πρέπει. Εκεί που αμφιβάλλω είναι όταν κάθομαι στο γραφείο ή όταν κοιμάμαι (που δεν είναι και λίγο..).

Δε θέλω να το ψάξω τόοοοσο όσο λες (άσχετα αν είναι σωστό ή όχι, απλά δε θέλω) γιατί θα χαλαστώ ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ ψυχολογικά. Θεωρώ ότι δεν έχω κάτι τραγικό, λίγο προσοχή μόνο θέλει και τα συμπτώματα αυχενικού συνδρόμου θα υποχωρήσουν. Όσο για πελματογράφημα, το έχω κατα νου όταν βρω μια ευκαιρία (πχ να κατέβω Αθήνα) να γίνει.

ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ και πάλι.. Δ Ι Α Τ Α Σ Ε Ι Σ ! ! ! ! :green: Σήμερα έκανα ένα μισαωράκι για όλο το σώμα.. Αααααχ.. έλιωσα... :turtle:

lila_1
19-09-12, 17:25
Νομίζω έγινε μαλλλλακία , Ελένη
Χθες βράδυ έκανα απερ κλασικό και σήμερα είμαι πολύ πιασμένη (κλασικά):turtle:
Το πρωί πήγα κ έκανα crosstraining full body (εκείνο που σου στειλα)

Είναι κανα 3ωρο τώρα που πονάω από τον αφαλό και πάνω παντού....σε φάση είμαι ακίνητη και πονάω (μυικά)
Κ όταν λέω πόνος είμαι στο τσακ να πάρω κανα ντεπον...τέτοιο πιάσιμο δν έχω ξαναπάθει...ούτε όταν έκανα σπριντ κολύμπι

Καταστράφηκα!! καίγομαι!

gym
21-09-12, 14:03
Gym ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!!! Αν και μου κοψες λίγο τη χαρά ότι δεν είμαι σαράβαλο όπως ένιωθα μέχρι προχθες... :unsure:
Το θεμα δεν ειναι να σου λεω αυτα που θες να ακουσεις αλλα το τι ισχυει στην πραγματικοτητα.Σαραβαλο δεν εισαι,υπαρχουν και χειροτερα!:green:


Καταρχήν είμαι μια από τους χιλιάδες που έχουν τέτοια προβλήματα, χαίρομαι που μου το είπαν νωρίς, με τα πρώτα συμπτώματα. Μου είπε να κάνω ή μασαζ σπίτι, ή φυσικοθεραπεία ή βελονισμό. Εγώ διάλεξα το πρώτο γιατί δεν έχω ευχαίρεια για τα άλλα.

Από κει κ πέρα, έχεις δίκιο ότι δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικός, γενικά επειδή είμαι μικρή (25, μια που ρώτησες... ) θεωρεί ότι κάνω σαν τις γριές όταν είπα πονάω εδώ, εδώ, εδώ... Τεσπα, εγώ πιστεύω ότι με μασάζ με κρέμα (ή λάδι που θα πάρω) κατάλληλη για μυικούς πόνους κλπ, θα βοηθηθώ σε συνδυασμό με ΦΟΥΛ διατάσεις και γυμναστική. Εγώ πάντως διευκρίνησα ότι μιλούσα για βάρη, τόσο τί κατάλαβε αυτός, δεν ξέρω...


Γενικά θεωρώ ότι σε όρθια θέση και σε κίνηση έχω καλή στάση και όταν σκύβω κλπ το κάνω όπως πρέπει. Εκεί που αμφιβάλλω είναι όταν κάθομαι στο γραφείο ή όταν κοιμάμαι (που δεν είναι και λίγο..).

Βασικα ολοι αυτο λενε αλλα μολις τους δει καποιος που ξερει αλλαζουν τα δεδομενα.
Δε θέλω να το ψάξω τόοοοσο όσο λες (άσχετα αν είναι σωστό ή όχι, απλά δε θέλω) γιατί θα χαλαστώ ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ ψυχολογικά. Θεωρώ ότι δεν έχω κάτι τραγικό, λίγο προσοχή μόνο θέλει και τα συμπτώματα αυχενικού συνδρόμου θα υποχωρήσουν. Όσο για πελματογράφημα, το έχω κατα νου όταν βρω μια ευκαιρία (πχ να κατέβω Αθήνα) να γίνει.

Ερη μου εγω οταν μου πρωτοειπε η δασκαλα μου τα κουσουρια εκλαιγα με μαυρο δακρυ για πολλους μηνες.Περπατουσα και με διορθωνα συνεχως και ετσι σιγα σιγα διορθωσα ο,τι ειχα.Συνεχεια ομως θελει δουλεια και δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη.Περιττο να πω πως οταν εμαθα τι ειναι το σωστο επανω μου φυγανε διαφορα πονακια σε μεση ,ωμους,πλατη ,πονοκεφαλοι κτλ κτλ.Η επιλογη δικη σου αλλα θα το μετανιωσεις αργοτερα γιατι οσο πιο νωρις δορθωσεις κατι τοσο μεγαλυτερο το κερδος για σενα.

Και σου ξαναλεω,μονο ενας ειδικος που θα σε δει,ξερει τι εχεις και οχι εσυ.Εσυ δεν μπορεις να το καταλαβεις εκτος κ αν ειναι η δουλεια σου.

ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ και πάλι.. Δ Ι Α Τ Α Σ Ε Ι Σ ! ! ! ! :green: Σήμερα έκανα ένα μισαωράκι για όλο το σώμα.. Αααααχ.. έλιωσα... :turtle:

Anyway...εσυ ξερεις πως θα χειριστεις παρακατω την κατασταση στο θεμα αυτο.Απλα μην αμελεις τετοια ζητηματα.
Συνεχισε αυτα που ειπαμε.:toast:

gym
21-09-12, 14:07
Νομίζω έγινε μαλλλλακία , Ελένη
Χθες βράδυ έκανα απερ κλασικό και σήμερα είμαι πολύ πιασμένη (κλασικά):turtle:
Το πρωί πήγα κ έκανα crosstraining full body (εκείνο που σου στειλα)

Είναι κανα 3ωρο τώρα που πονάω από τον αφαλό και πάνω παντού....σε φάση είμαι ακίνητη και πονάω (μυικά)
Κ όταν λέω πόνος είμαι στο τσακ να πάρω κανα ντεπον...τέτοιο πιάσιμο δν έχω ξαναπάθει...ούτε όταν έκανα σπριντ κολύμπι

Καταστράφηκα!! καίγομαι!

χαχαχα....πρωι κ απογευμα ε?χμ...να πω στα λεγαααα?χαχα....ειναι δυσκολο διπλες αν δεν εχεις συνηθισει...

αιντε τωρα κοψε τις μαλακιες που την επαθες!

Πως σου φανηκε το κυκλικο που μου ελεγες?

lila_1
21-09-12, 14:17
Δε τρελάθηκα ρε ακόμα να κάνω διπλή προπόνηση :turtle::turtle:
Το βράδυ της Τρίτης έκανα άπερ και το μεσημέρι της τετάρτης έκανα το κυκλικό....
Η μαλακία είναι ότι θα πρεπε να χα αφήσει οφφ ντέι γιατί ήμουν πολύ πιασμένη

Γαμάτο ήταν, μου φυγε η γλώσσα, σήκωσα περισσότερα απ όσα νόμιζα ότι μπορώ, στα thrusters με άφησαν οι ώμοι γύρω στις 10-15 ρεπς ενώ τα πόδια άντεχαν.....(αλλά ήμουν και πολύ πιασμένη οπότε δν μετράει:green:)
Λαχάνιασα, ίδρωσα και αυτές τις 2 μέρες είναι πιασμένα και τα πόδια μου :green: Και βασικά νιώθω ακόμα λίγο τους πνεύμονές μου....φίλε I suck at aerobics

Aπλά τελικά δεν το βλέπω να το κάνω πάνω από 1 φορά την εβδομάδα (αφενός δν θα προλαβαίνω, αφεταίρου νομίζω είναι τοο ματς μυική καταπόνηση)

gym
21-09-12, 14:20
Δε τρελάθηκα ρε ακόμα να κάνω διπλή προπόνηση :turtle::turtle:
Το βράδυ της Τρίτης έκανα άπερ και το μεσημέρι της τετάρτης έκανα το κυκλικό....
Η μαλακία είναι ότι θα πρεπε να χα αφήσει οφφ ντέι γιατί ήμουν πολύ πιασμένη

Γαμάτο ήταν, μου φυγε η γλώσσα, σήκωσα περισσότερα απ όσα νόμιζα ότι μπορώ, στα thrusters με άφησαν οι ώμοι γύρω στις 10-15 ρεπς ενώ τα πόδια άντεχαν.....(αλλά ήμουν και πολύ πιασμένη οπότε δν μετράει:green:)
Λαχάνιασα, ίδρωσα και αυτές τις 2 μέρες είναι πιασμένα και τα πόδια μου :green: Και βασικά νιώθω ακόμα λίγο τους πνεύμονές μου....φίλε I suck at aerobics

Aπλά τελικά δεν το βλέπω να το κάνω πάνω από 1 φορά την εβδομάδα (αφενός δν θα προλαβαίνω, αφεταίρου νομίζω είναι τοο ματς μυική καταπόνηση)

Βλεπεις πως σε παει και αναλογως το ρυθμιζεις.Δεν γινεται απο το καθολου endurance να το πας σε συχνη προπονηση.
Αν δεν το αφησεις ομως θα βελτιωθεις αμεσα.Απλα αν το εκανες απο την αρχη συχνα,θα ετρωγες πολλη κουραση,θα προσαρμοζοσουν αλλα θα τραβαγες μεγαλο ζορι κ δεν υπαρχει λογος.


Ελα πουλι μου ελα και σιγα σιγα θα μπεις κ εσυ σε αλλα μονοπατια σε βλεπω!:green::green:


εντιτ...α που σαι...χαλρα με τα κιλα...μην χαλασεις τεχνικη μετα πο ρεπς χαζηηηη κ θα παρεις τη μεση στα χερια με τα thrusters....

eli_din3
25-09-12, 10:54
Tις δυο τελευταιες φορες στις εμπροσθολαιμιες δεν ξερω γιατι αλλα ποναει αρκετα ο ενας μου ωμος... και μαλιστα κατεβαινει και στον μπροστα και κατω προς το χερι... δεν ειναι ακριβως πονος απλος :P τωρα τι εννοω..αν μπορουσα να τον περιγραψω με ηχο θα ηταν ενα...τσιιιιιιιν :P:P:P (εεε) δηλαδη καπως πολυ... "νευρικος" πονος..πολυ καπως..σαν να χτυπαει περιεργα δηλαδη... και κανω ζεσταμα 2 σετ ετσι κ αλλιως..και στο ζεσταμα το ψιλονιωθω..και στο μονοζυγο κρεμιεμαι για διαταση... (ε βαζω και λιγη υποβοηθηση μη φαμε και καμια βουτα και γελαει ολο το γυμναστηριο γιατι μονη δεν) :unsure::unsure::unsure::unsure:

Και κατι τελευταιο..γυμουλα για τον τρικεφαλο π μ χες πει να κανω στον αδυναμο ενα σετ παραπανω..σε ολες τις ασκησεις?? και επισης δηλαδη αν η ασκηση εχει 4 σετ τι δηλαδη θα κανω 5 σε κεινον?? πολλα δεν ειναι??:unsure::unsure:

eli_din3
25-09-12, 20:05
Tις δυο τελευταιες φορες στις εμπροσθολαιμιες δεν ξερω γιατι αλλα ποναει αρκετα ο ενας μου ωμος... και μαλιστα κατεβαινει και στον μπροστα και κατω προς το χερι... δεν ειναι ακριβως πονος απλος :P τωρα τι εννοω..αν μπορουσα να τον περιγραψω με ηχο θα ηταν ενα...τσιιιιιιιν :P:P:P (εεε) δηλαδη καπως πολυ... "νευρικος" πονος..πολυ καπως..σαν να χτυπαει περιεργα δηλαδη... και κανω ζεσταμα 2 σετ ετσι κ αλλιως..και στο ζεσταμα το ψιλονιωθω..και στο μονοζυγο κρεμιεμαι για διαταση... (ε βαζω και λιγη υποβοηθηση μη φαμε και καμια βουτα και γελαει ολο το γυμναστηριο γιατι μονη δεν) :unsure::unsure::unsure::unsure:

Και κατι τελευταιο..γυμουλα για τον τρικεφαλο π μ χες πει να κανω στον αδυναμο ενα σετ παραπανω..σε ολες τις ασκησεις?? και επισης δηλαδη αν η ασκηση εχει 4 σετ τι δηλαδη θα κανω 5 σε κεινον?? πολλα δεν ειναι??:unsure::unsure:

να προσθεσω πως σημερα στα ανοιγματα στηθους με τσιμπουσε ο ιδιος ωμος :S
και θυμηθηκα οτι και την προηγουμενη βδομαδα στις πιεσεις ισιο στηθος μπαρα οταν ανεβασα λιγα κιλα παλι τσιμπουσε..

Nastya
25-09-12, 20:07
δοκιμασε να κανεις καλυτερο ζεσταμα ωμους, στροφεις

eli_din3
25-09-12, 20:10
δοκιμασε να κανεις καλυτερο ζεσταμα ωμους, στροφεις

εκανα 5 ωρεςςς γιαυτο ακριβως το λογο... και διατασεις και σετ..πφφφ

Nastya
25-09-12, 20:13
Μηπως κανεις λαθος στην εκτελεση της ασκησης? Τουλαχιστον τωρα που σε ποναει μην ανεβαζεις κιλα..
Βαζε παγο και αν δεν περασει, γιατρο :green:

anastacia
26-09-12, 15:00
κοριτσαρες μου καλησπερα , επανηλθα και εγω!!!!
λοιπον τα νεα μου, το καλοκαιρι εμεινα ενα μηνα (Ιουλιο) κλεισμενη στο σπιτι στην Αθηνα , να βραζω αγκαλια με το μωρο μου. προσπαθησα να κανω γυμναστικη αλλα η ζεστη ηταν αφορητη και δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑΝ να μου κρατησει το μωρο ουτε για μια ωρα, φρικη, τον Αυγουστο εφυγα για διακοπες σε μερη παραθαλασσια (πεθερα) και σε μερη ορεινα και δροσερα (μανουλα). υπολογιζα πως εκει κατι θα εκανα απο γυμναστικη και πραγματικα την πρωτη εβδομαδα στα παραθαλασσια εκανα μπανακια (οτιδηποτε αλλο ηταν απαγορευτικο λογω ζεστης) και σχεδιαζα οταν ανεβω στα ορεινα να αρχισω τρεξιμο στη φυση. αλλα σκατουλες κολλησα μια καταραμενη γριπη και ημουνα ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΡΩΣΤΗ. τετοια χλαπατσα δεν μου εχει ξανατυχει.

τεσπα επιστροφη τωρα, κανω καθε μερα 30 λεπτα αεροβιο πρωι- πρωι και διατασεις. θηλαζω το μωρο φουλλλλλ, και απο 1/10 γραφομαι γυμναστηριο, το σχεδιο μου ειναι να συνεχισω το αεροβιο το πρωι και το απογευμα να πηγαινω για βαρη στο γυμν. αφου παρκαρω το μωρο στη μαμα μου:P και ισως και για κανενα πιλατες η γιογκα, θα δουμε. προς το παρον θα προσπαθησω να διορθωσω διατροφη και θα ζητησω απο τον γυμναστη να μου φτιαξει ενα προγραμμα "εισαγωγη¨" στα βαρη , ωχ ξυπνησε ο αρχοντας επανερχομαι:welcome:

gym
29-09-12, 12:22
Tις δυο τελευταιες φορες στις εμπροσθολαιμιες δεν ξερω γιατι αλλα ποναει αρκετα ο ενας μου ωμος... και μαλιστα κατεβαινει και στον μπροστα και κατω προς το χερι... δεν ειναι ακριβως πονος απλος :P τωρα τι εννοω..αν μπορουσα να τον περιγραψω με ηχο θα ηταν ενα...τσιιιιιιιν :P:P:P (εεε) δηλαδη καπως πολυ... "νευρικος" πονος..πολυ καπως..σαν να χτυπαει περιεργα δηλαδη... και κανω ζεσταμα 2 σετ ετσι κ αλλιως..και στο ζεσταμα το ψιλονιωθω..και στο μονοζυγο κρεμιεμαι για διαταση... (ε βαζω και λιγη υποβοηθηση μη φαμε και καμια βουτα και γελαει ολο το γυμναστηριο γιατι μονη δεν) :unsure::unsure::unsure::unsure:

Και κατι τελευταιο..γυμουλα για τον τρικεφαλο π μ χες πει να κανω στον αδυναμο ενα σετ παραπανω..σε ολες τις ασκησεις?? και επισης δηλαδη αν η ασκηση εχει 4 σετ τι δηλαδη θα κανω 5 σε κεινον?? πολλα δεν ειναι??:unsure::unsure:


να προσθεσω πως σημερα στα ανοιγματα στηθους με τσιμπουσε ο ιδιος ωμος :S
και θυμηθηκα οτι και την προηγουμενη βδομαδα στις πιεσεις ισιο στηθος μπαρα οταν ανεβασα λιγα κιλα παλι τσιμπουσε..


εκανα 5 ωρεςςς γιαυτο ακριβως το λογο... και διατασεις και σετ..πφφφ

elina

1.ζεσταμα σωστο...οχι 5 ωρες οπως λες οτι κανεις αλλα ζεσταμα καλο
2.σωστη τεχνικη
3.κιλα οσα μπορεις διατηρωντας την τεχνικη σου
4.σωστη αποθεραπεια με διατασεις
5.κανε ενα μασαζ και μπες σε μαθημα yoga
6.αν δεν περασει,πας σε γιατρο...

αν και πιστευω οτι ειναι λογω ελλιπεστατου warm up

gym
29-09-12, 12:24
κοριτσαρες μου καλησπερα , επανηλθα και εγω!!!!
λοιπον τα νεα μου, το καλοκαιρι εμεινα ενα μηνα (Ιουλιο) κλεισμενη στο σπιτι στην Αθηνα , να βραζω αγκαλια με το μωρο μου. προσπαθησα να κανω γυμναστικη αλλα η ζεστη ηταν αφορητη και δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑΝ να μου κρατησει το μωρο ουτε για μια ωρα, φρικη, τον Αυγουστο εφυγα για διακοπες σε μερη παραθαλασσια (πεθερα) και σε μερη ορεινα και δροσερα (μανουλα). υπολογιζα πως εκει κατι θα εκανα απο γυμναστικη και πραγματικα την πρωτη εβδομαδα στα παραθαλασσια εκανα μπανακια (οτιδηποτε αλλο ηταν απαγορευτικο λογω ζεστης) και σχεδιαζα οταν ανεβω στα ορεινα να αρχισω τρεξιμο στη φυση. αλλα σκατουλες κολλησα μια καταραμενη γριπη και ημουνα ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΡΩΣΤΗ. τετοια χλαπατσα δεν μου εχει ξανατυχει.

τεσπα επιστροφη τωρα, κανω καθε μερα 30 λεπτα αεροβιο πρωι- πρωι και διατασεις. θηλαζω το μωρο φουλλλλλ, και απο 1/10 γραφομαι γυμναστηριο, το σχεδιο μου ειναι να συνεχισω το αεροβιο το πρωι και το απογευμα να πηγαινω για βαρη στο γυμν. αφου παρκαρω το μωρο στη μαμα μου:P και ισως και για κανενα πιλατες η γιογκα, θα δουμε. προς το παρον θα προσπαθησω να διορθωσω διατροφη και θα ζητησω απο τον γυμναστη να μου φτιαξει ενα προγραμμα "εισαγωγη¨" στα βαρη , ωχ ξυπνησε ο αρχοντας επανερχομαι:welcome:

καλως την κουκλα μας!ακομη θηλαζεις καλε εσυ?:P
προς το παρον δουλεψε αεροβιο εφοσον μπορεις και σωστη διατροφη.Μπορεις να κανεις και κορμο και γενικα ολο το σωμα στο σπιτι με το σωματικο σου βαρος και σιγα σιγα θα μπεις στα βαρη οταν ξεκινησεις και δεν θα χρειαζεσαι και τοση προσαρμογη εαν κανεις λιγα πραγματαα απο το σπιτι.

Αντε καλη αρχηηηηηηηη!:welcome::welcome:

anastacia
29-09-12, 13:15
σε ευχαριστω για το καλωσορισμα γυμακι μου.
βασικα ναι θηλαζω ακομα διοτι ο μπεμπης μου εκανε μια αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και αναγκαστηκα να συνεχισω το θηλασμο μεχρι να φαει και κατι αλλο, και ναι προβλεπεται να θηλαζω πολυυυυυυυ καιρο ακομα μεχρι να φυγουν οι αλλεργιες. αλλα ο θηλασμος δεν ειναι πλεον προβλημα ΕΚΤΟΣ απο το οτι κραταω λιγο ανεβασμενα τα λιπαρα και δεν τρωω γαλακτοκομικα και σιταρι.
συγκεκριμενα τρωω

πρωι- βρωμοπιτακι με 4 κουταλιες βρωμη, 4 ασπραδια ενα κροκο, 4 δαμασκηνα, μια κουταλιτσα ελαιολαδο

δεκατιανο- μιση μπανανα και μια κ. γλυκου ταχινι

μεσημερι- κλασικα, κρεας/ψαρι/ κοτοπουλο/ σαλατα, με μετρημενο υδατανθρακα (ρυζι πατατα η ρυζογκγοφρετα), δυο κουταλιες ελαιολοαδο + μηλοξυδο

απογευμα- φρουτακι
βραδυ- οτι και το μεσημερι (ισως χωρις υδατανθρακα αναλογα τα κεφια)

αργα το βραδυ- λιγους ξηρους καρπους αναλατους φυσικα.

τωρα απο προπονηση ειπαμε σχεδον καθε μερα διαδρομο το πρωι 30 λεπτα, με διατασεις στο τελος.

απο βδομαδα γραφομαι γυμναστηριο διοτι ΑΡΚΕΤΑ κλειστηκα με το μωρο μεσα και θα πω στον γυμναστιη να μου φτιαξει ενα σπλιτ κορμο/ποδια (εκτος και αν μου φτιαξεις εσυ:P) για να κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα. επιπλεον σκεφτομαι να κανω και μια ωρα γιογκα η πιλατες (αναλογα ποιος κανει το μαθημα)

κατι αλλο δεν εχω να πω εκτος απο το οτι ειμαι πλεον 59, θεωρητικα μου εχουν μεινει δυο κιλα απο την εγκυμοσυνη αλλα εχω ακομα λιγο λιπος στη κοιλιτσα.

καθε σχολιο ευπροσδεκτο
:welcome:

gym
29-09-12, 13:18
σε ευχαριστω για το καλωσορισμα γυμακι μου.
βασικα ναι θηλαζω ακομα διοτι ο μπεμπης μου εκανε μια αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και αναγκαστηκα να συνεχισω το θηλασμο μεχρι να φαει και κατι αλλο, και ναι προβλεπεται να θηλαζω πολυυυυυυυ καιρο ακομα μεχρι να φυγουν οι αλλεργιες. αλλα ο θηλασμος δεν ειναι πλεον προβλημα ΕΚΤΟΣ απο το οτι κραταω λιγο ανεβασμενα τα λιπαρα και δεν τρωω γαλακτοκομικα και σιταρι.
συγκεκριμενα τρωω

πρωι- βρωμοπιτακι με 4 κουταλιες βρωμη, 4 ασπραδια ενα κροκο, 4 δαμασκηνα, μια κουταλιτσα ελαιολαδο που το χωνεις εδω μεσα το ελαιολαδο?αχ προσεξε τι θα μου πεις κ μην πεις κατι απαγορευμενο.....:shock::shock::shock:

δεκατιανο- μιση μπανανα και μια κ. γλυκου ταχινι

μεσημερι- κλασικα, κρεας/ψαρι/ κοτοπουλο/ σαλατα, με μετρημενο υδατανθρακα (ρυζι πατατα η ρυζογκγοφρετα), δυο κουταλιες ελαιολοαδο + μηλοξυδο ΣΑΛΑΤΑ?

απογευμα- φρουτακι
βραδυ- οτι και το μεσημερι (ισως χωρις υδατανθρακα αναλογα τα κεφια)

αργα το βραδυ- λιγους ξηρους καρπους αναλατους φυσικα. ΠΟΣΟΥΣ?

τωρα απο προπονηση ειπαμε σχεδον καθε μερα διαδρομο το πρωι 30 λεπτα, με διατασεις στο τελος.

απο βδομαδα γραφομαι γυμναστηριο διοτι ΑΡΚΕΤΑ κλειστηκα με το μωρο μεσα και θα πω στον γυμναστιη να μου φτιαξει ενα σπλιτ κορμο/ποδια (εκτος και αν μου φτιαξεις εσυ:P) για να κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα. επιπλεον σκεφτομαι να κανω και μια ωρα γιογκα η πιλατες (αναλογα ποιος κανει το μαθημα)

κατι αλλο δεν εχω να πω εκτος απο το οτι ειμαι πλεον 59, θεωρητικα μου εχουν μεινει δυο κιλα απο την εγκυμοσυνη αλλα εχω ακομα λιγο λιπος στη κοιλιτσα.

καθε σχολιο ευπροσδεκτο
:welcome:

ξεκινα γυμναστηριο....φταιξε τη διατροφη σου αναλογα το προγραμμα σου με τις προπονησεις σου
πες στον γυμναστη σου να σου βγαλει προγραμμα και ποσταρε το εδω να το δουμε...

γιατι δεν τρως γαλακτοκομικα ειπαμε?

anastacia
29-09-12, 13:30
το ελαιολαδο το χωνω βασικα στο τηγανι για να μην κολλησει, δηλαδη κανω μια επαληψη

εχεις δικιο ετσι οπως εγραψα τη σαλατα φαινεται σαν να ειναι "η" , τεσπα διορθωνω Παντα σαλατα πρασινη (φασολακια η κολοκυθακια στον ατμο η κανα αγγουρι με μια μικρη ντοματουλα).
τωρα για ξηροκαρπια αυτην την εποχη τρωω αραχιδες καλαματιανες (μη γελασεις ξερω ακουγεται καπως ειναι τα φυστικια του σουπερ γκουφη) καμια δεκαρια καρπους.

αυτα αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΤΑΡΙ, ευχαριστως ............:thumbup: να παρω καμια ιδεα

anastacia
29-09-12, 13:47
γαλακτοκομικα δε τρωω γιατι κανουν αλλεργια στο μπεμπη ουτε και σιταρι:unsure:

gym
30-09-12, 14:01
το ελαιολαδο το χωνω βασικα στο τηγανι για να μην κολλησει, δηλαδη κανω μια επαληψη

εχεις δικιο ετσι οπως εγραψα τη σαλατα φαινεται σαν να ειναι "η" , τεσπα διορθωνω Παντα σαλατα πρασινη (φασολακια η κολοκυθακια στον ατμο η κανα αγγουρι με μια μικρη ντοματουλα).
τωρα για ξηροκαρπια αυτην την εποχη τρωω αραχιδες καλαματιανες (μη γελασεις ξερω ακουγεται καπως ειναι τα φυστικια του σουπερ γκουφη) καμια δεκαρια καρπους.

αυτα αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΤΑΡΙ, ευχαριστως ............:thumbup: να παρω καμια ιδεα


γαλακτοκομικα δε τρωω γιατι κανουν αλλεργια στο μπεμπη ουτε και σιταρι:unsure:

το λαδακι μια σταγονα σε χαρτοπετσετα και επαλειψη φτανει...οχι μια κουταλια δεν υπαρχει λογος

αυτα προς το παρον...

eli_din3
30-09-12, 21:33
elina

1.ζεσταμα σωστο...οχι 5 ωρες οπως λες οτι κανεις αλλα ζεσταμα καλο
2.σωστη τεχνικη
3.κιλα οσα μπορεις διατηρωντας την τεχνικη σου
4.σωστη αποθεραπεια με διατασεις
5.κανε ενα μασαζ και μπες σε μαθημα yoga
6.αν δεν περασει,πας σε γιατρο...

αν και πιστευω οτι ειναι λογω ελλιπεστατου warm up

γυμ το θεμα ειναι οτι τα ανοιγματα τα εχω 3η ασκηση..οποτε εχω κανει ΚΑΙ ζεσταμα ΚΑΙ ηδη δυο ασκησεις..
επισης στην πλατη που ειπα...ηδη απο το ζεσταμα το νιωθω.....
κ το αστειο ειναι οτι ενοχλει οταν εχω στηθος και πλατη και οταν εχω ωμους καθολου...

για τον τρικεφαλο π μ χες πει να κανω στον αδυναμο ενα σετ παραπανω..σε ολες τις ασκησεις?? και επισης δηλαδη αν η ασκηση εχει 4 σετ τι δηλαδη θα κανω 5 σε κεινον?? πολλα δεν ειναι??:unsure::unsure:

gym
01-10-12, 07:03
γυμ το θεμα ειναι οτι τα ανοιγματα τα εχω 3η ασκηση..οποτε εχω κανει ΚΑΙ ζεσταμα ΚΑΙ ηδη δυο ασκησεις..
επισης στην πλατη που ειπα...ηδη απο το ζεσταμα το νιωθω.....
κ το αστειο ειναι οτι ενοχλει οταν εχω στηθος και πλατη και οταν εχω ωμους καθολου...

για τον τρικεφαλο π μ χες πει να κανω στον αδυναμο ενα σετ παραπανω..σε ολες τις ασκησεις?? και επισης δηλαδη αν η ασκηση εχει 4 σετ τι δηλαδη θα κανω 5 σε κεινον?? πολλα δεν ειναι??:unsure::unsure:

κατ αρχας οχι δεν θα κανεις 5 σετ τρικεφαλο....κανε 4 σετ στο αδυναμο και 3 στο κανονικο....μια χαρα σετ ειναι και σου φτανουν αν δουλεψεις καλα...

επειτα...στο θεμα με τον πονο πηγαινε σε γιατρο να σε δει ακριβως,δεν μπορουμε να μαντευουμε με αυτα τα θεματα,,,,πιθανον να ειναι καποια θλαση αλλα και παλι δεν μπορω να πω με σιγουρια απο εδω

TRIANTAFYLLOU
01-10-12, 16:00
γυμ το θεμα ειναι οτι τα ανοιγματα τα εχω 3η ασκηση..οποτε εχω κανει ΚΑΙ ζεσταμα ΚΑΙ ηδη δυο ασκησεις..
επισης στην πλατη που ειπα...ηδη απο το ζεσταμα το νιωθω.....
κ το αστειο ειναι οτι ενοχλει οταν εχω στηθος και πλατη και οταν εχω ωμους καθολου...

για τον τρικεφαλο π μ χες πει να κανω στον αδυναμο ενα σετ παραπανω..σε ολες τις ασκησεις?? και επισης δηλαδη αν η ασκηση εχει 4 σετ τι δηλαδη θα κανω 5 σε κεινον?? πολλα δεν ειναι??:unsure::unsure:


θα πώ και κάτι άλλο για τέτοιες περιπτώσεις αν και το έχω αναφέρει κι άλλη φορά σε κάποιο τόπικ στο φόρουμ ..

όταν κάποια ανομοιομορφία στην δύναμη μεταξυ μιας και άλλης πλευράς δεν οφείλετε σε κάποιο τραυματισμό , πχ κάταγμα η θλάση , η γενικότερα αποχή απο προπονήσεις λόγω τραυματισμού , που σ αυτη την περίπτωση κάνουμε πρ'ωτα αποκατάσταση την πάσχουσα περιοχή και μετα μπαίνουμε κανονικα στην προπόνηση

σε περίπτωση που η μια πλευρα μας είναι πιο αδύνατη απο την άλλη πράγμα που είναι συνηθισμένο σε πολλούς , τότε ενας τρόπος είναι απλα δεν κάνουμε κανένα σετ παραπάνω , αλλα εκτελούμε τα σετ με απομονωτικές ασκήσεις ώστε να δουλεύει ξεχωριστα το κάθε χέρι και να ενεργοποιείτε και το νευρικό σ'ύστημα που δίνει τις εντολές στους μυς να δουλέψουν

και τι ενοώ... βαζουμε στο πρόγραμμα ασκήσεις που να γυμνάζουμε ξεχωριστα καθε χερι όπως πχ εκτάσεις στην τροχαλία με κάθε χέρι ξεχωριστα , κανονικά η με αντίστροφη λαβή , εκτάσεις αλτήρων (τα κικ μπάκς δηλαδή ) η γαλικές με αλτήρα η μπάρα ελεύθερη κτλ , έτσι δουλεύει ξεχωριστα καθε χέρι μπορεί να πάρουμε τα ίδια κιλα αλλα με το αδύναμο να βγάλουμε λιγότερες επαναλήψεις , αυτο δεν πειράζει αρκεί να φτάνουμε μέχρι τα όρια να δώσουμε το ερέθισμα ανάπτυξης και έτσι το αδύναμο χέρι η πλευρά σταδιακα θα φτάνει στο επίπεδο του δυνατού και θα μειωθεί η ψαλίδα γιατι το δυνατό δεν θα έχει τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης με το αδύναμο

συνήθως η αδύναμη με την δυνατη πλευρά μπορούν να πάρουν το ίδιο βάρος αλλα με διαφορετικό αριθμό επαναλήψεων και επειδη η αδύναμη πλευρα δέχετε μεγαλύτερο ερέθισμα θα ανταποκριθεί καλύτερα και θα τείνει να φτάσει την δυνατη σε βάθος χρόνου

αν όμως μπούμε στο τρυπάκι όπως κάνουν πολλοί να γυμνάζουν έξτρα μερες και να υπερπροπονούν την αδύναμη πλευρα , τοτε το πιθανότερο είναι να την κάνουν πιο αδύναμη λόγω έλειψης ξεκούρασης και αποκατάστασης και οδηγούμενοι στην υπερβολή

επίσης μπορούμε ξεκινώντας με ασκήσεις απομονωτικές όπως προανέφερα τελευταία άσκηση να γίνει πχ εκτασεις στην τροχαλία με την ^ λαβη με καλα αποτελέσματα για το αδυναμο χέρι να φτασει στα όρια βοηθώντας το δυνατό

Gianna
01-10-12, 21:44
«ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ - Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία», Ευάγγελος Ζουμπανέας , εκδόσεις Μεταίχμιο
(τιμή 18 -16 ευρώ ανάλογα το βιβλιοπωλείο)

Λοιπόν, το τελείωσα το βιβλίο και έχω να πω ότι αξίζει, ειδικά για ανθρώπους που έχουν (έχουμε)... τα θεματάκια τους με το φαγητό.

Εννοείται ότι δεν μας παρουσιάζει μια μαγική συνταγή είτε για να χάσουμε κιλά, είτε για να εξαλείψουμε τα υπερφαγικά επεισόδια, αλλά προσφέροντας πολύτιμες γνώσεις τόσο στον τομέας της διαιτολογίας/διατροφολογίας, όσο και στον ψυχολογικό τομέα, αποτελεί ένα σημαντικό βοήθημα και δίνει ιδέες και κίνητρα για να συνεχίσουμε πιο ουσιαστικά και με καλύτερα αποτελέσματα την προσπάθειά μας να «τα βρούμε» με το φαγητό, τον εαυτό μας και το σώμα μας.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα κεφάλαια στα οποία εξηγούνται κάποιες διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα στο αίμα και στον εγκέφαλό μας και πώς αυτοί επηρεάζουν το αίσθημα πείνας και κορεσμού. Αναλύεται με απλά λόγια ο μηχανισμός της γλυκόζης και της σεροτονίνης, καθώς και τα ωφέλη από την πρόσληψη κάποιων τροφίμων και γίνονται κατανοητές έννοιες που σχετίζονται με τη φυσιολογία του ανθρώπου, τη χημεία του εγκεφάλου κλπ. Επίσης το βιβλίο διαχειρίζεται το θέμα της υπερφαγίας/βουλιμίας και από ψυχολογικής απόψεως, όπου η έννοια της «συναισθηματικής νοημοσύνης» είναι βασική.

Καλό διάβασμα!!!! (καλή και η θεωρία βέβαια, αλλά στην πράξη είναι το ζήτημα. Από την άλλη πάλι, όποιος έχει "χωνέψει" τη θεωρία, θα λύσει και το πρακτικό, ε του π***η:green:)

eri_87
01-10-12, 22:13
^^^:thumbup: Χαίρομαι που συμφωνείς ότι άξιζε το διάβασμα! Τα περιέγραψες πολύ ωραία, προτείνω κι εγώ σε όσους νομίζουν ότι τους αφορά να το πάρουν χωρίς δεύτερη σκέψη...
Το χω ξαναπει και το λέω πάλι, με βοήθησε πάρα πολύ... ίσως να έτυχε και το σωστό timing...

TRIANTAFYLLOU
01-10-12, 22:56
καλα τα βιβλία αλλα αλλού είναι η ουσία , 2-3 σωστες κουβέντες απο ανθρώπους που γνωρίζουν και θα τα πούν στην πράξη , γιατι αν είναι να διαβάζουμε βιβλία για να τρώμε και να αποφεύγουμε την βουλιμία , βιβλία για να γυμναζόμαστε και για ότι κάνουμε την βάψαμε άλλη δουλεια δεν θα κάνουμε , τέτοια βιβλία θα ήταν πιο χρήσιμα για τα παιδάκια που πεινάν και πως να μάθουν με διαλογισμό και με το μυαλό να νικήσουν την πείνα , εκεί πιστεύω θα ήταν πιο χρήσιμα τέτοιου είδους βιβλία .

σκεύτετε το φαί όποιος δεν έχει να ασχοληθεί και να απασχολήσει το μυαλό με κάτι άλλο ενδιαφέρον , γι αυτο λέμε άλλο να τρώμε για να ζούμε και άλλο να ζούμε για να τρώμε , βρίσκοντας ωραία ενδιαφέροντα πράγματα

αλλιώς αν είναι για καθε που μας απασχολεί να διαβάζουμε βιβλίο θα πάρουμε ντοκτορά στο τελος :P

για άλλα πιο ουσιαστικα πράματα μπορεί να βοηθαν να έχουμε κάποιες γνώσεις αλλα για τα αυτονόητα και απλα , τζάμπα το μυαλό μας χαλάμε

Stella
01-10-12, 23:05
Καλά εδώ Ηλία μου θα διαφωνήσω...
Γιατί εμεις οι πιο μεγάλοι πριν το ιντερνετ πέντε βασικά πράγματα για προπόνηση, διατροφή ή οποιο άλλο θέμα μας ενδιεφερε από βιβλία τα μαθαίναμε!
Η αξία των βιβλίων την εποχή της τεχνολογίας παραμενει μεγάλη!
Εκτος αυτού τα περιεχόμενα των βιβλίων είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και αξιόπιστα.
Σιγουρα κάποια βασικά μπορεί να μας πει και κάποιος "γνώστης" αλλά και ποιος μας εγγυάται ότι δεν προκειται για τσαρλατάνο και δεν μας λέει αρλούμπες;
Όχι αλλο ένα επιστημονικό συγγραμα και αλλο τα λεγόμενα του καθενός γνώστη...:)

TRIANTAFYLLOU
01-10-12, 23:25
σωστα έτσι είναι εμείς ειδικα ούτε νετ είχαμε ούτε τίποτε , αλλα αν για το καθε τι και πράγματα που μπορεί με 5 προτασεις να λυθούν και μείς ψάχνουμε γωνίες στο εικοσάρικο τζάμπα την ώρα μας τρώμε
δεν αμφισβητείτε η χρησιμότητα των βιβλίων ούτε οι γνώσεις που προσφέρουν αλλα η ουσία των γνώσεων

αν εγω είμαι άρωστος δεν θα διαβάσω βιβλίο ιατρικής με θέμα το πρόβλημά μου αλλα απλα θα πάω στο γιατρό και αυτο δεν σημαίνει την μη σπουδαιότητα των βιβλίων αλλα το είδος και πώς θα το χρησιμοποιήσουμε , πχ περισσότερο καλό θα κάνει ενα ωραίο μυθυστόρημα η κάτι επικοδομητικό και ουσίας , οπότε δεν λέμε όχι στα βιβλία αλλα ναι στα ουσιαστικα και αυτα που θα προσφέρουν κατι

αλλα και πάλι περι ορέξεως κολοκυθόπιτα λένε ο καθένας έχει τα δικά του θέλω

και όλα αυτα τα λέω γιατι μέσα στο φόρουμ ακούμε διάφορα για βιβλία , όπως προπονητικής , για διατροφή και πολλα άλλα , άλλη δουλεια δεν πρέπει να κάνουμε αλλα θα διαβάζουμε όπως δεν διαβάζαμε όταν έπρεπε που πηγαίναμε σχολείο :P

eli_din3
02-10-12, 16:06
Ουυυ ευχαριστω κ.Ηλια

Γυμουλα ενταξει αυτην την εβδομαδα ουτε στις εμπροσθολαιμιες ενοχλησε ο ωμος ουτε στο στηθος.. λιγακι στα ανοιγματα.. αλλα πλ λιγο..και οχι συνεχης ενοχληση οπως τις προηγουμενες φορες αλλα μονο αν κατεβαζα πλ τα χερια η αν τα ανοιγα πολυ... τα ειχα σχετικα πλ λυγισμενα ομως γμτ για να μην ποναει..αρκετα μπορω να πω :unsure::unsure::unsure:

Gianna
02-10-12, 22:31
καλα τα βιβλία αλλα αλλού είναι η ουσία , 2-3 σωστες κουβέντες απο ανθρώπους που γνωρίζουν και θα τα πούν στην πράξη , γιατι αν είναι να διαβάζουμε βιβλία για να τρώμε και να αποφεύγουμε την βουλιμία , βιβλία για να γυμναζόμαστε και για ότι κάνουμε την βάψαμε άλλη δουλεια δεν θα κάνουμε , τέτοια βιβλία θα ήταν πιο χρήσιμα για τα παιδάκια που πεινάν και πως να μάθουν με διαλογισμό και με το μυαλό να νικήσουν την πείνα , εκεί πιστεύω θα ήταν πιο χρήσιμα τέτοιου είδους βιβλία .

σκεύτετε το φαί όποιος δεν έχει να ασχοληθεί και να απασχολήσει το μυαλό με κάτι άλλο ενδιαφέρον , γι αυτο λέμε άλλο να τρώμε για να ζούμε και άλλο να ζούμε για να τρώμε , βρίσκοντας ωραία ενδιαφέροντα πράγματα

αλλιώς αν είναι για καθε που μας απασχολεί να διαβάζουμε βιβλίο θα πάρουμε ντοκτορά στο τελος :P

για άλλα πιο ουσιαστικα πράματα μπορεί να βοηθαν να έχουμε κάποιες γνώσεις αλλα για τα αυτονόητα και απλα , τζάμπα το μυαλό μας χαλάμε

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν άνθρωποι με πραγματικό πρόβλημα και σ' αυτούς απευθύνεται πιο πολύ το βιβλίο. Εξάλλου ο τίτλος του το λέει καθάρα - παχυσαρκία/βουλιμία/υπερφαγία - αυτά, καλώς ή κακώς και ανεξαρτήτως αιτίων, αποτελούν πρόβλημα. Και σίγουρα τα παιδάκια που δεν έχουν να φάνε αντιμετωπίζουν σοβαρότερο πρόβλημα, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα για το κατά πόσο τα γραφόμενα στο βιβλίο μπορούν να δώσουν χρήσιμες γνώσεις και να βοηθήσουν ανθρώπους που το χρειάζονται, αλλά και άλλους που απλώς θέλουν να μάθουν 5 πράγματα παραπάνω για τη διαττροφή, το πώς λειτουργεί το σώμα μας, ο εγκέφαλος κλπ. Ένας μπορεί να αντλήσει αυτές τις πληροφορίες απ' το ιντερνετ, άλλος από τον κολλητό του, άλλος από την τηλεόραση και άλλος από τα βιβλία, γιατί στο κάτω κάτω απλά γουστάρει ρε φίλε να διαβάζει!
Απλώς θεωρώ ότι πρόκειται για ένα ενδιαφέρον και χρήσιμο βιβλίο από κάποιον με εμπειρία στον τομέα του. Εννοοιείται ότι δεν γίνεσαι σοφός διαβάζοντάς το και πολλά πράγματα τα ήξερα ήδη, αλλά σίγουρα κάτι έμαθα και από εκεί. 16 ευρώ κάνει. Ένα σινεμά και 2 μπύρες

anastacia
03-10-12, 22:29
τελικα γραφτηκα γυμναστηριο.
πηγα λοιπον σημερα πρωτη φορα και αφου τους εξηγησα τα δεδομενα (οτι κανω καθε πρωι διαδρομο και πως θελω να ξεκινησω βαρη γιατι ειμαι πισω στη μυικη ενδυναμωση κτλ). με περιλαμβανει ενας γυμναστης και μου ειπε πως θα κανουμε ενα προγραμμα προσαρμογης στην αρχη το οποιο θα ακολουθησω για οκτω περιπου προπονησεις.
το προγραμμα ειναι ενα κλασικο για ολο το σωμα με 15 λεπτα προθερμανση, κοιλιακους- ραχιαιους (4χ20).κατοπιν πηγαμε στα οργανα οπου και μου εδειξε 4ασκησεις για κορμο(3χ15) και τρεις για ποδια (κλασικους προσαγωγους απαγωγους και λεγκ κερλ 4χ20), στο τελος αντι για διατασεις επεμενε πως πρεπει να κανω τουλαχιστον αλλα δεκα λεπτα αεροβιο:shock:.
οκ εκανα οτι μου ειπε αλλα δεδομενου πως εγω κανω μιση ωρα διαδρομο καθε πρωι ειναι αναγκη να κανω αλλα 25 λεπτα ακομα το απογευμα πριν και μετα τα βαρη ????

gym
04-10-12, 16:58
τελικα γραφτηκα γυμναστηριο.
πηγα λοιπον σημερα πρωτη φορα και αφου τους εξηγησα τα δεδομενα (οτι κανω καθε πρωι διαδρομο και πως θελω να ξεκινησω βαρη γιατι ειμαι πισω στη μυικη ενδυναμωση κτλ). με περιλαμβανει ενας γυμναστης και μου ειπε πως θα κανουμε ενα προγραμμα προσαρμογης στην αρχη το οποιο θα ακολουθησω για οκτω περιπου προπονησεις.
το προγραμμα ειναι ενα κλασικο για ολο το σωμα με 15 λεπτα προθερμανση, κοιλιακους- ραχιαιους (4χ20).κατοπιν πηγαμε στα οργανα οπου και μου εδειξε 4ασκησεις για κορμο(3χ15) και τρεις για ποδια (κλασικους προσαγωγους απαγωγους και λεγκ κερλ 4χ20), στο τελος αντι για διατασεις επεμενε πως πρεπει να κανω τουλαχιστον αλλα δεκα λεπτα αεροβιο:shock:.
οκ εκανα οτι μου ειπε αλλα δεδομενου πως εγω κανω μιση ωρα διαδρομο καθε πρωι ειναι αναγκη να κανω αλλα 25 λεπτα ακομα το απογευμα πριν και μετα τα βαρη ????

μην μπερδευεις την προπονηση την αεροβια με το ζεσταμα και αποθεραπεια...

ναι γιατι να μην κανεις ενα ζεσταμα δηλαδη στην αρχη και επειτα στο τελος ενα χαλαρωμα...

προετοιμαζετε τους μυς σας ΣΩΣΤΑ για την προπονηση οπως και ηρεμειτε τους μυας οταν τελειωνετε...για ολα υπαρχει λογος που γινονται κ τιποτα δεν ειναι τυχαιο...

εννοειται θα το κανεις...;)

anastacia
04-10-12, 20:32
μην μπερδευεις την προπονηση την αεροβια με το ζεσταμα και αποθεραπεια...

ναι γιατι να μην κανεις ενα ζεσταμα δηλαδη στην αρχη και επειτα στο τελος ενα χαλαρωμα...

προετοιμαζετε τους μυς σας ΣΩΣΤΑ για την προπονηση οπως και ηρεμειτε τους μυας οταν τελειωνετε...για ολα υπαρχει λογος που γινονται κ τιποτα δεν ειναι τυχαιο...

εννοειται θα το κανεις...;)

καταρχιν σε ευχαριστω που μου απαντησες:)

καταλαβαινω τη λογικη του άλλο το αεροβιο, και άλλο το ζεσταμα και η αποθεραπεία, απλά μου φάνηκαν πολλα τα 25 λεπτα μεσα σε μια ωρα (δυστυχως μονο μια ωρα μπορω να διαθεσω) που στο μυαλο μου την ειχα σχεδιασει να την αφιερωσω στα βαρη. βεβαια τωρα αν εσυ μου λες πως ειναι απαραιτητο, παω πασο ευκαιρια αλλωστε να ιντριγκαρω και αλλες μυικες ομαδες κανοντας ποδηλατο η και στεπερ αντι μονο για τον διαδρομο. αργοτερα οταν θα κανω διαχωρισμο θα εχω πιο ολοκληρωμενες προπονησεις.

anastacia
05-10-12, 00:33
και μια ακομα ερωτηση ¨
βρε κοριτσια η και αγορια. ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΣΤΕ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ και δεν το πληρωνετε χρυσαφι?, εγω αγοραζα τα φιλετα μιμικος η αγγελακη και οταν γυρισα απο διακοπες ειδα οτι εχουν σχεδον 16 Ευρω το κιλο:shock:, και επειδη ολο τον Αυγουστο ημουνα επαρχια εκει 16 Ευρω το κιλο εκανε η μοσχαρισια γαλακτος η ντοπια, ΑΙΣΧΟΣ. αυτο το διαστημα αγοραζω ολοκληρο το κοτοπουλο και το ξεψαχνιζω αλλα δεν ειναι το ιδιο. εσεις τι κανετε? ξερει καμια τι παιζει σε βαρβακειο?

Stella
05-10-12, 06:50
Kαλέ τι 16€!!!:shock::shock::shock:
Μην παίρνεις από το μαρκετ συσκευασίες!
Εγώ εδώ παίρνω από τον κρεοπώλη (φιλέτο στηθος-9€/kgr).
Ή σε αλλες πόλεις που έμενα από κοτοπουλάδικα (σαν κρεοπωλεία είναι, αλλά έχουν μόνο κοτοπουλα...αυγά...)
όχι βρε και 16€!

Nastya
05-10-12, 07:42
πραγματικα οι τιμες στο κοτοπουλο ειναι τραγικες. φετος που γυρισα γιαννενα, γυρισα ενα-ενα τα κρεωπολεια για να κανω κονε στο φιλετο. με 6.5 ευρω/κιλο αγοραζω εδω περα. ειναι το πιο φθηνο που εχω βρει.
Στην επαιρνα και εγω ολοκληρο επαιρνα και μετα το καθαριζα, αλλα δεν συμφερει

gym
05-10-12, 08:03
καταρχιν σε ευχαριστω που μου απαντησες:)

καταλαβαινω τη λογικη του άλλο το αεροβιο, και άλλο το ζεσταμα και η αποθεραπεία, απλά μου φάνηκαν πολλα τα 25 λεπτα μεσα σε μια ωρα (δυστυχως μονο μια ωρα μπορω να διαθεσω) που στο μυαλο μου την ειχα σχεδιασει να την αφιερωσω στα βαρη. βεβαια τωρα αν εσυ μου λες πως ειναι απαραιτητο, παω πασο ευκαιρια αλλωστε να ιντριγκαρω και αλλες μυικες ομαδες κανοντας ποδηλατο η και στεπερ αντι μονο για τον διαδρομο. αργοτερα οταν θα κανω διαχωρισμο θα εχω πιο ολοκληρωμενες προπονησεις.

αραααα μπορεις να βρεις χρονο ε πουλακι μου!?????χιχιχιχ...

να τα κανεις,...ειναι εξισου σημαντικα...

gym
05-10-12, 08:05
κοριτσια αν τρωτε πολυ κοτοπουλο και γενικα εχετε βρει εναν κρεοπωλη που πατε συχνα και σας αρεσει,να κανετε μια προταση για προσφορα....εγω εχω κανει το εξης...θα παιρνω το μηνα 10 κιλα κοτοπουλο και τοσα αυγα και τοσο κοκκινο κρεας κτλ και θα μου τα δινεις φθηνοτερα αλλιως παω αλλου...

μια χαρα το δεχθηκε...;)

anastacia
05-10-12, 08:37
πραγματικα οι τιμες στο κοτοπουλο ειναι τραγικες. φετος που γυρισα γιαννενα, γυρισα ενα-ενα τα κρεωπολεια για να κανω κονε στο φιλετο. με 6.5 ευρω/κιλο αγοραζω εδω περα. ειναι το πιο φθηνο που εχω βρει.
Στην επαιρνα και εγω ολοκληρο επαιρνα και μετα το καθαριζα, αλλα δεν συμφερει

καλη ιδεα θα το κανω αλλα χλωμο για 6,5 ευρω αλλωστε η ηπειρος(διορθωσε με αν κανω λαθος) εχει παραγωγη μεγαλη.

anastacia
05-10-12, 08:44
αραααα μπορεις να βρεις χρονο ε πουλακι μου!?????χιχιχιχ...

να τα κανεις,...ειναι εξισου σημαντικα...

χρονο επιπλεον δεν μπορω να βρω. διοτι το μωρακι μου το κραταει το απογευμα ο μπαμπας μου ο οποιος ειναι ολιγον τι κερβερος του στυλ λοιπον η ωρα ειναι 7.00, 8.05 εισαι πισω σπιτι να παρεις το παιδι, αν ελθεις 8.10 ΔΕΝ στο ξανακραταω εισαι αναξιοπιστη:shock:.
τι να κανω λεω παλι καλα που προσφερεται εστω και για μια ωρα κατι ειναι και αυτο. συνεπως η ωρα παραμενει ωρα, απλα θα μειωθει απο τα βαρη, θα παει 25/35. νομιζω πως οταν κανω διαχωρισμο 35 λεπτα ειναι καλα για βαρη εστι δεν ειναι ?

xelashai
05-10-12, 08:47
καλημερα κοριτσια..:welcome:
τα κοτοπουλα αρτας για παραδειγμα εχουν γυρω στα 3.80
επισης αν μπειτε στα site των super market μπορειται να κανετε μια ερευνα αγορας κ να συγκρίνεται τιμες..;)
αλλιως στελνω φορτηγο λεμε..:turtle:

jelena
05-10-12, 10:19
3.80??????:shock::shock:

Για να έρθουμε Άρτα σιγα-σιγα,καλα απ΄τα σουπερ δεν συμφέρει με τίποτα,κρεοπώλης και πάλι κρεοπώλης:green:

xelashai
05-10-12, 10:27
ναι...
να φανταστεις 3 μεγαλα φιλετα (που εγω τα κανω 6 γιατι ειναι κ πολυ χοντρα)τα πληρωνω 7 ευρω
ψαξτο ομως λιγο γιατι μου φαινεται εκμεταλλευονται λιγο
παντως εγω πιστευω πως τα σουπερ μαρκετ εχουν καλυτερες τιμες απο τα κρεοπωλεια επειδη παιρνουν κ μεγαλες ποσοτητες

Stella
05-10-12, 10:34
Κάτσε βρε Δαφνούλι 3,80 το φιλέτο το καθαρο τελειως χωρις πέτσα, κόκκαλο κλπ;
Δηλ το κοτόπουλο το ολοκληρο πόσο έχει το κιλο, 1,5€; :shock:

Nastya
05-10-12, 11:08
Δαφνη αν θες γραψε το κιλο ποσο παει, γιατι με τα φιλετα δε μπορουμε να συγκρινουμε τιμες ;)

jelena
05-10-12, 11:11
ναι...
να φανταστεις 3 μεγαλα φιλετα (που εγω τα κανω 6 γιατι ειναι κ πολυ χοντρα)τα πληρωνω 7 ευρω
ψαξτο ομως λιγο γιατι μου φαινεται εκμεταλλευονται λιγοα
παντως εγω πιστευω πως τα σουπερ μαρκετ εχουν καλυτερες τιμες απο τα κρεοπωλεια επειδη παιρνουν κ μεγαλες ποσοτητες

ενταξει ειναι αναλογα και με το σουπερ μαρκετ,πάντως στις περισσότερες πόλεις το σουπερ και οι εταιρίες οι γνωστές δεν συμφέρουν με τίποτα:turtle:

xelashai
05-10-12, 12:16
Κάτσε βρε Δαφνούλι 3,80 το φιλέτο το καθαρο τελειως χωρις πέτσα, κόκκαλο κλπ;
Δηλ το κοτόπουλο το ολοκληρο πόσο έχει το κιλο, 1,5€; :shock:

γυρω στα 3,80 εχει το κιλο το ολοκληρο κοτοπουλο...
για 3 φιλετα ειχα πληρωσει 7ευρω ...
μην βγουμε οφφ κ φωναζει η ελενη..θα κοιταξω ξανα τιμες κ θα ενημερωσω;)

http://www.shopnsave.gr/?local_area_id=&sellers_id=&categories_id=477

υ (http://www.shopnsave.gr/?local_area_id=&sellers_id=&categories_id=477)παρχει κ αυτο το site γ συγκριση τιμων..βεβαια ειναι στην αρχη ακομα κ δεν εχει ολα τα προιοντα

grace
05-10-12, 12:49
Κοριτσακια μου καλημερα! Εξαφανιστηκα λιγακι αλλα ειμαι εδω σιωπηλος αναγνωστης και δεν χανω επεισοδιο! :)

Ας πω και εγω τα δικα μου που εχω καιρο να εμφανιστω! Βασικα θελω βοηθεια και τις αποψεις σας γιατι εχω πελαγωσει παλι , οπως παντα...
Εδω και 6 μηνες παιρνω αντισυλληπτικα και θα τα συνεχισω μεχρι δεκεμβρη απ'οτι ειπε ο γιατρος λογω απουσιας περιοδου επειδη ειχα χασει πριν 2 χρονια αρκετα κιλα, γυμναζομουν πολυ και δεν ετρωγα επαρκως ( τα θυμιζω ). Στις αρχες δεν ειχα καμια σωματικη αλλαγη αλλα τουσ 2 τελευταιους μηνες εχω τρελη κατακρατηση, σε σημειο να μην μπαινω στα τζιν μου! :( Το σωμα μου ειναι αρκετα πρησμενο, παντου θολουρα :shock::shock: και οση αεροβια να κανω δεν υπαρχει αλλαγη...
Τρωω υπερβολικα σωστα και μετρημενα.. αλλα δεν υπαρχει διαφορα. Απ'τη μια κανω και τα βαρη μου κανονικα αλλα παρατηρω οτι σωματικα δεν μου κανουν καλο αυτη την περιοδο με το πρηξιμο γιατι οι μυες αναπτυσσονται αλλα κρυβομται κατω απ΄την κατακρατηση! Απ'την αλλη κανω αεροβιο 5 φορες τη βδομαδα απο 50' οπου απ'αυτα τα 3 ειναι ΗΙΙΤ! Δεν ξερω αν ειναι καλο να αυξησω γιατι ειναι ηδη πολυ! :unsure: Τι να κανωωωω??????

Μηπως να αφησω τα πολλα βαρη αυτη την περιοδο και να κανω αεροβια προπονηση ΗΙΙΤ και functional training για να μην πρηζομαι?

p.s 1) Το πως συγκρατω τις υπογλυκαιμιες και τις βουλιμικες τασεις λογω αντισυλληπτικων ουτε εγω το ξερω... :green:

p.s 2) Ελενακι μου εβαλα την αεροβια στο τελος οπως ειχες προτινει αλλα οταν κανω ΗΙΙΤ το κανω στην αρχη!

Περιμενω συμβουλες αν καποια ειχε παρομοια εμπειρια... :welcome:

Nastya
05-10-12, 13:39
Το καλοκαιρι πηρα και εγω για ενα μηνα. Τρελη κατασταση, ετρωγα ολη την ωρα, δεν μπορουσα να συγκρατηθω με τιποτα.Ο,τι εβλεπα επρεπε να το φαω, κατασταση για κλαματα πραγματικα και ψυχολογια 0. Δεν θελω να τον θυμαμαι εκεινο τον μηνα. Κατακρατηση ειχα μεν αλλα οχι σαν την δικη σου
Δυστυχως με βλεπω να τα ξαναρχιζω σε κανενα μηνα,ενω περιμενα πως θα εφτιαχνε ο κυκλος μου τελικα σκατακια:green:

Περαστικα μας:unsure:

grace
05-10-12, 19:34
Το καλοκαιρι πηρα και εγω για ενα μηνα. Τρελη κατασταση, ετρωγα ολη την ωρα, δεν μπορουσα να συγκρατηθω με τιποτα.Ο,τι εβλεπα επρεπε να το φαω, κατασταση για κλαματα πραγματικα και ψυχολογια 0. Δεν θελω να τον θυμαμαι εκεινο τον μηνα. Κατακρατηση ειχα μεν αλλα οχι σαν την δικη σου
Δυστυχως με βλεπω να τα ξαναρχιζω σε κανενα μηνα,ενω περιμενα πως θα εφτιαχνε ο κυκλος μου τελικα σκατακια:green:

Περαστικα μας:unsure:

Για ενα μηνα μονο εεε...? φαντασου εγω που τα παιρνω 6... ειναι τραγικο να ξεσκιζεσαι στην προπονηση κ να τρως υγιεινα οσο δεν παει και να βλεπεις το σωμα σου να μην ανταποκρινεται... να φουσκωνει κ να ξεφουσκωνει οποτε να'ναι και να μην χανεις ουτε γραμμαριο του γραμμαριου! :(:(
Καποιες φορες συγκρατουμαι, τις περισσοτερες δλδ, αλλα θελεις συνεχεια κατι να τρως και μου τη σπαει να εχω συνεχεις το μυαλο μου στο φαι!

Anyway.. εσυ γιατι τα πηρες Nastya?

Nastya
05-10-12, 20:29
μπραβο ρε συ μου δινεις ελπιδες:turtle::turtle:

η κυρια ειχε να μου ερθει κανενα 4μηνο, πηγα εκανα υπερηχο και μου ειπε ο γιατρος οτι εχω πολυκυστικες:shock::shock:. Του εξηγησα πως σε γενικες γραμμες παντα ειχα σταθερο κυκλο (εξαιρουνται περιπτωσεις με απειρο αγχος) και πως δεν ειχα πολυκυστικες. Μου εγραψε τα yasminelle για 3 μηνες αρχικα, αλλα τελικα μου ειπε να τα κρατησω ενα μηνα μονο( βλεπεις ηταν σιγουρος οτι μετα ολα θα λειτουργουν ρολοι:rolf::rolf:) και να κανω εξετασεις την 3η με 6η μερα να δουμε τι γινεται με τις ορμονες. Να ναι καλα το νοσοκομειο εδω περα που δεν μου μετρησε καλα 2 ορμονες και ποτε δεν βγαλαμε ακρη τελικα τι φταιει:cursing::cursing:
Την επομενη βδομαδα θα ξαναπαω, οπως το κοβω παλι χαπακια απο Δευτερα και μαλλον αυτη την φορα θα διαρκεσουν καιρο:unsure:

παντως πιστευω πως εχει να κανει καθαρα με τον οργανισμο, εχω φιλες που τα παιρνουν χρονια χωριςουτε βουλιμικες τασεις και τρελη κατακρατηση.

lila_1
05-10-12, 20:49
Για ενα μηνα μονο εεε...? φαντασου εγω που τα παιρνω 6... ειναι τραγικο να ξεσκιζεσαι στην προπονηση κ να τρως υγιεινα οσο δεν παει και να βλεπεις το σωμα σου να μην ανταποκρινεται... να φουσκωνει κ να ξεφουσκωνει οποτε να'ναι και να μην χανεις ουτε γραμμαριο του γραμμαριου! :(:(
Καποιες φορες συγκρατουμαι, τις περισσοτερες δλδ, αλλα θελεις συνεχεια κατι να τρως και μου τη σπαει να εχω συνεχεις το μυαλο μου στο φαι!



Ποιά αντισυλ. παίρνεις?

6 μήνες είναι λογικό να έχεις θολούρες...εγώ 2 μήνες είχα πάρει και είχα πάρει κανα 3κιλο υγρά

Stella
05-10-12, 20:49
Koριτσια προτείνω να κάνετε λίγη υπομονή.
Πιθανον να χρειάζεται κάποιο χρόνο ο οργανισμός να προσαρμοστει.

Grace μήπως με το απειρο αερόβιο που κάνεις χειροτερευεις την κατασταση με την κατακράτηση;
Όταν κάνουμε υπερβολικό αερόβιο έχουμε την τάση να κρατάμε νερα. Φαντάσου τώρα και με τα χάπια...:shock:
Εγώ όταν τα επαιρνα (yasmine) για 4 μήνες, τους 2 πρώτους όλα καλά, αλλά τον 3ο και 4ο μιλάμε για πολύ πείνα...
Για την αυξημένη όρεξη τι να σας πει κανεις.....:( υπομονή και όσο περισσότερη εκράτεια...

Πάντως κάντε ότι σας πει ο γιατρός σας, αλλά συζητηστε και το ενδεχόμενο αλλάγης του χαπιου μηπως το συγκεκριμένο δε σας ταιριάζει...

grace
05-10-12, 21:01
μπραβο ρε συ μου δινεις ελπιδες:turtle::turtle:

η κυρια ειχε να μου ερθει κανενα 4μηνο, πηγα εκανα υπερηχο και μου ειπε ο γιατρος οτι εχω πολυκυστικες:shock::shock:. Του εξηγησα πως σε γενικες γραμμες παντα ειχα σταθερο κυκλο (εξαιρουνται περιπτωσεις με απειρο αγχος) και πως δεν ειχα πολυκυστικες. Μου εγραψε τα yasminelle για 3 μηνες αρχικα, αλλα τελικα μου ειπε να τα κρατησω ενα μηνα μονο( βλεπεις ηταν σιγουρος οτι μετα ολα θα λειτουργουν ρολοι:rolf::rolf:) και να κανω εξετασεις την 3η με 6η μερα να δουμε τι γινεται με τις ορμονες. Να ναι καλα το νοσοκομειο εδω περα που δεν μου μετρησε καλα 2 ορμονες και ποτε δεν βγαλαμε ακρη τελικα τι φταιει:cursing::cursing:
Την επομενη βδομαδα θα ξαναπαω, οπως το κοβω παλι χαπακια απο Δευτερα και μαλλον αυτη την φορα θα διαρκεσουν καιρο:unsure:

παντως πιστευω πως εχει να κανει καθαρα με τον οργανισμο, εχω φιλες που τα παιρνουν χρονια χωριςουτε βουλιμικες τασεις και τρελη κατακρατηση.

Μην αγχωνεσαι! Η αδερφη μου παιρνει 7 χρονια και η κυρια δεν εχει παρει ουτε ενα γραμμαριο! αψογη! :shock:

Ειναι καθαρα θεμα οργανισμου! Μπορει σε σενα μετα απο καποιους μηνες να συνηθισει ο οργανισμος σου και να εισαι κομπλε!

Η αδερφη μου πολυκυστικες εχει και φαντασου πηρε κιλα μολις σταματησε τα αντισ. γιια να κανει τεστ αν θα της ερθει απο μονη της! Τα yasminelle ειναι τα καλυτερα αυτη τη στιγμη γιατι ειναι φυτικα κ κανουν υποτιθεται τη λιγοτερη κατακρατηση! Παντως πιστευω απο προσωπικη εμπειρια που εχω παρει οοολων των ειδων τις ορμονες για να στρωσει η παλιοπεριοδος, τα yasminelle ειναι τα πιο λαιτ.
αποψη μου να τα κρατησεις λιγους μηνες και μετα δοκιμαζεις! ;)

Οσο για τις ορμονες μην πηγαινεις σε γιιατρουσ οτι να'ναι... σε ενδοκρινολογο απαραιτητα! :thumbup:

grace
05-10-12, 21:07
Ποιά αντισυλ. παίρνεις?

6 μήνες είναι λογικό να έχεις θολούρες...εγώ 2 μήνες είχα πάρει και είχα πάρει κανα 3κιλο υγρά

Λιλα παιρνω yasminelle ! στην αρχη που ηταν κ καλοκαιρακι κ εκανα κ πολυ κολυμπι παραλληλα με προπονηση κατι γινοταν...
Ρε συ εδω κ 1 μηνα τραγικη κατακρατηση, βαραω το κεφαλι μου! δεν μου μπαινει ουτε 1 τζιν. :doh::doh:
Τι να κανω πια δεν ξερω! Αισθανομαι ωρες ωρες οτι δεν θελω να τρωω τπτ!
Μηπως να χαλαρωσω λιγακι στο αεροβιο κ στην προπονηση γενικα?? :unsure::unsure: νιωθω οτι απο την μανια μου το παρακανω ωρες ωρες! :unsure:
Θυμαμαι που ειχες πει οτι ειχες αργησει να ξεπρηστεις κιολας..

grace
05-10-12, 21:08
Koριτσια προτείνω να κάνετε λίγη υπομονή.
Πιθανον να χρειάζεται κάποιο χρόνο ο οργανισμός να προσαρμοστει.

Grace μήπως με το απειρο αερόβιο που κάνεις χειροτερευεις την κατασταση με την κατακράτηση;
Όταν κάνουμε υπερβολικό αερόβιο έχουμε την τάση να κρατάμε νερα. Φαντάσου τώρα και με τα χάπια...:shock:
Εγώ όταν τα επαιρνα (yasmine) για 4 μήνες, τους 2 πρώτους όλα καλά, αλλά τον 3ο και 4ο μιλάμε για πολύ πείνα...
Για την αυξημένη όρεξη τι να σας πει κανεις.....:( υπομονή και όσο περισσότερη εκράτεια...

Πάντως κάντε ότι σας πει ο γιατρός σας, αλλά συζητηστε και το ενδεχόμενο αλλάγης του χαπιου μηπως το συγκεκριμένο δε σας ταιριάζει...

Το ξερω ρε συ για το αεροβιο αλλα πιστευω αν δεν εκανα και αυτο θα ειχα γινει φουσκα...:green::green:
ΤΑ συγκεκριμενα χαπια ειναι τα πιο λαιτ...
υπομονη μεχρι το δεκεμβρη..

Nastya
05-10-12, 21:20
κοιτας ο ιδιος μου ειπε να τα σταματησω ,δεν ειναι οτι τα σταματησα απο μονη μου.
Για τις εξετασεις στο πανεπιστημιακο εδωσα αιμα και τα σκατωσαν:jason:

Ειναι τελικα πως αντιδρα καθε οργανισμος, tnx για τις πληροφοριες:)

grace
05-10-12, 21:56
κοιτας ο ιδιος μου ειπε να τα σταματησω ,δεν ειναι οτι τα σταματησα απο μονη μου.
Για τις εξετασεις στο πανεπιστημιακο εδωσα αιμα και τα σκατωσαν:jason:

Ειναι τελικα πως αντιδρα καθε οργανισμος, tnx για τις πληροφοριες:)

Τιποτα ;) ελπιζω να τα παρεις οσο λιγοτερο χρειαστε κ να στρωσει γρηγορα..
Ενημερωσε μας! :)

lila_1
05-10-12, 22:11
Λιλα παιρνω yasminelle ! στην αρχη που ηταν κ καλοκαιρακι κ εκανα κ πολυ κολυμπι παραλληλα με προπονηση κατι γινοταν...
Ρε συ εδω κ 1 μηνα τραγικη κατακρατηση, βαραω το κεφαλι μου! δεν μου μπαινει ουτε 1 τζιν. :doh::doh:
Τι να κανω πια δεν ξερω! Αισθανομαι ωρες ωρες οτι δεν θελω να τρωω τπτ!
Μηπως να χαλαρωσω λιγακι στο αεροβιο κ στην προπονηση γενικα?? :unsure::unsure: νιωθω οτι απο την μανια μου το παρακανω ωρες ωρες! :unsure:
Θυμαμαι που ειχες πει οτι ειχες αργησει να ξεπρηστεις κιολας..

Χμμμ....ρε τα yasminelle δεν δικαιολογούν τόοοοση κατακράτηση όση περιγράφεις.
Εγώ έπαιρνα gynofen και πρήστηκα κυρίως τον 2ο μήνα
αλλά αυτά είναι φουλ βαριά, τίγκα στο οιστρογόνοαντιανδρογόνο-προγεστερόνη
Για ελάττωσε την αερόβια κάνεις πολλή..... παράλληλα με λήψη αντισυλ μπορεί να σου δημιουργήσει μεγαλύτερο θέμα κατακράτησης..

Ναι είχα αργήσει να ξεθολώσω, μή σου πώ ότι ποτέ δε ξεθόλωσα :turtle:
Γενικά είχα ότι να ναι ορμόνες και τα αντισυλ μου τις διόρθωσαν σύμφωνα με το "γυναικείο φυσιολογικό".... Οπότε μπήκε λίπος και νερά και οιστρογόνα που δεν είχα πριν

TRIANTAFYLLOU
05-10-12, 22:33
το έχουμε ξαναπεί στο φόρουμ ότι η υπερβολική αερόβια δεν βοηθάει καθόλου , έχω άπειρα παραδείγματα και με γνωστα επώνυμα άτομα , εκτός απο γυμνάστριες οι οποίες εκπαίδευαν γυμνάστριες σε διαφορα στυλ αεροβικής και κάναν μεχρι και 5ωρα καθημερινα η και 8ωρα σε σεμινάρια αεροβικής (είχα κάνει και γω παλια τέτοια σεμινάρια ) ήταν όλες νταρντάνες και λέω με τόση αεροβική γιατι δεν είναι φέτες και μια απο αυτες η οποία έχασε την ζωή της σε τροχαίο η Θέλξη Ντέμου

ένας άλλος φίλος μου γιώργος γιοματάρης πρωταθλητης ελλάδος στο αερόμπικ σε διαγωνισμό , με ρωτούσε γιατι ρε ηλία με τόση αερόβια έχω λίπος και είμαι πλαδαρός 4 ώρες την μερα κάνω μάθημα και τον λέω γιάργο δώσε τις 3 ώρες σε ενα γυμναστη και κάνε εσυ λίγα βάρη και θα δείς και πράγματι άλλαξε δραματικα το σώμα του

Τα αντισυλληπτικά µιµούνται τον ορµονικό κύκλο των γυναικών και άρα µπορούν να δηµιουργήσουν κατακράτηση υγρών, ειδικά όταν η διατροφή είναι πλούσια σε αλάτι. Τα «παλιάς κοπής» αντισυλληπτικά χάπια προκαλούσαν µεγαλύτερο πρόβληµα, καθώς είχαν υψηλότερη περιεκτικότητα σε οιστρογόνα και προγενεστερινοειδή. Τα νέας γενιάς χάπια ωστόσο, που περιέχουν όσο το δυνατόν λιγότερες ορµόνες, εµφανίζουν αυτή την παρενέργεια σε πολύ περιορισµένο ποσοστό.


οπότε αποφύγετε το αλάτι και τα αλµυρά τρόφιµα (αλλαντικά, τσιπς, σκληρά τυριά, κ.λπ.). Επιπλέον, περιορίστε τις κρυφές πηγές αλατιού όπως λευκό ψωµί, έτοιµες σάλτσες και σούπες, κύβους µαγειρικής, τουρσιά και παστά. Φροντίστε επίσης να ξεπλένετε καλά τα τρόφιµα που είναι σε κονσέρβα άλµης πριν τα καταναλώσετε όπως και ο τόνος που πολύ τον τρώμε , (τον τόνο ενοώ μην πάει το μυαλό στο πονηρό:P)
Περιορίστε την κατανάλωση µπίρας και οσπρίων, που, επειδή προκαλούν εντερικές ζυµώσεις, δηµιουργούν αέρια και εντείνουν το πρήξιµο.
Εµπλουτίστε τη διατροφή σας µε φρούτα και λαχανικά, που είναι πηγές φυτικών ινών και πολύτιµων αντιοξειδωτικών στοιχείων.
Χρησιµοποιείτε φρέσκα µυρωδικά όπως µαϊντανό, άνηθο και δυόσµο αντί για αλάτι για να δώσετε καλύτερη γεύση στο φαγητό.αυτα τα ξερετε καλύτερα οι γυναίκες

επίσης χρησιμοποιούμε φυσικα διουρητικά διάφορα τσάγια , πίνουμε σωστη ποσότητα νερού γιατι όταν πίνουμε νερο δεν σοκάρετε το σώμα να κραταει νερα και γενικα , αντισταθμίζονται οι παρενέργειες των αντισυληπτικών που όπως είπα τα νεας γενιάς έχουν λιγότερες παρενέργειες που τις εξαφανίζουμε με τον τρόπο ζωής και διατροφής μας , το έχω δεί το έργο πολλες φορες σε γυναίκες που υποτίθετε είχαν πρόβλημα αλλα τελικα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και το σώμα ανταποκρινόταν μια χαρα

εκτός περιπτώσεων που υπήρχαν ορμονικές διαταραχές και προβλημα στον θυροειδή

grace
07-10-12, 14:05
Χμμμ....ρε τα yasminelle δεν δικαιολογούν τόοοοση κατακράτηση όση περιγράφεις.
Εγώ έπαιρνα gynofen και πρήστηκα κυρίως τον 2ο μήνα
αλλά αυτά είναι φουλ βαριά, τίγκα στο οιστρογόνοαντιανδρογόνο-προγεστερόνη
Για ελάττωσε την αερόβια κάνεις πολλή..... παράλληλα με λήψη αντισυλ μπορεί να σου δημιουργήσει μεγαλύτερο θέμα κατακράτησης..

Ναι είχα αργήσει να ξεθολώσω, μή σου πώ ότι ποτέ δε ξεθόλωσα :turtle:
Γενικά είχα ότι να ναι ορμόνες και τα αντισυλ μου τις διόρθωσαν σύμφωνα με το "γυναικείο φυσιολογικό".... Οπότε μπήκε λίπος και νερά και οιστρογόνα που δεν είχα πριν

Καλημερα! :welcome:
Ναι το ξερω πως τα yasminelle ειναι ελαφρια αλλα εγω με την κατακρατηση και τις παρενεργειες εχω μεγαλο θεμα... ο οργανισμος μου σχεοδον σε ολα τα φαρμακα και γενικοτερα αν υπαρχουν και ψυχολογικοι παραγοντες αντιδρα ετσι! Χθες ζυγιστηκα απο περιεργεια γιατι γενικοτερα δεν ζυγιζομαι ποτε απλα ξερω ακριβως ποια ειναι τα κιλα μου, και ειμαι καπου στα 3 κιλα πανω!
Σιγουρα δεν εχω παχυνει γιατι απλα με αυτα που τρωω ειναι απιθανο.
Μονο το καλοκαιρι ημουν καλα σε κιλα, αλλα ειχα χαλια προγραμμα διατροφης, γιατι ξυπναγα αργα, πηγαινα προπονηση με αδειο στομαχι για να καψω ( :green: ) και μετα πηγαινα θαλασσα. Στην ουσια εκτος απο την πρωτεινη που επαιρνα μετα το γυμν. το φαγητο μου ηταν μια φορα την ημερα κατα τις 6-7, και αυτο ηταν.
Τωρα τρωω φυσιολογικα! Απλα το καλοκαιρι παντα χανουμε! Απο αρχες σεπτεμβριου η κατασταση εγινε ανυποφορη.
Θερμιδες δεν θελω να ελαττωσω, ηδη τρωω λιγο, γιατι απο δεκεμβρη που τα σταματαω θελω να ειμαι σε καλα επιπεδα λιπους, και γενικοτερα υγιης μπας και ξεκολλησει το συστημα και αρχισει να ερχεται απο μονη της!
Αλλα θα ελαττωσω την αεροβια και βλεπουμε...

Οσο για τη θολουρα, το εχω παρατηρησει και εγω οτι αργει πολυ να φυγει, και ειναι αδικο αυτο... :P

eli_din3
07-10-12, 14:08
Καλημερα! :welcome:
Ναι το ξερω πως τα yasminelle ειναι ελαφρια αλλα εγω με την κατακρατηση και τις παρενεργειες εχω μεγαλο θεμα... ο οργανισμος μου σχεοδον σε ολα τα φαρμακα και γενικοτερα αν υπαρχουν και ψυχολογικοι παραγοντες αντιδρα ετσι! Χθες ζυγιστηκα απο περιεργεια γιατι γενικοτερα δεν ζυγιζομαι ποτε απλα ξερω ακριβως ποια ειναι τα κιλα μου, και ειμαι καπου στα 3 κιλα πανω!
Σιγουρα δεν εχω παχυνει γιατι απλα με αυτα που τρωω ειναι απιθανο.
Μονο το καλοκαιρι ημουν καλα σε κιλα, αλλα ειχα χαλια προγραμμα διατροφης, γιατι ξυπναγα αργα, πηγαινα προπονηση με αδειο στομαχι για να καψω ( :green: ) και μετα πηγαινα θαλασσα. Στην ουσια εκτος απο την πρωτεινη που επαιρνα μετα το γυμν. το φαγητο μου ηταν μια φορα την ημερα κατα τις 6-7, και αυτο ηταν.
Τωρα τρωω φυσιολογικα! Απλα το καλοκαιρι παντα χανουμε! Απο αρχες σεπτεμβριου η κατασταση εγινε ανυποφορη.
Θερμιδες δεν θελω να ελαττωσω, ηδη τρωω λιγο, γιατι απο δεκεμβρη που τα σταματαω θελω να ειμαι σε καλα επιπεδα λιπους, και γενικοτερα υγιης μπας και ξεκολλησει το συστημα και αρχισει να ερχεται απο μονη της!
Αλλα θα ελαττωσω την αεροβια και βλεπουμε...

Οσο για τη θολουρα, το εχω παρατηρησει και εγω οτι αργει πολυ να φυγει, και ειναι αδικο αυτο... :P

Ε μη μου λετε τετοια και μολις τα ξαναρχισα..προς το παρον ειμαι μια χαρα..βεβαια τα παιρνω εχει μια εβδομαδα μονο..παλια που τα επαιρνα εναν χρονο.. να πω την αληθεια δεν παρακολουθουσα βαρος αλλα πρεπει να ηταν εκεινος ο χρονος που ειχα βαλει καποια κιλακια..βεβαια η διατροφη μου ηταν χαλια αλλα δεν ετρωγα πολυ... δεν νομιζω να εφταιγαν τ χαπια :/

grace
07-10-12, 14:38
το έχουμε ξαναπεί στο φόρουμ ότι η υπερβολική αερόβια δεν βοηθάει καθόλου , έχω άπειρα παραδείγματα και με γνωστα επώνυμα άτομα , εκτός απο γυμνάστριες οι οποίες εκπαίδευαν γυμνάστριες σε διαφορα στυλ αεροβικής και κάναν μεχρι και 5ωρα καθημερινα η και 8ωρα σε σεμινάρια αεροβικής (είχα κάνει και γω παλια τέτοια σεμινάρια ) ήταν όλες νταρντάνες και λέω με τόση αεροβική γιατι δεν είναι φέτες και μια απο αυτες η οποία έχασε την ζωή της σε τροχαίο η Θέλξη Ντέμου

ένας άλλος φίλος μου γιώργος γιοματάρης πρωταθλητης ελλάδος στο αερόμπικ σε διαγωνισμό , με ρωτούσε γιατι ρε ηλία με τόση αερόβια έχω λίπος και είμαι πλαδαρός 4 ώρες την μερα κάνω μάθημα και τον λέω γιάργο δώσε τις 3 ώρες σε ενα γυμναστη και κάνε εσυ λίγα βάρη και θα δείς και πράγματι άλλαξε δραματικα το σώμα του

Τα αντισυλληπτικά µιµούνται τον ορµονικό κύκλο των γυναικών και άρα µπορούν να δηµιουργήσουν κατακράτηση υγρών, ειδικά όταν η διατροφή είναι πλούσια σε αλάτι. Τα «παλιάς κοπής» αντισυλληπτικά χάπια προκαλούσαν µεγαλύτερο πρόβληµα, καθώς είχαν υψηλότερη περιεκτικότητα σε οιστρογόνα και προγενεστερινοειδή. Τα νέας γενιάς χάπια ωστόσο, που περιέχουν όσο το δυνατόν λιγότερες ορµόνες, εµφανίζουν αυτή την παρενέργεια σε πολύ περιορισµένο ποσοστό.


οπότε αποφύγετε το αλάτι και τα αλµυρά τρόφιµα (αλλαντικά, τσιπς, σκληρά τυριά, κ.λπ.). Επιπλέον, περιορίστε τις κρυφές πηγές αλατιού όπως λευκό ψωµί, έτοιµες σάλτσες και σούπες, κύβους µαγειρικής, τουρσιά και παστά. Φροντίστε επίσης να ξεπλένετε καλά τα τρόφιµα που είναι σε κονσέρβα άλµης πριν τα καταναλώσετε όπως και ο τόνος που πολύ τον τρώμε , (τον τόνο ενοώ μην πάει το μυαλό στο πονηρό:P)
Περιορίστε την κατανάλωση µπίρας και οσπρίων, που, επειδή προκαλούν εντερικές ζυµώσεις, δηµιουργούν αέρια και εντείνουν το πρήξιµο.
Εµπλουτίστε τη διατροφή σας µε φρούτα και λαχανικά, που είναι πηγές φυτικών ινών και πολύτιµων αντιοξειδωτικών στοιχείων.
Χρησιµοποιείτε φρέσκα µυρωδικά όπως µαϊντανό, άνηθο και δυόσµο αντί για αλάτι για να δώσετε καλύτερη γεύση στο φαγητό.αυτα τα ξερετε καλύτερα οι γυναίκες

επίσης χρησιμοποιούμε φυσικα διουρητικά διάφορα τσάγια , πίνουμε σωστη ποσότητα νερού γιατι όταν πίνουμε νερο δεν σοκάρετε το σώμα να κραταει νερα και γενικα , αντισταθμίζονται οι παρενέργειες των αντισυληπτικών που όπως είπα τα νεας γενιάς έχουν λιγότερες παρενέργειες που τις εξαφανίζουμε με τον τρόπο ζωής και διατροφής μας , το έχω δεί το έργο πολλες φορες σε γυναίκες που υποτίθετε είχαν πρόβλημα αλλα τελικα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και το σώμα ανταποκρινόταν μια χαρα

εκτός περιπτώσεων που υπήρχαν ορμονικές διαταραχές και προβλημα στον θυροειδή


Κυριε Ηλια ευχαριστω παρα πολυ που διαβασατε το προβλημα μου και αφιερωσατε χρονο για συμβουλες! :) Ειναι [ολυ ανακουφιστικα ολα αυτα τα παραδειγματα που αναφερετε! Ομολογω μου εκαναν καλο που τα ακουσα!

Ειναι παρα πολυ αδικο να αφιερωνεις τοσο πολυ χρονο στην προπονηση και γενικοτερα να κανεις και αλλα πραγματα απο σπορ και να εχεις δραστηριο τροπο ζωης και να βλεπεις οτι το σωμα σου δεν ανταποκρινεται και δεν σε ανταμοιβει οπως συνηθιζε... :(

Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ με ολες αυτες τις ορμονες που παιρνω εδω και 2 χρονια για να στρωσει αυτη η καταστηση επιτελους και ανυπομονω να τα σταματησω επιτελους, απλα φοβαμαι μηπως δεν επανελθει ποτε..:banghead: Δεν θα το αντεξω αυτο, τιμωρηθηκα φτανει πιααα! :shock: :green:
Αλατι δεν υπαρχει σχεδον πουθενα στη διατροφη μου, ειναι ολα βραστα και ψητα και απλα δεν μπορω να προσεξω πιο πολυ απο την παρουσα κατασταση.

Οσο για την προπονηση, τα βαρη μου τα κανω κανονικα 3 φορες τη βδομαδα, 2 functional training στυλ crossfit και 4-5 αεροβια περιπου. Να τα ελαττωσω? :unsure::unsure:

Επισης να αναφερω οτι εχω προβλημα με θυροειδη αλλα ειναι μηδαμινο, παιρνω Τ4 καθε μερα εδω και 7 χρονια και με παρακολουθει ενδοκρινολογος! Δεν εχω θεμα με αυτο!

grace
07-10-12, 14:42
Ε μη μου λετε τετοια και μολις τα ξαναρχισα..προς το παρον ειμαι μια χαρα..βεβαια τα παιρνω εχει μια εβδομαδα μονο..παλια που τα επαιρνα εναν χρονο.. να πω την αληθεια δεν παρακολουθουσα βαρος αλλα πρεπει να ηταν εκεινος ο χρονος που ειχα βαλει καποια κιλακια..βεβαια η διατροφη μου ηταν χαλια αλλα δεν ετρωγα πολυ... δεν νομιζω να εφταιγαν τ χαπια :/

Απλα αφου τα ξεκινησες κοιτα να προσεξεις απο την αρχη την διατροφη σου γιατι φερνουν πολλες λιγουρες και λαιμαργιες και αν ξεκινησεις δεν σταματας μετα! :P

Σιγουρα επαιξαν ρολο εκεινο το χρονο που ειχες παρει κιλακια τα αντισυλληπτικα ειδικα αν δεν ασχολιοσουν με διατροφη και γυμναστικη!

Απλα εγω εχω θεμα γενικα με χαπια ορμονων και αντισ. ΠΑΝΤΑ μου δημιουργουσαν κατακρατησεις! Η αδερφη μου για παραδειγμα δεν εχει παρει γραμμαριο! Δεν την επιρεαζουν καθολου και παιρνουμε τα ιδια! ;)

dorita
07-10-12, 21:32
κοριτσαρες μου καλησπερα ......

ηθελα να σας ρωτησω αν τρωτε κονσερβοποιημενα τροφιμα κ αν ποια;;;
π.χ. εγω παιρνω τονο, καλαμποκι, μανιταρια...:unsure:

koukoutsaki
07-10-12, 21:33
τονο εγω αν και οποτε...δεν τον παω
μονο αν ξεμεινω

μανιταρια παρε φρεσκα απο το σουπερ μαρκετ βρε ντοριτακι ...αλλη γευση :thumbup:

dorita
07-10-12, 21:35
τονο εγω αν και οποτε...δεν τον παω
μονο αν ξεμεινω

μανιταρια παρε φρεσκα απο το σουπερ μαρκετ βρε ντοριτακι ...αλλη γευση :thumbup:

μανιταρια ποια παιρνεις;;;....εγω τα φοβαμαι λιγο....τα τρως ωμα ή τα ψηνεις;;

koukoutsaki
07-10-12, 21:37
τα κανω ψιλοκομμενα στην ομελετα οποτε ψηνονται
καλε μη φοβασαι
μα οι κονσερβες ουτως η αλλως ειναι κ ανοστες ....
εχει στο τμημα μαναβικης συσκευασμενο σε σκαφακια στα ψυγεια
μονο π θελει γρηγορη καταναλωση μη χαλασουν ;)

Miss Fit
07-10-12, 21:57
κοριτσαρες μου καλησπερα ......

ηθελα να σας ρωτησω αν τρωτε κονσερβοποιημενα τροφιμα κ αν ποια;;;
π.χ. εγω παιρνω τονο, καλαμποκι, μανιταρια...:unsure:

μονο τονο Ντοριτακι παιρνω σε κονσερβα

TRIANTAFYLLOU
08-10-12, 15:26
Κυριε Ηλια ευχαριστω παρα πολυ που διαβασατε το προβλημα μου και αφιερωσατε χρονο για συμβουλες! :) Ειναι [ολυ ανακουφιστικα ολα αυτα τα παραδειγματα που αναφερετε! Ομολογω μου εκαναν καλο που τα ακουσα!

Ειναι παρα πολυ αδικο να αφιερωνεις τοσο πολυ χρονο στην προπονηση και γενικοτερα να κανεις και αλλα πραγματα απο σπορ και να εχεις δραστηριο τροπο ζωης και να βλεπεις οτι το σωμα σου δεν ανταποκρινεται και δεν σε ανταμοιβει οπως συνηθιζε... :(

Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ με ολες αυτες τις ορμονες που παιρνω εδω και 2 χρονια για να στρωσει αυτη η καταστηση επιτελους και ανυπομονω να τα σταματησω επιτελους, απλα φοβαμαι μηπως δεν επανελθει ποτε..:banghead: Δεν θα το αντεξω αυτο, τιμωρηθηκα φτανει πιααα! :shock: :green:
Αλατι δεν υπαρχει σχεδον πουθενα στη διατροφη μου, ειναι ολα βραστα και ψητα και απλα δεν μπορω να προσεξω πιο πολυ απο την παρουσα κατασταση.

Οσο για την προπονηση, τα βαρη μου τα κανω κανονικα 3 φορες τη βδομαδα, 2 functional training στυλ crossfit και 4-5 αεροβια περιπου. Να τα ελαττωσω? :unsure::unsure:

Επισης να αναφερω οτι εχω προβλημα με θυροειδη αλλα ειναι μηδαμινο, παιρνω Τ4 καθε μερα εδω και 7 χρονια και με παρακολουθει ενδοκρινολογος! Δεν εχω θεμα με αυτο!

όταν ρυθμίζετε ο θυροειδής έστω με τ4 δεν υπάρχει πρόβλημα , γιατι επανέρχετε ο μεταβολισμός στα φυσιολογικά επίπεδα , αρκεί να ελέγχει ο γιατρός και να είναι η σωστη δοσολογία για να είναι δραστική η ουσία

επίσης με το σταμάτημα των ορμονών δεν υπάρχει περίπτωση να μην επανέλθει το σώμα στα φυσιολογικά του και να μην εξαλειφθούν όλες οι παρενέργειες , απλα ακόμη με την λήψη αυτων των ορμονών άν πίνουμε αρκετό νερό σε συνδιασμό με λήψη κάποιων φυσικών διουρητικών , όπως με πράσινο τσάι η διάφορα φυτικα τσάγια και βότανα που φέρνουν φυσική διούρηση , μειώνετε η κατακράτηση αλλα χωρίς να αφυδατώνετε το σώμα , εφόσον πίνουμε νερό και αυτα διώχνουν μόνο τα παραπανήσια υγρά


η προπόνηση είναι σωστη ο όγκος της δηλαδή σε ποσότητα , όταν δεν φτάνουμε σε σημείο να έχουμε μόνιμη κόπωση και καταβολιζόμαστε , αυτο δημιουργεί επιπλέον στρές και κατακράτηση υγρών.

αερόβια και 3 φορες την εβδομαδα να γίνετε με σωστη ένταση όπως λέμε γύρω στους 120 σφυγμούς , ούτε να παίζουμε δηλαδή αλλα ούτε και να σκάμε και τα βάρη σωστα και να τα δίνουμε όλα σε κάθε σετ , τότε με λιγότερο χρόνο να αφιερώνουμε στην προπόνηση θα έχουμε τα μέγιστα αποτελέσματα

βασικός παράγων που επηρεάζει και την εμφάνηση αλλα έχει να κάνει και με την κατακράτηση είναι η κακή ψυχολογία που δημιουργείτε όταν βλέπουμε το σώμα να μην ανταποκρίνετε όπως πρίν , εκεί μας πιάνει πανικός και νομίζοντας ότι παχαίνουμε κόβουμε υπερβολικά θερμίδες αλλα και θρεπτικα συστατικά και αυτο έχει αρνητικές συνέπειες στο μυικό μας σύστημα που τρέφετε ελειπώς , ενω το κύριο πρόβλημα είναι η κατακράτηση νερού , εφόσον δεν τρώμε σαβούρα στην διατροφή μας και προσέχουμε

grace
10-10-12, 01:05
όταν ρυθμίζετε ο θυροειδής έστω με τ4 δεν υπάρχει πρόβλημα , γιατι επανέρχετε ο μεταβολισμός στα φυσιολογικά επίπεδα , αρκεί να ελέγχει ο γιατρός και να είναι η σωστη δοσολογία για να είναι δραστική η ουσία

επίσης με το σταμάτημα των ορμονών δεν υπάρχει περίπτωση να μην επανέλθει το σώμα στα φυσιολογικά του και να μην εξαλειφθούν όλες οι παρενέργειες , απλα ακόμη με την λήψη αυτων των ορμονών άν πίνουμε αρκετό νερό σε συνδιασμό με λήψη κάποιων φυσικών διουρητικών , όπως με πράσινο τσάι η διάφορα φυτικα τσάγια και βότανα που φέρνουν φυσική διούρηση , μειώνετε η κατακράτηση αλλα χωρίς να αφυδατώνετε το σώμα , εφόσον πίνουμε νερό και αυτα διώχνουν μόνο τα παραπανήσια υγρά


η προπόνηση είναι σωστη ο όγκος της δηλαδή σε ποσότητα , όταν δεν φτάνουμε σε σημείο να έχουμε μόνιμη κόπωση και καταβολιζόμαστε , αυτο δημιουργεί επιπλέον στρές και κατακράτηση υγρών.

αερόβια και 3 φορες την εβδομαδα να γίνετε με σωστη ένταση όπως λέμε γύρω στους 120 σφυγμούς , ούτε να παίζουμε δηλαδή αλλα ούτε και να σκάμε και τα βάρη σωστα και να τα δίνουμε όλα σε κάθε σετ , τότε με λιγότερο χρόνο να αφιερώνουμε στην προπόνηση θα έχουμε τα μέγιστα αποτελέσματα

βασικός παράγων που επηρεάζει και την εμφάνηση αλλα έχει να κάνει και με την κατακράτηση είναι η κακή ψυχολογία που δημιουργείτε όταν βλέπουμε το σώμα να μην ανταποκρίνετε όπως πρίν , εκεί μας πιάνει πανικός και νομίζοντας ότι παχαίνουμε κόβουμε υπερβολικά θερμίδες αλλα και θρεπτικα συστατικά και αυτο έχει αρνητικές συνέπειες στο μυικό μας σύστημα που τρέφετε ελειπώς , ενω το κύριο πρόβλημα είναι η κατακράτηση νερού , εφόσον δεν τρώμε σαβούρα στην διατροφή μας και προσέχουμε


Αμαν και ποτε θα τα σταματησω! Αν και πιστευω πως με τοσες ορμονες που εχω φορτωθει τα τελευταια 2 χρονια θα αργησει ο οργανισμος να επανελθει.. Θα το παλεψω ομως!

Νερο πινω αρκετο γυρω στα 3 με 3,5 λιτρα τη μερα + τα τσαι και ενα καφε τη μερα! Θα εκτιμουσα αν ειχατε να μου προτεινετε καποιο φυσικο διουρητικο που ξερεται πως ειναι δραστικο! Επαιρνα το καλοκαιρι γαι 2 μηνες καρνιτινη και επειδη κανω πολυ εντονη προπονηση ειδα αποτελεσματα στην κατακρατηση... και με βοηθησε αρκετα αλλα δεν θελω να την παιρνω πανω απο 2 μηνες συνεχομενα. Θα ξαναπαρω απο δεκεμβρη παλι..

Προπονηση κανω 5-6 φορες τη βδομαδα και παντα ξεκιναω με 30' αεροβιο για να ζεσταθω, το οποιο μπορει να ειναι σε μορφη ΗΙΙΤ ειτε μετριας εντασης!
Αλλα δεν ξεκιναω ποτε προπονηση αν δεν κανω αεροβιο στην αρχη! Απλα μια μερα κανω 30' την επομενη 50' την μεθεπομενη μπορει να κανω μονο ελλειπτικο κτλ! και καποιες φορες που εχω κανει λιγο στην αρχη μπορει να κανω και κανα 20' χαλαρο τρεξιματακι εναλλαξ με περπατημα στο τελος.. :green: Ειναι πολυ κακο αυτο? :unsure:

Παντως εχετε πολυ δικιο σε αυτο που λετε για το αγχος, διοτι το βλεπω και σε μενα πως ειναι μερες που στεναχωριεμαι τοσο πολυ που βλεπω το σωμα μου σαν ξενο με αποτελεσμα να την βγαζω με 800 θερμιδες τη μερα...:thumbdown:


Επισης κατι πολυ σημαντικο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Τις περισσοτερες φορες επειδη παω γυμναστηριο παντα πρωι, πινω ενα καφε και παω νηστικη, αλλα κανω κανονικα την προπονηση μου και βαρη και ολα, και μετα πινω κατευθειαν την πρωτεινη με ενα φρουτο η τρωω φαγητο κανονικα! Αυτο το κανω αρκετα συχνα και γιατι δεν μπορω με γεματο στομαχι, και εχω παρατηρησει οτι ανταποκρινομαι στην προπονηση μου κανονικα!

Περιμενω τις απαντησεις σαααας!!!! Ευχαριστω προκαταβολικα! :turtle::turtle:

TRIANTAFYLLOU
10-10-12, 18:20
Αμαν και ποτε θα τα σταματησω! Αν και πιστευω πως με τοσες ορμονες που εχω φορτωθει τα τελευταια 2 χρονια θα αργησει ο οργανισμος να επανελθει.. Θα το παλεψω ομως!

Νερο πινω αρκετο γυρω στα 3 με 3,5 λιτρα τη μερα + τα τσαι και ενα καφε τη μερα! Θα εκτιμουσα αν ειχατε να μου προτεινετε καποιο φυσικο διουρητικο που ξερεται πως ειναι δραστικο! Επαιρνα το καλοκαιρι γαι 2 μηνες καρνιτινη και επειδη κανω πολυ εντονη προπονηση ειδα αποτελεσματα στην κατακρατηση... και με βοηθησε αρκετα αλλα δεν θελω να την παιρνω πανω απο 2 μηνες συνεχομενα. Θα ξαναπαρω απο δεκεμβρη παλι..

Προπονηση κανω 5-6 φορες τη βδομαδα και παντα ξεκιναω με 30' αεροβιο για να ζεσταθω, το οποιο μπορει να ειναι σε μορφη ΗΙΙΤ ειτε μετριας εντασης!
Αλλα δεν ξεκιναω ποτε προπονηση αν δεν κανω αεροβιο στην αρχη! Απλα μια μερα κανω 30' την επομενη 50' την μεθεπομενη μπορει να κανω μονο ελλειπτικο κτλ! και καποιες φορες που εχω κανει λιγο στην αρχη μπορει να κανω και κανα 20' χαλαρο τρεξιματακι εναλλαξ με περπατημα στο τελος.. :green: Ειναι πολυ κακο αυτο? :unsure:

Παντως εχετε πολυ δικιο σε αυτο που λετε για το αγχος, διοτι το βλεπω και σε μενα πως ειναι μερες που στεναχωριεμαι τοσο πολυ που βλεπω το σωμα μου σαν ξενο με αποτελεσμα να την βγαζω με 800 θερμιδες τη μερα...:thumbdown:


Επισης κατι πολυ σημαντικο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Τις περισσοτερες φορες επειδη παω γυμναστηριο παντα πρωι, πινω ενα καφε και παω νηστικη, αλλα κανω κανονικα την προπονηση μου και βαρη και ολα, και μετα πινω κατευθειαν την πρωτεινη με ενα φρουτο η τρωω φαγητο κανονικα! Αυτο το κανω αρκετα συχνα και γιατι δεν μπορω με γεματο στομαχι, και εχω παρατηρησει οτι ανταποκρινομαι στην προπονηση μου κανονικα!

Περιμενω τις απαντησεις σαααας!!!! Ευχαριστω προκαταβολικα! :turtle::turtle:

εγω πρίν τα γράψεις είδες σου έγραψα πως λειτουργείς και αντιδρας , γιατι καταλαβαίνω την ψυχολογία κάποιας που έχει τετοιο θεμα , έχω δεί παρα πολλα περιστατικά

απο φυσικα διουρητικά εγω θυμάμε πρίν τους αγώνες έτρωγα μέχρι και μαιντανό ωμό , έφερνε φυσική διούρηση , αλλα απο σκεύασμα δεν θυμάμε αν πάς σε ενα φαρμακείο η κατάστημα με φυσικές υγιεινες τροφές μπορείς να πάρεις απο κεί κάποιο τσάι όπως το πράσινο η κατι πιο δυνατο και να κάνεις δουλεια

απο τροφές πάντως που έχουν διουρητική δράση επιβεβαιωμενα και δοκιμασμένα είναι οι εξής
καρπούζι, αγγούρι (μιλάμε στην δίαιτα με κοτόπουλο και ρύζι πήγαινε σε κάθε γεύμα και δεν έχει και θερμίδες όπως και το καρπούζι ανάλογα με τον όγκο που πιάνει στο στομάχι), ντομάτα ,μαρούλι , το πράσινο τσάι , που με την καφείνη που περιέχει φέρνει φυσική διούρηση , τα κράνα είναι άγρια φρούτα κόκκινα μικρά που ο χυμός τους είναι ενα φυσικό και γρήγορο διουρητικό και διατηρεί και το φυσικό ph των ούρων και έχουν και βιταμίνη β . επίσης τα σπαράγγια που τα έχουμε και σε αφθονια εδω στην περιοχή μας αλλα κανείς δεν τα τρώει όλα για εξαγωγές στην γερμανία πάνε , ενω είναι άριστης ποιότητας και αποτελεσματικα στην διούρηση και την υγεία του οργανισμού , απλα εμείς δεν μαθαμε να τα τρώμε.

τα τεύτλα είναι ισχυρό διουρητικό που καθαρίζει τα νεφρα και το σικώτι και καταστρεφει τις λιπαρές ουσίες απο τα αιμοσφαίρια , τα λαχανάκια βρυξελών . το πληγούρι βρώμης και αρκετες άλλες τροφές αλλα με αυτα που τα θεωρώ σημαντικα κάνεις σοβαρή δουλεια , εγω να πω την αλήθεια τα έχω δοκιμάσει με καλα αποτελέσματα , επίσης να μην το ξεχάσω και ο καφές που είναι γνωστος για την διουρητική του δράση

αλλα το κυριότερο είναι μη κάνεις το λάθος να μην πίνεις νερό όταν πίνεις μειώνετε η κατακράτηση και διώχνει πιο εύκολα ο οργανισμός , δηλαδη αν πίνουμε ενα ποτήρι ο οργανισμός δεν αποβάλει ένα αλλα παραπάνω και απο το πλεόνασμα εφόσον πίνουμε όχι υπερβολικά αλλα κανονικα αρκετό

ακόμα και διουρητικα να πέρνει κάποιος χημικά , πάλι πρέπει να πινει νερό να δουλέψει το διουρητικό , γι αυτο βλέπουμε φαινόμενα αθλήτών στους αγώνες να μην έχουν κουραγιο να ποζάρουν απο την αφυδατωση και άλλους να είναι πιο κομένοι αλλα να δείχνουν υγιείς και ενεργητικοί

με την προπόνηση και την αερόβια που λες κανένα πρόβλημα , απλα μπορείς να κάνεις πάλι στην αρχή αλλα λιγότερο χρόνο για ζέσταμα και το περισσότερο άφησε το για το τελος , είναι καλύτερα μετα τα βάρη , σε σύνολο πάλι μπορείς τον ίδιο χρόνο η και λιγότερο αλλα κάντο στο τελος το πολυ είναι πιο αποτελεσματικα .

επίσης αν το πρωί με καφε μπορείς και βγάζεις προπόνηση σωστη κανένα πρόβλημα απλα τρώς μετα και είσαι κομπλέ , πάει να πεί έχεις αποθέματα γλυκογόνου στο σώμα και μπορεις να βγάλεις προπόνηση το πρωί , απλα αν έχει μεγάλη διάρκεια η προπόνηση εκεί μπορεί να καταλάβεις ότι μένεις απο δυνάμεις και θέλει να τρώς

αλλα εφόσον αμέσως μετα τρώς δεν υπάρχει θεμα ούτε καταβολίζεσαι , απλα το μετα γεύμα να το δίνεις βαρύτητα είναι σημαντικό

γι αυτο είπα εγω για άγχος και υπερβολική μείωση θερμίδων που είναι λάθος γιατι νομίζεις έβαλες λίπος ενω είναι νερά , με αποτέλεσμα να αδειάζουν οι μυς και η κατακράτηση λόγω έλειψης υδατανθράκων να είναι πιο έντονη γιατι το νερό δεν κρατιέτε μεσα στούς μυς αλλα στο δέρμα .

γι αυτο λέω όλα γίνονται απλα τροποποιούμε το πρόγραμμα μας ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες και μειώνουμε η εξαφανίζουμε τις παρενέργειες

Miss Fit
10-10-12, 22:42
Grace, ενα φυσικο διουρητικο ειναι και το τσαι τσουκνιδας (στα βιολογικά) ή αν θες γαντακια και μαζεμα εξω στην φυση;), οπως επισης το ginger. Αγορασα αποξηραμένα και απο τα 2 στην Γερμανια, το πινεις και πας σουμπιντο για πιπι :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
10-10-12, 22:54
βρε καλά λέω εγω για τις γυναίκες η θα κρυώνουν η θα κατουριούνται , αλλα τι να κάνουμε σας μάθαμε οπότε νο προμπλεμ:P:P:P:P

gym
11-10-12, 14:24
Kοριιιιιιτσιααααααα....

για οσες ειστε αθηνα,θα βρισκομαι απο παρασκευη μεχρι κυριακη κατω για δουλειες.

Εαν θελησει καποια να βρεθει μαζι μου ας μου στειλει πμ να επικοινωνησουμε.

Θα εχω ελαχιστο χρονο και δεν μπορω να υποσχεθω οτι θα μπορεσω να βρεθουμε στην τελικη αλλα εααααααν καποια θελησει να επικοινωνησει και βλεπουμε αν τα καταφερουμε...καλως!

vickypek
11-10-12, 17:46
Kοριιιιιιτσιααααααα....

για οσες ειστε αθηνα,θα βρισκομαι απο παρασκευη μεχρι κυριακη κατω για δουλειες.

Εαν θελησει καποια να βρεθει μαζι μου ας μου στειλει πμ να επικοινωνησουμε.

Θα εχω ελαχιστο χρονο και δεν μπορω να υποσχεθω οτι θα μπορεσω να βρεθουμε στην τελικη αλλα εααααααν καποια θελησει να επικοινωνησει και βλεπουμε αν τα καταφερουμε...καλως!

τζιμ θα εισαι στο σεμιναριο στο κεντρο??θα ειναι τελειο..σι γιου δεαρ!!:)

xelashai
11-10-12, 18:38
καλησπέρα κοριτσια μου..:welcome:
λοιπον...εχω ξεκινησει μια θεραπεια εδω και 2 εβδομαδες σχεδον για τις ραγαδες (οι περισσοτερες ειναι ραγαδες απο την εφηβεια..τοσο παλιες:green:)
ειχα διαβασει πολυ καλες κριτικες απο κοριτσια που εχουν κανει τη θεραπεια..μεχρι κ οτι σε καποιες περιπτωσεις εξαφανιστηκαν τελειως
εχω δει ήδη διαφορα...εχουν μαλακωσει(δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω)
η θεραπεια ειναι γ 6 μηνες (λαδακι + χαπια) και κατα τη διαρκεια απαγορευεται η μεντα, η coca-cola και ο καφες (εκτος απο το γανόδερμα).
αυτααα...

Stella
11-10-12, 18:52
Γιατί βρε Δαφνούλι τόσες πολλές εχεις πια!
Αν δηλαδη είναι οι κλάσικες που κάνουμε στην εφηβία στο πλάι κάτω από τη μεση και μερικές κοπέλες και στους μηρούς λίγες, δε νομίζω να είναι κάτι τόσο τραγικο πια για να κάθεσαι να ασχολείσαι!:)

Και το κόστος πόσο πάει για το 6μηνο;:unsure:

Πάντως αφού το κάνεις κράτα μας ενημερες, με ενδιαφέρει σε περιπτωση που βγάλω τώρα με την εγκυμοσύνη.

xelashai
11-10-12, 19:12
το λαδακι στοιχιζει 20ευρω κ αλλο τοσο τα χαπια...40 τον μηνα δηλαδη
με τα χαπια εχει μειωθει κ η τριχοπτωση...
θα ξαναενημερωσω παντως ετσι ωστε οποια ενδιαφερεται..

Stella
11-10-12, 19:33
To λαδάκι τι ακριβώς είναι; Γράφει συστατικά;

xelashai
11-10-12, 19:43
To λαδάκι τι ακριβώς είναι; Γράφει συστατικά;

δεν γραφει στελλιτσα μου αλλα με αιθερια ελαια πρεπει να ειναι
(το φτιαχνει αυτη...ειναι φαρμακοποιος)
κανει παρα πολυ απαλο το δερμα...μυριζει απαισια ομως..

Stella
11-10-12, 20:16
A, πάντως υποθέτω ότι δεν θα έχει και κάτι που δεν ξέρουμε.
Τα καλυτερα για την ελαστικότητα και αναπλαση του δερματος είναι το αμυγδαλελαιο, το σιτελαιο και η βιταμίνη Ε.
Εγώ τωρα με την εγκυμοσύνη βάζω ενα μιγμα με αμυγδαλέλαιο, έλαιο τζοτζόμπα, έλαιο από φύτρο σίτου πλούσιο σε βιταμίνη Ε μαζί με εκχύλισμα άρνικας. Εκει γύρω στα 20€ το παιρνω και γω.
Τα 3 που εγραψα πιστευω ότι αρκουν. Τα λάδια είναι ότι καλύτερο για την επιδερμίδα. Οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα!

grace
11-10-12, 21:08
τζιμ θα εισαι στο σεμιναριο στο κεντρο??θα ειναι τελειο..σι γιου δεαρ!!:)

Τι σεμιναριο εχει για πειτε μου κ εμενα!!!!!:P

xelashai
11-10-12, 21:50
την καλυτερη δουλεια κανεις στελλιτσα μου..:thumbup:
κ ενα απο τα καλυτερα για τις ραγαδες ειναι το αγριο τριανταφυλλο ,οπως και το βερικοκο

anastacia
11-10-12, 21:53
A, πάντως υποθέτω ότι δεν θα έχει και κάτι που δεν ξέρουμε.
Τα καλυτερα για την ελαστικότητα και αναπλαση του δερματος είναι το αμυγδαλελαιο, το σιτελαιο και η βιταμίνη Ε.
Εγώ τωρα με την εγκυμοσύνη βάζω ενα μιγμα με αμυγδαλέλαιο, έλαιο τζοτζόμπα, έλαιο από φύτρο σίτου πλούσιο σε βιταμίνη Ε μαζί με εκχύλισμα άρνικας. Εκει γύρω στα 20€ το παιρνω και γω.
Τα 3 που εγραψα πιστευω ότι αρκουν. Τα λάδια είναι ότι καλύτερο για την επιδερμίδα. Οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα!
παντως εγω που δεν εκανα ουτε μιση ραγαδα στην εγκυμοσυνη μου χρησιμοποιουσα καθε μερα σε ολο το σωμα (και στο στηθος) την pepanthol στο σωληναριο, την μπλε.δεν ξερω βεβαια αν οφειλεται εκει η στην ποιοτητα του δεματος, αλλα βρε κοριτσια δεν τα αντεχω τα λαδια:thumbdown::thumbdown:

grace
11-10-12, 22:33
εγω πρίν τα γράψεις είδες σου έγραψα πως λειτουργείς και αντιδρας , γιατι καταλαβαίνω την ψυχολογία κάποιας που έχει τετοιο θεμα , έχω δεί παρα πολλα περιστατικά

απο φυσικα διουρητικά εγω θυμάμε πρίν τους αγώνες έτρωγα μέχρι και μαιντανό ωμό , έφερνε φυσική διούρηση , αλλα απο σκεύασμα δεν θυμάμε αν πάς σε ενα φαρμακείο η κατάστημα με φυσικές υγιεινες τροφές μπορείς να πάρεις απο κεί κάποιο τσάι όπως το πράσινο η κατι πιο δυνατο και να κάνεις δουλεια

απο τροφές πάντως που έχουν διουρητική δράση επιβεβαιωμενα και δοκιμασμένα είναι οι εξής
καρπούζι, αγγούρι (μιλάμε στην δίαιτα με κοτόπουλο και ρύζι πήγαινε σε κάθε γεύμα και δεν έχει και θερμίδες όπως και το καρπούζι ανάλογα με τον όγκο που πιάνει στο στομάχι), ντομάτα ,μαρούλι , το πράσινο τσάι , που με την καφείνη που περιέχει φέρνει φυσική διούρηση , τα κράνα είναι άγρια φρούτα κόκκινα μικρά που ο χυμός τους είναι ενα φυσικό και γρήγορο διουρητικό και διατηρεί και το φυσικό ph των ούρων και έχουν και βιταμίνη β . επίσης τα σπαράγγια που τα έχουμε και σε αφθονια εδω στην περιοχή μας αλλα κανείς δεν τα τρώει όλα για εξαγωγές στην γερμανία πάνε , ενω είναι άριστης ποιότητας και αποτελεσματικα στην διούρηση και την υγεία του οργανισμού , απλα εμείς δεν μαθαμε να τα τρώμε.

τα τεύτλα είναι ισχυρό διουρητικό που καθαρίζει τα νεφρα και το σικώτι και καταστρεφει τις λιπαρές ουσίες απο τα αιμοσφαίρια , τα λαχανάκια βρυξελών . το πληγούρι βρώμης και αρκετες άλλες τροφές αλλα με αυτα που τα θεωρώ σημαντικα κάνεις σοβαρή δουλεια , εγω να πω την αλήθεια τα έχω δοκιμάσει με καλα αποτελέσματα , επίσης να μην το ξεχάσω και ο καφές που είναι γνωστος για την διουρητική του δράση

αλλα το κυριότερο είναι μη κάνεις το λάθος να μην πίνεις νερό όταν πίνεις μειώνετε η κατακράτηση και διώχνει πιο εύκολα ο οργανισμός , δηλαδη αν πίνουμε ενα ποτήρι ο οργανισμός δεν αποβάλει ένα αλλα παραπάνω και απο το πλεόνασμα εφόσον πίνουμε όχι υπερβολικά αλλα κανονικα αρκετό

ακόμα και διουρητικα να πέρνει κάποιος χημικά , πάλι πρέπει να πινει νερό να δουλέψει το διουρητικό , γι αυτο βλέπουμε φαινόμενα αθλήτών στους αγώνες να μην έχουν κουραγιο να ποζάρουν απο την αφυδατωση και άλλους να είναι πιο κομένοι αλλα να δείχνουν υγιείς και ενεργητικοί

με την προπόνηση και την αερόβια που λες κανένα πρόβλημα , απλα μπορείς να κάνεις πάλι στην αρχή αλλα λιγότερο χρόνο για ζέσταμα και το περισσότερο άφησε το για το τελος , είναι καλύτερα μετα τα βάρη , σε σύνολο πάλι μπορείς τον ίδιο χρόνο η και λιγότερο αλλα κάντο στο τελος το πολυ είναι πιο αποτελεσματικα .

επίσης αν το πρωί με καφε μπορείς και βγάζεις προπόνηση σωστη κανένα πρόβλημα απλα τρώς μετα και είσαι κομπλέ , πάει να πεί έχεις αποθέματα γλυκογόνου στο σώμα και μπορεις να βγάλεις προπόνηση το πρωί , απλα αν έχει μεγάλη διάρκεια η προπόνηση εκεί μπορεί να καταλάβεις ότι μένεις απο δυνάμεις και θέλει να τρώς

αλλα εφόσον αμέσως μετα τρώς δεν υπάρχει θεμα ούτε καταβολίζεσαι , απλα το μετα γεύμα να το δίνεις βαρύτητα είναι σημαντικό

γι αυτο είπα εγω για άγχος και υπερβολική μείωση θερμίδων που είναι λάθος γιατι νομίζεις έβαλες λίπος ενω είναι νερά , με αποτέλεσμα να αδειάζουν οι μυς και η κατακράτηση λόγω έλειψης υδατανθράκων να είναι πιο έντονη γιατι το νερό δεν κρατιέτε μεσα στούς μυς αλλα στο δέρμα .

γι αυτο λέω όλα γίνονται απλα τροποποιούμε το πρόγραμμα μας ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες και μειώνουμε η εξαφανίζουμε τις παρενέργειες

Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πολυτιμες συμβουλες! :bowdown::bowdown:
Ομολογω με καλυψατε πληρως και ειδικα στο θεμα τις αεροβιας, γιατι ολοι ειχαν πεσει πανω μου τον τελευταιο καιρο και καλα ειδημονες και μου ελεγαν να σταματησω να κανω 30' αεροβιο στην αρχη και γενικα να μην κανω πανω απο 3 φορες τη βδομαδα γιατι χανω πολυ μυικα και οτι τζαμπα τα κανω τα βαρη! :banghead:

Τις περισσοτερες απο αυτες τις διουριτικες τροφες τις τρωω ηδη και ειδικα τα σπαραγγια τα λατρευω! ;)
Απλα καποιες απο αυτες με πρηζουν παρα πολυ! Γενικα εχω προβλημα με πρηξιματα απο τροφες! Ειδικα βρωμη και γάλα μου κανουν προβλημα μεγαλο και το μαρουλι επισης! Τον τελευταιο καιρο που εκοψα το γαλα παρατηρησα οτι παλι πρησμενη ειμαι και νομιζω οτι φταιει η πρωτεινη!
Θελω να παω απαραιτητα να κανω ενα τεστ απλα δεν ξερω πιο ειναι το σωστο να κανω και φοβαμαι μην με κοροιδεψουν με χρηματα κ τετοια!
Θα περιμενω βεβαια να σταματησω τα αντισυλληπτικα για να φυγουν τα νερα και μετα να βγαλω συμπερασματα γιατι τωρα η εικονα μου δεν ειναι η πραγματικη! Νερακι δεν το σταματω ποτε! :P

Σημεραπηγα στο φαρμακειο και συζητησα με τη φαρμακοπειο γαι να μου προτεινει ενα φυσικο διουρητικο και αυτη μου ειπε σταγονες λουιζας αλλα εγω πινω ηδη ροφημα λουιζας οποτε δεν εχει νοημα... τη ρωτησα για κατι πιο δυνατο και χημικο και μου ειπε πως δεν θελει να μου δωσει κατι χημικο ( κατι για lasix ανεφερε ) γιατι θα εχει λεει παρενεργειες και δεν το συστηνει! Μου προτεινε ενα στυλ ομοιοπαθητικο που επιδρα στα νεφρα και ειναι διουρητικο και αποτοξινωτικο και λεγεται lymphomyosot drops και οτι θα μου εκανε καλο λεει και η τιμη του 13 ευρω! Δεν το πηρα παρολα αυτα γιατι ηθελα να το ψαξω πρωτα και μετα αν μου γεμιζει το ματι να το παρω! Α ν το ξερεται θα ηθελα την αποψη σας!

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο που ειπατε πως αν δεν παιρνουμε αρκετο υδατανθρακα εντεινεται το προβλημα της κατακρατησης! :unsure::unsure:
Εγω τοσο καιρο προσπαθω να τον περιοριζω γαιτο ξερω πως κραταει παραπανω νερα στο σωμα, οποτε ειπα μην κανω χειροτερο το προβλημα! :green:
Κανω λαθος? :unsure::unsure:

anastacia
11-10-12, 22:35
σημερα στη προπονηση ενοιωσα ενα τραβηγμα στο καρπο, δηλαδη ενω μπορουσα να ανεβασω κιλα δεν ενοιωθα στερεο τον ενα μου καρπο και ψιλοτρομαξα, δεν ποναω καθολου αυτη τη στιγμη, ισως ενα ελαφρυ μουδιασμα οταν το περιστρεφω. δεδομενου οτι απο το καλουπι μου εχω μικρους σε διαμετρο καρπους, πιστευετε πως πρεπει να αγορασω περικαρπια ?

TRIANTAFYLLOU
11-10-12, 23:21
Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πολυτιμες συμβουλες! :bowdown::bowdown:
Ομολογω με καλυψατε πληρως και ειδικα στο θεμα τις αεροβιας, γιατι ολοι ειχαν πεσει πανω μου τον τελευταιο καιρο και καλα ειδημονες και μου ελεγαν να σταματησω να κανω 30' αεροβιο στην αρχη και γενικα να μην κανω πανω απο 3 φορες τη βδομαδα γιατι χανω πολυ μυικα και οτι τζαμπα τα κανω τα βαρη! :banghead:

Τις περισσοτερες απο αυτες τις διουριτικες τροφες τις τρωω ηδη και ειδικα τα σπαραγγια τα λατρευω! ;)
Απλα καποιες απο αυτες με πρηζουν παρα πολυ! Γενικα εχω προβλημα με πρηξιματα απο τροφες! Ειδικα βρωμη και γάλα μου κανουν προβλημα μεγαλο και το μαρουλι επισης! Τον τελευταιο καιρο που εκοψα το γαλα παρατηρησα οτι παλι πρησμενη ειμαι και νομιζω οτι φταιει η πρωτεινη!
Θελω να παω απαραιτητα να κανω ενα τεστ απλα δεν ξερω πιο ειναι το σωστο να κανω και φοβαμαι μην με κοροιδεψουν με χρηματα κ τετοια!
Θα περιμενω βεβαια να σταματησω τα αντισυλληπτικα για να φυγουν τα νερα και μετα να βγαλω συμπερασματα γιατι τωρα η εικονα μου δεν ειναι η πραγματικη! Νερακι δεν το σταματω ποτε! :P

Σημεραπηγα στο φαρμακειο και συζητησα με τη φαρμακοπειο γαι να μου προτεινει ενα φυσικο διουρητικο και αυτη μου ειπε σταγονες λουιζας αλλα εγω πινω ηδη ροφημα λουιζας οποτε δεν εχει νοημα... τη ρωτησα για κατι πιο δυνατο και χημικο και μου ειπε πως δεν θελει να μου δωσει κατι χημικο ( κατι για lasix ανεφερε ) γιατι θα εχει λεει παρενεργειες και δεν το συστηνει! Μου προτεινε ενα στυλ ομοιοπαθητικο που επιδρα στα νεφρα και ειναι διουρητικο και αποτοξινωτικο και λεγεται lymphomyosot drops και οτι θα μου εκανε καλο λεει και η τιμη του 13 ευρω! Δεν το πηρα παρολα αυτα γιατι ηθελα να το ψαξω πρωτα και μετα αν μου γεμιζει το ματι να το παρω! Α ν το ξερεται θα ηθελα την αποψη σας!

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο που ειπατε πως αν δεν παιρνουμε αρκετο υδατανθρακα εντεινεται το προβλημα της κατακρατησης! :unsure::unsure:
Εγω τοσο καιρο προσπαθω να τον περιοριζω γαιτο ξερω πως κραταει παραπανω νερα στο σωμα, οποτε ειπα μην κανω χειροτερο το προβλημα! :green:
Κανω λαθος? :unsure::unsure:

πάνω απ όλα όχι στις υπερβολές ακόμα και στο αερόβιο , αυτο που κάνεις αν σ ευχαριστει είσαι μια χαρα , απλα δώσε βάση στα βάρη να μην τα φοβάσαι , αυτα θα σε χτίσουν το σώμα , την αερόβια όπως είπα εφόσον κάνεις κάνε το περισσότερο στο τελος αντι για την αρχή , δηλαδη μετα τα βάρη και ας έχεις τον ίδιο χρόνο πάλι
και ο υδατάνθρακας χρειάζετε στο σώμα είναι η καλύτερη πηγή ενέργειας , αυτος φορτωνει τους μυς και για να γίνει αυτο χρειάζετε το νερό

και αναφερω ενα παράδειγμα , ρωτησα κάποτε σε ενα σεμινάριο που με φώναξαν στα παιδια , αν έχουμε 2 φετες ίδιες ψωμί η μια βρεγμένη και η άλλη στεγνή , πια θα μας δώσει περισσότερη ενέργεια και λένε το ίδιο ακριβώς γιατι το νερο δεν έχει θερμίδες
όμως με το νερό θα φορτώσει ο υδατάνθρακας στο μυ και θα δώσει πιο γρήγορη ενέργεια , άρα νερο και υδατάνθρακες είναι αλληλένδετα , η υπ'άρχουν αθλητες ββ που πρίν τους αγώνες για να γραμωσουν δεν πίνουν για μερες νερο με αποτέλεσμα να είναι φλάτ οι μυς γιατι οι υδατάνθρακες που τρώνε στο φόρτωμα δεν τούς πιάνουν , άρα ο υδατάνθρακας δεν κόβετε ποτε παρα μόνο ελατώνετε και κόβετε μόνο στο άδειασμα και αυτο για 2-3 μερες

άλλωστε γι αυτο λέμε και ενα σλόγκαν αν κάποιος λέει χαζομάρες , άντε φαε υδατάνθρακες να συνέλθεις γιατι ακόμα και ο εγκέφαλος χρειάζετε κάποια ποσότητα να δουλέψει σωστα.

το θεμα είναι η σωστη πηγη υδατανθρακα και το τάιμινκ , δηλαδη στο ξεκινημα της μερας φουλάρουμε και ελατώνουμε πρός το τέλος και να προτιμάμε το ρύζι την πατάτα την βρώμη , τα φρούτα σαν πιο γρήγορους και για τις βιταμίνες και σαλάτες που είναι ινώδης χωρίς πολλες θερμίδες

οπότε στο σύνολο θερμίδων που λαμβάνεις την ημέρα ενω λέμε περισσότερο πρέπει να πέρνεις υδατάνθρακα λιγότερο πρωτείνη και ακόμη λιγότερο λίπος , εσυ μπορείς να το μοιράσεις στη μεση δηλαδη αναλογία 50-50 υδατανθρακα πρωτείνη , αλλα όχι να τους κόψεις τελείως η πολυ χαμηλά

και να ξέρεις και κατι άλλο το σώμα σοκάρετε δηλαδη αν για κάποιο διάστημα δεν τρώς η τρώς πολυ λίγους υδατανθρακες μπορεί να δείς μια αντιδραση και να λές έβαλα κιλα και θόλωσα , αυτα γίνονται γενικότερα όταν πολλα άτομα είναι υποχόνδρια δεν τρώνε καθόλου σαβούρα τα τσιτ μιλ που λέμε και μόλις φανε καμια φορα τιποτε παραπάνω αμέσως θολώνουν και νοιώθουν ότι χαλαν , το σώμα συμπεριφερετε όπως του φερόμαστε ανάλογα .

απο διουρητικα θα μπορούσα να πω ενα σωρο και όχι λασιξ που είναι απο τα δυνατα και δημιουργει απώλεια ηλεκτρολυτων , έχει και πιο λάιτ , αλλα δεν θελω να πω γιατι δεν πρέπει και δεν χρειάζετε δεν γίνετε συνεχεια να παίρνουμε διουρητικα να κρατιόμαστε σε φόρμα , αυτα δεν γίνονται , ενω έχει πολυ λάιτ με μικρή απώλεια σε ηλεκτρολύτες και κραταν το κάλιο στο σώμα , αλλα δεν κάνει

επίσης παίζει ρόλο να δείς σε ποιες τροφες έχεις δυσανεξία να τις αποφεύγεις για να μην έχεις πρηξίματα και δυσφορία

επίσης επειδη μ αρέσει να μιλάω με παραδείγματα χθες ήρθε ένας στο γυμναστηριο καμια 50 χρονων να πάρει λιποτροπικα , ασχολείτε με την ποδηλασία και όταν λέω ποδηλασία κάνει καθε φορα 250 με 300 χιλιόμετρα μέχρι και αθήνα αλεξανδρούπολη με το ποδήλατο κάνει και με τόση αερόβια έχει λίπος και με ζήτησε λιποτροπικα , άρα κατι σημαίνει αυτο δεν σημαίνει δηλαδη ότι η υπερβολή κανει καλό , η διατροφη παίζει ρόλο αλλα όχι λιμοκτονία και ακρότητες του στυλ δεν τρώμε υδατάνθρακες αυτα είναι για λίγο να σοκάρουμε το σώμα δεν είναι για συνέχεια σαν τρόπο ζωής

επίσης η φαρμακοποιός που είπε για σταγόνες λουίζας ίσως οι σταγόνες να έχουν μεγαλύτερη συμπυκνωση και να είναι πιο δραστικες απο το ρόφημα , αυτο δεν το ξερω αλλα ρώτησε καλύτερα και ψάξτο με τα συστατικα μήπως έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην διούρηση , αν και μόλις σταματήσεις τα φάρμακα θα επανέλθει το σώμα στάνταρ

ο υδατάνθρακας όπως είπες κραταει νερα στο σώμα αλλα μέσα στους μυς το θεμα είναι να διώξουμε τα νερα τα υποδόρια να φυγουν απο το δερμα που μας θολώνουν και μας δείχνουν πλαδαρούς και να πάνε μεσα στους μυς , αφου οι μυς 70% ειναι νερο και γι αυτο χρειάζετε μια ισοροπία ηλεκτρολυτων , απλα αποφεύγεις το πολυ αλάτι δεν λέμε καθόλου εφόσον έχουν μεσα οι τροφές , απλα να μην προσθετουμε επιπλέον , αυτο που πέρνουμε απο τροφες και επεξεργασμένα τρόφιμα αρκεί
και πρέπει να μεγαλώσουν οι μυς με τα βάρη έτσι θα τονιστει το σώμα και ποτε υπερβολικό ενοείτε αυτα τα υπερβολικα που βλέπουμε σε γυναίκες δεν γίνονται μόνο με βαρη χωρίς υποστηριξη χημική , οπότε δεν τα φοβόμαστε καθόλου , έτσι και ο μεταβολισμός αυξανετε αλλα και οι μυς όπως οι κοιλιακοί αν χοντραίνουν και τονιστούν με το ίδιο λίπος επειδη θα είναι πιο χοντρα κοματια θα φαίνονται όμορφα ενω αν είναι άτονοι οι μυς και φλαταρισμένοι κοματια θα είμαστε και δεν θα φαίνονται

TRIANTAFYLLOU
11-10-12, 23:30
σημερα στη προπονηση ενοιωσα ενα τραβηγμα στο καρπο, δηλαδη ενω μπορουσα να ανεβασω κιλα δεν ενοιωθα στερεο τον ενα μου καρπο και ψιλοτρομαξα, δεν ποναω καθολου αυτη τη στιγμη, ισως ενα ελαφρυ μουδιασμα οταν το περιστρεφω. δεδομενου οτι απο το καλουπι μου εχω μικρους σε διαμετρο καρπους, πιστευετε πως πρεπει να αγορασω περικαρπια ?

απο την στιγμη που υπάρχει τράβηγμα και πόνος , έχει ζοριστει ο καρπός και έχει στρεσαριστει οπότε απλα θέλει προσοχή στην επιβάρυνση και αν για κάποιο διαστημα τον προσέξεις καλα θα κάνεις γιατι έχει ευαισθησια να μην υποτροπιάσει

καλό είναι να τους σταθεροποιήσεις με περικάρπια αλλα αυτα απο μόνα τους δεν κάνουν δουλεια αν δεν προσέξεις και τις ασκήσεις να μην τους πολυζορίζεις δηλαδη όταν πιάνεις αλτήρες που είναι πιο ελεύθερη λαβη θελει προσοχή , γενικα ασκήσεις που να γυμνάζονται οι μυς χωρίς να ζορίζονται οι καρποί και έτσι έχε τους και δεμένους , η πρόληψη δεν είναι κακό εκτός αν περάσει και δεν έχεις καμια ενόχληση , αλλα και πάλι θέλει προσοχή επειδη έδωσε κάποιο σημάδι να μην υποτροπιασει

anastacia
12-10-12, 15:34
απο την στιγμη που υπάρχει τράβηγμα και πόνος , έχει ζοριστει ο καρπός και έχει στρεσαριστει οπότε απλα θέλει προσοχή στην επιβάρυνση και αν για κάποιο διαστημα τον προσέξεις καλα θα κάνεις γιατι έχει ευαισθησια να μην υποτροπιάσει

καλό είναι να τους σταθεροποιήσεις με περικάρπια αλλα αυτα απο μόνα τους δεν κάνουν δουλεια αν δεν προσέξεις και τις ασκήσεις να μην τους πολυζορίζεις δηλαδη όταν πιάνεις αλτήρες που είναι πιο ελεύθερη λαβη θελει προσοχή , γενικα ασκήσεις που να γυμνάζονται οι μυς χωρίς να ζορίζονται οι καρποί και έτσι έχε τους και δεμένους , η πρόληψη δεν είναι κακό εκτός αν περάσει και δεν έχεις καμια ενόχληση , αλλα και πάλι θέλει προσοχή επειδη έδωσε κάποιο σημάδι να μην υποτροπιασει
ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα παω να αγορασω περικαρπια με την πρωτη ευκαιρια

grace
12-10-12, 22:48
πάνω απ όλα όχι στις υπερβολές ακόμα και στο αερόβιο , αυτο που κάνεις αν σ ευχαριστει είσαι μια χαρα , απλα δώσε βάση στα βάρη να μην τα φοβάσαι , αυτα θα σε χτίσουν το σώμα , την αερόβια όπως είπα εφόσον κάνεις κάνε το περισσότερο στο τελος αντι για την αρχή , δηλαδη μετα τα βάρη και ας έχεις τον ίδιο χρόνο πάλι
και ο υδατάνθρακας χρειάζετε στο σώμα είναι η καλύτερη πηγή ενέργειας , αυτος φορτωνει τους μυς και για να γίνει αυτο χρειάζετε το νερό

και αναφερω ενα παράδειγμα , ρωτησα κάποτε σε ενα σεμινάριο που με φώναξαν στα παιδια , αν έχουμε 2 φετες ίδιες ψωμί η μια βρεγμένη και η άλλη στεγνή , πια θα μας δώσει περισσότερη ενέργεια και λένε το ίδιο ακριβώς γιατι το νερο δεν έχει θερμίδες
όμως με το νερό θα φορτώσει ο υδατάνθρακας στο μυ και θα δώσει πιο γρήγορη ενέργεια , άρα νερο και υδατάνθρακες είναι αλληλένδετα , η υπ'άρχουν αθλητες ββ που πρίν τους αγώνες για να γραμωσουν δεν πίνουν για μερες νερο με αποτέλεσμα να είναι φλάτ οι μυς γιατι οι υδατάνθρακες που τρώνε στο φόρτωμα δεν τούς πιάνουν , άρα ο υδατάνθρακας δεν κόβετε ποτε παρα μόνο ελατώνετε και κόβετε μόνο στο άδειασμα και αυτο για 2-3 μερες

άλλωστε γι αυτο λέμε και ενα σλόγκαν αν κάποιος λέει χαζομάρες , άντε φαε υδατάνθρακες να συνέλθεις γιατι ακόμα και ο εγκέφαλος χρειάζετε κάποια ποσότητα να δουλέψει σωστα.

το θεμα είναι η σωστη πηγη υδατανθρακα και το τάιμινκ , δηλαδη στο ξεκινημα της μερας φουλάρουμε και ελατώνουμε πρός το τέλος και να προτιμάμε το ρύζι την πατάτα την βρώμη , τα φρούτα σαν πιο γρήγορους και για τις βιταμίνες και σαλάτες που είναι ινώδης χωρίς πολλες θερμίδες

οπότε στο σύνολο θερμίδων που λαμβάνεις την ημέρα ενω λέμε περισσότερο πρέπει να πέρνεις υδατάνθρακα λιγότερο πρωτείνη και ακόμη λιγότερο λίπος , εσυ μπορείς να το μοιράσεις στη μεση δηλαδη αναλογία 50-50 υδατανθρακα πρωτείνη , αλλα όχι να τους κόψεις τελείως η πολυ χαμηλά

και να ξέρεις και κατι άλλο το σώμα σοκάρετε δηλαδη αν για κάποιο διάστημα δεν τρώς η τρώς πολυ λίγους υδατανθρακες μπορεί να δείς μια αντιδραση και να λές έβαλα κιλα και θόλωσα , αυτα γίνονται γενικότερα όταν πολλα άτομα είναι υποχόνδρια δεν τρώνε καθόλου σαβούρα τα τσιτ μιλ που λέμε και μόλις φανε καμια φορα τιποτε παραπάνω αμέσως θολώνουν και νοιώθουν ότι χαλαν , το σώμα συμπεριφερετε όπως του φερόμαστε ανάλογα .

απο διουρητικα θα μπορούσα να πω ενα σωρο και όχι λασιξ που είναι απο τα δυνατα και δημιουργει απώλεια ηλεκτρολυτων , έχει και πιο λάιτ , αλλα δεν θελω να πω γιατι δεν πρέπει και δεν χρειάζετε δεν γίνετε συνεχεια να παίρνουμε διουρητικα να κρατιόμαστε σε φόρμα , αυτα δεν γίνονται , ενω έχει πολυ λάιτ με μικρή απώλεια σε ηλεκτρολύτες και κραταν το κάλιο στο σώμα , αλλα δεν κάνει

επίσης παίζει ρόλο να δείς σε ποιες τροφες έχεις δυσανεξία να τις αποφεύγεις για να μην έχεις πρηξίματα και δυσφορία

επίσης επειδη μ αρέσει να μιλάω με παραδείγματα χθες ήρθε ένας στο γυμναστηριο καμια 50 χρονων να πάρει λιποτροπικα , ασχολείτε με την ποδηλασία και όταν λέω ποδηλασία κάνει καθε φορα 250 με 300 χιλιόμετρα μέχρι και αθήνα αλεξανδρούπολη με το ποδήλατο κάνει και με τόση αερόβια έχει λίπος και με ζήτησε λιποτροπικα , άρα κατι σημαίνει αυτο δεν σημαίνει δηλαδη ότι η υπερβολή κανει καλό , η διατροφη παίζει ρόλο αλλα όχι λιμοκτονία και ακρότητες του στυλ δεν τρώμε υδατάνθρακες αυτα είναι για λίγο να σοκάρουμε το σώμα δεν είναι για συνέχεια σαν τρόπο ζωής

επίσης η φαρμακοποιός που είπε για σταγόνες λουίζας ίσως οι σταγόνες να έχουν μεγαλύτερη συμπυκνωση και να είναι πιο δραστικες απο το ρόφημα , αυτο δεν το ξερω αλλα ρώτησε καλύτερα και ψάξτο με τα συστατικα μήπως έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην διούρηση , αν και μόλις σταματήσεις τα φάρμακα θα επανέλθει το σώμα στάνταρ

ο υδατάνθρακας όπως είπες κραταει νερα στο σώμα αλλα μέσα στους μυς το θεμα είναι να διώξουμε τα νερα τα υποδόρια να φυγουν απο το δερμα που μας θολώνουν και μας δείχνουν πλαδαρούς και να πάνε μεσα στους μυς , αφου οι μυς 70% ειναι νερο και γι αυτο χρειάζετε μια ισοροπία ηλεκτρολυτων , απλα αποφεύγεις το πολυ αλάτι δεν λέμε καθόλου εφόσον έχουν μεσα οι τροφές , απλα να μην προσθετουμε επιπλέον , αυτο που πέρνουμε απο τροφες και επεξεργασμένα τρόφιμα αρκεί
και πρέπει να μεγαλώσουν οι μυς με τα βάρη έτσι θα τονιστει το σώμα και ποτε υπερβολικό ενοείτε αυτα τα υπερβολικα που βλέπουμε σε γυναίκες δεν γίνονται μόνο με βαρη χωρίς υποστηριξη χημική , οπότε δεν τα φοβόμαστε καθόλου , έτσι και ο μεταβολισμός αυξανετε αλλα και οι μυς όπως οι κοιλιακοί αν χοντραίνουν και τονιστούν με το ίδιο λίπος επειδη θα είναι πιο χοντρα κοματια θα φαίνονται όμορφα ενω αν είναι άτονοι οι μυς και φλαταρισμένοι κοματια θα είμαστε και δεν θα φαίνονται

:clap::clap:
Αγαπω τα παραδειγματα σας! Μου εχετε λυσει απιστευτες αποριες που εψαχνα τοσο καιρο! Βασικα, ειδικα τωρα με τα χαπια ειχα ελαττωσει πολυ τον υδατανθρακα και γενικοτερα τα τελευταια χρονια δεν τρωω καθολου μακαρονια - ρυζι - πατατα, μονο αν βρεθω για φαγητο εξω! Την πρωτεινη του γευματος μου τη συνοδευει παντα μειγμα σαλατικων που συνηθως εχει μαρουλι-αγγουρι-καροτο-αβοκαντο-καλαμποκι καποιες φορες και πιπεριες ή κολοκυθακια ή σπανακι-ροκα και αλλα αναλογα με τις ορεξεις μου, χιχιχι αλλαεχω μια αδυναμια σε κριτσινακια ολικης και ντακακια κ αλλα τετοια που μπορει να συνοδευσουν ενα γευμα με μετρο βεβαια και οχι καθε μερα! Επισης καμια φορα φτιαχνω στα τρελα κεφια και μετα απο σκληρη προπονηση, κινοα που μ'αρεσει πολυ! :turtle::turtle:
Δεν εχω παρατηρησει ελλειψη ενεργειας η ατονια και αλλα τετοια, αλλωστε αν παω για φαγητο εξω τρωω απ'ολα! Απλα δεν ξερω πως θα ηταν αν ερτωγα πχ ρυζι η μακαρονια! Πιστευω θα με φουσκωναν! Εχω που εχω προβλημα με τη χωνεψη! :unsure:

Πρεπει να κανω οπωσδηποτε τεστ δυσανεξιας γιατι οτι και αν κοψω παλι δυσφορια νιωθω και ειναι πολυ κουραστικο! Δεν μπορω να σκεφτω τι φταει, αλλα πιστευω ειναι εντερικο γιατι εχω φουσκωματα καθε μερα χαμηλα, εκτος αν φαω ελαχιστα μεσα στη μερα οποτε ειναι μικροτερο το πρηξιμο, τι να πω πρεπει να το ψαξω...:unsure:

Τα διουρητικα προς το παρον τα ξεχναω, θα πινω πολυ νερο που ηδη το κανω και τσαγακια και αλλα τετοια! Θα κανω υπομονη, 2 μηνες εμειναν! ;)

Τα βαρη δεν τα φοβαμαι, κανω κανονικα ειδικα ποδια τα γυμναζω με αρκετα κιλα! Αλλα η απορια μου που χρειαζομαι συμβουλη επειγοντως και συγγνωμη αν σας εχω βομβαρδισει με ερωτησεις, ειναι για τα χερια! Τα χερια μου τα γυμναζω μια φορα τη βδομαδα την καθε μυικη ομαδα. Ωμους μια μερα σε στυλ σουπερ σετ και δικεφαλα-τρικεφαλα μαζι 3 ασκησεις για την καθε ομαδα 1-1 εναλλαξ χ 3 σετ! εχω καταληξει σε αυτο γιατι οι διαλειμματικες εχω παρατηρησει οτι μου φουσκωνουν τα χερια απλα χωρις να γραμμωνουν! Παρολα αυτα μετα απο τοσα χρονια και τοσες δοκιμες τα χερια μου δεν ειναι οπως θελω, στεγνα δηλαδη να διαγραφονται οι μυες ( αφου υπαρχουν απο μεσα ). Σιγουρα δεν ειναι θεμα διατροφης γιατι εδω δεν κανω λαθος πιστευω... κιλα δε τα φοβαμαι βαζω οσο αντεχω αλλα τπτ! Επαναληψεις κανω μεχρι 12-15 και οταν δεν αντεχω τα κιλα κατεβαζω και συνεχιζω! Τι κανω λαθος????:help:

Επισης τους κοιλιακους που τους γυμναζω περιπου 3-4 φορες τη βδομαδα 2 με βαρη και 2 πολλα σετακια σουπερ σετ για καψιμο, ηθελα να ρωτησω αν ειναι στη φυση μας να μεγαλωνουν εως καποιο σημειο? Δηλαδη οσα κιλα και να αυξανω μηπως δεν μεγαλωνουν αλλο αλλα φτανουν μεχρι καποιο σημειο και μετα αναδεικνυονται με διατροφη και αεροβιο?? :unsure:

Αχ σε ποιο σημειο της Ελλαδας βρισκεστε να ερθω να μου τα πειτε απο κοντα??? Να μην σας πρηζω...:green::green:

REGIT
13-10-12, 11:46
γεια σας κορίτσια ! χρειάζομαι τα φώτα σας.. Κάθε φορά που κάνω προπόνηση σε όλη τι διάρκεια της προπόνησης χασμουριέμαι...είναι πολύ σπαστικό.. τι μου συμβαίνει μου λείπει ενέργεια; τι να κάνω; (από συμπληρώματα παίρνω μια σειρά της scitec new form που είναι για γυναίκες)...
Πόσο σημαντικά είναι τα αμινοξέα μου είπαν ότι είναι καλό να παίρνεις μετά την προπόνηση.. εγώ δε θέλω να πάρω μυική μάζα, θέλω να χάσω λίπος και να στεγνώνω σιγά σιγά, θα μου έκανε καλό να έπαιρνα;
ευχαριστώ

eli_din3
13-10-12, 13:39
γεια σας κορίτσια ! χρειάζομαι τα φώτα σας.. Κάθε φορά που κάνω προπόνηση σε όλη τι διάρκεια της προπόνησης χασμουριέμαι...είναι πολύ σπαστικό.. τι μου συμβαίνει μου λείπει ενέργεια; τι να κάνω; (από συμπληρώματα παίρνω μια σειρά της scitec new form που είναι για γυναίκες)...
Πόσο σημαντικά είναι τα αμινοξέα μου είπαν ότι είναι καλό να παίρνεις μετά την προπόνηση.. εγώ δε θέλω να πάρω μυική μάζα, θέλω να χάσω λίπος και να στεγνώνω σιγά σιγά, θα μου έκανε καλό να έπαιρνα;
ευχαριστώ

Oσον αφορα το χασμουρητο... και γω το χω..ειδικα παλια χασμουριομουν συνεχεια στ γυμ..ομως συνεχεια....τελικα ειναι επειδη χρειαζεσαι περισσοτερο οξυγονο εκεινη την στιγμη... δεν ειναι τιποτα μ χε πει ο γυμναστης τοτε.. και τωρα το παθαινω που κ που...

Stella
13-10-12, 14:23
Και γω το παθαίνω αυτό με το χασμουρητό.
Δεν το ήξερα ότι ήταν λόγω αναγκης για περισσότερο οξυγόνο.
Το μαθαμε κι αυτό!:)

Stella
13-10-12, 14:43
πάνω απ όλα όχι στις υπερβολές ακόμα και στο αερόβιο , αυτο που κάνεις αν σ ευχαριστει είσαι μια χαρα , απλα δώσε βάση στα βάρη να μην τα φοβάσαι , αυτα θα σε χτίσουν το σώμα , την αερόβια όπως είπα εφόσον κάνεις κάνε το περισσότερο στο τελος αντι για την αρχή , δηλαδη μετα τα βάρη και ας έχεις τον ίδιο χρόνο πάλι
και ο υδατάνθρακας χρειάζετε στο σώμα είναι η καλύτερη πηγή ενέργειας , αυτος φορτωνει τους μυς και για να γίνει αυτο χρειάζετε το νερό

και αναφερω ενα παράδειγμα , ρωτησα κάποτε σε ενα σεμινάριο που με φώναξαν στα παιδια , αν έχουμε 2 φετες ίδιες ψωμί η μια βρεγμένη και η άλλη στεγνή , πια θα μας δώσει περισσότερη ενέργεια και λένε το ίδιο ακριβώς γιατι το νερο δεν έχει θερμίδες
όμως με το νερό θα φορτώσει ο υδατάνθρακας στο μυ και θα δώσει πιο γρήγορη ενέργεια , άρα νερο και υδατάνθρακες είναι αλληλένδετα , η υπ'άρχουν αθλητες ββ που πρίν τους αγώνες για να γραμωσουν δεν πίνουν για μερες νερο με αποτέλεσμα να είναι φλάτ οι μυς γιατι οι υδατάνθρακες που τρώνε στο φόρτωμα δεν τούς πιάνουν , άρα ο υδατάνθρακας δεν κόβετε ποτε παρα μόνο ελατώνετε και κόβετε μόνο στο άδειασμα και αυτο για 2-3 μερες

άλλωστε γι αυτο λέμε και ενα σλόγκαν αν κάποιος λέει χαζομάρες , άντε φαε υδατάνθρακες να συνέλθεις γιατι ακόμα και ο εγκέφαλος χρειάζετε κάποια ποσότητα να δουλέψει σωστα.

το θεμα είναι η σωστη πηγη υδατανθρακα και το τάιμινκ , δηλαδη στο ξεκινημα της μερας φουλάρουμε και ελατώνουμε πρός το τέλος και να προτιμάμε το ρύζι την πατάτα την βρώμη , τα φρούτα σαν πιο γρήγορους και για τις βιταμίνες και σαλάτες που είναι ινώδης χωρίς πολλες θερμίδες

οπότε στο σύνολο θερμίδων που λαμβάνεις την ημέρα ενω λέμε περισσότερο πρέπει να πέρνεις υδατάνθρακα λιγότερο πρωτείνη και ακόμη λιγότερο λίπος , εσυ μπορείς να το μοιράσεις στη μεση δηλαδη αναλογία 50-50 υδατανθρακα πρωτείνη , αλλα όχι να τους κόψεις τελείως η πολυ χαμηλά

και να ξέρεις και κατι άλλο το σώμα σοκάρετε δηλαδη αν για κάποιο διάστημα δεν τρώς η τρώς πολυ λίγους υδατανθρακες μπορεί να δείς μια αντιδραση και να λές έβαλα κιλα και θόλωσα , αυτα γίνονται γενικότερα όταν πολλα άτομα είναι υποχόνδρια δεν τρώνε καθόλου σαβούρα τα τσιτ μιλ που λέμε και μόλις φανε καμια φορα τιποτε παραπάνω αμέσως θολώνουν και νοιώθουν ότι χαλαν , το σώμα συμπεριφερετε όπως του φερόμαστε ανάλογα .

απο διουρητικα θα μπορούσα να πω ενα σωρο και όχι λασιξ που είναι απο τα δυνατα και δημιουργει απώλεια ηλεκτρολυτων , έχει και πιο λάιτ , αλλα δεν θελω να πω γιατι δεν πρέπει και δεν χρειάζετε δεν γίνετε συνεχεια να παίρνουμε διουρητικα να κρατιόμαστε σε φόρμα , αυτα δεν γίνονται , ενω έχει πολυ λάιτ με μικρή απώλεια σε ηλεκτρολύτες και κραταν το κάλιο στο σώμα , αλλα δεν κάνει

επίσης παίζει ρόλο να δείς σε ποιες τροφες έχεις δυσανεξία να τις αποφεύγεις για να μην έχεις πρηξίματα και δυσφορία

επίσης επειδη μ αρέσει να μιλάω με παραδείγματα χθες ήρθε ένας στο γυμναστηριο καμια 50 χρονων να πάρει λιποτροπικα , ασχολείτε με την ποδηλασία και όταν λέω ποδηλασία κάνει καθε φορα 250 με 300 χιλιόμετρα μέχρι και αθήνα αλεξανδρούπολη με το ποδήλατο κάνει και με τόση αερόβια έχει λίπος και με ζήτησε λιποτροπικα , άρα κατι σημαίνει αυτο δεν σημαίνει δηλαδη ότι η υπερβολή κανει καλό , η διατροφη παίζει ρόλο αλλα όχι λιμοκτονία και ακρότητες του στυλ δεν τρώμε υδατάνθρακες αυτα είναι για λίγο να σοκάρουμε το σώμα δεν είναι για συνέχεια σαν τρόπο ζωής

επίσης η φαρμακοποιός που είπε για σταγόνες λουίζας ίσως οι σταγόνες να έχουν μεγαλύτερη συμπυκνωση και να είναι πιο δραστικες απο το ρόφημα , αυτο δεν το ξερω αλλα ρώτησε καλύτερα και ψάξτο με τα συστατικα μήπως έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην διούρηση , αν και μόλις σταματήσεις τα φάρμακα θα επανέλθει το σώμα στάνταρ

ο υδατάνθρακας όπως είπες κραταει νερα στο σώμα αλλα μέσα στους μυς το θεμα είναι να διώξουμε τα νερα τα υποδόρια να φυγουν απο το δερμα που μας θολώνουν και μας δείχνουν πλαδαρούς και να πάνε μεσα στους μυς , αφου οι μυς 70% ειναι νερο και γι αυτο χρειάζετε μια ισοροπία ηλεκτρολυτων , απλα αποφεύγεις το πολυ αλάτι δεν λέμε καθόλου εφόσον έχουν μεσα οι τροφές , απλα να μην προσθετουμε επιπλέον , αυτο που πέρνουμε απο τροφες και επεξεργασμένα τρόφιμα αρκεί
και πρέπει να μεγαλώσουν οι μυς με τα βάρη έτσι θα τονιστει το σώμα και ποτε υπερβολικό ενοείτε αυτα τα υπερβολικα που βλέπουμε σε γυναίκες δεν γίνονται μόνο με βαρη χωρίς υποστηριξη χημική , οπότε δεν τα φοβόμαστε καθόλου , έτσι και ο μεταβολισμός αυξανετε αλλα και οι μυς όπως οι κοιλιακοί αν χοντραίνουν και τονιστούν με το ίδιο λίπος επειδη θα είναι πιο χοντρα κοματια θα φαίνονται όμορφα ενω αν είναι άτονοι οι μυς και φλαταρισμένοι κοματια θα είμαστε και δεν θα φαίνονται

Grace ξαναδιάβασε λίγο αυτά που σου γράφει ο Ηλίας.
Απ΄οσο καταλαβα σου λέει ότι είναι λάθος να αποφευγεις τους υδατάνθρακες, αρα αυτό που λες ότι στη διατροφή σιγουρα δεν κάνεις λάθος δε νομίζω να ισχύει.
Για να τονιστουν οι μυς μας και να διαγράφονται κάτω από το δερμα χρειάζονται υδατάνθρακες και νερό, αλλιως είναι φλαταρισμένοι και όσο και να γυμναζόμαστε δεν προκειται να φανουν.
Τωρα που δεν τρως υδατάνθρακες αν πας και προσθεσεις απότομα είναι λογικό να αντιδράσει το σώμα σου όπως λέει και ο Ηλιας...μας φερεται όπως του φερόμαστε.
Ξεκίνα και προσθεσε σιγά σιγά μικρες ποσότητες κάθε μερα και σιγά σιγά θα συνηθίσεις.
Εγώ όταν αρχίσα να τρωω περισσότερη πρωτείνη ήμουν κάθε μερα χαλια φουσκωμένη και βαρια γιατί δεν είχα συνηθίσει να τρωω καθε μερα κρέας. Αλλά αυτο σιγά σιγά αλλαξε μιας και ο οργανισμός μπορεί και προσαρμόζεται, οπότε εμαθα με τον καιρό να χωνευω και τις μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.
Δωσε στο σώμα σου απ΄όλα τα μακροσυστατικά στις σωστες αναλογίες (ο Ηλιας σου λεει να παιξεις 50-50) και θα προσαρμοστεις και οι μυς σου στα χερια και στην κοιλια θα φαίνονται πιο μεγαλοι αρα και εσυ πιο γραμμωμενη εφόσον είσαι χαμηλά σε λίπος.
Και επίσης μη σε πιάνει πανικός και κάνεις ακρότητες επειδη κράτησες λίγα νερα. Ενταξει συμβαινει αυτό σε όλες μας, γυναικες είμαστε και οι ορμόνες μας είναι περιεργες....
Δε νομίζω να είναι κατι που φαινεται τραγικά, μαλλον μόνο εσυ το νοιώθεις.
Εξαλλου αν δεν έχεις κάποιους αγώνες ή καποιο event που πρεπει να είσαι οπωσδήποτε αδεια από νερα, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Συνεχισε την προπόνηση που σε ευχαριστει και ο οργανισμός σου θα τις βρει τις ισσοροπίες του με τους δικους του ρυθμους...:)

grace
14-10-12, 14:27
Grace, ενα φυσικο διουρητικο ειναι και το τσαι τσουκνιδας (στα βιολογικά) ή αν θες γαντακια και μαζεμα εξω στην φυση;), οπως επισης το ginger. Αγορασα αποξηραμένα και απο τα 2 στην Γερμανια, το πινεις και πας σουμπιντο για πιπι :thumbup:

Αχαχαχα:green::green:
Τσουκνιδες μαζευα για τις χιονιστρες! :P
Αλλα το τζιντερ το τιμαω! Αν δεν σταματησω τα φαρμακα δεν θα ειναι αντικειμενικο το αποτελεσμα! ΑΑΑ θα σου ποσταρω στο λογκ σου καινουργιο χιτακι για πολυ λιωσιμοοο!

grace
14-10-12, 14:30
Grace ξαναδιάβασε λίγο αυτά που σου γράφει ο Ηλίας.
Απ΄οσο καταλαβα σου λέει ότι είναι λάθος να αποφευγεις τους υδατάνθρακες, αρα αυτό που λες ότι στη διατροφή σιγουρα δεν κάνεις λάθος δε νομίζω να ισχύει.
Για να τονιστουν οι μυς μας και να διαγράφονται κάτω από το δερμα χρειάζονται υδατάνθρακες και νερό, αλλιως είναι φλαταρισμένοι και όσο και να γυμναζόμαστε δεν προκειται να φανουν.
Τωρα που δεν τρως υδατάνθρακες αν πας και προσθεσεις απότομα είναι λογικό να αντιδράσει το σώμα σου όπως λέει και ο Ηλιας...μας φερεται όπως του φερόμαστε.
Ξεκίνα και προσθεσε σιγά σιγά μικρες ποσότητες κάθε μερα και σιγά σιγά θα συνηθίσεις.
Εγώ όταν αρχίσα να τρωω περισσότερη πρωτείνη ήμουν κάθε μερα χαλια φουσκωμένη και βαρια γιατί δεν είχα συνηθίσει να τρωω καθε μερα κρέας. Αλλά αυτο σιγά σιγά αλλαξε μιας και ο οργανισμός μπορεί και προσαρμόζεται, οπότε εμαθα με τον καιρό να χωνευω και τις μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.
Δωσε στο σώμα σου απ΄όλα τα μακροσυστατικά στις σωστες αναλογίες (ο Ηλιας σου λεει να παιξεις 50-50) και θα προσαρμοστεις και οι μυς σου στα χερια και στην κοιλια θα φαίνονται πιο μεγαλοι αρα και εσυ πιο γραμμωμενη εφόσον είσαι χαμηλά σε λίπος.
Και επίσης μη σε πιάνει πανικός και κάνεις ακρότητες επειδη κράτησες λίγα νερα. Ενταξει συμβαινει αυτό σε όλες μας, γυναικες είμαστε και οι ορμόνες μας είναι περιεργες....
Δε νομίζω να είναι κατι που φαινεται τραγικά, μαλλον μόνο εσυ το νοιώθεις.
Εξαλλου αν δεν έχεις κάποιους αγώνες ή καποιο event που πρεπει να είσαι οπωσδήποτε αδεια από νερα, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Συνεχισε την προπόνηση που σε ευχαριστει και ο οργανισμός σου θα τις βρει τις ισσοροπίες του με τους δικους του ρυθμους...:)

Εχεις δικιο Στελλιτσα μαλλον εχει σοκαριστει λιγακι ο οργανισμος μου και κραταει νερα απο τα φαγητα που εχω αρχισει να ΞΑΝΑτρωω...:green:

Πρεπει οπωσδηποτε ομως να κανω το τεστ δυσανεξιας γιατι εχω σιγουρα προβλημα σε πολλα τροφιμα! Λαχανικα, φυτικες ινες, γαλα κτλ ολα δηλαδη :P:P

grace
14-10-12, 14:33
Και γω το παθαίνω αυτό με το χασμουρητό.
Δεν το ήξερα ότι ήταν λόγω αναγκης για περισσότερο οξυγόνο.
Το μαθαμε κι αυτό!:)

Εγω παλι μετα την προπονηση και κατα τη διαρκεια της νιωθω οτι θα τα σπασω οοολα! Χασμουριεμαι μονο αν δεν εχω κοιμηθει που και παλι αυτα φευγει μεσα στο μισαωρο! Ειδικα μετα την προπονηση δεν μπορω ουτε στον καναπε να ηρεμησω καποιες φορες δεν με πιανει ουτε υπνος το βραδυ, και να φανταστειτε καφε πινω μονο το πρωι! Μεγαλο προβλημα να μην μπορεις να ηρεμησεις...

chryssa
15-10-12, 18:20
καλησπερα,
ειμαι 1.71 και εχω φτασει στα 79 κιλα.
εγω σε αυτην την φαση θελω να χασω περιπου 15 κιλα.
προπονηση κανω 3 φορες την εβδομαδα (σε δυο ομαδες την μια μερα : στηθος-πλατη-δικεφαλοι-κοιλιακοι
την αλλη μερα : ποδια-ωμοι-τρικεφαλοι-κοιλιακοι)
τις υπολοιπες μερες κανω 20 διαλειμματικη αεροβικη προπονηση στον διαδρομο με τρεξιμα-περπατημα ή πλυομετρικες ασκησεις

η διατροφη μου είναι 5 μικρα γευματα σου max 350 θερμιδες το καθενα, στα γραφω αναλυτικα πιο κατω ολες τις επιλογες μου:

ΠΡΩΙΝΟ -στις 8πμ
Ένα τοστ με δυο ασπραδια
Μισό ποτήρι γάλα-1/3 φλ βρώμη-1 κ.σ σταφίδες και 1/2 σκουπ πρωτεινη
Ένα γιαούρτι-4 κουταλιές δημητριακά-2 δαμάσκηνα


ΚΥΡΙΟ ΓΕΥΜΑ -στις 2μμ
1φλ μακαρόνια-σαλατα-τυρί τριμμένο/110γρ κιμάς/γαρίδες
110γρ ψάρι/κοτόπουλο/κρέας-ένα φλιτζάνι σαλάτα-μια φέτα ψωμί
1φλ όσπριο με μια φέτα ψωμί και 30γρ μανουρι


ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ ΓΕΥΜΑ -στις 8μμ
Ένα φλιτζάνι σαλάτα-110γρ κοτόπουλο/τόνος/αυγο-μια φρυγανιά
Ένα φλιτζάνι σαλάτα-μια φρυγανιά-30γρ μανουρι και γαλοπούλα
Μια πατάτα-ένα αυγό-ένα φλιτζάνι βραστά λαχανικά


ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ -στις 11πμ και -στις 5μμ
1. Μισό φρούτο-φιστικοβούτυρο
2. Ένα πρωτεϊνούχο ρόφημα - μισο φρουτο ή δαμασκηνα

οπως θα δεις δεν τρελαινομαι στην πρωτεινη γιατι δεν μου αρεσει το κρεας και το ψαρι τα τρωω με το ζορι και προσθετω σε καθε γευμα μου εστω λιγη - στην εβδομαδα βαζω και οσπριο ή λιγο γιαουρτι κλπ.
στοχος μου είναι να καταφερω να χασω αυτα τα κιλα και να αναδειχθει η γραμμωση εστω και υποτυπωδης που ήδη υπαρχει, αλλα χωρις να αγχωθω και να φρικαρω με την αναλογια πρωτεινης σε καθε γευμα.
γινεται?

gym
18-10-12, 14:45
καλησπερα,
ειμαι 1.71 και εχω φτασει στα 79 κιλα.
εγω σε αυτην την φαση θελω να χασω περιπου 15 κιλα.
προπονηση κανω 3 φορες την εβδομαδα (σε δυο ομαδες την μια μερα : στηθος-πλατη-δικεφαλοι-κοιλιακοι
την αλλη μερα : ποδια-ωμοι-τρικεφαλοι-κοιλιακοι)
τις υπολοιπες μερες κανω 20 διαλειμματικη αεροβικη προπονηση στον διαδρομο με τρεξιμα-περπατημα ή πλυομετρικες ασκησεις

η διατροφη μου είναι 5 μικρα γευματα σου max 350 θερμιδες το καθενα, στα γραφω αναλυτικα πιο κατω ολες τις επιλογες μου:

ΠΡΩΙΝΟ -στις 8πμ
Ένα τοστ με δυο ασπραδια
Μισό ποτήρι γάλα-1/3 φλ βρώμη-1 κ.σ σταφίδες και 1/2 σκουπ πρωτεινη
Ένα γιαούρτι-4 κουταλιές δημητριακά-2 δαμάσκηνα


ΚΥΡΙΟ ΓΕΥΜΑ -στις 2μμ
1φλ μακαρόνια-σαλατα-τυρί τριμμένο/110γρ κιμάς/γαρίδες
110γρ ψάρι/κοτόπουλο/κρέας-ένα φλιτζάνι σαλάτα-μια φέτα ψωμί
1φλ όσπριο με μια φέτα ψωμί και 30γρ μανουρι


ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ ΓΕΥΜΑ -στις 8μμ
Ένα φλιτζάνι σαλάτα-110γρ κοτόπουλο/τόνος/αυγο-μια φρυγανιά
Ένα φλιτζάνι σαλάτα-μια φρυγανιά-30γρ μανουρι και γαλοπούλα
Μια πατάτα-ένα αυγό-ένα φλιτζάνι βραστά λαχανικά


ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ -στις 11πμ και -στις 5μμ
1. Μισό φρούτο-φιστικοβούτυρο
2. Ένα πρωτεϊνούχο ρόφημα - μισο φρουτο ή δαμασκηνα

οπως θα δεις δεν τρελαινομαι στην πρωτεινη γιατι δεν μου αρεσει το κρεας και το ψαρι τα τρωω με το ζορι και προσθετω σε καθε γευμα μου εστω λιγη - στην εβδομαδα βαζω και οσπριο ή λιγο γιαουρτι κλπ.
στοχος μου είναι να καταφερω να χασω αυτα τα κιλα και να αναδειχθει η γραμμωση εστω και υποτυπωδης που ήδη υπαρχει, αλλα χωρις να αγχωθω και να φρικαρω με την αναλογια πρωτεινης σε καθε γευμα.
γινεται?

γινεται απλα να ξερεις πως η πρωτεινη σε βοηθαει και στο κορεσμο πολυ καλυτερα απο καθε αλλο μακροσυστατικο αλλα εφοσον σε αγχωνει...ειναι επιλογη σου

για να χασεις κιλα πρεπει να βρεις στις ποσες θερμιδες συντηρεις αυτα τα κιλα σου κ ετσι απο εκει να κατεβασεις σε ενα ελλειμμα για αρχη των 250-300 θερμιδων...

εαν το κανεις αυτο κ παραλληλα με την προπονηση σου που θα ειναι εννοειται γερη κ οχι παιδικη χαρα,θα τα χασεις τα κιλα και ειναι ζητημα χρονου...

το εχεις κανει αυτο που γραφω σχετικα με τις θερμιδες?

chryssa
18-10-12, 15:56
ναι συντηρουμαι στις 2100 περιπου και η συγκεκριμενη διατροφη είναι περιπου στις 1600 θερμιδες
αρα φαινεται οκ για να χάσω.
πως σου φαινεται εσενα?

οσο για την πρωτεινη μην νομιζεις ερχεται και γινεται η δουλεια γιατι πινω και ενα με δυο ροφηματα μεσα στην ημερα οποτε ειμαι οκ και με τα οσπρια, το κοτοπουλο και το ψαρι, τα γαλακτοκομικα κλπ

gym
18-10-12, 16:01
ναι συντηρουμαι στις 2100 περιπου και η συγκεκριμενη διατροφη είναι περιπου στις 1600 θερμιδες
αρα φαινεται οκ για να χάσω.
πως σου φαινεται εσενα?

οσο για την πρωτεινη μην νομιζεις ερχεται και γινεται η δουλεια γιατι πινω και ενα με δυο ροφηματα μεσα στην ημερα οποτε ειμαι οκ και με τα οσπρια, το κοτοπουλο και το ψαρι, τα γαλακτοκομικα κλπ

ε τοτε γιατι αγχωνεσαι για την πρωτεινη καλε?ποιος ειπε οτι πρεπει να σκασεις κιολας απο φαγητο για να θεωρειται επαρκης η διατροφη σου?;)

πως το βρηκες οτι συντηρεισαι σε αυτες τις θερμιδες?

κοιτα...πηγαινε το κ εμπειρικα...τωρα ποσο καιρο παιζεις στις 1600?εχεις δει διαφορα κ βλεπεις ακομα?κρατα το εκει αλλιως αλλαζεις

chryssa
18-10-12, 16:30
σε ευχαριστω αυτο θα κανω θα το δοκιμασω για λιγο καιρο και θα το τεσταρω.

το αγχος με την πρωτεινη με πιανει οταν αναγκαζω τον εαυτο μου να τρωει σε καθε γευμα καθε μερα κοτοπουλο η ψαρι η κρεας η αυγα.
με αγχωνει γιατι καποιες φορες δεν θελω να φαω καλα και ντε κοτοπουλο η κατι απο τα παραπανω αλλα λαδερο ή όσπριο ή κατι αλλο.

και ερχεται το απογευμα και λεω τωρα μην φαω μονο το φρουτο να φαω οπως δηποτε και πρωτεϊνη.....

και ξερεις επειδη διαβαζω κι εδω οτι πρεπει να τρωμε πρωτεινη με καθε γευμα για να αναπτυχθουν οι μυες...ερχομαι κι αγχωνομαι η γυναικα...
οκ εφοσον το συνολο της ημερας με καλυπτει ας βαζω κι απο αλλες ομαδες φαγητα :thumbup:

gym
28-10-12, 13:33
σε ευχαριστω αυτο θα κανω θα το δοκιμασω για λιγο καιρο και θα το τεσταρω.

το αγχος με την πρωτεινη με πιανει οταν αναγκαζω τον εαυτο μου να τρωει σε καθε γευμα καθε μερα κοτοπουλο η ψαρι η κρεας η αυγα.
με αγχωνει γιατι καποιες φορες δεν θελω να φαω καλα και ντε κοτοπουλο η κατι απο τα παραπανω αλλα λαδερο ή όσπριο ή κατι αλλο.

και ερχεται το απογευμα και λεω τωρα μην φαω μονο το φρουτο να φαω οπως δηποτε και πρωτεϊνη.....

και ξερεις επειδη διαβαζω κι εδω οτι πρεπει να τρωμε πρωτεινη με καθε γευμα για να αναπτυχθουν οι μυες...ερχομαι κι αγχωνομαι η γυναικα...
οκ εφοσον το συνολο της ημερας με καλυπτει ας βαζω κι απο αλλες ομαδες φαγητα :thumbup:

δεν υπαρχει λογος αγχους.Το πιο σημαντικο σε μια διατροφη ειναι να μην νιωθεις οτι μπαινεις σε καλουπι και οτι αγχωνεσαι γιατι ετσι αργα η γρηγορα,θα διακοψεις το προγραμμα σου και στην χειροτερη να φτασεις σε υπερφαγικα επεισοδια λογω κοπωσης με το συγκεκριμενο μοτιβο.Δεν θελει υπερβολες,δεν θελει ακροοτητες απλα να βρεις το στυλ που σου αρεσει και σε γεμιζει.Αυτο θελει προσωπικη αναζητηση ...trial and error παντα...

gym
07-11-12, 10:36
Για να ξεσκουριασουμε λιγακι εεεεε....


''Παρτε μια πετσετα και τοποθετηστε την κατω απο τις μυτες των ποδιων σας.

Ελατε σε θεση καμψης με τεντωμενα ποδια.

Χερια κατω απο τους ωμους τεντωμενα και λιγο πιο ανοιχτα.

Το σωμα σε μια ευθεια και καθως παιρνετε εισπνοη φερτε τα ποδια κοντα στο στηθος,εκπνοη καθως απομακρυνονται.

Αυτο το κανετε για 1 λεπτο οσες επαναληψεις βγαλετε επι 5 φορες.''


Καλημερααααα!!!!!:weights::weights:

ydeka15
15-11-12, 21:48
Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα! Είμαι καινούργια στην παρέα και έχω μια απορία. Ασχολούμαι με το τρέξιμο εδώ και ένα χρόνο, ενώ πήγαινα γυμναστήριο για αρκετά χρόνια πριν πολύ καιρό (πάρα πόλύ θα έλεγα). Τον τελευταίο εναμιση μήνα κάνω διαλειμματική προπόνηση 5-6 φορές εβδομαδιαίως, την οποία έχω βρει πολύ καλή λύση για κάψιμο λίπους. Δυστυχώς όμως ανεβάζω πολύ εύκολα σφυγμούς, πρόβλημα που το είχα ανακαλύψει και παλιότερα και τώρα με τη διαλειμματική με δυσκολεύει γιατί δεν μπορώ παρόλη την αντοχή μου και την καλή φυσική κατάσταση, να τρέξω στους ρυθμούς που με ευχαριστούν. Περιττό να αναφέρω ότι, στον χρόνο που πρέπει να περπατάω για να κατεβάσω σφυγμούς, περπατάω σαν χελώνα. Ως μέτρο σύγκρισης της αυξημένης αντοχής, σε αντίθεση με τους καρδιακούς παλμούς, θα σας αναφέρω ότι πριν αρχισω αυτού του ειδους την προπόνηση έτρεχα 6χλμ 4-5 φορές την εβδομάδα. Επίσης να πω ότι τρέχω παντα πρωί έχοντας πιει μόνο νερό με λεμόνι. Ξέρει κάνεις εάν κάποια στιγμή αυτό θα διορθωθεί;
Καλές προπονήσεις σε όλες σας!

Stella
16-11-12, 00:00
Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα! Είμαι καινούργια στην παρέα και έχω μια απορία. Ασχολούμαι με το τρέξιμο εδώ και ένα χρόνο, ενώ πήγαινα γυμναστήριο για αρκετά χρόνια πριν πολύ καιρό (πάρα πόλύ θα έλεγα). Τον τελευταίο εναμιση μήνα κάνω διαλειμματική προπόνηση 5-6 φορές εβδομαδιαίως, την οποία έχω βρει πολύ καλή λύση για κάψιμο λίπους. Δυστυχώς όμως ανεβάζω πολύ εύκολα σφυγμούς, πρόβλημα που το είχα ανακαλύψει και παλιότερα και τώρα με τη διαλειμματική με δυσκολεύει γιατί δεν μπορώ παρόλη την αντοχή μου και την καλή φυσική κατάσταση, να τρέξω στους ρυθμούς που με ευχαριστούν. Περιττό να αναφέρω ότι, στον χρόνο που πρέπει να περπατάω για να κατεβάσω σφυγμούς, περπατάω σαν χελώνα. Ως μέτρο σύγκρισης της αυξημένης αντοχής, σε αντίθεση με τους καρδιακούς παλμούς, θα σας αναφέρω ότι πριν αρχισω αυτού του ειδους την προπόνηση έτρεχα 6χλμ 4-5 φορές την εβδομάδα. Επίσης να πω ότι τρέχω παντα πρωί έχοντας πιει μόνο νερό με λεμόνι. Ξέρει κάνεις εάν κάποια στιγμή αυτό θα διορθωθεί;
Καλές προπονήσεις σε όλες σας!

Καλησπερα και καλως μας ηλθες!:)
Αυτο που εχω με σκουρα γραμματα με μπερδεψε λιγο...
εννοεις ότι οι σφιγμοι σου είναι πολυ υψηλοι, ενω εσυ νοιωθεις την αναπνοη σου και τα ποδια σου να είναι ξεκουραστα και να μπορεις να δωσεις περισσοτερη ενταση;
Δηλ το καρδιοσυχνομετρο σου δειχνει πχ ότι είσαι στο 90% και εσυ νοιωθεις ότι η ενταση σου είναι χαμηλοτερη πχ 75%;

Επισης τα 6 χλμ είναι μια καλη αποσταση που δειχνει μεν ότι δεν είσαι αρχαρια αλλα το επιπεδο της φυσικης σου καταστασης θα καθοριστει αναλογα με το σε ποσο χρονο τα κανεις αυτα τα χιλιομετρα.;)

Elrandir
16-11-12, 03:09
Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι καινουργια εδω και θα ηθελα τις συμβουλες σας σε καποια πραγματα.. Ειμαι 23 χρονων, 1,66 στο υψος και 52 κιλα. Ειχα αρχισει λιγο πριν το Πασχα προπονηση με βαρη αλλα με αρκετα διαλειμματα αναμεσα λογω εξεταστικης, δουλειας και διαφορων υποχρεωσεων. Τους τελευταιους 2 μηνες γυμναζομαι αρκετα συστηματικα με βαρη και που και που πηγαινω και για τρεξιμο. Το προγραμμα διατροφης δεν ειναι κατι τρομερα συγκεκριμενο αλλα πανω κατω εχει ως εξης: για πρωινο 1 αυγο βραστο ή 2 φετες γαλοπουλα με παξιμαδι ολικης χωρις ζαχαρη, ενα φρουτο ή λαχανικο (ντοματα συνηθως) και 2 κουπες πρασινο τσαι. Για μεσημερι ή βραδυ οτι εχει το σπιτικο μενου σε κανονικη μεριδα. Πολλες φορες δεν προλαβαινω να φαω "κανονικο" φαγητο το μεσημερι οποτε μεταφερεται για βραδυνο (μαζι με σαλατα παντα). Στα ενδιαμεσα τρωω ενα φρουτο, τοστ ή μια χουφτα ξηρους καρπους. Θα ηθελα τις συμβουλες σας πανω στο προγραμμα διατροφης. Επισης, θελω να ρωτησω σχετικα με τα συμπληρωματα. Επειδη ακουω διαφορα και δεν ξερω τι γνωμη να σχηματισω :unsure: αν παρω πχ πρωτεινη (επειδη εχω ακουσει οτι βοηθαει στο καψιμο λιπους και θελω να χασω το "μπυροκοιλι" που λεμε) θα κανει δουλεια? Υπαρχει περιπτωση να ?φουσκωσω"? Ποια ειναι η καλυτερη σαν μαρκα? Επιπλεον, σκεφτομουν να παρω ενα συμπληρωμα φυτικων ινων για τις μερες που δεν περιλαμβανονται αρκετα φρουτα και λαχανικα στο μενου για διαφορους λογους..
Σορι που σας ζαλισα και ευχαριστω εκ των προτερων! :)

lila_1
16-11-12, 11:41
Καταρχήν φρόντισε να τα δίνεις όλα στην προπόνηση. Προσπάθησε είτε να αυξάνεις συνεχώς τις αντιστάσεις/επαναλήψεις είτε να μικραίνεις τον χρόνο των διαλλειμάτων
Χωρίς σωστή προπόνηση η διατροφή δε θα σου κάνει τίποτα γιατί είσαι ήδη ελαφριά για το ύψος σου. Σου λείπει μυική μάζα

Στο θέμα της διατροφής φρόντισε να παίρνεις αρκετή πρωτείνη (80-100gr για σένα)
Πάρε εάν θές και συμπλήρωμα, το μόνο που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η περιεκτικότητα πρωτείνης ανα 100 γραμ σκόνης. (τουλάχιστον 70/100)
Που σημαίνει ότι θα πας σε συμπληρωματάδικο και θα ζητήσεις καθαρή πρωτείνη χωρίς υ/κα , δε σε ενδιαφέρει η μάρκα

Οτι και να κάνεις, ότι και να φάς, όσα βάρη και να σηκώσεις δεν θα φουσκώσεις, μην ανησυχείς. Εκτός αν αρχίσεις να τρως το καταπέτασμα και βάλεις λίπος

Elrandir
16-11-12, 14:59
Σε ευχαριστω πολυ! Γενικα προσπαθω να φτανω στα ακρα λιγο οσον αφορα την προπονηση.. Κανω συνολο με ζεσταμα γυρω στα 45 λεπτα, αλλα εντονη ασκηση. Οσον αφορα την πρωτεινη προσπαθω να παιρνω οση περισσοτερη απο το φαγητο γινεται αλλα δεν ειναι παντα ευκολο. Και για αυτο σκεφτομουν για συμπληρωμα και ειδικοτερα τη WHEY GOLD STANDARD 100% της ON. Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω.. Περιπου ποσα γραμμαρια υδατανθρακων πρεπει να προσλαμβανει ενας οργανισμος καθημερινα? Ειχα ακολουθησει μια διαιτα σχετικα χαμηλη σε υδατανθρακες για να χασω καποια κιλα παλιοτερα και τωρα τους κραταω σε ενα επιπεδο 120-170gr τη μερα.. Ειναι σωστο αυτο?

lila_1
16-11-12, 15:50
Αυτό θα το καθορίσουν οι θερμίδες συντήρησής σου.
Αν ξέρεις πάνω κάτω πόσες είναι, υπολόγισε πόσες σου μένουν όταν αφαιρέσεις τις θερμίδες των πρωτεινών
(πχ 90 γραμ πρωτείνης = 360 θερμίδες. Αν έχεις συντήρηση 1500 τότε έχεις υπόλοιπο 1140 το οποίο μπορείς να γεμίσεις με υ/κες και λιπαρά σε ότι αναλογία θες εσύ)
Γενικά να ξέρεις ότι περισσότερο ρόλο παίζουν οι θερμίδες στο σύνολό τους παρά οι υ/κες.
Αν κάνεις δίαιτα αρκεί να κρατάς ψηλά την πρωτείνη και να παραμένεις υποθερμιδικά

Η ον είναι μια χαρά! Υπάρχουν κ άλλες επιλογές
Μπες στην ενότητα με τις πρωτείνες, υπάρχουν πολλά ριβιούς

Elrandir
25-11-12, 00:24
Να ρωτησω, το γλυκο του κουταλιου πειραζει στη "διαιτα" - διατροφη? Οχι τρελες ποσοτητες.. Σημερα μετα την προπονηση εφαγα ενα γιαουρτακι 2% με λιγους ξηρους καρπους και ενα κουταλακι (του γλυκου οχι της σουπας) γλυκο κυδωνι. Σαν επιπροσθετο εφαγα κι ενα αυγο βραστο. Σημειωτεον, το συγκεκριμενο γευμα ηταν και πρωινο γιατι αργησα να ξυπνησω.. :P

gym
25-11-12, 08:33
Να ρωτησω, το γλυκο του κουταλιου πειραζει στη "διαιτα" - διατροφη? Οχι τρελες ποσοτητες.. Σημερα μετα την προπονηση εφαγα ενα γιαουρτακι 2% με λιγους ξηρους καρπους και ενα κουταλακι (του γλυκου οχι της σουπας) γλυκο κυδωνι. Σαν επιπροσθετο εφαγα κι ενα αυγο βραστο. Σημειωτεον, το συγκεκριμενο γευμα ηταν και πρωινο γιατι αργησα να ξυπνησω.. :P

Oλα εχουν να κανουν με την θερμιδικη σου προσληψη οποτε το αν ''κανει κακο'' ειναι σχετικο για τον καθενα απο εμας.
Μην το κανεις και συστημα αλλα βαλτο μια φορα στο τοσο για να σπαει την μονοτονια που ελπιζω να μην εχεις ουτως η αλλως στο διατροφολογιο σου.

gym
25-11-12, 08:39
Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα! Είμαι καινούργια στην παρέα και έχω μια απορία. Ασχολούμαι με το τρέξιμο εδώ και ένα χρόνο, ενώ πήγαινα γυμναστήριο για αρκετά χρόνια πριν πολύ καιρό (πάρα πόλύ θα έλεγα). Τον τελευταίο εναμιση μήνα κάνω διαλειμματική προπόνηση 5-6 φορές εβδομαδιαίως, την οποία έχω βρει πολύ καλή λύση για κάψιμο λίπους. Δυστυχώς όμως ανεβάζω πολύ εύκολα σφυγμούς, πρόβλημα που το είχα ανακαλύψει και παλιότερα και τώρα με τη διαλειμματική με δυσκολεύει γιατί δεν μπορώ παρόλη την αντοχή μου και την καλή φυσική κατάσταση, να τρέξω στους ρυθμούς που με ευχαριστούν. Περιττό να αναφέρω ότι, στον χρόνο που πρέπει να περπατάω για να κατεβάσω σφυγμούς, περπατάω σαν χελώνα. Ως μέτρο σύγκρισης της αυξημένης αντοχής, σε αντίθεση με τους καρδιακούς παλμούς, θα σας αναφέρω ότι πριν αρχισω αυτού του ειδους την προπόνηση έτρεχα 6χλμ 4-5 φορές την εβδομάδα. Επίσης να πω ότι τρέχω παντα πρωί έχοντας πιει μόνο νερό με λεμόνι. Ξέρει κάνεις εάν κάποια στιγμή αυτό θα διορθωθεί;
Καλές προπονήσεις σε όλες σας!


Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!
Το οτι ανεβαζεις ευκολα σφυγμους δειχνει οτι φτιαχνεις την φυσικη σου κατασταση και οσο πιο καλα γινεται αυτο με την παροδο του χρονου κρατωντας την συνεπεια σε αυτο που κανεις τοσο πιο δυσκολα θα ανεβαζεις παλμους αλλα και τοσο πιο συντομα θα πεφτεις σε σφυγμους καθως θα μειωνεις ταχυτητα με σκοπο να ξανανεβασεις.

Το ερωτημα-απορια σου θα λυθει με την εξασκηση και την διαρκεια στο μελλον σε αυτο που κανεις .Αν πχ σταματησεις ,θα σε αφησει και αυτο,αν συνεχισεις τοτε θα ανεβεις.Παντως μην σε ανησυχει κατι γιατι στην προπονηση αυτου του στυλ βελτιωνεσαι σχετικα πιο ευκολα απο οτι σε αλλες αν το δουλεψεις οπως και σε αφηνει ευκολα αν το αφησεις.

Για το λεμονι με νερο διισταντατι οι αποψεις....διαβασε και εδω αν θες...εγω παντως δεν το κανω,δεν το εκανα λογω πιεσης.http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?675-Lemon-water-diet&highlight=%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF+%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9

gym
25-11-12, 08:47
Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι καινουργια εδω και θα ηθελα τις συμβουλες σας σε καποια πραγματα.. Ειμαι 23 χρονων, 1,66 στο υψος και 52 κιλα. Ειχα αρχισει λιγο πριν το Πασχα προπονηση με βαρη αλλα με αρκετα διαλειμματα αναμεσα λογω εξεταστικης, δουλειας και διαφορων υποχρεωσεων. Τους τελευταιους 2 μηνες γυμναζομαι αρκετα συστηματικα με βαρη και που και που πηγαινω και για τρεξιμο. Το προγραμμα διατροφης δεν ειναι κατι τρομερα συγκεκριμενο αλλα πανω κατω εχει ως εξης: για πρωινο 1 αυγο βραστο ή 2 φετες γαλοπουλα με παξιμαδι ολικης χωρις ζαχαρη, ενα φρουτο ή λαχανικο (ντοματα συνηθως) και 2 κουπες πρασινο τσαι. Για μεσημερι ή βραδυ οτι εχει το σπιτικο μενου σε κανονικη μεριδα. Πολλες φορες δεν προλαβαινω να φαω "κανονικο" φαγητο το μεσημερι οποτε μεταφερεται για βραδυνο (μαζι με σαλατα παντα). Στα ενδιαμεσα τρωω ενα φρουτο, τοστ ή μια χουφτα ξηρους καρπους. Θα ηθελα τις συμβουλες σας πανω στο προγραμμα διατροφης. Επισης, θελω να ρωτησω σχετικα με τα συμπληρωματα. Επειδη ακουω διαφορα και δεν ξερω τι γνωμη να σχηματισω :unsure: αν παρω πχ πρωτεινη (επειδη εχω ακουσει οτι βοηθαει στο καψιμο λιπους και θελω να χασω το "μπυροκοιλι" που λεμε) θα κανει δουλεια? Υπαρχει περιπτωση να ?φουσκωσω"? Ποια ειναι η καλυτερη σαν μαρκα? Επιπλεον, σκεφτομουν να παρω ενα συμπληρωμα φυτικων ινων για τις μερες που δεν περιλαμβανονται αρκετα φρουτα και λαχανικα στο μενου για διαφορους λογους..
Σορι που σας ζαλισα και ευχαριστω εκ των προτερων! :)


Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!Αν θες μας λες και το ονομα σου για να ξερουμε με ποια μιλαμε και πως να σε φωναζουμε καλε χιχι!:green:
Απο οτι βλεπω με προλαβε η λιλα μας και πολυ καλα εκανες και στα λεει μια χαρα.
Η βαση σου θα ειναι η προπονηση σου.Πολλοι κανουν το λαθος να δινουν σημασια ειτε μονο στη διατροφη ειτε μονο στην προπονηση και χανουν το πακετο.Αν ομως εισαι δυνατη και στα δυο τοτε εχεις ενα σιγουρο αποτελεσμα.

Καταρχήν φρόντισε να τα δίνεις όλα στην προπόνηση. Προσπάθησε είτε να αυξάνεις συνεχώς τις αντιστάσεις/επαναλήψεις είτε να μικραίνεις τον χρόνο των διαλλειμάτων
Χωρίς σωστή προπόνηση η διατροφή δε θα σου κάνει τίποτα γιατί είσαι ήδη ελαφριά για το ύψος σου. Σου λείπει μυική μάζα

Στο θέμα της διατροφής φρόντισε να παίρνεις αρκετή πρωτείνη (80-100gr για σένα)
Πάρε εάν θές και συμπλήρωμα, το μόνο που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η περιεκτικότητα πρωτείνης ανα 100 γραμ σκόνης. (τουλάχιστον 70/100)
Που σημαίνει ότι θα πας σε συμπληρωματάδικο και θα ζητήσεις καθαρή πρωτείνη χωρίς υ/κα , δε σε ενδιαφέρει η μάρκα

Οτι και να κάνεις, ότι και να φάς, όσα βάρη και να σηκώσεις δεν θα φουσκώσεις, μην ανησυχείς. Εκτός αν αρχίσεις να τρως το καταπέτασμα και βάλεις λίπος


Σε ευχαριστω πολυ! Γενικα προσπαθω να φτανω στα ακρα λιγο οσον αφορα την προπονηση.. Κανω συνολο με ζεσταμα γυρω στα 45 λεπτα, αλλα εντονη ασκηση. Οσον αφορα την πρωτεινη προσπαθω να παιρνω οση περισσοτερη απο το φαγητο γινεται αλλα δεν ειναι παντα ευκολο. Και για αυτο σκεφτομουν για συμπληρωμα και ειδικοτερα τη WHEY GOLD STANDARD 100% της ON. Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω.. Περιπου ποσα γραμμαρια υδατανθρακων πρεπει να προσλαμβανει ενας οργανισμος καθημερινα? Ειχα ακολουθησει μια διαιτα σχετικα χαμηλη σε υδατανθρακες για να χασω καποια κιλα παλιοτερα και τωρα τους κραταω σε ενα επιπεδο 120-170gr τη μερα.. Ειναι σωστο αυτο?


Αυτό θα το καθορίσουν οι θερμίδες συντήρησής σου.
Αν ξέρεις πάνω κάτω πόσες είναι, υπολόγισε πόσες σου μένουν όταν αφαιρέσεις τις θερμίδες των πρωτεινών
(πχ 90 γραμ πρωτείνης = 360 θερμίδες. Αν έχεις συντήρηση 1500 τότε έχεις υπόλοιπο 1140 το οποίο μπορείς να γεμίσεις με υ/κες και λιπαρά σε ότι αναλογία θες εσύ)
Γενικά να ξέρεις ότι περισσότερο ρόλο παίζουν οι θερμίδες στο σύνολό τους παρά οι υ/κες.
Αν κάνεις δίαιτα αρκεί να κρατάς ψηλά την πρωτείνη και να παραμένεις υποθερμιδικά

Η ον είναι μια χαρά! Υπάρχουν κ άλλες επιλογές
Μπες στην ενότητα με τις πρωτείνες, υπάρχουν πολλά ριβιούς


Και αν θες να διαβασεις γενικα και ειδικα πανω την διατροφη τσεκαρε λιγο αυτα τα θεματα εδω και οποια απορια εχεις ποσταρε την και θα σε βοηθησουμε.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27-%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82

MrPresidento
25-11-12, 14:11
Λοιπόν παίδες εχουμε και λεμε...αυτο το ποστ αφορα μια ΓΥΝΑΙΚΑ η οποια ειναι :
ετων 22
υψος 1.73
και βαρος 72 κιλα.
Βασικός της στοχος ειναι να χασει 10 κιλα με υπομονη σε 2-3 μηνες... και φυσικα με την απαραιτητη γυμναστικη.(αεροβια κυριως)
Θελω τα φωτα απο οσους /οσες γνωριζουν καλα την υποθεση γυναικειο φιτνες και αδυνατισμα να μου προτεινει μια ημερησια διατροφη να της πω ...Ευχαριστω εκ των προτερων ..Nα σημειωσω οτι η κοπελα παιρνει σν συμπληρωμα για το ανοσοποιητικο της κυριως το centrum . Υπαρχει λογος να το σταματησει?

ydeka15
26-11-12, 18:28
Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!
Το οτι ανεβαζεις ευκολα σφυγμους δειχνει οτι φτιαχνεις την φυσικη σου κατασταση και οσο πιο καλα γινεται αυτο με την παροδο του χρονου κρατωντας την συνεπεια σε αυτο που κανεις τοσο πιο δυσκολα θα ανεβαζεις παλμους αλλα και τοσο πιο συντομα θα πεφτεις σε σφυγμους καθως θα μειωνεις ταχυτητα με σκοπο να ξανανεβασεις.

Το ερωτημα-απορια σου θα λυθει με την εξασκηση και την διαρκεια στο μελλον σε αυτο που κανεις .Αν πχ σταματησεις ,θα σε αφησει και αυτο,αν συνεχισεις τοτε θα ανεβεις.Παντως μην σε ανησυχει κατι γιατι στην προπονηση αυτου του στυλ βελτιωνεσαι σχετικα πιο ευκολα απο οτι σε αλλες αν το δουλεψεις οπως και σε αφηνει ευκολα αν το αφησεις.

Για το λεμονι με νερο διισταντατι οι αποψεις....διαβασε και εδω αν θες...εγω παντως δεν το κανω,δεν το εκανα λογω πιεσης.http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?675-Lemon-water-diet&highlight=%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF+%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9
Ναι, όσο αναφορά την μείωση των σφυγμών, έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι κατεβαίνουν πολυ εύκολα.
Σε μια βδομάδα τελείωνει το πρόγραμμα της διαλειμματικής προπόνησης που ακολουθώ. Τι είναι καλύτερο, να κάνω μια παύση κάνοντας συνεχόμενο τρέξιμο ή να το αρχίσω πάλι διπλασιάζοντας τους χρόνους (που μπορώ να τους βγάλω άνετα);

eli_din3
26-11-12, 23:47
Θα ηθελα να ρωτησω κατι..Οσον αφορα την προπονηση ποδιων και τις επαναληψεις.. μεχρι στιγμης σ ολα μ τα προγραμματα εχω 12 επαναληψεις στ ποδια...
και αυτο καθως ελενη στ πρωτο μ προγραμμα ειχες βαλει 12 επαναληψεις..μετα ειδα κ στ τοπικ της κασκανη κατι του συλ οι γυναικες ας εχουν 12 στα ποδια για το καψιμο κτλ....
η γνωμη σας ποια ειναι? συμφωνειτε με αυτο? και αν ναι γιατι... και αν οχι...προτεινετε να παω σ 8-10 επαναληψεις? ή και πυραμιδα..

lila_1
27-11-12, 02:13
Tα πόδια είναι μυική ομάδα που δουλεύουν πολύ καλά οι high reps (12-20 ή και παραπάνω)
Ανάλογα την άσκηση....
δούλευε σε όλο το έυρος, ξεκίνα με ψηλές και κατέβαζε
Να ξέρεις ότι αν δουλεύεις σωστά τις ψηλές ρεπς είναι ΜΕΓΑΛΟΣ πόνος

eli_din3
27-11-12, 11:34
Tα πόδια είναι μυική ομάδα που δουλεύουν πολύ καλά οι high reps (12-20 ή και παραπάνω)
Ανάλογα την άσκηση....
δούλευε σε όλο το έυρος, ξεκίνα με ψηλές και κατέβαζε
Να ξέρεις ότι αν δουλεύεις σωστά τις ψηλές ρεπς είναι ΜΕΓΑΛΟΣ πόνος

Μωρε οτι ειναι ειναι..απλα σταματησα να ανεβαινω.. πχ λεγκ εξτενσιον ειμαι 25 κιλα ΜΗΝΕΣ τωρα..και ακομα με καιει..απορω..μετα απ τοσο καιρο κ ακομα τσουζει τοσο?? αφου φαντασου στην τελευταια ρεπ δεν μ παει μεχρι τελειως πανω

FITNESS GIRL
18-12-12, 00:13
καλησπερα κοριτσια,ζητω συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος[καθως δεν ειναι ιατρικο φορουμ] το γραφω στη γυναικεια στηλη,αλλα ας ρωτησω μηπως εχει συμβει σε καποιο απο τα κοριτσια της παρεας μας:),εχω αγχωθει αρκετα καθως τους τελευταιους δυο μηνες παρατηρω διαταραγμενη εμμηνο ρυση,τι θελω να πω, οτι κατα την διαρκεια του μηνα το ’’γυναικολογικο φαινομενο’’ συμβαινει 2 και 3 φορες,μειωμενο βεβαια σε σχεση με τις μερες που πρεπει να υπαρχει,ακουω διαφορα οτι μπορει να φταινε συμπληρωματα,ισχυει?ακομα εχω ακουσει οτι συμβαινει σε γυναικες που αθλουνται να μην εχουν σταθερο κυκλο και αλλα διαφορα,θα ηθελα μια γνωμη πρωτα πριν ρωτησω γιατρο,ευχαριστω εκ των προτερον:toast:

Nastya
18-12-12, 08:06
ακομα εχω ακουσει οτι συμβαινει σε γυναικες που αθλουνται να μην εχουν σταθερο κυκλο και αλλα διαφορα
καλημερα :welcome: συνηθως συμβαινει το ακριβως αντιθετο στην περιπτωση που εγραψες, αμηνορροια δηλαδη.

Δεν ξερω τι ροη εχεις, αλλα σε καποιες γυναικες ειναι φυσιολογικο κατα την ωορηξια να εχουν καποιες σταγονες,δεν πιστευω οτι χρειαζεται να ανησυχεις. το πολυ πολυ να σου γραψει αντισυλληπτικα και να στρωσει η κατασταση.

FITNESS GIRL
18-12-12, 13:47
καλημερα :welcome: συνηθως συμβαινει το ακριβως αντιθετο στην περιπτωση που εγραψες, αμηνορροια δηλαδη.

Δεν ξερω τι ροη εχεις, αλλα σε καποιες γυναικες ειναι φυσιολογικο κατα την ωορηξια να εχουν καποιες σταγονες,δεν πιστευω οτι χρειαζεται να ανησυχεις. το πολυ πολυ να σου γραψει αντισυλληπτικα και να στρωσει η κατασταση.

καλημερα :welcome: μειωμενη και τρεις περιπου φορες :-(,ευχαριστω για την απαντηση θα κανω λιγο υπομονη και αν δω οτι συνεχιζει πολυ θα παω γιατρο :thumbup::)

gym
23-12-12, 15:09
Λοιπόν παίδες εχουμε και λεμε...αυτο το ποστ αφορα μια ΓΥΝΑΙΚΑ η οποια ειναι :
ετων 22
υψος 1.73
και βαρος 72 κιλα.
Βασικός της στοχος ειναι να χασει 10 κιλα με υπομονη σε 2-3 μηνες... και φυσικα με την απαραιτητη γυμναστικη.(αεροβια κυριως)
Θελω τα φωτα απο οσους /οσες γνωριζουν καλα την υποθεση γυναικειο φιτνες και αδυνατισμα να μου προτεινει μια ημερησια διατροφη να της πω ...Ευχαριστω εκ των προτερων ..Nα σημειωσω οτι η κοπελα παιρνει σν συμπληρωμα για το ανοσοποιητικο της κυριως το centrum . Υπαρχει λογος να το σταματησει?

γεια σου!!κατ αρχας θα επρεπε να βαλεις καλυτερα την κοπελα να ποσταρει διοτι εδω δινονται συμβουλες για κοπελες και ποσταρουν ΜΟΝΟ κοπελες....anyway...

δεν ειναι τακτικη μας να δινουμε ετοιμες διατροφες διοτι διαιτολογοι δεν ειμαστε.Μπορουμε ομως να σε/την καθοδηγησουμε ωστε να την βγαλει μονη της...ανσ ε ενδιαφερει αυτο τσεκαρεις τα αρθρα στην διατροφη και χρησιμοποιιεις την αναζητηση με τις ΄λεξεις κλειδια ωστε να πας στο τοπικ που ζητας...

το συμπληρωμα εφοσον το χρειαζεται,ποιος ο λογος να το κοψει?μονη της το πηρε η απο γιατρο?

gym
23-12-12, 15:10
Ναι, όσο αναφορά την μείωση των σφυγμών, έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι κατεβαίνουν πολυ εύκολα.
Σε μια βδομάδα τελείωνει το πρόγραμμα της διαλειμματικής προπόνησης που ακολουθώ. Τι είναι καλύτερο, να κάνω μια παύση κάνοντας συνεχόμενο τρέξιμο ή να το αρχίσω πάλι διπλασιάζοντας τους χρόνους (που μπορώ να τους βγάλω άνετα);

λογικα θα χει τελειωσει η εβδομαδα της διλαειμματικης :green::green:
τι εκανες τελικα γιατι δεν εχει νοημα να σου απαντησω στο ερωτημα απο πανω θεωρω πλεον :green::green:

gym
23-12-12, 15:14
Θα ηθελα να ρωτησω κατι..Οσον αφορα την προπονηση ποδιων και τις επαναληψεις.. μεχρι στιγμης σ ολα μ τα προγραμματα εχω 12 επαναληψεις στ ποδια...
και αυτο καθως ελενη στ πρωτο μ προγραμμα ειχες βαλει 12 επαναληψεις..μετα ειδα κ στ τοπικ της κασκανη κατι του συλ οι γυναικες ας εχουν 12 στα ποδια για το καψιμο κτλ....
η γνωμη σας ποια ειναι? συμφωνειτε με αυτο? και αν ναι γιατι... και αν οχι...προτεινετε να παω σ 8-10 επαναληψεις? ή και πυραμιδα..

ελινακι στο προγραμμα που σου ειχα βγαλει ο λογος των 12 επαναληψεων ηταν επειδη δεν ηξερες τεχνικη και ενα ςλογος που βαζουμε ψηλες ρεπς ειναι για να μαθει το σωμα σου την κινηση με λιγα κιλα για αποφυγη τραυματσιμων αλλα και για να προσαρμοστεις σιγα σιγα στο νεο αυτο προγραμμα εκγυμνασης ...δεν γινεται ενας αρχαριος απο την αρχη να μπει σε ενα προγραμμα 5 επαναληψεων...με πιανεις πιστευω ετσι?:green::green:

η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι αναλογα τον στοχο σου...
τι ειναι οι 8-10 επαναληψεις?τι ειναι η πυραμιδα?τι κανουν ολα αυτα?αυτα ειναι τα πρωτα απο τα οποια ξεκινας και μετα αναρωτιεσαι τι να κανεις...

επισης το τι κανουν ολοι/ολες δεν μας αφορα γιατι απλα ο καθενας ειναι διαφορετικος...;)

gym
23-12-12, 15:17
καλησπερα κοριτσια,ζητω συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος[καθως δεν ειναι ιατρικο φορουμ] το γραφω στη γυναικεια στηλη,αλλα ας ρωτησω μηπως εχει συμβει σε καποιο απο τα κοριτσια της παρεας μας:),εχω αγχωθει αρκετα καθως τους τελευταιους δυο μηνες παρατηρω διαταραγμενη εμμηνο ρυση,τι θελω να πω, οτι κατα την διαρκεια του μηνα το ’’γυναικολογικο φαινομενο’’ συμβαινει 2 και 3 φορες,μειωμενο βεβαια σε σχεση με τις μερες που πρεπει να υπαρχει,ακουω διαφορα οτι μπορει να φταινε συμπληρωματα,ισχυει?ακομα εχω ακουσει οτι συμβαινει σε γυναικες που αθλουνται να μην εχουν σταθερο κυκλο και αλλα διαφορα,θα ηθελα μια γνωμη πρωτα πριν ρωτησω γιατρο,ευχαριστω εκ των προτερον:toast:

τι συμπληρωματα ΑΚΡΙΒΩΣ παιρνεις?και σε τι συχνοτητα προπονεισαι?ξεκινησες αποτομα πολυ γυμναστικη,μειωσες /αυξησες ποσοτητα φαγητου/περνας δυσκολες περιοδους με αγχος κτλ?ειναι πολλα που παιζουν και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη αν δεν πας σε γιατρο...και μενα μου συμβαινει αυτο αλλα ξερω οτι ειναι οταν κανω αποτομες αλλαγες σε διατροφη/γυμναστικη και περναω εντονες περιοδους με αγχος...με χτυπαει εκει και πολλες γυναικες το εχουν αυτο...

αν συνεχιστει πας στον γιατρο σου χωρις δευτερη σκεψη...

FITNESS GIRL
25-12-12, 03:05
τι συμπληρωματα ΑΚΡΙΒΩΣ παιρνεις?και σε τι συχνοτητα προπονεισαι?ξεκινησες αποτομα πολυ γυμναστικη,μειωσες /αυξησες ποσοτητα φαγητου/περνας δυσκολες περιοδους με αγχος κτλ?ειναι πολλα που παιζουν και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη αν δεν πας σε γιατρο...και μενα μου συμβαινει αυτο αλλα ξερω οτι ειναι οταν κανω αποτομες αλλαγες σε διατροφη/γυμναστικη και περναω εντονες περιοδους με αγχος...με χτυπαει εκει και πολλες γυναικες το εχουν αυτο...

αν συνεχιστει πας στον γιατρο σου χωρις δευτερη σκεψη...

αυτη τη περιοδο περνω καθαρη πρωτεινη,και ενα νιτρικο χωρις κρεατινη,επερνα λιποδιαλυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα τωρα τον εχω κανει off γιατι ’’μαζεψα’’ πολυ,προπονηση κανω 6 φορες τη βδομαδα,φαι ναι εχω μειωσει εχω περιορισει κατα πολυ υδατανθρακες,αγχος ποιος δεν εχει....:green:,αρα ειναι απο αυτα ?
θα δω πως θα παει και αυτος ο μηνας και αν χειροτερεψει θα συμβουλευτω γιατρο :unsure::unsure:

gym
27-12-12, 12:39
αυτη τη περιοδο περνω καθαρη πρωτεινη,και ενα νιτρικο χωρις κρεατινη,επερνα λιποδιαλυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα τωρα τον εχω κανει off γιατι ’’μαζεψα’’ πολυ,προπονηση κανω 6 φορες τη βδομαδα,φαι ναι εχω μειωσει εχω περιορισει κατα πολυ υδατανθρακες,αγχος ποιος δεν εχει....:green:,αρα ειναι απο αυτα ?
θα δω πως θα παει και αυτος ο μηνας και αν χειροτερεψει θα συμβουλευτω γιατρο :unsure::unsure:

τι εννοεις ''μαζεψες'' πολυ?προσωπικη μου αποψη οτι οι λιποδιαλυτες του εμποριου ειναι για να αδειαζει απλα η τσεπη σου...δεν βρισκω λογο να τους παρει καποιος...εχω δοκιμασει και εγω διαφορους για να δω τι παιζει κ αν τελικα παιζει κατι αλλα καταληγω οπως οι περισσοτεροι οτι ειναι για πεταμα..

υδατανθρακες γιατι να περιορισεις?ισα ισα εσυ που κανεις και αθλημα(δεν ξερω αν πας αγωνιστικα )πρεπει να δωσεις εμφαση στην διατροφη σου και να μην κοβεις πολλα πολλα....

τελος,μην περιμενεις να δει πως θα παει ο μηνας...απλα πηγαινε στον/στην γιατρο σου....δεν τα αφηνουμε αυτα

gym
27-12-12, 12:44
αυτη τη περιοδο περνω καθαρη πρωτεινη,και ενα νιτρικο χωρις κρεατινη,επερνα λιποδιαλυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα τωρα τον εχω κανει off γιατι ’’μαζεψα’’ πολυ,προπονηση κανω 6 φορες τη βδομαδα,φαι ναι εχω μειωσει εχω περιορισει κατα πολυ υδατανθρακες,αγχος ποιος δεν εχει....:green:,αρα ειναι απο αυτα ?
θα δω πως θα παει και αυτος ο μηνας και αν χειροτερεψει θα συμβουλευτω γιατρο :unsure::unsure:

τι εννοεις ''μαζεψες'' πολυ?προσωπικη μου αποψη οτι οι λιποδιαλυτες του εμποριου ειναι για να αδειαζει απλα η τσεπη σου...δεν βρισκω λογο να τους παρει καποιος...εχω δοκιμασει και εγω διαφορους για να δω τι παιζει κ αν τελικα παιζει κατι αλλα καταληγω οπως οι περισσοτεροι οτι ειναι για πεταμα..

υδατανθρακες γιατι να περιορισεις?ισα ισα εσυ που κανεις και αθλημα(δεν ξερω αν πας αγωνιστικα )πρεπει να δωσεις εμφαση στην διατροφη σου και να μην κοβεις πολλα πολλα....

τελος,μην περιμενεις να δει πως θα παει ο μηνας...απλα πηγαινε στον/στην γιατρο σου....δεν τα αφηνουμε αυτα

FITNESS GIRL
27-12-12, 23:28
τι εννοεις ''μαζεψες'' πολυ?προσωπικη μου αποψη οτι οι λιποδιαλυτες του εμποριου ειναι για να αδειαζει απλα η τσεπη σου...δεν βρισκω λογο να τους παρει καποιος...εχω δοκιμασει και εγω διαφορους για να δω τι παιζει κ αν τελικα παιζει κατι αλλα καταληγω οπως οι περισσοτεροι οτι ειναι για πεταμα..

υδατανθρακες γιατι να περιορισεις?ισα ισα εσυ που κανεις και αθλημα(δεν ξερω αν πας αγωνιστικα )πρεπει να δωσεις εμφαση στην διατροφη σου και να μην κοβεις πολλα πολλα....

τελος,μην περιμενεις να δει πως θα παει ο μηνας...απλα πηγαινε στον/στην γιατρο σου....δεν τα αφηνουμε αυτα

ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι για πεταμα εξοδο και τιποτα αλλο,θα αυξησω λιγο τους υδατανθρακες σιγα σιγα και θα παω γιατρο,ευχαριστω παντως :toast:

gym
30-12-12, 11:18
ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι για πεταμα εξοδο και τιποτα αλλο,θα αυξησω λιγο τους υδατανθρακες σιγα σιγα και θα παω γιατρο,ευχαριστω παντως :toast:

Anytime ;)περιμενω νεα σου απο γιατρο...ελπιζω να ειναι ολα κομπλε!:toast:

FITNESS GIRL
31-12-12, 02:00
Anytime ;)περιμενω νεα σου απο γιατρο...ελπιζω να ειναι ολα κομπλε!:toast:

oκ :welcome::toast: να σαι καλα ;)

jelena
06-01-13, 21:30
Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών:unsure:

Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει:unsure:

liveris
06-01-13, 22:04
Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών:unsure:

Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει:unsure:
η κινηση δεν εχει σχεση με το ποσο κατεβαινεις...η κινηση ειναι μια κ δεν πρεπει να ξεπερνας τις μυτες..για το 2ο μηπως βαζεις παραπανω κιλα?

*Σε αυτο το τοπικ απαγορευεται αυστηρα η συμμετοχη των ανδρων.Σεβαστειτε το*mods team*

warrior s
06-01-13, 22:15
Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών:unsure:

Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει:unsure:

Πες του ότι είναι άσχετος..Για να μην πω κάτι άλλο. Είτε κάνουμε high bar είτε πολύ περισσότερο low bar αν τα γόνατα περνάνε μπροστά, το κάνουμε λάθος.. ;).

*Σε αυτο το τοπικ απαγορευεται αυστηρα η συμμετοχη των ανδρων.Σεβαστειτε το*mods team*

gym
07-01-13, 15:47
Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών:unsure:

Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει:unsure:

Koριτσι καλησπερα~:green: Ηθελα να απαντησω στην ερωτηση σου σχετικα με την διαφωνια με τον φιλο σου για τα καθισματα!:green::green:

ΟΧΙ δεν μπορουν να ξεπερασουν τις μυτες....μηπως εννοουσε οριακα οτι ΦΑΙΝΕΤΑΙ να περνανε τις μυτες?Ειναι κουλο να σου ειπε οτι ΜΠΟΡΟΥΝ να ξεπερασουν ,εκτος κ αν ειναι κουλος αυτος οποτε παμε πασο.:green:

Ερωτηση προς τον φιλο σου-δεν εχει σημασια αν καταπονουνται τα γονατα μονο και μονο επειδη στοχος ειναι να κατεβουμε χαμηλα κ αλλος τροπος δεν υπαρχει απο το να φερνεις μπροστα τα γονατα?

Μη χειροτερα.Την επιλογη του να μαθεις σωστα σκουωτ και τεχνικη την σκεφτηκε?Jesuuuuuusss!Ο φιλος σου μαλλον δεν θελει το καλο σου αγαπη!:green::green:

Αυτο που λες για το σκουωτ το δικο σου ειναι λογω του οτι δεν κατεβαινεις ΚΑΘΕΤΑ αλλα ριχνεις βαρος μπροστα σαν να θες να ακουμπησεις στηθος σε γονατα.Να μαθεις να ριχνεις βαρος στις φτερνες σου(βοηθαει ενα πιατακι απο κατω σε καθε φτερνα ) και να κατεβαινεις καθετα και οχι να πεφτεις μπροστα.

Το πιο πιθανο ειναι να εισαι αδυναμη ακομα και να μην εχει μαθει σωστα τεχνικη η να μην σου την εχουν δειξει σωστα.Ειναι λογικο .Δοκιμασε με λιγοτερα κιλα εστω και με αδεια μπαρα και χωρις μπαρα με σκουποξυλο να κανεις σωστα την κινηση και θα το βρεις.Ευλυγισια στον μηριαιο εχεις για να σε αφησει να κανεις βαθυ οποτε το τρικ βρισκεται στην τεχνικη σε σενα και ασε τον φιλο σου να λεει..μην σακατευεσαι πουλακι μου!

lila_1
07-01-13, 16:54
Βασικά εξαρτάται. Το ότι ΠΟΤΕΕΕ δεν πρέπει, είναι ένας μύθος
Οπότε jelena σ αυτό που σου πε ο φίλος σου είχε μάλλον δίκιο

Τις περισσότερες φορές είναι αδύνατο όταν πας κάτω απ το παράλληλο να παραμένουν τα γόνατα πίσω από τις μύτες. Και εννοείται ότι θα βγούν μπροστά αν κάνεις full front. Είναι η φυσιολογική κίνηση αυτή.
Επίσης εξαρτάται από τη σκελετική δομή, το μήκος και το άνοιγμα των ποδιών, το μήκος της πατούσας (:green::green::green::green:) κλπ
Ειδικά αν παρατηρήσετε olympic lifters που κάνουν full squat, δε γίνεται να μην ξεπεράσουν σε κάθετη προβολή τις μύτες.
Αν προσπαθείτε ντε και καλά να μην ξεπεράσουν τα γόνατα τις μύτες υπάρχει κίνδυνος το βάρος να μεταφερθεί στη μέση

Πχ (αν και φροντ)

http://1.bp.blogspot.com/-WSjJtXG6YqU/UFs5b-1mYLI/AAAAAAAACyA/nVtcKDmlLKE/s1600/Front-Squat.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-SCGEw0yst3s/UFs6x7CrZJI/AAAAAAAACyQ/u62jSUI_eRA/s1600/squat-restricted-unrestri.jpg

Aπό τη στιγμή που η τεχνική είναι σωστή, οι φτέρνες παραμένουν στο δάπεδο, η μέση είναι στη σωστή γωνία, σπρώχνεις τα γόνατα προς τα έξω κλπ κλπ δεν έχει σημασία αν τα γόνατα περνάνε τις μύτες

Ενδεικτικά για όσους έχουν όρεξη για λίγο διάβασμα

http://www.liftbigeatbig.com/2012/09/dont-let-your-knees-go-past-your-toes.html
http://www.biomechfit.com/2012/02/09/3-squatting-myths-that-refuse-to-die


Επίσης με ένα googlarisma "knees past toes squat myth" θα σας εμφανιστεί πολύ πράμα.

Και εδώ μία έρευνα που έγινε το 2003 και συμπέραναν πάνω κάτω αυτά που έγραψα
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14636100

gym
07-01-13, 17:09
lila αυτο που δειχνεις δεν θεωρειται εξω απο τις μυτες των ποδιων...αυτο ειναι οριακα στις μυτες και ειναι θεμιτο.Στην αρση βαρων ειδικα οπως εδειξες το (κανω)κανουμε συνεχεια αυτο αλλα και γενικα σε σκουωτ γινεται να βγαινει ετσι το ποδι.

Ειναι οριακα στις μυτες αλλα ποτε μπροστα γιατι επιβαρυνεις τα γονατα οποτε βιομηχανικα αν το δεις,δεν υπαρχει το εξω απο γονατα εκτος απο ενα στυλ σκουωτ που εχω κολλησει στην ονομασια και δεν θυμαμαι στο οποιο υποτιθεται οτι ΠΡΕΠΕΙ να βγαινεις μπροστα.

Nastya
07-01-13, 17:11
και εγω ακριβως το ιδιο σκεφτομουν,πολυ αθλητες περνανε τα γονατα τους μπροστα, βλεπε αρση βαρων κροσ φιτ ,ωραιο ποστ λιλα

gym
07-01-13, 17:17
παιδια φαινεται οτι περναει και ειναι πραγματικα οριακα....αν περασει τις μυτες και με τοσο βαρος πανω ,καθως περναει ο καιρος κ αν γινεται με μια συχνοτητα θα βγει προβλημα.Βεβαια κανεις δεν λεει οτι και με αυτο στυλ δεν θα βγει προβλημα αργοτερα.Μεγαλο ποσοστο των αθλητων αρσης βαρων υποφερει μετα απο χρονια κ ειναι λογικο.Εαν δεν κανεις δηλαδη καποιο αθλημα εγω προτεινω να εισαι σιγουρος και να προσεχεις την γωνια και σε ποια μοιρα ερχονται γονατα-μυτες,καθαρα για προληψη.

Εγω οταν μου λες μπροστα απο μυτες καταλαβαινω κανονικα να βγγαινει μρποστα απο το ποδι γιατι αυτο που βλεπουμε στις εικονες της αλικης,δεν ειναι μπροστα και γινεται συνεχεια.

gym
07-01-13, 17:18
και εγω ακριβως το ιδιο σκεφτομουν,πολυ αθλητες περνανε τα γονατα τους μπροστα, βλεπε αρση βαρων κροσ φιτ ,ωραιο ποστ λιλα

μια παρενθεση εδω,το crossfit περιεχει την αρση βαρων οποτε ναι και εκει η τεχνικη ειναι ιδια αλλα πιο τσαπατσουλικια αν ακολουθησεις το στυλ των αμερικανω που ειναι τσοπανηδες στο θεμα αρσης βαρων!:green:

lila_1
07-01-13, 17:22
Thnx nastya!


lila αυτο που δειχνεις δεν θεωρειται εξω απο τις μυτες των ποδιων...αυτο ειναι οριακα στις μυτες και ειναι θεμιτο.Στην αρση βαρων ειδικα οπως εδειξες το (κανω)κανουμε συνεχεια αυτο αλλα και γενικα σε σκουωτ γινεται να βγαινει ετσι το ποδι.

Ειναι οριακα στις μυτες αλλα ποτε μπροστα γιατι επιβαρυνεις τα γονατα οποτε βιομηχανικα αν το δεις,δεν υπαρχει το εξω απο γονατα εκτος απο ενα στυλ σκουωτ που εχω κολλησει στην ονομασια και δεν θυμαμαι στο οποιο υποτιθεται οτι ΠΡΕΠΕΙ να βγαινεις μπροστα.

παιδια φαινεται οτι περναει και ειναι πραγματικα οριακα....αν περασει τις μυτες και με τοσο βαρος πανω ,καθως περναει ο καιρος κ αν γινεται με μια συχνοτητα θα βγει προβλημα.Βεβαια κανεις δεν λεει οτι και με αυτο στυλ δεν θα βγει προβλημα αργοτερα.Μεγαλο ποσοστο των αθλητων αρσης βαρων υποφερει μετα απο χρονια κ ειναι λογικο.Εαν δεν κανεις δηλαδη καποιο αθλημα εγω προτεινω να εισαι σιγουρος και να προσεχεις την γωνια και σε ποια μοιρα ερχονται γονατα-μυτες,καθαρα για προληψη.

Εγω οταν μου λες μπροστα απο μυτες καταλαβαινω κανονικα να βγγαινει μρποστα απο το ποδι γιατι αυτο που βλεπουμε στις εικονες της αλικης,δεν ειναι μπροστα και γινεται συνεχεια.

Oταν λέμε ότι τα γόνατα περνάνε τις μύτες, σημαίνει ότι εάν φέρουμε την προβολή τους κάθετα στο έδαφος, αυτή θα βρίσκεται πιο μπροστά από την άκρη της πατούσας.
Ή πολύ απλά να βάλουμε ένα τοίχο μπροστά από τα πόδια μας για να το αποτρέψουμε

Αν το κάνεις αυτό απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να κατέβεις σε φουλ (ούτε καν σε παράλληλο για τους περισσότερους)

Αφού λοιπόν λες ότι κάνεις άρση βαρών κιόλας, τότε συμφωνείς. Δεν είναι οριακό πέρασμα αυτό της φωτογραφίας σε καμία περίπτωση.
Ας τις βάλω άλλη μία φορα
http://1.bp.blogspot.com/-WSjJtXG6YqU/UFs5b-1mYLI/AAAAAAAACyA/nVtcKDmlLKE/s1600/Front-Squat.jpghttp://www.maloneyperformance.com/Blog/wp-content/uploads/2011/04/Oly-Squat.jpg

Ειναι κανονικό πέρασμα αρκετών εκατοστών. Ειδικά στην πρώτη η απόσταση είναι τουλάχιστον μία παλάμη, δε χρειάζεται καν να πάρεις χάρακα :turtle:
Μεγαλύτερο πέρασμα από αυτό θα έπρεπε να καταβάλεις προσπάθεια για να κάνεις, δεν βγαίνει στην κίνηση όσο λάθος και αν την κάνεις ή ακόμα χειρότερα θα πρεπε να ανυψώνεις κ να ξεκολλλας τις φτέρνες απ το πάτωμα.

Οσον αφορά τους αρσιβαρίστες περισσότερο πιθανό θεωρώ να φταίει η χρόνια καταπονηση από τα υπερβολικά κιλά που σηκώνουν κοντά στις 1 rep Max τους, παρά το ότι φεύγει το γόνατο μπροστά από τις μύτες στα ass to grass σκουωτ.

gym
07-01-13, 17:28
Thnx nastya!




Oταν λέμε ότι τα γόνατα περνάνε τις μύτες, σημαίνει ότι εάν φέρουμε την προβολή τους κάθετα στο έδαφος, αυτή θα βρίσκεται πιο μπροστά από την άκρη της πατούσας.
Ή πολύ απλά να βάλουμε ένα τοίχο μπροστά από τα πόδια μας για να το αποτρέψουμε

Αν το κάνεις αυτό απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να κατέβεις σε φουλ (ούτε καν σε παράλληλο για τους περισσότερους)

Αφού λοιπόν λες ότι κάνεις άρση βαρών κιόλας, τότε συμφωνείς. Δεν είναι οριακό πέρασμα αυτό της φωτογραφίας σε καμία περίπτωση.
Ας τις βάλω άλλη μία φορα
http://1.bp.blogspot.com/-WSjJtXG6YqU/UFs5b-1mYLI/AAAAAAAACyA/nVtcKDmlLKE/s1600/Front-Squat.jpghttp://www.maloneyperformance.com/Blog/wp-content/uploads/2011/04/Oly-Squat.jpg

Ειναι κανονικό πέρασμα αρκετών εκατοστών. Ειδικά στην πρώτη η απόσταση είναι τουλάχιστον μία παλάμη, δε χρειάζεται καν να πάρεις χάρακα :turtle:
Μεγαλύτερο πέρασμα από αυτό θα έπρεπε να καταβάλεις προσπάθεια για να κάνεις, δεν βγαίνει στην κίνηση όσο λάθος και αν την κάνεις ή ακόμα χειρότερα θα πρεπε να ανυψώνεις κ να ξεκολλλας τις φτέρνες απ το πάτωμα.

λιλα ναι κανω αρση βαρων και ναι ειναι οριακο το περασμα.Στην πρωτη φωτο ειναι λιγο υπερβολη αλλα θελοντας και μη οταν εχεις τοσα κιλα και σε παιρνει κατω το βαρος ,σε ''κατεβαζει''.Στην δευτερη φωτο ειναι πολυ σωστο και οριακα .

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ δεν υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο σε απλες προπονησεις ββ που αλλος ειναι ο στοχος.Εδω τωρα μιλαμε για κατι εξειδικευμενο οπως η αρση βαρων οπου παιζονται αλλα κιλα και αλλοι στοχοι.

Οσο για το αν βγαινει η κινηση η οχι,πιστεψε με εχω δει ατομα μπροστα μου να προσπαθουν να κανουν σκουωτ με οσο πιο λαθος τεχνικη γινεται οπως επισης δουλευω με ατομα με προβληματα και κουσουρακια απο λαθος τεχνικη σε ασκησεις που απλα πειραματιζονταν και την πατησαν οποτε ξαναγυρναω στην αποψη μου και επιμενω οτι καλυτερα να εισαι ασφαλης οσον αφορα τα γονατα και την θεση τους παρα να παιζεις με τα εκατοστα και μετεπειτα με τραυματισμους.Βεβαια αν το παρουμε αλλιως ολα ειναι σχετικα και με το τι κιλα παιζει ο καθενας και την δυναμη του.

υγ οσο για το τελευταιο που γραφεις μετα την επεξεργασια που εκανες δηλαδη αυτο το κομματι Οσον αφορά τους αρσιβαρίστες περισσότερο πιθανό θεωρώ να φταίει η χρόνια καταπονηση από τα υπερβολικά κιλά που σηκώνουν κοντά στις 1 rep Max τους, παρά το ότι φεύγει το γόνατο μπροστά από τις μύτες στα ass to grass σκουωτ.,σου απαντω οτι φταινε και τα δυο.Αν ρωτησεις βεβαια θα σου πουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο αλλα αν ρωτησεις τους γιατρους τους,θα μαθεις ολη την αληθεια.:evil2::evil2:

lila_1
07-01-13, 17:42
ΠΟλύ ωραία συμφωνούμε.. Απλά διαφωνούμε στο τι σημαίνει "οριακά"

ΜΕγαλύτερο πέρασμα από αυτό της φωτογραφίας δε γίνεται γιατί διαφορετικά κάνεις κάτι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ
αλλά δεν το θεωρώ οριακό πέρασμα

Οσον αφορά τα υπόλοιπα
Οι αρσιβαρίστες δεν είναι ότι το κάνουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ για τον χ,ψ λόγω. Το κάνουν γιατί έτσι βγαίνει η κίνηση.

Και οπως έιπα και παραπάνω αρκετές φορές, αφού δε χρειάζεται να σαι αρσιβαρίστας για να κάνεις φουλ σκουωτ, όταν θα το κάνεις τα γόνατα θα περάσουν θες δεν θες μπροστά από τις μύτες.
Ο μόνος τρόπος να το αποτρέψεις είναι ή να κάνεις όσο πιο αφύσικα μπορείς την άσκηση και να πέφτει το βάρος όπως να ναι ή να κοντίνεις μερικές παλάμες σε ύψος :green:

Και προς διευκρίνηση, δεν είπα ότι είναι λάθος να ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ τα γονατα μπροστά. Είπα ότι ΔΕΝ είναι λάθος να ΠΕΡΝΑΝΕ μπροστά.

Γι αυτό μην πεταχτεί κανα ύψος 1.50 και αρχίσει τα "λίλα λες μαλακίες εγώ μπορώ νιανιανια" :green::green::turtle:
Αυτά

lila_1
07-01-13, 19:49
για τον χ,ψ λόγω.

Ωχ το μάτι μου....:cyclops:

jelena
07-01-13, 21:27
Λίλα κατ'αρχήν πολύ χρήσιμες οι φωτογραφίες,οι σελίδες στις οποίες με παρέπεμψες και τα συναφή.Προφανώς εγώ ανήκω στην κατηγορία της δεύτερης φωτογραφίας,καθώς η μέση μου είναι για τα πανηγύρια:green:

Σαφώς και ξεπερνάνε τα γόνατα τις μύτες των ποδιών αν κρίνω απο τις φωτογραφίες είτε οριακά είτε κατα πολύ...Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι οτι η μέση μου καταπονήθηκε στην συγκεκριμένη προπόνηση γιατί κατέβηκα σε γκουντ μορνιγκς και σε κατι που θύμιζε σε σκουωτ...

Τζιμ θα το δω χωρις κιλα, αν και ειναι ηδη χαμηλα τα κιλα μου 20 + την ασημενια μπαρα που ειναι 9κιλη,θα προσπαθήσω να κατέβω με γλουτους και ποδια,έξω στηθος ψηλα το κεφαλι κι ας ξεπεράσω τις μύτες των ποδιών αρκει να κατέβω σωστα και χωρις να γίνει καλοκαιρινη η μεση μου...

Αυτο που συμπεραίνω εγώ ειναι ότι επειδη απο τοτε που κανω το λοουερ, εχω ενταξει τα ντεντλιφτς κάπου συγχέω τις ασκήσεις...και πάω να κατεβώ με μέση με αποτέλεσμα να καταπονούμαι για να προσεξω να μην περασω τις μυτες των ποδιών μου :turtle:

gym
07-01-13, 22:53
ΠΟλύ ωραία συμφωνούμε.. Απλά διαφωνούμε στο τι σημαίνει "οριακά"

προφανως ναι.Οριακα για μενα και ατομα που ασχολουνται με την αρση βαρων θεωρειται αυτο στις φωτο(το πρωτο ξαναλεω ειναι ελαχιστα υπερβολη) ενω για σενα ειναι κανονικο περασμα και ειναι λογικο να σου φαινεται ετσι και μενα πριν δω και κανω αυτα που κανω,ετσι ελεγα και ημουν καθετη.Αλλα τελικα αλλα ισχυουν στο ματι που βλεπει εξω απο μας.



ΜΕγαλύτερο πέρασμα από αυτό της φωτογραφίας δε γίνεται γιατί διαφορετικά κάνεις κάτι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ
αλλά δεν το θεωρώ οριακό πέρασμα

γινεται μεγαλυτερο περασμα και να ειναι πολυ λαθος αλλα δυστυχως υπαρχει και ναι γινεται ...μια ματια να ριξεις γυρω σου θα το δεις...

Οσον αφορά τα υπόλοιπα
Οι αρσιβαρίστες δεν είναι ότι το κάνουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ για τον χ,ψ λόγω. Το κάνουν γιατί έτσι βγαίνει η κίνηση.
ναι αυτο ειπα και εγω ,οτι δηλαδη το βαρος τους ''κατεβαζει'' σε αυτο το σημειο,μπαινεις κατευθειαν αλικη και θες δεν θες κατεβαινεις τοσο κατω που θα βγει η κινηση και θα φανει οπως στην φωτο.Αν δεν παιζεις με μονες και προφανως οριακα κιλα ,τοτε αυτο δεν θα συμβει και δεν υπαρχει λογος να συμβει.

Και οπως έιπα και παραπάνω αρκετές φορές, αφού δε χρειάζεται να σαι αρσιβαρίστας για να κάνεις φουλ σκουωτ, όταν θα το κάνεις τα γόνατα θα περάσουν θες δεν θες μπροστά από τις μύτες.
Ο μόνος τρόπος να το αποτρέψεις είναι ή να κάνεις όσο πιο αφύσικα μπορείς την άσκηση και να πέφτει το βάρος όπως να ναι ή να κοντίνεις μερικές παλάμες σε ύψος :green:

Και προς διευκρίνηση, δεν είπα ότι είναι λάθος να ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ τα γονατα μπροστά. Είπα ότι ΔΕΝ είναι λάθος να ΠΕΡΝΑΝΕ μπροστά.


Γι αυτό μην πεταχτεί κανα ύψος 1.50 και αρχίσει τα "λίλα λες μαλακίες εγώ μπορώ νιανιανια" :green::green::turtle:
Αυτά

στο τελος γυρισαμε σε ατοπο αλλα τελος παντων...μην το κουραζουμε...

μαρακι μου εσυ δεν χρειαζεται ουτε αυτο να κανεις εφοσον δεν σε ενδιαφερει να κανεις ουτε αρση βαρων ουτε να παιζεις μεγιστα.Εσυ απλα θες ενα ευρος 8-15 και να καψεις αυτα τα ποδια,θες τεχνικη ,θες αργη και σωστη εκτελεση και τελος.

Οχι τα γονατα μπροστα και εννοω το υπερβολικο,το πεντακαθαρο περασμα μπροστα απο γονατα....σκεψου οτι καθεσαι σε καρεκλα.
Το αν θα ειναι οριακο η οχι ειναι δικη σου επιλογη,εγω θα ελεγα οχι γιατι απο αυτα που μου λες οτι μπερδευεις ασκησεις δεν εχεις ακομη την εμπειρια να το ελεγξεις και σιγουρα οχι τον συντονισμο στο σωμα σου που θελει καιρο για να μην πω χρονια για να ερθει.

Αυτααα!

gym
07-01-13, 22:57
Λίλα κατ'αρχήν πολύ χρήσιμες οι φωτογραφίες,οι σελίδες στις οποίες με παρέπεμψες και τα συναφή.Προφανώς εγώ ανήκω στην κατηγορία της δεύτερης φωτογραφίας,καθώς η μέση μου είναι για τα πανηγύρια:green:

αν ανηκεις στην δευτερη εισαι οκ αλλα και παλι γιατι τοοοοσο κατω?σου ειναι ευκολο να κατεβεις τοσο κατω η ζοριζεσαι?αν ειναι το πρωτο,τοτε εχεις πολυ καλη ευλυγισια απλα πες μου...τα γονατα σου εχουν ταση να κλεινουν προς τα μεσα καθως ανεβαινεις?


Σαφώς και ξεπερνάνε τα γόνατα τις μύτες των ποδιών αν κρίνω απο τις φωτογραφίες είτε οριακά είτε κατα πολύ...Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι οτι η μέση μου καταπονήθηκε στην συγκεκριμένη προπόνηση γιατί κατέβηκα σε γκουντ μορνιγκς και σε κατι που θύμιζε σε σκουωτ...


αυτο διορθωσε το...δεν παιζει θα φας την μεση σου
Τζιμ θα το δω χωρις κιλα, αν και ειναι ηδη χαμηλα τα κιλα μου 20 + την ασημενια μπαρα που ειναι 9κιλη,θα προσπαθήσω να κατέβω με γλουτους και ποδια,έξω στηθος ψηλα το κεφαλι κι ας ξεπεράσω τις μύτες των ποδιών αρκει να κατέβω σωστα και χωρις να γίνει καλοκαιρινη η μεση μου...


σωστη τεχνικη σε ολα μαρακι...
βγαζε εξω στηθος συνεχεια και κοιτα λιγο διαγωνια ψηλα.Θελει ενδυναμωση η ραχη σου και αυτος ειναι ενας ακομη λογος που την σπας.Δωσε εμφαση και εκει...


Αυτο που συμπεραίνω εγώ ειναι ότι επειδη απο τοτε που κανω το λοουερ, εχω ενταξει τα ντεντλιφτς κάπου συγχέω τις ασκήσεις...και πάω να κατεβώ με μέση με αποτέλεσμα να καταπονούμαι για να προσεξω να μην περασω τις μυτες των ποδιών μου :turtle:

:toast:

FITNESS GIRL
09-01-13, 01:07
Anytime ;)περιμενω νεα σου απο γιατρο...ελπιζω να ειναι ολα κομπλε!:toast:

gymako τα νεα απο το γιατρο ειναι καλα,δεν εχω κατι,απλα λιγο το αγχος που εχω για διαφορους λογους επαιξε ρολο,μου προτεινε να παρω και μια πολυβιταμινη:):toast:

dorita
25-01-13, 23:53
θεωρω οτι ο ποιο αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης ειναι αυτος....


http://www.youtube.com/watch?v=g3QNLCe4x_I

Stella
26-01-13, 11:57
Nαι είναι αρκετα αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης αυτος αρκει αυτος που θα σου την κανει να είναι εμπειρος και το νουμερο που θα σου βγαλει η λαβιδα να μπει στους μαθηματικους τυπους και μετα τον υπολογισμο να βγει το ποσοστο λιπους.
Γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι το νουμερο που βγαζει η λαβιδα είναι το ποσοστο, ενω στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση.
Γι΄αυτο ακουμε για κατι 14αρια και 15αρια σε κοπελες που το σωμα τους μονο για 15% δε μοιαζει.

gym
03-02-13, 11:10
θεωρω οτι ο ποιο αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης ειναι αυτος....


http://www.youtube.com/watch?v=g3QNLCe4x_I


Nαι είναι αρκετα αξιοπιστος τροπος λιπομετρησης αυτος αρκει αυτος που θα σου την κανει να είναι εμπειρος και το νουμερο που θα σου βγαλει η λαβιδα να μπει στους μαθηματικους τυπους και μετα τον υπολογισμο να βγει το ποσοστο λιπους.
Γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι το νουμερο που βγαζει η λαβιδα είναι το ποσοστο, ενω στην πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση.
Γι΄αυτο ακουμε για κατι 14αρια και 15αρια σε κοπελες που το σωμα τους μονο για 15% δε μοιαζει.

Η μετρηση με το δερματοπτυχομετρο ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστη απο τις αλλες που κυκλοφορουν αλλα πρεπει να γινεται απο εμπειρο ατομο και σαφως αν γινεται με ηλεκτρονικο ειναι πολυ πιο αξιοπιστη η μεθοδος.Επειτα υπαρχουν πολλα που πρεπει να γινουν για να βγει αυτο το ποσοστο.

Παντως εμενα αν με ενδιεφερε σε καποια φαση μεσα στο χρονο να δω σε τι ποσοστο βρισκομαι θα εψαχνα που μπορω να κανω με υδροστατικη ζυγιση η οποια ειναι τοπ πφ δε τοπ σαν να λεμε αλλα ακριβη και δυσκολο να βρεις ενα εργαστηριο να στην κανει.

makos13gr
13-02-13, 09:39
καλημερα,
για μια κοπελα με παραπανισια κιλα θεωρειτε οτι τα βαρη θα την βοηθησουν η να κανει μονο αεροβιο?

vagg
13-02-13, 10:01
η μεθοδος dexa δεν ειναι η πιο αξιοπιστη?

Polyneikos
16-02-13, 11:04
καλημερα,
για μια κοπελα με παραπανισια κιλα θεωρειτε οτι τα βαρη θα την βοηθησουν η να κανει μονο αεροβιο?

Προς το παρόν ενα πρόγραμμα με μέτρια ένταση και υψηλό αριθμό επαναλήψεων,σε συνδυασμό με αεροβική, θα την βοηθούσαν.:thumbup:

makos13gr
18-02-13, 16:20
σε ευχαριστω :clap:

Βάλια
25-02-13, 14:08
Gym Ξεκίνησα το ημερολόγιό μου και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σου..;)

rafaella
28-02-13, 16:08
Γεια σας και απο μενα!!βασικα εχω απορια γ κατι κ ειπα ν στειλω εδω γιατι ξερω οτι ειναι αξιοπιστες οι αποψεις!!εχω δει στο internet για κατι παρασκευασματα Raspberry Ketone Plus που βοηθουν στη μειωση του λιπους...ειναι υγιεινο νομιζετε?κανω συναμα και διατροφη...

voulaki
04-03-13, 12:16
καλημερα κοριτσακια μου και καλο μηνα, παροτι δε γραφω σας διαβαζω καθημερινα ολο το φορουμ δηλ. και δεν τα εχω παρατησει γυμναζομαι συστηματικα και κανω διατροφη (εδω οχι τοσο συστηματικα δυστυχως:( θα το παλεψω ομως που θα παει)
θελω τη βοηθεια σας ομως. εννοειται καλοδεχουμενες οι συμβουλες απο ολες και ολους σας. στην προπονηση της παρασκευης σε μια συνδυαστικη ασκηση σκουωτ και αρση δικεφαλου (χερια) στο ανεβασμα, δυστυχως επειδη η κινηση του χεριου ηταν σε ολη την εκταση δηλ. τεντωνε στο τερμα , κλειδωνε που λεμε, τωρα δεν μπορω να τεντωσω με τιποτα το δεξι μου χερι, ακομη και η πληκτρολογηση που κανω τωρα με ταλαιπωρει αφανταστα. πιστευετε πρεπει να παω σε γιατρο? ειμαι ετσι απο την παρασκευη και δεν μπορω να τεντωσω το χερι μου. ειναι μια απλη θλαση ή τιποτα χειροτερο? να πω οτι δεν εβαλα τιποτα (παγο voltaren κλπ) γιατι την παρασκευη που ημουν ακομη ζεστη δεν καταλαβα το προβλημα. οταν ξυπνησα το σαββατο το πρωι τα ειδα ολα, μεχρι ορθη γωνια το χερι μου δεν πηγαινε παρακατω. καμμια συμβουλη??

vaggan
04-03-13, 12:22
καλημερα κοριτσακια μου και καλο μηνα, παροτι δε γραφω σας διαβαζω καθημερινα ολο το φορουμ δηλ. και δεν τα εχω παρατησει γυμναζομαι συστηματικα και κανω διατροφη (εδω οχι τοσο συστηματικα δυστυχως:( θα το παλεψω ομως που θα παει)
θελω τη βοηθεια σας ομως. εννοειται καλοδεχουμενες οι συμβουλες απο ολες και ολους σας. στην προπονηση της παρασκευης σε μια συνδυαστικη ασκηση σκουωτ και αρση δικεφαλου (χερια) στο ανεβασμα, δυστυχως επειδη η κινηση του χεριου ηταν σε ολη την εκταση δηλ. τεντωνε στο τερμα , κλειδωνε που λεμε, τωρα δεν μπορω να τεντωσω με τιποτα το δεξι μου χερι, ακομη και η πληκτρολογηση που κανω τωρα με ταλαιπωρει αφανταστα. πιστευετε πρεπει να παω σε γιατρο? ειμαι ετσι απο την παρασκευη και δεν μπορω να τεντωσω το χερι μου. ειναι μια απλη θλαση ή τιποτα χειροτερο? να πω οτι δεν εβαλα τιποτα (παγο voltaren κλπ) γιατι την παρασκευη που ημουν ακομη ζεστη δεν καταλαβα το προβλημα. οταν ξυπνησα το σαββατο το πρωι τα ειδα ολα, μεχρι ορθη γωνια το χερι μου δεν πηγαινε παρακατω. καμμια συμβουλη??βουλακι γεια...κανεις μας δεν αντικαθιστα εναν γιατρο οποτε να πας οποσδηποτε σε εναν:welcome:

*Η συμμετοχη ανδρων απαγορευεται αυστηρα σε αυτο το τοπικ.Εισαι πολυ καιρο μελος για να το αγνοεις αυτο.Mods team*

voulaki
04-03-13, 12:25
βουλακι γεια...κανεις μας δεν αντικαθιστα εναν γιατρο οποτε να πας οποσδηποτε σε εναν:welcome:ετσι νομιζω κι εγω , απλα ηθελα να δω αν το εχει παθει κανεις και ποσο γρηγορα περναει γιατι θα με παει πολυ πισω ολο αυτο, και την καταλαβαινα τη μ..α που εκανα και επεμενα ρε γαμωτο . ευχαριστω πολυ παντως;)

Stefanos4
05-03-13, 10:34
Καλημέρα
σε άτομο με πολύ χαμηλό βάρος συνίσταται σα συμπλήρωμα πρωτεΐνη; υδατανθρακας κυρίως; Η φόρμουλα; Εκτός εννοείται από καλή διατροφή άσκηση κτλ.

μιλάμε για γυναίκα 24 ετών 44 κιλών 1.68 ύψος. στείλτε μου μήνυμα αν έχετε να προτείνετε κάποιο "mass " τύπου συμπληρωμα. θενκς

Polyneikos
06-03-13, 17:33
Καλημέρα
σε άτομο με πολύ χαμηλό βάρος συνίσταται σα συμπλήρωμα πρωτεΐνη; υδατανθρακας κυρίως; Η φόρμουλα; Εκτός εννοείται από καλή διατροφή άσκηση κτλ.

μιλάμε για γυναίκα 24 ετών 44 κιλών 1.68 ύψος. στείλτε μου μήνυμα αν έχετε να προτείνετε κάποιο "mass " τύπου συμπληρωμα. θενκς

Oτι συμπλήρωμα και να παρει, κιλά από σκόνη, ειναι εμφανές οτι η διατροφή της πάσχει απο στερεά τροφή.
Με αυτες τις αναλογίες υπάρχει και περίπτωση διατροφικής διαταραχής , ειδάλλως μιλαμε για ενα πολύ αδύνατο σωμα.
Για να μην ξεφύγω όμως απο το βασικο σου ερώτημα , μπορεί να χρησιμοποιησει ενα υποκαταστατο γευματος τύπου Progen (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=39&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=41) ,
ειδάλλως μια φόρμουλα αυξησης βαρους , με μια ικανοποιητή ποσότητα πρωτεινης ανα γεύμα και καλες πηγές υδατανθρακα ,τύπου Instant Mass (http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=60&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=24) και όχι απλά σακχαρα .
Ελπίζω να βοήθησα.

Polyneikos
06-03-13, 17:39
Γεια σας και απο μενα!!βασικα εχω απορια γ κατι κ ειπα ν στειλω εδω γιατι ξερω οτι ειναι αξιοπιστες οι αποψεις!!εχω δει στο internet για κατι παρασκευασματα Raspberry Ketone Plus που βοηθουν στη μειωση του λιπους...ειναι υγιεινο νομιζετε?κανω συναμα και διατροφη...


Το εν λόγω προιον δεν τον γνωρίζω,καθως ειναι από τις γνωστές πατέντες που κυκλοφορουν κατά καιρούς από μια εταιρία που εχει ενα μονοπωλιο,ή μια φόρμουλα, θεωρητικά
Βρήκα αυτο :


Το Raspberry Ketone Plus είναι ένα συμπλήρωμα διατροφής που στοχεύει στο αδυνάτισμα και χρησιμοποιεί την εκπληκτική ιδιότητα των σμέουρων σε συνδυασμό με άλλα πολύ γνωστά για την αδυνατιστική δράση τους συστατικά.
Ο συνδυασμός του Raspberry Ketone με το Grapefruit, το πράσινο τσάι, το μηλόξυδο και ένα άλλο φρούτο υπερ-τροφή (superfood) όπως το Acai Berry, χαρίζει στο Raspberry Ketone Plus τις μοναδικές ευεργετικές του ιδιότητες και την έντονη αδυνατιστική του δράση.

Καποια από αυτά μπορούν να εχουν μια ήπια λιποδιαλυτική-διουρητική δράση,αλλα ως εκει.
Τωρα να εγγυηθεί καποιος για το εν λόγω σκευασμα, μονο η εταιρία μπορεί να το κανει.;)

Stefanos4
07-03-13, 10:22
Σ ευχαριστω για τις απαντησεις και καποιος αλλος αν θελει να μου προτεινει τροπους αυξησης της βαρους ας πει

φιλε καπου πηρε το ματι μου οτι αυτα τα ρασπμπερι ειναι απατη αλλα δεν εχω λινκ
εννοω δε θα δεις διαφορα..

koukoutsaki
07-03-13, 11:35
Κάποια αλλα παρασκευασματα που βλέπω πολυ στα φαρμακεία τελευταια με aka i I berries λένε τίποτε άραγε???

Liontarina
07-03-13, 18:43
Γεια σας...! με θυμάται καμία; έχω λείψει καιρό από το forum, αλλά δεν τα έχω παρατήσει... επιτέλους κατάφερα να μπω και πάλι (είχα ξεχάσει τον κωδικό μου, έλεος).
Σκέφτομαι να ανοίξω κι εγώ log για να και πιο συγκεντρωμένη στο στόχο και να παίρνω βοήθεια και πρατηρήσεις από άλλα μέλη...

Παραθέτω και την προπόνηση που ακολουθώ.

1η μέρα-Πόδια

Ζέσταμα: 10 λεπτά ποδήλατο

1. Squat με ελεύθερη μπάρα: 1 σετ ζέσταμα και 4x12----> 20kg(σκέτη η μπάρα) για ζέσταμα, 30kg, 40kg, 50kg, 60kg
2. Leg extensions: 4x12-----> 25kg όμως το μηχάνημα είναι με αέρα οπότε δεν είναι πραγματικά.
3. Προσαγωγούς στο μηχάνημα: 4x12-----> 35kg όμως το μηχάνημα είναι με αέρα οπότε δεν είναι πραγματικά.
4. Απαγωγούς στο μηχάνημα: 4x15------>25kg όμως το μηχάνημα είναι με αέρα οπότε δεν είναι πραγματικά.
5. Προβολές περπατώντας : 4x24 (12 κάθε πόδι) ------> κρατώντας 2 βαράκια των 9,5kg το καθένα
6. Άρσεις θανάτου με τεντωμένα πόδια(επίσης είμαι επάνω σε ένα υψωματάκι για να κατεβάζω το βάρος πιο κάτω από τις μύτες των παπουτσιών): 4x15-----> κρατώντας βάρος 11kg
7. Γάμπες όρθια στο smith: 4x κάψιμο

Επίσης το απόγευμα πάω για τρέξιμο στο κέντρο με τη Nike, στο we run athens.


2η μέρα-Στήθος-δικέφαλο

Ζέσταμα: 10 λεπτά τρέξιμο στο διάδρομο στο level 11
Στήθος
1. Πιέσεις στήθους σε οριζόντιο πάγκο (ελεύθερη μπάρα): 4x12----->20 kg(σκέτη η μπάρα), 20kg, 30kg, 32,5kg (στο τελευταίο σετ μπορεί να μη μου βγουν και οι 12 επαναλήψεις)
2. Πιέσεις στήθους σε επικλινή πάγκο με αλτήρες: 4x12-----> 7,5 kg ο κάθε αλτήρας
3. Flys σε οριζόντιο πάγκο: 4x12----> 7,5 kg ο κάθε αλτήρας
4. Πιέσεις στήθους σε κατακλινή πάγκο: 4x12-----> 7,5 kg ο κάθε αλτήρας

Δικέφ.
1. Κάμψεις δικεφάλου με αλτήρες: 4x24(12 ανά χέρι) -----> 7,5 kg ο κάθε αλτήρας http://www.flowmagazine.gr/images/uploads/Dumbbell-Biceps-Curls.jpg
2. Κάμψεις δικεφάλου με μπάρα: 4x12-----> σύνολο 15kg(υπολογισμένα μαζί με την μπάρα), μου βγαίνει η πίστη....


3η Μέρα- Πλάτη-τρικέφαλο

Ζέσταμα: 10 λεπτά τρέξιμο στο διάδρομο στο level 11
Πλάτη
1. Κωπηλατική με μπάρα: 4x12----->25kg(υπολογισμένα μαζί με την μπάρα), 25kg, 25kg, άμα έχω όρεξη το τεέυταίο σετ με 30kg αλλά δεν βγάζω 12 επαναλήψεις.
2. Εμπροσθολαίμιες στο μηχάνημα: 4x12 -----> 75kg καμιά φορά και 80kg,αλλά το μηχάνημα είναι με αέρα οπότε είναι εικονικά.
3. Οπισθολαίμιες στο μηχάνημα: 4x12 -----> 72kg ,αλλά το μηχάνημα είναι με αέρα οπότε είναι εικονικά.
4. Ραχιαίους στην medicine ball :4x20-25
5. κοιλιακούς στην medicine ball :4x20
6. κοιλιακούς πλάγιους στο στρώμα: 4x25 για κάθε πλευρά http://www.shape.gr/images/petroulaki6-382-gallarge.jpg όπως στην μεγάλη εικόνα.

Τρικέφ
1. Πιέσεις τρικεφάλων στην τροχαλία:4x12-----> 35-39kg,αλλά το μηχάνημα είναι με αέρα οπότε είναι εικονικά. http://www.muscles.gr/wp-content/uploads/2012/12/cable_pressdowns.jpg
2. Εκτάσεις με αλτήρα(κρατάω και με τα 2 χέρια):4x12---->13,5kg ο αλτήρας


4η μέρα Ώμους- Πόδια

Ζέσταμα: 10 λεπτά ποδήλατο
Ώμοι.
1. Εκτάσεις ώμων προς τα μπροστά μέχρι να έρθει ο αλτήρας στο ύψος του κεφαλιού:4x24(12 ανά χέρι)----> 5kg ο κάθε αλτήρας
2. Εκτάσεις ώμων στο πλάι: 4x24(12 ανά χέρι)----> 5kg ο κάθε αλτήρας
3. Όρθια κωπηλατική με στραβόμπαρα και κλειστή λαβή:4x12 -----> 15kg(υπολογισμένα μαζί με την μπάρα)

Πόδια
1. Squat με ελεύθερη μπάρα: 1 σετ ζέσταμα και 4x12----> 20kg(σκέτη η μπάρα) για ζέσταμα, 30kg, 40kg, 50kg, 60kg
2. Προβολές περπατώντας : 4x24 (12 κάθε πόδι) ------> κρατώντας 2 βαράκια των 9,5kg το καθένα
3. Άρσεις θανάτου με τεντωμένα πόδια(επίσης είμαι επάνω σε ένα υψωματάκι για να κατεβάζω το βάρος πιο κάτω από τις μύτες των παπουτσιών): 4x15-----> κρατώντας βάρος 11kg
4. Γάμπες όρθια στο smith: 4x κάψιμο


Επίσης εκτός από κάθε Δευτέρα που πάω για τρέξιμο στο κέντρο με τη nike προσπαθώ να τρέχω ακόμη 2 φορέw την εβδομάδα, συνήθως Σαββάτο και καμιά τετάρτη ή πέμπτη για 30 λεπτά.
Τέλος, κοιλιακούς-ραχιαίους, όπως περίπου τους έγραψα στην ημέρα της πλάτης, κάνω μέρα παρά μέρα. Αυτά για να με θυμηθείτε λίγο.
Στόχος μου είναι η γράμμωση. Να φύγει αυτό το καταραμένο λίπος.
Είμαι πλέον σχεδόν 22, 1.68 ύψος και 62.4kg στις 2 Μαρτίου που ζυγίστηκα.

koukoutsaki
07-03-13, 19:00
λιονταρινα ναι καλο θα ειναι να ανοιξεις κ συ ενα λογκ να τα εχεις πιο συγκεντρωμενα :)

το τρεξιμο με τη nike τι λεει ?? οι εντυπωσεις σου ?

Liontarina
07-03-13, 19:17
λιονταρινα ναι καλο θα ειναι να ανοιξεις κ συ ενα λογκ να τα εχεις πιο συγκεντρωμενα :)

το τρεξιμο με τη nike τι λεει ?? οι εντυπωσεις σου ?

έχει γκρουπ ανάλογα με το επίπεδο του καθενός... μια χαρά περνάω πάντως... έχει αρκετούς γνωστούς και είναι πολύ πολύ ευχάριστο.

dorita
07-03-13, 23:10
Γεια σας...! με θυμάται καμία; έχω λείψει καιρό από το forum, αλλά δεν τα έχω παρατήσει... επιτέλους κατάφερα να μπω και πάλι (είχα ξεχάσει τον κωδικό μου, έλεος).
Σκέφτομαι να ανοίξω κι εγώ log για να και πιο συγκεντρωμένη στο στόχο και να παίρνω βοήθεια και πρατηρήσεις από άλλα μέλη...


βεβαιως...:green:...με τετοιο αβαταρ!!

πολυ ωραιο το προγραμμα σου , καλα θα κανεις κ θα ανοιξεις ενα λογκ!!;)
καλη αρχη λοιπον!

Liontarina
07-03-13, 23:15
βεβαιως...:green:...με τετοιο αβαταρ!!

πολυ ωραιο το προγραμμα σου , καλα θα κανεις κ θα ανοιξεις ενα λογκ!!;)
καλη αρχη λοιπον!

ε όχι και καλη αρχη... καλή συνέχεια καλυτερα, δεν ειχα σταματήσει καθόλου όλο αυτό τον καιρό...από αύριο θα φτιάξω και το λογκ μου... τι έχει το αβαταρ καλέ;

mariane
08-03-13, 13:57
Καλημέρα Κορίτσια!! Γεια σου Ελένη!:thumbup:
Σας διαβάζω καιρό-είμαι μέλος στο forum καιρό τώρα και έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά τώρα νομίζω θέλω και εγώ να πάρω μια γνώμη για το πρόγραμμαμά μου!;)
Γυμνάζομαι περίπου 5-6 χρόνια τώρα, έκανα και μπάσκετ μικρή. Είμαι 29, 1.68 και 58 κιλά.
Θέλω να κάνω γράμμωση και θέλω να ξεκινήσω τώρα αλλά δεν είμαι σίγουρη για το πρόγραμμα μου.(το βγάλαμε σε συνεργασία με το γυμναστή μου)
Gym πάω 4 φορές για 1 ώρα περίπου - γενικά είμαι πιεσμένη με δουλειά - σπίτι κτλ αλλά τις 4 εντάξει τις προλαβαίνω! :green:
Τα χέρια μου είναι σε καλή κατάσταση και η πλάτη - πόδια θέλω βασικά - κλασσικό θέμα για τις γυναίκες!!

1η μερα
ΣΤΗΘΟΣ

1) Πιέσεις ίσιο πάγκο αλτήρες
2) Πιέσεις επικλινή αλτήρες
3) Ανοίγματα με αλτήρες
4) Pull-over
5) Pec deck

Κοιλιακοί (200-300 + πλάγιοι) - γενικά όσους αντέχω
Διάδρομος τζόγκιγκ - 30 λεπτά

2η μέρα
ΩΜΟΙ-ΠΛΑΤΗ

1)Εμπροσθολαίμιες έλξεις τροχαλίας με ανοιχτή λαβή
2) Κωπηλατική με αλτήρες
3)Οπισθολαίμιες έλξεις
4)Πιέσεις ώμων με αλτήρες καθιστή
5)Πλάγιες άρσεις αλτήρες
6)Εμπρόσθιες άρσεις με αλτήρες
7) Ραχιαίοι
Διάδρομος τζόγκιγκ - 30 λεπτά

3η ΜΕΡΑ
ΠΟΔΙΑ

1)Σκουώτ
2)Προβολές
3)Τετρακέφαλοι
4)Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων
5)Γάμπες
6)Γλουτιαίοι
7)Leg press
Διάδρομος τζόγκιγκ - 30 λεπτά

4h ΜΕΡΑ
ΔΙΚΕΦ-ΤΡΙΚΕΦ

1)Κάμψεις αλτήρες καθιστή
2)Κάμψεις δικεφάλων τροχαλία
3)Πιέσεις τρικεφάλων τροχαλία
4)Εκτάσεις τρικαφάλων με αλτήρα καθιστή
5)Kickback

Κοιλιακοί
Διάδρομος τζόγκιγκ - 30 λεπτά


Οι μέρες δεν είναι συγκεκριμένες - εξαρτάται από τη δουλειά μου , αλλά πάντως είναι τέσσερις.
Επαναλήψεις σε όλες είναι 10 με 12 με όσα κιλά αντέχω -
Πώς σου φαίνεται Ελένη????
Τα φώτα σου :):)

Sorry για το μεγάααλο post!!

koukoutsaki
08-03-13, 15:15
Κάποια αλλα παρασκευασματα που βλέπω πολυ στα φαρμακεία τελευταια με aka i I berries λένε τίποτε άραγε???


Εχει δοκιμάσει κανεις κάτι τέτοιο?

tzanetathelte
08-03-13, 15:39
Καλησπέρα.
Χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Είμαι 26 ετών, 1.72 ύψος και βάρος 80 κιλά.Μέτρησα σήμερα και την περιφέρεια μου (στον ύψος του αφαλού) είναι 86 cm. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να χάσω κιλά. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να χάσω κιλά, γιατί μάλλον έχω και βαρύ σκελετό αλλά περισσότερο να χάσω πόντους από την κοιλιά. Παλαιότερα ακολούθουσα κατά καιρούς κάποιος διατροφές και έβλεπα αποτελάσματα, αλλά τώρα όχι. Κάνω διατροφή, χωρίς να την τηρώ πιστά εδώ και 2 μήνες και τα μόνα κιλά που έχασα είναι 2. Δυστυχώς μένω σε κάποιο χωριό εδώ και μισό χρόνο και η δυνατότητα εκγύμνασης είναι ελάχιστη. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν αθλήτρια, και έκανα 3 ώρες την ημέρα προπόνηση 6 μέρες την εβδομάδα. Κυρίως προπόνσηση ενδυνάμωσης. Έχω να γυμναστώ τώρα ένα χρόνο και σκέφτομαι ότι μάλλον φταίει αυτό. Ωστόσο τώρα που ανοίγει ο καιρός ξεκίνησα ποδήλατο 30 λεπτά με 1 ώρα την ημέρα κε στόχο τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα. Η ζωή μου γενικότερα είναι καθιστική.
Όσον αφορά την διατροφή μου τι θα με συμβουλεύαττε? Μέχρι τώρα έπαιρνα 3 γεύματα την ημέρα αλλά τώρα σκέγτομαι να τα αυξήσω στα 4 με 5.
Για πρωινό δημητριακά με γάλα ή νιφάδες βρώμης με γάλα και μέλι. Ξυπνάω 10-11 οπότε ενδιάμεσο γεύμα δεν χωράει μέχρι το μεσημέρι. Για μεσημεριανό φαγητό της μάμάς :-) μαγειρευτό, σαλάτα και μία φέτα ψωμί. Έπειτα κατά τις 5-6 ένα φρούτο ή μια μπάρα δημητριακών και βραδυνό κατά τις 10 ένα τοστ με γαλαπούλα κασέρι και ίσως και ένα γιαουρτάκι ή ένα αυγό βραστό. Να σημειώσω πως κοιμάμαι κατά τις 2 το βράδυ.
Θα ήθελα την άποψη σας και τις συμβουλές σας.

beefmeup
08-03-13, 18:19
Εχει δοκιμάσει κανεις κάτι τέτοιο?

το acai δεν κανει κατι.
για το αλλο

RAZdiponectin (Controlled Labs)




(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20469-RAZdiponectin-(Controlled-Labs))

koukoutsaki
08-03-13, 18:30
μαλιστα αρα μαπα το καρπουζι ισα για να μας τρωνε τα λεφτα ...

σευχαριστω

FITNESS GIRL
09-03-13, 00:56
μαλιστα αρα μαπα το καρπουζι ισα για να μας τρωνε τα λεφτα ...

σευχαριστω

κουκουτσακι βλακιουλες το εχει παρει η κολλητη μου και δεν κανει τιποτα λεει :green:

gretyl666
09-03-13, 09:36
οταν ειχα παει μαζι με τη νονα μου στο φαρμακειο, ακομη και η ιδια η φαρμακοποιος της ειπε ποσο αχρηστα ειναι αυτα που βγαζουν στο φαρμακειο... (εκτος φυσικα απο τα ιατρικα σκευασματα)

stella_sar
10-07-13, 15:25
καλησπέρα
θα ηθέλα μία καλή άσκηση για πάνω κοιλιακούς , κάνω στην μπάλα 4 σετ και χρειάζομαι και μία ακόμα

stella_sar
05-01-15, 01:31
Καλησπέρα
Και εγώ χρειάζομαι βοήθεια κορίτσια, ταλαιπωρούμε στο γυμναστήριο πάνω από 3 χρόνια με 2ωρα και αποτέλεσμα τρελό σε βλέπω, πρόσεχω τη διατροφή μου όσο μπορώ και κάθε πρωί κάνω 40 λεπτά διάδρομο, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος χωρίς να καταλαβαίνω τι! Διαβασα εδώ όσο μπόρεσα αλλά άκρη δε βγάζω ο καθένας λέει τα δικά του! Μπορώ να έχω τη βοηθεια σας; Εεεεες GYM? Φαίνεται πως ασχολείσαι με τα κορίτσια εδώ....

beefmeup
05-01-15, 19:07
Stella η gym δεν απαντα πια στο θεμα αυτο εδω κ πολυ καιρο.
μπορεις να ανοιξεις ενα δικο σου θεμα στην ενοτητα με τις διατροφες μελων να γραψεις τα stats σου,καθως επισης κ μια τυπικη μερα διατροφης σου,να παρεις ιδεες.
κ το ιδιο πραγμα μπορεις να κανεις στην ενοτητα με τα προγραμματα προπονησης για το τι κανεις/θα κανεις στις προπονησεις σου.

η απλα μπορεις να ανοιξεις ενα log για να καταγραφεις μεσα κ τα 2 καθημερινα,κ να περνεις εκει ιδεες απο μελη.
αυτο στην περιπτωση οπου οπως γραφεις κανεις συστηματικες προπονησεις καιρο..

stella_sar
06-01-15, 16:42
Stella η gym δεν απαντα πια στο θεμα αυτο εδω κ πολυ καιρο.
μπορεις να ανοιξεις ενα δικο σου θεμα στην ενοτητα με τις διατροφες μελων να γραψεις τα stats σου,καθως επισης κ μια τυπικη μερα διατροφης σου,να παρεις ιδεες.
κ το ιδιο πραγμα μπορεις να κανεις στην ενοτητα με τα προγραμματα προπονησης για το τι κανεις/θα κανεις στις προπονησεις σου.

η απλα μπορεις να ανοιξεις ενα log για να καταγραφεις μεσα κ τα 2 καθημερινα,κ να περνεις εκει ιδεες απο μελη.
αυτο στην περιπτωση οπου οπως γραφεις κανεις συστηματικες προπονησεις καιρο..

πως το κάνω το δεύτερο? έψαξα λίγο αλλά έχω μπερδευτεί?ευχαριστώ για την απάντηση

beefmeup
06-01-15, 16:51
ανοιγεις ενα δικο σου θεμα >εδω (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?36-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82)<
ριξε μια ματια στα ηδη υπαρχοντα να παρεις μια ιδεα.