PDA

Επιστροφή στο Forum : Kρακ στα δαχτυλα και αδυναμη λαβη.



tasos2
05-01-12, 01:15
Διαβασα κατι ενδιαφερον για την εδω και χρονια κακη συνηθεια μου να σπαω τα δαχτυλα μου. Συμφωνα με αυτο το αρθρο δεν υπαρχει προβλημα με αρθριτιδα αλλα οδηγει σε πιο αδυναμα δαχτυλα. Και αναρωτιομουν παντα γιατι δεν μπορω να σφιξω τοσο δυνατα... Να ενας καλος λογος να το σταματησω και οσοι το κανετε :green:

Μπορείς να κόψεις αυτή τη συνήθεια, για να διαφυλάξεις την υγεία του... νευρικού συστήματος των ανθρώπων του περιβάλλοντός σου, αλλά μην το κάνεις από φόβο για τις αρθρώσεις σου! «Ο συλλογισμός πίσω από αυτό το αφελές παραμύθι είναι ότι το “σπάσιμο” κάνει ζημιά στους συνδέσμους, διευκολύνοντας την εμφάνιση αρθρίτιδας» λέει ο Σκοτ Ζασίν, M.D., αναπληρωτής κλινικός καθηγητής Ρευματολογίας στην Ιατρική Σχολή Southwestern του Πανεπιστημίου του Τέξας (www.scottzashinmd.com (http://www.scottzashinmd.com/)). Σύμφωνα, όμως, με έρευνα που δημοσιεύτηκε στην επιστημονική επιθεώρηση Annals of the Rheumatic Diseases, αυτοί που «έσπαγαν» τις αρθρώσεις τους δε διέτρεχαν μεγαλύτερο κίνδυνο να εμφανίσουν αρθρίτιδα από αυτούς που δεν το έκαναν. Ωστόσο, όσοι έχουν αυτή τη συνήθεια δεν είναι τελείως απαλλαγμένοι από πιθανές επιπτώσεις. Οι ίδιοι ερευνητές διαπίστωσαν πως αυτή η ομάδα ήταν πιο πιθανό να έχει μικρότερη ισχύ δραγμού (το πόσο δυνατά πιάνεις και κρατάς κάτι στο χέρι σου). «Όταν “σπας” τα δάχτυλά σου, ο σύνδεσμος τεντώνεται και γεμίζει υγρό και μικροσκοπικές φυσαλίδες αέρα που σκάνε, παράγοντας αυτόν το χαρακτηριστικό ήχο» σημειώνει ο Σκοτ Ζασίν. Με τον καιρό, αυτό το τράβηγμα σε τακτική βάση χαλαρώνει τους τένοντες που συνδέουν τους μυς με το οστό, με αποτέλεσμα πιο αδύναμες παλάμες. «Είναι μάλλον ασήμαντη συνέπεια, αλλά καλύτερα να κόψεις αυτή τη συνήθεια αν μπορείς» καταλήγει ο ίδιος.

Ηλαπ
05-01-12, 01:31
ΠΟλυ ενδιαφερον.....Με ενδοαφερει πολυ αυτο το θεμα γιατι εχω και εγω αυτη την κακη(????) συνηθια...

Θα ηθελα να ακουσω και την αποψη αλλων μελων...