PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλοιφή Πριν από αγώνα (για ζέσταμα)



daisuke
09-01-12, 03:46
Κάποια αλοιφή που έχετε στο νου σας ή που να έχετε δοκιμάσει, να κρατάει ζεστούς τους μύες ;

sTeLaKoS
09-01-12, 14:37
Όταν έπαιζα μπάλα βάζαμε counterpain αλλά προσωπικά δεν άντεχα το κάψιμο της. Νομίζω πάντως πως παίζει ρόλο ο τύπος του δέρματος, άλλους δε τους ενοχλεί. :thumbup:

Fataoulas
17-01-14, 11:30
Ξεθαbω το θεμα, μιας και αναφερεται η counterpain


πριν κανα μηνα, μετα τη γυμναστικη και επειδη ειχα μια ενοχληση στον ωμο μου, εβαζα counterpain για 2-3 μερες. Ζεστερνοταν το σημειο εκεινο, και μεχρι εκει.
Την επομενη ειχα τη φαεινη ιδεα να βαλω τη κρεμα πριν τη προπονηση. Το αποτελεσμα ηταν κοκκινο ερεθισμενο δερμα, πολυ φαγουρα, και για 2-3 μερες αν μη φευγει. Το μυαλο μου πηγε στο γεγονος οτι ισως επειδη εβαλα αποσμητικο, να επεσε σε εκεινο το σημειο, και με τη κρεμα, το μλουζακι απο πανω, και τον ιδρωτα μου, να εγινε ενα "κοκτειλ" που ευνοησε ολο αυτο το σκηνικο....

Προχθες ομως, τελειωνοντας τη γυμναστικη, γυριζω σπιτι, κανω ενα μπανιο και μετα ξαναβαζω. Η φωτο ειναι απο την επομενη μερα (χθεσινη δηλαδη) και μεχρι και τωρα δεν εχει φυγει τελειως.

79489

Anithos
18-01-14, 10:35
εσυ φιλε πιστευω οτι επειδη την εβαλες μετα το μπανιο επαθες ενα μικρο εγκαυμα

boutser
18-01-14, 13:20
εχω βαλει και καουντερπειν και απο πανω εμπλαστρο λεωντος στην πλατη και δεν επαθα κατι η ψυξη ομως επαθε!!! :P:P

Fataoulas
18-01-14, 14:12
εσυ φιλε πιστευω οτι επειδη την εβαλες μετα το μπανιο επαθες ενα μικρο εγκαυμα



Δε βλεπω το λογο. Απεναντιας, ολες οι κρεμες οι οδηγιες αναφερουν να χρησιμοποιουνται σε καθαρο και στεγνο δερμα


Θα δοκιμασω την επομενη να βαλω σε αλλο σημειο (πχ στον αλλο ωμο) να δω αν θα εχω την ιδια αντιδραση ;)

TRIANTAFYLLOU
18-01-14, 21:18
μην ξεχνάμε πως καθε δέρμα αντιδρα διαφορετικά σε κάθε σκεύασμα αλοιφής , πολλες φορές η επαναλαμβανόμενη χρήση μπορει να φέρει κάψιμο και κοκκινίλα η ο συνδιασμός με κάτι άλλο
αλλα η συγκεκρημ΄λενη νομίζω οτι ενδείκνυτε ακόμη και για περίδεση στο σημείο και ακόμη η εφαρμογή της σε γόνατο η κάποιο άλλο σημείο του σώματος να μην φέρει συμπτώματα

οι θερμαντικές πάντως πολλες φορες δεν βοηθάνε και πολυ όταν το πρόβλημα βρίσκετε βαθεια και δεν έχουν τόση διεισδητικότητα ώστε να φτάσουν στο σημείο του προβλήματος , πάντα πρέπει η εφαρμογή τους να συνδιάζεται με καλό και επιμελές ζέσταμα όταν υπάρχει πρόβλημα

Anithos
20-01-14, 08:52
Δε βλεπω το λογο. Απεναντιας, ολες οι κρεμες οι οδηγιες αναφερουν να χρησιμοποιουνται σε καθαρο και στεγνο δερμα


Θα δοκιμασω την επομενη να βαλω σε αλλο σημειο (πχ στον αλλο ωμο) να δω αν θα εχω την ιδια αντιδραση ;)
καθαρο και στεγνο ητανε το δερμα σου αλλα ηταν μετα το μπανιο που οι πόροι ειναι ανοιχτοι και χαλαροι και το δερμα ειναι ζεστο ακομα. Να βαλεις στο αλλο σημειο,στον αλλο ωμο αλλα να μη βαλεις μετα το μπανιο, να δεις οτι δεν θα παθεις κατι.

Fataoulas
20-01-14, 13:55
... αλλα ηταν μετα το μπανιο που οι πόροι ειναι ανοιχτοι και χαλαροι και το δερμα ειναι ζεστο ακομα....


Δε το ειχα σκεφτει ετσι. ;) Την επομενη θα δικομασω στον αλλο ωμο, και σε στεγνο δερμα :thumbup:

DimRx
04-02-14, 03:15
εδώ κ δυο χρόνια έχω αποκτήσει θέμα με τους ώμους, μου είχε προτείνει γυμναστής, πριν την προπόνηση να βάζω θερμαντική κ έτσι το κάνω εδώ κ 7 μήνες, πριν την προπό βάζω λέοντος μετά την προπο πάγο, εάν βαριέμαι η εάν δεν υπάρχει πολύ χρόνος βάζω BioFreeze,
έχω παρατηρήσει αρκετές φορές ελαφρύ έγκαυμα στο σημείο, αυτές τις φορές είναι επειδή έχω βάλει παραπάνω αλοιφή από όσο χρειάζεται.

Fylpa17
04-02-14, 03:25
αποφευγουμε θερμαντικες με φλεγμονη-οιδημα ειναι σαν να ριχνεις λαδη στην φωτια!

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Anithos
04-02-14, 09:03
αυτο που λες ειναι το κυριοτερο.Μερικοι δεν ξερουν και νομιζουν οτι κανει η θερμαντικη αλοιφη αλλα αμα ειναι θλαση την φλεγμονη την κανει χειροτερα.

phpscript
12-02-14, 11:49
SPORTGEL

κορυφαια κρεμα απο φαρμακειο.
οποις την χρησιμοποιεισει θα με θυμηθει.
τελεια για πιασιματα...;)

herculas
12-02-14, 16:47
Πρώτη φορά στη ζωή μου έκανα , σε ένα τράβηγμα στον καρπό , κρυοθεραπεία με κρέμα από το φαρμακείο.
Τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα.
Παρασκευή δε μπορούσα να οδηγήσω πίσω από το γυμαναστήριο και να πλύνω τα χέρια μου αφού πόναγα και Δευτέρα έπαιξα στήθος με δεμένο βέβαια το χέρι .

Τόσα χρόνια έβαζα ένα σωρό κρέμες και έκανα και τη βλακεία να βάζω και θερμαντικές στον παραμικρό τραυματισμό.
Αποτέλεσμα να έχω προσωρινή ανακούφιση και να χειροτερεύω τις φλεγμονές.

the_big_litho
12-02-14, 20:04
Όλες οι θερμαντικές κρέμες δουλεύουν ελάχιστα έως καθόλου για χρήση προθέρμανης. Δίνουν ένα συναίσθημα θερμότητας το οποίο είναι τελείως επιδερμικό. Αυτό το καθιστά επικίνδυνο για τους αθλητές γιατί βοηθά στην ψευδαίσθηση των ''ζεστών'' μυών αλλά στην ουσία δεν εισχωρούν τόσο βαθειά όπως είπε και ο Ηλίας

Metalhead|T|
12-02-14, 20:08
Μια all time classic (counterpain) θερμαντικη,σε συνδοιασμό με καλό ζεσταμα,επιταχυνει το ζεσταμα των μυικών ινων...

.
καλύτερη κρέμα για κρυοθεραπεία (ΜΕΤΑ την προπόνηση ) TOL VELVET ....

the_big_litho
12-02-14, 22:05
Μια all time classic (counterpain) θερμαντικη,σε συνδοιασμό με καλό ζεσταμα,επιταχυνει το ζεσταμα των μυικών ινων...

.
καλύτερη κρέμα για κρυοθεραπεία (ΜΕΤΑ την προπόνηση ) TOL VELVET ....

Ένας απ τους πολλούς μύθους της προπόνησης.

Η θερμοκρασία των μυων ανεβαίνει λόγω της ροής αίματος στις μυικές ίνες (μυικά κύτταρα). Δεν επιταχύνει τίποτα μυικά.

Η alltime classic counterpain είναι από τα καλύτερα πλασαρισμένα trademark της 20ετίας

Fylpa17
13-02-14, 01:04
biofreeze για ψυχρο ...αχρειαστη να ειναι! το ψυχρο ως φυσιολογικο μηχανισμο εχει τον ερεθισμο τον αδ ινων ο οποιος μπλοκαρει τα αρεθισματα πονου της αγ αα αν θυμαμε καλα απο το μαθημα της ηλεκτροθεραπεισς στη σχολη. καλο το ψυχρο μετα για προπονιση αλλα οχι κατα αναγκη για το νευρικο συστημα που πολυ ξεχνανε στον βωμο του μυοσκελετικου με αποτερο σκοπο.την μειωση του οιδηματος μετα την προπονηση οποτε γνωμη μ παν μετρον αριστον

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου