PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα??? στην λιποδυαληση



iliasRS
10-01-12, 00:13
Γεια σας, ειμαι 19 χρονων γυρω στο 1,87 και 95κιλα. Ειμαι νεος (και ασχετος) στον χωρο. Εχω ξεκινησει διαιτα σε διατροφολογο εδω και 3 μηνες (απο 113, 95 κιλα κ συνεχιζω....). Επισης τους τελευταιους 2 μηνες πηγαινω γυμναστηριο και kickboxing. Δεν εχω μεινει ικανοποιημενος απο τον συνδυασμο διατροφης και προπονησεων, δηλαδη χανω τα ιδια κιλα με τοτε που εκανα μονο διαιτα. Δεν θα επρεπε, ειδικα με το kick, να χανω περισσοτερα?? Ακομα οσα κιλα εχω χασει, τα εχω χασει σε ολο το σωμα ομοιομορφα εκτος απο τους γλουτους. Σε αυτο το σημειο δεν λεει να φυγει το λιπος, μου προτεινετε κατι η να συνεχισω και θα δω με τον καιρο αποτελεσματα?? Ευχαριστω!!

tolis93
10-01-12, 00:17
Γεια σας, ειμαι 19 χρονων γυρω στο 1,87 και 95κιλα. Ειμαι νεος (και ασχετος) στον χωρο. Εχω ξεκινησει διαιτα σε διατροφολογο εδω και 3 μηνες (απο 113, 95 κιλα κ συνεχιζω....). Επισης τους τελευταιους 2 μηνες πηγαινω γυμναστηριο και kickboxing. Δεν εχω μεινει ικανοποιημενος απο τον συνδυασμο διατροφης και προπονησεων, δηλαδη χανω τα ιδια κιλα με τοτε που εκανα μονο διαιτα. Δεν θα επρεπε, ειδικα με το kick, να χανω περισσοτερα?? Ακομα οσα κιλα εχω χασει, τα εχω χασει σε ολο το σωμα ομοιομορφα εκτος απο τους γλουτους. Σε αυτο το σημειο δεν λεει να φυγει το λιπος, μου προτεινετε κατι η να συνεχισω και θα δω με τον καιρο αποτελεσματα?? Ευχαριστω!!

απο πειρα κ μονο εχω την εντυπωση πως παιρνεις ελαχιστες θερμιδες.βαζοντας τον οργανισμο σ σε μια κατασταση νηστειας.κ δν αφηνει να χανεις βαρος.γενικοτερα βαρος.π αν παιζει κατι τετοιο.χανεις κ νερα κ λιπος αλλα κ μυικο ιστο.κατι π απλα δε θελεις. κανεις κατι εξτρα απο ασκηση ωραια?αυξησες εστω κ λιγο τις θερμιδες π παιρνεις?γιατι οι περισσοτεροι διατροφολογοι εδω στην ελλαδα ειναι σε φαση.1600 θερμιδες ναι εισαι καλα μην ανχωνεσαι.αριστος αριστος.κ ετσι χτυπας στον διασημο τοιχο π λεγεται πλατω. πες μας λιγο τι τρως

iliasRS
10-01-12, 01:08
κανεις κατι εξτρα απο ασκηση ωραια?αυξησες εστω κ λιγο τις θερμιδες π παιρνεις?γιατι οι περισσοτεροι διατροφολογοι εδω στην ελλαδα ειναι σε φαση.1600 θερμιδες ναι εισαι καλα μην ανχωνεσαι.αριστος αριστος.κ ετσι χτυπας στον διασημο τοιχο π λεγεται πλατω.

Σε εχασα λιγο εδω περα τι με ρωτας ακρβως και 'πλατω':???:



πες μας λιγο τι τρως

Τρωω σχεδον τα παντα και σιγουρα δεν ειναι διαιτα νηστεια, δηλαδη εχω και ριζυ με μπιστεκι, τοστ, κοτοπουλο, χοιρινη μπριζολα, αρακα, τονο, και αλλα.... Γενικα ειναι πολυ σωστος (απο την αποψη μου) ο διατροφολογος γιατι ειναι κατα κατι διατων του στυλ μονο ψητα με ενα τονο λαχανικα κ το βραδυ ενα γιαουρτακι μονο. Συγκεκριμενα το διαιτολογιο του τελυταιου μηνα εχει 1297 θερμιδες, 24% πρωτεινες, 30% λιπος, 46% υδατανθρακες .... και εχει κ καποια αλλα νουμερα αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται να στα πω.....

Xxlakis
10-01-12, 01:09
1297?????????????????????????

Ouch...

DimitrisT
10-01-12, 01:12
Συγκεκριμενα το διαιτολογιο του τελυταιου μηνα εχει 1297 θερμιδες, 24% πρωτεινες, 30% λιπος, 46% υδατανθρακες .... και εχει κ καποια αλλα νουμερα αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται να στα πω.....
:shock::shock:
Σε επιασα! :green:
Συγνωμη κιολας, αλλα διατροφολογος σου εδωσε διατροφη με 1300 θερμιδες την ημερα; Ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λιγες!

iliasRS
10-01-12, 01:22
Παρα πολυ λιγες??? Με αυτες χανω γυρω στα 4 κιλα μεσα στον μηνα. Δηλαδη αμα αυξησω τις θερμιδες θα χασω περισσοτερα κιλα??

Φιλε DimitriT. καπου εδω πρεπει να συνδεεται το αλλο το θεμα που μιλαγαμε εε?? ;)

DimitrisT
10-01-12, 01:26
Παρα πολυ λιγες??? Με αυτες χανω γυρω στα 4 κιλα μεσα στον μηνα. Δηλαδη αμα αυξησω τις θερμιδες θα χασω περισσοτερα κιλα??

Φιλε DimitriT. καπου εδω πρεπει να συνδεεται το αλλο το θεμα που μιλαγαμε εε?? ;)

Καπως ετσι, βασικα κοιτα. Για το υψος, ηλικια και τα κιλα σου, εχεις πανω κατω TDEE 2300 θερμιδες (δηλαδη εαν τρως 2300 θερμιδες θα διατηρεις το βαρος σου τις ημερες που δεν κανεις προπονηση και καθεσαι)
Αμα κανεις προπονηση κιολας θα καις παραπανω απο 2300 την ημερα, πολυ παραπανω.
1300 θερμιδες ειναι απλα υποσιτισμος. Χανεις βαρος μεν, αλλα το χανεις και μυικο ιστο ταυτοχρονα, ριχνεις το μεταβολισμο σου κ.ο.κ.

iliasRS
10-01-12, 01:32
Δηλαδη ποσες θερμιδες στο περιπου πρεπει να παιρνω ωστε να χανω περισσοτερα κιλα και να πιανει τοπο και η διαιτα και η προπονηση?? Στο θεμα με τους γλουτους υπαρχει καποια απαντηση??:unsure:

DimitrisT
10-01-12, 01:38
Δηλαδη ποσες θερμιδες στο περιπου πρεπει να παιρνω ωστε να χανω περισσοτερα κιλα και να πιανει τοπο και η διαιτα και η προπονηση?? Στο θεμα με τους γλουτους υπαρχει καποια απαντηση??:unsure:

Εγω τις ημερες ξεκουρασης θα ετρωγα 2000 θερμιδες και τις ημερες που κανω προπονηση 2300-2400.
Βεβαια αυτα ειναι στο περιπου, παντως σιγουρα δε θα ετρωγα 1300! :green:

iliasRS
10-01-12, 01:44
Εγω τις ημερες ξεκουρασης θα ετρωγα 2000 θερμιδες και τις ημερες που κανω προπονηση 2300-2400.
Βεβαια αυτα ειναι στο περιπου, παντως σιγουρα δε θα ετρωγα 1300! :green:

Εγινε σε ευχαριστω! Την Τεταρτη εχω ραντεβου με τον διατροφολογο για καινουργιο διαιτολογιο, θα του τα πω και θα σας πω απαντησεις.;)

DimitrisT
10-01-12, 01:49
Οσον αφορα το θεμα με τους γλουτους, τοπικη απωλεια λιπους δεν υπαρχει. Για να χασεις λιπος απο εκει θα πρεπει να χασεις γενικα.
Το καθε σωμα συγκεντρωνει λιπος αναλογα με το που εχει τις λιπο-αποθηκες του. Αλλοι τις εχουν ομοιομορφα πανω τους, αλλοι στην κοιλια κ.τ.λ.

ggeorge
10-01-12, 09:08
συγνωμη αλλα 4 κιλα το μηνα δεν ειναι αρκετα; Θελεις και αλλα;

venom1987
10-01-12, 10:50
ε οχι ρε φιλε 1300??? εισαι τρελος???θα παθεις τπτ

εγω ημουν 86 εκανα γυμ με muay thai και εχανα 3 κιλα τον μηνα σωστα και με νορμαλ διατροφη

και πηγα 66.....

εγω ειχα διατροφη το λιγοτερο 2300 θερμιδες.....γιατι οι πολεμικες τεχνες εχουν απαιτησεις.....

σοβαρα τωρα βαζεις σε κυνδινο το σωμα σ

rey1989
10-01-12, 10:54
Καπως ετσι, βασικα κοιτα. Για το υψος, ηλικια και τα κιλα σου, εχεις πανω κατω TDEE 2300 θερμιδες (δηλαδη εαν τρως 2300 θερμιδες θα διατηρεις το βαρος σου τις ημερες που δεν κανεις προπονηση και καθεσαι)
Αμα κανεις προπονηση κιολας θα καις παραπανω απο 2300 την ημερα, πολυ παραπανω.
1300 θερμιδες ειναι απλα υποσιτισμος. Χανεις βαρος μεν, αλλα το χανεις και μυικο ιστο ταυτοχρονα, ριχνεις το μεταβολισμο σου κ.ο.κ.

κάτσε ρε μαν 1,87 και 95kg και έχει θερμίδες συντήρισης 2300 (και άντε κανα 400ρι παραπάνω τις μέρες προπ (2700 πες). ? δηλαδή εγω με διατροφή κοντά στις 2500cal 1,74 / 77kg βάρος κάνω διατροφή όγκου ?:shifty:

Mcstefan7
10-01-12, 14:12
Ναι όντως μην κατεβάσεις πολύ της θερμίδες. Εγώ ήμουν 1,75 (πλεον πηρα ενα ποντο :P ) και 78κιλά και μου την καρφώνει και το γυρίζω στην χορτοφαγία για να χάσω κιλά σε ενα 3μηνο έπεσα στα 64 (το ελάχιστο που πήγα) αλλα απο διάθεση είμουν χάλια. Για να έχω ενέργεια έπερνα καφείνη απο βότανα (Πράσινο τσαι , γκουαρανά σε ρόφημα (το έφτιαχνα εγω μια πικρίλα σκέτη, και ενα αλλο που δεν θυμάμε) και να φανταστείς δεν είχα όρεξη αλλα προπονήσεις έβγαζα,μόλις έκοψα τα βότανα και άρχισα το φαί (ακόμα δεν τρώω κρεας(κοτόπουλο κ γαλοπούλα μονο),τυρί) δεν μπορούσα να σηκώσω τπτ στο γυμν. Δηλαδή η καφείνη με βοήθησε πολύ αλλα μ κατέστρεψε τον ύπνο (κοιμόμουν το μαχ 5 ώρες). Γι αυτό για το καλό σου χάσε 1 κιλό την βδομάδα με αερόβια κ σωστή διατροφή!!

tolis93
10-01-12, 14:17
οταν τα λεγα εγω στην αρχη,,,,οχι δε κανεις νηστεια:green: 1300 θερμιδες παιζει να μη φτανουν ουτε για το σκυλο μ:P κατσε τρωγε ρ συ μη κολλησεις μετα κ ψαχνεσαι γιατι δε βαζεις μυες γιατι δε φευγει το λιπος ενω ξεσκιζεσαι στη προπονηση κ ολα τα σχετικα.γιατι μετα σε βλεπω να απελπιζεσαι κ οπως το 80% να τα παρατας σε κανα χρονο κ ειναι κριμα ενω εχεις ορεξη

Γιάννηςς
11-01-12, 00:21
Εγώ όταν έκανα δίαιτα έπαιρνα με το ζόρι 1500 θερμίδες με διάδρομο 4 φορές την εβδομάδα 70λεπτα τρέξιμο όσο αντέξω και κικ μπόξινγκ,και το αποτέλεσμα ήταν μέσα σε 3-4 μήνες να χάσω 30 ~ κιλά...Βέβαια τώρα κατάλαβα πόσο ΒΛΑΚΑΣ ήμουν,το δέρμα χαλαρό(ετυχώς είμαι στην εφηβεία και βλέπω να μαζεύει..),διάλυσα το μεταβολισμό και εξαφάνισα κάθε ίχνος μυϊκού ιστού :shock:

tolis93
11-01-12, 09:30
Έτσι γαματος μετά ρώτα στα ημερολόγια των άλλων χρηστών ότι θες. Άνοιξε ένα θεμα. 1 αυτο. Δεύτερο ακριβώς από πάνω καταδικάζεται η στρατηγική αυτή κ μας ρωτάς αν είσαι οκ? Ρε δε θα χρεωκοπησουμε μη κάνετε άδικα προπόνηση νηστείας

GeoDask
11-01-12, 12:54
Έτσι γαματος μετά ρώτα στα ημερολόγια των άλλων χρηστών ότι θες. Άνοιξε ένα θεμα. 1 αυτο. Δεύτερο ακριβώς από πάνω καταδικάζεται η στρατηγική αυτή κ μας ρωτάς αν είσαι οκ? Ρε δε θα χρεωκοπησουμε μη κάνετε άδικα προπόνηση νηστείας

:green::green::green::green::green::bowdown:

tolis93
11-01-12, 15:33
γιατι παιδια αφου αμα ρωτησεις διατροφολογους και γενικα να το δεις παλι 1300-1600 καλα δεν ειναι?
για γραμωση και χασιμω λιπους?

ναι βρε καλα ειναι απλα οι μυες το αγαπανε το λιπος κ φευγουν μαζι δε φταινε οι εξεφτελιστικες ποσοτητες θερμιδων π τα κενε ολα.παιδια δεν σας φενεται γιατι οταν τρωτε υγιεινες τροφες τρωτε ιδιες ποσοτητες με πριν.αλλα δεν εχουν ιδιες θερμιδες.η περιεκτικοτητα τους ειναι πιο κατω.ενα μπεργκερ πχ με 1 στηθος κοτοπουλο και αρκετο ρυζι εχουν αναλογια 1 προς 2 μεριδες να το θεσω απλα.ριχνοντας τοσο χαμηλα τις θερμιδες σας θα χασετε και μυικο συστημα π δεν το θελετε και μετα απο ενα διαστημα θα βαλετε τον οργανισμο σας σε κατασταση προφητης ηλιας.... εδω κανω πλακα ετσι?:green:

tolis93
11-01-12, 16:19
καταλαβα διλαδη δεν θελι διαιτα θελει υγεινο και κανονικο φαγητο ας πουμε εγω παλια ετρωγα οτι εβρισκα τορα ομως ειπα να χασω λιπος και να κανω γραμμωση αμα τροω το πρωι βρομη γαλα κουακερ τοστακι γαλουπουλα κασερι τιρι το απογευμα οτι φαγητο εχι η μανα μου κανενα φρουτο μετα και το βραδη τονο η γιαυρτι με αυτα καλα δεν ειναι να χασω λιπος αλα να μην χασω τους μυεις και θα κανω επιπλεων αεροβια και βαροι
καλα ανοιξε ενα θεματακι γιατι αυτο το να ποσταρουμε στου παιδιου το θρεντ ειναι πολυ κατινια.κ τα συζηταμε εκει.γιατι οχι δν ειναι οκ

iliasRS
12-01-12, 13:41
Ευχαριστω ρε παιδες για τις απαντησεις, μου φανηκαν πολυ χρησιμες αλλα ταυτοχρονα μπερδευτικα κιολας! Χθες πηγα στον διατροφολογο μου και του τα ειπα ολα αυτα, και ποσες ωρες γυμναζομαι και μου εβαλε λιγες θερμιδες παραπανω, αλλα λιγες (γυρω στις 400). Με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει προβλημα στις θερμιδες και να συνεχισω κανονικα την γυμναστικη μου...., πραγματικα δεν ξερω τι να πω, εχς χαθει..:unsure:

Keirox
12-01-12, 14:00
Έχειε μήνει για πάνω απο 4-5 εβδομάδες στα ίδια κιλα; Άν όχι δεν έχεις φτάσει σε plateau και κάνε ότι κάνεις.

Επίσης καλό θα ήτανε να πεις στον "διατροφολόγο" σου να σου υπολογίσει BMR και TDEE και να σου βγάλει μια διατρόφη με 60% πρωτείνη, 20% υδατάνθρακες ,και 20% λίπος.

tolis93
12-01-12, 14:01
Ευχαριστω ρε παιδες για τις απαντησεις, μου φανηκαν πολυ χρησιμες αλλα ταυτοχρονα μπερδευτικα κιολας! Χθες πηγα στον διατροφολογο μου και του τα ειπα ολα αυτα, και ποσες ωρες γυμναζομαι και μου εβαλε λιγες θερμιδες παραπανω, αλλα λιγες (γυρω στις 400). Με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει προβλημα στις θερμιδες και να συνεχισω κανονικα την γυμναστικη μου...., πραγματικα δεν ξερω τι να πω, εχς χαθει..:unsure:

οσο ελεγες οτι τ λεγες σε κοιτουσε καπως ετσι?:shock::shock:

tolis93
12-01-12, 14:06
Έχειε μήνει για πάνω απο 4-5 εβδομάδες στα ίδια κιλα; Άν όχι δεν έχεις φτάσει σε plateau και κάνε ότι κάνεις.

Επίσης καλό θα ήτανε να πεις στον "διατροφολόγο" σου να σου υπολογίσει BMR και TDEE και να σου βγάλει μια διατρόφη με 60% πρωτείνη, 20% υδατάνθρακες ,και 20% λίπος.

αν τρωει 1300 θερμιδες τη μερα θα χανει ωραια?οταν βαρεσει πλατω ομως τι θα κανει?θα τις παει στις 1000?κ μετα που?800? μετα δε θα τρωει τπτ θα τρεφεται με σκεψη:green:

Keirox
12-01-12, 15:20
αν τρωει 1300 θερμιδες τη μερα θα χανει ωραια?οταν βαρεσει πλατω ομως τι θα κανει?θα τις παει στις 1000?κ μετα που?800? μετα δε θα τρωει τπτ θα τρεφεται με σκεψη:green:

Όχι γιατί φαντάζομε ο διατροφολόγος του ξέρει ότι για κάθε 2 κιλά που χάνεις αλλάζει το BMR/TDEE και του αλάζει την διατροφή ώς πρέπει όταν χρειάζετε.

tolis93
12-01-12, 15:30
Όχι γιατί φαντάζομε ο διατροφολόγος του ξέρει ότι για κάθε 2 κιλά που χάνεις αλλάζει το BMR/TDEE και του αλάζει την διατροφή ώς πρέπει όταν χρειάζετε.

εδω τ βγαλε διατροφη με 1300 θερμιδες...αν κανει αυτο π λες.θελω να τν γνωρισω αυτν τν διατροφολογο:green:

iliasRS
20-01-12, 21:19
Έχειε μήνει για πάνω απο 4-5 εβδομάδες στα ίδια κιλα; Άν όχι δεν έχεις φτάσει σε plateau και κάνε ότι κάνεις.

Επίσης καλό θα ήτανε να πεις στον "διατροφολόγο" σου να σου υπολογίσει BMR και TDEE και να σου βγάλει μια διατρόφη με 60% πρωτείνη, 20% υδατάνθρακες ,και 20% λίπος.

Οχι φιλε, ακομα χανω(πολυ πιο λιγα, αλλα συνεχιζω να χανω). Αν καποιο απο τα TDEE, BMR ειναι το ποσο θερμιδες καιω χωρις να κανω τιποτα (απλα ζωντας!!) ειναι γυρω στις 1970...

iliasRS
20-01-12, 21:21
οσο ελεγες οτι τ λεγες σε κοιτουσε καπως ετσι?:shock::shock:

Χαχα. Οχι ρε φιλε, μου ειπε ναι εχεις δικιο, αλλα οχι και να αυξησω τοσο πολυ τις θερμιδες..