PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονος στην μεση.



SacHpe
10-01-12, 11:55
Καλημερα,

Πριν 4 μηνες μετα απο καθησματα στο γυμναστηριο τραυματιστηκε η μεση μου αλλα περασε μεσα σε 2-3 μερες,μετα απο 15 μερες και απο βαρια δουλεια ξυπνησα ενα πρωι
και ενιωθα εντονο πιασημο στην μεση.Πηγα σε ορθοπεδικο,στην ακτινογραφια δεν φανηκε τιποτα,μου εδωσε αντιφλεγμωνοδη και παυσιπονα βελτιωθηκε η κατασταση αλλα δεν περασε τελειως εκανα και φυσιοθεραπια και βελτιωθηκε ακομα περισοτερο.Πριν απο ενα μηνα πηγα και σε ενα χειροπρακτικο γιατρο,μου ειπε οτι δεν χρειαζεται μαγνητικη καθως απο τις ενδειξεις δεν φαινεται να υπαρχει καποια δισκοκοιλη (αν και ειχα μια ελαφρια ενοχληση στον προσαγωγο σαν ενα πονος απο νευρο που κατεβαινει προς τα κατω αλλα περασε μεσα σε λιγες μερες).Πλεον εχω ενα μονιμο πονο κεντρικα στην οσφυικη χωρα που εμφανιζεται κυριως οταν τεντωνομαι προς τα πισω κατα τα αλλα δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα σε αλλες κινησεις,κανω κανονικα ραχιαιους-κοιλιακους και γενικα ενδυναμωση στην μεση,στις ασκησεις νιωθω πολυ ελαφρια ενοχληση εως καθολου και ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω κανονικα προπονησεις και οτι το θεμα χρειαζεται το χρονο του για να περασει,τι ασκησεις προτεινετε για το gym και γενικοτερα πως να αντιμετωπισω το θεμα?

beefmeup
10-01-12, 12:01
φιλε εξ αρχης επρεπε να κανεις μαγνητικη..μονο εκει δειχνει τι εχεις,οι ακτινες δεν κανουν για αυτη την περιπτωση..

οποτε μεχρι να πας κ να δεις τι πραγματικα εχεις,υποθεσεις δεν μπορουμε να κανουμε..
γενικα εχε υποψιν σου,οτι αν συνεχισεις να γυμναζεσαι καλο ειναι να κανεις ασκησεις μονο σε παγκο,κ αν να χρησιμοποιεις κ ζωνη για βαρη..σου κραταει τον κορμο σταθερο,αν κ δεν ειναι απαραιτητη...δοκιμασε ομως,μηπως σου κανει καποια διαφορα..
κοιλιακους ραχιαιους συνεχισε να κανεις με προσοχη,για να δυναμωσεις τον κορμο σου..

lila_1
10-01-12, 12:49
Καλημερα,

Πριν 4 μηνες μετα απο καθησματα στο γυμναστηριο τραυματιστηκε η μεση μου αλλα περασε μεσα σε 2-3 μερες,μετα απο 15 μερες και απο βαρια δουλεια ξυπνησα ενα πρωι
και ενιωθα εντονο πιασημο στην μεση.Πηγα σε ορθοπεδικο,στην ακτινογραφια δεν φανηκε τιποτα,μου εδωσε αντιφλεγμωνοδη και παυσιπονα βελτιωθηκε η κατασταση αλλα δεν περασε τελειως εκανα και φυσιοθεραπια και βελτιωθηκε ακομα περισοτερο.Πριν απο ενα μηνα πηγα και σε ενα χειροπρακτικο γιατρο,μου ειπε οτι δεν χρειαζεται μαγνητικη καθως απο τις ενδειξεις δεν φαινεται να υπαρχει καποια δισκοκοιλη (αν και ειχα μια ελαφρια ενοχληση στον προσαγωγο σαν ενα πονος απο νευρο που κατεβαινει προς τα κατω αλλα περασε μεσα σε λιγες μερες).Πλεον εχω ενα μονιμο πονο κεντρικα στην οσφυικη χωρα που εμφανιζεται κυριως οταν τεντωνομαι προς τα πισω κατα τα αλλα δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα σε αλλες κινησεις,κανω κανονικα ραχιαιους-κοιλιακους και γενικα ενδυναμωση στην μεση,στις ασκησεις νιωθω πολυ ελαφρια ενοχληση εως καθολου και ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω κανονικα προπονησεις και οτι το θεμα χρειαζεται το χρονο του για να περασει,τι ασκησεις προτεινετε για το gym και γενικοτερα πως να αντιμετωπισω το θεμα?

Αν κατάλαβα καλά σε εχοχλεί όταν η μέση κάνει τόξο προς τα μπροστά. Όπως όταν προσπαθείς να κοιτάξεις πίσω χαμηλά τους γλουτούς.
Έχω ακριβώς το ίδιο. Αν αρπάξεις τη φόλα μετά πρέπει να σαι προσεκτικός, με τη παραμικρή βλακεία σου βγαίνει ενόχληση.
Στο γυμ κάνε κοιλιακούς ραχιαίους ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ της προπόνησης, σαν ζέσταμα. Οτι προπόνηση και αν είναι αυτή΄ χέρια, πλάτη, ώμοι, πόδια, αερόβια..οτιδήποτε.
Προσέχεις τί ασκήσεις κάνεις, όχι βαριά κιλα και powerlifting προπονήσεις, ασκήσεις που ζορίζουν πολύ τη μέση άφηνέ τες για το τέλος ώστε να βάζεις λιγότερα κιλά. Σε σκουώτ, άρσεις κωπυλατικές με μπάρα ή αλτήρες, σφίγγε πολύ τους γλουτούς για να παρέχουν στήριξη....
Εμένα κατά τη διάρκεια της προπόνησης με βοηθάει να δίνω μία μικρή,ανεπαίσθητη κλίση στη μέση, σαν καμπούρα, η οποία δεν φαίνεται αμα την δεις απο το πλάι αλλά την καταλαβαίνεις στο σώμα σου.

Λογικά θα ανακουφίζεσαι όταν η μέση σου παίρνει την αντίθετη κλίση απο αυτή που σου είναι επώδυνη. Κάνε διατάσεις σκύβοντας προς τα μπρος, προσπαθώντας να ακουμπήσεις τις μύτες των ποδιών. Το κουλούριασμα (φέρνεις τα γόνατα κοντά στο πρόσωπό σου ) ανακουφίζει κ αυτό αν σε πιάσουν πόνοι. Επίσης ανακουφίζουν οι διατάσεις της πλάτης

Αυτά

SacHpe
10-01-12, 16:51
Κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις,

Φιλε @beefmeup Αφου περιεγραφα στους γιατρους πως αισθανομαι κτλ κανεις δεν μου ειπε οτι πρεπει να κανω απαραιτητα μαγνητικη,μαλλον δεν το θεωρησαν κατι σοβαρο(ο πρωτος γιατρος μου ειπε οτι μπορει να εχω μια μικρη κοιλη μπορει και οχι και μετα απο κανα 2 μηνο ο δευτερος μου ειπε οτι δεν εχω κατι τετοιο και οτι δεν χρειαζεται απαραιτητα μαγνητικη για να καταλαβει τι εχω,οτι προτιμοτερο ειναι να δωσω τα ιδια χρηματα για θεραπεια παρα να τα δωσω για μια εξεταση που στην τελικη θα μπει στο συρταρι)και εγω το σκεφτικα πολλες φορες αλλα το απεφευγα λογο κοστους.

Φιλη @lila_1 Ακριβως οπως τα λες ειναι,μαλλον εχουμε το ιδιο πραγμα,απο προπονηση και διατασεις κανω ακριβως αυτα που λες και κοιλιακους-ραχιαιους στην αρχη για να ζεστενομαι.Απλα ενημερωσε με ποσο καιρο εισαι ετσι,η σου περασε?Εγω ειμαι ετσι εδω και 4 μηνες και αναρωτιεμαι ποτε θα περασει,με εχει κουρασει η κατασταση.

beefmeup
10-01-12, 16:54
ο δευτερος μου ειπε οτι δεν εχω κατι τετοιο και οτι δεν χρειαζεται απαραιτητα μαγνητικη για να καταλαβει τι εχω,οτι προτιμοτερο ειναι να δωσω τα ιδια χρηματα για θεραπεια παρα να τα δωσω για μια εξεταση που στην τελικη θα μπει στο συρταρι)και εγω το σκεφτικα πολλες φορες αλλα το απεφευγα λογο κοστους.


μαν,δες το λογικα..
τι θεραπεια θα κανεις σε κατι που δεν ξερεις τι ειναι?
ποιος γιατρος δλδ θα σου γραψει θεραπεια αν δεν υπαρχει ακριβης διαγνωση?:unsure:

μαλλον δεν επεσες σε σωστους γιατρους.
μαντευοντας δεν κανεις κατι..κ μαλλον ο γιατρος που στην προτεινε ηθελε να τα τσεπωσει για..θεραπειες που πλεουν στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα..

SacHpe
10-01-12, 17:04
Εννοειται αυτο που λες οτι το εχω σκεφτει και εγω,αλλα αυτος ισχυριζεται οτι ξερει τι εχω(επισης στην φυσιοθεραπεια μου ειπαν οτι ειχα καποια θλαση στους ραχιαιους και οτι δεν εχω καποια κοιλη).
Το θεμα ειναι αν αξιζει να κανω τωρα μαγνητικη που εχω βελτιωθει πολυ απο το αρχικο σταδιο και πλεον κανω τα παντα χωρις ιδιαιτερη ενοχληση,το μονο που με ενοχλει ειναι οτι η βελτιωση που βλεπω παει σε ρυθμους χελωνας.

beefmeup
10-01-12, 17:10
μαν τι να σου πω..:unsure:

κανε ο,τι κανεις αφου νομιζεις οτι βλεπεις βελιτωση μεχρι την επομενη φορα που θα σε πιασει..γιατι αν εχεις θεμα,ΘΑ σε πιασει σιγουρα..
οποτε καποια στιγμη θελωντας κ μη την εξεταση θα την κανεις..αναποφευκτο ειναι νομιζω.

lila_1
11-01-12, 23:24
Φιλη @lila_1 Ακριβως οπως τα λες ειναι,μαλλον εχουμε το ιδιο πραγμα,απο προπονηση και διατασεις κανω ακριβως αυτα που λες και κοιλιακους-ραχιαιους στην αρχη για να ζεστενομαι.Απλα ενημερωσε με ποσο καιρο εισαι ετσι,η σου περασε?Εγω ειμαι ετσι εδω και 4 μηνες και αναρωτιεμαι ποτε θα περασει,με εχει κουρασει η κατασταση.

Κοίτα, εγώ είμαι έτσι γύρω στο χρόνο:turtle::turtle::turtle:
Βασικά δεν με πονάει ποτέ απλά όταν δεν προσέχω ή δεν κάνω ζέσταμα ή υπερβάλλω με τα κιλά, αρχίζει να με τσιμπάει. Καμιά φορά με ενοχλέι και αν κοιμηθώ σε άθλιο στρώμα ή σε διάφορα τραντάγματα.
Όταν άρχισα τις προπονήσεις είχε περισσότερη ανοχή η μέση μου και σε λάθος κινήσεις και σε "πολλά" κιλά.
Δηλαδή πλέον έχω το νού μου.
Επίσης θέλουν ΠΟΛΛΗ προσοχή τα σκουώτ! Τα βαθιά σκουώτ παρατηρώ ότι με ενοχλούν γιατί η μέση στο κατώτατο σημείο κάνει αυτή τη κούρμπα θέλοντας και μή.
Επίσης τα deadlifts με ανακούφησαν πολύ όταν με πόναγε πιο έντονα , μόνο όμως όταν τα κανα με σχετικά λίγα κιλά, 15άρες επαναλήψεις, πολλή συγκέντρωση στους ραχιαίους και τεντωμένα (όχι κλειδωμένα) πόδια.

Τώρα αν εννοείς πότε μου πέρασε η έντονη ενόχληση, αν θυμάμαι καλά μέσα σε 2-3 εβδομάδες, αποφεύγοντας σκουωτ, κάνοντας ζέσταμα κλπ μου χε περάσει.... απλά άφησε "κουσούρι"

alexx
12-01-12, 00:43
Γυμναζομαι 2 χρονια και τον τελευταιο μηνα νιωθω εναν πονο χαμηλα κ δεξια στη μεση κατα τη διαρκεια της προπονησης μου. Ειμαι 19 ετων
37824

Θα ηθελα να ρωτησω αν σε εκεινο το σημειο ειναι οι ραχιαιοι ή αν μπορει να υπαρχει προβλημα σπονδυλο εκει οπως κυλη. Οταν καποιος εχει προβλημα με τους σπονδυλους του ποναει εκει που ειναι η "μεσαια" γραμμη της πλατης; Θα ηθελα να μου πειτε επισης καποιες ασκησεις για ενδυναμωση ραχιαιων ετσι ωστε να προχορησω αργοτερα σε πιο συνθετες ασκησεις οπως αρσεις θανατου που δεν εχω κανει ακομη.

Συγκεκριμενα ποναω οταν κανω εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας για την πλατη οσο κατεβαζω την λαβη κατω κοντα στο στηθος μου τοσο πιο πολυ με πιανει εκει.
Ακομη με πιανει πονος οταν κανω μηριαια δικεφαλα στην μηχανη ξαπλωμενος και "κλεβω λιγο"

Να πως τον πονο δεν τον νιωθω χωρις να εκτελω τις παραπανω ασκησεις. Κατα της διαρκεια της ημερας καμια ενοχληση.

υγ: Θυμαμαι που μια μερα κατα τη διαρκεια που εκανα πιεσεις στηθους σε οριζοντιο παγκο με μπαρα μου εφυγε λιγο απο το στηθος κουνησα τα ποδια μου και οταν σηκωσα τα κιλα με επιασε πισω στον πλατη ραχιαιο η επαναληψη του στηθους.

beefmeup
12-01-12, 00:46
συνχωνευτηκαν 2 θεματα..:thumbup: