PDA

Επιστροφή στο Forum : skinny με κοιλιά?? κι όμως..



giorgis
13-01-12, 20:32
γειά σας
τα φώτα σας και την εμπειρία σας παιδιά..είμαι 26χρ 1,77 - 60kg μόνο. πρίν απο 2 μήνες ξεκίνησα γυμναστική για να αυξήσω τον όγκο μου και να πάρω λίγο βάρος .. το αποτέλεσμα μυικά ήταν εκπληκτικό για τόσο λίγο διάστημα!,(ήμουν πολύ κοκαλιάρης) ,βάρος δεν πήρα αλλά φούσκωσαν οι μύες μου , το στήθος,τα χέρια,γενικά παίρνω όγκο,
-η γυμναστική μου είναι 5σετ απο 30 αργά pushups 2-3 λεπτά διάλειμμα, 6σετ απο 50κοιλιακοί 15δευτ διάλειμμα με 2 μέρες ξεκούραση..ακούγεται εύκολο αλλά είναι δύσκολο.
-η διατροφή μου είναι το πολύ 3 γεύματα την ημέρα,ότι κάνει η μαμά.(*ξέρω είναι λίγο,αλλά δεν μπορούσα να τρώω πολύ γι'αυτό μου σύστησαν αυτή την σκόνη)
-να αναφέρω ότι παίρνω αυτή την πρωτείνη - weider giant megamass 4000
-το αρνητικό τώρα είναι ότι έκανα κοιλιά!!
η κοιλιά όμως γιατί?? πιάνω τους κοιλιακούς μου όταν σφίγγομαι, χαλαρός όταν είμαι φαίνεται "μπάκα"φταίει η πρωτείνη??μήπως δεν κάνει αυτή για εμένα (παίρνω ένα scoop πρίν κ ένα μετα την γυμναστική)
είναι φυσιολογικό ένας λεπτός όπως εγώ να βγήκε μπάκα?? τι κάνω λάθος?? ξέρω οτι για να χάσεις κοιλιά θέλει αερόβια κ τρέξιμο αλλα θα χάσω και αυτό το έστω λίγο όγκο που πήρα ρε γμτ.θα ήθελα την γνώμη από την εμπειρία σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
εδώ εντελώς χαλαρόςφωτο (http://img515.imageshack.us/img515/5323/001hc.jpg)κι εδώ όταν σφίγγω την κοιλιά φωτό (http://img685.imageshack.us/img685/9372/38235219.jpg)

Keirox
13-01-12, 20:53
γειά σας
τα φώτα σας και την εμπειρία σας παιδιά..είμαι 26χρ 1,77 - 60kg μόνο. πρίν απο 2 μήνες ξεκίνησα γυμναστική για να αυξήσω τον όγκο μου και να πάρω λίγο βάρος .. το αποτέλεσμα μυικά ήταν εκπληκτικό για τόσο λίγο διάστημα!,(ήμουν πολύ κοκαλιάρης) ,βάρος δεν πήρα αλλά φούσκωσαν οι μύες μου , το στήθος,τα χέρια,γενικά παίρνω όγκο,
-η γυμναστική μου είναι 5σετ απο 30 αργά pushups 2-3 λεπτά διάλειμμα, 6σετ απο 50κοιλιακοί 15δευτ διάλειμμα με 2 μέρες ξεκούραση..ακούγεται εύκολο αλλά είναι δύσκολο.
-η διατροφή μου είναι το πολύ 3 γεύματα την ημέρα,ότι κάνει η μαμά.(*ξέρω είναι λίγο,αλλά δεν μπορούσα να τρώω πολύ γι'αυτό μου σύστησαν αυτή την σκόνη)
-να αναφέρω ότι παίρνω αυτή την πρωτείνη - weider giant megamass 4000
-το αρνητικό τώρα είναι ότι έκανα κοιλιά!!
η κοιλιά όμως γιατί?? πιάνω τους κοιλιακούς μου όταν σφίγγομαι, χαλαρός όταν είμαι φαίνεται "μπάκα"φταίει η πρωτείνη??μήπως δεν κάνει αυτή για εμένα (παίρνω ένα scoop πρίν κ ένα μετα την γυμναστική)
είναι φυσιολογικό ένας λεπτός όπως εγώ να βγήκε μπάκα?? τι κάνω λάθος?? ξέρω οτι για να χάσεις κοιλιά θέλει αερόβια κ τρέξιμο αλλα θα χάσω και αυτό το έστω λίγο όγκο που πήρα ρε γμτ.θα ήθελα την γνώμη από την εμπειρία σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
εδώ εντελώς χαλαρόςφωτο (http://img515.imageshack.us/img515/5323/001hc.jpg)κι εδώ όταν σφίγγω την κοιλιά φωτό (http://img685.imageshack.us/img685/9372/38235219.jpg)

1) Η κοιλία είναι λίπος γιατί πρωινό + τα 3 γεύματα της μαμάς + weightgainer με χαζό πρόγραμμα γυμναστικής είναι πολλές θερμίδες.
2) Πέτα το weightainer και πάρε whey protein concentrate
3) Αν θέλεις να κάνεις δουλεία και να μην κοροιδέυης τον εαυτό σου διάβασε αυτό http://4chanfit.wikia.com/wiki/Harsh%27s_Worksheet_%28WIP%29
4) Είσαι ο λεγόμενος skinnyfat δηλαδή δεν έχεις μύς και έχεις πολύ λίπος, απο της φώτο λέω 20-25% διάβασε το 3 asap

giorgis
13-01-12, 21:36
ευχαριστώ για την απάντηση
παιζει να εισαι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που με λεει οτι έχω πολυ λίπος!!
αυτο στη κοιλια εμφανίστηκε εδω και δύο μήνες οπώς είπα ήμουν πολυ λεπτος,και πιστέυω ότι φταιει πιο πολυ αυτο το gainer πρωτεινη,
-δεν συμφωνω στο ότι δεν έχω μυς ειμαι αρκετα γραμωμενος οταν σφιγγω φαινονται τρικεφαλοι δικεφαλοι ακομα και κοιλιακοι (ΟΓΚΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΩ ΛΙΓΟ!)
-πιστευα οτι το προγραμμα γυμναστικης ειναι δυσκολο καικαμαρωνα κιολας που μπορουσα να το βγάλω!!

θα κοιτάξω να αναθεωρήσω την τακτικη μου
για αρχη διατροφη σωστη και αρχιζω τρεξιμο
*για την πρωτεινη που λές τετοιες έχει πολλες πως να διαλέξω τη σωστη?
*τι είναι το 3 asap?

Mcstefan7
13-01-12, 21:45
As Soon As Possible...Σου λέει απλα να ακολουθήσεις το βήμα 3.Αυτό που κάνεις δεν είναι γυμναστηκή απλα περνάς την ώρα σου :unsure: Sorry! Αλλα είναι αλήθεια!

Keirox
13-01-12, 21:56
ευχαριστώ για την απάντηση
παιζει να εισαι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που με λεει οτι έχω πολυ λίπος!!
αυτο στη κοιλια εμφανίστηκε εδω και δύο μήνες οπώς είπα ήμουν πολυ λεπτος,και πιστέυω ότι φταιει πιο πολυ αυτο το gainer πρωτεινη,
-δεν συμφωνω στο ότι δεν έχω μυς ειμαι αρκετα γραμωμενος οταν σφιγγω φαινονται τρικεφαλοι δικεφαλοι ακομα και κοιλιακοι (ΟΓΚΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΩ ΛΙΓΟ!)
-πιστευα οτι το προγραμμα γυμναστικης ειναι δυσκολο καικαμαρωνα κιολας που μπορουσα να το βγάλω!!

θα κοιτάξω να αναθεωρήσω την τακτικη μου
για αρχη διατροφη σωστη και αρχιζω τρεξιμο
*για την πρωτεινη που λές τετοιες έχει πολλες πως να διαλέξω τη σωστη?
*τι είναι το 3 asap?

Δεν έχεις καθόλου μύς, αυτή η φώτο δείχνει ελάχιστους μύς μετά απο 6 μήνες σωστής προπόνησης http://i40.tinypic.com/688voo.png
Διάβασε αυτό http://4chanfit.wikia.com/wiki/Harsh%27s_Worksheet_%28WIP%29, στα εξηγή όλα.

Επίσης φυσικά και έχεις πολύ λίπος τουλάχιστον 20%-25%

Πρωτείνη πάρε την πιο φθηνή concentrate.

Το πρόγραμμα σου είναι ΠΟΛΥ εύκολο, δες το starting strenght http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18194-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-Starting-Strenght-Mark-Ripetoe

giorgis
13-01-12, 22:05
υπενθυμίζω οτι είμαι 60 κιλά άνθρωπος...και όλοι εμείς οι skinny δεν μπορούμε να τρώμε 5-6 γεύματα όπως άλλοι,γι αυτο πηρα κ αυτο το gainer ούτε μπορούμε να ξεκινήσουμε σηκώνωντας 100 κιλα πάγκο για να παρουμε λιγο ογκο ,πρέπει να ξεκινάμε σιγά σιγά,
και το προγραμμα που κάνω δεν νομίζω πώς ειναι και πολύ ευκολο για έναν skinny. πολλοι δεν θα μπορουσαν να το βγαλουν πιστευω.
ουυυυφφ αντε τωρα να φυγει η μπακα

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

beefmeup
13-01-12, 22:07
μαν ξαναδιαβασε λιγο τι σου εγραψαν τα παιδια απο πανω..
δεν φταινε τοσο τα γευματα κ ο αριθμος τους,αλλα το οτι εισαι αγυμναστος κ δεν εχεις μυς για να δειξει το σωμα σου..
γιαυτο φαινεσαι ετσι..
ξαναδιαβασε τα ποστ του Keirox..θελει χρονο για να φτιξεις μυς..
ξεκινα κ θα δειξει το σωμα σου.ολοι καπως ετσι ειμασταν στην αρχη..

Keirox
13-01-12, 22:16
υπενθυμίζω οτι είμαι 60 κιλά άνθρωπος...και όλοι εμείς οι skinny δεν μπορούμε να τρώμε 5-6 γεύματα όπως άλλοι,γι αυτο πηρα κ αυτο το gainer ούτε μπορούμε να ξεκινήσουμε σηκώνωντας 100 κιλα πάγκο για να παρουμε λιγο ογκο ,πρέπει να ξεκινάμε σιγά σιγά,
και το προγραμμα που κάνω δεν νομίζω πώς ειναι και πολύ ευκολο για έναν skinny. πολλοι δεν θα μπορουσαν να το βγαλουν πιστευω.
ουυυυφφ αντε τωρα να φυγει η μπακα

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

1) Το πρόγραμμα σε ξεκινάει με άδεια μπάρα 20κγ και βάζεις βάρος σταδιακά μαθένοντας το φορμ, διάβασε το και κάντο θα σε βοηθήσει πολύ

2)Δεν έχεις μύς, δέν είσαι skinny είσαι skinnyfat (google it) με μεγάλο ποσοστό λίπους. Αυτός είναι στα 60κγ respectable όγκος 37933

sogoku
13-01-12, 23:16
Kαλα τα λες αλλα δεν εχει και τοσο μεγαλο ποσοστο λιπους οπως αναφερεις συχνα.Σιγουρα ειναι αγυμναστος με λιγους μυες.

giorgis
13-01-12, 23:55
τι να πω απο εκει που ήθελα να βάλω κιλά τωρα θα ξεκινήσω απο αύριο κιόλας για να χάσω την κοιλιά οπωσδήποτε!
και νόμιζα πως είμαι και σε καλό δρόμο θα ζητήσω τη γνώμη και απο διατροφολόγο αλλα νομίζω πως εδώ ξερετε σίγουρα περισότερα γιατι στην πόλη μου μια διατροφολόγο έχουμε κ αυτη είναι 150 κιλά!

-keirox δεν ξέρω καλά αγγλικά και δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς λέει στο link που μου έδωσες. το gainer το έχω ήδη πετάξει,
-συμβαδίζει η προσπάθεια να χασω την κοιλιά με γυμναστική για ογκο στους μυς ή πρώτα το ένα και μετά το άλλο??

Keirox
14-01-12, 00:45
τι να πω απο εκει που ήθελα να βάλω κιλά τωρα θα ξεκινήσω απο αύριο κιόλας για να χάσω την κοιλιά οπωσδήποτε!
και νόμιζα πως είμαι και σε καλό δρόμο θα ζητήσω τη γνώμη και απο διατροφολόγο αλλα νομίζω πως εδώ ξερετε σίγουρα περισότερα γιατι στην πόλη μου μια διατροφολόγο έχουμε κ αυτη είναι 150 κιλά!

-keirox δεν ξέρω καλά αγγλικά και δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς λέει στο link που μου έδωσες. το gainer το έχω ήδη πετάξει,
-συμβαδίζει η προσπάθεια να χασω την κοιλιά με γυμναστική για ογκο στους μυς ή πρώτα το ένα και μετά το άλλο??

Φυσικά και συμβαδίζει, πήγαινε μια βόλτα απο τα προγράματα γυμναστικής, βρές ένα που να σου αρέσει και ξεκίνα! :)

Επίσης πέρνα μια βόλτα και απο την διατροφή! :)

Καλή τύχη!

lila_1
14-01-12, 01:01
Καλά 25% λίπος ούτε για πλάκα δεν έχει...άντε να χει κανα 15άρι και ΠΟΛΥ λέω

Giannistzn
14-01-12, 01:03
Kαι εγω αυτο ηθελα να σχολιασω αλλα με προλαβες.. Απλα φαινεται ετσι λογο ελειψης μυΐκοτητας, αλλα οχι και 20-25..

giorgis
14-01-12, 02:16
σ ευχαριστω λιλα! δεν το περιμενα οτι θα θεωρησω την απαντηση σου κοπλιμεντο!! τωρα την θεωρω!
παντως δεν ήξερα κάν τι ειναι το skinnyfat, πρωτη φορα το άκουσα σήμερα,με προβλημάτισε πολυ ο keirox και μετα απο πολύ ψαξιμο στο νετ ειδα ότι πολλοί ακόμη έχουν παρόμοιο πρόβλημα σε παρόμοιο site
-προτεινουν γι αυτο αυστηρη δίαιτα χωρις λιπη και υδατάνθρακες, μονο την καταληλη ποσότητα πρωτεινης και τις απαραιτητες βιταμινες με λιγοτερες θερμίδες για τα κιλά π εχουμε
-και να μην σταματησω λεει με τιποτα την μυικη ασκηση και να κανω λεει High Intensity Interval Training
ειδωμεν..

vagg
14-01-12, 05:55
1) Το πρόγραμμα σε ξεκινάει με άδεια μπάρα 20κγ και βάζεις βάρος σταδιακά μαθένοντας το φορμ, διάβασε το και κάντο θα σε βοηθήσει πολύ

2)Δεν έχεις μύς, δέν είσαι skinny είσαι skinnyfat (google it) με μεγάλο ποσοστό λίπους. Αυτός είναι στα 60κγ respectable όγκος 37933


αδυνατος χωρις μυς ειναι ο ανθρωπος...δεν ειναι χοντρος χωρις μυς...αυτος που δειχνεις δεν μου φαινετε 60 κιλα-6% λιπος μπορει

lila_1
14-01-12, 07:35
-προτεινουν γι αυτο αυστηρη δίαιτα χωρις λιπη και υδατάνθρακες, μονο την καταληλη ποσότητα πρωτεινης και τις απαραιτητες βιταμινες με λιγοτερες θερμίδες για τα κιλά π εχουμε
-και να μην σταματησω λεει με τιποτα την μυικη ασκηση και να κανω λεει High Intensity Interval Training
ειδωμεν..

Καλά ντάξει...:turtle:
Το μόνο που χρειάζεται το σώμα σου είναι μυικότητα, ούτε ΗΙΤ προς το παρόν ούτε αερόβιες, πόσο μάλλον αυστηρές διαίτες!
Ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με βάρη θες και μία μάλλον υπερθερμιδική διατροφή και θα σαι κομπλέ

tasos2
14-01-12, 11:55
Αυτη η κοιλια που εχεις ειναι φουσκωμα και οχι καθαρο λιπος. Και εγω το ειχα και οταν μειωσα λιγο γαλα και υδατανθρακα και επεσε αποτομα. Επισης μπορει τη μια μερα να τη βλεπω μεγαλυτερη και την αλλη μικροτερη (κι εσυ φανταζομαι). Αν ηταν καθαρο λιπος δε θα αυξομειωνοταν τοσο ευκολα

Keirox
14-01-12, 13:40
Καλά ντάξει...:turtle:
Το μόνο που χρειάζεται το σώμα σου είναι μυικότητα, ούτε ΗΙΤ προς το παρόν ούτε αερόβιες, πόσο μάλλον αυστηρές διαίτες!
Ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με βάρη θες και μία μάλλον υπερθερμιδική διατροφή και θα σαι κομπλέ

+1

giorgis
14-01-12, 15:57
keirox
σφαινεσαι πολυ εμπειρος και πιστευω οτι μπορεις να με συμβουλεψεις αν δεν σου κανει κοπο φυσικα
εχω μπερδευτει πολυ απο χθες όπως βλεπεις εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18749-skinny-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%BA%CE%B9-%CF%8C%CE%BC%CF%89%CF%82..)
δεν ξερω τι ειναι το σωστο να κάνω και τι λάθος για την περιπτωση μου
-να συνεχισω προπονηση όγκου,ή να αρχισω αερόβια για κάψιμο?
-να τρώω θερμίδες κανονικά ,πολλες ή λιγότερες για τα κιλά μου?
-η πρωτείνη+ τη διατροφη θα χαθει το λιπος στην κοιλια η θα μεινει?
-αν καταναλώνεις περισοτερη πρωτείνη ο όργανισμός την κάνει λίπος?

τέλος θα ήθελα να μου προτείνεις να αγοράσω μία συγκεκριμένη πρωτεινη που ξερεις

και μία διατροφή αν έχει κάποιος έτοιμη copy paste ή ένα link που ταιριαζει στην περιπτωση μου

συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις η απαντησεις σας θα μου είναι πολιτiμες
ευχαριστω πολυ

Keirox
14-01-12, 18:27
Θα σου πρώτεινα να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο που να έχει ελεύθερα βάρη και σκουάτ ράκ και να κάνεις το Starting Strength (Έδωσα λίνκ παραπάνω)
2) Τρώγε όπως έτρωγες (τρώγε μην το φοβάσε) απλά αντί για το weight gainer να παίρνεις πρωτείνη πριν και μετά την προπόνηση. (Αν σου έχει μήνει weight gainer πάρτο πριν και μετά το training απλά πάρε πρωτείνη όταν σου τελειώση μετά).
3) Αν κάνεις το Starting Strenght, θα σου πρώτεινα να το googlίσεις μέχρι αηδίας και να δέις πως γίνοντε οι ασκήσεις σωστά.
4) Πρωτείνη εμένα μου αρέσει η reflex instant whey, αλλά τώρα τελευτεά παραγγέλνω απο το myprotein (google it) την impact whey.

kleiza7
15-01-12, 05:39
τι να πω απο εκει που ήθελα να βάλω κιλά τωρα θα ξεκινήσω απο αύριο κιόλας για να χάσω την κοιλιά οπωσδήποτε!
και νόμιζα πως είμαι και σε καλό δρόμο θα ζητήσω τη γνώμη και απο διατροφολόγο αλλα νομίζω πως εδώ ξερετε σίγουρα περισότερα γιατι στην πόλη μου μια διατροφολόγο έχουμε κ αυτη είναι 150 κιλά!


ΘΕΙΚΟ :green:

Devil
15-01-12, 06:36
ΘΕΙΚΟ :green:

οπως επεισης και spam.... οποτε stay on topic...