PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεμα με τον στιγμιαιο υπνο!!!



CapoFighter
13-01-12, 23:43
Οποιος δεν καταλαβε τι εννοω θα το ξεκαθαρισω σε λιγο...


Αν και καπως αργα που το αναφερω ... αλλα δεν εχω πολυ καιρο που γραφτηκα στο φορουμ. Απο τον οκτωμβριο μεχρι τα χριστουγεννα( δηλαδη απο την στιγμη που ξεκινησε η σχολη και απο τη στιγμη που τελιωσε) ειχα ενα θεμα με τον "στιγμιαιο υπνο".Εκεινη ακριβως την εποχη εκανα 2πλες και 3πλες προπονησεις τη μερα... Ξεκινωντας με βαρη στο γυμναστηριο το πρωι , συνεχιζοντας με στοιβο στη σχολη(τεφαα) και το βραδυ εκανα προπονηση πολεμικης τεχνης(capoeira).
Προσπαθουσα να εχω ενα υπνο ηρεμο , γυρω στις 7 ωρες . Οπως ειναι λογικο οταν πηγαινα στη σχολη ημουν κομματια και απο τις χθεσινες προπονησεις,οποτε οταν ειχαμε μαθημα στο αμφιθεατρο(σχεδον καθε μερα) προσπαθουσα να κοιμηθω.Για να με παρει ο υπνος ομως αναμεσα σε 250 ατομα ηταν καπως δυσκολο.Ετσι απο την στιγμη που καθομουνα στη καρεκλα αρχισε να με πιανει η νηστα εως οτου ................ ΓΚΑΠ... ξυπνουσα και ειχα συσπασεις σε μερικα απο τα ακρα μου(συνηθως στο δεξι ποδι). Αυτο συνεβη αρκετες φορες μεχρι που το πηραν χαμπαρι τα ρεμαλια τις σχολης και γελουσαν μαζι μου. Δεν τους αφησα περιθωριο...οποτε το κοψανε εκεινη ακριβως την στιγμη.

Επειδη ομως ηξερα τι παιδια ειναι , προσπαθουσα να μην κοιμαμαι στη σχολη κατι που ηταν ομως αδυνατο λογω κουρασης.Μολις πηγαιναν να κλεισουν τα ματια μου ,προσπαθουσα να τα κρατησω ανοιχτα ματαια ομως μεχρι που ξαφνικα επαιρνα εναν στιγμιαιο υπνο 3-4 δευτερολεπτων και ξυπνουσα παλι με σπασμους στο δεξι μου ποδι κυριως.Το ιδιο συνεβαινε και στο σπιτι μου και αρχισα να κοροιδευω και εγω τον ευατο μου στο τελος :P LOL

Υποψιαστηκα οτι θα οδευα προς υπερκοπωση αν δεν κανω λαθος.

**Τις αλλες μερες που δεν ειχα 3πλη προπονηση , εκανα πρωι γυμναστηριο και το βραδυ προπονηση για ακροβατικα (σε αιθουσα ενοργανης) 2πλη προπονηση δηλαδη.

Σημερα ξανασυνεβη το ιδιο πραγμα στη σχολη για πρωτη φορα με τον νεο χρονο και δεν ξερω τι ειναι. Η προχθεσινη προπονηση μου ηταν το πρωι αεροβια 30 λεπτα , βαρη το απογευμα , προπονηση καποειρα το βραδυ.

Help .... ΣΟΡΡΥ αν το παραεκανα με την ιστορια μου .Αααα και ζησαν αυτοι καλα και εγω με σπασμους ...!!!:turtle:

tolis93
14-01-12, 02:19
φυσιολογικο φαινομενο μετα απο πολλες ωρες προπονησης η συσπαση μυων.αν θες τη γνωμη μ.κανε καπως το προγραμμα σ να εχεις τουλαχιστον μια μερα τελειως οφ. το παθαινα οταν βαραγα 6ωρα μποξ μαζι με τα βαρη (συνολο δλδ 6 ωρες) κ απο εκει π κοιμομουν 7 ωρα εριχνα κατι 9 ωρα κ 10ωρα κ ειχα συσπασεις πριν κοιμηθω κ κατα τη διαρκεια τ υπνου.μωλις τελειωσε η περιοδος "6ωρο" ισιωσαν τα πραγματα. καλο θα ηταν να μιλισεις κ με τον νευρολογο σου