PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσοστο λιπους?



Stark
18-01-12, 15:20
Γεια σας ! Εφτιαξα αυτο το θεμα για να μου πειτε στο περιπου ποσο ποσοστο λιπους εχω , σιγουρα απο μια φωτο δεν εχει μεγαλη ακριβεια . :)


Εδω ΧΑΛΑΡΟΣ
38135



Εδω Σφυγμενος38136

Stark
18-01-12, 15:45
κανεις?

Gaspari
18-01-12, 16:00
19% ++ ...

Stark
18-01-12, 16:06
wow τοσο πολυ? περιμενα κανα 14 με 15

Gaspari
18-01-12, 16:15
Βασικά χωρίς να μαι κ σίγουρος καθόλου, σε κόβω και γύρω στο 17άρι.. Βοηθάει και ο φωτισμός εκεί που είσαι σφηγμένος..

Stark
18-01-12, 16:17
ισχυει , βασικα το προβλημα μου ειναι η μπακα γενικα οι 2 πρωτοι κοιλιακοι φαινονται οι αλλοι εχουν πλακωθει απτο λιπος :P

Devil
18-01-12, 16:27
εισαι πανω απο 15% στα σιγουρα.... αν οχι 19.... για κανα 17% σιγουρα...

Stark
18-01-12, 16:45
προσπαθω τοσο πολυ να φτασω στο 10 % .. εχω διατροφη σωστη και κανω αεροβια 3 φορες την ημερα ΗΙΙΤ ..μικρες οι αλλαγες βεβαια.. τι μπορω να κανω για επιταχυνω τη καυση του λιπους?

venom1987
18-01-12, 16:53
προσπαθω τοσο πολυ να φτασω στο 10 % .. εχω διατροφη σωστη και κανω αεροβια 3 φορες την ημερα ΗΙΙΤ ..μικρες οι αλλαγες βεβαια.. τι μπορω να κανω για επιταχυνω τη καυση του λιπους?

οταν λες σωστη διατροφη??? δεν την ποσταρεις να δουμε???

Stark
18-01-12, 17:12
σαφως..ετσι πιστευω τουλαχιστον ..


ο αριθμος συντηρησης μου ειναι 2957 , η διατροφη μου στα 2420

Πρωινο

1,5 σκουπ πρωτεινη
70 γρ βρωμη
1 ποτηρι γαλα 1,5 %
1 μουσλι
και καφε η τσαι

Δεκατιανο
Ενα τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και τυρι χαμηλών λιπαρων


Μεσημεριανο

Κρεατικο η ψαρι παντα συνοδευμενο με σαλατα μαρουλι με 20μλ ελαιολαδο αλλα πχ αν εχω κρεας 2 μπριζολες και η σαλατα,αν εχω ψαρι 2 πχ φιλετα γλωσσα κτλπ
και καφε η τσαι



Απογευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη , 4 αυγα 1 ολοκληρο 3 ασπραδια και τοστ ομοιο με του δεκατιανου και ενα μουσλι


Βραδυ γιαουρτι 2% με 10 αμυγδαλα

venom1987
18-01-12, 17:29
σαφως..ετσι πιστευω τουλαχιστον ..


ο αριθμος συντηρησης μου ειναι 2957 , η διατροφη μου στα 2420

Πρωινο

1,5 σκουπ πρωτεινη
70 γρ βρωμη
1 ποτηρι γαλα 1,5 %
1 μουσλι
και καφε η τσαι

Δεκατιανο
Ενα τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και τυρι χαμηλών λιπαρων


Μεσημεριανο

Κρεατικο η ψαρι παντα συνοδευμενο με σαλατα μαρουλι με 20μλ ελαιολαδο αλλα πχ αν εχω κρεας 2 μπριζολες και η σαλατα,αν εχω ψαρι 2 πχ φιλετα γλωσσα κτλπ
και καφε η τσαι



Απογευμα 1,5 σκουπ πρωτεινη , 4 αυγα 1 ολοκληρο 3 ασπραδια και τοστ ομοιο με του δεκατιανου και ενα μουσλι


Βραδυ γιαουρτι 2% με 10 αμυγδαλα

λιγο περιεργη η διατροφη σ

τα μακρο τα εχεις υπολογισει???σαν παρα πολυ πρωτεινη εχεις......

Stark
18-01-12, 17:31
νμζ κατι σε 45π/20υ/30κατιΛιπος

giannis64
18-01-12, 17:40
αν και δεν μπορει καποιος να βγαλει ασφαλη συμπερασματα απο αυτες τις φωτο, εγω θα ρισκαρω και θα πω πως σου λειπει ποιοτικο κρες (μυς) και δεν εχεις προβλημα ωστε να κατεβεις σε λιπος.
αν βαλεις λιγο κρεας ακομα επανω σου, θα δεις πως θα κατεβεις και σε λιπος. τουλαχιστον θα δειχνεις και λιγοτερο.

αυτο που φαινεται στην φωτο, μπορει να μην ειναι λιπος, αλλα νερα.

venom1987
18-01-12, 17:41
σαφως..ετσι πιστευω τουλαχιστον ..


ο αριθμος συντηρησης μου ειναι 2957 , η διατροφη μου στα 2420

Πρωινο
1 σκουπ πρωτεινη
80 γρ βρωμη
1 ποτηρι γαλα 1,5 %
μελι
και καφε η τσαι

Δεκατιανο
Ενα τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα και τυρι χαμηλών λιπαρων


Μεσημεριανο

Κρεατικο η ψαρι παντα συνοδευμενο με σαλατα μαρουλι με 1 κ.σ ελαιολαδο αλλα πχ αν εχω κρεας 1 μπριζολα και η σαλατα,αν εχω ψαρι 1 πχ φιλετα γλωσσα κτλπ
και καφε η τσαι



Απογευμα
1 σκουπ + φρουτο


Βραδυ γιαουρτι 2% με 10 αμυγδαλα τι βραδινο ειναι αυτο????αυτο ειναι για πριν τον υπνο

βραδινο τρως οτι το μεσημερι σε μικροτερη π οσοτητα



τις αναλογιες σου καλυτερα καντες 45/35/20

Stark
18-01-12, 17:46
σιγουρα να τρωω το ιδιο με το μεσημεριανο για βραδυ? εχω την εντυπωση πως θα ανεβουν οι θερμιδες

Stark
18-01-12, 17:47
λαθος ! δεν ειδα οτι βγαλαμε το απογευματινο :)

venom1987
18-01-12, 17:51
λαθος ! δεν ειδα οτι βγαλαμε το απογευματινο :)

βασικα τι υψος εχεις???ηλικια,κιλα???

αμα τρως σε μικροτερες ποσοτητες δεν θα ανεβουν πολυ
αλλα για γραψε να δουμε θερμιδες...

Stark
18-01-12, 17:52
βασικα τι υψος εχεις???ηλικια,κιλα???

αμα τρως σε μικροτερες ποσοτητες δεν θα ανεβουν πολυ
αλλα για γραψε να δουμε θερμιδες...

1,77 μισο

17 ετων

78

venom1987
18-01-12, 17:58
1,77 μισο

17 ετων

78

αρα BMR = 1904
θερμίδες συντήρησης = 2951
οποτε - 250 θερμιδες = 2700 για τον πρωτο μηνα

βγαλε τωρα τις αναλογιες στην διατροφη σ σε μακρο σωστα και φτιαξε την ετσι
και βλεπεις στην πορεια ;)

Stark
18-01-12, 18:01
αρα BMR = 1904
θερμίδες συντήρησης = 2951
οποτε - 250 θερμιδες = 2700 για τον πρωτο μηνα

βγαλε τωρα τις αναλογιες στην διατροφη σ σε μακρο σωστα και φτιαξε την ετσι
και βλεπεις στην πορεια ;)

Επισης , σκεφτηκα και την ιδεα του giannis64 με το να βαλω κρεας. Μηπως να δουλεψω σε αυτες τις θερμιδες με μια kre-alkalyn?

Keirox
18-01-12, 20:28
Ούτε να το σκεφτέις για cut. Έχεισ μυδενικούς μύς... κάνε ένα καλο καθαρό bulk να βάλεις λίγους μύς και μετά κάνε ένα καλό cut να φανείς..

Devil
18-01-12, 20:36
εγω θα ελεγα να μεινει συντηριση.... και να παει για recomp... δεν το βρισκω οτι καλητερο να μπει σε bulk με τετοια ποσοστα... το αποτελεσμα θα ειναι λιγο περιεργο....

θα βαλει μυς νταξ... αλλα θα γεμισει και με αρκετο λιπος εφοσον ειναι τοσο ψηλα σε bf... και δυστηχως τα λιποκυτταρα μπορουν να αυξηθουν...αλλα δεν μειωνοντε...

Keirox
18-01-12, 20:38
εγω θα ελεγα να μεινει συντηριση.... και να παει για recomp... δεν το βρισκω οτι καλητερο να μπει σε bulk με τετοια ποσοστα... το αποτελεσμα θα ειναι λιγο περιεργο....

θα βαλει μυς νταξ... αλλα θα γεμισει και με αρκετο λιπος εφοσον ειναι τοσο ψηλα σε bf... και δυστηχως τα λιποκυτταρα μπορουν να αυξηθουν...αλλα δεν μειωνοντε...

Εξαρτάτε απο το πόσο βαρία σηκώνει. Άν κάνει hypertrophy recomp, άν κάνει linear gain strength ρουτίνα τότε bulk.

Devil
18-01-12, 20:42
Εξαρτάτε απο το πόσο βαρία σηκώνει. Άν κάνει hypertrophy recomp, άν κάνει linear gain strength ρουτίνα τότε bulk.

και σε linear παλι μπορει να μεινει σταθερος στις θερμιδες... δεν ειναι αναγκαιο να μπει σε υπερθερμιδικη... μπορει να εχει πιο αργο progression αλλα δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει και τοσο εφοσον κοιταει bf...

Keirox
18-01-12, 20:49
και σε linear παλι μπορει να μεινει σταθερος στις θερμιδες... δεν ειναι αναγκαιο να μπει σε υπερθερμιδικη... μπορει να εχει πιο αργο progression αλλα δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει και τοσο εφοσον κοιταει bf...

Συμφωνώ σε αυτό, άν ενδιαφέρεται για bodyfat να μείνει σε recomp και να μην κατέβει. Απλά δεν θα κάνει strength gains έτσι (αν και δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει :P)

Devil
18-01-12, 20:57
Συμφωνώ σε αυτό, άν ενδιαφέρεται για bodyfat να μείνει σε recomp και να μην κατέβει. Απλά δεν θα κάνει strength gains έτσι (αν και δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει :P)

μπα μην το λες αυτο... και εγω σε recomp ειμαι... αλλοτε λιγο πανω αλλοτε λιγο κατω... εχω αργο progression σε δυναμη αλλα αυξανετε...

απλα το βλεπω διαφορετικα... καλητερα να μενω ολο το χρονο σε φορμα (10-12% bf για μενα) παρα να κανω ογκο και γραμμωση...

giannis64
18-01-12, 21:32
εγω θα ελεγα να μεινει συντηριση.... και να παει για recomp... δεν το βρισκω οτι καλητερο να μπει σε bulk με τετοια ποσοστα... το αποτελεσμα θα ειναι λιγο περιεργο....

θα βαλει μυς νταξ... αλλα θα γεμισει και με αρκετο λιπος εφοσον ειναι τοσο ψηλα σε bf... και δυστηχως τα λιποκυτταρα μπορουν να αυξηθουν...αλλα δεν μειωνοντε...


μητσο σε τετοια ηλικια δεν ειναι καθολου απιθανο να μην λιποση καν ακομα και αν ανεβει με καθαρη διατροφη σε θερμιδες συντηρησης.

λιγο πιο πανω. οχι τιποτα τραγικο. και φυσικα βλεπει στην πορεια και αναλογα πρατει.

ακομα και συντηρηση να μεινει ισως κανει δουλεια.
να μην πεσει ομως πιο κατω. δεν ειναι πολυ λιπομενος. ισως νανε περισοτερο νερα.
ασε που απο μυες επανω του δεν εχερι σχεδον καθολου.

Devil
18-01-12, 21:38
μητσο σε τετοια ηλικια δεν ειναι καθολου απιθανο να μην λιποση καν ακομα και αν ανεβει με καθαρη διατροφη σε θερμιδες συντηρησης.

λιγο πιο πανω. οχι τιποτα τραγικο. και φυσικα βλεπει στην πορεια και αναλογα πρατει.

ακομα και συντηρηση να μεινει ισως κανει δουλεια.
να μην πεσει ομως πιο κατω. δεν ειναι πολυ λιπομενος. ισως νανε περισοτερο νερα.
ασε που απο μυες επανω του δεν εχερι σχεδον καθολου.

καλα με το ελαχιστα πιο πανω μπορει και να μην λιπωσει... απλα ειναι σε ψηλα επιπεδα λιπους και δεν εχει και πολλους μυς... αλλα βλεποντας οτι ειναι πιτσιρικας ακομα... εχει τις ορμονες στα υψη... μπορει να κανει πιο ευκολα recomp βαζοντας λιγη μαζα και χανοντας λιγο λιπος... σε βαθος χρονου βεβαια... συν οτι αυξηση θα εχει σε δυναμη...


ot: να σου πω... την ωρα που ανοιξες το λινκ πηρε το πεναλντι ο παοκ?:unsure::green:

giannis64
18-01-12, 21:42
καλα με το ελαχιστα πιο πανω μπορει και να μην λιπωσει... απλα ειναι σε ψηλα επιπεδα λιπους και δεν εχει και πολλους μυς... αλλα βλεποντας οτι ειναι πιτσιρικας ακομα... εχει τις ορμονες στα υψη... μπορει να κανει πιο ευκολα recomp βαζοντας λιγη μαζα και χανοντας λιγο λιπος... σε βαθος χρονου βεβαια... συν οτι αυξηση θα εχει σε δυναμη...


τι ειναι αυτο ρε συ? δεν σου ειπα να μην γραφεις λιβανεζικα γιατι δεν τα καταλαβενω?:green:
στο υπολοιπο ποστ σχεδον συμφωνω, γιατι νομιζω γραφουμε τα ιδια. μονο στο οτι εχει πολυ λιπος διαφωνω.:P


ot: να σου πω... την ωρα που ανοιξες το λινκ πηρε το πεναλντι ο παοκ?:unsure::green:

ναι!!:turtle:

Devil
18-01-12, 21:45
ναι!!:turtle:

το καταλαβα εγω.... εγω φταιω που στο εδωσα...:green::turtle:

recomp ειναι η ανασυσταση του σωματος..... δλδ χανει λιπος και βαζει μυς παραλληλα... υπαρχουν διαφορες διατροφικες στρατηγικες που σε κρατανε σε ισοθερμιδικη σχεδον...;)

giannis64
18-01-12, 21:46
τωρα μαλιστα. συμφωνω. ειδικα σε αυτην την ηλικια.:thumbup:

ακομα και για την μετανεια.:green:

Stark
18-01-12, 22:46
παιδια δεν καταλαβαινω !

Devil
19-01-12, 00:14
παιδια δεν καταλαβαινω !

τι δεν καταλαβες?

Stark
19-01-12, 00:14
οποτε δηλαδη να κανω recomp? πως γινετε αυτο?

Devil
19-01-12, 00:17
οποτε δηλαδη να κανω recomp? πως γινετε αυτο?

απλο.... μενεις σε ισοθερμιδικη διατροφη...

εκτος αν θες να το παιξεις με χαμηλες θερμιδες στις μερες χωρις προπονηση και περισσοτερες τις μερες με προπονηση...

Stark
19-01-12, 00:21
Ποιο ειναι καλυτερο ? Επισης , σε θεμα προπονησης μενω στο ιδιο προγραμμα? (3 φορες την εβδομαδα 1 μερα ποδια -ωμοι , 2η στηθος-δικεφαλα, 3η πλατη-τρικεφαλα και 30 λεπτα ΗΙΙΤ ) ?

Giannistzn
19-01-12, 00:26
Το ιδιο ειναι.. Εαν στο τελος της βδομαδας εχεις την ιδια προσληψη θεωρητικα δεν αλλαζει κατι. 30 hiit κανεις ολη την εβδομαδα ή καθε φορα που πας στο γυμναστηριο? Επισης, πως ειναι η hiit σου?

Stark
19-01-12, 00:28
επισης ισοθερμιδικη σημαινει διατροφη με τις θερμιδες συντηρησης?

Giannistzn
19-01-12, 00:30
Στο περιπου ναι. Και λεω στο περιπου γιατι δεν μπορεις να ξερεις ποσες ακριβως καις καθε μερα. Βρισκεις ποσες εχεις συντηρηση με ενα προγραμμα και παιζεις, 100 πανω, 100κατω, 200πανω, 200κατω αναλογα τους ρυθμους σου μεχρι να δεις οτι δεν παιρνεις ή δεν χανεις. Αυτο θελει ενα βαθος χρονου και προσαρμογης ομως ετσι..

Stark
19-01-12, 00:32
ειναι λιγο πολυπλοκο...ωστοσο συνεχιζω την ΗΙΙΤ?

Giannistzn
19-01-12, 00:34
Oχι οσο φαινεται. Απλα το θεμα ειναι να το κανεις σωστα. Σε ρωτησα πιο πανω κατι για την hiit

Stark
19-01-12, 00:37
ΣΟΡΡΥ δεν το ειδα ... μονο τις μερες που παω gym κανω 1,5 λεπτο στο 6 γρηγορο βαδισμα και μετα 1,5 στο 11,5 σπριντ

Giannistzn
19-01-12, 00:41
Ξεκινα σταδιακα να το αλλαζεις. Για αρχη ξεκινα να ανεβαζεις την χαμηλη ταχυτητα. Τωρα οι αριθμοι αν και δεν λενε πολλα οι διαδρομοι διαφερουν, θα σου ελεγα να πας τουλαχιστον 7,5. Επισης, αφου ανεβασεις την ταχυτητα, μολις δεις οτι δεν κουραζεσαι, αρχισε να μειωνεις τον χρονο εναλλαγης και ξεκουρασης.

Δηλαδη, 1λεπτο τρεξιμο - 1 χαλαρα και μολις το συνηθισεις ξανα αλλαζεις

Stark
19-01-12, 00:46
Ξεκινα σταδιακα να το αλλαζεις. Για αρχη ξεκινα να ανεβαζεις την χαμηλη ταχυτητα. Τωρα οι αριθμοι αν και δεν λενε πολλα οι διαδρομοι διαφερουν, θα σου ελεγα να πας τουλαχιστον 7,5. Επισης, αφου ανεβασεις την ταχυτητα, μολις δεις οτι δεν κουραζεσαι, αρχισε να μειωνεις τον χρονο εναλλαγης και ξεκουρασης.

Δηλαδη, 1λεπτο τρεξιμο - 1 χαλαρα και μολις το συνηθισεις ξανα αλλαζεις

Οκ λοιπον, αυτο θα κανω ! Η ερωτηση μου μπορει να φανει χαζη ...αλλα δεν ξερω τι αποτελεσματα εχει το recomp, μεχρι το καλοκαιρι μπορει να υπαρξει πτωση απο 17% bf σε 12 % ?

Devil
19-01-12, 00:51
Οκ λοιπον, αυτο θα κανω ! Η ερωτηση μου μπορει να φανει χαζη ...αλλα δεν ξερω τι αποτελεσματα εχει το recomp, μεχρι το καλοκαιρι μπορει να υπαρξει πτωση απο 17% bf σε 12 % ?

δεν νομιζω αλλα δεν το αποκλειω και εντελως.... πολυ πολυ να μπεις προς το καλοκαιρι σε καθαρα υποθερμιδικη για ενα μικρο διαστειμα και βλεπεις...

Stark
19-01-12, 00:55
δεν νομιζω αλλα δεν το αποκλειω και εντελως.... πολυ πολυ να μπεις προς το καλοκαιρι σε καθαρα υποθερμιδικη για ενα μικρο διαστειμα και βλεπεις...

Οκ :green: Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το χρονο σας πραγματικα ! thanks :)

Giannistzn
19-01-12, 00:59
Πιστεύω ότι δεν έχει τόσο θέμα το λιπος αλλα τι δουλειά θα κανείς με τα βάρη. Και τι εννοώ, εάν κανείς καλη δουλειά και βάλεις μυς και στο 13-14 θα φανεις πολυ καλυτερος

Stark
19-01-12, 01:00
Πιστεύω ότι δεν έχει τόσο θέμα το λιπος αλλα τι δουλειά θα κανείς με τα βάρη. Και τι εννοώ, εάν κανείς καλη δουλειά και βάλεις μυς και στο 13-14 θα φανεις πολυ καλυτερος

αχα... δουλευω με drop set στα βαρη επισης κατι αλλο τι macros να ακολουθησω ?

jannous44
19-01-12, 01:05
αχα... δουλευω με drop set στα βαρη επισης κατι αλλο τι macros να ακολουθησω ?

αυξημενη πρωτ, μεσαιους υδατ, και συμπληρωνεις με λιπαρα:thumbup:

Stark
19-01-12, 01:08
αυξημενη πρωτ, μεσαιους υδατ, και συμπληρωνεις με λιπαρα:thumbup:

δεν πρεπει να υπαρξει μια εναλλαγη στα μακρος ανα ημερα? πχ μερες με gym 3100 θερμιδες , μερες χωρις 2700 καπως ετσι σκοπευω να το κανω (2951 συντηρηση)

jannous44
19-01-12, 01:11
δεν πρεπει να υπαρξει μια εναλλαγη στα μακρος ανα ημερα? πχ μερες με gym 3100 θερμιδες , μερες χωρις 2700 καπως ετσι σκοπευω να το κανω (2951 συντηρηση)

απλα τις μερες που δεν εχεις προπ η ριχνε τον υδατ στο - 30 με 50% που στην ουσια θα πεσουν και οι θερμιδες. η συμπληρωνε τον υδατ με λιπαρα..:thumbup:

+ δουλευε και αεροβιο..

Devil
19-01-12, 01:25
αχα... δουλευω με drop set στα βαρη επισης κατι αλλο τι macros να ακολουθησω ?

2,5γρ ανα κιλο πρωτεινη και 1γρ ανα κιλο λιπαρα.... τις υπολοιπες θερμιδες απο υδατανθρακες...

απο εκει και περα αν θες να παιξεις με τους υδατανθρακες αυξομειωνεις τα λιπαρα...

giannis64
19-01-12, 17:51
ειναι λιγο πολυπλοκο...ωστοσο συνεχιζω την ΗΙΙΤ?

σταματα την hit για λιγο και δες εδω Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.)

Stark
19-01-12, 19:33
το ειχα διαβασει και πιο παλια το θεμα .:thumbup: οποτε τι προτινεις?