PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαγωγή φρονιμίτη



ggeorge
19-01-12, 14:01
Καλημερα σας
Λοιπον ο καλυτερος τρόπος να χασετε κιλα είναι να βγαλετε τον φρονιμίτη σας...

Εχω χασει τρια κιλα τις δυο τελευταιες μερες...
Το φαγητο μου μεχρι σημερα ήταν whey... (6 σκουπ) και καζεινη αλλα 2 (μου τελειωνει γιαυτο και δεν πινω περισσοτερο)

Δεν μπορουσα να φαω τιποτα...

σήμερα... εφαγα δυο σπυρια ριζι...

Εχω την εντυπωση οτι θα συνεχισω ετσι δυο-τρεις μερες ακομα...
ξεκινησαμε νωρις τη "γραμμωση"...

μεγαλη ταλαιπωρια... επεσα και σε ασχετο οδοντιατρο... Και μου ειχαν πει γναθοχειρουργο θες αλλα ελα που δεν εχει στην καλαματα... 2 ωρες με παιδευε... και φοβαμαι οτι μου εχει κανει ζημια...

lila_1
19-01-12, 14:05
Πόσους έβγαλες??

SOSTARAS
19-01-12, 14:10
περαστηκα σου παλικαρε....... δεν πειραζει και η whey καλη ειναι ;););)........................................ γυμναστικη κανεισ η οχι ;

beefmeup
19-01-12, 14:14
α,κ μενα 2 ωρες με παλευαν για ενα δοντι μονο αλλα ηταν δυσκολη περιπτωση..
βεβαια εμενα αποτι φανηκε στην πορεια μου ειχαν κανει τρελη δουλεια,παρολο που ειχα 5 ραμματα εκει μεσα..

γιατι σου χει κανει ζημια?

ggeorge
19-01-12, 14:15
ευχαριστω...

εναν εβγαλα ολο κι όλο... 2 ωρες για ενα δοντι... Κατω αριστερα... Και ο μισος είχε εμφανιστει... Ο αλλος μισος ηταν μεσα στα ουλα και ηθελαν κοψιμο...
Γυμναστική δεν κανω. Μου ειπε οχι βαρη και σκυψιμο για 2-3 μερες.. Απο δευτερα παλι...

και ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩ....

ggeorge
19-01-12, 14:20
γραφαμε μαζι και δεν ειδα την ερωτηση...

το φοβαμαι..

Τον προηγουμενο τον ειχα βγαλει σε γναθοχειρουργο και μου τον εβγαλε με αλλο τροπο... με μοχλους...
αυτος μου εβαλε τον τροχο και εκοβε... Μου ειπε οτι εκοψε και κοκκαλο...
Και αποτι μου ειχε πει ο γναθοχειρουργος τοτε ειναι η ιδια ακριβως περιπτωση. Οποτε γιατι να κοψει κοκκαλο και να με παιδεψει τοσο;
Επρεπε να ανεβω Αθηνα μαλλον...
Ελπιζω να μη μου αφησει κανενα κουσουρι το κομμενο κοκκαλο....

Σε οδοντιατρο δεν ειχα παει ουτε για σφραγισμα. Ειμαι 35 και ειχα μεχρι χθες τελεια δοντια... (εκτος των φρονιμιτων)

rey1989
19-01-12, 14:28
ευτυχώς μέχρι τώρα δεν χρειάστηκα τέτοια επέμβαση αλλα ο αδερφος μου πέρσι πήγε να βγάλει φρονιμίτη και ο γιατρός αν και υποτίθεται απο τους καλούς της πόλης μου του άφησε ένα κοκαλάκι μέσα και όταν πήγε μετα απο δύο ημέρες με φρικτούς πόνους και του είπε οτι κάτι εχει μείνει μέσα η απάντηση που πήρε ήταν

δεν εχει τίποτα η ιδέα σου είναι ,συνέχισε αντιβίωση και μην ανησυχείς
τελικά το έβγαλε μόνος του γιατι δεν άντεξε άλλο ...
ειναι να μην πέσεις σε χασάπη γιατρο :rifle:

περαστικά σου φίλε .. καλή δύναμη

GREEK POWER
19-01-12, 14:34
ευχαριστω...

εναν εβγαλα ολο κι όλο... 2 ωρες για ενα δοντι... Κατω αριστερα... Και ο μισος είχε εμφανιστει... Ο αλλος μισος ηταν μεσα στα ουλα και ηθελαν κοψιμο...
Γυμναστική δεν κανω. Μου ειπε οχι βαρη και σκυψιμο για 2-3 μερες.. Απο δευτερα παλι...

και ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩ....

Εισαι τυχερος γιατι αμα ηταν επανω δοντι (πονανε περισσοτερο) με το τρελογιατρο που εμπλεξες ..........:bodybuilder1:Ακομα:green:

lila_1
19-01-12, 14:38
Ααα. ωραία εμπειρία η εξαγωγή φρονιμήτη :green:
Και εγώ σε οδοντίατρο τους έβγαλα και τους 4 (όχι όλους μαζί φυσικά)
Θυμάμαι που μου άνοιγε το ούλο με ένα εργαλείο καυτηριασμού και έβλεπα να βγαίνουν καπνοί απ το στόμα..μύριζε και καμμένο :green:

Ειδικά 2 απο αυτοί δε βγαίνανε με τίποτα, είχαν κάτι ρίζες ΝΑ!...Με έιχε εκεί με τη τανάλια και τράβαγε, τράβαγε τράβαγε....σε κάποια φάση νόμιζα ότι θα μου βγάλει τη γνάθο..φώναξε και τον πατέρα μου απ'έξω να τραβήξουν μαζί..ε τελικά βγήκε και βάφτηκαν τα πάντα κόκκινα..
Σπλατεριά σκέτη!

:green:

ggeorge
19-01-12, 14:48
δηλαδη υπαρχουν παντου χασαπηδες ε;
Να μην πολυ- ανησυχω... :green:

ευτυχως τελειωσα με φρονιμιτες...
Εχω βγαλει τους δυο κατω. Τον ενα πανω (σε 1 λεπτο) και ο τεταρτος δεν εχει προβλημα οποτε δε νομιζω να χρειαστει επεμβαση...

Κ@λοδοντια....

ΥΓ. Μου ειπανε οτι πλεον πολλοι δε βγαζουν φρονιμιτες καθολου γιατί ειναι αχρηστα δοντια και το καταλαβαινει πλεον ο οργανισμος... (ξερετε με την εξελιξη του ειδους)
Τη στο δι@ολο ... Ανθρωπος του νεατερνταλ είμαι εγω και δε πηρε χαμπαρι οτι δεν τους χρειαζομαι;
Φρονιμιτες , τριχα πολυ, μονο το ροπαλο μου λειπει... :green:

Eddie
19-01-12, 14:54
Ααα. ωραία εμπειρία η εξαγωγή φρονιμήτη :green:
Και εγώ σε οδοντίατρο τους έβγαλα και τους 4 (όχι όλους μαζί φυσικά)
Θυμάμαι που μου άνοιγε το ούλο με ένα εργαλείο καυτηριασμού και έβλεπα να βγαίνουν καπνοί απ το στόμα..μύριζε και καμμένο :green:

Ειδικά 2 απο αυτοί δε βγαίνανε με τίποτα, είχαν κάτι ρίζες ΝΑ!...Με έιχε εκεί με τη τανάλια και τράβαγε, τράβαγε τράβαγε....σε κάποια φάση νόμιζα ότι θα μου βγάλει τη γνάθο..φώναξε και τον πατέρα μου απ'έξω να τραβήξουν μαζί..ε τελικά βγήκε και βάφτηκαν τα πάντα κόκκινα..
Σπλατεριά σκέτη!

:green:

χαχαχα για ταινια λεμε :green:

Εχω βγαλει κι εγω εναν,με ειχε μια ωριτσα και τελικα με χιλια ζορια βγηκε χωρις να υπαρξει καποιο προβλημα.Μου λεγε η οδοντιατρος οτι ειναι ψιλοραγισμενος και οπως τον τραβαει υπαρχει περιπτωση να σπασει και να μεινει ο μισος μεσα..που σημαινει οτι για να τον εβγαζε θα επρεπε να μου κοψει κοκκαλο!!Ευτυχως δε χρειαστηκε!

Το νου σου με τη γυμναστικη τωρα,εμενα για καμια βδομαδα καθε φορα που πηγαινα γυμναστηριο ετρεχε αιμα,λογο της πιεσης και της αυξημενης κυκλοφοριας.Περιττο να πω οτι αιμα ετρεχε για ενα μηνα περιπου..καθε φορα που ζοριζομουν ανοιγε!!!




Τη στο δι@ολο ... Ανθρωπος του νεατερνταλ είμαι εγω και δε πηρε χαμπαρι οτι δεν τους χρειαζομαι;
Φρονιμιτες , τριχα πολυ, μονο το ροπαλο μου λειπει... :green:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

ggeorge
19-01-12, 14:57
γι' αυτο και λεω να το δοκιμασω απο δευτερα... ( ο γιατρος μου ειπε δυο μερες)
Ετσι και αλλιως στο σπιτι γυμναζομαι σε ενα POWER RACK. Οποτε αν δω τα δυσκολα σταματαω ....

εμενα αυτο μου εκανε παντως ... τον εσπασε σε 3-4 κομματια...
αλλα και ο γναθοχειρουργος αυτο είχε κανει και δε δυσκολευτηκε μετα... Ουτε κοκκαλα ουτε τιποτα... Αλλη εμπειρια μαλλον...

jimmy007
19-01-12, 18:14
Eγώ από ότι φαίνεται δεν θα βγάλω φρονιμήτες ποτέ..

giannis64
19-01-12, 18:18
τωρα μαληστα. ωραιο θεμα ανοιξατε. τους φοβομουν που τους φοβομουν του οδοντιατρους, ηρθε και αυτο το θεμα και εδεσε.

ασε που ειμαι 41 και δεν ξερω αν βγηκαν, η αν δεν βγηκαν, αν θελουν επεμβαση η οχι, η αν θα βγουν στο μελλον.
τωρα θα μου πειτε... σε ποιο μελλον ρε μεγαλε? στα 50 η στα 80? :rolf:

ggeorge
19-01-12, 18:25
μαλλον ανήκεις στο εξελιγμένο είδος ανθρωπου που δε θα εχει φρονιμίτες...
Οποτε μαλλον δε θα πρεπει να ανησυχεις...
Βγαλε μια πανοραμική (20 ευρω) για να σου λυθουν οι αποριες...

Σπυρι σπυρι κατεβαίνει το ρυζι σημερα...

giannis64
19-01-12, 18:27
μαλλον ανήκεις στο εξελιγμένο είδος ανθρωπου που δε θα εχει φρονιμίτες...
Οποτε μαλλον δε θα πρεπει να ανησυχεις...
Βγαλε μια πανοραμική (20 ευρω) για να σου λυθουν οι αποριες...

Σπυρι σπυρι κατεβαίνει το ρυζι σημερα...

μακακας ειμαι? αστο ετσι. με την απορια..;)

rey1989
19-01-12, 18:31
τωρα μαληστα. ωραιο θεμα ανοιξατε. τους φοβομουν που τους φοβομουν του οδοντιατρους, ηρθε και αυτο το θεμα και εδεσε.

ασε που ειμαι 41 και δεν ξερω αν βγηκαν, η αν δεν βγηκαν, αν θελουν επεμβαση η οχι, η αν θα βγουν στο μελλον.
τωρα θα μου πειτε... σε ποιο μελλον ρε μεγαλε? στα 50 η στα 80? :rolf:

δηλαδή υπάρχει περίπτωση να θέλουν επέμβαση και να μην το ξέρουμε ? δεν θα έπρεπε να μας πονάνε ?:shock:
πάντως ακόμα και αν θεωρείτε περιττό δόντι (οπως είπαν απο πάνω πως πλέον ο άνθρωπος εξελίσσετε και δεν βγάζει ) ένα έξτρα δόντι (και μάλιστα αρχαίας προέλευσης , άρα φτιαγμένο απο την φύση για την επιβίωση μας) μπορεί να μας φανεί χρήσιμο σε κάποιο κίνδυνο για να δαγκώσουμε κάποιο σκοινί η άνθρωπο (αναλόγως την κατάσταση για να μην παρεξηγηθώ).


σε πιο σημείο του στόματος μας τους έχουμε να ψαχτώ να δω αν έχω?


μακακας ειμαι? αστο ετσι. με την απορια..;)


σε περίπτωση που είχε βγάλει πανοραμική ο ggeorge , μόλις τον έβρισες :green::rolf::turtle:
(επειδή ξέρει την τιμή το λέω :green:)

ggeorge
19-01-12, 18:47
εγω βρε εβγαλα πανοραμική γιατί χρειαστηκε για την εγχειρηση...
Χωρις αυτη δε σε χειρουργουνε...
Ο ανθρωπος δεν εχει προβλημα γι' αυτο και δε θελει να το ψαξει

Ειναι τα τελευταια δοντια . Δυο πανω δυο κατω. Ενα σε καθε μερια... Αν εχεις κενο δεν εχεις βγαλει ακομα...
Αλλος τροπος είναι να τα μετρησεις... (εχεις 28 ή 32)

mantus3
24-01-12, 23:54
Καλό κουράγιο! Ο φρονιμίτης η θα σε πεθάνει η δεν θα νιώσεις τίποτα! Τους 2 πάνω τους έβγαλα Σάββατο πρωί και Σάββατο βράδυ έτρωγα πιτόγυρα.. τον κάτω αριστερά τον έβγαλα και απλά πονούσε τρελά… το κάτω δεξιά τον έβγαλα και έκανα 3 εβδομάδες να φάω σαν άνθρωπος…

ggeorge
25-01-12, 09:18
Αυτο γιατί οι πανω βγαίνουν ευκολα,
Μια απο τα ιδια. Τον πανω τον εβγαλα σε 1 λεπτο και πηγα για μπασκετ το απογευμα...

Εντωμεταξυ εκανα πανοραμική ακτινογραφία ξανα γιατί ο πονος δεν με εχει αφησει ακομα...
Αυριο θα παω απο το οδοντιατρειο παλι να το δει...

ΥΓ Εχω γίνει φετες απο τη νηστεια... :green:

AlexakisKon
31-07-13, 12:00
εγω χθες έβγαλα τον κατω αριστερο και μεθαυριο παμε για τον πανω :shock::shock:
παντως ηταν αρκετα ανωδυνο στην δικη μου περιπτωση και βγηκε σε κανα διλεπτο

N.G
23-01-16, 18:34
Καλησπερα σε ολους. :)

Εχθες πηγα και εβγαλα εναν φρονιμιτη ο οποιος μου δημιουργουσε κατα καιρους φλεγμονες στα ουλα κλπ.
Ο οδοντιατρος μου ειπε οτι γενικα την ημερα της επεμβασης να μην παω στο γυμναστηριο η-και κανω οποιαδηποτε κουραστικη δραστηριοτητα αλλα απο κει και περα δεν θα υπηρχε προβλημα.

Δοκιμασα να παω σημερα αλλα και παλι ειχα κομαρες, ζαλαδες κλπ οποτε εκανα πολυ χαλαρα πραγματα.

Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν καποιος εχει περασει καποια παρομοια κατασταση και μετα απο ποσο καιρο επανηρθε σε φορμα καθως οι διευκρινισεις απο τον ιατρο ειναι πολυ ''φλου''.

Ποναει η ψυχη μου που χανω ημερες ετσι :white_fl: και που απο το πολυ το κατσε κατσε εχω πιαστει. Να παω απο Δευτερα αφοβα;


Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τον χρονο σας! :welcome:

dLazaros
23-01-16, 18:44
Έχω βγάλει και τους 4 φρονημίτες και τις 4 φορές την επόμενη μέρα είχε κλείσει η πληγή και εκανα οτι ήθελα στο γυμναστήριο.
Οι κομάρες και οι ζαλάδες είναι αντίδραση στην αναισθητική ένεση. :)

lila_1
23-01-16, 19:05
σορρυ χθες τον εβγαλες και σημερα ηθελες να πας γυμναστήιο?

Το ποσο γρηγορα θα κλεισει η πληγη εξαρτάται από πολλά πράγματα, μέγεθος δοντιών, βαθος ριζων κλπ κλπ

Κατσε 2-3 μερες σίγουρα.

beefmeup
23-01-16, 19:09
βασικα ολα εξαρτωνται απο την περιπτωση.
εγω σε ενα δικο μου, που ηταν δυσκολος ειμουν 2 ωρες χειρουργειο κ αλλα 20 λεπτα ραμματα.
οποτε εκει , μονο κ μονο που δεν μπορουσα να φαω κανονικα για 4-5 μερες, δεν υπηρχε κ πολυ νοημα να παω για προπονησεις με ασπραδια κ σεηκ πρωτεινης που την εβγαζα..
μετα, μπορει να σου κανει ακομα κ πυρετο, οποτε εκει μαλλον δεν πας γυμναστηριο..κ φυσικα ειναι κ τι εχει γινει με τα ραμματα, που απο το ζορι μπορει να σπασουν..
συν, οτι παιρνεις αντιβιωσεις λογικα κ αντιφλεγμονωδη η παυσιπονα..γενικα ολα αυτα δεν ειναι καλος συνδιασμος για να κανεις προπονησεις, αλλα οκ, οπως εγραψα κ απο πανω, αναλογα την περιπτωση.

N.G
23-01-16, 19:46
Καταρχας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις και για την μεταφορα του θρεντ σε ηδη υπαρχον απο τους συντονιστες-διαχειριστες. :)

Γενικα ηταν μια απλη εξαγωγη, αντιβιωση σταματαω σημερα το βραδυ, ραμματα δεν εγιναν και η ολη διαδικασια της αφαιρεσης κρατησε ενα 3λεπτο. Πυρετο δεν εχω κανει μεχρι στιγμης και ο πονος εχθες δεν ηταν τοσο εντονος (σημερα δεν ποναω καθολου) για να παρω παυσιπονο, παρα μονο το βραδυ οπου πηρα ενα παναντολ για να κοιμηθω ησυχα. Το διατροφολογιο μου το ακολουθω κανονικα χωρις προβλημα (με εξαιρεση οτι τρωω πιο αργα φυσικα).

Ειμαι σε περιοδο ογκου επισης και αυτο που θα ηθελα να ρωτησω σαν εξτρα ειναι πως εαν δεν παω ουτε την Δευτερα, θα πρεπει να προσλαμβανω κανονικα τους υδατανθρακες που παιρνω η να κοψω ενα μερος; (πχ στο δευτερο γευμα τρωω κοτοπουλο μαζι με 120 γρ μακαρονια, θα πρεπει να τα μειωσω στα 70/60 γρ αυτες τις μερες που δεν θα πηγαινω; ).



Ειμαι τοσο σχολαστικος βεβαιως γιατι προσφατα αλλαξα προγραμμα στο γυμναστηριο και οι περισσοτερες ασκησεις ειναι σουπερ σετς οποτε ειναι δυσκολο να μην καταβαλω προσπαθεια... Σκεφτηκα για μια βδομαδα να γυρισω στο προηγουμενο προγραμμα μου...

jimmatas
25-01-16, 18:00
παιδες εγω πρεπει να την εβγαλα πιο λαιτ απο ολους. Ξηλωσα 3 με διαφορα 2 ημερων ο καθενας και την ιδια μερα το βραδυ κανονικα προπονηση κλπ.
Απο πονο μπορω να πω οτι δεν υπηρχε καθολου εκτος απο μια μικρη ενοχληση λογω του κενου που ενιωθα.
Βεβαια ψυλλιαζομαι οτι επειδη ειχανε βγει ολοκληροι , ητανε απλα εξαγωγες δοντιων και οχι η διαδικασια με τα ραμματα που γινεται συνηθως για φρονιμητες.